#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/03/2011 17:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ για να αναγεννηθεί πρέπει να αποποιηθεί την κληρονομιά της




Τον τελευταίο καιρό διαφαίνεται μια έντονη πίεση της πλατιάς βάσης της ΝΔ προς την ηγεσία της, για επιτάχυνση των διαδικασιών ξεκαθαρίσματος του κόμματος από στελέχη του παρελθόντος που συνεχίζουν να συντελούν στην καθίζηση των δημοκοπικών ποσοστών της. Πλήθος δημοσιευμάτων στον έντυπο αλλά και στον ηλεκτρονικό τύπο προχωρούν πέρα από διαπιστώσεις και σε ονοματολογία, που μεταφράζεται σε προσταγή του κόσμου στον «αυτοκράτορα για παραδειγματική εκτέλεση των μελλοθάνατων».

Η ΝΔ ιδρύθηκε, όπως άλλωστε και στη συνέχεια όλα τα υπόλοιπα κόμματα μεταπολιτευτικά, από μια ισχυρή προσωπικότητα που είχε και τον πλήρη έλεγχο του κόμματος. Ο Κων/νος Καραμανλής, ως «ιδιοκτήτης» της, δεν χρειαζόταν καμιά οργανωτική δομή: υπάκουαν όλοι στον μεγάλο αρχηγό, και επειδή επρόκειτο για χαρισματική προσωπικότητα με «δωρικά» χαρακτηριστικά στην διαχείριση της εξουσίας, το κόμμα πορεύτηκε χωρίς δομές έως και την αποχώρηση του.

Στη συνέχεια, το κόμμα πέρασε στα χέρια «επιγόνων» και άρχισαν οι αμφισβητήσεις και τα «υπόγεια» ρεύματα. Φαινόμενο διαχρονικά γνωστό και από την ιστορία. Αυτά μεγιστοποιηθήκαν όταν στο κόμμα εισπήδησε ο Κ. Μητσοτάκης, ο όποιος κυριολεκτικά επιχείρησε να το αλώσει.

Η πορεία από κει και πέρα γνωστή: η ΝΔ περνά σε μια πολύχρονη φάση εσωστρέφειας και αναγκαστικής αποχής από την εξουσία, μέχρι την «μεταβίβαση» του κόμματος στον «κατ’ όνομα κληρονόμο», Κώστα Καραμανλή. Φρόντισαν άλλωστε γι’ αυτό οι πρώην επίγονοι! Για τους δικούς του λόγους, το κόμμα δεν οργανώνεται ποτέ και δεν δημιουργούνται εκείνες οι δομές που θα το συνέδεαν με την κοινωνία. Η μακρά περίοδος αποχής από την εξουσία το στερεί από άξιους ανθρώπους, με αποτέλεσμα να αναδειχτούν στελέχη, κυρίως γόνοι πολιτικών τζακιών, που εισήλθαν στην πολιτική με διαβατήριο απλά και μόνο το πατρώνυμο τους! Σε απόλυτη αντίθεση με τον ιδρυτή, αποκόπτεται κάθε σύνδεση με την ιντελιγκέντσια της χώρας, συστατικό στο οποίο κυρίως βασίστηκε ο Κων/νος Καραμανλής προσδίδοντας αίγλη στο κόμμα.

Μετά την άκρως ταπεινωτική ήττα των εκλογών του ‘09, επιτελείται κάτι πρωτοφανές: για πρώτη φορά η βάση της ΝΔ αποφασίζει να πάρει την τύχη του κόμματος στα χέρια της. Ως φυσικός ιδιοκτήτης πλέον, ορίζει τη διαδικασία επιβίωσης του κόμματος, παρεμβαίνει καταλυτικά και αναδεικνύει με απόλυτη συναίσθηση χρέους, αρχηγό τον Αντώνη Σαμαρά. Τα σύμφυτα αντανακλαστικά αυτοσυντήρησης διασφαλίζουν την συνέχεια του κόμματος προσδοκώντας στην γρήγορη επάνοδο σε τροχιά εξουσίας. Είναι γνωστός, άλλωστε, ο εγγενής μηχανισμός αυτοσυντήρησης των μεγάλων κόμματων. Συνέβη και στο ΠΑΣΟΚ.

Αδιαπραγμάτευτο αιτούμενο της βάσης ήταν και είναι η πλήρης ανανέωση του κόμματος, άμεσο δηλωτικό ότι η βάση έχει ήδη ξεπεράσει καταρρακωμένους κομματικούς μηχανισμούς εξοστρακίζοντας ένα αμαρτωλό παρελθόν. Σε πρόσφατη δημοσκόπηση, η άρνηση του κόσμου για επιστροφή της πρώην ηγεσίας, όχι σε θέσεις άσκησης ενεργού πολιτικής, αλλά απλά στον «διακοσμητικό» ρόλο του Προέδρου της δημοκρατίας ανήλθε στο απαξιωτικό ποσοστό του σχεδόν 70%!

Οι μνήμες του καραμανλικού παρελθόντος νωπές και επώδυνες! Η Μπακογιάννη και η ενδοτική εξωτερική της πολιτική, ο Σουφλιάς και οι φιλίες με την κρατικοδίαιτη διαπλοκή, ο Ρουσσόπουλος και τα προσωπικά παιχνίδια εξουσίας που στοχοποίησαν το κόμμα, ο Αλογοσκούφης και οι ερασιτεχνισμοί στην Οικονομία, ο Σιούφας και οι ανεξέλεγκτοι διορισμοί στη Βουλή, ο Παυλόπουλος και η «νύχτα των Δεκεμβριανών κρυστάλλων», ο αλήστου μνήμης Λιάπης με τα ταξίδια-προσφορά Ζήμενς.

Είναι τέτοια η κατακραυγή για πολλά πρόσωπα που συνδέθηκαν άμεσα με τον Κώστα Καραμανλή, που η παραμονή τους στο κόμμα εγείρει ακόμη και απειλές αποχωρήσεων!

Ή εμείς ή αυτοί!!!

Σήμερα η βάση απαιτεί να αποκτήσει επιτέλους το κόμμα σύγχρονες λειτουργικές δομές, τέτοιες που θα συνδέσουν το κόμμα με την κοινωνία και θα αναδείξουν στελέχη άτομα που δεν θα είναι η ονοματική συνέχεια του παρελθόντος αλλά ούτε και θα προέρχονται από τον κομματικό σωλήνα. Απαιτεί, η Νέα Δημοκρατία να μετεξελιχτεί σε σύγχρονο ευρωπαϊκό ελληνοκεντρικό κόμμα με αποσαφηνισμένο λόγο. Απαιτεί επανεκκίνηση!

Και όλα αυτά σε ένα εξαιρετικά δύσκολο περιβάλλον εσωτερικής και εξωτερικής πολιτικής, με ένα Μνημόνιο και μια χρεοκοπία να κρέμονται ως δαμόκλεια σπάθη, και έναν προκλητικό Νταβούτογλου να περιοδεύει ανά την Ελλάδα και να εκφράζει απόψεις εκκολαπτόμενου σουλτάνου. Αλλά ποιος είπε ότι η ελληνική πολιτική σκηνή είναι εύκολο γήπεδο; Οι μεγάλοι παίκτες-ηγέτες κατά παράδοση δεν αναδεικνύονται στις ακαδημίες ποδοσφαίρου. Από τις αλάνες και τις φτωχογειτονιές ξεπροβάλλουν.

Η βάση έκανε με απόλυτη συνείδηση την επιλογή της και εντέλει  τον Αντώνη Σαμαρά να «αποποιηθεί» την κληρονομιά στελεχών του καραμανλικού παρελθόντος που την πλήγωσε ανεπανόρθωτα.

Τον καλεί ν’ αδράξει ΚΑΘΑΡΟ το μέλλον της στα χέρια του!!



Χαρά Δραβά

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/03/2011 18:21:13

    Eγω δεν αποποιουμαι καμμια κληρονομια.Αλλο η κριτικη και αλλο η αποποιηση κληρονομιας που συμφερει μονο το ΠΑΣΟΚ που δεν αποποιειται τιποτα.
    Εχω ξαναγραψει οτι το προβλημα της ΝΔ ειναι οτι δεν εχει παραταξιακη συνειδηση και αν δεν αποκτησει και δεν υπερασπιζεται το παρελθον της δεν προκειται να παει μπροστα.
    Ο ελληνικος λαος ξερει ενα κομμα ονομαζομενο Νεα Δημοκρατια και αν οι κατα καιρους αρχηγοι του αλληλοκατηγορουνται και αποποιουνται κληρονομιες γινονται αναξιοπιστοι.

    • factorx avatar
      factorx @ ψυχραιμια 19/03/2011 18:24:26

      Μπλα μπλα αγαπητέ Ψυχραιμία. Και η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ είναι τελειωμένα κόμματα. Βγες και λίγο στον κόσμο. Μην διαβάζεις μόνο τα παιχνιδάκια στα ΜΜΕ.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ factorx 19/03/2011 20:09:43

        Ναι αλλα προς το παρον δεν υπαρχουν αλλοι διεκδικητες της εξουσιας.Μετα μη φωναζετε ομως γιατι δεν παει καλα η ΝΔ στις δημοσκοπησεις.Ο Παπανδρεου λεει οτι αναγκαζεται να παιρνει τα μετρα που παιρνει γιατι αυτη την κατασταση αφησε αυτος τον οποιο αποποιουμεθα.Εφ οσον τον αποποιουμεθα συναγεται οτι ο Παπανδρεου εχει δικιο.
        Με την αποποιηση απλως ενισχυεται ο στρατηγικος στοχος του ΠΑΣΟΚ να πεισει οτι για το μνημονιο φταιει η ΝΔ.Το ειπε και προσφατα.

