#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αναπόφευκτη στροφή της ΝΔ προς τα δεξιά



Η επιστράτευση των καθηγητών που αποφάσισε ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς, βάζοντας την προσωπική του σφραγίδα αφύπνισε τους βουλευτές και τα στελέχη της Νέας Δημοκρατίας. Παράλληλα αναζωογόνησε πολιτικά την καθαρόαιμη σκληρή δεξιά πτέρυγα του κυβερνώντος κόμματος.

Κυρίως όμως αναζωπύρωσε τη συζήτηση για τον ιδεολογικό προσανατολισμό της ΝΔ και ενίσχυσε τη θεωρία ότι ο βασικός πυλώνας της τρικομματικής κυβέρνησης είναι πλέον το κόμμα των νοικοκυραίων και η σταθερά του αστικού συστήματος.

Η επιλογή της ρήξης με τη συντεχνία των καθηγητών, μπορεί να μην ήταν εύκολη για τον Αντ. Σαμαρά, αλλά αποτελεί, μια σαφή κίνηση για να δείξει ποιος έχει το πάνω χέρι στο πολιτικό σύστημα και ποιος πραγματικά εκφράζει το δόγμα νόμος και τάξη.

Αυτό το υποσχέθηκε να το τηρεί με κάθε κόστος ο ίδιος προσωπικά ο Αντ. Σαμαράς και δείχνει και με αυτή την απόφαση, πως πλέον η ΝΔ δεν θα κρύβεται για να μη δυσαρεστήσει, όπως στο παρελθόν. Ακόμα και η κίνηση να παγώσει το νομοσχέδιο Ρουπακιώτη για το ρατσισμό και την ξενοφοβία, δείχνει ότι η δεξιά πλέον δεν έχει λόγο να είναι ενοχική, είναι παρούσα και διεκδικεί, αλλά και επιβάλλει την άποψή της, κόντρα στην δήθεν αριστερή ιντελιγκέντσια που κυριάρχησε το μεταπολιτευτικό τοπίο.

Η Νέα Μεταπολίτευση του Σαμαρά έχει αρχίσει και η αλλαγή καθεστώτος που περιέγραψε πριν ημέρες ο Τηλέμαχος με άρθρο του, δείχνει που πορευόμαστε το επόμενο διάστημα και ουσιαστικά μας αποτυπώνει ξεκάθαρα και την αλλαγή γραμμής στο «γαλάζιο» στρατόπεδο προς μια πιο καθαρόαιμη δεξιά κατεύθυνση. Για πολλούς στη ΝΔ άρχισε μια νέα εποχή, όπου θα κυριαρχήσει η αυθεντική Δεξιά, οι πρακτικές της, αλλά και οι εκφραστές της και στο εσωτερικό της.

«Θα πρόκειται για μια στροφή δεξιά που θα φανεί πιο έντονα πολύ γρήγορα», ενώ  ήδη σε τμήμα της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της ΝΔ επικρατεί ενθουσιασμός για το νέο δρόμο που ανοίγει για την παράταξη στην Ελλάδα.

«Πρέπει οριστικά να ξεφύγουμε από τον στρογγυλεμένο πολιτικό λόγο και να εκφράσουμε την καθαρή φωνή της Δεξιάς με σαφή τρόπο» είναι η κοινή συνισταμένη όσων συμφωνούν στο εσωτερικό της ΝΔ.

Ο Αντ. Σαμαράς και ορισμένοι βουλευτές το πράττουν, αλλά το ζητούμενο είναι να το διαδώσουν και υπουργοί που μένουν στα μετόπισθεν συνειδητά για να μην καούν.

Σε κάθε περίπτωση η επόμενη φάση στην ελληνική πολιτική σκηνή θα είναι ενδιαφέρουσα και θα δείξει κατά πόσο θα κυριαρχήσει ο δεξιός λόγος. Η αναμέτρηση με τους καθηγητές και όσους τους στηρίζουν θα είναι ένα δυνατό τεστ και από αυτό θα κριθούν πολλά για τη μάχη σε ιδεολογικό επίπεδο.

Ο Σαμαράς πήρε το ρίσκο και αποφάσισε πολιτική επιστράτευση, βλέποντας τον κίνδυνο που ήταν μπροστά και θα έπληττε δεκάδες χιλιάδες υποψηφίους.

Και σε αυτή την απόφαση είναι μόνος, εκτός από τους πιστούς του Μεγάρου Μαξίμου και οι υπουργοί του κωφεύουν και σφυρίζουν αδιάφορα. Το στοίχημα για τον ίδιο είναι να βγει νικητής από αυτή τη μάχη, αφού θα αποτελέσει οδηγό και για τις μελλοντικές συγκρούσεις, καθώς θα προχωρεί η υλοποίηση του οικονομικού προγράμματος και όσων έχουν συμφωνηθεί με την τρόικα.

Μάρκος Αυρήλιος

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 14/05/2013 07:37:50

    Καιρός ήταν. Μακάρι να τολμήσει και σε άλλα θέματα τη στροφή ο Πρωθυπουργός.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Θησειώτης 14/05/2013 12:42:39

      Ετσι ακριβως !Τερμα στα μισολογα και την ιδεολογικη τρομοκρατια και τα τσιτατα της συριζαυγητικης ατελειωτης κενολογιας !

    • ιανος avatar
      ιανος @ Θησειώτης 14/05/2013 17:44:50

      όπως π.χ. στην ανοχή που δείχνει στον Καμίνη, που θέλει να δημιουργήσει τζαμιά σε κάθε δημοτικό διαμέρισμα της Αθήνας; Δεξιά πολιτική είναι η ανοχή στο Ισλάμ;

    • Tag avatar
      Tag @ Θησειώτης 14/05/2013 18:04:00

      Φυσικα και θα παρει δεξια στροφη η ΝΔ. Τι αλλο μενει; Η αριστερη; Καιρος ειναι να το καταλαβουν ορισμενοι. Δυο ειναι οι πολιτικες κοσμοθεωριες. Η μια ειναι του κκε που απετυχε ιστορικα και η αλλη ειναι της φιλελευθερης δεξιας που εχει κυριαρχισει παγκοσμιως ακομα και οπου εχουν κοκκινες σημαιες.
      Οι μπουρδες του παπαντρεα και των τσιπραιων δοκιμαστηκαν τη δεκαετια του 80 και κατεστρεψαν τις χωρες που υπεστησαν τις τριτοδρομικες πτησεις. Οι του κκε βεβαιως εχουν τεραστια ευθυνη γιατι κανανε μωκο (ηταν οι επιδοτησεις των κομματων ντε) αλλα, τι περιμενεις απο τον κορακα; Κρα!

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/05/2013 08:02:08

    Tο νομοσχεδιο Ρουπακιωτη δεν εχει υποστηρικτες μονο στο εσωτερικο-αυτο θα ηταν πια ευκολο.Η πιεση για παρομοιους νομους ερχεται και απεξω.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ψυχραιμια 14/05/2013 08:20:02

      Αν το νομοσχέδιο έχει πρόβλεψη για την αφαίρεση πολιτικών δικαιωμάτων σε βιαιοπραγούντες για φυλετικούς/ρατσιστικούς λόγους δεν βλέπω γιατί δεν είναι δεξιά πολιτική αυτό. Άλλο αν ποινικοποιεί τη γνώμη όπως θέλει η αριστερίστικη ιντελιγκέντσια. Εξάλλου υπάρχει ήδη νόμος που τιμωρεί φυλετικές διακρίσεις. Μια συμπλήρωσή του νόμου που θα οδηγούσε σας στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων βουλευτών που παρανομούν κατ´ αυτοπν τον τρόπο ή θα διέκοπτε την κρατική χρηματοδότηση κομματικών μορφωμάτων όπως η ΧΑ χωρίς όμως να τα καταργεί (να τα θέτει εξ ολοκλήρου εκτός νόμου ώστε να αποφεύγεται η ηρωποίησή τους) δεν το βρίσκω κακό.

      • Antonis avatar
        Antonis @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 14/05/2013 12:51:55

        Τον ρατσισμό δεν τον καταπολεμάς με σύσταση εγκλημάτων γνώμης, αλλα με επίλυση των συνθηκών που τον δημιουργούν : απέλαση όλων των λαθρομεταναστών και "νομιμοποιημένων" μεταναστών. Είχαμε ρατσισμό πριν από 30 χρονια στην Ελλάδα; Προφανώς όχι. Δεν θέλουμε να συμβιώσουμε με αλλογενείς και αλλοδαπούς με τους οποιους δεν έχουμε κανένα πολιτισμικό σημείο επαφής, δεν θέλουνε ούτε αυτοί μιας και μας μισούν (ο μεγαλύτερος ρατσισμός είναι εναντίον των Ελλήνων από τους ξένους εισβολείς), συνεπώς κάθε κατεργάρης στο πάγκο του. Τόσο απλά.

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ Antonis 14/05/2013 13:34:19

          Δεν είμαι εγώ ρατσιστής, αυτός είναι μαύρος...

          • Antonis avatar
            Antonis @ MAYRO XABIARI 14/05/2013 15:31:33

            Οποιος γουστάρει μαύρους να πάει στην Νιγηρία, στην Σομαλία, η σε άλλες χώρες που πειραματίστηκαν με επιτυχία τον πολυπολιτισμό όπως την Γαλλία η την Αγγλία. Είναι στην φύση του ανθρώπου να προτιμά την συμβίωση με ομοεθνείς του, αν σε κάποιους η πολιτική ορθότητα πιπίλισε το μυαλό σε σημείο να μην τολμάνε να πούνε τα αυτονόητα, λυπάμαι.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Antonis 14/05/2013 15:43:56

            Τώρα και σύ τι τον πέρασες; Μάγια Τσόκλη να κάνει τέτοια πολυδάπανα ταξίδια με όλα τα έξοδα πληρωμένα; (άσε που στη Σομαλία είναι και επικίνδυνα). Οπότε, σου λέει, αφού δεν μπορώ να πάω εγώ εκεί να τους δω, να έρθουν αυτοί εδώ σε μένα.. Ή μάλλον, όχι σε εμένα ακριβώς, αλλά στον γείτονα, μερικά τετράγωνα πιο κάτω....

          • Περικλής avatar
            Περικλής @ Antonis 14/05/2013 16:25:04

            Θα μπορούσες να τεκμηριώσεις τη φράση "Είναι στην φύση του ανθρώπου να προτιμά την συμβίωση με ομοεθνείς του"; Έχω πολλούς φίλους που κατοικούν στο εξωτερικό και είναι αρκετά ευτυχισμένοι, περισσότερο από ότι ήταν στην Ελλάδα.

          • ΤΙΤΟΡΜΟΣ avatar
            ΤΙΤΟΡΜΟΣ @ Περικλής 14/05/2013 17:19:58

            Εγώ ξέρω ότι νοσταλούν την Ελλάδα...

          • Jiannis avatar
            Jiannis @ ΤΙΤΟΡΜΟΣ 14/05/2013 19:57:10

            Αυτό είναι Σιγουρότατο. Η Πλειοψηφία νοσταλγοί την Ελλάδα. Υπάρχουν δυο Τύποι Ελλήνων που βρίσκουν το Εξωτερικό πολύ καλά:
            Η μεν έχουν ενταχθεί εντελώς (πολύ λίγη) και η άλλη Βολεμένοι που πάνε το λιγότερο 3 φορες τον Χρόνο στην Ελλάδα για να "ξεσκάσουν"...

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Περικλής 14/05/2013 20:00:57

            Οι Έλληνες στην Αμερική και τον Καναδά μένουν σε γκέτο μαύρων ή Πακιστανών; Ή μήπως σε γειτονιές "ευρωπαϊκές"; Μήπως στην Αγγλία άραγε συμβαίνει κάτι τέτοιο; Έχω προσωπική αντίληψη του θέματος και μπορώ να σου πω ότι ισχύει το "ο Πάκις έρχεται, ο Έλληνας - και ο Ευρωπαίος, γενικά, φεύγει...". Κάτι σαν το Johnny Walker...

          • MAYRO XABIARI avatar
            MAYRO XABIARI @ ΒΙΣ 14/05/2013 20:13:12

            Αφού "δεν θέλουμε να συμβιώσουμε με αλλογενείς και αλλοδαπούς", γιατί δε μένουν σε γκέτο οι Έλληνες του εξωτερικού; Αυτοί θέλουν;

          • Φοιτητης avatar
            Φοιτητης @ MAYRO XABIARI 14/05/2013 17:44:48

            Δηλαδή, είναι ρατσισμός η τήρηση των νόμων (απέλαση λαθρομεταναστών) και ένα αυστηρό μεταναστευτικό μοντέλο για μια χώρα με 30% σχεδόν ανεργία...

            Δεν είμαι εγώ χαζός, αυτός δεν έχει εγκέφαλο...

          • Jiannis avatar
            Jiannis @ Φοιτητης 14/05/2013 20:00:24

            +1000
            Αυτή την τρελοί Ιδεολογία του δήθεν μεσαίου Χορού βλέπω (ΠΑΣΟΚ, ΣΎΡΡΙΖΑ κλπ) και αμφιβάλλω για την Νοημοσύνη τους.

          • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
            ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Φοιτητης 14/05/2013 20:11:51

            Ο τάχιστος των λόγων και ο ακριβέστατος. Μπράβο παιδί μου.
            Οσον αφορά στα της ΝΔ, σωστός ο Αντώνης. Εκείνος ο "μεσαίος χώρος" και οι λοιπές ιδεοληψίες Λούλη, εδώ μου καθότανε.

  3. GO avatar
    GO 14/05/2013 08:18:12

    Καταλαβαίνω ότι πρέπει να αποδυναμωθούν οι ακροδεξιές σπείρες, όμως αυτός πρέπει να είναι ο τρόπος (εννοώ την αναφερόμενη έντονη δεξιά στροφή); Αμφιβάλλω και μάλιστα σφόδρα.
    Η έντονη στροφή δεξιά θα αφήσει πολιτικά ορφανούς πολλούς μετριοπαθείς πολίτες (μετρώνται σε πάνω από το 20% του εκλογικού σώματος) και θα δημιουργήσει και τάσεις φυγής από το κόμμα, επίσης, πολλών ανηκόντων στον λεγόμενο μεσαίο χώρο.
    Κατά τη γνώμη μου η αποδυνάμωση της Χ.Α θα επιτευχθεί μόνο μέσα από πολιτικές που θα ελαχιστοποιήσουν τις συνέπειες της κρίσης, το συντομότατο δυνατό, σε συνδυασμό με την επιμελή συνέχεια του έργου της ανακατάληψης της Αθήνας από τους πολίτες της. Μόνον εάν επιτύχουν αυτές οι πολιτικές (χωρίς έντονες στροφές) θα υπάρξει μακροχρόνια ηγεμονία του πολιτικού χώρου μας.
    'Αλλωστε, μην ξεχνάμε ότι όταν ο Α. Σαμαράς τοποθέτησε το τότε κόμμα του μεταξύ Ν.Δ και ΠΑ.ΣΟ.Κ, η Ν.Δ ήταν κεντροδεξιός και όχι αμιγώς δεξιός πολιτικός χώρος. 'Αρα, δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι θα του πολυάρεσαν τέτοιου είδους στροφές.
    Προτείνω, λοιπόν, αυτοσυγκράτηση στις στροφές, και εργώδη προσπάθεια για την επιτυχία των δύο πολιτικών που προανέφερα.

    • Antonis avatar
      Antonis @ GO 14/05/2013 12:37:48

      Η βάση της ΝΔ είναι συντηρητικοί δεξιοί, όχι "μετριοπαθείς" μεσαιοχωρίτες. Ο ιδεολογικός ευνουχισμός (σε συνδυασμό με την αθλια διακυβέρνηση βεβαίως) οδήγησε στο 33% που ήταν το ιστορικό χαμηλό της ΝΔ, πολύ πριν τις προηγούμενες εκλογές. Ας σταματήσουμε να πιστεύουμε ότι αν μιλήσουμε για νομο και τάξη θα φοβηθούνε οι "μετριοπαθείς πολίτες". Οι μετριοπαθείς πολίτες φοβούνται όταν βλέπουν να παραδίδεται η Αθηνα στις ορδές του Αλαβάνου και των Εξαρχείων, στους ισλαμιστές πακιδες, να μπαίνουν στα σπίτια και να σφάζουν γεράκους, να δραπετεύουν από τις φυλακες με καλάσνικοφ κλπ.

      • GO avatar
        GO @ Antonis 14/05/2013 12:40:46

        Διάβασε με καλλίτερα. Τα λέω. Τα υπόλοιπα είναι λίγο ανιστόρητα.

