#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/10/2011 15:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα σύρεται σε μια ιστορική καταστροφή

... Και το πολιτικό κατεστημένο αρνείται να δεχθεί την πραγματικότητα



Καθώς η χώρα μας σύρεται σε μια ιστορική καταστροφή, η οποία θα ανατρέψει πλήρως κάθε ατομική ή συλλογική βεβαιότητα που ίσχυε τα τελευταία 37 χρόνια, η κυβέρνηση δίχως ίχνος αυτοκριτικής, δίχως συναίσθηση της ιστορικής της ευθύνης, δίχως φιλότιμο τελικά, επιδίδεται σε μια ακόμα επικοινωνιακή διαχείριση, προκειμένου να διασωθεί πολιτικά, για μερικές ακόμα εβδομάδες (ή μέρες;).

Έκπληκτοι ακούμε τα κυβερνητικά στελέχη, όσα τουλάχιστον διαθέτουν το απαραίτητο θράσος ώστε να εμφανίζονται δημοσίως, να μιλάνε για την ανάγκη "ελάφρυνσης του χρέους" (έτσι βάφτισε το "κούρεμα" ο ΓΑΠ), ποιούμενοι την ανάγκη φιλοτιμίαν.  Είναι πασιφανές  πλέον, ότι είναι έτοιμοι να παρουσιάσουν την καταστροφή ως επιτυχία και μάλιστα ως κάτι που διαπραγματεύτηκαν με σθένος!  Βέβαια είναι αλήθεια ότι οι χειροκροτητές ακόμα και στο στενό μνημονιακό περιβάλλον τείνουν να εκλείψουν, με τελευταίο χαρακτηριστικό παράδειγμα την εμμονή των κ.κ. Βενιζέλου και Καρατζαφέρη για κύρωση της συνθήκης από 180 βουλευτές.  Και ενώ για τον κ. Καρατζαφέρη ισχύει το ελαφρυντικό του ισχυρότερου πολιτικού του πλεονεκτήματος, της κωλοτούμπας, για τον κ. Αντιπρόεδρο, που τυγχάνει να κατέχει και την ιδιότητα του συνταγματολόγου, είναι λυπηρό να βλέπουμε το σύνταγμα της χώρας να μετατρέπεται σε κουρελόχαρτο, μέσα από τις λεκτικές του ακροβασίες.

Για ποια διαπραγμάτευση μιλάνε;

Είναι κοινό μυστικό στους πεζόδρομους και τα μπιστρό των Βρυξελλών, καθώς και σε κάθε διάδρομο κοινοτικού μεγάρου, ότι τις προηγούμενες ημέρες δεν υπήρξε κανενός είδους διαπραγμάτευση.  Και δε μιλάμε για διαπραγμάτευση εκ μέρους της ανύπαρκτης ελληνικής κυβέρνησης.  Μιλάμε για πλήρη διαπραγματευτική ανυπαρξία ακόμα και από ευρωπαϊκές υπερδυνάμεις που πλήττονται άμεσα από το ελληνικό πιστωτικό γεγονός, όπως η Γαλλία και η Ιταλία.  Μόνο κάποιες κραυγές αγωνίας ακούστηκαν, για κάποιες απίθανες αιτιάσεις.  Σαν μια ολική άρνηση των ευρωπαϊκών κυβερνήσεων να αντιμετωπίσουν την ολέθρια πραγματικότητα.

Κραυγές όπως, να μειωθούν οι επιπτώσεις της αναπόφευκτης ελληνικής χρεοκοπίας, μέσω μιας ήπιας διαγραφής του 30 ή 40%, ενώ όλοι γνωρίζουμε ότι κάτι τέτοιο θα εξαγρίωνε τις αγορές και θα οδηγούσε την κατάσταση στο χάος ή σε μια νέα πιο επώδυνη αναδιάρθρωση μέσα σε λίγες εβδομάδες, όπως ακριβώς έγινε και με την αστεία συμφωνία της 21ης Ιουλίου.  Κραυγές όπως, να ενισχυθεί ο ήδη τοξικός EFSF με νέες εγγυήσεις (κατά προτίμηση γερμανικές) για να πάρει ακόμα μια ανάσα το ευρωπαϊκό τραπεζικό σύστημα, ενώ όλοι γνωρίζουμε ότι ένας παραφουσκωμένος EFSF απλά θα φούσκωνε ακόμα περισσότερο το μπαλόνι, για να σκάσει με περισσότερο πάταγο σε μερικούς μήνες (ή εβδομάδες;)

Και όλα αυτά εμφανίζονται σε σοβαρά έντυπα ως μια υποτιθέμενη μορφή διαπραγμάτευσης, ενώ όλοι γνωρίζουμε ότι το γερμανικό κοινοβούλιο ψηφίζει σήμερα ότι το όριο των γερμανικών εγγυήσεων δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 211δις.  Και ενώ όλοι γνωρίζουμε ότι καλώς ή κακώς οι Γερμανοί, αφού πρώτα έδωσαν τη δυνατότητα και τους πόρους στην Ελλάδα να ανακάμψει, αφού διαπίστωσαν ότι η δυνατότητα αυτή κατασπαταλήθηκε από μια ανίκανη κυβέρνηση, αφού βλέπουν την Ιταλία και την Ισπανία να πέφτουν, αφού βλέπουν ότι η Γαλλία χάνει την αξιολόγηση ΑΑΑ εντός ολίγου, αφού λοιπόν μένουν αυτοί μόνοι ως εγγυητές, αποφάσισαν τη χρεοκοπία της Ελλάδας, με ότι αυτό συνεπάγεται για τον κοινωνικό ιστό της χώρας , το ευρωπαϊκό τραπεζικό σύστημα και το δυσοίωνο μέλλον του ευρώ.  Και οι Γερμανοί δίνουν τέτοιο τόνο στις αιτιάσεις τους, σαν να θέλουν να σπρώξουν την Ελλάδα και τις άλλες προβληματικές χώρες εκτός κοινού νομίσματος.

Ο Θουκυδίδης και η πραγματικότητα

Εμείς οι Έλληνες είμαστε πολύ τυχεροί.  Σχεδόν σε κάθε έκφανση των καταστάσεων που έχουμε να αντιμετωπίσουμε, μπορούμε να προστρέξουμε στις απαντήσεις των μεγαλοφυϊών μας προγόνων.  Ένας από αυτούς, που θεωρείται σήμερα ο κορυφαίος πολιτικός αναλυτής όλων των εποχών και διδάσκεται άπληστα στα πανεπιστήμια της Αμερικής και της Ευρώπης, είναι ο μέγας Θουκυδίδης.  Τι θα συμβούλευε σήμερα ο Αθηναίος ιστορικός και στοχαστής τους σύγχρονους Έλληνες (και ξένους) πολιτικούς;

-Ότι η Ευρώπη, βυθισμένη μέχρι το κεφάλι στα σκατά ενός πολυπλόκαμου χρέους (στις φτωχές χώρες δημόσιου και σε άλλες πλούσιες, ιδιωτικού) βρίσκεται με το χέρι απλωμένο απέναντι σε μια δύσπιστη και απρόθυμη Γερμανία και μερικές οικονομικά ανύπαρκτες χώρες δορυφόρους της

1. Ότι όταν βρίσκεσαι σε μια τέτοια δεινή διπλωματική θέση, είτε υποκύπτεις στις ορέξεις του ισχυρού, είτε τα τινάζεις όλα στον αέρα και οι Θεοί μαζί σου, πάντως δεν προσποιείσαι ότι διαπραγματεύεσαι

2. Ότι είναι ανώφελο να κερδίζεις χρόνο ή να επιμένεις σε μία ατελέσφορη κατάσταση (συνολικά μη διαχειρίσιμο χρέος), ξοδεύοντας πολύτιμους πόρους για ένα μάταιο στόχο

3. Ότι από τη ζημιά δεν μπορείς να βγάλεις κέρδος, συνεπώς οφείλεις να αποδεχτείς την κατάστασή σου, όσο άσχημη και αν είναι αυτή, και να περιορίσεις όπου μπορείς τις απώλειες και κυρίως να δράσεις γρήγορα και αποφασιστικά

4. Ότι οι πολιτικές ενώσεις (βλ. Αθηναϊκή συμμαχία) δεν είναι αθώες συμμαχίες, δεν είναι δημοκρατικές παιδικές χαρές, αλλά οργανισμοί στους οποίους εφαρμόζεται ακόμα πιο πειστικά ο κανόνας της ισχύος

5. Ότι οι εν λόγω συμμαχίες δεν είναι μονόδρομος, γιατί όσο ανίσχυρος και αν είσαι, πάντα θα υπάρχει κάποιος πρόθυμος να σε στηρίξει, όχι λόγω αλτρουισμού, αλλά απλά και μόνο για να βλάψει τα συμφέροντα του ανταγωνιστή του

Όταν οι Αθηναίοι εκστράτευσαν στη Λέσβο, αφού κυριάρχησαν στο νησί, διαβουλεύονταν για το μέλλον των κατοίκων, αν δηλαδή θα τους σφαγιάσουν, ή αν θα τους χαρίσουν τη ζωή υπό ένα καθεστώς υποτέλειας.  Οι Λέσβιοι διαπραγματευτές, όπως μας διηγείται γλαφυρά ο Θουκυδίδης, προσπαθούσαν να αποτρέψουν το πρώτο ενδεχόμενο.

Αν πιστέψουμε τα καθεστωτικά ΜΜΕ, κατ' αναλογίαν θα έπρεπε οι Λέσβιοι διαπραγματευτές να συζητούσαν για το μέγεθος της πολεμικής ενίσχυσης που θα λάμβαναν από τους Αθηναίους, ή για το αν η οικονομική τους εισφορά θα ήταν μειωμένη ή αυξημένη τον επόμενο χρόνο…

Κακοφωνίξ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 26/10/2011 12:46:16

    καλητερα μιας ωρας ελευθερη ζωη παρα σαραντα χρονια σκλαβια και φυλακη

    • Tasos Salonika avatar
      Tasos Salonika @ βουλα ελευθεριαδου 26/10/2011 13:24:22

      Καλύτερα μιας ώρας σκλαβιά και φυλακή, παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

  2. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 26/10/2011 12:47:02

    καλύτερα συγνωμη απο το θυμο ειναι

  3. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 26/10/2011 12:56:01

    Τι μπορει να περιμενει κανεις απο μια κυβερνηση που οτι της πασαρουν εκει εξω το υπογραφει χωρις καν να το ελεγξει,θεωρωντας ισως οτι αυτοι οι Οτθοι παντως ειδους,σκεφτονται πριν απο μας για μας.Αυτοι σκεφτονται πριν απο μας γι αυτους και αυτο ισως θα ηταν το καλυτερο επιχειρημα επαναδιαπραγματευσης της ΝΔ ,προσβαλοντας την απεχθεια των συμβασεων με υπογραφη ανθρωπων που εχουν το ακαταλογιστο και δρουν σε πληρη συνχηση.

  4. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 26/10/2011 13:01:05

    Ζούμε ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ στιγμές άπειρων ΑΘΛΙΟΤΗΤΩΝ.Η χώρα ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ,ΑΜΕΣΑ,να εισέλθει ΒΙΑΙΑ και ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΙΚΑ στον ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ της χρόνιας εθνικής ΤΑΠΕΙΝΩΣΗΣ-ΥΠΟΤΑΓΗΣ και κοινωνικο-οικονομικής ΕΞΑΘΛΙΩΣΗΣ...Η παράταξη,που κυβέρνησε την Ελλάδα το περισσότερο χρόνο των τελευταίων τριάντα ετών,βάζει τη τελική ΣΦΡΑΓΙΔΑ της,προσφέροντας τη κεφαλή της πατρίδας και των πολιτών της στο πιάτο των ξένων-αιμοβόρων λύκων...Ποιος δεν αγανακτεί,εξοργίζεται,θυμώνει με όλα αυτά που βιώνουμε και πρόκειται να ζήσουμε;;;Θα μπορούσα να γράψω για τη πασοκική παράταξη άπειρα πράγματα,που αφορούν το βίο και τη πολιτεία της...Ο πασοκισμός-η παράταξη που γελοιοποίησε τη χώρα διεθνώς,που καταχρέωσε τη πατρίδα μ'ένα σωρό σκοτεινά δάνεια,που ξεφτίλισε την Ελλάδα με υποτιμητικές φράσεις για τους πολίτες της,που,ΥΠΟΠΤΑ και ΥΠΟΥΛΑ,έβαλε τη χώρα στη ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ αυτή ΑΜΕΣΩΣ μετά την εκλογική της νίκη τον Οκτώβριο του 2009-ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ τη ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ της Ελλάδας και των Ελλήνων να τη βαφτίσει..επιτυχία....Η ΘΡΑΣΥΤΗΤΑ,το ΨΕΥΔΟΣ όρια ΔΕΝ έχουν....Αλλά το ψέμα ΔΕΝ διαρκεί για πάντα και όλοι ΔΕΝ μπορούν να ξεγελιούνται για πάντα....Ο κρότος της πτώσης τους θα είναι μεγάλος και ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΟΣ....

    • Phedra avatar
      Phedra @ Komis Montechristo 26/10/2011 18:15:55

      +++++ 10000

    • kostas avatar
      kostas @ Komis Montechristo 26/10/2011 22:10:07

      Τι να τον κανω τον γδουπο τον βαρυ !!!
      Τοσες ψυχες που φυγαν αδικα ......ποιος θα τις φερει πισω.
      Τοσα ονειρα που'κλεψαν .....Τοσα σαββατοκυριακα που μπηκαν στο μυαλο μου απροσκλητοι.
      Θα πληρωσουν για αυτα ή θα μας λενε οι αλλοι για την μη ΠΟΙΝΗΚΟΠΟΙΗΣΗ της πολιτικης ζωης του τοπου & αλλες ομοιες π@π@ργες
      Καλα ξεμπερδεματα !!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/10/2011 13:02:52

    Ναι, και τι κάνουμε για αυτό;

    Δεν είναι δυνατόν να φτιάχνονται κόμματα, να μιλάνε δημόσια άτομα για άλλα κόμματα, σε όλα να υπάρχει κποινός παρονομαστής, και οι υπόλοιποι τσιμουδιά!

    Θέλουμε Μνημόνιo ή δεν θέλουμε;
    Τι περιμένουμε από κάθε επιλογή;
    Τι επιλέγουμε;
    Tι κάνουμε για αυτό;

  6. doc 1968 avatar
    doc 1968 26/10/2011 13:08:10

    ΟΚ.
    Τα ξερουμε ολα αυτα.
    Τωρα τι κανουμε;
    Πηδαμε στο Ζαλογγο με ανεξελεγκτη χρεωκοπια παιρνοντας τους μαζι μας;
    Και επειδη δεν θα κανει τιποτα μεχρι να διαμελισουν τα αφεντικα του τη Χωρα,το θεμα ειναι τι κανει η Αντιπολιτευση.
    Προκαλει εκλογες σαν υστατο μεσο πλαγιας και εκ του μακροθεν Διαπραγματευσης;
    Γιατι εννοειται οτι πιο πιθανο ειναι να σκασει η ευρωπαικη φουσκα της Ευροζωνης με Ελληνικη Ασταθεια εν οψει εκλογων---αλλα με κινδυνο να χρεωκοπησουμε ανεξελεγκτα.
    `Η περιμενουμε την ετυμηγορια ως καταδικοι με δεδομενη εσωτερικη φτωχεια και δυνητικη χρεωκοπια αργοτερα οταν το αγγλικο δικαιο θα χει επεκταθει στο ξεπουλημα με καμια δυνατοτητα ανακαμψης ποτε και απωλεια Κυριαρχιας;

    Οταν αποφασισει ο Αντωνης τι θελει πειτε το και σε μενα.
    Μπορει αν ισχυσει ο ελιγμος των κυβερνωντων για τους 180--να αντιστρεψει τον εκβιασμο --και να δηλωσει απλα οτι αν τεθει θεμα μονιμου προτεκτορατου--ΘΑ ΤΟΥΣ ΡΙΞΕΙ.ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.ΚΑΙ ΑΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ.
    Στον εκβιασμο απαντας με εκβιασμο.
    Απλα και κατανοητα γιατι μετα,θα σκασει η χωρα στα χερια του Αντωνη και οι προδοτες θα βγουν λαδι.
    Εννοειται οτι δεν εχω καμια αμφιβολια οτι θα σκασει η χωρα---εφοσον δεν υπαρχει Ηγετης .
    Και δεν βλεπω και τον Αντωνη να καιγεται να Ηγηθει.Περιμενοντας ομως ,δεν θα υπαρχει χωρα για να ηγηθει Αυτης.

  7. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 26/10/2011 13:09:05

    Η μοίρα το έχει, συγκεκριμένη πολιτική δυναστεία να είναι ταυτισμένη με εθνικές καταστροφές.Ο παππούς προκάλεσε τον αιματηρό Εμφύλιο, ο πατέρας ανέχθηκε την δημιουργία της "Τ.Δ.Β.Κ." και κατασπατάλησε εθνικούς και κοινοτικούς πόρους "χτίζοντας" το "βαθύ πράσινο κράτος".Σήμερα ο υιός και εγγονός, ξεπουλά τα πάντα απλούστατα διότι ποτέ δεν αισθάνθηκε πολίτης αυτού του τόπου.Πώς να αντισταθείς και να διαπραγματευτείς όταν τίποτε μέσα σου δεν είναι ελληνικό, όταν καλά-καλά δεν μιλάς την γνώσσα του τόπου του οποίου ηγείσαι, όταν καμμιά σχέση δεν έχεις με τους "απο κάτω" οι οποίοι σου προσφέρθηκαν ως "δεδομένοι", όταν δεν έχεις δουλέψει ποτέ στη ζωή σου, όταν αγνοείς ιστορία, παραδόσεις, ήθη και έθιμα;
    Τι συζητάμε τώρα φίλοι αγαπητοί;Από ποιούς περιμένετε αντίσταση και διαπραγμάτευση;Από τους μέτριους πού χρόνια τώρα κατατρώγουν τις σάρκες του ελληνισμού μόνο και μόνο για να επιβιώνει ένα φαυλεπίφαυλο σύστημα διαπλοκής;
    Αυτούς που εμφύσησαν στο μέσο Ελληνα την νοοτροπία της ήσσονος προσπαθείας και της άποψης ότι οι εταίροι "είναι κουτόφραγκοι" που τους τα τρώμε;Βλέπετε όμως ότι οι εταίροι μόνο κουτοί δεν αποδεικνύονται. Και αφού μας άφηναν να νομίζουμε ότι μέσω της κατανάλωσης θα είχαμε "ανάπτυξη" τώρα ήλθε η ώρα του μπιλιέτου...
    Μη μου πείτε ότι φταίνε αυτοί.Εμείς τι κάναμε;Ομως τώρα δεν είναι ώρα για αυτομαστίγωμα.Αυτό γι' αργότερα.Τώρα δεν υπάρχουν διαχωριστικές γραμμές "πράσινων-μπλέ-κόκκινων-πορτοκαλί". Η διαχωριστική γραμμή είναι μία: από τη μιά αυτοί που θέλουν την πατρίδα ελεύθερη (και θέλουν να την ξαναφτιάξουν σωστή και δυνατή) και από την άλλη αυτοί που θέλουν να διατηρήσουν τα "κεκτημένα" στηριζόμενοι στις πλάτες των ξένων gauleiter. Διαλέγουμε και παίρνουμε...
    "

  8. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 26/10/2011 13:22:52

    Τελικά η Χούντα των Απριλιανών φαίνεται σαν παρθεναγωγείο μπροστά στη σημερινή Χούντα του ΠΑΣΟΚ. Όχι πως δεν το είχαμε καταλάβει εδώ και καιρό, όμως κάθε φορά αποδεικνύεται πως το βαρέλι δεν έχει πάτο.

    Ο αξιαγάπητος πρωθυπουργός μας καλό θα είναι να έχει στο μυαλό του ορισμένα πεφωτισμένα παραδείγματα και το τέλος που είχαν..
    1. Αδόλφος Χίτλερ
    2.Μπενίτο Μουσολίνι
    3.Νικολάε Τσαουσέσκου
    4.Μουαμάρ Καντάφι
    5.Σαντάμ Χουσείν
    6.Ίον Αντονέσκου

    Στην καλύτερη περίπτωση να του επιφυλαχθεί μια τύχη ανάλογη του Νοριέγκα, ούτε καν σαν του Πινοσέτ. Απο το άγχος έχει γεμίσει τον κόσμο με καρκίνους, αυτόχειρες, μετανάστες , κατάθλιψη και απογοήτευση. Ό,τι και αν αποφασιστεί σήμερα (ή οποτε κι αν γίνει) πρεπει την αμέσως επόμενη μέρα δύο πράγματα να εκλείψουν απο τη χώρα.

    1) Το όνομα Παπανδρεου (να καταστεί συνώνυμο του "Εφιάλτης¨)
    2) Το ΠΑΣΟΚ ως πολιτικό μόρφωμα

    Μόνο τότε ίσως κάποτε αναδυθούμε ως χώρα και ως έθνος.


    Καλή λευτεριά στην πατρίδα μας !

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/10/2011 13:25:51

    Διάβασα χθες σε κάποιο ειδησεογραφικό ιστότοπο, ότι η λεγόμενη Δημοκρατική "Αριστερά" εμφανίζεται πρόθυμη για τις 180 ψήφους που φέρεται ότι θα ζητήσει ο ΓΑΠ. Αν είναι αλήθεια κάτι τέτοιο, απορώ: αυτοί οι άνθρωποι ούτε τα προσχήματα δεν τηρούν; Στην αρχή συναινούν στο μνημόνιο, μετά διαφοροποιούνται, και τώρα ξαναεμφανίζονται πρόθυμοι; Από συνέπεια... μηδέν εις το πηλίκ(ι)ον.

    • brankaleon avatar
      brankaleon @ Αυριανιστής 26/10/2011 13:49:33

      Μα δεν ήταν παιδιά του "μακαριστού" Κύρκου.
      Απ' εκείνους που το βράδυ της 17ης το 1981, με τις κόκκινες σημαίες
      βγήκαν στους δρόμους και επευφησούσαν την Αλλαγή;
      Ο λύκος κι' αν εγέρασε κι' άσπρισε το μαλλί του, μήδε την γνώμη άλλαξε μήτε την κεφαλή του.

    • kostas avatar
      kostas @ Αυριανιστής 26/10/2011 22:24:08

      Φιλε μου θα σου πω ενα ανεκδοτο :
      "πως πεθανε ο τελευταιος Αριστερος: ΔΙΑΣΠΑΣΘΗΚΕ !!!!!!

      Αν περιμενεις καλο απο αυτους καηκες !!

      Ειναι ικανοι να σημαχησουν και με τον διαολο "Δρακουμελ" αρκει να μην ανεβασουν τα ποσοστα τους .Εστω και η αποτυχια ειναι κατι .Αυτοι ειναι αχρηστοι ακομα και σ'αυτο !!

  10. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 26/10/2011 13:36:11

    Ως πότε θα περπατάμε με σκυφτό το κεφάλι; Ως πότε θα γυρίζουμε ζητιάνοι, εκλιπαρόντας για ψίχουλα που θα μας πετάξουν, πληρωμένα με πανάκριβο , δυσβάστακτο τίμημα; Ως πότε θα εξευτελιζόμαστε από λαούς που όταν εμείς γράφαμε ιστορία, αυτοί μούγκριζαν στα δάση; Ως πότε θα ανεχόμαστε τους προδότες ,που ύπουλα και αδίστακτα μας έφεραν σ'αυτή τη κατάσταση; Κυττάζοντας τη φωτογραφία στην ανάρτηση, ένοιωσα ένα σφίξιμο στο στομάχι.... Ζούμε ένα νέο '22 , μόνο που αυτή τη φορά απειλείται όχι ένα κομμάτι του ελληνισμού ,αλλά η ίδια η Ελλάδα. Εμείς οι ίδιοι, τα παιδιά μας , ότι εμείς δημιουργήσαμε , ότι οι πρόγονοί μας που χάθηκαν για μας , μας άφησαν. Θα το αφήσουμε τόσο εύκολα να μας το πάρουν; Χωρίς αγώνα , χωρίς πάλη ; ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ! Το χρωστάμε στους εαυτούς μας , το χρωστάμε στα παιδιά μας. Το χρωστάμε στην Ελλάδα! ''...........τα τινάζεις όλα στον αέρα και οι Θεοί μαζί σου.........'' Αυτό πρέπει να κάνουμε!

  11. Pikis avatar
    Pikis 26/10/2011 14:03:38

    Μην ανησυχείτε.
    Το βράδυ ο κυβερνητικός θίασος θα μας ανακοινώσει περίτρανα ότι "σώσαμε τη χώρα". Θα βγει και ο παλαμακιστής Πρωτόπαππας και θα χειροκροτεί με το γνωστό μειδίαμα σήμα-κατατεθέν του. Ο Μόσιαλος θα πει ότι άρχισαν να πιάνουν τους φοροφυγάδες (βλ. FENA στη Θεσ/νίκη) και ο Παπουτσής ότι θα απελάσει (για άλλη μια φορά) τους λαθρομετανάστες. Η Διαμαντοπούλου θα πει ότι επιτέλους τα Ελληνόπουλα διαβάζουν ηλεκτρονικά τα μαθήματα τους και ο Λοβέρδος ότι τα δημόσια Νοσοκομεία είναι εφάμιλλα του GREYS ANATOMY.
    Θα πέσουμε για ύπνο βέβαιοι ότι η χώρα μας δεν είναι το πορνείο που αναφέρουν οι ξένοι και θα ξυπνήσουμε κουρεμένοι, κουρελιασμένοι και ανασκολοπισμένοι...

    Σήμερα είναι η γιορτή του Αγ. Δημητρίου του μυροβλήτη, όμως η μπόχα που αναδύει η χώρα είναι τρομακτική.

    Χρόνια Πολλά στους εορτάζοντες και στην όμορφη Θεσσαλονίκη (είμαι από τους Αθηναίους που θαυμάζουν αυτή την υπέροχη πόλη).

    Υ.Γ. Ως Ολυμπιακός χάρηκα τα συνθήματα που ακούστηκαν στο Καραϊσκάκη με την Ντόρτμουντ. Βλέπω ότι ακολούθησαν οι Παναθηναϊκοί και οι Παοκτζήδες με αντίστοιχα. Μπράβο στους εμπνευστές. Το γήπεδο δεν είναι μόνο στημένα παιχνίδια και αλητεία. Είναι και τόπος έκφρασης των πάσης φύσεως προβληματισμών. Γιαυτό πόνεσε τις μαριονέτες που μας κυβερνούν και έψαχναν στο ΟΑΚΑ να βρουν ποιοι είχαν το επίμαχο πανό. Αυτοί είναι ικανοί να δώσουν εντολή σύλληψης όσων απλώσουν τη γαλανόλευκη στα μπαλκόνια τους την 28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ!!! Δεν έβαλα ποτέ σημαία στο μπαλκόνι μου. Φέτος θα βάλω.
    ΟΥΣΤ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ

  12. Χρήστος avatar
    Χρήστος 26/10/2011 14:06:49

    Τόσα πράγματα μας έχει χρεώσει αυτή η κυβέρνηση..Και δεν την νοιάζει και τίποτα..Ότι της πασάρουν λέει ναι..ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ τελείως για τη θέση τους!!

  13. tak avatar
    tak 26/10/2011 14:08:57

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ... ΣΑΡΩΝΕΙ Η ΠΑΣΚΕ ΣΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ! ΤΣΙΠΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ! ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΟΥΝ ΤΑ ... ΚΕΧΤΗΜΕΝΑ ΤΟΥΣ! ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝ "Η Ελλάδα σύρεται σε μια ιστορική καταστροφή";

  14. Nick63 avatar
    Nick63 26/10/2011 14:15:07

    Ποιός να πέσει στο Ζάλογγο μωρέ, με ανεξέλεγκτη χρεοκοπία;
    Έχετε ικανό ένα μεγάλο τμήμα του λαού να ζήσει κάτω από συνθήκες φτώχειας και εξαθλίωσης, που συνεπάγεται μια ανεξέλεγκτη χρεοκοπία;

    Το πλειοψηφικό κομμάτι του λαού που ανέβαζε κυβερνήσεις επί 37 χρόνια για να του λένε συνεχώς αυτά που ήθελε να ακούει;

    Υποσχέσεις, τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα και συνεχές χάϊδεμα αυτιών με
    όνειρο ζωής "ένα κεραμίδι πάνω απ΄το κεφάλι μας";

    Και όταν έγινε εύκολος στόχος το κεραμίδι, στριμώχνονταν στα ταβερνεία, στα
    "πολιτιστικά κέντρα" , και αργότερα στα ινστιτούτα αδυνατίσματος για να κάψει
    το "δανεικό" λίπος που είχε αποκτήσει.

    Και αυτοκίνητα ακριβά απέκτησε, και εξοχικό, καταθέσεις σε ξένες τράπεζες,
    και την απαραίτητη Φιλιππινέζα για το σπίτι, για τη συνοδεία των παιδιών
    καταδεικνύοντας έτσι το κοινωνικό και οικονομικό status του...

    Τον έχετε ικανό;
    Τι λέτε;

  15. avanti avatar
    avanti 26/10/2011 14:15:31

    Επρεπε να το περιμένουμε ότι δεν θα είχαμε μέλλον.... τι περιμέναμε ο γλοιώδης λαιϊκισμός του Ανδρέα Παπανδρέου ότι ήταν προς όφελος του τόπου? Απευθύνθηκε στον μέσο και προς τα κάτω Ελληνα και τον έχωσε όσο πιό βαθειά γινόταν μέσα στην μιζέρια και στην ανικανότητα με αποκλειστικό σκοπό να του υφαρπάσει την ψήφο κανακεύοντάς τον ότι έπραξε τα δέοντα ως προς την σοσιαλιστικοαριστερή συνείδησή του. Θα πρέπει να μας γίνει μάθημα και να είμαστε κάθετοι και απόλυτοι στις αναλύσεις μας, δεν πρέπει να επιτρέψουμε άλλα τέτοια λάθη στους εαυτούς μας.

  16. m.s avatar
    m.s 26/10/2011 14:56:26

    Το πνεύμα είναι πρόθυμο… αυτή η παλιοσάρκα μας τα χαλάει.
    Έχει συνηθίσει η ρημάδα να τρώει κάθε μέρα …

    • factorx avatar
      factorx @ m.s 26/10/2011 15:00:48

      !!!!

    • Isovitis avatar
      Isovitis @ m.s 26/10/2011 16:18:40

      Και θα πει κι ο ΓΑΠ: Τελικά είναι γαϊδούρια οι Έλληνες. Πάνω που τους έμαθα να μην τρώνε, ψόφησαν.

  17. η Dimi avatar
    η Dimi 26/10/2011 14:56:28

    merkel: «Επιθυμητή μιά μόνιμη επιτήρηση των μεταρρυθμίσεων στην Ελλάδα. Το report της τρόϊκα δείχνει ότι η Ελλάδα είναι στην αρχή ενός μεγάλου ταξειδιού. Οι Ελληνες έχουν βαρύ φορτίο, αξίζουν το σεβασμό μας».

    Νομοτελειακά, το μεγάλο ταξείδι της ευτελισμένης νεοναζί δεν θάχει τίποτα να ζηλέψει από εκείνο των προγόνων της.

  18. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 26/10/2011 15:09:00

    Εζήλωσαν οι ''κυβερνητικοί'' την δόξα του Χατζηανέστη... Οψώμεθα ες Ειδικόν Δικαστήριον... Νέμεσις γαρ εγγύς!

  19. danaos avatar
    danaos 26/10/2011 15:10:17

    atakte συντοπίτη. Μπορείς να μου πεις για ποια γενοκτονία μιλάς; Μήπως μπέρδεψες τα μπλογκ και κάπου αλλού ήθελες να γράψεις το σχόλιό σου; Γιατί με την ανάρτηση δε βλέπω συνάφεια!

    • Y. avatar
      Y. @ danaos 26/10/2011 15:35:52

      Χρόνια πολλά Δαναέ

      • danaos avatar
        danaos @ Y. 26/10/2011 15:41:43

        Σ' ευχαριστώ Υ.!!!

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ danaos 26/10/2011 16:27:53

          Δαναός και... Δημήτρης γίνεται;
          ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και... ΕΙΘΕ!!!

          • danaos avatar
            danaos @ Σταύρος 26/10/2011 17:46:57

            Πολύ καλή παρατήρηση Σταύρο,αλλά όλα γίνονται.Χρειαζόμουν ένα ψευδώνυμο και πήρα του παππού μου το παρατσούκλι!!!Σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου!!!

  20. danaos avatar
    danaos 26/10/2011 15:14:46

    m.s παρακολουθώ τα σχόλιά σου.Μικρά, σταράτα και στο στόχο!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ danaos 26/10/2011 15:16:55

      Δάσκαλε συμφωνώ και επαυξάνω.
      Και πούσαι; ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

  21. Πελασγός avatar
    Πελασγός 26/10/2011 15:32:13

    Ώστε λοιπόν, εκείνος ο Κλέων Κλεαινήτου, στη συνέλευση των Αθηναίων έλεγε περίπου για την τύχη των Μυτιληναίων:
    "...Αν ακούσετε τα λόγια μου, θα κάμετε το σωστό και, ταυτόχρονα, αυτό που σας συμφέρει, ενώ αν αποφασίσετε διαφορετικά και την ευγνωμοσύνη τους δεν θα κερδίσετε και τον εαυτό σας θα καταδικάσετε. Γιατί αν αυτοί αποστάτησαν δίκαια από τη συμμαχία, σεις ασκείτε την ηγεμονία σας με τρόπο άδικο. Άν όμως έχετε την απαίτηση να τη διατηρήσετε, έστω και με απρεπείς μεθόδους, τότε οφείλετε, για το συμφέρον σας, να τους τιμωρήσετε, ακόμη κι αν αυτό είναι άδικο., αλλιώς παραιτηθήτε από την ηγεμονία σας...Γιατί όποιος πάθει κάτι χωρίς λόγο, αν γλυτώσει, γίνεται χειρότερος εχθρός από εκείνον που ήταν πάντα εχθρός...".
    Ο Διόδοτος Ευκράτη όμως, πρόβαλε σθεναρές αντιρήσεις για τη μη θανάτωση των Μυτιληνιαίων λέγοντας εν κατακλείδι:
    "...Οφείλετε λοιπόν, κι αν ακόμη σας αδίκησαν, να προσποιηθήτε πως δεν το καταλάβατε, για να μη γίνει εχθρικό το μόνο μέρος του πληθυσμού που είναι ακόμη φιλικό απέναντί σας. Υπομένοντας εκούσια μιαν αδικία, είναι πολύ πιο συμφέρον για τη διατήρηση της ηγεμονίας μας παρά να εξοντώσουμε δίκαια αυτούς που δεν πρέπει..."
    Βεβαίως ο Διόδοτος πέτυχε τη σωτηρία τους πλην των πρέσβεων, αλλά η Λέσβος δεν ήταν ήταν πια των Μυτιληνιών...
    Μόνον , αγαπητέ "Κακοφωνίξ", που σήμερα δε βρισκόμαστε στο 428 π.Χ, αλλά λίγο πριν τη ναυμαχία των Αργινουσών..., δηλαδή συμπτωματικά απέναντι από τη Λέσβο, δυο χρόνια πρίν από την πλήρη υποταγή της επηρμένης "Αθήνας". Όλες οι επηρμένες δυνάμεις μελετούν το Θουκυδίδη μας, αλλά με άλλη ψυχοσύνθεση. Να είσαι βέβαιος ότι οι απανταχού Αγγλοσάξωνες, το μάθημά τους ουδέποτε θα το κατανοήσουν.
    Δε θα αργήσει, να τους πεις, ότι οι Κλέωνες θα θα έχουν θέση πλέον στις πόλεις μας. Βέβαια, μεσολαβούν για λίγο οι Θηβαίοι, αλλά πέστους ότι έχουμε πολλούς Αριστοτέληδες για να γαλουχήσουν το πνεύμα εκείνο που ανδρώνει μόνο Αλέξανδρους. Οι..."στελεχώσεις" ωσονούπω τελειώνουν, γιατί οι Έλληνες μόνον ανδρείοι γίνονται. Γιατί ανδρείοι δεν είναι μόνον οι γενναίοι αλλά και αυτοί που υπομένουν τις στερήσεις και τις εμπερίστατες καταστάσεις...

    Πελασγός

  22. Y. avatar
    Y. 26/10/2011 15:45:16

    Η φωτό είναι από το συνωστισμό?
    (Κακοφονίξ, πολύ δυνατός!!)

  23. KE-MPAP avatar
    KE-MPAP 26/10/2011 16:04:15

    ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ?

    Ο Κ.ΣΑΜΑΡΑΣ ΟΤΑΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ?(ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝΕ) ΘΑ ΤΟΥ ΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥ? Η ΘΑ ΤΑ ΧΕΙ ΜΟΙΡΑΣΕΙ ΟΛΑ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ,ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΧΕΙ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ.......

    ΠΥΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΣΟ ΑΡΓΕΙ Η ΝΔ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ(ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ) ΘΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΕΝΑ ΠΤΩΜΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΣΗΣ ΠΙΑ ....

    ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΚΑΝΩ ΟΤΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ 10 ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ ,ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ,ΕΝΑΝ ΗΔΗ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟ ΛΑΟ+ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ!!!!

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ KE-MPAP 26/10/2011 16:16:50

      Πες τα γιατι εδω νομιζουν οτι θα βγει και θα κανει περιπατο σαν να ειναι ολα καλα.
      Τοτε ξαφνικα θα ξυπνησουν ολοι για αυτα που εχασαν.
      Και θα τον βαρανε απ ολες τις πλευρες.

  24. dimitris hamenos avatar
    dimitris hamenos 26/10/2011 16:08:12

    Μπραβο για την αναρτηση οσο και για τα σχολια!

  25. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 26/10/2011 17:26:30

    Τελικά σάν κράτος θέλουμε νά έχουμε σχέση μέ τίς αγορές; Αυτές πού είναι καί υπάρχουν ή όχι; Μπορούμε νά ακολουθήσουμε τό ακραίο παράδειγμα τής βόρειας Κορέας ή τόν δρόμο πού επέλεξε η Αργεντινή. Καθαρές κουβέντες.
    Άν ακολουθήσουμε τό βορειοκορεατικό μοντέλο, κάθε παραιτέρω σχόλιο περιττεύει.
    Άν ακολουθήσουμε τόν δρόμο τής Αργεντινής, τότε η υπόθεση σηκώνει πολύ κουβέντα. Σέ κάθε περίπτωση, μάλλον, πρέπει νά εγκαταλείψουμε καί τήν ΕΕ ή νά «παγώσουμε» τήν συμμετοχή μας γιά, τουλάχιστον, καμμιά δεκαετία. Η κατανάλωση εισαγομένων προϊόντων θά πέσει στό επίπεδο τής Κούβας καί στό εσωτερικό τά πρώτα δύο χρόνια θά πέσουμε στό επίπεδο τής ανταλλακτικής οικονομίας. Δέν ξέρω τήν αντίδραση τών όμορων κρατών (Τουρκία, Αλβανία, Βαρδαρία καί Βουλγαρία), σέ κάθε περίπτωση θά φροντίσουν «εταίροι καί σύμμαχοι» νά μάς κάνουν τόν βίο αβίωτο. «Δρυός πεσούσης, πάς ανήρ ξυλεύεται» λέγανε φιλοθυμικά οι παππούδες μας.
    Θά μάς μείνει η εθνική περηφάνεια καί η αξιοπρέπεια τονίζουν πολλοί συνχολιαστές.
    Πώς ορίζεται η εθνική περηφάνεια καί η ανθρώπινη αξιοπρέπεια εξαρτάται από τόν ορίζοντα.
    Παρακολουθώ καιρό αναρτήσεις καί σχόλια. Τελικά τί θέλει ο πολίτης; Η απάντηση είναι σαφής. Αυτοί πού περνάνε καλά θέλουν νά συνεχίσουν νά περνάνε καλά καί αυτοί πού υποφέρουν θέλουν μιά ελπίδα καλύτερης προοπτικής γιά τό αύριο.
    Μέχρι τώρα φρόντιζε τό κράτος μέ τό λαμόγια καί γιά τήν εθνική μας περηφάνεια καί γιά τήν αξιοπρέπειά μας. Τόση είχαμε, τόσο τήν φροντίζανε. Καί όλοι τό επικροτούσαμε καί κανείς δέν αμφέβαλλε γιά τήν πορεία αυτού τού κράτους. Μόνο μερικοί γραφικοί καί αυτοί μέ φειδώ. Κινδυνεύανε, άν επιμένανε πολύ, μέ τό κοινωνικό «λυντσάρισμα» τής κοινωνικής περιθωριοποίησης.
    Τώρα τί ακριβώς θέλουμε; Τί ζητάμε από τήν πολιτική;
    Τήν αξιοπρέπειά μας θά απαντήσουν πολλοί. Τήν χθεσινή; Θα ανταπατούσα ή μήπως όντως έχουμε ξεχάσει τί είναι αξιοπρέπεια;
    Τήν εθνική μας κυριαρχία θά ανταπαντούσαν άλλοι. Ποιά αυτήν πού είχαμε; Τήν κυριαρχία τού Κόκκαλη, τού Μπόμπολα, τού Λαυρεντιάδη; τών Ιμίων; τού χρηματιστηρίου; τών πακέτων τής ΕΕ; τής αμερικάνικης πρεσβείας; τών Βρυξελλών; τής Καγιέν; Ποιάς επιτέλους κυριαρχίας;
    Μήπως όντως έχουμε ξεχάσει τί είναι εθνική κυριαρχία;
    Τήν ελπίδα γιά μιά αξιοπρεπή εργασία θά απαντούσαν πολλοί. Τής ελπίδας τού δημοσίου δηλαδή. Ποιά πραγματική ελπίδα γιά αξιοπρεπή εργασία είχε ο έλληνας έξω από τόν δημόσιο παράδεισο; Τής ελεύθερης οικονομίας τής αρπαχτής; Ή υπάλληλος στό μαγαζί καναλωτικών ειδών πού έστηνε ο δημόσιος υπάλληλος γιά νά τά κονομήσει διπλά; Η αξιοπρεπής εργασία εξορίσθηκε μέ τήν εγκατάσταση τής δημοσιουπαλληλίας καί τήν αντικατάστασή της από τούς παρέχοντες «λειτουργήματα». Φωνάζουμε γιά τούς αλλοδαπούς. Μέχρι σήμερα είναι οι μόνοι πού μάς ξεσκατώνουν γιατί είναι οι μόνοι πού δουλεύουν.
    Τήν ελπίδα γιά επιβίωση θά πούν οι τελευταίοι καί είναι οι μόνοι πού δέν συμμετείχαν καί πρίν.

    Είμαι υπέρ τής λαϊκής λογικής, «τό σκούφο σου νά τόν κρεμάς μέχρι εκεί πού φθάνει η χέρα σου» καί εναντίον τής σαμψώνειας λογικής «αποθανέττω η ψυχή μου μετά τών αλλοφύλων».

    • ΝΙΚΟΣ Λ. avatar
      ΝΙΚΟΣ Λ. @ Ιαπετός 26/10/2011 18:32:10

      Ιαπετέ, τα είπες όλα

  26. danaos avatar
    danaos 26/10/2011 17:49:04

    Σ' ευχαριστώ πολύ ami du peuple!

  27. Υπατια avatar
    Υπατια 26/10/2011 19:59:18

    Καθημερινη μου φαντασιωση απο την ανοιξη του 2010= Πεφτει η κυβερνηση ΓΑΠ Συνταγματικη αναθεωρηση Εξω απο το μνημονιο Ανεξαρτητη δικαιοσυνη Αρση βουλευτικης ασυλιας Παραπομπες για εσχατη προδοσια Δημευσεις περιουσιων(Υπουργων κ.λ.π. Διευθυντων οργανισμων κ.λ.π. απο το 1974) Δημιουργια ΑΟΖ Στο δρομο οσοι μπηκαν στο Δημοσιο απο το "παραθυρο" Επαναπατρισμος λαθρομεταναστων. Ευχομαι, πρωταγωνιστης αυτης της φαντασιωσης να ειναι ο Αντωνης.......

  28. kostas avatar
    kostas 26/10/2011 21:52:26

    Καιρο τωρα το φωναζω !!!!

    Καλλυτερα ενα ΑΘΛΙΟ τελος ................ παρα μια ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ χωρις τελος !!!!!!!


    Απο τον ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ

  29. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 26/10/2011 22:08:14

    146 π.Χ. (ήττα Περσέα), 1826 (πρώτη του Μεσολογγίου), 1897 (ταπεινωτική ήττα από Τούρκους), 1922 (Μικρασιατική καταστροφή-η μητέρα των ηττών), 1941 ("παλιός" Τσολάκογλου-τάγματα ασφαλείας), 1955 (πογκρόμ στην Πόλη-απαγχονισμοί Κυπρίων), 1974 (προδοσία Κύπρου-νέα ταπεινωτική ήττα από Τούρκους), 1996 (Ιμια), 2011 (ρήμαγμα της χώρας και του λαού). Χρονικοί περίοδοι ή γεγονότα που δεν φρονιμάτισαν διαφόρους ηγετίσκους και πληγώνουν την συλλογική πατριωτική λαϊκή συνείδηση.
    Ο ΓΑΠ κάνει αυτά που κάνει. Το ξέρουμε πλέον όλοι [και κυρίως όσοι τον τιμούσαν, επανειλημμένα μάλιστα]. Οι άλλοι τί κάνουν ("περιμένοντας η αλεπού να πέσουν ... του κριαριού, ψόφησε"); Τεράστια η ευθύνη τους, κυρίως του Σαμαρά και της Παπαρρήγα, για κοινούς και διαφορετικούς λόγους.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Γιαγκούλας 27/10/2011 00:40:15

      Παλιά τρώγαμε μια ήττα κάθε 1000 χρόνια. Τώρα τρώμε μια κάθε 30 χρόνια.

  30. mx avatar
    mx 26/10/2011 22:13:30

    ψυχραιμία η Ελλάδα είναι πλούσια χώρα.
    Απλώς ανελεύθερη
    Μια επαναστατική κυβέρνηση θα τα βρει τα λεφτά του δημοσίου χρέους
    (Λεφτά Υπάρχουν)
    Ύστερα θα έρθει η ανάπτυξη από τα καταναγκαστικά έργα αυτών που διασπάθισαν δημόσιο χρήμα των οποίων η περιουσία θα έχει ήδη δημευθεί.....

  31. μχ avatar
    μχ 26/10/2011 22:33:44

    Τελικά οι Μάγιας τι εννοούσαν με το τέλος του κόσμου
    προφανώς του κόσμου όπως τον ξέρουμε
    Έτσι και αλλιώς ο κόσμος πρέπει να αλλάξει για να παραμείνει ο ίδιος...
    αλλα ενα ειναι σίγουρο οτι ποτέ δεν θα φαντάζονταν οτι θα χρησιμοποιούνταν στο σενάριο της μεγαλύτερης αναδιανομής εισοδήματος της παγκόσμιας ιστορίας

  32. Μάνος avatar
    Μάνος 27/10/2011 09:53:36

    Το κούρεμα 50% είναι χρεοκοπία γιατί όχι κούρεμα 100% τι διαφορά έχει;;;;;;
    Έτσι και αλλιώς τον λαό κατέστρεψαν με την ελεγχόμενη χρεοκοπία που σημαίνει ότι μας ελέγχουν για να μας τα πάρουν όλα στην πτώχευση.
    Έχουμε ανάγκη από ανεξέλεγκτη χρεοκοπία, έξοδο από την ΕΕ και επιστροφή στην δραχμή, έλεγχο όλων όσων έκαναν περιουσία μετά το 1974 πολιτικών και μη που τους περιμένει το ΓΟΥΔΙ. Αλλά και για όσους έβγαλαν τα λεφτά τους στο εξωτερικό να υπερφορολογηθούν ανάλογα με την χρεοκοπία του κράτους.
    Ένα πράγμα πρέπει να διορθωθεί στην Ελλάδα το ΑΠΟΡΗΤΟ φορολογικό και πολιτικό για να μπορέσουμε να στηριχθούμε με θεμέλιο την αλήθεια και περιφάνεια που σήμερα μας στερούν όλοι οι πολιτικοί που εκφράζονται ανάλογα με τις δημοσκοπίσεις. Πρέπει να τιμωρηθούν όσοι χρησιμοποιούν το ΣΥΝΤΑΓΜΑ στα μέτρα τους, επιβάλλοντας αντισυνταγματικούς φόρους και δανειακές συμβάσεις αφ΄ενός και αφετέρου επικαλούνται Συνταγματική παραγραφή - απαλλαγή τους. Οι προδότες - βιαστές του Ελληνικού λαού ξεβρακόθηκαν και το μόνο που μένει είναι να τιμωρηθούν μαζί με τα τριάντα αργύρια, όλοι όμως!!!!!!!!
    Εν κατακλείδι η Ελλάδα πρέπει να κυβερνηθεί από νέους ανθρώπους γιατί σ' αυτούς ανοίκει το μέλλον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  33. Μαυρη-Σκια avatar
    Μαυρη-Σκια 27/10/2011 12:44:40

    τα χάλια μας...το γνωστο διαχρονικό σχόλιο... τελικά η Ελλάδα δε θα αποκτήσει ποτέ σοβαρότητα... ποτέ δε θα γίνει μια πολιτισμένη χώρα... πάντα στην παρακμή και την κατάντια... τι να φταίει άραγε πραγματικά? μπορεί άραγε μόνο τόση ανικανότητα να μας στείλει στο διάολο? γιατί είμαστε μια χώρα κουτσουλιά στο χάρτη αλλά πάντα στο επίκεντρο τον γεγονότων? ΓΙΑΤΙ? τόσα πολλά γιατί... σε ένα μόνο έχω καταλήξει ότι είμαστε 10 εκατομμύρια άνθρωποι που και οι 10 ΟΜΩΣ και οι 10 εκ. θα έχουν διαφορετική γνώμη και άποψη πάνω στο ίδιο πρόβλημα... καμία ομοφωνία καμία συνεργασία ποτέ και πουθενά....... αχ κατακαημένη ψωροκώσταινα...τι σου μελε να πάθεις... εκεί που νόμιζες ότι είσουν στα πάνω σου άντε πάλι πίσω στην σκλαβιά... εκεί τελικά ίσως σου αξίζει να είσαι... εκεί και να παραμείνεις για πάντα γιατί οι άνθρωποι σου δεν σε αγαπούν.. δεν σε αγάπησαν ποτέ πραγματικά

  34. Δημητρης Παπαδοπουλος avatar