        • τάσος avatar
          τάσος @ ψυχραιμια 19/03/2011 23:53:21

          o ψυχραιμίας έχει δίκιο σ'αυτά που λέει εδώ εκατό τοις εκατό.

      • Μάρκος avatar
        Μάρκος @ factorx 19/03/2011 21:29:02

        Δεν κατάλαβα...μήπως έτσι επιβεβαιώνεις όσους λένε ότι ο Αντώνης θα κάνει τη ΝΔ, ΠΟΛΑΝ; Εμείς όμως τον ψηφίσαμε αγαπητέ μου για αρχηγό της ΝΔ. Το καταλάβατε αυτό; Όσοι ονειρεύονται αλλαγές κομμάτων, να πάνε να φτιάξουν άλλη μια Δημοκρατική Συμμαχία.

        • Kostas D avatar
          Kostas D @ Μάρκος 23/03/2011 14:22:43

          Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ Μαρκο!!
          Δε θα αφησουμε ΚΑΝΕΝΑ να μας διαλυσει το κομμα....!!

      • Misha avatar
        Misha @ factorx 20/03/2011 11:07:37

        Έτσι ακριβώς Φάκτωρ!
        Τελειωμένα και για ένα επιπλέον λόγο θα έλεγα: Το ΠΑΣΟΚ του κατοχικού μνημονίου εφαρμόζει την πολιτική που αγαπουσε, προέκρινε και συνιστούσε η μητσοτακική ΝΔ .

    • Marvin G. avatar
      Marvin G. @ ψυχραιμια 19/03/2011 18:26:50

      εσυ ψυχραιμια με την παραταξιακη συνειδηση να υπερασπιζεσαι ολους αυτους που αναφερονται στο αρθρο!
      εγω δεν θα παρω!!!
      η Νεα Δημοκρατια δεν ανηκει σε ΚΑΝΕΝΑ παρα στη μονο βαση της!!!!

      • Marvin G. avatar
        Marvin G. @ Marvin G. 19/03/2011 18:27:14

        παρα μονο στη βαση της

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ ψυχραιμια 19/03/2011 19:08:56

      όχι αποποίηση..σε καμία περίπτωση..ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΩΝ ΚΑΠΕΤΑΝΑΙΩΝ ΤΗΣ ΗΤΤΑΣ..όχι της εκλογικής ήττας..της πολιτικής..που έφερε το πασοκ πίσω στην εξουσία με θρίαμβο..

      • Άργος avatar
        Άργος @ περήφανος δεξιός 20/03/2011 00:09:13

        Ποιος πασόκος δεν θα προσυπόγραφε, ...και με τα δυο χέρια, αυτό;

        "Οι μνήμες του καραμανλικού παρελθόντος νωπές και επώδυνες! Η Μπακογιάννη και η ΕΝΔΟΤΙΚΗ εξωτερική της πολιτική, ο Σουφλιάς και οι φιλίες με την κρατικοδίαιτη ΔΙΑΠΛΟΚΗ, ο Ρουσσόπουλος και τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣ που στοχοποίησαν το κόμμα, ο Αλογοσκούφης και οι ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΙ στην Οικονομία, ο Σιούφας και οι ανεξέλεγκτοι ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ στη Βουλή, ο Παυλόπουλος και η «νύχτα των ΔΕΚΕΜΒΡΙΑΝΩΝ κρυστάλλων», ο αλήστου μνήμης Λιάπης με τα ταξίδια-προσφορά ΖΗΜΕΝΣ".

        Μα, αυτή είναι η βασική τους στρατηγική: "Η εξαετία της ΝΔ του Καραμανλή φταίει για τα σημερινά δεινά μας. (ΣΚΑΣΜΟΣ, λοιπόν)".

        "Μετά την άκρως ταπεινωτική ήττα των εκλογών του ‘09, επιτελείται κάτι πρωτοφανές: για πρώτη φορά η βάση της ΝΔ αποφασίζει να πάρει την τύχη του κόμματος στα χέρια της".

        Πώς το ...αποφάσισε αυτό η βάση; Όλοι είναι λαϊκιστές του χειρίστου είδους στην Ελλάδα. Από την μακαρίτησα την 17Ν, μέχρι την Χρυσή Αυγή. Ο καραμανλής το έκανε, αλλάζοντας το καταστατικό, ("άει γαμή.ου", φέρεται να του είπε). Για να διώξει την Μπακογιάννη, αδιαφιλονίκητο φαβορί, μέχρι τότε, και να φορτώσει στον Σαμαρά τα πέτρινα χρόνια, λόγω του -11%.

        Υπολογίζει/ουν ότι ο Σαμαράς θα χάσει τις εκλογές, (να συντριβεί, περιμένουν. Και μπορούν να το "σπρώξουν", κατάλληλα, οι κατάλληλοι ...νεοδημόκρατες, αυτό), και θα τον φωνάξουν σαν "εγγυητή" της Κεντροδεξιάς παράταξης/πολυκατοικίας. Τότε, θα επιστρέψει και η Ντόρα και ο Καρατζαφύρερ, και όλοι μαζί θα πάνε για την ανατροπή του πασοκ.

        Το σενάριο αυτό το πιστεύουν πολλοί, γιατί τους συμφέρει, και έχει πολλές πιθανότητες επιτυχίας, αν τα γεγονότα κυλήσουν ομαλά, τα επόμενα 6-7 χρόνια. Πράγμα απίθανο, όμως...


        ΥΓ. Ο Μέγας Αλέξανδρος (θα έλεγα ότι έφθασε μέχρις εκεί κάτω και πέρα, και μόνο μέσα σε δέκα, μόλις, χρονάκια, γιατί) ΔΕΝ σκεφτόταν, ΠΟΤΈ, δυο φορές το ίδιο πράγμα.

        Αλλά και μια πρόσφατη διαφήμιση λέει: "ΑΦΟΥ το βλέπεις, ΓΙΑΤΙ δεν το παίζεις, τρομάρα σου;".

      • zagor avatar
        zagor @ περήφανος δεξιός 21/03/2011 21:38:08

        Συμφωνώ απόλυτα!!!! Όποιος αποποιείται την ιστορία του αποποιείται τον ευτό του.

  2. kp8 avatar
    kp8 19/03/2011 18:31:03

    Ξεχάσατε στην παράθεση των αμαρτωλών του παρελθόντος τον Αρη ! Διάβαζα προ ολίγου τις απίστευτες σπατάλες με τις οποίες μας έχει χρεώσει για τις πανάκριβες διαμονές του στο εξωτερικό και τις τρέλλές διασκεδάσεις στις οποίες επίδίδετο στα κατά τα άλλα υπηρεσικά ταξίδια του. Τι απίστευτα τρελλά έξοδα σε βάρος μας ? Και γιατί ακόμη αυτό το πρόσωπο είναι ανεκτό ? Κατά τα άλλα πολύ εύστοχο άρθρο, αντιπροσωπευτικό των σκέψεων και των συναισθημάτων όλων μας. Το ερώτημα είναι αν τα αιτήματα αυτά φθάνουν στα αρμόδια κλιμάκια του αρχηγού της ΝΔ και γιατί αυτή η διστακτικότητα γενικά από πλευράς του.

    • αντιλαικος avatar
      αντιλαικος @ kp8 19/03/2011 18:42:44

      από που να αρχίσει και που να τελειώσει κανείς με το αμαρτωλό καραμανλικό παρελθόν? τον Χατζηγάκη τον ξεχασε?
      άστα να πάνε... και πολύ απαλά τους περιγράφει η κ. Δραβά

      • Άργος avatar
        Άργος @ αντιλαικος 20/03/2011 00:24:24

        Ω πα! Δεν το πρόσεξα το λινκ στο τέλος. Σόρυ!

  3. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 19/03/2011 18:33:52

    Η αποποίηση κληρονομιάς: 1) Εχει σύντομη προθεσμία (4 μήνες), μετά την πάροδο της οποίας δεν έχει καμμία σημασία και είναι άκυρη. 2) Είναι συνολική και δεν γίνεται γιά τμήματα της κληρονομίας που δεν μας αρέσουν, ενώ άλλα που είναι βολικά να τα κρατάμε. 3). Αποκλείεται, αν ο κληρονόμος και επιθυμών να αποποιηθεί έχει έστω και γιά λίγο αναμιχθεί σε οποιοδήποτε στοιχείο της κληρονομιάς (επαχθές ή και επωφελές).
    Δύσκολα τα πράγματα γιά μιά έγκυρη και αποτελεσματική αποποίηση κληρονομιάς στη Νέα Δημοκρατία.

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 20/03/2011 00:28:39

      χαχα
      Πολυ σωστά και τα 3!

  4. Arianos avatar
    Arianos 19/03/2011 18:36:45

    Λίγα λες Χαρά! Σε ό,τι με αφορά, ριζική εκτομή των καρκινωμάτων του παρελθόντος είναι η μόνη θεραπεία! Μπα-Σουφ-Ρουσ-Αλογ-Σιουφ-Παυλ και λοιπά εκτρώματα, go στα τσακίδια!!!!!!

