#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/04/2011 20:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα είναι αλλού...



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Οι απλοί καλοί άνθρωποι είναι που συγκροτούν την Πατρίδα. Και πρέπει να φεύγεις από την ιδρυματική ζωή του διαφθορείου της Αθήνα, να τους μιλάς, να τους ακούς, να φας, να πιεις μαζί τους, να τους αγγίξεις κι έτσι να σιγουρεύεσαι πως υπάρχει ελπίδα. Πρέπει να διασχίσεις τον απέραντο και πλούσιο κάμπο των Γιαννιτσών, να περάσεις από την Κρύα Βρύση και ν’ ανεβείς στην Έδεσσα, να δεις τις πλαγιές με τις ανθισμένες κερασιές, τους πυκνούς λόγγους που σκίζουν γάργαρα νερά. Πρέπει να πας στην Αριδαία κι ακόμη πιο ψηλά στα Λουτρά, εκεί στην πλαγιά του Καϊμακτσαλάν, να δεις μέρη πανέμορφα, ιαματικές πηγές που αναβλύζουν από τα σπλάχνα της γης, καταρράκτες κι άγρια φύση ολόγυρα από ένα ορεινό θέρετρο από τα λίγα στην Ευρώπη. Εκεί που ο Αλέξανδρος στρατολογούσε τραχείς πολεμιστές κι έφερνε γερά κοντάρια για τις σάρισες του, τις ίδιες που μετά από δέκα και βάλε χρόνια πόλεμο, αναπαύτηκαν με τους σταυρωτήρες τους καρφωμένους πέρα από τις όχθες του Ινδού. Κρανιά από την Αλμωπία στην γη του Πώρου και των πολεμικών ελεφάντων του.

Με τα υπνοκάναλα και τις λερές φυλλάδες των εργολάβων, με όλες αυτές τις κυρίες με το νεκρό τσιτωμένο μάγουλο και τον πανικό και την απαξίωση που πουλάνε, κοντεύουμε να ξεχάσουμε την αληθινή Ελλάδα, την δύναμη και την ομορφιά των ανθρώπων και των τόπων της.

Οι σκηνοθετημένες ειδήσεις τους με την υποβλητική μουσική από θρίλερ, οι χολερικές και καταστροφολογικές αναλύσεις, η προπαγανδιστική μισθοφορία τους, απέχουν έτη φωτός από τον Λαό μας, τις αξίες του, την Ιστορία του, τις αληθινές δυνατότητες του.

Κάτω από τις στιβάδες της δυσπιστίας και της απόγνωσης που σαν σιδερένια πέπλα άπλωσαν στις ψυχές των Ελλήνων οι μνημονιακοί σκιντζήδες του τουρίστα από την  Μινεσότα, αυτοί που ξέσκισαν την χώρα και διπλασίασαν τα spreads, πάλλεται ακόμη η ρωμαλέα δύναμη του Έθνους.

Βλέπεις με συγκίνηση πόσο άμεσα και με πόση δίψα ανταποκρίνονται στον θετικό λόγο οι αληθινοί άνθρωποι του κόσμου της εργασίας, αρκεί να νοιώσουν ότι τα εννοείς όσα λες.

Δεν περιμένουν φρουφρού κι αρώματα, κολωνακιώτικες ευγένειες και φλώρικες αναλύσεις. Θέλουν σταράτες κουβέντες, με θετικό, αισιόδοξο πρόσημο. Θέλουν λόγο που να ακουμπά στην καρδιά τους, να συνεγείρει την φιλοτιμία και τον πατριωτισμό τους κι ύστερα ν’ ανεβαίνει στο μυαλό τους. Κι εκεί ριζώνει κι απλώνουν τεράστιους κλώνους η δύναμη κι η δημιουργία, σαν δρυς υπεραιωνόβιος. Και τότε το ηθικό γίνεται κίνητρο, το κίνητρο σκέψη κι η σκέψη κοφτερή πράξη.

Ηθικό θέλουν οι άνθρωποι, ενθάρρυνση και σαφείς πρακτικές προτάσεις, που να ‘χουν όμως ερείσματα και νομιμοποίηση στην συλλογική τους μνήμη, στα πατρώα σύμβολα και στις αρχαίες αρετές. Μόλις πεισθούν - και θα πεισθούν - θα γίνουν ορμητικό ποτάμι.

Αδέρφια, έχει εφεδρείες η Πατρίδα. Έχει πλούτο αμέτρητο, γιατί έχει καθαρά βλέμματα και δυνατά, καθαρά χέρια. Στην μόστρα είναι οι χειρότεροι, εδώ στον εθνικό απόπατο του κλεινού Άστεως, εκεί που κάθονται σταυροπόδι τα αποτριχωμένα φουλάρια και τα πούρα με το δαχτυλίδι σε χεράκια όλο τσάκισμα.

Οι καλύτεροι είναι αλλού. Παντού. Στον Πύργο και στο Άργος, στην Πέλλα και στην Βοιωτία, στα νησιά και την Θράκη. Στις λαϊκές γειτονιές της Αθήνας, του Πειραιά, της Θεσσαλονίκης. Στην Διασπορά. Παντού. Είναι ο Παύλος και η Ελένη, η Κατερίνα και ο Λύσανδρος, ο Γιώργος, ο Γαρύφαλλος, ο Βασίλης, πλήθος αμέτρητο από αληθινούς Έλληνες.

Με πήγαν σ’ ένα λιβάδι μέσα σε πανέμορφα δάση, εκεί που ο Ζλάταν κρέμασε τον Άγρα και τον Μίγκα, που μπορούσε να φύγει αλλά δεν άφηνε τον Αρχηγό του. Ένας φίλος έβγαλε μια καινούργια Σημαία και την ανέβασε στον ιστό, δίπλα από την προτομή του εικοσιεπτάχρονου Ανθυπολοχαγού από τους Γαργαλιάνους. Άφησε και λίγα λουλούδια. Αστός ο Τέλλος, αληθινός, γιος εφέτη. Και πήγε εθελοντής μες το βούρκο και την ελονοσία, να πολεμά με τον γκρα και το μαχαίρι. Προδόθηκε και κέρδισε δυο μέτρα σχοινί και το θάνατο στον κλώνο μιας καρυδιάς.

Τι καταλαβαίνουν από αυτό οι παχιές καθεστωτικές μύγες πάνω στα σκατά της σώφρονος διαπλοκής; Ανακυκλωμένοι «προοδευτικοί» κι ενοχικοί νεοφιλεύθεροι «δεξιοί» ξύνουν αμήχανα το κεφάλι μπροστά σε τέτοια υπερβατική θυσία. Τι θα θυσίαζαν αυτοί για τον τόπο; Το ραντεβού για μανικούρ - πεντικιούρ, ίσως... Πάντως όχι το ραντεβού με τον Ελβετό τραπεζίτη τους.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δώρα Γκανούλη΄ avatar
    Δώρα Γκανούλη΄ 19/04/2011 21:05:32

    Αυτή η Ελλάδα θα μείνει όρθια Φαήλο, η "εκτός των τειχών¨.
    Οτι και να μας επιφυλλάσουν οι καιροί.....

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 19/04/2011 21:09:49

    Είναι πρώτη φορά φέτος που περιμένω το Πάσχα πως και πως να φύγω από αυτήν την πόλη για να πάω στην Σπάρτη στους γονείς μου να μυρίζω τις ανθισμένες πορτοκαλιές!

