#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2010 09:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα και ο Κιλτίδης να παραδώσουν τις έδρες τους



Το σχέδιο της κας. Μπακογιάννη βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη.

Χθες  μας ανακοίνωσε από τον  «Αδέσμευτο Τύπο»  ότι διατηρεί επαφές με πολλούς βουλευτές της Ν.Δ. και ότι προτίθεται να  ιδρύσει κόμμα.

Σήμερα, ο …ογκόλιθος της πολιτικής ζωής της  χώρας,  Κώστας  Κιλτίδης, ανακοίνωσε ότι ανεξαρτητοποιείται από τη Ν.Δ.

(Αν  θυμάσθε, αυτόν τον γίγαντα, τον είχε κάνει υφυπουργό Γεωργίας ο Καραμανλής, ύστερα από ασφυκτικές πιέσεις της κας Μπακογιάννη).

Θλίψη μεγάλη θα πέσει στη χώρα!

Ουδόλως, με αφορά το πολιτικό μέλλον του εν λόγω κυρίου. Ήθελα, όμως, να υπογραμμίσω  ότι  εξελέγη βουλευτής με τη σημαία της Ν.Δ.

Η  έδρα του ανήκει στη Ν.Δ. δεν είναι προσωπική του υπόθεση.

Προσωπική θα ήταν, αν κατέρχονταν  στις εκλογές ως ανεξάρτητος και πετύχαινε να εκλεγεί.

Είναι υποχρέωση του, όπως και της αρχηγού του, να παραιτηθούν  από τη βουλευτική τους έδρα.

Δεν τους ανήκει.  Την  σφετερίζονται..

Προφανώς και είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους να αποχωρήσουν από τη Ν.Δ.

Η συμμετοχή σ’  ένα κόμμα είναι εθελοντική.

Είναι όμως ανέντιμο, ηθικά  απαράδεκτο και  πολιτικά αντιδεοντολογικό να διατηρούν την έδρα τους στη Βουλή.

Και το κυριότερο, να αντιπολιτεύονται και να επιχειρούν να βλάψουν το κόμμα που τους εξέλεξε  βουλευτές. Γιατί τι θα ήταν ο κ. Κιλτίδης, αν δεν είχε εκλεγεί βουλευτής της Ν.Δ.;

Ο Αντώνης Σαμαράς, όταν διαφώνησε με τον κ. Μητσοτάκη, είχε το θάρρος και την εντιμότητα να παραιτηθεί από τη βουλευτική του έδρα.

Τι ζητάω τώρα!

Αδέξιος Δεξιός





Υ.Γ. Παρακαλώ να πάρουν σειρά και οι επόμενοι για να τελειώνουμε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 14/06/2010 09:35:43

    Δεν πρεπει να πεφτουμε στο επιπεδο του Τσιπρα οταν εκφραζουμε πολιτικο λογο.Οι θεσεις ειναι των βουλευτων, αν ανεξαρτητοποιηθουν παραμενουν ανεξαρτητοι, δεν εχουν καμια υποχρεωση να τις παραδωσουν.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ man8os 14/06/2010 09:55:27

      Αν ο Κιλτίδης ως ανεξάρτητος ζητούσε την ψήφο των πολιτών, τις ψήφους των συγγενών 1ου βαθμού θα έπαιρνε μόνον και αν. Οι πολίτες τον ψήφισαν πρώτον γιατί ήταν ΝΔ και δεύτερον γιατί μόνον ενταγμένος σε κόμμα ....θα μπορούσε να τους προωθήσει τα ρουσφέτια (έτσι σκέφτονται κι έτσι τους τάζουν όλοι οι πολιτικοί). Οπότε δεν ευσταθεί ο συλλογισμός σου.

      • loretta avatar
        loretta @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 14/06/2010 10:45:01

        ...Θα σου ελεγα τι θα επαιρνε αλλα ...ειμαι ευγενικη...!!

        ο κιλτιδης τελειωσε πολιτικα και ηταν τελειωμενος εδω και πολυ καιρο και μεσα στο κομμα και στον νομο του.

        θα φανει λιαν συντομως ...εξαλλου και ο καθε γελοιος θα παει εκει που του αξιζει.!!

        ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΥΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΒΗΜΑ ΤΟΥΣ.

        ΡΕ ΑΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ.

      • rizospastikos avatar
        rizospastikos @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 14/06/2010 12:52:07

        Tι λετε Ω! Ασχετοι!!!

        Διαβαστε το Συνταγμα...
        Η βουλευτικη εδρα δεν ανηκει σε κανενα κομμα.
        Ανηκει αποκλειστικα και μονο στον Ελληνικο Λαο ο οποιος ειναι ο μονος αρμοδιος να κρινει τη πορεια, και το εργο των βουλευτων που εξελεξε.

    • PELIAS avatar
      PELIAS @ man8os 14/06/2010 11:11:20

      ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΟΜΩΣ, ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΕΙ Η ΝΤΟΡΟΥΛΑ ΜΑΣ . . .


      Επι τέλους έρχεται κάτι καινούργιο. Το νέο κόμμα στην ταλαίπωρη πολιτική μας σκηνή. Απο ποιόν άλλον ; Μά ένας μπορεί ακόμα. Ο επίτιμος. Θα τα βροντούσε, αλλά η κορούλα του μετά απο τόσα χαστούκια που έφαγε τώρα τελευταία πρέπει να στηριχθεί και πάλι.

      Και έτσι έκατσε όλη οικογένεια να σκεφθεί πρώτα απ'όλα για το νέο όνομα που θα προβάλει φωτεινό στο πολιτικό οπτικό πεδίο. Και ο καθένας έγραφε και έσβυνε μέχρι αργά το βράδυ.
      Και όπως μας είπαν προέκυψαν μερικά αξιόλογα ονόματα. Δείτε τα

      1.- Πανελλήνια Οργάνωση Ριζοσπαστικής Δεξιάς Ηρακλείου.

      Για να μήν ξεχνάμε ότι μόνο εκεί ο Σαμαράς έλαβε 0%

      2.- Πατριωτική Ευρωπαϊκή Οργάνωση Συμπολιτών

      Νά όμως που η Μαρίκα τους έκοψε τον ενθουσιασμό. Τί είναι αυτά που γράφει ο παπούς; Αράδιασε τα αρχικά στην πρώτη πρόταση; Π.Ο.Ρ.Δ.Η. δέν είναι;

      Σ.Σ. γιατί Μαρίκα μου; τί άλλο μπορεί να είναι;

      Και μετά είδε και ο επίτιμος τα αρχικά στην δεύτερη πρόταση.Κυριάκο, φώναξε, βγάλε επι τέλους το χέρι απο την τσέπη και αφησε ήσυχο αυτό που κρατάς. 'Ολο αυτό σκέπτεσαι.