  5. ΜΕΣΑΙΟΣ ΧΩΡΟΣ avatar
    ΜΕΣΑΙΟΣ ΧΩΡΟΣ 19/03/2011 18:41:57

    χαρα συμφωνω τοσο μαζι σου, που νομιζω οτι αυτο το κειμενο το εγραψα εγω
    σε ευχαριστω ,γιατι καταλαβα οτι δεν ειμαι μονος που πιστευω αυτα τα πραγματα

  6. ΔΡΑΜΙΝΟΣ avatar
    ΔΡΑΜΙΝΟΣ 19/03/2011 18:52:10

    Θέλω να πιστεύω, ότι μετά την 25η Μαρτίου, ημέρα ορόσημο για τις εξελίξεις στη χώρα μας, ο Σαμαράς θα έχει όλη την ευχέρεια να προχωρήσει σε πογκρόμ όσων έχουν επιδείξει αδυναμία και ανικανότητα ή έχουν συμμετάσχει σε διασπάθηση δημόσιου χρήματος με οποιοδήποτε τρόπο.
    Δε νομίζω πως θα ενοχληθεί η βάση του κόμματος αν διαγραφούν τα ονόματα που αναφέρονται στο άρθρο, όλοι οι παραπάνω έχουν περάσει στη μνήμη των ψηφοφόρων του κόμματος, ως οι πρωτεργάτες της διάλυσης.


    Αντώνη, εμπρός, πριν μπεις και εσύ στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, βλέπεις οι εξελίξεις είναι γρήγορες και οι καιροί απαιτούν ηγέτες και όχι διαχειριστές. Πιστεύουμε ότι έχεις όλα τα εχέγγυα να πετύχεις, μη μας διαψεύσεις, γιατί θα περάσεις απέναντί μας.

    • Άργος avatar
      Άργος @ ΔΡΑΜΙΝΟΣ 20/03/2011 00:25:58

      Τι σημαίνει στα ελληνικά "πογκρόμ";;;

  7. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 19/03/2011 18:56:41

    Κυρια Δραβα, με το μαλακο ,ουδεις αποποιειται οτι κληρονομει το αντιθετο μαλιστα το υπερασπιζεται. Οι Κυβερνησεις Καραμανλη πολεμηθηκαν απο παντου εντος και εκτος του κομματος εντος και εκτος της χωρας.Δεν υπαρχει στην προσφατη ιστορια μας κυβερνηση που λειτουργησε σε τοσο αρνητικο επικοινωνιακο περιβαλλον μολυσμενο απο Πασοκοσυνασπιστιλα. ενα κρατικο μαχανισμο πασχοντα απο την ιδια διαταραχη και τοση διαφθορα και διαπλοκη.Ολοι απεναντι του ακομη και εμεις . Πολυ αντεξε .Θα πρεπει να εχουμε πολυ υπομονη για να δουμε ξανα κυβερνησεις ΝΔ. Υγειαν και ευλογιαν να εχωμεν.

    • Αιας Τ. avatar
      Αιας Τ. @ αν.βορινος 19/03/2011 19:06:06

      τα πασοκόσκυλα έφτεξαν για τις πετσέτες του Αρούλη, για τα μπουζούκια του Εύρη, για τις Κυψέλες του Πάκη, αντε γιατί θα σκάσω εδω μέσα...
      αν δεν κοιτάξουμε στον καθρέφτη θα μεταμορφωθούμε οι ίδιοι σε τέρατα!

    • ΜΕΣΑΙΟΣ ΧΩΡΟΣ avatar
      ΜΕΣΑΙΟΣ ΧΩΡΟΣ @ αν.βορινος 19/03/2011 19:18:24

      ανικανοι ητανε πχ α . σπηλιωτοπουλος το απολυτο μηδεν μπασιακος ενα τιποτα .ρουσσοπουλος ρασπουτιν ,εκατομμυρια ευρω στους νταβαδες
      σουφλιας ο αγαπημενος του μπομπολα

      • Άργος avatar
        Άργος @ ΜΕΣΑΙΟΣ ΧΩΡΟΣ 20/03/2011 00:34:49

        Ο Ρουσόπουλος, ΚΑΛΏΣ ή ΚΑΚΏΣ, ήταν ο κανονικός πρωθυπουργός. Δηλαδή, αυτός που έβγαζε την δουλειά ενός πρωθυπουργού. Ο ΚΚ έπαιζε, απλώς, τον ρόλο του πρωθυπουργού. ΜΟΛΙΣ κτυπήθηκε ο Ρουσό, "μας τελείωσε" και η σπεσιαλιτέ "Καραμανλάκος".

  8. ΧΟΡΧΕ avatar
    ΧΟΡΧΕ 19/03/2011 19:01:57

    στο κάτω-κάτω ο πρώην αρχηγός διάλεξε τη σιωπή του Βούδα, απαξιώνοντας τον εαυτό του (προσωπικά λίγο με αφορά) κυρίως όμως απαξιώνοντας το κόμμα που τον ανέδειξε αρχηγό!

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/03/2011 19:03:48

    Kυρία Δραβά,

    Οι κληρονομιές εκτός από βάρη και βαρίδια μπορεί να έχουν και θετικά, άρα ποτέ δεν "αποποιούνται" συλλήβδην.
    παράδειγμα: το "όχι" στο Βουκουρέστι είναι κληρονομιά. Την "αποποιείσαι" ή την αποδέχεσαι;
    η πολιτική των αγωγών και οι σχέσεις με Ρωσία και Κίνα, είναι "κληρονομιά". Την αποποιείσαι ή την αποδέχεσαι;

    Δεύτερον, τα ονόματα που μνημονεύετε (και πολλά άλλα ακόμα) είναι ήδη εκτός Ν.Δ., επομένως προς τι η συζήτηση και η αναφορά τους; Υποτιμούμε τις προσπάθειες που έχει κάνει ο Αντώνης Σαμαράς.

    Τρίτον, δεν είναι δυνατόν να ασχολούμαστε ακόμα με την εσωστρέφεια; Ο αρχηγός έκανε τις επιλογές του και ουδείς πιστεύει στα σοβαρά οτι αντιμετωπίζει ή θα αντιμετωπίσει εσωκομματικό πρόβλημα. Ποιός θα παραβγεί μαζι του; Ο ....Στυλιανίδης; Ας είμαστε σοβαροί.

    Τέταρτον, ο πραγματικός εχθρός είναι εκτός τειχών. Εκεί πρέπει να δοθεί η μάχη.

    Πέμπτον, η δημοσκοπική καθίζηση δεν οφείλεται μόνο στην κακή κληρονομιά. Οφείλεται και στο γεγονός οτι, για πολλούς λόγους, η Ν.Δ. δεν έχει πείσει ακόμα οτι διαθέτει αξιόπιστη εναλλακτική πρόταση εξουσίας. Και εδώ πρέπει να δοθεί η έμφαση.

    Εκτον, η επίσης "βαρειά κληρονομιά" του ΠΑΣΟΚ, δεν εμπόδισε τον Γιώργο Παπανδρέου, να κερδίσει τις εκλογές. Ας αναρωτηθούμε το γιατί.

    Εβδομο, καλή η κριτική, ευπρόσδεκτη η αυτοκριτική, αλλά μη οδηγηθούμε και σ΄ένα ανηλεές αυτομαστίγωμα.

    Ογδοο, στην Ελλάδα, όπως και σε πολλές άλλες χώρες, ψηφίζουμε πρωθυπουργό. Αρα τις επόμενες εκλογές θα τις κερδίσει ο Αντώνης Σαμαράς και η ...κληρονομιά λίγο θα επηρεάσει τα πράγματα, εκτός και αν την συντηρούμε εμείς.

    Αυτά, εν ολίγοις...

    • factorx avatar
      factorx @ Κώστας Ροδινός 19/03/2011 19:06:08

      Κώστα,άνοιξε πρώτα τις κυριακάτικες εφημερίδες και μετά τα ξαναλέμε

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ Κώστας Ροδινός 19/03/2011 20:03:10

      Συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα Ροδινό.Καθαρές θέσεις , χωρίς ακρότητες και υπερβολές.Δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μαύρο , υπάρχουν και άλλα χρώματα.

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ Κώστας Ροδινός 19/03/2011 20:39:14

      και ένατο, αφού αποποιούμαστε αυτή ....την θανατηφόρα κληρονομιά, να την αφήσουμε στην πάντα και να κάνουμε το νέο κόμμα του Αντώνη απαλλαγμένο από κάθε είδους βαρίδια....
      Υπάρχουν τα κότσια???
      Νισάφι βρε φίλοι... τέτοια εσωστρέφεια... τέτοιο χαρακίρι...ως πότε?????
      Πότε θα τελειώνουν αυτές οι ακραίες παθογένειες αυτού του χώρου?????
      Πότε θα δούμε λίγο μακρύτερα από τη μύτη μας?????

      • Νίκος Α avatar
        Νίκος Α @ pikras57 21/03/2011 06:41:00

        Δύο λόγια για τη σιωπή του Κ.Κ..
        Για την ερμηνεία της σκέφτομαι, κατ΄ αρχήν, αυτό που λέγεται πως η σιωπή είναι κάποιες φορές πιο ηχηρή από την πιο δυνατή κραυγή.
        Στη συνέχεια σκέφτομαι ότι ο Κ.Κ. είναι της σχολής των Καραμανλήδων. Ο Εθνάρχης έμεινε ‘σιωπηλός’ 11 χρόνια, αυτοεξόριστος στο Παρίσι.
        Και τρίτον προσλαμβάνω την ‘ηχηρή σιωπή’ Καραμανλή και ως ένα είδος εκδήλωσης σεβασμού απέναντι στον ελληνικό λαό, που τον θεωρεί άξιο, παρά τα νταβατζοΜΜΕ, να καταλαβαίνει. Ότι θυμάται (δεν μπορεί, δεν πρέπει να ξέχασε) ότι αυτός τα είπα όλα και με ειλικρίνεια, προεκλογικά.
        Σε κάθε περίπτωση η σιωπή Καραμανλή άφησε εντελώς ελεύθερο το γήπεδο στον Αντώνη Σαμαρά να κινηθεί, ακυρώνοντας κάθε δυνατότητα των νταβατζοΜΜΕ, για διαστρέβλωση και διαιρετικό ‘παιχνίδι’.

