#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/01/2011 23:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ανήμπορη κάθαρση





Η υπόθεση της Ζήμενς είναι η επιτομή της διαπλοκής





Γράφουμε προηγουμένως για το …χλωμό των εξελίξεων στην Εξεταστική Επιτροπή για την Ζήμενς (http://www.antinews.gr/?p=80332)

Ύστερα απο τόσους πολιτικούς καυγάδες και τόση διακαναλική φασαρία, θα μας δείξουν απλώς πως η διαπλοκή παρήγαγε το … μέλι που έτρεφε όλο το πολιτικό σύστημα, αλλά θα μας πουν ότι, δυστυχώς,  δεν έπιασαν κανένα με το χέρι μέσα στο βάζο με το μέλι. Και θα αποδώσουν πολιτικές ευθύνες μόνο.

Το πολύ – πολύ να μας πουν πως έπιασαν κάποιον ανόητο που αντί να κάνει την πάπια και να χαρεί στα γεράματα τα λεφτά του, έκανε φιγούρα με νεαρές γυναίκες και γρήγορα αυτοκίνητα, αλλά η ανοησία του παραγράφηκε, και πάλι δυστυχώς.

Το πολύ – πολύ να γίνει όπως και με το Βατοπαίδι, όπου η ανεξάρτητη και ανένταχτη δικαιοσύνη αποφάνθηκε ότι ναι μεν ήταν άτακτα παιδιά, αλλά τα αδικήματα είχαν παραγραφεί στο μεταξυ, αν υπήρχαν αδικήματα. Και δεν πειράζει που στο μεταξύ ο Γιωργάκης έγινε Γιώργος ανατρέποντας τον Αμίλητο με αφορμή το θέμα αυτό και μας φορτωσε επιπλέον και το ΔΝΤ με την Τρόϊκα.

Στο μεταξύ, διαψεύδονται κατηγορηματικά οι επίμονες φήμες που βλέπουν να εξελίσσεται συμψηφισμός  σκανδάλων.

Αυτήν την ώρα λοιπόν εμείς δεν έχουμε παρά να επαναλάβουμε όσα μήνες τώρα γράφουμε με χαρτιά και ντοκουμέντα:





Στα χρόνια που πέρασαν από τότε που ο Ευάγγελος Αβέρωφ  προειδοποιούσε για την άλωση των ελληνικών τηλεπικοινωνιών από την Ιντρακόμ του Σωκράτη Κόκκαλη (1978 – http://www.antinews.gr/?p=2021), η διαπλοκή εξελίχθηκε στον καθοριστικότερο παράγοντα των πολιτικών εξελίξεων. Πρωθυπουργοί, αρχηγοί κομμάτων, κομματικοί μηχανισμοί, βουλευτές, πολιτευτές, δημοσιογράφοι, εφημερίδες, κανάλια, εταιρείες δημοσκοπήσεων και ποδοσφαιρικές ομάδες ελέγχονταν από αυτήν και υποτάσσονταν στις επιθυμίες της. Ακόμα και η Αριστερά, όπως επιβεβαιώνει μεταξύ άλλων  η παλαιότερη καταγγελία Κοροβέση, δεν κατάφερε να ξεφύγει από τα πλοκάμια της (Κοροβέσης: επί κυβέρνησης Τζανετάκη πήρε χρήματα και η αριστερά )



Δεν μπορούμε λοιπόν να τρέφουμε αυταπάτες. Με την μετατροπή του κράτους από το ΠΑΣΟΚ σε μια απέραντη εξεταστική επιτροπή  δεν επιδιώχθηκε η καταπολέμηση της διαφθοράς και η κάθαρση. Ούτε η φθορά (μόνο) της ΝΔ. Στόχος ήταν και είναι να κτυπηθούν ορισμένα και συγκεκριμένα συμφέροντα και να ευνοηθούν άλλα.

Όποιος αμφιβάλλει δεν έχει παρά να διερωτηθεί αν όλοι αυτοί που κόπτονται καθημερινά για την «κάθαρση» και την κάνουν «πρωτοσέλιδο», δηλαδή οι κ.κ. Ψυχάρης, Κουρής, Μπόμπολας, το Mega, το Alter, η Καθημερινή, η Ελευθεροτυπία, η Αυριανή κλπ κλπ ενδιαφέρονται πραγματικά γι αυτήν.

