#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2011 14:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ να αφήσει την λατρεία των αριθμών και να ασχοληθεί με τον ΑΝΘΡΩΠΟ!


Από την άνοιξη του 2010 εισήλθαμε στον αστερισμό του ΔΝΤ, του πλήρους ελέγχου από τις Βρυξέλλες και της ολοκληρωτικής εθνικής ταπείνωσης από τους ξένους. Πέρασε από τότε αρκετός χρόνος. Και τι βλέπουμε;
Η χώρα διαλύθηκε!. Η κοινωνία στενάζει!. Ο κόσμος υποφέρει!. Βροχή τα χαράτσια, οι φόροι είναι αλλεπάλληλοι και εξοντωτικοί, οι μισθοί έχουν πέσει σ’ έσχατο σημείο,π είνα και δυστυχία αρχίζουν και χτυπούν ολοένα και περισσότερες πόρτες,η ανεργία αυξάνεται με ιλιγγιώδη ρυθμό,η αγορά τελείωσε,η ακρίβεια εξολοθρεύει το ήδη πενιχρό εισόδημα του καθενός.Παρ’όλα αυτά,εξακολουθείται από πολλούς πολιτικούς,που στήριξαν από την αρχή τον μνημονιακό παροξυσμό προεξάρχοντος του πασοκικού καθεστώτος,να λέγεται ακόμη το γνωστό παραμύθι.’’Θα βγούμε από το τούνελ,αν συνεχιστεί το πρόγραμμα εξυγίανσης και δημοσιονομικής πειθαρχίας’’….

Άραγε αυτά,που τα πουλούν;Που τα σερβίρουν;Σε τίποτα άσχετους ή ηλίθιους;Όπου μπήκε το ΔΝΤ,έμειναν ΜΟΝΟ τα ντουβάρια και οι τοίχοι…Οι άνθρωποι χάθηκαν…Δεν βλέπουμε τι γίνεται και δεν το βιώνουμε στη τσέπη μας; Με αυτή τη πολιτική,ΠΟΤΕ η χώρα δεν θα βγει από το αδιέξοδοΑΝΤΙΘΕΤΑ,θα ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ ολοένα και πιο βαθιά,η κοινωνία θα ΜΑΣΤΙΓΩΝΕΤΑΙ συνεχώς και οι πολίτες θα ΠΥΡΠΟΛΟΥΝΤΑΙ…Ο κοινωνικός ιστός της χώρας βρίσκεται σε διαδικασία ΑΠΟΣΥΝΘΕΣΗΣ….Θα μπορούσα να γράψω πολλά. Εξάλλου,εδώ και δυο χρόνια έχουν συμβεί τόσα και τόσα……

Όλα αυτά που έγραψα είναι λίγο-πολύ γνωστά σε όλους.ΟΜΩΣ,πιο πολύ απευθύνομαι στη ΝΔ .ΟΦΕΙΛΕΙ να βγει ΕΞΩ στη κοινωνία!!Στο δρόμο και να ΑΦΟΥΓΚΡΑΣΤΕΙ. Το να παραμένει η παράταξη στα γραφεία ΔΕΝ κάνει καλό….Αντίθετα,την απομακρύνει…Ας αφήσει τους αριθμούς και τη ΛΑΤΡΕΙΑ των στατιστικών και να ΑΓΚΑΛΙΑΣΕΙ, μ’ ενδιαφέρον και θέρμη, τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα του Έλληνα πολίτη. Και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ να προτείνει λύσεις, έχοντας μια ΠΛΗΡΗ, ΞΕΚΑΘΑΡΗ,ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΗ κυβερνητική πρόταση επί ΟΛΩΝ των θεμάτων,που όσο παραμένουν άλυτα και διογκώνονται,θ’αποτελούν την ωρολογιακή βόμβα στα θεμέλια της κοινωνίας.

Κάποιος θα ισχυριστεί εσύ τι προτείνεις.Θ’απαντούσα ως εξής,εν συντομία:Σε αυτό το διαδικτυακό ιστότοπο,ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ έχουν εκφράσει ΟΛΟΚΛHΡΩΜΕΝΕΣ και ΑΡΤΙΕΣ προτάσεις.ΠΑΡΑ πολλές ιδέες είναι ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΕΣ και θα μπορούσαν να εφαρμοστούν.Ελπίζω στη Συγγρού να διαβάζουν.

