#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2011 10:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αναδιάρθρωση δεν προαναγγέλλεται ποτέ



Ίσως νωρίτερα απ’ ότι κάποιοι πιστεύουν, θα πάει η Ελλάδα σε οικειοθελή αναδιάρθρωση του χρέους καθώς είναι αδύνατο να αντέξει την παρατεταμένη ύφεση, τα δραματικά στοιχεία για την οικονομία και φυσικά την αδυναμία να βγει στις αγορές. Παρά το γεγονός ότι η κυβέρνηση απορρίπτει ένα τέτοιο σενάριο (άλλωστε αν δεν το απέρριπτε τότε πράγματι θα είχαμε πρόβλημα) και το ΔΝΤ βγαίνει και διαψεύδει το δημοσίευμα του Spiegel, κάποιοι αναλυτές εντός και εκτός Ελλάδας βλέπουν ότι είναι θέμα χρόνου η επώδυνη απόφαση. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι η οικονομική καταστροφή ποτέ δεν προαναγγέλλεται.

Οι ειδικοί συνδυάζουν τις δύσκολες στιγμές που περνά η χώρα με την αύξηση των επιτοκίων που θα ξεκινήσει εκτός απροόπτου την Πέμπτη ενώ προβλέπονται άλλες δύο αυξήσεις μέσα στο 2011.

Η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, λειτουργώντας καθαρά με  μονεταριστικό σκεπτικό, ενδιαφέρεται μήπως αυξηθεί ο πληθωρισμός και σπεύδει να αυξήσει τα επιτόκια βυθίζοντας στην ύφεση τις προβληματικές χώρες αλλά και εκατομμύρια νοικοκυριά.

Η δρομολογημένη τριπλή αύξηση των επιτοκίων θα έχει τρομακτικές συνέπειες για όλες τις αδύναμες χώρες και επηρεάζει το χρέος που ειδικά για την Ελλάδα είναι δυσθεώρητο.

Τους επόμενους μήνες ξεκινούν και τα stress tests για τις ευρωπαϊκές τράπεζες και φυσικά για την Ελλάδα. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι δε θα τη βγάλουν καθαρή όπως παλαιότερα αρκετές από τις τράπεζες οι οποίες θα κληθούν να βρουν κεφάλαια και να κλείσουν τις τρύπες τους. Το χρήμα και οι εγγυήσεις από το κράτος θα λείψουν, οπότε πολλά τραπεζικά ιδρύματα θα βρεθούν σε δύσκολη θέση.

Δε θα πρέπει να ξεχνάμε ότι ακόμη και οι αποφάσεις της Συνόδου Κορυφής μετατέθηκαν για τον Ιούνιο, αν και δεν έχει μεγάλη σημασία για την Ελλάδα, αφού και επιμήκυνση να πάρει με μειωμένο επιτόκιο, το χρέος θα είναι πάντα στα ύψη, όπως και η αδυναμία να βγει στις αγορές και να δανειστεί από το 2012 όπως υποστηρίζουν στο υπουργείο Οικονομικών.

Τι θα γίνει τότε μπροστά σ’ αυτό το αδιέξοδο;

Αυτό που λένε κάποιοι είναι ότι η οικειοθελής αναδιάρθρωση με ελεγχόμενους όρους, είναι η μόνη λύση της Ελλάδας. Δεν ξέρουμε τι σημαίνει αυτό και ποιοι θα πληγούν αλλά σίγουρα χρεοκοπία είναι, όπως κι αν λέγεται.

Και μην ξεχνάμε ότι κι από επίσημες φωνές εκφράζονται φόβοι για πάγωμα της πέμπτης δόσης του δανείου, μόλις ολοκληρωθεί τέλη Μαΐου ο έλεγχος της τρόικας.

Συμπερασματικά ακόμη κι αν ο Στρος Καν βγαίνει και διαψεύδει τα σενάρια περί αναδιάρθρωσης, είναι πιθανότερο αυτό να γίνει παρά να μη γίνει.

Όσο για την κυβέρνηση, είναι σε δύσκολη θέση. Από τη μια βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο λόγω των επιλογών της κι από την άλλη δε μπορεί να στηρίζεται πια σε μια έξωθεν βοήθεια.

Οπότε, μέχρι το τέλος Ιουνίου και την επόμενη Σύνοδο Κορυφής δεν αποκλείεται να έχουμε ραγδαίες οικονομικές εξελίξεις που θα οδηγήσουν και σε πολιτικές ανατροπές.

