Η Χούντα του ΣΥΡΙΖΑ δεν πρόκειται να περάσει
09/07/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Χούντα του ΣΥΡΙΖΑ δεν πρόκειται να περάσει

Ας το βάλουν καλά στο μυαλό τους

Στα ολοκληρωτικά καθεστώτα, ακόμη και αν αυτά προέρχονται από… δημοκρατικές διαδικασίες οι τρόποι για να διατηρήσεις την εξουσία σου είναι πολλοί. Ένας από αυτούς είναι να δημιουργείς ένα εθνικοπατριωτικό μέτωπο το οποίο καμιά σχέση δεν έχει με την πατρίδα, όμως, η ρητορική του είναι τέτοια ώστε να εξεγείρει τα πλήθη των πολιτών οι οποίοι τις περισσότερες φορές δεν ξέρουν τι τους γίνεται ή δεν έχουν καθρέφτη να κοιταχτούν και ρίχνουν το φταίξιμο πάντα στους άλλους.

Είναι οι ίδιοι που πιστεύουν σε θεωρίες συνωμοσίας, στους Εβραίους, τους επιβουλεύοντες το «καλύτερο οικόπεδο της γης», τους Νεφελίμ, τους Ελοχίμ. Είναι αυτοί βεβαίως που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους, που κοπροσκυλιάζουν περιμένοντας το 60ευρω του παππού από το ΑΤΜ και μετά τρέχουν στο Σύνταγμα για να βρίσουν την Βουλή και την άτιμη κοινωνία. Είναι σ’ αυτές τις ομάδες του πληθυσμού πολύ εύκολη η σπορά.

Ένας άλλος τρόπος είναι φλομώσεις στο ψέμα τους πολίτες και να στρέψεις την αποτυχία σου σε άλλους. Δεν φταις εσύ αλλά όλοι οι άλλοι κακοί. Έτσι και το ξύλο γλιτώνεις και την ανατροπή και πάντα υπάρχει κάποιος εχθρός για να ασχολείται η μάζα.

Ο τρίτος τρόπος είναι να μοιράσεις χρήμα, όπως έκανε η Χούντα. Όμως, τώρα επειδή δεν υπάρχει χρήμα μόνος τρόπος είναι να… τυπώσεις. Κάπως έτσι θα σκέφτεται και ο ΣΥΡΙΖΑ τα επόμενα βήματά τους, έχοντας στην παρέα του βεβαίως τον στρατηγό Πάνο που δεν θα είχε και κανένα πρόβλημα να κατεβάσει τα τανκς στο Σύνταγμα ή να δώσει εντολή για έλεγχο της εσωτερικής ασφάλειας από τον Στρατό.

Μαζί βεβαίως και μια «κυρία» σαν την αγαπημένη Ζωή που θα εκδίδει εντάλματα σύλληψης για όποιον πάει κόντρα στην επανάσταση. Θα συλλάβει τον Στουρνάρα, θα πλακώσει πέντε – έξι βουλευτές της ΝΔ και άμα λάχει θα κλείσει στα κάτεργα και τον Μάρτιν Σουλτς.

Ποια είναι όμως η κίνηση – ματ; Αυτή είναι ο έλεγχος των Μέσων Ενημέρωσης. Ό,τι δεν σου αρέσει του ρίχνεις μια μήνυση, τον τραβάς στα δικαστήρια και τα Πειθαρχικά, τον φοβίζεις με τις στρατιές των Συριζοτρόλ και στη συνέχεια δεν αποκλείεται να τον κλείσεις κιόλας.

Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ έχει αρχίσει να τηρεί πιστά το… πρότυπο της Χούντας των Συνταγματαρχών. Αν και με διαφορετικές ιδεολογικές καταβολές οι οποίες όμως έχουν ένα κοινό στοιχείο. Ο Ολοκληρωτισμός, ο φασισμός που είτε είναι αριστερός είτε δεξιός το ίδιο κάνει.

