#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/01/2011 07:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ανήμπορη κοινωνική εξέγερση


Τα γεγονότα στην Τυνησία και την Αλβανία αποδεικνύουν ότι το ενδεχόμενο οι πολίτες να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους, είναι πάντοτε ανοικτό. Και ότι σε καταστάσεις κοινωνικής έντασης αρκεί μια σπίθα για να ανατιναχθεί το σύμπαν. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι τα πρόσφατα γεγονότα έλαβαν χώρα σε κράτη περιφερειακά του «δυτικού κόσμου».

Στη Δύση ο γερασμένος πληθυσμός  είναι πολύ» μαλθακός» για να προβεί σε τέτοιες ενέργειες μαζικού χαρακτήρα. Ο πολίτης της «αναπτυγμένων κρατών» “ιδιωτικοποιεί” την κρίση, κοιτά πως θα τα βγάλει πέρα σε ατομικό επίπεδο, διστάζει να κοινοποιήσει τη δεινή οικονομική του κατάσταση. Κάποιοι λίγοι οδηγούνται στην αυτοκτονία, χωρίς καν να έχει αντιληφθεί ο περίγυρος τους το «αδιέξοδό» τους.

Εξαίρεση αποτέλεσαν οι ταραχές στη Βρετανία, στις οποίες όμως συμμετείχαν οι φοιτητές, οι οποίοι έβλεπαν το όνειρο της ολοκλήρωσης των σπουδών τους να γίνεται εφιάλτης. Στη Γαλλία πριν από μερικά χρόνια η εξέγερση είχε εθνικά χαρακτηριστικά, στο βαθμό που στα γεγονότα πρωτοστάτησαν μετανάστες δεύτερης γενιάς, οι οποίοι ζουν σε μεγάλο βαθμό απόβλητοι, στα γκέτο,στις παρυφές της γαλλικής κοινωνίας.

“Στην Ελλάδα τι θα γίνει;” είναι το ερώτημα όλων. Θα υπάρξει κοινωνική εξέγερση, όπως προβλέπουν πλέον πολλοί; Προς το παρόν, η λεγόμενη μικροαστική τάξη δείχνει μεγάλη αντοχή στην πίεση των εισοδημάτων της, η έκρηξη της ανεργίας δημιουργεί τάξεις νεόπτωχων, οι οποίοι όμως «ιδιωτικοποιούν» την πολύ δεινή κατάσταση στην οποία βρίσκονται, ο θεσμός της οικογένειας δημιουργεί ανάχωμα προς την περιθωριοποίηση.

Το οικονομικό «πρόβλημα» του καθενός είναι υποκειμενικό και τις περισσότερες φορές  σχετικό. Συχνά έγκειται στην αδυναμία ευρύτερων στρωμάτων να διατηρήσουν ένα δαπανηρό τρόπο ζωής στον οποίο είχαν εθιστεί. Άρα πολλοί περιορίζουν δραστικά το «λίπος», κόβοντας καταναλωτικές συνήθειες και επικεντρώνονται απλώς στην «αναπαραγωγή της εργατικής τους δύναμης» , στην στοιχειωδώς δηλαδή αξιοπρεπή τους διαβίωση.

Αλλά και σε ιδεολογικό επίπεδο, τα μικροαστικά αυτά στρώματα δείχνουν μια απέχθεια προς τις μαζικές κινητοποιήσεις αλλά και τη χρήση βίας. Έχουν βαθιά πίστη στο «σύστημα» και θεωρούν ότι μετά την κρίση θα έχουν και πάλι μία «θέση κάτω από τον ήλιο». Κινήματα όπως το «δεν πληρώνω» θα έχουν πάντα πέραση στη χώρα μας, καθώς εκδηλώνονται ατομικά (σπρώχνω τη μπάρα και φεύγω) και ενσωματώνουν την εγγενή απειθαρχία προς τη κρατική εξουσία και τον κάθε είδους εξαναγκασμό.

Συμπερασματικά,  η κοινωνική έκρηξη θα έλθει όταν οι πολίτες δεν θα έχουν να χάσουν τίποτα άλλο εκτός από τις αλυσίδες τους.

Αλλά φαίνεται ότι είμαστε ακόμα πολύ μακριά από ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 24/01/2011 08:26:29

    Εχει ακομα αντοχες η Ελληνικη κοινωνια? Πιθανον καποιες τελευταιες, μη ξεχναμε ομως οτι υπαρχει και ενα αλλο σοβαρο προβλημα κινδυνος.Ο μεγαλος αριθμος παρανομων μεταναστων που ζουν εξαθλιωμενοι, δεν εχουν ΄΄λιπος΄΄ να καταναλωσουν, δεν εχουν διαφυγη προς τριτες ευρωπαικές χωρες , ειναι χαμηλου μορφωτικου επιπεδου αρα ειναι σχετικα ευκολο να φανατιστουν και να μαζικοποιηθουν απο καποιους ΄΄ειδικους΄΄( το προσκυνημα στο κεντρο της Αθηνας πριν λιγο καιρο ειναι ενδεικτικο).Θυμιζω οτι το Δεκεμβρη του 2008 ποσο ευκολα μπηκαν στα επεισοδια και γιγαντωθηκε μια κατασταση ξεπερνωντας τη διαμαρτυρια για την αδικη δολοφονια του Αλεξη.Οι συνθηκες τοτε για την Ελλαδα ηταν σαφως καλυτερες απο οτι τωρα και ενδεχομενως και για τους ιδιους τους μεταναστες, παρολα αυτα συνεπικουρουμενοι και απο ΄΄αλλους΄΄ παραγοντες συμμετειχαν αστραπιεα στις καταστροφες.
    Η εκρηξη κατα τη γνωμη μου θα ερθει για λιγοτερο σημαντικη αφορμη απο την αιτια και σε χρονο που ολοι θα ειναι απροετοιμαστοι....για να δουμε....