      Γιατί πατέρα, ρώτησε ο Κυριάκος.

      Μά δεν αράδιασες τα αρχικά στην δεύτερη πρόταση; δέν βλέπεις ότι, προκύπτει Π.Ε.Ο.Σ.;

      Είδε και αποείδε και η Ντόρα. Έκατσε δίπλα στην μάνα της και απο κοινού προσπάθησαν και έγραψαν

      3.- ΠΑνελλήνια ΠΑράταξη ΡΙζοσπαστικής Αναγέννησης. Ήθελαν με αυτό να συμπληρώσουν τους προηγούμενους τίτλους

      ΠΑ.ΠΑ.ΡΙ.Α

      Μήπως σας έρχεται στο μυαλό κάτι καλύτερο;

      ΠΕΛΙΑΣ

      Άν ναί, τότε σας συνιστώ να μήν εμβαθύνετε ακόμα στην τρίτη πρόταση. Αυτήν να την αφήσετε αργότερα για τον ... ιδεολογικό προσανατολισμό.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ PELIAS 14/06/2010 11:14:50

        ΠΕΛΙΑ,
        Αν συνεχίσεις με τον ίδιο ...οίστρο, βλέπω το Φλέσσα, να σου προτείνει συνεργασία!

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ PELIAS 14/06/2010 12:49:26

        Ξέχασες και τα ΖΩΝΙΑΝΑ....!

        ..κι εκεί ο Αντώνης δεν πήγε καλά,
        προς μεγάλη χαρά όλων μας!

      • loretta avatar
        loretta @ PELIAS 14/06/2010 15:55:27

        Νασαι καλα βρε ανθρωπε εχω λυθει στα γελιαααα

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ PELIAS 14/06/2010 15:59:24

        O ΠΕΛΙΑΣ,

        δεν απαντά,τι έγινε μήπως τον προσέλαβε ήδη ο Φλέσσας;

      • loretta avatar
        loretta @ PELIAS 14/06/2010 15:59:31

        FACTORA

        αναρτησε το σχολιο του ΠΕΛΙΑ σαν τον καλυτερο πολιτικο ανεκδοτο!!!
        Ειναι απιστευτο.!!

        • Factorx avatar
          Factorx @ loretta 14/06/2010 16:03:11

          Ποιο απ όλα loretta;

          • loretta avatar
            loretta @ Factorx 14/06/2010 16:06:01

            αυτο το απιστευτο με την ονομασια του νεου κομματος της ΑΓΙΑΣ ΟΙΚΟΓΝΕΙΑΣ

            απαιχτος ο πελιας

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ PELIAS 14/06/2010 16:04:01

        Lorettam

        Οχι ακόμα!

        Ο Πελίας έχει πλουσιότερο ρεπερτόριο.
        Δε θα τη βγάλει έτσι!

  2. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 14/06/2010 09:56:30

    παμε για 2 κόμματα: ΝΕΑ-ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ κ' ΝΕΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ..ετοιμαστειτε για 12ετία ΓΑΠ

    • messinios avatar
      messinios @ CRAZY DOCTOR 14/06/2010 10:06:06

      ΞΕΧΑΣΕΣ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΥΡΕΡ!!!ΤΕΤΟΙΑ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΜΑΜΑΕΙ ΑΛΥΠΗΤΑ!!!!

    • Σαος avatar
      Σαος @ CRAZY DOCTOR 14/06/2010 10:17:11

      Με τους παπανδρέλληνες να ψηφίζουν για εμάς, πάμε κατευθείαν για Εμφύλιο...

    • σερτης avatar
      σερτης @ CRAZY DOCTOR 14/06/2010 10:19:39

      ρε crazy doctor ξεχνάς το κόμμα νεοφιλελευθέρων.Για να αντέξει η κεντροδεξιά πρέπει πρώτα να αποδομηθεί η ντόρα.Άλλωστε όπου ήταν αυτή η οικογένεια μόνο ίντριγκες.......
      καλύτερα 8 χρόνια να δούμε εξουσία με την ντόρα εκτός πολιτικής παρά σε 4 και με την ντόρα να κρατάει όμηρο την παράταξη....
      άλλωστε μάθαμε πλέον επί 12 χρόνια να φοβόμαστε την ντόρα μήπως κάνει κάτι και ρίξει τη νδ.....πλέον έχουμε μάθει.....δεν μας πειράζει......για σκέψου όμως να βγαινε η ντόρα και να μας έκανε κόμμα νεοφιλελευθερων.....μπρρρρρ

    • man8os avatar
      man8os @ CRAZY DOCTOR 14/06/2010 10:56:57

      4 Κομματα : Νεα Δημοκρατια, Λαικος ανορθοδοξος κωλοτουμπισμος, Νεα Γελαδα, Παννεληνιο σοκαριστικο κινημα. Γιατι εσχατως ,το κεντρο και η δεξια αποτελουνται απο 4 κομματα που εχουν μπλεξει τα μπουτια τους.
      Τι ειναι πιο δεξια η ΝΔ Η ΤΟ ΠΑΣΟΚ?
      Ποιος γενναιος θα απαντησει?

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 14/06/2010 10:18:34

    Υπάρχει κανένας που πιστεύει ότι ο Κιλτίδης θα εκλεγόταν,αν κατέβαινε ως ανεξάρτητος;

    Ηταν υποψήφιος με ένα κόμμα εξουσίας.

    Αξιοποίησε την προβολή και τα μέσα που του παρείχε ένα τέτοιο κόμμα.

    Και οι ψηφοφόροι που τον ψήφισαν ήσαν ψηφοφόροι της Ν.Δ. Δεν ήταν ...ανεξάρτητοι.

    Και στον έστειλαν στη Βουλή για να είναι βουλευτής της Ν.Δ.

    Αν,λοιπόν, ο Κιλτίδης έχει στοιχειώδη πολιτική ευθιξία, πρέπει να παραδώσει την έδρα στο κόμμα με την σημαία και τη βοήθεια του οποίου εξελέγη.

    Ολα τα άλλα είναι δικαιολογίες.

