#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2013 17:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ δεν είναι «Κολυμβήθρα του Σιλωάμ» για το ΠΑΣΟΚ



Έχουμε επανειλημμένα τονίσει ότι η συγκυβέρνηση στη χρονική στιγμή που βρισκόταν η Ελλάδα πέρυσι (και που βρίσκεται και φέτος) ήταν η μόνη λύση. Κακή, κουτσή, στραβή λόγω της συμμετοχής του ΠΑΣΟΚ, αλλά τι να κάνουμε; Ο κόσμος αποφάσισε να μη δώσει την αυτοδυναμία στη Νέα Δημοκρατία και ανάγκασε τον Αντώνη Σαμαρά να κάνει την ανάγκη φιλοτιμία και να βάλει ξανά στο παιχνίδι το «τελειωμένο» ΠΑΣΟΚ και τον ακόμη πιο «τελειωμένο» Βενιζέλο.

Άλλωστε, κι εδώ στο antinews γράφαμε ότι ουσιαστικά η Νέα Δημοκρατία έσωσε το ΠΑΣΟΚ από τη διάλυση, ωστόσο, μπροστά στην καταστροφή της χώρας λόγω της ακυβερνησίας τον «κατάπιαμε» τον Βενιζέλο παρ’ ότι… κομματάκι δύσκολο.

Ωστόσο, η ανάγκη της συγκυβέρνησης δεν συνεπάγεται και την πλήρη ταύτιση της κυβέρνησης με τις επιλογές του ΠΑΣΟΚ όταν αυτό κυβερνούσε. Διότι κάτω από αυτό το πρίσμα θα έπρεπε να μη γίνει τίποτε και με τη λίστα Λαγκάρντ.

Με απλά λόγια, δε μπορεί ούτε η Νέα Δημοκρατία, ούτε η κυβέρνηση να σέρνονται πίσω από το «αμαρτωλό» άρμα του κ. Βενιζέλου. Και δεν είναι δυνατόν η κυβέρνηση που σχηματίστηκε για να σώσει τη χώρα από τη χρεοκοπία να λειτουργεί ως «Κουλυμβήθρα του Σιλωάμ» για τον… εν πολλαίς αμαρτίαις περιπεσόντα πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ.

Όλα αυτά τα γράφουμε διότι η κυβέρνηση, στην αγωνία της μήπως… θιγεί το ΠΑΣΟΚ και αποχωρήσει, εξέδωσε μια ανακοίνωση η οποία καλύπτει πλήρως τον κ. Βενιζέλο στο θέμα των ναυπηγείων Σκαραμαγκά. Μάλιστα, η ανακοίνωση αυτή προκάλεσε απ’ ότι μαθαίνουμε ενθουσιασμό στον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ που έδωσε συνέντευξη τύπου για όλους και για όλα σήμερα.

Στην ανακοίνωση, που προφανώς είναι αντικείμενο λανθασμένων πληροφοριών ή εκτιμήσεων, χρησιμοποιείται μια γλώσσα η οποία, αν δεν ξέραμε τα πρόσωπα, θα νόμιζε κανείς ότι αφορά κορυφαίο στέλεχος της ΝΔ κι όχι τον Βενιζέλο. Λέει για παράδειγμα ο κ. Κεδίκογλου θέλοντας να απαντήσει στον ΣΥΡΙΖΑ: «Οι παρεμβάσεις του κ. Βενιζέλου στο ζήτημα αυτό κατά τη διάρκεια της θητείας του στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας το 2010-11 έγιναν υπό συνθήκες διαφάνειας και σε εκτέλεση ειδικού νόμου ψηφισμένου από τη Βουλή προκειμένου να αντιμετωπισθεί ένας γόρδιος δεσμός που είχε δημιουργηθεί λόγω των κακών αρχικών συμβάσεων. Αυτό ισχύει ανεξάρτητα από το ποια άποψη είχε κάθε κόμμα την εποχή εκείνη για την μία ή την άλλη επιλογή.Το βέβαιο είναι ότι οι επιλογές έγιναν με απόλυτη διαφάνεια από την ίδια τη Βουλή προκειμένου να επιτευχθεί  μια συνολική λύση- υπό εξαιρετικά δυσμενείς συνθήκες- για τα συμφέροντα του δημοσίου και της εθνικής οικονομίας».

Δηλαδή, σύμφωνα με την ανακοίνωση, η ΝΔ που ψήφισε τότε κατά της σύμβασης για τα Ναυπηγεία, έκανε βλακεία. Πως αλλιώς μπορείς να το χαρακτηρίσεις όταν την ίδια ώρα θεωρείς πως οι ενέργειες Βενιζέλου ήταν σωστές και απόλυτα διαφανείς; Και στο κάτω – κάτω χωρίς έρευνα, πώς βγαίνει το συμπέρασμα ότι υπήρξε διαφάνεια; Διότι βλέποντας την κατάληξη των ναυπηγείων, τα υποβρύχια που γέρνουν, τον ιδιοκτήτη Σάφα και τους εργαζόμενους που δεν έχουν δουλειά, συνάγουμε το συμπέρασμα ότι ο νόμος Βενιζέλου τα έκανε χειρότερα απ’ ότι τα βρήκε.

Μάλιστα, ο κ. Κεδίκογλου παραδέχεται την… γκάφα της Νέας Δημοκρατίας τότε και λέει: «Γι’ αυτό και τώρα η θέση της κυβέρνησης έχει ως βάση το νόμο του 2010. Στόχος μας είναι η διάσωση των ναυπηγείων και η ολοκλήρωση και παραλαβή των υποβρυχίων, που με βάση το νόμο αυτό έχουν περιέλθει στην κυριότητα του δημοσίου». Δηλαδή κατάλαβαν το λάθος που δεν ψήφισαν το νόμο πριν τρία χρόνια και τώρα λένε ότι ο Βενιζέλος τα έκανε όλα σωστά;

Αν αυτή δεν είναι στήριξη στα τυφλά τότε τι είναι; Αν, μάλιστα, στην κυβέρνηση στήριζαν με τέτοιο σθένος κι άλλους νόμους και επιλογές του παρελθόντος που συνδέονται με στελέχη της ΝΔ, ίσως να ήταν καλύτερα τα πράγματα.