  3. SERTIS avatar
    SERTIS 19/04/2011 21:10:19

    ΕΙΔΑ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΡΙΞΑ ΜΕ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ....
    1)ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ GAY PARADE ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ....ΛΕΣΒΙΕΣ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΚΛΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
    2)ΣΤΟΝ 9.84 ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΕ ΝΑ ΠΟΥΝ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΤΟ ΠΑΣΧΑ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ....ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΣΤΕ

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ SERTIS 20/04/2011 08:14:49

      Οι μισές αίθουσες του Βυζαντινού Μουσείου στην Αθήνα είναι κλειστές επειδή δεν έχουν λεφτά για να πληρώνουν φύλακες. Κατά τα άλλα, βρίσκουν λεφτά να πληρώνουν την παρέλαση με τις ξέκ...ες.
      Για τον 9.84 δεν με εκπλήσσει τίποτα. Ο Τάκης Καμπύλης είναι υπεύθυνος, αν δεν κάνω λάθος. Μεγαλύτερος αντίχριστος δεν υπάρχει.

    • spartan avatar
      spartan @ SERTIS 20/04/2011 09:10:27

      GAY PARADE γινεται εδω και 2 3 χρονια απ οσο ξερω
      οσο για το δευτερο με το χριστος ανεστη αν ειναι αληθεια πρεπει το antinews να το προβαλλει πιο ισχυρα να μην τους αφησει σε χλωρο κλαρι!!! αυτα ειναι πολυ ευαισθητα πραγματα για τους ελληνες

  4. Ιεροκλής avatar
    Ιεροκλής 19/04/2011 21:21:02

    Φαήλο τα λες ωραία σε παραδέχομαι, ποιοι είναι αυτοί όμως που ψήφισαν το Γιώργο πρωθυπουργό; Κάποιοι άλλοι;

  5. thespieys avatar
    thespieys 19/04/2011 21:33:36

    Το υπουργείο Πολιτισμού (βλ. Γερουλάνος, ξάδερφος ΓΑΠ) βρήκε χρήματα να επιδοτήσει την "ομοφυλοφιλική εβδομάδα" αλλά αφήνει απλήρωτους επί μήνες τους εργαζομένους! Τι κι αν κλείσει η Ακρόπολη, θα΄χουμε τους ανώμαλους για αξιοθέατο!! Η Ελλάδα είναι πράγματι αλλού γι΄αλλού!!!

  6. Arianos avatar
    Arianos 19/04/2011 21:46:15

    Ἡ πεταλούδα πάντα θὰ πετάξει
    ἀφήνοντας στὰ δάχτυλα τὴ γύρη.
    Θρίσμα τὸ ἀντίο, τὸ χέρι σου μετάξι,
    κι ἐχάθηκες. Ἀπὸ τὸ παραθύρι
    ἡ πεταλούδα πάντα θὰ πετάξει...

    Κ. Καρυωτάκης

  7. Orestios avatar
    Orestios 19/04/2011 21:47:06

    Οι κερασιές στην Έδεσσα είναι πανέμορφες.
    Σαν νύφες μέσα στο Πάσχα

    • αντιλαικος avatar
      αντιλαικος @ Orestios 19/04/2011 21:59:29

      οι κερασιες θα ανθισουν φέτος?
      εμεις ξερουμε να περιμενουμε... την ανοιξη που θα 'ρθει!

  8. Y. avatar
    Y. 19/04/2011 21:52:12

    Φαήλε, απόλαυσα και τον ποιητικό σου οίστρο

    (Βασίλη, μην ασχολήσαι με αυτό που βάζουν στο ρύγχος των ζώων για να μη δαγκώνουν.
    “…υπάρχει κάτι χειρότερο από το να σε κατηγορούν. Να σε αγνοούν”. Ουάϊλντ)

    Καλή Ανάσταση σε όλους και από όλα

  9. aggelosview avatar
    aggelosview 19/04/2011 21:53:15

    Φαήλο, σε γούσταρα από την εποχή του Οτσαλάν γιατί είχες το θάρρος να τα βάλεις με ένα σύστημα που προσπαθούσε να μας πείσει ότι παραδόθηκε μόνος του και ότι έφταιγαν οι ερασιτέχνες της ΕΥΠ. Αν και διαφωνώ σε αρκετά, μ' αρέσεις γιατί έχεις ¨στίγμα".
    Πες μου όμως, πως θα αντιμετωπίσεις αύριο, που θα είσαι σε θέση ευθύνης το παρακάτω: "Σημαντικές υλικές ζημιές προκάλεσαν σήμερα κουκουλοφόροι στους σταθμούς «Χολαργός» και «Συγγρού - Φιξ» του Μετρό. Στις 11.15 π.μ. μία ομάδα περίπου 10 ατόμων εισέβαλε στο σταθμό Χολαργού και μέσα σε λίγα λεπτά διέλυσε όλα τα ακυρωτικά και εκδοτικά μηχανήματα. Μάλιστα, οι κουκουλοφόροι πέταξαν προκηρύξεις, με τις οποίες ζητούσαν από τον κόσμο να μην πληρώνει........" Η συνέχεια γνωστή.
    Μου τη δίνει η πλήρης ασυδοσία. Ψήφιζα και ψηφίζω ΝΔ γιατί θεωρώ ότι στις τάξεις της βρίσκονται άνθρωποι που έχουν μέσα τους αυτό που λέμε "εθνισμό",αγάπη για την πατρίδα, για το έθνος. Άνθρωποι πεπαιδευμένοι. Δυστυχώς από το Δεκέμβρη του 2008 θεωρώ ότι αυτό έχει πάψει να ισχύει. Για να μην καταλήξουμε λοιπόν εμείς και τα παιδιά μας μειονότητα σε κάποια οροσειρά της Δυτικής Μακεδονίας, υπάρχει άλλωστε ανάλογο ιστορικό, πες μου σε παρακαλώ πως οι δυνάμεις που λες ότι υπάρχουν θα μπορέσουν να επιβληθούν. Γιατί εγώ αυτό που βλέπω είναι το τέλος να πλησιάζει. Η Ελλάδα κλείνει το βιοϊστορικό της κύκλο.

  10. parsifal avatar
    parsifal 19/04/2011 21:56:19

    Οπως τα λές είναι κ. Φαήλο, αλλά γιατί είμαστε μερικοί - λίγοι, πολύ λίγοι οι ασχολούμενοι με οτι δεν λένε τα υπνοκάναλα ? Γιατί αυτοί οι υποθετικά πολλοί καλοί ανθρωποι με το καθαρό βλέμμα κολλάνε στο ποδόσφαιρο, τους χορούς των σκουπιδοδιασήμων, τα γεννητούρια πορνιδίων τηλεπερσόνων και τις μαγειρικές ? Γιατί η πολιτική εχει αντικατασταθεί με το κουτσομπολιό, ακόμη και εδώ μέσα, με αναλύσεις καφενείου οπου αποδίδεται ισχύς και οξύνοια Μέττερνιχ σε ανύπαρκτες πολιτικά κυρίες,τελειωμένους επιχειρηματίες και εναπομείναντα ράκη της μεταπολιτεύσεως ?
    Που είναι η ...κανονική Ελλάδα ?