    Και θα δούμε, αν ο Κιλτίδης, επανεκλεγεί!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Κώστας Ροδινός 14/06/2010 10:27:51

      Αυτά όλα συμβαίνουν κύριε Ροδινέ, γιατί οι επιλογές γίνονται βάσει εσωκομματικών ισορροπιών και όχι βάσει αντικειμενικών προσόντων.Άλλωστε αυτοί δεν είναι εργαζόμενοι, είναι "πολιτικοί".
      Θου Κύριε...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΒΡΑΧΟΣ 14/06/2010 10:29:32

        Ελπίζω να αποτελέσουν χρήσιμα μαθήματα για το μέλλον...

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 14/06/2010 10:32:36

        Το μέλλον είναι πολύ περισσότερο κοντά από ότι φαντάζονται ορισμένοι...
        Καλή ημέρα σας.

    • loretta avatar
      loretta @ Κώστας Ροδινός 14/06/2010 11:06:00

      Κε ΡΟΔΙΝΕ..

      Για να εχει καποιος πολιτικη ευθιξια ....πρεπει να εχει και το αναλογο ηθος...ελειψη αυτου να τα αποτελεσματα...στο χερι του λαου του κιλκις ειναι να απαιτησουν την εδρα πισω....

      και πιστευω οτι θα το κανουν...αναμενουμε λοιπον.

  4. σερτης avatar
    σερτης 14/06/2010 10:22:16

    πλέον καθαρίζει το κόμμα από τη χολέρα.......τέλος σε αυτούς που μας πληγώσαν, τέλος σε αυτούς που κάναν τη νδ όμιλο ανεξάρτητων συνεργαζόμενων πολιτικών.....ξεριζώνεται το κόμμα μέσα στο κόμμα......πλέον είμαστε ένα κόμμα....

    • messinios avatar
      messinios @ σερτης 14/06/2010 10:28:46

      ΑΠΟ ΤΩΡΑ??ΒΙΑΖΕΣΑΙ!!!ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΑΚΟΜΑ!!!

  5. Moriarty avatar
    Moriarty 14/06/2010 10:29:09

    προτείνω να κλείσει για 3 ημέρες το antinews, σε ένδειξη πένθους για την μεγάλη απώλεια στη ΝΔ και την πολιτική ζωή γενικότερα.

  6. Spm avatar
    Spm 14/06/2010 10:30:50

    Εγώ πάλι λέω ότι αυτό είναι μια θετική εξέλιξη, η ανεξαρτοποίηση Κιλτίδη.
    Και θα επαναλάβω ότι καλό είναι η κυρία να πάρει μαζί της, αυτούς που πρέπει.
    Γιατί αυτοί που πρέπει, είναι αυτοί που έχουν πληγώσει την παράταξη και το φιλότιμο του Νεοδημοκράτη.
    Οπότε να τους πάρει μαζί της, για να ξέρουμε και επισήμως τι πρέπει να αποφεύγουμε όταν θα πηγαίνουμε στις κάλπες. Τόσο απλά!!!

    Όσο για τις έδρες, σαφώς και δεν τους ανήκουν. Εξελέγησαν γιατί φορούσαν τη φανέλλα της ΝΔ. Αν ήταν αλλοιώς θα ίσχυε, η ρήση Κατσιφάρα: δεν τους ξέρει ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας τους, πόσο μάλλον να τους ψηφίσει!

  7. Patatuf avatar
    Patatuf 14/06/2010 10:34:15

    Να παραδώσει την έδρα και ο Συμπιλίδης για να είμαστε δίκαιοι

  8. Ηλίας avatar
    Ηλίας 14/06/2010 10:42:30

    Ένας λιγότερος. Το κακό είναι ότι μένουν ακόμα πολλοί...

  9. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 14/06/2010 10:43:59

    Αδέξιε Δεξιέ,
    αν είχαν έστω και λίγο από την ποιότητα και το τσαγανό του Αντώνη, δεν θα βρίσκονταν απέναντί του αλλά συνοδοιπόροι του!
    Άφησέ τους λοιπόν να κρατήσουν τις έδρες τους, γιατί έτσι καταδεικνύουν και τη χαώδη διαφορά τους σε θέματα ηθικής τάξης!
    Η αρχηγός του, βρέθηκε στην πολιτική ως κληρονόμος του ανέκαθεν αλεξιπτωτιστή μπαμπά, καπηλευόμενη βάναυσα το όνομα και την έδρα του μακαρίτη συζύγου της. Έφτιαξε νωρίς τόσο το μηχανισμό της όσο και το στρατό της, γιατί στους σχεδιασμούς της οικογένειας ήταν εξ αρχής η κατάληψη της Ν.Δ.Έχουν οι άνθρωποι μια αδυναμία στα "μεγάλα" μαγαζιά και γιατί να το κρύψουν άλλωστε!
    Τους έκοψε το «αυγολέμονο» στις 29 Νοεμβρίου και ό, τι θα γίνεται από εδώ και στο εξής είναι απολύτως αναμενόμενο!
    Εκτιμώ πως ως το συνέδριο θα ακολουθήσουν και άλλα γιουσουφάκια της, γιατί νομίζει η Ντόρα πως έτσι κάνει ντόρο! "Μωραίνει Κύριος...."

  10. messinios avatar
    messinios 14/06/2010 10:53:55

    ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ ΘΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ....ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ???ΘΑ ΤΟ ΤΙΝΑΞΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ..

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ messinios 14/06/2010 11:05:42

      Γελάει ο κόσμος...Τι να τινάξουν οι έρμοι...με τις πέτρες θα τους πάρουμε.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ messinios 14/06/2010 11:09:06

      Λέγεται ότι είναι από τα σχέδια.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Κώστας Ροδινός 14/06/2010 12:54:28

        Προτείνω αποχαιρετιστήριο ύμνο :

        Ήταν μια οπτασία-οπτασία
        μες στη γλυκιά βραδιά-φαντασία
        κι είναι μια νοσταλγία
        για την καρδιά μου που δεν ξεχνά.

        ή

        Τάκα τάκα τάκα τα, καρδιά μου πως χτυπάς

  11. Aggelos avatar
    Aggelos 14/06/2010 11:05:14

    " Ο Αντώνης Σαμαράς, όταν διαφώνησε με τον κ. Μητσοτάκη, είχε το θάρρος και την εντιμότητα να παραιτηθεί από τη βουλευτική του έδρα."


    τι συγκρινεις και συ τωρα.........

  12. Josh avatar
    Josh 14/06/2010 11:21:45

    Όπως παρέδωσε την έδρα ο Σιμπιλλίδης το 1993;

    • σερτης avatar
      σερτης @ Josh 14/06/2010 11:35:25

      αλλά τότε πανέξυπνε η κυβέρνηση παραιτήθηκε......δεν έγινε καμία πρόταση μομφής

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ σερτης 14/06/2010 11:37:22

        Aναζητούσε αφορμή για να παραιτηθεί,αλλά αυτό είναι μεγάλη ιστορία, θα τη γράψουμε κάποια φορά.

