#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2010 13:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η βόμβα Μαντέλη και η απελπισμένη αυτοκάθαρση του συστήματος



Χορηγία ύψους 200.000 μάρκων από την Siemens στον πρώην υπουργό της κυβέρνησης Σημίτη, Τάσο Μαντέλη αποκάλυψε κατά την κατάθεσή του στην Εξεταστική Επιτροπή ο επιχειρηματίας -και κουμπάρος του πρώην υπουργού- Γ. Τσουγκράνης.

Λίγο αργότερα, ο  κ.Μαντέλης επιβεβαίωσε ότι το εμβασμα των 200.000 μάρκων το 1998 ,στο λογαριασμό Α.ΡΟΚΟΣ ήταν χρήματα γιά τον ίδιον,τα οποία χαρακτήρισε χορηγεία της ΖΙΜΕΝΣ. Κάλεσε,όμως,τους βουλευτές να αναρωτηθούν ποιός ήταν ο ανώνυμος πληροφοριοδότης που είπε σε δύο δημοσιογράφους ότι πήρε 10 εκατομμύρια μάρκα από τη ΖΙΜΕΝΣ ωστε κάποιοι να ξεπλύνουν στην πλάτη του τις μίζες.

Μιλάμε δηλαδή για χοντρό καρφί προς τους συντρόφους του στο ΠΑΣΟΚ. Που πήγαν τα 10 εκατομμύρια;

Κατά την κατάθεσή του, ο κ. Τσουγκράνης ανέφερε ότι το 1998 ο κ. Μαντέλης τον κάλεσε να ανοίξει έναν λογαριασμό στο εξωτερικό, προκειμένου να κατατίθενται οι χορηγίες φίλων, καθώς –όπως υποστήριξε- ο πρώην υπουργός σχεδίαζε να κατέβει υποψήφιος βουλευτής. Εκλογές όμως δεν έγιναν τότε

Η βόμβα που εξαπέλυσε ο κουμπάρος του κ. Μαντέλη προκαλεί ήδη μεγάλες αναταράξεις στο πολιτικό σύστημα, ιδιαίτερα  όμως στην κυβέρνηση η οποία εξελέγη με το σύνθημα της διαφάνειας αλλά τώρα βλέπει ένα ακόμη στέλεχος του “παλαιού ΠΑΣΟΚ” να μπαίνει στη δίνη του σκανδάλου της Siemens.

Ο Γιώργος Τσουγκράνης κουμπάρος ενός εκ των βασικών συνεργατών του κ. Σημίτη δικαιολόγησε τα λεφτά αυτά ως “χορηγία” από τη γερμανική εταιρεία, λες και είναι νόμιμο και ηθικό να παίρνει ένας πολιτικός χορηγία.

Σχετικά με την κωδική ονομασία «Ρόκος», ο κ. Τσουγκράνης είπε: «Δεν μου τον υπέδειξε ο κ. Μαντέλης, εγώ είχα έναν κωδικό 'Ροκ' και μετά τον μετέτρεψα σε 'Ρόκος'. Εκεί δεν ήξερα ποιοι κατέθεταν χρήματα ούτε την προέλευσή τους.».

Η... χορηγία έγινε προς τον κ. Μαντέλη το 1998 όταν ήταν υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών και είχε υπογραφεί η σύμβαση της Siemens με τον ΟΤΕ. Στον ίδιο λογαριασμό υπάρχει κι άλλη μεγαλύτερη κατάθεση ενός υπάρχει κι άλλος λογαριασμός σε διαφορετική τράπεζα με τον κωδικό Rocos και πάνω από 400.000 ευρώ “χορηγίες”.

Πέραν τους τεράστιου πολιτικού ζητήματος που δημιουργείται για το ΠΑΣΟΚ, φαίνεται ότι τα σκάνδαλα που ξεθάβονται ανατρέπουν πλήρως και αναδιατάσσουν το πολιτικό σύστημα. Από τη μια βγαίνουν οι σκελετοί από τις ντουλάπες για τη ΝΔ σχετικά με το Βατοπέδι και από την άλλη οι σκελετοί του ΠΑΣΟΚ για την Ζήμενς, ενώ θα ακολουθήσουν και άλλες εξεταστικές για τις υποκλοπές, την οικονομία κ.λπ.

Σε κάθε περίπτωση το ΠΑΣΟΚ, παλιό ή νέο δεν έχει σημασία, βρίσκεται στην καρδιά του σκανδάλου της Siemens είτε με τον Τσουκάτο είτε με τον Μαντέλη.

Είναι προφανές ότι το υπάρχουν πολιτικό σύστημα αφού έσκαψε το ίδιο τον τάφο του προσπαθεί τώρα να διασωθεί καίγοντας τα μαύρα πρόβατα σε μια απελπισμένη αυτοκάθαρση. Να δούμε λοιπόν που θα κάτσει η μπίλια και αν αυτές οι κινήσεις αρκούν για να εκτονώσουν την λαϊκή οργή.

Σημασία έχει ότι μόνο υγιείς πολιτικές δυνάμεις, άνθρωποι άφθαρτοι, που δεν έχουν εμπλακεί σε σκάνδαλα και παιχνίδια εξουσίας, θα μπορέσουν να προχωρήσουν. Φατρίες, βαρονίες, Άγιες Οικογένειες και πολιτικά δακτυλίδια διαδοχής δεν έχουν πέραση πλέον αφού όλοι αυτοί βρίσκονται βουτηγμένοι σε παλαιές και νέες αμαρτίες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 26/05/2010 13:50:15

    Ας τον βρουν εκεί που βρίσκεται σε αποστολή, στο Ουζμπεκιστάν μάλλον.

    • Factorx avatar
      Factorx @ http://neotera.wordpress.com 26/05/2010 14:23:25

      φιλε προσεχε. ειναι στην βουλή και καταθετει

  2. Ηλίας avatar
    Ηλίας 26/05/2010 13:52:44

    Ο Κορυδαλλός περιμένει...

  3. tzimy avatar
    tzimy 26/05/2010 13:59:09

    δελτίο ειδήσεων ΝΕΤ 3.00μμ καμία αναφορά στην είδηση.η ενημέρωση σε στιγμές μεγάλης δόξας

    • FRESCO avatar
      FRESCO @ tzimy 26/05/2010 16:04:12

      Η δημοσιογραφία αγγίζει τον ουρανό!

