#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2010 18:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αγωνία του τερματοφύλακα πριν από το πέναλτυ



Την αγωνία του τερματοφύλακα πριν από το πέναλτι την ξέρετε. Τώρα υπάρχει και η αγωνία του τερματοφύλακα πριν από το αυτογκόλ.

Αυτό θυμίζει η απόφαση του πρωθυπουργού να παραχωρήσει τη Δευτέρα ή την Τρίτη διακαναλική συνέντευξη τύπου προκειμένου να... εξηγήσει στους πολίτες γιατί πρέπει να ψηφίσουν στις επερχόμενες εκλογές και γιατί δεν πρέπει να ψηφίσουν κατά του Μνημονίου.

Μια κυβέρνηση που ακριβώς πριν από ένα χρόνο, με ψέμματα και παραμύθια, σάρωσε στις εκλογές επειδή οι πολίτες πίστεψαν στην αλλαγή, βρίσκεται σήμερα με το πιστόλι στον κρόταφο. Ο πρωθυπουργός αισθανόμενος ότι ο κόσμος θα “μαυρίσει” την κυβέρνηση αποφάσισε να πάρει πάνω του την υπόθεση, να βγει στα κανάλια, να μιλήσει στους πολίτες, να αφυπνίσει το κοιμισμένο κόμμα του και να συσπειρώσει τους ψηφοφόρους του.

Η αγωνία είναι μεγάλη διότι πριν από 2-3 μήνες στην Ιπποκράτους θεωρούσαν σίγουρη τη νίκη σε 7-8 περιφέρειες ενώ πάλευαν και για άλλες 2 από τις συνολικά 13.

Τα δεδομένα έχουν ανατραπεί πλήρως και το ΠΑΣΟΚ πάει σε μια οδυνηρή ήττα από την οποία θα βγει πολλαπλά τραυματισμένη. Ετσι, οι επικοινωνιολόγοι προέτρεψαν τον κ. Παπανδρέου να δώσει συνέντευξη στα μεγάλα κανάλια, να βγει και περιοδεία, να τον δει ο κόσμος εν πάση περιπτώσει αφού θεωρείται ακόμη το ισχυρό χαρτί του κόμματος.

Από την άλλη, βλέποντας ότι κανείς πρωτοκλασάτος υπουργός δεν είναι πρόθυμος να “τρέξει” για μια οδυνηρή ήττα που έρχεται, αποφάσισε να λάβει μέρος πιο ενεργά στον προεκλογικό αγώνα μήπως σώσει κάτι από την παρτίδα.

Το απίστευτο, ωστόσο, είναι ότι μεταθέτει για μετά τις εκλογές όλα τα οδυνηρά μέτρα και τις επιλογές που θα μπορούσαν να προκαλέσουν εκρήξεις. Τελευταίο παράδειγμα αυτό με το νόμο – πλαίσιο για τις αλλαγές στα ΑΕΙ. Την ώρα που καθηγητές και φοιτητές ετοιμάζονται να πάρουν τα όπλα η Αννα Διαμαντοπούλου, με απόφαση Παπανδρέου φυσικά, δε θα ανακοινώσει όλες τις αλλαγές που σχεδιάζει αλλά τις πιο... λάιτ. Θα τις ανακοινώσει το Σάββατο στη σύνοδο των πρυτάνεων και θα αφήσει τα “καυτά” θέματα να περάσουν οι εκλογές και να τα δώσει στη δημοσιότητα.

Ως έσχατο μέτρο για να αναστραφεί το αρνητικό εκλογικό κλίμα η κυβέρνηση επιστρατεύει τις παροχές. Από το Περιστέρι ο Γ. Παπανδρέου ανακοίνωσε ότι θα δοθεί έκτακτο βοήθημα σε 500.000 χαμηλοσυνταξιούχους. Δεν εξειδίκευσε όμως πόσα και ποιοι θα το πάρουν αφήνοντας να το κάνουν οι αρμόδιοι υπουργοί, ίσως... μετά τις εκλογές. Αλλωστε, οι υποσχέσεις δεν κοστίζουν.

Αναφορικά με τον πανικό που έχει πέσει στην οδό Ιπποκράτους, αυτός οφείλεται στην απώλεια των περιφερειών. Σίγουρες θεωρούν την Κρήτη, τα Δωδεκάνησα και την Αχαϊα ενώ χάνουν Κεντρική Μακεδονία, Δυτική Μακεδονία, Αττική, Θεσσαλία, Στερεά Ελλάδα ενώ τρέμουν για την Πελοπόννησο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/10/2010 19:07:28

    Θα αλλαξουν την ωρα του αγωνα και δε θα ειδοιησουν τους αντιπάλους...!

    ηερετε τι κουφαλες ειναι οι ΠΑΣΟΚΟΙ??

    ΠΠ

    • Misha avatar
      Misha @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/10/2010 21:08:44

      Aν δουν πως χάνουν με συντριπτικές διαφορές μπορεί και να σκαρώσουν μέχρι εθνική τραγωδια αλά Ίμια, για να διασωθούν.
      Δεν έχουν πλέον καμμία τσίπα, κανεναν ενδοιασμό.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 21/10/2010 21:17:48

        Μπορεί και να το κάνουν. Είναι τόσο αδίστακτοι, που θα συνδυάσουν τεχνητή όξυνση και εθνική μειοδοσία, για να κάνουν και τα κέφια στους υπερατλαντικούς πάτρωνές τους. Εδώ, ο αχαμνός λογιστάκος είπε στη Βουλή "ευχαριστώ τους Αμερικάνους" και σε 8 μήνες ξαναπήρε εκλογές.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Misha 21/10/2010 21:21:06