Το είχαν πει από την αρχή με ενορχηστρωτή τον Παππά. «Θα τα κλείσουμε τα άτιμα τα Μέσα» της διαπλοκής. Έτσι περνά και στον κόσμο που κοιμάται ότι πολεμά τη διαπλοκή και ελέγχει την ενημέρωση με απειλές και εκβιασμούς. Πότε με τα δάνεια που χρωστάνε οι επιχειρήσεις, πότε με στημένες συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας, πότε με γιαουρτώματα και πότε με πειθαρχικά. Καλή ώρα η ΕΣΗΕΑ και το Πειθαρχικό τους που άρχισε να στήνει Στρατοδικεία για να δικάσει και να καταδικάσει τους δημοσιογράφους που… δεν έκαναν καλά τη δουλειά τους. Δεν τους άρεσε η μετάδοση του δημοψηφίσματος. Έδειχναν πολλές… ουρές στα ΑΤΜ και πολύ πίκρα, ενώ τέτοια δεν υπάρχει σύμφωνα με τους υποστηρικτές του σοσιαλιστικού παράδεισου. Εκμεταλλεύτηκαν βεβαίως και ορισμένες γκάφες ή υπερβολές κι έτσι έστησαν τις διώξεις. Το επόμενο βήμα θα είναι να στέλνουν στα κανάλια και τις εφημερίδες έναν «επίτροπο» για να ελέγχει τα δελτία ή να βάζει τους τίτλους. Άραγε γιατί δεν κάνουν και μια επιτροπή Δεοντολογίας να στέλνουν εκεί τα δελτία ειδήσεων και η μονάδα προπαγάνδας να τα «διορθώνει»;

Μαθαίνουμε ότι εισαγγελέας διέταξε έρευνα κατά του Τζήμερου γιατί έγραψε στο facebook ότι θα μπουκάρουν στο Μαξίμου και σε άλλα υπουργεία και θα τους πετάξουν έξω με τις κλωτσιές. Έγκλημα, να τιμωρηθεί με 20 χρόνια κάθειρξη για… υποκίνηση σε στάση.

Δεν είναι για γέλια. Είναι μια απτή πραγματικότητα η οποία θα ενισχυθεί όσο ο ΣΥΡΙΖΑ διατηρείται στην εξουσία. Θα παίζει νταούλια για να χορεύουμε όλοι εμείς που δεν συμφωνούμε καθόλου.

Βεβαίως κανένα πειθαρχικό δεν παρενέβη για να τραβήξει το αυτί του ΑΝΤΑΡΣΥΑ δημοσιογράφου Δελαστίκ που χαρακτήρισε γερμανοτσολιάδες και σκυλιά όσους δεν ψήφισαν «ναι». Ούτε παρενέβη εισαγγελέας όταν οι Συριζαίοι μούντζωναν τη Βουλή και έλεγαν να «καεί, να καεί, το μπουρδέλο η Βουλή».

Ζούμε ιστορικές στιγμές. Αν ο ΣΥΡΙΖΑ μας πάει στη δραχμή θα επιχειρήσει να ελέγξει τα πάντα, για να ελέγξει και τις αντιδράσεις. Για να ποδηγετήσει το λαό που δεν θέλει ούτε φτώχεια, ούτε έλεγχο, ούτε αριστερές χούντες.

Ελπίζουμε το σχέδιό τους να μην περάσει. Γιατί δεν είναι 1967, τότε που οι αριστεροί της εποχής είχαν «κοιμηθεί» ενώ ο Παττακός έκανε παρέλαση με τα τανκς. Τώρα ο κόσμος είναι μορφωμένος, ταξιδεμένος και καλοζωισμένος. Θα τους πάρει με τις πέτρες όσους νομίζουν ότι θα στήσουν ένα σύστημα φανατισμού και απόλυτου ελέγχου της εξουσίας και των πολιτών.