    • weekend blogger avatar
      weekend blogger @ Κώστας Ροδινός 20/03/2011 04:03:04

      "Εκτον, η επίσης “βαρειά κληρονομιά” του ΠΑΣΟΚ, δεν εμπόδισε τον Γιώργο Παπανδρέου, να κερδίσει τις εκλογές. Ας αναρωτηθούμε το γιατί."

      Ευχαριστώ που μου 8ύμισες οτι για τα κόμματα η εξουσία δεν είναι μέσο προσφοράς στον τόπο και στους πολίτες αλλά αυτοσκοπός.
      Δηλαδή η μεγάλη προσδοκία μας είναι να κερδίσει τις εκλογές η ΝΔ για να κυβερνήσει με τον ίδιο τρόπο όπως την περίοδο 2004-2009 και με τα ίδια πρόσωπα; Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.

  10. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 19/03/2011 19:09:33

    Τι εκανε βρε ο Αρουλης και ο Χατζηγακης ο τελευταιος πασοκος εχει τριπατη βιλα.

    • Αιας Τ. avatar
      Αιας Τ. @ αν.βορινος 19/03/2011 19:41:15

      το καλο βορινέ είναι, ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, η βάση της ΝΔ δεν αποδέχτηκε ποτέ την πασοκομίμηση των στελεχών της. Αν εσύ την αποδέχεσαι κανένα πρόβλημα

  11. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 19/03/2011 19:40:30

    "διαφαίνεται μια έντονη πίεση της πλατιάς βάσης της ΝΔ προς την ηγεσία της"

    Και πως η βάση της ΝΔ μεταφέρει αυτή την πίεσή της προς την ηγεσία; Της στέλνει e-mail; Μήπως sms;

    Με ποιο τρόπο η οργανωμένη βάση της ηγεσίας ασκεί τα δημοκρατικά της δικαιώματα μέσα στο κόμμα και στέλνει τις εντολές και τις επιθυμίες της στην κορυφή; Εκτός κιαν η βάση είναι για να εκτελεί και δεν έχει κανένα δικαίωμα.

    Αλλά πάλι το μέγα μυστήριο επικοινωνίας βάσης-κορυφής παραμένει;

    Διότι οι οργανώσεις βάσης είναι άδειες και κλειστές οι περισσότερες.

    Εκτός κι αν οργανωμένα μέλη και ηγεσία επικοινωνούν με τηλεπαθητικό τρόπο, οπότε...

    Αν η ηγεσία της ΝΔ, και το ίδιο και οποιαδήποτε άλλο κόμμα, ΑΝΑΘΕΣΕΙ στις οργανώσεις βάσης του το ξεκαθάρισμα των "βαριδίων" και των διεφθαρμένων, με δημοκρατικές διαδικασίες, θα πάρει ΑΜΕΣΑ αποτελέσματα. Τι το ζορίζουμε και το γυροφέρνουμε;

    Και κάτι ακόμα: γιατί μόνο ο ιδρυτής και η τότε ηγεσία της ΝΔ ήθελαν "να υπακούν όλοι στον μεγάλο αρχηγό"; Οι επόμενοι πρόεδροι και οι ηγεσίες δηλαδή δεν ήθελαν; Οι επόμενοι ηγέτες και ηγεσίες της ΝΔ υπακούουν στις εντολές της βάσης, στις επιθυμίες και στους καημούς της; Ετσι λένε οι δημοσκοπήσεις σας;


    "Τα σύμφυτα αντανακλαστικά αυτοσυντήρησης διασφαλίζουν την συνέχεια του κόμματος προσδοκώντας στην γρήγορη επάνοδο σε τροχιά εξουσίας. Είναι γνωστός, άλλωστε, ο εγγενής μηχανισμός αυτοσυντήρησης των μεγάλων κόμματων. Συνέβη και στο ΠΑΣΟΚ."

    Αυτό μόνο ως ομολογία της λατρείας της εξουσίας μπορώ να το εκλάβω. Η κομματική αυτοσυντήρηση έχει ως καύσιμο την προσδοκία της εξουσίας. Εμ φεύγουν μετά τα βαρίδια; Δεν φεύγουν. Εξουσία θέλουν και τα βαρίδια.

    Θραξ Αναρμόδιος

  12. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 19/03/2011 19:50:05

    Αξιότιμη κυρία Δραβά,

    εύστοχο το άρθρο σας.

    Όσον αφορά στα ονόματα που εσείς αναγράφετε ως βαρίδια, θα ήθελα να επισημάνω οτι είναι "σχεδόν" εκτός κόμματος (Σουφλιάς, Σιούφας, Ρουσόπουλος κ.λ.).

    Το μέγα ΠΡΟΒΛΗΜΑ όμως είναι τα ονόματα που παραδόξως "δερβεναγοποιήθηκαν" από τον πρόεδρο προς έκπληξη όλων εμάς που αγωνιστήκαμε να αλλάξει αυτή η κατάσταση...

    Ονόματα που εξίσου ο κόσμος συσχετίζει ΠΛΗΡΩΣ με την καραμανλική δ
    ιακυβέρνηση...

    -Παυλόπουλος
    -Χατζηδάκης
    -Στυλιανίδης
    -Νάκος
    -Γιακουμάτος
    -Καλογιάννης
    -Τραγάκης
    -Τασούλας
    -Σπηλιωτόπουλος
    -Πατριανάκου
    -Παπακώστα
    -Παναγιωτόπουλος
    -Κεφαλογιάννης
    -Κεφαλογιάννη
    -Μητσοτάκης
    κ.λ. κ.λ.

    Τους παραπάνω αναγραφόμενους ειλικρινά σας διαβεβαιώ οτι δεν υπάρχει έλληνας πολίτης που να μην θεωρεί υπεύθυνους σε μεγάλο βαθμό για τη σημερινή κατάσταση που βιώνουμε.

    Αυτά τα πρόσωπα λοιπόν ορίστηκαν "δερβέναγες" από τον σημερινό πρόεδρο αφήνοντας μας τουλάχιστον έκπληκτους (για να μην πω αγανακτησμένους)...

    Η εκκαθάριση από τον πρόεδρο λοιπόν θα πρέπει να αφορά οπωσδήποτε και ονόματα από τα παραπάνω αναγραφόμενα!

    Εάν αφορά μόνο π.χ. το Σουφλιά ο οποίος απολαμβάνει τη σύνταξή του και ασχολείται πλέον με πρόβατα και γίδια στην ιδιαίτερη πατρίδα του ή το Σιούφα ο οποίος ιδιωτεύει, σας διαβεβαιώ οτι ΔΕΝ υπάρχει καμία περίπτωση ο πρόεδρος να δει τα ποσοστά να ανεβαίνουν ούτε να δει την πόρτα του Μαξίμου από μέσα (δεδομένου οτι κι αυτός δεν προήλθε από παρθενογέννεση και δεν έχει μόνο υποστηρικτές στο κόμμα)...

    Χθες σε κάποιο ποστ, την "καθυστέρηση" της εκκαθάρισης του κόμματος από τον πρόεδρο, προσπάθησε κάποιος να την παρουσιάσει ως αρετή και "υπομονή" του προέδρου...

    Ο κόσμος όμως δεν έχει άλλο υπομονή...

    Εάν το λάβουν υπόψη εκεί στη Συγγρού καλώς...

    Σε αντίθετη περίπτωση θα μείνουν με την "ισορροπία" στο χέρι...

  13. ierofantis avatar
    ierofantis 19/03/2011 20:03:45

    Καλησπέρα κυρία Δραβά

    Αντί της αποποίησης, θα πρότεινα ο Σαμ να αποδεχτεί την κληρονομιά με το ευεργέτημα της απογραφής.

    Εκεί που ο κληρονόμος δηλαδή, μπορεί να περιορίσει την ευθύνη του για τα χρέη της κληρονομιάς, αποκλειστικά μέχρι το ενεργητικό της, ώστε να μην ευθύνεται για αυτά και με τη δική του περιουσία...

    Μεταφορικά αν το δει κανείς, μπορεί να καταλάβει αρκετά...

  14. Orestios avatar
    Orestios 19/03/2011 20:23:48

    Χρειάζεται να διωχθεί κάθε τί παρακμιακό.
    Και δόξα τω Θεώ υπάρχουν πολλά παρηκμασμένα στελέχη που εμποδίζουν την ανανέωση.

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/03/2011 21:20:36

    Παλι τωρα βγηκε ο Παπακωνσταντινου και ειπε οτι διπλασιασθηκε το χρεος επι ΝΔ.Καθε μερα το ΠΑΣΟΚ θα λεει οτι για οσα τραβαμε φταιει η ΝΔ και εσεις συζητειτε αποποιησεις και μετα απορειτε για τις δημοσκοπησεις.

    • Oliver avatar
      Oliver @ ψυχραιμια 19/03/2011 21:41:36

      Εμείς έχουμε να ασχοληθούμε με ντιντήδες, βαψομαλλιάδες, φιρφιρίκους κλπ, να θάψουμε κανέναν τομεάρχη και για τα υπόλοιπα έχει ο θεός....

  16. Pyrros avatar
    Pyrros 19/03/2011 21:23:25

    Οι ίδιοι απίθανοι αρχολίπαροι και σπουδαρχίδες που κατέστρεψαν τη ΝΔ και τις ελπίδες των νοικοκυραίων Ελλήνων, είναι ήδη ή αρχίζουν να βγαίνουν πάλι στην επιφάνεια.

