#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2012 07:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ έχει καταλάβει τι συμβαίνει στην κοινωνία;

Έξω πάμε καλά, μέσα όμως;


 

Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Καλές είναι οι διευθετήσεις κορυφής. Να πείθεις ότι είσαι σοβαρός, μετρημένος κι αξιόπιστος. Γιατί οι Φράγκοι κι οι Αλαμανοί είχαν εδώ και καιρό μια τιμωρητική διάθεση μετά τα αεροπλανικά του ψηλού παιδιού από τη Μινεσότα. Θέλανε να μας κουρέψουν με την ψιλή, να μας αφήσουν μόνο μια φούντα μπροστά, όπως τότε στο 6ο Δημοτικό του Κορυδαλλού, κι αφού μας πλακώσουν με τον χάρακα, να μας στείλουν στη γωνία να κάνουμε τον «πελαργό» γιατί ήμασταν χύμα στην διαχείριση. Είμαι ειδικός επί του θέματος, έτσι έβγαλα το νηπιαγωγείο και την πρώτη δημοτικού, ένεκα διαγωγής. Και μάλιστα στην εξτρίμ εκδοχή του «πελαργού». Το ‘να πόδι ψηλά και τα χέρια στην ανάταση. Είχες δικαίωμα μόνο ν’ αλλάζεις πόδι, όταν δεν άντεχες. Κάνεις τετρακέφαλο τσιμέντο.

Καλό λοιπόν να ανοίξεις κανάλια με τους έξω, να εξασφαλίσεις ότι σε ακούνε, να γίνεται συζήτηση για την ανάπτυξη, να ΄ρθει και κανένα κονδύλιο στην πραγματική οικονομία, που θα διώξει τις αράχνες από τις ταμειακές.

Καλές κι οι εξηγήσεις με τους μέσα, τους μεγάλους παράγοντες του δημοσίου βίου και της οικονομίας, να χωνέψουν ότι σε λίγο θα κάνεις κουμάντο. Όλα καλά.

Υπάρχει μόνο ένα πρόβλημα. Οι έξω δεν ψηφίζουν κατά δω. Ούτε σε μονοεδρική. Αυτοί, ξέρετε, Βεστφαλία, Σβάμπεν, σε όμορφα χωριά - λακούβες στην Φλάνδρα, στο Παρίσι κλπ, ψηφίζουν κάτι παράξενα. Εδώ, ούτε ως ετεροδημότες.

Οι δε εγχώριοι κραταιοί, αληθινοί ή παραπαίοντες, έχουν μεν ψήφο αλλά μια ο καθένας. Ολόιδια κι απαράλλαχτη με του Μπάμπη, του Θανάση, της Μαρίας και της Ελένης. Είπαμε, ποσοτική είναι η διαδικασία, όχι ποιοτική ή τιμοκρατική.

Αφού λοιπόν ανοίξεις κανάλια, κάνεις τους ισχυρούς, μέσα κι έξω, να αποδεχτούν την επερχόμενη ηγεμονία σου και να σκύψουν με συγκατάβαση στην σοβαρότητα σου και στα σχέδια σου, μετά έρχεται η πραγματική μάχη. Εδώ, στα Μαρμαρένια Αλώνια της αληθινής κοινωνίας, ζουν οι αληθινοί άνθρωποι.

Οι Έλληνες. Μυστήριοι, καχύποπτοι, εκρηκτικοί, ένα περίεργο κράμα ζοχαδιακού μεγαλείου. Έχει καεί η γούνα τους ως την πέτσα. Ηγέτες – πουλιά, με απλωμένα χέρια, τους πούλησαν τρελό παραμύθι από τα μπαλκόνια των υποσχέσεων. Χίμαιρες, δανεικά μα όχι αγύριστα, λέξεις σερπαντίνες. Τους έλαχε κι αυτό το τελευταίο χουνέρι, ο ταξιδιάρης Μπάτμαν, ένεκα η κολλητή φόρμα. Θυμάστε. Καβαλάει μόνο ποδήλατο από ανθρακονήματα, που κοστίζει όσο οι ετήσιες απολαβές μισθωτού. Μετά από αυτόν, μόνο οι ακρίδες, ο βουλιμικός για εξουσία διάδοχος και ο τεταρταίος πυρετός είναι χειρότερα.

Αυτοί λοιπόν, οι πολλοί και αληθινοί άνθρωποι, θα πάνε στην κάλπη και θα κρίνουν την παρτίδα. Για να δουν το αληθινό δίλημμα, που είναι το ποιος θα κυβερνήσει στ’ αλήθεια την Πατρίδα, υπάρχει μια προϋπόθεση. Να φτάσει σε αυτούς ένα λιτό, σαφές, λακωνικό μήνυμα. Χωρίς αμφισημίες. Η αλήθεια του να κόβει σαν τον αθέρα του μαχαιριού.

Και το μήνυμα, για να θεωρηθεί αξιόπιστο, πρέπει να έχει αξιόπιστους μαντατοφόρους. Τις ρωμαλέες ιδέες ενός τολμηρού ηγέτη, πρέπει να τις μεταφέρουν άνθρωποι που κοιτούν κατάματα. Όσοι κοιτούν λοξά, κάτω ή πάνω από τον ώμο των Ελλήνων, όσοι κομπιάζουν ατσαλάκωτοι, με το τζελ στο μαλλί να ‘χει στομώσει τις εγκεφαλικές σπείρες, δεν μπορούν να πείσουν.

Η κοινωνία θα ψηφίσει σαν να πυροβολεί. Πολλοί θα πάνε αγριεμένοι στην κάλπη όχι για να ψηφίσουν αλλά για να εκδικηθούν. Πρέπει λοιπόν οι άξιες ιδέες ενός ηγέτη, που πέρασε δια πυρός και σιδήρου, να βρουν τον δρόμο τους προς τις καρδιές και τα μυαλά αυτών που, μόνοι αυτοί, θα κρίνουν τελικά το συλλογικό μέλλον.

Κι αυτό θέλει κάτι απλό: κήρυκες με έξωθεν καλή μαρτυρία, αθώους του αίματος…

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/03/2012 07:49:47

    Πολυ σωστα,η μαχη πρεπει να δοθει μπροστα στις καλπες,με την ψηφο μας,ομως,ποσοι θα αντεξουμε να φτασουμε μεχρι εκει με σωστα μυαλα!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/03/2012 14:05:21

      ή ακόμα και ζωντανοί..............
      (χωρίς υπερβολή δυστυχώς)

  2. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 14/03/2012 07:49:48

    Φαήλο επικοινωνιακά η Ν.Δ. είναι χάλια .Η μοίρα του Σαμαρά είναι να κάνει κυβέρνηση με τον Βενιζέλο αντιπρόεδρο με ουσιαστικές αρμοδιότητες και τον Παπαδήμο υπουργό οικονομικών ,δηλαδή πάρε το αυγό και κούρευτο.

    • GO avatar
      GO @ Αντάμ Παπαντάμ 14/03/2012 07:59:42

      Υπάρχει, πράγματι, σοβαρότατο επικοινωνιακό πρόβλημα.

      Αναρωτιέμαι, ο εμπνευστής, σχεδιαστής και οργανωτής της εξαιρετικής εκδήλωσης "ΖΑΠΠΕΙΟ Ι", που βρίσκεται;
      Εάν έχει αποχωρήσει, πρέπει οπωσδήποτε να επανέλθει.
      Εάν όχι, πρέπει κατεπειγόντως να ξαναβρεί τη φόρμα του.

      Εν πάση περιπτώσει, τώρα πάμε όλοι για ΚΑΛΟ ΑΓΩΝΑ!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αντάμ Παπαντάμ 14/03/2012 20:38:51

      Μην αναπαράγετε την πράσινη προπαγάνδα, που έχει μάλιστα το χρώμα της μούχλας...

      • oneoff avatar
        oneoff @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/03/2012 20:46:18

        Καλώς τον! Που ήσουν από το πρωϊ;

      • GO avatar
        GO @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/03/2012 21:06:26

        'Όσων χρονών είσαι, τόσα χρόνια είμαι αταλάντευτα νεοδημοκράτης.
        Επί της ουσίας έχεις κάτι να πεις;

  3. Γιάννης avatar
    Γιάννης 14/03/2012 08:07:05

    Ελπίζω το μήνυμα να είναι ανώτερο του σεμνά και ταπεινά.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γιάννης 14/03/2012 20:40:00

      Κι εκείνο το μήνυμα μια χαρά ήταν και τουλάχιστον ο Κώστας Καραμανλής το τήρησε.

      • laval avatar
        laval @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/03/2012 21:24:05

        Αγαπητέ δεν το τήρησε το σεμνά και ταπεινά.
        Την περίπτωση της συζύγου του, που από νηπιαγωγός κατήντησε με διδακτορικό και στη συνεχεια ιατρός και μάλιστα χειρούργος τα λέει όλα !!!
        Νάσαι καλά οι κουβέντες σου παστρικές αλλά πολιτικές και πολύ πολύ ρητορικές.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ laval 14/03/2012 22:47:31

          Ως αποτέλεσμα, μάλλον για μορφωτική - επιστημονική άνοδο το βλέπω κι όχι ως "κατάντια".
          Τώρα αν εσύ είσαι ειδικός ντεντέκτιβ για τις πανεπιστημιακές πορείες των ανθρώπων, ενημέρωσε μας δίνοντας στοιχεία αλλά και γράφοντας το αληθινό σου όνομα.

          • nostos avatar
            nostos @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/03/2012 00:16:05

            Συγγνωμη Φαηλο αλλα εδω δεν μπορω να κρατηθω , εισαι φαουλ...

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ nostos 15/03/2012 11:10:31

            Δεν είμαι φάουλ. Λόγω επαγγελματικής "διαστροφής" μου αρέσει η τεκμηρίωση, θέλω ο άλλος να λέει το ποιος, που, πως, γιατί.

          • Αναστασιος Μπογδανης avatar
            Αναστασιος Μπογδανης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/04/2012 12:47:51

            Ενω εσυ Φαηλο δεν ομιλεις με γενικολογιες και ατακες που εκ φυσεως δεν επιδεχονται ευκολα αντιρρησης... Στον ξυλινο και πολιτικο λογο ολοι καλοι ειμαστε (ολοι μα ολοι οι πολιτικοι την ιδια ανευ ουσιας γλωσσα μιλατε,ειναι εκπληκτικο!) δυστυχως στην ουσια και στα λογια τα ευθεια χανουμε/ χανεις φιλτατε Φαηλο. Και ξερω οτι θα μου απαντησεις παλι με ρητορεια και παρωχημενες αοριστολογιες οποτε μην μπεις καν στον κοπο! Την καλημερα μου!

  4. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 14/03/2012 08:07:33

    Για να δουν το αληθινό δίλημμα, που είναι το ποιος θα κυβερνήσει στ’ αλήθεια την Πατρίδα, υπάρχει μια προϋπόθεση. Να φτάσει σε αυτούς ένα λιτό, σαφές, λακωνικό μήνυμα.

    Το μήνυμα έφτασε αγαπητέ (και έντιμε) κ. Κρανιδιώτη, το μήνυμα έφτασε.
    Σαφέστατο και λιτότατο.
    Πιό σαφές δε γίνεται.
    Συγκυβέρνηση, και "ΝΑΙ σε όλα", σε όλα αυτά που σχεδιάστηκαν χρόνια πρίν, δρομολογήθηκαν από τον father, και ολοκληρώθηκε η εκτέλεσή τους με χειρουργική ακρίβεια επί 2 χρόνια απο τον George junior.

    Ολα τ άλλα, τα λόγια, οι υποσχέσεις, αναφέρονται σε ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ.
    Μπορεί να είναι οι προθέσεις έντιμες, αλλά υπάρχει δείγμα γραφής έργου... Πράξης.

    • Γιώργος Τρεβής avatar
      Γιώργος Τρεβής @ Ανδρέας 14/03/2012 17:40:40

      Οι ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ μπορεί να είναι εύηχες, αλλά για να είναι ΕΝΤΙΜΕΣ πρέπει να αποδεικνύονται από ΠΡΑΞΕΙΣ.

    • Γιώργος Γκ. avatar
      Γιώργος Γκ. @ Ανδρέας 14/03/2012 20:25:38

      Σωστός !!!!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ανδρέας 14/03/2012 21:08:09

      Ισοπεδωτική η κριτική σου, αγνοεί τις διαφορές των συνθηκών του 2009-10 με σήμερα, στην βολική για το ΠΑΣΟΚ λογική του "όλοι το ίδιο είναι".

      • mnistor avatar
        mnistor @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 11/04/2012 16:50:54

        Δυστυχως το "ολοι ιδιοι ειναι" δεν το λεει ο κοσμος τυχαια το απεδειξαν πολλες φορες.Η ΝΔ εχασε τον κοσμο διοτι επιβεβαιωσε τον παραπανω χαρακτηρισμο.Τι αλλη αποδειξη απο το οχι στο μνημονιο και οποιος πη ναι τον διαγραφω,στο ναι στο μνημονιο και οποιος πη οχι παλι τον διαγραφω και στις δυο περιπτωσεις ...διεγραψε!Εαν αυτος λεγεται πολιτικος να τον εμπιστευθης τοτε ο λαος ειναι ηλιθιος που δεν εμπιστευεται τεοια πολιτικη ...συνεπεια.

      • mnistor avatar
        mnistor @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 11/04/2012 17:02:19

        Εκανε μηπως το ΠΑΣΟΚτιποτε το διαφορετικο?Σε ψηφοφορια για αρση ασυλιας καποιου βουλευτου υπηρξε ποτε διχογνωμια? Μονο σε σπανιες περιπτωσεις και οταν δεν υπηρχαν αγκαθια...Ο λαος κ. Κρανιδιωτη δεν ξεχνα,αργει να τιμωρηση αλλα,οταν ο κομπος φθαση στο χτενι τοτε η αντιδρασις του ειναι και σκληρη και παραδειγματικη,Η ημερα της αληθειας εφθασε για πολλους.

  5. tak avatar
    tak 14/03/2012 08:21:33

    Αν έχει καταλάβει η κοινωνία πως μοναδικό της αποκούμπι απέμεινε ο Αντώνης Σαμαράς, υπάρχει ακόμα ελπίδα...

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ tak 14/03/2012 14:32:16

      Η κοινωνία αγαπητέ Τακ πρέπει πρώτα να πειστεί
      για να πιστέψει !

      • tak avatar
        tak @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 14/03/2012 19:19:49

        θα σας παρέπεμπα στην προηγούμενη απάντηση, αλλά αυτό το "αγαπητέ" με ευχαριστεί ιδιαιτέρως. Αγαπητέ μου άγνωστε φίλε, κάποτε θα πρέπει να δίνουμε την ευκαιρία σε κάποιους ανθρώπους - αξίες... Την έχουμε δώσει σε τόσους άλλους ... Ασουρμπανιμπάλ, ας τη δώσουμε και σε έναν άνθρωπο συγκροτημένο, εναντίον του οποίου ουδείς έχει τι να καταθέσει. Έχω λοιπόν το δικαίωμα κι εγώ να λέω κόσμια την άποψή μου, όταν τόσοι άλλοι λένε άκομψα τη δική τους άποψη. Εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν σαν τον προηγούμενο κύριο, όμως υπάρχουν και άνθρωποι που θέλουν να ακούν και ένα γιατί... Και το γιατί προτείνω Αντώνη Σαμαρά, το έχω εξηγήσει άπειρες φορές.
        Είναι δε ο καλλίτερος μακράν και είναι και ο μόνος πολιτικός, που θέλει και ζήτησε να κριθεί με περιθώριο μόνο τριών μηνών.
        Πολιτική δεν κάνει κανείς με θα και εικοτολογίες... Και όμως τα θα, οι εικοτολογίες και οι προσωπολατρίες έχουν φτάσει την Ελλάδα εδώ που την έφτασαν...
        Δικαίωμά μας λοιπόν να θέλουμε πρωθυπουργό έναν άνθρωπο που -αν μη τι άλλο- δε λέει ψέματα και δεν είναι πουθενά και με κανένα διεθνές κύκλωμα μπλεγμένος...

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/03/2012 08:24:05

    Πολλά ήταν τα ψέμματα που είπαμε ως εδώ,
    Ας πούμε και μια αλήθεια κι ας πέσει στο γιαλό...

    "Τα χρόνια που θα ακολουθήσουν θα είναι δύσκολα για όλους. Ο κόσμος έχει ανάγκη ένα μόνο πράγμα. Να ακούσει την αλήθεια, όσο σκληρή κι αν είναι. Καθαρά και ξάστερα" λέγαμε πριν από μερικές μέρες σε ανάρτηση του Δαναού για τη Σιωπή των Αμνών της Συγγρού.
    Την αλήθεια λοιπόν κι όποιος θέλει ας ακολουθήσει. Με φιοριτούρες, κορδελάκια, κομψευάμενα λόγια και τσιριμόνιες, δεν επουλώνονται οι πληγές. Και μάλιστα όταν διάφοροι σπεκουλαδόροι της "αντίστασης" εκ του ασφαλούς θα χαϊδεύουν το θυμικό του οργισμένου λαού.
    Ο χρόνος που κερδήθηκε με πολιτικό αίμα είναι περιορισμένος και το περιβάλλον ασφυκτικό.

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/03/2012 08:39:35

      Πολιτικό αίμα?
      ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΙΜΑ?

      Τι έγινε δηλαδή?
      Βρίσκεται κανένας πολιτικός πίσω από τα σίδερα και δεν το ξέρουμε?
      Εστω, μήπως περιόρισε κανένας πολιτικός το τέννις και δεν το ξέρουμε?

      Γιάννη Γιάννη, το αίμα ήταν όλο των φτωχότερων και πιο αδύναμων της κοινωνίας μας, το αίμα ήταν όλο αυτών των ανθρώπων που όφειλε η οργανωμένη Κοινωνία Ανθρώπων να προστατέυσει, ΠΡΙΝ αρχίσει καν τους "χειρισμούς διαχείρισης (οικονομικής) κρίσης"
      ΠΡΙΝ.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Ανδρέας 14/03/2012 10:33:24

        Αγαπητέ, η έκφραση "πολιτικό αίμα" αναφέρεται στο ρήγμα που έχει δημιουργηθεί στη βάση της παράταξης, από τη συμμετοχή στην κυβέρνηση Παπαδήμου και πέρα.
        (Το άρθρο αναφέρεται στο κόμμα που εν δυνάμει θα κερδίσει τις επόμενες εκλογές.)
        Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι σωστά. Γι' αυτό και επισημαίνω ότι ο χρόνος που κερδήθηκε είναι λίγος. Αργοπεθαίνουμε μέρα με τη μέρα.

  7. paliouras avatar
    paliouras 14/03/2012 08:36:17

    κ.Φ.Μ.Κ

    Το βίντεο με τις δηλώσεις του αρχηγού του δευτέρου κόμματος της δικτατορικής συγκυβερνήσεως Παπαδήμου δημοσιεύθηκε στo youtube, από τον πατριωτικό ιστοχώρο noiazomai.net στις 2/6/2011, με την ακόλουθη υποσημείωση.

    [Από το Ηράκλειο της Κρήτης (1-6-2011) έδωσε για πρώτη φορά τόσο δυναμικό και ξεκάθαρο μήνυμα ασυμβίβαστης και αλύγιστης εθνικής πολιτικής, που θα τον αυτοδεσμεύει από εδώ και πέρα! Γι΄ αυτό αυτά τα λόγια του πρέπει να κρατηθούν και να τον αυτοκαθοδηγούν:
    "Ξέρετε ποιος είμαι. Λέω όχι, και εννοώ, όχι! Έχω λόγο και τον τιμώ. Κάποτε αρνήθηκα να υποχωρήσω και έμεινα 11 χρόνια σπίτι μου. Ύστερα γύρισα. Δεν γύρισα για να υποχωρήσω. Γύρισα για να παλέψω... Και το λάθος δεν το συνυπογράφω"!]

    Και όμως και συνυπέγραψε το λάθος και υποχώρησε ατάκτως σε όλα τα μέτωπα.

    Oφείλετε εσείς οι υποψήφιοι βουλευτές της ΝΔ να θεραπεύσετε την βαρέως τρωθείσα αξιοπιστία της ηγεσίας σας έναντι τής ελληνικής κοινωνίας , η οποία θεωρεί , δικαίως κατά την προσωπική μου αντίληψη, συμμέτοχο και συνένοχο την ΝΔ στα κατά συρροήν κακουργήματα που διαπράττονται από την junta Παπαδήμου.

    • HELLAS avatar
      HELLAS @ paliouras 14/03/2012 08:56:39

      Συμφωνώ Palioura, να πώ και κάτι ακόμα.

      Στα ευρωπαικά κράτη το πόθεν έσχες των πολιτικών είναι στο internet ώστε οι πολίτες μπορούν να το δούν.

      Στην Ελλάδα που είναι? Στο site του Ελληνικού Κοινοβουλίου υπάρχει γιατί εγώ δεν το έχω βρει.

      Αν δεν υπάρχει ας ξεκινήσουν με αυτό. Δεν χρειάζεται να περιμένουν να το κάνουν οι Πασόκοι. Αν φυσικά οι προθέσεις πάντα των ΝεοΔημοκρατών βουλευτών είναι αγνές και πατριωτικές όπως λένε.

    • johnny avatar
      johnny @ paliouras 14/03/2012 09:19:17

      Οσο η ηγεσια ψαχνει και υποδεικνυει σαν υπαιτιους την αριστερα, χωρις να στρεφει ευθεως τα πυρα της εναντιον ολων εκεινων που ευθυνονται για την εθνικη καταστροφη,αντι να τους αθωωνει ειτε συγκυβερνοντας,ειτε συμφωνοντας με τον διακανονισμο-αθωωση της siemens και οσων εμπλεκονταν, τοσο θα βλεπει τα ποσοστα της να πευτουν οσο κατευθυνομενα κι αν ειναι τα γκαλοπ.

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ paliouras 14/03/2012 09:32:48

      Λάθος θα ήταν απο την πλευρά του Σαμαρά να επιτρέψει την λεηλασία της χώρας,να μην της δώσει καμία ευκαιρία ώστε να σωθεί.Ο ίδιος είπε οτι κέρδισαν κάποια πράγματα με το δεύτερο μνημόνιο όπως οτι μειώνεται το χρέος,καλύτερο επιτόκιο και χρόνος αποπληρωμής ,τα οποία δεν υπήρχαν στο πρώτο μνημόνιο.Αλλά ποτέ δεν είδαμε τον Σαμαρά να εξυμνεί το μνημόνιο όπως έκανε το ΠΑΣΟΚ το αντίθετο τόνισε οτι εξακολουθεί να υπάρχει η λάθος συνταγή και μάλιστα δεν έμεινε στα ωραία λόγια.Προσφάτως στο Εξωτερικό πάλι μίλησε για την αναγκαιότητα της ανάπτυξης.Άρα ο Σαμαράς επιμένει στον στόχο που έχει εδώ και 2 χρόνια.

      Επίσης όταν ο κόσμος λέει να μην κοιτάμε τα λόγια αλλά τις πράξεις ,ο κόσμος ωφείλει να δεί όχι μόνο τα αρνητικά αλλά και τα θετικά.Γιατί δεν βλέπουμε ότι ο Σαμαράς επιμένει στην ανάπτυξη και στην επαναδιαπραγμάτευση;Πράξεις για αυτά υπάρχουν και στο εξωτερικό τονίζει την αναγαιότητα αυτών.

      • johnny avatar
        johnny @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 14/03/2012 14:36:17

        Μπορει να επιμενει στην αναπτυξη χωρις να μας λεει πως θα γινει οταν η κοινωνια και το εμποριο ειναι καμμενη γη,η αγοραστικη δυναμη του κοσμου φτανει μονο στα ακρως αναγκαια,η οικοδομη απλως δεν υπαρχει,ο τουρισμος βουταει,δεν παραγουμε τιποτα και ουτε προβλεπεται απο τους προστατες μας να ξεκινησουμε τωρα,οι τραπεζες τσεπωσαν τα λεφτα τεις φορες χωρις να τα ριχνουν στην αγορα,οποτε τι μενει;με τι θα γινει αναπτυξη;Οσο αναφορα την επαναδιαπραγματευση αστο καλυτερα γιατι αν αρθρωσει εστω το αιτημα αυτο τοτε εκλογες δεν θα γινουν στον αιωνα τον απαντα.Και ενω πετυχαμε ολα αυτα που υποστηριζουν οτι πετυχαμε και ειναι προς τη σωστη κατευθυνση,τοτε προς τι η κατεξακολουθηση τρομοκρατηση απο πλέυρας Μιχελακη περι δραχμης,τι δεν παει καλα,τι φοβαται;εχει την εντυπωση οτι ετσι θα επιτυχει την συσπειρωση και την αυτοδυναμια;Αντι λοιπον να κουνανε το δαχτυλο στο λαο και να τον τρομοκρατουν καλο θα ηταν να μας πουν πως θα εφαρμοσουν την νεα καταιγιδα του Ιουνιου,και κυριως με ποιους.

        • niknik avatar
          niknik @ johnny 14/03/2012 15:54:57

          Εύστοχος!!!

  8. STAM avatar
    STAM 14/03/2012 08:49:36

    Αγαπητέ Φαήλο κρίμα που δεν ψηφίζω στη Β' Πειραιά. Τώρα στο προκείμενο.
    Ποιος θα διοχετεύσει στη κοινωνία το σωστό μήνυμα ο Αρούλης, ο Κυριάκος, ο Κωστής; Αυτούς μόνο που τους βέπουμε μας γυρίζουν τα έεντερα. Από ποια κανάλια ΜΜΕ θα διαδωθεί το μήνυμα; Ο λαός δεν διαβάζει εφημερίδες λόγω κόστους. Υπάρχουν τα μεγάλα κανάλια και οι λαϊκιστές δημοσιογράφοι (Τράγκας, Κουίκ, Χατζηνικολάου). Η ερώτηση μου είναι πως και με τι μέσο;

    • Νικολαος avatar
      Νικολαος @ STAM 14/03/2012 10:26:16

      Οποιος δεν συμφωνει με την μνημονιακη κατοχη,οποιος πιστεψε τα Ζαππεια 1 και 2,οποιος δεν στηριζει την σημερινη και αυριανη συγκυβερνηση ειναι λαικιστης και κομουνιστης κατα Βοριδη.Οσο αναφορα τα ΜΜΕ ειναι εξασφαλισμενη η υποστηριξη τους τη στιγμη που παλι μεσα θα ειναι στη διαχειρηση του χρεους.

