#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/11/2012 13:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΕΡΤ δεν είναι τσιφλίκι κανενός!



Αν υπήρχε τέτοια λογοκρισία στο BBC θα έπεφτε η κυβέρνηση, υποστήριζαν οι… υποστηρικτές του Κ. Αρβανίτη και της Μ. Κατσίμη που «κόπηκαν» και επέστρεψαν μετά Βαϊων και κλάδων. Δεν έχουμε λόγο να το αμφισβητούμε, η δημοσιογραφία στο εξωτερικό είναι σοβαρή υπόθεση και η Ελλάδα από σοβαρότητα πάσχει.

Αν, όμως, πράγματι όλα όσα συνέβησαν στην ΕΡΤ ήταν γελοία, το θέαμα που είδαμε το πρωί από τους δύο δημοσιογράφους τι ήταν;

Αφού παρουσιάστηκε ένα σποτάκι για την πανευρωπαϊκή ημέρα κινητοποίησης, η εκπομπή ξεκίνησε με τα φώτα σβησμένα και μετά τους παρουσιαστές να λένε τα δικά τους. Ο ένας να λέει ξεκινάμε ως σαν να μη συνέβη τίποτε. Ο άλλος να ευχαριστεί συναδέλφους και πολίτες που τους στήριξαν, ο άλλος να βάζει πάνω στο τραπέζι κούκλες πάπιες και κότες. Εμφανής η προσπάθεια να δείξουν την ενόχλησή τους για τα προηγούμενα και να ρίξουν τις μπηχτές τους για διάφορους.

Είναι όμως το βήμα της ΕΡΤ τσιφλίκι τους για να κάνουν θεατρική παράσταση; Είναι δημοσιογραφία αυτή; Αντί να κάνουν τη δουλειά τους με σοβαρότητα (άλλωστε γι΄ αυτό πληρώνονται) έστησαν ένα σόου για να μας πουν τι;  Ότι αδικήθηκαν, μαστιγώθηκαν και τώρα επιστρέφουν καβάλα στο άλογο νικητές;

Ότι κατατρόπωσαν τον εχθρό;

Από πότε η συχνότητα του κρατικού καναλιού έγινε θεατρικό σανίδι για να βγάζει ο κάθε πικραμένος την πίκρα του;

Αλλά, και οι δημοσιογράφοι έχουν παραδείγματα προς μίμηση. Η διοίκηση της ΕΡΤ έκανε ότι ήταν δυνατόν για να ξεφτιλιστεί το κανάλι και οι Αρβανίτης και Κατσίμη απλά συνεχίζουν την προσπάθεια. Άλλωστε, όποιος περνά την πόρτα στη Λ. Μεσογείων πιστεύει ότι είναι δικό του το μαγαζί και κάνει ότι του καπνίσει.

Να τα χαιρόμαστε τα ωραία μας λεφτά. Πάνε σε άξιους ανθρώπους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 14/11/2012 13:27:33

    Αυτά τα δυο ....αστέρια πόσα χρόνια σιτίζονται από το κράτος;
    Βρήκαν ποτέ δουλειά σε κανένα ιδιωτικό κανάλι;
    Γιατί η ΕΡΤ έχει την ....υποχρέωση να τους απασχολεί;

    • Σκεπτομενος προλεταριος avatar
      Σκεπτομενος προλεταριος @ Αδέξιος Δεξιός 14/11/2012 15:11:06

      Σκεφτικες οτι μπορει απλα να μην ηταν υπηρετες κανενος διαπλεκομενου και γι αυτο μονο στο κρατικο καναλι βρηκαν δουλεια?

      • Samurai avatar
        Samurai @ Σκεπτομενος προλεταριος 14/11/2012 16:15:49

        Τα ιδιωτικά κανάλια,περνάνε γραμμή εξυπηρετώντας τα συμφέροντα των ιδιοκτητών τους.
        Τα κρατικά ?

