#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/03/2010 21:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Μεσαία Τάξη τετέλεσται

 



Μια πρώτη ανάλυση του νέου φορολογικού νομοσχεδίου που κατέθεσε η κυβέρνηση και που πιστεύει ότι θα αλλάξει ριζικά το τοπίο στην Ελλάδα, βγάζει ένα αβίαστο συμπέρασμα: Η μεσαία τάξη τετέλεσται. Πλέον στην Ελλάδα του ΠΑΣΟΚ (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υπάρχουν διαχρονικές ευθύνες για το κατάντημα της χώρας) θα υπάρχουν δύο τάξεις: Οι φτωχοί (μαζί με τους νεόπτωχους φυσικά) και οι πλούσιοι. Οι τελευταίοι είναι οι παραδοσιακοί πλούσιοι, δηλαδή εφοπλιστές, επιχειρηματίες, γνωστά τζάκια, εργολάβοι και σ’ αυτούς θα προστεθούν οι λακέδες της εξουσίας, στην προκειμένη περίπτωση οι πράσινοι γυμνοσάλιαγκες που θα κονομήσουν τα επόμενα χρόνια. Αλλά γι’ αυτούς δεν χαραμίζουμε ούτε λέξη. Μας ενδιαφέρει η πρώτη τάξη, αυτή των φτωχών.

Μια σειρά από ρυθμίσεις του νομοσχεδίου δηλώνουν ακριβώς πώς θα εξαφανιστεί η μεσαία τάξη η οποία αποτελείται από μορφωμένους ανθρώπους με ένα και δύο πτυχία, με καλές θέσεις στα κρατικό μηχανισμό και τον ιδιωτικό τομέα και με ένα εισόδημα αντάξιο της αξίας τους και ικανό να τους κάνει να περάσουν μια καλή ζωή χωρίς υπερβολές. Είναι κυρίως οικογένειες που δουλεύουν και οι δύο, φέρνουν 3-4 χιλιάδες ευρώ στο σπίτι, έχουν στεγαστικό δάνειο και κάποιες κάρτες, έχουν αυτοκίνητα και μπορούν να κάνουν μια – δυο εβδομάδες διακοπές. Όλοι αυτοί λοιπόν θα βρεθούν μπροστά σε μια νέα πραγματικότητα.

1. Κατ’ αρχάς οι φορολογικές κλίμακες θα τους αφαιρέσουν εισόδημα αφού, όσο κι αν η κυβέρνηση διατείνεται ότι μειώνεται η φορολογία μέχρι 40.000 ευρώ αυτό είναι ένα μεγάλο ψέμα. Από τη μια τους δίνει λεφτά κι από την άλλη θα τους τα πάρει διπλάσια. Η κατάργηση και μόνο μιας σειράς φοροαπαλλαγών, όπως η έκπτωση από το φορολογητέο εισόδημα των τόκων στεγαστικών δανείων θα εκτοξεύσει τον τελικό φόρο.

2. Το ακίνητο μπαίνει ακόμη μια φορά στο στόχαστρο. Είτε με τη μορφή του ΦΜΑΠ για όποιον έχει ακίνητο αξίας 400.000 ευρώ, είτε με τους φόρους μεταβίβασης για πρώτη κατοικία είτε με το ψαλίδι στην έκπτωση των τόκων το οποίο σημαίνει ότι στεγαστικά δάνεια τέλος. Καταργήθηκε το αφορολόγητο για πρώτη κατοικία μέχρι 200 τ.μ. με αποτέλεσμα όποιος είχε όνειρο να αγοράσει ένα σπίτι κάπως άνετο για την οικογένειά του ή σε μια μεσαία ή ακριβή περιοχή θα πρέπει να το αναβάλλει. Αν ήθελε η κυβέρνηση πιο φιλολαϊκό μέτρο έπρεπε να διατηρήσει ένα αφορολόγητο μέχρι 150 τ.μ. για να βοηθήσει τις οικογένειες να κάνουν ένα ξεκίνημα. Κι αν ήθελε ας επέβαλε φόρο για τις πανάκριβες περιοχές όπως η Εκάλη και η Βουλιαγμένη.

3. Το τυράκι για τη φάκα είναι η αύξηση των αντικειμενικών αξιών από την επόμενη χρονιά. Τότε θα πιαστούν πολλοί οι οποίοι τώρα ελπίζουν ότι με αφορολόγητο 200 και 250 χιλ. θα αγοράσουν κάποιο σπίτι.

4. Άδικο μέτρο είναι επίσης η φορολόγηση με 10% και 20% των αποζημιώσεων για απολύσεις. Και σε διώχνουν δηλαδή από τη δουλειά και θα πληρώσεις φόρο στο κράτος.

5. Όσο για τα τεκμήρια διαβίωσης, μαζί με τα ξερά θα καούν και τα χλωρά να το δείτε αυτό. Μπορεί όποιος φοροδιαφεύγει να κληθεί να πληρώσει φόρο αλλά και αυτός που δήλωνε μέχρι τώρα όλα του τα εισοδήματα θα πιαστεί στο δόκανο της εφορίας.