      • IOKLOS ZARAS avatar
        IOKLOS ZARAS @ Antonis 14/05/2013 20:21:55

        Aϊντε πέστο αδερφέ! απο το 87 σαν πρωτοετής (και ΔΑΠιτης βέβαια) το γκαρίζω αυτό

        • GO avatar
          GO @ IOKLOS ZARAS 14/05/2013 23:37:25

          Κι εγώ από το '74, δευτεροετής και (ΝΔΦΚίτης βέβαια) "γκαρίζω" για την ηγεμονεύουσα, διακυβερνώσα, προσφέρουσα στον τόπο κλπ κλπ, μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη, το κόμμα της Νέας Δημοκρατίας!!!
          Τονίζεται, ότι ως πρωτοετής και προηγουμένως γκάριζα κατά της δικτατορίας. Εσείς θα το κάνατε;

      • Μακεδόνας avatar
        Μακεδόνας @ Antonis 16/05/2013 11:26:32

        "οδήγησε στο 33% που ήταν το ιστορικό χαμηλό της ΝΔ" Ξεχνάς τον άθλο του Αντώνη στο 18,5% πριν ένα χρόνο!

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/05/2013 08:21:55

    http://www.blemilo.com/2013/05/blog-post_13.html

    • parmeniwn avatar
      parmeniwn @ ψυχραιμια 14/05/2013 14:37:16

      +1000000000

  5. ΚΣ avatar
    ΚΣ 14/05/2013 08:25:24

    Αν μπορέσει να διαλύσει και τις πολιτικές οικογένειες φέουδα (με τα ξαδέλφια, ανιψιούς και κουμπάρους) που λυμαίνονται τη χώρα και την ΝΔ, από ιδρύσεως της, και αναδείξει νέα άφθαρτα και άξια στελέχη, τότε θα είναι ο κυρίαρχος του πολιτικού παιχνιδιού για τα επόμενα χρόνια

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΚΣ 15/05/2013 00:05:29

      Καίριο το σχόλιο σας..

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 14/05/2013 09:09:32

    Ἄν,τά βάρη-φυγόκεντρες δυνάμεις-(ΠΑΣΟΚ,ΔΗΜΑΡ),ἀφήσουν τελικά τή Ν.Δ. νά κάνει αἰσθητή τή στροφή πρός τά δεξιά,αὐτό θά εἶναι μεγάλη ἐπιτυχία τοῦ Ἀ.Σαμαρᾶ,ἴσως μεγαλύτερη καί ἀπό τήν οἰκονομική Εὐρωπαϊκή σταθεροποίηση τῆς χώρας.
    Ἐξίσου μεγάλο πρόβλημα ὅμως θά εἶναι καί ἡ σταθεροποίηση αὐτῆς τῆς πορείας..

  7. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 14/05/2013 09:41:21

    Ιστορικά αποτυχημένη πολιτική λογική επι Ελλαδικού Χώρου.Πολύ λυπηρό κάτω απο την σημερινή πραγματικότητα να προβάλλεται η λογική της περιχαράκωσης στο όνομα της διατήρησης της ιδεολογικής καθαρότητας.Καλό θα είναι να ανατρέξουν οι μέντορες και οι θιασώτες μιας τέτοιας λογικής στο Εργο του Κωνσταντίνου Καραμανλή και θα μάθουν πολλά.Ας ανατρέξουν στην χρονική περίοδο κατά την οποία η Ν.Δ. εμφανίστηκε στο πολιτικό προσκήνιο με Νέες ιδέες.Άγνωστο λοιπόν γιατί δεν επιλέγεται η σύνθεση απο τον γράφων.Ίσως οι αξίες , οι αρχές, οι ιδέες το ιδεολογικό και αξιακό δηλαδή υπόβαθρο να μην είναι τόσο στέρεο προκειμένου να αφομοιώσει μια τέτοια αλλαγή.

    Οι διαχωριστικές γραμμές έχουν καταπέσει, η νεκρανάσταση τους σημαίνει αυτόματα και ιστορικό αναχρονισμό. Αν πάλι το άρθρο έχει τον χαρακτήρα βολιδοσκόπησης με στόχο τις όποιες εσωκομματικές διεργασίες ενόψει συνεδρίου το θεωρώ εξίσου αποτυχημένο.Βέβαια δεν γνωρίζω πως παίζονται τα παιχνίδια μεταξύ εσωκομματικών ομάδων, γνωρίζω όμως καλά ότι η σημερινή πραγματικότητα είναι αμείλικτη και όποιος την αγνοεί κινείται στα όρια της υβριστικής συμπεριφοράς έναντι της Ελληνικής κοινωνίας.Γιατί το συνέδριο μπορεί να είναι Κομματικό όμως διαμορφώνει μια κατάσταση η οποία και θα επηρεάσει διαχρονικά την Ελληνική κοινωνία

    Δεν θα αναφερθώ στην Ιστορική Ευρωπαϊκή Πραγματικότητα το θεωρώ μάταιο όταν προβάλλεται ο Ελληνικός Δεξιός Επαρχιωτισμός.Το ότι η Ελλάδα αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της Ευρώπης και συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό γίγνεσθαι δεν έχει φτάσει σε πολλούς άγνωστο γιατί

    • stamoschios avatar
      stamoschios @ Δρόλαπας 14/05/2013 15:09:02

      Φίλτατε "Δρόλαπα" η συντηρητική παράταξη πρέπει να απογαλακτισθεί επιτέλους από την φενάκη του καραμανλισμού. Αρκετά με τον εν λόγω τεθνεώτα και την υστεροφημία του. Οι θέσεις του για το κυπριακό η δεδομένη του συνεργασία με ξένες υπηρεσίες, το η "Κύπρος κείται μακράν" , ο κατοχικός του ρόλος και η λυκοφιλία με του εθνομηδενιστές θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται διαφορετικά από τους νουνεχής εθνικόφρονες. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΣΜΟ ΣΤΟΝ ΔΕΞΙΟ ΧΩΡΟ.

      • Evangelos avatar
        Evangelos @ stamoschios 14/05/2013 19:34:21

        "ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΣΜΟ ΣΤΟΝ ΔΕΞΙΟ ΧΩΡΟ." ????

        H δεξιά φίλε μου έχει κυβερνήσει από το '55 και μετά ΜΟΝΟ με Καραμανλή !!! ... (η τραγική 3ετία του Μητσοτάκη προφανώς και δεν ήταν δεξιά διακυβέρνηση)

        πως ακριβώς εννοείς να τελειώσει ο Καραμανλισμός όταν είναι ΤΑΥΤΙΣΜΕΝΟΣ 100% με την δεξιά διακυβέρνηση ???

      • GO avatar
        GO @ stamoschios 15/05/2013 07:51:55

        Και ήμαρτον και έλεος, μαζί!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Δρόλαπας 14/05/2013 15:55:07

      Δεν έχεις καταλάβει δύο πράγματα:
      1. Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής δεν είχε ιδεολογία, πραγματιστής ήταν. Και επειδή είχε μικρή παιδεία (κατά Σπ. Μαρκεζίνη, αλλά νομίζω ήταν και κάτι το προφανές...) απέτυχε να παραγάγει ιδεολογία. Ο Καραμανλισμός, αυτό το θολό ελαφρά "δεξιόστροφο" μεταπολιτευτικό ψευδο-ιδεολογικό σχήμα, έχει πεθάνει ή επιβιώνει (ακόμα) μεταξύ 70ρηδων+ (της γενιάς της μητέρας μου και βάλε). Ο Καραμανλισμός γινόταν αντιληπτός ως αντίθεση στον Ανδρεοπαπανδρεϊσμό, όχι ως κάτι αυτόνομο.
      2. Οι συνθήκες στις οποίες αναπτύχθηκε ο Καραμανλισμός ήταν αυτές μιας Ελλάδας όπου οι μόνοι ξένοι που βλέπαμε ήταν οι καλοκαιρινοί τουρίστες, κανένας θείος από το Αμέρικα που μας έφερνε τραντζιστοράκι (παιδικά βιώματα αυτά...), ενώ οι μόνοι μουσουλμάνοι που κατοικούσαν στη χώρα ήταν αυτοί στη Θράκη. Οι πρώτοι μουσουλμάνοι που είδα στη ζωή μου ήταν όταν πήγα στην Αίγυπτο, στα 12...Θέλω να πω ότι η Ελλάδα ήταν μία χώρα με εθνική και πολιτισμική ομοιογένεια. Σήμερα η Ελλάδα είναι μία πανσπερμία εθνών, με κάπου 1 εκατομμύριο (λιγότεροι; περισσότεροι; θα σας γελάσω) παράνομους μετανάστες μουσουλμάνους (ε λοιπόν, μέχρι και στο Καρπενήσι είδα Πάκιδες...) και ίσως στους 3 ή 4 νέους Έλληνες κάτω των 30 αντιστοιχεί 1 Αφροασιάτης μουσουλμάνος συνομήλικος, παρανόμως εισελθών και μια χαρά παραμένων και διαβιών. Αυτά με μετριοπαθέστατους υπολογισμούς...
      Όπως κατάλαβες από τα πιο πάνω, ο Καραμανλισμός έχει πεθάνει....Σε όσους τον πενθούν, τα ειλικρινή μου συλληπητήρια.
      Η προσπάθεια ανάστασής του από τον γέρο-Βαρβιτσιώτη μέσω του Κωστάκη Καραμανλή κατέληξε αρχικά σε φάρσα και κατόπιν σε τραγωδία...

      • Aspetos avatar
        Aspetos @ ΒΙΣ 14/05/2013 19:05:01

        Μεγάλες αλήθειες! Απόλυτο δίκιο!

      • Jiannis avatar
        Jiannis @ ΒΙΣ 14/05/2013 20:14:09

        +1000!

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ ΒΙΣ 14/05/2013 20:19:20

        Έχεις δίκιο εν μέρει. Το έχω γράψει και αλλού - είχε μεν "ιδεολογικούς" μέντορες (Κ. Τσάτσος και πολύ λιγότερο Παν. Κανελλόπουλος), αλλά στην πράξη μετρούν οι πιό πεζοί και πρακτικοί νοηματοδότες και βηματοδότες. Δυστυχώς ήταν νοτιο-Βαλκάνιοι εργολάβοι και εισαγωγείς αυτοκινήτων, όχι Τζιάννι Ανιέλι, Αουρέλιο Πετσέι ή Μαρσέλ Ντασώ. Δεν φταίει εκείνος. Δεν διαθέταμε τέτοιους.
        Η κατάσταση άλλαξε λίγο στην Β' περίοδο. Είχε προηγηθεί 9 χρόνια πολλαπλά επωφελής παρέα με Γάλλους πολιτικούς και άνοιγμα οριζόντων. Ο Καραμανλής μετά το 1974 είχε μπολιαστεί με προγραμματικά στοιχεία δανεισμένα κυρίως από τον Γαλλικό Γκωλισμό και δευτερευόντως από την παλιά Αντεναουερική Γερμανική Χριστιανοδημοκρατία ("ριζοσπαστικού φιλελευθερισμού" και "κοινωνικής οικονομίας της αγοράς"). Ρεύματα που τυχαίνει να εκτιμώ ακόμη, παρά την εγκατάλειψη εκ μέρους τους της ιστορικής προοπτικής αργότερα.
        Κατηγορήθηκε για "σοσιαλμανία"...Μα εφάρμοσε αυτά που προωθούσαν τότε οι "δικοί του" στην Γαλλία-Γερμανία, με κάποια διαφορά φάσης ως συνήθως.
        Η ένταξη στην ΕΕ ήταν πάντως προγραμματικό εγχείρημα πολύ μεγάλης σημασίας και μακράς πνοής. Είναι κατά τη γνώμη μου η σημαντικότερη στρατηγική απόφαση της μετεμφυλιακής Ελλάδας. Πιστώνεται στον ΚΚ τον Πραγματικό, ότι το έφερε σε πέρας σχεδόν μόνος εναντίον όλων, με εξαίρεση την σύμπραξη της πλειοψηφίας της τότε ανανεωτικής αριστεράς.
        Να διευκρινήσω κάτι: Μιλώ συνεχώς για προγραμματική πολιτική και προγραμματικά εγχειρήματα και όχι για "ιδεολογίες". Διότι νομίζω πως η πολιτική είναι από τη φύση της "πραγματιστική" και "πρακτική" δραστηριότητα, και τα κόμματα τα συγκροτούν πρακτικά προγράμματα δράσης και εξουσίας, λιγότερο ιδεολογίες. Μπορεί να κάνω λάθος. Αλλά με την έννοια αυτή, θεωρώ τον ΚΚ σημαντικό πολιτικό, τον μακράν σημαντικότερο της μεταπολεμικής Ελλάδας.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Uncle Stgm 15/05/2013 07:41:01

          Γενικά συμφωνούμε. Και εγώ πιστεύω στον πραγματισμό και πιστεύω επίσης ότι σε ένα μεγάλο αριθμό θεμάτων η κοινωνία συμφωνεί, πλέον. Δεν συμφωνούσε όσο υπήρχε μία ακραία ατταβιστική "αριστερή" αντίδραση. Σήμερα ποιος υπερασπίζεται το "άσυλο" των ΑΕΙ; Ποιος δεν θέλει ευρωπαϊκά ΑΕΙ; Ποιος δεν θέλει σύγχρονες κρατικές δομές; Νομίζω ότι πέρα από τον σκληρό αριστερό πυρήνα του Σύριζα και πέρα από κάτι μικρά κόμματα αριστερού και κοινωνικού περιθωρίου (Ανταρσύα, ΚΚΕ), κανείς.
          Δεν αρνούμαι τη σημασία του Κωνσταντίνου Καραμανλή ως πολιτικού. Αρνούμαι την υπερτίμησή του. Δεν πιστεύω ότι ήταν μέγεθος ανάλογο με αυτό του Ντεγκώλ. Και ειδικά αρνούμαι την παρουσίασή του ως πολιτικού- φιλοσόφου ή στοχαστή.
          Βέβαια, για να γίνω λίγο κακετντρεχής, η "ανανεωτική Αριστερά¨, δηλ. το ΚΚΕ εσ., οφείλει χάριτας στον ΚΚ, επειδή τους παρέδωσε μεγάλο μέρος της δημόσιας διοίκησης και της παιδείας, με το επιχείρημα " αυτούς δεν τους πειράζουμε". Αν είχε διαβάσει λίγο Tocqueville ("Το Παλαιό Καθεστώς και η Επανάσταση") θα είχε καταλάβει ότι ελέγχοντας τη διανόηση, υποσκάπτεις το καθεστώς από μέσα και προετοιμάζεις την πολιτική αλλαγή. Αλλά η παιδεία του ΚΚ δεν ήταν τέτοια....

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ ΒΙΣ 15/05/2013 13:18:21

            Δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Ντεγκώλ. Ήταν προσωπικότητα πολύ σημαντική για την Ελλάδα, αλλά όχι για την Ευρώπη ως όλον.
            Η ανανεωτική αριστερά έχασε το παιχνίδι νωρίς, απέτυχε στους πολιτικούς στόχους της. Αποδείχθηκε ανεπαρκής. ¨Οπως σε όλη την Νότια Ευρωπη (και Γαλλία), έτσι και στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα έχασε το 1981, την εξουδετέρωσε το ΠΑΣΟΚ. Στην Γαλλία (όπου δεν είχε πολιτικό βάθος) αποδείχθηκε εύκολος και ευάλωτος αντίπαλος του Γκωλικού ρεύματος. Την χτύπησαν και τα πολιτισμικά κινήματα του 1968, απο τη φύση τους εγωιστικής, ναρκισσιστικής και αντι-συλλογικής κατεύθυνσης.
            Στην Ιταλία, τη μόνη χώρα όπου η ανανεωτική αριστερά είχε ιδεολογικό και ιστορικό βάθος και βάρος, ηττήθηκε απο την συνασπισμένη πολιτική-οικονομική διαφθορά και την διάχυτη εγκληματικότητα. Μαζί ηττήθηκε και το "ηθικό" τμήμα της συντηρητικής Democristiana, αλλά και το επιχειρηματικό-παραγωγικό ήθος των Ανιελι, Πετσέι κτλ. Η μοίρα ήταν κοινή, τώρα ζούμε τις συνέπειες.

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ ΒΙΣ 15/05/2013 14:59:21

            ¨Οπως έγραψα, ο ΚΚ εκείνη την εποχή δεν είχε άλλους (δυνητικούς) στρατηγικούς συμμάχους, γι αυτό παρέδωσε (ότι παρέδωσε) σε ανθρώπους της ΑΑ.
            Δυστυχώς, στη συνέχεια, το μεγαλύτερο μέρος αυτών των ανθρώπων "εκπασοκίσθηκε". Ήταν ετερόφωτο, δεν είχε προλάβει να αναπτύξει εσωτερική δυναμική. Με το τέλος του Ιταλικού "Μπερλινγκουερισμού" (μιας αναβίωσης του Γκραμσιανού πολιτικού ήθους) και των αντιολοκληρωτικών κινημάτων από την Ανατολική Ευρώπη, που ήταν οι ιδεολογικοί τροφοδότες τους, οι Έλληνες ανανεωτικοί αριστεροί παραδόθηκαν στον διάχυτο πασοκισμό. Που διείσδυε πανηγυρικά και στην ΝΔ.
            Απέμειναν μεμονωμένες νησίδες, με μικρή πολιτική σημασία.

