Η ΝΔ ή θα ανανεωθεί, ή θα την πάρει το ποτάμι
12/03/2014 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ ή θα ανανεωθεί, ή θα την πάρει το ποτάμι

Αυτό που βλέπουμε να συμβαίνει στο χώρο της κεντροαριστεράς είναι μια προσπάθεια ανασύνθεσής της μετά τη διάλυση του ΠΑΣΟΚ. Είτε πρόκειται για το πραγματικό τέλος της μεταπολίτευσης (ό,τι αυτό κι αν σημαίνει), ή για κάτι άλλο, η ουσία είναι ότι ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα των τελευταίων δεκαετιών δεν υπάρχει πια.

Και κάποιοι επιχειρούν να καλύψουν το κενό. Θα είναι η "Ελιά"; Θα είναι οι 101 της ΔΗΜΑΡ; Θα είναι ο Γ. Παπανδρέου που δεν αποδέχεται ότι η οικογένειά του έχει βγει off κι ετοιμάζει νέο κόμμα; Ή μήπως θα είναι οι προσπάθειες της διαπλοκής να δημιουργήσουν ένα νέο πολιτικό φορέα όπως το Ποτάμι του Σταύρου Θεοδωράκη;

Όπως και να έχει το πράγμα, στο χώρο της Κεντροαριστεράς επικρατεί ένας απίστευτος δημιουργικό οργασμός, όσο κι αν υπάρχουν φθαρμένα υλικά του παρελθόντος που θέλουν να καπελώσουν το παιχνίδι που παίζεται. Οι εφεδρείες τύπου Θεοδωράκη είναι εδώ για να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Αν επιβεβαιωθούν οι δημοσκοπήσεις που λένε ότι το Ποτάμι μπορεί να πάρει ακόμη και ποσοστό γύρω στο 10% και να εκλέξει ευρωβουλευτές, τότε αυτό θα γίνει χείμαρρος και θα σαρώσει τα πάντα. Και θα έχουν κερδίσει το στοίχημα όσοι βρίσκονται πίσω από το συγκεκριμένο πολιτικό εγχείρημα: Επιχειρηματίες, μεγαλοεκδότες, επικοινωνιολόγοι και πολιτικοί που έπαιξαν ενεργό ρόλο στα πολιτικά πράγματα της χώρας από το 1980 και μετά.

Με μια κουβέντα, αν θέλουμε να χαρακτηρίσουμε το Ποτάμι τότε εύκολα πλέον μπορούμε να διαπιστώσουμε ότι πρόκειται για τον νέο βραχίονα με τον οποίο θα κάνει το... come back η κεντροαριστερά. Και αν δεν υπάρξουν αντιδράσεις από την κεντροδεξιά, θα είναι τέτοια η επιστροφή του συγκεκριμένου χώρου που υπό προϋποθέσεις θα κυβερνά για τα επόμενα 20 χρόνια - και λίγα λέμε.

Το ερώτημα είναι λοιπόν, τι κάνει η κεντροδεξιά μπροστά σ' αυτό το νέο φαινόμενο, μπροστά σ' αυτό το μεγάλο πολιτικό σκάκι που έχουν στήσει ορισμένοι και κινούν τα πιόνια; Ασχολείται με τον Πάκη, με τον Γιακουμάτο, με τον Κακλαμάνη από την μια μεριά και τους Ψεκασμένους και τα Χρυσαύγουλα από την άλλη, είναι η τραγική απάντηση. Δεμένη χειροπόδαρα στο παρελθόν από τον παλαιοκομματισμό, τα βουλευτικά τσιφλίκια και τα τζάκια.

Η μεγάλη ανανέωση που υποσχέθηκε ο Αντώνης Σαμαράς το 2009, παραμένει στο ράφι, θυσία αναγκαστική στις υποχρεώσεις του αγώνα για την διάσωση της χώρας από την οικονομική καταστροφή

Το σκηνικό όμως αλλάζει πλέον με καταιγιστικούς ρυθμούς. Μπορεί η Νέα Δημοκρατία να προλάβει να ανανεωθεί πρώτη; Διότι εκεί θα κριθεί η μάχη για την επικράτηση στο πολιτικό σκηνικό της χώρας. Μπορεί η ΝΔ να ανανεωθεί σε πρόσωπα, απόψεις, κατευθύνσεις. Μπορεί να αποτινάξει από πάνω της τα βάρη του παρελθόντος και του παλαιοκομματικού χαρακτήρα που διατηρεί ακόμα.