Η Χούντα του ΣΥΡΙΖΑ δεν πρόκειται να περάσει, ας το βάλουν καλά στο μυαλό τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παράξενος avatar
    Παράξενος 09/07/2015 08:19:49

    Μαθαίνουμε ότι εισαγγελέας διέταξε έρευνα κατά του Τζήμερου γιατί έγραψε στο facebook ότι θα μπουκάρουν στο Μαξίμου και σε άλλα υπουργεία και θα τους πετάξουν έξω με τις κλωτσιές. Eνδιαφέρον. Να υποθέσω ότι θα κινηθεί ο εισαγγελέας και κατά όσων έχουν γεμίσει εδώ και χρόνια το κέντρο της Αθήνας με αφίσες που προτρέπουν σε ταξικό πόλεμο, δηλαδή σε εμφύλιο; Υποθέτω πως όχι, άλλωστε αυτός ο μηδενισμός έφερε το σύριζα στην εξουσία. Πάντως έχετε υπόψη πως η κατάργηση της ελεύθερης ενημέρωσης θα γίνει με τις ευλογίες του κόσμου. Από χρόνια είχα παρατηρήσει ότι ο Έλληνας μισεί την ελευθερία του διπλανού του. Για παράδειγμα όταν σε έβλεπε ένας επαναστάτης σε μια σχολή να διαβάζεις ένα βιβλίο αντίθετο στις ιδεοληψίες του σε ρωτούσε επίμονα γιατί το διαβάζεις και προσπαθούσε να σε αναγκάσει με "διάλογο" να δεχτείς την άποψή του. Κακά τα ψέματα, αν οι Έλληνες αγαπούσαν στοιχειωδώς τη χώρα τους δε θα είχαμε πλησιάσει αυτό το σημείο. Ο εθνομηδενισμός έκανε τη δουλειά του, με την υποστήριξη ή ανοχή όλων των κομμάτων. Με ανησυχεί το ότι την τελευταία φορά που είχαμε δικτατορία στην Ελλάδα έγινε εισβολή στην Κύπρο. Αν προσθέσουμε την κατάσταση με τους λαθρομετανάστες, που μπορεί κάποιος να υποθέσει τι θα κάνουν όταν δε θα τους ταΐζουν άλλο, καταλαβαίνουμε ότι θα ζήσουμε μαύρες μέρες.

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 09/07/2015 08:34:11

    Πολύ σωστό άρθρο. Αν διαβάσει κάποιος την ιστορία του 1917 στη Ρωσία, βλέπουμε να εξελίσσεται η ίδια στρατηγική από τους νεομπολσεβίκους του σύριζα. Το πήγαν λάου-λάου μέχρι τώρα και με το δημοψήφισμα και το ΟΧΙ έχουν ξεφύγει εντελώς. Είχαν μια Κωνσταντοπούλου πριν, τώρα έχουμε πολλούς κλώνους της. Προκαλούν επιδεικτικά πια. Θα έχουμε ντράβαλα με το αριστερό άκρο που πια έχει ρίξει τις μάσκες λόγω θράσους...

    • Γιώργος ΜΠ avatar
      Γιώργος ΜΠ @ Γεώργιος Τ. 09/07/2015 09:20:13

      φίλε μου, δίκαιη η οργή σου, λάθος τα συμπεράσματά σου. Τι σχέση έχουν οι σαλονάτοι του ΣΥΡΙΖΑ με τα σούσι και τις καταθέσεις στο εξωτερικό με τους μπαρουτοκαπνισμένους μπολσεβίκους που κουβάλαγαν ο καθένας καμιά εικοσαριά χρόνια στις φυλακές του τσάρου; Καμια σχέση δεν έχουν... Τι σχέση έχει η φραπεδόβια μάζα που στηρίζει τον ΣΥΡΙΖΑ με τους εργάτες των ρωσικών πόλεων που πάλλονταν από λαχτάρα για κατάργηση της εκμετάλευσης; Καμιά σχέση, ξανά. Όταν αποκαλείς τους τυχοδιώκτες του ΣΥΡΙΖΑ "κομμουνιστές" είτε είσαι αφελής, είτε θες συνειδητά να συκοφαντήσεις ένα ιδεολογικό ρεύμα που ήταν πάντα σε ανοιχτό πόλεμο με αυτό που ιστορικά αποκαλείται "οππορτουνισμός" (από τον Κάουτσκυ πριν 120 χρόνια έως τις σημερινές καρικατούρες τύπου Τσίπρα και CIA).