  11. διηνεκης avatar
    διηνεκης 19/04/2011 21:57:47

    τι γινεται θα βγουμε στη γηρα για φαπες η οχι,αντε γιατι ορεξατος ειμαι

  12. Λίζα Αλεξίου avatar
    Λίζα Αλεξίου 19/04/2011 22:08:47

    Δεν έχει πολλές μέρες που γύρισα από το μαγευτικό Καρπενήσι, οι άνθρωποι σκυθρωποί, προβληματισμένοι. Η κρίση δυστυχώς άγγιξε και αυτούς, μαγαζιά κλείνουν, χρήματα δεν υπάρχουν, τα χωριά δίχως ζωή. Οι περήφανοι αυτοί άνθρωποι έμαθαν να επικοινωνούν με τα μάτια, ξέρει ο ένας τί θέλει ο άλλος,ίδιες σκοτούρες τους ενώνουν, βουβή ήρεμη απελπισία, μόνο ο καρπενησιώτης ποταμός με το χαρούμενο βουητό του αποτελεί παραφωνία στο μελαγχολικό τοπίο.

  13. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/04/2011 22:17:27

    Τον ψήφισαν παραμυθιασμένοι από το "λεφτά υπάρχουν" και απογοητευμένοι από την προτέρα κατάσταση. Οι άνθρωποι πάντα ΄θέλουν να πιστέψουν ότι δεν υπάρχει το κακό. Τώρα όμως ήρθε η πραγματικότητα.
    Και να σου πω κάτι; Όλοι αυτοί οι άνθρωποι που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ δεν είναι προδότες, ρουσφέτια, "πελάτες". Σίγουρα υπάρχουν ανάμεσα τους και απάτριδες, εξαρτημένοι κλπ, όμως η πλειοψηφία θέλει κι αυτή μια καλύτερη Πατρίδα, θεωρώντας ότι θα γίνει με τον τρόπο του ΓΑΠ, με τις υποσχέσεις του. Ε, τώρα ξέρουν ότι ψωνίσανε από σβέρκο.

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/04/2011 22:48:59

      θεωρώ πολύ σημαντική την δεύτερη παράγραφο..ο Σαμαράς θα πρέπει να "επικοινωνήσει" με όλον αυτό τον κόσμο και να τον εμπνεύσει για μια ολική επανεκκίνηση..

    • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
      Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/04/2011 05:50:23

      Η πλειοψηφία αυτών που τον ψήφισαν, όχι μόνο δεν "παραμυθιάστηκε" από τις υποσχέσεις, αλλά ήξεραν, οτι όλα αυτά ήταν φούμαρα με στόχο την κατάκτηση της εξουσίας. Ηθελαν να "παραμυθιαστούν" ξέροντας, οτι εξουσία γιά το "όλον πασοκ" σημαίνει νομή του κράτους εις βάρος της χώρας. Αλλο θέμα, αν τα πράγματα ήρθαν κάπως - κάπως - αλλιώς. Πάντως δικαιολογίες γιά την βάση του πασοκ δεν υπάρχουν. Οσο δε εξευρίσκουν ηθικές και πολιτικές δικαιολογίες γιά το σφάλμα τους, τόσο δημιουργούν τις προϋποθέσεις γιά να το επαναλάβουν.

    • Ιεροκλής avatar
      Ιεροκλής @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/04/2011 07:47:46

      Μακάρι Φαήλο μου να ήταν έτσι. (όχι ότι δεν αντιλαμβάνομαι την προσπάθειά σου να αφυπνίσεις συνειδήσεις, μολυσμένη βέβαια από κίνητρα προώθησης του Αντώνη...) Το νεοέλληνα όμως κακώς τον έχεις σε εκτίμηση και μάταια σκας ν' αναλλάβει τα όπλα του ενάντια στο διαδραματιζόμενο βιασμό του, το 'χει πάρει απόφαση να κάτσει να τον απολαύσει μέχρι το τέλος... Γιατί άντε και το 2009 έφαγε το παραμύθι του "λεφτά υπάρχουν" (λέμε τώρα), το 2010 που έβγαλε δημάρχους Αθηνών τον Καμίνη και Θεσαλονίκης το Μπουτάρη, τους αλαφροπάτητους, πάλι τον κοροϊδέψανε τον άθλιο το νεοέλληνα. Βρε του αρέσουν τα ξινά σου λέω...
      http://ierokliss.pblogs.gr/

  14. Orestios avatar
    Orestios 19/04/2011 22:18:41

    Φίλε πήγαινε στην Έδεσσα, να το δεις μόνο σου.
    Είναι μαγεία!!!!!!!!

  15. george avatar
    george 19/04/2011 22:18:47

    κ. Κρανιδιώτη η ευγλωτία σας είναι παράδειγμα για την "απαίδευτη" νεολαία μας...και για μας ακόμα. Όμως επειδή άρχισες να γράφεις το άρθρο σου χρησιμοποιώντας πολλές φορές το "πρέπει", τούτο έχω να σου πω: Πρέπει να πεις στον κ. Σαμαρά ότι η κλεψύδρα τελειώνει και γι' αυτόν και για την Ελλάδα μας.
    Πες του λοιπόν ότι ΔΕΝ θα τον περιμένουμε ούτε ΕΝΑ λεπτό στο ραντεβού που μας έλαχε η Ιστορία.
    Καταλαβαινόμαστε φαντάζομαι.

  16. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/04/2011 22:28:00

    Κι ο απλός πολίτης "θέση ευθύνης" είναι.
    Οι δυνάμεις που λέω θα επιβληθούν γιατί καταρχήν έχουν ηγέτη αντάξιο τους. Οι πιτσιρικάδες που τα σπάνε είναι γέννημα; μιας κοινωνίας αφύσικης, που α;νταμείβει τους κακούς και τιμωρεί τους καλούς.
    Δεν διδάχθηκαν να νοιώθουν καμμιά περηφάνεια αλλά ότι η Πατρίδα είναι το κράτος των βοθροκάναλων, των εργολάβων και της κοινωνικής αδικίας, του νεοφιλεύθερου Καιάδα.
    Πρώτα λοιπόν χρειάζεται ηγεσία με ηθικό ανάστημα και που θα διοικεί δια του παραδείγματος. Δεύτερον, οι ελληνικές αξίες και ιδέες να γίνουν κρατική ιδεολογία. Η άμβλυνση των κοινωψνικών ανισοτήτων, η ισονομία, η διασφάλιση της κοινωνικής κινητικότητας, η ανθρωποκεντρικότητα, είναι αυτά που θα κρατήσουν στέρεο τον κοινωνικό ιστό. Όσο περισσότερο προωθεί τα παραπάνω, τόσο λιγότερη καταστολή θα χρειάζεσαι.