    • Aster avatar
      Aster @ Josh 14/06/2010 12:19:53

      Όχι μόνο ο Συμπιλίδης αλλά και ο μακαρίτης Στέφανος Στεφανόπουλος, απέσυραν την υποστήριξη τους στην κυβέρνηση των 151 και τότε βουλευτών χωρίς να παραδώσουν την έδρα τους. Αποτέλεσμα πτώση της κυβέρνησης και βίαιη πρόκληση πρόωρων εκλογών έναν χρόνο νωρίτερα απο την ώρα τους.
      Μήν ζητάτε πολλά λοιπόν απο τον Κιλτίδη για Ντόρα ούτε κατα διάννοια, άν δέν τους θέλει ο λαός ας πάνε σπίτι τους μετά τις επόμενες εκλογές που μάλλον γίνονται σύντομα.

    • DARK-BLUE avatar
      DARK-BLUE @ Josh 14/06/2010 14:45:39

      Το πρόβλημα σου είναι χαώδες...για Σαμαρά σου μιλάνε...για Σιμπιλλίδη εσύ τραγουδάς...ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ, και μείωσε λίγο την δόση καλοκαίριασε.

  13. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 14/06/2010 11:24:12

    Εδρες φυσικά και δεν θα παραδώσουν, ας μην ματαιοπονούμε. Ας χαρούν λίγο ακόμα ως βουλευτές μέχρι τις επόμενες εκλογές που θα τους φάει το μαύρο σκοτάδι.
    Κατά τα άλλα μια χαρά εξέλιξη για τη ΝΔ. Να καθαρίζουμε σιγά-σιγά.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Kώστας Θ. 14/06/2010 11:25:52

      Κώστα,

      Φυσικά και δεν θα τις παραδώσουν. Δεν είμαστε αφελείς.

      Αυτό,όμως,δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να αναδεικνύουμε το θέμα.

  14. tiramola avatar
    tiramola 14/06/2010 11:32:38

    Καιρός να αναλάβει δράση ο Καραμανλής.
    Όπως είχε προειδοποιήσει, όποιος αμφισβητήσει τον νέο αρχηγό θα είχε να κάνει μαζί του...

    • nandia avatar
      nandia @ tiramola 14/06/2010 13:47:26

      όχι!!!! και οι ταβέρνες τι θα απογίνουν??????

  15. messinios avatar
    messinios 14/06/2010 11:34:00

    http://3.bp.blogspot.com/_SwvqahfgyBg/TBXztYf-DyI/AAAAAAAAuPw/-ljj5SBxRtk/s1600/nea-ellada.jpg

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ messinios 14/06/2010 19:02:53

      Δεν ισχύει αυτή η αφίσα «Νέα Ελλάδα» που διακινείται. Πρόκειται για μια παλιά εικαστική σύνθεση των παιδιών από το ιστολόγιο «Dentnews», που δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.

      Το είχαν γράψει κι εδώ από το 2008, όταν τα σενάρια έλεγαν πως πρόκειται για κόμμα της... Γιάννας.

      http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/2008/06/blog-post_9737.html

  16. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/06/2010 11:39:25

    Νομίζω ότι βραχυπρόθεσμος στόχος της κυρίας είναι ο αποπροσανατολισμός του συνεδρίου από το ιδεολογικό πεδίο στην καμαρίλα.
    Οι αποχωρήσεις της "παρέας των προθύμων" θα συνεχιστούν σταδιακά, ακόμα και εντός του συνεδρίου.
    Ας μη υποτιμούμε καμία κίνηση και πέραν της λοιδωρίας και του χλευασμού ας αγρυπνούμε.
    Το σύστημα ανασυντάσσει τις εφεδρείες του προσπαθώντας να απαξιώσει στα μάτια του αφελούς κόσμου όσους του αντιστέκονται.
    Το πολιτικό ανάστημα των εν λόγω προθύμων είναι σπιθαμιαίο. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με τα επικοινωνιακά παίγνια. Ας είμαστε προσεκτικοί.

  17. Orestios avatar
    Orestios 14/06/2010 11:46:38

    Σιγά μην παραδώσουν έδρες. Μόνο με γδάρσιμο θα ξεκολήσουν από την καρέκλα. χο! χο!

  18. Greenhorses avatar
    Greenhorses 14/06/2010 11:50:02

    Περιμένετε να παραιτηθεί η Θοδώρα.

    Θα γελάσουμε πολύ με το νέο κόμμα.

  19. Τζανετάκος Κωνσταντίνος avatar
    Τζανετάκος Κωνσταντίνος 14/06/2010 11:52:11

    Αγαπητέ Factorx,
    Δεν νομίζεις ότι είναι περιττή πολυτέλεια να ζητάς την παραίτηση της κας Μπακογιάννη και του ανεξάρτητου πλέον Κιλτίδη,όπως και την απόδοση της έδρας στη Ν.Δ.Η συμμόρφωση στην υπόδειξή σου προϋποθέτει την ύπαρξη ηθικού περιεχομένου στα πρόσωπα, στα οποία αναφέρεσαι. Ξεχνάς ότι η οικογένεια μια ζωή,εδώ και 25 χρόνια είχε την άποψη ότι πρέπει όλοι, όσοι ενστερνίζονται της αρχές της Ν.Δ, τυφλά να την υπηρετούν.Με τη λογική λοιπόν αυτή μόνο δικαιώματα αναγνωρίζονται σ΄αυτούς και τους γόνους τους. Μην ανησυχείς όμως.Η εκδίκηση της Ιστορίας έρχεται. Με απόψεις σαν αυτές του κ. Κιλτίδη θα διεμβολίσει η κα Μπακογιάννη, αν είναι δυνατό, το χώρο του κέντρου;Όσο πιο γρήγορα λοιπόν τολμήσει τη δημιουργία του νέου(;)κόμματος τόσο το καλύτερο για τη Ν.Δ.και τον τόπο.Γιατί έτσι χωρίς φτιασιδώματα και στις δικές της δυνάμεις στηριγμένη θα διαπιστώσει "πόσα απίδια βάνει ο σάκκος".Μετά τα Ιουλιανά του ΄65 θα έχουμε την επιβεβαίωση της πολιτικής γνησιότητας στις νεώτερες γενιές της "οικογένειας"και θα μπορούμε να μιλάμε για την "παράδοση" της οικογένειας Μητσοτάκη στη νεώτερη πολιτική Ιστορία του τόπου.
    για την υπογραφή Ένας Λάκωνας