        Αυτή τη στιγμή κάνουν το ακριβώς αντίθετο πάντως... Ξεπουλάνε τη χώρα πατόκορφα κρατώντας μας ακίνητους και φοβισμένους με τη βοήθεια του μνημονίου και την απειλή της οικονομικής εξαθλίωσης. Δε νομίζω ότι θα μπορέσουν να κάνουν ταυτοχρόνως και το αντίθετο.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 21/10/2010 21:26:12

        @ (Α)θανάσης

        Γιατί δε μπορούν; Δύσκολο είναι να "αφήσουν" να γίνει κάτι χοντρό εκ μέρους των γειτόνων, κατόπιν να το παίξουν δήθεν δύσκολοι για εσωτερική κατανάλωση, αλλά τελικά -όλως τυχαίως με "μεσολάβηση" και των Αμερικάνων- να οδηγηθούν σε έναν "έντιμο συμβιβασμό";

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Misha 21/10/2010 21:30:52

        Άν γίνει κάτι τέτοιο τότε όντως το επόμενο πράγμα που θα πρέπει να κάνουν είναι η επιβίβαση στο ελικόπτερο, κυριολεκτικά! Θα έχουν σπάσει τα "μάγια" που κρατούν τον κόσμο μουδιασμένο και θα τους κρεμάσουν στο Σύνταγμα.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Misha 21/10/2010 21:35:05

        Άσε που θα κυκλοφορήσει και το νέο dvd της Τζούλιας.
        Γιατί τώρα?
        Κυβερνητικό υποχθόνιο σχέδιο αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης.
        Είναι αδίστακτοι τελικά...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 21/10/2010 21:38:11

        (Α)θανάση, μάλλον δεν πρόσεξες τι έγραψα πιο πριν. Στα Ίμια είχαμε νεκρούς αξιωματικούς, είχαμε de facto δημιουργία "γκρίζων ζωνών" που ακόμα δεν έχει αναιρεθεί, είχαμε ταπείνωση με υποστολή σημαίας και υποβολή των σεβών του πρωθυπουργού σε ξένη δύναμη, και παρ' όλα αυτά οι Έλληνες τα έκαναν όλα γαργάρα και ψήφισαν ξανά τον αχαμνό λογιστάκο 8 μήνες μετά. Και άλλα 3,5 χρόνια μετά, ενώ είχε μεσολαβήσει άλλη μία εθνική ταπείνωση με την υπόθεση Οτσαλάν, αυτοί εκεί, να ψηφίζουν τον αχαμνό λογιστάκο ξανά μανά!

        Θα σου φανεί εντελώς απίθανο το να δουμε και τώρα ένα ριμέικ;

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Misha 21/10/2010 21:39:13

        Τι τραβάς κι εσύ ρε έρμε tiramola...
        Κι αυτός ο γκόγκας να μη σου δίνει ούτε μία, μα ΟΥΤΕ ΜΙΑ πάσα?

        Χαρά στο κουράγιο σου πάντως!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Misha 21/10/2010 21:41:00

        Επί λογιστάκου ήμασταν όλοι μπουκωμένοι με "ευμάρεια", γι'αυτό και το "τι θέλετε - πόλεμο?" έπιασε.
        Και ο σκύλος ολόκληρος και η πίτα χορτάτη δεν γίνεται όμως...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 21/10/2010 21:41:14

        Μπα, τα οικιακά DVD players είναι πλέον πασέ. Η προσοχή έχει στραφεί πια στο διαδίκτυο, όπου το ρόλο της Τζούλιας παίζουν οι ποικιλώνυμοι τιραμόλες.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 21/10/2010 21:43:41

        Αν ο εκβιασμός έπιασε τότε, τώρα θα πιάσει δέκα φορές ευκολότερα. Το δίλημμα θα είναι "πόλεμος που ισούται με πτώχευση, ή συμβιβασμός και ευκαιρία για ανάκαμψη";

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Misha 21/10/2010 22:56:52

        Ε ναι δίκιο έχει ο Τιραμόλα, αντί να βοηθήσετε ένα fast track 10 DVD να πάρει η ανάπτυξη τα πάνω της.

        Η αλήθεια είναι ότι το ΠΑΣΟΚ δεν κάνει τέτοια πράγματα αποπροσανατολισμού, ο τιραμολας λέει μεγκάλες αλίσιες.

      • man8os avatar
        man8os @ Misha 21/10/2010 23:01:18

        Ο αχαμνος λογιστακος ηταν 100 φορες καλυτερος του ΓΑΠ.κΑΙ ΠΟΙΟ ΕΞΥΠΝΟΣ ΕΝΝΟΕΙΤΕ

      • anonyme avatar
        anonyme @ Misha 21/10/2010 23:29:53

        τιραμόλα έχω βαρεθεί να διαβάζω τις χαζομάρες σου..
        κλασική περίπτωση λοβοτομημένου πασόκου που ενώ ο κόσμος
        χάνεται αυτός φωνάζει αλαφιασμένος ζήτω το πασόκ!

        φτάνει πια , προσγειώσου στην πραγματικότητα.

      • zackii avatar
        zackii @ Misha 22/10/2010 11:06:51

        Ναι αλλά ότι θα δω στη φωτό το ΓΑΠ με μαλλιά δεν.. το περίμενα..και τα αυτιά του τώρα τελευταία εξέχουν περισσότερο..γιατί ?

      • Άργος avatar
        Άργος @ Misha 23/10/2010 11:10:14

        Ας προσέξουμε τι είπε ο Misha.