  17. Kώστας β. avatar
    Kώστας β. 19/04/2011 22:48:11

    Δυστυχώς η Ελλάδα έχει κλειστει ή μάλλον την έχουν κλείσει σε σύνορα πόλις-κράτους.Όλη η δήθεν ελιτιστικη κρατικοδίαιτη κάστα των "μεγαλοαπατεώνων",και ψηφοφόροι του "δανειακού", του "εκσυγχρονιστικού" και του μνημονιακοσοσιαλνεοφιλελευθερικωπηλατικού ΠΑΣΟΚ μαζί με τους αρχάγγελους της μονίμως χαμογελαστής κοινωνικής "ανθρωποφάγου' έφεραν στο προσκήνιο τα νέα ελπιδοφόρα "επαγγέλματα' που θα διδάσκονται στο σχολικο επαγγελματικό προσανατολισμό .Εμπρός λοιπόν για ΣΚΙ στην Αράχωβα ΤΑΒΛΙ στο Κολωνάκι και ΜΑΥΡΙΣΜΑ στη Μύκονο.Κάποιος "μπάρμπας" ξάδελφος ή αγαπητικός θα σας έχει δηλωμένους σε κάποια ΜΚΟ ή σε κάποιο σεμινάριο με τίτλο "Ο ρόλος του φραπόγαλου και οι επιπτώσεις του στην μεταμοντέρνα σοσιαλιστική πραγματικότητα."

  18. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 19/04/2011 22:49:37

    Ένα καλό σύνθημα θέλουν όλοι αυτοί..
    Ο ηγέτης που θα τους το δώσει υπάρχει και έχει άξιους συνεργάτες γύρω του όπως εσύ Φαήλο..
    Ωστόσο, προχωρείστε γρηγορότερα στην εκκαθάριση των βαριδίων...
    Και ζητείστε εκλογές...Ο κόσμος είναι στα όρια του, το βλέπεις..
    Ο ΓΑΠ νομιζαμε ότι είναι απλώς αφελής, ωστόσο αποδεικνυεται επικίνδυνος..

  19. anonymous avatar
    anonymous 19/04/2011 22:53:21

    Αισθάνονται καλά τώρα αυτοι που ψήφισαν Μπουτάρη μετά τις τελευταίες δηλώσεις κατά της δημόσιας ανώτατης εκπαίδευσης?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ anonymous 20/04/2011 11:38:41

      Ένα νεοφιλελεύθερο απολειφάδι ήταν πάντα. Μέλος της "Δράσης" του Μάνου, μην το ξεχνάμε. Απορώ αν είχες την προσδοκία ότι θα έλεγε κάτι διαφορετικό.

  20. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 19/04/2011 22:53:22

    Καλά τα λέτε ρε παιδιά....
    Μιά αγωνία έχω και την καταθέτω.....έστω ότι βγαίνει ο Σαμαράς στις επόμενες εκλογές!!!!!
    τι θα τους κάνει όλους αυτούς τους λαθρομετανάστες, να τους διώξει πώς και πού???? Τι ελπίζετε ότι θα γίνει?
    (άντε γιατί έχω φρικάρει)
    και Καλό Πάσχα!!!

  21. aggelosview avatar
    aggelosview 19/04/2011 22:58:06

    Για τους πιτσιρικάδες πιστεύω ότι τα σπάνε επειδή κάποιοι γουστάρουν να πάρουν ρεβάνς για έναν πόλεμο που στο μυαλό τους δεν έχει τελειώσει. Όταν το κράτος χάνει το δικαίωμα που έχει στη νόμιμη βία, όλα αυτά είναι πλέον καθημερινότητα. Είναι παθογένεια. Σκέψου τους απλούς πολίτες που βρέθηκαν μπροστά στο γεγονός και δεν αντέδρασε κανείς. Το έτσι θέλω και γουστάρω θριαμβεύει. Αυτό με ενοχλεί.
    Στο δεύτερο κομμάτι θα πω ότι συμφωνώ απόλυτα. Διοικείν δια του παραδείγματος! Οι αλλαγές χρειάζονται χρόνο και ο χρόνος πλέον είναι ελάχιστος. Εύχομαι να βρεθεί μία ηγεσία φωτισμένη με τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις και να μας βγάλει από το τέλμα. Δεν θέλω εθνικισμούς και ακρότητες. Θέλω να ξαναμπεί αυτό που λέμε πατρίδα στην πρώτη γραμμή.

  22. SOTHROPOULOS avatar
    SOTHROPOULOS 19/04/2011 23:55:11

    Ωραία και ρομαντικά αυτά που μας λες φίλε, μπορεί να είσαι και απο τους μοναδικούς. Στην πολιτική όμως αυτα που κάνουν κουμάντο είναι τα κοράκια, τα περιστέρια είναι η τροφή τους. Οσο για τον aggeloςview, μην ψάχνει να βρεί τη λύση απο την Νουδούλα δεν θα την βρει ποτέ. Φέτος κλείνω 30 χρόνια που τους ψήφιζα, δεν ξέφυγε το χέρι ποτέ. Αρκετά!!!! Φτάνει η κοροιδία!!!Για να νοιώθω περήφανος και αξιοπρεπής κύριοι σαν Ελληνας ψηφίζω Χρυσή Αυγή απο εδώ και πέρα. Και μην διανοηθεί κανένας να με πεί φασίστα. Αφήνω δεν τους ρομαντικούς να περιμένουν τη Νουδούλα με ανίψια και παιδιά πολιτικών στα ψηφοδέλτια να φέρει την Ανοιξη αν ποτέ κερδίσει τις εκλογές. Ο τόπος χρειάζεται αλλαγές και δυστυχώς η τεως παράταξη ακόμη και με την αλλαγή αρχηγού δεν έφερε ελπίδα ούτε δίνει φως προοπτικής.

  23. SOTHROPOULOS avatar
    SOTHROPOULOS 20/04/2011 00:01:43

    Συγνώμη που επεμβαίνω και πάλι . Μπλούμ για να δώσεις λύση στο πρόβλημα σου, ακολούθησε άλλο πολιτικό φορέα. Η Νέα Δημοκρατία δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει. Ακόμη και το 21% των οπαδών (που κατάντησε) της Ν.Δ αυτό που τους απασχολεί σαν ποσοστό , έστω με λίγη διαφορά ίσως πιο χαμηλά απο τα μνημονιακά, είναι η λαθρομετανάστευση και πως θα φύγουν οι γνωστοί άγνωστοι.

  24. LEONTOKARDOS avatar
    LEONTOKARDOS 20/04/2011 00:07:54

    Απο την αυτοφωτη και αυτοδημιουργητη δεξαμενη του λαου πρεπει ξεπηδησουν οι νεοι αγωνιστες,μαχητες,αναρχοπατριωτες της παραταξης,οι σημαιοφοροι της ανατροπης,ασκητες της νεας πολιτικης κοντρα στους πορφυρογεννητους,στους ντιντιδες στους εξωνημενους βαψομαλλιαδες,στα τζακια και τους κοτζαμπασηδες,τους τιποτολογους μεσαιοχωριτες της παλαιοδεξιας.Αυτος ο εσμος κοντραρει το νεο,το ρηξικελευθο.Αδελφια δε παραιτιομαστε,δεν κανομε πισω,η συγκρουση με το συρφετο θα ειναι μετωπικη.Με τον Α.ΣΑΜΑΡΑ ταγο θα αποστρατευσουμε αυτους που ντροπιασαν και αλλοιωσαν την ταυτοτητα,την φυσιογνωμια της ΝΔ με τις στασεις και τις συμπεριφορες τους.Η εφοδος στο μελλον τωρα ξεκινησε.