6. Για τον ΦΜΑΠ: αν κάποιος είχε την τόλμη να αγοράσει στο παρελθόν κάποια ακίνητα για να έχει ένα σταθερό εισόδημα τώρα θα πληρώνει φόρο για πάνω από 400.000 ευρώ αξία ακόμη κι αν τα ακίνητά του δεν του προσφέρουν απολύτως κανένα έσοδο. Και κερατάς και δαρμένος δηλαδή.

7. Τέλος, για τις αποδείξεις τι να πούμε. Θα πρέπει να καταναλώνουμε για να μαζεύουμε αποδείξεις και να χτίσουμε αφορολόγητο. Αν δεν ξοδέψουμε τα λεφτά που βγάζουμε με κόπο τότε θα πληρώσουμε φόρο. Και έτσι θα κινηθεί η αγορά. Σατανικό σχέδιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 19/03/2010 21:39:21

    Κανονικό Σοβιετ δηλαδή. Οι προλετάριοι από την μια και οι εκλεκτοί του κόμματος από την άλλη.
    Και ύστερα φωνάζουν κάποιοι ανίδεοι και ημιμαθείς πως αυτά είναι καπιταλιστικά μέτρα.
    Ο σοσιαλισμός είναι η μαζική εξαθλίωση.

  2. Ηλίας avatar
    Ηλίας 19/03/2010 21:42:10

    Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα της μοχθηρίας του φορολογικού είναι ότι πλέον μπαίνει τεκμήριο στο να ... είσαι ζωντανός και να αναπνέεις! €3000 για τον άγαμο και €5000 για τον παντρεμένο!

  3. anonymous avatar
    anonymous 19/03/2010 21:58:28

    Αν εγώ είχα λεφτά δε θα επένδυα μία στην Ελλάδα. Αν ήμουν 20 θα πήγαινα μέχρι τα 25 στην Αγγλία θα έπαιρνα την Αγγλική υπηκοότητα και θα ερχόμουν στην Ελλάδα ως κοινοτικός. Ούτε τεκμήρια ούτε τίποτε.
    Στους Πακιστανούς γιατί δε βάζει τεκμήρια;

    • Orestios avatar
      Orestios @ anonymous 19/03/2010 22:33:55

      χο! χο! Δεν μπορεί να βάλει στους Πακιστανούς. Να πάει ενάντια στην απίτηση των Πακιστανών? Δεν είναι σωστό.
      Μόνο οι Έλληνες είναι βόδια και δέχονται τον ζυγό.

  4. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 19/03/2010 22:10:50

    Αν παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειές σου δεν βρίσκεις για να "ζευγαρώσεις", τί φόρο -πρόστιμο- πληρώνεις;

  5. donaE avatar
    donaE 19/03/2010 22:13:37

    Μας θελουν ακτημονες.Θα τα αγορασουν ολα οι ξενοι.

  6. neotera avatar
    neotera 19/03/2010 22:24:06

    Μια καλή κίνηση θα ήταν να σχηματιστεί ένα όργανο ενημέρωσης για την ελλάδα στην ευρώπη. Να εξηγήσουμε και να γίνει ευρέως γνωστή η ιδιαιτερότητα της παρούσας επίθεσης εναντίον του ελληνικού λαού. Τι είδους πείραμα πάνε να κάνουνε στην πατρίδα μας τα αμερικανοκίνητα φασισταριά και πάνω σε τι κεκαρμένη γη πάνε να ανοικοδομήσουν τον πλανητικό ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΣΜΟ. Οφείλουμε να απαιτήσουμε ΚΑΘΑΡΣΗ και ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ.

    • ν γεωργιοπουλος avatar
      ν γεωργιοπουλος @ neotera 20/03/2010 01:16:12

      Οσοι νομιζετε πως προκειται για αμερικανοκινητα φασισταρια και καπιταλιστικη συνωμοσια πλανασθε. Ο ανθρωπος (ΓΑΠ) αποφασισε να κανει σοσιαλισμο. Να δουλευεις μια ζωη και να εξαρτασαι απο το κρατος. Να εχεις το κρατος συνεταιρο στην περιουσια σου, να φορολογειται ο κοπος σου και να πηγαινει σε αλλους.
      Η δυναμη του πολιτη ειναι εξωκρατικη. Οταν εξαρτασαι οικονομικα απο το κρατος, εξαρτασαι απο την εξουσια. Δικαιωμα στην επιλογη!

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/03/2010 00:23:44

    Πολλοί οικονομικά επιφανείς Ιουδαίοι της Διασποράς, μεταξύ αυτών και η οικογένεια Rotschild, αγόραζαν γη στην Παλαιστίνη μετά τη Διακήρυξη Μπαλφουρ.
    Κάποια στιγμή, μετά το 1948, όταν, εκτός των των άλλων, οι Παλαιστίνιοι είπαν "μα αυτή η γη είναι δική μας", τους απάντησαν "όχι αγαπητά μας παιδιά, αυτή η γη μάς ανήκει, ιδού οι τίτλοι".