  9. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 14/03/2012 08:54:11

    Ας είμαστε ρεαλιστές. Η Ν.Δ - μιλαώ για το επιτελείο- γνωρίζει πολύ καλά και την κατάσταση των πολιτών αλλά και τη σκέψη τους αυτή τη δύσκολη ώρα, όπως και πολύ καλά εγνώριζε τί γινόταν όλα αυτά τα χρόνια δημιουργώντας με τη σιγή της συνευθύνη για το σημερινό κατάντημα. Η Ν.Δ έχει βαριές ευθύνες και καλό θα ήταν να μην αποσιωπά το γεγονός μόνο και μόνο για ψηφοθηρία. Η Ν.Δ διολίσθησε στο σοσιαλιστικό ψέμα ακολουθώντας τις υπόλοιπες πολιτικές δυνάμεις στον ηθικό κατήφορο. Η Ν.Δ δεν υπέδειξε σταθερότητα στις ιδεολογικές αρχές και το χειρότερο δεν λειτούργησε ως λαϊκό φιλελεύθερο κόμμα με επίκεντρο των θέσεών της τον ελεύθερο και οικονομικά ανεξάρτητο Έλληνα αλλά προώθησε κρατισμό και ραγιαδισμό ώς αντίθετος πόλος του ΠΑΣΟΚ. Εξέθρεψε έτσι μία μερίδα κομματικού στρατού η οποία σήμερα αδυνατεί να πιστέψει ότι μέχρι τώρα υπηρετούσε κάποιον (Ν.Δ) που σήμερα του λέει ότι η εξυπηρέτηση αυτή ήταν λάθος. Τα προβλήματα αμφισβήτησης της Ν.Δ και η αδυναμία συσπείρωσης είναι αποτελέσματα δικών της λαθών. Μέχρι εδώ όλοι μπορεί να συμφωνούμε. Η διαφωνία μας ξεκινά από το τί πρέπει να γίνει από εδώ και πέρα. Για να βρούμε τη σωστή απάντηση πρέπει να συνυπολογίσουμε την ευθύνη του πολίτη. Ποιό είναι το ιδεολογικό προφίλ του γνήσιου οπαδού ενός φιλελεύθερου λαϊκού κόμματος; Συμβιβάζεται με το ρουσφέτι; Συμβιβάζεται με την αναζήτηση μεσάζοντος για το οτιδήποτε; Συμβιβάζεται με το κλείσιμο σχολείων, δρόμων και την παρεμπόδιση δημοκρατικά ψηφισμένων διαδικασιών (π.χ εξετάσεις ΑΣΕΠ); Η απάντηση είναι όχι! Επομένως κάπου υπάρχει και η συνευθύνη του πολίτη ο οποίος είτε δεν υπήρξε ποτέ γνήσιος οπαδός ενός φιλελεύθερου λαϊκού κόμματος είτε ξέφυγε από τις αρχές του. Συνοψίζοντας η ευθύνη της κατάστασης όπως διαμορφώθηκε δεν μπορεί να αποδωθεί αποκλειστικά στο ένα μέρος (Ν.Δ ή πολίτης) αλλά υπάρχει συνευθύνη. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι ότι το κάθε μέρος πρέπει να αναγνωρίσει τις ευθύνες του και να εργαστεί για την αποκατάσταση του προφίλ/της αξιοπρέπειάς του. Από τη μεριά της η Ν.Δ πρέπει να ξεκόψει τις πρακτικές του παρελθόντος ακόμη και αν αυτό συνεπάγεται συρίκνωση των ποσοστών. Αυτό κάνει και από πολλούς εκλαμβάνεται ως αδυναμία να συνειδητοποιήσει τα κελεύσματα της κοινωνίας. Ο δε πολίτης ας αναλάβει τις ευθύνες του. Αυτός εξάλλου είναι ο παραγγέλων και εντέλει ο πληρώσας.

    • GO avatar
      GO @ Dexi Extrem 14/03/2012 09:04:31

      Πιστεύουμε ή όχι ότι η παράταξή μας έχει τη μεγαλύτερη προσφορά στον τόπο;
      Πιστεύουμε ή όχι στις καταστατικές αξίες του κόμματος;
      Πιστεύουμε ή όχι στον κοινωνικό φιλελευθερισμό;
      Εάν πιστεύουμε, τότε τι νόημα έχει η περιχαράκωση στον φιλελευθερισμό χωρίς τον κοινωνικό του χαρακτήρα και γιατί τάχα ο κοινωνισμός να χαρίζεται στην αριστερά;
      Σε τι αποσκοπεί, ποιο το όφελος από μια ενδεχόμενη συρρίκνωση των εκλογικών ποσοστών μας;
      Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω.

      • Dexi Extrem avatar
        Dexi Extrem @ GO 14/03/2012 10:38:23

        Όλα τα ερωτήματά σου είναι ανεδαφικά.
        1. Δεν ενδιαφέρει - ούτε εμάς -ποιός προσέφερε γιατί βρισκόμαστε ένα βήμα από τον γκρεμό. Δεν υπάρχει θέμα προσφοράς.
        2. Δεν υπάρχουν καταστατικές αξίες. Υπάρχει καταστατικό το οποίο πρέπει να το τηρούν αυτοί που είναι μέλη του. Τους υπόλοιπους δεν μας ενδιαφέρει.
        3. Οι κοινωνικός φιλελευθερισμός δεν μπορεί θα γίνει πραγματικότητα με τη δύναμη της πίστης αλλά με τη θεσμοθέτηση των κατάλληλων νόμων.
        4. Ο φιλελευθερισμός είναι απο μόνος του κοινωνικός. Βασίζεται στην ιδέα της ελευθερίας. Ο κοινωνισμός δεν χαρίζεται στην αριστερά. Η αριστερά τον καπηλεύεται.
        5. Κανένας δεν είπε ότι η συρρίκνωση των εκλογικών ποσοστών είναι επιδίωξη. Είπα ότι είναι αποτέλεσμα.

        • GO avatar
          GO @ Dexi Extrem 14/03/2012 10:49:05

          Διαφωνώ σε όλα, αλλά δεν έχει και τόση σημασία ο μεταξύ μας διάλογος.
          Μεγάλη σημασία για μένα έχει, ο ψηφοφόρος να προσέλθει και να δώσει τη θετική ψήφο του στη Ν.Δ, πιστεύοντας στη μέχρι τώρα προσφορά της (συγκρίνοντάς την με το καταστροφικό ΠΑ.ΣΟ.Κ) και στην ιδεολογία της (κοινωνικός φιλελευθερισμός) και να της δώσει την αυτοδυναμία για να κυβερνήσει αποτελεσματικά.

        • EVANGELOS avatar
          EVANGELOS @ Dexi Extrem 14/03/2012 13:46:03

          Τι έπαθες ρε μαν ??? πραγματικά συμφωνώ και στα 5 !!!

      • ΜΕΜΑΣ avatar
        ΜΕΜΑΣ @ GO 14/03/2012 10:43:31

        Εμείς πιστεύουμε σ αυτές τις αξίες,συμασία έχει να πιστεύουν κι αυτοί που τις διαχειρίζονται.

    • Heaven avatar
      Heaven @ Dexi Extrem 14/03/2012 09:09:14

      καλά εσύ είσαι το ίδιο δεξί εξτρέμ;
      τι είχες πάθει βρε παιδί μου και είχες αφηνιάσει;

      σε βρίσκω πολύ καλό, πάρα πολύ καλό!!!

      • Dexi Extrem avatar
        Dexi Extrem @ Heaven 14/03/2012 09:17:25

        Τότε πρέπει και να συμφωνείς ότι θα στηρίξουμε δυνατά τη Ν.Δ ανεξάρτητα από τις προσωπικές μικροδιαφωνίες ως μόνη ορθολογισμένη πολιτική πρόταση.

        • Heaven avatar
          Heaven @ Dexi Extrem 14/03/2012 09:30:07

          ποτέ δεν είπα και δεν στήριξα το αντίθετο!
          δεν σημαίνει όμως ότι μου αφαιρει το δικαίωμα της δημιουργικής κριτικής!
          κανείς δεν είναι αλάθητος και τα λάθη μας εμείς δεν φοβόμαστε και τα συζητούμε ανοιχτά!
          μπροστά στην κοινωνία τον μόνο και αδέκαστο κριτή μας!

          καλό και δημιουργικό αγώνα λοιπόν!!

          και να μην ξεχνιόμαστε: με τη νίκη!

          • Tonia G. avatar
            Tonia G. @ Heaven 14/03/2012 10:06:45

            Σήμερα συμφωνούμε dexiextrem. Αυτοκριτική πραγματική δεν έγινε, λειτουργίες και διαδικασίες δεν άλλαξαν, άτομα όταν έπρεπε δεν έφυγαν, άτομα όταν δεν έπρεπε διεγράφησαν και τέλος ακόμη ο πολίτης δεν γνωρίζει την πραγματική κυβερνητική ατζέντα της ΝΔ...
            Δυστυχώς η εμπιστοσύνη έχει πέσει στον πάτο. Τώρα η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη.

        • Λεωνίδας avatar
          Λεωνίδας @ Dexi Extrem 14/03/2012 20:27:21

          Δηλαδή θα το δεχτούμε ως αξίωμα... κάτι σαν το πίστευε και μη ερεύνα. Σοφόν!!!
          Υπογράφουμε και ψηφίζουμε ότι μας πουν, αλλά εμείς το κάνουμε ορθολογικά. Μπορεί να ζημιώνουμε την πατρίδα και τους Έλληνες, αλλά δε θα πρέπει να αφήνουμε τέτοιες μικροδιαφωνίες να σταθούν εμπόδιο...
          Ρε τι πάθαμε... Έχετε βαλθεί να κάνετε το ΚΚΕ κυβέρνηση...

      • EVANGELOS avatar
        EVANGELOS @ Heaven 14/03/2012 13:46:52

        το ίδιο είπα κι εγώ !!! ...ε

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Heaven 14/03/2012 14:36:40

        Δε νομίζω να είναι ο ίδιος..
        Μεγάλες και χτυπητές οι διαφορές στο χειρισμό
        του γραπτού λόγου.
        Και ευγενέστατος.

    • Καλλίξενος avatar
      Καλλίξενος @ Dexi Extrem 14/03/2012 10:22:38

      Το παραμύθι της συνευθύνης του ψηφοφόρου είναι του Παγκάλου. Πολλοί φώναξαν, προειδοποίησαν και πρότειναν – γιατί αυτή ήταν η ευθύνη τους - για να δούνε την ηγεσία να κάνει τα δικά της και να βρίσκεται σήμερα ακριβώς εκεί που προειδοποίησαν ότι θα βρισκόταν. Και πως θα αποκαταστήσουν το προφίλ της αξιοπρεπείας τους, στηρίζοντας θέσεις που η ίδια η ηγεσία καταδίκαζε μέχρι χτες; Νομίζεις ότι εκεί έξω αυτοί που μπορούν να ξεχωρίσουν το λαϊκό από το λαϊκίστικο ήταν ποτέ πλειοψηφία; Το πεζοδρόμιο θέτει αμείλικτα ερωτήματα, έχεις «παίξει μπάλα» δεξί εξτρέμ στις γειτονιές, σε «ανοιχτό» γήπεδο; Τον λαό λ.χ. που είδε στο ίδιο τραπέζι Παπούλια, Παπαδήμα, Παπανδρέου, Σαμαρά και Καρατζαφέρη, δοκίμασες να τον πείσεις ότι δεν είμαστε όλοι το ίδιο; ΕΠΙΛΕΓΩ να μην επεκταθώ άλλο.

      • Dexi Extrem avatar
        Dexi Extrem @ Καλλίξενος 14/03/2012 10:59:32

        -Το ότι ο Πάγκαλος μίλησε περί παρεΐστικου τραπεζώματος δεν σημαίνει ότι αυτό είναι ψέμα. Η δήλωση δεν χαρακτηρίζεται από αυτόν που το λέει. Αυτά που λέει χαρακτηρίζουν τον δηλούντα.
        -Δεν ψηφίστηκε το μνημόνιο1 γιατί δεν εστίαζε στην ανάπτυξη αλλά στις οριζόντιες περικοπές. Θα το εφάρμοζε εξ ολοκλήρου ο Γιωργάκης και δεν θα έφερνε αποτέλεσμα.
        Το μνημόνιο 2 ψηφίστηκε ως μη έχοντας άλλη λύση. Ο χαρακτηρισμός 'κωλοτούμπας' δεν πρέπει να αποδίδεται σε ενέργειες που αφορούν διαφορετικές καταστάσεις.
        - Συμφωνώ ότι ο λαϊκισμός υπερισχύει. Αυτός ο λαός που παρασύρεται όπως παραδέχεσαι από λαϊκίστικα λόγια από την άλλη λες ότι θέτει αμείλικτα ερωτήματα. Παράλογο μου φαίνεται. Ο λαός θέτει αμείλικτα ερωτήματα για να ικανοποιηθεί από λαϊκισμούς.
        -Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Δηλαδή εάν καθίσουμε στο ίδιο τραπέζι αποκτάμε συνευθύνη; Μήπως δεν θέλουμε να δούμε την πραγματικότητα. Εάν είμαστε όλοι ίδιοι, όπως θα ήθελες, γιατί η Ν.Δ δε ακολούθησε αντιμνημονιακή πολιτική προς άγραν ψήφων;

        • Καλλίξενος avatar
          Καλλίξενος @ Dexi Extrem 14/03/2012 15:37:37

          Θα μείνω επί τα αυτά. Ο Πάγκαλος είπε «μαζί τα φάγαμε στα πλαίσια ενός φαύλου πολιτικού συστήματος». Αυτό κατ εσέ υπονοεί παρεΐστικο τραπέζωμα αλλά κατ εμέ συνιστά προσπάθεια καταλογισμού συνευθύνης. Κάθετη διαφωνία, μόνο που η δική σου άποψη δεν διαμορφώνει «αντικείμενο» κομματικής εκμετάλλευσης. Αμείλικτο «πεζοδρομιακό» ερώτημα: μπορείς να πείσεις ότι το ρουσφέτι είναι μέτρο λαϊκίστικο αλλά όχι λαϊκό; Στο «τον λαό λ.χ. που είδε στο ίδιο τραπέζι Παπούλια, Παπαδήμα, Παπανδρέου, Σαμαρά και Καρατζαφέρη, δοκίμασες να τον πείσεις ότι δεν είμαστε όλοι το ίδιο;» δεν υπάρχει «όπως θα ήθελα» Τέλος πάντων, καλόν αγώνα.

    • μχ avatar
      μχ @ Dexi Extrem 14/03/2012 10:41:06

      ολοι μαζι τα φαγατε ........μας τα ειπανε.......δωσαμε......

  10. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 14/03/2012 09:02:27

    Πολύ σωστά και όμορφα όλα ετούτα σύντροφε, αλλά ακόμα δεν ακούσαμε ένα άμεσα πραγματοποιήσιμο όραμα-σχέδιο (όχι συνθήματα και συναισθηματικές εξάρσεις), που να μπορεί να πείσει (όχι να πλανέψει),τον άνεργο των 350 €, τον ...απασχολούμενο των 200 (όπου να΄ναι ) €, τον εξαθλιωμένο συνταξιούχο, τον χρεοκοπημένο μικροεπιχειρηματία, τον υποχρεούμενο σε εκπατρισμό νέο, τον οποιονδήποτε απελπισμένο πολίτη, που καθημερινά ακροβατεί πάνω από το χάος της ανασφάλειας και της συνεχούς υποβάθμισης της ζωής του, η οποία τελικά,τυγχάνει ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΜΙΑ (με αυτό το σαρκίον τουλάχιστον αν το δούμε και μεταφυσικά), ώστε να τη θυσιάσει άκριτα στο όνομα ενός παρακινδυνευμένου και αόρατου ...μέλλοντος που δεν τον αφορά, μιάς και θα έχει ως τότε σίγουρα εξοντωθεί....(από τον χρόνο ή από τις επιλογές των σωτήρων).
    Το σαφές σοφόν έλεγαν οι αρχαίοι μας πρόγονοι και είχαν δίκιο.
    Η αλήθεια πια, δεν παίρνει από εξωραϊσμούς και καλλιτεχνικό μαγιγιάζ, ώστε να παρουσιαστεί ως ένα θαυμάσιο ψέμα και να μαγέψει τους δυστυχείς ψηφοφόρους.
    Παρήλθον πλέον εκείνοι οι φαύλοι χρόνοι της ΄΄ευκολίας΄΄ και της αφροσύνης που έσκαψαν αργά-αργά το λάκκο που μας ρούφηξε.
    Τώρα λοιπόν τι γίνεται, ρεαλιστικά και καθαρά. Ένα σχέδιο διάσωσης με τη συμμετοχή ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. Μονάχα αυτό θα γίνει αποδεκτό.
    Τα λοιπά, είναι παρωχημένες άχρηστες κορώνες και χάσιμο χρόνου.

  11. Γιαννης Κ. avatar
    Γιαννης Κ. 14/03/2012 09:05:07

    Αγαπητοι φίλοι η αλήθεια δεν είναι αρκετή, (όλοι λίγο έως πολύ γνωρίζουμε την δυσάρεστη αλήθεια), αν δεν συνοδεύεται απο Αληθινή οδό διαφυγής απο τους περιορισμούς που συνεπάγεται.
    Ας πούμε κάτι σαν 30% μείωση των τιμών (για τα Ελληνικά προιόντα).

  12. Δραγουμης avatar
    Δραγουμης 14/03/2012 09:26:39

    OXI Φαηλο η ΝΔ ειναι εκτος τοπου και χρονου

    πρωτη φορα βλεπω τοσο οργισμενους του απλους Νδημοκρατες για την πολιτικη του κινηματος

  13. Γιάννης Σύρρος. avatar
    Γιάννης Σύρρος. 14/03/2012 09:27:58

    Αγαπητέ Φαήλο, θα υπενθυμίσω τα τελευταία επικοινωνιακά λάθη μας: α)Διεγράψαμε αντιμνημονιακούς βουλευτές, δίνοντας την εντύπωση της πλήρους υποταγής στο μνημόνιο. β)Ταπεινώνουμε όσους θέλουν να επιστρέψουν(με την υποχρεωτική ψήφο) λειτουργώντας παλαιοκομματικά και σχεδόν αναγκάζοντας μερικούς να προσχωρήσουν σε άλλα κόμματα .Και εδώ ο επικοινωνιακός χειρισμός είναι κάκιστος. γ) Οι μπούληδες και οι φλούφληδες φαίνονται δικαιωμένοι και δυστυχώς μας εκθέτουν με τους φιλομνημονιακούς διθυράμβους τους.
    Αντί να διατηρήσουμε. έστω στο ψυγείο, τους αντιφρονούντες, να τους έχουμε χρυσή εφεδρεία για τον προεκλογικό αγώνα, τους φερόμαστε βάναυσα. Αποτέλεσμα; Όσο κι αν, εσύ ή εγώ, προσπαθήσουμε να πείσουμε για τις καλές προθέσεις του Σαμαρά και το αναγκαίο του πράγματος, απλώς να φαινόμαστε ίδιοι με τους άλλους!
    Δεν αρκεί να είμαστε τίμιοι, πρέπει και να φαινόμαστε κε Σαμαρά και Φαήλο μου...
    Στη διάθεσή σου, για κάθε βοήθεια στον τομέα της ανύπαρκτης πολιτικής προπαγάνδας. Υμέτερος...

  14. apatt avatar
    apatt 14/03/2012 09:32:51

    ΚΥΡΙΕ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΑΧΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙΣ ΣΤΗ ΜΑΧΗΤΙΚΗ ΑΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΧΕΣ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΤΟΥ 2011 . ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΣΕΝΑ ΜΕ ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΟ ΥΦΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΑΣ ΕΙΧΕΣ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΜΑΣ ΕΒΡΙΣΚΕ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΔΙΝΕ ΕΛΠΙΔΕΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ . ΥΓ. ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΗΓΕΣΙΑ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΥΡΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ

  15. however avatar
    however 14/03/2012 09:36:41

    Αγαπητέ κ. Κρανιδιώτη,

    Να αντιστρέψω το ερώτημα? καταλαβαίνει η κοινωνία τι συμβαίνει στη ΝΔ? Όταν η ΝΔ καταφέρει να το διαμηνύσει, τότε θα το καταλάβουμε (εννοώ το ερώτημα που τίθεται στον τίτλο σας). Και όσο συνεχίζει να το διαμηνύει, τόσο περισσότερο θα καταλαβαίνει και η ΝΔ. Το ένα τροφοδοτεί το άλλο.

  16. Nikos avatar
    Nikos 14/03/2012 09:38:39

    OXI OXI OXI, ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΟΥ ΣΟΚ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ NO JOBS NO CHOICES NO SPACE ΚΑΛΥΝΥΧΤΑ ΠΑΙΔΙΑ !!! 30 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ

  17. Akis Papas avatar
    Akis Papas 14/03/2012 09:47:30

    ένα δείγμα της άθλιας παθητικής τακτικής της Ν.Δ: όταν η Μάρα Ζαχαρέα ήταν παρουσιάστρια στο MEGA το ΠΑΣΟΚ είχε αναστατώσει τον κόσμο και είχε ξεφτιλλίσει τη Ν.Δ επείδη ήταν παντρεμένη με τον Ρουσόπουλο και της έδινε πληροφορίες κτλ
    Τώρα ο αδερφός του Καψή δουλεύει στο MEGA αλλά για την Ν.Δ δεν τρέχει τίποτα. Επειδή η Μάρα κοιμότανε με τον Ρουσόπουλο αυτός τις έδινε πληροφορίες αλλά ο Καψής δεν δίνει στον αδερφό του πληροφορίες.
    Αυτό μας λέει πόσο μπροστά είναι το ΠΑΣΟΚ σε επαγγελματισμό και ψυχολογικές επιχειρήσεις.

  18. fat cow avatar
    fat cow 14/03/2012 09:56:34

    Το μήνυμα δόθηκε από την ΝΔ και είναι σαφές και λακωνικό: ΝΑΙ. Ναι στο μνημόνιο 2 και στην δανειακή και στο κούρεμα. Και "ζήτω που μας κουρέψανε". Αυτό το μήνυμα έλαβαν οι ψηφοφόροι και αναλόγως του μαζοχισμού τους θα ψηφίσουν. Τα υπόλοιπα δεν είναι καθόλου λακωνικά, είναι φλυαρίες για να θολώσουν τα νερά.

    • Dexi Extrem avatar
      Dexi Extrem @ fat cow 14/03/2012 10:27:30

      Οι χαρακτηρισμοί (μαζόχες) και η εμπάθεια είναι χαρακτηριστικό του κενού σοσιαλιστικού λόγου. Τα μνημόνια είναι το αντίτιμο του δανεισμού. Αν δεν τα αποδέχεσε δεν θέλεις δανεισμό. Ζήσε με αυτά που παράγεις. Τόσα χρόνια υπήρχαν αντίτιμα των δανείων όμως για αυτά δεν συζητάμε σήμερα. Γιατί εκείνος που αποδέχονταν τους όρους-αντίτιμο των παρελθόντων δανεισμών δεν ήταν μαζόχας ενώ τώρα είναι; Πρέπει κάποτε να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους και όχι με το περιτύλιγμα του λαϊκισμού. Ο σημερινός δανεισμός έχει αντίτιμο: το μνημόνιο. Χωρίς δανεισμό φτωχεύεις. Όσοι είναι αδύναμοι μπαίνουν στο περιθώριο και ευνοείται η νομενγκλατούρα της πασοκοποιημένης κρατικής μηχανής με τα κλεμμένα εκατομμύρια σε πάμπερς, Ελβετίες κλπ. Ο σημερινός δανεισμός γίνεται γιατί η χώρα δεν είναι αξιόπιστη στις διεθνείς αγορές λόγω της οικονομικής αναποτελεσματικότητάς της. Η οικονομική αναποτελεσματικότητα είναι αποτέλεσμα της σοσιαλιστικής διακυβέρνησης των τελευταίων 30 ετών. Η χούντα έδωσε πλεόνασμα. Ο Καραμανλής μικρό χρέος. Ο Παπανδρέου το απογείωσε. Ο Σημίτης το μετονόμασε. Ο Καραμανλής Β' δεν έκανε τίποτα και του Γιωργάκη του σκασε η βόμβα στο χέρι.

      • GO avatar
        GO @ Dexi Extrem 14/03/2012 10:34:34

        Πρώτον, μη λοιδωρείς τον Κώστα Καραμανλή. Τον αδικείς.
        Δεύτερον, ο Γιωργάκης μόνος του έφερε την καταστροφή. Υπάρχει, πια, και η επίσημη κατάθεση του Χριστοδούλου.

      • paliouras avatar
        paliouras @ Dexi Extrem 14/03/2012 10:36:22

        Ο Μητσοτάκης το διπλασίασε το χρέος, μέσα σε τρία χρόνια με υπουργό τον Μάνο, κι αυτό το ξεχνάς επιμελώς .
        Πονηρούλη :)
        Κάνει καλή δουλειά η Civitas , άλλαξε την κασέτα , πιθανώς και χειριστή κασετοφώνου και εμφανίζεται η «αυτοκριτική» , «διαλλακτική» όψη του νεοφιλελευθερισμού.

      • mx avatar
        mx @ Dexi Extrem 14/03/2012 10:48:28

        kai o GAP ta idia leei....

      • θρακομακεδονας avatar
        θρακομακεδονας @ Dexi Extrem 14/03/2012 16:17:58

        "Ο Καραμανλής Β’ δεν έκανε τίποτα και του Γιωργάκη του σκασε η βόμβα στο χέρι."
        Δυο σχολια χωρις διαθεση αντιπαραθεσης:
        Ο μοναδικος ελληνας πολιτικος, που προσπαθησε να χαραξει εθνικη και οικονομικη πολιτικη, κανοντας ανοιγματα εκει που επρεπε...ηταν ο Κωστας Καραμανλης, γι'αυτο και τον εφαγαν.(Μεσα στους υπονομευτες βαλε και την κρησσα οικογενεια με τα ντολμαδακια της.)
        Το μονο που πετυχες στη συνεχεια της προτασης, ειναι να μετατρεψεις σε θυμα το παιδι με το παπακι, δινοντας του ελαφρυντικα για τη διατεταγμενη υπηρεσια που ενσυνειδητα εκτελεσε.