  25. TopGunZ avatar
    TopGunZ 20/04/2011 00:51:13

    Με συγκίνησες Φαήλο, δυστυχώς από την πατρίδα μου την Πέλλα έφυγα έχοντας ξεχάσει όλες αυτές τις ζωγραφιές που άφησε πάνω στη γη της ο Θεός. Εδώ λίγο πιο κάτω που είμαι, δίπλα της, το μόνο που μου τη θυμίζει είναι η εγκατάλειψη όσων στοιχείων μας κάνανε Μακεδόνες, σα να μην κατοικούν πια απόγονοι του Αλεξάνδρου εδώ. Αυτοί οι λίγοι που μείνανε να πολεμήσουνε έχουνε πολύ δύσκολο αγώνα ανάμεσα σε λοβοτομημένους και προδότες, προσκυνούντες τα Καζίνο του Γεύγελη και πρασινάνθρωπους της φακής. Εμένα αισθάνομαι ότι με ξερίζωσε η πατρίδα μου από τα σπλάχνα της πολύ απότομα και βίαια, αλλά αν οι περιστάσεις το απαιτήσουν, ελπίζω να τα ποτίσω ξανά τα χώματα της, με ιδρώτα θες, με αίμα αν χρειαστεί. Μακάρι αυτή η άνοιξη να είναι η πρώτη και τελευταία που δε θα δω τις κερασιές ανθισμένες...

  26. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 20/04/2011 01:00:32

    Ο Χριστός ξανασταυρώνεται
    Σήμερα μια κυρία γνωστή μου ζήτησε λεφτά για κερί στην εκκλησία. Τι άλλο να γράψω?

    Καλή Ανάσταση σε όλους

  27. Cpt.Nemo avatar
    Cpt.Nemo 20/04/2011 02:31:00

    Φάηλο,
    μου αρέσει η γραφή σου, γεμάτη εικόνες, συναισθηματική ίσως και ρομαντική.

    Διαβάζω το κειμενό σου σαν μια ρομαντική προβολή στο παρελθόν, μιας Ελλάδας που θα ήθελες να υπάρξει στο μέλλον.
    Διαφωνώ όμως με τον ανταγώνισμο που εισάγεις υπόρρητα μεταξύ του "παραγωγικού (εθνικού) - κεφαλαίου/εργασίας" και του παρασιτικού (κοσμοπολιτικού) κεφαλαίου/εργασίας"....νομίζω πως υπάρχει μόνο ένα κεφάλαιο και αυτό είναι παρασιτικό..... οι "Ανακυκλωμένοι «προοδευτικοί» κι ενοχικοί νεοφιλεύθεροι «δεξιοί»" είναι απλώς συμπτώματα του, όχι η αιτία του.

    "Εσάς" δεν θα σας πλησιάσει ο Ελβετός τραπεζίτης να σας πληρώσει το πετικιούρ?Υπερτερείτε σε "ηθική"?

    Καλό Πάσχα!
    Patria o muerte!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Cpt.Nemo 20/04/2011 09:26:54

      Hasta la victoria siempre!

  28. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 20/04/2011 05:38:50

    Διπλασίασαν τα spread;
    Δεκαπλασίασαν!!!!

  29. juliet avatar
    juliet 20/04/2011 06:19:42

    Ευαγγελιστής Λουκάς:''Το σώμα σου είναι μια πόλη γεμάτη απο καλό και από κακό κι εσύ είσαι ο βασιλιάς αυτής της πόλης και το μυαλό σου είναι ο καλύτερός σου σύμβουλος''.
    Οι άνθρωποι δεν έγιναν μέσα σε μια μέρα αυτό που είναι σήμερα.Θα αναλογιστούμε κάποτε και εμείς τις δικές μας τις ευθύνες;
    Οταν μέσα στην ασκήμια ,στην χολέρα , ονειρεύεσαι τις πασχαλιές ,τα κύματα ,τις συκαμινίες που ξεφυτρώνουν ταπεινά μέσα στη σχισμή του βράχου είσαι άνθρωπος και δεν αλλάζεις ποτέ.Ολα είναι θέμα παιδείας και πόσο πειθαρχειμένος είσαι στο άκουσμα της σειρήνας που σε παρασύρει στα τάρταρα.Και τούτος ο λαός έπεσε θύμα του νεοπλουτισμού του και τις αμάθειάς του που με επιμέλεια του καλλιέργησαν.
    Κομφούκιος:''Παλιά οι ανθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους-σήμερα μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους''.
    Αντε,ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ .

  30. Misha avatar
    Misha 20/04/2011 06:26:15

    «...η ιδρυματική ζωή του διαφθορείου της Αθήνας»

    «....εδώ στον εθνικό απόπατο του κλεινού Άστεως, εκεί που κάθονται σταυροπόδι τα αποτριχωμένα φουλάρια και τα πούρα με το δαχτυλίδι σε χεράκια όλο τσάκισμα.»

    Όπως ακριβώς τα γράφεις... Σε ΧΥΤΑ του Ελληνισμού μεταβάλαμε την, δυνάμει,ωραιότερη πόλη του κόσμου...

    Δυστυχώς όμως , Φαήλο, η σαπίλα δεν έχει περιοριστεί στο διαφθορείο των Αθηνών...Γεμίζει τον τόπο δια της τηλοψίας , κάθε βράδυ οι lifestyl-ίτες τύπου φράου Χέλγκας, Ρούλας ,Τατιάνας και λοιπών πρωταγωνιστών του «Τόλμη και Γοητεία», κοπρίζουν στα μυαλά ακόμη και της πιο ανυποψίαστης γιαγιάς που μένει στο Πόζαρ , στο Πόρτο-Κάγιο , στο Καστελόριζο ή στο Μεγανήσι...


    Χτές το βράδυ μετά το τροπάριο της Κασσιανής, άκουσα την παρέμβαση ενός ακροατή σε ραδιοφωνικό σταθμό που είπε τα εξής ,κατά τη γνώμη μου, σημαντικά πράγματα :
    «Στις μέρες τούτες η σημαντικότερη πολιτική παρέμβαση των Ελλήνων είναι η μαζική παρουσία μας στις Ορθόδοξες Εκκλησιές, ως ορατό σημείο αντίστασης στην επιχειρούμενη ισοπέδωση , ηθική, πολιτισμική ,οικονομική. »
    Και συμπλήρωσε: «Εχω να πάω στην εκκλησία από 18 χρονων.Φέτος θα πάω όλη τη Μεγάλη Εβδομάδα και καλώ όλους τους συμπολίτες (ακόμη και τους δωδεκαθεϊστές) να πάνε στις εκκλησιές μαζικά ».


    Καλή Ανάσταση σε σένα και την οικογένεια σου.

    ΥΓ. Ο λόγος σου διαφέρει τόσο πολύ από αυτόν της επίσημης ΝΔ, που θα έβαζα στοίχημα ότι είναι αδύνατον εσύ να είσαι ΝΔ...Νομίζω ότι της ΝΔούλας της πέφτεις βαρύς κι ασήκωτος...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Misha 20/04/2011 08:11:30

      "XYTA του Ελληνισμού" ! Τι είπες αδεφέ Misha! Όχι εύστοχο, στο δόξα Πατρί!
      Δεν ξέρω τι της πέφτω της ΝΔ, πιστεύω όμως στον αρχηγό της και σε κάποιους άλλους ανθρώπους. Γι' αυτό έκανα την επιλογή μου.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 20/04/2011 10:15:18

      Η εν πολλαίς αμαρτίαις περιπεσούσα... Ν.Δ.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 20/04/2011 10:28:20

      misha
      Συμφωνώ για την παρακολούθηση των Θείων Παθών στις Εκκλησιές.
      Πάντως εγώ ήδη διαπίστωσα περισσότερο κόσμο από πέρισυ αλλά και μεγαλύτερη κατάνυξη.
      Δράττομαι της ευκαιρίας να επισημάνω τη σημαντική πρωτοβουλία του εξαιρετικού Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικολάου να φέρει την καταλαγή στην Κερατέα.
      Όταν η Εκκλησία ευρίσκεται κοντά στο Λαό της , πολλά μπορούν να αλλάξουν.