      • ΤΤ avatar
        ΤΤ @ Γιώργος ΜΠ 09/07/2015 10:27:11

        Οι άνθρωποι με σφυροδρέπανα καλούνται ''κομμουνιστές'', και οι άνθρωποι με σβάστικες καλουνται ''ναζί''. Προφανώς ο Τσίπρας δεν είναι Λένιν και ο Παναγιώταρος δεν είναι Χίμλερ, αλλά έχουν σφυροδρέπανα και σβάστικες. Τα των δογμάτων, ποιός είναι τροτσκιστής ή σταλινικός, ποιός είναι Βέρμαχτ ή SS, ας τα βρουν μεταξύ τους. Είναι εσωτερική τους υπόθεση και, ειλικρινά, δευτερεύον κι αδιάφορο.

  3. Jim Beam avatar
    Jim Beam 09/07/2015 08:38:15

    Εαν προσεγγίσουμε φιλοσοφικά την κατάσταση της χωρας, θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι η ΑΡΙΣΤΕΡΑ φταίει για την πτώχευση μας !!, Μπορεί να μην κυβέρνησαν ποτέ πριν, αλλά αυτοί πίεζαν για παροχές, οι συνδικαλιστές τους πίεζαν ασφυκτικά την ελληνική βιομηχανία μέχρι που την εξαφάνισαν, η αριστερή νοοτροπία κυριάρχησε στον δημόσιο τομεα και την χωρα γενικότερα ..... Η διακυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ επισφραγίζει τα παραπάνω και τελικά η ΑΡΙΣΤΕΡΑ πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες της για την μη προσαρμογή της χωρας μας στο δυτικό κόσμο !!!! ΥΓ οι αριστεροί όλα αυτά τα χρόνια λειτουργούσαν στις παρυφές του συστήματος.....

    • Μανια avatar
      Μανια @ Jim Beam 10/07/2015 09:41:13

      Ακριβως!!!! Κυβερνουσαν απο το παρασκηνιο

  4. κατωυποστάθμης avatar
    κατωυποστάθμης 09/07/2015 08:54:15

    δυστυχώς όλοι εχουμε προσγειωθεί κάπως απότομα και εχουμε αντιληφθεί οτι η ιστορία με κινήματα ,η πραξικοπήματα τύπου πράγας ,Παγκαλου ,Παπαδόπουλου , Ιντιρας Γκάντι,Κάστρο,Ζία ουλ Χακ κλπ κλπ δεν είναι τού παρελθόντως αλλά διαχρονική πιθανότητα δεν θα μπούμε στην λογική αν ειναι για καλό η για κακό τα κινήματα κρινόμενα εκ του αποτελέσματος ,ωφείλει ομως ενα σωστό δημοκρατικό και αστικό καθεστώς να ειναι αυστηρό παντού χωρίς διακρίσεις συμπάθειες η φοβίες σε ισχυρά μπλόκ γνωστων αγνώστων ταραξιών και φυσικά με τον εαυτό του πρώτα,τηρώντας την δεοντολογία , να μήν υπάρχει το απειροελάχιστο ιχνος υποψίας χειραγώγησης της δικαιοσύνης που θα κρίνει με δυο μέτρα δύο σταθμα οπως συμβαίνει πολλές φορές εξώφθαλμα, αν συνεχίσουμε να μην συμβαίνει αυτό τότε δυστυχώς θα εχουμε στο μέλλον ευκολη πιθανοτητα επικράτησης κινημάτων ,Υ.Γ. κάποτε το 1967 μεχρι τον Δεκέμβριο ηταν δοτός πρωθυπουργός κάποιος προερχόμενος απο το δικαστικό σώμα δεν ,θυμαμαι το ονομα του , η αντιπολίτευση, μη νόμιμη πλέον, το θεωρησε ευθεία περάμβαση και οσμωση εκτελεστικής με δικαστική εξουσία λησμονώντας ομως τα οσα απαραδεκτα πεπραγμένα ΤΗΣ, πάλι με το δικαστικό σώμα επι κοινοβουλευτικού καθεστώτος τα χρόνια 1962-1967