Αυτό που θέλουμε να πούμε είναι ότι δεν είναι δυνατόν στο όνομα της δήθεν πολιτικής ομαλότητας να εμφανίζεται ο Βενιζέλος ως απόλυτα σωστός στην υπόθεση των ναυπηγείων και η ΝΔ να «αδειάζεται» από μόνη της.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. CHRIS avatar
    CHRIS 22/10/2013 18:04:45

    Καλύπτοντας το Βενιζέλο η ΝΔ θα πάει άπατη μαζί με το ΠΑΣΟΚ.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ CHRIS 22/10/2013 18:23:57

      Και τι να κάνει; Να πάει σε εκλογές εδώ και τώρα; Σοβαρευτείτε.

      • Maximus Decimus avatar
        Maximus Decimus @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 22/10/2013 19:22:04

        Δηλαδή μας λες οτι αν δεν έβγαζε ανακοίνωση υπερ του Βερνιζέλου θα πηγαίναμε για εκλογές; Σοβαρέψου. Ο Βενιζέλος τρέμει περισσότερο τις εκλογές, αλλά ο Σαμαράς την έχει πατήσει με του2 συμβούλους του. Του παρουσιάζουν την μέρα νύκτα

        • Valantis avatar
          Valantis @ Maximus Decimus 22/10/2013 19:49:33

          Κι ο πρωθυπουργός τι είναι, άβουλο ον;
          Σαράντα χρόνια στο κουρμπέτι...

      • CHRIS avatar
        CHRIS @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 22/10/2013 20:21:52

        Να πει ναι σε εξεταστική επιτροπή. Αν ο Βενιζέλος είναι καθαρός δεν έχει κάτι να φοβηθεί.

      • kai kala avatar
        kai kala @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 22/10/2013 21:19:15

        όχι αλλά το πασοκ δεν είναι συμπαγές 100% υπέρ του Βενιζέλου.πάντα υπάρχει λύση

      • Βαγγέλης avatar
        Βαγγέλης @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 22/10/2013 21:42:39

        Φάτε τα παραμύθια τους ακόμη.Κάποτε θέλουν δεν θέλουν θα πάνε και σε εκλογές (εγώ τις βλέπω τριπλές τον Ιουν 2014) και τότε να δούμε τα ποσοστά τους

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ CHRIS 22/10/2013 18:33:34

      Μόνο αν αποτύχει σε εθνικά θέματα και οικονομία. Και εκεί πάει όσο καλά γίνεται στο χάλι που βρίσκεται ο τόπος τις τελευταίες δεκαετίες. Το πασόκ τελειωμένο είναι έτσι κι αλλιώς. Μόνο ο Σαμαράς θα επιβιώσει μαζί με την Ελλάδα. Για αυτό τα δίνει όλα.

  2. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 22/10/2013 18:16:45

    Για να μην ξεχνιόμαστε
    “Άκυρη για τη ΝΔ η αμαρτωλή συμφωνία για τα υποβρύχια” → http://www.antinews.gr/2012/04/16/156350/
    “Ο Βενιζέλος παρέλαβε τα αμαρτωλά υποβρύχια του Άκη” →
    http://www.antinews.gr/2012/04/11/155754/

    • tzager avatar
      tzager @ Maximus Decimus 22/10/2013 18:41:43

      To antinews τα έγραφε τότε και η αντιμνημονιακή τότε ΝΔ σωστά καταψήφιζε...

      Τώρα γιατί αυτογελιοποιείται..??

      Τόσο πολύ φοβούνται στο Μαξίμου να τα σπάσουν με τον Μπένι και να οδηγήσουν τη χώρα σε εκλογές???

      Νομίζουν δηλαδή ότι με αυτές τις τακτικές θα διασωθούν μέχρι το Μάιο..??

      • Valantis avatar
        Valantis @ tzager 22/10/2013 19:47:24

        Tzager,

        αυτοδυναμία δεν πρόκειται να πάρει η Ν.Δ.
        Αυτό είναι δεδομένο.

        Συνεπώς πρέπει να διαλέξει "συμμάχους".
        Προσωπικά προτιμώ σαν σύμμαχο τον Βενιζέλο (που προσπαθεί να αποποιηθεί το "παλαιό ΠΑΣΟΚ") παρά τον οπορτουνίστα Καμμένο με τις Κουντουράδες ή τους κρυφοκομμουνιστές του Κουβέλη...

        • tzager avatar
          tzager @ Valantis 22/10/2013 20:43:51

          Valantis,

          H συγκυρία επιτάσσει εκλογές. Η κατάσταση οδεύει σε αδιέξοδο και οι πολίτες πρέπει να εκφραστούν.

          Εξάλλου, ακόμα και με την κυβερνητική εκδοχή περί λήξης του μνημονίου την άνοιξη, οι επερχόμενες εκλογές θα αποκτήσουν γενικό δημοψηφισματικό χαρακτήρα για το 'μεταμνημονιακό' μέλλον της χώρας.

          • takis400 avatar
            takis400 @ tzager 22/10/2013 21:58:12

            εσυ δεν εισαι πολιτης,ας εκφραστει το ποπολο,ευχαριστουμε/////////////////////

          • Valantis avatar
            Valantis @ tzager 22/10/2013 23:35:01

            Tzager,

            δεν διαφωνώ για τις εκλογές.
            Εγώ απλώς επεσήμανα ότι λόγω μη αυτοδυναμίας πρέπει να διαλέξουμε συμμάχους.

        • Greg avatar
          Greg @ Valantis 22/10/2013 23:07:19

          Γούστα είναι αυτά, τι να πει κανείς; Σε άλλον αρέσει η πίτσα και σε άλλον η βραστή γίδα.

          • Valantis avatar
            Valantis @ Greg 22/10/2013 23:37:59

            Ακριβώς.
            Προτιμώ στην κυβέρνηση έναν συνταγματολόγο καθηγητή παρά καμιά ανορεξικιά των πρωινάδικων... :)

  3. Αναξιμανδρος avatar
    Αναξιμανδρος 22/10/2013 18:30:38

    Εδώ ο Μπένι το παίζει ότι διοικεί κιόλας αντί να έχει διακοσμητικό ρόλο....αλλά βρήκε και έκανε...

    • Valantis avatar
      Valantis @ Αναξιμανδρος 22/10/2013 19:26:16

      Τι θα πει "διακοσμητικό ρόλο" αγαπητέ;
      Όταν από σένα εξαρτάται πλήρως το αν θα πέσει ή σταθεί μια κυβέρνηση, τότε δεν είναι καθόλου "διακοσμητικός" ο ρόλος σου...
      Τουναντίον...