  17. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 19/03/2011 21:29:41

    H παραπάνω ανάρτηση και ο διάλογος που ακολουθεί κάνει προφανεις τους λόγους που η ΝΔ δεν "τραβάει¨.ΟΙ περισσότεροι ασχολούνται με πρόσωπα και παραπολιτικά... Ο Κ.Ροδινός, στο σημείωμά του, λέει πολύ ευστοχα :
    Πέμπτον, η δημοσκοπική καθίζηση δεν οφείλεται μόνο στην κακή κληρονομιά. Οφείλεται και στο γεγονός οτι, για πολλούς λόγους, η Ν.Δ. δεν έχει πείσει ακόμα οτι διαθέτει αξιόπιστη εναλλακτική πρόταση εξουσίας. Και εδώ πρέπει να δοθεί η έμφαση.
    Αν διαφωνώ σε πολλά σημεία με τον κ.Κ.Ροδινό στο σημείο αυτό έχει κτυπήσει στόχο.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ ΝΑΥΤΗΣ 19/03/2011 21:30:52

      Διόρθωση :Αν και διαφωνώ σε πολλά σημεία...

  18. Μάρκος avatar
    Μάρκος 19/03/2011 21:32:40

    Νομίζω ότι πολλοί πέφτετε στο ίδιος λάθος που πέφτουν οι Ντορικοί. Κάθεστε και ασχολείστε με ανθρώπους ασήμαντους. Έχει δίκιο ο κ. Ροδινός, ο εχθρός είναι εκτός, είναι το ΠΑΣΟΚ και το ΔΝΤ. Όσο ασχολείστε συνέχεια με το παρελθόν, θα γίνετε χειρότεροι από την Ντόρα. Μέχρι σήμερα δεν έχω να πω τίποτα κακό για τον Σαμαρά και τους συνεργάτες του. Αν όμως μερικοί από αυτούς, κουβαλούν ακόμη τα αντίστοιχα σύνδρομα της Ντόρας, από την εποχή της ΠΟΛΑΝ, τότε με συγχωρείτε, αλλά έχουν πάρει λάθος δρόμο...

  19. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 19/03/2011 21:40:04

    Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής όταν δημιούργησε την "Ε.Ρ.Ε." χρησιμοποίησε μόνο τα ικανά και άφθαρτα στελέχη του "Συναγερμού" τους προσχωρήσαντες της "Ε.Π.Ε.Κ." και τα εναπομείναντα έντιμα στελέχη του "Λαϊκού Κόμματος".
    Ο ιδρυτής της Ν.Δ. κυβέρνησε με σιδηρά πυγμή στηριζόμενος σε πανάξιους συνεργάτες αδιαμφισβήτητης εντιμότητας και αξιοσύνης.Ενδοκομματικά ΔΕΝ απέτρεπε τον αντίλογο,αντιθέτως τον επεδίωκε για να βελτιώνει την πολιτική του σκέψη και να αποφασίζει γνωστικότερα.Με την ανάληψη της ηγεσίας από την "Οικογένεια" άρχισαν τα διαλυτικά φαινόμενα:
    1.Αλλοίωση της ιδεολογικής φυσιογνωμίας και ταυτότητας του κόμματος
    2.Εισδοχή μελών, πανσυμπαντίως αγνώστων ανθρώπων,ελλειπών ικανοτήτων και ελεγχόμενης ηθικής υποστάσεως
    3.Χρήση πολιτικών πρακτικών ασύμβατων με την ιστορία της παράταξης
    Η πρακτική αυτή συνέτεινε συν τω χρόνω στην βαθμιαία αλλοίωση της συνείδησης της βάσης (ε, αφού το κάνει ο τάδε, γιατί να μην το κάνω κι εγώ...).Παράλληλα, καταπολεμήθηκε λυσσαλαία κάθε προσπάθεια δημιουργίας "ιντελιγκέντσιας" του κόμματος με αποτέλεσμα η παράταξη να απωλέσει την δυνατότητα πρόσβασης σε "κέντρα διαμόρφωσης άποψης" (βλ.καλλιτεχνικό κόσμο,διανοούμενοι,media κλπ).Οταν ανέλαβε η κυβέρνηση Κ.Καραμανλή, το "φρούτο" ήταν πια όχι απλώς ώριμο αλλά σάπιο. "Ληγούρια" του κεράτα που έπεσαν με τα μούτρα στον μπεζαχτά, "golden boys" που δεν τα ήξερε ο διαχειριστής της πολυκατοικίας τους (βλ."Χου-Χου" ένας ήταν ο αθεόβοφος και προσπαθεί τώρα να προσεταιριστεί τον Α.Σ.), υπουργοί που δεν "καταδέχτηκαν" ούτε το προσωπικό του Υπουργείου τους να γνωρίσουν (ας είναι καλά ο χαμάλης υφυπουργός, α ρε Μάκη...), γραφεία κλειστά για τα στελέχη καιλοιδωρίες σε έντιμους ανθρώπους που άδολα και ανυστερόβουλα προσέφεραν όχι μόνο στην παράταξη αλλά στον τόπο (βλ.Σπηλιωτόπουλος, Πολύδωρας κ.α.).
    Η πρακτική αυτή τιμωρήθηκε σκληρά όχι μόνο από το "αναποφάσιστο" εκλογικό σώμα αλλά ΚΥΡΙΩΣ από την ίδια την βάση της παράταξης.Η Ν.Δ. έχασε την εξουσία επειδή "πούλησε την ψυχή της", πρόδωσε τον κόσμο της που ζητούσε αξιοκρατία,διαφάνεια, ίσες ευκαιρίες για όλους και αποφασιστικά έργα και όχι πομφόλυγες.
    Σήμερα;Οταν στο υπόγειο του σπιτιού σου έχει μαζευτεί σαβούρα, δεν το πολυσκέφτεσαι: φωνάζεις τον παλιατζή και τα φορτώνει για το σκουπιδαριό.Ασπρίζεις να μυρίσει φρεσκάδα και να απολυμανθεί, περνάς φώς για να βλέπεις που πατάς και κάνεις και μια γενική απολύμανση.
    Ο Α.Σ.πρέπει να στηριχτεί σε ΝΕΟΥΣ ανθρώπους.Φρέσκα μυαλά, ανθρώπους που τους ξέρουμε επειδή τους βλέπουμε στις δουλειές τους. Στους ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟΥΣ κάθε χώρου όπως έκανε και ο Κωνσταντίνος Καραμανλής.Στους ανθρώπους της "πιάτσας" και όχι του "Da Capo".Στα δύσκολα προβλήματα λύσεις δίνουν οι άνθρωποι της δουλειάς και όχι των τηλεοπτικών παραθύρων και των "κυριλέ" συνάξεων (βλ.τον εξαίρετο κ.Αλέκο Παπαδόπουλο του ΠΑ.ΣΟ.Κ.).Τέτοιοι άνθρωποι υπάρχουν.Και στο κόμμα και στην κοινωνία.Με καθαρές θέσεις, με επιχειρήματα και με φρέσκα πρόσωπα αδιαμφισβήτητου κύρους και ηθικής υπόστασης, ο Α.Σ. δεν έχει να φοβάται τίποτα και κανέναν.Εν ολίγοις, ομάδα "Ιαπώνων" χρειάζεται, ανθρώπων που δεν θα λογαριάζουν το δελτίο των 20:00 αλλά με πίστη και προσήλωση θα νοιάζονται για το πώς θα επιτευχθεί ο σκοπός, ήτοι η ανύψωση της πατρίδας.Οι αποδέλοιποι να πάνε στο σπιτάκι τους (μπορεί να είναι και βίλα,δεν με χαλάει), να γράψουν τα απομνημονεύματά τους και να ακίζονται όταν τους προσφωνούν με το "Κύριε ή Κυρία Υπουργέ"...στα κανάλια.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 20/03/2011 02:23:55

      Εκτός του Σταμάτη Σπανουδάκη, της Μοσχολιού και της Ρένας Βλαχοπούλου, θυμάστε άλλον καλλιτέχνη να δηλώνει δεξιός μετα το 74? Φτου κακά. Όλοι αριστεροί δήλωναν...

  20. factorx avatar
    factorx 19/03/2011 21:50:14

    Εσύ να τα βλέπεις αυτά. Που επιμένεις να ταυτίζεται η ΝΔ με το καραμανλικο παρελθόν της

  21. factorx avatar
    factorx 19/03/2011 21:51:30

    Θράκα, περίμενα να βελτιωθείς με την ενασχόλησή σου σο διαδικτυο. Αλλά όσο περνάει ο καιρός γίνεται και πιο βολονταριστής. Η λαγνεία του πληκτρολογίου και μόνο γι αυτό

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ factorx 19/03/2011 22:28:10

      @factorx

      Βολουνταριστής; Δεν έχω σχέση με την Βουλησιαρχία και τέτοιους ιδεαλισμούς. Κάθε άλλο. Εκτός κιαν κάποιος βγάζει τέτοιο επιπόλαιο συμπέρασμα επειδή έκανα μια δυο αναφορές στον Νίτσε κάποτε. Καμμία σχέση.

      Οσο για το αν βελτιώνομαι, τι να κάνω προσπαθώ. Δεν μπορώ να καλύψω όλες τις προσδοκίες.