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Σκεπτομενος προλεταριος 14/11/2012 16:16:06

        :lol: :lol:

    • greekfournaris avatar
      greekfournaris @ Αδέξιος Δεξιός 14/11/2012 17:18:33

      Γιατί δε λές ομως για τον Κουβαρα ε? Αυτον εχει υποχρεωση η ΕΡΤ να τον συντηρεί? Και σε ποιο ιδιωτικο καναλι εκπομπή 4ωρης διαρκειας θα μειωνοταν σε 2 ωρες και τις αλλες 2 θα αντικαθιστατο από μια αλλη εκπομπή (συνολο δηλαδη μισθοι 4 παρουσιαστων) Και προσεξε ε, σε ποιο ιδιωτικο καναλι που θα συνεβαινε αυτο, αν οι αντικαταστατες εφερναν υποδιπλάσια ή υποτριπλασια νουμερα τηλεθεασης δε θα επερναν ποδι μεσα σε δυο το πολυ εβδομαδες? Αν ειναι να φυγουν καποιοι στην τελικη, ας την κανουν οι μονοψηφιοι...

  2. Tassos avatar
    Tassos 14/11/2012 13:42:13

    Ρε παιδιά Κατσίμη δεν λέγαν εναν διευθυντή ειδήσεων της ΕΡΤ επί Ανδρέα? Σύζυγο της Ελλη Σταη? Αλλαξομπαλλιές παίζουνε?

    • Sthlh Allatos avatar
      Sthlh Allatos @ Tassos 14/11/2012 16:45:42

      Αλλαξομπαλιές ! :) Είσαι σίγουρα ευγενής Τάσο...
      Η ΕΡΤ είναι τσιφλίκι, όλου του ελληνικού λαού, που τη χρηματοδοτεί αενάως και ανεξαιρέτως μέσω του αντίστοιχου τέλους που καταβάλει.
      Θα έπρεπε οι προσλήψεις σε θέσεις (όπως των εν λόγω παρουσιαστών), να γίνονται μετά από αντικειμενική αξιολόγηση, μεταξύ των σίγουρα πολλών και αξιόλογων δημοσιογράφων. Εκ των πραγμάτων επίσης, θα ήταν λογικό, η κρατική και λαϊκή ΕΡΤ να δίνει ευκαιρίες να δοκιμαστούν και να αναδειχθούν και νέα στο επάγγελμα παιδιά, που μαστίζονται από την ανεργία στον κλάδο τους και που πιθανότατα διαθέτουν μοναδικό τάλαντο, αλλά στερούνται ευκαιριών, λόγω της δεινής συγκυρίας. Φτάνει πια με τις δοκιμασμένες και πεπειραμένες μετριότητες.

  3. xbab avatar
    xbab 14/11/2012 14:31:35

    Ξεπεσμός...
    Κάπου μια φυλλάδα σήμερα το πρωί είχε τον Σαμαρά σε κακάσχημες Φωτογραφίες(τελευταία σελίδα).
    Φρόντισαν οι αντικειμενικοί και δημοκρατικοί παρουσιαστές να μας ενημερώσουν κάνοντας ζουμ στον κακάσχημο Σαμαρά.
    Στη μοναδική εφημερίδα που έδειξαν την τελευταία σελίδα.
    Και ο εκδότης της φυλλάδας αυτής είναι μαναράκι της ΕΡΤ και του ΑΝΤ1
    Άλλο καλό παιδί.
    ΕΣΗΕΑ να χαίρεσαι το ήθος των μελών σου. δΗΜΟΚΡΑΤΕΣ! ω δΗΜΟΚΡΑΤΕΣ!
    Χαρακίρι ρεεεεε!