Ο κόσμος θέλει την ανανέωση. Αποζητά απεγνωσμένα διεξόδους είτε διότι έχει εξοργιστεί με τη ΝΔ και τα μέτρα, είτε επειδή έχει τελειώσει με την «πασοκίλα», είτε επειδή απεχθάνεται το αποκρουστικό πρόσωπο της Αριστεράς όπως αυτό εκπροσωπείται από τον Τσίπρα. Γι' αυτό θέλγεται από φαινόμενα τύπου "Ελιάς" ή Θεοδωράκη. Μια βόλτα στους δρόμους και μια απλή έρευνα μέσα στα σπίτια μας για το ποιοι θα... έμπαιναν στο Ποτάμι θα επιβεβαιώσει αυτό που λέμε: «Άι σιχτίρ με τα παλαιά κόμματα και τους δεινοσαύρους. Θα ψηφίσω Θεοδωράκη κι ας μη λέει τίποτε. Τουλάχιστον είναι νέο πρόσωπο». Αυτό πιστεύουν πολλοί και μ' αυτό το σκεπτικό θα πάνε στις κάλπες.

Συνεπώς, η Κεντροδεξιά οφείλει να ακολουθήσει το παιχνίδι που παίζει η Κεντροαριστερά. Αν δεν το κάνει απλά η ΝΔ θα έχει την τύχη του ΠΑΣΟΚ. Αν δεν ανανεωθεί θα αυτοκαταργηθεί από μόνη της.

Και το ερώτημα που αυτομάτως τίθεται είναι ένα: Ποιος είναι ο ρόλος του Σαμαρά σ' αυτό το νέο σκηνικό; Ο καθένας μπορεί να απαντήσει διαφορετικά, να συμβουλεύσει τον πρωθυπουργό, να τον παρακινήσει να κάνει τις κινήσεις που πρέπει. Σίγουρα ο ίδιος ξέρει τι πρέπει να γίνει.

Εμείς, όμως, επιμένουμε σε ένα βασικό σημείο: Αν η δεξιά παράταξη δεν προχωρήσει σε ριζική ανανέωση θα την πάρει το... ποτάμι. Θα είναι το Ποτάμι του Θεοδωράκη ή κάποιο άλλο; Κανείς δεν ξέρει. Όμως, αν δεν θέλουν όσοι ανήκουν στο χώρο αυτό να βλέπουν πάλι την εξουσία με το κιάλι για πολλά χρόνια, οφείλουν να πάρουν τώρα τις αποφάσεις τους. Να αναλάβουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Το παρελθόν μπορεί να διδάξει το χώρο της ΝΔ τι πρέπει να αποφύγει. Στις αρχές της δεκαετίας του '80 την παρέσυρε το σοσιαλιστικό ποτάμι του λαϊκιστή Ανδρέα Παπανδρέου διότι η ΝΔ ήταν ένα κόμμα που βασίστηκε στην ΕΡΕ και δεν είχε το ριζοσπαστισμό που απαιτούσαν οι καιροί. Στις αρχές της δεκαετίας του 1990 η ΝΔ είχε την ατυχία να έχει αρχηγό τον Μητσοτάκη, ένα παλαιοκομματικό πολιτικό δεινόσαυρο τον οποίο με χαρακτηριστική ευκολία παρέσυρε αρχικά ο γηραιός Ανδρέας (για εκδίκηση) και στη συνέχεια το «κοσκινάκι» της Κεντροαριστεράς με το όνομα «εκσυγχρονισμός. Ο τάλας Εβερτ ούτε που κατάλαβε τι έγινε και άφησε τη Νέα Δημοκρατία να κοιτάζει το παρελθόν ενώ οι «άλλοι» έβρισκαν νέα πρόσωπα και νέες ιδέες.

Το τρίτο λάθος έγινε το 2004-2009 όταν ο Κ. Καραμανλής έχασε την μεγάλη ευκαιρία. Νέος, λαοπρόβλητος, με βαρύ όνομα και καλές προθέσεις θα μπορούσε να προκαλέσει τεκτονικό σεισμό στο χώρο της Κεντροδεξιάς. Βολεύτηκε με την καθημερινότητα και τον τσάκισε το.... δήθεν νέο που φώναζε «σήκω Ανδρέα για να δεις το παιδί της Αλλαγής».