        • GO avatar
          GO @ Uncle Stgm 15/05/2013 07:46:24

          Πάρα, μα πάρα πολύ μακράν! Μισό ιππόδρομο, θα έλεγαν και κάποιοι φίλιπποι.

      • GO avatar
        GO @ ΒΙΣ 15/05/2013 07:40:56

        Και μια αποστροφή κάποιας φράσης του Μαρκεζίνη αποτελεί θέσφατο;
        Γιατί δεν αναφέρεστε στις απόψεις, στις δηλώσεις μεγάλων πολιτικών ηγετών της Ευρώπης, για τον Κωνσταντίνο Καραμανλή;
        Γιατί δεν αναφέρεστε στην αποδοχή του, ως μεγάλος ηγέτης, από όλες της πτέρυγες της πολιτικής σκηνής μας;
        Πράγματι, όμως, υπάρχει μια θλιβερή εξαίρεση. Οι μόνοι που δεν αναγνωρίζουν το έργο του είναι κάτι αμετανόητοι νοσταλγοί της χούντας και της βασιλείας. Ευτυχώς, ελάχιστοι.

      • MantisKalhas avatar
        MantisKalhas @ ΒΙΣ 15/05/2013 13:47:31

        Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ήταν ένας άξιος κυβερνήτης. Έβλεπε μακρυά και δεν είχε πάθη. Αμπελοφιλοσοφίες περί μικρής παιδείας δεν λένε την αλήθεια. Η αλήθεια είναι ότι ο Κωνσταντίνος Καραμανλής θωράκισε με τις πολιτικές του επιλογές το μέλλον των νέων Ελλήνων. Οι πολυδιαβασμένοι κατα ΒΙΣ ούτε το ένα δέκατο από αυτά που έκανε ο Καραμανλής δεν είναι ικανοί να κάνουν γιατί πρώτα απ' όλα δεν έχουν τον ανδρισμό να σβήσουν τα πάθη τους και τις εξαρτήσεις.

  8. tpe avatar
    tpe 14/05/2013 09:46:53

    Κρατάμε μικρό καλάθι, αλλά σίγουρα θα είναι κάτι ευπρόσδεκτο. Τις προάλλες άκουσα τους τσιριζαίους που "λοιδορούσαν" το "νόμος και τάξη" και μόνο που δεν έσπασα την τηλεόραση.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ tpe 14/05/2013 09:54:16

      Έχεις δίκιο. Μιλάνε τόσο περιφρονητικά για τους νόμους και την τάξη που ΑΝ υπήρχε σκεπτόμενος και όχι κατευθυνόμενος δημοσιογράφος, το πρώτο που θα ρωτούσε είναι: "Και τι δουλειά έχετε στη βουλή να ορκίζεστε πίστη και τήρηση των νόμων και του συντάγματος; Είστε τεράστιοι υποκριτές!"

  9. πολιτης avatar
    πολιτης 14/05/2013 09:50:16

    καθε φορα που η κυβερνηση εφαρμοζει το μετρο της επιταξης χανει κοινωνικο ερισμα. μαλλον κι οπως αποδεικνυεται απο τις εξελλιξεις η κινηση ηταν πρωθυστερη και θα μπορουσε να εχει αποφευχθει.
    αλλο οι φατριες και τα κονκλαβια του συνδικαλισμου κι αλλο το συνολο των εργαζομενων σε διαφορες κρατικες δομες.
    αναρωτιεμαι στο τελος με ποιες κοινωνικες συμμαχιες θα πορευτει η κυβερνηση οταν προσπαθωντας να περασει τις, απαραιτητες εν πολλοις, μεταρρυθμισεις στο δημοσιο βιο χανει τη απαιτουμενη στοχευση στις συντεχνιες και τα πυρα διαχεονται στο συνολο.
    γιατι πως να το κανουμε δεν ειναι ολοι τεμπεληδες και αχρηστοι σε αυτο τον τοπο.
    μετρα καταφανως αδικα οπως αυτα της υποχρεωτικης μετακινησης εστω κι εντος νομου ή περιφερειας σε μια περιοδο τραγικης συρικνωσης εισοδηματων ειναι απαραδεκτα. τα εξοδα μετακινησης δεν αποτελουν περεταιρω μειωση εισοδηματος?
    ή ειναι βλακες ή εχουν στο πισω μερος του κεφαλιου τους να κατασκευασουν ακομη ενα μεσο πιεσης αποχωρησεων κι απο αυτον τον κλαδο.
    χρειαζεται προσοχη μεγαλη στη ασκηση της εξουσιας και οι τσαμπουκαδες επι δικαιων κι αδικων γινονται ενιοτε μπουμερανγκ που κατεδαφιζουν τα οποια θετικα γινονται.
    να μη μας διαφευγει οτι οποιος κατουραει στη θαλασσα το βρισκει στο αλατι....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ πολιτης 14/05/2013 09:56:01

      Ποιος έχει το δίκιο στην περίπτωση δηλαδή; Οι καθηγητές ή οι γονείς με τα παιδιά που θα δώσουν πανελλήνιες και οι πρώτοι τους εκβιάζουν; με εκβιαστές δε γίνεται να είσαι μαλακός. Η ΟΛΜΕ είναι για πέταμα πια. Έχασε οποιαδήποτε εκτίμηση των σκεπτόμενων Ελλήνων με το παιχνίδι στις πλάτες των αθώων...

    • euagelos avatar
      euagelos @ πολιτης 14/05/2013 10:04:10

      Μην ανυσηχείς. Πάντα και παντού ο στρατός και η αστυνομία είναι στο πλευρό κάθε κυβέρνησης μέχρι τέλους. Είναι σίγουρες συμμαχίες που εξασφαλίζουν την εξουσία για ικανό διάστημα. Μετά, όταν χρειαστεί, έρχονται και οι σύμμαχοι Αμερικάνοι...

      • πολιτης avatar
        πολιτης @ euagelos 14/05/2013 11:57:41

        εγω απλα κρουω τον κωδωνα.........

        • euagelos avatar
          euagelos @ πολιτης 14/05/2013 12:59:27

          Μα τα ξέρουν αυτά... τη δουλειά τους κάνουν!

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ πολιτης 14/05/2013 12:35:38

      "καθε φορα που η κυβερνηση εφαρμοζει το μετρο της επιταξης χανει κοινωνικο ερισμα"

      Κάθε φορά που ο Σαμαράς εφαρμόζει επίταξη γίνεται ήρωας στα μάτια του λαού και τα ποσοστά του ανεβαίνουν.

      Μακάρι και ο μαλακός Μητσοτάκης να έκανε επίταξη στους σταμουλοκολλάδες αντί να αφήσει για 10 μήνες την Αθήνα δίχως λεωφορεία, μακάρι να έβαζε τον μέγα δημαγωγό φυλακή όταν έπρεπε, μακάρι να μην άφηνε τον μαθητή τσίπρα και την παρέα του να κάνουν κατάληψη στα σχολεία της χώρας για 5 μήνες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αλλά ο άνθρωπος ούτε αρκετά σκληρός ήταν ούτε και αρκετά δεξιός.

      Μακάρι ο Σημίτης να μην επέτεινε κι αυτός την μπαχαλοποίηση επιτρέποντας κι αυτός πολύμηνες καταλήψεις στα σχολεία, απεργίες καθηγητών, παράλυση του κράτους με κινητοποιήσει αγροτών που κλείνανε την εθνική οδό κόβωντας της Ελλάδα στα δύο.

      Μακάρι να μην επέτρεπε ο μικρός Καραμανλής την ύπαρξη της βίλλας αμαλία και ένα σωρό άλλων μερών στην Αθήνα που ζούσα εκτός νόμου για 20 χρόνια. Να αναγνωρίσω όμως στον Καραμανλή οτι στα εθνικά θέματα, ευτύχώς δεν ήταν μεσαίος.

      Μακάρι και ο καραμανλής ο πρεσβυτερος να μην ερχόταν απο την Γαλλία με την άρρωστη και ηττοπαθή αντίληψη ότι η λέξη "Δεξιός" είναι κακή και κάνει τζιζ , μακάρι να μην επέτρεπε στους αριστερούς να πάρουν ιδεολογικά το πάνω χέρι, κάτι που μόλις τώρα, 30 χρόνια μετά ευτυχώς τελειώνει. Μακάρι τέλος να μην ενέδιδε σε έναν κρατισμό που τον εκμεταλλεύτηκε μετά ο μέγας δημαγωγός προκειμένου να αυξήσει τον αριθμό των δημοσίων υπαλλήλων κατά 500%.

      Όταν το αίτημα είναι παράλογο και καμία απολύτως κίνηση δεν μπορεί να γίνει για την ικανοποίηση του τι μένει να γίνει; Μήπως έπρεπε ο Σαμαράς να αφήσει την πληγή ανοιχτή να κακοφορμίσει για μέρες ή για μήνες προκειμένου "να αγανακτήσει η κοινωνία με τα παράλογα αιτήματα", όπως έκαναν οι προηγούμενες κυβερνήσεις; Φαντάζεστε ότι κατάφερνε ποτέ η χώρα να ανακάμψει έτσι; Με όλον τον πλανήτη να ασχολείται με τις απεργίες στα πλοία στα μέσα μεταφοράς (ναι ακόμη θα συνεχίζονταν αν δεν τις τέλειωνε ο Σαμαράς) και στα σχολεία; Αναμένουμε 18 εκ τουρίστες φέτος μόνο και μόνο γιατί υπάρχει στοιχειώδης σταθερότητα. Συνέλθετε όλοι. Ας συνέλθουμε όλοι.

      Μράβο Αντώνη Σαμαρά!

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ πολιτης 14/05/2013 16:26:55

      Η κίνηση ήταν σωστή και αποφέρει την εκτίμηση και την ψήφο πολλών, που βλέπουν την ξετσίπωτη στάση των καθηγητών για την περιφρούρηση του 20ώρου επί οκτάμηνο ετησίως (δουλεύετε εσείς οι άλλοι σκλάβοι και κορόϊδα). Άλλωστε, με την λογική σου, η Θάτσερ θα είχε πέσει από τον πρώτο χρόνο της (τότε με τους ανθρακωρύχους). Κυβέρνησε όμως για δώδεκα...
      Νομοθετεί το Κοινοβούλιο, όχι οι συνδικαλιστάδες και Κυβέρνηση εκλέγουμε για να κυβερνά, όχι για να επιτρέπει στον έναν να εκβιάζει τον άλλο. Εκτός αν νομίζεις ότι, η (σχεδόν κάθε) διεκδίκηση στρέφεται εναντίον της τσέπης του Σαμαρά και όχι της δικής σου...

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ πολιτης 14/05/2013 18:53:53

      Εγώ διαφωνώ με την επίταξη, και υποστηρίζω την εφαρμογή του ν. 1264/82 που προβλέπει απολύσεις όταν υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις για συνέχιση παράνομων απεργιών (πχ απεργία στο μετρό). Η προληπτική επίταξη των καθηγητών είναι άλλη ιστορία, αλλά δε νομίζω ότι πολιτικά έκανε κακό στο Σαμαρά. Για την ακρίβεια περισσότερο καλό του έκανε, δείχνοντας ηγετική αποφασιστικότητα, παρά κακό!

      • mara M. avatar
        mara M. @ Συριζαλβανία του Χότζα 14/05/2013 23:14:46

        Tώρα καλό μπορεί να του έκανε δεν διαφωνώ κι έχουν επενδύσει στον κοινωνικό αυτοματισμό μέχρι να τραβήξει ο ένας τον άλλον στον πάτο. Κι όταν φτάσουν εκεί όλοι θα τα βάλουν με έναν.

  10. Νεύτων avatar
    Νεύτων 14/05/2013 09:52:06

    "Και σε αυτή την απόφαση είναι μόνος, εκτός από τους πιστούς του Μεγάρου Μαξίμου και οι υπουργοί του κωφεύουν και σφυρίζουν αδιάφορα."

    Αυτή ακριβώς την εικόνα έχω κι εγώ.
    Είμαι όμως σίγουρος ότι θα "του βγει" του Σαμαρά. Γιατί πολύ απλά δουλεύει και κυρίως, είναι αποφασιστικός. Δεν αμφιταλαντεύεται μεταξύ πολιτικού κόστους και κοινής λογικής. Ακολουθεί την κοινή λογική. Τόσο απλά! Και στα απλά κρύβεται πάντα η επιτυχία...

  11. ΚΟΥΡΙΑΛΟΣ avatar
    ΚΟΥΡΙΑΛΟΣ 14/05/2013 09:57:00

    Σημαντικό ζήτημα με Εθνικές προεκτάσεις!
    Μια παράταξη με γνόμωνα τις παραδοσιακές αξίες του Έθνους,
    με μεγάλες προτεραιότητες την ευημερία του λαού,την αναβάθμιση της Εθνικής συνείδησης και την απόλυτη εμπέδωση μιας ισχυρής Δημοκρατίας με ηθικούς
    κανόνες, με αληθινή αξιοκρατία,με κοινωνική ευαισθησία κ μακριά από
    την ψευτοκουλτούρα κ τη διαφθορά σε όλα τα επίπεδα.
    Θεωρώ οτι όλα αυτά είναι κ εφικτά κ αναμενόμενα από τη συντριπτική
    πλειοψηφία των Ελλήνων. Γιατί πολύ παραμύθι έχουμε "φάει" με εμφανείς
    τις συνέπειες από τους ασήμαντους κ διεφθαρμένους λαϊκιστές...
    Μακάρι. Ελπίζουμε.

  12. Αρχιμηδης3 avatar
    Αρχιμηδης3 14/05/2013 10:09:48

    Στροφή προς τα Δεξιά με άδειες τσέπες? Εχουνε τρελλαθεί τελείως οι κρατικοδίαιτοι "επιτελάρχες"...

    • tpe avatar
      tpe @ Αρχιμηδης3 14/05/2013 14:04:56

      Δεν κατάλαβα! Τι θα πει με "άδειες τσέπες"; Οι τσέπες σου δίνουν αξίες; Εγώ μεγάλωσα με συγκεκριμένες αξίες κι αυτές θα μεταδώσω στο παιδί μου. Δεν χρειάζομαι τσέπες για το μάθω να σέβεται τον συνάνθρωπο, το συνολικό καλό, την πατρίδα, την οικογένεια (και τη θρησκεία θα έλεγα, αλλά δεν είμαι κατάλληλος γιαυτό).

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Αρχιμηδης3 14/05/2013 18:57:49

      Για να γεμίσουν οι τσέπες κάποτε ο κόσμος θα κάνει δεξιά στροφή. Γιατί ο μόνος τρόπος να γεμίσουν οι τσέπες στο μέλλον είναι η ένταση των ιδιωτικών επενδύσεων και η επιχειρηματικότητα. Εκτός αν τα τελευταία αποτελούν ιδεολογικά προτάγματα της Αριστεράς..., οπότε πάω πάσο!

  13. Διογένης avatar
    Διογένης 14/05/2013 10:14:08

    Θετική εξέλιξη, αναμφίβολα, η ιδεολογική στροφή της ΝΔ. Ο Σαμαράς εκεί θα χτυπήσει "φλέβα" που ούτε και ο ίδιος φαντάζεται πόση πολιτική δύναμη θα του δώσει. Καλές οι πολιτικές εκδοχές του "φιλελευθερισμού", αλλά αυτά μπορούσαν να συναρπάσουν τον κόσμο, και πάλι κατά ένα μέρος μόνον, στη δεκαετία του 1980, όταν η δεξιά είχε απέναντι τον ιδιότυπο όσο και αυτοκαταστροφικό κρατισμό του Ανδρέα.

    Όμως όλα αυτά τα οικονομίστικα δεν μπορούν να έχουν λαϊκό έρεισμα. Λαϊκό έρεισμα μπορεί να βρει η ΝΔ ή όποιο κόμμα την διαδεχτεί στο μέλλον μόνον από τον συντηρητισμό. Οι αυτοαξίες του συντηρητισμού, πατρίδα-θρησκεία-οικογένεια, χωρίς να υπάρχει κομματική καπηλεία αυτών και χωρίς να υπάρχει ο εξοβελισμός "του άλλου", όπως έκανε ανοήτως και συμπλεγματικώς η προδικτατορική δεξιά. Να ιδωθεί ο συντηρητισμός ως εξωκομματική, πανεθνική αξία, από την οποία θα τρέφεται κομματικά και ιδεολογικά το μεγάλο ελληνικό συντηρητικό κόμμα.