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Τζανετάκος Κωνσταντίνος 14/06/2010 12:57:06

      Αγαπητέ Λάκωνα,
      θαρρώ πως την κόρη δεν την ενδιαφέρει το στήσιμο νέου κόμματος, άλλωστε η οικογένεια έχει παράδοση να χώνεται από χαραμάδες σε μεγάλα κόμματα που είναι εν δυνάμει και κόμματα εξουσίας!
      Ο καημός τους είναι να κτυπήσουν όπως και όσο μπορούν τον Αντώνη, γι αυτό και έμειναν τα γιουσουφάκια της Ντόρας στη Ν.Δ. και μάλιστα τήρησαν και την κομματική γραμμή στην ψήφιση των μέτρων.
      Τώρα θα ακολουθούν τις εντολές της «στρατηγού», όχι μόνον εν όψει συνεδρίου αλλά και μετά, κυρίως κατά τη διεξαγωγή των εκλογών της Αυτοδιοίκησης. Εκεί υπολογίζουν πως θα επιφέρουν δυνατό κτύπημα στη Ν.Δ. του Αντώνη Σαμαρά! Σε αυτό βεβαίως θα βοηθήσει με την ήδη γνωστή συνεισφορά του και το πολιτικό τέκνο του επιτίμου με το κομμα-προίκα της κόρης που έστησε, από τις αρχές της 10ετίας!
      Μάλλον δεν έχουν καταλάβει ότι ο Αντώνης δεν χαμπαριάζει από κάτι τέτοια, γιατί στηρίζεται αποκλειστικά στον κόσμο της παράταξης και όχι σε μητσοτακικής έμπνευσης μηχανισμούς!

  20. nandia avatar
    nandia 14/06/2010 12:34:55

    Καλύτερα που έφυγε.Ένας λιγότερος.Έτσι κι αλλιώς ανύπαρκτος ήταν, ας πάει τώρα στον Μητσοτάκη με μαλλιά!!!

  21. marilena avatar
    marilena 14/06/2010 12:36:07

    Η "ΚΥΡΙΑ" ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΗ(ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ)-ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ,Ο "ΚΥΡΙΟΣ" ΚΙΛΤΙΔΗΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΣΤΗ ΝΔ.ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΚΑΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΣΣΕΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥΣ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΜΙΑ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΓΙΝΑΝ ΑΝΤΙΛΗΠΤΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗ ΤΗΣ ΝΔ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΕΚΑΝΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.ΑΡΑ Η ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΣ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΩΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ Ή ΟΠΩΣ ΘΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΑΝ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΞΑΝΑ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ.ΟΧΙ ΜΑΓΚΙΕΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΑΠΛΩΝ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΠΟΥ ΑΤΑΛΑΝΤΕΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 1974 ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΗ ΝΔ.ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΝΔ ΜΕ ΤΗΣ ΛΑΜΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ.ΑΝ ΑΞΙΖΑΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΚΛΕΓΕΙ Η "ΚΥΡΙΑ" ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ Ο "ΚΥΡΙΟΣ" ΘΑ ΗΤΑΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ Κ.Ο.. ΟΜΩΣ Ο ΛΑΟΣ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΗΣ Ν.Δ ΤΟΥΣ ΜΑΥΡΙΣΕ.ΣΑΜΑΡΑ ΠΡΟΧΩΡΑ ΚΡΑΤΑ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

  22. Aster avatar
    Aster 14/06/2010 12:44:22

    Γιατί ασχολείστε τόσο πολύ με το τί θα κάνει η Ντόρα με το νέο ανύπαρκτο κόμμα της? Εσάς η δουλειά σας σάν Νέα Δημοκρατία δέν είναι να αναλάβετε την εξουσία ανατρέποντας την κακή κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ή μήπως έχετε κανέναν άλλο στόχο?
    Δέν καταλαβαίνω γιατί ασχολείστε με την Ντόρα και όχι με τον Βεργή ή τον Τρεμόπουλο.

  23. marilena avatar
    marilena 14/06/2010 12:56:58

    ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ.Η ΝΔ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ.ΤΑ ΜΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ Η ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ Η ΤΟΥ ΠΑΥΛΙΔΗ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗ ΣΥΡΙΚΝΩΣΗ. ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΟΜΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΥΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΤΗ ΝΔ.ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΟ "ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ" ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΞΩ ΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.ΑΣ ΒΓΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΑΠΕΙ "ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ"ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΗΤΤΕΣ ΠΟΥ ΕΦΑΓΑΝ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΚΑΝΟ.ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟΥΣ ΕΦΕΡΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟΙ.ΟΛΗ Η ΧΑΡΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ.

  24. Greenhorses avatar
    Greenhorses 14/06/2010 12:57:10

    Εδώ όσα είπε στον Αδέσμευτο:

    http://www.adesmeytos.gr/news.php?aid=15514

    εδώ τι έλεγε ο Κιλτίδης μετά την ανεξαρτητοποίηση:

    http://www.youtube.com/watch?v=23ODIwb0eg4

  25. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 14/06/2010 12:59:13

    Εάν περιμένει κανείς φιλότιμο και μπέσα από το Μητσοτακέϊκο και τους αυλικούς του σαν τον Κιλτίδη σώθηκε.
    Μπροστά στην Αγία Οικογένεια ο Μακιαβέλλι φαντάζει άγιος.
    Να εκδιωχθούν αμέσως από τη νέα Νέα Δημοκρατία όσοι μας μαγάρισαν και εκμεταλλεύθηκαν προς ίδιο όφελος την άδολη ψήφο του αγνού και προδομένου νεοδημοκράτη.
    Ποτέ ξανά μητσοτάκηδες. Να φύγουν να πάνε στον Παπανδρέου, σαν το Μάνο και τον Ανδριανόπουλο.
    Άντε να βρούν απιτέλους και οι μητσοτάκηδες τον πολιτικό χώρο που τους ταιριάζει, τους κλέφτες, τους ψεύτες και τους υποκριτές.
    Ταιριάζουν τα χνώτα τους, πώς να το κάνουμε;
    ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΕΔΡΕΣ ΠΟΥ ΕΚΛΕΨΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΕΤΣΙ ΘΟΔΩΡΑ;

  26. Νίκος avatar
    Νίκος 14/06/2010 13:02:22

    Μην κρατατε την αναπνοη σας.