Αν η Νέα Δημοκρατία, που έχει στις πλάτες της πάνω από 40 χρόνια ζωής θα κάνει το ίδιο λάθος θα το δούμε σύντομα. Πιστεύουμε ακράδαντα ότι το όραμα Σαμαρά, όπως διατυπώθηκε το 2009 περιμένει να ενεργοποιηθεί. Τίποτα δεν χάθηκε, αλλά αντιθέτως οι συνθήκες μπορεί να είναι και καλύτερες σήμερα

Αριστερός Ψάλτης

Κλείνουμε θυμίζοντας ένα απόσπασμα από την περίφημα ομιλία του Σαμαρά στην ΔΕΘ το 2011:

Σαμαράς: Με ρώτησαν δύο νέα παιδιά: Πρόεδρε, το δικό σου όνειρο για μας ποιο είναι;

Τους απαντώ: Το όνειρό μου έχει να κάνει με την Ελευθερία μας. Σε δέκα χρόνια, θα μας πάει ο χρόνος στο 2021. Και τότε θα γιορτάζουμε τα 200 χρόνια της Ελευθερίας μας. Τα 200 χρόνια από το δικό μας ’21, το 1821 του Έθνους και της καρδιάς μας. Το ’21 που τότε ύψωσε τη μικρή Ελλάδα σε άπιαστα επίπεδα δόξας και παγκόσμιου θαυμασμού.

Με ρωτάτε, λοιπόν, για το όνειρό μου. Απαντώ: Θα επιτρέψουμε ποτέ εμείς, οι πολίτες της ίδιας αυτής Πατρίδας, θα επιτρέψουμε ποτέ εμείς, αυτόν τον τόπο που άφησαν κληρονομιά οι γονείς μας και οι δικοί τους γονείς, θα επιτρέψουμε να γιορτάσει τα 200 χρόνια της Λευτεριάς της η Ελλάδα, οικονομικά δέσμια, κοινωνικά διαλυμένη και ψυχολογικά εξουθενωμένη; Σας κοιτώ στα μάτια και σας απαντώ: Ποτέ! Αυτό είναι το δικό μου όνειρο: Αντίσταση όλων των Ελλήνων, στη μοιρολατρία, στην ηττοπάθεια, στην ταπείνωση και τον εξευτελισμό. Ένα καινούργιο ξεκίνημα για την Αξιοπρέπεια της Πατρίδα μας: Για Επανεκκίνηση της Οικονομίας μας σήμερα, και της Ψυχολογίας της Κοινωνίας, ώστε να λυτρωθούμε από το χθες, ώστε τα νέα Ελληνόπουλα να κατακτήσουν το αύριο της Ελπίδας που τα περιμένει…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 12/03/2014 09:16:16

    Η Κεντροαριστερά δεν γίνεται να συμπληρώσει το κενό της και να εκπροσωπηθεί επάξια από ένα μόνο κόμμα,που και αυτό θα στηριχθεί στους ίδιους εντολοδόχους,στις ίδιες με το παρελθόν φθαρμένες ιδέες,απλά και μόνο επειδή μπήκε μπροστάρης ένα πρόσωπο που,όπως και να το κάνουμε,δέν έχει ταλέντο. Και να κυβερνηθεί ο τόπος με αυτό το μοντέλο πάνω από 20 χρόνια όπως λέτε. Είναι φύσει αδύνατον. Το πρόβλημα νομίζω δεν είναι το ''ποτάμι'' και η κεντροαριστερά.Το πρόβλημα είναι η κεντροδεξιά,πώς θα μαζέψει τα κομμάτια της,φτιάχνοντας κάτι νέο ,όχι με καινούργιες ιδέες,αυτές δεν απολείπουν και τώρα,αλλά βασισμένο πάνω σε νέα πρόσωπα και νέες πρακτικές. Αυτά βέβαια θα αποδώσουν,όταν βγούμε από την κρίση και αρχίσει να αποδίδει θετικά η οικονομία μας,γιατί με τις σημερινές τραγικές κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες ούτε η κεντροδεξιά ούτε η κεντροαριστερά μπορεί νά κάνει παιχνίδι...

    • ΛΟΓΙΚΟΣ avatar
      ΛΟΓΙΚΟΣ @ Κυθήριος 13/03/2014 18:21:37

      Έυστοχος...

  2. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 12/03/2014 09:25:12

    Γράφεις ... " Ασχολείται με τον Πάκη, με τον Γιακουμάτο, με τον Κακλαμάνη από την μια μεριά και τους Ψεκασμένους και τα Χρυσαύγουλα από την άλλη"... Δεν ασχολείται η ΝΔ με τους παραπάνω. ¨Τους προβάλλουν, στα κανάλια, στις εφημερίδες και στις συζητήσεις, όσοι θέλουν να δημιουργήσουν πρόβλημα στη ΝΔ και να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο. Ας μην τους κάνoυμε το χατήρι

  3. Chris avatar
    Chris 12/03/2014 09:44:18

    Εξαιρετικό άρθρο. Εξαιρετική ανάλυση. Η Ν.Δ πρέπει να αλλάξει και ο κόσμος να δει τον Αντώνη Σαμαρά ως τον αναμορφωτή της Ελλάδας. Για να γίνει αυτό χρειάζεται ο Πρόεδρος να πάρει σκούπα .... και να βγάλει το ηλεκτρικό χέρι για καρπαζιές σε πολλούς....