Η Ανάσταση είναι στις 24 Απριλίου για τους χριστιανούς. Όμως, για τους Έλληνες παραμένει η εικόνα της Σταύρωσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 10:20:59

    Αμεση ενακρατικοποιηση Τραπεζων/ΟΠΑΠ/ΔΕΗ κλπ...ΑΜΕΣΗ.
    Οχι πουλαω μετοχες στο -50% για να μοιραζονται τα κερδη ( Δις!! ) οι νεοι επενδυτες και να τα βγαζουν στη χωρα τους καθαρα !!....

    Οποιος δεν το νιωθει και δεν το καταλαβαινει ειναι αξιος της "γκιλοτινας" του Προφητη. Αν εγινε 88 Δις εγγυησεις η κυβερνηση στους πολιτες/εταιριες αντι στις Τραπεζες ... σημερα θα ειχαμε ξεφυγει απ τη μιζερια....

    ΑΥΤΑ.-

    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 10:44:44

    Ποιες εξελιξεις??? την πεμπτη δοση δεν θα την παρουμε !! το λεω 3/4 βδομαδες τωρα!..
    Θα γινει της αλεπους ο θανατος μεσα σε 2 μηνες. Δε θα πιστευουμε στα ματια μας.
    Τυχαιο που στο ΜΕΓΚΑ αληχτανε κατα των μετρων ξαφνικα μεσα σε μια βδομαδα???
    Ποια 50Δις και ποαι επιτοκια.. κουβεντες να περναει η ωρα μεταξυ τους. Κι οι εξω.. ακουνε διτι εχουν απεναντι μια κυβερνηση!!! και 10 εκ κοσμο. εαν ειχαν εταιρια η φυσικο προσωπο και τους ελεγε οσα το ΓΑΠ και ο ΠΑΠΑΚ χαχαχαχα θα τηνειχαν κλεισει εδω και 8 μηνες.. και φυλακη !!! εμπλεξαν κ αυτοι στα Πρασινα νομοσχεδια.
    Λεω να κανουμε διακοπες.. να χαρουμε το ΠΑΣΧΑ, να Θρηνησουμε την Μεγαλη Εβδομαδα, να βαψουμε αυγα και να σουβλισουμε και τον οβελια σαν να μην συμβαινει τπτ... ετσι κ αλλιως μετα τις γιορτες θα εχουμε παρτυ στα παραθυρα!.. να ειμαστε χορτατοι και χαρουμενοι...
    Το ΓΑΠ δεν το βγαζει το 2011 και οτι στοιχημα θελετε...
    Εμεις εδω δινουμε μια μαχη, πληροφορησης και ερωτησεων/τοποθετησεων ουσιας και ψαχνουμε την ταμπακιερα. Οποιος ακουει και μελετα.. θα ειναι ετοιμος... οποιος κοροιδευει.. θα γελασει στον καθρευτη του απο αμηχανια...
    η Μετα ΓΑΠ εποχη εχει ειδη φτασει και "κοιμαται" με την καλη εννοια.. αναμενει να το πω..

    ΠΠ

    • vag avatar
      vag @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 11:33:36

      Αγαπητέ Πόρτα-Πόρτα
      Ο κόσμος ο οποίος ακούει και μελετά συνεχώς αυξάνεται και προσπαθεί να προετοιμαστεί........αλλά δεν γνωρίζει το τί θάναι αυτό που θα αντιμετωπίσει πολύ σύντομα!! Προσπαθεί διαβάζοντας να συνδυάσει και να βρει μια άκρη , φτιάχνωντας μια εικόνα για το μέλλον!! Νοιώθει μόνος!! Δεν είμαστε όλοι οικονομολόγοι και αναλυτές. Επειδή λοιπόν τα χειρότερα έρχονται( πολύ σύντομα) , ποιά θα είναι αυτά;; Μπορεί κάποιος να τα συνοψίσει ή απλά όλοι κάνουμε υποθέσεις στο περίπου και διαφοροποιούμαστε στα σημεία;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ vag 05/04/2011 11:48:57