  27. alfa2012 avatar
    alfa2012 14/06/2010 13:17:04

    τι ειχε μεσα στο μυαλο του ο υιος του τεος ευρωβουλευτη ..οταν μπηκε στη διαδικασια εκλογης του ως συμβουλος στη ΝΟΔΕ Πελλας?
    καθε απαντηση δεκτη

  28. Παλαιός Οννεδίτης avatar
    Παλαιός Οννεδίτης 14/06/2010 13:26:23

    νομίζω ότι μόνο επιπρόσθετη θλίψη για το πολιτικό μας σύστημα δημιουργεί η αποχώρηση ενός παλαιού τύπου δεξιού στα όρια του ακραίου για χάρη της "φιλελεύθερης" Ντόρας.

    • Aster avatar
      Aster @ Παλαιός Οννεδίτης 14/06/2010 13:31:48

      Έχουν αποχωρήσει του κόσμου οι βουλευτές αρκετοί πολύ μεγαλύτερης αξίας απο τον Κιλτίδη, αυτά έχει η πολιτική άλλοι φεύγουν άλλοι έρχονται.

  29. socrates avatar
    socrates 14/06/2010 13:32:28

    Να τις διώξει όλες αυτές τις βδέλλες σαν τον Κιλτίδη η Νέα Δημοκρατία.
    Και εκείνος ο Μαρκογιαννάκης μου κάθεται στο λαιμό.
    Να φύγετε μόνοι σας πριν σας "φύγει" ο λαός, βρε πονηρούληδες.
    Αρκετά.

  30. nick avatar
    nick 14/06/2010 13:42:08

    Οι "στρατιώτες της παράταξης" ένας-ένας αποχωρούν. Μην ασχολείστε καθόλου μαζί τους. Αυτοί είναι πολιτικοί χαμελαίοντες που απλά υπηρετούν τη Νέα Τάξη. Και αυτό μπορούν να το κάνουν από οποιοδήποτε πόστο:
    1.Είτε θα φτιάξουν νέο(φιλελεύθερο) (από)κόμμα που τα κυβικά του δε θα ξεπερνούν το 0,8-1,1%,
    2.Είτε θα πάνε στο τηλε-κόμμα της επιδοτούμενης κωλοτούμπας που ψηφίζει "πατριωτικά" υπέρ της εκχώρησης εθνικών κυριαρχικών δικαιωμάτων,
    3.Είτε θα στηρίξουν απλά το ΠΑΣΟΚ στο έργο που τους όρισαν οι νταβάδες τους.
    Μην τους δίνετε σημασία, ό,τι και να κάνουν είναι πλήρως απαξιωμένοι...

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ nick 14/06/2010 13:53:47

      Oxι και...στρατιώτες.
      Οι ΛΟΥΦΑΔΟΡΟΙ..εννοείς, ότι αποχωρούν κι επισήμως.
      Πήραν τα κουζινικά τους, τα προικιά τους, τα κτήματά τους
      και την κάνουν σιγά σιγά
      μην πιάσει και καμμιά...βροχή!

      Εμείς πάντως αυτούς
      ΛΑΜΟΓΙΑ
      τους λέμε!

      • nick avatar
        nick @ χελιδόνι 14/06/2010 14:25:21

        δε θα διαφωνήσω, άλλωστε έχω εισαγωγικά αν δεις καλύτερα...

  31. Aggelos avatar
    Aggelos 14/06/2010 14:03:56

    Να φυγετε..
    Να πάτε αλλου..

  32. O Mimikos o Giatros avatar
    O Mimikos o Giatros 14/06/2010 14:39:50

    ...Xαχαχα άκου να παραδοσουν την Έδρα τους !!δηλαδη όνειρα θερινής νυκτός διότι έτσι επιτάσσουν οι περιστάσεις του έθνους και η ελλάδα που ανασταίνεται η ελλάδα που αντιστέκεται κοκ και η έδρα ανήκει λέει στο κόμμα του αχ Θεε μου μου και σήμερα γελάσαμε λιγάκι χαχαχα...

  33. sovokai avatar
    sovokai 14/06/2010 15:13:47

    ΟΤΑΝ ΗΣΟΥΝ ΔΕΞΙΟΣ ΔΕΞΙΟΣ ΚΑΛΑ ΗΤΑΝ?

  34. sakis avatar
    sakis 14/06/2010 15:15:42

    η ελλαδα θα ζηση και χωρις κιλτιδη αν ειναι αντρας και τιμα τους
    ψηφοφορους του ας παραιτηθει και ας κατεβει στον λαο να ζητησει την
    ψηφο του

  35. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 14/06/2010 15:18:47

    Ο Αντώνης να αφήσει τον πολιτισμό και την καλή του ανατροφή και να καταγγείλει δημόσια τους προδότες και αποστάτες της παράταξης. Ας τους παραδώσει στη χλεύη του φιλότιμου κόσμου αυτής της μεγάλης παράταξης.

  36. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 14/06/2010 15:24:57

    Ο ΡΙΖΟΣ...Η ΝΤΟΡΑ...ΚΑΙ Η ΑΔΕΣΜΕΥΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥΣ
    http://elpidablog.blogspot.com/2010/06/blog-post_9360.html

  37. pipis avatar
    pipis 14/06/2010 15:34:42

    Μα τι ποικιλοία στο Κιλκίς πια!!!
    Ο Συ΄μπυλίδης έφυγε απο τον Μητσοτάκη, να πάει στο Σαμαρά. Ο Κιλτίδης έφυγε απο τον Σαμαρά να πάει στο Μηυσοτακέϊκο. Δε φο βούνται μη ζαλστούν με τους κύκλους οι ψηφοφόροι?

  38. Greenhorses avatar
    Greenhorses 14/06/2010 15:44:03

    Ποτε θα δούμε και τα πρώτα γκάλοπ από τους νταβάδες με το μεγάλο κοινωνικό ρεύμα προς το νέο κόμμα με τα "φρέσκα" υλικά καρπαθίων;

  39. Asterix avatar
    Asterix 14/06/2010 16:09:11

    Να μην παραδώσουν τις έδρες τους.
    Να κάτσουν εκεί.
    Να ξεφτιλίζονται και να τους βλέπει ο κόσμος.