  4. Πατριώτης avatar
    Πατριώτης 12/03/2014 10:19:39

    «Η Ν.Δ. ή θα ΕΝΩΘΕΙ ή θα την πάρει το ποτάμι.» Διορθώστε τον τίτλο παρακαλώ. Αφιερωμένο στην πάλαι ποτέ μεγάλη δεξιά παράταξη του 54,37% http://www.youtube.com/watch?v=P6oxQdDfYIs Δικαίωμα στην φαντασία έχουμε όλοι, γιατί να εξαιρώ τον εαυτό μου;

    • airman avatar
      airman @ Πατριώτης 12/03/2014 18:03:59

      Για να ενωθεί πρέπει πρώτα να διασπαστεί. Ή μήπως κάνω λάθος; Εκτός αν η "ένωση" μεταφράζεται σε επιστροφές "ασώτων". Στην περίπτωση αυτή - δυστυχώς - έχουμε ξεμείνει από "μόσχους"!

  5. Βλάμης avatar
    Βλάμης 12/03/2014 10:26:30

    "Αυτό είναι το δικό μου όνειρο: Αντίσταση όλων των Ελλήνων, στη μοιρολατρία, στην ταπείνωση και τον εξευτελισμό. Ένα καινούργιο ξεκίνημα για την Αξιοπρέπεια της Πατρίδα μας: ...να λυτρωθούμε από το χθες, ώστε τα νέα Ελληνόπουλα να κατακτήσουν το αύριο της Ελπίδας που τα περιμένει…" Εξαιρετικά τα λές, ειδικά στον επίλογο. Ε-ξαι-ρε-τι-κά! Θα σε στεναχωρήσω όμως: Σε λάθος κόμμα είσαι ...

  6. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 12/03/2014 10:38:04

    Η ΝΔ είναι ένα κόμμα που δημιουργήθηκε σε άλλες εποχές εκφράζει τους παπουδες μας και μια οικονομική και κοινωνική κατάσταση που τώρα ΕΧΕΙ αλλάξει. Ποιος θα πίστευε οτι η ΝΔ θα κυβερνούσε με το ΠΑΣΟΚ και το ΚΚΕ εσωτερικού ? Η δομή του κόμματος είναι καρφωμένη στο χθες, ρουσφετολογικής εξουσίας και παραγοντίσκους που κλαίνε για τη μοίρα τους που ο θείος τους δεν ήταν ΠΑΣΟΚ, να είχανε φτιαχτεί. Μόνο που ο θείος δεν υπάρχει πια και αυτοί δεν έχουν ούτε ιδεολογική κατεύθυνση, ούτε μέλλον. Οι νέοι άνθρωποι, οι επαγγελματίες, οι ιδιωτικοί υπάλληλοι, τα στελέχη μεγάλων επιχειρήσεων , οι επιστήμονες είναι αποκλεισμένοι. Σε ποιο μηχανισμό να συμμετάσχει κάποιος, σε ποιο όργανο, με ποιο σκοπό ? Ποια παρέμβαση θα εχει τελικά ? Η δομή του κόμματος και όλοι αυτοί οι μηχανισμοί πως συνδέονται μεταξύ τους? Πως μπορούν να οδηγήσουν στην ανάπτυξη την χώρα ξεπεσμενοι συνδικαλιστές που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους ? και δημόσιοι υπάλληλοι αποσπασμένοι στις υπηρεσίες της δημόσιας διοίκησης που έχουν 100 ευρώ μεγαλύτερη αμοιβή και πρόσβαση στην εξουσία ? Με αυτούς θα φτιάξουμε την Νέα ΕΛΛΑΔΑ ? Με τα ορφανά των πρώην Προεδρων, πρώην Υπουργών, πρώην Βουλευτών και τελικά πρώην ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ? Η παράταξη πρέπει να εκσυγχρονιστεί, πρέπει να εκφράζει την κοινωνία, πρέπει να μπουν άνθρωποι με εμπειρία στην παραγωγική διαδικασία , μόνο έτσι θα εκφραστεί η κοινωνία μέσα απο το κόμμα. Οι κομματικοί δεν πρέπει να ειναι οι βολεμένοι και να πουλάνε το ρουσφέτι ως τη μέγιστη εξουσία. Μόνο με άξιους ανθρώπους, έμπειρους και πατριώτες που θα βάλουν το συμφέρον του τόπου πάνω απο όλα θα αλλάξει η Ελλάδα. Με προσωπικό παράδειγμα, τα ψέματα τελείωσαν ήρθε η ώρα των πράξεων !