        Πρώτα το τυράκι του βοηθήματος. Ύστερα... ;

    • santa avatar
      santa @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/10/2010 07:43:12

      Ε ρε αυγο που θα φαει ο καραγκιοζης........ και θα ναι και κλουβιο lol !!!!!!!!!!

  2. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 21/10/2010 19:14:37

    Τάζει πάλι παροχές! Ε, βέβαια! Αλλωστε, όπως λένε και στη Ρούμελη: το τάξιμο δεν βλάφτει, το δόσιμο βλάφτει.
    Δημήτρης Κοκκαλάκης.
    Λαμία.

  3. aris. A avatar
    aris. A 21/10/2010 19:15:11

    Ο Παπανδρέου είναι κυρίως όμηρος της αλλοπρόσαλης κυβερνητικής πολιτικής του.

    Ζητάει συναίνεση και προσπαθεί να κρατήσει όμηρο την αντιπολίτευση από το να εκτελέσει τον ρόλο της μέσα από τις εξεταστικές επιτροπές.

    Μιλάει για διαφάνεια και βλέπουμε τον αδερφό του χωρίς θεσμικό ρόλο να εμπλέκεται σε πολύ σοβαρά επενδυτικά σχέδια που στο τέλος ναυαγούν.

    Αναγνωρίζει ότι το μεγάλο πρόβλημα είναι η χαμηλή παραγωγικότητα του δημόσιου τομέα και σε έναν χρόνο κάνει δύο ανασχηματισμούς αφήνοντας επί μήνες μπερδεμένες αρμοδιότητες μεταξύ υπουργών.

    Στην εξωτερική πολιτική επιμένει παρά την αδιάλλακτη στάση Σκοπίων και Τουρκίας σε συνεχείς επαφές με Ερντογάν και Γκρούεφσκι χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

    Ξαφνικά σε μια κρίσιμη περίοδο φέρνει τον Νετανιάχου στην Αθήνα χωρίς κάποιο κέρδος για την χώρα.

    Την στιγμή που ητα υπουργεία πρέπει να δουλεύουν σε φουλ ρυθμούς υπό την καθοδηγησή του λείπει 75 μέρες διακοπές το καλοκαίρι και τρεις βδομάδες τον Σεπτέμβριο στο εξωτερικό.

    Ορίζει αντιπρόεδρο και υπερυπουργό με το ίδιο αντικείμενο.

    Θιασώτης της χαοτικής διοίκησης και αποθεωτής της επικοινωνιακής πολιτικής χωρίς έργο.

    Κάποτε όμως και οι λαγοί που βγαίνουν από τα καπέλα τελειώνουν.

    • loretta avatar
      loretta @ aris. A 21/10/2010 19:55:13

      Aris A

      μηπως ειδικα δικαστηρια θαχουμε τελικα με την κυβερνηση ΝΔ..γιατι πολυ σκοταδι εχει πεσει γυρω απο την διακινηση των μελων της οικογειας παπανδρεου και εχεις δικιο ποιον εκπροσωπουν και με ποια θεσμικη ιδιοτητα????

      • aris. A avatar
        aris. A @ loretta 21/10/2010 20:12:56

        loretta

        Ολα μπορώ να τα καταλάβω αυτό που αδυνατώ είναι με ποια λογική πήγε να μας ανακοινώσει την είσοδο στο ΔΝΤ στο Καστελλόριζο με πίσω του κρεμασμένα τα χταπόδια.

        Συγνώμη μπορείς να πάρεις σοβαρά ένα άνθρωπο που αντιμετωπίζει την διακυβέρνηση ως happenig αμερικάνικης χαζοεκπομπής.

  4. tiramola avatar
    tiramola 21/10/2010 19:24:52

    Ο Παπανδρέου δεν κρύβεται αναλαμβάνοντας όλο το πολιτικό κόστος που υπό προυποθέσεις μπορεί και να σημαίνει το τέλος του ΠΑΣΟΚ όπως μέχρι τώρα το γνωρίζαμε αλλά και το δικό του.
    Κάποιοι γουστάρουν ανίκανους παραμυθατζήδες, δικαίωμά τους...

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ tiramola 21/10/2010 19:34:17

      Τι θυσία...ο ανίκανος παραμυθατζής...Αν δεν απατώμαι δεν δήλωσε σχετικά πρόσφατα ότι δεν τον ενδιαφέρει η επανεκλογή του;;;

    • aris. A avatar
      aris. A @ tiramola 21/10/2010 19:47:15

      tiramola.

      Επειδή πάντα πιστεύω ότι οι άνθρωποι προδιδώμαστε στις λεπτομέρειες μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί πήγε στο Καστελλόριζο να ανακοινώσει την ένταξη της χώρας στο ΔΝΤ.

      Το αποτέλεσμα των συνεχών ταξιδιών εκτός από την διάθεση απόδρασης που δείχνει ποιά αποτελέσματα είχαν.

      Μήπως συνεχόμενα λάθη και κυρίως έλλειψη πολιτικής σοβαρότητας οδήγησαν στο να ξεφουσκώσει ο Παπανδρέου γρήγορα.

      Ο Νίκος Παπανδρέου με ποιό τίτλο με ποια ιδιότητα με ποιά δημοκρατική κατοχύρωση εκπροσωπεί την Ελληνική Δημοκρατία σε τόσο σοβαρές διαπραγματεύσεις στο εξωτερικό.

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ tiramola 21/10/2010 20:01:55

      μπράβο tiramola ....έδωσες την σωστή προοπτική...."απ'το στόμα σου και στου θεού τ'αυτί" θα έλεγε η μάνα μου.....και με τις ολόθερμες ευχές μου ....και δεν θα λείψει σε πολλούς , να είσαι σίγουρος.....θα του κάνουμε και τα εισήτήρια για Μινεσότα τζάμπα......