  40. Αρης Δεσλης avatar
    Αρης Δεσλης 14/06/2010 16:42:37

    Τον Κωστα Κιλτιδη τον Γνωριζω απο τα φοιτητικα μου χρονια οταν μαζι διναμε την μαχη της Παραταξης!!!!Ολοι εσεις οι νεοεπαναστατες της ισοπεδωσης να τον αφησετε ησυχο.Ειστε μικροι!!!Ο Κιλτιδης ηταν και παραμενει αγωνιστης!!!Δεστε πως καταντησατε και την Παραταξη και την Ελλαδα εσεις !!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αρης Δεσλης 14/06/2010 16:48:17

      Σε ποιά Παράταξη ακριβώς δίνατε τη μάχη;

    • loretta avatar
      loretta @ Αρης Δεσλης 14/06/2010 17:36:23

      Kε ΑΡΗ ΔΕΣΛΗ...
      με ολο το σεβασμο δηλ...για κοιταξτε απο τη γωνια μηπως ερχομαι...

      ελεος με τον αγωνιστη του λαου κιλτιδη....και ματια εχουμε και αυτια και μυαλο....μονον εσεις δεν τον γνωριζετε τον γνωριζει και πολυς αλλος κοσμος....


      ας παει στον κολλητό του το ΚΑΡΑΤΖΑΦΥΡΕΡ και ακομα καλυτερα ας δηλωσει την επισημη υποταγη του στο Δρακουλεικο ....γιατι στρατιωτης του κομματος παντως δεν ειναιι....αλλα αγαπητε ετσι ειναι....ευκολα κατηγορουσε τους αλλους ....ευκολα πολεμουσε τους αλλους στο ονομα της αγιας οικογνειας....τωρα τα λουστηκε...cest la vie...απο εδω θα πανε και αλλοι..!!

    • trellakias avatar
      trellakias @ Αρης Δεσλης 15/06/2010 04:56:38

      Υπάρχει δηλαδή ένας Κολοκοτρώνης για την Ελλάδα και ένας...... κιλτιδάκος για την ΝΔ τόσα χρόνια! Στο διάτανο και λίγο παραπέρα που έλεγε και η γιαγιά μου!!!!!!

  41. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 14/06/2010 16:49:01

    'Όσο η νοικοκυρά βγάζει το απόβρασμα από το σιρόπι, τόσο δένει το γλυκό

    • gkioi avatar
      gkioi @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 14/06/2010 18:27:35

      ΜΠΡΑΒΟ..ΦΑΝΤΑΞΑΤΕ..

  42. JOHN avatar
    JOHN 14/06/2010 16:49:17

    Νεα κομματα με φθαρμενα υλικα δεν εχουν μελλον!Αυτες ειναι κινησεις αντιπερισπασμου σε μια προσπαθεια διαιωνισης της σαπιλας που ζουμε.

  43. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 14/06/2010 17:47:59

    Ρε παδιά είστε καλά. Ζητάτε να παραιτηθούν από την βουλευτική τους έδρα,ο Κιλτίδης και η Μπακογιάννη,δηλαδή συγκρίνετε τα τ σ ό λ ι α με τον Σαμαρά.
    Ο Σαμαράς φοράει παντελόνια και τα τιμά,ενώ άλλοι έχουν άλλους,ειδικούς,
    λόγους για να τα φορούν.Οψέποτε γίνουν εκλογές έχει να πέσει πολύ γέλιο!!

  44. Sebepes avatar
    Sebepes 14/06/2010 17:51:24

    Να τις παραδώσουν αμέσως, του Κώστα Καραμανλή είναι οι έδρες δέν είναι δικές τους με την σημαία της ΝΔ του Καραμανλή κατέβηκαν στις εκλογές για να βγούν βουλευτές.
    Ο Καραμανλής τους προειδοποίησε να μήν αμφισβητήσουν τον νέο αρχηγό όποιος και άν ήταν, αυτή είναι η εντολή του αυτοί τον έγραψαν γι'αυτό το καλύτερο που έχουν είναι να πάνε αμέσως σπίτια τους.

  45. nandia avatar
    nandia 14/06/2010 17:52:32

    Siemens, κιλτίδης,Αγία οικογένεια, Αιγαίο Πέλαγος...oil καθώς και Δ.Ν.Τ
    Πέφτουν οι μάσκες!!!

  46. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 14/06/2010 18:02:42

    Κύριε Δεσλή,
    Σε ποιά παράταξη δίνατε τους αγώνες; Σε αυτήν της Νέας Δημοκρατίας;

  47. gkioi avatar
    gkioi 14/06/2010 18:19:45

    ΤΙ ΚΑΤΑΡΑ ΚΙ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΔ ΜΕ ΤΟ ...ΦΙΛΙ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ [ΚΙΛ-ΚΙΣ].
    ΣΥΜΠΙΛΙΔΗΣ
    ΚΙΛΤΙΔΗΣ
    ΚΛΠ
    ΚΛΠ.

  48. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/06/2010 18:31:55

    Πεστα χρυσοστομε.. ολοι βολευτηκανε και περιμενουνε τη Θοδωρα με τα δωρα. Απατοι θα πανε ολοι μαζι οσο οραμα και να τους πουλησει η θυγατερα.

    ΠΠ

  49. mitikas avatar
    mitikas 14/06/2010 18:41:51

    Παραίτηση Κιλτίδη και ανάληψη της έδρας του Ν.Κιλκίς από το Γιώργο Συμπιλίδη(28% ως ανεξάρτητος υποψήφιος Νομάρχης το 2006...)

  50. messinios avatar
    messinios 14/06/2010 18:45:46

    ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΟΝΤΕΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ Ο ΚΙΛΤΙΔΗΣ ΕΦΥΓΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΤΡΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΕΓΡΑΨΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΟΣ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ.....

    • man8os avatar
      man8os @ messinios 14/06/2010 19:00:32

      Το ΛΑΟΣ καθε μερα απαξιωνετε ηθικα. Ενα τρεντι κομματιδιο...

    • τάρας μπούλμπα avatar
      τάρας μπούλμπα @ messinios 14/06/2010 19:03:52

      να τον χαίρεστε! αντε και τον Ψινακη τωρα

  51. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 14/06/2010 19:01:46

    Αυτό το φαινόμενο είναι η τρανή απόδειξη ότι δεν έχουμε καταλάβει ακόμα τι μας περιμένει,σαν λαό,σαν κοινωνία,σαν κράτος.
    Ασ ασχοληθούμε με τα σοβαρά,γιατί δεν μας βλέπω καλά...