    Κάτι παρόμοιο γίνεται στην Ελλάδα, αλλά κανένας δεν μιλάει.
    Η μεσαία τάξη, δηλαδή σαν να λέμε όλοι οι Έλληνες, φτωχαίνει βίαια.
    Ήδη, με τις κοινοτικές ντιρεκτίβες, "απαγορεύτηκε η απαγόρευση" απόκτησης ελληνικής γης από αλλοδαπούς.
    Αλβανοί αγοράζουν κτήματα και διαμερίσματα.
    Πλούσιοι ξένοι και trusts σε νησιά και τις πιο όμορφες περιοχές.
    Τούρκοι, με χρηματοδότηση της Άγκυρας στη Θράκη.
    Ενδεχόμενη βίαιη υποτίμηση, με επαναφορά της δραχμής, θα κάνει ακόμα πιο εύκολη την απόκτηση γης, σε συνδυασμό με την αδυναμία των γηγενών να πληρώσουν φόρο κατοχής (και όχι απόδοσης) των ακινήτων.

    Όχι, σίγουρα, δεν υπάρχει κανένα σχέδιο.
    Κανένας δεν έβαλε με το ζόρι 3 εκατ. Έλληνες ψηφοφόρους να ψηφίσουν πρωθυπουργό τον αβάφτιστο.

    Αλλά βρε παιδί μου, το ΠΑΣΟΚ, μόνο σε 5 μήνες τα κατάφερε όλα αυτά ;
    Θαύμα - θαύμα !

    • anonymous avatar
      anonymous @ Προφήτης 20/03/2010 10:23:05

      Στην περιοχή μου γινόταν αυτό το 1950+. Αυτή τη στιγμή τα ακίνητα έχουν περάσει πάλι σε Ελληνικά χέρια.

  8. ν γεωργιοπουλος avatar
    ν γεωργιοπουλος 20/03/2010 01:09:51

    Η μεσαια ταξη στην Ελλαδα επαιξε τον ρολο του εχοντα και κατεχοντα. Οσοι εχουν ενα ακινητο αντι να ανταμιεφθουν ως αποταμιευτες και παραγωγοι τιμωρουνται. Αντιθετα ο μπουζουκοβιος, καζινοβιος και καθε αλλος ραντιερης ανταμοιβεται. Το επομενο μετρο διαλυσης της μεσαιας ταξης ειναι το διαλυμενο σχολειο, βορα των εθνομηδενιστων και το πανεπιστημιο βορα των μπαχαλακηδων. ΕΚΕΙ θα διαλυθει εν τοις πραγμασι η κοινωνικη κινητικοτητα και θα μετατραπει η χωρα σε ενα απεραντο πολιτικα ορθο χυλο. Ηδη αυτα τα μετρα στοχευουν στο να μην μπορει ο ελληνας οικονομικα να στηριξει την παιδεια του παιδιου του. Τα φροντιστηρια, τα ιδιωτικα σχολεια, οι σπουδες γινονται απλησιαστα για τον μεσο Ελληνας. Οι κερδισμενοι των παροχων, οι μεταναστες οπως σε καθε κρατος προνοιας.
    Καλως ηλθατε στον Σκανδιναβικο σοσιαλισμο αλα Ελληνικα.

  9. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 20/03/2010 08:44:08

    ΟΡΕΣΤΙΕ θέλεις επειγόντως ψυχίατρο ,δεν αντέχεις την σκληρή πραγματικότητα ότι δηλαδή το σύστημα που με θρησκευτική ευλάβεια προσκυνάς δείχνει το απάνθρωπο πρόσωπο του.Πρόσεξε στρουθοκάμηλε τον ΣΕΒ, τους τραπεζίτες,το διεθνές κεφάλαιο ,ενθουσιασμένοι με τα μέτρα της κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ , με την στήριξη ΝΔ-ΛΑΟΣ..αυτά είναι τα γεγονότα και καμμιά ιδεοληψία σαν την δική σου δεν μπορεί να τα αλλάξει...Η ΔΕΞΙΆ ΚΥΒΕΡΝΆΕΙ ΜΕ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ γι'αυτό και η αντιπολίτευση της ΝΔ είναι αναιμική και ο Καραχεριχερι στηρίζει...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΑΝΑΓΟΣ 20/03/2010 10:29:37

      Είσαι ένας βλακας με περικεφαλαία.

    • άστεγος avatar
      άστεγος @ ΠΑΝΑΓΟΣ 21/03/2010 09:08:59

      Πανάγε, εάν φτιάχνεσαι με την Αλέκα, σου προτείνω να το κοιτάξεις.

  10. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 20/03/2010 08:54:28

    ΩΡΑΙΟΣ ...ΑΧΤΑΡΜΑΣ έχουν γίνει ΠΑΣΟΚ, Νέα Δημοκρατία και ΛΑ.Ο.Σ.! Μιλάμε για πραγματικό κουβάρι!

    Το ΠΑΣΟΚ - και μάλιστα μέσω του πρωθυπουργού - έχει χαρακτηρίσει το ΛΑ.Ο.Σ. «υπεύθυνη δύναμη», πλην όμως ενίοτε κατηγορεί τη Νέα Δημοκρατία για σύμπλευση με τον ΛΑ.Ο.Σ.

