#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/08/2010 22:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΔΕΗ μας αφορά όλους



Το σενάριο περί ιδιωτικοποίησης του 40% των μονάδων της ΔΕΗ πλασάρεται τις τελευταίες ημέρες ως αίτημα της Τρόικας και προϋπόθεση για να προχωρήσει απρόσκοπτα ο δανεισμός της χώρας. Με λίγα λόγια παρουσιάζεται ως η μοναδική λύση προκειμένου να μην χρεοκοπήσει η χώρα, επομένως πρέπει να γίνει, αλλιώς χρήμα δεν έρχεται.

Είναι όμως έτσι ή μήπως πρόκειται για ακόμη μια απάτη της κυβέρνησης στο όνομα του Μνημονίου που όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνειq

Το Μνημόνιο μιλά για απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας ώστε να γίνει πιο ανταγωνιστική και να μειωθούν τα τιμολόγια, δε μιλά για ξεπούλημα της κερδοφόρας κρατικής επιχείρησης. Φυσικά η είσοδος ιδιωτών στην ενέργεια δε σημαίνει κατ’ ανάγκη φθηνότερα τιμολόγια, ωστόσο, το σίγουρο είναι ότι κάποιοι Έλληνες και ξένοι επιχειρηματίες εποφθαλμιούν τους 7,5 εκατ. καταναλωτές ηλεκτρικού ρεύματος, τη χρυσοτόκο όρνιθα του κράτους δηλαδή.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η ΔΕΗ συμβάλλει σημαντικά στο να κρατηθούν οι τιμές του ρεύματος σε χαμηλά επίπεδα, από τα χαμηλότερα στην ΕΕ. Μέσω της κοινωνικής της πολιτικής κρατά χαμηλά τα τιμολόγια για τα νοικοκυριά ενώ προσφέρει άφθονο νερό από τους ταμιευτήρες της σε χιλιάδες αγρότες. Ποιος πιστεύει ότι θα το κάνουν αυτό οι ιδιώτες που θα μπουν και θα αγοράσουν λιγνιτικές και υδροηλεκτρικές μονάδες; Ξεπούλημα μονάδων της ΔΕΗ θα σημάνει πρόσκαιρα έσοδα για το δημόσιο, αλλά πολλά δεινά για εκατομμύρια φτωχά νοικοκυριά που θα δουν να απογειώνονται τα τιμολόγια.

Ή μήπως θα γίνει κοινωνική πολιτική για τους εκατοντάδες Έλληνες που ζουν στα νησιά;

Ακόμη και στο βιομηχανικό ρεύμα γίνεται πολιτική χαμηλών τιμολογίων ώστε να κρατιούνται χαμηλά τα παραγόμενα προϊόντα. Μήπως ο ιδιώτης θα κάνει το ίδιο ή θα αυξήσει το κόστος του ρεύματος απογειώνοντας τις τιμές των βιομηχανικών προϊόντων;

Από την άλλη, οι επιχειρηματίες πιέζουν να ανοίξει η αγορά. Μπόμπολας, Μυτιληναίος, Περιστέρης, Κοπελούζος και σειρά άλλων έχουν πάρει θέσει στο τραπέζι και περιμένουν να διαμοιράσουν τα ιμάτια της ΔΕΗ. Τα έργα τελείωσαν, οπότε τζόγος και ενέργεια είναι τα επόμενα γεμάτα πηγάδια για τους διαπλεκόμενους που δε θέλουν να χάσουν τα κεκτημένα τους στη σύγχρονη εποχή.

Πώληση της ΔΕΗ θα σημάνει επίσης χιλιάδες απολύσεις, συρρίκνωση μια ισχυρής επιχείρησης και τελικά οριστική παράδοσή της στους ιδιώτες.

Το να θέλει η κυβέρνηση και τα πρόθυμα ΜΜΕ να περάσουν τη λογική της σύγκρουσης κάποιου ισχυρού συνδικάτου με τη… λογική είναι η πιο μεγάλη από τις μέχρι σήμερα απάτες.

Δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με τα καπρίτσια κάποιων κρατικοδίαιτων συνδικαλιστών που εν πάση περιπτώσει το ΠΑΣΟΚ τους τάισε κατά κόρον.

Έχουμε να κάνουμε με προσπάθεια να ξεπουληθεί ότι απέμεινε από τα ασημικά της οικογένειας.

Γι’ αυτό και η υπόθεση της ΔΕΗ δεν είναι αποκλειστικό θέμα των χαϊδεμένων συνδικάτων που θα κατεβάσουν τους διακόπτες. Είναι κάτι περισσότερο, κι αυτό θα πρέπει να το θυμούνται όλοι οι Έλληνες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/08/2010 22:40:41

    Το σαπροκάναλο-επίσημο όργανο του ΔΝΤ άρχισε κιόλας απόψε την κινδυνολογία. Ανέφερε ότι η ΓΕΝΟΠ ζήτησε, λέει, μεγάλες αυξήσεις στα οικιακά τιμολόγια προκειμένου η ΔΕΗ να μη γίνει ζημιογόνα.

    Ντοκτορά στη διαστρέβλωση παίρνει το αλαφουζομάγαζο του Μπάμπη Παπαδημητρίου...

  2. The Saint avatar
    The Saint 04/08/2010 22:49:51

    Oλα πάνε σα ΡΟΛΟΙ καλοκουρδισμένο...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ The Saint 04/08/2010 22:56:07

      ...μόνο που δεν υπολογίζουν ότι αυτό το καλοκουρδισμένο ρολόι μπορεί και να είναι συνδεδεμένο με έναν μηχανισμό ο οποίος θα προκαλέσει τέτοια κοινωνική έκρηξη, που θα πάθουν... εξάχνωση. Τόσο οι εντολοδότες, όσο και οι εντολοδόχοι. Και μαζί τους και οι απολογητές.

      • antonis avatar
        antonis @ Αυριανιστής 05/08/2010 00:52:02

        Ειχαμε ποτέ κοινωνικη εκρηξη στη χωρα αυτη για να εχουμε τωρα;
        Πιο παρτακιας, καναπεδακιας και βολεψακιας λαος αμφιβαλλω αν υπαρχει στο συμπαν ολοκληρο.

        Ας μην ονειρευομαστε, τιποτα δεν προκειται να γινει.

        Και η πωληση της ΔΕΗ θα γινει και ο,τι άλλο εχουν σχεδιασει.

        Ειμαστε τοσο κοτες που δεν προκειται να αντιδρασουμε.

      • Dimitris D avatar
        Dimitris D @ Αυριανιστής 05/08/2010 10:20:41

        Αν κόψεις το ρεύμα στον παρτακια, καναπεδακια και βολεψακια λαο, δηλαδή μείνει χωρίς τα ναρκωτικά του τηλεόραση-υπολογιστή-διασκέδαση, θα βγει στους δρόμους να διαμαρτυρηθεί.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 05/08/2010 10:40:15

        Μόνον κουμμουνισταράδες και αναρχοτρότσκες ονειρεύονται συνέχεια κοινωνικές εκρήξεις.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Αυριανιστής 05/08/2010 10:56:51

        θειο δεν ειπαμε να καιμε και να σπαμε οπως το 2008 και ο ΓΑΠ εδινε συνευτεξεις στα ξενα ΜΜΕ κατηγοροντας την κυβερνηση οτι εξοπλιζει την αστυνομια...για να δολοφονει μαθητες...μην ξεχνας τη χαρα κανατε που θα ριχνατε με αυτο τον τροπο την επαρατη.
        Αλλο διαμαρτυρομαι, αλλο διαδηλωνω την αντιθεση μου και αλλο τα καιω.
        Εκτος και αν δεν πρεπει ουτε να ανασαινουμε, ας βγει καποιος αρμοδιος που δεν πονα απο τα μερτα να το δηλωσει