        • Μπαμπης avatar
          Μπαμπης @ θρακομακεδονας 14/03/2012 18:49:50

          Φίλε Θρακομακεδόνα ψάξε στο σαιτι του ΣΚΑΙ τις τελυταιες εκπομπες του Παπαχελα.Ναι αυτου του επαρατου Παπαχελα που ειναι σατανας και δουρειος ιππος αλλα την πληροφορια στην προσφερει.Κρατα την και πετα τα υπολοιπα.Αυτο που θα δεις για τον Καραμανλή και το πως αντιμετωπίστηκε το θεμα της οικονομιας ειναι τρομαχτικο.Μετα τον τρομο ερχεται ο Γιωργακης και οι απιθανοι συντροφοι και αρχιζει να σε τρωει το χερι σου να παρει μια πετρα για να τηνπεταξεις σε ολους αυτους τους απιθανους που δηθεν κυβερνουν τον τοπο.Ο επαρατος Παπαχελας δεν εβαλε στο στομα οσα λεει ο Αλογοσκουφης,ο Λουλης οι εκπροσωποι της Ευρωπαικης ενωσης και των αγορων.Κανε την υπομονη και δες το.

  19. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 14/03/2012 10:07:09

    Πότε όμως θα φτάσει επιτέλους στον κόσμο αυτό το μήνυμα βρέ Φαήλο? Μετά τις εκλογές?

    Αφού οι πάσης φύσεως έκ δεξιών και αριστερών πατριδοκάπηλοι λαικιστές θα μας έχουν πάει στο 15% ?

  20. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 14/03/2012 10:13:42

    Όλα δηλαδή ήταν λάθος; Θεωρείς ότι δεν έπρεπε να διαγραφούν οι αντιμνημονιακοί; Αυτό είναι λάθος. Οι διαφωνίες ήταν γνωστές εκ των προτέρων όμως οι αντιμνημονιακοί αρνήθηκαν να αποδεχτούν ότι η θέση τους είναι λανθασμένη και καλώς διαγράφησαν. Εξάλλου είχαν προειδοποιηθεί. Οι ενέργειες του Σαμαρά θα δικαιωθούν από τις εξελίξεις. Μη βιάζεσε να τον κατακρίνεις. Όσοι απομακρύνθηκαν από τη Ν.Δ έχουν εμφανή ψεγάδια-όπλα για τους αντιπάλους.

    • Heaven avatar
      Heaven @ Dexi Extrem 14/03/2012 10:37:30

      κανείς δεν υποστήριξε ότι ήταν όλα λάθος! ήταν όμως πολλά!
      (π.χ. οι απέναντι δεν είναι η αριστερά, αλλά το Πασοκ του Βενιζέλου! Οσα καταμαρτυρούνται στην αριστερά υπήρξαν γιατί υπάρχει Πασοκ!)
      αυτή είναι η δική μου ταπεινή εκτίμηση!
      από το προσωπικό, πολλοί θα καθαρίσουν στις εκλογές από το εκλογικό σώμα!
      Προσωπικά θα προτιμούσα και ένα ξεκαθάρισμα από ψηλά. Δεν μπορεί η κεφαλή να "εκβιάζεται"-μην με βάζεις υποψήφιο αν τολμάς- απο αποτυχόντες του παρελθόντος!
      όσον αφορά την πολιτική που θα εφαρμοστεί προτιμώ αλήθειες εστω και αν πονάνε, γιατί όλοι ξερουν ότι οι δυνατότητες ελιγμων στένεψαν πολυ!
      Που ελπίζω: οτι σε θέσεις διοίκησης θα επιλέγουν άξια και τίμια πρόσωπα που ακόμη και σε συνθήκες ασφυκτικές θα παράξουν θετικό εργο για να κυλήσει επιτέλους το "καρο"!
      Ελπίζω να μην διαψευστω γιατί ειλικρινά δεν διακρίνω καποια άλλη αξιοπιστη λύση στον ορίζοντα!

    • Λεωνίδας avatar
      Λεωνίδας @ Dexi Extrem 14/03/2012 19:57:24

      Συμφωνώ απόλυτα!!!
      Ενώ αυτοί που έμειναν ή αυτοί που ήρθαν είναι ο ανθός!!! Τι να τον κάνεις τον Καμμένο που δεν είναι και τόσο ...ευέλικτος, όταν έχεις τον Γεωργιάδη, τον άνθρωπο λάστιχο; Τι να τους κάνεις τους λαϊκούς, όταν έχεις κλασάτους ιερουργούς της πολιτικής σαν τον Αβραμόπουλο; Τι να πει η Βόζεμπεργκ μπροστά στον τιτανοτεράστιο Αρούλη; Θα ακούσει κανείς τι λέει ο ψεγαδιασμένος Σταμάτης όταν υπάρχει ο ατσαλάκωτος Μητσοτάκης; Τι χρειάζεσαι στο κάτω κάτω και τους λαϊκούς ψηφοφόρους που δεν καταλαβαίνουν από σκάκι, όταν υπάρχει ο γίγαντας Ψυχάρης; Θαυμάσιο σχέδιο, άψογη εκτέλεση!!!

  21. franc avatar
    franc 14/03/2012 10:38:05

    Aγαπητέ Φαήλο, Μην το παλεύεις, έρχεται μόνο του.
    Ας πούμε και μια αλήθεια κι ας πέσει στο γιαλό...

    Η Fitch μας αναβάθμισε...
    "Στην αναβάθμιση της μακροπρόθεσμης αξιολόγησης της πιστοληπτικής ικανότητας Ελλάδας σε ξένο και εγχώριο νόμισμα σε ΄B-΄ με σταθερό outlook από ΄Restricted Default΄ (RD) προχώρησε η Fitch Ratings.
    Επίσης ο οίκος αναβάθμισε τη βραχυπρόθεσμη πιστοληπτική ικανότητα της Ελλάδας σε ξένο νόμισμα σε ΄B΄ από ΄C΄ ενώ επιβεβαίωσε το ανώτατο όριο (Country Ceiling) σε ΄AAA΄."

    Aντε τώρα σιγά σιγά να πάρουν σειρά και οι υπόλοιποι “οίκοι’ των Υπερ-τραπεζών κι απο κοντά τα παπαγαλάκια τους των FT ,Economist,Bloomberg, WSJ κλπ. να μας αναβαθμίζουν και με μέτρο, ένας ενας ώστε μετά τις εκλογές και με Πρωθυπουργό Σαμαρά, Υπουργό οικονομίας Παπαδήμο και αντιπρόεδρο Βενιζέλο, να μας επιστρέψουν την “τραπεζική μας πίστη”, ήτοι το 70% της οικονομίας μας, ώστε να μπορέσουμε και μείς να κάνουμε τα υπόλοιπα χωρίς μνημόνια και άλλες καταστροφές…Τι να κάνουμε, έτσι δουλεύει ο καπιταλισμός και αφού δεν έχουμε κάτι καλύτερο, θα τον υποστούμε…

  22. father fotis avatar
    father fotis 14/03/2012 10:51:48

    ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΚΥΒΕΥΜΑ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Ή ΤΟ ΧΑΟΣ ΤΑ 2 ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΑΣΙΝΩΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ ΕΝΑ 60% ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΤΕ

    • franc avatar
      franc @ father fotis 14/03/2012 11:21:51

      Mα είναι προφανές φίλε μου.
      Ειδες εναλλακτική λύση?

    • GreekinEurope avatar
      GreekinEurope @ father fotis 14/03/2012 12:42:33

      Αν τα 2 μεγάλα κόμματα φθάσουν το 60% και πολλά μικρά αποκόμματα δεν πιάσουν το 3% τοτε ο Σαμαράς πιθανώτατα εξασφαλίζει την αυτοδυναμία!

  23. χωρις μασκα avatar
    χωρις μασκα 14/03/2012 11:07:32

    Συμφωνώ με τον κο Σύρρο.Απόλυτα.Και κάτι ακόμα.Σταματήστε την επίθεση
    στην αριστερά .Δεν μας βοηθά σε τίποτα.Οι αποφασισμένοι να ψηφίσουν αυ-
    τά τα κόμματα είναι από ώρα αποφασισμένοι.Ξεκαθαρίσαμε ήδη γιατί κάποιος
    δεν ωφελεί να ψηφίσει προς τα εκεί.Αρκετά ,όποιος ήθελε να καταλάβει ,κατά-
    λαβε.Τώρα πρέπει να απαντήσετε στον κο Καμμένο ,όχι με τις κορώνες Βορίδη.
    Έχει χίλια μύρια όσα μεμπτά να τον απογυμνώσετε.Π.χ. Με ποιόν θα συνεργα-
    στεί ας πούμε ,αν μπεί στην βουλή και είναι πρώτη ,που θάναι πρώτη η Ν.Δ.;
    Μαζέψτε πίσω τώρα,τους διαγραμμένους κι αφήστε τους εγωϊσμούς.Ε,όχι δα
    να πάνε δυό χρόνια προσπάθεια στον βρόντο.Στο τέλος τέλος ας αναγνωρίσου-
    με ότι αυτοί ήταν πιο ευάλωτοι στις εκκλήσεις των πολιτών να μην ψηφιστεί το
    2ο μνημόνιο.Μήπως όλοι το ίδιο κατά βάθος δεν θέλαμε;ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝ-
    ΤΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ,ΑΠΑΙΤΗΣΗ,ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ
    ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΔΩΣΑΝ ΤΗΝΠΑΤΡΙΔΑ. Παπανδρέου,Παπακωνσταντίνου,Βενιζέλο,κ.λ.π.
    Αυτός ειναι τώρα ο ιερός σκοπός και όλα τα άλλα δεν ενδιαφέρουν.Προκειμένου
    να υπάρξει αυτοδυναμία όλα τ'άλλα μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα.Εγώ πάντως δεν
    θέλω να ψηφίσω Σαμαρά και να φάω στη μούρη τον Βενιζέλο ή ξανά τον Παπαδή-μο.ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ!!!!!!

  24. paliouras avatar
    paliouras 14/03/2012 11:07:43

    Κανείς δεν μπορεί να εμπαίζει τους πολίτες, τουλάχιστον αυτούς που αντλούν την πληροφόρηση τους από άλλους διάυλους πλήν Mega.
    Ο Τόμσεν χθες είπε πως στην Ελλάδα οι μισθοί θα κατέβουν στα επίπεδα της Ανατολικής Ευρώπης.
    Από την Κομισιόν απαιτουνται περικοπες σε μισθοδοσία, συντάξεις, υγεία και άμυνα ύψους 11,5 δις τον ερχόμενο Ιούνιο προκειμένου να εκταμιευθεί το λεγόμενο δάνειο .

    • φριξος avatar
      φριξος @ paliouras 14/03/2012 11:33:44

      Any comment on this? Have we done it gargle?

      Σε αυτά θέλουμε απαντήσεις από τον Σαμαρά...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ paliouras 14/03/2012 12:19:36

      Μα είμαστε ούτως ή άλλως στην Ανατολική Ευρώπη!
      Στη γλώσσα των Βρυξελλών, στην ενότητα που ονοματίζουν "Δυτικά Βαλκάνια" ως ανατολικότερη χώρα εννούν την FYROM. Εμείς είμαστε στα "Ανατολικά Βαλκάνια".
      Αυτά από το 1989. Δεν είμαστε ακόμη στην εποχή του διπολισμού!
      Αδυναμία προσαρμογής στην πραγματικότητα (γεωπολιτική και οικονομική) διακρίνω.
      Μάλλον πιστέψατε πολύ στην παραμύθα του Σημίτη (και πολλών άλλων) για "ισχυρή Ελλάδα".

      • paliouras avatar
        paliouras @ Ο Θείος 14/03/2012 12:40:29

        Θείε

        Mπα! Τώρα αμφισβητείς και τον Σημίτη; Την Αίγλη την ξέχασες;

        Λεωνίδας Κύρκος: «Tον εκτιμάω τον Σημίτη και θεωρώ ότι, παρ’ όλα όσα λέγονται, η περίοδος της πρωθυπουργίας του ήταν μια από τις σημαντικότερες πρωθυπουργικές θητείες στην Eλλάδα τα τελευταία χρόνια. Ήταν ο άνθρωπος που για πρώτη φορά εισήγαγε στην Eλλάδα το σημειωματάριο με το μολύβι. Tον κατηγόρησαν για λογιστή, βρίσκω όμως ότι αυτή του η ιδιότητα ήταν από τις πιο σημαντικές. Δηλαδή, έλεγε, κάθισε κάτω θα κάνουμε αυτά και αυτά, εσύ τα χρεώνεσαι και σε 15 μέρες θα έρθεις να μου πεις τι έκανες. Eδώ στην Eλλάδα έχει λείψει η έννοια του ελέγχου. O καθένας κάνει του κεφαλιού του και όταν έρθει η στιγμή να κληθεί να λογοδοτήσει αρχίζουν οι φωνές, τα δράματα, οι απειλές, οι παραιτήσεις ή οι αρνήσεις των παραιτήσεων! Nομίζω ότι στην εποχή του Σημίτη σημειώθηκε μια φωτεινή περίοδος, όπου όλοι αισθάνονταν ότι ήταν υποχρεωμένοι να λογοδοτήσουν. Aυτό φυσικά δεν άρεσε, και δεν άρεσε και στην ελληνική ψυχολογία, όπου ο καθένας θεωρεί ότι είναι ανεξέλεγκτος. Και αυτό έχει διαχυθεί παντού. Aυτή η γενικευμένη ανευθυνότητα, που οδηγεί σε όσα σπαραξικάρδια γίνονται αυτό τον καιρό.»

        Τον Κύρκο πιστέψαμε, αγαπητέ συνομιλητή. Τον Κύρκο.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ paliouras 14/03/2012 12:49:59

          Δεν βγάζω κανέναν έξω αγαπητέ, ζώντα ή μή. Η ευθύνη μοιράζεται και ο καθένας έχει το μερτικό του.
          Γι αυτό και αποκαλώ αλλού την Ελλάδα 1950 - 2008 "Αποτυχημένη Πολιτεία".
          Η “ισχυρή Ελλάδα” ήταν δυστυχώς ιδεοληψία, ανεξαρτήτως προθέσεων αεροβατούσε ο Σημίτης. Άλλοι περισσότερο.
          Και αυτή η αλαζονεία και υπεροψία, που συνεχίζεται, να υποτιμούμε την Ανατολική Ευρώπη (εμείς που μερικοί δεν ξέρουμε τι είμαστε, Ευρώπη ή μη Ευρώπη - ή και δεν θέλουμε να είμαστε), είναι κάκιστος σύμβουλος.
          Αντί για διάθεση για δουλειά και καθαρό μυαλό, αυταπάτες και υπεροψία.

          • paliouras avatar
            paliouras @ Ο Θείος 14/03/2012 13:01:44

            Δεν ήταν αεροβασία. Ήταν εκ προθέσεως παράδοση της χώρας και εξαπάτηση του ελληνικού λαού από τις κυβερνήσεις Σημίτη και ΓΑΠ, ιδιαίτατα.
            Γι΄αυτό τον λόγο και το swap τής Goldman Sachs,με το οποίο ενέταξε την Ελλάδα στην ευρωζώνη ο Σημίτης, έμεινε ανέγγιχτο από το «κούρεμα» αποφέροντας μόνο επιπλέον 600 εκ στην «τράπεζα που κυβερνά τον πλανήτη».

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ paliouras 14/03/2012 13:11:50

            Φίλε μου είμαι παλιός, έχω ζήσει και προηγούμενες δεκαετίες και δυναστείες. Στο πετσί μου τις έχω ζήσει από Α' οκταετία Καραμανλή Α' μέχρι Παπανδρέα Γ'.
            Σεις οι εξτρεμιστές "αριστεροδεξιοί" και λοιποί "υπερπολιτικοποιημένοι", αρέσκεστε σε θεωρίες συνωμοσίας γιά να αθωώνετε αυτούς και αυτά που θέλετε.
            Αλλά ο κόσμος κατάλαβε πιά: Είστε όλοι στη μία μπάντα. Μαζί τα φάγαΝΕ, όλοι μαζί οι δικοί σας πολιτικοί, μπλέ, πράσινοι, κόκκινοι. Και κυρίως τα αφεντικά τους: "Επιχειρηματίες της φωτιάς", συντεχνίες υψηλόμισθων των ΔΕΚΟ και άλλοι. Σας άρεσαν πολύ τα χρόνια της φούσκας, την αγαπήσατε. Του λόγου μου τη μίσησα, από τότε. Δεν ξύπνησα ξαφνικά τώρα.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ paliouras 14/03/2012 13:17:08

            Μας χρέωσαν το Δημόσιο 350 δις για να τρώνε οι κρατικοδίαιτοι εργολάβοι σας, η εμποροκρατία, οι φακελλάκηδες, τα πεντοχίλιαρα των ΔΕΚΟ και η λοιπή πελατεία των πολιτικών σας και σύ μου μιλάς για τα 600 εκ. της GS.
            Στη χώρα με το μεγαλύτερο κατα κεφαλήν ποσοστό Cayenne και με διπλάσιες κατα κεφαλήν καισαρικές από τη Γερμανία, ψάχνετε για θεωρίες συνωμοσίας.

          • paliouras avatar
            paliouras @ Ο Θείος 14/03/2012 13:31:13

            Aυτά είναι γελοίες επαναλήψεις του «μαζί τα φάγαμε».
            Η χώρα έχει πληρώσει μόνο την δεκαετία 2000-2009 450 δις σε τοκοχρεωλύσια και βρέθηκε να χρωστά άλλα τόσα απλώς γιατί οι πολιτικές ηγεσίες μετέτρεψαν τα δάνεια προ ευρω σε δάνεια σε ευρώ με επιτόκια προ ευρώ.
            Δεν είναι θεωρίες συνομωσίας, είναι απλή αριθμητική επιπέδου ενίοτε μαθητών δημοτικού.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ο Θείος 14/03/2012 13:38:40

            Το διάγραμμα μιλά μόνο του:
            h**p://e-roosters.blogspot.com/2010/09/blog-post_27.html
            "Από την άλλη, μετά την συνθήκη του Μάαστριχτ και την καταρχήν συμφωνία για κοινό νόμισμα, το ΠΑΣΟΚ είχε την τύχη να βρίσκεται σε περίοδο πτωτικού κόστος δανεισμού λόγω της τάσης εναρμόνισης με τις οικονομίες της Δυτικής Ευρώπης. Αυτή ήτανε η χρυσή ευκαιρία της ελληνικής οικονομίας να μειώσει σημαντικά το συνολικό χρέος. Αντίθετα όμως, τα κερδισμένα από τα χαμηλότερα επιτόκια πηγαίνανε σε άχρηστα ΤΕΙ ανά την επικράτεια και γιγάντωση του δημοσίου.
            Το πάρτι των πτωτικών επιτοκίων τελείωσε μετά την επάνοδο της Ν.Δ. στην εξουσία. Το κράτος όμως συνέχισε απτόητο"

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ο Θείος 14/03/2012 14:14:51

            Άν ανέβαιναν τα διαγράμματα θα έβλεπες. Αλλά δεν ανεβαίνουν. Δεν είναι αρκετά "αντιμνημονιακά", φαίνεται.

          • paliouras avatar
            paliouras @ Ο Θείος 14/03/2012 14:21:54

            Τα έχω όλα τα διαγράμματα. Δες αυτό τον πίνακα από τα επίσημα κρατικά έγγραφα:

            h**p://tvxs.gr/sites/default/files/article/2010/22/38139g-xreos.jpg

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ paliouras 14/03/2012 12:55:27

          O μακαρίτης Κύρκος είχε πολλές από τις ίδιες αυταπάτες, "αριστερών", "δεξιών" και "κεντρώων", των μεταπολεμικών και της μεταπολιτευτικής γενιάς. Ούτε αυτός κατάλαβε τι έγινε το 1989. Αλλά δεν κυβέρνησε. Είπαμε, καθένας φέρει διαφορετική ευθύνη.
          Οι αυταπάτες υπάρχουν ακόμη, και μαζί τους η αλαζονεία.

  25. noldor avatar
    noldor 14/03/2012 11:09:49

    Προδόθηκες!!!

  26. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 14/03/2012 11:10:59

    Δεν λοιδωρώ κανέναν. Ο πολιτική του Καραμανλή δεν είχε αποτελέσματα θετικά. Δεν λέω ότι θα μπορούσε να έχει. Λέω ότι δεν είχε θετικό αποτέλεσμα. Δεν διαφωνεί κανένας για αυτό. Το ένστικτό μου όμως λέει ότι ο Καραμανλής με τη σιωπή του παραδέχεται ότι δεν έπρεπε να ακολουθήσει την πολιτική της ήπιας προσαρμογής που του εισηγήθηκαν κάποιοι υπερισχύοντας των άλλων που του εισηγούνταν δραστικά μέτρα.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Dexi Extrem 14/03/2012 19:52:45

      Ἐθνικές πολιτικές ὅμως παρά λίγο νά τοῦ στοιχίσουν πολύ ἀκριβά! Μέχρι καί ὁ εἰσαγγελέας ἄσκησε ποινική δίωξη γιά ἀπόπειρα δολοφονίας του καί ἡ εἴδηση θάβεται στά ΜΜΕ!! Go figure. . .

  27. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 14/03/2012 11:14:06

    Αμφισβητώ και την ορθότητα και την προαίρεση της γραφής σου. Ο Μητσοτάκης δεν δημιούργησε χρέος.

    • paliouras avatar
      paliouras @ Dexi Extrem 14/03/2012 11:27:32

      Δεν έχει σημασία τι αμφισβητείς.
      Σημασία έχει η πραγματικότητα και οι αριθμοί που είναι αμείλικτοι.
      Κι έχει σημασία επίσης η λατρεία σου για τον Μητσοτάκη και την πολιτική του.
      Αυτό κυρίως ήθελα να καταδειχθεί με την παρατήρηση μου, να φανεί πως είσαι νεοφιλελεύθερος και ντορικός.
      Και να αντιληφθούν οι φίλοι του Αντώνη Σαμαρά σε ποιο λάκκο με φίδια έχουν περιπέσει.

  28. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 14/03/2012 11:17:40

    Με αυτή τη διευκρίνηση λοιπόν, σύμφωνοι. Ζητώ συγνώμη και για τον εκνευρισμό

  29. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/03/2012 11:22:10

    "Η ΝΔ έχει καταλάβει τι συμβαίνει στην κοινωνία";
    Ταξικοί και κοινωνικοί αγώνες συμβαίνουν. Ως συνήθως. Αλλά σε ιδιόμορφες συνθήκες.
    Σαράντα - πενήντα χρόνια Ελληνικής οικονομίας και πολιτικής κατέληξαν διακομματικώς σε αποτυχία. Τέλος εποχής. ¨οσωςν γεννηθήκαμε στις δεκαετίες του 1950 και 1960, όλη μας η ζωή βιώνεται ως αποτυχημένη Πολιτεία. Deleted.
    Δεν είναι ανάγκη όμως να πούμε τη γνωστή φράση του Άμλετ. Πρέπει μόνον ν' αναγνωρίσουμε τι πήγε λάθος όλες αυτές τις δεκαετίες. Και να μην επαναληφθεί.
    Η ΝΔ (ή όποιος άλλος), για να καταλάβει τι πραγματικά συμβαίνει στην κοινωνία τώρα, πρέπει πρώτα να καταλάβει τι συνέβη στην περίοδο 1950 - 2008. Ή έστω 1974 - 2008. Και να το ομολογήσει, με παρρησία. Διαφορετικά, δεν θα καταλάβει τίποτε.

    • Μπαμπης avatar
      Μπαμπης @ Ο Θείος 14/03/2012 19:03:58

      Σωστοοοοος!!!!και πιο πισω αγαπητε θειο,εγω νομιζω πως το προβλημα ξεκιναει απο τον πρωτο πολιτικο που μιλησε για μεγαλη Ελλαδα και ταιζε το λαο με πατριδα ενω υπηρχαμε χαρη στα συμφεροντα των μεγαλων δυναμεων και τα δανεικα τους!Πισω στον Κωλεττη! Εχουμε μια ταση να αναπαραγουμε παντα τις ιδιες κουφιες μεγαλοστομες κουβεντες και επι της ουσιας να βολευομαστε ως λαος με τα ψιχουλα που πεφτουν απο το τραπεζι των εγχωριων αφεντικων που με τη σειρα τους ειναι υπάλληλοι των πραγματικων αφεντικων εξω απο τη χωρα!

  30. GIORG. avatar
    GIORG. 14/03/2012 11:23:18

    Ηθελα να ξερω αν αυτο που λες το πιστευεις,μετα απο ολα αυτα που συμβαινουν γυρω σου λες ακομα αυτο το πραγμα,τοτε σαν κρατος δεν εχουμε ελπιδα.

    • tak avatar
      tak @ GIORG. 14/03/2012 19:06:18

      Ασφαλώς για να απαντάτε έτσι, έχετε κάποιον καλλίτερο να προτείνετε. Είμαι έτοιμος να διαβάσω την πρότασή σας...

  31. Νίκος Παναγιωτόπουλος avatar
    Νίκος Παναγιωτόπουλος 14/03/2012 11:24:12

    Τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι όπως τα ανέφερες σε 10 γραμμές.

    Όποιος δανείζεται βάζει και χειροπέδες. Και δεν αρχίσαμε να δανειζόμαστε με το Μνημόνιο αλλά δεκαετίες πίσω.

    Θα ρωτήσουν πολλοί μα που πήγαν τα δανεικά;

    Και η θλιβερή απάντηση είναι πως σίγουρα κάποιο κομμάτι κλάπηκε.

    Αλλά η μερίδα του λέοντος πήγε στην κοινωνία σε μισθούς και συντάξεις του δημοσίου και των ΔΕΚΟ, επιδόματα, κλπ.

    Οπότε τα ερωτήματα είναι πλέον δύο:

    - όταν πλήρωνε το κράτος μισθούς, επιδόματα, συντάξεις, αποζημιώσεις, επιδοτήσεις, κλπ με δανεικά και έμπαιναν σιγά σιγά οι χειροπέδες στον ελληνικό λαό, γιατί κανείς δεν είπε τίποτα ; Μήπως γιατί σαν κοινωνία προτιμούσαμε να μην ξέρουμε (καθώς η αλήθεια ήταν πικρή);

    - από εδώ και πέρα θα μάθουμε να ζούμε σε μια κοινωνία η οποία θα λειτουργεί μέσα στο πλαίσιο αυτών που παράγει ; Ή ξέροντας πλέον θα συνεχίσουμε να εθελοτυφλούμε;

    Μπορεί αυτά τα ερωτήματα να μην ‘παίξουν’ στις εκλογές, καθώς ο κόσμος θαμπώνεται από τα τζελ στα μαλλιά στην τηλεόραση, όπως λέει και ο Φαήλος.

    Όμως σ’αυτά τα ερωτήματα θα πρέπει εν τέλει να δώσουμε απάντηση όταν θα μας τα θέσουν τα παιδιά μας.