      • Scarface avatar
        Scarface @ Valantis 22/10/2013 21:08:01

        Εδω υπαρχει ενας ερωτας μεγαλος. Να ζησετε με τον Ευαγγελο και καλους απογονους.

        • Greg avatar
          Greg @ Scarface 22/10/2013 23:08:36

          Μόνο έρωτας; Εδώ μιλάμε για Ρωμαίο και Ιουλιέτα, πάνε μαζί στην αυτοκτονία.

        • Valantis avatar
          Valantis @ Scarface 22/10/2013 23:40:40

          Κι εσύ ότι ποθείς φίλτατε.
          Μακροζωία και κάθε ευτυχία με τον Καμμένο...

  4. tnt avatar
    tnt 22/10/2013 18:31:45

    Εδώ ο Μπένι το παίζει ότι διοικεί κιόλας αντί να έχει διακοσμητικό ρόλο....αλλά βρήκε και έκανε...

  5. Αρκάς avatar
    Αρκάς 22/10/2013 18:55:32

    Δυστυχώς αγαπητοί μου αυτές μόνο γκάφες δεν είναι.
    Λυπάμαι αλλά αυτοί που ισχυρίζονταν ότι το Πασόκ θα πάρει μαζί του στο βυθό και την Ν.Δ., τελικά επιβεβαιώνονται.

  6. airman avatar
    airman 22/10/2013 18:55:47

    Όσο καλλιεργείται ή ενισχύεται η θεωρία του άξονα “ΠΑΣΟΚ-κυβερνητική πλειοψηφία-σταθερότητα της χώρας” και ο κ. Βενιζέλος φαίνεται ότι είναι “ο εγγυητής της σταθερότητας της χώρας”, τόσο το ΠΑΣΟΚ θα αποτελεί “ελεγκτή” της σημερινής κυβερνητικής πλειοψηφίας.
    Σκόπιμος λοιπόν θα ήταν ο προβληματισμός για τις επιπτώσεις μιας τέτοιας επιλογής.

  7. Η πτήση του Ίκαρου avatar
    Η πτήση του Ίκαρου 22/10/2013 19:00:30

    Να πέσει άπλετο φως στην υπόθεση και να καταλογισθούν οι ευθύνες σε όποιον αναλογούν, ανεξάρτητα ισορροπιών και σκοπιμοτήτων. Αυτό απαιτείται από την πλειοψηφία των Ελλήνων και όχι μόνον γι αυτήν την υπόθεση.
    Φως και Δικαιοσύνη σε όλα.

  8. Valantis avatar
    Valantis 22/10/2013 19:01:45

    Αυτό είναι το ΠΑΣΟΚ τέρμα και τελείωσε (το ξέραμε από την αρχή άλλωστε).
    Ή το θέλουμε ή δεν το θέλουμε.
    Το "είμαι λίγο έγκυος" δεν υπάρχει...

    Φωνάζουμε για το "πρώην ΠΑΣΟΚ", για τα "πεπραγμένα των κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ", για το "βαθύ ΠΑΣΟΚ" κτλ.
    Λες κι εμείς δεν έχουμε στις τάξεις μας "εν πολλαίς αμαρτίαις περιπεσόντες και περιπεσούσες" στιλ Μπακογιάννη, Παυλόπουλου, Σπηλιωτόπουλου...
    Φοβόμαστε μην ταυτιστούμε με το "παλαιό ΠΑΣΟΚ" και το "παλαιό" γενικότερα αλλά προχτές στη Λαχαναγορά στο κιόσκι ήταν πρώτη μούρη ο Τραγάκης κι ο Χατζηδάκης...
    Η Ν.Δ του Σαμαρά λειτουργεί και ως κολυμβήθρα του Σιλωάμ και για τη "βαθιά Ν.Δ."...
    Ευτυχώς ή δυστυχώς, είναι στην κρίση του καθενός...

  9. ωρε μανα μου avatar
    ωρε μανα μου 22/10/2013 19:15:25

    σήμερα η ΝΔ έπιασε πάτο...

    • Anonymouse avatar
      Anonymouse @ ωρε μανα μου 22/10/2013 21:54:50

      Σημερα ;

      Απο τον Νοεμβριο του 2011 !!!!

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/10/2013 19:21:10

    Τα θερμά μου συγχαρητήρια στον κ. Κεδίκογλου!
    Εξαιρετικός ως εκπρόσωπος τύπου του ....κ. Βενιζέλου!

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
      ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ Κώστας Ροδινός 22/10/2013 19:46:37

      Τωρα καταλαβαινετε γιατι θα φυγουν και οι λιγοι που εμειναν στη ΝΔ.....

    • Valantis avatar
      Valantis @ Κώστας Ροδινός 22/10/2013 19:54:49

      Και τι να κάνει ο πρωθυπουργός αγαπητέ κύριε Ροδινέ;
      Να βγάλει στη σέντρα τον αντιπρόεδρο και υπουργό εξωτερικών της κυβέρνησης;
      Δεν μπορεί να βγαίνει ο "καπετάνιος" να κατηγορεί το "πρωτοπαλίκαρο"...

    • makis Stefanatos avatar
      makis Stefanatos @ Κώστας Ροδινός 23/10/2013 02:06:28

      Μα γιατί αγαπητέ μου είστε ειρωνικός? Το δικαίωμα της αυτογελιοποίησης είτε ως πρόσωπα είτε ως κόμματα είναι αναφαίρετο και βαθιά δημοκρατικό....