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Αυριανιστής 05/08/2010 11:09:19

        h**p://www.youtube.com/watch?v=VXwtKl6RWYM

        Τωρα ζητα συναινεση

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 05/08/2010 11:14:09

        Άντε μπράβο, καλά διευκρίνησες Ρήγα, γιατί δεν θέλω να κατουρηθώ πάνω μου! Αυτοί που προσπάθησαν να καπηλευτούν τότε τη δολοφονία του παιδιού, τώρα μιλάνε - όπως και άλλοι - για διαγραφή χρέους (λες και είμαστε η Μποτσουάνα), επιστροφή στη δραχμή και έξοδο από την Ευρωπαική Ένωση! Θυμάσαι τον Σειτάν-Αλαβάν και τον Σειτάν-Λαφαζάν;
        Οι συνμπράξεις χωρίς αρχές είναι φαύλες. Ο εχθρός του εχθρού μου συνήθως ΔΕΝ είναι φίλος μου. Αυτό ήταν το νόημα του σχολίου μου (γι αυτό και ήταν σκληρό).

  3. Orestios avatar
    Orestios 04/08/2010 23:02:33

    Είδατε την δύναμη ενός μυστικού δείπνου?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 04/08/2010 23:10:05

      Δεν ξέρω όμως αν θα προλάβουν να ολοκληρώσουν το έγκλημα. Είμαστε πια υποψιασμένοι, και όταν τα γιαπάκια πουν ότι "ή ξεπουλάτε τη ΔΕΗ, ή τρίτη δόση γιοκ", θα είμαστε έτοιμοι. Άλλωστε τότε, άνεργοι θα έχουμε μείνει οι περισσότεροι έτσι κι αλλιώς, και δεν θα έχουμε να χάσουμε παρά μόνο τις αλυσίδες που θα προσπαθήσουν να μας βάλουν.

      Αυτή η δοσιλογική κυβέρνηση δεν έχει ούτε 4 μήνες ζωής ακόμα. Θα γκρεμιστεί το αργότερο το Νοέμβρη, στις διπλές εκλογές στις οποίες θα έχει συρθεί!

      • straydog avatar
        straydog @ Αυριανιστής 06/08/2010 00:16:33

        Ωστε η ΔΕΗ ειναι ΄΄εθνικος πλουτος΄΄,επειδη το λενε
        οι συνδικαλισταραδες του παλαιοΠασοκ;
        Αληθεια,θυμαστε τα ΄΄στρατηγικης σημασιας΄΄ Τσιμεντα
        Χαλκιδας επι Μητσοτακη,η τον ΄΄εθνικο μας αερομεταφορεα΄΄
        μεχρι περυσι,την κρατικη Ολυμπιακη;Ε,λοιπον,επιβιωσαμε
        και χωρις αυτους και τους διαφορους χαραμοφαηδες φιλους-παντα-του λαου,που συντηρουσαμε χωρις λογο.Αντε και στης
        ΔΕΗ με το καλο

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 04/08/2010 23:05:37

    Βασικά,θα έλεγα αφορά πρώτα εμάς και δευτερευόντως τους συνδικαλιστάς. Οι δεύτεροι χρησιμοποιούνται έξυπνα από το ΠΑΣΟΚ (άλλωστε μέλη του είναι) για να εξοργίσουν την κοινή γνώμη με τις κινητοποιήσεις τους και να ενδώσει στο ξεπούλημα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Γιώργος 04/08/2010 23:52:12

      Κοινή γνώμη είναι όσα λέει το Καψή?
      Θα μας πεί πως θέλει να γίνει ΔΕΗτζού αυτή τη φορά, όπως έλεγε πως ήθελε να γίνει φορτηγατζού?

  5. NEMESIS avatar
    NEMESIS 04/08/2010 23:08:51

    ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ??

