Η Ελευθερία βασίζεται στην Τάξη
06/09/2015 12:42
Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελευθερία βασίζεται στην Τάξη

Χωρίς την τάξη που προσφέρει η ασφάλεια, δεν μπορούμε να έχουμε ούτε οικονομία, ούτε παιδεία, ούτε υγεία. Τίποτα.

Η Ελευθερία βασίζεται στην Τάξη. Βασίζεται στην ασφάλεια που προσφέρει η αυστηρή εφαρμογή του συντάγματος και των νόμων. Χωρίς την τάξη που προσφέρει η ασφάλεια, δεν μπορούμε να έχουμε ούτε οικονομία, ούτε παιδεία, ούτε υγεία. Τίποτα.

Για να αγωνιστούμε να βγούμε από την κρίση, για να έχουμε την «πολυτέλεια» να διαφωνούμε, να συγκρουόμαστε ιδεολογικά, πολιτικά στον δημόσιο βίο ή στις παρέες, για να είναι ασφαλείς οι γυναίκες μας, τα παιδιά μας, οι γονείς μας, κάθε πολίτης σε αυτή την χώρα, για να είναι προστατευμένη η δημόσια και ιδιωτική περιουσία, τα μνημεία κι οι εκκλησίες μας, τα δάση μας, κάθε πόντος αυτής της γης της ποτισμένης με το αίμα και τον ιδρώτα των πατέρων και παππούδων μας, η πολιτεία είναι υποχρεωμένη με τα εντεταλμένα όργανα της να τηρεί αυτή την τάξη. Οφείλει να προσφέρει, πάση δυνάμει, ασφαλή σύνορα, ασφαλή σπίτια, ασφαλείς δημόσιους χώρους.

Η τάξη και η ασφάλεια δεν είναι δεξιές ή αριστερές. Είναι αναγκαιότητα. Ενίοτε εκτός από την επαγρύπνηση και την αυστηρή φύλαξη απαιτούν αποτροπή και καταστολή. Ούτε η αποτροπή και η καταστολή είναι δεξιές ή αριστερές έννοιες. Διέπονται από εθνικούς και διεθνείς νόμους που έχει αναγνωρίσει η Ελληνική Δημοκρατία αλλά είναι κι αυτές αναγκαιότητα, προϋπόθεση της τάξης, άρα προϋπόθεση της ελευθερίας μας. Τα σύνορα μας δεν μπορούν να είναι ξέφραγο αμπέλι. Το κοινό μας σπίτι, η Ελλάδα, δεν μπορεί να είναι με ξεχαρβαλωμένες πόρτες και να μπαίνει όποιος, όπως κι όποτε θέλει.

Οι υποκριτές και πάλι οργιάζουν, βυσσοδομούν πάνω στην ανθρώπινη δυστυχία και σε πτώματα αθώων. Οι ίδιοι που συκοφαντούσαν αλήτικα το Λιμενικό μας. Αυτό το κράτος δεν πνίγει ανθρώπους. Έχει σώσει χιλιάδες και σώζει καθημερινά. Οι ίδιες συνθήκες υπήρχαν και πέρυσι. Όμως τον Ιούλιο του 2014 μπήκαν περίπου 2.000, ενώ φέτος τον Ιούλιο μπήκαν 52.000. Διότι επί ΝΔ οι μη πρόσφυγες γνώριζαν πως θα συλληφθούν και θα μείνουν 18 μήνες υπό περιορισμό σε κέντρα κράτησης, κάναμε αποτροπή. Οι αληθινοί πρόσφυγες, μόνοι ή με τα παιδιά τους αγκαλιά θα έρθουν και θα κάνουν τα πάντα για να έρθουν και θα τύχουν προστασίας. Οι οικονομικοί μετανάστες, πχ οι Αφγανοί που στην Κω φώναζαν «Τζιχάντ» (!!) δεν δικαιούνται αυτή την προστασία. Είναι κίνδυνος. Η κυβέρνηση του Αλέξη, του Καμμένου και της Τασίας τους έγνεψε συγκαταβατικά.

Ο Ερντογάν, ο δουλέμπορος και συνεργάτης του Ισλαμικού Κράτους βγάζει γλώσσα, κατηγορεί την Ευρώπη για τα παιδιά που αυτός πνίγει, αφού πρώτα βοήθησε να γίνει ερείπια η χώρα τους με συνενοχή δυτικών δυνάμεων. Συνένοχος της καταστροφής της Συρίας και του Ιράκ, επικεφαλής ενός κράτους συμμορία που κερδοσκοπεί σε βάρος των θυμάτων του, σπρώχνει στην Ελλάδα, μαζί με τους αληθινούς πρόσφυγες, κάθε καρυδιάς καρύδι.

Η νέα κυβέρνηση με κορμό την ΝΔ οφείλει να προστατεύσει τους πρόσφυγες θύματα της Τουρκίας, ζητώντας ευρωπαϊκή βοήθεια και κατανομή, αποτρέποντας παράλληλα την είσοδο των μη προσφύγων και να καταγγείλει με κάθε τρόπο την ιταμή στάση της Άγκυρας. Κι αν κατορθώσουν να μπουν, να τους θέτει άμεσα υπό δεκαοκτάμηνη κράτηση και με κάθε νόμιμο τρόπο να τους απελαύνει. Οφείλει, όπως έκανε επί δυόμιση χρόνια, να εκπέμπει ισχυρό μήνυμα αυστηρότητας, αποτροπής, να παρέχει στους Έλληνες πολίτες την διασφάλιση της ελευθερίας τους, τηρώντας την τάξη που προβλέπουν το σύνταγμα και οι νόμοι μας.