    • paliouras avatar
      paliouras @ Νίκος Παναγιωτόπουλος 14/03/2012 12:49:13

      Όλα αυτά που λέτε περιγράφονται με μεγάλη σαφήνεια και παράθεση στοιχείων των κρατικών προϋπολογισμών σε μια σειρά πονημάτων που κυκλοφόρησαν τους τελευταίους μήνες από επιφανείς συγγραφείς (Σ.Λυγερός, Βαρουφάκης, Λαπαβίτσας, Καζάκης κλπ)

      Τα στοιχεία ασφαλώς και δεν δικαιολογούν το «μαζί τα φάγαμε». Είναι ζήτημα μιας απλής φυλλομέτρησης στοιχείων των επίσημων κρατικών προϋπολογισμών . Για όποιον θέλει να μάθει την αλήθεια και όχι για όποιον θέλει να δικαιολογήσει την μετατροπή της χώρας σε προτεκτοράτο.

      • Νίκος Παναγιωτόπουλος avatar
        Νίκος Παναγιωτόπουλος @ paliouras 14/03/2012 14:12:05

        Όποιου δεν του αρέσει η αλήθεια όσο πικρή και να είναι θα βρει ένα σωρο τρόπους να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.

        Στο κάτω κάτω μια απλή σύγκριση της παραγωγικότητας της ίδιας δημόσιας υπηρεσίας σε Ελλάδα και στο εξωτερικό αρκεί. Όλα τα άλλα είναι περιττά ή εκ του πονηρού.

        • oneoff avatar
          oneoff @ Νίκος Παναγιωτόπουλος 14/03/2012 15:35:47

          Έχετε κάποια συγκριτική μελέτη πρόχειρη να μας υποβάλλετε, ώστε να ενημερωθούμε και εμείς;

        • paliouras avatar
          paliouras @ Νίκος Παναγιωτόπουλος 14/03/2012 21:30:36

          Τα στοιχεία δείχνουν το ακριβώς αντίθετο. Παρακάτω παρέθεσα μια αναφορά στην πορεία των τοκοχρεωλυσίων της τελευταίας δεκαετίας.
          Λυπάμαι αλλά ούτε μαζί φάγαμε το swap τής Goldman Sachs , ούτε μαζί φάγαμε τα 22 δις της Ολυμπιάδας , ούτε ερωτήθηκα αν θέλω 3,5 εκατομμύρια λαθρομετανάστες που νοσηλεύονται δωρεάν και στέλνουν ανεξέλεγκτα στο εξωτερικό δισεκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο.Όπως δεν ρωτήθηκα αν θέλω να επιδοτούνται οι τράπεζες με 100άδες δισεκατομμύρια ανεξέλεγκτα και κατά το δοκούν των ηγεσιών Πασοκ και ΝΔ.

    • oneoff avatar
      oneoff @ Νίκος Παναγιωτόπουλος 14/03/2012 15:47:36

      @Αλλά η μερίδα του λέοντος πήγε στην κοινωνία σε μισθούς και συντάξεις του δημοσίου και των ΔΕΚΟ, επιδόματα, κλπ.

      Έχετε κάποια συγκεκριμένα οικονομικά στοιχεία γι αυτό που υποστηρίζετε ή βασίζεστε στη διαίσθηση σας;

    • Μπαμπης avatar
      Μπαμπης @ Νίκος Παναγιωτόπουλος 14/03/2012 18:35:17

      Φίλε αυτό είναι το τεράστιο διακυβευμα των καιρών.Η Ελλάδα πρέπει να απεξαρτηθεί απο το δημόσιο χρέος που φορτώνεται μονίμως με νέα δάνεια για να καλυφθούν τα παλιότερα.Είμαστε μια χώρα δημιουργημένη από την πολιτική των μεγαλων δυναμεων.Βασικά της Αγγλιας για 100 πανω κατω χρονια κι από το 1948 και μετα των ΗΠΑ.Απο καταβολής ελληνικού κράτους μας χρησιμοποιούν πιέζοντας για τα δάνεια κι απο καταβολής ελληνικου κράτους η άρχουσα ταξη υπαρχει ως διαμεσολαβητής των δανειων και του τοπου.Αν ειχαμε σοβαρη αστικη ταξη θα ειχαμε πετυχει καλυτερα πραγματα.Ομως το μονο που ενοιαζε τους μεγαλους Ελληνες αστους ήταν το βραχυπροθεσμο κερδος εξ ου και η ελειψη πραγματικα παραγωγικων επενδυσεων.Ακινητα,γη και τραπεζες ο οριζοντας τους.Απο κοντα και ενα πολιτικο συστημα παρασιτικο που περιοριζει την υπαρξη του στις παρανομες αποδοχες απο τα δανεια και το μοιρασμα ενος μερτικου στους πελατες ψηφοφορους για να συντηρειται στην εξουσια.Απλοποιω πολλα πραγματα αλλα αυτη ειναι μεσες ακρες η ιστορια του τοπου.Με το αιμα και τις θυσιες του λαου να πηγαινουν εν πολλοις χαμενα στον αδηφαγο βωμο της καθυστερημενης μας αναπτυξης.Πρεπει να ακουσουμε ενα σχεδιο που θα βγαλει τη χωρα απο το φαυλο κυκλο του δανεισμου και τομες στη διοικηση του κρατους που θα το καταστησουν ανεξαρτητο επιτελους απο τα κομματα.Τα κομματα τα ιδια οπως τα ξερουμε πρεπει να μπουν στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.Ας μη βιωσουμε ακομα μια χρεοκοπια στην πατριδα μας χωρις να αλλαξουν καποια πραγματα...Ελεος ειμαστε στο 2012 και ακουμε τον ιδιο ξυλινο λογο που ακουγαμε παντα.Εξισου παντα αυτος που ματωνει ειναι ο λαος με εμμεσους φορους και τους εχοντες και κατεχοντες στο απυροβλητο των αμεσων φορων...Ποιος θα μιλησει την αληθεια?ποια ειναι η αληθεια?αληθεια ειναι ενα σχεδιο που θα εξηγει με ακριβεια τις θυσιες που απαιτουνται για να εφαρμοστει ενα διαφορετικο μοντελο διοικησης και αναπτυξης.Για να γινουν ολα αυτα πρεπει να σπασουν αυγα αλλα το μονο που σπαει ειναι τα νευρα μας με τις ιδιες αρλουμπες που ακουμε απο ολους.

  32. Nemecis_Kwn avatar
    Nemecis_Kwn 14/03/2012 11:26:06

    Φαήλο σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία και καλούς αγώνες…. Ελπίζω να είσαι η φωνή της Κύπρου στο Ελληνικό Κοινοβούλιο που έχει χρόνια να ακουστεί… Καλή δύναμη και ο Θεός μαζί σου…

  33. fat cow avatar
    fat cow 14/03/2012 11:33:29

    Ενώ, για παράδειγμα η έκφραση "κράμα ζοχαδιακού μεγαλείου" του πολιτευτή της ΝΔ, κου Κρανιδιώτη είναι καλλολογικό στοιχείο που κοσμεί τον "δεξιό" λόγο! Όσο για εμπάθεια, για ψάξε λίγο στον λίβελο κατά της αριστεράς που ανέγνωσε στην βουλή ο αρχηγός σας και στις υστερικές κραυγές του Άδωνι που έχει μανία καταδίωξης από μπολσεβίκους, για να βρεις άφθονη. Και ξαναδιάβασε και τα σχόλια που εσύ και κάποιοι άλλοι αφισοκολλητές γράφετε εδώ μέσα. Ποτέ δεν είναι αργά για λίγη περισυλλογή και αυτογνωσία.

    Νοσταλγείς μήπως την χούντα λόγω χρεόυς; Και η Κούβα έχει μηδαμινό χρέος (36% του ΑΕΠ) και είναι κομμουνιστική. Τι θέλεις να μας πεις με αυτές τις αοριστίες; Ότι γενικά και αόριστα φταίει η αριστερά που δεν κυβέρνησε ποτέ για το χρέος; Και είναι ανεύθυνος για την κατάσταση αυτή ο αρχηγός σου που ήταν υπουργός της ΝΔ και σπαταλούσε φανερά και κρυφά κονδύλια;

    • fat cow avatar
      fat cow @ fat cow 14/03/2012 13:44:37

      Και τα "μνημόνια είναι το αντίτιμο του δανεισμού"; Τι μας λες; Μέχρι τον Νοέμβρη μας λέγατε κάτι για δηλητηριώδες μείγμα. Τώρα μας λέτε να το καταπιούμε για "τιμωρία"; Καλύτερο παπαγάλο δεν θα μπορούσε να βρει ο Σόϊμπλε. Μήπως θα μας ζητήσετε να αυτομαστιγωθούμε κιόλας δημόσια γιατί "μαζί τα φάγαμε"; Ακόμη δεν πήρατε την αυτοδυναμία και γίνατε παγκαλότεροι του Παγκάλου!!!

      • Dexi Extrem avatar
        Dexi Extrem @ fat cow 14/03/2012 13:57:55

        Η εμμονή σας ότι οι ευρωπαίοι θέλουν να μας βασανίσουν καταντάει γελειότητα. Εμείς ζητήσαμε δάνειο για να συνεχίσουμε να πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις. Δεν έχουμε δικά μας χρήματα δουλεμένα το καταλαβαίνεις; Ή θες ντε και καλά να μην κατηγορούμε αυτό που μας έφτασε να μην έχουμε δικά μας λεφτά; Ο κρατισμός φταίει, πάρτο χαμπάρι και να ξέρεις ότι όσο και αν προσπαθείς να σπρώξεις τους αναγνώστες σε αριστερίστικες θέσεις θα αποτυγχάνεις.

        • paliouras avatar
          paliouras @ Dexi Extrem 14/03/2012 14:17:43

          Ντροπή!
          Δάνειο ζητήσαμε όχι για να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις αλλά για να πληρωθούν τόκοι και χρεωλύσια.
          Σταμάτησε αυτό το μύθευμα.

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ paliouras 14/03/2012 21:52:38

            Στο τέλος στο ίδιο καταλήγουν αυτά τα δύο, αυτό δεν έχετε καταλάβει.

          • Dexi Extrem avatar
            Dexi Extrem @ paliouras 15/03/2012 09:16:03

            Ονειρεύεσε για να μη πω ότι παθαίνεις και ονείρωξη.

        • fat cow avatar
          fat cow @ Dexi Extrem 15/03/2012 11:20:56

          Ποιός "κρατισμός" βρε αστείε αφισοκολλητή; Μήπως εννοείς τον κρατισμό του Σόϊμπλε που επεμβαίνει στον ιδιωτικό τομέα όποτε γουστάρει και κόβει και ράβει; Το δεξί... του Πάγκαλου είσαι.

          • statusquo avatar
            statusquo @ fat cow 03/04/2012 13:13:21

            Πραγματικα τραβαω τα μαλλια μου με αυτα που γραφει το Εξτρεμ. Τα πιστευει?? Νιωθει περηφανος και σοφος που τα λεει?? Οπως λες κι εσυ fat προφανως αν κοιταξει τον εαυτο του στον καθρεφτη, ο μισος θα ναι Παγκαλος ο αλλος μισος Σοιμπλε, αλλα απο πανω μεχρι κατω χρωματος μπλε!

        • Αντωνης avatar
          Αντωνης @ Dexi Extrem 06/04/2012 16:32:02

          Παλι προπαγανδα?απο το δανειο των 110 τα 90 πηγανε στις τραπεζες!!Μα τετοια προπαγανδα...Εμείς είμαστε πολίτες του Ελληνικού έθνους κράτους,εσείς πολίτες της Παγκοσμοιοποίησης!Απλά πράγματα...Άντε και καλές δουλειές!

  34. GO avatar
    GO 14/03/2012 11:35:35

    Ωχ!!!

    • juliet avatar
      juliet @ GO 14/03/2012 14:49:06

      Ωχωχω!!!!!!!!!!!!

  35. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 14/03/2012 11:39:50

    Με αποκαλείς και φίδι αγαπητέ δημοκράτη; Ωραία. Όσον αφορά το Μητσοτάκη:
    Η σχέση που έχει με την Ντόρα είναι μόνο οικογενειακή. Ο Μητσοτάκης ήταν ο άνθρωπος που έβλεπε πίσω από τον τοίχο και η Ντόρα δεν βλέπει τη μύτη της. Οι αρχηγοί της Ν.Δ δεν είναι τυχαίοι. Τώρα αρχηγός είναι ο Σαμαράς. Ο νεοφιλελευθερισμός δεν υφίσταται. Εφευρέθηκε ως έννοια γιατί ο αμερικάνικος φιλελευθερισμός δεν ανταποκρίνονταν σε αυτό που πρέσβευε η έννοια του.

    • paliouras avatar
      paliouras @ Dexi Extrem 14/03/2012 11:56:45

      Eίναι προφανές πως θέλεις να κρυφτείς αλλά η χαρά σου είναι έκδηλη και δεν σου το επιτρέπει.
      Για το εάν υπάρχει η όχι νεοφιλελευθερισμός αρκει να φυλλομετρούσες ένα βιβλίο πρωτοετούς οικονομικών σχολών .
      Ως Ζοmbie economics τον περιγράφει ο διακεκριμένος αυστραλός οικονομολόγος John Quiggin.
      Τώρα , για το πού και τί έβλεπε ο Μητσοτάκης , θα σου έλεγα να ρωτήσεις τον κ.Φαήλο Κρανιδιώτη και τον κ.Αντώνη Σαμαρά.
      Έχουν ιδία εμπειρία.

    • GO avatar
      GO @ Dexi Extrem 14/03/2012 11:58:52

      Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής παρέδωσε στον Ανδρέα Παπανδρέου, χρέος 27% του Α.Ε.Π.
      Ο φαύλος παρέδωσε στον Μητσοτάκη, χρέος 80%. Ο επίσης φαύλος παρέδωσε στον πρώτο φαύλο, χρέος 110% του Α.Ε.Π.
      Αυτά.

      • GO avatar
        GO @ GO 14/03/2012 12:15:07

        Ο Κ. Κ, μέσω Γ. Ράλλη, εννοείται και μετά από δύο τις δύο μεγάλες κρίσεις του πετρελαίου.

      • paliouras avatar
        paliouras @ GO 14/03/2012 12:25:37

        6,8% ετήσια αύξηση τού δημοσιου χρέους στην 4 ετία Μητσοτάκη , 4,7% ετήσια αύξηση στην 8ετία Παπανδρέου.

      • Dexi Extrem avatar
        Dexi Extrem @ GO 14/03/2012 12:34:20

        O Πάλιουρας μας λέει ότι ο Παπανδρέου κυβέρνησε με μεγαλύτερη σύνεση από το Μητσοτάκη. Με νούμερα. Δεν σε πιστεύει κανένας. Το κράτος έχει συνέχεια. Ζήτω το ΠΑΣΟΚ του Πάλιουρα!

    • paliouras avatar
      paliouras @ Dexi Extrem 14/03/2012 12:17:38

      O νεοφιλελευθερισμός περιγράφεται ως Zombie Economics από τον διακεκριμένο αυστραλο οικονομολόγο John Quiggin.
      Για το εάν υπάρχει ή όχι άνοιξε ένα βιβλίο πρωτοετούς οικονομικών σχολών.
      Για το τι έβλεπε και πού ο Μητσοτάκης , ρώτησε τον κ.Α.Σαμαρά και τον κ.Φαήλο Κρανιδιώτη.Έχουν ιδια εμπειρία.
      Όταν οι φανατικοί οπαδοί του Μητσοτάκη όπως εσύ, επαινούν τον Αντώνη Σαμαρά , μάλλον θα πρέπει να ανησυχεί δεδομένης της άσβεστης προσωπικής έχθρας που τρέφει το σύστημα Μητσοτάκη προς το πρόσωπο του.

  36. Master avatar
    Master 14/03/2012 11:41:14

    Επειδή ο καθένας κρίνει και ψηφίζει με τα προσωπικά του ζητήματα καλό είναι πριν τις εκλογές να δοθεί λύση με το κούρεμα των ιδιωτών γιατί μετά η ψήφος θα πάει αλλού, σ' αυτούς που δεν θέλει κανείς αστός από εσάς που γράφετε ωραία άρθρα, σταματήστε τα λόγια και κάντε πράξεις. Τώρα.

  37. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/03/2012 11:57:25

    Ένα από τα αμίμητα προβλήματα της χώρας μας, είναι ότι οι "ακραιφνείς δεξιοί" της, δεν πολυθέλουν τον καπιταλισμό και τα αγαθά που προσφέρει στον άνθρωπο (δεν ειρωνεύομαι μόνον !).
    Ενώ οι πιό πολλοί "αριστεροί" της δείχνουν ακόμη και σήμερα ευχαριστημένοι από τον υπαρκτο Ελληνικό καπιταλισμό της μεταπολιτευτικής περιόδου. Και τον θέλουν πίσω, ως εγγύηση για το μέλλον!
    Άχ, Ελλάδα!!!!

  38. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 14/03/2012 12:03:00

    Αγαπητέ Φάηλε,
    Εάν η διαδικασία (σ.σ. εκλογική) ήταν ποιοτική ή τιμοκρατική και όχι ποσοτική,
    το μόνο σίγουρο είναι πως η βαρύτητα της ψήφου των διάφορων εγχώριων κραταιών θα ήταν ΑΜΕΛΗΤΕΑ.

    Η ελληνική αστική τάξη είναι και από ότι φαίνεται εκ του αποτελέσματος πάντα μια από τις πιο ανίκανες και ξεφτιλισμένες αστικές τάξης που διαμορφώθηκαν στην Ευρώπη κατά τον 19ο και 20ο αιώνα.

    Η ψήφος του Μπάμπη, του Θανάση, της Μαρίας και της Ελένη, του κάθε Βαγγέλη και του κάθε Φάηλος, εάν σταθμίζονταν ποιοτικά ή τιμοκρατικά θα είχαν ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ ΑΞΙΑ και βαρύτητα σε σχέση με τις αστειότητες των διαφόρων κρατούντων εν Ελλάδι.

    Όσον αφορά το ερώτημα που θέτεις, προφανώς και είναι ρητορικό. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ. Και υπάρχουν πολλοί λόγοι για αυτό, πτυχή των οποίων είναι και η μελλοντική διακυβέρνηση και οι συμμαχίες που ετοιμάζουν, ερήμην όλων.

    Ο Μπάμπης, ο Θανάσης, η Μαρία και η Ελένη επειδή έχουν γνώση και βιώνουν τα λαμπρά επιτεύγματα των ελληνικών κυβερνήσεων, και επειδή είναι άνθρωποι από χώμα, νερό και λίγο ουρανό, θα αποδώσουν σε όλους αυτό που τους αξίζει. Πέρασαν οι εποχές που τους κορόιδευαν οι κρατούντες εν Ελλάδι. Ο βιασμός της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας που αποτελέσαν οι εκλογές του 2009 και τα 2,5 χρόνια που μεσολάβησαν, ήταν αρκετά διδακτικά.


    Φιλικούς χαιρετισμούς από έναν από την αριστερή όχθη στον Πειραιά.


    ΥΓ: Τουλάχιστον η ΝΔ ας μας πει εάν θα υπάρξει αποδώσει των ευθυνών στους ΓΑΠ και Γ Παπακωνσταντινου και ας σταματήσει να κρύβετε. Οι Offshore της Κηφισιάς, της Εκάλης κτλ κτλ, τα ατομικά περιουσιακά στοιχεία τα οποία δηλώνονται ως «εταιρικά», οι λοιπές πισίνες, κότερα ΚΑΙ ΤΑ ΜΗ ΔΗΛΩΘΕΝΤΑ ΕΤΑΙΡΙΚΑ ΕΣΟΔΑ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 15 ΧΡΟΝΩΝ, ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΠΟΤΕ; Κελία δεν υπάρχουν στην Ελλάδα; Μέχρι και ο Φόλκερ Κάουντερ - δικός σας γαρ - απορεί και εκφράζει την έκπληξή του για το γεγονός ότι στην Ελλάδα υπάρχουν τόσοι πλούσιοι επιχειρηματίες ενώ οι επιχειρήσεις τους και το κράτος έχουν φαλιρίσει. Εσείς; Η ΛΕΞΗ ΤΙΜΩΡΙΑ δεν υπάρχει στο λεξικό της ΝΔ όταν αναφέρεστε στους κρατούντες εν Ελλάδι; Για το ΠΑΣΟΚ ΟΛΟΙ ξέρουμε. Για εσάς αναρωτιόμαστε. Ρητορικά;

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Βαγγέλης, Πειραιάς 14/03/2012 15:00:43

      Δεν πρόκειται να αποδοθούν ευθύνες εννοείται !
      Αλλά μπορώ να σου πω τι άλλο θα γίνει .
      Θα κουκουλωθούν τα πάντα !
      Είναι κάτι σαν την εθνική συμφιλίωση..
      Τα ξεχνάς όλα..τους συγχωρείς όλους..
      Και πάλι από την αρχή.
      Καταδικασθέντες γιατροί, πλεοδόμοι ,υπάλληλοι του ΙΚΑ,
      εφοριακοί που έπαιρναν φακελάκια και εκβίαζαν τον κόσμο
      είναι έξω μετά από ποινές φυλάκισης 10 (!) ημερών,ή έπειτα από καμιά δίμηνη αδειούλα άνεφ αποδοχών.
      Για τη Siemens,τα σκάνδαλα των προμηθειών (νοσοκομεία,ένοπλες δυνάμεις,ΟΤΕ,ΔΕΗ) δε θα γράψω τίποτα,είναι γνωστά.
      Το σύστημα αγαπητέ δεν αυτοτιμωρείται.
      Το σύστημα τιμωρεί επιλεκτικά (και με μικρό κόστος),και αναπαράγεται.
      Ας μην έχουμε αυταπάτες,το σύστημα μας ελέγχει,μας καθοδηγεί,
      καθορίζει τις μοίρες μας.
      Ένα είναι βέβαιο.Δεν μπορούμε να το αλλάξουμε.

      • airman avatar
        airman @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 14/03/2012 19:25:44

        Όταν κάποιος δέχεται ότι είναι πιόνι του συστήματος, τότε είναι και άξιος της μοίρας του. Σίγουρα δεν μπορεί να αλλάξει το σύστημα, ούτε καν να πιστέψει ότι αυτό είναι εφικτό.
        Όσοι μοιράζονται αυτή την άποψη λοιπόν ας αφήσουν τους υπόλοιπους να τους δείξουν πως γίνεται η δουλειά. Ας παραμερίσουν και θα βγουν και οι ίδιοι ωφελημένοι. Εκτός βέβαια κι αν δι' αυτών εκπροσωπείται το ίδιο το σύστημα, οπότε αλλάζει.

      • tak avatar
        tak @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 14/03/2012 19:27:26

        Πώς το ξέρετε, πού το είδατε γραμμένο, ποιος σας το είπε; Θυμηθείτε αυτή την απάντηση, αν γίνει πρωθυπουργός ο Σαμαράς: Θα γυρίσουν όλα ανάποδα... Ο Σαμαράς δεν αστειεύεται καθόλου ούτε παίζει... Θα δείτε...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Βαγγέλης, Πειραιάς 14/03/2012 20:37:18

      Φίλε Βαγγέλη,

      Λάθος η εκτίμηση σου για την μικρή ελληνική αστική τάξη, όταν υπήρχε, και ειδικότερα γι' αυτήν των αρχών του περασμένου Αιώνα. Ήταν αυτή που με ηγέτη τον Βενιζέλο ήταν η πρωτοπορία του μαχόμενου ελληνικού εθνισμού, μεγάλωσε και εκσυγχρόνισε την Πατρίδα. Με μια τραγική, βέβαια, ήττα το 1922.
      Αυτή η τάξη καταστράφηκε εν μέρει στην Κατοχή και μετά είχαμε άλλα φυντάνια αλλά αυτή την συζήτηση θα την κάνουμε άλλη φορά. Υπόσχομαι σχετικό άρθρο.
      Ο Αντώνης Σαμαράς έχει δεσμευτεςί για μία και μόνη εξεταστική: πως φτάσαμε στο Μνημόνιο κι αν και ποιοί κερδοσκόπησαν από αυτό. Και υπάρχουν πολλοί τρόποι τιμωρίας, συμπεριλαμβανομένων των κελιών...

      • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
        Βαγγέλης, Πειραιάς @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/03/2012 11:12:57

        Αγαπητέ Φάηλε,

        Στην Ελλάδα είχαμε αδιάλειπτα καπιταλισμό, τόσο κατά τον 19ο καθώς και τον 20ο αιώνα. Όπως και να κατηγοριοποιήσει κανένας τους τύπους καπιταλισμού που διαδοχικά είχαμε στην Ελλάδα κατά τους δυο τελευταίους αιώνες, ο καπιταλισμός τρόπος παραγωγής ήταν ο κυρίαρχος στην Ελλάδα. Καπιταλισμό είχαμε και έχουμε. Οπότε από ότι αντιλαμβάνεσαι είχαμε και αστική τάξη. Και δυστυχώς η επισήμανση μου πως η ελληνική αστική τάξη είναι μια από τις πιο ξεφτιλισμένες στην Ευρώπη είναι ακριβοδίκαια. Δεν το λέω με ευχαρίστηση αυτό. Περί απλής ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ πρόκειται.

        Εξαίρεση; Μόνο μια πολύ μικρή χρονικά περίοδο, 1909 – 1922, και αυτή με πάρα πολλά ερωτηματικά, υποσημειώσεις, παρατηρήσεις και «ίσως», καθώς και κατά την διάρκεια της «καλής» της αυτής περιόδου. Αλλά ακόμη και σε αυτήν την 1909 – 1922 δήθεν λαμπρή της περίοδο, και μόνο ο τρόπος με τον οποίον διαχειρίστηκε την Μικρασιατική Εκστρατεία και την Μικρασιατική Καταστροφή, ο τρόπος με τον οποίον ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ πληθυσμούς της Μικράς Ασίας στα χέρια των γενοκτόνων τουρκικών στρατευμάτων του Κεμαλ, καταδεικνύει με ακρίβεια πως η ελληνική αστική τάξη ΠΟΤΕ της δεν έπαψε να είναι ξεφτιλισμένη.