Η κοινωνία ΔΕΝ αντέχει άλλο αυτό το ΑΡΓΟ μαρτύριο της κοινωνικο-οικονομικής ΣΥΝΘΛΙΨΗΣ στη μυλόπετρα της ΔΗΘΕΝ ‘’δημοσιονομικής εξυγίανσης και πειθαρχίας’’.Εξάλλου,TI ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ!!Ζητούνται από τους Έλληνες ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΕΣ ΘΥΣΙΕΣ,ενώ έχουν φαγωθεί δισεκατομμύρια επί δισεκατομμυρίων από επιτήδειους,ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ να έχει λογοδοτήσει στη δικαιοσύνη…

Η Ελλάδα είναι στο σημείο ΜΗΔΕΝ

Komis Montechristo

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pascal avatar
    pascal 13/12/2011 14:46:48

    Καλησπερα επειδη ειδα τον τιτλο, απ οτι λεγεται το χαρατσι στα ακινητα παει να γινει μονιμο....Η ΝΔ θα ξεκαθαρισει αν θα καταργησει αυτον τον αντισυγματικο νομο?

    • factorx avatar
      factorx @ pascal 13/12/2011 15:37:48

      Ο Σαμαράς έχει δηλώσει επανειλημμένως και πρόσφατα την προηγούμενη εβδομάδα στην Βουλή οτι ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ και της ΔΕΗ. Αυτό το τελευταίο θα αντικατασταθεί με έναν ενιαίο και ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ φόρο ακίνητης περιουσίας

      • Geros avatar
        Geros @ factorx 13/12/2011 18:52:16

        Όλος ο κόσμος νιώθει την αδικία του χαρατσιού της ΔΕΗ , η ΝΔ λέει ότι θα το αλλάξει με ένα "ενιαίο και ανθρώπινο" φόρο και εγώ λέω μπράβο αλλα δεν μπορώ να καταλάβω με τι θα μοιάζει αυτός ο δίκαιος φόρος . Έχουμε καμια εικόνα για την μορφή αυτού του φόρου ή η δικαιοσύνη και το ενιαίο αυτού του φόρου είναι ένα ακόμα ευχολόγιο ?
        Η Ελληνική φορολογία βασίζεται στην έννοια του αμάχητου τεκμηρίου , δηλαδή αν έχεις πισινα , κότερο , μεγάλο αμάξι θα πληρώσεις φόρο άσχετα αν έχεις τα εισοδήματα . Η κατοχή των τεκμηρίων δεν είναι ένδειξη (μαχητό τεκμήριο) αλλα ΑΠΟΔΕΙΞΗ εισοδημάτων.
        Όλο αυτό ακουγόταν δίκαιο και κοινωνικά ευαίσθητο όταν δημιουργήθηκε την δεκαετία του 70 , ας πλήρωναν οι σκαφάτοι χωρίς να ρωτάμε πολλά πολλά. Φυσικά υπήρχαν αδικίες , κάποιοι είχαν σκάφος αλλα δεν είχαν εισοδήματα αλλα .... ας πρόσεχαν.
        Τώρα η έννοια του αμάχητου τεκμηρίου καταδυναστεύει τους απλούς ανθρώπους , δεν μιλάμε για κότερα αλλα για δυάρια στο Γαλάτσι όμως κανεις δεν στρέφεται στην ουσία του προβλήματος που είναι το αμάχητο τεκμήριο αλλα πως θα κάνουμε ένα στην βάση του άδικο σύστημα δίκαιο.

        Τα αμάχητα τεκμήρια κατέστρεψαν τους εισπρακτικούς μηχανισμούς (αντί να ελέγχουν απλός έκοβαν χαράτσια) , μείωσαν την κατανάλωση (αφού θα το πληρώνω χρυσό όσο ζω δεν θα το αγοράσω) και φυσικά αύξησαν δραματικά την διαφθορά (αφού αυτοί θέλουν να με κάνουν να πληρώσω αυτά που δεν χρωστάω δεν θα τα δηλώσω).
        Θα ήθελα να ξέρω την θέση της ΝΔ για αυτό το θέμα , πως θα δημιουργήσει δικαια φορολόγηση όταν στην βάση του συστήματος έχουμε την λογική "έχεις σπίτι 30 χρονων άρα φέτος κέρδισες χρήματα" ? Είναι παράλογο. Δεν είναι ?

  2. πασχάλης avatar
    πασχάλης 13/12/2011 14:48:34

    Η ΝΔ τι θα κανει με το αντισυγματικο χαρατσι στα ακινητα ?Θα το καταργησει η θα το διατηρησει?Δεν αντεχουμε αλλο τα βαρη στα ακινητα ....

    • factorx avatar
      factorx @ πασχάλης 13/12/2011 16:20:24

      βλ. παρακαλώ προηγούμενη απάντηση

  3. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 13/12/2011 15:00:48

    Κόμη,
    συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
    Νιώθω πως δεν υπάρχει ελπίδα πια και προοπτική, παρ' όλο που πάντα ήμουν αισιόδοξη.
    Μας σταυρώνουν καθημερινά και η παράταξη, στην οποία ελπίζαμε, παρακολουθεί σαν αμέτοχος θεατής την σταύρωσή μας.
    Δεν καταλαβαίνουν στη Ν.Δ. πως πρέπει να βγουν μπροστά και να αποτελέσουν την ασπίδα των ανέργων, των φτωχών, των υποσιτισμένων και των μη προνομιούχων;

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ ΓΙΑΝΝΑ 13/12/2011 18:08:04

      Γιάννα,όπως αντιλαμβάνεσαι άριστα,η χώρα βρίσκεται σε πολύ κρίσιμο σταυροδρόμι.Η υπομονή των πολιτών εξαντλείται(αν δεν έχει σχεδόν εξαντληθεί).Γι'αυτό,όπως εύστοχα αναφέρεις,η ΝΔ οφείλει,απέναντι στη χώρα,τους πολίτες και τον εαυτό της,να μπει μπροστά σ'αυτό το τιτάνιο αγώνα που βρίσκεται προ των πυλών.

  4. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 13/12/2011 15:26:08

    Όταν ετοιμάζουν έβδομη παρέμβαση στις συντάξεις, έκτη στους μισθούς, και δε ξέρω ποια ακόμα στην ακίνητη περιουσία και δεν ανοίγει μύτη, καλά να πάθουμε!
    Αν δεν το δει αυτό ο κ. Σαμαράς να ξέρει ότι η αυτοδυναμία δεν περνάει μέσα από τους αριθμούς και την τρόϊκα αλλά μέσα απ΄τις καρδιές και το μυαλό των ανθρώπων! Μια δυνατή και αποφασιστική Κυβέρνηση θα είναι περισσότερο σεβαστή, από ό,τι η ενδοτική,υποχωρητική και ανεκτική στα πάντα Κυβέρνηση του Giorgos!
    Να σταματήσει το δημόσιο να παράγει ελλείμματα και να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις επανεκκίνησης της αγοράς και των δημόσιων και ιδιωτικών επενδύσεων! Η Ελλάδα δε θα σωθεί με το κλέψει η Κυβέρνηση άλλα διακόσια ή τριακόσια ευρώ από το συνταξιούχο, αλλά από το να σταματήσει ο ΟΣΕ να μας βάζει μέσα 100 εκατ. το Μήνα!
    Εκτός αν στόχος είναι να συντριβεί οικονομικά και κοινωνικά ο Έλληνας γιατί αυτό θα ικανοποιήσει κάποιους κομπλεξικούς της Εσπερίας Ευρώπης!

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 13/12/2011 18:13:26

      ''Σαλωνίτη'',περιμένουμε όλοι το πλήρες πρόγραμμα της ΝΔ για κάθε ζήτημα.Οι απορίες σου είναι απόλυτα λογικές.

      • "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
        "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" @ Komis Montechristo 13/12/2011 19:06:18

        Ελπίζω και εύχομαι να είναι ένα "πλήρες" και κυρίως ένα εφαρμόσιμο και ειλικρινές πρόγραμμα!

  5. gio23 avatar
    gio23 13/12/2011 15:27:03

    Koρυφαίο άρθρο μόνο που όλοι μας πρέπει να καταλάβουμε πως η σωτηρία μας θα έρθει απο μας και όχι από τους πολιτικούς.Αυτοί θα αλλάξουν εάν εμείς επιβάλουμε την ανάγκη της αλλαγής.Να προσθέσουμε και το σχόλιο γνωστού δημοσιογράφου πως η πολιτική της επιβολής και διατήρησης της ύφεσης είναι απόφαση και κίνηση στρατηγικής σημασίας της Γερμανίας.