      και κοίτα εγώ προσωπικά δεν γουστάρω τους ικανότατους παραμυθατζήδες του ΠΑΣΟΚ γιατί καταφέρνουν να παραμυθιάσουν πολλούς Έλληνες ,και αυτό όπως βλέπεις μας έχει φέρει πολλά δεινά σ'αυτήν την χώρα...

      Καλύτερα ανίκανους παραμυθατζήδες αλλά ικανούς κυβερνήτες....ε; τί λές;

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ tiramola 21/10/2010 20:05:03

      Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που όλο το τσιβί μετατίθεται για ΜΕΤΑ τις εκλογές, το ότι δεν κρύβεται.

      Μήπως γράφει κάτι στο κούτελό μας που διαβάζεται μόνο με πράσινα γυαλιά?

    • A.M. avatar
      A.M. @ tiramola 21/10/2010 20:14:50

      Συγγνώμη αλλά τι να το κάνει ο συνταξιούχος και ο ιδιωτικός υπάλληλος το ότι ο ΓΑΠ αναλαμβάνει το πολιτικό κόστος;
      Θα του επιστρέψουν τον 13ο και τον 14ο μισθό μήπως;
      Ή θα ζήσει καλύτερα μόλις ο ΓΑΠ αναλάβει το πολιτικό κόστος;

      Το άλλο με τον Τοττό το ξέρεις;

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 21/10/2010 21:01:33

      aris. A
      Και μένα μου αρέσει να ψάχνω τις λεπτομέριες αλλά δεν χάνω τα προφανή.
      Αντί να στηρίξουν όλοι την σημαντική μεταρύθμιση Καλλικράτης που αποτελεί μοχλό ανάπτυξης της περιφέρειας, παριστάνουν τους αντιμνημονιακούς.
      Η χώρα βρέθηκε στο χείλος του γκρεμού και αντί να συστρατευτούν όλοι στην κοινή προσπάθεια για την σωτηρία της συνεχίζουν οι Κικίλιες και οι Γκιουλέκες με θρασύτητα να παριστάνουν τους ανήξερους για το έγκλημα.
      Αν λοιπόν η χώρα καταστρέφεται από τον Παπανδρέου είναι πατριωτικό καθήκον του Σαμαρά να ζητήσει εδώ και τώρα εκλογές υποσχόμενος ότι θα δώσει πίσω όσα ο Παπανδρέου πήρε από τους πολίτες.
      Μην ασχολείσαι επί του παρόντος με λεπτομέριες, απλά είναι τα πράγματα.

      • aris. A avatar
        aris. A @ tiramola 21/10/2010 21:31:18

        Οχι φίλε μου.

        Το Πασόκ που ήταν υπουργός ο Γιώργος δημιούργησε το χρέος τον ΟΣΕ την Ολυμπιακή και τα λοιπά που έπαιρνε η ΠΑΣΚΕ 70%.

        Εσεις να τα μαζέψετε που είχατε μάθει στην κριτική και στα μεγάλα λόγια.

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 21/10/2010 21:39:40

        Ναι φίλε μου, αυτό λέω και εγώ.
        Άστους να τα μαζέψουν και ζητάς εκλογές μετά...

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ tiramola 21/10/2010 21:56:13

        Εμ τόσα χρόνια μάθαμε από το ΠΑΣΟΚ ας πληρώσουν για όσα έκαναν από το 81'

      • καινός avatar
        καινός @ tiramola 21/10/2010 22:27:14

        Χωρίς να θέλω να υποβιβάσω τον τιραμόλα, αναρωτιέμαι ειλικρινά τι ακριβώς προσπαθείτε να κάνετε οι υπόλοιποι...

        Αφού δεν έχει καταλάβει τίποτα μέχρι σήμερα για την κατάληξη που θα έχει ο δρόμος που επέλεγε το αφεντικό του, δεν πρόκειται να το καταλάβει όσο και να του μιλάτε...

        αφήστε τον ήσυχο.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ tiramola 21/10/2010 22:35:33

        Κοίτα θα το άφηνα ήσυχο αν πίστευα ότι είναι ένας απλά κολλημένος εκτός τόπου και χρόνου που ανάλογα τι βολεύει το πασοκ μας αραδιάζει, αλλά κάθε μέρα να έχει την γραμμή της Ιπποκράτους κάπου τον τρώει ο πισινός του να τα ακούει.

      • MatrixRevolutionEra avatar
        MatrixRevolutionEra @ tiramola 22/10/2010 07:38:54

        Το Σύνταγμα καταλύθηκε με το μνημόνιο για όσους κόπτονται γι αυτό. Σήμερα το πρωί άκουσα τον Ψωμιάδη να λεει στον Αυτιά ότι μόλις εκλεγεί περιφερειάρχης δεν θα βάλει φόρους αλλά θα προσφύγει στις Βρυξέλλες για χρηματοδότηση aka δάνειο!!!
        Ποιά ανάπτυξη με τον Καλλικράτη ρε σεις;;;Δεν φτάνει που μας χρέωσαν ως Έλληνες, πρέπει να μας χρεώσουν και ως Θεσσαλονικιούς;;;; Και μετά θα μπει και νεο section στο λογαριασμό της ΔΕΗ μετά τα ΔΕΤΕ, αυτό της αποπληρωμής του περιφερειακού δανείου :P:P Mας δουλεύουν χοντρά λεμε....