      • Misha avatar
        Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 20/04/2011 11:01:14

        Σον Πεν

        Έχει πολλά διαμάντια η Εκκλησία, ο π.Νικόλαος είναι ένα από αυτά, που προβάλεται περισσότερο από τα ΜΜΕ λόγω της πολύ ιδιαίτερης προσωπικής του διαδρομής .
        Ξέρω εκ του συνεγγυς ανθρωπους που ζουν «κομμουνιστικά», με ακραίο κοινοτικό πνεύμα, δίνοντας όλο το μισθό τους σε ανθρωπους που έχουν ανάγκη...Γνωρίζω ιερέα με πολύ καλές μεταπτυχιακές σπουδές στην Αμερική που δεν έχει ούτε τα χρήματα για το εισιτήριο του λεωφορείου, και άλλον , λαϊκό με μόνιμη εργασία , που οι τσέπες του είναι μονίμως αδειανές ...

        Ποιος Λένιν, και ποιος Μάρξ...σαν τον αυθεντικό χριστιανό δεν υπάρχει κανείς άλλος...

        • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
          ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 20/04/2011 12:27:08

          Δεν αντιλέγω.
          Απλώς ο Νικόλαος αποκαθιστά με τη ζωή του (ήδη δεν εισπράτει το μισθό του) και τον "απαξιωμένο" τίτλο του Μητροπολίτη που του αναλογούν πέραν των πνευματικών καθηκόντων και η ΗΓΕΣΙΑ.
          Και το ποίμνιο χρειάζεται ηγεσία.
          Δε χρειάζεσαι εσύ πληροφορίες για την άσκηση Ηγεσίας από δεκάδες Πατέρες και Αγίους της εκκλησίας.

  31. Misha avatar
    Misha 20/04/2011 06:36:54

    juliet

    Πού το βρήκες αυτό του «Ευαγγελιστη Λουκά»;

  32. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 20/04/2011 07:51:29

    ΑΥΤΟ ΑΛΗΘΕΥΕΙ???Ας μας απαντήσει κάποιος.
    "Απίστευτη γκάφα του υπουργείου Πολιτισμού που …παραχώρησε το Καστελόριζο στην Τουρκία. Το Καστελόριζο, το νησί από το οποίο ο πρωθυπουργός ανακοίνωσε στους Έλληνες πολίτες ότι η Ελλάδα μπήκε κάτω από το ζυγό του ΔΝΤ, στο Υπουργείο Πολιτισμού το… παραχώρησαν στους Τούρκους. Στην ηλεκτρονική του ιστοσελίδα ανήρτησε τον χάρτη της επικράτειας χωρίς το Καστελόριζο".
    Καλημέρα σας κ.Κρανιδιώτη, μου άρεσε αυτό το "έχει εφεδρείες η Πατρίδα" και δεν το συζητώ ότι ο κόσμος αυτή τη στιγμή χρειάζεται, χρειαζόμαστε γερές δόσεις ελπίδας για να τονωθεί το ηθικό μας. Πρωί-πρωί διάβασα για δυο ακόμα αυτοκτονίες νέων ανθρώπων 32 και 34 ετών. Τα λόγια στερεύουν......

    • Misha avatar
      Misha @ Ναυσικά... 20/04/2011 07:56:31

      Nαυσικά

      Δεν αρκεί να αναφέρουμε τις αυτοκτονίες, πρέπει να δείχνουμε και τους υπεύθυνους που δεν είναι άλλοι από τους «θεσμικούς» τοκογλύφους, τις τράπεζες οι οποίες αφού αφεθηκαν να διαφημίζουν, παραπλανητικά και ανεξέλεγκτα, τα τοκογλυφικά δάνεια τους, έγιναν στυγνοί εκβιαστές και δολοφόνοι αναγκενεμένων συμπολιτών μας....

  33. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 20/04/2011 08:03:38

    Αυτός είναι ο Κρανιδιώτης αυστηρός, απόλυτος καυστικός. Συνάμα όμως είναι και σεμνός ντροπαλός και πάνω από όλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ! ελπίζουμε να μας ξανάρθεις στην Πέλλα

  34. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 20/04/2011 08:05:25

    Είναι μια άποψη με αρκετό ρομαντισμό θα έλεγα τονωτική για την σημερινή ψυχολογία μας. Άσε που ξεκίνησες από το μέρος της Ελλάδας που εγώ έχω συναντήσει τους καλύτερους ανθρώπους! Πρακτικά όμως αν το πάρουμε, ποιοι άνθρωποι ζουν στην Αθήνα; Όλοι χωριάτες από όλη την Ελλάδα. Γιατί βρίσκονται εκεί; Ήρθαν για να «προκόψουν». Τι εννοεί προκοπή το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων; Να γυρίσει στο χωριό με «τζιπ Καγιέν» να μοστράρει κοινώς. Αν όχι είναι βλάξ και αποτυχημένος! Τι παραδείγματα έχει; Μα όλοι όσοι οικονόμησαν στα γρήγορα μαφίες ήταν, ψέματα; Αν γυρίσει στο χωριό απλός και νοικοκύρης δεν μετράει. Μετράει μόνο για τους πραγματικούς ΈΛΛΗΝΕΣ, τους καλούς κ΄ αγαθούς. Μισοριξιά για τους περισσότερους. Αυτή είναι η αλήθεια και θα πρέπει να την δούμε κάποτε κατάματα για να μπορέσουμε να την ανατρέψουμε, γιατί μέχρι τώρα κοντεύει να μας ανατρέψει αυτή.
    Μας λείπει η κουλτούρα του ΣΩΣΤΟΥ ανθρώπου φίλοι μου. Κάποτε όταν κάτι άγγιζε την τιμή του ο Έλληνας δεν είχε μούτρα να κατέβει στο καφενείο να πιει καφέ. Τώρα το παίζει και μάγκας! Άσε το καμάρι της γιαγιάς από την πάνω Ραχούλα που η εγγονή πρόκοψε και έγινε ΣΙΤΑΡ στο γυαλί και ας την βλέπει ξεβράκωτη και ας την έχει …. η μισή Αθήνα. Εγώ βλέπω την ΕΛΛΑΔΑ παντού φίλε και με κάνει να δακρύζω! Κάποιους στενοχώρησα ίσως, εγώ πιστέψτε με στεναχωριέμαι περισσότερο. Κάτι πρέπει να αλλάξει. Σε κάποια Ανάσταση ίσως να ακολουθήσει ανάσταση του Έθνους. Ίσως η ανάγκη να μας βάλει μυαλό.

    ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ και ΥΓΕΙΑ σε όλους.