    Η Νέα Δημοκρατία καταγγέλλει το ΠΑΣΟΚ για ανικανότητα, πλην όμως δηλώνει ότι θα ασκήσει υπεύθυνη αντιπολίτευση και στηρίζει τις δύσκολες επιλογές. Παράλληλα, κατηγορεί τον ΛΑ.Ο.Σ. ότι συντάσσεται με το ΠΑΣΟΚ.

    Ο ΛΑ.Ο.Σ. πάλι κατηγορεί τη Νέα Δημοκρατία για άνευρη αντιπολίτευση, το ΠΑΣΟΚ για διαφθορά, πλην όμως και αυτό στηρίζει την κυβέρνηση αφού «η πατρίδα» περνάει δύσκολες ώρες!

    Επειδή, όμως, όλοι αυτοί αποκλείεται ξαφνικά να τρελάθηκαν, είναι προφανές ότι έχουν βαλθεί να μπερδέψουν τον κόσμο. Κι αυτό για να μη δει ποιο είναι αυτό το σημείο στο οποίο πραγματικά συμφωνούν.

    Και δεν είναι άλλο παρά η στήριξη της πολιτικής υπέρ του κεφαλαίου και κατά των εργαζομένων και μάλιστα συγκεκριμένα όπως εκφράζεται - απαιτητικά - σήμερα με την κυβερνητική πολιτική.

    Τελικά, κάθε κουβάρι ξεμπερδεύεται εύκολα, αρκεί να βρεις το σωστό σημείο να το πιάσεις. Κι αυτό ακριβώς θέλουν να αποφύγουν.

  11. TopGunZ avatar
    TopGunZ 20/03/2010 09:13:46

    Ναι βρε με τη στήριξη της ΝΔ... Σε παράλληλη πραγματικότητα ζεις εσύ? Και ποιος σου είπε ότι ο καπιταλισμός στοχεύει στην εξαθλίωση των μαζών? Ο καπιταλισμός απαιτεί ισχυρή μεσαία τάξη, ακριβώς για να έχει "πελατεία". Κάτι σοβιετισμοί και φασισμοί είναι που θέλουν τον κοσμάκη "υποτελή" του κράτους, αμόρφωτο και πειθήνιο...

  12. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 20/03/2010 12:08:52

    Όταν η πραγματικότητα σας ξεσκεπάζει βρίζετε δογματικά μυρμηγκάκια..
    Αυτός είναι κουφιοκεφαλάκηδες ο υπαρκτός καπιταλισμός σας...είτε στην κρατικομονοπωλιακή εκδοχή, είτε στην νεοφιλελεύθερη...
    Ημιμαθείς και ανιστόρητοι..

    • Determinism Is Dead avatar
      Determinism Is Dead @ ΠΑΝΑΓΟΣ 20/03/2010 12:45:36

      Χμ...σύντροφε, ΜΗΝ προσπαθείς να εφαρμόσεις την μαρξιστική ανάλυση, η οποία προϋποθέτει ισχυρές διαδικασίες παραγωγής και συσσώρευσης κεφαλαίου, σε μία χώρα που πέρασε απότομα από την προ-βιομηχανική στην μετα-βιομηχανική εποχή.

      Κεφάλαιο που δεν συσσωρεύεται, μέσω της
      (α) παραγωγικής κατανάλωσης - προσθήκη υπεραξίας στα μέσα παραγωγής διαμέσου της εργατικής δύναμης αλλά και της
      (β) ατομικής κατανάλωσης, όπως εκφράζεται από την αγοραστική δύναμη των εργαζομένων σε σχέση με την ικανότητα απόκτησης των μέσων συντήρησης,
      στο τέλος απλώς αναλώνεται και παύει να υπάρχει.
      Έτσι απλά.
      Καλά δεν σας κάνουν κανένα μάθημα εκεί στον Περισσό;

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ΠΑΝΑΓΟΣ 20/03/2010 14:00:57

      Ε, τι να κάνουν, δεν έχουν μελετήσει τον προφήτη Μαρξ, που προέβλεψε το μέλλον της ιστορίας. Αλλιώς βλέπεις τα πράγματα όταν γνωρίζεις εκ των προτέρων πώς θα καταλήξουν γιατί σου τα εξήγησε η απόλυτη αυθεντία (καθόλου δογματική στάση αυτή βέβαια). Καλύτερα κι από τις κρυστάλλινες σφαίρες των μαγισσών.
      Ο 'κρατικομονοπωλιακός καπιταλισμός' συνιστά λογική αντίφαση. Ο καπιταλισμός προϋποθέτει ελεύθερη αγορά κι αυτή δε δέχεται κρατικά μονοπώλια.
      Όπως λογική αντίφαση είναι και ότι η ΕΕ δηλώνει ταυτόχρονα ως αξίες της τον ελεύθερο ανταγωνισμό και το αντιπροσωπευτικό πολίτευμα. Δε γίνονται και τα δύο. Ως πρότυπα είναι αλληλοσυγκρουόμενα ενώ στην πράξη μπορούν να συνυπάρξουν μόνο για περιορισμένο χρονικό διάστημα και σε ορισμένα πεδία. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί να επιλέξει τι προτιμά. Η ΕΕ υποστηρίζει και προωθεί την παγκοσμιοποίηση οπότε θα προτιμήσει το κέρδος από τον πολίτη.
      Κρίμα που πολλοί που νομίζουν ότι πολεμάνε την παγκοσμιοποίηση στην πραγματικότητα την ενισχύουν. Α ρε μπαγάσα Μπαρξ, τους ξεγέλασες όλους.