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ tiramola 21/10/2010 21:09:39

      Ο Καλλικράτης είναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ψέμμα απ'όσα μας πούλησε ο γκαπισμός, μεγαλύτερο κι απ΄τα "λεφτά που υπάρχουν"!

      Είναι ένα σκέτο μπαλόνι, ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΕΙΟ που θα "γεμίσει¨με προεδρικά διατάγματα για να μπορέσει να λειτουργήσει.
      Το απόλυτο τίποτα, και θα το δείτε του χρόνου. Τα προβλήματα στους νέους ΟΤΑ θα είναι τρομακτικά, ακριβώς λόγω του Καλλικράτη. Τα μισά απ'αυτά που προβλέπει δεν εφαρμόζονται καν (ελλειψη προσωπικου+πόρων+δομών) και τα άλλα μισά είναι νεφελώδη και ασχημάτιστα ακόμα. Και το ωραίο είναι πως μας βεβαιώνουν ότι 1-1-11 όλοι οι Καλλικράτειοι ΟΤΑ θα λειτουργούν!

      Θυμηθείτε με όταν τα δημοσιεύματα για την τραγικά κατάσταση των ΟΤΑ από του χρόνου θα πέφτουν βροχή...

      Και στο λέει tiramola κάποιος που ξέρει, και που περίμενε τον Καποδίστρια 2 - Καλλικράτη πως και πως...

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ tiramola 21/10/2010 21:34:28

      Ναι ε ξέχασες γρήγορα τι έλεγε ο αρχηγός σου, τέτοια αντιπολίτευση θα έκανε σήμερα ο γκαπ, το «Ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε ,αντισταθείτε...» τα ξέχασες.

      Το ΠΑΣΟΚ έχει την ηπιότερη αντιπολίτευση που θα μπορούσε, ποιο ήπια ακόμα και την προηγούμενη περίοδο του Ραφηνάτου.

      Μέχρι και εσύ λαϊκιστικές κορώνες προεκλογικά μας το παίζεις υπέρ πατρίδος, ήρθε η μοίρα να λουστείτε όλα όσα κάνατε τα προηγούμενα χρόνια.

      Οδηγήσατε την χώρα με την αδράνεια σας στο ΔΝΤ και τώρα βγάζουμε και γλώσσα.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ tiramola 21/10/2010 21:36:49

      Ήρθε η ώρα της πληρωμής για τον αρχιπαραμυθά μην χαλιέσαι, λεφτά υπάρχουν.

  5. tsilivithras avatar
    tsilivithras 21/10/2010 19:34:08

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...απλά θεεικό!

    Ο ΓΑΠ να βγει να μιλήσει σε δημόσια θέα ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ..!!

    Άπίστευτο!

    Πρέπει να είναι ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ τα πράγματα για τους πράσινους κόκους.
    Δεν εξηγείται αλλιώς.
    Οι ΠΑΣΟΚΟΙ που είναι επιστήμονες της προπαγάνδας δεν υπήρχε περίπτωση να τον έβγαζαν να απευθύνει δημόσιο λόγο αν δεν υπάρχει τρόμος και αγωνία από πίσω.

    Ο άνθρωπος είναι αυτό που έλεγε ο Άγγελος Αναστασιάδης για τον Paulo Souza..."δεν μπορεί το παλικάρι".

    Δεν το χει...είναι από τα χειρότερα πράγματα που έχω δει στην ζωή μου σε βαθμό που και δίκιο να είχε σε εκνευρίζει απίστευτα ο τρόπος του και η πλήρης απουσία επικοινωνιακού ταλέντου (το λέω ευγενικά).

    Το στυλ του είναι το πολύ για να απευθύνεται σε συλλόγους υπερήλικων κυριών σε κανένα συνέδριο για την σταυροβελονιά...όχι να απευθυνθεί σε λαό οργισμένο και δοκιμαζόμενο για το οποίο ευθύνεται αυτός φυσικά.

    Θα γελάσουμε πάλι.

  6. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 21/10/2010 19:35:55

    Αφού το έκανε πριν τις βουλευτικές εκλογές, στις αυτοδιοικητικές θα κωλώσει?

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ (A)θανάσης 21/10/2010 19:44:43

      Εκεί ήταν "κατήγορος".
      Τώρα θα βγει "απολογούμενος".

      Και με το ταλέντο που έχει...απαπααααα...ποπ κορν και μπύρες προμηθευτείτε από τώρα παίδες!

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/10/2010 19:41:51

    Δεν γινεται και κανενας σεισμος... αληθεια εαν γινει θα μας στειλουν οικονομικη βοηθεια στο τσαμπα ή θα μας τη δανεισουν με 5% ??

    ΠΠ

  8. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/10/2010 19:45:04

    Η σταγονα για τον μεσο Πασοκο ξεχειλισε με τη Διεφθαρμενη χωρα.Στο λεφτα υπαρχουν ,καποιοι καναν το φΙλοτιμο αναγκη και το καταπιαν.Αλλα το διεφθαρμενη χωρα και ο τροπος που αποκαλυφθηκε η αληθεια τσακισε το ηθικο του πασοκτζη.Οτι και να κανει ο ΓΑΠ το πραγμα εχει παρει την πορεια του.Εξαλλου και ο ΓΑΠ δεν ηρθε στη κυβερνηση με την αφθαρτη εικονα που ειχε ο Καραμανλης το 2004.Το πολιτικο του καντηλακι ειχε αρχισει να σωνεται απο το σχεδιο ΑΝΑΝ και καθε τι που γινεται τον φθειρει ταχυτερα .Οποτε ο ΓΑΠ μαζι με τον Μητσοτακη θα ειναι οι μοναδικοι πρωθυπουργοι της μεταπολιτευσης που δεν καταφεραν να εκλεγουν δευτερη συνεχομενη φορα.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/10/2010 20:42:30

      Ο Γαπ θα είναι κι ο μοναδικός που θα παραδώσει λιγότερη χώρα απ'αυτή που παρέλαβε.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ (A)θανάσης 22/10/2010 08:16:55

        Αυτό ήδη το έκανε ο Σημίτης, η γκριζοποίηση του Αιγαίου ουσιαστικά είναι παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας. Ο ΓΑΠ θα συνεχίσει το έργο του Σημίτη συν μπόνους όλα τα φιλέτα της Ελληνικής γης και του Ελληνικού κράτους...