        ΕΙναι η μονη φορα που θα ηθελα να ειμαι ενα "αυτι" στη συνεδριαση της Λεσχης Μπλιντερμπεργκ 2011 - from June 9-12, the Grand Hotel Kempinski in St. Moritz, Switzerland...
        Οτι και να λεμε εμεις και ολοι οι υπολοιποι ειναι educated guess που λενε και τα Αμερικανα.
        Ενα ειναι σιγουρακι. Οι Τραπεζες θα διασωθουν σε βαρος των Λαων. Στη δικη μας περιπτωση οικιας με κοκκινο λαμπακι απ εξω, εχουν παρει περι τα 90 Δις και θα παρουν κ αλλα συντομα.
        Οι Δανειστριες Χωρες ( των 110 του ΓΑΠ ) θα μας βαλουν τα 3 ποδια σε ενα παπουτσι διοτι δεν υπαρχει αντιλογος. Πες το κουρεμα-αναδιαρθωση, πες το εμεσοι φοροι, πεστο διαρθωτικες αλλαγες.. οπως θελεις.. ειναι ορισμοι κατα παραγγελια των Τραπεζων για να περασουν τα μετρα μπας και παρουν πισω τα $$ τους. Τα Νομιμα και τα Παρανομα.

        Εγω αν με ρωτας βλεπω οτι θα μας αναδιαρθωσουν μεσα στο καλοκαιρι ισως και πριν τηςν επομενη δοση (χλωμη), διοτι τα 50 Δις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ παρα μονο σε Πρασινα Επιφανειακα Χαρτια, και το ΑΕΠ εχει πεσει στον πατο με αποτελεσμα να μην υπαρχουν εσοδα!!!! το ελλειμα ειναι 13% και πανω. Μην το ψαχνεις.....
        Μεχρι το 2020 θα ειμαστε κλειδωμενοι πανω τους θεμε δε θεμε.

        Απ το 81 το ΠΑΣΟΚ εχει κανει το παν για να φτασουμε εδω σημερα!
        Πρασινο Προοδευτικο Εγκλημα.

        ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 11:36:21

      Αναδιάρθρωση; Αμ, γιατί επιζητεί ο ΓΑΠ συναίνεση;
      Για να μην μείνει μόνος του στην Ιστορία σαν Τρικούπης του 2011.
      Ξέρετε πασοκόσκυλο που να μοιράζεται (οικειοθελώς) εξουσία ή να δίνει λόγο για τη δικτατορική άσκησή της;

      Συνιστάται δίαιτα με υψηλά λιπαρά (αρνιά, κατσίκια, συκωταριές, μπριζόλες) για να υπάρχει απόθεμα.
      Κι ο Θεός βοηθός,με τους λεχρίτες που μπλέξαμε, 30 χρόνια τώρα...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 05/04/2011 11:51:20

        Προφητα,
        η μαμα του του εχει πει... μακρια απο καταστασεις που θα μας χαλασουν το κουτελο !! εσυ να πηγαινεις εξω εκει που σε εκτιμανε και σε σεβονται.. να δινεις την εικονα του μεγαλου συνεχιστη του μπαμπα.
        Εδω μεσα... θα στα γραφουμε να τα κελαιδας... και βρες αλλον να περασεις τις ευθυνες.. ευκολο.. !!! αλλον μεσα εξω απο ΠΑΣΟΚ, αλλον μεσα εξω απο Ελλαδα... δειξε!! και δειχνε συνεχεια....

        ΠΠ

  3. tasos avatar
    tasos 05/04/2011 10:48:58

    Στην Αθήνα είναι μαζεμένοι ταυτόχρονα οι Σόρρος, Γκόλνμαν σακς, τρόικα κλπ. Ταυτόχρονα απεργία δημοσιογράφων = σιωπή. Τι θα ξημερώσει τη Δευτέρα 11/4 ? Λέτε να γίνεται τώρα η δουλειά?

    • kiki avatar
      kiki @ tasos 05/04/2011 11:16:21

      Αμ Τασσο μου,
      το καταλαβαμε.Γιατι κανουν απεργια τωρα, οι συνδικαλισταραδες, τα ενεργουμενα των μονοπυθμενων και των εργολαβων, νομιζοντας οτι κανουν αντισταση.

  4. jkr avatar
    jkr 05/04/2011 11:22:50

    Παιδιά, ξεχνάτε επίσης ότι το επιτόκιο στη ΜΗ ΕΙΣΕΤΙ ΚΥΡΩΘΕΙΣΑ δανειστική σύμβαση είναι ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΟ....με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε σχέση με την αύξηση των επιτοκίων της ΕΚΤ.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 11:29:36

    Ειναι Σαρακοστη και δε θα σου πω την γνωμη μου... χαχαχα ασε που θα με κοψει ο τροχονομος!!
    Χαναμε Νερα...
    Ειδαν Φως και Μπουκαραν οι Υδραυλικοι. Εχουν δεσει με το παλαμαρι τους τους σπιτονοικοκυρηδες και τους σφιγκουν οσαν βοες.