  5. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 09/07/2015 08:56:29

    να δεις που θα ηρωοποιηθεί ο Τζήμερος. η ουσιαστική αντιπολίτευση είναι οι ίδιοι οι πολίτες. με τον ακτιβισμό τους θα δώσουν τη μάχη τους και εγώ μικρότερος είχα ιδεοληψίες και ονειρευόμουν εθνικισμούς. κάποια στιγμή άρχισα να σκέφτομαι πιο ρεαλιστικά. ελπίζω για το καλό της χώρας, και ο Τσίπρας να κάνει κάτι ανάλογο. θέλω να δω κάτι αγνό και πατριωτικό, κάτι φιλελεύθερο χωρίς όμως να λιώνει το φτωχό και τον αδύνατο και κυρίως χωρίς πολιτικά τζάκια. Το τελευταίο συνιστά το μεγαλύτερο βαρίδι της ΝΔ. Τα τζάκια χρησιμεύσουν για τη επικοινωνιακή στρατηγική του ΣΥΡΙΖΑ. Μέχρι εκεί.

  6. Διονύσσιος Καρδιανός Θραξ avatar
    Διονύσσιος Καρδιανός Θραξ 09/07/2015 09:01:11

    Αδελφέ μη ορκίζεσαι για το τελευταίο, για τον λαό ντε ότι δεν θα ανεχτεί κλπ. Ο λαός μπορεί να ανεχτεί τα πάντα απλά διότι τον βολεύει και με αυτό τον άκρατο ατομικισμό και αμοραλισμό με τον οποίο έχει εμποτιστεί η Ελληνική κοινωνία απο την δεκαετία του 80, νάσαι σίγουρος ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα δυσκολευτεί να περάσει πράγματα αδιανόητα. ίδωμεν

  7. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 09/07/2015 09:29:12

    Πολυ σωστά οσα γράφετε. Τις τελευταίες 2 ημέρες αρχισε η επιθεση προπαγανδας με το ποιες εταιριες χρωστουν πολλα δις . Φυσικα μεσα ειναι ΜΜΕ αλλα δεν αναφερεται στο γκαιμπελίστικο αρθρο αν και πόσες εταιρίες εξυπηρετούν τα δανειά τους. Εδώ και πάρα πολυ καιρό εχω γραψει οτι μονο ενα webchannel , ενας ραδιοφωνικός σταθμός και καποια επίσημα μπλογκς πρεπει να δημιουργηθουν για να λενε την αληθεια. Με ενυπογραφα αρθρα και υπευθυνους δημοσιογραφους. Και ας κατοικουν στο εξωτερικο για να ειναι σιγουροι οτι το κομματικο κρατος του ΣΥΡΙΖΑ δεν θα τους διωξει.

    • Πάρης ο όμορφος avatar
      Πάρης ο όμορφος @ Ρεαλιστης 09/07/2015 10:06:18

      Δεν είναι κολάσιμο να χρωστά χρήματα μιά εταιρεία, αρκεί να είναι διαφανείς οι μέθοδοι μέσω των οποίων χρηματοδοτήθηκε και να φροντίζει αυτή συνεπέστατα την αποπληρωμή των χρεών της. Εγώ πιστεύω οτι θα πρέπει να αντιμετωπιστούν άπαντες με δικαιοσύνη αλλά και αυστηρότητα. Πολλοί έχουν κακομάθει και μέσω της διαπλοκής που τόσα χρόνια επικράτησε, έχουν καταφέρει να απολαμβάνουν γενική ασυλία, αντιπροσφέροντας εξυπηρετήσεις, στηρίξεις και βοήθειες, πολλών ειδών. Όπως αντιμετωπίζεται ο μέσος πολίτης όταν δεν είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του, έτσι θα πρέπει να αντιμετωπίζονται και οι διάφορες επιχειρηματικέρς ελίτ. Αυτή θα είναι μία σοβαρή μεταρρύθμιση. Η επιβολή της απόλυτης ισονομίας με αυστηρότητα, προς κάθε παραβάτη.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Πάρης ο όμορφος 09/07/2015 15:29:14