  11. καπτεν avatar
    καπτεν 22/10/2013 19:49:37

    Δεν μπορει η ΝΔ να επιτεθει στο σημερινο πασοκ διοτι θα πεσει η κυβερνηση. Το σημερινο πασοκ ιδεολογικα εχει γινει αρνακι, ενω πολιτικά απαρτιζεται κατα βαση απο προσγειωμενους εκσυγχρονιστές (που βεβαια στο παρελθον υπηρετησαν την διαπλοκη και τον αφελληνισμο γενικώς). Οι ανεκδιηγητοι παπανδρεικοί που "εκαιγαν" τον κωστακη και οι τριτοκοσμικοί εχουν παει στον συριζα αγεληδον στελεχη τε και ψηφοφοροι. Ετσι τα νεοκουμουνια του συριζα εχουν φθασει το 30% και μπορει να παρουν κι ενα-δυο τοις εκατο απο κκε-οικολ-ανταρσια. Ο Κος Σαμαράς επεφερε αναιτιο ΠΟΛΙΤΙΚΟ (και τελικώς μη εκλογικο) κτυπημα στην ακροδεξιά κι ο συριζα (κοπρο-νεοπασοκ) εμεινε χωρις αναλογο αντιπαλον και καλπαζει. Ηταν λαθος η πολιτικη αδρανοποιηση της ακροδεξιάς που ηθελε δεκα συριζα στη καθισιά της (στη τιβι, τα μικρα καναλια, το διαδικτυο, στις παλτειες και στην αγορα, στα σχολεια, ...στο "Περαμα του ΠΑΜΕ", στο καθημερινο πολωτικο αντιαριστερό λογο ....Επισης υπηρχαν συγκοινωνουντα δοχεια μεταξυ ακροδεξιών - δεξιων -κεντροδεξιών μαζών λογω ΤΟΥ αντιπάλου (Τσιπρας, Βρουτσης, Μηλιος κλπ). Τωρα μετα το ακαιρο κτυπημα της κεντροδεξιάς στην Δεξιά (με πρωταγωνιστες τους διαπλεκομενους!) υπαρχει ψυχικη ρηξη στην Δεξια παραταξη και ψιλοαδιαφορια για την ανοδο του συριζα και της διαπλοκης που τον στηριζει. Με απλα λογια: η ΝΔ μαζι με τη διαπλοκη και την δικαιοσυνη προσπαθησαν να λιωσουν το τμημα της Δεξιας που δεν ήλεγχαν! Ο συριζα εμεινε μονος και πηρε κεφαλι. Η ΝΔ πλεον δε μπορει να απευθυνεται στους δεξιους ψηφοφορους για στηριξη. Καραμανλικοι και ντορικοι και διαπλοκη επιδιωκουν την "συναινεση του συριζα-νεοπαλαιοπασοκων" κι οχι την συντριβη τους. Ομως στην Ελλαδα του 2015, ΑΥΤΟΙ πρεπει να συντριβουν κι οχι οι 3-4 κλεφτες που εχουν ξεμεινει στο πασοκ του Βενιζελου, προσκαιρο πιστο (μας) συμμαχο για τη σωτηρια της Ελλαδος. Χωρις ομως ανελεητη ακροδεξια, ο συριζα καλπαζει οπως το 1981.

    • Κυαίστωρ avatar
      Κυαίστωρ @ καπτεν 22/10/2013 21:21:57

      Βούτσης, όχι Βρούτσης....

  12. panos2 avatar
    panos2 22/10/2013 19:52:40

    Εκλογες δεν γινεται αν ο πρωτος πλεον ερθει δευτερος με διαφορα η τριτος
    Αλλα δεν ειναι θεμα εκλογων καθε κυβερνηση τελειωνει οταν το θελουν οι "εξω"
    Αυτο θα φανει τους επομενους μηνες

  13. Τάσος Γεωργίου avatar
    Τάσος Γεωργίου 22/10/2013 20:12:58

    Τότε εισηγητής της Νέας Δημοκρατίας που ψήφισε κατά της σύμβασης ήταν ο Καμμένος.

  14. Κώστας απο Σέρρες avatar
    Κώστας απο Σέρρες 22/10/2013 20:25:40

    Καληνύχτα Ν.Δ καληνύχτα Ελλάδα , που είναι οι λαλίστατοι έφεδροι καταδρομείς ; μετά σας φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ.

  15. AUCHENTOSHAN avatar
    AUCHENTOSHAN 22/10/2013 20:35:49

    Ο κύβος σήμερα πλέον ερίφθη.
    Ο Βαγγέλης οδηγεί την ΝΔ με μαθηματική ακρίβεια στον όλεθρο και την πολιτική εξαφάνιση.
    Η ΝΔ απλά θα υποστεί τις συνέπεις των καταστροφικών επιλογών των συμβούλων του Σαμαρά και θα χρίσει τον Τσίπρα πρωθυπουργό με άνετη κοινοβουλευτική πλειοψηφία.

    • tzager avatar
      tzager @ AUCHENTOSHAN 22/10/2013 21:51:34

      Όσο ο Σαμαράς καθηστερεί τις εκλογές τόσο θα καθιστά τη θέση του απόλυτα επισφαλή το επόμενο διάστημα.

  16. daresome avatar
    daresome 22/10/2013 20:47:28

    Δηλαδή ο Βενιζέλος δεν είναι οπορτουνίστας ... Τι να πει κανείς ...

    • Valantis avatar
      Valantis @ daresome 22/10/2013 23:36:14

      Δεν είμαι υποστηρικτής του Βενιζέλου γενικότερα.
      Ο Βενιζέλος είναι 40 χρόνια στο "Κέντρο" κι ο Καμμένος μας προέκυψε Αριστερός πρόπερυσι...

  17. daresome avatar
    daresome 22/10/2013 20:50:39

    Δυστυχώς το περιεχόμενο και η ουσία του άρθρου αναιρεί τον τίτλο του. Η πραγματικότητα είναι ότι η νδ ΕΙΝΑΙ η κολυμβήθρα του Σιλωάμ για το πασοκ. Κι αυτός είναι ένας από τους λόγους που χάνει τον κόσμο της.

  18. Γιώργος Καλύτερος avatar
    Γιώργος Καλύτερος 22/10/2013 20:53:06

    Κυβερνήσεις που συγκροτούνται, στηρίζονται και πορεύονται πάνω στο νεφελώδες κι απροσδιόριστο δόγμα «πάνω από όλα η σωτηρία της χώρας» εν είδει λευκής επιταγής, μπορεί στην αρχή να προχωρήσουν σε βήματα κι επιλογές που μας βρίσκουν ενθουσιωδώς σύμφωνους διαλύοντας στο διάβα τους κάθε αντιπολιτευτική αντίσταση, αλλά είναι αναπόφευκτο πως κάποια στιγμή θα ενεργήσουν και με τρόπο που θα μας πικράνει σφόδρα. Όπου βέβαια και πάλι δεν θα μπορούμε να αρθρώσουμε λέξη, γιατί προέχει «η σωτηρία της χώρας» κι όποιος στέκεται εμπόδιο υπονοείται οτι η στάση του ενέχει στοιχεία προδοσίας. Ρόδα είναι η ρουφιάνα και γυρίζει.
    Συνεπώς κι εν κατακλείδι: καλά κρασιά.