    ΠΠ ( κυριος )

  6. dimos avatar
    dimos 05/04/2011 11:37:01

    μάλλον ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ θα θα ήθελες να πείς ΑΜΕΣΗ ιδιωτικοποίηση του ΟΠΑΠ, ΔΕΗ, ΕΛΠΕ, ΕΛΤΑ, Ελ. Βενιζέλος, ΚΑΖΙΝΟ, λιμάνια , αεροδρόμια, ότι πουλιέται....Πώληση του 10% του ΟΤΕ, πώληση μειοψηφικού πακέτου σε ΕΤΕ. Ολα αυτά σε συνδυασμό με επιμήκυνση της λήξης των ομολόγων μας κατά 10-30 χρόνια ανά περίπτωση, σε συνδυασμό με αιματηρή οικονομία στο δημόσιο τομέα θα βγάλουν την Ελλάδα πέρα. Αλλιώς συμφωνώ με τον ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ ετοιμαστείτε να γίνουμε Μαδαγασκάρη με πληθωρισμό 30%, δραχμή με ισοτιμία 700 στο ευρώ και πείνα για ΟΛΟΥΣ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dimos 05/04/2011 11:56:23

      ΕπαναΚρατικοποιηση !!! ΤΩΡΑ... Δυτυχως εχουμε ΠΑΣΟΚ πανω και θα φανε πολλα καιοι Συνδικαλιστες θα μας δουλευουν.. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ ΤΠΤ σε κανεναν... παρα μονο με προϋποθεσεις!!! δεν κανω λιτσα προϋθποθεσεων τωρα διοτι θα τους δωσω ιδεες. Στο ΠΑΣΟΚ δεν ειναι να δινεις ιδεες ειναι να τους κοπανας κατω σαν τα χταποδια να παραδεχτουν οτι σε δουλευουν 30 χρονια τωρα.
      Οχι να διοικησουν τη Χωρα... με τη Φωφη και τον Σηφουνακη...

      ΠΠ

  7. Ο Λάκος της Φάβας avatar
    Ο Λάκος της Φάβας 05/04/2011 11:45:30

    Κι αν σε όλα αυτά προσθέσεις ότι τα πράσινα καλικαντζαράκια αρχίσανε τα περί χρεοκοπίας και "πόσο θα επηρεάσει την κοινωνία" θα δούμε πράγματα που δεν θα πιστεύουμε.

  8. dimos avatar
    dimos 05/04/2011 11:49:00

    Κάι 1-2 πράγματα για τις τράπεζες γιατί ο λαικισμός στην ελλάδα είναι εθνικό σπόρ - Το κράτος έχει επιδοτήσει τις τράπεζες βασικά με εγγυήσεις . Αυτές ΔΕΝ είναι χρηματική εινίσχυση. Αντίθετα υπάρχει συμφωνια μεταξύ κράτους και τραπεζών για να αγοράζουν οι τελευταίες τα ΕΓΔ (έντοκα γραμμάτια δημοσίου) και να στηρίζουν δανειακά τις ανάγκες του κράτους σε βραχυπρόθεσμο ορίζοντα. Ετσι οι τράπεζες έχουν αγοράσει 55 δίς ΕΓΔ καί άλλα ομόλογα τα οποία βασικά χρηματοδοτούν τους μισθούς και τις συντάξεις στο δημόσιο. Εντάξει οι τράπεζες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, αλλά σε όποιον σεν καταλαβαίνει τι γίνεται, υπάρχει και η ΚΟΥΒΑ.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ dimos 05/04/2011 12:10:12

      Σωστό.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dimos 05/04/2011 12:20:43

      Μας δινουν Δανειο δλδ με 5-6% επιτοκιο !!
      Μας κανουν χαρη?? να τους ειμαι υποχρεωμενος?
      Τι εστι εγγυηση?? Ρισκο δε θενε οι Ελληνικες Τραπεζες?? Θενε νταβατζιλικι νο ρισκ και εγγυηση?? χαχαχαχ δλδ του λενε του Κρατους.. με τα βρωμοχαρτα σου θα χασω!!! σου χωνω τοκο 6%, σε δανειζω, ΑΛΛΑ εσυ θα μου εγγυηθεις!!! να μην χασω ! χαχαχαα

      δλδ μεσα το μπορντελ η πορνη εγγυαται στο νταβα οτι το ξυλο που θα φαει θα ειναι ασφαλες!