    • Greco avatar
      Greco @ ΝΑΥΤΗΣ 14/06/2010 19:05:21

      φιλε το αρθρο του φακτορα για την αντισυνταγματικοτητα του μνημονιου εφτασε με το ζορι 25 σχολια

      οταν λεω οτι καποιοι δε βλεπουν το δασος,αλλα το δεντρο αυτο εννοω

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ ΝΑΥΤΗΣ 15/06/2010 20:49:12

      αν δεν ασχοληθούμε με την καταδίκη νοοτροπιών τύπου Ντόρας και σόι, θα υπάρξουν πολλά ακόμη μνημόνια. Και το ερώτημα είναι ποιο είναι το δάσος και ποιο το δέντρο;;;

  52. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 14/06/2010 19:17:56

    Εναπομειναντες? Οπαδους? δυο φρασεις κλειδια.... Ο λαικος δεξιος τα τευλευται 50χρονια δεν εχει αλλη κομματικη εκφραση συνεπως δεν τιθεται ζητημα κυριε μου. Οι ευκαιρειακοι πολυσυλεκτικοι και αλλων αντιληψεων (αντε να γινουμε κυβερνηση εμεις οι λιγοι καιασε τα κοροιδα να τρεχουν) μαλλον ευκαιριακα βρεθηκαν στη Ν.Δ. Εξ αλλου η εξουσια δεν ειναι αυτοσκοπος. Η εισαι καλυτερος και το αποδεικνυεις απο αυτον που κυβεερνα η απλα κατσε στα αυγα σου...Οσο για το οπαδους... Ε αυτες ειναι οι αντιληψεις που οδδηγησαν οπου οδηγησαν... Η μικρη "φωτισμενη" καστα κυβερνα κι οι οπαδοι ουρλιαζουν απ τη κερκιδα "τι αξια η ομαδα" "τι ωραι που τα εφαγε ο Α" τι "νοστιμα που τ αειπε ο Β" ... φοβερη και συγχρονη αντιληψη... Μα τι θα περιμενε κανεις ...Νομοτελειακα με τους "πεφωτισμενους" που δε δεχονταν ουτε καν εσωτερικη κριτικη και μεγαλο ποσοστο πηρε η Ν.Δ. Εκεινο που διαφευεγει ειναι πως ο κοσμος ο πολυς λαος της Ν.Δ. δεν αλοιθωρισε συνειδησιακα σε αλλο χωρο. Ηταν το ελαχιστο που μπορουσε να κανει και επελεξε τ ην αποχη κυρια γιαννακου κυρια Ρεπουση κυριε Αλογοσκουφη και παρεουλα... Ε ολα αυτα δεν εξυπηρετουν τη κατευθυνση της αγιας οικογενειας που θελει ενα πολυσυλλεκτικο αρα ευκαιριακο κομα "φιλων γνωστων και κουμπαρων" που ο συνεκτικος ιστος τους ειναι ¨λεπτα ...ιδεολογικος" και καπου χαλαει η σουπα και κοβει η γλαροσουπα... ε Υπομονη... Η θοδψρα καποια στιγμη θα μεγαλουργησει... αν οχι εδω σε αλλο πλανητη η σε αλλο σχημα που θα της ετοιμασουν τα φιλαρακια της γιατι ειναι γνωστη η υπερατλαντια και ανατολικη προσηλωση της...

  53. thanos avatar
    thanos 14/06/2010 19:22:26

    Τι εννοείς "Χθες μας ανακοίνωσε από τον «Αδέσμευτο Τύπο» ".
    Τι ρόλο παίζει ο Αδέσμευτος Τύπος για εμάς τους ¨αδαείς¨?

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ thanos 14/06/2010 19:41:20

      Απολογητής της Ντορίτας.
      Παλιά γραμμάτια...

  54. BlueSky avatar
    BlueSky 14/06/2010 19:24:07

    Για να κλείνει το θέμα του κιλτίδη. Σε πρώτη φάση αναστήθηκε από τον ο Κ.Κ.Β', γιατί πάντα βρισκόταν δια πυρός και σιδήρου στα πλαίσια του νομού που πολιτεύεται,λόγω απόψεων και κομματικής φιλίας με την ''αγία οικογένεια'' . Τέλοσπάντων, μίλησα με αρκετούς ψηφοφόρους του και φίλους μου, και πλέον πρώην ψηφοφόρους του εν λόγω πολιτικού ογκόλιθου. Μου διεμήνυσαν χαρακτηριστικά:'' Εμείς τον ψηφίσαμε ως βουλευτή της ΝΔ και όχι για ορτινάντζα της Ντόρας''. Το σίγουρο είναι ότι έχει ''τελειώσει'', θα τον καρφώσουν στο πέταλο. Καλό ταξίδι κε Κιλτίδη με καπετάνιο τη Ντόρα του Τιτανικού, στην απεραντοσύνη της θάλασσας των 499 σταυρών και της μίας του κυρίου Δεσλή. Κε Δεσλή σας προτρέπω να συμβουλέψετε τον ''αγωνιστή'' συμφοιτητή σας κιλτίδη, να αγωνιστεί χωρίς την προστασία της βουλευτικής του έδρας και να παραιτηθεί. Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω, οι σημερινοί 40άρηδες δεν είναι βολεμένοι ψευτοεπαναστάτες.

  55. Κώστας avatar
    Κώστας 14/06/2010 19:36:12

    Ως γνωστόν ο κ.Κιλτίδης ήταν μέλος της οργάνωσης "4η Αυγούστου" η οποία είχε σαφώς ακροδεξιό προσανατολισμό. Τώρα πως κολλάει με τους τάχα "φιλελεύθερους" της φίλης του Χριστοφοράκου αυτό μόνο ο κ.Σκυλακάκης θα μπορούσε να το εξηγήσει...
    Βέβαια αν το καλοσκεφτεί κανείς ταιριάζουν και πολύ μάλιστα. Η πολιτική ακροδεξιά τύπου Κιλτίδη με την οικονομικά νεοφιλελεύθερη ακροδεξιά της κ.Μπακογιάννη.
    Ευτυχώς η ΝΔ καθαρίζει...

  56. typhoon avatar
    typhoon 14/06/2010 19:37:22

    "Ο Αντώνης Σαμαράς, όταν διαφώνησε με τον κ. Μητσοτάκη, είχε το θάρρος και την εντιμότητα να παραιτηθεί από τη βουλευτική του έδρα."
    Όχι όμως και ο Συμπιλίδης τη στιγμή που θεώρησε κατάλλήλη ο Σαμαράς.
    Το Μησοτακέικο τώρα τον πληρώνει με το ίδιο νόμισμα, με τη μόνη διαφορά ότι ο Σαμαράς δεν είναι κυβέρνηση. Άρα, το παιχνίδι προβλέπεται να είναι αργό και μακρόσυρτο.
    Τέλος σ'αυτή την ιστορία μπορεί να βάλει μόνο ο Παπανδρέου, αν πάει σε πρόωρες εκλογές. Αλλά, θα πάει?