        Μιλᾶς γιά τά ἴδια "μμε" πού μέ κτυπήματα κάτω ἀπό τήν μέση δημιούργισαν βατοπέδια καί "γκαβούς";; Πού ἦταν ἡ "ἀριστερίστικη δημοκρατική σας" εὐεσθησία τότε;;; Ξευτῖλες!! Νομίζετε ὅτι τρῶμε κουτόχορτο;;

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Φωτεινή 09/07/2015 15:45:49

          "εὐαισθησία"

          • Το τζίνι avatar
            Το τζίνι @ Φωτεινή 09/07/2015 16:27:44

            Καλά, άμα έχει επίπεδο η μπακάλισσα, τον τυλίγει με τέχνη τον μπακαλιάρο. Έκθαμβος!

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Το τζίνι 10/07/2015 11:48:33

            Τό δικό σου ἐπίπεδο ποιό εἶναι γιά νά καταλάβω, ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΣ ἤ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΣ μπακαλιάρος;; Τήν λύστε τήν ἐξίσωση;; :)

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Φωτεινή 10/07/2015 11:49:25

            "λύσατε"

  8. ΤΤ avatar
    ΤΤ 09/07/2015 10:29:12

    Τσαβισμός κάργα.
    Καταλαβαίνω ότι δεν είμαστε Αμερική να λέμε τον προεδρο σαυροειδή εξωγήινο και να μην κουνιέται φύλλο, και πως στην Ευρώπη δεν υπάρχει απόλυτη ελευθερία λόγου.

    Αλλά να ξαναφτιαξουμε συνδικάτα, σωματεία, ΜΜΕ,επειδή είπαν ΝΑΙ όταν εμείς λέμε ΟΧΙ, και να μη μας ενοχλεί η χουλιγκανοειδής πρόεδρος της βουλής, η οποία υποτίθεται ότι είναι ουδέτερη ex officio, να αφρίζει υπέρ του ΟΧΙ και να βγαίνει να χαιρετάει τον όχλο σαν άλλος λα'ι΄κός ηγέτης του μεσοπολέμου, είναι άτοπο.

    Το Συμβούλιο της Ευρώπης σας το είπε, έπρεπε να περάσουν 15 μέρες από την προκύρηξη ως τις κάλπες... Δημοκρατία;

    Σας τα είπανε κι οι αριστεροί στο Ευρωκοινοβούλιο σύντροφοι, ''Δημοκρατία και Πούτιν δεν πάνε μαζι''...

    Πουτινίζετε και Τσαβίζετε άγρια σύντροφοι και σας πηρανε χαμπάρι.

    Σκεφτείτε, αυτη η ανάρτηση θα γινόταν στην Αγγλία; Στην Γαλλία;
    Στο Ιράν όμως και στην Τουρκία γίνεται άνετα. Κατανοητό σύντροφοι;

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΤΤ 09/07/2015 15:33:19

      Νομίζουν ὅτι θά μπορέσουν νά ἱσορροπήσουν σέ δύο βάρκες μέχρι νά πέσουν νά πνιγοῦν, ΑΜΗΝ καί πότε!!!