    • Παναγιώτης avatar
      Παναγιώτης @ JIM BEAM 12/03/2014 19:49:08

      Εξαιρετικός . Αλήθειες που δεν θα ακουστούν δυστυχώς. Έγραψα πρόσφατα ένα άρθρο " απόφαση άλμα στο μέλλον " αλλά ούτε το antinews δημοσίευσε !!!! Αυτό ακριβώς καυτηρίαζα, την ανακαίνιση προσώπων και επικοινωνιακής πολιτικής, με την ΝΔ όχημα για όλες τις κεντροδεξιες κινήσεις.

      • JIM BEAM avatar
        JIM BEAM @ Παναγιώτης 12/03/2014 20:35:24

        Ο Πρωθυπουργός Α. Σαμαράς είναι ο μοναδικός Έλληνας που μπορεί να κυβερνήσει με σύνθεση ΟΛΩΝ των ιδεολογικών παρατάξεων. Το εχει αποδείξει άλλωστε με την Πολιτική Άνοιξη. Σε ανύποπτο χρόνο είχε δημιουργήσει ένα κόμμα πατριωτικό, ένα σχήμα με πολιτικούς απο όλα τα κόμματα με σύνθημα να κάνουμε μαζί όσα μας ενώνουν. Να κάνουμε την υπέρβαση μας στο αύριο. Ήταν νωρίς, τώρα είναι πιο ώριμες οι συνθήκες ! Ελπίζω να τα καταφέρει.

  7. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 12/03/2014 11:12:56

    Mε δουλευετε? Ποια προσωπα θα μετεχουν στην ανανεωση , με τι τροπο θα γινει αυτη, ι με τι πλατες? Δε βλεπετε τα προσωπα της δεξιας που στηριζει το συστημα? Που πατε ξεβρακωτοι στα αγκαθια που λεει κι ο σοφος λαος? Ο λαος μπορει να θελει διακαως την ανανεωση, μπορει να την σκεφτεται σοβαρα και ο Σαμαρας μια που εχει και το οραμα και τη θεληση αλλα αυτα δεν φτανουν. Το κρατα με να σε κρατω να ανεβουμε το βουνο ειναι αλλη μια σοφη παροιμια και την βλεπουμε συνεχως μπροστα μας . Μονο τυφλοι δεν βλεπουν τον εναγκαλισμο της συστημικης δεξιας με το συστημικο πρωην ΠΑΣΟΚ. Δεν θελουν να αλλαξει τιποτα γιατι αμα χασουν τα οφιτσια τους τιτλους τον διεφθαρμενο κρατικο μηχανισμο και αποκαλυφθει το παρελθον θα εξαφανισθουν απο προσωπου γης. Αυτο το συστημα βασιλευει ακομα κοβωντας ποδια χερια κεφαλια σε οποιον θελει και προσπαθει για την ανανεωση. Οποια πετρα και να σηκωσεις ανακαλυπτεις ενα συστημα διαπλοκης (με τους διαπλεκομενους να ανηκουν και στα 2 κομματα) που το μονο που κανει ειναι να ροκανιζει το οποιο κρατικο χρημα υπαρχει ακομα , να πριονιζει τον Σαμαρα, και να κτυπα με δολιους τροπους οποιους θεωρει οτι μπορουν να συμβαλουν στο ξηλωμα του συστηματος. Υποθεστε λοιπον οτι ο Σαμαρας δινει το συνθημα για κατι νεο. Τι κινησεις εχουν γινει για να βρεθουν τα νεα προσωπα? Ποιος μηχανισμος θα ελεγξει οτι αυτα δεν ειναι ηδη δεσμια του συστηματος? Ποιος μηχανισμος θα τα υποστηριξει και θα τα προβαλει? Τι σχεδιο υπαρχει για να προστατευθουν απο την λυσαλεα επιθεση που θα δεχθουν απο το συστημα? Τα λογια και οι ευχες ευκολες οι πραξεις ομως δυσκολες Και οσο καθυστερει η ανανεωση τοσο θα λιγοστευουν και τα προσωπα που μπορουν να συμβαλουν σ αυτη. Μην ξεχνατε πως η αλλη πλευρα καθε αλλο παρα κοιμαται , δουλευει πριονιζει ροκανιζει πλουτιζει χρησιμοποιωντας το ονομα της ΝΔ και του Σαμαρα.

  8. epifanios avatar
    epifanios 12/03/2014 11:29:41

    Ποια κεντροδεξια και κεντροαριστερα, την χωρα την κυβερνανε οι δανειστες. Οποιος και να βγει διακοσμητικος θα ειναι. Γιαυτο ψηφιστε μοντελα, τραγουδιστες, ηθοποιους και τηλεπαρουσιαστες να βλεπουμε να παιζεται το εργο της δηθεν διακυβερνησης της χωρας απο Ελληνες με ποιοτητα υποκριτικης. Ο ιδιος ο υφυπουργος μεταφορων ειπε οτι ιδιωτικα συμφεροντα κατευθυνουν την τροικα η οποια με τη σειρα της τα επιβαλει με ενα απλο email στους δηθεν υπουργους. ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΝΩΘΟΥΝ προσωρινα , μεχρι να φυγουν οι δανειστες, ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ απο την ΑΚΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ μεχρι την ΑΚΡΑ ΔΕΞΙΑ, κυβερνση Ελληνικη ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.

  9. Aegean times avatar
    Aegean times 12/03/2014 11:45:05

    Η ΝΔ δεν πάσχει από νέες ιδέες, το πρόβλημα εντοπίζεται στα φθαρμένα στελέχη, στους διαγκωνισμούς μεταξύ τους καθώς και αυτά τα Καραμανλικός, Μητσοτακικός κλπ, τα οποία πρέπει να εκλείψουν και κακώς συζητιούνται ακόμη. Νέα πρόσωπα, μορφωμένα, χωρίς αγκυλώσεις, από όλα στα στρώματα της κοινωνίας και η ΝΔ με τον Σαμαρά μπορεί να σαρώσει το πολιτικό τοπίο. Κυρίως όμως θα πρέπει να βρεθεί μιά λύση στο χρέος της χώρας, δηλαδή στο αύριο, για να αποκτήσουν οι πολίτες την χαμένη αυτοπεπίθησή τους. Οσο δεν την κεντροαριστερά και τις προσπάθειες που γίνονται εγώ δεν έχω αντιληφθεί κανένα πνεύμα ανανέωσης , τα ίδια παλιά και φθαρμένα πρόσωπα και αντιλήψεις. Απλώς σε δουλειά να βρίσκονται μη έχοντας τι άλλο να κάνουν.

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 12/03/2014 17:58:57

    Εμένα πάντως ο Τζαμτζής με ΑΠΟΘΕΙ !!

    • JIM BEAM avatar
      JIM BEAM @ Νίκος 12/03/2014 20:36:27

      Ψηφισε Σταμενιτή, είναι στην ίδια περιφερια.

  11. Αντιγραικύλος avatar
    Αντιγραικύλος 12/03/2014 18:38:17

    Ο Α.Σ αυτό που πρέπει να κάνει, είναι ένα κόμμα της ΔΕΞΙΑΣ και όχι της κεντροδεξιάς.. Μεσαιοχωρίτες που ''σέβονται την ιστορία του ΚΚΕ και της Αριστεράς'' δεν έχουν θέση σε ένα τέτοιο κόμμα.. Πατρίδα-Θρησκεία -Οικογένεια-Νόμος και Τάξη και σε όποιον αρέσει.. Απλά και Δημοκρατικά..

    • Παυσανίας avatar
      Παυσανίας @ Αντιγραικύλος 14/03/2014 03:46:17

      Μακράν η καλύτερη ανάρτηση σε αυτό το θέμα... Ο Πρωθυπουργός δεν μπορεί να είναι και με τον Αστυφύλαξ και με τον Χωροφύλαξ... Πρέπει να μας ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ με ποιούς θέλει να πορευτεί και σε ποιούς απευθύνεται. Εγώ είμαι ΔΕΞΙΟΣ και όλη η οικογένειά μου από το 1944 και μετά. Μετράμε πολλά θύματα και δώσαμε πολλά παλληκάρια στον αγώνα ώστε ο κάθε Θανάσης σήμερα να γράφεται στα χαρτιά ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ και όχι Atanase... Σε κόμμα με "μεσαιοχωρίτες" δεν μπορούμε να συνεχίσουμε να είμαστε δεδομένου ότι υποστηρίζουμε ότι αυτοί μας έφτασαν σε αυτό το χάλι. Συνεπώς θα πρέπει ο πρωθυπουργός να μας ξεκαθαρίσει εάν θέλει να είμαστε στο κόμμα εμείς οι γνήσιοι ΔΕΞΙΟΙ και να προσπαθήσουμε μετά όλοι μαζί να αποτραβήξουμε και το 7%-8% από Χρυσή Αυγής ή εάν κυνηγάει να "παπορροφήσει" το 4% του ΠΑΣΟΚ και καποιους σκόρπιους Δημαρίτες...