    Η αντιπαράθεση με τους "άλλους", όποιοι και να είναι αυτοί, μπορεί και πρέπει να γίνεται επί αρνητικού επιπέδου. Να αρνείται δηλαδή η ΝΔ την πρόταση των άλλων, ιδεολογική και πολιτική, την ίδια στιγμή που αυτή θα εμφορείται από τις πανεθνικές και πανανθρώπινες αξίες που φέρει μαζί του ο συντηρητισμός και ακυρώνει, εν πολλοίς (εκεί θα πρέπει να δοθεί η μάχη) ο αριστερισμός.

    Κρίσιμες θα είναι οι μάχες που θα δοθούν γύρω από το κατ' ευφημισμό "αντιρατσιστικό" νομοσχέδιο, που θα γιγαντώσει και δεν θα μειώσει τον όποιο ρατισμό έχει σήμερα η ελληνική κοινωνία. Και θα πλήξει ριζικά την στροφή προς τα δεξιά που θέλει να κάνει η ΝΔ.

    • Antonis avatar
      Antonis @ Διογένης 14/05/2013 12:44:04

      Πολύ σωστά. Βεβαια θα πρέπει οι πράξεις να ακολουθήσουν τα λόγια, και για την ώρα αυτό δεν διαφαίνεται. Ακόμα και για την καταπολέμηση της λαθρομετανάστευσης θα πρέπει να τονιστεί ο λόγος που πρέπει να ανακοπεί η εισβολή : απειλείται η ίδια η εθνολογική μας σύσταση, η εθνική μας ομοιογένεια, που είναι η μεγαλύτερη δύναμη του Ελληνισμού διαχρονικά. Η εγκληματικότητα, το οικονομικό κόστος είναι σημαντικότατα μεν και καίνε τον πολίτη βραχυπρόθεσμα, δευτερεύοντα δε. Επίσης περιμένουμε και το νομοσχέδιο για την ιθαγένεια. Εάν δεν υπάρξει πλήρη απαλοιφή του δικαιου του εδάφους αλλα απλή αναθεώρηση των προϋποθέσεων εφαρμογής του (πχ αυτόματη απόδοση ιθαγένειας στην ενηλικίωση αντί για την γέννηση, δηλαδή απλά κερδίζουμε χρόνο) θα πρόκειται για νέα υποχώρηση στην αριστερά.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Διογένης 14/05/2013 22:14:24

      Της Oriana Fallaci* (από το βιβλίο της «H Οργή και η Περηφάνεια», 2003)

      Όχι εδώ και πολύ καιρό, άκουσα κάποιον από τους αναρίθμητους πρώην κυρίους Πρωθυπουργούς που έχουν ταλαιπωρήσει την Ιταλία τις τελευταίες δεκαετίες, να λέει στην τηλεόραση: «Κι ο θείος μου ήταν μετανάστης. Ακόμη θυμάμαι τη στιγμή που έφευγε για την Αμερική. με μια βαλίτσα από χαρτόνι στο χέρι». Δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα, κύριε παραπληροφορημένε, ή αναξιόπιστε πρώην Πρωθυπουργέ. Εκτός από το ότι είναι πρακτικά αδύνατον να έχετε θείο που πήγε στην Αμερική με μια βαλίτσα από χαρτόνι στο χέρι, για τον απλό λόγο ότι οι θείοι με τις βαλίτσες από χαρτόνι στο χέρι πήγαιναν στην Αμερική στις αρχές του εικοστού αιώνα, δηλαδή τότε που εσείς δεν ήσασταν ακόμη γεννημένος, δεν είναι καθόλου το ίδιο. Και είναι δυο φαινόμενα άσχετα μεταξύ τους για ορισμένους λόγους που εσείς αγνοείτε, ή κάνετε πως αγνοείτε. Οι λόγοι αυτοί είναι οι εξής:

      Πρώτον: Η Αμερική είναι μια ήπειρος με έκταση 3 εκατομμύρια και 618.770 τετραγωνικά μίλια. Τεράστιες περιοχές αυτής της έκτασης είναι ακόμη και σήμερα ακατοίκητες ή τόσο αραιά κατοικημένες, ώστε σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να περπατάει κανείς για ολόκληρους μήνες χωρίς να συναντήσει ψυχή. Και σας πληροφορώ ότι στα τέλη του δέκατου ένατου αιώνα αυτές οιπεριοχές ήταν ακόμη πιο έρημες και σχεδόν εντελώς ακατοίκητες. Δεν υπήρχαν πόλεις, ούτε κωμοπόλεις, ούτε δρόμοι, ούτε καν οικισμοί. Το πολύ-πολύ να υπήρχαν κάποια φυλάκια ή κάποια καταλύματα για ξεκούραση και για αλλαγή αλόγων. Η πλειονότητα των κατοίκων ήταν, ουσιαστικά, συγκεντρωμένη στις ανατολικές Πολιτείες. Στις Μεσοδυτικές εκτάσεις, ζούσαν μονάχα λίγοι θαρραλέοι τυχοδιώκτες, καθώς και οι φυλές των ιθαγενών Ινδιάνων, που τους ονόμαζαν Ερυθρόδερμους. Πιο δυτικά, στη λεγόμενη Άγρια Δύση, υπήρχαν ακόμη λιγότεροι κάτοικοι: Το Κυνήγι του Χρυσού μόλις είχε αρχίσει. Λοιπόν: Η Ιταλία δεν αποτελεί ήπειρο. Είναι μια μικρή σχετικά χώρα, τριάντα δύο φορές μικρότερη από την Αμερική και υπερβολικά πυκνοκατοικημένη: ο πληθυσμός της ανέρχεται σε 58 εκατομμύρια κατοίκους έναντι των 282 εκατομμυρίων της Αμερικής. Συνεπώς, αν τριακόσιες ή τετρακόσιες χιλιάδες γιοι του Αλλάχ μεταναστεύουν στην Ιταλία κάθε χρόνο (όπως γίνεται στην πραγματικότητα), για μας είναι σαν να μετανάστευαν τρία ή τέσσερα εκατομμύρια Μεξικανοί στο Τέξας, στην Αριζόνα ή στην Καλιφόρνια κάθε χρόνο.

      Δεύτερον: Για έναν ολόκληρο αιώνα, δηλαδή από τον πόλεμο της Ανεξαρτησίας μέχρι το 1875, η Αμερική ήταν χώρα ελεύθερης προσπέλασης. Τα σύνορα και οι ακτές της παρέμεναν αφύλακτα, οποιοσδήποτε ξένος μπορούσε να μπει ελεύθερα στη χώρα και οι μετανάστες ήταν κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτοι. Για να αναπτυχθεί και να ακμάσει το νεοσύστατο έθνος, έπρεπε να αξιοποιηθούν όλα τα διαθέσιμα εδάφη του και ο εν δυνάμει πλούτος του, και γι’ αυτό ακριβώς στις 20 Μαΐου του 1862, ο Αβραάμ Λίνκολν υπέγραψε την Homestead Act. Σύμφωνα με την Πράξη αυτή, θα δωρίζονταν 810 εκατομμύρια τ.μ. ομοσπονδιακής γης. Στην Οκλαχόμα, για παράδειγμα, στη Μοντάνα, στη Νεμπράσκα, στο Κολοράντο, στο Κάνσας, στη Βόρεια και Νότια Ντακότα κ.ά... Επιπλέον η «Πράξη» δεν ωφελούσε μονάχα τους Αμερικανούς. Με εξαίρεση τους Κινέζους, που γενικότερα τύχαιναν κακομεταχείρισης, καθώς και τους καταδιωκόμενους γηγενείς Ινδιάνους, οποιοσδήποτε (άντρας ή γυναίκα) μπορούσε να κάνει αίτηση και να λάβει ως δωρεά 480 τ.μ. γης. Οι προϋποθέσεις ήταν: ο αιτών να έχει συμπληρώσει το εικοστό πρώτο έτος, να εγκατασταθεί στον συγκεκριμένο τόπο για τουλάχιστον πέντε χρόνια, να μετατρέψει την άγρια γη σε φάρμα και κατοικία, να δημιουργήσει οικογένεια και, αν δεν ήταν Αμερικανός, να ζητήσει αμερικανική υπηκοότητα. Ακολουθώντας τα σλόγκαν «Το Αμερικανικό Όνειρο», «Αμερική, η Χώρα των Ευκαιριών», οι περισσότεροι από αυτούς που απέκτησαν έτσι γη, ήταν Ευρωπαίοι. Ο αριθμός των μεταναστών ήταν τόσο μεγάλος, ώστε ολόκληρες φυλές γηγενών (Τσερόκι, Κρικ, Σεμινόλ, Τσικασό, Τσεγιέν, κ.α.) εκτοπίστηκαν βίαια και περιορίστηκαν με επαίσχυντο τρόπο σε καταυλισμούς. Λοιπόν, στην Ιταλία δεν υπήρξε ποτέ ανάλογη «Πράξη» που να προσκαλεί τους ξένους να έρθουν και να εγκατασταθούν στη χώρα μας: «Ελάτε ξένοι, ελάτε! Αν έρθετε, θα σας δώσουμε ένα καλό κομμάτι γης στο Κιάντι, στη Βαλ Παντάνα ή στη Ριβιέρα. Για χάρη σας θα διώξουμε τους γηγενείς, δηλαδή τους Τοσκανούς, τους Λομβαρδούς και τους Λιγουριανούς, θα τους κλείσουμε σε καταυλισμούς». Όπως στην υπόλοιπη Ευρώπη, έτσι και στην Ιταλία, όλοι αυτοί οι μετανάστες που μας ταλαιπωρούν, έχουν έρθει με δική τους πρωτοβουλία. Με τα αναθεματισμένα σκάφη τους, τα καταραμένα φουσκωτά σκάφη της αλβανικής μαφίας, αποφεύγοντας τις περιπόλους της ακτοφυλακής, που προσπαθούν να τους στείλουνε πίσω. Δεν είμαστε μια χώρα με ανοιχτά σύνορα, αγαπητέ κύριε Πρώην Πρωθυπουργέ και υποτιθέμενε ανιψιέ του θείου με τη βαλίτσα από χαρτόνι στο χέρι. Εμείς, δεν έχουμε τεμάχια γης να χαρίσουμε στους ξένους. Δεν έχουμε έρημες περιοχές που πρέπει να κατοικηθούν. Ούτε φυλές Τσερόκι, Κρικ, Σεμινόλ, Τσικασό, και Τσεγιέν για να εκτοπίσουμε.

      Τρίτον: Ακόμη κι η Αμερική η Χώρα των Ευκαιριών έπαψε κάποια στιγμή να δείχνει στους ξένους την ίδια επιείκεια που έδειχνε μέχρι και την προεδρία του Λίνκολν. Το 1875, για παράδειγμα, η Αμερικανική Κυβέρνηση συνειδητοποίησε ότι έπρεπε να μπουν κάποια όρια, με αποτέλεσμα η Βουλή των Αντιπροσώπων να υιοθετήσει νόμο που απαγόρευε την είσοδο στη Χώρα σε Πρώην κατάδικους και σε πόρνες. Το 1882, ένας δεύτερος νόμος απέκλειε από το δικαίωμα αυτό ψυχασθενείς και άτομα για τα οποία υπήρχαν υποψίες ότι θα βλάψουν τη δημόσια ζωή της χώρας. Το 1903, ψηφίστηκε ακόμη ένας νόμος που απαγόρευε την είσοδο στη χώρα σε επιληπτικούς, σε επαγγελματίες ζητιάνους, σε ασθενείς με μεταδοτικές αρρώστιες και σε αναρχικούς. (Ο τελευταίος ήταν ένας ανακριβής χαρακτηρισμός που αποδιδόταν τόσο σε παλαβούς που δολοφονούσαν προέδρους, όσο και σε ριζοσπαστικούς που προκαλούσαν γενική αναστάτωση και οργάνωναν απεργίες). Από εκεί και πέρα, η μεταναστευτική πολιτική έγινε πιο αυστηρή και οι παράνομοι μετανάστες απελαύνονταν αμέσως. Στη σημερινή Ιταλία και Ευρώπη όμως, οι μετανάστες έρχονται όποτε τους αρέσει και όποτε θέλουν. Τρομοκράτες, κλέφτες, βιαστές, πρώην κατάδικοι, πόρνες, ζητιάνοι, έμποροι ναρκωτικών, άτομα με μεταδοτικές ασθένειες. Δεν ελέγχεται το ιστορικό ούτε καν εκείνων που παίρνουν άδεια εργασίας. Από τη στιγμή που περνούν τα σύνορα, τους παρέχεται φιλοξενία, τροφή και ιατρική περίθαλψη, με επιβάρυνση των γηγενών. Εννοώ των Ιταλών φορολογουμένων. Λαμβάνουν ακόμη και ένα μικρό ποσό χρημάτων για τα τρέχοντα μικροέξοδά τους. Όσο για τους παράνομους μετανάστες, ακόμη κι αν απελαθούν επειδή έχουν διαπράξει κάποιο φριχτό έγκλημα, πάντοτε καταφέρνουν να επιστρέψουν. Αν απελαθούν ξανά, πάλι γυρίζουν πίσω. Φυσικά, για να διαπράξουν κι άλλα εγκλήματα. Και οι πολιτικοί μας δεν κάνουν τίποτε. Ανάθεμά τους!
      Δε θα ξεχάσω ποτέ τις διαδηλώσεις που έκαναν πέρυσι οι παράνομοι, κατακλύζοντας τις πλατείες μας για να απαιτήσουν με αυθάδεια άδειες παραμονής. (Οι περισσότεροι ανέμιζαν τις σημαίες της χώρας τους, ή κόκκινες σημαίες). Αυτά τα παμπόνηρα, παραμορφωμένα πρόσωπα. Αυτές οι υψωμένες γροθιές, έτοιμες να μας χτυπήσουν, εμάς τους γηγενείς, να μας κλείσουν σε καταυλισμούς. Αυτές οι κραυγές, που έφερναν στο νου τις κραυγές των οπαδών του Χομεινί στο Ιράν, του Μπιν Λάντεν στην Ινδονησία, Μαλαισία, Πακιστάν, Ιράκ, Σενεγάλη, Σομαλία, Νιγηρία κ.ο.κ... Δε θα το ξεχάσω ποτέ, γιατί εκτός από προσβεβλημένη, ένιωσα και εξαπατημένη από τους πολιτικούς που έλεγαν: «Θα θέλαμε να τους απελάσουμε, να τους στείλουμε πίσω στις πατρίδες τους. Αλλά, δε γνωρίζουμε πού κρύβονται». Πού κρύβονται;!; Ελεεινοί καραγκιόζηδες! Είχαν κατεβεί κατά χιλιάδες στις πλατείες, και δεν κρύβονταν διόλου. Για να τους απελάσετε, για να τους διώξετε, θα αρκούσε να τους περικυκλώσετε με λίγους ένοπλους αστυνομικούς oι στρατιώτες, να τους φορτώσετε σε φορτηγά, να τους οδηγήσετε σ’ ένα αεροδρόμιο ή ένα λιμάνι, και να τους στείλετε πίσω στις πατρίδες τους.

