#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2012 11:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η άτυπη δημοσκόπηση των παρατρεχάμενων



Η ιδιάζουσα φυλή των κομματικών στελεχών, που ο απλός λαός πολύ σοφά ονομάζει κομματόσκυλα, έχει μια δική της δυναμική.

Μια δυναμική, που είναι πολύ, μα πάρα πολύ απλή:

Όπως οι πυγολαμπίδες ελκύονται και σπεύδουν προς το φως, έτσι και οι διάφοροι κομματικοί παρακεντέδες, όταν οσμίζονται εξουσία, σπεύδουν ολοταχώς.

Κατά καιρούς έχω δει τέτοιου είδους «στελέχη» να διαγκωνίζονται για το ποιος θα πρωτοπλησιάσει κάποιον μεγαλόσχημο, ποιος θα καταφέρει να φωτογραφηθεί δίπλα του, και ποιος θα είναι αυτός που θα λάμψει δια του ετεροφωτισμού.

Αυτή είναι η φύση του κομματισμού, και δυστυχώς η Ελλάδα είναι κράτος στο οποίο κυριαρχεί παντελώς ο κομματικός διαδρομισμός, οι «βυζαντισμοί», και οι εσωκομματικές ραδιουργίες.

Οι κομματικοί σωλήνες αποτελούν το ιδανικό περιβάλλον μέσα στο οποίο καλλιεργείται και ευδοκιμεί το «τσατσιλίκι».

Μια εντελώς άτυπη μορφή δημοσκόπησης, είναι και η πρεμούρα των κομματικών αυτών βαλέδων, και των παρατρεχάμενων,  να πλησιάσουν τον ηγέτη ενός κόμματος, η οποία αυξάνεται σε ορμή, όσο αυξάνονται και οι πιθανότητες εκλογικής νίκης, και άρα εξουσίας.

Αυτό συμβαίνει τελευταία και με τον Σαμαρά.

Το διαπιστώνω καθημερινά.

Και από την μια είναι ενθαρρυντικό, αφού αυτό δείχνει ότι μάλλον πάει για νίκη, αλλά από την άλλη….

Ο άνθρωπος που ήταν ξεχασμένος απ όλους στην πολιτική ερημιά, για πάρα πολλά χρόνια,  φαντάζομαι πως θα αντιλαμβάνεται καλύτερα απ όλους αυτό που περιγράφω.

Όσο πλησιάζει ο καιρός της εκλογικής του νίκης (την οποία εύχομαι ολόκαρδα) τόσο αυξάνεται και ο αριθμός των «τενεκέδων», που ξαφνικά τον ερωτεύτηκαν, και που τσαλαπατιούνται μεταξύ τους για το προνόμιο μιας … χειραψίας.

Όλα τα παραπάνω τα ξέρουν πολύ καλά όλοι όσοι πολιτεύονται σε οποιοδήποτε επίπεδο.

Απλά, μου προκαλεί θλίψη το γεγονός, ότι ανάμεσα στα χίλια μύρια εθνικά, οικονομικά, και άλλα σοβαρά ζητήματα,  που θα κληθεί να αντιμετωπίσει ως πρωθυπουργός, θα έχει και το επιπρόσθετο βάρος των διάφορων παρασίτων, που όταν μυριστούν φαγητό,  ορμάνε με τα μούτρα.

Χώρια τα γνωστά και μη εξαιρετέα εσωκομματικά μαχαίρια, που ήδη ακονίζονται νυχθημερόν.

Κουράγιο πρόεδρε…. Τίποτα άλλο.

Strange Attractor

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tak avatar
    tak 15/06/2012 12:22:05

    Strange Attractor, όποιος υποχωρεί, μπορεί να ξαναπολεμήσει… Δεν το είπα εγώ, ο ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ το είπε... Και ο ψηλός το ξέρει καλά...

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ tak 15/06/2012 16:55:30

      Του φευγάτου η μάνα,δεν έκλαψε ποτέ.
      Δημοσθένης(περίπτερο)

      • tak avatar
        tak @ Ιωάννης33 15/06/2012 18:36:02

        Φίλε, δεν ήταν ούτε η μάνα από το Σούλι ούτε αυτός από την Κιάφα... Φυσικά όσοι γυρίζουν την πλάτη στη μάχη, τη γυρίζουν και στην τιμή...

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ tak 15/06/2012 18:19:23

      Στην εδώ επίσκεψή του συνέβη ότι ακριβώς περιγράφει ο SA .
      Σε μια πόλη που όλοι λίγο πολύ γνωρίζονται τέτοια φαινόμενα δεν περνούν απαρατήρητα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Φελίζα 15/06/2012 21:46:42

        Δυστυχώς, παντού τα πάντα.

  2. theo1611 avatar
    theo1611 15/06/2012 12:35:23

    Μάλλον εντονότερο pressing παρατρεχάμενων (άλλων κομματικών σωλήνων) πρέπει να δέχεται ο Τσίπρας!!!

    Ο Σαμαράς θα το είχε δεχτεί και στις εκλογές της 6ης Μαϊου που πήγαινε για αυτοδυναμία.