  19. someone avatar
    someone 22/10/2013 21:04:58

    οποτε και αν γινουν εκλογες θα μπορει η Ν.Δ να συνεργαστει με το ΠΑΣΟΚ το 4.9% και 15 βουλευτες αφου δεν θα εχει αυτοδυναμια???? ΚΟΛΥΜΒΥΘΡΑ ΤΟΥ ΣΙΛΩΑΜ ΟΛΕ ΟΛΕ

  20. Scarface avatar
    Scarface 22/10/2013 21:14:11

    Υπαρχει ανθρωπος που δεν ανακατευεται οταν βλεπει τον vice-president το 5% (και πολυ λεω), να μιλαει με υφος 10 καρδιναλιων (χωρις συνηθως να μπορουμε να καταλαβουμε και τι ακριβως θερλει να πει) και να εχει γνωμη για τα παντα?

    Δεν ειναι η ΝΔ κολυμβηθρα για το πασοκ. Το πασοκ ειναι βαρυδι για τη ΝΔ και την τραβαει στον πατο μαζι του.

  21. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 22/10/2013 21:54:04

    δυστηχως καθημερινα πεφτουν οι μασκες....

  22. παραμεθόριος avatar
    παραμεθόριος 22/10/2013 21:55:10

    Αδικα βρίζεται τον Κεδικογλου, η ανακοίνωση συντάχθηκε και στάλθηκε απο το γραφείο τυπου του χοντρού.

    • Greg avatar
      Greg @ παραμεθόριος 22/10/2013 23:14:08

      Και τι είναι ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, γραφείο τύπου του χοντρού, όπως λέει ο κ. Ροδινός πιο πάνω;

      • παραμεθόριος avatar
        παραμεθόριος @ Greg 23/10/2013 00:27:05

        Αντε ντε, αυτο αναρωτιεμαι και εγώ.

  23. ΛΥΚΟΡΝΙΟ avatar
    ΛΥΚΟΡΝΙΟ 22/10/2013 22:13:28

    Η ΝΔ πρέπει να κατανοήσει ότι : α). αυτοδυναμία τέλος για όλους και β). το ΠΑΣΟΚ δε θα είχε κανένα πρόβλημα να συνεργαστεί με το ΣΥΡΙΖΑ σε μια μελλοντική κυβέρνηση χωρίς τη ΝΔ. Οπότε το ρεαλιστικό σενάριο είναι : α). εκλογές ει δυνατόν στο τέλος της 4ετίας, β). ανελέητο ξεβράκωμα όλων των ακραίων στοιχείων από όπου κι αν προέρχονται, γ). εφαρμογή του νόμου άνευ εξαιρέσεων αρέσει δεν αρέσει σε κάποιους, δ).αποκρατικοποιήσεις εδώ και τώρα ώστε να κόψει τον ομφάλιο λώρο του κρατικιστικού σύριζα και των υποστηρικτών του μέσα στον κρατικό μηχανισμό, ε). αναζήτηση συμμαχιών στα πλαίσια της ΕΕ με κράτη που αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με μας ως μέσο πίεσης στο διευθυντήριο των Βρυξελλών, στ). διακρατικές συμφωνίες που αφορούν την ενέργεια (όπως με τη Ρωσία, το Ισραήλ, το Αζερμπαϊτζάν κλπ.). Κομβικό σημείο τέλος θα έλεγα ότι είναι το ζήτημα της (υπερ)φορολόγησης και είναι αυτό που σήμερα δίνει ψήφους σε ΣΥΡΙΖΑ και ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ ΛΥΚΟΡΝΙΟ 22/10/2013 23:27:10

      Καμια σοβαρη μεταρρυθμιση στο μαγαζι....που λεγετε ΚΡΑΤΟΣ θα γινει?? Ειδα σημερα τις δηλωσεις του υπουργου διοικ.μεταρρυθμισης και μου φανηκε πιο....κουμουνιστης απο τον Μανιτακη. Αλλα μας ελεγε σαν βουλευτης, και αλλα κανει τωρα....Τελικα τι σου ειναι το συστημα και η εξουσια.

  24. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 22/10/2013 22:24:30

    Ο κ. Βενιζέλος, αρμόδιος ΥΠΕΞ, απάντησε δια της διπλωματικής οδού στη σημερινή πρόκληση της Τουρκίας; Συνειδητοποιεί ότι δεσμεύτηκαν περιοχές που εφάπτονται αιγιαλίτιδας ζώνης, παραλιών, ελληνικών νησιών; Ο Πρωθυπουργός το γνωρίζει και αν ναι, έχει δώσει οδηγίες στον αρμόδιο υπουργό του των Εξωτερικών για άμεση και σκληρή αντίδραση ή χώρα αναμένει την εκδήλωση αντίδρασης από το ΥΠΕΞ, σε χρόνους και ύφος ΠΑΣΟΚ;

    Ο κ. Βενιζέλος, αρμόδιος ΥΠΕΞ και Αντιπρόεδρος της Ελληνικής Κυβερνήσεως, συνομιλεί ή θα συνομιλήσει με τουρκοκύπριους στην Αθήνα και αν ναι, συνιστά αυτό de facto αναγνώριση του ψευδοκράτους; Ο Πρωθυπουργός τελεί σε γνώση αυτού, και αν ναι, συναινεί;

    Κατά τα λοιπά, η ανακοίνωση Κεδίκογλου, επιβεβαιώνει το πασιφανές.

    Ο καθείς, με τις επιλογές του.