  35. Tonia G avatar
    Tonia G 20/04/2011 08:37:48

    Αγαπητέ κ. Κρανιδιώτη,
    δυνατό και ενθαρρυντικό συνάμα το άρθρο σας. Μακάρι να επιστρέψουμε στη κοινωνία της "τιμής και της δόξας", του "ρεαλισμού και του οράματος" συνάμα.
    Μέχρι τότε όμως πρέπει πρώτα να συγυρίσουμε τη κατάσταση και φαντάζομαι πως αυτό πρέπει να ξεκινήσει από το "σπίτι μας".

    Θα ήθελα μερικές απαντήσεις-σκέψεις σας. Πόσοι νομίζετε από τους βουλευτές και τους μέλλοντες συμπολιτευτές σας στο ψηφοδέλτιο της Ν.Δ. πιστέυουν σε αυτά που πολύ όμορφα και σωστά μας γράφετε;

    Ένας "κούκος" λέει σοφά ο λαός μας δεν θα φέρει την Άνοιξη. Η "Άνοιξη" στη ΝΔ θα έρθει μόνο με ανανέωση του ανθρωπίνου δυναμικού, το οποίο ωστόσο θα έχει τις προδιαγραφές που περιγράφετε κάθε εβδομάδα στα άρθρα σας. Δηλαδή όχι ότι κι ότι ανανέωση. Ο Έλληνας πολίτης περιμένει πλέον συγκεκριμένα πράγματα για να κατέβει να ρίξει τη ψήφο του.

    Βλέπετε εσείς κ. Κρανιδιώτη καμιά ανανέωση όταν ο Γραμματέας κ. Λυκουρέτζος δηλώνει πως όλοι οι νυν βουλευτές θα είναι υποψήφιοι;

    Αν η Ηγεσία δεν πετάξει από πάνω της με "κρότο και λάμψη" τους ΝΔκράτες Εθνοπατέρες της 30 ετίας, τα παιδιά, τα ανίψια και τις γκόμενες τους, ούτε προκοπή θα δει στα ζητήματα που αναφέρατε, αλλά πολύ περισσότερο ούτε ποσοστά άνω του 28% (αυτών που θα ψηφίσουν)...

    Νομίζω όμως ότι ΕΜΑΣ μας απασχολεί περισσότερο το 40-50% που αρνείται να ψηφίσει υπό αυτές τις συνθήκες. Τι κάνει η Ηγεσία για να προσεγγίσει τους ανθρώπους αυτούς;

  36. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 20/04/2011 09:39:35

    ΚΥΡΙΕ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ , ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ,ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΛΛΑΔΑ,ΖΕΙ,ΑΝΑΠΝΕΕΙ,ΕΛΠΙΖΕΙ.
    ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 20/04/2011 11:49:14

      Καλή Ανάσταση, φίλε Επίκουρε!

  37. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 20/04/2011 09:50:57

    Μπράβο κε Κρανιδιώτη.
    Αυτή η Ελλάδα, που περιγράφεται, είναι η αληθινή Ελλάδα.
    Χρειάζετε όμως "καθαρό αέρα" να αναπνεύσει, να βγει απο τη μιζέρια και να δημιουργήσει.
    Καλή Ανάσταση...

  38. ΕΛΕΝΗ avatar
    ΕΛΕΝΗ 20/04/2011 10:00:07

    ΗΤΑΝ Η ΜΑΡΙΩ ΧΟΡΕΥΤΑΡΟΥ ... ΠΗΡΕ ΚΙ ΑΝΤΡΑ ΚΛΑΡΙΤΖΗ...

  39. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 20/04/2011 10:17:03

    Καλή Ανάσταση Φαήλο
    Να προσέχεις τη σούβλα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΣΟΝ ΠΕΝ 20/04/2011 11:47:48

      Αρβανίτικη ειδικότης μας!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΣΟΝ ΠΕΝ 20/04/2011 11:48:19

      Καλή Ανάσταση, κορώνα!

  40. ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ 20/04/2011 10:26:44

    Δεν περιμένουν φρουφρού κι αρώματα, κολωνακιώτικες ευγένειες και φλώρικες αναλύσεις. ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ ΟΠΥ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ,ΚΟΡΕΣ, ΦΛΩΡΟΙ, ΑΡΓΟΣΧΟΛΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΌΥΝ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ!

  41. xenios avatar
    xenios 20/04/2011 10:47:01

    Κύριε Κρανιδιώτη υποκλίνομαι.

    Συμφωνώ σε όλα, αλλά η αναφορά σας στον Άγρα, με συγκίνησε πολύ.
    Πρόσφατα διάβαζα πιο αναλυτικά την ιστορία του Μακεδονικού Αγώνα, που για τους περισσότερους είναι άγνωστη. Μια περίεργη αίσθηση με γύρισε πίσω 50 χρόνια, αναγνώριζα ονόματα ηρώων και τόπους. Βρήκα σε μια γωνιά σκονισμένο, τα Μυστικά του Βάλτου της Δέλτα και το ξαναδιάβασα. Τότε συνειδητοποίησα, ότι η Πηνελόπη Δέλτα, δεν έγραφε ένα απλό παραμύθι, αλλά ιστορία.

  42. nickvel avatar
    nickvel 20/04/2011 11:56:49

    Παιδια καλα τα λετε αλλα λετε τα μισα ψυθιριστα ειναι κοινο μυστικο για το τριο
    ΓΑΠ-ΔΡΟΥΤΣΑΣ-ΓΕΡΟΥΛΑΝΟΣ θα μπορουσαν να μην ερθουν αυτοι στην Ελλαδα μας ( γιατι ειναι μονον δικη μας δεν τους την δινουμε ) οσον τους ελαχε να μας κυβερνουν .
    Ενα ματσο χαλια και βιολες ειναι.
    Καλη Ανασταση και αυτοι που ψηφισαν Καμινη-Μπουταρη πολυ συντομα θα κτυπανε το κεφαλι τους στον τοιχο .
    Καλες Γιορτες , η Ανασταση θα ερθει και παλι με την Νεα Δημοκρατια !

  43. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/04/2011 12:40:10

    καλή Ανάσταση στην πατρίδα μας και καλή Ανασταση και καλό Πάσχα σε ολους τους Έλληνες και φυσικα τις ευχες μου και σε προσωπικό επίπεδο και σε εσενά φίλε αγωνιστή ,Φαήλο!! ευχομαι να γίνουν τα όνειρα σου πραγματικοτητα αλλα δυστυχως αρχίζω να πιστευω οτι δεν θα γίνουν με τις υπάρχουσες πολιτικες δυναμεις, μακαρι να πέσω εξω στην προβλεψη μου!! πιστευω και εγω σε αυτον τον ηγετη αλλα απο εκει και κατω δεν εχουν αλλαξει πολλα!!

  44. Λόγιος Ερμής avatar
    Λόγιος Ερμής 20/04/2011 14:25:13

    Συγχαρητήρια για το πολύ όμορφο και αληθινό άρθρο.