    • Orestios avatar
      Orestios @ tzimy 26/05/2010 19:53:14

      Να πάρουν Πούλιτζερ

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 26/05/2010 14:04:15

    Θα δούμε σκηνές Ρόκ; Μετά τους πράσινους κουμπαράδες του Μαντέλη, ίσως είναι καιρός να ξαναβγούν και οι γαλάζιοι κουμπαρογαλατάδες.

  5. Lewnidas avatar
    Lewnidas 26/05/2010 14:05:32

    ποσο ειχε τοτε το μαρκο 140 δραχμες

  6. Misha avatar
    Misha 26/05/2010 14:12:17

    Φοβερά πράγματα που αποδεικνύουν ότι ο χρηματισμός αποτελούσε και αποτελεί κοινή πρακτική του πολιτικού συστήματος.
    Επειδή η σαπίλα είναι μεγάλη, δεν θα τιμωρηθεί κανείς από τον φόβο της συνολικής κατάρρευσης της συμμορίτικης διακυβέρνησης ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.
    Φαντάζεστε τι θα γίνει αν λχ. τρελαθεί το μητσοτακέικο και αρχίσει να αποκαλύπτει τα μαύρα λεφτά που έχει εισπράξει;

  7. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 26/05/2010 14:19:04

    Αν όντως κατετέθη κάτι τέτοιο,γιατί δεν γίνεται άμεση δήμευση αυτών των χρημάτων; Μας πέφτουν λίγα; Ο λαός λέει,μάζευε κι άς είν'και ρώγες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 26/05/2010 19:55:12

      Μα είναι χορηγεία. χο! χο!

  8. Aggelos avatar
    Aggelos 26/05/2010 14:19:53

    Η Μαντελη του βατοπεδιου δεν εχει καμια σχεση με τον μαντελη?

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/05/2010 14:21:42

    Ok, DM200.000. Τα υπόλοιπα "δεκάδες εκατομμύρια" πού είναι;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 26/05/2010 19:56:35

      Στην περίπτωση αυτή, γίνεται ότι και με τα βαποράκια. Πιάνουν ένα βαποράκι και η μεγάλη ποσότητα περνά λίγο πιο πέρα κανονικότατα.

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 26/05/2010 14:25:18

    O αξιότιμος αυτός κύριος, έχει ακόμα την κομματική ιδιότητα του ΠΑΣΟΚ;

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 26/05/2010 14:28:37

    Μαλλον, Κ. Ροδινε. Εδω ολοκληρο ΠΑΣΟΚ ακομα παριστανει οτι ειναι...ΠΑΣΟΚ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νίκος 26/05/2010 14:41:07

      Αν είναι ακόμα μέλος του ΠΑΣΟΚ, ο κ. Παπανδρέου τι λέει μετά τα σημερινά; "Λεφτά Υπάρχουν;"

      • nancy avatar
        nancy @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 15:07:19

        Να τι λέει: Χρειαζόμαστε μια παγκόσμια διακυβέρνηση και τη χρειαζόμαστε τώρα. Τί χρείαν άλλων έχετε κ. Ροδινέ.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 15:17:17

        Αγαπητή μου Nancy,
        δεν περιμένω από τον κ.Παπανδρέου να μου απαντήσει.
        Περιμένω να δώ:
        α) αν θα διαγράψει τον κ.Μαντέλη.
        β) τι θα κάνει με τον κ. Σημίτη, όταν δύο στενοί του συνεργάτες, Τσουκάτος και Μαντέλης, ομολόγησαν ότι πήραν λεφτά από τη Siemens!

        Είναι νωπή ακόμα η λυσσαλέα επίθεση κατά Καραμανλή για τους υπουργούς του.
        Για τον κ. Σημίτη;
        Τι έγινε,έχει το ανεύθυνο;

      • nancy avatar
        nancy @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 15:26:01

        Εχει το ανεύθυνο, για να μήν πούμε τίποτα άλλο. Ο καταλληλότερος πρωθυπουργός, όταν οι μίζες περνάγανε σαν πύραυλοι πάνω απ το κεφάλι του, αλλα χαμπάρι δεν πήρε ο μεγάλος οικονομολόγος.. αντε.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 15:28:38

        Nancy,
        Οικονομολόγος ο Σημίτης;
        Θα σε μηνύσουν οι ...οικονομολόγοι!
        Καθηγητής του Εμπορικού Δικαίου ήταν!

      • nancy avatar
        nancy @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 15:31:42

        Ααα τότε θα μηνύσω εγώ τις φυλλάδες που τα γράφουν. Δε βαριέστε, τουλάχιστον δεν υπήρξε ποτέ συνάδελφός σας.

  12. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 26/05/2010 14:30:02

    To έχουν θάψει το θέμα Μαντέλη. Θα ασχοληθούνε μόνο σήμερα και από αύριο πάλι Βατοπέδι.

  13. face avatar
    face 26/05/2010 14:51:35

    Εχω μια απορία.

    Γιατι να διακινδυνεύσει ἐνας υπουργός για 200.000 Μάρκα μίζα ήτοι κάτω απο 100.000 ευρω´όταν εχει υπογράψει έργο δισεκατομυρίων. Κάτι δεν μου κολάει εδώ καθόλου.

    Εάν είχαν βρεθέι ας πούμε κάμποσα εκατομυριάκια μάρκα θα έλεγα οκ.

    Κάτι λέιπει από το παζλ. Αυτό το ποσό δεν είναι σίγουρα μίζα. Τώρα που είναι η μίζα ουδείς γνωρίζει.......

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ face 26/05/2010 15:20:07

      Αυτό που λείπει είναι η υπόλοιπη μίζα, Einstein...
      Κανείς δεν μπορεί να φάει ένα ταψί μπακλαβά σε ΜΙΑ καθησιά, ούτε ο Καραγκιόζης...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ (A)θανάσης 26/05/2010 15:24:10

        Είσαι σίγουρος;
        Και δεν αναφέρομαι στον Καραγκιόζη!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 26/05/2010 18:20:04

        Με κάλυψε ο Stgm λίγο πιο κάτω.
        Κατά κανόνα, αυτοί που τα παίρνουν (και άρα είναι ευάλωτοι σε οποιαδήποτε έρευνα γίνει ποτέ) είναι ψιλικατζήδες (τηρουμένων των αναλογιών πάντα), και βασίζονται στην κατ'επανάληψη βούτα "μικροποσών"...
        Οι μεγάλες μπάζες γίνονται από "άπιαστα" καρχαριοειδή (Goldman Sachs πχ)... Μην ξεχνάτε ότι η λεία είναι ανάλογη του μεγέθους του κάθε "ιχθύος".
        Ο συγκεκριμένος είναι μπακαλιαράκι.

