Η Μέρκελ "παγώνει" τον Ομπάμα, ο Κάμερον τον "πουλάει" και η Κίνα στα χνάρια του Πούτιν
04/03/2014 18:46
του Τόμας Τζέφερσον
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Μέρκελ "παγώνει" τον Ομπάμα, ο Κάμερον τον "πουλάει" και η Κίνα στα χνάρια του Πούτιν

Η διαφαινόμενη παρακμή των Ηνωμένων Πολιτειών, ως εγγυητή της σταθερότητας ειδικά στην κρίσιμη γεωπολιτικά περιοχή της Κεντρικής Ευρώπης, είναι οιωνός κακών ειδήσεων και εξελίξεων για το μέλλον

Ξεκινώντας από την Κυριακή η Ουάσινγκτον μέσω του Υπουργού Εξωτερικών, Τζόν Κέρι, εξέφρασε βεβαιότητα για μεγάλη διεθνή υποστήριξη επιβολής οικονομικών κυρώσεων εναντίον τη Ρωσίας, στην περίπτωση που δεν απέσυρε τα στρατεύματα της από την Ουκρανία.

Δεν πέρασε ούτε ένα εικοσιτετράωρο και τα πρώτα σημάδια ότι αυτή η βεβαιότητα ήταν στον αέρα άρχισαν να έρχονται στην επιφάνεια. Άρχισε να γίνεται σαφές ότι δυο μεγάλες χώρες στην Ευρώπη, η Γερμανία και η παραδοσιακά στενότατη σύμμαχος των ΗΠΑ, Μεγάλη Βρετανία, δεν ήταν στο ίδιο άρμα με τον Μπαράκ Ομπάμα και την κυβέρνηση του.

Η στην ουσία ηγέτης της Ευρώπης και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, γερμανίδα Καγκελάριος, Άγκελα Μέρκελ, έκανε σαφές ότι δεν ήταν έτοιμη να προχωρήσει σε κυρώσεις και έχει διαλέξει το μονοπάτι της αποκαλούμενης διπλωματίας, το οποίο όμως δεν θα βασίζεται σε πάγωμα ρωσικών κεφαλαίων, πάγωμα έκδοσης βίζας σε Ρώσους, και άλλα μέτρα τιμωρίας στον οικονομικό τομέα, που επιθυμεί η Ουάσινγκτον. Αντιθέτως, επιλέγει την τακτική των απευθείας συνομιλιών με το Κρεμλίνο και την αποστολή διεθνών παρατηρητών από τον ΟΑΣΕ, για να εξετάσουν την κατάσταση στην Ουκρανία και να εξακριβώσουν εάν τα δικαιώματα των ρώσων στην εθνικότητα παραβιάζονται. Μια χρονοβόρα διαδικασία την οποία ευχαρίστως αποδέχθηκε η Μόσχα, δηλώνοντας ταυτόχρονα ότι οι παρατηρητές αυτοί θα χρειάζονταν μήνες προετοιμασίας για να επιτελέσουν σωστά την αποστολή τους.

Τα οικονομικά συμφέροντα της Γερμανίας με τη Ρωσία είναι τεράστια και η εξάρτησή της στο ρωσικό φυσικό αέριο εξίσου σημαντική. Ας μην ξεχνάμε ότι ο πρώην γερμανός Καγκελάριος, Γκέρχαρντ Σρέντερ, είναι αντιπρόεδρος της Gazprom.

Σαν να μην έφτανε αυτό το Λονδίνο, στην ουσία πουλάει στεγνά. Στην Ουάσινγκτον έπεσαν μασέλες, όταν ρεπορτάζ του BBC, αποκάλυψε κυβερνητικό έγγραφο που τάσσονταν εναντίον συμμετοχής της Μεγάλης Βρετανίας σε οικονομικές κυρώσεις και αποκλεισμό των ρωσικών επενδύσεων στο City του Λονδίνου. Μιλάμε για δισεκατομμύρια λίρες σε ακίνητη περιουσία που κατέχουν Ρώσοι στην Αγγλία και επίσης τεράστια ποσά σε βρετανικές τράπεζες και επενδυτικά fund.

Και οι δυο υποτίθεται στενοί σύμμαχοι της Ουάσινγκτον φαίνεται ότι μόνο στα λόγια και σε επίπεδο δηλώσεων στηρίζουν τον κ. Ομπάμα. Η κ. Μέρκελ τα λέει τηλεφωνικά με τον κ. Πούτιν και αφήνει στον πάγο τον κ. Ομπάμα.

Ακόμα και η συντακτική ομάδα της έγκυρης αμερικανικής εφημερίδας «Ουάσινγκτον Πόστ», γνωστή για τη σθεναρή υποστήριξη της σε κυβερνήσεις του Δημοκρατικού Κόμματος και Δημοκρατικούς Προέδρους, στο κύριο άρθρο του φύλλου της Τρίτης με τίτλο, «Η Εξωτερική Πολιτική του Προέδρου Ομπάμα βασίζεται σε Φαντασία», ασκεί σφοδρή κριτική στον αμερικανό Πρόεδρο.

Αλλά και η άλλη μεγάλη δύναμη η Κίνα, όπως όλα δείχνουν τάσσεται στο πλευρό του Κρεμλίνου. Αυτό βέβαια δεν προκαλεί έκπληξη στους γνωρίζοντες καλά διεθνή πολιτική. Το Πεκίνο προωθεί μια παρόμοια πολιτική με αυτή της Ρωσίας στην Ουκρανία, στη διαφορά που έχει με την Ιαπωνία για τα πέντε μικρά νησιά στον Ειρηνικό Ωκεανό, τα οποία βάση διεθνούς δικαίου ανήκουν στην Ιαπωνία. Οι δύο χώρες έχουν φθάσει στα πρόθυρα σύρραξης για το θέμα αυτό. Οπότε δεν είναι να απορεί κανείς που το Πεκίνο δεν στηλιτεύει τη Ρωσία για την τακτική της στην Ουκρανία και την Κριμαία.

Οι ενδείξεις μέχρι στιγμής είναι ότι ο Μπαράκ Ομπάμα οδεύει σε μια δεύτερη σφαλιάρα από τον Βλαντιμίρ Πούτιν μετά από αυτή της Συρίας, όπου ο ίδιος είχε θέσει κόκκινες γραμμές οι οποίες παραβιάστηκαν, χωρίς να γίνει τίποτα.

Και για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις, κανείς δεν μιλά και δεν πρέπει να μιλά για στρατιωτικές επεμβάσεις και επίλυση κρίσεων με στρατιωτικά μέσα οι απειλές για χρήση τέτοιων μέσων. Άλλωστε τη χρήση στρατιωτικών μέσων στην Ουκρανία, μέχρι στιγμής, την κάνει η Μόσχα και ο κ. Πούτιν.

Εκείνο που πρέπει να διαφυλαχτεί πάση θυσία είναι ο σεβασμός από όλους και κυρίως από τους ισχυρούς, διεθνώς, της νομιμότητας, της κυριαρχίας και της εδαφικής ακεραιότητας των χωρών.

Η Ελλάδα είναι μια χώρα η οποία έχει βιώσει στο πετσί της την παραβίαση αυτών των αρχών διεθνούς δικαίου και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αγνοεί την παραβίασή τους, από όποιον και να γίνεται.

Σε κάθε περίπτωση η διαφαινόμενη παρακμή των Ηνωμένων Πολιτειών, ως εγγυητή της σταθερότητας ειδικά στην κρίσιμη γεωπολιτικά περιοχή της Κεντρικής Ευρώπης, είναι οιωνός κακών ειδήσεων και εξελίξεων για το μέλλον.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 04/03/2014 21:28:24

    Στη Συρία ο Πούτιν "πήρε σώβρακα". Στην Ουκρανία (αν χρειαστεί) θα "πάρει σκάλπ".

  2. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 04/03/2014 21:45:31

    Άλλη μία τρανή απόδειξη ότι το "χρήμα" κυβερνάει παντού. Όταν υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα, οι συμμαχίες, οι ιδεολογίες και άλλες τέτοιες παπαριές πάνε περίπατο.

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/03/2014 21:57:49

    Εδώ και δύο ημέρες έγραψα ότι η Κριμαία έχει δοθεί στεγνά στους Ρώσους. Και δεν έχω καμία άκρη με ρωσικές ή άλλες πρεσβείες. Απλά ξέρω ιστορία και μου έκανε, επιπλέον, εντύπωση στο γαλλικό TF1, στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων, ο προσκεκλημένος αναλυτής να λέει κυνικά ότι η Κριμαία δεν έχει δουλειά στην Ουκρανία. Διορθώνεται το λάθος του πανύβλακα Χρουστσώφ και όλα καλά. Η επιτυχία του Πούτιν είναι ότι κατάφερε από μία πολιτική ήττα του (την αποπομπή Γιανουκόβιτς ύστερα από εξέγερση) να βγάλει ένα τεράστιο εδαφικό και στρατιωτικό κέρδος. Αν ο Γιανουκόβιτς έμενε στην εξουσία, η Κριμαία θα παρέμενε ουκρανική...

  4. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 04/03/2014 22:29:59

    Καλησπέρα Τόμας, Δε νομίζω ότι οι ΗΠΑ έχουν παρακμάσει ως εγγυητής της παγκόσμιας σταθερότητας. Για να είμαι ειλικρινής, πιστεύω ακριβώς το αντίθετο. Αυτό που εκτιμώ είναι πως οι ΗΠΑ, αργά μεν αλλά σταθερά, έχουν συνειδητοποιήσει πως έχει περάσει ανεπιστρεπτί η εποχή που μπορούσαν να συμπεριφέρονται ως παγκόσμιος χωροφύλακας με καουμποϊλίκια. Και αυτό όχι γιατί τους έπιασαν οι καλοσύνες αλλά γιατί έχουν στόχο Οι ΗΠΑ αναδιπλώνονται και ενδοσκοπούν. Συγκεντρώνουν δυνάμεις, επιχειρούν να τακτοποιήσουν τα του οίκου τους και στρέφουν τεράστια κεφάλαια πάλι πίσω στην ήπειιρό τους. Σκοπός είναι η προετοιμασία για την πραγματική μελλοντική αναμέτρηση, που θα κρίνει πολλά σε πλανητικό επίπεδο. Αυτή με τους Κινέζους. Στην αναμέντρηση με τον Κίτρινο Δράκο, όσο και αν σήμερα φαντάζει εξωπραγματικό, οι ΗΠΑ θα χρειαστούν τη συνδρομή της Ρώσικης Αρκούδας. Στον ενδιάμεσο χρόνο θα πρέπει να διευθετηθούν εκκρεμότητες. Στην Αν. Ευρώπη, στον Καύκασο, στη Μέση Ανατολή, στη Λατινική Αμερική. Αλήθεια, ο Μαδούρο μήπως έχει αφεθεί λίγο στην τύχη του; Μήπως η ΝΑ Ουκρανία είναι το αντίτιμο για την επέλαση των ΗΠΑ στη Βενεζουέλα; Αμ το άλλο; Αγάπες των ΗΠΑ με το Ιράν; Πρωτοφανές; Όχι και τόσο, αν κάποιος γνωρίζει ότι το Ιραν είναι ο μεγαλύτερος προμηθευτής της Κίνας σε υδρογονάνθρακες... Θα δούμε ακόμη πολλά επεισόδια. Ιεροφάντης.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Ιεροφάντης 05/03/2014 09:35:52

      Αγαπητέ Ιεροφάντη, καλά τα λες. Ομως αυτή τη σύγκρουση με τον Κίτρινο Δράκο για πότε και πως την βλέπεις? Θα είναι πραγματικός πόλεμος ή και πάλι ενα Γεωπολιτικό παιχνίδι του στύλ πάρε σύ τα Ιαπωνικά νησιά να πάρουμε εμείς την Αρκτική και όλα καλά? Οσον αφορά τους υδρογονάνθρακες που σε 40-50 χρόνια τελειώνουν, τι νόημα θα έχει πλέον το γεωπολιτικό παιχνίδι?

      • Jimakos avatar
        Jimakos @ Γιώργης 05/03/2014 17:00:03

        Δεν έχετε βαρεθεί να λέτε οτι το πετρέλαιο τελείωνει σε 40-50 χρόνια από το 1970;

    • Albert avatar
      Albert @ Ιεροφάντης 05/03/2014 10:05:09

      Προσυπογράφω

  5. Ραβινος avatar
    Ραβινος 05/03/2014 08:32:22

    Καιρια επισημανση .Οι γεωπολιτικες ισορροπιες αλαζουν με τον Πουτιν να ανδεικνυεται σε πρωταγωνιστη υπρασπιστη των συμφεροντων της Ρωσιας.Οι Δυτικοι που αλογιστα υποδαυλισαν την εξεγερση στο Κιεβο τωρα σφυριζουν αδιαφορα στα τεραστια προβληματα που δημιουργησαν απο τις επισκεψεις του Γερμανου ΥΠΕΞ Βεστεβερλε στους στασιαστες της πλατειας Μαινταν .Απο το πουθενα τωρα θα πρεπει οι Δυτικοι πολιτικοι αστερες να επωμιστουν τα οικονομικα βαρη μιας χωρας οπως η Ουκρανια που εξαρταται οικονομικα αποκλειστικα θα μπορουσε να πει κανεις απο την Ρωσια.Οι Ευρωπαιοι πολιτικοι πυγμαιοι τυπου Λαιδης Ανστον θα πληρωνουν τους λογαριασμους των Ουκρανων στην Ρωσια .Θα δωσουν λεει 1δι δολ οι Αμερικανοι και αλλα τοσα η ΕΕ .Μα αυτα ειναι οσα χρωστα η Ουκρανια στην Gasprom για το αναλωθεν αεριο μεχρι τωρα !Εξοχα και μολις ερθει το ΔΝΤ με την πραματεια του βλεπε Ελλαδα τοτε ειναι που θα γινει το ελα να δεις με τα μετρα και την λιτοτητα και τους Ουκρανους πρωτευουσιανους της Τιμοσνενκο του Κιεβου να φτανουν στον Καυκασο για ψωμι και λαδι .Εγω πιστευω οτι σε 2 χρονια απο τωρα μετα την Κοσοβοποιηση της Κριμαιας ολη η ανατολικη Ουκρανια θα ομοσπονδοποιηθει ζητωντας να γινει μερος του κρατους πλεον της Κριμαιας με σιγουρη οικονομικη αναπτυξη και βοηθεια απο την διπλανη Ρωσια προς δοξα των νανοπολιτκων της ΕΕ και των ΗΠΑ .Viva Putin !

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Ραβινος 05/03/2014 10:05:05

      ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ!!! φίλε Ραβίνε. Ο χορτάτος τον πεινασμένο δεν τον καταλαβαίνει ποτέ. Γι αυτό οι Δυτικοί αλογιστα υποδαυλιζαν την εξεγερση στο Κιεβο πολύ καιρό πριν απο την δική τους κρίση και συνέχισαν να το κάνουν και τώρα, αφού η κρίση αυτούς δεν τους άγγιξε ακόμα...Τώρα όμως που τους ήρθε ο λογαριασμός την κάνουν όλοι με ελαφρά πηδηματάκια...

  6. m.s avatar
    m.s 05/03/2014 10:10:20

    πόλεμος δε γίνεται, είναι πολλά τα φράγκα, πάνε και έρχονται από την ανατολή στη δύση, το θύμα τελικά θα είναι η ίδια η Ουκρανία και οι γύπες θα χορτάσουν ψαχνό.(τι τρυφερή αυτή η δήλωση ότι η Ουκρανία μπορεί να είναι φίλη και με τη Ρωσία και με τη δύση!! να χαθούν... με κάνανε και δάκρυσα !!!) Η μοίρα των χρεοκοπημένων κοινή.Να τα βλέπουμε και να μαθαίνουμε

  7. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 05/03/2014 10:25:51

    "Η Ελλάδα είναι μια χώρα η οποία έχει βιώσει στο πετσί της την παραβίαση αυτών των αρχών διεθνούς δικαίου και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αγνοεί την παραβίασή τους, από όποιον και να γίνεται"... Aγαπητέ Τζέφερσον, αν δεν έχει κανείς νύχια για να ξυστεί επικαλείται συνεχώς το έρμο το διεθνές δίκαιο, σαν εμας εδώ, τους πλούσιους (την αλήτ, δλδ) με το πτωχευμένο κράτος. Ακόμα και τα Σκόπια μας λοιδωρούν και δεν κουνιέται φύλλο... Διότι μάσας οπαρούσης (και συνεχούς)... πάσα αρχή παυσάτω... Ή εν αρχή ην η μάσα, και η μάσα ήν η αρχή... Τι να λέμε τώρα. Μας ακούν οι ξένοι και γελάνε, κυριολεκτικά, το έχω δεί με τα μάτια μου. Μας κάνουν και ντρεπόμαστε σαν Έλληνες...

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Νίκος Αργεάδης 05/03/2014 12:07:09

      Εντάξει φίλε Νίκο, να αυτοσαρκαζόμαστε και να ονειρευόμαστε σαν τον Καραγκιόζη, άλλωστε και τον αυτοσαρκασμό εμείς τον ανακαλύψαμε και τον αναγάγαμε σε τέχνη (Αριστοφάνης), αλλά δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ντρεπόμαστε ως Ελληνες, πλήν εκείνων των ελαχίστων που τα έφαγαν με τον Πάγκαλο τον οποίο συστηματικά φιλοξενούσαν στα γιώτ τους. Δεν νομίζω να έχεις γιώτ κι εσύ...Εγώ όταν μιλάω με κακοπληροφορημένους ξένους και τους εξηγώ την Αλήθεια, εισπράττω εκ μέρους τους μεγαλύτερο από τον αρχικό τους σεβασμό για την Ελλάδα και τους Ελληνες.Κατανοούν οτι είτε έρχονται ή θα μπορούσαν να είναι ήδη στη δική μας θέση. Φυσικά μιλάμε για ανθρώπους που δεν θεωρούν το χρήμα κριτήριο και μέτρο των Ανθρωπίνων Αξιών που ως γνωστόν είναι Ανεκτίμητες σε χρήμα, και οι Ελληνες διαχρονικά τις έχουμε στο DNA μας όπως έλεγαν π.χ. και οι αείμνηστοι φίλοι μας Zακλίν ντε Ρομιγί και Ζάκ Λακαριέρ...Οι Βλάχοι αμόρφωτοι πολιτικάντηδες των Σκοπίων του καρακίτς, θα ήταν αδύνατο να μην μας λοιδωρούν, όπως ακριβώς η αλεπού όσα δε φτάνει... Αρκεί να δείς τον "έφιππο πολεμιστή τους" και να λυπηθείς τον λαό τους... Και όπως ακριβώς το λες, τί σχέση έχουμε εσύ κι εγώ με την αλήτ της Ελλάδος (που διαθέτει δλαδή και Ελληνικό διαβατήριο αλλά έχει το έχειν της εκτός Ελλάδος)?

  8. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 06/03/2014 02:41:05

    Εκτός από τον ίδιο τον λαό της Ουκρανίας, μεγάλοι χαμένοι του σκακιστικού παιγνίου είναι μέχρι τώρα η ΕΕ αλλά και η ίδια η Ρωσία. Η ευρείας κλίμακας γεωπολιτική πρωτοβουλία των ΗΠΑ εκδηλώθηκε με την περιβόητη, καθόλου διπλωματική αλλά ειλικρινέστατη προτροπή της δεύτερης στην ιεραρχία της Αμερικανικής διπλωματίας: «fuck the EU».
    Το πε κι έγινε...

    Η κρίση της Κριμαίας: Η Γερμανική (και Ευρωπαϊκή) καταστροφή