  2. kiki avatar
    kiki 24/01/2011 08:32:56

    Η αντιδραση " οσων δεν εχουν να χασουν τιποτα" προς το παρον ειναι οι αυτοκτονιες, και ειναι λυπηρο γιατι η κοινωνια μας εχει χασει προ καιρου το αισθημα της αλλυλεγγυης, αν θελεις το αισθημα οτι ειμαστε καθε ενας μελος μιας κοινοτητας.
    Οτι το προβλημα το σημερινο του διπλανου μας αυριο θα ειναι και δικο μας.Αδιαφοροι παρακολουθουμε τους μικρους θανατους τμηματων της κοινωνιας ,αδιαφοροι για την εξαθλιωση συμπολιτων μας, παρακολουθωντας απο τον ερμο τον καναπε μεσα απο τα προπαγανδιστικα δελτια ειδησεων των 8 ειδησεις που μας πυροβολουν και αποπροσανατολιζουν, σκεφτομενοι Α ωραια ακομα δεν ειναι για μενα τα μετρα για την ατομικη μου κασα.
    Εκπροσωποι κομματων που παρουσιαζονται το ολιγωτερον θλιβεροι - εκτος Τζαβαρα- δεν μπορουν ν αρθρωσουν αξιολογο λογο , μονοι τους ενοια η βουλευτικη τους αποζημειωση, εγγαφοντας υποθηκες νομιζουν για την επομενη μερα, ορα Χατζηδακη.
    Θα περασει χρονος μεχρι να το συνειδητοποιησουν τι τους συμβαινει, το απωθουν προς το παρον, μια ελπιδα ειναι οτι οι γηραιοτεροι οι οποιοι εχουν χασει πολλα , οι αγροτες ας πουμε τους οποιους δεν λαμβανει κανενας υπ οψιν, ειναι πιο μαχητικοι απο τους καλοκαθισμενους αστους για την ακριβεια μικροαστους κλασικη περιπτωση κοινωνικης διαστρεβλωσης- οι μικροαστοι- θα ξεσηκωθουν .
    Γενικως Οδυσσεα η κοινωνια μας ειναι αλλοτριωμενη, διαβρωμενη χωρις κοινωνικη συνοχη , με πολιτικο προσωπικο χαμενο στα μικροκομματικα του προβληματα , γιαυτο οταν θα γινει εξεγερση ολα αυτα τα κομματα και τα στελεχη θα εξαφανιστουν.Κανεις δεν θα προσβλεπει σε βοηθεια απο αυτους , και κανεις δεν θα τους δινει και σημασια.
    Δυστυχως οδηγουμαστε σε αυτο το σημειο, να μην εχουμε να χασουμε τιποτα αλλο παρα τις αλυσιδες μας.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 24/01/2011 12:39:08

      Η δική μου εκτίμηση είναι ότι δεν θα υπάρξει στο προσεχές μέλλον γενικευμένη εξέγερση. Η επίκληση της μάλλον δρα ανασταλτικά στα στρώματα των νεόπτωχων. Όσο για τους αγρότες δεν πιστεύω να με διαψεύσουν. Έχω προβλέψει τις κινητοποιήσεις τους στον Καζαμία 2011...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μικρός Οδυσσέας 24/01/2011 20:41:22

        Τι σημαίνει, πλέον, "κινητοποιήσεις αγροτών";

        Τίποτα απολύτως. Το περυσινό τους Βατερλώ έβαλε την πλάκα σε έναν τάφο που είχε αρχίσει να σκάβει ο Ρωμαίος με το ξεφούσκωμα των λάστιχων το 1997.

  3. βαγόνι avatar
    βαγόνι 24/01/2011 08:49:19

    Μάλιστα, δεν θα γίνει κατάληψη των "Χειμερινών Ανακτόρων", εξ'αριστερών
    ή και..εκ δεξιών!...Eίδαμε τί σήμαιναν αυτές οι καταλήψεις.....ακόμη και
    οι καταρρεύσεις των πολιτικών εποικοδομημάτων στην Ιταλία: απο τον
    "il Divo" στον "Cavalliere".
    Δεν είμαστε η πεμπτουσία της Μεσευρώπης ούτε,όμως, η Αλβανία και η
    Τυνησία....μπορούμε να εξαλείψουμε τις πιό άρρωστες πλευρές μας;
    άν όχι, καμμιά "αποφασιστική σύγκρουση" δεν θα διορθώσει τα "κακώς
    κείμενα"....τουλάχιστον, σ'αυτή τη συγκυρία!
    Οι ...Νέοι Ορίζοντες προυποθέτουν παιδεία, φρόνηση,αίσθημα δικαιοσύνης,
    εθνικό σφρίγος και πάντως όχι λύσσα και ποικίλλους ρεβανσισμούς....
    Για τα υπόλοιπα , ο Θεός, θέλει και λίγο τύχη!

  4. Misha avatar
    Misha 24/01/2011 09:17:32

    Για την Ελλάδα, όπως και για όλες τις άλλες χώρες που υπετάγησαν στα κατοχικά στρατεύματα του ΔΝΤ, υπάρχουν τρεις εκδοχές:

    1.Πλήρη συμμόρφωσις «προς τα υποδείξεις» και επακόλουθη εξαθλίωση του 80% του πληθυσμού

    2.Λαϊκή εξέγερση εναντίον των κατοχικών πολιτικών και των φορέων τους, όπως στην Αργεντινή. Το ενδεχόμενο ενέχει άλλου είδους κινδύνους λόγω τού ότι περιβαλλόμεθα από μη φιλικούς γείτονες. Άγνωστο , ως εκ τούτου, είναι και το τι θα προκύψει αν συνυπολογισθεί και η τεράστια πείρα των εξουσιαστων στη χειραγώγηση των λαϊκών αντιδράσεων.

    3.Ανάδειξη ενός λαϊκού ηγέτη που θα πάρει πάνω του την ευθύνη της συντεταγμένης απαλλαγής της πατρίδας από τους ξένους επιβήτορες. Kάτι τέτοιο δεν διαφαίνεται στον ορατό ορίζοντα.

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη , λόγω συλλογικής ψυχοσυνθέσεως και ιστορικού παρελθόντος είμαστε πολύ πιο κοντά στο δεύτερο ενδεχόμενο... κι ο Θεός βοηθός...

  5. enianos avatar
    enianos 24/01/2011 09:27:44

    Όταν απολεσθούν τα αυθαίρετα ,τότε θα υπάρξει αντίδραση!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ enianos 24/01/2011 12:36:22

      Αμύνεσαθαι περί πάρτης δηλαδή...