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ face 26/05/2010 15:32:33

      Αυτοί που χρηματίζουν, φροντίζουν ταυτόχρονα και για την μελλοντική "κάθαρση". Προωθούν και μικρότερα ποσά σε κάποια ταμεία - τα οποία δεν μπορεί να είναι ευκαταφρόνητα από τους αποδέκτες - ούτως ώστε να τα ανοίξουν όταν έλθει η ώρα για μια δοτή κάθαρση, διαφυλάσσοντας τα μεγαλύτερα ποσά.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ face 26/05/2010 15:48:49

      Σ' αυτές τις περιπτώσεις ισχύει το Get the money and run (που λέει ο Εμίρ Κουστουρίτσα και μου το θύμισε προχθές ο antiathlitikos). Tέτοιοι άνθρωποι - άπληστοι - δεν έχουν ιδιαίτερα προφυλακτική ψυχολογία. Κάλλιο τρία και στο χέρι (!), παρά πέντε και καρτέρι, την αρχή της ηδονής, που λέει και ο Σίγκμουντ Φρόυντ, θέλουν να την ικανοποιούν γρήγορα. Εγωισμός και ηδονισμός είναι σιαμαίοι.

  14. laz avatar
    laz 26/05/2010 15:11:46

    η μεγαλυτερη αποκαλυψη εδω και 20 χρονια....τρομερα πραγματα

  15. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 26/05/2010 15:38:21

    Εδώ μάλλον δεν πρόκειται για αυτοκάθαρση με στόχο την μεσοπρόθεσμη επιβίωση του συστήματος, αλλά για ελεγχόμενες βολές εναντίον των μεγάλων κομμάτων, με στόχο την κατακερμάτιση του δικομματισμού, στην προοπτική κυβέρνησης γκρουπούσκουλων. Την τεχνητή πτώχευση ήταν δυνατό να την φορτωθεί ένα κόμμα. Ο διαμελισμός όμως πρέπει στο επόμενο μέλλον να φορτωθεί σε περισσότερες πλάτες, που θα τα ρίχνουν ο ένας στον άλλον, κι άντε να βρεις άκρη, δείχνοντας διαβατήριο στην Λάρισα για να περάσεις τα σύνορα.

  16. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 26/05/2010 15:42:57

    Σύμφωνα με επείγουσα τροπολογία σε άσχετο νομοσχέδιο που κατέθεσε σήμερα ο υπηρεσιακός Υπουργός Δικαιοσύνης Χάρης Καστανίδης, όταν είσαι νεοδημοκράτης και η Ζίμενς σου στείλει ένα ένα ημερολόγιο τοίχου ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΙΖΑ.
    Σε περίπτωση που είσαι πασόκ και η Ζίμενς σου στέλνει εκατομμύρια ευρώ, ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΧΟΡΗΓΙΑ.
    Μετά από διαβούλευση (διάρκειας 35 δευτερολέπτων) με τους εμπλεκόμενους κοινωνικούς εταίρους, το νομοσχέδιο αναμένεται να συζητηθεί κατεπειγόντως απόψε στη Βουλή και τό αργότερο μέχρι αύριο το μεσημέρι να τυπωθεί στο ΦΕΚ.
    Πάνω από όλους ο νόμος (μας).

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ πρασινάλογα 26/05/2010 15:53:16

      Είσαι σοβαρός;
      Μη δίνεις ..ιδέες!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 18:21:24

        Τις ιδέες τις πήρε από την τρέχουσα πραγματικότητα, μάλλον.

  17. loretta avatar
    loretta 26/05/2010 15:55:34

    Εγω περιμενω με αγωνια να ΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ αν θα ελεγξουν επι της ουσιας τον ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟ και ολο του το σοι...απο το 1980 μεχρι σημερα...!!

    Εκει θα γελασει και ο καθε πικραμενος.

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ loretta 26/05/2010 20:19:28

      ναι...ναι .....και τον άγιο έφηβο...τον Λαλιώτη βρε......

      • Lewnidas avatar
        Lewnidas @ xrhxa65 27/05/2010 06:34:39

        μην ξεχασουμε και την βασουλα.

  18. xyma@yahoo.gr avatar
    xyma@yahoo.gr 26/05/2010 15:57:40

    Πρέπει να μπει στο ΜΕΝΟΥ στήλη ΣΚΑΝΔΑΛΑ-ΜΙΖΕΣ
    και για υπομενού της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ, ΑΛΛΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ και ΑΛΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ
    για να βλέπει κανείς με μιά ματιά αυτά που σκάνε για τον καθένα
    και αυτά που θέλουν να περάσουν σαν μεγάλα σκάνδαλα,
    ώστε να συνθέτεται σιγά σιγά το παζλ του σκοπού
    και του αποτελέσματος που επιδιώκεται ή αν είναι όντως υπαρκτό.

  19. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 26/05/2010 16:03:45

    Συγνώμη που επιπολαίως άφησα τον Μαντέλη στα ξένα. Είπα ήδη το Μέα Κούλπα αλλού. Ορίστε !
    "Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, αλλά δεν είναι να με παίρνεις πολύ στα σοβαρά… Πήγαινε, αν θέλεις στο αντινιούζ να δεις μια γκάφα που ‘κανα που άφησα τον Μαντέλη στο Ουζμπεκιστάν, ενώ είχαν φτιάξει φάμπρικα στο πασόκ να τον φέρουν να καταθέσει ότι πήρε 200 χιλιαρικάκια μάρκα ποιός ξέρει στο πλαίσιο ποιανού σκοτεινού τακτικισμού για να κρύψουν αν γίνεται τις πομπές τους για μιζενς, αλλά και Κόκκαλη που δε μιλάει κανείς… Δε γίνεται να ασχολούμαστε με τα πάντα και έχω φυσική αποστροφή για τις επιτροπές της Βολής, λογω που βαριέμαι το πολύ το θέατρο…"

  20. laz avatar
    laz 26/05/2010 16:08:09

    ΤΑ ΑΡΠΑΞΕ!

    • laz avatar
      laz @ laz 26/05/2010 16:08:34

      στον ΚΥΡΙΟ μαντελη αναφερομαι...το τεκνον του ΠΑΣΟΚ

      • laz avatar
        laz @ laz 26/05/2010 16:10:22

        θα υπαρξει δικαστηριο για το ζητημα? θα δημευτουν τα λεφτα?θα δοθουν σε μερικες εκατονταδες χαμηλοσυνταξουχων?ξερει κανεις τιποτα?