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/10/2010 19:50:10

    Για να δείξουν ποιος είναι το πραγματικό αφεντικό, του ανέβασαν σήμερα τα spreads από τα 674 στο 704 μ.β.

    Με τα εκβιαστικά διλήμματα που θα θέσει νομίζει ότι θα αποσπάσει ένα ποσοστό στις εκλογές που θα τους δείξει ότι κερδίζει χρόνο για να κάνει ότι του έχουν πει να κάνει.

  10. kiki avatar
    kiki 21/10/2010 19:54:52

    Βρε παιδια,σαφως και εχετε δικιο για τον πανικο τους,αλλα στο συλλογο υπαλληλων ΙΚΑ,κοιδα που ηταν ο συντροφος Κουτρουμανης,εβγαλε το ΠΑΣΟΚ 70%.
    Θα μας τρελανουν οι βλαμμενοι,αυτοι ,δεν τους λεω ανθρωπους,λοβοτομη το βρισκω λιγο,βρεστε κατι καλυτερο,ημαρτον με αυτους τους ψηφοφορους,χαμπαρι δεν παιρνουν.
    αμα πεσει το Πασοκ,και τους πλακωνουμε στο ξυλο,θα φταιμε εμεις.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ kiki 22/10/2010 12:45:16

      συμφέρον ονομάζεται Κική μου, όχι λοβοτομή.

  11. Aggelos avatar
    Aggelos 21/10/2010 19:57:14

    ο Γαπ δεν ειναι για πιεσεις..
    αμα πιεστει πολυ το αλογο για να φτασει το Σαμαρα θα ρεταρει
    θα το δειτε..θα κανουμε καινουριο συκωτι απο τα γελια

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/10/2010 20:01:09

    Ειλικρινά δεν ξέρω αν συνειδητοποιεί τι κάνει ή εάν έχει παγιδευτεί σε ρητορική άλλων, και τώρα βλέπει ότι έχει δέσει και πηδήξει την χώρα του. Eλπίζω να το καταλάβει πριν είναι αργά. Δεν είναι τόοοσο.. xx$$&&-##

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ archaeopteryx 21/10/2010 20:21:38

      Συνειδητοποιεί απόλυτα. Απλά είναι πεπεισμένος ότι όταν θα το συνειδητοποιήσουμε κι εμείς αυτός θα είναι πολύ μακρυά.

  13. antiochos avatar
    antiochos 21/10/2010 20:02:12

    Ο Γιωργος ειναι ο Ντουκανταμ της πολιτικης......αρκει τα πεναλτυ να τα κτυπουν Αμερικανοι κι Εβραιοι.

  14. pikras57 avatar
    pikras57 21/10/2010 20:03:57

    Φάκτορα
    τι θέλει να πεί ο ποιητής με την διακαναλική???????
    Ο Πρωθυπουργός σύμφωνα με το μαγαλοκάναλο την Δευτέρα στήνει διακαναλική!
    Αυτοδιοικητική η παρέμβαση του πρωθυπουργού.
    Ψάχνει να θέσει το ψευτιδίλημμα!
    Αυτός.... ή η Συντριβή!
    Μασάμε πλέον????? Δεν νομίζω!

  15. kiki avatar
    kiki 21/10/2010 20:18:18

    Να ξερατε ποσο θα ηθελα να ειμουν στη Γαλλια τωρα,ντρεπομαι που ειμαι ελληνιδα.
    Μονο το σχεδιο Αναν,ηταν ,απο το υπουργειο Παιδειας που ειχε περασει,τι εκανε καταργησε την διδασκαλια των αρχαιων,εκλεισε τα κλασσικα λυκεια,τα εκανε ροιδο.Απο τον Κοσκωτα ξεκιναει η καριερα του παιδιου και του αδελφου.Ολο οι ιδιοι και ιδιοι τριγυρω του,Σεφερτζης,κοντος ,Παπακωνσταντινου,ο αλλος οχι ο ασχετος λογιστης,αυτος θα χρεωκοπουσε και περιπτερο,οχι κρατος,Σαλλας,Νικος,και αλλα φρουτα που δεν μου ερχονται τωρα.Μια ΚΑΜΟΡΑ ειναι.Οι ΜΚΟ,του ΥΠΕΞ,εκει να δειτε λεφτα που φαγωθηκαν,ολοι οι μεγαλοδημοσιογραφοι εχουν και μια ΜΚΟ,και βεβαιως βεβαιως τον στηριζουν.
    Το θεμα ειναι να τους διωξουμε γρηγορα,οσο για την Δευτερα φοβαμαι μπας και μας ερθει καμμια ξαφνικη σφαλιαρα,για συνδιαχειριση με την φιλη και γειτονα χωρα,πολυ τον φοβαμαι αυτον,διοτι ατομο ανασφαλες,και χωρις ψυχικη ισορροπια ειναι επικυνδυνα απροβλεπτο.