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 24/01/2011 10:07:20

    Καλημέρα Οδυσσεύ.
    Ο συβαριτισμός δεν προκαλεί κοινωνικές εξεγέρσεις. Όταν μια ολόκληρη γενιά έχει εθιστεί στην τρυφηλότητα και στη μαλθακότητα, το τελευταίο πράγμα που περιμένεις είναι να αντιδράσει δυναμικά. Εκτός αν πέσει πραγματική πείνα. Τότε το πράγμα αλλάζει. Αλλά πείνα, όπως τη βίωσαν οι παππούδες μας, δε βλέπω ακόμα.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/01/2011 10:16:30

      Πάντως τους Κροτωνιάτες τους καλέσαμε, μένει να δούμε αν θα καταστρέψουν την "πόλη"

    • dim avatar
      dim @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/01/2011 12:30:12

      Ποια πείνα ρε παιδιά, οι καφετέριες γεμάτες είναι και ο καφές στα 5!!! ευρώ ακόμα. Αν κάποιος δεν έχει να φάει, πρώτα κόβει τον καφέ και το τσιγάρο και στο τέλος το φαΐ.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ dim 24/01/2011 20:43:02

        Το πλήρες σκηνικό είναι: οι καφετέριες γεμάτες, και πάνω στα τραπέζια οι μοκατσίνοι των 5 ευρώ και τα τασάκια του (κατά τα άλλα) απαγορευμένου τσιγάρου των 4 ευρώ.

  7. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 24/01/2011 10:10:29

    Κοκκινίλα !

    Αστοί είμαστε μωρέ - το ξεχάσατε ; Μ'εμάς έχετε να κάνετε - ούτε με "μάζες" ούτε με μπουλούκια. Κάνετε σύγκριση της Τυνησίας με την Ευρώπη και ψιλοχαίρεστε, νομίζοντας οτι η μόνη διαφορά είναι η "μαλθακότητα" του δυτικού πολίτη που σε λίγο θα ξεπεραστεί κι αυτή για να ορμήσει στα οδοφράγματα ! Κατεβάστε τον τον *** τον Τσέ απ'τα δωμάτιά σας, φτάνει !

    Αφήστε τα υγρά όνειρα - το πολύ πολύ καμιά συγκέντρωση της "κατσαρόλας" με συνταξιούχους να χτυπάνε καπάκια. Και φρικιά να καίνε σκουπιδοντενεκέδες και να πετροβολάνε μπάτσους.

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 24/01/2011 10:15:44

    Νεαρέ πολυμήχανε, διέλαθαν της προσοχής του οι διαδηλώσεις στην Ολλανδία.
    Οπως είδες χθές ...ζωγράφισε και ο Φαίλτωρ!
    Αντε σιγα-σιγά εμείς οι παλαιότεροι οδεύουμε πρός απόσυρση!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 24/01/2011 10:25:55

      Και τι καριέρα νομίζεις θα έκανε ο Οδυσσέας χωρίς τον Νέστορα, τον Αγαμέμνονα, το Μενέλαο και τα υπόλοιπα τζόβενα;
      Με έφαγαν τα ματς χθες, κάτι έχασα έτσι; Επιφυλάσσομαι

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 24/01/2011 10:25:56

      Η απόσυρση έχει μετατεθεί στις καλένδες, σύνταξη δεν προβλέπεται να πάρετε, οπότε τα "σχετικώς καλογραμμένα" άρθρα σας θα τα απολαμβάνουμε επί μακρόν.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 24/01/2011 12:50:42

      Και στην Ολλανδία οι φοιτητές δεν ξεσηκώθηκαν για την αύξηση των διδάκτρων; Δεν το λες γενικευμένη κοινωνική εξέγερση

  9. perastikos avatar
    perastikos 24/01/2011 10:19:10

    καπου διάβασα οτι στην διαδρομη Μαλιακος-Κλειδί το κινημα "δεν πληρωνω" διόδια έχει περάσει το 15% στο συνολο των διερχομένων. Στην Αττικη Οδο κάπου 6-7% και στην Πελοποννησο κάτω απο 1%. Που οφείλεται αλήθεια αυτή η αδιαφορία για τους τελευταίους σε σχέση με τους πρώτους?
    Γυρναγα χθες βραδυ απο Πελοποννησο και δεν μπορεσα να περάσω τα 100 στην Κορίνθου-Αθηνας λογω μεγάλης κυκλοφοριακής κινησης! Τελικά γκρινιάζουμε για το 1,70 της βενζίνης και την δήθεν μείωση της κυκλοφορίας (αυτο μπορεί να ισχύει για τις καθημερινές μας μετακινησεις στην Αθήνα και Αττικη), όταν ομως ειναι για weekend και την διασκέδαση, δεν μας κρατανε ουτε τα 2 ευρω/λιτρο ούτε τα 120 ευρω το μπουκάλι (εστω κι αν μειωθηκε κατα 30-50 ευρω).
    Βρέθηκα σε κοινωνική εκδήλωση με φίλο διευθυντή τραπεζας και εκπληκτος ακουσα για τα λεφτά που έχουν σε καταθέσεις στην επαρχία (π.χ. Αρκαδία). Δεν μιλάμε για 10, 20 ή 30 χιλ. ευρω. "Μιλάμε για ποσά απο 100 χιλ. και πάνω και μάλιστα απο κάθε κοινωνικη ταξη και οχι μονο τους γνωστούς", μου λεει! Στην ίδια εκδήλωση καθότανε και ενας ανωτερος δημοσιος υπαλληλος στην νομαρχιακη αυτοδιοικηση. Η μειωση του μισθού του (περίπου 4.000 τον χρόνο) προερχοταν κυριως απο τα δωρα και τα επιδοματα για δηθεν υπερωριες, εργασίες εκτος εδρας, εξοδα μετακινησεων, κλπ. Ε και λοιπόν? μου λεει. Μήπως και το 80% απο αυτά που δικαιολογούσαμε τοσα χρόνια δεν ηταν εικονικά? Ο κυριος αυτος χωρίς να ειναι λαμογιο με την εννοια του χρηματισμού, ηταν χαλαρος με το ιδιοκτητο σπιτι, το εξοχικο του, δυο αυτοκινητα 1400 και 1800κ.ε. και υποθετω καμια 300 χιλιαδες καταθέσεις!
    Αλήθεια που τα βρίσκει ο κόσμος οταν ολοι κλαίγονται για πτώση τζίρου εως και 50%? Τόσο πολύ λίπος έχει ακόμα?
    Πολύ φοβαμαι οτι οπως λεει και ο αθρογραφος η κοινωνική εκρηξη θα αργήσει πολύ να έλθει και αν είναι να γίνει καποια στιγμη θα γίνει, δυστυχώς οχι απο εμας τους ατομιστές 40ρηδες και 50ρηδες που επιτρεψαμε και εκθρέψαμε φαινόμενα που μας εφεραν σαν χωρα στην σημερινη κατάντια μας, αλλά απο τους συνταξιουχους που σε λίγο καιρό δεν θα μπορούν να επιβιωσουν! Γι' αυτο ειμαστε αξιοι της τυχης μας.