      Όσο για τον τελευταίο λόγο που θα σας αναφέρω, αγαπητέ μου κύριε πρώην Πρωθυπουργέ και υποτιθέμενε ανιψιέ του θείου με τη βαλίτσα από χαρτόνι στο χέρι, είναι τόσο απλός, που ακόμη και ένα διανοητικά καθυστερημένο μωρό θα μπορούσε να τον καταλάβει. Η Αμερική είναι ένα νεοσύστατο έθνος, μια πολύ νέα χώρα. Αν αναλογιστείτε ότι η σύσταση του αμερικανικού έθνους έγινε στα τέλη του δεκάτου όγδοου αιώνα, θα συμπεράνετε εύκολα ότι σήμερα (έτος 2002) συμπληρώνει μόλις δυο αιώνες ζωής. Επίσης, είναι ένα έθνος μεταναστών. Από την εποχή του Mayflower, από την εποχή των δεκατριών αποικιών, δηλαδή από πάντα, όλοι οι κάτοικοι της Αμερικής ήταν μετανάστες. Παιδιά, εγγόνια, εγγύτεροι ή απώτεροι απόγονοι κάποιων μεταναστών. Ως έθνος μεταναστών, αποτελεί το πιο δυναμικό, το πιο πλούσιο μείγμα φυλών, θρησκειών και γλωσσών που υπήρξε ποτέ σε τούτο τον πλανήτη. Ως νεοσύστατο έθνος, έχει πολύ σύντομη ιστορία. Γι’ αυτό, η πολιτιστική της ταυτότητα δεν έχει ακόμη κατασταλάξει σε κάτι ενιαίο. Αντίθετα, η Ιταλία είναι ένα πολύ παλαιό έθνος. Με εξαίρεση την Ελλάδα, θα έλεγα πως είναι το παλαιότερο της Δύσης. Η καταγεγραμμένη ιστορία της ξεκινάει πριν τρεις χιλιάδες χρόνια, όταν ιδρύθηκε η Ρώμη. Ή, καλύτερα, από την εποχή που οι Ετρούσκοι αποτελούσαν ήδη πολιτισμένη κοινωνία. Σ’ αυτές τις τρεις χιλιετίες, παρ’ όλη την εξάπλωση της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, παρ’ όλες τις εισβολές που προκάλεσαν την Πτώση αυτού του εκπληκτικού επιτεύγματος, παρ’ όλες τις κατακτήσεις που μας είχαν διαμελίσει για πολλούς αιώνες, η Ιταλία δεν υπήρξε ποτέ έθνος μεταναστών. Δηλαδή, ένα μείγμα από φυλές, θρησκείες και γλώσσες. Ούτε αλλοιώθηκε η ταυτότητά της από τις επιδράσεις των κατακτητών της. Κανένα από τα ξένα έθνη που μας είχαν κατακτήσει και διαμελίσει (και Γερμανοί και Σκανδιναβοί και Ισπανοί και Γάλλοι και Αυστριακοί) δεν κατάφεραν να μεταβάλουν την οντότητά μας. Αντίθετα, εκείνοι απορροφήθηκαν από εμάς, σαν το νερό από το σφουγγάρι.
      …. Συνεπώς, η δική μας πολιτιστική ταυτότητα είναι ενιαία. Και, παρ’ όλο που περιέχει κάποια στοιχεία, που έχει απορροφήσει το σφουγγάρι (σκεφτείτε τις πολλές διαλέκτους μας, τις συνήθειές μας, την κουζίνα μας), ποτέ δεν υιοθέτησε συνήθειες του Μουσουλμανικού κόσμου. Με κανέναν τρόπο δεν έχει επηρεαστεί από αυτόν. Επίσης, για δυο χιλιάδες χρόνια, η ενότητά μας ήταν βασισμένη σε μια θρησκεία που ονομάζεται Χριστιανισμός. Σε μια εκκλησία που ονομάζεται Καθολική Εκκλησία... Πάρτε εμένα σαν παράδειγμα: «Είμαι άθεη και αντικληρικών αντιλήψεων, δεν έχω τίποτε κοινό με την Καθολική Εκκλησία», δηλώνω πάντοτε. Κι αυτό είναι αλήθεια. Αλλά, ταυτόχρονα, είναι και ψέμα. Γιατί, είτε μου αρέσει είτε όχι, έχω αρκετά κοινά με την Καθολική Εκκλησία. Πιστέψτε με, γαμώτο! Πώς θα μπορούσα να μην έχω; Γεννήθηκα σ’ έναν τοπίο γεμάτο τρούλους εκκλησιών, μοναστήρια, Χριστούς, Μαντόνες, Αγίους, σταυρούς και καμπάνες. Οι πρώτες μελωδίες που άκουσα όταν γεννήθηκα ήταν οι μελωδίες από τις καμπάνες. Τι καμπάνες του Καθεδρικού της Σάντα Μαρία ντελ Φιόρε, που τον Καιρό του Αντίσκηνου, ο μουεζίνης προσβλητικά κατέπνιγε με τα δικά του Αλλάχ-ακμπάρ. Γεννήθηκα και μεγάλωσα με αυτή τη μουσική, με αυτό το τοπίο γύρω μου, με αυτή την Εκκλησία που την έχουν προσκυνήσει ακόμη και μεγάλα μυαλά, όπως ο Δάντης Αλιγκιέρι, ο Λεονάρντο ντα Βίντσι, ο Μιχαήλ Άγγελος και ο Γαλιλαίος Γαλιλέι. Μέσα από αυτήν έχω μάθει τι είναι γλυπτική, αρχιτεκτονική, ζωγραφική, ποίηση και λογοτεχνία, καθώς και τι σημαίνει ο συνδυασμός της ομορφιάς με τη γνώση. Χάρη σ’ αυτήν άρχισα κάποτε ν’ αναρωτιέμαι τι είναι το Καλό και το Κακό, αν υπάρχει Θεός. Αν μας έπλασε Εκείνος, ή εμείς Εκείνον και αν η ψυχή είναι μια χημική ένωση που μπορεί να υποστεί επεξεργασία σε εργαστήρια ή είναι κάτι περισσότερο από αυτό. Και, μα τον Θεό...
      Βλέπετε; Πάλι χρησιμοποίησα τη λέξη «Θεός». Παρ’ όλες τις λαϊκές και αντικληρικές μου αντιλήψεις, παρ’ όλο τον αθεϊσμό μου, είμαι τόσο διαποτισμένη από τον Καθολικό πολιτισμό, ώστε αυτός να είναι αναπόσπαστο μέρος του γραπτού και προφορικού μου λόγου. Μα τον Θεό, για όνομα του Θεού, προς Θεού, δόξα τω Θεώ, Θεέ και Κύριε, Παναγία μου, έλα Παναγία μου, Χριστέ και Παναγιά μου, στην ευχή του Χριστού. Χριστέ μου... Τέτοιες εκφράσεις μου έρχονται τόσο αυθόρμητα, που δε συνειδητοποιώ ότι τις λέω ή ότι τις γράφω. Και να σας τα πω όλα; Παρ’ όλο που ποτέ δε συγχώρεσα την Καθολική Εκκλησία για τα αίσχη που μου επέβαλε, με πρωταρχικό εκείνο της γαμ..ς Ιεράς Εξέτασης που τον δέκατο έβδομο αιώνα έκαψε ζωντανή την προγιαγιά μου Ιλντεμπράντα, την κακόμοιρη την Ιλντεμπράντα, παρ’ όλ’ αυτά, οι μελωδίες από τις καμπάνες συνεχίζουν να γλυκαίνουν την καρδιά μου. Μου αρέσουν.
      Επίσης, μ’ αρέσουν όλες αυτές οι όμορφες αγιογραφίες με τον Χριστό, την Παναγία και τους Αγίους. Είμαι μάλιστα συλλέκτρια παλαιών εικονισμάτων. Επίσης, μου αρέσουν τα αβαεία και τα μοναστήρια και τα περιβόλια τους. Μου δημιουργούν μια ακαταμάχητη αίσθηση γαλήνης και συχνά ζηλεύω αυτούς που μένουν σ’ αυτά. Και, εν τέλει, ας το παραδεχτούμε: οι καθεδρικοί ναοί μας είναι πιο όμορφοι από τα τζαμιά, τις συναγωγές, τους βουδιστικούς ναούς και τις άχρωμες εκκλησίες των Διαμαρτυρομένων. …. Όλ’ αυτά τα συμβολικά στολίδια που ανήκαν στη δική μου ζωή. Στον δικό μου πολιτισμό. Ξέρετε, στον κήπο του εξοχικού σπιτιού μου στην Τοσκάνη, υπάρχει ένα μικρό, παλιό ξωκλήσι. Δυστυχώς, είναι πάντοτε κλειστό. Από τότε που πέθανε η μητέρα μου, κανείς δεν το φροντίζει. Κάθε φορά που επιστρέφω στην πατρίδα, πηγαίνω και το ανοίγω. Ξεσκονίζω την Αγία Τράπεζα, προσέχω να μην έχουν κάνει φωλιές τα ποντίκια ή να μην έχουν φάει καμιά σελίδα από τη Σύνοψη. Και, παρά τον λαϊκισμό μου, τον αθεϊσμό μου, εκεί μέσα νιώθω άνετα. Παρά τις αντικληρικές απόψεις μου, εκεί μέσα νιώθω γαλήνη. (Και βάζω στοίχημα ότι οι περισσότεροι Ιταλοί θα εκμυστηρεύονταν το ίδιο πράγμα. Σε μένα το έχει εκμυστηρευτεί, Θεέ και Κύριε, ο ίδιος ο Ενρίκο Μπερλινγκουέρ, ο Γενικός Γραμματέας του Κομμουνιστικού Κόμματος της Ιταλίας, ο άνθρωπος που εισήγαγε τον ιστορικό συμβιβασμό μεταξύ μαρξιστών και καθολικών...).

      Για όνομα του Θεού, για άλλη μια φορά, αυτό που θέλω να πω είναι ότι εμείς oι Ιταλοί δεν βρισκόμαστε στην ίδια θέση με τους Αμερικανούς. Δεν είμαστε ένα χωνευτήρι πολλών και διάφορων ειδών, δεν είμαστε ένα μωσαϊκό από ανομοιομορφίες, συγκολλημένες μονάχα με μια υπηκοότητα. Εννοώ ότι ακριβώς επειδή η πολιτιστική μας ταυτότητα είναι ήδη προσδιορισμένη από τη χιλιόχρονη ιστορία μας, δεν μπορούμε ν’ αντέξουμε ένα κύμα μεταναστών που δεν έχουν καμιά σχέση μ’ εμάς... Και που δε θέλουν να γίνουν σαν εμάς, να απορροφηθούν από εμάς. Αντίθετα, μάλιστα, θέλουν να μας απορροφήσουν εκείνοι. Θέλουν ν’ αλλάξουν τις αρχές μας, τις αξίες μας, την ταυτότητά μας, τον τρόπο ζωής μας. Και στο μεταξύ, μας αναστατώνουν με την οπισθοδρομική άγνοιά τους, με την οπισθοδρομική μισαλλοδοξία τους, με την οπισθοδρομική θρησκεία τους. Αυτό που εννοώ είναι ότι στον δικό μας πολιτισμό δεν υπάρχει χώρος για μουεζίνηδες και μιναρέδες, για ψευτο-εγκράτειες, για το ταπεινωτικό τσαντόρ, για την εξευτελιστική μπούρκα. Ακόμη κι αν υπήρχε χώρος γι’ αυτούς τους ανθρώπους, εγώ δεν θα τους τον παραχωρούσα. Γιατί θα ήταν σαν να έσβηνα την ταυτότητά μας, σαν να εκμηδένιζα τα επιτεύγματά μας. Θα ήταν σαν να έφτυνα κατάμουτρα την ελευθερία την οποία κερδίσαμε, τον πολιτισμό που έχουμε αναπτύξει, την ευημερία που έχουμε αποκτήσει. Θα ήταν σα να ξεπουλούσα τη χώρα μου, την πατρίδα μου. Κι η χώρα μου, η πατρίδα μου δεν είναι προς πώληση.

      • Scarface avatar
        Scarface @ Ιαπετός 15/05/2013 00:19:57

        Απλα το καλυτερο κειμενο για το μεταναστευτικο που εχω διαβασει ποτε.

  14. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 14/05/2013 10:43:14

    Υποστηρίζω το δόγμα "νόμος και τάξη", αλλά η πολιτική επιστράτευση των καθηγητών δεν εκφράζει το δόγμα αυτό. Είναι σκέτη "τάξη", χωρίς το "νόμο".

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Καβαλιώτης 14/05/2013 19:03:00

      Πάντως σε πρώτο στάδιο, το ΣΤΕ απέρριψε το αίτημα της ΟΛΜΕ για αναστολή της επιστράτευσης.

      • Αιρετικός avatar
        Αιρετικός @ Συριζαλβανία του Χότζα 14/05/2013 22:17:28

        1. Και πολύ σωστά έπραξε, διότι, κατά τη γνώμη μου, δεν συντρέχουν, εν προκειμένω, οι προϋποθέσεις του νόμου για τη χορήγηση αναστολής (επομένως: και προσωρινής διαταγής) -ιδίως εφόσον δεν έχει προκηρυχθεί καν απεργία.
        2. Να μην βγάλουμε, όμως, τα λάθος συμπεράσματα. Η
        απόρριψη της προσωρινής διαταγής δεν σημαίνει αποδοχή της νομιμότητας της πολιτικής επιστράτευσης. Αυτή θα κρινόταν στη δίκη επί της αιτήσεως ακυρώσεως, αλλά μάλλον δεν θα συμβεί -εφόσον μέχρι τότε αρθεί το μέτρο.
        3. Σε επίπεδο Θεωρίας πάντως (Συνταγματικού Δικαίου) δεν γνωρίζω κανέναν που να δέχεται ότι, εν προκειμένω, συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 22 παρ.4 Σ.

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ Αιρετικός 14/05/2013 23:15:13

          Σαφώς και δε συντρέχουν λόγοι, ούτε καν με τις προϋποθέσεις του νόμου 3536/07. Η άποψή μου άλλωστε είναι ότι έπρεπε να προκηρυχθεί η απεργία και αν δικαστικά έβγαινε παράνομη και καταχρηστική και συνεχιζόταν να κινηθεί η κυβέρνηση βάσει των προβλέψεων του 1264/82 για απολύσεις κάτι που δεν έκανε στο μετρό. Τέλος, η αίτηση ακυρώσεως της ΟΛΜΕ θα συζητηθεί στην Ολομέλεια του ΣΤΕ στις 7 Ιουνίου οπότε θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει, καθώς πιστεύω ότι θα υπάρξει πιο ευρεία ερμηνεία της έκτακτης κοινωνικής ανάγκης του 3536/07 λόγω της σπουδαιότητας των πανελλαδικών εξετάσεων. Πάντως, θα έχει αρκετό ενδιαφέρον η απόφαση του ΣΤΕ!

    • Jiannis avatar
      Jiannis @ Καβαλιώτης 14/05/2013 20:08:30

      Εγώ δεν γνωρίζω ευρωπαϊκό Κράτος που είναι νόμιμο να απεργούν η ΔΗΜΌΣΙΟΙ Υπάλληλοι. Ο ιδιωτικός εννοείτε Επιτρέπεται. Ο Δημόσιος ΠΟΤΕ. Απεργία Δημοσιου = Ψάξε άλλη δουλειά!

      • fe avatar
        fe @ Jiannis 14/05/2013 20:15:01

        Εισαι απαιχτος φιλε μου....

        παρε μια βαρβατη απεργια δημοσιου τομεα στην Γερμανια.......

        http://www.inews.gr/226/germania-apergies-sto-dimosio-tomea-trena-kai-leoforeia.htm

        • Αιρετικός avatar
          Αιρετικός @ fe 14/05/2013 22:37:49

          Στη Γερμανία δικαιούνται να απεργήσουν στο Δημόσιο μόνο οι εργαζόμενοι σ' αυτό με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου, αορίστου ή ορισμένου χρόνου. Όχι οι ΔΥ.
          Σε όλες όμως τις άλλες μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες δικαιούνται.

      • Αιρετικός avatar
        Αιρετικός @ Jiannis 14/05/2013 22:30:18

        1. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει αγαπητέ.
        Χωρίς να ξέρω τί ισχύει σε όλα τα ευρωπαϊκά κράτη, στα περισσότερα από αυτά δεν υφίσταται καν ο θεσμός της πολιτικής επιστράτευσης.
        Αντιθέτως, πλην της Γερμανίας και της Εσθονίας, δεν γνωρίζω άλλη ευρωπαϊκή χώρα στην οποία να απαγορεύεται η απεργία των ΔΥ. Σίγουρα επιτρέπεται σε: Γαλλία, ΗΒ, Ιταλία, Βέλγιο, Ιρλανδία, Δανία, Νορβηγία, Τσεχία, Κύπρο.
        2. Εν πάση περιπτώσει, το αυτονόητο: τί είναι νόμιμο και τί όχι σε μια χώρα κρίνεται πρωτίστως βάσει του Συντάγματός της.

  15. B.Q avatar
    B.Q 14/05/2013 10:57:43

    Καλή η αποφασιστικότητα, καλή η πυγμή, καλή κι η σταθερή κι αμετακίνητη προσήλωση στους στόχους. Δεν υπάρχει δεξιά κι αριστερή ....στροφή. (Δεξιά) η σοβαρότητα και η συνέπεια (αριστερή) η πολιτικάντικη ευπλαστότητα της μικροκομματικής συμφεροντολογίας; Βολεύει, αλλά δεν παίζει... Όποιος επιλέγει τη μονόπλευρη οπτική, αυτοπεριορίζεται κι αργά ή γρήγορα, ηττάται.
    Αυτή τη στιγμή απλά η ανυπαρξία πειστικής εναλλακτικής πολιτικής πρότασης κι η απουσία ταλαντούχου αντιπάλου που θα δημιουργούσε το απαραίτητο ''δέος'', επιτρέπει (εμπερικλείοντας τον κίνδυνο του παρασυρμού και της έπαρσης) τον πανηγυρικό ''μονόλογο'' και την περιχαράκωση σε παρελθόντα στεγανά..
    Όμως, το ''Μέτρον άριστον''. Ποτέ δεν πίστεψα ούτε και πιστεύω οτι ο κ. Αντώνης Σαμαράς ''ανήκει'' στην τυφλή φανατική δεξιά που αποζητά την έκφρασή της ενεργώντας ακραία με στόχο να ....εμπνεύσει τούς ελαφρόμυαλους, αφιονισμένους πιστούς. Η φλύαρη ουδετερότητα του κ. Α.Τσίπρα, η παρούσα απουσία του, υποχρεώνει και διαμορφώνει διά της κραυγαλέας παθητικότητας, το σκηνικό. Όμως ο κ. Αντώνης Σαμαράς, δε θα κριθεί από το...''Νόμο και την τάξη'', ούτε κι από τη συνεχή παρατραβηγμένη πολλές φορές, επιδεικτική συγκρουσιακή διάθεση (με πρώην πελάτες), που εκ των επιλογών του φωταγωγείται. Στη σύνθεση, στην ανατροπή, στην υπέρβαση, στη σύγκρουση με μεγαλοκατεστημένα κι αισχρά συμφέροντα, στη νέα πρόταση που θα τολμήσει ή δεν θα τολμήσει ποτέ να εκφράσει. Εκεί τελικά θα κριθεί. Τώρα χορεύουνε ακόμη οι ...μαζορέτες και χτυπούν τα ταμπούρλα. Ο τελικός, σχεδόν δεν ξεκίνησε....
    Να δούμε αν διάβασε λοιπόν σωστά το μήνυμα, '' μες στην παλάμη της φουρτούνας''…..