    • laz avatar
      laz @ laz 26/05/2010 16:12:55

      α χορηγια μωρε ητανε...ετσι πειτε.ειπα και γω!

  21. DrNo avatar
    DrNo 26/05/2010 16:27:11

    Ομολόγησε ένας άνθρωπος που έχει εγκαταλείψει την πολιτική εδώ και 8 χρόνια, για μίζα πριν 10 χρόνια.
    Στάχτη στα μάτια είναι!
    Σήμερα τι γίνεται? Εδώ σας θέλω τα τσακάλια τους δημοσιογραφους. Γιατί με σκανδαλάκια τυπου Τζακρη-Μουσειο Πέλλας, ζήτω που καηκαμε!

    • anonymous avatar
      anonymous @ DrNo 26/05/2010 17:18:38

      Δε θα ομολογούσε φίλε και θα τους είχε γραμμένους αν:
      1) Δεν υπήρχε ο κουμπάρος του τον οποίο ήρθε για να καλύψει.
      2) Δεν είχε σπάσει το τραπεζικό απόρρητο στην Ελβετία.

      Επί της ουσίας όπως και ο Τσουκάτος βγήκαν μπροστά για να καλύψουν τους αχυρανθρώπους τους.

  22. ilias avatar
    ilias 26/05/2010 16:51:23

    ΝΑ ΚΛΗΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΜΙΖΑ Ο ΜΑΝΤΕΛΗΣ ΗΤΑΝ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΘΕΣΜΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ilias 26/05/2010 17:24:35

      Ετσι ετσι...

    • Σοφία avatar
      Σοφία @ ilias 26/05/2010 18:32:12

      Καλό!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ ilias 26/05/2010 19:59:03

      χο! χο!
      Οι ευθύνες του Καραμανλή είναι τεράστιες. Γιατί δεν μιλά?
      Αυτός φταίει. χο! χο!
      (περιμένουμε να το ακούσουμε από τα παπαγαλάκια)

      Το GAP έλειπε στο εξωτερικό. Δεν ήξερε.

      • loretta avatar
        loretta @ Orestios 26/05/2010 21:16:40

        Μπρε Ορεστιε αυτο το ΓΚΑΠ και το ΝΤΟΡΑ ολο εξω λοιπουν....οταν ειναι μεσα τι κανουν δηλ?

  23. ΧΥΜΑ avatar
    ΧΥΜΑ 26/05/2010 16:57:31

    Πρέπει να μπει στο ΜΕΝΟΥ στήλη ΣΚΑΝΔΑΛΑ-ΜΙΖΕΣ
    και για υπομενού της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ, ΑΛΛΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ και ΑΛΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ
    για να βλέπει κανείς με μιά ματιά αυτά που σκάνε για τον καθένα
    και αυτά που θέλουν να περάσουν σαν μεγάλα σκάνδαλα,
    ώστε να συνθέτεται σιγά σιγά το παζλ του σκοπού
    και του αποτελέσματος που επιδιώκεται και να φαίνεται αν είναι όντως υπαρκτό.

  24. Varvara avatar
    Varvara 26/05/2010 17:02:06

    Και που είναι η Νέα Δημοκρατία να απάντησει σε αυτά και να ασκήσει αντιπολίτευση;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Varvara 26/05/2010 17:23:05

      Η ΝΔ άσκησε αντιπολίτευση γι αυτό όταν έπρεπε. Ο ΚΚ αποκάλεσε το Σημίτη αρχιερέα της διαπλοκής. σήμερα το τρωκτικό έχει το Σημίτη παρέα με τον Τσουκάτο και το Μαντέλη και λέει δικής του κυβέρνησης ήταν, ο Σημίτης ήταν ο αρχιερέας της διαπλοκής.

      Πέραν όμως τούτου τόσο το ΠΑΣΟΚ όσο και η ΝΔ έχουν ράμματα για τη γούνα τους. Οι ευθύνες είναι μοιρασμένες 70% ΠΑΣΟΚ 30% ΝΔ αλλά και η ΝΔ 100% καθαρή δεν είναι.
      Ειδικά η ΝΔ τα έχει πάρει και από τη Siemens (λιγότερα αλλά τα έχει πάρει) και από τα ομόλογα. Το ΠΑΣΟΚ τα έχει πάρει από τους πάντες των πάντων δια παντός.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ anonymous 27/05/2010 07:12:27

        Γι'αυτό η Ν.Δ πρέπει να δώσει πολιτική λύση και να μην περιμένει την δικαστική διερεύνηση.
        Οταν παντρεύεις την κόρη σου δεν περιορίζεσαι στο ποινικό μητρώο του γαμπρού.
        Σου αρκεί η περιρρέουσα ατμόσφαιρα,η έξωθεν καλή μαρτυρία για το ήθος του...τί λέει ο κόσμος.
        Σου αρκεί η αύρα του ανθρώπου.
        Σου αρκεί εκείνο για το οποίο όλοι οι αξιοπρεπείς και ηθικοί
        Ανθρωποι μεριμνούν και διαφυλάσσουν ως "κόριν οφθαλμού".
        Ας ξεκαθαρίσει προληπτικά ΤΩΡΑ τη Ν.Δ.
        Αύριο θα είναι αργά.

    • μας δουλεύουν avatar
      μας δουλεύουν @ Varvara 26/05/2010 17:35:37

      Άσε μας και εσύ βρε βαρβάρα με τον πόνο σου.
      Εδώ μας δουλεύουν ψιλό γαζί και εσύ το μυαλό σου τόχεις ακόμη αλλού!

  25. lewnidas avatar
    lewnidas 26/05/2010 17:56:36

    μα με τι καθεστε και ασχοληστε? τηλ πηρε να αποχαρακτηριστουν εκτασεις για σουπερμοντερνους μανατζεροπαπαδες? οχι ? ε τοτε τις ασχολεισται μετα 30μυρια που πηρε ο ψηλικατζης.

    παντως εμπερδευτη τα 10 μυρια ποιος τα πηρε?