  4. sousana avatar
    sousana 14/11/2012 15:02:53

    Αλλη μια φορα ξαναγραφω και εγω μαζι με αλλους για το καφριλικι και ζητω ταπεινα συγνωμη για την λεξη , αυτων των δημοσιογραφων που εκτελουν διατεταγμενη υπηρεσια απο την Κουμουνδουρου και αντι να κοιταξουν την δουλεια τους που ειναι η αντικειμενικη ενημερωση απο την δημοσια συχνοτητα βγαινουν και ειρωνευονται αυτους που τιυς εδωσαν μια δευτερη ευκαιρια. Ελπιζω οταν ληξει το συμβολαιο τους η διοικηση να τους στειλει στην Κουμουνδουρου οπου ανηκουν και να περισωσει την τραυματισμενη αξιοπρεπεια της. Λιγη τσιπα δεν βλαπτει.

  5. Κώστας avatar
    Κώστας 14/11/2012 15:42:04

    Ηρέμησε, πως έχει το MEGA τον Καψή, Τρέμη και Πρετεντέρη έχει και η ΝΕΤ αυτούς τους δύο. Θα μου πεις δεν είναι ιδιωτικό κανάλι αλλά λεπτομέριες...

    • xbab avatar
      xbab @ Κώστας 14/11/2012 16:53:31

      Αγαπητέ Κώστα η ΕΡΤ έχει πολλούς....απλούστατα ο ένας(ο) προκαλεί ασύστολα και είναι γραφικός με τις κούκλες του.

      • kat avatar
        kat @ xbab 14/11/2012 20:59:26

        Καιμε κάτι ηλίθια νοήματα με τα μάτια... και όταν κάνει δήθεν τον άσχετο και ξεκινάει μ' εκείνο το ΄
        Βρε συ Μαριλένα...΄
        Πάντα ήθελα ν ακούω τις απόψεις του ΣΥΡΙΖΑ στην ΕΡΤ και μ' αυτους τους δυό τα καταφέραμε...
        Βγάλτε τους και βάλτε τον Καπόπουλο και κανα δυό παιδιά να φάνε και εκείνα ψωμάκι

  6. selanos avatar
    selanos 14/11/2012 18:18:03

    Μιας και αναφερόμαστε σε δημοσιογράφους τηλεπαρουσιαστές-εκφωνητές και δημοσιογραφία , θα πρεπε να γνωρίζουν όλοι αυτοί ότι , δεν είναι το βήμα της κρατικής τηλεόρασης ατομικός χώρος όπου "παρελαύνουν "κούκλες , γίνονται αστεϊσμοί τύπου παρέας , εκστομίζονται βαρβαρισμοί , διογκώνονται τα ασήμαντα και κυριαρχεί αχαλίνωτα ο εγωισμός των παρουσιαστών οι οποίοι ως "παντογνώστες" προσπαθούν να καταστήσουν όλους τους συνομιλητές τους ακροατήριο , χωρίς σεβασμό στον λόγο του άλλου , νομίζοντας ως άλλοι ΠΑΠΕΣ ότι έχουν το αλάθητο. Πέραν αυτών , γιατί θα πρέπει σε περιόδους απεργίας να "τραυματίζουν" την εκπεμπόμενη εικόνα με τα αιτήματα της απεργίας τους ή της ότι δήθεν παλεύουν εναντίον της φτωχοποίησης του Ελληνικού λαού κλπ τη στιγμή που συντηρείται η Κρατική τηλεόραση από την αναγκαστική εισφορά όλων μας για να λαμβάνουν αστρονομικές αμοιβές για παρεϊστικες εκπομπές διασκεδάζοντας και ταυτόχρονα "θυμιάζοντας" και διαφημίζοντας ο ένας τον άλλο. Ας πέρνανε λιγάκι από την πλειονότητα τον ξένων παρουσιαστών που διατηρούν ένα σοβαρό και αξιοπρεπές περιβάλλον . Θα μου πείτε πολλά ζητάω.