  10. Κρης avatar
    Κρης 24/01/2011 11:01:43

    Ενα προφητικό άρθρο του Παύλου Μπακογιάννη
    γραμμένο στο “ΒΗΜΑ” στις 12 Οκτωβρίου 1976

    http://www.patris.gr/articles/194832
    @@@

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Κρης 24/01/2011 12:37:55

      ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ! Διαβάστε το !

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/01/2011 11:04:01

    H Τυνησία και η Αλβανία είναι η Ελλάδα του 1965. Τότε, ως γνωστόν, είχαμε εξεγέρσεις. Το Λονδίνο, η Ολλανδία κτλ είναι στο 2011.
    Εμείς, ως γνωστόν 20 χρόνια πίσω, είμαστε στα 1990.
    Στα 1990 οι τελευταίες εξεγέρσεις στην Ευρώπη μόλις είχαν τελειώσει (βλέπε κατάρρευση Τείχους, πτώση Συμφώνου Βαρσοβίας, ο Γιέλτσιν στα οδοφράγματα, "πορτοκαλί" επαναστάσεις κτλ). Νέες δεν φαινόταν στον ορίζοντα. Κι εδώ, ο Δεκέμβρης 2008 είναι πιά πίσω μας.
    Θα χρειαστεί μάλλον μακροχρόνια υπομονή σύντροφοι: Η Ιστορία έχει τους νόμους της, τους κύκλους της και τις περιοδικότητές της.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 24/01/2011 20:46:45

      Αν εις τα καθ' ημάς είμαστε σαν την ανατολική Ευρώπη του 1990, τότε -αφού οι εξεγέρσεις τελείωσαν- ακολουθεί η εξαθλίωση που έφερε η βίαιη επέλαση του καπιταλισμού. Με ανεργία άνω του 20%, αποσάθρωση των εργασιακών δικαιωμάτων και παροχών κ.ο.κ.

      Κάτι από... σήμερα σας θυμίζει, ε;

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/01/2011 11:04:18

    H εγκατάσταση μουσουλμάνων λαθροεισβολέων στο κτίριο της Νομικής με τη βοήθεια του ΣΥΡΙΖΑ, που τους έδωσε και στρώματα, να κοιμούνται και να γ..νται, εντάσσεται άραγε στα περί κοινωνικής εξέγερσης;
    Απορία: Η κυρία Πορτάλιου θα τους επισκέπτεται μέρα ή βράδυ;

  13. δημητρης μαλαμουλης avatar
    δημητρης μαλαμουλης 24/01/2011 11:07:47

    Οι κοινωνικές εξεγέρσεις συμβαίνουν ΠΑΝΤΑ.
    α.Σε περιόδους ανάπτυξης (μοιρασιάς δηλαδή της οικονομικής πίτας).
    β. Απο οργανωμένες μειοψηφίες.
    Επειδή το πρώτο δεν συμβαίνει,οι αγαπητοί φίλοι της ιστοσελίδας, μάλλον περιμένουν το δεύτερο.
    Εμπρός λοιπόν με τον κ. Σπηλιώπουλο και τον κ. Χατζηδάκη για την άλωση των χειμερινών ανακτόρων.
    Κι επειδη αμφότεροι οι κύριοι περι άλλα τυρβάζουν μάλλον η εξέγερση πρέπει να ανβληθεί μεχρι νεωτέρας.
    Εκτός αν πραγματοποιηθεί απο την άσπιλη (περι τα της Siemens)κόρη του Μητσοτάκη.

  14. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 24/01/2011 11:14:04

    Η επανάσταση ως αναπόφευκτο γεγονός σημαίνει μια φορά. Εκεί στα όρια της εξαθλίωσης.
    Όλα τα υπόλοιπα είναι προβοκάτσιες, γυμναστικές και επαγγελματισμοί. Η πρόνοια δεν ήλθε όταν έπρεπε οπότε έχει ακόμη και άλλο πάτο.

    • kaτσεβρεστος avatar
      kaτσεβρεστος @ αποκατάσταση 24/01/2011 12:27:47

      κορπιτες δεν ειναι μονο μερικοι δημοσιοι υπαληλοι
      κοπριτες ειναι και οι βουλευτες
      οπως και οι αρχηγοι των κομματων που τους...
      ...διωρισαν
      για αυτο το λογο δεν εχουμε ηγετες να προτωστατησουν
      στην ....απελευθερωση ...απο ...το μνημονιο.
      αν και οχι ακροδεξιος
      ισως, λεω ισως
      μια στρατιοτικη επεμβαση (οχι αμερικανοκοινουμενη) ειναι
      η μονη σωτηπια για την χωρα μας
      πρωτη ενεργεια -εξω απο το νατο-καμια ξενη βαση στην ελλαδα
      δευτερη-εξω ολοι οι παρανομοι μεταναστες
      τριτη-καταργηση ολων το προηγουμενων κομματων
      τεταρτη-αποκλησμος πρωην βουλευτων απο την βουλη
      πεμπτον-μηδεν ανεκτικοτητα προς την τουρκια
      εκτον-εκλογες χωρις περιορισμους- πραγματικα -απλη αναλογικη
      ογδοον......
      κουραστηκα.....βοηθεια..,,,(απο αυστραλια)