      ειμαι πολυ ηλιθιος τελικα!! μη με κανετε παρεα.. θα κολλησετε !

      ΠΠ

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ dimos 05/04/2011 15:35:00

      Και η Κούβα άλλαξε, αλλάξαν οι καιροί!
      h**p://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyagor_1_14/09/2010_414797
      «Κατεπείγουσα ανάγκη να προχωρήσει η χώρα οικονομικά, να οργανώσει καλύτερα την παραγωγή της, να αυξήσει την παραγωγικότητα και τα αποθέματα, να βελτιώσει την πειθαρχία και την αποτελεσματικότητα».
      Είναι κανείς ξύπνιος εκεί έξω ;

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/04/2011 12:11:08

    Αρκετές φορές έχω πεί την ταπεινή μου γνώμη, και την επαναλαμβάνω:
    Όλα γίνονται και τώρα λάθος, όπως γινόταν και πρίν, επί δεκαετίες, λάθος.
    Η οικονομία πάντα κάνει ΚΥΚΛΟΥΣ, ανοδικούς και καθοδικούς. Η συνεχής ανάπτυξη είναι καταστροφική φαντασίωση, επικίνδυνη ουτοπία άσχετη με την πραγματικότητα. Είχαμε λοιπόν επί πολλά χρόνια δείκτες ανόδου του ΑΕΠ της τάξης του 3 - 4 %, πολύ πάνω από τον Ευρωπαικό μέσο όρο. Η πτώση, δηλαδή η ύφεση,είναι και θα είναι ανάλογη, και αυτό είναι φυσικό.
    Αλλά η άνοδος "ευφραίνει καρδίαν" (και την πούγκα ορισμένων) αλλά η πτώση πονά (οπως τώρα).
    Το αντίδοτο στον παραλογισμό αυτό είναι η ΑΝΤΙΚΥΚΛΙΚΗ πολιτική εκ μέρους των κρατών, μια πολιτική Κευνσιανής έμπνευσης αλλά ενός ορθολογικού Κευνσιανού τύπου. Ωστόσο η αντικυκλική πολιτική πρέπει να γίνεται κυρίως στην φάση της ανάπτυξης, της ανόδου, και μόνον κατά δεύτερο λόγο στη φάση της ύφεσης. Δηλαδή: Στη φάση της ανάπτυξης το κράτος και οι κεντρικές τράπεζες πρέπει να ανεβάζουν τους ανώτερους φορολογικούς συντελεστές και τα επιτόκια, να μετριάζουν τις δημόσιες δαπάνες και επίσης να περικόπτονται οι υπερβολικές τάσεις για διόγκωση των μισθών της υψηλόμισθης μειοψηφίας. Τι πευχαίνεις με αυτό; Εμποδίζεις τις φούσκες, μετριάζεις τις υπερβολικά μεγάλες εισοδηματικές ανισότητες (οι ανισότητες δηογκώνονται πάντα στη φαση της μεγέθυνσης), και κυρίως, σχηματίζεις δημοσιοικονομικό απόθεμα, back up, για την καθοδική φάση, που σίγουρα θα επακολουθήσει.
    Στη φάση της ύφεσης, εντελώς αντίστροφα: Ρίχνεις τους φορολογικούς συντελεστές και τα επιτόκια, αυξάνεις δημόσιες δαπάνες και επενδύσεις, μισθούς και συντάξεις. Έτσι δουλεύει το Κευνσιανό stimulus, ο αναζωογονητικός οικονομικός ρόλος του κράτους.
    Φυσικά η Ελλάδα έκανε πάντα το ακριβώς αντίστροφο από αυτό που πρέπει, και συνεχίζει να κάνει το ακριβώς αντίστροφο. Όχι μόνον η Ελλάδα, όλος σχεδόν ο κόσμος: Μόνον οι Σκανδιναβικές χώρες και η Γερμανία της προηγούμενης διακυβέρνησης (Σρέντερ) έκαναν αντικυκλική πολιτική. Και είναι οι μόνες της Δύσης που δεν έχουν κρίση, δημοσιοικονομική. Και (εν μέρει, οι Σκανδιναβοί) ούτε χρηματοπιστωτική.
    Για τις χώρες της Ευρωπαικής περιφέρειας η αντικυκλική διόρθωση στη φάση της καθόδου είναι αδύνατη με ίδια μέσα, ακριβώς επειδή είχαν άκρως προ-κυκλική πολιτική στη φάση της ανάπτυξης. Δεν υπάρχει απόθεμα, υπάρχει "μαύρη τρύπα", ότι ανεβαίνει απότομα, κατεβαίνει απότομα.
    Η λύση του δράματος μπορεί να είναι τώρα, μόνον αποτέλεσμα πολιτικής πρωτοβουλίας κυρίως στο χώρο της ΕΕ (όπως πολιτική πρωτοβουλία κυρίως ήταν και η συγκρότηση της ΕΕ και του Ευρώ, όπως έγινε). Και το όνομα αυτής, Ευρωπαική οικονομική διακυβέρνηση με Ομοσπονδιακά χαρακτηριστικά, θεσμοποίηση και τυπικά της υπό προυποθέσεις αναδιανεμητικής ένωσης (transferrunion), η οποία άλλωστε στην πράξη υπάρχει και εφαρμόζεται από την εποχή των διαρθρωτικών προγραμμάτων: Η Ελλάδα, η Ιρλανδία, η Πορτογαλία, όπως και τα Ομόσπονδα Γερμανικά Κράτη της πρώην Ανατολικής Γερμανίας, έχουν απορροφήσει ήδη ουκ ολίγους πόρους των πλεονασματικών περιοχών της ΕΕ.
    Και εδώ, στο τέλος, προκύπτει βέβαια και το περιβόητο σχετικό ερώτημα "τι γίνανε και που υπάρχουν αυτά τα λεφτά που αναδιανεμήθηκαν";