    • Geros avatar
      Geros @ B.Q 14/05/2013 11:59:13

      Εσένα τι σε νοιάζει στην τελική? Εσύ έχεις δηλώσει ότι θα ψηφίσεις ΚΚΕ μ-λ , έχεις δέσει τον γάιδαρο σου. Έχεις διαλέξει υπεύθυνη , σοβαρή και χρήσιμη για τον τόπο παράταξη.

      Μέσα στην παλάμη της φουρτούνας?
      Κάτι τέτοια λες και δεν μπορώ να σε ξεχάσω ....
      Ποίες είναι οι μαζορέτες? Εξήγησε σε μερικά ζώα εδώ μέσα που δεν πιάνουν τον συμβολισμό και τα νοήματα .... Δεν είναι ακόμα έτοιμος ο κόσμος για την τέχνη σου αγαπητή μου , "η παρούσα απουσία" τα πάντα όλα .... εκατό χρόνια μπροστά είσαι !

      • B.Q avatar
        B.Q @ Geros 14/05/2013 21:19:28

        Γέροντα, δεν είμαι απλά εκατό χρόνια μπροστά. Είμαι σωστά διαβασμένη και συντονισμένη πλήρως με τον Αντώνη, κι ας είμαι ΚΚΕ μ-λ !!! :-) (λέμε τώρα...). Εσείς, είστε απλώς ένας επιπόλαιος γαλάζιος σημαιοκυματιστής-χειροκροτητής-συμφεροντολόγος, παρτάκιας. Φροντίστε αγαπητέ να εξελιχθείτε κι αν δεν μπορείτε, τουλάχιστον διαβάστε για να είστε σωστά πληροφορημένος και να μην λοιδωρείτε (γελοιοποιούμενος) αυτά που δεν είστε ικανός να διανοηθείτε : ''Είναι, επίσης, η πίστη στον εαυτό μας, η πίστη στον Έλληνα και στην Ελλάδα! Ξέρουμε τα ελαττώματα που μας οδήγησαν στην κρίση. Αλλά ξέρουμε και τις αρετές μας, τις δυνατότητές μας. Και διαβάσαμε σωστά την παλάμη της φουρτούνας. Και πήραμε τα μέτρα τα σωστά με γνώση ότι προκαλούν μεγάλο πόνο. Πιστέψαμε, όμως, στον εαυτό μας, γιατί ξέραμε και τις Αρετές και τις δυνατότητές μας, και τώρα όλο και περισσότεροι παραδέχονται ότι δικαιωνόμαστε.''
        Το παραπάνω, είναι απόσπασμα από τη χθεσινή ομιλία του κ. Αντώνη Σαμαρά στα εγκαίνια του Hanns Seidel Foundation στην Αθήνα.
        Για τα υπόλοιπα που έχετε ...θέμα να αντιληφθείτε, αφήστε απλά τη φαντασία σας να καλπάσει. (Αν δεν την έχετε ευνουχίσει κι αυτήν). Καλή σας νύχτα Γέροντα :-).

        • B.Q avatar
          B.Q @ B.Q 14/05/2013 21:20:36

          Κι αν θέλετε να διαβάσετε όλη την ομιλία για να ...ξεστραβωθείτε, πηγαίνετε στο h**p://www.primeminister.gov.gr/2013/05/14/10221
          Άϊντε!!!

  16. cp avatar
    cp 14/05/2013 11:11:45

    Προσπαθεί να κερδίσει χρόνο.
    Αυτό που θα κρίνει την συνέχιση ή όχι της πορείας του είναι το τι θα συμβεί με την ανακοίνωση των νέων μέτρων και το μεγάλο κούρεμα μετά τις γερμανικές εκλογές. Το θέμα που απασχολεί τους "κύκλους" και τα "κέντρα" ,δεν είναι Σαμαράς ή Τσίπρας αλλά η ευστάθεια του όλου συστήματος .Η οικονομία είναι σε ελεύθερη πτώση.

  17. πολιτης avatar
    πολιτης 14/05/2013 11:55:32

    οι γονεις και μαθητες βρισκονται-οπως αλλωστε παντα οι αμαχοι- εν μεσω διελκυστινδας κυβερνησης-καθηγητων.
    η ΟΛΜΕ κανει τη δουλεια της, η οποια ειναι γνωστη πλεον σε ολους. το θεμα ειναι οτι η εφαρμογης του μετρου της επιταξης στο συνολο των εκπαιδευτικων ριχνει νερο στο μυλο της. κι απο εν αδικω βρισκεται εν δικαιω.
    δεν πειθομαι οτι το κυβερνητικο timing ηταν τυχαιο.......απλα θεωρω οτι η στρατηγικη ειναι λαθος. η επιδειξη πυγμης σαν επικοινωνιακη τακτικη χρησιμοποιωντας με αφροσυνη και χωρις φειδω το μετρο της επιταξης επιφερει περισσοτερα "εξοδα" απο "εσοδα".

  18. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 14/05/2013 13:02:37

    Γιατί η άσκηση σοβαρής πολιτικής είναι δεξιά στροφή;Και γιατί μεσαίος χώρος είναι ο κεντρώος χώρος;Πιστεύω ότι όσο ο Σαμαράς βάζει στόχους ,με σκοπό την αναμόρφωση της Ελλάδας και τους επιτυγχάνει με σοβαρή πολιτική,χωρίς αμφιταλαντεύσεις,ο μεσαίος χώρος θα του ανήκει.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Σχετικά Ασχετος 14/05/2013 15:54:40

      A, μπράβο ! Εχοντας διαβάσει το άρθρο και διαβάζοντας και τα σχόλια αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω. Είναι δεξιά στροφή να προστατεύεις τις Πανελλαδικές; Είναι δεξιά στροφή το νοικοκύρεμα; Γιατί ο μετριοπαθής πολίτης να απομκρυνθεί από τέτοιυ είδους επιλογές; Ο μετριοπαθής πολίτης θέλει να κάνουν το "γουσταρλίκι" τους οι συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ σε βάρος των μαθητών; Μη τρελλαθούμε !!!
      Προφανώς συμφωνώ και με το από κάτω σχόλιο του hellasatt. Iδίως όσο αφορά τις ταμπέλες.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Σχετικά Ασχετος 14/05/2013 19:07:44

      Απόλυτα σωστός! Η μόνη δικαιολογία που μπορώ να βρω είναι ο κυρίαρχος αριστερός ανορθολογισμός που επικρατούσε σε αυτή τη χώρα τα τελευταία 30 χρόνια, και μάλιστα χωρίς ένα ''καθαρό'' αριστερό κόμμα να κερδίσει ποτέ την κυβέρνηση. Απλά όποιος προσπαθεί να κάνει τα αυτονόητα στην Ελλάδα, θεωρείται Δεξιός, άγριος νεοφιλελεύθερος, φασίστας κλπ

  19. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/05/2013 13:18:50

    Οι πλειοψηφίες χάνονται και κερδίζονται στο Κέντρο.
    Το γνωρίζει κάθε σοβαρός πολιτικός αναλυτής, και κάθε δημοσκόπος που σέβεται τον εαυτο του, σε όλόκληρο τον κόσμο.
    h**p://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=106533
    Η αντίθετη στρατηγική, όταν γίνεται συνειδητά είναι στρατηγική ηθελημένης εγκατάλειψης της εξουσίας: Η καυτή πατάτα στον αντίπαλο. ¨Οπως το 2009.
    Αρκετοί σήμερα στην ΝΔ το επιδιώκουν. Στο πίσω μέρος του μυαλού τους είναι ν' αναλάβει προσωρινά ο ΣΥΡΙΖΑ (με συμμάχους) για να "καεί" σύντομα και να επανέλθουν γρήγορα ως Κιγκινάτοι.
    Τα ίδια σκέφθηκαν κάποιοι το 1981. Το αποτέλεσμα γνωστό: Μετά είδαν κι απόειδαν, βαρέθηκαν και κρεμάστηκαν απο τον "κεντρογενή" Μητσοτάκη για να ξαναβγάλει το φίδι απο την τρύπα.

    • George avatar
      George @ Uncle Stgm 14/05/2013 21:57:28

      "Οι πλειοψηφίες χάνονται και κερδίζονται στο Κέντρο" -
      Οι πλειοψηφίες ναι, οι κυβερνήσεις όχι. Οι πολιτικοί ναι, οι ηγέτες όχι.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Uncle Stgm 15/05/2013 01:37:37

      μονοδρομος - ενα 20% στα δεξιά της ΝΔ - δεν εχουν καταλάβει τι΄και ποιους ακριβώς ψήφισαν
      www.antinews.gr/2013/05/08/215070/#comment-1163656

  20. hellasatt avatar
    hellasatt 14/05/2013 13:50:49

    Όπως είπε και ο σοφός Κινέζος δεν έχει σημασία τι χρώμα έχει η γάτα αρκεί να πιάνει τα ποντίκια. Αρκετλά με τις ταμπέλες...Η εμπειρία έχει δείξει ότι οι κυβερνήσεις στη Ελλάδα χάνουν το παιχνίδι όχι όταν σφάλλουν αλλά όταν μένουν αδρανείς και αμήχανες. Για την επιστράτευση: Το πολιτικό κόστος είναι ανύπαρκτο. Αντίθετα η μη λήψη μέτρων θα είχε μεγάλο κόστος.

    • Αγρότης avatar
      Αγρότης @ hellasatt 14/05/2013 22:42:45

      Δίκιο έχεις, αρκετά με τις ταμπέλες.

  21. itsme avatar
    itsme 14/05/2013 13:54:31

    Σε εμένα προσωπικά, η επιστράτευση μιας συντεχνίας που επιχειρεί ένα αποκρουστικό εκβιασμό προς την κοινωνία (όπως είναι η απεργία μέσα στις εξετάσεις), δεν μου μοιάζει για Δεξιά πολιτική. Μου μοιάζει για αυτονόητη υποχρέωση της όποιας Κυβέρνησης.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ itsme 14/05/2013 19:10:58

      Ακριβώς!!!

  22. Panos Styl avatar
    Panos Styl 14/05/2013 14:09:34

    Να με συγχωρούν ορισμένοι από τους προλαλήσαντες, αλλά το παραμυθάκι περί "λαϊκής δεξιάς" κλπ. τελείωσε μεταξύ των εκλογών Μαϊου και Ιουνίου του 2012. Τότε που τεράστιο κομμάτι των "λαϊκοδεξιών-δημ.υπαλλήλων" έφυγε προς τους ΧΑ και Καμμένο και έμεινε εκεί. Ανιθέτως, ήταν οι κανονικοί νοικοκυραίοι, οι αστοί κι οι φιλελεύθεροι που -ίσως με βαριά καρδιά- πήραν στην πλάτη τους την παράταξη και της έδωσαν 30% από το 18% που είχε. Για να ξέρουμε και τί λέμε. Ο τόπος χρειάζεται μια κανονική, κεντροδεξιά πολιτική: σεβασμό στο κράτος δικαίου, τους θεσμούς και την ελέυθερη οικονομία. Αυτό. Και ο Σαμαράς, για την ώρα, τα πάει πολύ καλά.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Panos Styl 14/05/2013 19:11:20

      +1000

  23. Χρήστος avatar
    Χρήστος 14/05/2013 15:44:03

    Ποτέ δεν έπρεπε να είχε παρεκλίνει in the first place. Η ΝΔ εκφράστηκε πληρέστερα από τον Πρόεδρό της Ευάγγελο Αβέρωφ. Εκεί είναι η κιβωτός της ιδεολογίας της που εκφράζεται από το ιερό τρίπτυχο Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια.

  24. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 14/05/2013 16:18:39

    Aν και προσωπικά συμφωνώ απολύτως με την ιδεολογική αυτή στροφή,φοβάμαι πως για την αποδόμηση της Χ.Α είναι πολύ αργά πια.Είμαστε,εδώ και καιρό,σε σημείο μη επιστροφής...

  25. olga avatar
    olga 14/05/2013 16:31:01

    Δεν σας κρυβω οτι το αρθρο σας μου προκαλεσε βαθια θλιψη. Αυτη η ΝΔ, δεν ειναι η ΝΔ που ψηφιζα τοσα χρονια. Δεν εχει ευαισθησιες για τον κοσμο που υποφερει, τα εχει καλα με τους πλουσιους και δεν τη νοιαζει καθολου η μεσαία ταξη που πια εγινε φτωχη,κι ακομη περισσοτερο οι ανθρωποι που πια δεν μπορουν να επιβιωσουν. Τη Δημοκρατια την καταργει οποτε τη συμφερει και εχει καταντηση η Ελλαδα ενα κρατος αναλγητο και τιμωρητικο για το λαο της.
    Να το χαιρεστε το κομμα αυτο ετσι που το καταντησατε, οι πρωην ψηφοφοροι σας ψαχνουν για αλλες πολιτικες λυσεις, περισσοτερο δημοκρατικες.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ olga 14/05/2013 17:28:11

      Δεν σας περνάει καθόλου από το μυαλό ότι η ΝΔ μπορεί να μην είναι και τόσο ανάλγητη όσο νομίζετε; Δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι η χώρα αυτή στριμώχθηκε άγρια και ότι η τρικομματική κάνει ό,τι μπορεί μέσα σε ένα πολύ συγκεκριμένο και αυστηρό πλαίσιο που δεν επέλεξε η ίδια (κι ακόμα λιγότερο η ΝΔ); Κι αυτό περί "κατάργησης της Δημοκρατίας όποτε την συμφέρει" μήπως μπορείτε να το αναλύσετε λιγάκι; Και τέλος πάντως διαφωτίστε μας για τις περισσότερες δημοκρατικές λύσεις που ψάχνετε. Που ξέρετε; Μπορεί και να σας ακολουθήσουμε.

  26. rs avatar
    rs 14/05/2013 16:58:25

    Έτσι μπράβο! Κάποιοι φρόντιζαν συστηματικά να "θολώνουν" τα νερά.
    Έτσι μπράβο! Επιτέλους ξεκάθαρα!
    Η επιστράτευση - όπως και άλλες αποφάσεις- είναι καθαρά ΔΕΞΙΑ πολιτική!
    Χαίρομαι ιδιαίτερα που ο κρυφός πόθος γίνεται πραγματικότητα!

  27. παπαδοπουλος ηλίας avatar
    παπαδοπουλος ηλίας 14/05/2013 16:59:09

    Τα κόμματα και οι παρατάξεις γίνινται μεγάλες όταν ακολουθούν πιστά κάποιες ιδεολογικές σταθερές.Οσο τα δυο μεγάλα κόμματα υπηρετούσαν τις αρχές που είχαν θέσει τότε τα ποσοστά τους ήταν ανάλογα της ιδεολογικής τοποθέτησης των ψηφοφόρων.Στην προσπάθειά τους να προσελκύσουν ψηφους από την αντίπαλη παράταξη άρχησαν να χάνουν τους παραδοσιακούς τους ψηφοφόρους ,γιατί αυτοί ξαφνικά μεταβλήθηκαν σε τροχοπέδη του κόμματος.
    Ετσι η ΝΔ άρχισε να χάνει ποσοστά όταν τα στελέχη της, ακολουθόντας "το πολιτικώς ορθόν" άρχισαν να μην τους πολυαπασχολούν τα εθνικά θέματα,να μην καταδικάζουν το ν"συνοστησμό",η Σημαία να είναι ένα πανί,δεν πει΄ραζει που έρχονται πολλοί λαθραίοι,δεν μας ενοχλούν οι δολοφονίες εναντίον των Ελλήνων,όλους όσουν κατηγορούσαμε για υπεύθηνους της κακοδαιμονίας της χώρας τώρα τους κάνουμε παρέα .......
    Δυστυχώς (ή μήπως ευτυχώς) όλα αυτά που κρατούσαν ενωμένους τους ψηφοφόρους με την πολιτική ηγεσία εξέλειπαν.Η ηγεσία πούλησε όλες τις αξίες αυτης της παράταξης.Ασ συναγελασθεί τωρα με τους ομοίους της.
    Και όπως είπε κάποτε ο Ανδρέας....."καληνύχτα σας"

  28. fe avatar
    fe 14/05/2013 17:16:46

    Αν καταλαβα καλα απο τον προβληματισμο του τελευταιου χρονικου διαστηματος μιλαμε για μια νδ νεοφιλελευθερη με καποια στοιχεια εθνικιστικης δεξιας.Παραδιδετε τον μεσαιο χωρο στον τσιπρα,στον καμμενο,στον ζωη ,στον κατσανεβα και σε οποια αλλη σαρα και μαρα εμφανισθει.Θα τα βρειτε μπροστα σας κυριοι......