    • άστεγος avatar
      άστεγος @ ΠΑΝΑΓΟΣ 21/03/2010 09:12:45

      Πανάγο, δεν βρέθηκε ένας χριστιανός να σε πληροφορήσει ότι ο κομμουνισμός πέθανε το 1989;
      Το όνομα Γκορμπατσώφ δεν σου λεει τίποτε;

  13. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 20/03/2010 12:51:17

    O Kαπιταλισμός είναι παγκόσμιο εξυπνάκια μου..και τώρα έχουμε κρίση υπερσυσσώρευσης..
    "Όποιος αισιοδοξεί ότι θα τιθασευθεί η ανεργία με την παρούσα οικονομική κρίση προφανώς εθελοτυφλεί. Έρχονται, δυστυχώς, οδυνηρές καταστάσεις. Με λύπη προβλέπουμε ότι ο ιδρώτας των εργαζομένων θα αντικατασταθεί με αίμα", μας είπε α εκπρόσωπος του ΛΑΟΣ, Κ. Αιβαλιώτης.

    Στην ίδια ρότα και ο Καρατζαφέρης, ειδικά τώρα που έχει την αίσθηση –και όχι άδικα εδώ που τα λέμε- ότι συγκυβερνά, προχωράει ένα βήμα παραπάνω ζητώντας από την κυβέρνηση να πάρει τα μέτρα της για τις αντιδράσεις που έρχονται.

    Όταν «ο ιδρώτας των εργαζομένων θα αντικατασταθεί με αίμα» -τι ακριβώς να εννοούσε το Καρατζαφερέικο στέλεχος;- η εργατική τάξη δεν πρόκειται να μείνει με σταυρωμένα χέρια και αυτό το οσμίζεται πολύ καλά το ακροδεξιό πολιτικό μόρφωμα που λέγετε ΛΑΟΣ (Με τι μορφές πάλης και με ποια δυναμική θα αντιδράσει είναι το ζητούμενο).

    Ο Γ. Καρατζαφέρης, λοιπόν, προέτρεψε το ΠΑΣΟΚ να ενισχύσει περεταίρω τους κατασταλτικούς μηχανισμούς του κράτους και παράλληλα να ικανοποιήσει όλα τα αιτήματα των αστυνομθκών προφανώς γιατί τώρα το σύστημα τους έχει περισσότερο ανάγκη από κάθε άλλη φορά.
    «Να συνειδητοποιήσουμε ότι μπρος στην απειλή που αντιμετωπίζει η κοινωνική ειρήνη, πρέπει να ξέρουμε ότι ο αστυνομικός θα κληθεί να δώσει το "παρών". Τουλάχιστον, αν μη τι άλλο, να μην αισθάνεται αδικημένος για άλλη μια φορά», είπε χαρακτηριστικά ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ.

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ ΠΑΝΑΓΟΣ 20/03/2010 20:11:19

      κε Πανάγο

      Σας αρέσει να εκφέρετε γνώμη με το "κύρος" της "σοσιαλιστικής-κομουνιστικής" αυθεντίας....μάθετε ότι αυτά τα "συστήματα "μας έχουν τελειώσει....ότι υπήρχε στο ράφι εξαντλήθηκε.....και δεν υπήρξε ανανέωση απ'τον προμηθευτή ...άρα τέλος....όσοι πήραν πήραν...τώρα έχουμε να κάνουμε με άλλα σχέδια και άλλα συστήματα....χαοτικά....που δεν υπακούουν σε κανόνες σοσιαληστικούς ή καπιταλιστικούς.....είμαστε δηλαδή μαλιά κουβάρια....και πρέπει να συμαζευτούμε και να δούμε γύρω μας....ταμπελώνοντας κάποιοι κάποιους εξυπηρετούν κάποιους άλλους που τώρα κυβερνάνε ,και έχουν πολύ βοήθεια, γι'αυτό και κυβερνάνε....δεν χρειάζονται αυτόκλητους υπερασπιστές....

      αλλά μιά απορία έχω:
      τόση λαίλαπα εναντίων του απλού κοσμάκη και η "αριστερά" δεν μπορεί να καρπωθεί και να μετουσιώσει την δυσαρέσκεια του κόσμου σε κομματικά οφέλη...γιατί;

      και ένα παράπονο: πότε επιτέλους θα ακούσουμε και μια απλή και καθαρή κουβέντα από σας; τα κουβαρο-μπερδεμενο-ακαταλαβιστικο-μπουρδολογήματα μόνο για απλούς ανθρώπους της εργατιάς και του λαού δεν είναι........αν θέλετε τον λαό με το μέρος σας βγείτε στο δρόμο μποστά έτοιμοι να ματώσετε και δώστε στον αέρα μια ΙΑΧΗ....αυτό περιμένει ο κοσμάκης από την αριστερά........και ελπίδα.....παλιοδεκανίκια της κάθε είδους καθεστυκίας τάξης με το ποσοστό της "ασφαλούς γωνίτσας σας" να μας το παίζετε "προοδευτικοί και μπροστάρηδες"............μπροστά ρε....και ματώστε.....ο κόσμος αιμοραγεί σήμερα.