Το είδαμε να συμβαίνει στην “εξέταση” του Σωκράτη Κόκκαλη απο την Εξεταστική.

Ποιός να τον στρίμωχνε άραγε;  Ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, το οποίο τον πήρε από έναν μικροβιοτέχνη στην Αργυρούπολη την δεκαετία του 70 και τον έκανε αυτόν που ξέρουμε όλοι; Ο βουλευτής της (παλαιάς) ΝΔ που ήθελε να γίνει εξουσία για να πηγαίνουν οι κόρες των γιαλατζί γαλάζιων πρωθυπουργών βόλτα με το «Γκουανταλαχάρα»; (Το θυμάστε που έκοβε βόλτες στο Αιγαίο με τον Αντρέα, την Μιμή και τον Λούβαρη;). Το ΚΚΕ το οποίο συνυπέγραψε την λεηλάτηση των ελληνικών τηλεπικοινωνιών επί Οικουμενικής Κυβέρνησης Ζολώτα με το περίφημο «να βοηθήσουμε τον γιό του Πέτρου» του Χαρίλαου Φλωράκη; Ή μήπως ο ΛΑ.Ο.Σ. της κ. Τζαβέλλα που ήταν το δεξί χέρι του για χρόνια;



Και ποιοι είναι οι κήνσορες της δημόσιας ηθικής που θα βγουν από τα ραδιόφωνά τους, τις εφημερίδες και τα κανάλια τους για να πιέσουν την Εξεταστική ώστε να επιτελέσει αδέκαστα το έργο της; Οι υπάλληλοι των εταιρειών δημοσίων σχέσεων που δούλευαν για την Ζήμενς και παριστάνουν τους δημοσιογράφους; Οι μεγαλοδημοσιογράφοι που πήγαιναν ταξιδάκια αναψυχής; Οι άλλοι που καμάρωναν σαν γύφτικα σκεπάρνια στα θεωρεία του Ολυμπιακού; Εκείνοι που είναι στην «λίστα των 40 δημοσιογράφων» που την έφαγε η μαρμάγκα;

Δεν γίνεται δουλειά έτσι κυρίες και κύριοι. Απλώς δεν γίνεται.

Ας αφήσουν λοιπόν στην Εξεταστική, όσο είναι καιρός, το επικοινωνιακό δούλεμα κι ας ασχοληθούν σοβαρά με την δηλητηριώδη αυτή υπόθεση, όσο ακόμα προλαβαίνουν. Αν δεν θέλουν να γυρίσει και να «δαγκώσει» και τους ίδιους – επειδή, αν δεν το ξέρουν, τους πληροφορούμε οτι ο όχλος σε λίγο θα ζητά και αίμα.





Και μερικά απο τα πολλά που γράψαμε:

Η ιστορία της Ζήμενς είναι η ιστορία της …διαπλοκής

Όταν ο Αβέρωφ κρατούσε το κλειδί της διαπλοκής

Η Ζήμενς, ο ΟΤΕ, η διαπλοκή και το ΠΑΣΟΚ

Η Ζήμενς, ο Μητσοτάκης, ο Φλωράκης και «ο γιος του Πέτρου»

Πως ο Μητσοτάκης δημιούργησε την μεγαλύτερη παρεξήγηση

Τα μαύρα ταμεία της Ζήμενς και το C4Ι -2. Οι «γαλάζιοι»

Τα μαύρα ταμεία της Ζήμενς και το C4Ι – 1. Οι “πράσινοι”

Πως γεννήθηκε η ιδέα της ΙΝΤΡΑΚΟΜ

Όταν ο Αβέρωφ κρατούσε το κλειδί της διαπλοκής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Wolf avatar
    Wolf 18/01/2011 00:10:03

    Το πάρτυ μόλις άρχισε -και για κάποιους μόλις τελείωσε-. The bar is open!!!
    Μπράβο Φακτορα!!!

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/01/2011 00:11:07

    Μη στενοχωριέσαι, Φάκτορα. Θα σου θυμίσω και πάλι το "είδον τον ασεβή υπερυψούμενον και επαιρόμενον έως τας κέδρους του Λιβάνου. Και παρήλθον και ιδου ουκ ην και ουχ ευρέθη ο τόπος αυτού"...