    Ιεροφάντης

  25. Neutral Observer avatar
    Neutral Observer 22/10/2013 22:45:06

    οιος τελικά κάνει κουμάντο λαϊκιστή η ποιο ορθά ποιος κυβερνά αυτή τη Χώρα; Το ανυπόληπτο ΠΑΣΟΚ της κλεψιάς, της μίζας, του χρηματιστήριου, των Ιμίων, της καταστροφής του κράτους μέσω των κλαδικών και της ρουσφετολογίας, της απειλής κατασχέσεως της ιδιωτικής περιουσίας του Ελληνικού λάου για τη συντήρηση του πράσινου κράτους (σταματώ εδώ γιατι μπορώ να γράφω μέχρι το πρωί στην κυριολεξία), ενώ έχει χάσει την επιρροή του στη ελληνική κοινωνία και τα εκλογικά του ποσοστά κυμαίνονται λίγο πάνω από το 3% συνεχίζει έπειτα από 30 χρόνια ουσιαστικής διακυβέρνησης του κράτους να κατέχει όλες τις θέσεις κλειδιά στην κρατική μηχανή (από τη κατευθυνόμενη δικαιοσύνη μέχρι τον ΣΔΟΕ και την αστυνομία).
    Τραγικό αποτέλεσμα είναι να συνεχίζει να κυβερνά τον τόπο αυτό μη διστάζοντας να κάνει ακόμα και το ίδιο το Σύνταγμα κουρελόχαρτο.
    Στόχος του ΠΑΣΟΚ είναι να μείνει πάση θυσία στην εξουσία έστω και αν κάνει την Ελλάδα χώρα των λαθρομεταναστών δίνοντας τους ιθαγένεια και δικαίωμα ψήφου (κοιτάξτε τα χάλια της Γαλλίας που ο λαός επιλεγεί σε ποσοστό πάνω από 50% την Λεπέν και το ποσοστό αυτό πέφτει στο 30% ακριβώς επειδή ψηφίζουν οι μουσουλμάνοι βορειοαφρικανοί και όχι μόνο)και θάψει οτιδήποτε ελληνικό υπάρχει. Η Νέα Δημοκρατία σε όλο αυτό έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαχρονική ευθύνη. Λειτούργει σαν χωνευτήρι της ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ και τα τελευταία χρόνια δεχόμενη να συνεργαστεί με το εγκληματικό ΠΑΣΟΚ αλλοιώνει τη θέληση των αγνών πατριωτικών δυνάμεων.
    Απλά. Ψηφίζοντας κάποιος Νέα Δημοκρατία ψηφίζει για να επικρατήσουν οι πατριωτικές θέσεις από το λαθρομεταναστευτικό (θα επανακαταβάλουμε τις πόλεις μας όπως είπε και ο πρωθυπουργός,) για να παταχτεί το παραεμπόριο για να ΜΗΝ ονομαστούν τα Σκόπια Μακεδονία κλπ, για όλα δηλαδή τα στοιχειώδη που θέλει κάποιος ώστε να λέγεται και να είναι ΕΛΛΗΝΑΣ. Όλα αυτά κυβερνώντας το ΠΑΣΟΚ χωρίς μάλιστα καθόλου λαϊκό έρεισμα, ΠΑΝΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ και η ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ που ψηφίζει Νέα Δημοκρατία γίνεται βορά στις ορέξεις των ανθελληνικών δυνάμεων. Η Νέα Δημοκρατία φέρει λοιπόν τεραστία ευθύνη.

  26. victoria (true) avatar
    victoria (true) 22/10/2013 23:13:19

    Κεδίκογλου αθωώνει Βενιζέλο, ο ένας της κυβέρνησης λέει το μνημόνιο ευλογία, λίγες μέρες μετά ο άλλος το λέει όνειδος για τη χώρα, get the story straight γιατί δεν πάμε καλά...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ victoria (true) 24/10/2013 01:28:52

      ". . .get the story straight γιατί δεν πάμε καλά…"

      Κοινῶς ἔχω χάσει τόν μπούσουλα πλέον, Victoria. :sad:

  27. Greg avatar
    Greg 22/10/2013 23:19:48

    Σήμερα απλά, κάποιοι εξέδωσαν το αγγελτήριο πολιτικής κηδείας της Ν.Δ. Εκείνοι που υιοθέτησαν το κατάπτυστο κείμενο που δημοσιοποιήθηκε δια χειρός Κεδίκογλου, είτε ήξεραν πολύ καλά τι έκαναν, είτε πάσχουν από βαριάς μορφής άνοια. Προσέθεσαν ένα 2-3% στο ποσοστό του ΠΑΣΟΚ, και αφαίρεσαν ένα 5-6% από το ποσοστό της Ν.Δ.

    Σήμερα συνειδητοποίησα ότι αυτή η κυβέρνηση είναι πλέον επικίνδυνη και για τη χώρα, αλλά και για τη παράταξη. Κρίμα.

    • Valantis avatar
      Valantis @ Greg 22/10/2013 23:48:14

      Εάν η Ν.Δ επιτεθεί στο ΠΑΣΟΚ, θα πέσει η κυβέρνηση!
      Τελεία και παύλα.
      Και θα πέσει προτού αποκομίσει οποιοδήποτε όφελος από τη λιτότητα, τουρισμό, πρωτογενές πλεόνασμα κτλ.
      Όποιος θέλει να πέσει η κυβέρνηση αυτή τη στιγμή ΔΕΝ είναι Ν.Δ.
      Απλά τα πράγματα.

      • tzager avatar
        tzager @ Valantis 23/10/2013 02:04:55

        Valantis,

        Απλά δεν καταλαβαίνεις ότι όποιος πραγματικά είναι ΝΔ δεν επιθυμεί την μακροημέρευση αυτής της κυβέρνησης.

        Επίσης όποιος πραγματικά συμπαθεί ανιδιοτελώς τον Σαμαρά επιθυμεί απαγκίστρωση από το καθεστωτικό ΠαΣοΚ.

        Κατά βάθος ξέρουν ότι η συγκυβέρνηση βλάπτει ζωτικά και τη ΝΔ και τον Σαμαρά.

        Μόνο όσοι από τη διαπλοκή και το στενό πρωθυπουργικό πυρήνα επιθυμούν την παραμονή αυτής της κυβέρνησης στην εξουσία πάση θυσία δε θέλουν επ'ουδενί εκλογές.

        Κατανόησέ το.

      • Hawk avatar
        Hawk @ Valantis 23/10/2013 11:12:07

        Δηλαδή για να είναι κάποιος ΝΔ πρέπει να κατεβάζει τα πάντα αμάσητα, να κλείνει τα μάτια και την μύτη?
        Δηλαδή να ανέχεται τα πάντα όσο σάπια και ολέθρια κι αν είναι μόνο και μόνο για να είναι στην εξουσία η ΝΔ συνεπικουρούμενη από την μεγαλύτερη σαπίλα που γνώρισε η χώρα?
        Τι λέτε κύριε, μα τέλος πάντων που απευθύνεστε?

      • ωρε μανα μου avatar
        ωρε μανα μου @ Valantis 23/10/2013 16:07:31

        σωστά,είναι ΠΑΣΟΚ.