  14. fit for fun avatar
    fit for fun 20/03/2010 13:34:45

    Καθαρή ανοησία να λες αυτά τα μέτρα σοσιαλιστικά. Σοσιαλιστικά θα ήταν αν οι φόροι συνοδεύονταν π.χ. από δωρεάν υγεία και παιδεία, τότε οι περισσότεροι θα συμφωνούσαν, αλλά συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Στη Σουηδία, χώρα έτη φωτός μπροστά από την Ελλάδα σε όλα τα επίπεδα (όπως και οι άλλες σκανδιναβικές χώρες), πολιτικές που προσβλέπουν σε μείωση της φορολογίας και "απελευθερώσεις" τρώνε εδώ και δεκαετίες μαύρο στις εκλογές.

    Διαφεύγει επίσης σε πολλούς ότι σε χώρες όπως η Βρετανία ή η Αυστραλία, που λόγω άγνοιας τις θεωρούν πιο "καπιταλιστικές", η πρόνοια που απολαμβάνουν οι πολίτες είναι υψηλότατου επιπέδου με μέριμνες που θα τις έλεγαν "σοσιαλιστικές".

    Μάλιστα η σύγχυση αυτή χαρακτηρίζει άτομα όλων των πολιτικών χώρων στην Ελλάδα, όπου στις σπάνιες περιπτώσεις που προωθείται μια προοδευτική και δίκαιη και ως εκ τούτου σοσιαλιστική πολιτική, αντιδρούν και οι αριστερές δυνάμεις είτε από συνήθεια είτε επειδή θίγονται συντεχνίες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ fit for fun 20/03/2010 17:56:55

      Εδώ πριν λίγο καιρό ηρωποιούσες έναν εγκληματία και θα μας μιλήσεις για καπιταλισμό? Δεν ξέρεις τί είναι και πέρδεσαι αντί να μιλάς.
      Ούτε σοσιαλισμός ξέρεις τί είναι.

    • ν γεωργιοπουλος avatar
      ν γεωργιοπουλος @ fit for fun 20/03/2010 21:30:49

      Οι Σκανδιναβικες χωρες εχουν ελευθερες απολυσεις. Αφηστε το Σουηδικο προτυπο, δεν ειναι παραδεισος επι γης και σε πολλα σημεια του θα το ελεγε κανεις ακραια νεοφιλελευθερο.

    • Sc transiy gloria mundi avatar
      Sc transiy gloria mundi @ fit for fun 21/03/2010 11:25:47

      @ ν γεωργιοπουλος
      Όπως γράφατε και αλλού, "Οι φοροι που πληρωνουν οι Δανοι ειναι στα υψη και αλκοολ στην Σουηδια μπορει να προμηθευτει καποιος μόνον σε κρατικο μπαρ". Και ξέρετε για πόσο καιρό δίνεται το επίδομα ανεργίας στις χώρες αυτές, και τι ποσοστό του μισθού είναι; Άν άκουγε τα νούμερα ο φίλος σας από το Σικάγο θα έβγαζε σπυριά, ακόμη κι εκεί που είναι. Αλλά τώρα, το Σικάγο φημίζεται πιά για άλλα τέκνα του, τον "σοσιαλιστή" Ομπάμα και τον "κομμουνιστή" Ράμ Ιμμάνιουελ!
      The times have changed, ο κόσμος που γνωρίζατε πέθανε στα ερείπια της Lehman και της AIG!
      Όντως, τυπικοί νεοφιλελεύθεροι οι Σκανδιναβοί! Μας δουλεύετε ψιλό γαζί;

  15. αιχμηρος avatar
    αιχμηρος 20/03/2010 16:21:06

    ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΥ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ....
    ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΥΡΙΩΣ ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΑΓΑΜΟΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΤΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ..
    ΑΥΤΟΙ ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ?
    ΤΙ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ??

  16. fatfat avatar
    fatfat 20/03/2010 18:21:07

    @ αιχμηρος......δεν θα δηλώσουν κατοικία,όπως κάνουν μέχρι σήμερα...απλώς και πάλι θα δηλώσουν ότι φιλοξενούνται από τους γονείς τους.....αφού τα σπίτια που μένουν(φιλοξενούνται), είναι στο όνομα των γονιών.....
    @ factorx....πολύς λόγος γίνεται σήμερα για την προτεινόμενη φορολογία στις αποζημιώσεις απόλυσης.....για να δούμε όμως τι ισχύει μέχρι σήμερα......όλες οι αποζημιώσεις απόλυσης σήμερα δεν υπόκεινται σε φορολογία μέχρι το ποσό των 20.000 EUR...μόνο τα ποσά πάνω από 20.000 EUR φορολογούνται και σήμερα....δηλαδή υπάρχει και σήμερα φορολογία στις αποζημιώσεις απόλυσης πάνω από 20.000 EUR.....άρα δεν πρόκειται για νέα φορολογία.....