  6. ataktos avatar
    ataktos 04/08/2010 23:21:22

    τέτοιο προσχεδιασμένο και με ακρίβεια εκτελεσμένο βιομηχανικό έγκλημα .. μόνο με το τυχαίο Τσερνομπίλ το συγκρίνω... καληνύχτα

  7. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 04/08/2010 23:42:24

    -Η πώληση της ΔΕΗ, εκτός των άλλων, θα μειώσει σημαντικά τις κρατικές επενδύσεις στον τομέα της ενέργειας επειδή τώρα ο ιδιώτης έχει ως στόχο να ελαχιστοποιήσει το κόστος για να κάνει γρήγορη απόσβεση και να κερδίσει είναι σίγουρο ότι θα χρησιμοποιήσει για αρκετά χρόνια παλιές τεχνολογίες, το γεγονός θα αυξήσει σημαντικά τις εκπομπές CO2.
    Αν πούμε τώρα ότι θα δώσει το κράτος φορολογικά κίνητρα για νέες τεχνολογίες, γιατί να μην προχωρήσει το κράτος στις νέες τεχνολογίες, ποιος ο λόγος να πουλήσει!.
    Ας δώσει [ το κράτος] φορολογικά κίνητρα για επενδύσεις στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

    -Η αγορά της ΔΕΗ από ιδιώτες θα αποθαρρύνει τις επενδύσεις στις πιο ακριβές για τους ιδιώτες ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

    -Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι η κυβέρνηση δεν ενδιαφέρεται για άνοιγμα της αγοράς ενέργειας, αλλά για συμπαραγωγή με ιδιώτες, μπορεί όμως ένα τέτοιο σχήμα να λειτουργήσει με διαφάνεια και να εγγυηθεί την ασφάλεια ενεργειακού εφοδιασμού των καταναλωτών;

    κατά τα άλλα πράσινη ανάπτυξη …

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/08/2010 23:48:34

    Η απελευθέρωση της αγοράς όπως γίνεται στην Ελλάδα είναι απλά για τους ...επώνυμους της χώρας που συνδιαλέγονται με τους εκάστοτε υπάλληλους των Φούφουτων.
    Δεν είδα να φτιάχνει κανένας ιδιώτης παραγωγική μονάδα από την αρχή να μπαίνει στην αγορά και η ΔΕΗ ή το κράτος να λέει δεν αγοράζω...
    Αλλά απλά θέλουν τα ορυχεία καιτις μονάδες και να πουλούν σε προσυμφωνημένες τιμές...τρομερή ελεύθερη οικονομία...
    Μου θυμίζει την ιστορία με τον ΟΤΕ ...όποτε ο ΟΤΕ ρίχνει τιμές και κάνει πακέτα προσφορές οι ...εναλλακτικοί προσφεύγουν για πρόστιμα στην ΕΕΤ...έχουμε όμως ελεύθερο ανταγωνισμό φτάνει να μην θίγονται οι ιδιώτες ιδιοκτήτες ...οι καταναλωτές είναι απλά πολίτες πάντα πληρώνουν και ψηφίζουν.
    Αν αυτό είναι λειτουργία του ανταγωνισμού στη χώρα ας μας πουν οι ιδιώτες μας πόσα θέλουν να τα δώσουμε...φθηνότερα θα μας έρθει από το να "πουλήσουμε" και ζημιές θα γλιτώσουμε...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 04/08/2010 23:53:56

      Και όταν δεν θα έχουν ρεύμα οι ιδιώτες τί θα λένε?
      Φταίει η ΔΕΗ!
      χαχαχαχαχαχαχα
      Νέος ΟΤΕ η ΔΕΗ και ίδια τα πρόσωπα που την ξεπουλάνε.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Orestios 04/08/2010 23:59:28

        ...σωστός.
        Θυμάσαι την μία χρυσή μετοχή του ΟΤΕ το 1993; Μετά ανακαλύψαμε τις μετοχοποιήσεις τις ISDN την SIEMENS κλπ

        Οσο πάει και μου θυμίζει παλαιό καλό ΠΑΣΟΚ χωρίς συνδικαλιστές όμως καθώς δεν φτάνει για όλους η πίτα ελέω Τρόικας...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 05/08/2010 00:46:50

        Το ISDN φτιάχτηκε για να πουληθούν τα τσιπράγκαλα της INTRACOM.
        Τί απατεώνες έχουμε ταΐσει ρε π....η μου!