        Όσον αφορά τον Ε Βενιζέλο τον οποίο αναφέρεις, απλά θα απαριθμήσω την Βουλή των Λαζάρων, την διάσπαση του ελληνικού κράτους σε δυο κράτη, τον τρόπο που «επανήλθε» την Πρωθυπουργία ξανά, τα έργα του ενάντια στην ένωση της Κύπρου με την Ελλάδα, την παράδοση της Ανατολικής Θράκης, και την τελευταία του διακυβέρνηση που μόνο συμβατή με τον πολιτικό φιλελευθερισμό δεν ήταν. Για τα υπόλοιπα «λαμπρά» πρόσωπα της ελληνικής αστικής τάξης και τις ιστορικές
        εποχές που ακολούθησαν τι να πρωτοθυμηθεί και τι να πρωτοπεί κανείς; Το ότι δεν ανέδειξε κανέναν Τσόρτσιλ ή Ντε Γκολ, δεν είναι κατά λάθος. Οι ξεφτιλισμένοι δεν μπορούν να ορθώσουν ανάστημα στις προκλήσεις της ιστορίας Φάηλε. Και οι έλληνες αστού πάντα ξεφτιλισμένοι ήταν. Ελάχιστες οι εξαιρέσεις.

        Όσον αφορά τον τρόπο που πιθανόν θα ορίσεις την ελληνική αστική τάξη, ένας γνωστός τρόπος για να αποφεύγουμε να αποδώσουμε τις αξιολογικές κρίσεις που τους αξίζουν σε σύνολα και συλλογικότητες τις οποίες θέλουμε να υπερασπιστούμε ή να προστατέψουμε, αγαπητέ Φάηλε, μην πέφτεις στο λάθος να μην θεωρείς μεγάλα κομμάτια της ελληνικής αστικής τάξης ως μη – αστική τάξη, αλλά απλά προύχοντες.

        Το λάθος αυτό έκαναν πλήθος αριστερών διανοουμένων, καθώς μάταια αναζητούσαν στην Ελλάδα ανθρώπους με τα χαρακτηριστικά που διακρίνουν την Βρετανική ή Γαλλική αστική τάξη, για να την ορίσουν ως αστική τάξη.

        Στην Ελλάδα αυτήν την αστική τάξη είχαμε και έχουμε. Το ότι ανέπτυξε αυτά τα χαρακτηριστικά εθελούσια η αστική μας τάξη δεν σημαίνει πως δεν είναι αστική τάξη. Αυτή ήταν και αυτή έχει επιλέξει να είναι. Η στάση της συλλογικά καθώς και ατομικά κατά την οικονομική κρίση 2008 – 2012 αυτό καταδεικνύει περίτρανα.


        Και για να μην πελαγοδρομούμε, ενδεικτικά και μόνο, ο Γεώργιος Ανδρέας Παπανδρέου δεν είναι κομμάτι της ελληνικής αστικής τάξης; Η οικογένεια Παπανδρέου δεν είναι κομμάτι της ελληνικής αστικής τάξης; Κατεξοχήν κομμάτι της είναι, Φάηλε. Κατεξοχήν.

        Επίσης, οι έλληνες εφοπλιστές στο Λονδίνο δεν ήταν και είναι και αυτοί κομμάτι της ελληνικής αστικής τάξης; Αυτοί και εάν ήταν και είναι. Ποια η σχέση τους με την Ελλάδα; Γνωρίζεις πολύ καλά πως έλληνες θυμούνται πως είναι μόνο όταν επέρχεται κάποια αύξηση της φορολογίας τους στην βρετανική πρωτεύουσα. Ενδεικτικό είναι διαπραγμάτευση που έκαναν επί Πρωθυπουργίας Gordon Brown. Απειλούσαν πως θα φύγουν από το Λονδίνο, και μόλις τους έδωσε δυο ψίχουλα ο Gordon Brown ξέχασαν πως είναι έλληνες όπως διαλαλούσαν για μερικούς μήνες και έμειναν στην βρετανική πρωτεύουσα, υπό τον γενικά καγχασμό της βρετανικής αστικής τάξης.

        Μην κοροϊδευόμαστε λοιπόν. Αυτήν την ξεφτιλισμένη αστική τάξη είχαμε, γι αυτό και είχαμε ξεφτιλισμένους αστούς πολιτικούς.

        Ξέρεις καμία αστική τάξη στην Δυτική Ευρώπη η οποία να έχει κάνει η ίδια τέτοια καμπάνια εναντίον του ίδιου της του λαού; Να έχει κάνει τέτοια καμπάνια ενάντια στην ίδια της την εθνική ταυτότητα; Η απάντηση είναι απλή Φάηλε: Καμία. Καμία αστική τάξη στην Δυτική Ευρώπη, μόνο η Ελληνική αστική τάξη έχει πράξει τέτοια «επιτεύγματα».

        Ξέρεις καμία αστική τάξη στην δυτική Ευρώπη, τα μέλη της οποίας να διαγωνίζονται ποιος θα πρωτοπουλήσει τα εθνικά συμφέροντα της χώρας του και ποιος θα πρωτοεξυπηρετήσει τα εθνικά συμφέροντα αλλότριων χωρών;

        Και για να σου αναφέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα: o Nικος Παπανδρέου - ναι ναι – είχε την «ευφυΐα» να αναφέρει πως ένα βγούμε από αυτήν την κρίση θα θυμόμαστε αυτήν την εποχή όπως οι βρετανοί την μάχη της Αγγλίας, με νοσταλγία και άλλα τινά.

        Να ενημερώσω λοιπόν τόσο αυτόν καθώς και τους λοιπούς έλληνες αστούς φίλους του, πως όταν μαινόταν η μάχη της Αγγλίας στους βρετανικούς αιθέρες, η βρετανική αστική τάξη τις μέρες εκείνες ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΤΗΣ από όλη την υδρόγειο ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΗΣ την Βρετανία, προκειμένου να συμβάλει με κάθε τρόπο στην προσπάθεια της χώρας της. Οι βρετανοί αστοί δεν φυγάδευαν τα λεφτά τους στην Ελβετία και τις ΗΠΑ αλλά τα μετέφεραν τις κρίσιμες αυτές ώρες πίσω στην πατρίδα τους. Τα δε παιδία της αστικής τάξης ήταν στην πρώτη γραμμή του πολέμου δίπλα στα παιδία της εργατικής τάξης και έπεφταν μαχόμενα μαζί τους. Οι απόφοιτοι του University of Cambridge και του University of Oxford πέθαιναν πολεμώντας στους αιθέρες ως μαχητές της RAF.

        Θα μου πεις τι συγκρίνω τώρα. Και δίκιο θα έχεις Φάηλε, καθώς άλλο αστική τάξη με όρχεις, όπως η βρετανική, και άλλο όρχεις - αστική τάξη όπως η ελληνική αστική τάξη.

        Να τα χαίρονται λοιπόν τα ακίνητα τους οι Έλληνες αστοί στο Λονδίνο, στην Νέα Υόρκη και την Ζυρίχη καθώς και τις καταθέσεις τους εκεί. ΈΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗ. ΑΣΤΟΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΚΕΤΟΙ ΑΣΤΟΙ και συνάμα αστείοι.

        Για αυτό και η ελληνική αστική τάξη μπορεί να συγκριθεί μόνο με τις μαφιόζικες αστικές τάξεις μερικών κρατών τις ανατολικής Ευρώπης. Η διαφορά είναι πως αυτή η μαφιόζικη συμπεριφορά της ελληνικής αστικής τάξης ΚΡΑΤΑΕΙ ΔΥΟ ΑΙΩΝΕΣ τώρα. Τέτοια χάλια.

        Από ότι αναλαμβάνεσαι κάθε περαιτέρω σχόλιο εκ μέρους μου, περί της ποιότητας της ελληνική αστικής τάξης περιττεύει, καθώς οι αστικές τάξεις κερδίζουν τον θαυμασμό, την πίστη και την εμπιστοσύνη των λαών τους με τις πράξεις τους, με τα επιτεύγματα τους και τους αγώνες τους. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΑ ΟΦΕΙΛΕΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ. Με τις πράξεις τους και τα θετικά αποτελέσματα των πράξεων αυτών καθώς και τις θυσίες τους κέρδισαν την ηγεμονία στις χώρες τις δυτικής Ευρώπης και όχι ελέω θεού ή άλλων αρχόντων. Και σε αυτούς τους τομείς, δεν πρέπει να έχουν υπάρξει πολλές πιο ξεφτιλισμένες αστικές τάξεις στην Ευρώπη τους τελευταίους ΔΥΟ αιώνες, από την ελληνική.

        Χαιρετισμούς, από την αριστερή όχθη του Πειραιά,

        Βαγγέλης

  39. ano-kato avatar
    ano-kato 14/03/2012 12:03:08

    Οι περισσότεροι λέτε ότι πρέπει να μας πουν την αλήθεια.Μα καλά που ζείτε;Δεν σας ακούμπησε ακόμη αυτή η αλήθεια;Ποιός περιμένετε να σας την πεί;Το μόνο που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι να μας πούν αν υπάρχει ΑΜΕΣΟ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΟ ΣΧΕΔΙΟ για την διαφυγή από την αλήθεια και όχι διαχείρηση της αλήθειας.Αυτό χρειαζόμαστε αλλά ακόμη δεν ακούσαμε τίποτε σοβαρό.Ένα γενικό και αόριστο ψίθυρο περί ανάπτυξης και αποδοχή της παρούσας κατάστασης αυτό ακούμε.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ano-kato 14/03/2012 12:10:06

      Τους περισσότερους δεν τους ακούμπησε ακόμη στο μυαλό αυτή η αλήθεια. Παρόλο που τους ακούμπησε στο πορτοφόλι.
      Υπάρχει "μηχανισμός επιβράδυνσης": Λέγεται ΜΜΕ και βολικός - καφενειακός λόγος των πολιτικών και των κομμάτων (μεγάλων και μικρών, παραδοσιακών και νεότευκτων).
      Για να διαφύγεις από μιά κακοτοπιά, πρέπει πρώτα να καταλάβεις που βρίσκεσαι.

      • paliouras avatar
        paliouras @ Ο Θείος 14/03/2012 14:13:19

        Θείε

        Πολλά λόγια αραδιάζεις , όπως οι παλιοί Ρηγάδες, όμως παρατηρώ τις παρεμβάσεις σου και δεν βλέπω ούτε μια αράδα για τα 100άδες δις που χαρίζονται στις τράπεζες από τις κυβερνήσεις ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-Παπαδήμου.
        Προφανώς στην αλήθεια σου οι τύποι αυτοί έχουν ασυλία.
        Και φταίνε οι μισθωτοί των 1500 ευρώ που καθοδηγήθηκαν από τους πολιτικούς με την συνεργασία των κρατικοδίαιτων ΜΜΕ σε συγκεκριμένες ατομικές συμπεριφορές υπερκαταναλωτισμού και υπερχρέωσης.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ paliouras 14/03/2012 14:26:31

          Τι υπερκαταναλωτισμό να κάνουν οι μισθωτοί των 1500 ευρώ, άνθρωπέ μου; Μην τρελλαθούμε.
          Δες προς τα πάνω στην πολυκατοικία, στο ρετιρέ! Μιλάμε για τα 5.000 των ΔΕΚΟ και τους φακελλάκηδες που τους ξέρουν όλοι και πάνε παντού, από Πολεοδομίες μέχρι ΕΣΥ. Μιλάμε για εργολάβους που τους καλύπτουν οι τράπεζες βάζοντας την υποθήκη στην πλήρη εμπορική αξία του ακινήτου. Και οι υπουργοί ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ανέβαλλαν την εφαρμογή ΦΠΑ στην οικοδομή 4 φορές για να τροφοδοτούν τη ζήτηση (και τον αέρα στη φούσκα).
          Και σιγά μην ήταν ατομικές οι συμπεριφορές: Οι τύποι που αγόραζαν κοινοτικά επιδοτούμενα αγροτικά μηχανήματα Cayenne ήταν οι μισοί γεωργοεργολάβοι (νοικιασμένα χωράφια για 3,60) του Θεσσαλικού κάμπου.
          Άσε τους Ρηγάδες (παλιά ιστορία) και πιάσε κάτι πιό φρέσκο: Π.χ. το σπάσιμο των Δημοσίων έργων σε χιλιάδες μικροσυμβάσεις, επί ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Έτσι, πολύ πιό πολύ (από το φυσιολογικό) Δημόσιο χρήμα το τρώνε πολύ πιό πολλοί ευνοημένοι. Και καταναλώνουν. Και γέμίζε η Ελλάδα μπλοκάκια, για παρηγοριά.

          • paliouras avatar
            paliouras @ Ο Θείος 14/03/2012 14:43:52

            Δεν τους αφήνουμε καθόλου τους παλιούς ρηγάδες και τους παλιούς κνίτες. Ζουν ανάμεσα μας και προπαγανδίζουν αναισχύντως και ανερυθριάστως τον δήθεν μονόδρομο των μνημονίων.
            Τσίμας, Τρέμη, Ρουτζούνης, Πρετεντέρης,Θεοδωρικάκος, Γεράκης, Παπαπαναγιώτου, Θέμος Αναστασιάδης, Νταλάρας , Μαυρής κλπ κλπ
            Πότε άρχισε το πάρτυ επί των δημοσίων έργων, θυμάσαι; Μήπως επί Μητσοτάκη με την κατάργηση τής ΜΟΜΑ και επί Σημίτη με τις υπεργολαβίες ; Και μήπως όλα αυτά έγιναν στην κατεύθυνση της νεοφιλελευθεροποίησης της οικονομίας όπως επιβάλλεται από τις συνθήκες της ΕΕ η οποία μας επιβάλει και τα μνημόνια τής εξαθλίωσης ;

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ paliouras 14/03/2012 15:42:17

            To "Εδώ Ροκανίζουν Εργολάβοι" είναι πάντως πολύ παλιότερο από τον Μητσοτάκη, και το θυμάμαι από τη δεκαετία του 1950. Κατα σύμπτωση θυμίζει ΕΡΕ. Για να μη αδικούμε την διαχρονική αρετή της αντίπερα όχθης, οι υπεργολαβίες Σημίτη που "έσπαζαν" το ρευστό σε πιό πολύ κόσμο είναι η μετάφραση στη γλώσσα των χωματουργικών και του μπετόν της περιώνυμης φράσης του ΑΓΠ "Τσοβόλα δώστα όλα", τουλάχιστον 15 χρόνια παλιότερης.
            Είχε διαχρονική συνέχεια το κράτος της μπάζας. Τώρα απλώς έσταξε η ουρά του γαιδάρου.

          • paliouras avatar
            paliouras @ Ο Θείος 14/03/2012 15:55:24

            Παλαιότερος τού Μητσοτάκη είναι μόνο ο χάρος. Και την δεκαετία του 1950 παρών ήταν και το 1964 παρών όταν υπέγραψε εκείνη την κατάπτυστη αναγνώριση όλων των προπολεμικών δανείων που μας ταλάνιζαν μέχρι το 2009.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ paliouras 14/03/2012 14:32:28

          Οι 100άδες δις χαρίζονται στις τράπεζες για να μη γίνουν απαιτητά τα χρέη εργολάβων και άλλων "υγιών επιχειρηματιών" (συνήθως αυτό το λένε "επισφάλειες" ή "μαύρη τρύπα σε ισολογισμούς).
          Βλέπετε, κάποιοι σφόδρα "αριστεροί" και σφόδρα "δεξιοί" δεν θέλουν και πολύ τις επενδύσεις από το εξωτερικό. Προτιμούν να χρηματοδοτήσει ο εγχώριος τραπεζικος τομέας. Αλλά ούκ άν λάβοις παρά του μή έχοντος.

          • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
            Βαγγέλης, Πειραιάς @ Ο Θείος 14/03/2012 15:06:37

            Τα περί επενδύσεων από το εξωτερικό, αλλού.

            Οι φοροκλέφτες είναι κλέφτες και άνθρωποι του κοινού πιονιού δικαίου. Είναι εγκληματίες και τίποτε άλλο. Η μονή τους θέση είναι στην ΦΥΛΑΚΗ.

            Δεν θα νομιμοποιήσουμε στην Ελλάδα τα κεφάλαια που έχουν κλέψει από τον ελληνικό λαό οι φοροκλέφτες, παρουσιάζοντας τα ως «επενδύσεις» στην Ελλάδα.

            Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ έχει ΗΘΙΚΗ και ΑΞΙΕΣ ΙΣΟΝΟΜΙΑΣ.

            Η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ ΤΩΝ ΦΟΡΟΚΛΕΦΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΟΚΛΕΦΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ, ΤΕΛΟΣ.


            Όσον αφορά τα περί ελληνική επιχειρηματικότητας και ελλήνων επιχειρηματιών κτλ κτλ, θέλεις στα σοβαρά να συζητήσουμε για το πώς συνδυάζονται τα τόσο υψηλά ελλείμματα των ισοζυγίων εξωτερικών πληρωμών που κατέγραφε η Ελλάδα επί χρόνια, με την πολύ υψηλή κερδοφορία των ελληνικών επιχειρήσεων και την συσσώρευση κεφαλαίων όσο δυο φορές το ελληνικό χρέος από τους έλληνες επιχειρηματίες στις τράπεζες τις Ελβετίας; Δεν αναφέρομαι καν σε αυτά που έχουν καταθέσεις σε τράπεζες της Νότιας Αμερικής.

            Θες να συζητήσουμε στα σοβαρά τι ποσοστό επί των κερδών επανεπενδύουν στις ίδιες τις επιχειρήσεις τους οι έλληνες επιχειρηματίες και πρόσφατα και διαχρονικά;

            Θες να συζητήσουμε τι φόρους πληρώνουν οι επιχειρηματίας στην Γερμανία, Γαλλία, Μ. Βρετανία, Ολλανδία, Δανία κτλ κτλ κτλ και τι φόρους πληρώνουν πραγματικά οι έλληνες επιχειρηματίες;

            Θέλεις να συζητήσουμε το τι κεφάλαια των ελλήνων φορολογουμένων έχουν δοθεί ως «αναπτυξιακά δάνεια» στους έλληνες επιχειρηματίας τα τελευταίο 50 χρονιά και τι κεφάλαια δόθηκαν στους επιχειρηματίες στην κάθε χώρες τις δυτικής Ευρώπης για ανάπτυξη;

            Όπου και να το πιέσουμε, οι ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ καθώς είναι οι μόνοι στην ΕΕ που κλέβουν τις ίδιες τις επιχειρήσεις τους και το κράτος στα πλαίσια του οποίου δραστηριοποιούνται, επί τόσα χρόνια, τόσο πολύ.

            Τα μαζί τα φάγαμε λοιπόν, σε όλες του τις παραλλαγές αλλού λοιπόν.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Βαγγέλης, Πειραιάς 14/03/2012 15:35:34

            Που διαφωνούμε;
            Για τους "'Ελληνες επιχειρηματίες" (για την πλειοψηφία τους τουλάχιστον), δεν νομίζω να διαφωνούμε καθόλου.
            Η κρίση κατά βάση οφείλεται κυρίως στον ιδιωτικό τομέα. Όχι στον Δημόσιο. Τόσο στην Ισπανία και Ιρλανδία (γι αυτές το παραδέχονται όλοι) αλλά κατά βάση και για Ελλάδα, Πορτογαλία, Ιταλία. Αυτό έχουν κουραστεί να το γράφουν ακόμη και αναλυτές όπως ο Wolfgang Münchau του Spiegel και των FT.
            Άλλο είναι το πρόβλημα και πιθανώς η διαφωνία μας: Στο "Τί να κάνουμε", που έλεγε και ο Βλαδίμηρος. Στο τι να κάνουμε, εδώ και τώρα, ο διαχωρισμός είναι σε τελευταία ανάλυση ανάμεσα σε θιασώτες της παραμονής στο Ευρώ και θιασώτες της δραχμής. Δηλαδή της ζώνης του δολλαρίου, παρέα με το Ισραηλινό σεκέλ, τη λίρα Τουρκίας και το Σαουδαραβικό ριάντ.
            Και στο θέμα αυτό, ο συμβιβασμός είναι τελείως αδύνατος.

          • paliouras avatar
            paliouras @ Ο Θείος 14/03/2012 16:02:35

            Δηλαδή, ευρώ ή θάνατος ;;;
            Εγώ το γνώριζα ως «Ελευθερία ή Θάνατος». Το άλλαξε η ΔΗΜΑΡ;

            Τι κάνουμε ;; Άκου τι κάνουμε!!!

            Ό, τι έκανε ο Βλαδίμηρος σε πρώτη φάση: τσεκούρι και φωτιά.
            Και έπειτα ανάκληση με ένα και μόνο νομοθετικό διάταγμα όλων όσων υπεγράφησαν από τον Μάιο του 2010, τα οποία ούτε φυσικά φαινομενα είναι, ούτε κισμέτ ή κάρμα για τον πρότερο ανέντιμο βίο μας.
            Μετά θα βρούμε γρήγορα τα πατήματα μας.

          • franc avatar
            franc @ paliouras 14/03/2012 18:09:28

            Ξέρεις κανέναν έτοιμο για φωτιά και τεκούρι?
            Εγώ πάντως δεν θα μπορέσω γιατι παίρνω 3 χάπια κάθε πρωι, προς το παρόν.

          • paliouras avatar
            paliouras @ paliouras 14/03/2012 21:23:22

            Μερικά εκατομμύρια , και δωρεάν διάθεση προς το απελευθερωμένο ελληνικό κράτος των ικριωμάτων από καλούς πατριώτες μαραγκούς.Τις θέλουμε γερές για να αντέχουν στο χρόνο, να τις βάλουμε στο Σύνταγμα να τα βλέπουν οι επόμενοι προς παραδειγματισμό, όπως έχουν διατηρηθεί και αυτά των γερμανών εγκλήματιών του Β ΠΠ.

  40. GO avatar
    GO 14/03/2012 12:39:31

    Υπάρχει παράπλευρη ανάρτηση άρθρου με θέμα "Στον προθάλαμο του Ειδικού Δικαστηρίου Παπανδρέου – Παπακωνσταντίνου για το έλλειμμα" και μου κάνει μεγάλη εντύπωση που έχει λιγότερα από τα μισά σχόλια από την παρούσα.
    Απορώ και λυπάμαι ειλικρινά για τη μεγάλη εσωστρέφεια που έχει καταλάβει τους νεοδημοκράτες και για το πως φθάσαμε σ' αυτήν.

  41. Τακενάρδης avatar
    Τακενάρδης 14/03/2012 12:48:15

    "Στις 6 Μάρτη είχα γράψει ένα σχόλιο που κατέληγε στο εξής:

    "Τρίτον θα εκπλαγείτε πολύ δυσάρεστα με τον Σαμαρά αν και όταν γίνει πρωθυπουργός. Θα παρατηρήσατε ότι αυτή την περίοδο “δίνει τις εξετάσεις του” στη Μέρκελ και στην Λανγκαρντ. Δυστυχώς θα εφαρμόζει το ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΙΙ με σκληρότητα που θα καταπλήξει και τους πιο κυνικούς…"

    Ο Φαήλος Κρανιδιώτης είναι ιδιαίτερα ευφυής άνθρωπος και παρακολουθώ την πορεία του πολλά χρόνια.
    Το σημερινό άρθρο, μια μέρα μετα την κατάθεση της υποψηφιότητάς του, με ξάφνιασε.
    Φαινομενικά, ο Φα'ήλος πρέπει να έχει δίκιο, καλές οι "εξετάσεις" του Σαμαρά στο εξωτερικό αλλά δεν ψηφίζει ο Σόιμπλε ψηφίζει ο Μπαμπης και η Γιώτα.
    Αρα το μηνυμα Σαμαρά πρέπει να είναι "Να φτάσει σε αυτούς ένα λιτό, σαφές, λακωνικό μήνυμα. Χωρίς αμφισημίες. Η αλήθεια του να κόβει σαν τον αθέρα του μαχαιριού"

    Αν καταλαβαίνω καλά υπάρχει μια μαθηματική εξίσωση ισορροπίας με τους "μέσα" και τους "έξω" που καλείται ο Σαμαράς (απο τον Φαήλο και υποθέτω και από άλλους) να σεβαστεί. Δηλαδή όχι μόνο ραντεβουδάκια με τη Μέρκελ αλλα και στις πλατείες της χώρας.

    Συγγνώμη αλλά αυτή η τεχνική ανήκει στο ΠΑΡΕΛΘΟΝ. Κάποτε (πριν 2-3 χρόνια) οι έλληνες πολιτικοί "διαβεβαίωναν" την Ε.Ε. οτι όλα βαίνουν καλώς και κατόπιν πήγαιναν στα πανηγύρια, η δε Ε.Ε. και οι άλλοι μηχανισμοί απλώς περίμεναν την ΩΡΑ.

    Τώρα ο Σόιμπλε με τον πλέον επίσημο τρόπο λέει.
    "ΚΑΝΕΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΣ. Εμείς Κυβερνούμε, ό,τι και αν βγάλουν οι κάλπες σας" Εχετε δεσμευτεί, έχετε υπογραψει κτλ"

    Αυτό είναι αδύνατον να έχει διαφύγει από τον αγαπητό Φαήλο που σημειωτέοων μόλις χτές κατέθεσε την υποψηφιοτητά του πρώτος. Χτές μάλιστα τον ρώτησα τί θα κάνει μόλις έρθουν τον Ιούνιο οι εφαρμοστικοί και απάντσηε μεταξύ άλλων ότι

    "Βάζεις το κάρο μπροστά από το άλογο.
    Αν σου απαντούσα, θα ήμουν μεγάλο “ψώνιο”.
    Και έτσι κι αλλιώς, που ξέρεις εσύ σε τι κατάσταση θα είμαστε τον Ιούνιο και τι θα έρθει για ψήφιση;"

    Θα συμφωνήσω μαζί του ότι ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον εβγάλαμε ή ότι μπορεί το Ευρώ να έχει καταρρεύσει. Όμως η δρομολογημένη πορεία είναι να έρθουν τα ΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΑ νέα μέτρα και να ψηφιστούν τον Ιούνη. Κάνω κάπου λάθος;

    Εν κατακλείδι δεν καταλαβαίνω τί εννοεί ο Φαήλος με το "ισχυρό μήνυμα" που θα πρέπει να ξεκαθαρίσει η ΝΔ. Πιστεύουμε άραγε ότι περνάνε πολλά από τα χέρια της όποιας κυβέρνησης μετα τίς όποιες εκλογές;

    Ευχαριστώ
    Θα συμφωνήσω

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Τακενάρδης 14/03/2012 20:30:20

      Το σαφές και ισχυρό μήνυμα είναι πχ, η εκκίνηση των μεγάλων έργων, λιμάνια, Ελληνικό, αυτοκινητοδρόμοι, αεροδρόμια, ΑΟΖ κλπ. Άμεσα. Σημαίνει χιλιάδες θέσεις εργασίας.
      Γενική επίθεση για ανάκτηση των κλεψιμέίκων της διαφθοράς και της διαπλοκής και τιμωρία.
      Σύλληψη, κράτηση, απέλαση των λαθρομεταναστών.
      Και πολλά άλλα που θα αναστηλώσουν το ηθικό, την αγορά, την πίστη των πολιτών στο κράτος, στην ηγεσία και στις πολιτικές της. Αυτά όλως ενδεικτικά. Όλα αυτά δεν εμποδίζονται από κανένα Μνημόνιο.
      Και όχι, τίποτα δεν είναι προακαθορισμένο για τον Ιούνιο, τον Ιούλιο ή οποτεδήποτε και πάντα υπάρχουν περιθώρια να ελιχθείς, να πάρεις πρωτοβουλίες.
      Νισάφι πια με τις εσχατολογικές και "μαύρες" θεωρίες.