  45. Κώστας avatar
    Κώστας 20/04/2011 15:29:15

    Καλός και ηρωικός ο Τέλλος Αγρας, κ. Κρανιδιώτη, δεν λέω.
    Αλλά σήμερα δεν θέλουμε Τέλλους. Θέλουμε καπετάν-Αμύντα(ο μακεδονομάχος καπετάνιος που εκδικήθηκε τον χαμό του Άγρα, εξοντώνοντας τον κομιτατζή Κασάπτσε).
    Τί θέλω να πω; Δεν αρκεί σήμερα το προσωπικό παράδειγμα αυτοθυσίας του Ηγέτη. Πρέπει να δώσει και μάθημα ο μελλοντικός ηγέτης πως παλουκώνει τους σύγχρονους κομιτατζήδες.
    Τί είσαι; Διαπλεκόμενος μεγαλοεργολάβος εκδότης, μεγαλοδημοσιογράφος παπαγαλάκι διαπλεκόμενου, διευθυντής κρατικής υπηρεσίας-λαμόγιο, μεγαλοφοροφυγάς, φεουδάρχης δημόσιας υπηρεσίας; Οκ.., σε περιμένει ένας ηγέτης τύπου Καπετάν Αμύντα(τιμωρός των φαύλων και των εχθρών της Ελλάδας) και όχι ένας ηρωικώς θυσιαζόμενος Τέλλος Αγρας.
    Με δυό λόγια; Νέμεσι χρειαζόμαστε. Σε όλα τα επίπεδα. Νέμεσι και τιμωρία. Δράκοντες χρειαζόμαστε για να ξεκολλήσουμε και όχι ηρωικώς πεσόντες.
    Και για να μιλήσουμε με αντανάκλαση στη σημερινή πραγματικότητα: Ο Αντώνης πρέπει να βρει 1000-2000(;) στελέχη-κομμάντος. Που θα στελεχώσουν Νοσοκομεία, Εφορίες, Αστυνομία, Πολεοδομίες κλπ. Να νοιώσουν οι Ελληνες πως η λαμογιά πατάσσεται αμείλικτα πλέον και δεν είναι πλέον "in".

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ Κώστας 20/04/2011 17:41:21

      Πολύ καλό φίλε, Σαν παληό άρθρο του Φαήλου.

  46. kaτσεβρεστος avatar
    kaτσεβρεστος 20/04/2011 15:30:25

    ο φιλος μου ο χρηστος δουλευε γκαρσονι,το αφεντικο του δεν του πληρωνε τα
    ποσοστα του οπως επρεπε ,ουτε καν ικα
    "και φυσικα αυτο φυσικα δεν του αρεσε καθολου"
    μετα απο χρονια γυριζωντας στην Ελλαδα βρηκα τον χρηστο αφεντικο με το καλητερο μαγαζι στην πιατσα ,πολυ κονομα
    ουτε ποσοστα ,ουτε ικα πληρωνε τα γκαρσονια...
    ...και εκλεβε και την εφορια
    γιατι τα εγραψα ολα αυτα;
    απλως,
    πως θα αλλαξη η Ελλαδα αν δεν αλλαξουν Ελληνες;

  47. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 20/04/2011 16:36:16

    κ. Κρανιδιώτη
    Καλή η περιγραφή αυτής της άλλης Ελλάδας.
    Όμως σε λίγο καιρό πόσοι θα μπορούν να βγούνε έξω απ' την Αθήνα και να πάνε μέχρι την Έδεσσα αφού θα ακούγεται σαν τόπος...εξωτικός κάτι σαν "Μπόρα-Μπόρα";
    Και αλήθεια πως να ζήσουμε και να χαρούμε αυτή την άλλη Ελλάδα όταν βλέπουμε γύρω μας να εξαπλώνεται η φτώχεια και η δυστυχία; τα ολοένα αυξανόμενα συσσίτια;
    Πως να απολαύσουμε αυτή την άλλη Ελλάδα όταν καθημερινά βλέπουμε αυτά τα απίστευτα πολιτικά ζόμπι που, κάνοντας τους… σωτήρες μας, έπεσαν επάνω μας και κατατρώνε τις σάρκες μας;
    Πως να χαρούμε και πώς να μη ντρεπόμαστε αφού μια τέτοια πατρίδα που γέννησε ότι καλύτερο, ωραιότερο και ευγενές έχει να επιδείξει το ανθρώπινο πνεύμα, κυβερνάται σήμερα από έναν αμόρφωτο, ανιστόρητο και βάρβαρο ανθέλληνα με το όνομα Γιωργάκης ο Β'(ούς) ο Αμβλύνους;

  48. juliet avatar
    juliet 20/04/2011 18:19:11

    @Misha,
    πριν απο λίγο επέστρεψα απο το πρωΐ.Πέρασα να παρακολουθήσω και την ακολουθία του Αγίου Ελαίου,γιατί έχουμε τη γιαγιά και κάποιος πρέπει να είναι σπίτι πάντα,για καλό και κακό.
    Το πρωΐ ,έτρεχα να προλάβω τη εφορία και λόγω κεκτημένης ταχύτητας ενώ ήθελα να γράψω τα λόγια του Ευαγγελιστή Λουκά:
    ''ο λύχνος του σώματος έστιν ο οφθαλμός ,όταν ούν ο οφθαλμός σου απλός ή,και όλον το σώμα σου φωτεινόν έστιν,επάν δε πονηρός ή,και το σώμα σου σκοτεινόν.σκόπει ούν μη το φως το εν σοί σκότος εστίν.''ΚΕΦ.ΙΑ΄(το λυχνάρι του σώματος είναι το μάτι,όταν λοιπόν είναι καθαρό τότε όλο το σώμα ειναι καθαρό,όταν είναι πονηρό και το σώμα σου είναι γεμάτο σκοτάδι.Πρόσεχε ,λοιπόν ,να μη γίνει το φως αυτό σκοτάδι.)
    Είμαι σπασικλάκι,το ψάχνω ,στο σχολείο για να μη κάνω λάθη κουβαλούσα δυό -τρείς εγκυκλοπαίδες μαζί μου ,για να είμαι σίγουρη.
    Ζητώ συγνώμη,αλλά σήμερα με κυνηγούσανε όλοι και ήθελα να κάνω και την '' έξυπνη''.
    Οσο γι' αυτό που έγραψα θα το βρω ,τι ακριβώς εννοούσα!!!
    Καλό βράδυ

  49. danaos avatar
    danaos 20/04/2011 18:27:29

    Φαήλε πάντα μας συγκινείς!Κι εμείς εδώ στις επάλξεις είμαστε!Καλή Ανάσταση!

  50. φωνη avatar
    φωνη 20/04/2011 18:56:07

    Πολύ καλό άρθρο..αυθεντική έκφραση και της ψυχής και του νου.
    Είναι άξιοι, όσοι λένε χωρίς φόβο αλλά με πολύ πάθος τις απόψεις τους και τις ιδέες τους, γνωρίζοντας οτί διαλέγουν το δύσκολο δρόμο.

  51. en avatar
    en 21/04/2011 13:33:11

    Η Αθήνα είναι το εθνικό μας καρκίνωμα.

    Αν την κοιτάξεις απο το αεροπλάνο είναι μια τσιμεντένια κρούστα. Ένας όγκος που τρώει τα σπλάχνα μας.

  52. K.M avatar
    K.M 21/04/2011 14:09:37

    Συγκινητικό και καλογραμμένο...Φαήλο γιατί να πιστέψω ότι τα όσα γράφεις δεν προετοιμάζουν το έδαφος για την υποψηφιότητά σου στις 2 επόμενες βουλευτικές; Ξέρεις πόσα τέτοια κείμενα έχουν γραφεί από τα 300 πουλητάρια που βοσκούν αυτή τη στιγμή το αίμα μας;