  12. Ραβινος avatar
    Ραβινος 12/03/2014 19:00:54

    Γεια στα λογια σου φιλτατε!Ετσι σε θελω καυστηριασμο στα αποστηματα της οπισθοδρομησης και της προωρης γηρανσης της ΝΔ.Ολοι συμφωνουμε στην διαγνωση πανω στο χειρουργικο κρεβατι .Το πως ειναι το δυσκολο.Απο που αρχιζεις και που τελειωνεις ?Προσωπικα για μενα αρχιζεις απο τον πυρηνικο καυσιμο που ειναι η καρδια του κομματος δηλαδη την Συγγρου και την δεξαμενη σκεψεως που ειναι το ΙΔΚΚ .Ριζικη αναδιαρθρωση και αναδιοργανωση οχι ανακατεμμα των ιδιων υλικων οπως εγινε τελευταια με την αναθεση στον ανεπαγγελτο Παπαμιμικο της Γεν Γραμματειας της ΝΔ και τον Τασουλα την Προεδρια του ΙΔΚΚ με την Πυργιωτη να αλωνιζει απο κατω .Θελει προγραμματισμο και δραση η ανανεωση με μηνιαιο απολογισμο αποτελεσματων και οχι φωτοβολιδες καθε τρεις και λιγο και μετα ξανα στο σκοταδι .Ολοι εχουν επιδοθει σε ενα ατελειωτο αλισβερισι για την παρτη τους και του συγγενολογιου τους και κανενας για το καλο του κομματος και των επιδιωξεων του .Καποτε εγραφε εδω ενας Μητραλεξης εαν θυμαμαι καλα τ'ονομα του που ναναι τωρα με τις ιδεες του για την ανανεωση της ιδεολογικης πλατφορμας κατ' αρχας και μετα τα αλλα .Πολυ μου αρεσαν οσα εγραφε και καλο θαταν να τα διαβασουν και να τα εφαρμοσουν {ειχε προσφερει να βοηθησει ο ανθρωπος } οι αρμοδιοι εαν βεβαια υπαρχουν τετοιοι .Α ρε Σαμαρα τι τραβας κι εσυ .Οπως και ναχει μαζι σου ειμαι και θαμαι γιατι σε παω κατα το λεχθεν του μακαριστου Χριστοδουλου .

  13. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 12/03/2014 19:36:09

    Πόθεν προκύπτει ότι δήθεν "ο κόσμος θέλγεται από φαινόμενα τύπου Ελιάς" ?

  14. victoria (true) avatar
    victoria (true) 12/03/2014 19:58:20

    Νομίζω πολλοί έχουμε μια ειδική αδυναμία στις ομιλίες του Σαμαρά του 2011..

  15. George N avatar
    George N 12/03/2014 20:45:16

    Η πολιτική ηγεμονία δεν μπορεί να βασιστεί στις φρέσκες ιδέες, στα νέα πρόσωπα ή στον ριζοσπαστισμό. Αυτά είναι επιφαινόμενα. Η βάση είναι η πειστική απάντηση στο χώρο της οικονομίας. Χωρίς αυτό όλα τα άλλα είναι τρομερά εφήμερα. Το Πασοκ αυτό προσέφερε το 80 και γι αυτό κυριάρχησε. Εγώ βρίσκω λεφτά, εσύ χαλάς και κρατάω κάτι για τον κόπο μου. Ανεξάρτητα αν τώρα πληρώνουμε τα σπασμένα μια και τα δανεικά ήταν με την δικιά μας πιστωτική, για χρόνια είχε μια πειστική απάντηση στο χώρο της οικονομίας. Μια και η επιστροφή σε αυτό το παρελθόν είναι αδύνατη οποιοδήποτε ποτάμι θα αποδειχτεί ξεροπόταμος. Η απάντηση στο πως στήνεται μια παραγωγική οικονομία, σε συνθήκες παγκόσμιου ανταγωνισμού είναι και η μόνη ερώτηση που χρειάζεται να απαντήσει η ΝΔ για να κυριαρχήσει. Για να απαντήσει όμως χρειάζεται πρώτα να αναρωτηθεί...