  15. Orestios avatar
    Orestios 24/01/2011 11:38:43

    Πράγματι μικρέ Οδυσσέα φαίνεται να υπάρχει ανύμπορη κοινωνική αντίδραση στην σοσιαλιστική επιδρομή.
    Αφενός η προπαγάνδα διαμέσου της συλλογικής ενοχής, της στοχοποίησης κοινωνικών και επαγγελματικών τάξεων, της εξομοίωσης καθιστά όμηρους μεγάλο τμήμα της Ελληνικής κοινωνίας.
    Αφετέρου η δυσκοιλιότητα στον αντιπολιτευτικό λόγο, παρά τα λαμπρά δείγματα που αποτελούν όμως εξαίρεση, να αντιμετωπίσει την σοσιαλιστική συμμορία δείχνει και τον αυτοεγκλωβισμό της σε μια αινιγματική πολιτική ευπρέπεια αταίριαστη στις πολεμικές επιχειρήσεις του σοσιαλιστικού στρατού κατοχής.
    Μην έχεις καμιά αμφιβολία πως η φλόγα καίει και παρά την έλλειψη οξυγόνου, ήτοι ικανού αντιπολιτευτικού λόγου, το ενδεχόμενο να υπάρχει το λεγόμενο backdraft (έκρηξη φωτιάς λόγω έλλειψηςοξυγόνου), που είναι εξαιρετικά βίαιο και διαλύσει τα πάντα, είναι υπαρκτό.
    Οι Έλληνες αντιδρούν όπως μπορούν καλύτερα μόνοι τους.
    Το θέμα είναι η αντιπολίτευση τί κάνει. Από ότι φαίνεται οι "ενέσεις" οξυγόνου στην φωτιά προκειμένου να μην υπάρχει backdraft λειτουργούν κάπως όμως η φωτιά είναι μεγάλη.
    Έκρηξη θα υπάρξει. Με ή χωρίς οξυγόνο στην φωτιά που καίει.
    Όσο δεν υπάρχει έκφραση της λαϊκής εντολής, που χρειάζεται να ανανεωθεί άμεσα.

  16. blue nile avatar
    blue nile 24/01/2011 11:47:44

    Eίκοσι και κάτι χρόνια πριν όταν προετοιμαζόμουν για τις πανελλαδικές εισαγωγικές εξετάσεις πρόσεχα τις άναρθρες κραυγές μεγάλες μερίδας του τύπου που κάθε φορά που έπεφτε κανένα θέμα που απαιτούσε στοιχειώδη κρίση ξεσηκώνονταν για την υπέρμετρη δυσκολία των εξετάσεων καταλήγοντας σε συμπεράσματα τύπου : τα έσφαξαν τα παιδιά.
    Θυμάμαι τις πανελλαδικές γιατί ήταν η κορυφαία και καταληκτήρια στιγμή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, η στιγμή της εισαγωγής ή όχι στις τριτοβάθμιες σχολές. Όταν και εκεί η πριμοδότηση των ιδεολογικών παγόβουνων ήταν γεγονός δεν υπήρχε η παραμικρή ευκαιρία να δούμε πολίτες με κριτική σκέψη και δημιουργική φαντασία.
    Παρατηρώ δίπλα τους συμπολίτες μου, πολλοί από αυτούς με πανεπιστημιακή μόρφωση, με προβληματισμό για τα κοινά και αναμασούν διαρκώς τη προπαγάνδα των καθεστωτικών ΜΜΕ πειθόμενοι από τις σοβαροφανείς και καινόσπουδες αναλύσεις του κάθε αρθρογράφου-υπηρέτη του εκδοτικοκατασκευαστικού κατεστημένου .
    Ακούω διάφορα κουφά , αναμασήματα της προπαγάνδας των γκαιμπελίσκων της καθεστωτικής ενημέρωσης από ανθρώπους που περίμενα να έχουν στοιχειώδη σκέψη.
    Όταν κάποιος έχει πειστεί, χωρίς να μπορεί σε αυτά που ακούει να ξεχωρίσει την ήρα από το στάχυ, ότι για την κρίση φταίει αυτός και ότι η δεινή οικονομική κατάσταση που βιώνει είναι η φυσιολογική τιμωρία που του αρμόζει μετά από άσωτο βίο υπερκατανάλωσης ψηλών μισθών των 900 ευρώ, τότε πως να ξεσηκωθεί ?
    Συλλέγουμε τους πικρούς καρπούς της εκπαιδευτικής αποδόμησης που συντελείται τριάντα και βάλε χρόνια τώρα. Αυτή σε συνδυασμό με τη τυραννική παραπληροφόρηση των ΜΜΕ που δρα ανεμπόδιστη, κρατά τη κοινωνία σε λήθαργο

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ blue nile 24/01/2011 17:10:19

      Εγω ευτυχως ημουν κακος μαθητης...... αλλα και παντα μαλιστα ειχα υποψιες
      για τις ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ του εκπαιδευτικου συστηματος....
      Που δυστυχως ΔΕΝ ηταν "κριτικο" πνευμα αλλα ΑΧΡΗΣΤΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΟΠΩΣΗ και ΤΥΦΛΩΣΗ...,σταχτη στα ματια κοινως απο το τι γινεται πραγματικα στη ζωη....
      Κι ολα μπολιασμενα με αριστερισμο μεσα απο "σοσιαλιστικη" ματια..
      Και η πλακα ειναι πως πολλοι που ηταν¨καλοι μαθητες" του εκπαιδευτικου συστηματος ειναι στην πραγματικοτητα ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ ΠΡΟΒΑΤΑ και
      ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΝ Ο,ΤΙ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ.....και στην πραγματικη ζωη..
      Η και αλλοι πρωην καλοι μαθητες που εχουν σαλταρει πια..