      Θραξ Αναρμόδιος

      ΥΓ. Κάτι κακό θα έκανα πάλι, δεν μπορει... (λολ)

  22. factorx avatar
    factorx 19/03/2011 21:54:27

    Η ονομασία "ΝΔ" και ο μηχανισμός της ήταν προϊόν κοινωνικών αγώνων ή μια σύλληψη στο μυαλό ενός που απουσίαζε τόσα χρόνια από της Ελλάδα και επανήλθε χάρις σε κάποιες μεσολαβήσεις;

    Ο μηχανισμός της ΝΔ σήμερα τι εκφραζει, πέραν τοπικών συμφερόντων και βουλευτικών συντεχνιών;

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ factorx 19/03/2011 22:32:12

      Δεν έχεις πάρει ...χαμπάρι ότι γίνεται αγώνας για να αποκτησει η ΝΔ ένα διαφορετικό ιδεολογικο προφίλ; της λαικής και πατριωτικής (κεντρο)δεξιάς; του κοινωνικου φιλελευθερισμου και του πατριωτισμού!. Με έντονα στοιχεια του Κευνς και απέναντι στο νεοφιλελυθερισμό του Νόρτντον Φρίντμαν και της σχολής Σικάγου;

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ΓΙΩΡΓΟΣ 19/03/2011 22:40:45

        Μικρή διόρθωση...

        Μιλτον Φριντμαν... Σχολή Σικάγου.

        Νορτντον...; Ροουζ...; Διεθνές Γραφείο Νομικών και Φορολογικών Συμβούλων.

        Πάντως, διαφορετικά πράγματα τα δυο τους...

      • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
        ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ ΓΙΩΡΓΟΣ 19/03/2011 23:22:58

        Η "βάση" αυτή την ιδεολογία είχε πάντα.Κάποια "σαλόνια" επειδή έτσι τα βόλευε, την "πασπάλισαν" κατά καιρούς με διάφορα ιδεολογήματα νομίζοντας ότι έτσι θα προσφέρουν το κάτι διαφορετικό και νέο.Κούνια που τα κούνησε...

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ factorx 19/03/2011 23:16:10

      Αμφότερα ίσχυσαν εν τοίς πράγμασι.Ναι, σήμερα μπορούμε εξ αποστάσεως ιστορικής να κρίνουμε νηφαλιότερα τα γεγονότα.Ποιός να καλείτο από τον "γεφυροποιό" Ε.Αβέρωφ για να βγάλει το φίδι από την τρύπα ;Ο Ανδρέας (καλά,αυτός ήλθε τον Σεπτέμβρη, έπρεπε να τακτοποιήσει πρώτα την κόρη στη Σουηδία...), ο "soft" Π.Κανελλόπουλος ή μήπως ο "Παλάντζας";Η χώρα τότε ήθελε ηγέτη που με το "γ....σταυρίδι" να έχει άμεσο αποτέλεσμα (α ρε Λαμπρία...).Σαφώς και δεν υπήρξε άγιος ο ιδρυτής της Ν.Δ. Οι άγιοι έχουν εκλείψει προ πολλού. Απλά μπόρεσε να μετουσιώσει όλη την πολιτική του εμπειρία σε αμεσότητα ενεργειών.Και πιστεύω ότι περισσότερα τα καλά που έπραξε παρά τα σφάλματά του.
      Σήμερα, ο μηχανισμός της Ν.Δ. έτσι όπως είναι δομημένος, είναι ξεπερασμένος από την ίδια την εποχή μας.Καμμιά αντίρρηση επί τούτου. Γι' αυτό λέω γενική καθαριότητα και άδειασμα του "υπογείου"

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ factorx 20/03/2011 00:02:14

      γι'αυτο ας τελειεωνει με τον 'μηχανισμο ' .. η ΝΔ τι του φταιει?
      το ο'τι εκαναν καταληψη στο κομμα καποια λαμογια
      ειναι δικαιο να αφησει την σταμπα εσαει και να διαγραψει
      την οποια θετικη προσφορα ειχε το κομμα στον τοπο?

  23. occultist avatar
    occultist 19/03/2011 21:56:36

    @SPYROS T.
    Φίλτατε, φαντάζεσαι τι θα συμβεί με την διαγραφή ΤΩΡΑ των 10 ονομάτων που αναφέρεις;; Ηδη είναι εκλεγμένοι. Πιστεύεις οτι θα παραμείνουν ανεξάρτητοι ή θα προσχωρήσουν σε άλλη κομματική στέγη;; Και, τότε, η Ν.Δ θα παύση να είναι αξιωματική αντιπολίτευση και την θέση της θα πάρει ή ο
    ΛΑ(γ)ΟΣ ή η μιτσοτάκενα. Θυμίσου τους Μάνο,Κοντογιαννόπουλο,Λιβανό παλαιότερα, Τατούλη ποιό πρόσφατα και πολλούς άλλους.

    • occultist avatar
      occultist @ occultist 19/03/2011 22:02:00

      ΠΡΟΣΘΗΚΗ
      Πολύ καλή η κίνηση Σαμαρά να υποστηρίξη τον δελφίνο Μπακογιάννη-Μητσοτάκη στο Καρπενίσι. Στέρησε μια περιοχή που η Ν.Δ δεν είχε καμμιά ελπίδα από το πασόκ

  24. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 19/03/2011 22:20:31

    Αυτο το μαγαζι και αυτο το εμπορευμα εχουμε τι να κανουμε. Ορθοτατο ο αντιπαλος ειναι εκτος ΝΔ. Φτανει τοσο ενδοσκοπηση.

  25. Νίκος Χ. avatar
    Νίκος Χ. 19/03/2011 22:44:15

    Αυτό που διαφοροποιεί το κόμμα από την παράταξη είναι η πίστη σε κοινες αρχές κι αξίες οι οποίες έχουν δοκιμαστεί στο βάθος του χρόνου. Αυτό που χαρακτηρίζει όσους ανήκουν στην κεντροδεξιά από τον ΄Β Παγκόσμιο μέχρι σήμερα είναι η πίστη στο έθνος και η ιεράρχηση των εθνικών συμφερόντων πάνω από κάθε άλλους είδους πρόσωπα ή συντεχνίες. Η πίστη στην πατρίδα, η διαφάνεια στο δημόσιο βίο, η ελεύθερη διακίνηση ιδεών, η αξιοκρατία ήταν βασικά στοιχεία της ιδεολογίας μας έστω κι αν πολλές φορές στην πράξη δεν εφαρμόστηκαν. Αυτό όμως δεν αλλάζει σε τίποτα ότι αποτελούν την ουσία των κοινών "πιστεύω". Αυτά είναι η κληρονομιά μας και δεν την αποποιούμαστε γιατί εμείς άλλωστε είμαστε αυτοί που πιστεύουμε στην ορθότητα των "μεγάλων" επιλογών της παράταξης είτε αυτές αναφέρονται στην ένταξη της χώρας στην Ε.Ε., στη δημοκρατία, στον περιορισμό του αντιπαραγωγικού δημόσιου τομέα, στη λογική των "ανοιγμάτων" πρός την Ρωσία και την αγορά του φυσικού αερίου, στη λύση Ανάν και τόσα άλλα. Ας μην αυτοακυρωνόμαστε, βρέθηκαν κάποιοι ανίκανοι-απατεώνες γιατροί αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ακυρώνουμε την ιατρική σαν επιστήμη. Το ίδιο συμβαίνει κια στην παράταξη, βρέθηκαν κάποιοι που δεν υλοποιήσαν όσα θέλαμε. Το μοναδικό πρόβλημα που έχουμε είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί στο ποιοί θα μας εκπροσωπήσουν αυτή τη φορά!!

  26. karenin avatar
    karenin 20/03/2011 00:30:42

    Η ηγεμονικότητα, η πίστη σε παραδοσιακές αξίες, ο εθνοκεντρισμός και ο εθνικισμός ηταν απο τα κύρια χαρακταριστικά της συντηρητικής παράταξης.
    Μετα ηρθε η παγκοσμοποίηση και η νεοφιλελευθερη οικονομία και η μετάλαξη σε λαικά κόμματα με κύριο άξονα την προάσπιση του κοινωνικού κράτους. Τωρα ο καπιταλισμός γίνεται ανυπόφορα κακός, η συντήρηση του κοινωνικού κράτους είναι βαρίδι στην ανταγωνιστηκότητα και στην διάσωση των τραπεζών, και αναγκάζει τα λαικά δεξιά κόμματα να ισοροπήσουν μεταξυ ρεαλισμού και πραγματισμού στην νέα πραγματικότητα. Στην ουσία όσοι εκλιπαρουν τον Σαμαρά να κινηθεί έχουν
    τόσες προσδοκίες όσες θα είχαν και απο τον μαρμαρωμένο βασιλιά. Με δεδομένα όμως τα προβλήματα της χώρας, στο συγκεκριμένο σκηνικό
    καλά κάνει και δεν ξυπνάει. Θα μπερδευε τα πράγματα περισσότερο, και θα απογήτευε τους οπαδούς του. Χρειάζεται πολύς χρόνος ακόμη να επεξεργασθει ιδέες και οράματα.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ karenin 20/03/2011 01:10:19

      για τον μαρμαρωμενο βασιλια δεν εχεις αδικο
      οπως και στο αλλο για τα ορματα παλι συμφωνοι..
      να τα επεξεργαστει..
      για να τα κανει τι ακριβως ?..
      χαμενος για χαμενος σε καθε περιπτωση, τουλαχιστον να μην ειχε η ιστορια να του καταλογισει ο'τι δεν τολμησε.
      ειναι και αυτο ενα ρισκο υστεροφημιας που πηρε με το να παιξει catenaccio, μακαρι να του βγει στο τελος (γιατι μεχρι τωρα δεεν..)