  26. Νίκος Μιαο
    Νίκος Μιαο'υλης 26/05/2010 18:04:17

    Οι Μάγκες που τα άρπαξαν από το Αεροδρόμιο ,Απο την Ολυμπιαδα
    απο Δημόσια έργα απο Οπλικά συστήματα κτηματολόγιο .κλπ .
    Τι θα γήνουν .Θα τους αφήσουμαι να τα απολαμβάνουν στις Βίλες ;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Νίκος Μιαο'υλης 26/05/2010 18:41:03

      Θυμίζω ότι το 1998 τοποθετήθηκαν για πρώτη φορά (με αφορμή το ατύχημα του Γιάκοβλεφ στα Πιέρια) τα πανάκριβα ραντάρ προσέγγισης στα αεροδρόμια θεσσαλονίκης, Ρόδου, Κέρκυρας και Ηρακλείου. Δεν γνωρίζω αν είναι της ΖΙΜΕΝΣ, πάντως η φωτοσήμανση των αεροδρομίων που τοποθετήθηκε ως αναγκαία συμπλήρωση των ραντάρ μάλλον είναι ΖΙΜΕΝΣ. Υπήρχε και δημ. εκπομπή επ αυτού στους Φακέλους του Σκάϊ πριν 3 χρόνια.

  27. lewnidas avatar
    lewnidas 26/05/2010 18:05:01

    ειναι απιστευτη στο μεγκα! κανενα απο τα ποσα δεν χρησιμοποιηθηκε σε εκλογικο αγωνα

  28. hot dog avatar
    hot dog 26/05/2010 18:31:18

    Lewnida το μάρκο κλέιδωσε το 2001 με τιμή 1 ευρώ=2 μάρκα γερμανίας δλδ. τουλάχιστον 170 δρχ. το μάρκο. 150 δρχ. να είχε το '98 νά σου αμέσως 30 εκατ.ευρώ στο Μαντέλη...

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ hot dog 27/05/2010 06:36:31

      τοσο τα εβγαζα και εγω! ψιλολογια. το 1.7 δις (10 εκατ μαρκα) ποιος τα πηρε αραγες?

  29. hot dog avatar
    hot dog 26/05/2010 18:35:01

    Σόρρυ... 30 εκατ. δραχμές εννοούσα...

  30. Βασίλης avatar
    Βασίλης 26/05/2010 18:49:27

    Ένας βόθρος τιτανικών διαστάσεων έχει ανοίξει και λύματα αφόρητης οσμής έχουν καλύψει την Ελληνική κοινωνία. Ο απλός κόσμος που δεν κατανοεί πλήρως όλα αυτά τα ανομήματα που ξετυλίγονται καθημερινά, παρ’ όλο που γνώριζε ήδη αρκετά, παρακολουθεί άναυδος, σαστισμένος και τρομοκρατημένος από την άγρια επιδρομή στο εισόδημά και στη ζωή του.

    Ακούει και τρελαίνεται για χορηγίες εκατομμυρίων ευρώ, μίζες ασύλληπτων διαστάσεων, πλουσιοπάροχα πάρτι σε βάρος του δημόσιου κορβανά, υπερτιμολογήσεις φαρμάκων, καταθέσεις και ακίνητα δημοσίων λειτουργών που δεν αντιστοιχούν με τα εισοδήματά τους, τραγουδιστές σύζυγοι υπουργών που χρωστούν ασύλληπτα ποσά, είκοσι δις ευρώ που χρωστούν 8.000 Έλληνες και δεν υπάρχει περίπτωση να εισπραχθούν, εκατομμυριούχους που διαθέτουν στάβλους με πολυτελή αυτοκίνητα αλλά συγχρόνως δηλώνουν φτωχοί και εισπράττουν το επίδομα αλληλεγγύης, γιατρούς του Κολωνακίου που έχουν ετήσιο 300 ευρώ, υποβρύχια που παραγγέλθηκαν – πληρώθηκαν – δεν παραλήφθηκαν – γέρνουν – δόθηκαν μίζες και όχι μόνο δεν έχει καταγγελθεί η σύμβαση αλλά παραγγέλθηκαν ακόμα δύο… και και και και … δεν έχει τέλος!

    Δυστυχώς όμως φίλοι δεν πρόκειται να γίνει τίποτε. Το σύστημα εξουσίας είναι πανίσχυρο και σε καμία περίπτωση δεν θα βγάλει τα μάτια του. Ούτε το σύνταγμα θα αναθεωρήσει για να αλλάξει τα περί ευθύνης υπουργών προβλεπόμενα, ούτε τη βουλευτική ασυλία θα καταργήσει, ούτε την εκδίκαση των αδικημάτων των υπουργών θα παραπέμψει στη κανονική δικαιοσύνη, ούτε την ανεξαρτησία της δικαιοσύνης θα κατοχυρώσει, ούτε τη φοροδιαφυγή και φοροκλοπή θα ποινικοποίηση, ούτε την ταχεία απόδοση της δικαιοσύνης θα επιβάλει, ούτε, …. ούτε………… ούτε από τον Μαντέλη και το Τσουκάτο θα επιδιώξει να πάρει πίσω αυτά που πήραν σαν «χορηγίες», ούτε κανένα θα στείλει φυλακή………….

    Αυτά που βγάζουν συνέχεια στη φόρα είναι μέρος του παιχνιδιού για τον αποπροσανατολισμό των πολλών από το δράμα επιβίωσης που βιώνουν.

    Το σύστημα εξουσίας θεωρεί το κράτος λάφυρο και τη διακυβέρνηση λαφυραγώγηση.

    Ένα παχύ πέπλο ομίχλης έχει καλύψει τη πατρίδα και έχει παραλύσει κάθε σκέψη αντίδρασης, προς το παρόν… Το μόνο που μπορεί να αλλάξει τη κατάσταση είναι η οργή του λαού που προς το παρόν τη έχουν υπό έλεγχο, ειδικά μετά τη προβοκάτσια στη ΜΑΡΦΙΝ. Αλλά ο χρόνος δεν είναι με το μέρος του συστήματος.

    Καπάκι σε όλα αυτά έχουμε και ένα πρωθυπουργό που μιλάει όπως σκέπτεται, διαβάζει λόγους στο υπουργικό συμβούλιο, δίνει καθημερινά και από μία βαθυστόχαστη συνέντευξη, στα μεσοδιαστήματα που δεν ταξιδεύει η σκέψη του πλανάται συνεχώς στα άϋρα και κάϋρα, σε κάθε λόγο του ανακατεύει λίγο από πράσινη ανάπτυξη πράσινα άλογα εθνική κυριαρχία μετανάστες σοσιαλισμό μέτρα που έλαβε για την ανάπτυξη και αν χάσει και το χαρτί της ομιλίας που του έχουν γράψει χάνει και το λογισμό του!!! Χαρείτε τον δοξάστε τον. Είναι ο ένας και μοναδικός ΓΑΠ.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Βασίλης 26/05/2010 18:51:53

      Να δούμε τις επόμενες μέρες τι θα σκαρφιστούν τα νταβατζομέσα για να καλύψουν αυτόν τον βόθρο.

  31. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 26/05/2010 19:01:28

    Γελάμε όλοι και κάνουμε πλάκα με τον Μαντέλη και το περνάμε στο χαλαρό έχω την εντύπωση...
    Σε δεκα-δεκαπέντε χρονάκια που, γιο έχει ή κόρη, έρθει το παιδί σπουδαγμένο απο το Columpia, να μας κάνει μαθήματα υψηλής πολιτικής, σε εμάς που δεν τα πήραμε και ίσως και να "κατέβει" στην πολιτική το τέκνο του πατέρα, να δω πόσοι ακόμα θα γελάμε...Θα μας λένε τότε, "μορφωμένο" παιδί, που δεν φταίει που ο μπαμπάς του τα πήρε και έρχεται για να μπει καινούργιο αίμα στην πολιτική κονίστρα και θα κάνει ότι μπορεί για να "καταπολεμήσει" την διαφθορά και..και...και...
    Θα έλεγα τι σκέφτομαι, αλλά θα ταλαιπωρήσω τις αισθήσεις σας...Ο πατέρας μου ήταν ναυτικός, ο θεός να τον συγχωρήσει και με έμαθε να "εκφράζομαι" εξαιρετικά "ευγενικά".Άντε μην ανοίξω το στόμα μου...

    • Il marinero avatar
      Il marinero @ ΒΡΑΧΟΣ 26/05/2010 19:08:00

      Το "βρίζω σαν μαουνιέρης" δεν είναι τυχαίο!
      Αθυρο-στομία και πήλινος κεσές χωρίς το γιαούρτι είναι μιά λύση!!!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Il marinero 26/05/2010 19:20:45

        Ο Πατέρας μου ήταν αξιωματικός του δοξασμένου στα πέρατα του κόσμου, Ελληνικού Εμπορικού Ναυτικού (Α' Μηχανικός με 37 χρόνια πραγματική θαλάσσια υπηρεσία) και αν άνοιγε το στόμα του, σε κατάσταση θυμού, "κοκκίνιζαν" από ντροπή πολλά μάγουλα...Άντε γιατί η πολλή ευγένεια, περνιέται για αδυναμία...##$%%*&^%%$##...

  32. F avatar
    F 26/05/2010 19:18:43

    Πάντως τα 7 ἑκατομμύρια τὰ εἶχε ὁ Πρόδρομος Μαυρίδης καὶ τὰ ἐπέστρεψε στοὺς Γερμανοὺς τῆς Σῆμενς σὲ συσκευασία σκουπιδιῶν, ὅλα μετρητά...

  33. Θέμας Αναμασιάδης avatar
    Θέμας Αναμασιάδης 26/05/2010 19:24:55

    Στο τέλος το Πασοκ θα προσπαθήσει να βγει και απο πάνω οτι τάχα με δική του πρωτοβουλία βγήκαν όλα στο φώς.

  34. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 26/05/2010 19:44:55

    Ειναι ξεκαθαρο πως πρεπει να καταθεση καποιος μηνυσι για ξεπλυμα μαυρου χρηματος τοσον στον κ. Μαντελη οσον και στον κ.Τσουκατο, αφου η ασυλια-παραγραφη τους καλυπτει Για να γινη ομως αυτο χρειαζεται κατι παρα πανω απο αυτο που διαθετει σημερα ο πολιτης η ο πολιτικος σ αυτη τη χωρα δηλαδη προσωπικοτητα για να ελεγξη την εξουσια, πολιτικη και τυχον δικαστικη διαπλεκομενη.Απο αναλυσεις αλλο τιποτα.
    Ο Ελλην ειναι καλος στρατιωτης κι ο Τουρκος* καλος αξιωματικος, οπως
    λεει μια παροιμια.
    Των γραικυλων η ηττοπαθεια τοβγαλε για τους αξιους τινας γενιτσαρους... αλλα και παλι κατι τρεχει με την εκκωφαντικη σιγη της Ν.Δ.

  35. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 26/05/2010 20:08:29

    Για τα υπόλοιπα 99 εκατομμύρια της Μίζενς θα μας πεί τίποτε ο κύριος Σημίτης;
    Από χορηγίες δεν ξέρατε τίποτε κύριε Σημίτη;
    Όσο για τον αστείο Παπανδρέου, είναι τόσο μα τόσο αθώος που, επί 30 χρόνια βουλευτής του πασόκ δεν κατάλαβε τίποτε ο φτωχός.
    Τίποτε απολύτως σας λέω, είναι πολύ ειλικρινής άνθρωπος και, όπως τώρα πια όλοι έχουμε καταλάβει, επίσης δεν λέει ποτέ ψέμματα.
    Δεν είναι του χαρακτήρος του.
    Το λέω γιατί σήμερα θυμήθηκα που όταν ο Τσουκάτος είπε ότι έδωσε τα λεφτά της Ζίμενς στο πασόκ, ο Παπανδρέου απλά απάντησε "εμείς δεν βρήκαμε τίποτε".
    Η ερώτηση "γιατί τότε ο Παπανδρέου δεν έκανε μήνυση στον Τσουκάτο για το υποτιθέμενο ψέμμα του που διέσυρε το πασόκ" παραμένει σταθερά αναπάντητη.
    Καταλάβαμε, κύριε Παπανδρέου, όλοι έχουμε καταλάβει.
    Το μόνο που αναρωτιέμαι είναι πόσους ψήφους πασόκ θα βρείς στις κάλπες στις δημοτικές εκλογές.
    Μιλώντας με πολύ πράσινο κόσμο τον τελευταίο καιρό, υποψιάζομαι ότι μόνο από τους Αλβανούς, τους Πακιστανούς και τους Αφγανούς θα δείς άσπρη μέρα.
    Οι Έλληνες μαύρο, μόνο μαύρο.
    Σαν το μέλλον που μας έχεις στρώσει!

    • elfullero avatar
      elfullero @ μας δουλεύουν 26/05/2010 21:09:38

      Σωστός ο παίκτης...πες τα ρε φίλε να μη μας δουλεύουν. Το ίδιο λαμόγιο είναι και αυτός όπως και ο πατέρας του και όλοι τους (πράσινοι και μπλε και κόκκινοι).

  36. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 26/05/2010 20:16:25

    ατε καλη αρχη ....
    ενας ενας να πηγαινει στο σπιτι του (φυλακη)
    αφου του δημευτει η περιουσια

    • μας δουλεύουν avatar
      μας δουλεύουν @ Crash&Burn 26/05/2010 20:23:57

      Έλα βρε φίλε, δεν το ξέρεις το παραμύθι;
      Εάν αρχίσουμε να τους ζητάμε τα κλεψιμέϊκα πίσω θα το ρίξουν το γνωστό αραβικό:
      Τάχαλα ταχάλασα . . .

  37. Hase avatar
    Hase 26/05/2010 20:22:50

    Πολλοι σχολιαστες δεν εχουν ιδεα για το τι γινεται
    Η Σημενς πολυ λιγα χρηματα εδωσε μεσω τραπεζικων λογαριασμων. Τα περισσοτερα χρηματα ηταν απο τα μαυρα ταμεια και πηγαιναν με βαλιτσες. (Η μαρτυρια του Τσουκατου ειναι αποκαλυπτικη.). Ο Μαντελης πηρε λιγα με λογαριασμο και τα περισσοτερα σε βαλιτσα. Τα 20000 Μαρκα και τα μετεπειτα 250000 για τα οποια λεει οτι δεν γνωριζει απο ποιον μπηκαν ουτε για καφε δεν φτανουν, οχι βεβαια για μιζα υπουργου. Ο Μαντελης εχει παρει και αλλα, αλλα και καποιον καλυπτει για τα (συνολικα) 100000000 Ε που δωθηκαν απο την Ζημενς. Ο σημερινος πρωθυπουργος καθοταν διπλα στον κ. Μαντελη στα υπ. συμβουλια της 10ετιας του 90. Δεν γνωριζει τιποτα;;. Τα λεφτα του Τσουκατου (σε βαλιτσες) ποιοι τα μοιραστηκαν;; Μπηκαν δηλ. στα ταμεια του ΠΑΣΟΚ (οπως λεει ο ιδιος) η ταφαγαν μεταξυ τους στα ανωτερα (και ανωτατα) στελεχη του ΠΑΣΟΚ οπου ανηκε και ο ιδιος σαν δεξι χερι του Σημιτη; Ο Σημιτης ξερει κατι;;
    Θελω να πω οτι υπαρχουν πολλα αναπαντητα ερωτηματα και το μονο που θα μας μεινει τελικα θα ειναι οι αναμνησεις απο τις καθημερινες πλεον εμφανισεις της Ντορας στα δελτια των οκτω. Επαυτου ομως θα πρεπει να μας πει ο Σαμαρας και οι συνεργατες του.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Hase 26/05/2010 20:34:59

      Σαφώς και ξέρουμε ότι τα λεφτά τα έπαιρναν και σε βαλίτσες. Δεν είμαστε βλάκες. Ο Μαντέλης σήμερα τους είπε 2 πράγματα:
      1) Οι μίζες ήταν 10 εκ. δεν τα πήρα εγώ και αν δε με αφήσετε στην ησυχία μου θα σας πάρω στο λαιμό μου.
      2) Τι με φέρατε εδώ αφού ο κάθε Υπουργός τα παίρνει; Αφού το ξέρατε και αφού κι εσείς κάνατε και κάνετε τα ίδια γιατί την πέφτετε σε εμένα;

      ΥΓ. Είχε κυκλοφορήσει για υπουργό της ΝΔ ότι ζήτησε τη μίζα σε χρυσό. Τον παρέλαβε μέλος της οικογενείας του σε ράβδους στην Ελβετία και τοποθετήθηκε αμέσως σε θυρίδα στην εκεί τράπεζα. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά είναι ο μόνος ασφαλής τρόπος λαδώματος.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Hase 26/05/2010 21:12:19

      εμένα πάντως μία και μόνη απορία εξάπτει τη φαντασία μου: αυτά τα έρμα "μέλη και φίλοι" του ΠΑΣΟΚ πόσο κορόιδα νιώθουν άραγε, με όλα όσα ακούνε και θα ακούσουν ακόμη (όσοι δεν γνώριζαν ήδη, φυσικά)?

  38. Orestios avatar
    Orestios 26/05/2010 20:43:09

    Κοίτα πότε έσκασε η βόμβα. Τώρα που είναι να συζητηθεί το ασφαλιστικό.

    • loretta avatar
      loretta @ Orestios 26/05/2010 21:21:31

      Μπρε Ορεστιε το ασφαλιστικο δεν σωζεται με τοπε μια κυρα απο το Γκερμανια.....το θεμα ειναι γιατι ο ΜΑΝΤΕΛΗΣ με τοση ευκολια παραδεχτηκε τα 250.000 χιλιαρικα και εριξε στο τραπεζη τα 10.000.000 που ηταν σαν να εστελνε μυνημα σε 10.000.000 πρασινους αποδεκτες..!!!

      Αυτα του ειδους τα λαμογια οταν ειναι να πεσουν παιρνουν μαζι τους και ολους τους συντροφους στην μοιρασια...και δεν θεωρω οτι ειναι μονο πολιτικα στελεχη...!!

      αντε ...κουραγιο θα γελασουμε απιστευτα με τις ξεφτιλες τους!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ loretta 26/05/2010 22:53:16

        Διάβασε τα βρώμικα χέρια.

  39. Mak avatar
    Mak 26/05/2010 22:07:22

    Σιμήτη πάρε τηλέφωνο τον Χριστοφοράκο να σου βρει ένα καλό σπίτι στη Γερμανία....

  40. nov11 avatar
    nov11 26/05/2010 22:10:56

    Το έργο που βλέπουμε είναι κατά τα γνωστά το καράβι(πολιτικό σύστημα) που πέφτει σε τρικυμία και το πλήρωμα(πολιτικό προσωπικό) πετά στη θάλασσα τα 'σκουπίδια' από τα αναλώσιμα μήπως και σωθεί.
    Στη συνέχεια του έργου θα δούμε το πλάνο όπου κραδαίνοντας τη ρομφαία της κάθαρσης μαζί με τα άχρηστα στην αναμπουμπούλα να ξεφορτώνονται (σε κατώτερο επίπεδο-έναρξη με Καλλικράτη)και χρήσιμα(λόγω ερεισμάτων στη λαική βάση) 'εκ παραδρομής' και να αντικαθίστανται από πλήθος νέα(υποταγμένα ΝΔΤουλάκια) και εύχρηστα(εύκολα χειραγωγημένα).
    Το τέλος του έργου το ξέρουν οι ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ και Η ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ.Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ 'ΔΙΑΣΩΣΗΣ ΤΟΥΣ' ΠΟΥ ΧΑΡΑΞΑΝ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΣΕ ΞΕΡΑ.
    ΣΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΤΩΝ ΤΙΤΛΩΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ.
    ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΑΙΡΝΟΥΝ(ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ-ΚΑΡΕΚΛΕΣ-ΧΡΗΜΑ) ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΤΙΔΑ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.
    Ο ΛΑΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΤΙΔΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΚΑΚΙΕΡΑ ΠΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.
    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΡΕΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΝΤΑΔΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΠΕΒΑΛΑΝ ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ.

  41. kontin avatar
    kontin 26/05/2010 22:25:51

    Τα σαπάκια του εκσυγχρονισμού του τίποτα καταρρέουν σιγά σιγά. Δικαιώνουν εμας που τους στείλαμε στο Δ….ο από το 1999, κρίνοντας την λογική της εξαγοράς των πάντων από το σάπιο μηχανισμό του κόμματος τότε.
    Το άσχημο είναι ότι έβαλαν όλη τη χώρα στη λογική της εξαγοράς και της ελάχιστης προσπάθειας.

  42. ευτυχια avatar
    ευτυχια 26/05/2010 23:00:31

    Προς πιθανόύς πρόθυμους χορηγούς μου:
    Αν δεν γνωριζετε σε ποιό τηλέφωνο να με πάρετε (ανώνυμα) για να μου προτείνετε να καταθέσετε την χορηγία μου σε λογαριασμό φίλου μου, δεν είναι πρόβλημα.
    Στείλτε mail.
    Φαντάζομαι οτι αυτός είναι ο λόγος που δεν βρήκα λεφτά στον λογαριασμό.

  43. kostasxan avatar
    kostasxan 26/05/2010 23:27:14

    Λοιπόν, διαβάζω όλα αυτά και φρίττω και νιώθω έντονη την ανάγκη να παρέμβω. Και ξέρετε γιατί; Επειδή δεν θέλω να κατηγορείται άδικα ένας αθώος άνθρωπος. Ε, λοιπόν, εγώ τα έβαλα τα λεφτά στον λογαριασμό του... Και έγινε από καθαρό λάθος. Όταν το κατάλαβα, είπα να μην ζητήσω ακύρωση της μεταβίβασης των χρημάτων, επειδή ο άνθρωπος ήταν φτωχός (τότε) και δούλευε σκληρά για το μεροκάματο... Αλλά, επειδή βλέπω πως έχει γίνει τόσο μεγάλο θέμα, ζητώ από τον κύριο Μαντέλη να μου επιστρέψει πάραυτα τα χρήματα που μπήκαν στον λογαριασμό του από εμένα, εν αγνοία του και να απαλλαχθεί από τις άδικες κατηγορίες που του προσάπτουν σήμερα οι πολιτικοί του αντίπαλοι... Μήπως κανείς γνωρίζει πως μπορώ να ζητήσω τα χρήματά μου πίσω; (αν και απορώ πως ο κύριος Μαντέλης είδε άγνωστης προέλευσης χρήματα στον λογαριασμό του και δεν ρώτησε καν ούτε από που ήρθαν...)

    • Orestios avatar
      Orestios @ kostasxan 27/05/2010 00:03:34

      χο! χο!

  44. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2010 23:42:57

    Γίνεται λοιπόν συνεδρίαση στην Βουλή, μετά την ανακοίνωση των σκληρών οικονομικών μέτρων και λέει ο Παπανδρέου ότι πρέπει να πάρουν μέτρα για την τόνωση του ηθικού των βουλευτών για να μπορέσουν να κάνουν την δουλειά τους καλύτερα. Λέει λοιπόν ότι πρέπει να αλλάξουν τις μοκέτες στην Βουλή από κόκκινες να τις κάνουν μπλε. Ψηφίζουν και το αποφασίζουν.

    Προτείνει ο Σαμαράς να στολιστεί η αίθουσα της Βουλής με Ελληνικές σημαίες για να ενισχυθεί το εθνικό φρόνημα. Ψηφίζουν και το αποδέχονται. Προτείνει τέλος ο Καρατζαφέρης πριν από κάθε συνεδρίαση της Βουλής να παίζει ο Εθνικός ύμνος. Ψηφίζουν και αυτό και το κατοχυρώνουν. Όση ώρα ψηφίζουν τις αλλαγές, είναι μια γριούλα, καθαρίστρια στην Βουλή, που κάθεται στην πόρτα και κοιτάζει με απορία και απόγνωση τον Παπανδρέου.
    Ο Γιώργος την βλέπει και αφού τελειώνει η ψηφοφορία, πηγαίνει προς το μέρος της και την ρωτά....

    "Γιαγιούλα, γιατί όση ώρα ψηφίζαμε για τις αλλαγές στην Βουλή εσύ με κοιτούσες με απορία;;;"
    Και με άνεση η γριούλα απαντά:

    "Πριν διοριστώ με μέσο στην Βουλή, ήμουν καθαρίστρια σε ένα μπουρδέλο. Όταν οι δουλειές δεν πήγαιναν καλά, αλλάζαμε τις πουτάνες όχι τις μοκέτες!" ...

    ΠΠ

  45. Lewnidas avatar
    Lewnidas 27/05/2010 06:37:49

    παντως ο γιωργακης δεν φταιει. ηταν υπουργος (και ιφυπουργος) εξωτερικων καιε κανε ταξιδια. το ιδιο ισχυει και για τον παγκαλο.

  46. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 27/05/2010 07:22:26

    χαλάλι του τα 200.000 μάρκα..εμένα και την αδερφή μου μας διόρισε

  47. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 27/05/2010 07:59:03

    Σας παρακαλώ διατί ξεχνάτε τον Αγγλον διευθυντήν της Ολυμπιακής πού είχε προσλάβει ο κ. Μαντέλης και πού μας κόστισε κάτι εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ; Ενθυμούμαι ότι εκείνον τον καιρό ο δημοσιογράφος κ. Χούντας είχε φέρει στην επιφάνεια ότι ανταλλακτικό πού στοίχιζε στην αγορά $ 1 , χρεωνόταν στην Ολυμπιακή διά $ 10.000. Επειδή δε είμαι κακόπιστος και είχα την δυνατότητα έκανα επαλήθευση στα όσα έλεγε ο κ. Χούντας πού ήταν ακριβή εις το ακέραιον.