      • anonymous avatar
        anonymous @ Orestios 05/08/2010 02:34:19

        Στη Γερμανία και σε κάποιες άλλες χώρες δεν υπάρχει PSTN. Μήπως κι εκεί πήγαν σε ISDN για να κονομήσει η Ιντρακομ;

        Η αλήθεια είναι ότι μια σύγχρονη οικογένεια έχει ανάγκη την ISDN κι εγώ τέτοια έχω.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 05/08/2010 10:21:48

        Ναι, όπως μας τα λες μια σύγρονη οικογένεια έχει μόνο την επιλογή του ISDN. Κι εκεί μονόδρομος, ε?
        Δυστυχώς για σένα οι εναλλακτικέ είναι τόσες πολλές τελικά που τα περί μονοδρόμου ακούγονται ντεμοντέ.
        Άκου εκεί σύγρονη οικογένεια με το ISDN!
        Μας εκανες και γελάσαμε πάλι.

  9. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 04/08/2010 23:54:14


    ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ???? εδω εχουμε καταφερει να ριξουμε εξω το μονοπωλιο ΔΕΗ,και τωρα μας παιρνει ο πονος για τη ΔΕΗ? τοσα χρονια τη γινοτανε?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Νιόνιος-διονύσης 05/08/2010 00:02:12

      Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: άλλο η διαχείριση της ΔΕΗ και τα αποτελέσματα, άλλο το δίκτυο της ΔΕΗ και άλλο τα ορυχεία.
      Ο πλούτος της χώρας δεν φταίει για κάθε συνδιαχείριση διορισμένων διοικήσεων και συνδικαλιστών.

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ Νιόνιος-διονύσης 05/08/2010 10:33:05

      ΔΕΗ:
      2006: κέρδη €22,1 εκατ καθαρά
      2007: κέρδη €222,3 εκατ. καθαρά
      2008: ζημιά €395,9 εκατ.
      2009: κέρδη €693,3 εκατ. μετά τους φόρους
      πρώτο τρίμηνο 2010: κέρδη 257,5 εκατ. ευρώ καθαρά
      Σύνολο 2006-πρώτο τρίμηνο 2010: 799,3 εκατ.

      Μέχρι να ξεφορτωθεί την tellas η ΔΕΗ είχε προβλήματα.

  10. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 04/08/2010 23:58:24

    Δεν αντέχω πλέον τις δηλώσεις του τύπου, ε να εμείς σοσιαλιστές είμαστε και δεν θέλουμε, αλλά αν δεν το κάνουμε η Τρόικα δεν θα μας δώσει λεφτά άρα δεν έχει μισθούς και συντάξεις. Αυτά αλλού. Με όλα αυτά τα καμώματα οι δημόσιοι υπάλληλοι έχασαν με περικοπές και πρόσθετη φορολογία ήδη περί το 30% των αποδοχών τους, οι ιδιωτικοί απολύονται σωρηδόν και οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις κυριολεκτικά αφανίζονται.
    Ας μη γελιόμαστε και ας το βροντοφωνάζουμε καθημερινά, ώστε η φωνή μας να υπερκαλύπτει τους προβοκάτορες του ΜΜΕ: το ΔΝΤ ήρθε αποκλειστικά για να κατοχυρώσει τους δανειστές μας και το έφεραν οι δικοί μας κλέφτες που θέλουν να μην πληρώσουν αυτοί, αλλά να μεταβιβάσουν το λογαριασμό αλλού. Οπιαδήποτε επιχείρηση καθαρά χέρια δεν τους συμφέρει, γιατί πρώτον καταλήγει στη στενή και δεύτερον θέλουν να μη χάσουν το φαγοπότι του ξεπουλήματος του δημοσίου πλούτου. Συν τα ποσοστά του ΓΑΠ και της στενής παρέας, γιατί το να πουλάς την πατρίδα σου είναι μια ηρωική πράξη και πληρώνεται αδρά.
    Δεν θα τους κάνουμε τη χάρη. Το χρωστάμε στα παιδιά μας.