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/04/2011 12:19:40

    Για τις χώρες της Ευρωπαικής περιφέρειας η αντικυκλική διόρθωση στη φάση της καθόδου είναι αδύνατη με ίδια οικονομικά μέσα. Δηλαδή με δικά τους οικονομικά μέσα, του επί μέρους κράτους. Απλούστατα γιατί δεν υπάρχουν.
    Θα μου πείτε, "υπάρχει ρευστό στις ιδιωτικές αγορές". Ναι υπάρχει πολύ διαθέσιμο. Αλλά ο ιδιώτης επενδυτής επενδύει για ιδιωτικό κέρδος, ποτέ για αντικυκλική πολιτική.
    Η αντικυκλική πολιτική δεν είναι υπόθεση των αγορών, αλλά μόνον του Δημόσιου τομέα. Οι αγορές, από τη φύση τους, στη φάση της ανάπτυξης πάντα θα τρομπάρουν αέρα στη φούσκα, ενώ στη φάση της ύφεσης πάντα θα "δαγκώνουν" ακόμη και το λάστιχο της σκασμένης φούσκας.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Ο Θείος 05/04/2011 22:44:48

      Αλλά, θείε μου, μια "κεϋνσιανή" λύση, που κι εγώ θα πρόκρινα, προϋποθέτει οικονομικά σύνορα, για να "μαντρώσεις" το χρήμα που επενδύεις, και δικό σου νόμισμα, για να ρυθμίσεις την κυκλοφορία του, έτσι ώστε να ενθαρρυνθεί η εντόπια παραγωγή και το χρήμα να επανακυκλοφορήσει, ώστε να επιτευχθεί ο απαραίτητος "πολλαπλασιαστής".
      Θυμάσαι να είχαμε τίποτα απ' αυτά το πρωΐ που ξυπνήσαμε;

  11. geopan avatar
    geopan 05/04/2011 13:08:54

    Παιδιά μην αεροβατούμε και μην εθελοτυφλούμε:το gap θα κυβερνήσει και θα εξαντλήσει την τετραετία και στο τέλος θα τον ξαναψηφίσουν σαν τον σωτήρα της χώρας!ο λαός(και όχι ο λα-γ-ός) κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και μοιρολατρικά υπομένει κα περιμένει τον από μηχανής θεό ή το θαύμα της Παναγιάς!Βοηθειά μας..

    • lypon avatar
      lypon @ geopan 05/04/2011 14:27:06

      Καλέ μου, στη παρούσα συγκυρία το GAP θέλει μονάχα να την κάνει, a la Κωστάκη. Και του προετοιμάζουν θέση στον ΟΗΕ, αλλά προφανώς δεν είναι ο μοναδικός καπάτσος για τέτοιες θέσεις...

      Άσε που, όπως πάει, θα τον προλάβουν οι καταστάσεις. Και θα ψάχνει κι αυτός για ελικόπτερο!