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ gio23 13/12/2011 18:18:48

      Gio 23,προχθές είχα τονίσει τη δική μας ευθύνη.Δηλαδή,πολύ απλά,σε αυτές τις πολύ κρίσιμες εθνικές εκλογές,που δεν θ'αργήσουν,να στείλουμε στη Βουλή τους κατάλληλους.Βέβαια,σε κάποιο άλλο σχόλιό μου,είχα τονίσει πως η λέξη ''κατάλληλος'' είναι κάτι προσωπικό και υποκειμενικό.Σε μια κοινοβουλευτική δημοκρατία,το μήνυμα στέλνεται στη κάλπη,στο σταυρό που θα βάλουμε.Είναι το μεγάλο στοίχημα του καθενός από εμάς και η ευθύνη μας τεράστια....

  6. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 13/12/2011 15:29:27

    Μπράβο Κόμη! Επιτέλους ! Αυτή είναι η κατάσταση που βιώνουμε . Καταθλιπτική , αδιέξοδη , τραγική. Κάθε μέρα γίνεται όλο και χειρότερη. Βουλιάζουμε στην ανυπαρξία. Η ανοχή και αντοχή μας , εξαντλείται. Το ότι ακόμα δεν έχουμε αντιδράσει, όχι μόνο εξ'αιτίας του φόβου και των ενοχών που αρχικά μας υπέβαλλαν για να μας υποτάξουν, αλλά και εξ'αιτίας της υπομονής στα δύσκολα που έχουμε σαν λαός ,αυτό θα έπρεπε να τρομάζει τους ιθύνοντες , αλλά τυφλωμένοι από την εξουσία και τη δύναμη που νομίζουν ότι έχουν , τους είναι αδύνατο να καταλάβουν την πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα ,είναι ο θυμός και η οργή που πολλαπλασιάζονται....Και θα ξεσπάσουν... Επί δικαίων και αδίκων , όπως γίνεται. Δεν μας ενδιαφέρουν οι αριθμοί και οι στόχοι, όταν χανόμαστε χωρίς ελπίδα και προοπτική. Αυτό που χρειαζόμαστε ,πάνω απ'όλα, είναι να νοιώσουμε ότι κάποιος είναι δίπλα μας και μας νοιάζεται. Οτι του μιλάμε και μας ακούει, ότι βλέπει ποιά είναι η κατάσταση. Και αυτό από τα γραφεία , όχι μόνο δεν γίνεται, αλλά όσο καλές προθέσεις να έχεις , διαστρεβλώνονται από τους άθλιους κατέχοντες την κατευθυνόμενη πληροφόρηση. Και επιτέλους, πληρώνουμε δυσανάλογα ακριβά το τίμημα της καταστροφής της χώρας , ενώ κανένας από τους υπεύθυνους , δεν έχει τιμωρηθεί!

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Diamond Angel 13/12/2011 18:21:39

      Διαμαντένιε Άγγελε,συνυπογράφω το σχόλιό σου.

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 13/12/2011 16:12:48

    Κόμη,
    προσυπογράφω το κείμενο

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 13/12/2011 16:20:46

    Εξαιρετικό Κόμη! η κοινωνία οδηγείται στο κάποιοι να δίνουν τέλος στη ζωή τους κι άλλοι να πλουτίζουν ανήθικα...

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ ΕΥΑ 13/12/2011 18:25:37

      Εύα,βλέπεις τι γίνεται.Οι αυτοκτονίες,στο 2011,αυξήθηκαν κατά 40%...Πολύς κόσμος βρίσκεται σε σημείο απόγνωσης...Τα παρακολουθούμε και τα βλέπουμε τριγύρω μας....Ορθή η παρατήρησή σου.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Komis Montechristo 13/12/2011 19:18:25

        Η τελευταία παράγραφος του κειμένου σου μού έδωσε το έναυσμα Κόμη...και πάλι εύγε...

  9. Y. avatar
    Y. 13/12/2011 17:36:39

    Η ΝΔ να βγει στη κοινωνία, με πρώτο τον Σαμαρά. Μπράβο Κόμη για το άρθρο σου
    (φιλική συμβουλή...μετά τα σημεία στίξης, άφηνε κενό. Διαβάζεται πιο ευχάριστα)

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Y. 13/12/2011 18:28:41

      Υ,αυτό που σημειώνεις,θα το έχω υπόψη μου.Έχεις δίκιο.

  10. Enzo avatar
    Enzo 13/12/2011 17:46:18

    ποια ΝΔ ρε παιδια?
    ο πρωτος που επρεπε να φυγει απο εκει μεσα ειναι ο ιδιος ο Σαμαρας και να παει με αλλους να κανει νεο κινημα και ας αφησει μετα την ΝΔ να κουρευεται.

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Enzo 13/12/2011 18:38:43

      Enzo,όπως όλοι γνωρίζουμε,ένα πολύ μεγάλο τμήμα των νυν βουλευτών της ΝΔ δεν είχε ψηφίσει Σαμαρά στις εσωκομματικές εκλογές του Νοεμβρίου του 2009.Εξάλλου,αυτό φαίνεται από τη συμπεριφορά κάμποσων βουλευτών της παράταξης,που έμμεσα τον πριονίζουν.Λες και δεν είναι αντιληπτό,αυτό;Γι'αυτό και υπάρχει η αναντιστοιχία διάθεσης προέδρου και ενός συγκεκριμένου αριθμού βουλευτών.Άσε να γίνουν εθνικές εκλογές που κοντοζυγώνουν,να βγει στον αφρό ένα νέο μεγάλο κύμα καινούργιων ανθρώπων,και τότε θα δούμε.

  11. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 13/12/2011 18:38:48

    Το άρθρο έχει πυγμή και σφρίγος.
    Η σαπίλα είναι εντός των συνόρων.
    Η ατιμωρησία είναι το κύριο χαρακτηριστικό έλλειψης Δημοκρατίας στη χώρα μας.

  12. aftaras avatar
    aftaras 13/12/2011 18:43:10

    Κομη προσυπογραφω το κειμενο.Κατα τα αλλα ''ειμαι ενας φτωχος και μονος καου μποι'' Ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ.

  13. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 13/12/2011 18:55:57

    Άρθρο από την πραγματική σημερινή καθημερινότητα. Αν το διαβάζουν καιρός να αλλάξουν τακτική. Προσοχή όμως. Να την πιστεύουν την τακτική. Όχι μόνο για ψηφοθηρία. Αν αυτοί που είναι μέσα δεν μπορούν να μπούνε άλλοι.
    Οι πολίτες έχουν ανάγκη την λύση των προβλημάτων τους και δεν ενδιαφερονται για την λύση των προβλημάτων του Νταλλάρα και όλων των υπολοίπων. Να λύσουμε τα δικά μας και μετά θα δούμε και τα δικά τους.

  14. danaos avatar
    danaos 13/12/2011 19:04:56

    Κόμη μου δεν χρειάζεται να σου πω ότι συμφωνώ απόλυτα, το γνωρίζεις.
    Σου στέλνω τ παρακάτω:

    Στο «Η ζωή μετά» του Αρκά, ο διάβολος αφού βαρέθηκε την κόλαση βρίσκεται στον παράδεισο παρέα μ’ έναν άγγελο. Σε κάποια στιγμή λέει: «Άγγελέ μου βαρέθηκα. Προτείνεις κάπου να πάω;»
    «Να πας στη μάνα σου» του λέει ο άγγελος.
    Και ο διάβολος: «Τι λες ρε, ξέρεις τι είναι να πας στου διαβόλου τη μάνα;»
    Αλήθεια οι δικοί μας διάβολοι-σατανάδες πότε θα γκρεμοτσακιστούν να πάνε στου διαόλου τη μάνα κι ακόμα παραπέρα;

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ danaos 13/12/2011 19:16:04

      Φίλε Δαναέ,δεν θ'αργήσει η ώρα....Παραμένω αισιόδοξος!!Όλοι,σ'αυτό το διαδικτυακό μετερίζι,μοιραζόμαστε τη κοινή αγωνία που βαδίζει αυτός ο καταταλαιπωρημένος τόπος.Πιστεύω πως η προσπάθεια που καταβάλλουμε ΟΛΟΙ,με το σχόλιο μας,ΔΕΝ θα πάει χαμένη.Και σ'αυτό συμβάλλει αποφασιστικά το Antinews.Πες το ένστικτο,προαίσθημα,όπως θέλεις.Και κάτι τελευταίο:Διάβασα τη χθεσινή ανάρτησή σου.Πιστεύω πως στη Συγγρού διαβάζουν και,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ,θα βγουν στο δρόμο ν'αφουγκραστούν τη κοινωνία που έχει τρελαθεί από τα χαράτσια,τα μέτρα,τους φόρους,τις μειώσεις μισθών-συντάξεων,τις περικοπές,την αναλγησία και τόσα άλλα...

      • danaos avatar
        danaos @ Komis Montechristo 13/12/2011 19:18:48

        Απ' το στόμα σου και στου Σαμαρά τ' αυτί!