  16. Apatsi avatar
    Apatsi 13/03/2014 21:27:40

    Απλώς θα την πάρει το ποτάμι, γιατί δεν μπορεί να γίνει αλλοιώς. Όσο και να θέλει η κορυφή ή η όποια κορυφούλα του κόμματος να αλλάξει, να δημιουργήσει τις συνθήκες για μιά νέα ιδεολογική πλατφόρμα που θα συνενώσει τις συνιστώσες που αποτελούν τους ψηφοφόρους της ΝΔ, απλώς δεν μπορεί να το κάνει. Και επειδή το έχει αντιληφθεί, δίνει μάχη οπισθοφυλακών, με μόνο κρητίριο στούς χειρισμούς της την όσο το δυνατόν παραμονή της στην κυβερνητική εξουσία, και των "εκλεκτών" στελεχών της στους υπουργικούς θώκους. Γι αυτό και ο μπένυ, κάνει ότι θέλει. Έχει καταλάβει τον αμοραλισμό των δικών μας, και περνάει σχεδόν ότι θέλει προκειμένου να διασωθεί αυτός και το τσούρμο του. Τους φωνάζει ""πέφτωωωωω" και τρέχουν οι δικοί μας να στηρίξουν τα ορφανά. Το κακό είναι -και γι αυτό θα συνεχίσει κυρίως να χάνει η ΝΔ ψηφοφόρους, ότι ο εναπομείναν πασοκικός μηχανισμός για να ξαναπάρει αριστερά εύσημα και να (ξανα)ξεγελάσει τους υπόλοιπους αριστερούς κομματικούς μηχανισμούς, υποστηρίζει ρεπούσειες θέσεις (όρα πχ γελοιότητες για νομοθετήματα περί (μη)χρήσης της λέξης λάθρο-) ή το να αρνείται δικούς του ψηφισμένους νόμους 2011-12 με εφαρμογή το 2013-14, με αποτέλεσμα να χάνεται η επικοινωνιακή μπάλλα από τη ΝΔ.

  17. Διογένης avatar
    Διογένης 18/03/2014 16:06:42

    Τώρα διάβασα το συγκεκριμένο άρθρο και θα ήθελα να κάνω ένα καθυστερημένο σχόλιο. Δεν πιστεύω ότι το "Ποτάμι", ακόμη και 10% να πάρει στις ευρωεκλογές, θα έχει οποιαδήποτε συνέχεια. Αυτά τα πράγματα φαίνονται εξαρχής. Τι εκπροσωπεί ο Στ. Θεοδωράκης; Κανένας και τίποτα. Μια χρυσή μετριότητα της τηλεοπτικής μας καθημερινότητας. Δεν μπορεί να κυριαρχήσει πολιτικά ένας τέτοιος. Δεν μπορεί να γίνει Ανδρέας, δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Το στοίχημα της χώρας είναι ένα: Αν θα μπορέσει αύριο ο Σαμαράς να φτιάξει την δικιά του εποχή. Με τη μνημονιακή αλητεία που κυριάρχησε από το 2010 και μετά στη χώρα, τα περιθώρια άσκησης πολιτικής που είχε ήταν πολύ περιορισμένα. Μακάρι να μπορέσει να ασκήσει τώρα την πολιτική που θέλει με τα πρόσωπα που αυτός θα επιλέξει. Θα είναι ευχής έργον. Τότε θα φτιάξει ιδεολογική δυναστεία που θα κυβερνήσει την Ελλάδα για πολλές δεκαετίες. Αν δεν το καταφέρει αυτό ο Σαμαράς δεν υπάρχει σήμερα κανείς άλλος για να το καταφέρει. Η Ελλάδα θα είναι έρμαιο μετριοτήτων τύπου Θεοδωράκη-Κουβέλη, από την κεντροαριστερά, και αμφιλεγόμενων παρουσιών όπως ο Βορίδης από την δεξιά-κεντροδεξιά. Ο Σαμαράς πρέπει να αφήσει και θα αφήσει ένα διαφορετικό στίγμα, απαλλαγμένο από τα βάρη του Μνημονίου. Αν αντέξει πολιτικά τους επόμενους κρίσιμους μήνες, θα το καταφέρει, πρώτα ο Θεός. Το μεταμνημονιακό αύριο θα είναι διαφορετικό. Η δημιουργία νέου κόμματος θα είναι αναπόφευκτη κάποια στιγμή. Ίσως όμως πρέπει αφήσει τα πράγματα ο Σαμαράς να κυλήσουν ακόμη λίγο από μόνα τους και, κυρίως, να αποκτήσει αυτός ο ίδιος την λαϊκή απήχηση που θα του είναι απαραίτητη για αυτό το νέο ξεκίνημα. Θα είναι κρίμα ένα τέτοιο νέο κόμμα να γεμίσει από την αρχή με "λούμπεν μνημονιακά στοιχεία", και να θέλει να εκφράσει τις "αστικές δυνάμεις του τόπου". Είτε μας αρέσει, είτε όχι, οποιαδήποτε αναφορά σε αστικότητα, σε Ευρώπη, σε δημιουργικές δυνάμεις κλπ., γίνεται μέσα στο πλαίσιο του κράτους-έθνους. Αυτά τα μετα-εθνικά λούμπεν στοιχεία δεν θα προσδώσουν στην νέα παράταξη Σαμαρά τα στοιχεία που χρειάζονται για να γράψει ιστορία ο Σαμαράς ως ηγέτης, ως λαϊκός και εθνικός ηγέτης. Πρέπει να γίνουν οι σωστές επιλογές, λοιπόν, αλλά σε κάθε περίπτωση το παιχνίδι είναι στα χέρια του Σαμαρά.