  17. neos agrotis avatar
    neos agrotis 20/03/2010 18:29:28

    Παιδιά ελεος!!!!!!!
    Αν ειναι να εχουμε μεσαία τάξη που φοροδιαφεύγει συτηματικά και ζει προκλητικά καλύτερα να πεθάνει.
    Εκτος απο το μέτρο της φορολόγησης της αποζημίωσης της απόλυσης (και αυτό λογω της οικονομικής κρίσης) τα υπόλοιπα μέτρα ειναι απλή λογική.
    Ειναι μέτρα που εφαρμόζονται σε ολες τις "δυτικές οικονομίες" ..χρόνια τώρα και η μεσαία τάξη εκει, παρ ολο που δεν έκλεψε ΦΠΑ και δεν έκανε φοροδιαφυγή στο επίπεδο το δικό μας επιβιώνει.
    Κοιτάξτε απο εδω και πέρα που θα πηγαίνουν τα χρηματά σας, ελέξτε τους πολιτικους, και μην κοιτάτε μονο τον ευατούλη σας, γιατί οσο τους αφήνετε χωρίς έλεγχο θα σας ζητουν περισσότερα.

    • ν γεωργιοπουλος avatar
      ν γεωργιοπουλος @ neos agrotis 20/03/2010 21:23:54

      Και ο Σταλιν τα ιδια ελεγε για τους κουλακους, καταδικαζοντας τους σε πεινα και μαζικες εκκαθαρισεις. Πρεπει να καταλαβουμε πως κανεις δεν χρωσταει σε κανεναν τον πλουτο που παρηγαγε με νομιμα μεσα. Η φορολογια δεν ειναι για να ζησει ο πλησιον (χερια εχει να δουλεψει), αλλα για συλλογικα αγαθα που δεν μπορουν να παραχθουν αλλιως. Ασφαλεια, παιδεια κλπ.
      1)Στις δυτικες οικονομιες πλην ΗΠΑ δεν υπαρχει ιδιοκατοικηση, η Ελλαδα εχει πρωτοφανη μεγεθη ιδιοκατοικησης. Μεχρι προτινως και ελλειψει αλλων μορφων αποταμιευσης, το ακινητο ειναι αποταμιευτικο εργαλειο. Ειναι τουλαχιστον ανηθικο να τιμωρεις την αποταμιευση και να πριμοδοτεις την καταναλωση, αυτο δεν γινεται σε καμια δυτικη χωρα.
      2)Μια σημερινη τετραμελης οικογενεια χρειαζεται τουλαχιστον 2000 ευρω μηνιαιως για αξιοπρεπη διαβιωση, με πληρη καλυψη των αναγκων που δεν παρεχει το κρατος. Αρα τα περιφημα 25000-30000 ετησιως δεν ειναι πλουτος εχοντων και κατεχοντων, αλλα το μινιμουμ διαβιωσης για μια οικογενεια.
      3)Στις δυτικες κοινωνιες δεν υπαρχει φοροδιαφυγη γιατι υπαρχει ενα κοινωνικο συμβολαιο που λεει: Το κρατος σε φορολογει για να σου παρεχει κοινωνικες υπηρεσιες. Πολυ προσφατα το κοινωνικο αυτο συμβολαιο ειναι σε αμφισβητηση. Το λεγομενο κοινωνικο κρατος απορροφα τεραστιους πορους απο τις οικονομιες εις βαρος της παραγωγης.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ neos agrotis 20/03/2010 22:18:06

      Εχει παραχθει ο πλουτος στην Ελλαδα με νόμιμα μέσα?
      Εχει καμμία σχέση η αμεση φορολογια στην Ελλαδα με τις “δυτικές οικονομίες”?
      "με πληρη καλυψη των αναγκων που δεν παρεχει το κρατος" αμα δεν πληρώνεις φόρους πως να σου καλύψει το κράτος τις ανάγκες? μόνο δικαιώματα? Υποχρεώσεις.....
      "Το κρατος σε φορολογει για να σου παρεχει κοινωνικες υπηρεσιες"
      αυτό εννοώ και εγώ με το : Κοιτάξτε απο εδω και πέρα που θα πηγαίνουν τα χρηματά σας, ελέξτε τους πολιτικους, και μην κοιτάτε μονο τον ευατούλη σας, γιατί οσο τους αφήνετε χωρίς έλεγχο θα σας ζητουν περισσότερα.