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/12/2011 19:12:38

    Η Ελλάδα φίλε μου δεν είναι στο μηδέν αλλά στο μείον.
    Οταν υπάρχουν 1,000,000 άνεργοι και για τα σχολεία ο σχεδιασμός είναι τα συσσίτια τότε η χώρα δεν έχει μέλλον.
    Γιατί το μέλλον είναι τα παιδιά μας και όχι οι καρέκλες τους.
    Οσο λοιπόν ορισμένοι δεν το καταλαβαίνουν μέσα στη θαλπωρή των γραφείων τους τόσο θα απορούν ....

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Ο Ιθαγενής 13/12/2011 19:25:48

      Ιθαγενή,αυτό ανέφερα και στη κεντρική ανάρτηση.Ν'αφήσουν τα γραφεία και να ορμήσουν στο κόσμο με ενδιαφέρον και θέρμη!!Και όπως έχω τονίσει και σε παλαιότερο σχόλιό μου,η κοινωνία δεν θα δώσει καμία λευκή επιταγή.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Komis Montechristo 13/12/2011 19:39:53

        Ναι, αλλά όχι μόνο δεν το κάνουν αλλά κινούνται ακριβώς αντίθετα.

        • Komis Montechristo avatar
          Komis Montechristo @ Ο Ιθαγενής 13/12/2011 23:11:03

          Γι'αυτό είμαστε εδώ να γράφουμε και από τη καλή και από την ανάποδη.Έχω διαφωνήσει με μερικές επιλογές της παράταξης και τις έχω καταθέσει επανειλημμένως.Προσωπικώς,επιδιώκω το εξής:να ξυπνήσει η παράταξη και να κινηθεί ανάλογα.Και φυσικά,δεν είναι μόνον ο γράφων.Υπάρχουν πάρα-πάρα πολλοί σχολιαστές εδώ που επιδιώκουν αυτό που επιθυμώ κι εγώ.

  16. michaeljohn avatar
    michaeljohn 13/12/2011 20:09:28

    !!!!!!! για τον τίτλο πριν ακόμα να διαβάσω το άρθρο

  17. Νικήτας avatar
    Νικήτας 13/12/2011 20:48:26

    Ζούμε την πλήρη ανατροπή : Οι ανάγκες του ανθρώπου που γέννησαν την πολιτική και την οικονομία για να τις υπηρετούν τώρα υποτάσσονται σε αυτές .
    Η διαστροφή αυτή έχει πλήξει την πολιτική σκέψη στα υψηλά κλιμάκια που απαρτίζουν την εξουσία στα κόμματα και είναι θέμα επανάστασης να επιστρέψουμε στο προφανές που είναι ο άνθρωπος και η ζωή του.
    Οι τεράστιες περιουσίες που έχουν όλοι αυτοί που κυβερνάνε ή πρόκειτε να κυβερνήσουν μαρτυρούν την ειρωνία και τον είδος του αγώνα που κάνουν για την εξυπηρέτηση των δικών μας αναγκών , επιδιώξεων κα ονείρων .
    Παρ΄ολαυτά υπάρχει μιαν ελάχιστη ακτίνα αισιοδοξίας διότι η επανάσταση που μίλησα δεν είναι θέμα μπόμπας και καλάσνικοφ αλλά πνευματικός τσαμπουκάς ανιδιοτελούς θυσίας . Θυσίας βολέματος , εξασφάλισης , ανέσεων και προνομίων.
    Πάρτετο χαμπάρι πως οι δυνάμεις που στις επικείμενες εκλογές την εξουσία την βλέπουν όπως και ολόκληρη την ζωή τους σαν πόρνη που θα την ξεσκίσουν και όχι σαν σύζυγο που θα κάμουν γάμο καραδοκούν και δεν πρόκειτε να παραδώσουν τα προνόμια .
    Βεβαίως δεν ανήκουν στις 800.000 που κατά την άποψή μου κάναν την επαναστατική αρχή και φέρανε τον Αντώνη Σαμαρά στα πράγματα και αν υπάρξει το αναγκαίο σθένος εκ μέρους του πανεύκολα τους στέλνει σπίτι και πάμε μπροστά και μένει αυτός στην ιστορία .
    Και όταν λέμε πανεύκολα το εννοούμε αφού μιλάμε για ανθρωπάκια της μισής σφαλιάρας .

    Να είστε καλά .

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Νικήτας 13/12/2011 21:21:26

      Νικήτα,έχει συμβεί η εξής ανατροπή:Αντί της πολιτικής,κυβερνά η οικονομία.Εκεί είναι η διαφορά.Κάποτε,οι πολιτικές θέσεις ήταν κυρίαρχες.Τώρα,υπάρχει στο καθημερινό λεξιλόγιο το spread,το ομόλογο,τα swaps,οι τόκοι,το επιτόκιο,τα δάνεια,η τράπεζα και δε συμμαζεύεται....Η πρώτη σου σειρά λέει πολλά.''Ζούμε τη πλήρη ανατροπή''.Και φυσικά,σ'αυτό δεν βοήθησαν καθόλου και οι πολιτικοί,που με τη συμπεριφορά τους απαξίωσαν το θεσμικό τους ρόλο στα μάτια της κοινωνίας.Δύσκολες εποχές,δύσκολοι καιροί.

  18. Μπούφος avatar
    Μπούφος 13/12/2011 20:58:50

    Επιτέλους αγαπητέ φίλε, ένα άρθρο που εκφράζει ακριβώς την ψυχική μας κατάσταση. Πολύ σωστά επισημαίνεις πως "ο κοινωνικός ιστός της χώρας βρίσκεται σε κατάσταση αποσύνθεσης".
    Σήμερα έχουμε 13 Δεκεμβρίου. Οι εκλογές, αν όντως τηρηθούν οι ημερομηνίες που ετέθησαν, θα διεξαχθούν περισσότερο από δύο μήνες αργότερα. Αν αυτοί που έχουν ορκιστεί να αφανίσουν το έθνος μας συνεχίσουν το "έργο" τους με τους ίδιους ρυθμούς, η μόνη ρεαλιστική προεκλογική εξαγγελία, πρέπει να είναι η νεκρανάσταση.

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Μπούφος 13/12/2011 21:32:08

      Θα έχουμε εκλογές.Αδύνατο να μην πραγματοποιηθούν σύντομα.Ήδη βλέπουμε πως το κλίμα,εντός της κυβέρνησης,μόνο καλό δεν είναι.Εξάλλου,όπως γνωρίζουμε όλοι,για να ευδοκιμήσει μια κυβέρνηση,πρέπει να υπάρχει προγραμματική σύγκλιση.Αυτή η κυβέρνηση έγινε για κάποιο σκοπό.Μετά,κατευθείαν πάμε για κάλπη.Βέβαια,κάποιος θα ισχυριστεί αν θα γίνουν σε σύντομο χρονικό διάστημα οι εκλογές.Τα δεδομένα δείχνουν πως ναι,παρ'όλο που αρκετοί,εντός και εκτός Ελλάδας έχουν ΛΥΣΣΑΞΕΙ να διατηρηθεί η κυβέρνηση Παπαδήμου επί μακρόν.Επίσης,κάποιος θα ισχυριστεί πως η πασοκική παράταξη διαθέτει πολύ πάνω από 150 έδρες(μαζί με άλλο κόμμα) και πως άνετα μπορεί να εξαντλήσει τη θητεία της.Στη πολιτική,ποτέ,δυο και δυο δεν μας κάνουν τέσσερα....Και μην αμελούμε το κρότο που θα κάνει η αποχώρηση της ΝΔ,αν οι άλλοι τραβήξουν το σχοινί....Δεν είναι απλά τα πράγματα.Επειδή οι εκλογές θα διεξαχθούν σύντομα,άλλο μ'ενδιαφέρει.Η κατάρτιση ενός ξεκάθαρου και ΠΕΙΣΤΙΚΟΥ προγράμματος της ΝΔ,με ανθρώπινο πρόσωπο.Και φυσικά,η Συγγρού να βγει έξω στη κοινωνία....Το αναφέρω,εξάλλου,στη κεντρική ανάρτηση.

  19. Silence t. avatar
    Silence t. 13/12/2011 22:11:32

    Η ανεργία σε ύψη ρεκόρ , οι συνθήκες εργασίας για όσους έχουν ακόμη την δουλειά τους τριτοκοσμικές , χαράτσι έκτακτης εισφοράς σε όσους κάνουν το λάθος να έχουν εισοδήματα , χαράτσι ακόμα και πρώτης!!!!κατοικίας σε όσους έχουν κάνει το λάθος να έχουν αποκτήσει σπίτι , μαγαζί , αποθήκη , παράγκα , κιόσκι , τσαντίρι , τακτοποίηση ημιυπαίθριων χώρων , τους οποίους σκανδαλωδώς επέτρεπαν στους εργολάβους να εκμεταλλεύονται τα κενά των νόμων και η ανοχή των υπηρεσιών , τέλη κυκλοφορίας στον ''θεό'' για αυτοκίνητα τα οποία 2,5 χρόνια πριν το κράτος έδινε κίνητρα να αποκτήσει ο κόσμος και τα οποία 2 χρόνια πριν δαιμονοποίησε (με την μέθοδο του είσοδος δωρεάν , έξοδος 20 €) , επιδόματα τριτέκνων , πολυτέκνων , ανέργων , αναπήρων , πετσοκομμένα , συντάξεις επίσης , η δημοκρατία να βόσκει κάπου παρά πέρα με δεδομένο ότι ακόμα και η κυβέρνηση είναι προϊόν πρόσληψης και όχι εκλογής.

    Και όμως......

    Οι αγανακτισμένοι , ξε αγανάκτησαν , οι άνεργοι μαράζωσαν , οι κακοπληρωμένοι , είπαν και δόξα τον θεό , οι άποροι συνήθισαν , οι συνταξιούχοι και αυτοί , οι φοιτητές , καλά αυτοί είναι η άτυχη γενιά , που τους ξεπούλησαν τα όνειρα δεν έχουν μέλλον , δεν έχουν ελπίδα , δεν θα τους κλάψει καμιά πατρίδα (μεταξύ τάβλι , πρέφας και φραπέ) , οι ψηφοφόροι , υπάλληλοι (θα τρελαθούμε τελείως) και όλοι μαζί οι Έλληνες κλεισμένοι στο σπίτι , κοιτώντας το κενό , ανάμεσα σε αναφιλητά , ουφ , αχ , βαχ και φιλοσοφικές αναζητήσεις του τύπου να αυτοκτονήσω τώρα , η αργότερα.... για τέτοια κατάντια ενός ολόκληρου λαού μιλάμε .

    Λυπάμαι φίλε μου , αλλά θα το ξαναπώ και θα το ξανά ακούσεις , είμαστε ακριβώς άξιοι της μοίρας μας και λίγα μας κάνουνε .

    Όπως πολύ καλά ξέρεις με όλα τα παραπάνω δεν έχει ανοίξει ρουθούνι !

    Και σε ρωτάω ;

    Έλα στην θέση τους , αυτή η αποχαυνωμένη στάση σου , η στωικότητα σου , η ραθυμία σου, η απάθεια σου , φαντάζεσαι δεν τους προκαλεί την διαστροφή να θέλουν να σε σκίσουν και άλλο , να θέλουν να δουν πόσο γομάρι , πόσο κλαψιάρης , πόσο χέστης τελικά μπορεί να είσαι .

    Sorry φίλε κανένας δεν πρόκειται να σου δώσει μαντίλι για να κλάψεις , κανένας δεν θα σου δώσει ούτε σπιθαμή ανάσας αν δεν αγωνιστείς για αυτή , ότι δηλαδή γινότανε στους αιώνας των αιώνων .

    Και για να κλείσω με ένα απόφθεγμα που είχα διαβάσει πριν πάρα πολλά χρόνια στο βιβλίο ''εμπρός στον έτσι που χάραξε ο τέτοιος '' (νομίζω του Δημαρά) που ήταν γραμμένο σε έναν τοίχο και έλεγε ''όταν το καρφί της εξαθλίωσης φτάσει στο κόκκαλο , τότε θα είναι αργά για να ψάξεις να βρεις πιο ήταν το εργοστάσιο που το κατασκεύασε''.

  20. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 13/12/2011 22:39:56

    Το γράφω και στο ''Σαλωνίτη''.Περιμένουμε ολόκληρο και πληρέστατο το πρόγραμμα της ΝΔ.Όλοι έχουμε ερωτήματα για πολλά θέματα.

  21. thalis avatar
    thalis 14/12/2011 00:48:20

    Αγαπητε κυριε Προεδρε Σαμαρα, εαν δεν διωξης την πλεμπα και τα αρπαχτικα που υπαρχουν στο κομμα, τα πραγματα δεν θα ειναι καλα. Ο κοσμος παρακολουθει. Ελπιζουμε ολοι να μην τολμησεις να κατεβεις στις επομενες εκλογες με τις γνωστες ελεεινες και τρισαθλιες περσονες του παρελθοντος. Ολοι ξερουμε ποιοι ειναι αυτοι...τολμησε επιτελους και παρε πρωτοβουλιες τωρα! Διωξε τους επαγγελματιες πολιτικους και τα απολυτα μηδενικα. Προωθησε νεα στελεχη και τους νεους ανθρωπους . Δωσε τωρα στην Ελλαδα την ελπιδα που της αξιζει.