  16. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/10/2010 20:52:24

    Δωστα ολα Νο 2!!Στις εθνικες δηλαδη τι θα κανει;ΓΙΩΡΓΑΚΗ το πικρο ποτηρι θα το πιεις οτι και να γινει.

  17. Misha avatar
    Misha 21/10/2010 21:10:00

    Πού ηταν ο κόσμος σήμερα; Με ατομικές προσκλήσεις στα κρυφά έγινε η μάζωξη;
    Τόσο πολύ φοβουνται;

  18. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 21/10/2010 21:24:28

    Όπου κανάλι και γέφυρα των στεναγμών.

  19. donaE avatar
    donaE 21/10/2010 21:48:36

    Για να δουμε τι θα κανει με τους στρατιωτικους.Το ΜΤΣ σημερα ανακαλεσε την πληρωμη μερισματος.

  20. victoria avatar
    victoria 21/10/2010 21:57:25

    Φάκτορα, δεν ξέρω, διαμηνύστε στο Σαμαρά, μία είναι η ατάκα και ΠΡΙΝ να μιλήσει ο άλλος τη Δευτέρα «Πρόσεξε Γιώργο τα μεγάλα λόγια που θα πεις, γιατί εδώ είμαστε και θα το παίζουμε σε βίντεο για πάντα».

    Φτιάχνουν το επεισόδιο νο.2 «δεν θα μειωθούν μισθοί, δεν θα μειωθούν συντάξεις, δεν θα μπουν φόροι», ουστ.

  21. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 21/10/2010 22:04:35

    Αντώνη Σαμαρά ετοίμασε άλλο ένα βίντεο με τα ψέματα του παιντιού απο Μινεσσότα. Και βγάλ'το Δευτέρα βράδυ στον αέρα να θαυμάσει ο λαός πρωθυπουργό που έχει...

  22. rally monkey avatar
    rally monkey 21/10/2010 22:33:13

    Προς το παρον - λαθος ενδεκαδα και χαμενα-γκολ απο Σαμαρα μονο.
    Επρεπε να ειχε 80%.
    Δυστυχως ξερουν και το φυλανε το τομαρι τους.

  23. petros avatar
    petros 21/10/2010 22:58:00

    Ας τα δούμε ένα, ένα τα μέτρα του πανικού και να αξιολογήσουμε.

    1) Επιδότηση της ανεργίας 2,6 δισ ευρώ. Αν δεν είχαν μειώσει μισθούς και συντάξεις, αυτά τα χρήματα θα έπεφταν στην αγορά, δεν θα έκλειναν επιχειρήσεις, δεν θα έκαναν απολύσεις. Πλήρης αποτυχία του οικονομικού μοντέλου της κυβέρνησης. Αέρας κοπανιστός για να πάρουν ψήφους.

    2) Ψίχουλα 300 ευρώ στους χαμηλοσυνταξιούχους τον Δεκέμβρη. Προφανώς είναι χρήματα που πήραν μέσω ΛΑΦΚΑ από τους "μεγαλοσυνταξιούχους", άρα δεν είναι προσφορά της κυβέρνησης Παπανδρέου, αλλά των υπολοιπων συνταξιούχων. Επιπλέον, αφού τους έκοψαν τα δώρα, τους μείωσαν τις συντάξεις, αυτά τα 300 ευρώ θα τους τα πάρουν πίσω : ΦΠΑ, πετρέλαιο θέρμανσης ή φυσικό αέριο,
    με το κόψιμο φαρμάκων, εξετάσεων, περίθαλψης στα νοσοκομεία. Άρα, αέρας κοπανιστός για να πάρουν ψήφους !

    3) Το διάγγελμα πανικού του πρωθυπουργού σηματοδοτεί την ήττα του σε επικοινωνιακό επίπεδο, παρόλο που ελέγχει τα ΜΜΕ ,μέσω των διαπλεκόμενων μεγαλοεκδοτών-μεγαλοδημοσιογράφων. Αποτελεί άδειασμα της κυβερνητικής προπαγάνδας των γκαιμπελίσκων της ψευτοδημοσιογραφίας.
    Αποτελεί επιτυχία του Α.Σαμαρά γιατί μεταφέρει τον "πολυταξιδευμένο" πρωθυπουργό στην ατζέντα που εισηγήθηκε ο Σαμαράς στη ΔΕΘ,δηλαδή στο μνημόνιο και στους όρους του.

    Η παρουσία του Γ.Παπανδρέου στα κανάλια για να στηρίξει το "μνημόνιο" έχει τη λογική της : αφού απέτυχαν ο Πάγκαλος, ο Μητσοτάκης και ο Καρατζαφέρης να πλήξουν τον Σαμαρά και οι υποψήφιοι του μνημονίου βουλιάζουν πανελλαδικά ( απίστευτη εξαίρεση οι πληγείσες από τη μείωση του τουρισμού και την αύξηση της ανεργίας περιοχές των Δωδεκανήσων, Κρήτης, Αχαϊας, Ηλείας ), μήπως και σώσει την παρτίδα ( γιατί την πατρίδα θα δυσκολευτεί ... )

    Άλλοι ισχυρίζονται ότι η εμφάνιση του πρωθυπουργού γίνεται ως απειλή όχι για τον ελληνικό λαό, αλλά για τους Υπουργούς, τους βουλευτές και τα κομματικά στελέχη του ΠΑΣΟΚ που δεν ακολουθούν τις "αυτοδιοικητικές" επιλογές του.Αυτούς θέλει να τρομοκρατήσει και όχι τον απελπισμένο ελληνικό λαό, μήπως γλιτώσει κάποιες απώλειες.

    Τέλος, είναι πιθανό να έχει ενημερωθεί για την πορεία του προϋπολογισμού, των εσόδων και την τεχνητή μείωση του ελλείμματος με τις στάσεις πληρωμών ΦΠΑ, επιστροφής φόρου, εφάπαξ κλπ, βλέπει ότι θα πρέπει να ιδιωτικοποιήσει τις ΔΕΚΟ, όπου βρίσκεται ο σκληρός του κομματικός πυρήνας, βλέπει ότι θα πρέπει να απολύσει πάνω από 100.000 δημοσιους υπαλλήλους, βλέπει ότι φεύγουν οι επενδύσεις και δεν αναστρέφεται το αρνητικό κλίμα, βλέπει ότι πρέπει να συγκρουστεί και με άλλες "κλειστές" κοινωνικές ομάδες,βλέπει ότι δεν του βγαίνουν οι υπολογισμοί και ετοιμάζεται μαζί τους άλλους "χαρτοπαίχτες"-δεκανίκια να παίζει το τελευταίο του χαρτί.Ένα νέο "εκβιασμό". Αλλά τώρα δεν έχει το πάνω χέρι, γιατί έχει χάσει το προνόμιο της ειλικρίνειας και της ευθύτητας. Κανένας δεν πιστεύει ότι θα κάνει όσα εξαγγέλλει παραμονές εκλογών, κανένας δεν πιστεύει ότι δεν θα πάμε σε νέα μέτρα, πέραν του μνημονίου, κανένας δεν πιστεύει ότι δεν θα πάμε σε νέο μνημόνιο.Έπαιξε παπατζιλίδικα πριν τις εκλογές του Οκτώβρη το ψέμα με τις "αυξήσεις", ενώ ήξερε ότι η οικονομία θα εκτροχιαστεί,αν δεν πάρει άμεσα μέτρα.

    Τελικά μαζί με τον κ. Παπανδρέου βουλιάζουν και οι σημερινοί Έλληνες και οι μελλοντικές γενιες, των οποίων το μέλλον υποθηκεύτηκε...

  24. vel avatar
    vel 21/10/2010 23:03:49

    έχω μιά φίλη με το όνομα Παπανδρέου-καμμία σχέση- και της έχω κόψει την καλημέρα , λέμε..!!

  25. man8os avatar
    man8os 21/10/2010 23:05:35

    Το συνταγμα λεει οτι οι εκλογες γινονται ανα 4 χρονια. Ο λαος ψηφισε Παπανδρεου. Ας προσεχε.

  26. blue nile avatar
    blue nile 21/10/2010 23:22:59

    O Σημίτης παρέδωσε λιγότερη χώρα από ότι παρέλαβε.
    Θέλουν δε θέλουν κάποιοι τα Ίμια έχουν χαθεί οριστικά και αμετάκλητα.
    Δεν τα υπερασπιστήκαμε όταν έπρεπε και πληρώνουμε τις συνέπειες.
    Το απορίας άξιο είναι ότι η περίπτωση των Ιμίων έπρεπε να είχε προβληματίσει τον κόσμο και να του ανοίξει τα μάτια στις πραγματικές προθέσεις της Τουρκίας διαχειρίστηκε επικοινωνιακά με τέτοιο τρόπο που πέρασε ξώφαλτσα.
    Ανατριχιάζω στην ιδέα ότι μπορεί να προκληθεί κρίση στο Αιγαίο ώστε να την εκμεταλευτεί ο ΓΑΠ για να επιτύχει την σωτηρία του.
    Ο πατέρας του στο Νταβός προσπάθησε με μια υποτιθέμενη επιτυχία να ισοσκελίσει τις εντυπώσεις από την κάκιστη αρχηγία του θυσιάζοντας το δικαίωμα της χώρας να κάνει υποθαλάσσιες έρευνες έστω και έξω από το Σκαραμαγκά.
    Οπότε όλα μπορεί να τα περιμένει κανείς.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ blue nile 22/10/2010 06:52:49

      Το "Νταβός", δεν ξέρω αν θα μπορούσε να σώσει τον πατέρα του από μόνο του. Μην ξεχνάμε πως όταν έγινε το "Νταβός", το σκάνδαλο Κοσκωτά δεν είχε ακόμα σκάσει. Το μόνο σκάνδαλο με το οποίο τότε ασχολιόταν ο ελληνικός λαός ήταν η Μιμή. Και όταν μετά ήρθε και το σκάνδαλο Κοσκωτά, ο Ανδρέας είχε αναγκαστεί να καταφύγει στο "Τσοβόλα, δώσ' τα όλα" προκειμένου να κρατήσει με νύχια και με δόντια την ήττα σε διαχειρίσιμο ποσοστό.

  27. stroumfaki avatar
    stroumfaki 21/10/2010 23:58:47

    Αχ, αυτές οι δημοσκοπήσεις......!
    Φανταστείτε τι δύναμη έχετε, όλοι αν δεν τους ψηφίσετε......
    Όσοι είναι να τους ψηφίσετε, απλά βάλτε άκυρο..... θα κάνετε καλό στη κοινωνία.

  28. Y. avatar
    Y. 22/10/2010 06:50:32

    Σάρωσε στις εκλογές όχι γιατί οι πολίτες πίστεψαν στην αλλαγή, αλλά γιατί πίστεψαν ότι υπάρχουν λεφτά, και ο Καραμανλής τα έκρυβε

  29. Άργος avatar
    Άργος 23/10/2010 11:15:39

    Πριν ένα χρόνο ΕΞΑΠΑΤΗΣΕ.

    Ξαναβγαίνει τώρα ...

    Επίπεδο νοημοσύνης Επικίνδυνο.