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Kostas D 24/01/2011 17:15:18

        Χαρακτηριστικο παραδειγμα, οι εκθεσεις ιδεων και οι γιορτες για το... "πολυτεχνειο"... και αλλες τριχες..
        Οπως δε θα ξεχασω στις εκθεσεις ιδεων που με τον Α η Β τροπο αναλογα με τον καθηγητη "ΕΠΡΕΠΕ" να γραφουμε "κατα του ρατσισμου" και αλλα τετοια κουραφεξαλα....αρα ποιο κριτικο πνευμα???? Πλυση εγκεφαλου ? ισως ναι...
        Λεω ισως, γιατι καποιοι σαν εμενα το ψιλιαζονταν και δεν ημασταν
        επιρρεπεις στην πλυση εγκεφαλου, ενω πολλοι αλλοι ηταν κοπαδι...

  17. Χρηστος avatar
    Χρηστος 24/01/2011 11:58:53

    Καλημέρα!
    Τα πράγματα είναι πολύ θετικά!!
    Δείτε εδώ: http://www.facebook.com/event.php?eid=107545639276075 !!!
    Και για όσους δεν έχουν facebook και θέλουν να νιώσουν ΚΑΙ αυτοί τον αέρα της επανάστασης: "Σβήνουμε τα φώτα στην Ώρα της Γης στις 8.30 μ.μ. το Σάββατο 26 Μαρτίου 2011"

    Σκατά.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Χρηστος 24/01/2011 12:24:44

      Γροθιά στο στομάχι του συστήματος
      χο χο χο

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Χρηστος 24/01/2011 12:35:22

      Τόση επαναστικότητα δεν αντέχεται...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Χρηστος 24/01/2011 12:58:11

      Τι τα θέλετε; Χωρίς παπαδοπαίδια με μπαγλαμάδες, "κουφούς" (από τα τσιμπήματα) μελισσοκόμους και "ταχυδρόμους" με στρακαστρούκες, επανάσταση δεν γίνεται !
      "Η εξουσία βγαίνει από την κάννη του τουφεκιού", που έλεγε και ο κινέζος. Με την mother Earth θα ασχολούμαστε τώρα;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο Θείος 24/01/2011 20:47:55

        Πες τα, χρυσόστομε!

  18. Τζώννυ Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννυ Μπη Γκουντ 24/01/2011 12:03:24

    Δεν είναι μόνο ο θεσμός της οικογένειας που λειτουργεί ως ανάχωμα στην κρίση. Είναι και η Εκκλησία, της οποίας το έργο παραβλέπεται σε έναν οργασμό αντικληρικαλισμού από τα «προοδευτικά» ΜΜΕ από τον Σημίτη και μετά. Το έργο της Εκκλησίας γίνεται σε τοπικό επίπεδο και μόνο από κοντά μπορεί να το προσέξει κανείς. Σε μακροσκοπική κλίμακα δεν διαφημίζεται. Και ασφαλώς αυτό το έργο δεν γίνεται μόνο τώρα, επί κρίσης, αλλά γινόταν πάντοτε. Τώρα ίσως το προσέχει κανείς καλύτερα, αν κάνει τον κόπο να δει στη γειτονιά του. Συσσίτια, ρουχισμός, φάρμακα, στέγη για ορφανά, γέρους και γενικώς φροντίδα διατείθεται άπλετη. Αλλά όπως είπα σε τοπικό επίπεδο. Μην το αμελείτε καταπίνοντας την καραμέλα του αριστερού αντικληρικαλισμού.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Τζώννυ Μπη Γκουντ 24/01/2011 12:34:29

      Δεν το παραβλέπουμε. Απλά το έργο της Εκκλησίας αφορά τους ήδη περιθωριοποιημένους, η οικογένεια προσφέρει τροφή και στέγη στα μέλη της και έτσι δεν καταλήγουν στα συσσίτια της Εκκλησίας, ο κύριος ρόλος της οποίας δεν είναι κοινωνικός (ανεξάρτητα αν τον διαδραματίζει με επιτυχία)

  19. αντι-ΒΙΣ avatar
    αντι-ΒΙΣ 24/01/2011 12:53:50

    Είσαι καλεσμένος ΒΙΣ στην Νομική, πρωί ή βράδυ, ανάλογα τι επιθυμείς.

  20. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 24/01/2011 12:54:53

    Οι φοιτητές του Συνασπισμού εγκατέστησαν στη Νομική Σχολή στη Σόλωνος 250 λαθρομετανάστες.
    Ιδού η Ρόδος.
    Να αρθεί το άσυλο ΤΩΡΑ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΟΝ ΠΕΝ 24/01/2011 13:55:07

      ο φορολογούμενος πληρώνει τους γκόμενους των συριζαίων
      και οι φοιτητές βλέπουν να βρωμίζουν οι σχολές τους.
      Η Αννούλα και όλα τα κορίτσια της συμμορίας τα βλέπουν όλα καλά.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Orestios 24/01/2011 17:17:03

        χαχχχαχα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!

  21. kaτσεβρεστος avatar
    kaτσεβρεστος 24/01/2011 13:13:57

    κορπιτες δεν ειναι μονο μερικοι δημοσιοι υπαληλοι
    κοπριτες ειναι και οι βουλευτες
    οπως και οι αρχηγοι των κομματων που τους…
    …διωρισαν
    για αυτο το λογο δεν εχουμε ηγετες να προτωστατησουν
    στην ….απελευθερωση …απο …το μνημονιο.
    αν και οχι ακροδεξιος
    ισως, λεω ισως
    μια στρατιοτικη επεμβαση (οχι αμερικανοκοινουμενη) ειναι
    η μονη σωτηπια για την χωρα μας
    πρωτη ενεργεια -εξω απο το νατο-καμια ξενη βαση στην ελλαδα
    δευτερη-εξω ολοι οι παρανομοι μεταναστες
    τριτη-καταργηση ολων το προηγουμενων κομματων
    τεταρτη-αποκλησμος πρωην βουλευτων απο την βουλη
    πεμπτον-μηδεν ανεκτικοτητα προς την τουρκια
    εκτον-εκλογες χωρις περιορισμους- πραγματικα -απλη αναλογικη
    ογδοον……
    κουραστηκα…..βοηθεια..,,,(απο αυστραλια)

  22. kaτσεβρεστος avatar
    kaτσεβρεστος 24/01/2011 13:16:36

    συγνωμη που επαναλαμβανω το πρωιγουμενο σχολιο μου

  23. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 24/01/2011 13:23:11

    Σήμερα το απόγευμα η πολυανεμενόμενη συζήτηση προ ημερησίας διατάξεως που έχει ζητήσει ο Α. Σαμαράς για τα Εθνικά μας θέματα.