  27. Γιαννης Π. avatar
    Γιαννης Π. 20/03/2011 01:18:28

    Αγαπητέ Φάκτορα και λοιπές δυνάμεις:
    1ον Την κληρονομιά, όπως πολύ σωστά είπε ο κ Ροδινός ή θα την αποποιηθούμε ολόκληρη ή θα κρατησουμε τα καλά (και είναι πολλά) κ θα πετάξουμε τα σάπια. Δεν μπορέι να υπάρχει αυτό το αυτομαστίγωμα !!! Έλεος πια!!! Παίζετε το παιχνίδι του ΠΑΣΟΚ;; Εχθρός σας είναι το ΠΑΣΟΚ ή ο Καραμανλής;; Για να μην τρελλαθούμε τελείως !!! Δηλαδή εσύ θέλεις να μας πεις ότι όλα τα στελέχη που έχει ο πρόεδρος δίπλα του τωρα είναι το αφαν γκατε της κεντροδεξιάς και της άμολυντης πολιτικής;; Μήπως ξέχασες ποιος επανέφαρε τον Σαμαρά στο πολιτικό προσκήνιο και ποιος έστρωσε έτσι το δρόμο για την πανηγυρική εκλογή του, ενάντια σε δράκουλες και δρακουλίνες;;;; Καταλάβετέ το ότι έτσι ρίχνετε περισσότερο νερό στο μυλο του ΠΑΣΟΚ που πολύ καλά όλοι σας ξέρετε , ότι είναι κύριος υπεύθυνος για το κατάντημά μας.Να σταματησουμε όλοι πλέον να είμαστε μαζοχιστές αν θέλουμε να κερδίσουμε πάλι την εξουσία(που πιστεύω, παρά τα όσα λέτε, ότι θα είναι πολύ σύντομα).
    2ον Εκλέξαμε τον κΣαμαρά για να πετάξει ότι σάπιο υπάρχει και να αναγεννήσει το κόμμα. Μέχρι στιγμής πορευεται με αργά αλλά σταθερά βήματα. Πολύ σωστά θα κάνει να πετάξει εκτός κόματος και όλους αυτούς που απέμειναν και προκαλούν. Και αν δεν το κάνει αυτός θα το κάνουμε όλοι εμείς με το σταυρό μας στις εκλογές, Να είστε σίγουροι γι αυτό. Το πρωθυπουργό όμως, του ΟΧΙ, των αγωγών , τον πρωθυπουργό που δεν ήθελαν να δουν οι ΗΠΑ γιατί χαλούσε τα σχέδια τους, τον πρωθυπουργό που χτυπήθηκε όσο κανείς άλλος πολιτικός και άντεξε γιατί ο κόσμος τον αγαπούσε, καλά θα κάνει να τον υπερασπίζεται!!!! Γιατί ο κόσμος τον αγαπάει κ τον εμπιστεύεται ακόμα. Και πιστέψτε με ότι τουλάχιστον από τη Λάρισα και πάνω τον αγαπάμε .....υπερβολικά!!!!!!!

    • factorx avatar
      factorx @ Γιαννης Π. 20/03/2011 01:27:32

      Αυτο το παραμυθάκι οτι ο ΚΚ εβγαλε τον Σαμαρα να το πεις σε άσχετους αγαπητέ. Ο ΚΚ με την αδράνειά του, ή οτι αλλο, έδωσε το δακτυλίδι στη Ντόρα αποδεχόμενος το βράδυ της ήττας εισήγηση Σιούφα - Παυλόπουλου να γίνει το συνέδριο με την τότε σύνθεση σε ένα μήνα. Αν δεν αντιδρόυσαν ο Σαμαρας με τον Αβραμόπουλο να γίνει η εκλογή από την βάση ο ΚΚ θα είχε προκαλέσει την εκλογή της Ντόρας.

      • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
        Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ factorx 20/03/2011 02:35:20

        Φακτορα ιδιαιτερα εντονη η παρουσια σου σημερα.
        Ο τροπος που γραφεις μου δινει την εντυπωση,οτι θελεις να βαλεις
        καποια ταξη στα σχολια των φιλων,σαν απομηχανης θεος.
        Γιατι εισαι τοσο επιθετικος;

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Γιαννης Π. 20/03/2011 21:14:22

      Γάννη, συγχαρητήρια.

  28. Xartografos avatar
    Xartografos 20/03/2011 09:50:15

    Μάλλον τα έχετε συγχέσει κ. αρθρογράφε. Η αποποίηση κληρονομίας συνομολογεί απέκδυση θετικών και ενεργητικών της κληρονομίας. Όσοι υπηρετήσαμε από οίκου, από εργασίας, από μετερίζια παρεών τις αντισοσιαληστρικές πρακτικές αρνούμαστε τη συλλήβδην αποποίηση. Ορθόν το "ή αυτοί ή εμείς". Αλλά μην τα ισοπεδώνετε. Κι εγώ αναμένω μια εκ βάσης όργωμα, ειδικά όταν βλέπω τις ίδιες αναρίθμητες κεφαλές των καθημένων σε κεντρικές επιτροπές, πολιτικά συμβούλια ή όπως αλλιώς τιτλοφορούνται: μια θάλασσα "στελεχών" που καραδοκούν να στρωθούν ξανά σε πολυθρονάρες. Πυγμή στις επιλογές απαιτείται, μικροβιακή απολύμανση, χρήση των 800.000 emails σε σάλπισμα εθνικής προσφοράς, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ

    • Xartografos avatar
      Xartografos @ Xartografos 20/03/2011 09:53:33

      και για την ιστορία : O Lionel Messi, είναι από 13 ετών στα τσικό της Barcelona. Καλές οι αλάνες, αλλά καλή κι η οργάνωση ανίχνευσης ταλέντων

      • eleos avatar
        eleos @ Xartografos 20/03/2011 12:04:37

        Άλλο η οργάνωση ανίχνευσης ταλέντων που είναι η ικανότητα του κάθε αρχηγού να ''βλέπει'' τα ταλέντα και να τα ξεχωρίζει από τα ντοπαρισμένα ''άλογα'' και άλλο η ''δημιουργία'' κατευθυνόμενων ταλέντων περιορισμένης αντοχής και απόδοσης φούσκας.

  29. eleos avatar
    eleos 20/03/2011 11:56:57

    Τα τελευταία χρόνια εκλέγονται είτε ''καθηγητάδες'' , είτε ''ονόματα'' που ουσιαστικά διορίζονται από τα ΜΜΕ. Και είδαμε που μας οδήγησαν όλοι αυτοί οι οποίοι είναι έρμαια των εκάστοτε συμφερόντων.
    Η αναγγένηση της πολιτικής και των δύο κομμάτων εξουσίας , μην σας παραπλανούν δεν υπάρχουν ουσιαστικά άλλοι πόλοι πολιτικής στην Ελλάδα δεν είμαστε Βόρεια Ερώπη, θα γίνει από δυνάμεις των τοπικών κοινωνιών σε κάθε χωριουδάκι της χώρας μας. Τα νέα πρόσωπα πρέπει να αφήσουμε να τα βρεί η κοινωνία μόνη της για να αποφασίσει την δομική αλλαγή της πολιτικής. Ο εκάστοτε αρχηγός πρέπει να καθοδηγηθεί από της ανάγκες της κοινωνίας και όχι να κάνει πράξη τις μελέτες οικονομικών και ακαδημαικών LOBBY.

  30. σκαθάρι avatar
    σκαθάρι 21/03/2011 12:49:25

    Κύριε Ροδινέ,

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με το "Οι κληρονομιές εκτός από βάρη και βαρίδια μπορεί να έχουν και θετικά, άρα ποτέ δεν “αποποιούνται” συλλήβδην" που γράφετε. Όμως σειρά αρθογράφων εδώ κάνουν το ίδιο με το Κ. Μητσοτάκη (δεν αναφέρομαι στο κυριάκο "τηλεφωνικό κέντρο ζήμενς" μητσοτάκη και στη Ντόρα που απλά θα την χαρακτηρίσω ανεπαρκή) αλλά στο πρώην αρχηγό και πρωθυπουργό που πήρε τα κάτωθι ποσοστά σε εκλογές:
    1985 40,85%
    1989 44,3%
    1989 46,19%
    1990 46,89%
    1993 39,30%
    ενώ ο καραμανλής τζούνιορ, πήρε
    2000 42,74%
    2004 45,4%
    2007 41,83%
    2009 33,48%!!!
    με συγχωρείται αλλά ο Κ. Μητσοτάκης με τα πολλά στραβά του δεν ξεφτύλισε ποτέ τη παράταξη με ποσοστό 33,48%... θα επιμείνω σε παλαιότερη θέση μου ότι η διχόνια στη ΝΔ κρατάει και από πριν το Μητσοτάκη (για τι διαιώνησή της φέρει ευθύνες πολλές) όπως η κόντρα Ράλλη, Αβέρωφ αλλά και η επιβολή και συμπεριφορά βαρόνων επιπέδου Κεφαλογιάννη που καταδικάζονται από τη Δικαιοσύνη για συγκάλυψη χασισοκαλλιεργητών. Συγνώμη είναι υπεραπλούστευση να τα ρίχνουμε όλα στο Μητσοτάκη. Ναι η συμπεριφορά του και η στάση του δεν ήταν αρκετές φορές η πρέπουσα αλλά έφερε εκλογικά αποτελέσματα αρκετά καλά που για παράδειγμα θα τα ζήλευα ο καραμανλής τζούνιορ που είχε πραγματικά με την ανυπαρξία του κυρίως καταρακώσει τη παράταξη. Ο μητσοτάκης τουλάχιστον ποτέ δε κρύφτηκε και δείλιασε χωρίς να σημαίνει ότι δεν έκανε πολλά σφάλματα αλλά και ο λαός δεν τον ξεφτύλισε ποτέ με ποσοστό 33,48%...εντάξει ξέρω ότι είναι λεπτή η θέση του Σαμαρά αλλά οι νοήμωνες άνθρωποι ξέρουν και κρίνουν. Η ιστορία δεν παραγράφεται για αυτό ας αφήσουμε το Μητσοτάκη σένιορ να τον κρίνει η ιστορία. Οι επιγονοί του στην οικογένεια μας δίνουν συνεχώς πολύ τροφή...