      • oneoff avatar
        oneoff @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/03/2012 20:50:56

        Κε Φαήλε,

        το τι είναι προκαθορισμένο και τι όχι μήπως θα ήταν καλό να το συζητήσετε με τον κο Τόμσεν;

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ oneoff 14/03/2012 22:41:43

          Θα του πω να έρθει το Πάσχα στο Μαυρομμάτι να τα πούμε.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/03/2012 11:33:09

        Λιμάνια, Ελληνικό, αυτοκινητόδρομοι, αεροδρόμια, βάλε και μπόλικα ΤΕΙ στη κολοπετινίτσα, είδαμε άφθονα αγαπητέ, επί δεκαετίες. Πρωταθλητης ήταν βέβαια ο "κρυφός καθοδηγητής" σας, ΑΓΠ, και ο σχιστομάτης διάδοχος.
        Την είδαμε την προκοπή από δαύτα.
        Ιώβεια επιμονή στην οικονομία και τεχνολογίες της δεκαετίας του 1950, χαρά στο κουράγιο σας: Την ώρα που όλος ο κόσμος δουλεύει με πράγματα όπως (τυχαία και άτακτα αναφέρω) οπτικές ίνες, καθαρές και ανανεώσιμες ενεργειακές τεχνολογίες κάθε λογής, δίκτυα παραγωγής και διανομής ενέργειας ευρείας ζώνης, βιοτεχνολογίες, προετοιμασία για αυτοκίνητο υδρογόνου, ηλεκτρομαγνητικοί σιδηρόδρομοι φορτίων υψηλής ταχύτητας, εμείς θα ρίχνουμε μπετά μαζί με τον Μπόμπ τον Μάστορα και άλλες συγγενείς δυνάμεις. Και θα ταίζουμε τους χωματουργούς.
        Ως πότε παλληκάρια....;

  42. ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ avatar
    ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 14/03/2012 13:15:31

    Αγαπητέ Φαήλο αλλά και φίλε paliouras
    Και οι δυο από τη μεριά σας έχετε δίκιο.
    Εσύ Φαήλο γιατί κάνεις σωστή διάγνωση το τι πρέπει να κάνει τώρα ο ηγέτης και πως πρέπει να εκθέσει την αλήθεια στον Λαό. Όμως πλέον δεν υπάρχει παρθενογένεση , όλοι έχουν την δική τους σύντομη (ή και όχι ιστορία) σε αυτό το έκτρωμα της συγκυβέρνησης. Υπάρχουν πράξεις, παλαιότερες θέσεις και δηλώσεις και αρκετές (άτεχνες) κυβισθήσεις.
    Ο paliouras όμως εκφράζει την αγανάκτηση του μέσου σκεπτόμενου κεντροδεξιού ΄Ελληνα πολίτη.
    Μην απατάσαι από τα νεοφιλελεύθερα κοράκια που ενώ δεν ξέρουν τι είναι νεοφιλελευθερισμός , κάνουν συνεχόμενες παρεμβάσεις και αναπαράγουν την Ντόρα (όχι την μικρή εξερευνήτρια).
    Δεν υπάρχει ποιο ξεκάθαρο και σκληρό κείμενο από την πρόσφατη (Μάρτιος 2012) Έκθεση της Ε.Ε '' The Second Economic Adjustment Programme for Greece''.
    Όποιος το διαβάσει κυριολεκτικά παγώνει με τον κυνισμό του και την συγκεκαλυμμένη απαξία των εκφράσεων για την Ελλάδα.
    Όλα αυτά θα κλιθεί να τα εφαρμόσει ο Σαμαράς με σύμμαχο τον Μπένυ.
    Είχε την ευκαιρία να μείνει στην ιστορία με θετικό πρόσημο.
    Τώρα θα τρέχει (-ουμε) να σώσει (-ουμε) αυτά που δεν σώζονται.
    Παρόλα αυτά είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ έστω και τώρα να δώσει τη μάχη.
    Με ποια όμως ομάδα;
    Δες τις απαντήσεις του κόσμου στο χθεσινό άρθρο του Ροδινού και θα καταλάβεις.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 14/03/2012 14:09:31

      O paliouras δεν είναι καθόλου μα καθόλου κεντροδεξιός...
      Εκ των δικών του σχολίων.

      • paliouras avatar
        paliouras @ victoria (true) 14/03/2012 15:48:49

        Aνακοινώσεις της ΔΑΚΕ έχεις διαβάσει ;

        Προχτές ο πρόεδρος της ΔΑΚΕ Ιδιωτικού Τομέα Γ. Κιουτσούκης "Έλεος με τα τρομοκρατικά διλήμματα. Κουνάμε και εμείς το δάχτυλο στην κοινωνία. Ξέρετε τι είναι να πάτε στο σούπερ μάρκετ, να είναι γεμάτα τα ράφια και να μην μπορείς να αγοράσεις; Με το δεύτερο Μνημόνιο ψηφίσαμε όλα όσα ζητούσαν οι βιομήχανοι και οι επιχειρηματίες”.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ victoria (true) 14/03/2012 15:49:40

        Έχει πιά σημασία αυτό; Και πόση;
        Τα ίδια ακριβώς λένε πολλοί (κατά δήλωσή τους), "κεντροδεξιοί", "κεντροαριστεροί", "ακροαριστεροί", "ακροδεξιοί", "κεντρο-κεντρώοι" και όποιος άλλος συνδυασμός...
        Ίσως ήρθε καιρός να εκτιμήσουμε πιό πολύ τον προγραμματικό λόγο, τις πρακτικές διαπιστώσεις και το το "τί να κάνουμε". Οι ιδεολογικές διακηρύξεις καλές είναι για τα κουκιά και το ψηφολόι του Α ή Β κόμματος, αλλά ούτε τρώγονται, ούτε μπορούν να δημιουργήσουν θέσεις εργασίας.

      • ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ avatar
        ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ @ victoria (true) 14/03/2012 18:13:31

        Διάβασε ακόμη μία φορά τα σχόλια του σε παρακαλώ.
        Εγώ δεν λέω ότι ψήφιζε Ν.Δ ή ΠΑΣΟΚ, εγώ λέω ότι εκφράζει τον μέσο κεντροδεξιό.
        Άσχετα και ανεξάρτητα από τις κομματικές ταμπέλες οι πλειοψηφία των σκεπτόμενων πολιτών ανήκει σε αυτήν την κατηγορία εκ του αποτελέσματος (του τρόπου ζωής και των ευρύτερων επιλογών τους).
        Επειδή δεν ωραιοποιεί παρελθούσες καταστάσεις, σημαίνει ότι ντε και καλά ότι είναι ΄΄εξτρεμιστής αριστεροδεξιός ΄΄ όπως λέει ο Θείος;
        Έχεις δώσει δείγματα πιο μεστής σκέψης .
        Μην πέφτεις στην λούμπα.

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 14/03/2012 22:19:19

          Αγαπητέ Βουκεφάλα, έκανα τη διευκρίνιση για να πω πως ο φίλος σχολιαστής paliouras έχει σαφέστατες πολιτικές πεποιθήσεις, πολύ μακριά από την κεντροδεξιά και νομίζω πως δεν αρνείται κάτι τέτοιο. Επομένως δεν εντάσσεται στην κατηγορία των δικαίως προβληματισμένων όπως το θέτεις, αλλά των ανθρώπων που επικρίνουν με συγκεκριμένο σκοπό να εμφανίσουν ως ορθή τη δική τους θέση. Επομένως μπορώ κι εγώ να αμφισβητώ την αντικειμενικότητα των ισχυρισμών του.

      • GO avatar
        GO @ victoria (true) 14/03/2012 19:24:43

        Ο paliouras δεν είναι καθόλου μα καθόλου εφοπλιστής.

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ GO 14/03/2012 22:21:25

          Γιατί άλλωστε όλοι οι 'κεντροδεξιοί', εφοπλιστές είμαστε, βέβαια.

          Από σοσιαλιστές έπηξε η Εκάλη αγαπητέ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 14/03/2012 20:13:29

      Με εντυπωσιάζει το πόσο εύκολα "μασάτε" την προπαγάνδα του ΠΑΣΟΚ κι όσων θέλουν να κοντύνουν την προπτική της ΝΔ, αναπαράγοντας τα περί μετεκλογικής συγκυβέρνησης με συμμετοχή Βενιζέλου υπό την Πρωθυπουργία του Αντώνη. Ε, δεν θα γίνει έτσι.-

      • paliouras avatar
        paliouras @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/03/2012 21:40:42

        Όπως δεν θα γινόταν και η δικτατορική συγκυβέρνηση Παπαδήμου.
        κ.Φ.Μ.Κ δεν σας πρέπει εσάς που, προς τιμήν σας, υπερασπιστήκατε τον εθνικοαπελευθερωτικό αγώνα του Κουρδικού Εργατικού Κόμματος (PKK) , του κόμματος που έχει σύμβολα το κομμουνιστικό αστέρι , το σφυροδρέπανο και το καλάσνικωφ , σήμερα να συμμετέχετε στην εμφυλιοπολεμική υστερία που ξεκίνησε ο Μπουμπούκος από το Λάος και συνεχίζει ατυχώς σήμερα η ΝΔ.
        Δεν σας πάει , ειδικά σε εσάς , με την κοινωνική σας προέλευση και τους αγώνες που έχετε δώσει στο παρελθόν. Δεν είστε εσείς για να παίζετε τον ρόλο του προβάτου.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ paliouras 14/03/2012 22:38:56

          Με συγκινούν οι υποδείξεις σου.
          Δεν υπερασπίστηκα το κουρδικό κίνημα από αγάπη για το ...σφυροδρέπανο. Το καλάσνικοφ, βέβαια, εξαίρετο δημιούργημα της ανθρώπινης μηχανικής.
          Εξακολουθείς να διαστρεβλώνεις. Δεν μετέχω σε καμμία "εμφυλιοπολεμική υστερία". Στον ύπνο σου τη βλέπεις;
          Τα πρόβατα μου αρέσουν στη σούβλα το Πάσχα.

          • paliouras avatar
            paliouras @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/03/2012 23:19:56

            Σάς άκουσα στον Κοτρώτσο να μέμφεσθε την αριστερά , όπως έκανε νωρίτερα ο Λυκουρέντζος, ο Στυλιανίδης και ο πρώτος διδάξας βεβαίως κ.κ. Σπυρίδων Άδωνις Μανωλίδης , ο οποίος κατηγορεί την αριστερά μέχρι και για τον κατακλυσμό τού Νώε.
            Και μού φάνηκε παράταιρο εσείς που σταθήκατε στο πλευρό του αγώνα που διεξάγει το κομμουνιστικό κόμμα στο Κουρδιστάν να κατηγορείτε την αριστερά.
            Όταν μάλιστα και το εγχωριο ΚΚΕ ήταν ο μόνος κομματικός σχηματισμός που είχε ταχθεί ξεκάθαρα εναντίον του σχεδίου Ανάν.
            Είναι εμφανές πως από το πλευρό τού Αντώνη Σαμαρά λείπουν φωνές σαν του Ανδρέα Λεντάκη και του Στάθη Παναγούλη.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ paliouras 15/03/2012 00:04:23

            Το PKK ήδη από το 1998 έχει απεκδυθεί τον κομμουνιστικό μανδεύα και τα σφυροδρέπα.
            Μέμφομαι την αριστερά για την "ποινικοποίηση" της επιχειρηματικότητας, τον εθνοαποδομητικό της ρόλο και την προώθηση του μηδενισμού (κυρίως ανανεωτικοί και αριστεριστές, για την απουσία της στα ζητήματα των αγνοουμένων της Κύπρου, την αντιμετώπιση του τουρκικού επεκτατισμού, την αναγνώριση και καταδίκη της Γενοκτοινίας των Χριστιανών της Μ. Ασίας, την ιερή αγελάδα του "πανεπιστημιακού ασύλου", τον στραγγαλισμό του κέντρου της Αθήνα από πορείες 50 ατόμων κλπ

          • Πατωματζής avatar
            Πατωματζής @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/04/2012 21:17:48

            Να αγιάσεις Φαήλο, εδώ τα είπες υπέροχα!
            Ο επίλογός σου είναι τροφή για προβληματισμό:

            " Η κοινωνία θα ψηφίσει σαν να πυροβολεί. Πολλοί θα πάνε αγριεμένοι στην κάλπη όχι για να ψηφίσουν αλλά για να εκδικηθούν".

            Κι αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν διαρροές στη δεξαμενή της ΝΔ προς άλλα δεξιά - αδέξια κόμματα.

  43. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 14/03/2012 13:38:06

    Ο Μπάμπης, ο Θανάσης, η Μαρία και η Ελένη , το ΝΑΙ στην περαιτέρω εξαθλιωσή τους δεν το χωνευουν με τίποτα.
    ''Λαϊκίζουν'' γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν πως ένα ΝΑΙ στο λάθος θα τους σώσει.

    Ολοι ομολογούν και εδώ μέσα , ότι ένα ΟΧΙ θα οδηγούσε τον Σαμαρά σε αποδοχή από το 70% του λαού. Δηλαδή πανίσχυρος.
    Ομως ''το απέρριψε γιατί δεν είναι λαϊκιστής''.
    Γιατί είναι υπεύθυνος.
    Το ΟΧΙ στο λάθος λαϊκισμός!!
    Το ΝΑΙ στο λάθος αυτοθυσία!!
    Χάνουν οι εννοιες την σημασία τους.

    Για να τελειώνουμε .
    Ο ΗΓΕΤΗΣ στίς δημοκρατίες επιδιώκει -επιλέγει την στοίχιση με την βούληση τού λαού και παλεύει μαζί του για να την μετασχηματίσει σε στρατηγική νίκης.
    Χωρίς τον λαό μαζ'ι σου , ότι κίνητρα και να έχεις θα σε φάνε τα λιοντάρια.

  44. Tabachaniotika avatar
    Tabachaniotika 14/03/2012 13:47:54

    ο λαός θέλει να ακούσει συγκεκριμένα πράγματα , όχι αοριστολογίες περί ανάπτυξης κλπ. Κυριολεξία με την αναδιάρθρωση της αγροτικής παραγωγής και εν όψει της λήξης του καθεστώτος των επιδοτήσεων το 2013, της κτηνοτροφίας , ξέρει ο κος Σαμαράς τι εισάγουμε ενώ μπορούμε να το παράγουμε σε ποσότητες ακόμη και για εξαγωγή! Τι σκεφτεται να κανει με τους μεσάζοντες που κερδοσκοπούν σε περίοδο ανέχειας για τον λαό ,τι θα κάνει με τις πολυεθνικές που πουλούν το ίδιο προιόν με το ίδιο νόμισμα σε διπλάσιες τιμές στην Ελλάδα.
    Τι θα κάνει με την ΑΟΖ και τον πλούτο που αυτή έχει! και άλλα πολά ακόμη που ο λαός θέλει να ακούσει με κάθε λεπτομέρεια και να πειστεί ότι θα γίνουν .-

  45. Digon avatar
    Digon 14/03/2012 14:04:50

    Από την αρχή βασίσαμε τις προσδοκίες μας στα εξής απλά:
    1. Δεν υπάρχει άλλος.
    2. Το πολιτικό πλαίσιο που κατέθεσε στο Ζάππειο καλυπτει τα πάντα ή σχεδόν. 3. Όλα όσα έχουν συντελεστεί είναι αποδομήσιμα αρκεί να υπάρχει βούληση και θάρρος.
    4.Έτσι λοιπόν άς ποντάρουμε τις ελπίδες μας όχι στα όσα λέει και πράττει αλλά σε όσα δεν μπορεί να πεί αλλά προτίθεται να πράξει.
    5.Ανεξάρτητη μεταβλητή το κόμα το οποίο ούτε ιδεολογική ταυτότητα έχει ούτε άλλου τύπου συνοχή.
    Φαήλο 10 στα 10.

  46. Carlos avatar
    Carlos 14/03/2012 14:06:40

    "Η ΝΔ έχει καταλάβει τι συμβαίνει στην κοινωνία;"

    Όχι, αλλά έχει καταλάβει η κοινωνία τι συμβαίνει στη Ν.Δ. κι αυτό είναι που μετράει στις εκλογές.

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Carlos 14/03/2012 14:20:14

      Εντάξει φίλε Αγά! Θύμωσες... Την παροιμία λοιπόν την ξέρεις...

  47. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 14/03/2012 14:10:22

    θα το καταλάβει σίγουρα μετά τις εκλογές αλλά θα είναι αργά .........

    • tak avatar
      tak @ Βαγγέλης 14/03/2012 14:19:07

      Θα είναι αργά για τη Νέα Δημοκρατία ή για τη χώρα; Αν είναι η Νέα Δημοκρατία, μικρό το κακό, αν είναι η χώρα τεράστιο... Δε σου λέω πως χρειάζεται η χώρα τη Νέα Δημοκρατία... Σου λέω όμως πως χρειάζεται η χώρα, η Ελλάδα και οι Έλληνες τον Αντώνη Σαμαρά... Εκτιμήσεις σαν κι αυτές που κάνετε, μόνο στη χώρα δεν κάνουν καλό...

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ tak 14/03/2012 17:10:04

        Αρκεί ένας Αντώνης Σαμαράς;
        Το τι κάνει καλό στη χώρα δεν το γνωρίζουν ούτε αυτοί που καθορίζουν τις τύχες μας.
        Έχουν χάσει προ πολλού την μπάλα,αλλά συνεχίζουν την
        προσπάθεια επανάκτησής της,με ..κωλοτούμπες.
        Κι ας μην αρχίσουμε πάλι να ψευτοκλαψουρίζουμε για τη
        φλογίτσα της ελπίδας που σιγοκαίει..διότι ούτε κι αυτό βοηθάει.
        Τα χάπια μου κι ένα κουβά νερό θά έλεγε ο πατέρας μου,
        αλλά θα τον σκουντούσε η μάνα μου με τον ώμο της,
        θέλοντας έτσι να του υπενθυμίσει τις τιμές των φαρμάκων,αλλά και το πόσα του έχουν απομείνει από τη σύνταξη.

        • tak avatar
          tak @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 14/03/2012 19:29:48

          Το ένα είναι πάντα καλλίτερο από το κανένα... Τεράστιο! Άλλωστε το ένα είναι το μισό...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Βαγγέλης 14/03/2012 20:08:33

      Μην τον υποτιμάς. Όταν περνάς δια πυρός και σιδήρου, αποκτάς ισχυρό ένστικτο. Και χρήσιμο είναι όλοι οι γύρω σου α) να έχουν ως πρώτιστο καθήκον να σου λένε την αλήθεια και β) να μην έχουν προσωπική αντζέντα.

  48. M.O. avatar
    M.O. 14/03/2012 14:33:47

    Ευφυής και ρεαλιστική η προσέγγιση, συμπυνκώνεται στην τελευταία πρόταση προτείνοντας τους "αθώους του αίματος" για μπροστάρηδες...

  49. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/03/2012 14:45:57

    Φαῆλε, περὶ μαντατοφόρων, ἀπὸ τὸ στόμα σου καὶ στοῦ ἀρχηγοῦ τ' ἀφτί.

    Λὲς νὰ μᾶς κάνει καμιὰν ἀνανέωση-Blitzkrieg ἐντὸς μηνός;

    Μακάρι

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/03/2012 17:16:55

      Τι ανανέωση περιμένεις φίλε;
      Και γιατί BlitzKrieg παρακαλώ;
      Δεν είχε το χρόνο να κάνει την ανανέωση πιο μπροστά ε;
      Ο φίλος ο οδοντίατρος είχε δίκιο,όταν μιλούσε περί σαβούρας !
      Καταλαβαίνω και την πίκρα του και την απογοήτευσή του.

  50. Irene avatar
    Irene 14/03/2012 14:51:00

    Ποιοί είναι οι κήρυκες; Για αναλύστε τα ψηφοδέλτια του 09. Θέλετε μεγαλύτερη κατάθλιψη; Δείτε τα τωρινά. Εκτός εξαιρέσεων, όλοι είναι παρατρεχάμενοι και ανεπάγγελτοι εκ πεποιθήσεως. Ποιός έχει λόγο, εντός κ εκτός εισαγωγικών; Ποιός απο αυτούς θα πάει στους Δυτικούς Δήμους; Ποιός θα βγεί εκτός του αποστειρωμένου ακροατηρίου των μερικών ηλικιωμένων σίγουρων ψηφοφόρων; Πώς θα πείσουν τις 200.000 του 09 που έφυγαν; Αν έχει καταλάβει το κόμμα; Τίποτε. Και δεν θέλω να συνεχίσω για τον τρόπο που μπαίνουν στις λίστες. Σε όλους μας είναι γνωστοί οι προσωπικοί, κοινωνικοί, οικογενειακοί κ οικονομικοί τρόποι. Δυστυχώς έχουμε αντανακλαστικά χελώνας.

  51. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 14/03/2012 14:59:08

    Διορθώστε με αν κάνω λάθος, πιστεύω ότι οι κήρυκες με έξωθεν καλή μαρτυρία, οι αθώοι του αίματος, βρίσκονται μακριά από το κτίριο της Λ.Συγγρού.
    Πώς θα τους εντοπίσει ο Α.Σαμαράς και πώς θα τους πείσει να γίνουν κήρυκες των ιδεών του;

    • airman avatar
      airman @ Κλεόστρατος 14/03/2012 19:36:00

      Μήπως πρέπει κι αυτοί να του δείξουν ότι είναι πρόθυμοι να σταθούν στο πλευρό του; Να δώσουν τον αγώνα όχι για την καρέκλα (όπως όσοι ορθώς αποδοκιμάζονται από όλους εμάς), αλλά για τις ιδέες, το όραμα και την ελπίδα, που ομολογουμένως κανένας - πλην του Αντώνη Σαμαρά - δεν πρεσβεύει και δεν είναι σε θέση να στηρίξει σήμερα.
      ''Συν Αθηνά και χείρα κίνει'' κατά το αρχαιοελληνικό ρητό, λοιπόν.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κλεόστρατος 14/03/2012 20:06:13

      Παντού υπάρχουν. Και μέσα και έξω.

  52. karlos avatar
    karlos 14/03/2012 15:04:52

    κανεις ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, οταν ξυπνησουμε θα ειναι ΑΡΓΑ!!!!!!!

    • Carlos avatar
      Carlos @ karlos 14/03/2012 15:48:47

      Κι όμως, ξύπνιοι είμαστε αγαπητέ μου και είναι ήδη ΑΡΓΑ.

  53. ΔΑΝΑΗ avatar
    ΔΑΝΑΗ 14/03/2012 15:14:38

    Βρε Φαηλο τι παιρνεις αγαπητε μου;Ποσα θες να μας τρελανεις;Την μια βδομαδα ΜΠΑΤΜΑΝ την αλλη ΤΖΟΚΕΡ;Ποτε καταλαβες οτι θα σε ψηφησει η κυρα-Λενη;Δεν πας να γραψεις κανενα μπεστ σελερ σαν τον Ανδρουλακη να εχεις και ενα ωφελος σαν λογιος;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΔΑΝΑΗ 14/03/2012 20:05:01

      Ενίοτε παίρνω τσίπουρο, τσιγαρίδες, απάκι Κρήτης, γυαλιστερές, κυδώνια κλπ. Αναλόγως της εποχής και του αν έχω καλή παρέα. Σήμερα τίποτα λόγω ίωσης.

  54. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 14/03/2012 16:20:07

    Αγαπητε Φαηλο ΕΥΓΕ ,

    Για αλλη μια φορα επιασες τον σωστο σφυγμο του Ελληνα πολιτη, γιαυτο αλλωστε και συνηθως συμφωνουμε μαζι σου σχεδον ολοκληρωτικα. Το θεμα ειναι με τον Αντωνη.... που μαλλον ΔΕΝ εχει καταλαβει επακριβως του τι γινεται και κυριως ΤΟΥ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ... εμεις απο εδω δεν εχουμε την δυνατοτητα να του το πουμε , εχουμε ομως την δυνατοτητα να μιλησουμε με σενα (που μοιραζεσαι τις ιδιες αγωνιες με μας γιατι εισαι ΧΡΟΝΙΑ στον κοινωνικο πολεμο πρωτη γραμμη οπως ολοι εμεις ) και συγχωρεσε μας ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΟΥΡΛΙΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥ..... να τον ξυπνησεις , να τον πιασεις στην τελικη απο τον γιακα, να του ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΟΛΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 'ΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΑΞ' η στο πιο κολλεγιακο 'one shot trial' ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ.... Πες του οτι χρειαζεται αυτα που ειπες πιο πανω και κυριως ΝΕΑ ΑΦΘΑΡΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ και οχι γελοια υποκειμενα που οι ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΕΦΤΥΣΑΝ ΚΑΙ ΑΠΑΞΙΩΣΑΝ ΠΛΕΙΣΤΑΚΙΣ...

    Το παιχνιδι (και εδω μαλλον τοπιασε ο Αντωνης) θα παιχτει μεταξυ της ΑΝΤΕΘΝΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ (κοιτα και σημερα την καταπτυστη ανακοινωση της ΣΥΡΙΖΑΣ που εγκαλει τον...ΑΡΕΙΟ ΠΑΓΟ ! για το οτι δεν δεχτηκε να ονομαζεται η μουσουλμανικη ενωση Ξανθης 'τουρκικη'...οπως απαιτουν τα μεμετια-νταβαδες της ΣΥΡΙΖΑΣ) και της μοναδικης ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ και ΕΘΝΙΚΗΣ παραταξης ... εκει ειναι το στοιχημα , αν θελεις ο 'ημιτελικος' πριν τον 'τελικο' με τους φραγκους... γιατι και αυτος θα ερθει..