    Ελπίζω να μας αποζημιώσει για τη μακρά περίοδο αναμονής ...σιγής συρμάτου θα έλεγα ενώ συνέβαιναν και σχολιάζονταν πολλά.

  24. φωτεινη avatar
    φωτεινη 24/01/2011 13:24:55

    ποσοι δημοσιοι υπαληλλοι εχουν διοριστει απ το πασοκ?ποσοι αριστεροι παιρνουν συνταξεις ως αντιστασιακοι?ποσες ανυπαντρες κορες παιρνουν τη συνταξη του μπαμπα τους?αυτες ειναι μερικες απο τις κατηγοριες.πολλαπλασιαστε ολους αυτους και με τις οικογενειες τους και θα δειτε γιατι δε γινεται επανασταση.αυτο ειναι το μεγαλο επιτευμα του ανδρεα παπανδρεου,που ακομα μερικοι εξυμνουν,εξαγορασμος ψηφων απο το δημοσιο κορβανα.οσο για τους υπολοιπους ακομα περιμενουν μηπως και κατα τυχη [βλεπε τροικα]αλλαξει τιποτα απ ολα αυτα.δεν ξερω ποσα περιθωρια ακομα δινουν,αλλα δε νομιζω να ειναι ανεξαντλητα.εδω εξηγειται και η συμπεριφορα αντιπροεδρου.εξυκονομει χρονο απο τους μη ευεργετηθεντες.τους ευεργετηθεντες τους γραφει εκει που ξερουμε ολοι μας,για τους γνωστους λογους.δεν μπορουν να του κανουν τιποτα,καθονται και περιμενουν ελπιζοντας στα μη χειροτερα.

  25. adanaklasi avatar
    adanaklasi 24/01/2011 14:16:28

    Αργεντινή 2001
    Τυνησία-Αλβανία-Αλγερία 2011
    Ελλάδα....όχι ακόμα
    http://adanaklasi.blogspot.com/2011/01/2001-2011.html

  26. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 24/01/2011 14:36:49

    Η Κοινωνια ειναι ανημπορη να αντιδρασει, καθοσον, εξ αντανακλασεως (και πολυ πριν το ισχυριστει ο κατα τα αλλα αχρηστος Παγκαλος) ειχε αποδεχτει οτι τα "εφαγε μαζι".Και εξηγουμαι:Σε μια κοινωνια που μεχρι προτινος (στην παρουσα φαση εξαιρουνται οι απολυμενοι Συμβασιουχοι και τα stage), οι υπολοιποι λαμβανοντες κρατικη μισθοδοτηση εως και σημερα ειναι περι το ενα και πλεον εκατομμυριο εργαζομενοι(Στενου, Ευρυτερου, Ξεχειλωμενου, Extra-Extra-Large ΔΤ).....Ολοι αυτοι (και οι περισσοτεροι ειναι αληθεια δεν ειναι υψηλομισθοι), βιωνουν, τον ορατο κινδυνο της απολυσης και παρακολουθουν με "στωικοτητα" τις εξελιξεις πιστευοντας οτι θα αποφυγουν το μοιραιο.Πολλοι εξ αυτων "ζευγαρωσαν" μεταξυ τους, οποτε, επι σειρα ετων επαιρναν διπλους και "τετραδιπλους" ενιοτε μισθους.Ολο αυτο το "μπαγιοκο"ειτε επενδυθηκε σε αγορες ακινητων οι οποιες εξακολουθουν να αποδιδουν, ειτε ειναι τραπεζικο διαθεσιμο για ωρες αναγκης...Μια πλουσια κρατικοδιαιτη καστα επιχειρηματιων (και διολου μικρη) "χτιστηκε" στα τριαντα χρονια της Δικομματικης Αυτοκρατοριας!!!!Μονο τα τηλεοπτικα καναλια και οι εφημεριδες στην Ελλαδα, ηταν εξοχως περισσοτερες--ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ--των αντιστοιχων της Γαλλιας....Κοντα σε ολους τους προαναφερθεντες και παρατρεχαμενους (αριθμητικα δια της κοινης λογικης), προσεγγιζουν, το 1.5 εκατομμυριο πολιτων "συττιζοταν" και οι ελευθεροι επαγγελματιες (που τοσο ελευθεροι δεν ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΟΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ)., βλ., Φοροδιαφυγη--Εισφοροδιαφυγη και ενα σωρο αλλα στρεβλα,οι μαγαζατορες, οι Γιατροι και πολλοι αλλοι.Ολοι αυτοι (οποιαδηποτε αλλη εικασια ειναι ΨΕΥΔΗΣ), εχοντας γνωση του τι συμβαινει, ανεπτυξαν οικονομικες "αμυνες"....Βλ., καταθεσεις διαφυγεισες στο Εξωτερικο, αγορες "κοψοχρονια" απο ανθρωπους που ειχαν πραγματικη αναγκη κλπ.Οσο και αν ακουγεται παραξενο, οι μονοι οι οποιοι διολου εικαζεται αλλα ειναι η πραγματικοτητα ΕΠΑΘΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΖΗΜΙΑ απο την παρουσα κριση η οποια και θα διαρκεσει πολλα χρονια, ειναι οι επιχειρηματιες (ΜΗ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΤΟΙ ΚΑΙ ΔΙΟΛΟΥ ΑΡΕΣΤΟΙ ΕΩΣ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΣΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΛΙΤ).Αυτοι που ρισκαραν ΠΟΛΛΑ, και ενδεχομενως, να εχασαν τα παντα.Και οχι ολοι βεβαια.Για αυτους ΒΕΒΑΙΑ το ΣΥΣΤΗΜΑ δεν νοιαστηκε στην ουσια ποτε.Θερωρηθηκαν επι σειρα ετων (στο επιπεδο της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΜΕ ΕΝΤΟΝΑ ΑΡΙΣΤΕΡΙΣΤΙΚΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ), ως κοινοι "κλεφτες" που ξεζουμιζαν τους εργαζομενους, στους οποιους παρεπιμπτοντως παρειχαν και εργασια.Εργασια που σημερα ο κοινος ολων "προστατης"--λεγε με ΚΡΑΤΟΣ--αδυνατει να παρεξει, αλλα και οι επιχειρηματιες (οσοι τουλαχιστον ΑΝΤΕΞΑΝ), αποχωρουν ο ενας πισω απο τον αλλο απο την Ελλαδα!!!Σε τι να αντιδρασει λοιπον μια κοινωνια, οταν δεν υπαρχουν προτασεις ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗΣ απο την κριση και ολοι κατα το χριστιανικο ρητο (ο σωσον εαυτον σωθειτο), κοιτανε αποκλειστικα την "παρτυ τους"???Σε τι ειδους αντιδραση (περαν της φυγης απο το "τσουναμι") να προβουν οι εργαζομενοι στον ιδιωτικο τομεα οταν ουδεις ασχολειται μαζι τους??Πως -ως σε προτερο σχολιασμο ανεφερα- οι πολιτες να εναντιωθουν κατα της εδω και χρονια τραπεζικης ληστειας, οταν η δομηση ολοκληρου του Ευρωπαικου Κατασκευασματος ειναι απολυτα Τραπεζοκεντρικη???
    Η κοινωνια ειναι οντως ανημπορη να αντιδρασει.Γιατι ΩΣ ΚΟΙΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ την "βολευει" να κοιταει τον απολυμενο γειτονα η τον κατεστραμμενο επιχειρηματια και να "ευγνωμονει ενδομυχα" εκεινον τον Πολιτικο που σε κρισιμες ωρες θα του υποσχεθει/"διευθετησει" το ξεροκομματο της αργομισθιας...Σε μια χωρα που αργοπεθαινει.Και ουσιαστικα ουδεις σκεφτεται ΕΛΛΗΝΟΚΕΝΤΡΙΚΑ.