  28. παραμεθόριος avatar
    παραμεθόριος 22/10/2013 23:44:55

    Πρέπει να δούμε την μεγαλύτερη εικόνα. Ο Λαζαρίδης προωθεί, και ο Σαμαράς στηρίζει, την θεωρία των δύο άκρων, που εκτός της ΧΑ θέλει και τον Σύριζα εκτός παιγνιδιού. Το σενάριο αυτό όμως θέλει ισχυρό κεντροαριστερό πόλο, με ρόλο Βενιζέλου και ολίγο Πασόκ, η διαπλοκή επιμένει βλέπεται. Κρίμα που με πρόσχημα το εθνικό συμφέρον η διαπλοκή επιβάλει και μπορεί να σώζει Βενιζέλο. Θανάσιμος ο εναγκαλισμός για Σαμαρά δύσκολα θα βγεί αλώβητος.

  29. tzager avatar
    tzager 22/10/2013 23:51:49

    Ε τώρα γίνεσαι ρατσιστής...

  30. tzager avatar
    tzager 22/10/2013 23:54:41

    Αν είναι κυβερνητική θέση να υπερασπιστούν τις συμβάσεις του '10, τότε τις θέσεις της κυβέρνησης εκφράζει επίσημα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ tzager 24/10/2013 01:34:54

      tzager,

      ῎Αν δέν μέ ἀπατᾶ ἡ μνήμη μου, φούλ γαπικός δέν ἤσασταν;;

  31. Greg avatar
    Greg 23/10/2013 00:03:03

    Άκου φίλε μου, εάν ήθελα απλοϊκές πολιτικές αναλύσεις δεν θα έγραφα τις απόψεις μου. Για το ποιός είναι ή όχι σε αυτή τα παράταξη, είσαι ακατάλληλος να κρίνεις γιατί είσαι μονοδιάστατος και μονολιθικός.

    Εγώ δεν είμαι με την κυβέρνηση Βενιζέλου - Σαμαρά, γιατί αυτή είναι η σωστή σειρά από σήμερα. Εγώ είμαι με τη παράταξη από το 1974, όταν γράφτηκα στη νεολαία στα γραφεία της Μητροπόλεως με αριθμό 4, και όταν αντιμετώπιζα τους Κνίτες στη νομική με τη ΔΗΚΙΝ.

    Το κουβαδάκι σου λοιπόν και σε άλλη παραλία, γιατί είσαι πολύ χαμηλών κυβικών, Εντάξει;

    • Valantis avatar
      Valantis @ Greg 23/10/2013 03:18:36

      Η ρηχή σου απάντηση δείχνει και την ικανότητα αντίληψης που έχεις.
      Αυτή η αμορφωσιά αλλά και η υπεροψία έφερε την περήφανη παράταξη σε αυτό το χάλι.
      Επειδή ήμουν επί σειρά ετών στο εκτελεστικό και είχα σχεδόν "μετακομίσει" Μπενάκη και Νικηταρά διαπερνώντας όλους τους ορόφους (2ον ΜΑΚΙ-ΔΑΠ-ΔΟΥ, 30ν εκτελεστικό ΟΝΝΕΔ, 4ον γραφείο προέδρου) αλλά και επειδή τιμώ τους πραγματικούς αγώνες που δίναμε με κάποιους ανθρώπους στα πανσπουδαστικά, ΔΕΝ επιτρέπω να μου δίνουν μαθήματα κάτι τύποι σαν κι εσένα που κούναγαν τις σημαίες στα αμφιθέατρα για να περάσουν κανα μάθημα...
      Το κουβαδάκι σου και στον Καμμένο...

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Valantis 23/10/2013 11:04:15

        @Valantis & Greg
        Και οι δυο ομως πρεπει να παραδεχτειτε απο τις πολυχρονες εμπειριες σας, οτι ΠΑΝΤΑ η ΝΔ υστερουσε σε επικοινωνιακη πολιτικη και οποτε εμπλεκε με το ΠΑΣΟΚ ηταν σαν το παιδακι του νηπιαγωγειου να τα εβαζε με τον μαγκλαρα του Λυκειου....
        Ποσο μαλλον τωρα που τα δικα μας θα ειναι καστανα και θα βροντανε ενω τα δικα τους πουπουλα. Ο δε Σαμαρας πρεπει να προσεξει διοτι του μαζευουν πολλα οι Πασοκοι που ειναι γεματες ολες οι Υπηρεσιες και σε καταλληλη στιγμη θα τα βγαλουν στη φορα και ειναι πασιγνωστο ποσο ευκολα πειθονται και "στριβουν" οι δεξιοι, οταν μαλιστα στενευονται κιολας....

        • Greg avatar
          Greg @ Ρηνα 23/10/2013 11:42:12

          Ρήνα, το μεγάλο πρόβλημα της μεταπολιτευτικής δεξιάς ήταν η αμηχανία της μπροστά στην αριστερά. Η δεξιά από το 74 και μετά είχε μια ενοχική αναστολή στην πρακτική αντιμετώπισης της αριστεράς.

          Βλέπω ότι σήμερα η ίδια ενοχή δειλά δειλά αποκαλύπτεται και στην αντιμετώπιση του μεγαλύτερου "πολιτικού κακού" της Ελληνικής ιστορίας, του ΠΑΣΟΚ.

          Αυτό με θλίβει και με απογοητεύει. Διότι η παράταξη δεν τελειώνει με τη "συγκυβέρνηση" η οποία είχε εξ αρχής περιορισμένο χρόνο ζωής, αλλά το αύριο,. το μέλλον αυτής της παράταξης η οποία πάντοτε υπερίσχυε ιδεολογικά αλλά έπασχε επικοινωνιακά, όπως λες και εσύ.

      • Greg avatar
        Greg @ Valantis 23/10/2013 11:36:54

        Η απάντησή σου αποδεικνύει ότι μάλλον στη ΠΣΚ ή στη ΠΑΣΠ έτρεχες, διότι "σημαιάκια για να περάσεις μάθημα" μόνον αριστερή πρακτική ήταν. Οι περισσότεροι καθηγητές και όλο το διδακτικό προσωπικό τότε ήσαν ή αριστεροί ή φιλικά προσκείμενοι στην αριστερά. Μάλιστα οι εκλεγμένοι σε δσ έτους και σχολής δεν κουνούσαν σημαιάκια, αλλά αντιμετώπιζαν με πάθος τον ολοκληρωτισμό που εσύ σήμερα προωθείς με πάθος και ιδεολογία.