    Γεροί να είμαστε, θα το δούμε!

  3. O Chazos tou Choriou avatar
    O Chazos tou Choriou 18/01/2011 01:12:01

    Εχει γελιο ! Ειναι και ο χαζος του χωριου στην φωτο !!!

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/01/2011 01:25:37

    Η συνομιλία στην τελευταία φωτογραφία :
    - Κι εσύ απ΄το Βόλλλλο πρόεδρε;
    - Όχι ρε Πέτρο, απ' το Ανατολικό Βερολίνο. χοχο
    - Α, παράκουσα τι μου 'πε η Ελένη.

    Ο συνοφρυωμένος Λούβαρης έχει σπασμούς από τη σκλήρυνση κατά πλάκας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 18/01/2011 08:30:23

      οχι ρε... εχει σπασμους στην πλατη απο το κουβαλημα των πυραυλων...Ματζικ. Παρεα μαγικη. Θυμιζω..... ( το χουι μου δεν κοβεται!! )

      - Η αγορά των προβληματικών αεροσκαφών MIRAGE. Το αλησμόνητο σκάνδαλο, στο οποίο ο Ανδρέας Παπανδρέου έβαλε υπεύθυνο για την αγορά των αεροσκαφών τον κ. Λούβαρη, τότε πρόεδρο της ΠΑΕ Ολυμπιακός. Ο Λούβαρης εμφανίστηκε και ως διερμηνέας στις συμφωνίες για την περίφημη «αγορά του αιώνα» μάλλον για να μπορεί έτσι να συμμετέχει στις μίζες που δόθηκαν για την αγορά σε διπλάσιες τιμές από τις τρέχουσες των Μιράζ και των Μάτζικ.


      ΠΠ

  5. undercover gpr avatar
    undercover gpr 18/01/2011 01:39:39

    Εάν τα κοινοβουλευτικά κόμματα την επόμενη 5ετία max δεν έχουν αντικατασταθεί από καινούργιους πολιτικούς φορείς με 100% καινούργιο δυναμικό και δομές δεν θα έχει δικαίωμα κανένας μας να γκρινιάζει για την διαπλοκή.

  6. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 18/01/2011 03:13:47

    Εδώ συμβαίνει το εξής παράδοξο:

    Ενώ η ΖΙΜΕΝΣ κατέβαινε στο 80% των Διαγωνισμών σε κοιναπραξία με τον Κόκκαλη, ο Κόκκαλης δεν κατηγορείται για τίποτε!

    Έδινε η ΖΙΜΕΝΣ μίζα για να αναλάβει από κοινού με τον Κόκκαλη κάποιο Έργο αλλά ο Κόκκαλης δεν είχε ιδέα οτι έδινε μίζα ο συναίτερός του ούτε του ζήτησε ο συναίτερός του ποτέ να συμμετέχει στη μίζα...
    Αυτά είπε ο Κόκκαλης στην Εξεταστική και οι Βουλευτές καθόταν προσοχή...

    Τέος πάντων, εμένα στην τελική δεν με πολυενδιαφέρει να μπει φυλακή ο Κόκκαλης που στο κάτω-κάτω είναι ένας ιδιώτης ο οποίος μπορεί να προσπαθούσε με θεμιτά ή με αθέμιτα μέσα να πάρει μερίδιο στην Αγορά (ούτε ο Χριστοφοράκος για τους ίδιους λόγους).

    Εμένα με ενδιαφέρει να ΠΑΝΕ ΦΥΛΑΚΗ οι κρατικοί λειτουργοί οι οποίοι "τα παίρναν" από τους παραπάνω για να αναθέσουν σε αυτούς Έργα, εις βάρος κάποιας άλλης ίσως φθηνότερης εταιρειας, με συνέπεια να ζημιώνεται το Δημόσιο δηλαδή τα χρήματα των φορολογούμενων.

    Αυτό με ενδιαφέρει εμένα.

    • occultist avatar
      occultist @ SPYROS T. 18/01/2011 21:23:59

      ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ

  7. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 18/01/2011 07:55:05

    Όχι μόνο μας δουλεύουν με τις εξεταστικές,αλλά μοσχοπληρώνονται έξτρα για την συμμετοχή τους σ'αυτές.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 08:48:37

    Για το αρχειο ολων των φιλων του ΑΝΤΙΝΕΑ... τα 90+1 Σκανδαλα του ΠΑΣΟΚ..
    Θυμιζω... διοτι δεν κοιμομαστε... θυμομαστε τα παντα ολα.