  27. factorx avatar
    factorx 24/01/2011 15:02:39

    Τον κώδωνα του κινδύνου για κοινωνικές αναταραχές και διαδηλώσεις σε παγκόσμια κλίμακα λόγω των υψηλών τιμών τροφίμων και εμπορευμάτων, έκρουσε ο πρόεδρος της Γαλλίας Νικολά Σαρκοζί, ο οποίος προσκάλεσε τα κράτη-μέλη της G-20 για την πραγματοποίηση «ανοιχτής συζήτησης» όσον αφορά στις μεταρρυθμίσεις στο νομισματικό σύστημα και τους κανόνες που διέπουν τη λειτουργία των αγορών εμπορευμάτων.

    Ο Σαρκοζί, ο οποίος απαρίθμησε τις προτεραιότητες της Γαλλίας ως προεδρεύουσας χώρας των G-20 για το 2011, δήλωσε ότι οι τιμές των αγροτικών εμπορευμάτων έχουν ήδη αγγίξει επίπεδα αντίστοιχα εκείνων που είχαν σταθεί αιτία για την εκδήλωση κοινωνικών αναταραχών το 2008.

    "Αν δεν κάνουμε κάτι αντιμετωπίζουμε τον κίνδυνο αναταραχών σχετικά με τα τρόφιμα στις φτωχότερες χώρες αλλά και ιδιαίτερα αρνητικών επιπτώσεων στην παγκόσμια οικονομική ανάπτυξη", δήλωσε ο πρόεδρος Σαρκοζί στη διάρκεια ομιλίας του στο Παλάτι των Ηλυσίων στο Παρίσι.

    "Την ημέρα που θα υπάρξουν ταραχές σχετικά με τα τρόφιμα, ποια χώρα από τις G-20 θα μπορεί να πει ότι δεν την αφορούν; Δεν βλέπω ούτε μία", είπε ο Γάλλος Πρόεδρος και κάλεσε για τη θεσμοθέτηση φόρου επί των χρηματοοικονομικών συναλλαγών για την επίτευξη στόχων χρηματοδότησης ποσού 100 δισ. δολ. ετησίως.

  28. vassilis avatar
    vassilis 24/01/2011 16:56:43

    Εξεγερση για ποιο λογο,για να ρθουν οι νεοι εργατοπατερες να ηγηθουν του συνδικαλιστικου κινηματος για την δημιουργια νεων αυθερετων; η'μηπως μετα την εξεγερση θα αποδοθουν ευθυνες στους δοσιλογους;Αλλο ειναι αυτο που πιθανοτερα θα γινει.Η εμφανιση ενος Ελληνα μπερλουσκονι που θα αφησει εκτος εξουσιας το αριστεροσυνδικαλιστικοθρησκευτικολησταρχικο συνοθυλευμα που για χαρη των δικαιωματων των μπετων κατηργησαν τα ανθρωπινα δικαιωματα.Και το φοβαται το υπαρχων συστημα καθως κινδυνευει να μεινει εκτος εξουσιας.Το θεμα ειναι αν θα βρεθει ο Ελλην μπερλουσκονι πριν την εκλογικη διαδικασια κατι που θελουν να αποτρεψουν και ισως οδηγηθουμε ποιο προωρα στις καλπες!Αν δουμε στην ιταλια μετα απο τοσα χρονια στην εξουσια και με την οργιωδη επιθεση αριστερων,δημοσιογραφων,προστιτουτων,βατικανου του καταλογιζουν σεξουαλικη υπερδραστηριοτητα και οχι πολιτικη ανεπαρκεια!Σε αναμονη του Ελληνα μπερλουσκονι λοιπον!

  29. STATHIS avatar
    STATHIS 24/01/2011 17:27:59

    Το 'χουμε ΞΑΝΑΠΕΙ "Οι εξεγέρσεις δεν προαναγγέλλονται" ....... ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΙΦΝΗΣ (αυθωρί και παραχρήμα ).




    *Μιά άποψη.-

  30. Kostas D avatar
    Kostas D 24/01/2011 19:10:13

    Αντε κυριε Σαμαρα.....ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΩΡΑ!!!!!!!
    ο χρονος στενευει ......
    ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ, ΟΡΜΑ!!!!!!