    Η σεμνη τελετη λαμβανει τελος οσονουπω και θα πρεπει να αποφασισει με ποιους θα παει και ποιους θα αφησει.... οι απεναντι οργανωνονται στο ανταρτικο και στις πλευροκοπησεις εχοντας σχεδον ολους τους ΜεΜετζηδες και τους γελοιους διασκεδαστες (ταχα μου) και το τηλεοπτικο πουταναριο μαζι τους να χειραγωγουν την κοινωνια (μεχρι και ο Πανος με τους ανεξαρτητους επεσε στη λουμπα... γραφτο αυτο.. ) και να ορεγονται νεους Δεκεμβρηδες και κυβερνησεις 'βουνου'.... υποσκαπτοντας ολα τα θεμελια που οι αξιοι προγονοι μας ειχαν θεσει για να σηκωθει ορθια η τρισενδοξη πατριδα μας ...

    ΞΥΠΝΑ ΑΝΤΩΝΗ -------- Ξ Υ Π ΝΑ -------- ΝΤΑΝ - ΝΤΑΝ - ΝΤΑΝ
    μαξεψε τους ΑΞΙΟΜΑΧΟΥΣ και τους ΛΕΒΕΝΤΕΣ μπροστα , μιλα στην καρδια τους βλεποντας τους εναν εναν καταματα , στειλε στο διαολο τα γιουσουφακια και τις πριμαντονες , ΖΩΣΟΥ ΤΑ ΑΡΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ ΛΑΒΑΡΟ ΤΩΡΑ !

    Δεν ειναι αυτη που ερχεται μια μαχη σαν τις αλλες , η παραμμυθα της γιαλαντζι μεταπολιτευσης και της κωλογενιας του 'πολυτεχνειου' ετερματισε αδοξως βρωμερη και καταξευτιλισμενη.... η μαχη που ερχεται τον αλλο μηνα ειναι αυτη που ο νικητης της θα εχει φωναξει στην επελαση του NO PRISONERS..... αλλοιως μπαινουμε σε ενα 1454 ξανα..

  55. IOANNIS avatar
    IOANNIS 14/03/2012 16:21:54

    ΠΡΟΣ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΙΖΟΝΤΕΣ ΣΤΗ ΝΔ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΣΩΣΤΡΕΦΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΚΑΙ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ ΤΗΣ ΝΔ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΕΝΤΟΝΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Η ΗΓΕΣΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΙ ΟΤΙ Η ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΝΔ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΤΑΞΗ ΤΗΣ ΜΙΣΘΟΣΥΝΤΗΡΗΤΟΥΣ,ΑΓΡΟΤΕΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΝ ΤΗ ΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΠΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΔΙΕΞΟΔΟΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.Η ΝΔ ΜΕ ΑΡΗ, ΚΥΡΙΑΚΟ ΚΑΙ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ
    ΔΕΝ ΕΜΠΝΕΕΙ ΤΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ.ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΔ ΘΕΛΟΥΜΕ?ΤΩΝ ΒΟΛΕΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΑΠΝΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ?

  56. palmyra avatar
    palmyra 14/03/2012 17:04:34

    To καλό να λέγεται!!!
    Ο μεν γιαλός ίσιος και το αρμένισμα στη σωστή ρώτα.....
    ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ ΑΡΧΙΣΕΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣ ΘΕΤΙΚΑ... ΚΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΙ ΛΕΕΙ.

  57. μαρια τσωνη avatar
    μαρια τσωνη 14/03/2012 17:18:12

    Συμφωνω απόλυτα με το αρθρο.
    Η ΝΔ πρεπει να ανοιξει το κόμμα σε ανθρωπους ,που θελουν να βοηθησουν μεσα απο τις ταξεις της ΝΔ,
    Και εξηγουμαι΄
    Να ζητησει βιογραφικά ,μεσα απο ανοικτη διαδικασία,να τα αξιολογήσει και να επιλέξει τους κατάλληλους ,τους αριστους ,τους επαγγελματιες ,αυτους ,που πράγματι εχουν δουλέψει στον ιδιωτικό η δημόσιο τομέα.
    Προσωπα φρεσκα και οχι επαγγελματιες της πολιτικής,που ζουν και καλοζουν απο το κομμα η απο το δημοσιο.
    Να κοσκινισει ετσι το κομμα και ολους αυτους τους παρατρεχαμενους.
    Να δωσει ετσι την ευκαιρια της πληρους ανανεωσης ,και ας μην υπηρξαν ποτε
    οι ανθρωποι αυτοι γραμμενοι στο κομμα της ΝΔ.
    Νομιζω οτι μονο με νεα ,πραγματι προσωπα ,θα εχει ενα διαπραγματευτικο χαρτι για τις εκλογες.
    Ολα τα αλλα ειναι "εβγαλε τα ρουχα του ο Μανωλιος Και τα εβαλε αλλιως¨'

  58. JOHN avatar
    JOHN 14/03/2012 18:09:06

    Το στοιχημα η ΝΔ το εχασε με τη συμμετοχη της στη κυβερνηση Παπαδημου!Και στη περιπτωση που παρει αυτοδυναμια,θα εχει τη τυχη του ΠΑΣΟΚ.Γιατι δεν καταλαβε τις επιπτωσεις που εχουν στη κοινωνια τα μετρα που και ο Σαμαρας ψηφισε.Με μια λεξη ειναι εξοντοτικα!Οι απελπισμενες και εξαθλιωμενες πια λαικες μαζες δεν θα κοιταξουν πια ποιον ψηφιζουν αλλα πως θα επιβιωσουν μαυριζοντας τους παντες.που φλαιρταρησαν με τα μνημονια.Το σχεδιο-παγιδα των ευρωπαιων χρηματιστων δεν ειναι η σωτηρια,αλλα επιλογη τροπου θανατωσης.Και δυστυχως τα μνημονια ειναι ισως ο οδυνηροτερος τροπος εξοντωσης και αφανισμου της μικρομεσαιας ταξης που ειναι η ραχοκοκαλια της κοινωνιας και κατα παραδωση στη πλοιοψηφια τους ψηφοφοροι των κοματων εξουσιας!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ JOHN 14/03/2012 20:00:00

      Πολύ απλό το σχήμα σου. Δεν είναι έτσι.
      Αυτό που λες θα συνέβαινε αν δεν υπήρχε αστική δημοκρατική επιλογή, μπερκέτι για τις δυνάμεις που επενδύουν στο χάος.
      Η χώρα δεν πρόκειται να μπει στον αυτόματο. Ούτε έγινε καμμία φοβερή συνωμοσία εναντίον μας από ξένους. Έλληνας ήταν αυτός που κωλοβάραγε από τον Οκτώβριο του 2009 ως τον Μάϊο του 2010 και μας έσυρε στο ΔΝΤ, αυτός που μετέτρεψε ένα πρόβλημα ελλείματος σε κρίση χρέους σε κρίση κι εν τέλει αδυναμία δανεισμού. Ελληνότατοι κι οι συνεργάτες του. Ενώ πριν μπορούσαμε να βγούμε στις αγορές, τώρα τον Φεβρουάριο του 2012, ΔΕΝ μπορούσαμε πια. Ο Σαμαράς λοιπόν αυτά τα επεσήμανε εγκαίρως. Ας διακρίνουμε όμως τις διαφορές του τότε και τους υπευθύνους, σε σχέση με τις σημερινές συνθήκες. Θεώρησε υπαρκτό σήμερα τον κίνδυνο, ως πιθανότητα. Θυμίζω ότι αυτή ήταν κι η θέση του Καραμανλή, που γι' αυτό προέτρεψε τους βουλευτές να στηρίξουν την δύσκολη κι οδυνηρή απόφαση Σαμαρά.
      Τίποτα όμως δεν έχει τελειώσει. Μπορούμε να κάνουμε πολλά και θετικά κι αφήστε τις πεισιθανάτιες θεωρίες. Μπορούμε να κινήσουμε τα μεγάλα έργα που θα τονώσουν την αληθινή οικονομία και θα δώσουν άμεσα δουλειά σε δεκάδες χιλιάδες ανέργους, αντιστρέφοντας τον δείκτη της ανεργίας, να προχωρήσουμε στην ανακήρυξη κι εκμετάλλευση της ΑΟΖ, στις συμφωνίες με Ισραήλ, Κύπρο, Ρωσία με συμμετοχή κι αμερικανικών συμφερόντων. Μπορούμε να ανακτήσουμε πολλά από τα λάφυρα της διαπλοκής και της διαφθοράς. Κανένα Μνημόνιο δεν μας εμποδίζει σε αυτό.
      Ο Ερντογάν εν πορεία έδιωξε το ΔΝΤ. Πότε όμως; Όταν έπιασε εντυπωσιακούς δείκτες αληθινής ανάπτυξης.

      • θρακομακεδονας avatar
        θρακομακεδονας @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/03/2012 00:55:31

        "Έλληνας ήταν αυτός που κωλοβάραγε από τον Οκτώβριο του 2009 ως τον Μάϊο του 2010 και μας έσυρε στο ΔΝΤ, αυτός που μετέτρεψε ένα πρόβλημα ελλείματος σε κρίση χρέους σε κρίση κι εν τέλει αδυναμία δανεισμού."

        ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ;;;;;;;(Οτι ειναι Ελληνας ρωταω, γιατι εκανε ότι περνουσε απ' το χερι του για να μας πεισει οτι ειναι πολιτης του κοσμου.)

        Υ.Γ.: 1.Μεχρι που μπηκα στον πειρασμο να μπω σε κανο ,να δω αν η αλμυρα εχει τετοιες παρενεργειες.
        2.Ελπιζω στο μελλον να μην αντιμετωπισουμε αντιστοιχα τραγελαφικα απο αλλους μυημενους στο american way του κολλεγιου Αθηνων.

      • JOHN avatar
        JOHN @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/03/2012 09:39:13

        Αγαπητε κυριε Κρανιδιωτη.Δεν ειναι Ελληνες αυτοι που συνειδητα και με υπογραφη παρεδωσαν τη χωρα βορα στους διεθνεις τοκογλυφους.Πολλοι το παραδεχτικαν δημοσιως(πχ.Παγκαλος,που ειπε τα σχετικα περι φεντεραλισμου στην ΕΕ...)και αλλοι που βερμπαλιστικα δειχνουν πατριωτες στη πραξη ομως ουτε καν φριλελληνες δεν ειναι.Τελος οποιος νομιζει οτι τα μετρα του 2ου μνημονιου θα φερει αναπτυξη,τοτε θα μιλαμε για παγκοσμιο φαινομενο διχως ιστορικο προηγουμενο!Το που παει το πραγμα πια μιλαει απο μονο του.Εαν διαβαστει προσεκτικα το μνημονιο πολλα συμπερασματα μπορει να βγαλει που μονο αισιοδοξια δεν δικαιολογει για το που μας οδηγει.

  59. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 14/03/2012 18:12:27

    Αγαπητέ κ. Κρανιδιώτη,

    Αν πιστεύετε πως η κοινωνία θα ψηφίσει σαν να πυροβολεί, τότε ούτε οι «αμόλυντοι» και «αθώοι του αίματος» αγγελιοφόροι της ΝΔ θα βοηθήσουν ώστε το κόμμα να αποκτήσει αυτοδύναμη κυβέρνηση. Γιατί κάποιος που πυροβολεί, βρίσκεται - ή αισθάνεται πως βρίσκεται – σε πόλεμο. Και στον πόλεμο, θολώνει το μάτι. Μαζί με τους «κακούς» την πληρώνουν και οι «καλοί», μαζί με τους εμπόλεμους την πληρώνουν και οι αθώοι.

    Κατά συνέπεια, η κοινωνία δεν θα πρέπει να πάει στην κάλπη για να πυροβολήσει! Θα πρέπει να εκλογικευτούν τα πάντα και οι πάντες! Να δοθούν απλές κατανοητές εξηγήσεις στον λαό και κυρίως ένα στοχευμένο χρονοδιάγραμμα «επιστροφής της άνοιξης». Δεν χρειάζονται μεγάλα λόγια και κούφιες υποσχέσεις. Λίγα, απλά, μετρημένα και στοχευμένα πραγματάκια, που θα δείξουν πως ο Σαμαράς διαθέτει κοινή λογική, αλλά και όντως ξέρει τι συμβαίνει στη κοινωνία.

    Και στη κοινωνία, αγαπητέ κ. Κρανιδιώτη, επικρατεί μία - σχιζοφρενή να τη χαρακτηρίσω; - διπολιτική τάση: Από την μία, τεράστια απογοήτευση και ανασφάλεια σε συνδυασμό με μία άκριτη οργή εναντίον κάθε «πολιτικού» και «πολιτικής» και από την άλλη, η μόνιμη ερώτηση: «Θα μου δώσεις πίσω τη ζωή μου;», η οποία σε πλείστες όσες περιπτώσεις ισοδυναμεί με επιστροφή… επιδομάτων, εικονικών υπερωριών, αργομισθιών, διακοποδανείων και 27 πιστωτικών καρτών.

    Όντως λοιπόν, ζητούνται… γενναίοι στη ΝΔ. Και λογικοί. Χωρίς… στραγάλια στο στόμα. Αν είναι και «αμόλυντοι», ακόμα καλύτερα.

    Πολιτικοί, που θα σταθούν όρθιοι απέναντι στην ισοπέδωση της πολιτικής και των πολιτικών. Το «όλοι ίδιοι είναι» εξυπηρετεί μόνο τους κλέφτες και τους απατεώνες. Φωνάξτε το!

    Πολιτικοί, που θα πουν σταράτα ότι δεν περνάμε μια πρόσκαιρη κρίση, αλλά περνάμε σε μια νέα εποχή, στην οποία για να ζήσουμε όλοι καλύτερα και κυρίως, πιο δίκαια, πρέπει πολλοί να ξεχάσουν τα «προνόμια» του παρελθόντος, μηδέ εξαιρουμένων και των πολιτικών.

    Αν ο Σαμαράς και η ΝΔ θέλουν να πείσουν τους πολίτες πως όντως κάτι θα αλλάξει προς το καλύτερο σε αυτή τη χώρα, οφείλει να βροντοφωνάξει πως θα «αναστηλώσει» το εισόδημα συνταξιούχων και μισθωτών των 700 ευρώ, αλλά δεν θα χαριστεί στους «αραχτούς» των οργανισμών και επιχειρήσεων του δημοσίου που εξακολουθούν να απολαμβάνουν προνομιακά, ειδικά επιδόματα. Οφείλει να πει πως όχι μόνο θα βγάλει τις κουκούλες στους «μπαχαλάκηδες» της Αθήνας, αλλά και στους εργατοπατέρες των πέντε – δέκα αργομισθιών και στα golden boys των κομματικών παράκεντρων. Πρέπει άμεσα να βροντοφωνάξει πως είναι αντικοινωνική και ολέθρια η μείωση του αφορολογήτου στα 5.000 ευρώ (δηλαδή κάτω από το όριο της φτώχιας) επειδή το κράτος απλά και μόνο παραδέχεται πως δεν έχει ελεγκτικούς μηχανισμούς και δεν μπορεί να χτυπήσει την φοροδιαφυγή. Και αν η διαφθορά ζει και βασιλεύει στους ελεγκτικούς μηχανισμούς του δημοσίου, λύσεις υπάρχουν. Από την πλήρη αναδόμηση των υπηρεσιών μέχρι την είσοδο ιδιωτών μάνατζερς στους ελεγκτικούς μηχανισμούς, με συμφωνία για την επίτευξη συγκεκριμένων οικονομικών στόχων. Οφείλει, ακόμα – ακόμα να χαρακτηρίσει ως απαράδεκτη την πολιτική της Εμπορικής Τράπεζας από την περασμένη Δευτέρα, να χρεώνει με ένα ευρώ κάθε πολίτη που… πληρώνει την δόση του δανείου του σε θυγατρική της εταιρεία!

    Ναι, αγαπητέ μου κύριε Κρανιδιώτη… Έχετε απόλυτο δίκιο. Στα μαρμαρένια αλώνια της αληθινής κοινωνίας ζουν οι αληθινοί άνθρωποι. Καθημερινά, συνθλίβονται από ένα κράτος άναρχο, μπαμπούλα για τους μικρούς και γαλαντόμο για τους «μεγάλους». Αισθάνονται ολοένα και πιο ξένοι απέναντι σε ένα πολιτικό σύστημα που δεν σκύβει στην καθημερινότητα, αλλά εξακολουθεί να σκορπάει θεωρίες χωρίς πρακτικό αντίκρισμα.

    Γι’ αυτό και η ΝΔ χρειάζεται μαχητές ιδεολογικούς, αλλά και μαχητές της καθημερινότητας. Χρειάζεται ανθρώπους με χάρισμα στην επικοινωνία και με σφυγμό που να… σπάει την φλέβα. Χρειάζεται νέα και παλιά μυαλά, αλλά όχι… άμυαλα κοστούμια. Άραγε, έχει; Ο Σαμαράς διαθέτει «ομάδα κρούσης»; Εσείς ίσως γνωρίζετε περισσότερα…

    Εγώ το μόνο που υποστηρίζω είναι πως αυτές οι εκλογές, είτε θα σηματοδοτήσουν την πλήρη αποσύνθεση του πολιτικού συστήματος και το τραγικό τέλος του, είτε την απαρχή ενός νέου συστήματος. Και έλαχε στη ΝΔ να ρίξει τον κλήρο…

    Συγγνώμη για το μακροσκελές «πόνημα». Ξέρω πως δεν είναι σχόλιο. Είναι άρθρο. Χίλια συγγνώμη!

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Πηνελόπη 14/03/2012 19:19:01

      Σχόλιο ή άρθρο.... ήταν πολύ καλό ! Φωνή λογικής .

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Πηνελόπη 14/03/2012 19:49:04

      Μια χαρά είναι το πόνημα σου, χρήσιμο κι επί της ουσίας λέμε το ίδιο πράγμα. Γι' αυτό μιλάω για λιτό, σαφές μήνυμα, χωρίς αμφισημίες και βασισμένο στην αλήθεια. Ένα δρομολόγιο εξόδου, ας πούμε.
      Όποιος πει ότι θα αποκαταστήσει το εισόδημα των πολιτών με δανεικά ή χωρίς να εξηγεί πως κι από που θα προκύψουν οι πόροι, από που θα προκύψει αυτό που θα αναδιανεμηθεί, είναι κοινός πολιτικός απατεώνας.
      Και κυρίως πρέπει η εμπροσθοφυλακή να είναι αντάξια των ιδεών που έκανε σημαία του ο Αντώνης ΣΑμαράς. Να προέρχονται από την κοινωνία, να έχουν ένσημα, έξωθεν καλή μαρτυρία. Αυτή είναι η γνώμη της ταπεινότητος μου. Όποιος πιστεύει ότι πρέπει να είναι άλλες οι προδιαγραφές, ότι χρειαζόμαστε επιτήδειους, σινιέ κλπ, ας το πει.

  60. theo1611 avatar
    theo1611 14/03/2012 18:22:37

    Ρεσάλτο στην εξουσία με λακωνικό μήνυμα και αξιόπιστους μαντατοφόρους.

    Ευχαριστούμε, δεν θα πάρουμε!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ theo1611 14/03/2012 19:42:27

      Για σένα έχει Βαγγέλα αντιπρόεδρα, μπορείς να τον ψηφίσεις σε λίγο. Τα μηνύματα του μόνο λακωνικά δεν είναι, σταματάει να μιλάει μόνο όταν τρώει, και οι "μαντατοφόροι" του έχουν βρώμικο μάτι και ξέρουν πολύ καλά από ρεσάλτο.

  61. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 14/03/2012 18:27:51

    Αυτοί που θα θελήσουν να εκτεθούν στην ψήφο των πολιτών να έχουν κατά νου ότι απαιτείται αν εκλεγούν να διέπονται και από κάποιες αρχές του ορθόδοξου μοναχισμού(ακτημοσύνη,ανιδιοτέλεια, ταπεινότης, δικαιοσύνη,λιτή ζωή κ.λ.π.)

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΠΕΛΙΑΣ 15/03/2012 00:09:28

      Πιο απλά λέγεται και διοίκηση ή πολιτεύεσθαι δια του παραδείγματος...

  62. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 14/03/2012 19:07:00

    Ένεκα της ημέρας (καταθέσεις υποψηφιοτήτων κλπ προεκλογικά), δέσμευση του Σαμαρά δεν είναι για 200 βουλευτές και λιγότερο κηφηναριό;
    Άν δεν την καταθέσει τώρα την πρόταση για ψήφιση πότε περιμένει;
    -Λούλης δεν είμαι αλλά και επικοινωνιακά καλό θα του κάνει άν με εννοείτε..

  63. GO avatar
    GO 14/03/2012 19:29:41

    Το ξαναγράφω:

    "Υπάρχει παράπλευρη ανάρτηση άρθρου με θέμα “Στον προθάλαμο του Ειδικού Δικαστηρίου Παπανδρέου – Παπακωνσταντίνου για το έλλειμμα” και μου κάνει μεγάλη εντύπωση που έχει λιγότερα από τα μισά σχόλια από την παρούσα.
    Απορώ και λυπάμαι ειλικρινά για τη μεγάλη εσωστρέφεια που έχει καταλάβει τους νεοδημοκράτες και για το πως φθάσαμε σ’ αυτήν".

    Δεν συγκινείται κανείς;
    Στην κοσμάρα μας;

  64. nina smile avatar
    nina smile 14/03/2012 19:41:29

    Μπράβο,κ.Κρανιδιώτη για το κείμενό σας!

  65. airman avatar
    airman 14/03/2012 19:52:40

    Ο Ανδρέας Παπανδρέου, όταν άλλωσε τη χώρα είχε στο πλάι του ανθρώπους που χωρίς αυτόν ''δεν θα τους γνώριζε ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας τους''. Σε μια αντίστοιχη ''άλλωση'', με την καλή έννοια βέβαια, πρέπει να στοχεύσει και ο Σαμαράς. Εκείνοι τότε ήταν διψασμένοι για εξουσία, αδίστακτοι, πολιτικά ''απολίτιστοι'', φανατισμένοι και αφοσιωμένοι στον αρχηγό/λήσταρχο.
    Τώρα πρέπει να βρεθούν διψασμένοι για δουλειά, αδίστακτοι απέναντι στη διαφθορά και τη σήψη, ''απολίτιστοι'' σε σχέση με την υφιστάμενη πολιτική κουλτούρα, φανατισμένοι σε ότι αφορά την επίτευξη των στόχων τους και αφοσιωμένοι στο καθήκον τους προς την Πατρίδα.
    Το φθαρμένο στην πλειοψηφία του υπάρχον πολιτικό δυναμικό πρέπει να αντικατασταθεί, και σε αυτό μπορούμε να συμβάλουμε τα μέγιστα. Αρκεί να δωθεί σ' εμάς η επιλογή και σε όσους αξίζουν και μπορούν η ευκαιρία.

  66. NONOS avatar
    NONOS 14/03/2012 20:28:59

    Αναθεμά με αν αυτοί οι κ.κ της συγγρού εχουν αντιληφθεί οτι η δεξια βραζει κι αυτοι βαυκαλίζονται με το ονειρο της αυτοδυναμίας..........ειναι δυνατόν 5 μηνες τωρα και ο Σαμαράς να μην εχει κατεβει στο πεζοδρόμιο να αφουγκρασθει τον πόνο του κοσμάκη τα ΜΜΕ να μονοπωλούν τις διεργασίες του ΠΑΣΟΚ ..και μεις οι φουκαραδες οι δεξιοί να αναμενομε τον μεσσία..ποτε θα βγει απ το γυαλινο πύργο( που χρωστανε και τα νοίκια) ..ειμαστε ειλικρινά πολυ μα πολυ θυμωμενοι και με τους Λυκουρετζους και με τους Αβραμόπουλους και με τους Σταματηδες .....για ενα και μονο λόγο κι ας το λαβουν σοβαρα υπόψη τους ..........γιατί μας αγνοούν..........τι θελουν τελικα τη μούτζα μας...........

  67. Aris. A avatar
    Aris. A 14/03/2012 20:47:08

    Το τραγικό για έναν οργανισμό είναι να μην μαθαίνει από τα λάθη τις παραλείψεις ακόμα και από τις επιτυχίες του.

    Φαντάζεσται να μην είχαμε ανοσοποιητικό σύστημα και να αρρωσταίναμε πάντα από τις ίδιες αρρώστιες.

    Η ΝΔ δείχνει αδύνατον να μάθει και να σταθεί επιτέλους όπως πρέπει παρά το γεγονός ότι σε όλες της τις επιλογές έχει δικαιωθεί.

    Πρώτα από όλα λείπει η διάθεση των στελεχών της για να δώσουν μάχες είτε όταν οργιάζει η Πασοκική προπαγάνδα είτε όταν είναι κυβέρνηση και πρέπει να συγκρουστεί και να δημιουργήσει.

    Τα στελέχη της δεν παράγονται μέσα από συγκεκριμένες διαδικασίες ανεβαίνοντας σκαλί σκαλί τα σκαλιά της κομματικής ιεραρχίας αλλά προκύπτουν μέσα από αδιαφανής διαδικασίες.

    Ερχεται ένας πρόεδρος κουβαλάει πέντε δέκα φίλους του μπιστικούς του τους κάνει πρώτα βιολιά φεύγει και μας μένουν αμανάτι οι φίλοι οι οποίοι συνήθως αυτοχαρακτηρίζονται και πρωτοκλασάτα στελέχη και μας ταλαιπωρούν.

    Τα ονόματα είναι πολλά και είναι περιτό να αναφερθούν.

    Το στοίχημα της ανανέωσης η ΝΔ το έχασε για μια ακόμα φορά.

    Η εξήγηση που δίνω εγώ είναι ότι σε αυτό το κόμμα δεν αντέχουν να ανοίξουν πραγματικά τις πόρτες στην κοινωνία γιατί οι περισσότεροι φοβούνται μην αναδειχθεί η ανεπάρκεια τους.

    Οταν λέμε στελέχη δεν εννοούμε μόνο όσους βγαίνουν στο γυαλί αλλά και το μεσαίο δυναμικό που αποτελεί τον καθρέφτη ενός κόμματος στον καθημερινό μικρόκοσμο που ζούμε.

    Από εκεί και μέρα από πλευράς στρατηγικής η ΝΔ έκανε τόσο απότομες στροφές σε πολλά θέματα που τελικά μπέρδεψε τον κόσμο.

    Για παράδειγμα το καλοκαίρι έδινε την εντύπωση ότι ψάχνει δίαυλους επικοινωνίας με την αριστερά ώστε να δημιουργήσει ένα μέτωπο απέναντι στα καταιγαστικά μέτρα της κυβέρνησης και σήμερα επιτίθεται στην αριστερά.

    Κατά την γνώμη μου δεν είχε μια επεξεργασμένη στρατηγική από την αρχή που ξεκίνησε η ιστορία του μνημονίου και του ΔΝΤ.