  31. zame avatar
    zame 21/03/2011 13:16:21

    ΑΥΤΟΣ που θα χρειαστει να αποποιηθει κατι ειναι το Πασοκ & το ψευδεπιγραφο παραπλανιτικο & αηθες-βρυκολακιασμενο.. συνθημα του.
    "ο λαος δεν ξεχνα ...(& να μην ξεχνα..λεω εγω).. τι ΣΗΜΑΙΝΕΙ δεξια"

    ...τιμη & καμαρι ειναι η κληρονομια..της ΝΔ.
    αυτο που ΠΡΕΠΕΙ να αποποιηθει ειναι αυτην την κολο- ΔΙΧΟΝΙΑ.

  32. N. KOFAS avatar
    N. KOFAS 21/03/2011 16:46:26

    Μπράβο ρε "Αιας Τ" . Επιτέλους άρχισε και σκέφτεται ο κόσμος της ΝΔ.

  33. dialektiki avatar
    dialektiki 21/03/2011 17:12:57

    Γιάννη Π
    Πες τα Χρυσόστομε!
    Λογικές απόψεις και εκφράστηκαν και από τον Ροδινό.
    Μακεδόνα Θεσσαλονιέ, μάλλον ήπιες λίγο χυμό, συνέχισε!

    • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
      Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ dialektiki 21/03/2011 19:54:43

      Τωρα αρχιζεις να βγαζεις καπνους !

  34. kouklos avatar
    kouklos 21/03/2011 18:24:53

    Το 1974 ήμουν 18 ετών. Δεξιός του κερατά. Γιατί πράγμα πρέπει να είμαι υπερήφανος; Για την επανίδρυση μήπως. Το θέμα είναι ήθελε την επανίδρυση ο Καραμανλής; Εγώ λέω ναι. Με ποιους όμως να κάνει επανίδρυση; Γιαυτό πρέπει πρώτα το κόμμα να αλλάξει από τα θεμέλια. Γιαυτό ο δεξιός όχι μόνο ψήφισε Σαμαρά αλλά το ευχαριστήθηκε που δημιουργήθηκε το ΔΗΣΥ γιαυτό και κανείς απλός νεοδημοκράτης δεν ακολούθησε. Όσοι ακολούθησαν ήταν για την κουτάλα.

  35. zame avatar
    zame 21/03/2011 19:01:24

    το λαθος της Ν.Δ ειναι που δεν "επιασε" & να ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ την Νεα Κεντροδεξια που δημιουργησε ο ανθρωπος των πραξεων & οχι των λογων.. ο αειμνηστος Κων/νος Καραμανλης..(νομιμοποιωντας το Κ.Κ & με το δημοψηφισμα εδιωξε την Βασ.Μοναρχια.)
    ΑΥΤΟ το θεωρω ΜΕΓΑΛΗ ΚΛΗΡΩΝΟΜΙΑ.
    αποκατασταση και νομιμοποιηση της Δημοκρατιας...κατι που ειτε μας αρεσει ειτε οχι ειναι χρεωμενο στην Ν.Δ..(παρα τις προσπαθειες του Λαοπλανου Α.Π που οχι μονον ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΟΝΤΑΣ το (κερδισε τις εντυπωσεις & εκλογες)..αλλα με την ΑΝΟΧΗ της ηγεσιας της σημερινης Ν.Δ κοντευουμε να το ξεχασουμε κιολας..& να νιωθουμε ασχημα γιατι ειμαστε Ν.Δ.
    αυτην την ζημια εκανε το τοτε συνθημα- ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει δεξια-
    που ΑΝΕΧΤΗΚΑΝΕ οι επομενες ηγεσιες της.

  36. zame avatar
    zame 21/03/2011 19:10:20

    η διχονοια και η ανεπαρκεις ικανοτητα ανευρεσης ΙΚΑΝΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ειναι ενα αλλο ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ...που ισως να "σχετιζεται" με την παραπανω "ανοχη της πολιτικης διαστρεβλωσης" του Μεγαλυτερου παραμυθατζη που περασε ποτε απο αυτον τον τοπο.

  37. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 21/03/2011 19:11:30

    Η συνεχής ομφαλοσκόπηση και το αυτομαστίγωμα σίγουρα δεν κάνει καλό.
    Ωστόσο όλοι όσοι κραυγαλέα πλήγωσαν την παράταξη θα πρέπει επιτέλους να ξέρουν ότι δεν έχουν μέλλον. Και αυτό οφείλει απο ΤΩΡΑ να το ξεκαθαρίσει ο Σαμαράς. Θα ήταν ό,τι πιό τίμιο απέναντι στον κόσμο που τον στηρίζει αλλά και σε όσους θέλουν να "μολύνουν" με την παρουία τους την παράταξη.
    Και κάτι ακόμη: Όσοι ετοιμάζουν το Πρόγραμμα του Προέδρου ας προσέχουν λίγο που τον πηγαίνουν.Για παράδειγμα κανείς δεν του είπε πόσο άστοχη ήταν η επίσκεψή του στα Ναυπηγεία Ελευσίνας των Ταβουλαραίων που απο τότε που έγιναν ιδιοκτήτες (1996) κανένας δεξιός δεν είδε άσπρη μέρα; Και άν μου πείτε ότι είχε παλιούς, προσωπικούς δεσμούς μαζί τους τότε θα πρέπει να προσέχει τους "φίλους" του. Διότι άν θεωρούνται φίλοι του αυτοί που χρυσολάδωναν τον Τσοχατζόπουλο και την βρωμοπαρέα του για να παίρνουν έργα, που έγιναν μέλη του ΠΑΣΟΚ παραμονές των εκλογών του 2004 για να φανούν αρεστοί στον Σημίτη, που σε συνεργασία με τα Πασόκια του Σωματείου* καθήλωσαν επι χρόνια την ΔΑΚΕ σε ένα θλιβερό 10% , έ τότε τί να πώ; Να τους χαίρετε;

    *παιδάκια του Πάγκαλου αυτού τού "εχθρού" του πελατειακού κράτους όπου για δεκαετίες οργίασε στέλνοντας ορδές "εργαζομένων" (συνήθως ανεπάγγελτων) να προσληφθούν στο Ναυπηγείο απο τότε που ήταν Οργανισμός Κοινής Ωφέλειας μέχρι σήμερα που υποτίθεται είναι ιδιωτική επιχείρηση...

  38. zame avatar
    zame 21/03/2011 20:26:01

    Την Δυναμική αυτού του ανεπιφύλαχτα διαστρεβλωμένου απύθμενα πολιτικά α-ηθες & πιασαρικα -(λόγω των τότε νοπων μνημών)-επιθετικό σύνθημα....ΠΑΡΕΛΥΣΕ τα όποια ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ της Ν.Δ που δεν μπόρεσε οχι μονον να ΤΙΜΗΣΗ αυτήν την ΜΕΓΑΛΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ που δημιούργησε ο ΚΚ .αλλα να τελματώσει μια ανικανότητα στελέχωσης της -οριζτιναλ- Μεγάλης Δημοκρατική Παράταξης.,,ελέω Διχονιων & Μεγαλοσχημων που επαναπαυότανε μονον στην "ΚΕΚΤΗΜΕΝΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ" ανίκανοι να παράγουν το ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΡΓΟ... αδρανείς & τυφλωμένοι από την Πολιτική Απάτη του αντιπάλου τους.
    αν κανετε μια αναδρομη πισω..θα δειτε πως κολουν τα κομματια..που δημιουργησανε αυτην την ακρως επικινδυνη και ΣΤΡΕΥΛΗ ΠΟΡΕΙΑ μας
    1)ο Λαος δεν ξεχνα τι σημαινει δεξια
    2) Τσοβολα δωστα ολα..
    3) για ενα κολοσπιτο..
    και ετσι το ΚΛΕΨΙΜΟ ΕΞΙΔΑΝΙΚΕΥΤΗΚΕ ..ριζωσε ..και έγινε ΕΘΝΙΚΟ ΣΠΟΡ...και αντε τωρα τρεξε να μαζεψεις τα ασυμαζευτα...& μας την "ΛΕΝΕ" ΚΙΟΛΑΣ...ισως γιατι η αντιπολίτευση έμεινε με ανοιχτό το στόμα..ακόμα μέχρι τώρα να τους κοιτά & να προσπαθεί να τους μιμηθεί...

  39. zame avatar
    zame 21/03/2011 20:39:22

    ..πως να μην μπλοκαρουν μετα απο το συνθημα ..
    (ο Λαος δεν ξεχνα τι σημαινει Δεξια)
    .. δηλαδη ΝΑ ΕΙΝΑΙ & ΕΝΟΧΟΙ αυτοι που νομιμοποιησανε την δημοκρατια στο τοπο μετα την μεταπολιτευση..!!!
    .. γιαυτο & θα παραμεινουν ΕΝΟΧΟΙ & θα τα πληρωσουν ΟΛΑ μεχρι το τελος..(ετσι δεν ειπε ο GAP..) ?