    • ν γεωργιοπουλος avatar
      ν γεωργιοπουλος @ neos agrotis 21/03/2010 11:18:40

      Στην Ελλαδα εχει παραχθει και νομιμος και παρανομος πλουτος. Αλλα για να πιασεις τον δευτερο, δεν τιμωρεις τον πρωτο. Αν το κρατος δεν μπορει να πιασει την φοροδιαφυγη δεν φταιει ο αλλος (ο νομιμος) να του βαλεις τεκμηριο διαβιωσης.
      1)Η φοροδιαφυγη, το ρουσφετι ειναι η βαλβιδα αποσυμπιεσης της δυσαρεσκειας του κοσμου. Πιστευεις πως αν το πολιτικο συστημα δεν ειχε στησει την φοροδιαφυγη και τα ρουσφετια πως θα επιβιωνε?
      2)Τα προβληματα του κρατους δεν ειναι προβληματα κατα αναγκη χρηματοδοτησης. Παραδειγμα, ποσο να χρηματοδοτησεις περισσοτερο εναν δασκαλο να κανει την δουλεια του, που δεν την κανει. Εχει να κανει με θεσμους και νοοτροπιες που διαμορφωνονται. Οι Αμερικανοι δοκιμασαν στο πετσι τους αυτο που ελεγε ο Κεννετυ. Δηλαδη μην ρωτας τι κανει η πατριδα για σενα αλλα εσυ για την πατριδα. Λιγους μηνες αργοτερα τους εβαλε στο Βιετναμ και μετα καταραστηκαν την ωρα και την στιγμη που το πιστευαν. Το κρατος οφειλει να πεισει τον φορολογουμενο οτι θα κανει χρηστη διαχειριση. Ο εχων λαμβανειν παντα υποχρεουται να δειξει φερεγγυοτητα.
      3)Η αμμεση φορολογια στην Ελλαδα εχει αμεση σχεση αν προσθεσεις τις ιδιωτικες δαπανες υγειας και παιδειας που ανεβαζουν τον πραγματικο φορολογικο συντελεστη. Αν υπολογισεις επισης τα κοστη ευκαιριων του συνταξιοδοτικου εκει ειναι χειροτερα. Την διαφορα δηλαδη της αποδοσης της εισφορας στο ΙΚΑ με την αποδοση των ιδιων χρηματων σε μια απλη καταθεση. Εκει γινεται πραγματικη ληστεια.
      4)Αν επιβιωνει η Ελλαδα ειναι απο την μεσαια ταξη. Αυτη εχει μεινει να παραγει κατι, αυτη κανει παιδια για να χρηματοδοτουν τα ταμεια, αυτη κινει την αγορα. Ενα σοβαρο κρατος δινει κινητρα στην μεσαια ταξη. Εδω την θεωρει εχοντα και κατεχοντα.

    • Sc transiy gloria mundi avatar
      Sc transiy gloria mundi @ neos agrotis 21/03/2010 11:35:26

      Αλήθεια, τι "παράγει" η (μεγαλο)μεσαία τάξη στην Ελλάδα με το καταναλωτικό της μοντέλο; Κυρίως παραφουσκωμένα, πολύ πέρα από τα θεμελιώδη, ενεργητικά στις τράπεζες, δευτερευόντως υπερτιμημένα ακίνητα, ακόμη πιό υπερτιμημένα κόστη υγειονομικής περίθαλψης και άλλα ανάλογα. Και τι παρήγαγε με το παραγωγικό της μοντέλο; Άν εξαιρέσει κανείς το κλασικό "νεο-Αττικό" τοπία μαζί και τις 3 - 4 μεσανατολικά μπετονοποιημένες μεγαλουπόλεις, κυρίως αέρα κοπανιστό.

  18. Sc transiy gloria mundi avatar
    Sc transiy gloria mundi 21/03/2010 11:14:41

    Το φαινόμενο είναι παγκόσμιο:
    Ο (κρατικομονωπολιακός) κομμουνισμός πέθανε το 1989, ο (idiot) νεοφιλελευθερισμός επίσης, το 2009, και ο (εν γένει) καπιταλισμός δεν αισθάνεται καθόλου καλά τελευταία.
    Λέτε να πάμε πάλι πίσω στη φεουδαρχία; Κακό μέν, αλλά ίσως όχι και τόσο όσο φαίνεται εκ πρώτης όψεως, αρκεί κανείς ν' αναλογισθεί τ' άλλα δύο πεθαμένα).
    "Ίσως φταίνε οι "ακρίδες", ίσως φταίμε πάλι εμείς"! Αλλά οι δικές μας ακρίδες δεν ήταν τόσο οι λιγοστοί μας golden boys, ήταν κυρίως η νεόπλουτη αντιπαραγωγική και φοροδιαφεύγουσα μεγαλο-μεσαία τάξη, που άρχισε από τους μαυραγορίτες "λαδάδες" της Κατοχής, προχώρησε με τους εργολάβους της αντιπαροχής και των έργων οδοποίας (Εδώ Ροκανίζουν Εργολάβοι) και κορυφώθηκε με το δάσος από Νέα Τζάκια της Πασοκο-Νέας-Δημοκρατίας. Και τώρα πεθαίνει. Καλό κατευόδιο!

  19. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 22/03/2010 07:27:41

    Ν.Δ. ΠΑΣΟΚ. ΚΑΙ ΟΛΗ ΜΑΖΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑΣΟΥΜΕ ΟΛΗ ΜΑΖΗ Η ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΝΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΝΑΠΟΔΑ