#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2010 22:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα χρειάζεται ήρωες



Από χρόνια οι πρωθυπουργοί της Ελλάδας, αρχιτέκτονες και εμψυχωτές της Μεταπολίτευσης, που ηγήθηκαν της σπατάλης, της μικροπολιτικής, του παιχνιδιού της εξουσίας μέσα από τις πελατειακές σχέσεις, που επέτρεψαν τη διαφθορά και αξιοποίησαν τη διαπλοκή για βραχυπρόθεσμα συμφέροντά τους, είχαν μια αγωνία. Ποιος θα χρεωθεί την προβλεπόμενη χρεοκοπία της χώρας και θα κάνει τον «ιστορικό συμβιβασμό» με την Τουρκία, ειδικά στο Αιγαίο.

Τα χρόνια πέρασαν, τα προβλήματα γιγαντώθηκαν και συσσωρεύτηκαν και τώρα πλέον οι πρωθυπουργοί πετάνε την «καυτή πατάτα» ο ένας στον επόμενο, σε συνθήκες πανικού. Ο Κ. Καραμανλής έκανε μισές θητείες και ο Γ. Παπανδρέου ζήτησε επιβεβαίωση της εμπιστοσύνης των πολιτών από την πρώτη χρονιά της πρώτης του θητείας. Είναι φανερό ότι το πρόβλημα του πολιτικού συστήματος δείχνει πλέον αξεπέραστο. Ότι οι κυβερνήσεις της Ελλάδας και οι κάτοικοι του Μαξίμου αυτοαναγορεύονται σε αναλώσιμους, άρα ελάχιστα αξιοσέβαστες οι κυβερνήσεις τους αλλά και οι ίδιοι.

Κάποιοι θα μπορούσαν να πουν ότι αυτό είναι ένα πρόβλημα Δημοκρατίας. Μια θεσμική χρεοκοπία. Η ουσία, όμως, βρίσκεται λίγο πιο πέρα. Λείπει ο ηρωισμός, η επάρκεια, ο πατριωτισμός, το όραμα, ακόμη και ο ιδεολογικός και κοινωνικός ρομαντισμός. Η ελληνική πολιτική σκηνή δείχνει τα προβλήματά της, την ανεπάρκειά της, την ευτέλεια του ατομισμού και της ματαιοδοξίας της.

Αλλά η Ελλάδα δεν είναι μια τεράστια χώρα. Δεν αποτελεί επαρκές εποικοδόμημα. Δεν είναι μια αυτοκρατορική παρουσία. Για να υπάρχει χρειάζεται ήρωες, αγωνιστές, ονειροπόλους, αποφασισμένους ανθρώπους. Κοινωνιστές σημαντικούς. Ευεργέτες αξεπέραστους. Ανθρωπιστές τεχνοκράτες. Ποιητές της ζωής και της πράξης. Η Ελλάδα για να ζήσει χρειάζεται πάνω και πέρα από όλους ιδεαλιστές της Ελευθερίας και της Ευημερίας. Πατριώτες για τους πολλούς και το Εθνος και όχι για τον εαυτό τους και τους γύρω τους. Αυτοί οι διαφορετικοί χτίζουν Πατρίδες και τις διατηρούν ζωντανές και όχι οι Ραγκούσηδες και οι Παπακωνσταντίνου, που σπρώχνονται μεταξύ τους ποιος θα ανοίξει την «κερκόπορτα» για να περάσει η απώλεια και ο βαρβαρισμός του εξανδραποδισμού.

Ο Γ. Παπανδρέου δεν έπεσε έξω στο «λεφτά υπάρχουν»! Εκεί η συγκυρία και η εμμονή στο ευρωπαϊκό μοντέλο μπορεί να μην του επέτρεψαν να υλοποιήσει τη δέσμευση. Ο Γ. Παπανδρέου και η κυβέρνηση του είναι ανακόλουθοι με το ιστορικό δίλημμα που θέλησε να προβάλει: «Σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα». Υποσχέθηκε τον σοσιαλισμό και υπηρετεί τη βαρβαρότητα. Δεν παίζει ρόλο πότε θα αμφισβητηθεί από την πλειοψηφία. Αύριο ή μεθαύριο....

Το πρόβλημα είναι ότι έχει ηττηθεί από χθες ή από προχθές και με τη διακαναλική του συνέντευξη μετέτρεψε τον εαυτό του και την πολιτεία του σε αναλώσιμο και διόλου αξιοσέβαστο μέγεθος.

Μένιος Τασιόπουλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/11/2010 22:52:37

    Οι ήρωες πέθαναν στο Αφιον Καραχισάρ, στο Τεπελένι και στην Πράσινη Γραμμή της Λευκωσίας.
    Μετά ήρθε το "δεν διεκδικούμε τίποτα" ως φερετζές τού "δεν παραχωρούμε τίποτα".

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Προφήτης 08/11/2010 23:00:20

      ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!!! ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ..........

    • theag avatar
      theag @ Προφήτης 09/11/2010 09:19:13

      Πες τα ρε μεγαλε!

  2. neotera avatar
    neotera 08/11/2010 23:02:22

    Κι όταν δεν τους χρειάζονταν οι ήρωες προσφέρονταν.

  3. Wolf avatar
    Wolf 08/11/2010 23:09:17

    Οι ήρωες πάντα υπαρχαν και πάντα θα υπάρχουν σ αυτόν τόπο, Μενιο μου, όταν ο τόπος τους έχει ανάγκη. Ξεπηδούν με κάποια μορφή, αλλά είναι εκει την κρίσιμη ώρα!

  4. sawas avatar
    sawas 09/11/2010 00:05:10

    Με μια λεξη, η Ελλαδα για να τα αποκτησει ολα αυτα χρειαζεται: ΠΑΙΔΕΙΑ

  5. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 09/11/2010 02:58:33

    εξαιρετικη η τοποθετηση σας οι αναγνωστες συμφωνουν και επικροτουν ακομα και αλλοι που δεν διαβαζουν την εισηγηση ουσιαστικα και οχι τοποθετηση σας
    παλι θα συμφωνουσαν μαζι σας αλλα οταν αναπτυσοντουσαν ολα αυτα που περιγραψαται δεν υπηρχε η σημερινη διαβρωση των εγκεφαλων,ιδεων,τσεπης.Υπηρχε ομοψυχια για τον κοινο σκοπο.Πως θα βρεθει αυτος οι αυτοι που αδολα θα μπορεσουν να επικοινωνησουν με ενα μεγαλο φασμα του λαου μας ετσι ωστε να ξεκινησει το ντομινο των εξελιξεων?

  6. Greco avatar
    Greco 09/11/2010 03:43:11

    στο φιλο που λεει οτι η ελλαδα χρειαζεται παιδεια
    δηλαδη?απλη συσωρευση γνωσεων?μηπως την παιδεια σοβιετικου μοντελου που διακηρυσσουν οι τριτοκοσμικοι κομμουνιστες με τις καταληψεις?

    οχι,οι ελληνες δε χρειαζονται απλα παιδεια,χρειαζονται ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ παιδεια,αυτη δηλαδη την οποια ειχε η σχετικη πλειοψηφια των ελληνων(ειτε εγγραμματοι ειτε λιγοτερο ειτε και καθολου) πριν ελθει να τη γκρεμισει απτις ΗΠΑ ο andrew και τους μετατρεψει σε αμερικανοβλαχους,γιατι ετσι ειναι και με συγχωρειτε αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια --ακομα και οι ηθοποιοι,καλλιτεχνες(τι καταντια για τη χωρα του χατζιδακη!)--ειναι αμερικανοβλαχοι

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/11/2010 06:14:29

    ΘΑ βαλουμε τις φωνες για την ακυρωση των προστιμων σε Vofdafone kai Ericsson?
    Εμεις ειμαστε οι ηρωες. Δεν περιμενω απο κανεναν παρα απο τον εαυτο μου να αντιστεκεται και να μην κοιμαται τρωγοντας μασημενες εξελιξεις.

    Οι τελευταιοι ηρωες "πεθαναν" στα Ημια. Τους περεωσαν κ αυτους.

    ΠΠ

  8. netos avatar
    netos 09/11/2010 06:18:49

    «Aλίμονο στη χώρα που έχει ανάγκη από ήρωες». Μπ. Μρεχτ

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ netos 09/11/2010 08:46:06

      Γι αυτό η χώρα του δεν έβγαλε κανέναν και ότι κάνει το κάνει με την ωμή βία...

      • lypon avatar
        lypon @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 09/11/2010 09:53:30

        Ανιστόρητε Πιγκουίνε, το όνομα Ρόζα Λουξεμπουργκ σου λέει κάτι; Το φον Σταουφφενμπεργκ;

        Και σταματώ εδώ, γιατί αν πιάσουμε την κουβέντα χαθήκαμε. Και έχω και δουλειά να κάνω...

        Εν κατακλείδι, δεν υπάρχει λαός χωρίς ήρωες, γνωστους ή άγνωστους. Είναι συστατικό κομμάτι της ύπαρξής του.

        • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
          I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ lypon 09/11/2010 10:41:05

          Μη μου στενοχωριέσαι φίλε μου, αν θες οπωσδήποτε να βάλεις μέσα τη Ρόζα και το φον αντικατάστησε το "δεν έβγαλε κανέναν" με το "έβγαλε ελάχιστους", αλλά αυτό δεν αλλάζει την ωμή βία που χαρακτηρίζει τους υπερβόρειους συνευρωπαίους μας και τη συμπεριφορά τους σε όλο το διάβα της ιστορίας...

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ netos 09/11/2010 09:30:53

      ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΤΕΙ ΑΠΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΗΡΩΕΣ...
      ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ!
      ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ Η ΑΝΤΙΠΑΘΕΙΑ ΤΩΝ "ΓΝΗΣΙΩΝ" ΜΑΡΞΙΣΤΩΝ ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΗΡΩΙΚΟ!

      • lypon avatar
        lypon @ ΜΑΝΙΑ 09/11/2010 09:56:11

        Αχ βρε Μάνια, κάτσε διάβασε την ιστορία του Πλουμπίδη και του Μπελλογιάννη, πρις αρχίσεις να αφορίζεις έτσι...

        Σε κάθε παράταξη, σε κάθε πολιτικό χρώμα υπήρξαν ήρωες. Και είναι λάθος να μην τους βλέπουμε.

        Έλληνες ήταν όλοι.

        • ΜΑΝΙΑ avatar
          ΜΑΝΙΑ @ lypon 09/11/2010 10:09:41

          ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΠΟΔΙΟΠΟΜΠΑΙΟΥΣ ΤΡΑΓΟΥΣ ΕΝΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΤΟΥ.
          ΗΡΩΕΣ ΓΕΝΙΚΑ, ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΩΣ, ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ "ΗΓΕΤΕΣ" ΜΙΑΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΕΡΙΔΑΣ!

          • lypon avatar
            lypon @ ΜΑΝΙΑ 09/11/2010 10:30:30

            Γι' αυτό σου λέω, διάβασε Ιστορία!

            Με κεφαλαίο το Ι, όχι με παρωπίδες...

          • ΜΑΝΙΑ avatar
            ΜΑΝΙΑ @ ΜΑΝΙΑ 09/11/2010 10:52:36

            http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=202412

          • lypon avatar
            lypon @ ΜΑΝΙΑ 09/11/2010 14:25:43

            Και τι διαφορετικό λέω εγώ, Μάνια μου;

            Εκτός από το ότι πήγανε μόνοι τους στο μαχαίρι του χασάπη, στο όνομα ενός σκοπού που θεωρούσανε ανώτερο;

            Αν αυτή δεν είναι η έννοια της θυσίας και του ηρωισμού, ποιά διάολο είναι;

            Μπορεί η θέση τους μετά να αποδείχτηκε λίγη, να αποδείχτηκε λάθος.

            Και οι σημερινές μας θέσεις κάποια στιγμή τέτοιες θα αποδειχτούνε. Αλλά αν κάποιοι τις έχουν τιμήσει, αν έχουν δώσει ζωή ενώ μπορούσαν να το αποφύγουν, δεν θα είναι ήρωες;

            Ποιός τελικά είναι ο ορισμός του ήρωα;

    • occultist avatar
      occultist @ netos 09/11/2010 11:40:48

      netos είπε:
      ""Aλίμονο στη χώρα που έχει ανάγκη από ήρωες». Μπ. Μρεχτ""

      occultist λέει:
      ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΗΡΩΕΣ .occultist

  9. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 09/11/2010 07:05:02

    Η Ελλάδα για να υπάρχει χρειάζεται "κοινωνιστές σημαντικούς, ανθρωπιστές τεχνοκράτες, ποιητές της ζωής και της πράξης. Η Ελλάδα για να ζήσει χρειάζεται πάνω και πέρα απο όλους ιδεαλιστές της Ελευθερίας και της ευημερίας. Πατριώτες για τους πολλούς και το Εθνος και όχι για τον εαυτό τους και τους γύρω τους".
    Αγαπητέ Μένιο Τασιόπουλε: Ο νούς και η πέννα σου δίνουν ένα μάθημα σε όλους μας. Τα πιό θερμά μου συγχαρητήρια.

  10. enianos avatar
    enianos 09/11/2010 07:41:52

    Αλλοίμονο στην χώρα που χρειάζεται ήρωες !

    • occultist avatar
      occultist @ enianos 09/11/2010 11:42:36

      Αλίμονο στην χώρα που ΔΕΝ υπάρχουν ήρωες.
      occultist

      • enianos avatar
        enianos @ occultist 09/11/2010 12:14:20

        Έτσι! Τι θα‘χουμε στο μέλλον να εξαργυρώσουμε? Πως θα πορευόμαστε ? χωρίς τα κορόιδα που θα βάλουν το κοινό συμφέρον ,πάνω και από την ζωή τους ?

  11. tsilivithras avatar
    tsilivithras 09/11/2010 08:45:16

    H Ελλάδα της μεταπολίτευσης είναι η χαρά του Ευκαιριακού.
    Εκείνου δλδ που αδιαφορώντας για κάθε τι ενάρετο και σοφό που ξεκινά από και καταλήγει στο Κοινό συμφέρον, δράττεται της ευκαιρίας και επιθετικά ενεργεί προς όφελος ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ χωρίς να υπόκειται στις συνέπεις των πράξεών του.

    Το είδο αυτού του ανθρώπου το είδαμε σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής.
    Στην πολιτική, στο επιχειρείν, στην κοινωνία, στην καθημερινότητα, στις προσωπικές σχέσεις, στο εθελοντισμό...
    Ο Ευκαιριακός άνθρωπος είναι ένα παράσιτο που ζει εις βάρος του ξενιστή του.
    Χωρίς Ενάρετους συμπολίτες δεν μπορεί να υπάρξει γιατί δεν έχει κανέναν να εκμεταλευθεί.
    Κατάφερε και μόλυνε με τον σιχαμένο τρόπο του ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας το οποίο βλέποντας ότι ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ευημερεί αποφάσισε να ακολουθήσει τον δρόμο αυτόν για προσωπική πρόοδο.
    Έτσι λοιπόν παρήγαγε και την ανάλογη νοοτροπία του "κοίτα να βολευτείς εσύ και μην σε νοιάζει τι κάνεις ο άλλος".
    Νοοτροπία μαφίας δλδ...ανθρώπων που ενεργούν σαν να ΜΗΝ ΠΕΡΙΣΤΟΙΧΙΖΟΝΤΑΙ από κοινωνία πολιτών.
    Που αρπάζουν ότι βρουν στην πρώτη Ευκαιρία αδοαφορώντας για την συνέπεια της πράξης τους στο σύνολο.
    Που κατάφεραν να μολύνουν ακόμα και τα παιδιά τους με αυτήν την σιχαμένη νοοτροπία της παντελούς έλλειψης κοινωνικής και συνειδησιακής συναίσθησης.
    Που κατέφεραν να βγάλουν τα χειρότερα ανθρώπινα ένστικτα μπροστά στην θέα του πλούτου και της γρήγορης και ανεμπόδιστης ανέλιξης.
    Που έδωσαν ένα τεράστιο άλλοθι στα Πολιτικά Μαστόδοντα να χρησιμοποιούν κατά βούληση όταν το σύστημα χρειάζεται αποσυμπίεση.
    Που έκαναν έναν λαό και μια κληρονομιά 3000 χρόνων τεκμαρτής ιστορίας να διακωμωδούνται από τους αποτυχημένους αυτοματιστές της ευρώπης, τους απόγονους των Γότθων βαρβάρων.
    Που έκαναν νέα παιδιά σήμερα να θεωρούν φυσιολογικό πράγμα να εκθέτουν τα κορμιά τους και την ψυχή τους σε κοινή θέα για 15 λεπτά δημοσιότητας και ένα καινούριο cabrio.

    Το μόνο πράγμα που μπορεί να σώσει την κατάσταση είναι η επιστροφή στην ατομική και την κοινωνική Αρετή.
    Η Αρετή σήμερα βρίσκεται στην μάχη ενάντια στην Ευκαιρία και ενάντια στονΕυκαιριακό βρυκόλακα.
    Όποιος αντιτάσσεται στην λαίλαπα της ιδιοτελούς αφαίμαξης ανθρώπων και πόρων είναι ήρωας.
    Όποιος επιχειρεί Φρόνιμα και λελογισμένα είναι ήρωας.
    Όποιος δεν θυσιάζει τις αξίες της Οικογένειας και της Πατρίδας του για ένα εξώφυλλο στα περιοδικά lifestyle είναι ήρωας.
    Όποιος προσφέρει χωρίς να το διαφημίζει είναι ήρωας.
    Όποιος δημιουργεί χωρίς να περιμένει τιμές και δόξα είναι ήρωας.
    Όποιος εκτίθεται και παίρνει Θέση διακινδυνεύοντας τον διασυρμό του από τον Ευκαιριακό είναι ήρωας.

    Όποιος υπηρετεί το σύνολο και σκέπτεται ΠΑΝΤΑ "αυτό που η λογική μου συνέθεσε, η Συνείδηση μου επιτρέπει να γίνει πράξη;;" κοντράρει ευθέως τον Ευκαιριακό και το σύστημα που τον ανέδειξε...και έτσι, μικρός ο καθένας μέσα στην καθημερινότητά του, γίνεται ήρωας στα μάτια των ανθρώπων του που βλέπουν ζωντανό παράδειγμα της Αρετής...μικρή κι αυτή και όχι τεράστια και απόμακρη όπως την ζωγραφίζουν τα λαμόγια για να την αποκυρήξουν.

    Και κομμάτι-κομμάτι η Αρετή μαζεύεται και γίνεται φάρμακο και αυτο-ίαση για να διώξει το παράσιτο και να ξαναστηλωθεί στα πόδια της η κοινωνία.

    Όλα μα ΟΛΑ τα στραβά της πατρίδας μας προέρχονται από τον Ευκαιριακό.

    ΟΛΑ.

    Και τα εθνικά και η οικονομία και το κράτος-ληστής.

    Ξεκινήστε να "διορθώνετε" ο ένας τον άλλο στα μικρά για να μπορέσουμε να σηκώσουμε ανάστημα και στα μεγάλα.
    Χρειαζόμαστε πολίτες ήρωες και πολιτικούς με κάκαλα...όχι διαχειριστές και "εκκαθαριστές" της φτώχειας μας.

    • kiki avatar
      kiki @ tsilivithras 09/11/2010 09:46:15

      @ Τσιλι,
      Μπραβο σου,πολυ καλο.
      Ετσι ειναι.

      δυστυχως για το τσιπουρο θα περιμενει ειναι πακετο βλεπεις.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ kiki 09/11/2010 13:47:46

        Κικι να σαι καλά.
        Σου είπα ότι η σκέψη μετράει.

  12. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 09/11/2010 09:12:48

    ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ! ΕΔΩ ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ... Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΙ ΤΟΥ....

  13. barbie avatar
    barbie 09/11/2010 09:23:36

    γεια σας!!!

  14. Count Cagliostro avatar
    Count Cagliostro 09/11/2010 09:43:04

    Title: Bonnie Tyler - I Need A Hero

    Where have all good men gone
    And where are all the gods?
    Wheres the street-wise Hercules
    To fight the rising odds?

    Isnt there a white knight upon a fiery steed?
    Late at night I toss and turn and dream of what I need

    I need a hero
    I m holding out for a hero til the end of the night
    Hes gotta be strong
    And hes gotta be fast
    And hes gotta be fresh from the fight
    I need a hero
    I m holding out for a hero ‘til the morning light
    Hes gotta be sure
    And its gotta be soon
    And hes gotta be larger than life

    Somewhere after midnight
    In my wildest fantasy
    Somewhere just beyond my reach
    Theres someone reaching back for me

    Racing on the thunder and rising with the heat
    Its gonna take a superman to sweep me off my feet

    I need a hero
    I m holding out for a hero til the end of the night
    Hes gotta be strong
    And hes gotta be fast
    And hes gotta be fresh from the fight
    I need a hero
    I m holding out for a hero ‘til the morning light
    Hes gotta be sure
    And its gotta be soon
    And hes gotta be larger than life

    Up Where the mountains meet the heavens above
    Out where the lightning splits the sea
    I would swear that there s someone somewhere
    Watching me
    Through the wind and the chill and the rain
    And the storm and the flood
    I can feel his approach
    Like a fire in my blood

  15. yannidakis avatar
    yannidakis 09/11/2010 10:05:30

    "καταχώρηση τσι μέρας" για την Δευτέρα σύμφωνα με την ομώνυμη ενότητα του yannidakis, η καταχώρηση σου τούτη.
    Καληνωρίσματα :[

  16. helas george avatar
    helas george 09/11/2010 10:59:49

    ayto to eyrvpaiko montelo edvse lyseis se synuhkes apoxoyntopoihshs aponazistikopoihshs (apo nazistes kai xoyntikoys malista) kauvs katiforizan gia to legomeno auhnaiko asti,ekei paizotan h prvsopokentikh vallomenh kata polloys politikoi pollvn "hrvvn" oi opoioi shmera xvris na jeroyme 100% lidoroyntai.egv san agrammatos kai ikros katalabainontas ena montelo sygkalhchs kai dhuen epanastasevn shmera blepv na ginomaste epitides xrevkophmenoi.shmra pali ekei ua trexoyn giati aytoi oi kollhtoi poy fygan kratan thn magia poy epanalambanetai oloi oi alloi ua meinoyn na bolodernoyn.

  17. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/11/2010 11:16:37

    "Αλίμονο στη χώρα που έχει ανάγκη από ήρωες"
    (Μπέρτολτ Μπρέχτ)

    Μυαλό χρειαζόμαστε.

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/11/2010 11:17:54

    ...Αλλά όταν βρέχει ο Θεός μυαλά, εμείς κρατάμε ομπρέλλα.

  19. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 09/11/2010 11:50:45

    ήρωες είναι οι ανώνυμοι πολίτες που ζουν καθημερινά με τις μικρές συντάξεις και τους ελάχιστους μισθούς, οι ανώνυμοι πολίτες που ταλαιπωρούνται κάθε μέρα από την γραφειοκρατία του αδηφάγου δημόσιου τομέα.

  20. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 09/11/2010 14:30:37

    ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ: ΑΝΥΠΑΚΟΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙΚΟ ΛΑΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ !
    """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

    ΔΕΣ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ :

    http://www.youtube.com/watch?v=iXnDu-8-QDc

    Τρίτη, 9 Νοεμβρίου 2010

    Μίκης Θεοδωράκης: Μοναδικός πλέον δρόμος για το Λαό είναι η ανυπακοή

    Δεν πληρώνω... δεν πληρώνω τίποτα!

    Ο θίασος του Στέφανου Ληναίου και της Έλλης Φωτίου κατάφερε, χθες στο θέατρο Άλφα, να κάνει τους θεατές να σκάνε από τα γέλια αλλά και να ερεθίσει και να αφυπνίσει δείχνοντας τι είναι το γνήσιο θέατρο.

    Το θεατρικό έργο ήταν το "δεν πληρώνω… δεν πληρώνω τίποτα!" του Ντάριο Φο σε απόδοση και σκηνοθεσία του Στέφανου Ληναίου.

    Την παράσταση παρακολούθησαν, προσκεκλημένοι απο τον σκηνοθέτη Στέφανο Ληναίο και τον θίασο και μέλη των επιτροπών αγώνα του κινήματος "Δεν πληρώνω" αλλά και ο εορταζόμενος Μίκης Θεοδωράκης

    Μοναδικός πλέον δρομος για το Λαό είναι η ανυπακοή και η οργάνωση ενός μαζικού λαικού κινήματος. Η χώρα από χθές κυβερνάται από μια μικρή μειοψηφία. Νέες ηγεσίες θα βγούν από το Λαό. Αυτοί που πρόδωσαν θα πρέπει να τιμωρηθούν.

    Μία συνάντηση των Επιτροπών εργαζομένων και ανέργων του κινήματος ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ χθές βράδυ με τον μεγάλο μουσικοσυνθέτη Μίκη Θεοδωράκη εξελίχτηκε σε μία σημαντική πολιτική συζήτηση και άκρως ενδιαφέρουσες δηλώσεις.

    Την επομένη ακριβώς των εκλογών ο Μίκης Θεοδωράκης επισήμανε ότι η χώρα κυβερνιέται πλέον και επίσημα από μία μικρή μειοψηφία η οποία προσπαθεί να επιβάλει πολιτικές με τις οποίες δεν συμφωνεί η πλειοψηφία του λαού.


    http://epitropesdiodiastop.blogspot.com/

    http://www.stopcartel.info/

    ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ¨ΦΩΤΟ¨
    ¨ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ¨
    http://1.bp.blogspot.com/_SbvoaPgeFoE/THZrhdG7wWI/AAAAAAAABEo/o6_9KdMWJdw/S227/%CE%9F%CE%A7%CE%99+%CE%94%CE%B9%CF%8C%CE%B4%CE%B9%CE%B1+facebook.jpg

    ¨ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ ΤΗΣ ΓΑΥΔΟΥ…

    http://stekichania.gr/files/images/gayd%201.jpg

    *****************************************

    Και μια άλλη πρόταση ανυπακοής ( "NTANTON" ) :

    Παίρνουμε τεράστιους λογαριασμούς από την ΔΕΗ που έχουν ενσωματώσει ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ –ΑΛΛΑ ¨ΝΟΜΙΜΑ¨ ( με Αντισυνταγματικό νόμο κατά την κρίση μου )

    ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ …

    Καταθέτουμε το ποσό που αναλογεί στους Κιλοβατώρες του ρεύματος για την συγκεκριμένη χρονική περίοδο κατανάλωσης στο όνομα της ΔΕΗ στο ¨Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων¨ και ενημερώνουμε την εταιρεία ότι πληρώσαμε !

    ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙΚΑ – Σε πρώτη φάση αποτελεσματικό θα ήταν μόνο εάν μια τέτοια ενέργεια ξεκινούσε σε ένα ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο , συνοικία σε πόλη ή χωριό στην επαρχία !