    Του ΓΑΠ θα ερθουν μαζεμενα.... σε νεα εκδοση.

    90+1 Skandala PASOK.docx
    http://www.filefactory.com/file/b50db4h/n/90+1_Skandala_PASOK.docx

    Τα βρηκα exastal.

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 08:50:32

    Επισης οι διαχρονικες δηλωσεις Θοδωρα για ολους και ολα ( ΠΑΣΟΚ, Σημιτη, ΓΑΠ κλπ )

    http://www.filefactory.com/file/b500702/n/Dilwseis_Pagkalou_Mazemenes.docx

    ΠΠ

  10. tiramola avatar
    tiramola 18/01/2011 08:57:05

    Το ποιός φταίει που η κάθαρση έγινε ανήμπορη το γνωρίζει πλέον και η κουτσή Μαρία.
    Και δεν φτάνει μόνο αυτό, δεν φτάνει επίσης που η αυτοκριτική είναι άγνωστη λέξη, ζητάνε κάποιοι και τα ρέστα.
    Μετά θα φταίνε τα καθεστωτικά ΜΜΕ...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 18/01/2011 09:02:34

      μερααα
      ρε συ το ΠΑΣΟΚ πως τιμωρησε Μαντελη, Ακη και Τσουκρατο , Παχτα κλπ ?? Τους διεγραψε απο το κομμα.. ΕΛΕΟΣ !! χαχαχαα
      Αντι να τους χωσει στο σκοταδι να μην δει ποτε το ματι τους τον ηλιο μας.
      και η ΝΔ το ιδιο εκανε.. μονο που ο ΚΚ εδιωξε και καμια 30ρια σε 5 χρονια απο διαφορα ποστα λογω ανικανοτητας.

      Αν δεν μπουν ΦΥΛΑΚΗ θα γινει χαμος και να με θυμηθεις..

      ΠΠ

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 09:11:46

        Καλημέρα σας κύριε ΠΠ.
        Δυστηχώς από ότι φαίνεται θα στοχοποιηθούν μόνο χωρίς να πάνε φυλακή.
        Το γιατί, το έγραψα αποπάνω.

  11. tiramola avatar
    tiramola 18/01/2011 09:07:25

    50 χιλιάδες εικονικά ασφαλισμένοι, 300 εκατ. ευρώ ζημιά το ΙΚΑ...
    Και χθες ο Μίκης, ο αρχηγός της Σπίθας, παρίστανε τον Λεωνίδα...

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/01/2011 09:24:42

    Πληροφορίες από το ΙΚΑ ανέφεραν ότι οι ψευδώς δηλωμένοι ασφαλισμένοι μπορεί να φτάνουν και τα 50.000 άτομα.
    «Πελάτες» του κυκλώματος ήταν κυρίως αλλοδαποί, οι οποίοι είχαν ανάγκη από τα ένσημα, προφανώς για να εκδώσουν στη συνέχεια άδεια παραμονής.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 18/01/2011 09:30:21

      καλημερα
      λειπει και η σαυρα.. να κανουν ενα τηλεφωνο να τους πει πως φερνω 70.000 αλλοδαπους να ψηφισουν χωρις ν ανοιξει μυτη... και αν επανεκλεγω... τι να κανουν... το εριξαν στο ΙΚΑ.

      ΠΠ

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 10:08:37

    ΦΑΝΦΑΡΑΣ: Φαρμάκι έχω στην Ψυχή Φέρνει μαυρίλα θολερή Στα στήθια μου Νύχτα αξημέρωτη ξανά, Με το πιοτό της με κερνά, Εβίβα μου, Σκοτάδι πίνω για πιοτό, Πω πω πω πω πω πω πω πω, Ντέφι της λύσσας μου κρατώ, πωπωπωπω, πωπωπωπω και το μυαλό μου είναι θολό, πωπωπωπω, πωπωπωπω.

    ΒΑΣΙΛΗΣ: ...και το μυαλό σου είναι θολό και το δικό της πιο λειψό. Σας εθολώσαν τα λεφτά, γεια σου Φανφάρα φαφλατά. Κοκορίκο!... Κοκορίκο!