  11. ΑΧΥΡΑΝΘΡΩΠΟΣ avatar
    ΑΧΥΡΑΝΘΡΩΠΟΣ 04/08/2010 23:58:43

    1.Η είσοδος των κατακτητών έγινε από την κερκόπορτα που ΑΝΟΙΞΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ.
    2.Τα οφίτσια είναι ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΑ και αφορούν τα φιλέτα του ΥΠΕΔΑΦΟΥΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.
    3.Τα ίδια συμφέροντα που καλυμμένα πίσω από τα ΜΜΕ χειραγώγησης ή όχι συγκέντρωναν το χρήμα με το ΣΗΜΕΡΙΝΟ αποτέλεσμα ΜΕΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ και με παράκαμψη τη συμμετοχή τους μέσα από αντίστοιχα ευρωπαϊκά κινούν τα νήματα για τη μελλοντική συνέχιση της συσσώρευσης του χρήματος και του ξεπουλήματος της χώρας.
    4.Η πολιτική κατάσταση που θα ακολουθήσει θα είναι η εικόνα από τη ΜΕΤΕΜΦΥΛΙΑΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΩΣ ΤΟ 1967(για ένα πιάτο φαϊ και δήλωση υποταγής στους ΑΧΥΡΑΝΘΡΩΠΟΥΣ).ΟΜΩΣ.....
    5.ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΝΤΗΛ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΧΘΟΥΝ ΕΞΩ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ...ΠΟΥ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΘΑ ΑΝΑΔΕΙΞΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΔΟΘΟΥΝ...ΑΠΟ ΓΙΑΛΤΕΣ ΚΑΙ ΒΛΑΚΩΔΕΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΥΠΟΥ ....89.

    • Misha avatar
      Misha @ ΑΧΥΡΑΝΘΡΩΠΟΣ 05/08/2010 11:22:41

      Εξαρταται συνεπώς και από τη διασπορά της αντισυστημικής πληροφόρησης σε ανθρωπους που δεν έχουν προσβαση σε αυτήν.
      Γιατί οποιοι μαθαίνουν τα νέα από τους παπαγάλους των καναλιών υπνωτίζονται.
      Οι δυνατότητες μας είναι μεγάλες και οι υποχρεώσεις μας ανάλογες.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/08/2010 00:13:25

    από τους "επιχειρηματίες" που αναφέρεις... Ποιοί λάδωσαν συνδικαλιστές της ΔΕΗ για να μπλοκάρουν την επένδυση που ήθελε ο Αθανασόπουλος με κάρβουνο; Και τι έκανε η ΝΔ; Πασοκόσκ@τ@... Καί έπειτα αναρωτιόμαστε ποιός επιτέλους κυβερνά... Οι υπάλληλοι των Γερμανών κυβερνούν.

    'Οσο για απελευθέρωση... Έχουμε από τα φτηνότερα ηλεκτρικά ρεύματα στην ΕΕ. "Απελευθέρωση" σημαίνει να ακριβήνουν. Η ΔΕΗ, μια χαρά ήταν μέχρι το 1981... Από το 81 και μετά, Ανδρέα ζεις εσύ μας οδηγείς.

    Οι συνδικαλιστές είναι υπάλληλοι. Λαδωμένοι. Σε διατεταγμένη υπηρεσία. Όπως και στην ΟΑ (και εικάζω και στον ΟΤΕ)

    • Misha avatar
      Misha @ archaeopteryx 05/08/2010 09:54:28

      Αρχαίε, ψάξε να βρεις ποιοι εμπόδιζαν επί χρόνια την ανανέωση των εγκαταστάσεων της ΔΕΗ με άλλες «καθαρές» και συμβατές με τα ευρωπαϊκά πρότυπα.Ποιοι ήταν μπροστά και ποιοι κρύβονταν πίσω...

      Οι ρουφιάνοι των γερμανών , όπως λες, σε νέες περιπέτειες.

    • gtsat avatar
      gtsat @ archaeopteryx 06/08/2010 13:16:05

      Αρχαίε ψαξε και ποιοί δεν επέτρεπαν να μπει η ΔΕΗ στο 3ο Κοινοτικό Πλαίσιο. Θα είχαν αντικατασταθεί με συγχρηματοδότηση όλες οι παλιές μονάδες (Πτολεμαϊδα κ.λ.π.), οι εκλύσεις CO2 θα ήταν χαμηλότερες (λιγότεροι φόροι) και η τιμή της kWh πιο φθηνή.

  13. Αναστάσιος Καζαντζίδης avatar
    Αναστάσιος Καζαντζίδης 05/08/2010 00:47:20

    Εύγε που ανοίξατε ένα τεράστιο θέμα για την ασφάλεια της χώρας.
    Πρέπει το διαδίκτυο να το κάνει ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ παντού!
    όχι στο ξεπούλημα των χρυσαφικών!
    Οι εκλογές για την τοπική αυτοδιοίκηση πρέπει να μετατραπούν σε δημοψήφισμα κατά του ΔΝΤ.
    Το ρυάκι να γίνει ποτάμι, τσουνάμι για μια φορά ακόμη!
    Ας τους πετάξουμε στη θάλασσα.
    Κι αυτή τη φορά να μην επέμβει το λιμενικό για να τους σώσει:))
    (το τλευταίο είναι γι αυτούς που ξέρουν το περιστατικό...)

  14. Γιωργος avatar
    Γιωργος 05/08/2010 01:44:02

    να μαζεψει καποιος απο τη νδ την πιπιλή ελεος

    • Orestios avatar
      Orestios @ Γιωργος 05/08/2010 11:01:05

      Πράγματι! Η τύπισσα έχει ξεφύγει.
      Αλλά το καλό είναι πως τα εξαπτέρυγα αποκαλύπτονται σιγά σιγά.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιωργος 05/08/2010 11:18:28

      Έλεος, εχω χαζεψει απο τν πεινα

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 05/08/2010 11:40:41

        Και η Φωτεινή Πιπιλή το ίδιο;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 05/08/2010 11:45:13

        Μεταξύ μας, η Φωτεινή λέει τα ίδια εδώ και χρόνια. Σταθερή. Τις κωλοτούμπες άλλοι τις κάνουν.

  15. NEMESIS avatar
    NEMESIS 05/08/2010 01:44:35

    ΚΑΝΕΝΑΣ μισθός σε ΔΕΚΟ πάνω από 1500

    ΜΟΝΟ έτσι να μην πουληθούν

  16. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 05/08/2010 02:10:25

    Ρε παιδιά θα μας τρελάνουν. Ποιος ο λόγος τώρα να βγει η Πιπιλή να κάνει αβάντα στην κυβέρνηση; Πασοκοι οι Γενοπατζήδες, ποιος τους εξέθρεψε; Ποιος τους έκανε αυτό που είναι;;; Έχει κέρδος η Ν.Δ. να κάνει αβάντα στην κυβέρνηση την στιγμή που αρχίζει ο εμφύλιος τους;;; Τι συμβαίνει μήπως κάποιοι στη Ν.Δ. πιστεύουν ότι το έργο του ΓΑΠ ή αλλιώς Φόρεστ Γκαμπ είναι το ζητούμενο, μπας και ζηλεύουν που δεν το υλοποίησαν αυτοί;;;;;;;;;;;;;

    • Misha avatar
      Misha @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 05/08/2010 10:02:58

      Θέλει η π... να κρυφτει και η χαρά δεν την αφηνει ,Γιαννη.Εχουν ξαμοληθεί οι νεοφιλελευθεροι προοδευτικάριοι της συμφοράς και προπαγανδίζουν υπέρ του ΓΑΠ.