        Όσο για την αμορφωσιά έχω να σου απαντήσω να μη κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

  32. ΑΠΑΙΧΤΟΣ avatar
    ΑΠΑΙΧΤΟΣ 23/10/2013 00:30:51

    Ακριβοπληρωμένα σαπάκια τα γερμανικά υποβρύχια U 214. 18/03/2010
    http://www.antinews.gr/2010/03/18/37985/
    Θερμό επεισόδιο Βενιζέλου – Μειμαράκη για το υποβρύχιο 18/03/2010
    http://www.antinews.gr/2010/03/18/37866/
    Ο Βενιζέλος παρέλαβε τα αμαρτωλά υποβρύχια του Άκη 11/04/2012
    http://www.antinews.gr/2012/04/11/155754/
    Άκυρη για τη ΝΔ η αμαρτωλή συμφωνία για τα υποβρύχια 16/04/2012
    http://www.antinews.gr/2012/04/16/156350/

    Σας διαβάζω καθημερινά. Πως λοιπόν μπορώ μετά (και) από όλα αυτά να "επιστρέψω" στο μαντρί και να φύγω από το Λαικό Σύνδεσμο-Χρυσή Αυγή;
    ΠΑΤΡΙΣ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

  33. Μπόρα avatar
    Μπόρα 23/10/2013 01:29:10

    Η ανακοίνωση Κεδίκογλου "λέει": σαμαρικοί και βενιζελικοί πάνε για κοινή κάθοδο στις εκλογές και ΠΑΣΟΚ - ΝΔ οδεύουν σε διάσπαση.

    Λογικό ακούγεται, κρίνοντας από τα τελευταία γεγονότα και δηλώσεις...

  34. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 23/10/2013 08:32:49

    ε βεβαια..ολοι αυτοι οι υπερδεξιοι που τον μαιο-ιουνιο εριχναν χα και καμμενο αναγκαζοντας τον Σαμαρα σε συγκυβερνηση τωρα κανουν τους τιμητες..Αν δε θελατε πασοκ κυριοι να ριχνατε ΝΔ..φατε στη μαπα τωρα βενιζελο και κλαψτε με τους φουσκωτους μπραβους της χα και τις μπουρδες του καμμενου..

    • Κωστας avatar
      Κωστας @ περήφανος δεξιός 23/10/2013 14:31:49

      Γιατι ακριβως εισαι περηφανος ?

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ περήφανος δεξιός 23/10/2013 17:03:32

      να ψηφιζες Σαμαρα να βγει αυτοδυναμος για να τον κρινεις..εσεις του φορτωσατε το χοντρο..

      • Κωστας avatar
        Κωστας @ περήφανος δεξιός 23/10/2013 23:50:16

        Εσυ δεν μας ειπες γιατι εισαι υπερηφανος.Εγω τον ψηφισα αλλα δεν ειμαι περηφανος γιατι πιστεψα τους 3 λογους που δεν θα συγκυβερνουσε με το πασοκ και χειροκροτουσα τοτε.Τελικα ισχυουν αυτοι οι 3 λογοι η' τζαμπα βριζουμε το πασοκ ?

  35. Δημήτριος ο Μυροβλύτης avatar
    Δημήτριος ο Μυροβλύτης 23/10/2013 10:18:22

    Μέσα σε όλα τα χαρακτηριστικά που θα έπρεπε να έχει ένας πολιτικός νομίζω ότι θα χώραγαν και λίγο η ντροπή, το φιλότιμο.

  36. Ψαρεύοντας έρχεται η θάλασσα... avatar
    Ψαρεύοντας έρχεται η θάλασσα... 23/10/2013 11:53:45

    Σωστά. Ένας σοφός μπουρδολόγος...Συνταγματολόγος κλεφτοκοτάς, συνεργός σε όλες τις ένοχες ΣημιτοΓΆΠικες κυβερνήσεις, είναι οπωσδήποτε προτιμότερος, αλλά και ...χρησιμότερος όλων! Ούτε συζήτηση.

  37. Ελεάνα avatar
    Ελεάνα 23/10/2013 11:58:15

    Και οι μεν ...''βαθείς'' και οι δε ''βαθείς'', καλοί είσαστε. Άμα δεν ταιριάζατε, δε ..συμπεθεριάζατε.

  38. Valantis avatar
    Valantis 23/10/2013 12:35:22

    Ρήνα,
    υπάρχουν μερικοί που νομίζουν ότι τους "ανήκει" η παράταξη και το κόμμα...
    Όπως ας πούμε οι Μητσοτάκηδες και οι εκπρόσωποί τους εδώ μέσα π.χ. ο Greg...
    Δεν έχουν καταλάβει ότι ανήκουν στο παρελθόν και μάλιστα στο κακό παρελθόν της παράταξης...

    • Greg avatar
      Greg @ Valantis 23/10/2013 16:38:37

      Αν μη τι άλλο έχεις χιούμορ. Ο Μητσοτάκης μόνο τη παράταξη δεν μπορεί να εκπροσωπήσει. Όσο για μένα, ο παραλληλισμός και η ταύτιση με τους Μητσοτάκηδες είναι ατυχέστατοι. Απλά , πρέπει να καταλάβεις ότι ο κυβερνητισμός δεν είναι στοιχείο της παράταξης, αλλά μόνο του ΠΑΣΟΚ και εσχάτως του ΣΥΡΙΖΑ. Προτιμώ τη παράταξη σταθερή στις θέσεις της και μακριά από τη φθορά της εξουσίας, παρά τη συνεργασία με την απόλυτη βρωμιά και τη δυσωδία που φέρνει το ΠΑΣΟΚ.

  39. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 23/10/2013 21:18:03

    Δυστυχώς η ΝΔ είναι «Κολυμβήθρα του Σιλωάμ» για το ΠΑΣΟΚ.
    ΑΠΛΑ.

    Με αυτά τα σκεπτικά, με το να μην ακούει φωνές όπως του Φαήλου, αλλά να καλύπτει τα Πασόκια....θα φτάσει στην καλύτερη στα ποσοστά του ΠΑΣΟΚ στις ευρωεκλογές.
    Δύστυχως έρχονται τίτλοι τέλους για την ΝΔ....λόγω ΠΑΣΟΚ.

  40. Q avatar
    Q 23/10/2013 21:56:58

    Και ομως ειναι.