      Με άλλα λόγια, έχει αρχίσει (επιτέλους!) να καταλαβαίνει οτι έχει μπλέξει πολύ πιό άσκημα από τους χειρότερους εφιάλτες του.

  12. Enzo avatar
    Enzo 05/04/2011 14:37:33

    ειμαστε πολυ μεγαλοι γκαντεμηδες που εχουμε τον γιωργακη για πρωθυπουργο και οχι τον Σαμαρα τετοιες ωρες.
    Αλλα για να δειτε ποσο βλακας ειμαστε σαν λαος, καθονται ακομα και σημερα και συγκρινουν οι πολιτες τον Παπανδρεου με τον Σαμαρα, ειναι δυνατον?
    ειναι σαν να συγκρινεις ενα Lada με μια Ferrari!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Enzo 05/04/2011 15:23:52

      το ΓΑΠ ειναι τσάκαλος !! μουστακερμαν.

      ΠΠ

  13. Ιωαννης avatar
    Ιωαννης 05/04/2011 15:00:55

    Δεν χρειαζεται να ειναι κανεις οικονομικος αναλυτης με πτυχια και δοξες για να καταλαβει που το πανε. Ολα πανε για ιδιωτοικοποιηση. Οταν τα ξεπουλησουνε μετα θα αρχισει το πανηγυρι. Οταν για να πληρωσουμε ΔΕΗ και ΝΕΡΟ θα δουλευουμε μισο μηνα. Οταν οι μαγκες ξενοι ιδιωτες θα κανουνε διακοπες μονιμα στη χωρα μας με τα λεφτα μας. Και ο Αντωνακης να ερθει τα ιδια με τον Γιωργακη θα κανει. Αν ακομα 40 με 45 % του πλυθυσμου υποστηριζει τα κομματα εχουμε πολλα ψωμια ακομα να φαμε (μεταφορικα βεβαια αυτο) μεχρι να συνελθουμε απο το ληθαργο και τη σαπιλα που μας εχουνε βαλει τα πολιτικα ανδρεικελα.

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/04/2011 15:13:09

    Εν τω μεταξύ το πετρέλαιο μπρέντ μόλις έπιασε 121 $. Χωρίς πτωτικό δολλάριο σήμερα. Πάει να σπάσει το ρεκόρ όλων των εποχών των 141 $;
    h**p://boersen.manager-magazin.de/spo_mmo/kurse_einzelkurs_uebersicht.htm?u=0&p=0&k=0&s=BRENTDAT.RSM&l=276&b=400&n=Brent%20Oil%20Spot&chartzeit=100000
    Ακούει κανείς εκεί έξω;

  15. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 05/04/2011 15:52:34

    Οι έξω απ΄εδώ, όπως και αν λέγονται αυτοί (βλέπε, ΔΝΤ, ΕΕ, κλπ) έχουν αποφασίσει πλέον ότι αυτή η κυβέρνηση, είναι ανίκανη να προχωρήσει και να τα βγάλει πέρα.
    Έτσι θα του δώσουν μια ευκαιρία ακόμη του "mind the GAP", να φτιάξει μια κυβέρνηση συνασπισμού άμεσα, με Ντόρα, Κουβέλη -ο Λα(Γ)ός λέει δε θα μπει σ αυτό το μόρφωμα πια- και κανα δυο "πρόθυμους" δεξιούς -είμαι περίεργος να δω ποια θα είναι αυτά τα σπίρτα τα αναμμένα-. Εάν δεν το καταφέρει αυτό, θα τον οδηγήσουν το φθινόπωρο σε εθνικές εκλογές.
    Και θα πει κάποιος, οκ ποιο θα είναι το αποτέλεσμα σε όλα αυτά? Εγώ λέω ότι πρέπει να γίνει κάτι που τουλάχιστον θα δημιουργήσει ελπίδα για την επόμενη μέρα, που θα δημιουργήσει προσδοκία.
    Χρειαζόμαστε επειγόντως αλλαγή ψυχολογίας, παντού όπου και αν γυρίσεις το βλέμμα, αντικρίζεις πρόσωπα σκυθρωπά και απογοητευμένα.
    Ζητείται άμεσα όμως, ένεση αισιοδοξίας για τον Έλληνα.
    Η μιζέρια δε μας πάει και όσο είμαστε με το κεφάλι σκυμμένο δε μπορούμε να είμαστε παραγωγικοί και άρα αποτελεσματικοί.