    πατ πατ πατ δεν δεν δεν το δεντρο δεν δεν δε αγωνια το φυλλο δεντρο.

    ΠΠ

  14. ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΥ avatar
    ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΥ 18/01/2011 11:53:56

    Πικρή χαρά για το κείμενο σου φάκτορα. "Χαρά" :γιατί λέει ιστορικοπολιτικές αλήθειες -και δη ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ σκόπιμα- "πικρή: φαντάζομαι είναι περιττό να αιτιολογηθεί η πίκρα, εκτός αν χαιρεται κανείς με το σενάριο και ενδεχόμενο να δούμε σε λίγο τον "οχλο να ζητάει αίμα".

  15. O PERIERGOS avatar
    O PERIERGOS 18/01/2011 22:22:49

    Η υπόθεση της Ζήμενς είναι η επιτομή της διαπλοκής…
    Kαι η Ντόρα η συμμαθήτρια του αρχιμιζαδορου Χριστοφοράκου…

    Στο εταιρικό περιοδικό της SIEMENS («Σκήνές απο το Μέλλον») έκδοση της ανοιξης 2004, φιλοξενείται ένα αφιέρωμα για τους Ολυμπιακούς αγώνες της Αθήνας με τίτλο (Το απότομο τίναγμα μιας αρχαίας μητρόπολης της Αθήνας).
    Ο κ. Χριστοφοράτος φίλος της οσίας οικογένειας Μητσοτάκη, ανέλυε το όραμα του για την Ελλάδα (προσπαθώντας να πάρει απευθείας αναθέσεις):
    Με όλες αυτές τις υποδομές (σ.σ. που προσφέρει η SIEMENS εν όψει των Ολυμπιακών αγώνων) που διασφαλίζουν την ποιότητα ζωής των πολιτών της,
    η Αθηνα μπορεί να στοχεύσει σε ένα λαμπρό μέλλον, σαν μια Μητρόπολη που εχοντας τις υποδομές μπορεί ν να διαδραματίσει τον ρόλο της, ώς κόμβου στη Νοτιοανατολική Ευρώπη......και το αποκορύφωμα του κ. Χριστοφοράτου :
    «H Siemens επιθυμει να βοηθήσει την πόλη των Αθηνών να μετατραπέι σε μια πραγματικά μοντέρνα ευρωπαική πόλη».......

    Στην διπλανή ακριβώς σελίδα (σατανική σύμπτωση) φιλοξενειται η συνέντευξη της τότε δημάρχου Αθηναίων (και προσωπικής φίλης του κ.Χριστοφοράτου) κ. Ντόρας Μπακογιάννη, με τίτλο “Αναπλάθοντας την Αθήνα για τους Ολυμπιακούς του 2004”.
    Στην συνέντευξη υπήρχαν και μερικές δύσκολες αβανταδόρικες ερωτήσεις όπως: «Ποιές είναι οι μερικές απο τις αξιοσημείωτες επιτυχίες σας στην διάρκεια του πρώτου έτους της θητείας σας στον Δήμο Αθηναίων»?
    (Πρώτα το σχετικό παραμυθάκι και μετά απευθείας στο φιλέτο).
    Το ενδιαφέρον είναι στην επόμενη ερώτηση: «Τι μπορεί να προσφέρουν στην πόλη εταιρείες όπως η SIEMENS»?
    Η απάντηση της κυρίας Ντόρας : H SIEMENS έχει ήδη κάνει μια αξιοσημείωτη συνεισφορά στην πόλη. Δεν είναι τόσο σαν σπόνσορας των Ολυμπιακών αγώνων ή του Δήμου της Αθήνας, αλλα είναι το υπ’αριθμόν ένας ξένος προμηθευτής της χώρας μας σε θέματα ηλεκτρονικού εξοπλισμού, τεχνολογίας και τεχνογωσίας. Η Αθήνα έχει πετύχει καταπληκτικές προόδους στις τηλεπικοινωνίες τα τελευταία 10-15 χρόνια και η Siemens είναι σε μείζονα βαθμό υπεύθυνη γι’αυτό...
    (Μείζονα ή Μίζα υπονοούσε...?)