  7. Ἀντρέας avatar
    Ἀντρέας 14/11/2012 18:44:26

    Εἶχε ἀκροαματικότητα ἡ ἐκπομπὴ αὐτὴ πρὶν κοπεῖ;

    Ξέρω ὅτι στὴν προεκλογικὴ περίοδο καὶ μετὰ τὶς ἐκλογές, ἡ κρατικὴ τηλεόραση ἔκανε μεγάλα νούμερα, καθὼς ὁ κόσμος ἀηδίασε μὲ τὸ σύστημα διαπλοκῆς καὶ τοὺς μεγαλόσχημους καὶ ἐπώνυμους ἐκφραστές του στὰ ...μεγάλα κανάλια.
    Μήπως στεναχωρήθηκαν κάποιοι ἰδιῶτες καναλάρχες μὲ τὴν πτώση στὰ νούμερά τους, καὶ ἔψαχναν ἀφορμὴ (ποὺ δόθηκε) γιὰ νὰ κοποῦν;

  8. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 14/11/2012 18:51:31

    Η ΕΡΤ ήτανε πάντα έρμεει των αριστερών δημοσιογράφων!!!.Όσοι δεν βρήσκανε δουλειά στόν ιδιωτικό τομέα είχε την ΕΡΤ για αποκούμπι.

  9. Nikos Kaplanis avatar
    Nikos Kaplanis 14/11/2012 19:05:28

    Είναι λάθος η επανένταξή τους!!!!!!

  10. someone avatar
    someone 14/11/2012 19:21:41

    ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ πρωινη ενημερωση απο το ΛΙΑΤΣΟ ρεπορταζ μυκονο αραχωβα και τζουλια τιποτε αλλο αυτα θελει ο λαος....... και καιρο απο τη πετρουλα

    • kat avatar
      kat @ someone 14/11/2012 21:03:43

      Η κίνηση του Λιάτσου ήταν λάθος . Ή είχε δίκιο και έπρεπε να φύγουν ή να παραιτηθεί ο ίδιος.... Όσο για την ποιότητα της δουλειάς του αυτή ευθυνει
      αυτούς που τον τοποθέτησαν στη θέση.

  11. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 14/11/2012 20:41:03

    Κυριε Κεδικογλου (με το μονιμο νυσταγμενο υφος) θα ηθελα να σας πληροφορησω οτι οι σταγονες στο προσωπο σας δεν οφειλονται σε καποιο πρωτοβροχι οπως ισως υποθεσατε , αλλα σε αγριο φτυσιμο απο ακροαριστερους δηθεν δημοσιογραφους… ευγε ! Η εξοργιστικη και απιστευτου θρασους προπαγανδα (απειρως μεγαλυτερη ακομη και εκεινη της στρατιωτικης διακυβερνησεως) των κρατικων (αστε τα τα ‘δημοσιων’) μεσων αποπληροφορησεως θριαμβευσε .
    Τα χειροτερα για τουτη την κυβερνηση ερχονται, οταν δοθει η εντολη (τοτε θα το μαθουν καποιοι στην Συγγρου) για γενικη εφοδο θα ειναι αργα για την ζωη αυτης της κυβερνησεως και των βασικων συντελεστων της.
    Να σας θυμησω τι επαθε καποιος αλλοτε ‘ανετος’ με την ακραια αριστερη προπαγανδα πρωθυπουργος ? (του βγαλανε και ονομα ‘κουρασμενος’..)
    Να σας θυμησω οτι απο το ‘ξυλο’ που του ριχνανε επι 24ωρου (νομιζε οτι θα κρατηθουν…τα προσχηματα ο αφελης..) δεν συνηλθε ποτε ? τι κατω απο την μεση , τι για την κρεββατοκαμαρα του, τι , τι , τι δεν του σουρανε μεχρι να τον διαλυσουνε .. και φυσικα τον διαλυσανε και επαιρονται εκτοτε για την μεγαλυτερη ‘νικη’ τους επι της ΜΟΝΗΣ εδω και αρκετα χρονια τωρα δημοκρατικης παραταξεως , της Νεας Δημοκρατιας.