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/04/2011 18:25:55

    Χωρίς να ξέρω τι μορφή θα πάρει, φαντάζομαι μία επαναφορά στα τέλη δεκαετίας 80 (δηλαδή χωρίς τις ενταξιακές προσδοκίες 91-95), αλλά θα έχουν συντελεστεί δύο-τρεις αναδιανομές και αλλαγές.

    Λεφτά σε πασόκους, εκσυγχρονιστές αλλά και τους πάσης φύσεως διακομματικούς κρατικοδίαιτους. Άλλα φαίνονται και φορολογούνται, αλλά είναι ήδη γκαζόν και ταξιδεμένα.

    Η φανερή καταστροφή του τοπίου του 1989-90, πριν το νεοπλουτίστικο καρακιτσαριό των γύφτων που βρέθηκαν με λεφτά.

    Πάγια και δίκτυα σε ξένους που τα περιμένουν από το 1989-90. Μερικά με ντόπιους εκπροσώπους.

    Λαίλαπα σε ότι φαίνεται και εξέχει.

    Εάν δεν είμαστε λαμόγια και σοσιαλιστές, θα είχαμε γίνει "Ευρωπαίοι". Τα χάλια μας τα χρωστάμε στο Πασόκ 81-89, λίγο στον Μητσοτάκη, αρκετά στους Προεδρικούς επί Σημίτη (που μπλόκαραν τις θεσμικές αλλαγές τότε που υπήρχαν λεφτά), και λίγο στον ΚΚ τον Β΄ για το βραχυκύκλωμα μετά το αισχρό μετά-Βασικό-μετοχο κλίμα (που του έστησαν).

    Στον ΓΑΠ χρωστάμε το αναισθητικό και την υποθήκη-υπόθετο, νύχτα στα σκοτεινά.

    Πρόκειται για αίσχος, και το κλίμα θα γίνει χειρότερο.

  17. Sofie avatar
    Sofie 05/04/2011 22:40:51

    Παρακολούθησα εχτές στο ΣΚΑΙ την εκπομπή Νέοι Φάκελοι, και βρίσκω τις απόψεις του Γιάννη Βαρουφάκη πολύ σωστές. Φυσικά όταν η ΕΕ έχει επενδύσει κάτι δις, για την μη κατάρευση της χώρας μας, θα προτιμήσει να ενισχύσει παραπάνω προκειμένου να μην οδηγηθούμε στη χρεοκοπία.
    Την δε κ.Μιράντα Ξαφά, θεωρώ εποιηκώς απαράδεκτη και ενώ δεν γνωρίζω πολλά από πολιτική σκηνή στην Ελλάδα (είμαι απο εξωτερικό) θα μπορούσα να πω ότι το μόνο που την ενδιέφερε ήταν να σπείρει το πανικό.... κάτι άκουσα ότι είναι κολλητή της οικογενείας Μητσοτάκη?

    Πάντως δεν κατάλαβα πότε αντισράφηκαν οι ρόλοι. Για παράδειγμα, μια τράπεζα έχει όλα κι όλα 100 εκ., και αποφασίζει να τα δανίσει έναντι τόκου. Εφόσον τα έχει πάρει ο δανειζόμενος......ποιος έχει ανάγκη ποιον? Δηλαδή τρελαθήκαμε τελείως....φρόντισαν όμως να βάλουν εμπράγματες ασφάλειες και να χάσουμε οποιοδήποτε πλεονέκτημα "εκβιασμού" .

    • Sofie avatar
      Sofie @ Sofie 05/04/2011 22:43:34

      Με συγχωρείτε εννοούσα "διαπραγμάτευσης" :)

  18. xaris avatar
    xaris 07/04/2011 13:06:52

    λοιπον εγω δεν θελω να αναφερθω ουτε σε οικονομολογους ουτε σε εξωτερικους αναλυτες....διοτι πλεον τα ποσα ειναι τετοια οπου ειναι απλη λογικη...κυριοι η χωρα χρεοκοπισε.Το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις σαν πολιτες πλεον ,και οι βολεμενοι ξεβολευτηκαν και καλο θα ηταν να γινει χαμος στην αθηνα και θεν εννοω εναν απλο περιπατο με ντουντουκεσ και πλακατ......γιατι οπως λεει και ο λαος μας "με κλανιες δεν βαφονται αυγα".Αν καπιοι θελουν ενα καλητερο μελλον γι αυτους και τα παιδια τους να η ευκαιρια.