    Εκτός κι αν αναφέρεσαι σε επανακάμψαντες ή νέους που επιθυμούν την ανταλλαγή της ψήφου τους (και άρα δεν είναι και σίγουροι)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ theo1611 15/06/2012 12:45:40

      Μιλάω βασικά για κομματικά στελέχη, πολιτευτές, παρατρεχάμενους, κλπ από τους οποίους η χώρα μας είναι γεμάτη.
      Όταν ήταν "εξόριστος", οι παρακεντέδες αυτοί τον αγνούσαν.
      Όταν ανέλαβε την αρχηγία και ήταν σφόδρα αντιμνημονιακός τον πλησίαζαν ελάχιστοι, όταν πήγαμε στις εκλογές της 6/5 ήταν (ενδεικτικά) 100, και τώρα είναι 200. Βέβαια προστέθηκαν και οι ντορικοί.
      Αν όμως ήταν σίγουρη η μεθαυριανή νίκη θα ήταν 1000. (οι αριθμοί πάντα ενδεικτικοί και συμβολικοί).
      Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει πραγματική μοναξιά όταν είσαι στην κορυφή.

      • tak avatar
        tak @ Strange Attractor 15/06/2012 18:39:05

        Φίλε μου, ένας στην πόλη μου τον αποκαλούσε "πολιτικό αλήτη"... Τώρα του πλέκει το εγκώμιο... Εξουσία γαρ, αλλά έχουν γνώση οι φύλακες... Ε, Δαναέ;

  3. Δαναός avatar
    Δαναός 15/06/2012 12:56:48

    Αυτή είναι Strange η μοναξιά του καλλιτέχνη! Και είναι καλλιτέχνης ο άνθρωπος! Βεβαιώνω τα παραπάνω λεχθέντα!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δαναός 15/06/2012 13:49:04

      Lonely at the top.
      Αφιερωμένο εξαιρετικά στον Σαμαρά!
      h--p://www.youtube.com/watch?v=JXsrECoD_tc

  4. kitsos avatar
    kitsos 15/06/2012 13:28:01

    Το επομενο στοιχημα ειναι να μην του επιτρεψουν να αναλαβει πρωθυπουργος.

  5. roadrunner avatar
    roadrunner 15/06/2012 15:22:14

    SA έχεις δίκαιο και λίγα λες...όταν ο Πρόεδρος ήρθε στην πόλη μου πριν κάποιες μέρες, βγήκε μια βόλτα στην αγορά, και δέχτηκε τόσο πρεσσάρισμα από τους παρατρεχάμενους που σπρώχνονταν ποιος θα βγει φωτογραφία δίπλα του, που στο τέλος με δυσκολία άνοιγε δρόμο για να προχωρήσει...
    Η πλάκα είναι ότι μερικοί από αυτούς, δεν ήταν καν παρόντες, όταν ενόψει των εσωκομματικών είχε ξαναέρθει στην πόλη , ως υποψήφιος αρχηγός.
    Εν πάσει περιπτώσει όμως, ίσως έχει και την καλή του πλευρά όλο αυτό..κάτι σαν βαρόμετρο, σαν παράσταση νίκης κτλ.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ roadrunner 15/06/2012 15:51:50

      Έτσι είναι, και πάντως δεν αναφέρομαι σε απλούς πολίτες που θέλουν να του σφίξουν το χέρι, αλλά στους επαγγελματίες τσανακογλύφτες, που οσμίζονται φαί και θέλουν να δηλώσουν Σαμαρικοί στα εύκολα.
      Αυτοί είναι και οι πρώτοι που θα τον σταυρώσουν σε μια τυχόν στραβή που θα του τύχει.

  6. Σπορέας avatar
    Σπορέας 15/06/2012 15:51:24

    Παράξενε, αν ο πρόεδρος, με τη βοήθεια του θεού και για το καλό της Πατρίδας, καταφέρει να νικήσει το σάπιο πτώμα της μεταπολίτευσης, τότε θα μας χρωστάει...
    Θα μας χρωστάει να ξαναβάλει το τραίνο στις ράγες του.
    Είθε...

  7. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 15/06/2012 17:00:23

    Ετσι ακριβώς Strange,είναι εξοργιστικό.
    Αλλά να σου πω,δυστυχώς η δυναμική αυτών σε τοπικό επίπεδο είναι τόσο μεγάλη και εδραιωμένη,που χωρίς αυτούς δεν γίνεται.Μέχρι να καταφέρουν να χωρέσουν σε μια φωτό,έκαναν πόλεμο παρασκηνιακό στην ΝΔ.Ονόματα δεν σε λέω,τα ξέρεις καλύτερα εδώ στην πόλη μας.

  8. TopGunZ avatar
    TopGunZ 15/06/2012 18:46:31

    Το κακό Παράξενε δεν είναι απλά η ύπαρξη αυτών των χειραψιάκηδων. Είναι το ποσοστό του κοσμάκη που άγουν και φέρουν. Αυτή είναι η πολιτική μας κατάντια και η εθνική μας μοναξιά...

  9. tasos1 avatar
    tasos1 15/06/2012 18:47:42

    Οι μαϊντανοί των φωτογραφιών και των τηλεοράσεων! Να μπορούσα να τους έρριχνα σπρέι μπλε, θα γίνονταν οι φωτογραφίες καλλιτεχνικές!