(Δημοσιεύεται στην «Κυριακάτικη Δημοκρατία»)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/09/2015 13:06:12

    Δεν μπορώ να καταλάβω αγαπητέ Φαήλο,γιατί η κράτηση πρέπει να είναι 18άμηνη.Νωρίτερα δεν γίνεται να κινηθούν οι διαδικασίες;

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/09/2015 14:58:33

      Καλη ερωτηση.... Γιατι απλα Κυθηριε δεν εχουμε λεφτα να βαζουμε καθε μερα αεροπλανο για να τους μεταφερει πισω απο κει που ηρθαν....Οποτε κανουμε οτι κανουν και αλλες χωρες με οικονομικα προβληματα....Μολις εχεις 250 ατομα για επιστροφη σε μια χωρα...βαζεις αεροπλανο.Σημ. Αυτη ειναι μια απο της απαντησης στο ερωτημα σου.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Vassilis 06/09/2015 19:35:21

        Σωστό Βασίλη,αλλά έστω κι έτσι είναι πολλοί οι 18 μήνες τζάμπα φιλοξενίας, και τελικά τί; ήρθε ο Πανούσης για να τους αφήσει ελεύθερους...

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/09/2015 21:12:05

          Κυθηριε εαν πας εσυ π.χ. στην Ελβετια παρανομα και σε κρατησουν 18 μηνες κλεισμενο μεσα....και μετα σε στειλουν πισω στην Ελλαδα...θα ξαναδοκιμασεις να χασεις 18 μηνες απο την ζωη σου ? Αυτο ειναι ενα απο τα θεματα που τους κρατανε 18 μηνες...το αλλο που ειναι και το κουφο της υποθεσης ειναι οτι οπως τα εκαναν τα πραγματα οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ ( δεν εφτιαξαν την επιτροπη για να παρουν τα χρηματα απο το ταμειο προσφυγων για της επιστροφες κτλ κτλ ) εαν δεν γινουν καποια πραγματα ισως μετα το 18μηνο να ειναι υποχρεωμενοι να τους αφηνουν και ελευθερους....γιατι δεν θα εχουν λεφτα να τους στελνουν πισω.

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/09/2015 21:13:31

          Σημ. Τζαμπα φιλοξενια το εκανε η Τασια και ο Πανουσης..... Γιατι εαν ειχαν κανει την επιτροπη για να παρουν τα χρηματα απο το ταμειο....ειναι 1,5εκ τον μηνα μονο για επιστροφες.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Vassilis 06/09/2015 21:27:17

            Ακριβώς αυτό. Με τη διαφορά ότι δεν αναγκάζονται να τους αφήσουν ελεύθερους,τους αφήνουν ευχαρίστως,αφού αυτό ήταν εξαρχής το σχέδιό τους.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/09/2015 20:58:22

      Διότι βάσει των νομικών υπ[οχρεώσεων μας δεν μπορούμε να τους κρατήσουμε παραπάνω. Όσο όμως το τηρούσαμε (επί ΝΔ), όσο δηλαδή οι κρατούμενοι ειδοποιούσαν τον ξάδερφο στο Πακιστάν κλπ πως θα συλληφθεί στον πρώτο αστυνομικό έλεγχο και θα κάτσει ενάμισηξ χρόνο μέσα, αυτό λειτουργούσε αποτρεπτικά. ΣΕ κανέναν δεν αρέσει η ιδέα να κάτσει ενάμιση χρόνο υπό κράτηση. Από τους δε κρατούμενους τουλάχιστον ένα 15% ζητούσε κι επέστρεφε στην πατρίδα του οικειοθελώς. Η τήρηση αυτού, της 18μηνης κράτησης των ΜΗ προσφύγων (Αφγανοί, Πακιστανοί, Μπαγκλαντές κλπ), ο διαρκής "Ξένιος Δίας" ("σκούπα"),η αυστηρή φύλαξη στην χερσαία και θαλάσσια γραμμή των συνόρων, ήταν οι αιτίες που πέρυσι τον Ιούλιο μπήκαν μόνο 2.000. Ο Αλέξης κι η Τασία εφάρμοσαν τις ιδεοληψίες τους, ήραν τας πύλας, και φέτος τον Ιούλιο μόνο μπήκαν 52.000! Και μόνο γι' αυτό οφείλουμε να ψηφίσουμε ΝΔ.

  2. tt avatar
    tt 06/09/2015 17:34:44

    Τελείωσαν όλα κε Κρανιδιώτη. 20% των ψηφοφόρων θα ξαναψηφίσει Μη Σύνορα και Χαλιφάτο. Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γίνει. Δεν ξέρω τι μυαλά κουβαλάει ο κόσμος

    • Κανονικός Δεξιός avatar
      Κανονικός Δεξιός @ tt 06/09/2015 17:58:12

      Τριάντα και βάλε χρόνια καλλιέργειας γραικυλισμού, εθνομηδενισμού και μίσους για την Ελλάδα μέσα από όλες -ανεξαιρέτως- τις εκφάνσεις του δημόσιου βίου, έχουν πιάσει τόπο.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κανονικός Δεξιός 06/09/2015 20:59:44

        Γι' αυτό η ψήφος είναι όπλο και με αυτό να απομακρύνουμε για πάντα τους μηδενιστές από την εξουσία.

    • Eva avatar
      Eva @ tt 07/09/2015 00:02:11

      Τα κρατικοδιαιτα ρουσφετια με τις φαμιλιες τους ποσα ειναι? Πανω απο 20%.

    • Βιεννεζος avatar
      Βιεννεζος @ tt 07/09/2015 12:30:21

      στο χωριό μου λένε ό,τι σ...τα είναι ο πρόεδρος είναι κι οι ψηφοφόροι...

  3. Ο Λούμπεν avatar