  29. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/05/2013 17:55:10

    Εννοώ την "αβερωφική" στροφή, που είχε προαναγγελθεί ήδη ενώ αρχηγός ήταν ακόμη ο Γ. Ράλλης.
    Άν και ο Ευάγγελος Αβέρωφ δεν προερχόταν από την "αμιγή δεξιά" (σε αντιδιαστολή με την "κεντροδεξιά") παράδοση και ήταν πολύ πιό σύνθετη πολιτική προσωπικότητα, εξέφρασε την περίοδο 1980 - 1984 την προσπάθεια μιας τέτοιας "αναβάπτισης" στην "αμιγή δεξιά".
    Οι εναλλακτικές προτάσεις και τότε υπήρξαν, αλλά ήταν περιορισμένες.
    Θυμάται κανείς την "Κίνηση της Βόλβης" (1979);
    Η ίδια περίπου απόπειρα έγινε με την "Εβερτική" στροφή του 1993, μετά το "σύντομο καλοκαίρι της αναρχίας" (διακυβέρνηση Μητσοτάκη). ¨Οπως διδάσκει η απλή λογική, οι ίδιοι χειρισμοί σε περίπου ίδιες συνθήκες έφεραν ίδια αποτελέσματα: Ο Σημίτης έκανε τον πρώτο εκλογικό του περίπατο...

    • GO avatar
      GO @ Uncle Stgm 15/05/2013 07:32:20

      Η εβερτική στροφή του 1993 δεν έγινε επί το δεξιότερο αλλά επί το καραμανλικότερο και ο περίπατος του Σημίτη δεν θα επιτυγχάνετο εάν...

  30. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 14/05/2013 18:45:14

    Ο ''μεσαίος χώρος'' έδωσε τη νίκη στη ΝΔ στις δεύτερες εκλογές και αυτός ο χώρος είναι ο πιο πιστός πια στην κυβέρνηση Σαμαρά. Ο ''μεσαίος χώρος'' είναι ο πιο ώριμος πολιτικός χώρος για μεταρρυθμίσεις στο κράτος και την οικονομία, αυτές δηλαδή τις μεταρρυθμίσεις που προσπαθεί να κάνει ο Σαμαράς και πολεμάνε οι γελοίοι σχηματισμοί του Τσίπρα, του Καμμένου, του Κατσανέβα κλπ. Πιο εύκολα μπορούν οι τελευταίοι να ψηφιστούν από λαϊκοδεξιούς παρά από φιλελεύθερους, κεντρώους μεταρρυθμιστές, "μεσαίο χώρο" κλπ

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Συριζαλβανία του Χότζα 14/05/2013 19:11:55

      Το σχόλιο είναι απάντηση στον fe!

    • Jiannis avatar
      Jiannis @ Συριζαλβανία του Χότζα 14/05/2013 19:23:05

      Ο "μεσαίος Χώρος" με 0,2% διαφορα στο Σύριζα? Σύριζα,Κουρελης και Πασοκ έχουν μαζί 40% και η ΝΔ κυνηγάει X.A και "Εξτρεμιστές"...
      Αν το Προφίλ τις ΝΔ δεν γίνει πολύ πιο Ξεκάθαρο,δηλαδή προς το αμεσο
      συμφέρον του ΈΛΛΗΝΑ και κατά του Διεθνισμού τότε θα βουλιάξει. Ο Κόσμος χόρτασε το "ναι, αλλα, όμως".
      Ένα γαλάζιο Σύριζα δεν χρειάζεται κανένας. Τουλάχιστον με αυτή την Απόφαση έκανε μια καλή Αρχή

    • fe avatar
      fe @ Συριζαλβανία του Χότζα 14/05/2013 19:37:31

      Κανεις λαθος φιλε μου.Μεσαιος χωρος ειναι ενα μερος της εργατικης ταξης
      που δεν εχει ταξικη συνειδηση(που δεν εχει πλεον εργασια),ειναι ο μικροαστος (ο περιπτερας που εκλεισε το μαγαζακι),ειναι ο νεος επιστημονας που φευγει στο εξωτερικο,ειναι ο φαρμακοποιος ο ταξιτζης ο συμβολαιογραφος ο λογιστης που στηθηκαν στο αποσπασμα,ειναι ο μικρομεσαιος αγροτης που κατηγορηθηκε οτι με επιδοτησεις εχει καγιεν,ειναι ο υδραυλικος που δεν κοβει αποδειξεις.Ειναι...ειναι...ειναι..ειναι.
      Οσο για το ποιος εδωσε την νικη αστα καλυτερα φιλε συριζαλβανε μαλλον ζεις σε γυαλα.Ο παππους που φοβηθηκε μην χασει την συνταξη και ο αγροτης.Αυτην ειναι η πικρη αληθεια φιλε μου.Τελως παντων την γνωμη μου την ειπα και πιστευω πολυ γρηγορα θα δικαιωθω.

      • akenaton avatar
        akenaton @ fe 14/05/2013 21:40:53

        ΄Εχω την αίσθηση πως μπερδεύουμε την έννοια του μεσαίου χώρου πολιτικά (άλλοτε Κέντρο) με την έννοια των μικρο-μεσαίων+μεσαίων τάξεων σε οικονομικό-κοινωνικό επίπεδο. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Ίδιο μπέρδεμα σε άλλη ανάρτηση και ο Διογένης αλλά δεν εδέησε να μου το ξεκαθαρίσει οπότε .....

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ fe 14/05/2013 23:03:53

        Η μαρξιστική ανάλυσή σου για το ''μεσαίο χώρο'', την εργατική τάξη και την ταξική της συνείδηση είναι παντελώς ανυπόστατη. Ποίες είναι οι ταξικές επιλογές που δεν κάνει ο ''μεσαίος χώρος''; Βορειοκορεατική οργάνωση της οικονομιας αλά ΚΚΕ; Σύριζα ή ΑΝΕΛ που τάζουν αφηρημένες ''ριζικά'' διαφορετικές πολιτικές εντός ευρώ όταν δεν υπάρχει κόμμα στην ΕΖ που να πρεσβεύει ριζικά διαφορετικές επιλογές από τις εφαρμοζόμενες και να μη μιλά καθαρά για έξοδο από την ΕΖ και επιστροφή σε εθνικό νόμισμα; Η μήπως η ΧΑ; Ο κόσμος που αναφέρεσαι πάνω καταλαβαίνει καλύτερα από τον καθένα, κάτι που δεν καταλαβαίνεις εσύ, ότι για να πάμε μπροστά χρειάζονται μεταρρυθμίσεις στο κράτος και την οικονομία και θα στηρίξει όποιον τις υλοποιήσει. Τελος, η ανάλυσή σου για τη νίκη της ΝΔ στις εκλογές του Ιουνίου είναι για τα πανηγύρια. Η νίκη της ΝΔ ήρθε από την ανάκαμψη στις αστικές περιοχές και όχι από την επαρχία όπως στις πρώτες εκλογές. Ήρθε από το 12,4% της Β' Αθηνών στις εκλογές του Μαιου που έγινε 26,22%, από το 15,79% της Α' Αθηνών που έγινε 30,92%, από το 13,71% του υπολοίπου Αττικής που έγινε 26,45%, το 16,65% της Α' Πειραιώς που έγινε 29,68%, από το 14,81% της Α' Θεσσαλονικής που έγινε 27,75% κλπ. Η διαφορά ψήφων της ΝΔ από τις πρώτες στις δεύτερες εκλογές είναι λιγότερες από 650.000 ψήφοι. Από αυτές,περίπου το 65% προήλθε από την αύξηση των ποσοστών στα μεγάλα αστικά κέντρα (Αθήνα, Θεσ/νικη). Κάτι που φάνηκε και με την πρωτιά της ΝΔ στην Α' Αθηνων, Α' Πειραιώς, Α' Θεσ/νικης που στις εκλογές του Μαιου ήταν πίσω από το ΣΥΡΙΖΑ. Αυτή η εκλογική αύξηση στα αστικά κέντρα οφείλεται -κατά κύριο λόγο- από τη μεταφορά ψηφοφόρων από τα φιλελεύθερα κόμματα (Δράση, Δημ. Ξανά, Δημ. Συμμαχία) προς τη ΝΔ, καθώς στις πρώτες εκλογές είχαν λάβει 6,5% και στις δεύτερες 1,5% ο συνασπισμός Δράσης-Δημ.Ξανά. Οι τελευταίοι (πλην Κρήτης της Δημ.Συμ) είχαν δύναμη αποκλειστικά στα μεγάλα αστικά κέντρα. Η πιο στέρεα ηλικιακή βάση της ΝΔ και στις δύο εκλογικές αναμετρήσεις ήταν οι μεγαλύτερες ηλικίες αλλά η νίκη ήρθε από την ανάκαμψη στις μεσαίες ηλικίες που μειώθηκε η διαφορά των πρώτων εκλογών, και στη μερική αποκατάσταση στ0 18-24 που στις πρώτες εκλογές η ΝΔ ήταν έκτο(!) κόμμα σύμφωνα με τα exit polls και στις δεύτερες ήταν τρίτο κόμμα, πίσω από ΣΥΡΙΖΑ και ΧΑ. Στις ηλικίες 18-34, η ΝΔ στις πρώτες εκλογές ήταν κοντά στο 10% και στις δεύτερες κοντά στο 21%.Οι λόγοι αυτής της διαφοράς μεταξύ ηλικιακής ψήφου οφείλονται στο λεγόμενο φαινόμενο της ''γενεαλογικής ψήφου'', που σε χώρες που επέρχεται οικονομική κρίση ή αποσάρθρωση του παλαιού πολιτικού σκηνικού, οι πιο νέες ηλικίες απορρίπτουν τις παραδοσιακές επιλογές της οικογένειάς του και ψηφίζουν συνήθως αντισυστημικά κόμματα (Γκρίλο, ΧΑ, Συριζα κλπ), τις περισσότερες φορές με καθαρά τιμωρητικούς λόγους προς τις επιλογές των γονιών τους παρά ιδεολογικούς.
        Υ.Γ.: Ο ''μεσαίος χώρος'' όπως τον ξέραμε ήταν ο χώρος μεταξύ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ που δεν είχε τα παραδοσιακά πολιτικά στεγανά αλλά ψήφιζε συνήθως εναλλαγές κυβέρνησεων και ήταν το πιο θετικά διακείμενο κομμάτι της κοινωνίας σε μεταρρυθμίσεις. Το είχαμε δει παλιότερα σε έρευνες για το νόμο Γιαννίτση για το ασφαλιστικό ή την πρόθεση της κυβέρνησης Καραμανλή για την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων στη συνταγματική αναθεώρηση του 2008. Τώρα πώς αυτός ο κόσμος θα στραφεί σε κόμματα όπως ο ΣΥΡΙΖΑ ή οι ΑΝΕΛ είναι πραγματικά απορίας άξιο. Σου είπα το πιθανότερο είναι να ψηφίσουν λαϊκοδεξιοί ΣΥΡΙΖΑ παρά ο ''μεσαίος χώρος''.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 14/05/2013 19:49:27

      Νομίζω (βάσει των αντιλήψεων των οποίων είσαι φορέας και τις οποίες εκδηλώνεις στα σχόλιά σου), ότι η εκ μέρους σου επίκληση του «μεσαίου χώρου» (ό,τι κι άν είναι αυτό το πράμα) δεν είναι παρά ένας φερετζές. Και το λέω αυτό γιατί εσένανε, αυτά που σε κόφτουνε είναι η ελευθεριακότητα (ακραίες απόψεις περί κοινωνίας και «ατόμου»), η αλλαγή της «εθνικής αφήγησης» (ακραίος διεθνισμός) και η οικονομική τζημεροφροσύνη (ακραίες απόψεις περί οικονομίας).

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 14/05/2013 21:46:30

        Καλά κρασιά!!!

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ΚΜ 15/05/2013 01:44:31

        @ΚΜ
        οικονομική τζημεροφροσύνη!
        Ο όρος περνάει στην ιστορία και οδεύει για τον h**p://www.economist.com/economics-a-to-z

  31. Evangelos avatar
    Evangelos 14/05/2013 18:49:22

    φοβάμαι ότι αν η "δεξιά στροφή" αφορά ΜΟΝΟ επιστρατεύσεις και επίδειξη πυγμής σε διάφορες κοινωνικές ομάδες ενώ Η ΣΤΑΛΙΝΙΚΗ οικονομική πολιτική φορολόγησης περιουσίας και κεφαλαίου καθώς και "ποινικοποίησης" του Ιιδωτικού Τομέα συνεχίζεται ... ΜΑΛΛΟΝ εμείς οι δεξιοί θα συνεχίζουμε να μην συμφωνούμε ...

    η δεξιά πολιτική ξεκινάει από την οικονομία !!!

    • fe avatar
      fe @ Evangelos 14/05/2013 20:07:50

      Ολες η πολιτικες ξεκινανε απο την οικονομια.Μεσαιος χωρος και νεοφιλελευθερισμος ειναι σαν να ανακατευεις λαδι με νερο...δεν γινεται.

      • Evangelos avatar
        Evangelos @ fe 15/05/2013 02:55:40

        προφανώς ... όμως σήμερα δεν έχουμε νεοφιλεύθερη οικονομική πολιτική , έχουμε σταλινικού τύπου διώξεις στην ιδιωτική πρατοβουλία και "χατζάρα" στον δημόσιο τομέα και τις δημόσιες επενδύσεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ

        δηλαδή κομμουνιστικό μένος στους ιδιώτες , την περιουσία , το κεφάλαιο και νεοφιλελεύθερου τύπου λιτότητα στα κρατικά έξοδα - δαπάνες - μισθοδοσίες ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ !!!

        Προφανώς αυτό δεν είναι δεξιά πολιτική (δεν ξέρω τι είναι και αν έχει κάπου ιστορικό προηγούμενο να πω την αλήθεια) αλλά είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ αυτή η πολιτική από το αν θα διανθίσει με περισσότερες ή λιγότερες "δεξιές" ή "εθνικές" ή όπως αλλιώς τις εννοεί ο καθένας φιοριτούρες τον λόγο της η κυβέρνηση

  32. Zugzwang avatar
    Zugzwang 14/05/2013 19:43:25

    Ο Ελληνας πατριωτης δεν ζητα να φυγουν οι παρανομοι μεταναστες απο την πατριδα του γιατι ειναι μαυροι, καφε, κιτρινοι η μπλε, μουσουλμανοι, ινδουιστες, βουδιστες η σιντοïστες. Ο Ελληνας πατριωτης ζητα να φυγουν απο την πατριδα του οι παρανομοι μεταναστες για τον λογο οτι ειναι επιδρομεις! Ας ειναι και λευκοι, ας ειναι και χριστιανοι, αν ειναι παρανομοι μεταναστες πρεπει να φυγουν. Οι Αλβανοι παρανομοι ειναι λευκοι. Οι Γεωργιανοι παρανομοι ειναι λευκοι και χριστιανοι. Και ομως ειναι και οι δυο ομαδες απο τους χειροτερους επιδρομεις.
    Τον Ελληνα πατριωτη δεν τον ενδιαφερουν το χρωμα, η εθνικοτητα, η θρησκεια του παρανομου μεταναστη (αν και ιστορικα εχει τραβηξει πολλα απο το ισλαμ). Ουτε τον ενδιαφερει να χωριζει τις ρατσες σε ανωτερες και κατωτερες. Τον ενδιαφερει να ειναι αφεντικο στον τοπο του. Οι παρανομοι μεταναστες να πανε να ειναι αφεντικα στον δικο τους τοπο. Τον Ελληνα πατριωτη τον ενδιαφερει να μην του αλλαζουν (η καταργουν) επιτηδειοι την γλωσσα του και την ιστορια του. Τον ενδιαφερει επισης να κρατησει την θρησκεια του. Τον ενδιαφερει να παψει η εισαγομενη αφορητη ανεργια και η εισαγομενη αφορητοι εγκληματικοτητα. Αυτα ενδιαφερουν τον Ελληνα πατριωτη και γι'αυτο δεν υπηρξε, δεν ειναι και δεν θα γινει ρατσιστης. Και ας λεει οτι θελει το νομικο τερατουργημα, γνωστο ως "αντιρατσιστικο" νομοσχεδιο (που απεσυρθη προσωρινα αλλα ετοιμαζεται να επανελθει), που θελουν τα γνωστα κεντρα να μεταφυτευσουν στην Ελλαδα χωρις (;) να υπολογισουν την γεωγραφικη της ιδιαιτεροτητα. Οπως ακριβως εκαναν και με το Δουβλινο ΙΙ. Στον πατριωτισμο των Ελληνων επαφιεται να μην περασει ο σκπος των σχεδιων αυτων.