  9. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 09/07/2015 11:42:52

    Οσο αντιστάθηκαν ο αριστεροί στη δικτατορία του 1967, δεν κουνήθηκε φύλλο μόλις κηρύχθηκε, το ίδιο θα γίνει με την αντίσταση των "φλώρων" της δεξιάς. Οι πρώτοι που θα τρέξουν δίπλα στην εξουσία θα είναι οι δεξιοί για να προλάβουν να φτιάξουν τα κονέ και να πάρουν τις άδειες εισαγωγής τροφίμων, φαρμάκων κλπ. Όπως είχε πεί ένας παλιός στρατηγός που είχε φέρει δικτατορία, αν ήξερε τελικά πόσο εύκολα μπορούσε να πάρει την εξουσία θα το είχε κάνει από όταν ήταν δεκανέας. Πιά αντίσταση και κουραφέξαλα....Πού είναι οι δημοσιογράφοι-εξουσιαστές να ξεφτιλήσουν ιδεολογικά τους κομματικούς ιστρούχοντες που τους ..καλούν για έλεγχο στα...πειθαρχικά? Και η ελευθερία του λόγου και των απόψεων? Ασε να τα έχουμε καλά με την εξουσία πρώτα, και δή με τον πρωθυπουργό και τους εκπροσώπους του, και μετά βλέπουμε. Έχουμε καιρό να τα πούμε όλα... Δρυός πεσούσης....Κανείς πρωθυπουργός δεν είναι αιώνιος και παντοδύναμος...Οι πρωθυπουργοί έρχονται και παρέρχονται οι δημοσιογράφοι όμως είναι ακλόνητοι. Την καλημέρα μου και καλά κρασιά...Ας αφήσουμε την επανάσταση για μετά το καλοκαίρι καλύτερα...Πιάσαν και οι ζέστες...Ας καθαρίσει καλύτερα ο γιούνκερ την υπόθεση και μετά μπορούμε με την ησυχία και την ασφάλεια να σκυλέυσουμε τα πτώματα...εξ άλλου πάντα οι βοηθητικοί έτρεχαν πρώτοι να αρπάξουν τα όπλα του ηττημένου ως λάφυρα και να κοκορεύονται γιαυτό. Αν αποφασίσουν κάποιο σοβαροί λοιπόν να κάνουν χούντα όχι μόνο θα περάσει ,αλλά θα ζητωκραυγάζουμε κιόλας...Το μόνο που μας σώνει είναι ότι είναι ανίκανοι για τέτοια πράγματα οι παλαβοαριστεροί που μας κυβερνούν ελέω βλακείας συλλογικής (η βλακεία κατά την ένοια του φιλοσοφικού πονήματος " περί της σημασίας των βλακών εν τω συγχρόνω βίω". Επανάσταση με ρετσίνα και φραπέ δεν γίνεται. Αυτή είναι η αριστερά που μας κυβερνά, επομένως από χούντα δεν κινδυνεύουμε, παρόλες τις γραφικές προσπάθειες που καταβάλουν μερικοί μερικοί. Τα πραξικοπήματα και οι επαναστάσεις δεν είναι για παιδάκια και παιδικές χαρές. Ο βασιλίσκος, γιατι περί αυτού επρόκειτο, κωνσταντινος, το δοκίμασαμε κάποτε και μόνο γέλωτες προσέφερε στον κόσμο.

  10. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 09/07/2015 13:22:16

    Τον τζήμερο απ' τον σύριζα ποιος θα σώσει? Ποιος, ποιος, ποιος μωρό μου ποιος...

  11. λαέρτης avatar
    λαέρτης 09/07/2015 14:56:08

    αν δεν μαζευτούν οι δημοκράτες αύριο μαζικά , ειρηνικά και αποφασιστικά να δηλώσουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥΣ το βλέπω για Βου Κορέα το πράγμα (κι όχι άλφα Κορέα που βγάζει τα Samsung για να μην μπερδευόμαστε!!!!!)

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ λαέρτης 09/07/2015 15:21:42

      σήμερα εννοούσα στο Σύνταγμα !!!! Και μην φάτε τον... Παππά ότι ήδη συμφωνήσαμε και δεν έρθετε γιατί μπορεί και να ....συμφωνήσαμε επιτούτου (σας το λέω γιατί έχετε μια κάποια έφεση...!

  12. dikastisdredd avatar
    dikastisdredd 09/07/2015 18:55:49

    Επείγον: Ο Δελαστικ έχει συκοφαντήσει και δυσφημήσει δημόσια (παρουσία δεκάδων χιλιάδων τηλεθεατών) 2 εκατομμύρια έλληνες του ναι. Απαιτείται απο τη Δημοκρατική Δικαιοσύνη "Μηδενική ανοχη"