    Ο κυριος Σαμαρας ζαλισμενος απο τα προβληματα , τα φωτα δημοσιοτητος , το γνωστο αρχικο ψιλογλειψιμο απιθανων δημοσιογραφισκων της καρπαζιας (μεχρι να εδραιωσουμε τις θεσεις μας..) φαινεται πλεον οτι ΔΕΝ εχει παρει καν χαμπαρι σε τι αδιεξοδο εχει μπει και τον σπρωχνουν κατι καλοπαιδα..
    Καποιοι ομως διπλα του (?) οπως ο εξαιρετος Κυριος Κρανιδιωτης το εχουν παρει εδω και καιρο χαμπαρι και φωναζουν , ξαναφωναζουν , αλλα φαινεται η φωνη τους ‘δεν φτανει’ (το εθεσα κομψα) στα αυτια του Κυριου Σαμαρα.. κριμα ! κριμα γιατι το εργο το εχουμε δει και ξαναδει και ξαναδει..

    Υγ
    Προτεινω να βραβευσουμε τον Αρβανιτη και την Κατσιμη για τον σκληρο – ανυποχωρητο και δαφνοστεφη αγωνα τους εναντιον αναξιας ηγεσιας ραδιοτηλεοπτικων μεσων (τουλαχιστον..) και ιδιαιτερως για την ‘προσφορα΄τους στην ‘δημοσιογραφια’ με τις τοσο δικαιες θεσεις τους εναντιον του Κου Δενδια που προισταται μιας αστυνομιας ‘βασανιστων’….. αλλωστε και εν τιμωρια ευρισκομενη η Κατσιμη (ο συζυγος της εγραφε τους Αλαβανιαρικους λογους ενω τωρα βοηθα τον Τσιπρανδρεου) στολισε καταλληλα και Δενδια ΚΑΙ Κεδικογλου ΚΑΙ κυβερνηση ΚΑΙ αστυνομια (για τα ‘βασανιστηρια’ ντε..) ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΩΣ…

    Να σας χαιρομαστε ρε μπαγασηδες , και μην φατε ολα τα κουλουρακια δωρο που σας εστειλε η Χρυση Αυγη για την περαιτερω βοηθεια σας προς ανελιξην της..

    Κριμα..

  12. hellasatt avatar
    hellasatt 14/11/2012 21:18:22

    Ας μην είμαστε υπερβολικοί.Η ενημέρωση της ΝΕΤ είνα προτιμότερη, παρά τις αδυναμίες της, από τα πρωϊνά σεμινάρια φοροτεχνικών του ΑΝΤ1 και του ΜΕΓΚΑ. ¨Ηταν μία άτυχη στιγμή και εν πάσει περιπτώσει το θέμα έλαβε μεγαλύτερες διαστάσεις από τις πραγματικές. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι δέχομαι προπαγάνδα του ΣΥΡΙΖΑ από τη συγκεκριμένη εκπομπή. Θεωρώ ότι όλοι συμφωνούμε ότι η ενημέρωση από την κακή κρατική ΕΡΤ είναι καλύτερη και εγκυρότερη από τα κανάλια των εργολάβων. Να στηρίξουμε την ΕΡΤ με κριτική και όχι με φόβο μήπως έρθουν οι τηλεοπτικοί κατσαπλιάδες και καταλάβουν τα ερτζιανά.

  13. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 14/11/2012 23:42:36

    Απανωτές, όμως, οι αναρτήσεις σας τις προηγούμενες μέρες για την κακομεταχείριση των δύο δημοσιογράφων. Και συνεχές ξύλο για τις σχετικές ενέργειες Λιάτσου κ.λ.π. Και ήλθε το σημερινό θράσος των δύο "αδέκαστων" δημοσιογράφων για να σας προσγειώσει.

  14. sousana avatar
    sousana 15/11/2012 08:33:51

    Τελικα δεν ξερω ποιος ειναι χειροτερος ο Αρβανιτης, Κατσιμη η ο Παπαδακης στον Αntenna;Ο λαικισμος αυτου του δημοσιογραφου σε στελνει αδιαβαστο. Ας μου λυσει τελικα καποιος την απορια ποιοι ειναι χειροτεροι γιατι εγω σηκωνω τα χερια ψηλα.