    • Jiannis avatar
      Jiannis @ Zugzwang 14/05/2013 20:10:05

      +1000!
      Το αυτονόητο πρέπει να το εξήγαμε.
      Που φτάσαμε μετά από 40 Χρονια μαρξιστική πλύση Εγκκεφάλου!

    • errico avatar
      errico @ Zugzwang 15/05/2013 00:34:50

      Μπραβο ρε πατριωτη!!! πες τα!!! να κρατησουμε και μερικους ομως , οσους χρειαζομαστε σε καποιους κλαδους-οικοδομη, αγροτια κλπ- κι επειτα μονο απο αυστηρο ελεγχο του ιστορικου του υποψηφιου και φυσικα με προσωρινη αδεια παραμονης.

  33. Zugzwang avatar
    Zugzwang 14/05/2013 19:50:15

    Δεν ειναι δειγμα δεξιας πολιτικης η επιστρατευση εργαζομενων. Αν ηταν ετσι τοτε ο Κιμ Γιουγκ Ουν θα ηταν υποδειγμα δεξιου πολιτικου.

  34. Zame avatar
    Zame 14/05/2013 20:16:29

    Ξερω πως ΔΕΞΙΟΣ είναι ο ΙΚΑΝΟΣ..
    όχι όμως και ο εξαπατων..ούτε η εξαπάτηση
    (ακομα & με τις ευχές των 'μεταπτυχιακών μορφωμάτων'..)
    είναι η φυσική του δραστηριότητα ..

    Γιαυτο νομίζω πώς παραμένει επίκαιρο το τότε 'εγερθειτου..
    & το 'επίταξη σήμερα..
    και ισως το 'παρα πόδας..
    παντα ..

    Γιατι η 'παρα-φύση' προσέγγιση..
    είναι ικανή να αυθαιρετεί..
    & να επιδιώκει ακομα και την ποινικοποίηση της 'φύσης'..

    ΑΥΤΗΝ την ΔΕΞΙΑ στροφη της ΝΔ επιθυμω
    δηλαδη την ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ που να καταφέρνει την
    ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ του ΛΟΓΙΚΟΥ με το ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.

  35. fe avatar
    fe 14/05/2013 21:58:51

    Στην δεξια στροφη ο καρατζαφερης χωραει;

    Για να ακουσω αποψεις.

  36. Kimon avatar
    Kimon 14/05/2013 22:00:06

    Σήμερα δεν υπάρχουν δεξιοί η αριστεροί. Υπάρχουν μόνο πατριώτες και διεθνιστές.

  37. ΚΕΡΒΕΡΟΣ avatar
    ΚΕΡΒΕΡΟΣ 14/05/2013 22:00:06

    Τόσο δεξιά, ώστε στο τέλος το γκολ θα το φάτε από κέντρο!

  38. Zame avatar
    Zame 14/05/2013 22:35:34

    χμ..fe !
    Αν.. Θεωρήσω πως τον πολιτισμό τον διαμορφώνουν οι ανάγκες, και η ιεράρχηση των αναγκών..
    νομίζω πώς η στροφή πέφτει & επάνω του..
    από την προσφορά τού ευρώ-κοινοβουλευτικού του έργου..?
    & αρκετών εκ των ικανοτήτων του..
    πού χρήζουν την περαιτέρω επεξεργασία τους....& πλαισίωση .

  39. ΕΠΙΔΕΞΙΟΣ avatar
    ΕΠΙΔΕΞΙΟΣ 14/05/2013 23:47:36

    Αποφασίσατε τελικά;
    Δεξιά στροφή 'η Μεσαίος χώρος;
    Και μην ξεχνάτε, η Ν.Δ. δεν κυβερνά μόνη της.(Τι σας θυμίζω τώρα…)
    Έχει μαζί της(στην κυριολεξία σέρνει) στις αποφάσεις της το αμαρτωλό ΠΑΣΟΚ που κανείς δεν κάνει λόγο και τον ΚΟΥΒΕΛΗ που στις επόμενες εκλογές μάλλον θα κάνει παρέα με τον ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ.
    Και οι οπαδοί αυτών των κομμάτων με κάτι ο Νόμος και η Τάξη
    και οι Επιστρατεύσεις νιώθουν άβολα.
    Άρα η ΝΔ κάνοντας στροφή προς Δεξιά-καποιος θα έλεγε και Ακροδεξιά-
    χτυπά στην ουσία τους συμμάχους της στην συγκυβέρνηση αποδυναμώνοντας τους πολιτικά.
    Και αυτό μελλοντικά δεν ξέρω αν την συμφέρει.
    Και να μην ακούσω κάτι παλαβά περί αυτοδυναμίας γιατί εδω γελάμε.
    Άλλωστε οι δημοσκοπήσεις δεν επικροτούν αυτήν την Πολιτική.
    Οι ανάγωγες δίνουν μικρότερο ποσοστό από το 29% που είχε
    πάρει τον ΙΟΥΝΙΟ του 2012.
    Και ποτέ φυσικά να μην ξεχνάμε το αντίστοιχο ποσοστό που είχε λάβει
    τον ΜΑΙΟ του 2012 γιατί ο Λαός ανά πάσα στιγμή μπορεί να το επαναλάβει
    αν οι στροφές που θα πάρει είναι πολύ...κλειστές.

  40. ά avatar
    ά 15/05/2013 00:25:55

    Δεν αφήνετε ήσυχο τον Σαμαρά, να κάνει ότι θεωρεί σωστό γι'αυτόν τον δύσμοιρο τόπο;Δεν νιώθετε ότι βρισκόμαστε σαν έθνος σε υπερβατικές συχνότητες,πέρα από αφελείς κομματικούς ή πολιτικούς προσδιορισμούς.Νιώθω την συντριβή του Ελληνα, ως πολίτη.Κ.Σαμαρά,μην ξεχνάτε!ΔΕΝ μας έμειναν άλλες επιλογές.Μόνο η μνήμη.Αυτήν ανακαλούμε,για να επαναπροσδιοριστούμε.Εμείς,οι κα'υ'μένοι,ρομαντικοί πατριώτες,που γκρεμίζεται ο ιστορικός κόσμος μας.Υπάρχει και πατριωτικός πόνος!πέρα από την φτώχεια!Την ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ δεν θα την αντέξουμε!!Αντινιους,σε θεωρώ σαν τον πιο πατριωτικό ιστότοπο,σε χαιρετώ και εύχομαι συνεχή αναζήτηση της δικής σου,δικής μας Ιθάκης!Καλό ταξίδι.....

    • άγρυπνη avatar
      άγρυπνη @ ά 15/05/2013 00:28:15

      άγρυπνη[για πάντα]

      • άγρυπνη avatar
        άγρυπνη @ άγρυπνη 15/05/2013 00:54:10

        Και μη μ'εντάξετε στον πατριωτικό φιλελευθερισμό!δεν...

  41. Zame avatar
    Zame 15/05/2013 02:49:49

    .. & αυτος ο - συνδυασμός της ομορφιάς με τη γνώση..- της Oriana Fallaci..!!!
    .. πώς μετά η αισθητική να μην είναι η ηθική του μέλλοντoς ..
    ..και αυτό ενοχλεί..αν δεν εξυπηρετεί τις αγορές (ένα δέος.. χωρίς αντίπαλο)
    ..ίσως εκεί στον κόκκινο πλανήτη γεννηθούν άνθρωποι χωρίς μνήμη.

  42. kostas.k avatar
    kostas.k 15/05/2013 03:10:13

    ντουγρού γι ατύχημα το πάει το πράμα, όποια στροφή και να πάρει, με το λαό στο πορτ-μπαγκάζ...

  43. patriotis avatar
    patriotis 15/05/2013 09:14:24

    Άντε επιτέλους,καιρός ήταν να γίνει μια στροφή στα δεξιά να μπορέσουμε να επιστρέψουμε στο χώρο που ανήκουμε

  44. Χρήστος avatar
    Χρήστος 15/05/2013 17:32:12

    Να τι γράφει ο Χρήστος Γιανναράς:


    1."Δεν κατάλαβε ποτέ την πολιτική σημασία και ανάγκη να εκφράσει (και να μεταγγίσει στο κόμμα του) καύχηση για την πατριωτική αντίσταση των Eλλήνων στο μεταπολεμικό πολυαίμακτο πραξικόπημα των οπαδών του σταλινικού ολοκληρωτισμού. H N.Δ. φορτώθηκε, με μαζοχισμό κυριολεκτικά ηλίθιο, μιαν εντελώς παράλογη μειονεξία ενοχής για τον «εμφύλιο», άφησε να εξωραϊστεί το έγκλημα σε «ηρωική δημοκρατική αντίσταση», η πατριδοκτόνα παράνοια σε καύχηση «προοδευτικής» πρωτοπορίας. Tέτοιο πολιτικό Bατερλώ, σε επίπεδο νοηματοδότησης της πολιτικής, δεν έχει υποστεί ούτε ο μετριότερος κομματάρχης".




    2."Στην ίδια παραλυτική μειονεξία παραπέμπει και το δεύτερο παράδειγμα πολιτικής ανεπάρκειας του ιδρυτή της N.Δ.: Oταν ήταν πια ολοφάνερο ότι το δημαγωγικό ταλέντο έφερνε τον Aνδρέα Παπανδρέου πλησίστιο στην εξουσία, ο Kων. Kαραμανλής επέλεξε όχι την αναμέτρηση (που θα επιδίωκε κάθε πολιτικός με πίστη σε στόχους και στο ταλέντο του), αλλά να τραπεί σε φυγή - να καταφύγει στην πολιτικά ανεύθυνη Προεδρία της Δημοκρατίας. Δεν είχε πολιτική αντιπρόταση να αντιτάξει στον Aνδρέα ούτε κριτήρια για να αντιληφθεί τον καταστροφικό, αντικοινωνικό χαρακτήρα του λαϊκισμού του. Kαι αυτό αποδείχθηκε περίτρανα επίσης από το γεγονός ότι, σε όλη τη διάρκεια που κυβερνούσε το ΠAΣOK, το κόμμα του Kων. Kαραμανλή ήταν πολιτικά εντελώς ανύπαρκτο - δεν άρθρωσε ούτε τον ελάχιστο ψίθυρο αντίρρησης για τον σαρωτικό «μετασχηματισμό» του κράτους, των θεσμών, της νοοτροπίας που οδήγησε στη ζούγκλα της γενικευμένης, αυτονόητης «αρπαχτής», στην εφιαλτική καταστροφή της ζωής μας σήμερα. O εκπασοκισμός της N.Δ. ήταν ο μοιραίος καταλύτης γι' αυτή την καταστροφή".

    • GO avatar
      GO @ Χρήστος 15/05/2013 18:55:06

      Ο αρχιερέας της απαισιοδοξίας, Χ. Γιανναράς, δεν έχει σταυρώσει καλή κουβέντα ούτε για έναν άνθρωπο.
      Ας δούμε τι λένε για τον Καραμανλή φίλοι και αντίπαλοι, Έλληνες και ξένοι πολιτικοί που καθόρισαν την Ιστορία.

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ GO 15/05/2013 19:48:58

        Επι του συγκεκριμένου πάντως μια χαρά δίκιο έχει νομίζω. Η ΝΔ επί Αβέρωφ ήταν η παράταξη της Δεξιάς . Πριν και μετά ήταν όπως είναι τώρα, ένα άοσμο μεσαιοχωρίτικο κόμμα που ψηφίζαμε αναγκαστικά.

        • GO avatar
          GO @ Χρήστος 15/05/2013 21:37:12

          Υπό την προϋπόθεση του "νομίζω" σας, μπορείτε να επικαλείστε τον οποιοδήποτε, με την οποιαδήποτε μικρόψυχη άποψη για τον Καραμανλή;
          Επί της ουσίας, τώρα:
          1.- Σιγά μην υπέστη πολιτικό Βατερλό ο Καραμανλής, επειδή ως Ηγέτης όλων των Ελλήνων προσπάθησε και πέτυχε να αμβλύνει τις δυσμενείς συνέπειες του εμφυλίου πολέμου. Δηλαδή, τι έπρεπε; Να συνεχίσει τα ξερονήσια; Να συνεχίσει τις εκτελέσεις;
          2.- Όταν ο Καραμανλής, μεγάλης ηλικίας πια και αφού επέτυχε όλους τους πολιτικούς του στόχους, έγινε Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας η Προεδρία δεν ήταν πολιτικά ανεύθυνη, είχε προνομίες, που αργότερα καταργήθηκαν. Όσον αφορά το κόμμα της Ν.Δ, να θυμίσω ότι έκανε σκληρή αντιπολίτευση στις πολιτικές ΠΑΣΟΚ, με σκληρούς αγώνες μέσα και έξω από τη Βουλή (όσοι τα έζησαν και συμμετείχαν, τα θυμούνται καλά). Στον δε εκπασοκισμό του κόμματος καμιά συμμετοχή είχε ο Καραμανλής. Η αλά ΠΑΣΟΚ οργάνωση της Ν.Δ (κλαδικές κλπ) έγινε επί Ε. Αβέρωφ.

          Τέλος, ο Κωνσταντίνος Καραμανλής υπήρξε ο πολιτικός Ηγέτης που και στις δύο οκταετίες της διακυβέρνησής του, έδωσε στην Ελλάδα αντίστοιχες δυνατές σπρωξιές προς το μέλλον.
          Ποιος άλλος το έχει κάνει;

        • GO avatar
          GO @ Χρήστος 15/05/2013 22:04:29

          Για να το κάνω ακόμα πιο απλό:
          Δες τι έχουμε να αντιπαραθέσουμε. Τις απόψεις του Γιανναρά, με το έργο των δύο οκταετιών του Κωνσταντίνου Καραμανλή.
          Δεν γίνεται πολύ άχαρη αυτή η αντιπαράθεση;

  45. μακεδων avatar
    μακεδων 16/05/2013 00:32:57

    Στείλτε τον υπουργό της μη Δικαιοσυνης Σπιτι του στον ανασχηματισμό που κρίνει τα αιτήματα των πολιτών βάσει των πολιτικών τους φρονημάτων αγνοώντας αποφάσεις δικαστηρίων

  46. Zame avatar
    Zame 16/05/2013 15:24:56

    οταν οι όποιες ασάφειες επιτρεπουν μια ‘παρα-φύση’ προσέγγιση..
    που ευκολα μετατρέπεται σε ανοχή..
    πού είναι μετα ικανή ακομα & να αυθαιρετεί..
    επιδιώκοντας (γιατι οχι) ακομα και την ποινικοποίηση της ‘φύσης..lol
    Sorry.. καμιά φορά..οταν τα γεγονότα προσπερνούν την σκέψη..
    ενδυναμώνουν τον νόμο τού Μερφι..
    αναδεικνύοντας τον ελλιπή καλύτερο σχεδιασμό..κλπ.
    το ότι η αντιπαράθεση μπορεί να χαρακτηριστεί ως άχαρη δεν σημαίνει πως απέχει και πολύ από την σκληρή αλήθεια ο Χ.Γιανν.
    Τουναντίον συμβάλει στην απαραίτητη συν-διαμόρφωση..
    καλύτερου σχεδιασμού..
    νομίζω.

  47. geocool avatar
    geocool 16/05/2013 17:53:44

    Οι δηθεν δεξιοι κυβερνητες απαγορευσαν στους ανθρωπους να παλεψουν για μια καλυτερη ζωη, σπιτι, αυτοκινητο,ακομα και καλυτερο σχολειο για τα παιδια τους, βαζοντας αστεια τεκμηρια (ΙΧ 1600 τεκμ. 6000€)
    Απο την αλλη, δεν εφαρμοζουν τουλαχιστον τα καλα του υπαρκτου σοσιαλισμου π.χ. απασχοληση για ολους.

  48. Πάνος avatar
    Πάνος 16/05/2013 18:27:01

    Εχει πιο δεξιά ? Νομιζα ότι αμέσως δεξιότερα φτάνεις στην ΧΑ.

  49. Zame avatar
    Zame 16/05/2013 19:31:52

    το άνοιγμα της ψαλίδας έχει πάρει τέτοιες διαστάσεις..
    πού η δεξιόστροφη πορεία..
    επιτρέπει την γρηγορότερη προσέγγιση της αριστεράς..
    από τα αριστερά της..