    Στην αρχή κινήθηκε επιθετικά εναντίον της κυβέρνησης ερεθίζοντας τις Ευρωπαικές κυβερνήσεις παρά το γεγονός ότι ψήφιζε τα περισσότερα νομοσχέδια που την έφερναν σε αντίθεση στο εσωτερικό.

    Ετσι και οι Ευρωπαίοι την έβλεπαν με μισό μάτι αλλά και οι πολίτες στο εσωτερικό δεν πείθονταν για την αντιμνημονιακή της καθαρότητα.

    Ετσι για να αποκαταστήσει τις σχέσεις της με την Ευρώπη αλλά και για να προασπίσει την παραμονή της χώρας στο ευρώ αναγκάστηκε να πλειοδοτήσει υπέρ του μνημονίου 2 με αποτέλεσμα να προκαλέσει αμηχανία στο πολιτικό της ακροατήριο από την απότομη αλλαγή στάση της.

    Από την αρχή είμαι από αυτός που υποστήριζα ότι η κοινωνία είναι υποψιασμένη για το τι συμβαίνει και πρέπει η ΝΔ να πολιτευθεί με πυξίδα την ωμή αλήθεια αντί να προσπαθεί να φυλάει κάστρα που έτσι και αλλιώς θα τα γκρέμιζε η πραγματικότητα που θα έρχονταν.

    Για παράδειγμα δεν μπορεί η χώρα να έχει συνταξιούχους των 45 και του διχίλιαρου με 20 χρόνια εργασίας.

    Δεν μπορεί ένα κόμμα που σε δύο μήνες θέλει να κυβερνήσει και να φέρει στην χώρα επενδύσεις να μην λέει στο εκλογικό σώμα πως σκέπτεται να χτυπήσει την διαφθορά που κάνει πάρτυ στο δημόσιο.

    Η πλάκα δεν είναι ότι μόνο κοιμήθηκε σε μια σειρά από θέματα αλλά έρχεται σήμερα η κυβέρνηση και προσπαθεί μέσα από μια επικοινωνιακή καταιγίδα να εμφανιστεί ως υπέρμαχος και άγγελος της κάθαρσης.

    Κλείνω η ΝΔ δεν έχει να επιδείξει νέα πρόσωπα αποφασιστικότητα (χρόνιο και ριζικό πρόβλημα του κόμματος) και πέντε πρακτικά πράγματα που θα δώσουν λύση σε σοβαρά προβλήματα.

    Εχει πρόβλημα δομικό αφού δεν παράγει επεξεργάζεται και επικοινωνεί πολιτική ως ολοκληρωμένος πολιτικός οργανισμός.

  68. tak avatar
    tak 14/03/2012 20:56:34

    Σε πονάει κάτι;

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ tak 14/03/2012 21:04:43

      μην τρελαίνεστε για Ψυχάρη γιατί τα δύσκολα έρχονται!
      Μόλις ανακοινώθηκε η υποψηφιότητα του τιτάνα Νικητα Κακλαμάνη!!!

      • ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
        ΘΟΔΩΡΟΣ Κ @ Κατερινα 14/03/2012 21:41:12

        τσ...τσ... πως κάνεις έτσι; Τι κακίες είναι αυτές; Ούτε ο Ψινάκης να ήταν.
        Και για να πούμε και κάτι σοβαρό.
        Στις μεγάλες περιφέρειες όλο και κάποιον αξιόλογο θα βρείτε για τον΄΄σταυρώσετε΄΄. Στην επαρχία κανένας σοβαρός δεν θέλει ούτε για πλάκα να είναι υποψήφιος.
        Τα ίδια μηδενικά με τις άλλες φορές. Και όσοι σοβαροί προσεγγίζονται για μουν στα ψηφοδέλτια την κάνουν, όχι από λιποψυχία, αλλά απλά γιατί είναι όντος σοβαροί.
        Μέχρι πρόσφατα μιλούσαν και εκτίθονταν με πύρινους λόγους εναντίον του μνημονίου και των δοσίλογων γερμανοτσολιάδων.
        Τώρα τι να πουν ;
        Ακόμα δεν μπήκαν στην πολιτική να αρχίσουν τις κωλοτούμπες ;
        Και γιατί; Για να δεχτούν την οργή που δεν τους πρέπει;
        Μόνο λαμόγια και φελλοί θέλουν στην επαρχία να γίνουν βουλευτές.
        Α ξέχασα και την συμπάθειά μου τον κ. Συμπιλίδη που επανέκαμψε στο Κιλκίς !!!!

  69. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 14/03/2012 21:13:39

    exuse me αλλα ηγετης με αυστηρες επιτροπειες σε ολα τα υπουργια και reichenbach επι εδαφους ελλαδος να διασφαλιζει αποκλειστικα τα συμφεροντα των δανειστων δεν υπαρχει. απλα γιατι ποτε μα ποτε δεν θα τον αφησουν να εφαρμοσει το προγραμμα του.ακομα και αυτα τα λιγα που λεει οτι πχ θα επαναφερει τις χαμηλες συνταξεις, θα τον αναγκαζουν παντα (με την απειλη η τα κανεις η χρεοκοπια) να κανει αυτα για τα οποια εβαλε υπογραφες. και τι να κανουμε ο αντωνης τις εβαλε. και ενταξη. μπορει να κανει ενα κλικ παραπανω την αναπτυξη. αλλα σορρυ αναπτυξη με μοισθους πεινας δεν μου λεει κατι. αναπτυξη εχει και η βουλγαρια αλλα ο κοσμος πειναει. και ξερετε τι λενε. σε εμας οι μοισθοι σας ειναι υψηλοτεροι απο την ισπανια αρα να πατε σε μοισθους βουλγαριας. στην ιταλια λενε οι μοισθοι σας ειναι υψηλοτεροι απο την ελλαδα αρα κοψτε τους για να μην παθετε οτι η ελλαδα. βρωμια βρωμια βρωμια ολοι αυτοι στην ΕΕ. εγω αυτα εχω να πω συν του οτι δεν εχει απολυτως κανενα νοημα αν η ΝΔ θα εχει αυτοδυναμια μετα τις εκλογες. το μελλον για μας ειναι καταγεγραμενο στις σελιδες τις νεας δανειακης συμβασης aka μνημονιο2
    cheers και κ.φαηλο καλη τυχη στις εκλογες.

  70. στέφανος γεωργίου avatar
    στέφανος γεωργίου 14/03/2012 22:15:36

    κύριε Κρανιδιώτη, σας αφιερώνω ένα κείμενο που διάβασα πρόσφατα και εύχομαι να το σχολιάσετε..βέβαια εκ προοιμίου σας γράφω οτι δεν αποτελώ ψηφοφόρο της ΝΔ αλλά ανήκω στο χώρο της αριστεράς, σας θεωρώ πάντως εσάς προσωπικά ως ανιδιοτελή άνθρωπο που θέλει να προσφέρει αν και διαφωνώ με αρκετές απο τις θέσεις σας..πάντως παρ ολα αυτά σας παρακολουθώ..Τα εργαλεία κατασκευής της συλλογικής ενοχής

    Εξαιρετικά επίκαιρο, το τελευταίο βιβλίο του Μαουρίτσιο Λαζαράτο έχει τίτλο «Η κατασκευή του χρεωμένου ανθρώπου: δοκίμιο για τη νεοφιλελεύθερη συνθήκη».Κεντρική θέση του Ιταλού φιλοσόφου είναι ότι, σε αντίθεση με τον κλασικό φιλελευθερισμό που θεμελιώνει την οικονομία πάνω στις σχέσεις ελεύθερης ανταλλαγής μεταξύ νομικά ισότιμων υποκειμένων, η νεοφιλελεύθερη οικονομία οικοδομείται πάνω στην ασύμμετρη σχέση ισχύος δανειστή – χρεώστη. Στον σύγχρονο κόσμο, το χρέος, ιδιωτικό και κρατικό, γίνεται κεντρική κατηγορία όχι μόνο της οικονομίας, αλλά και της ίδιας της ύπαρξης.

    Επικαλούμενος τη «Γενεαλογία της Ηθικής» του Νίτσε, ο Λαζαράτο μας θυμίζει ότι στη γερμανική γλώσσα η θεμελιώδης ηθική έννοια της ενοχής (Schuld) παραπέμπει στην πολύ υλική έννοια των χρεών (Schulden). Την ίδια γραμμή σκέψης ακολουθεί «Η γέννηση της τραγωδίας», έργο της νεότητας του Νίτσε, στην οποία διεκτραγωδείται η «υποδούλωση του γερμανικού πνεύματος» εξαιτίας του πλέγματος ενοχής που κληρονόμησε από τον ιουδαϊκό – ρομανικό πολιτισμό. Ως μόνο δρόμο αναγέννησης ο νεαρός Νίτσε έβλεπε τη δυνατότητα του γερμανικού πνεύματος να επιστρέψει στην «υπέροχη ιδέα του τελεσφόρου αμαρτήματος», το Προμηθεϊκό ιδανικό των Ελλήνων, γενικότερα δε «να προσκολληθεί ακλονήτως στα διδάγματα μόνον ενός λαού, από τον οποίον το να μαθαίνει κανείς είναι ήδη περιφανής δόξα και εξαιρετική τιμή – από τον ελληνικόν λαόν».

    Η σύγχρονη Γερμανία υπέστη τις επιπτώσεις από το πλέγμα συλλογικής ενοχής που της κληροδότησε ο Ναζισμός. Σήμερα φαίνεται να το έχει ξεπεράσει για τα καλά, αλλά μόνο για να επιβάλει στους αδύνατους εταίρους της ένα άλλο πλέγμα συλλογικής ενοχής, υφασμένο γύρω από το οικονομικό τους χρέος. Κάτι που δεν θα πετύχαινε, βέβαια, χωρίς τη σύμπραξη πολιτικών όπως κορυφαίων στελεχών της προηγούμενης κυβέρνησης που διαλαλούσαν στην οικουμένη ο ένας ότι «κυβερνά μια διεφθαρμένη χώρα», ο άλλος ότι η οικονομία μας είναι «Τιτανικός» και ο τρίτος ότι «μαζί τα φάγαμε».

    Στο προαναφερθέν βιβλίο του, ο Λαζαράτο καυτηριάζει την τυφλή ενοχοποίηση των «ελληνικών παρασίτων» και τάσσεται υπέρ της διαγραφής του χρέους, μηχανισμού όχι μόνο οικονομικού εκβιασμού, αλλά και ακύρωσης κάθε εναλλακτικού μέλλοντος για τους ευρωπαϊκούς λαούς. Ο Ιταλός φιλόσοφος μας θυμίζει παλιότερη συνέντευξη του Γάλλου συναδέλφου του, Φελίξ Γκουαταρί, στην ελληνική κρατική τηλεόραση, λίγους μήνες πριν από το θάνατό του, το 1992, απ΄ όπου το απόσπασμα:

    «Η Ελλάδα είναι κακός μαθητής της Ευρώπης. Αυτό είναι το μεγάλο της προσόν. Ευτυχώς που υπάρχουν κακοί μαθητές σαν την Ελλάδα, φορείς πολυπλοκότητας, άρνησης μιας ορισμένης γαλλογερμανικής κανονικοποίησης. Λοιπόν, συνεχίστε να είσθε κακοί μαθητές κι εμείς θα συνεχίσουμε να είμαστε καλοί φίλοι σας».

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ στέφανος γεωργίου 15/03/2012 00:07:06

      Σας ευχαριστώ πολύ. Εξαιρετικά ενδιαφέρον. Θα το αναζητήσω για να το διαβάσω,

    • Petruchio avatar
      Petruchio @ στέφανος γεωργίου 15/03/2012 00:46:04

      Αγαπητέ κ. Γεωργίου, ποια στοιχεία είναι αυτά που μας καταχωρούν ώς κακούς μαθητές απέναντι στην γαλλογερμανική "κανονικοποίηση"?
      Η μη τήρηση των νόμων, ενώ εκέινοι προσπαθούν να τους τηρούν? (αυτό είναι προς όφελος των ισχυρών ή των αδυνάτων?)
      Η δημιουργία χρέους από δανεικά που κατανάλωνε ένα φαύλο πολιτικό σύστημα για να διορίζει πελάτες και έτσι να συντηρείται?
      Η λογική της ίσσονος προσπάθειας? όπου δεν δέχεται κανείς να αξιολογείται?

      Το οικονομικό χρέος της χώρας δεν αποτελεί λόγο συλλογικής ενοχής που μας επιβάλλουν οι εταίροι μας και πολύ περισσότερο οι Γερμανοί.

      Είναι το απότοκο ένος διεφθαρμένου και κυρίως ανίκανου πολιτικού συστήματος που επέλεξε τη λιγότερο κοπιαστική λύση αναπαραγωγής του, που ήταν αυτή των δανεικών και της εκπαίδευσης της κοινωνίας στη διαφθορά.

      Τώρα που η φόυσκα έσκασε αυτό το σύστημα προσπαθεί να παρουσιάσει το άσπρο - μαύρο. Προσπαθεί δηλαδή να πείσει ότι αυτοί που θέτουν όρους για να μειώσουμε τα ελλείματα μας είναι κάποιοι που εργάζονται εις βάρος των συμφερόντων μας ενώ επί της ουσίας τη μείωση αυτή θα έπρεπε να την επιδιώκουμε μόνοι μας.

      Αλλά αν την οικονομική αξιοπιστία και ευρωστία, και συνεπώς την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας μας, έπρεπε να την έχουμε επιδιώξει από καιρό μόνοι μας τότε θα έπρεπε να έχουμε αποδώσει ευθύνες σε όσους έλληνες πολιτικούς τα αρκετά προηγούμενα χρόνια δεν το επιδίωξαν.

      Και ως γνωστόν οι έλληνες πολιτικοί ειδικά προ των εκλογών καμώνονται ότι έχουν προέλθει από παθενογέννηση.....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ στέφανος γεωργίου 15/03/2012 11:46:24

      Αγαπητέ στέφανε γεωργίου, καλός ως θεωρητικός ο Λαζαράτο, εξαίρετος φιλόσοφος ο Νίτσε, δει δε χρημάτων.
      Νηστικό αρκούδι δεν φιλοσοφεί.
      Ο Petruchio θέτει τα ουσιαστικά ερωτήματα.
      Δεν υπάρχει καμμιά συλλογική ενοχή και το ξέρουμε όλοι (πλήν του παχέος αμπελουργού). Υπάρχει όμως καθολικώς φαύλο πολιτικό σύστημα, "εθνική" αστική τάξη για τα μπάζα, "επιχειρηματίες" της συμφοράς, εγωιστικές και αυτοκαταστροφικές μεγαλομεσαίες κοινωνικές ομάδες. Το Δημόσιο χρέος είναι ο άνομος πλουτισμός και η χλίδα του 30 % των συμπολιτών μας. Δεν φταίει γι αυτό το 70 %.
      Από πρακτικό πνεύμα και common sence (που λένε οι Αγγλοσάξωνες) πώς πάμε;

  71. Δεξιοτέχνης avatar
    Δεξιοτέχνης 14/03/2012 22:16:39

    Μπράβο σε όλους τους νεοδημοκράτες.Συνεχίστε τις αναλύσεις και στο τέλος θα βρείτε για ποιό λόγο θα ψηφίσετε ΝΔ.
    Παρεπιπτόντως το μνημόνιο εχει ψηφιστεί και ειναι ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟ αυτο το ξέρουν και οι πέτρες.
    Εκείνο που δε φαίνεται να έχετε καταλάβει είναι το γεγονός οτι μπορείτε να ψηφίσετε όποιον θέλετε άφοβα διότι όποιος και αν βγεί στη κυβέρνηση κουμάντο θα κάνουν άλλοι.

    • Stefanos avatar
      Stefanos @ Δεξιοτέχνης 14/03/2012 22:49:53

      Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου. Μόνο σε μία χώρα σαν την Ελλάδα της Α-παιδείας είναι δυνατό να υπάρχουν πολίτες που ακόμη συμπεριφέρονται, μετά απ' όσα μας έχουν κάνει, σαν ΠΡΟΒΑΤΑ. Θέλω απλά να ελπίζω ότι στις εκλογές που έρχονται θα πάρουν ένα μάθημα οι απατεώνες πολιτικοί του ΠΑΣΟΚ και δυστυχώς και της ΝΔ, που θα τους μείνει αξέχαστο.

  72. alitrotos pontos avatar
    alitrotos pontos 14/03/2012 23:54:44

    Για ένα πράγμα μόνο λυπάμαι.4 ώρες περίμενα έξω από το εργατικό κέντρο της
    πτολεμαίδας για να ψηφίσω τον Αντώνη Σαμαρά.Σ΄αυτές της 4 ώρες μάλωσα
    με φίλους και γνωστούς που είχαν στήσει περίπτερο της ντόρας.Τώρασκέφτομαι
    γιατί γελούσαν όλοι αυτοί μαζί μου όταν τους μιλούσα για "λαϊκή δεξιά".
    Δυστυχώς ο Αντώνης Σαμαράς με απογοήτευσε.Έχω πάρει τις αποφάσεις μου και θα τις καταθέσω στην κάλπη.
    Φαήλο είσαι πραγματικός αγωνιστής και ο Αντώνης Σαμαράς πρέπει να σου
    οφείλει "αιώνια" ευγνωμοσύνη.Την ώρα που το καράβι βουλιάζει είσαι από τους
    λίγους ανθρώπους που τον στηρίζουν με πάθος.

  73. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 15/03/2012 00:25:20

    Αυτοί οι πολλοί και αληθινοί άνθρωποι,ίσως δεν θα έπρεπε να είχαν όλοι δικαίωμα ψήφου.Ως αποτέλεσμα της χρήσης τα τελευταία χρόνια το λέω,όχι ως ιδεολογία.
    Αλλά αφού δεν γίνεται αλλιώς,ας πάνε να ψηφίσουν έστω και ως αντίδραση αηδείας.Το θέμα είναι να μην αμφισβητηθεί ο νικητής και αυτός να μην αμφισβητήσει τις θυσίες της κοινωνίες στην προσπάθεια να δούμε φως...

  74. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 15/03/2012 01:45:40

    Με τρώει η γλώσσα μου να απαντήσω στο ερώτημά σου, φίλε Φαήλε. Δεν ξέρω τί και ποιοί έχουν καταλάβει το πού πάει το πράγμα με την κυβέρνηση «Παπαδήμιου», τις ανεμοδούριες δηλώσεις Καψή, καθώς και την εκκωφαντική σιωπή κάποιων επικεφαλής «συμβολικών» υπουργείων!
    Εκείνο όμως που έχω εμπεδώσει πλέον, είναι πως η Ν.Δ. καθημερινά κουρεύει την αυτοδυναμία της, που ομολογουμένως την είχε στην τσέπη, ενώ δίνει το δικαίωμα να ανασυγκροτείται το κόμμα που εκτέλεσε την εντολή των ΔαΝεισΤών, περί της χειροπόδαρα παράδοσης της χώρα μου και παράλληλα να ξεφυτρώνουν καινούργια κόμματα, για του ψύλλου το πήδημα.
    Κι αρχίζω να ψυχανεμίζομαι, πως στην πίσω μεριά του μυαλού τους μπορεί να ετοιμάζουν εκπλήξεις, ακόμα κι αν γίνουν οι εκλογές στις νέες γνωστές ημερομηνίες, ακόμα κι αν είναι –που θα είναι - πρώτο κόμμα η Ν.Δ. Δηλαδή να απαιτήσουν οι συνιστώσες του νέου κυβερνητικού σχήματος την πρωθυπουργία ενός δήθεν πιο «κοινής αποδοχής» προσώπου!
    Μέρες τώρα μου στριφογυρίζει στο μυαλό πως κάποιος με τη σιωπή του και το δήθεν συνθετικό προφίλ του, ράβει κουστούμι για μια τέτοια ορκωμοσία. Έτσι κι αλλιώς ο Αντώνης τους πέφτει πάντα βαρύς στα στομάχια τους, γιατί να μην επιλέξουν και επιβάλουν κάτι πιο εύπεπτο, πιο βολικό εν τέλει;

  75. Νίκος Παναγιωτόπουλος avatar
    Νίκος Παναγιωτόπουλος 15/03/2012 02:47:41

    Μου αρέσει ιδιαιτέρως πως όσοι βγάζουν κραυγές εναντίον του μνημονίου και των ξένων, υπερασπιζόμενοι τάχα την ανεξαρτησία της Πατρίδας, ηθελημένα αποσιωπούν πως για να γίνει πραγματικά ανεξάρτητη η Πατρίδα πρέπει να αποκοπή από την ανάγκη δανεισμού. Και άρα να μάθει να ζει με ότι παράγει.

    Έφτασα στο συμπέρασμα πως αυτοί τελικά είναι και οι δούρειοι ίπποι όσων κερδίζουν από το να κρέμεται η χώρα στις δόσεις και τα τοκοχρεολύσια. Με εύκολο λαϊκιστικό λόγο, παίζουν το παιχνίδι όσων έχουν συμφέρον η Ελλάδα να μην αλλάξει ποτέ.

    Αλλιώς γιατί τόσο μανία εναντίον όσων υπερασπίζονται ένα πιω αποτελεσματικό κράτος που δεν θα ξεζουμίζει την οικονομία αλλά θα είναι στην υπηρεσία του πολίτη;

    Γιατί να μην μπορούν να παραδεχθούν πως η κοινωνία πρέπει να αλλάξει δομές για ένα ελεύθερο αύριο;

    Τους αρέσει η σημερινή κατάσταση (ή έστω η κατάσταση του 2010 πριν τα μέτρα); Χαίρονται αυτή την κοινωνία και αισθάνονται υπερηφάνεια;

    • tak avatar
      tak @ Νίκος Παναγιωτόπουλος 15/03/2012 08:20:09

      Είναι ακριβώς όπως τα γράφεις! Πλειοδοτούν δε σε πατριωτισμό εκ του ασφαλούς. Νερό ρίχνουν στο μύλο του οποιουδήποτε ασχημονεί εναντίον της χώρας μας και εμμέσως ή αμέσως διαιωνίζουν την απαράδεκτη κατάσταση του σήμερα, π.χ. αυτά που συμβαίνουν στο ΙΚΑ!

    • JOHN avatar
      JOHN @ Νίκος Παναγιωτόπουλος 15/03/2012 17:48:56

      Αγαπητε Νικο δεν χρειαζονται μνημονια για ν αλλαξουν οι δομες του κρατους.Πολιτικη βουληση χρειαζεται.Αξιοκρατια και ΟΧΙ στη πελατειακη σχεση και σε διαβρωμενους κοματικους μηχανισμους που εξ ορισμου φερνουν τη καταστροφη!

      • Νίκος Παναγιωτόπουλος avatar
        Νίκος Παναγιωτόπουλος @ JOHN 15/03/2012 19:48:20

        Συμφωνώ! Αυτά που αναφέρεις είναι τα βασικά.

        Ο λόγος μου είναι εναντίον αυτών που φωνάζουν αλλά ουσιαστικά υπερασπίζονται την κατάσταση που μας έφερε έως εδώ.

        Όσων αφορά στο μνημόνιο, δυστυχώς έτσι που ήρθαν τα πράγματα (δηλ. που τα έφερε το ΠΑΣΟΚ με την εγκληματική απραξία του κρίσιμου εξαμήνου), η Ελλάδα έπρεπε να βρει πηγή χρημάτων και φτάσαμε στο μνημόνιο. Δεν θέλω όμως να σταθώ στο μνημόνιο καθώς άλλοι είναι πιο ειδικοί να το αναλύσουν.

        Το μήνυμα μου είναι πως πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε πως χρειαζόμαστε επειγόντως

        (1) ένα διαφορετικό κράτος, που στέκεται στα πόδια του και είναι στην υπηρεσία της κοινωνίας, και

        (2) μια κοινωνία που είναι ειλικρινής με τον εαυτό της, δηλαδή που ζει στα μέτρα των δυνατοτήτων της και που καταλαβαίνει πως κάθε πράξη αναξιοκρατίας εν τέλει βουλιάζει το κοινό καράβι αργά ή γρήγορα.

        Όσο παράγουμε ρουσφέτια, ελλείμματα και αναποτελεσματικότητα, τόσο θα έχουμε δάνεια, μνημόνια και αλυσίδες!

  76. Τακενάρδης avatar
    Τακενάρδης 15/03/2012 12:24:54

    Κύριε Φαήλο Κρανιδιώτη σας ρωτάω ανοιχτά και επιθυμώ να μου απαντήσετε αφού πρώτος-πρώτος θέσατε τον ευατό σας στην διάθεση του Σαμαρά:

    Είστε υπέρ του ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΙΙ και των εφαρμοστικών νόμων που έρχονται;

  77. maria avatar
    maria 15/03/2012 17:34:44

    ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΑΤΕ ΠΟΣΟ ΑΝΑΓΚΗ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΕΠΙΣΤΗΘΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΣΑΣ ΑΝΤ.ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ.ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΛΕΣ
    ΤΙΣ ΘΥΣΙΕΣ ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ,
    ΟΜΩΣ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ "ΑΘΩΟΤΗΤΑΣ"ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΙ,
    ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΛΗΡΟΔΟΤΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΖΕΡΙΑ,ΜΙΖΕΡΙΑ,ΜΙΖΕΡΙΑ...
    ΝΑΙ, ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ,ΟΜΩΣ
    Η ΝΔ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΙΡΗ ΕΥΘΥΝΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ,ΠΛΕΟΝ ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΕΣ.
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΧΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ Η ΝΑ ΜΑΡΑΖΩΣΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΗΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΗΣ ΣΥΝΤΑΓΗ.
    ΜΕ 500 Η 400 Η 300 ΜΙΣΘΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΟΥΝ,ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ,ΠΑΙΔΙΑ ΚΛΠ.ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΝ "ΚΙΝΕΖΑΚΙΑ"
    ΤΟΤΕ ΤΙ ΛΟΓΟ ΕΧΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ?????

  78. xristos avatar
    xristos 15/03/2012 19:11:09

    ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΕΥΡΩ ΘΕΛΑΤΕ Ε ???
    Παρτε στα μουτρα 400 δις χρεη της Ελλαδας... Παρτε χρεοκοπεια... ξεπουληστε στους ξενους τα παντα στη χωρα...Παρτε ΔΝΤ, μνημονια, psi και δανειακες συμβασεις.... παρτε 1,5 εκατομυριο ανεργους, 400 ευρω μισθο, φτωχια και αυτοκτονιες... παρτε ληστειες, δολοφονειες, πορνεια και ναρκωτικα... παρτε ακρίβεια σε ολα τα προιόντα και 1,80 το λιτρο την βενζινη...

    • tak avatar
      tak @ xristos 16/03/2012 17:24:50

      Ειδάλλως;