  17. neotera avatar
    neotera 05/08/2010 04:31:12

    "Ή μήπως θα γίνει κοινωνική πολιτική για τους εκατοντάδες(ΧΙΛΙΑΔΕΣ) Έλληνες που ζουν στα νησιά;" Πολύ καλό το άρθρο, τσούζει και πονά ! ))

    • straydog avatar
      straydog @ neotera 05/08/2010 09:06:42

      Ρε παλληκαρια-αγωνιστες της πλακας,μπραβο που αγωνιζεστε για φτηνο
      ρευμα στη Μυκονο,ωστε ο Κοκκαλης και λοιποι αναξιοπαθουντες να
      μπορουν να ζησουν εκει.Το ξερετε οτι αυτα τα νησακια(Μυκονος,Σαντορινη,Ροδοςκλπ)εχουν μειωμενο ΦΠΑ?
      Δηλαδη οταν ενας μεροκαματιαρης πινει μια μπυρα στο Περαμα και πληρωνει
      ΦΠΑ 23%,ενω η κ.Λατση οταν πινει σαμπανια στη ακριτικη Μυκονο πληρωνει 16%.Αυτο ειναι νομος της κυβερνησης Μητσοτακη,αληθεια
      λοιπον δεν σας πειραζει?

  18. ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ 05/08/2010 09:45:28

    Oύτε μια μετοχή στους ιδιώτες,ξεπουλημένη ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ. Όταν συμφωνούσατε στη μετοχοποίηση της ΔΕΗ ξεπουλημενη ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ τι ακριβώς φανταζόσαστε οτι θα ακολουθήσει; Την υπόθεση να πάρει στα χέρια του ο λαός.Όχι η ξεπουλημένες ηγεσίες ΠΑΣΚ-ΔΑΚΕ. ΤΑΞΙΚΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ.ΦΤΗΝΟ ΡΕΥΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΟ

  19. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 05/08/2010 09:56:43

    Το πρόβλημα δεν είναι αν η ΔΕΗ είναι ιδιωτική ή κρατική. Το θέμα είναι να απεξαρτηθούμε από το λιγνίτη. Η χρήση λιγνίτη είναι έγκλημα για το περιβάλλον. Μιλάνε για πώληση των μονάδων λιγνίτη, ενώ κανονικά πρέπει να ΚΛΕΙΣΟΥΝ και να στραφούμε σε ανανεώσιμες πηγές. Ο λιγνίτης στη θέση του θα μείνει, δεν μας τον παίρνει κανείς, και θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ώρα ανάγκης.
    Μερικοί ζητάνε φτηνό ρεύμα. Αν φτηνύνει το ρεύμα θα αυξηθεί η κατανάλωση, που σημαίνει καταστροφή του περιβάλλοντος μια ώρα αρχύτερα.

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ Σχολιαστής 05/08/2010 10:42:09

      Αυτά ισχύουν για τους χορτασμένους στις αναπτυγμένες χώρες, σε τριτοκοσμικές χώρες της Αφρικής όπως η Ελλάδα δεν ισχύουν.
      Αν δεν ζούσε η μισή Ελλάδα με 3εκ.λαθρομετάνστες στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη, οι ανανεώσιμες πηγές θα ήταν λύση.
      Όταν λέω ανανεώσιμες δεν εννοώ φωτοβολταϊκά αλλά τα ξύλα, φυτεύεις δέντρα, μετατρέπει το φυτό την ηλιακή ενέργεια σε ξύλο, κόβεις τα ξύλα και φτιάχνεις ρεύμα, μαγειρεύεις κτλ.

  20. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 05/08/2010 10:44:35

    Oύτε και στο φυσικό αέριο οι ιδιώτες !

    Να τους αφαιρεθούν οι άδειες παραγωγής ηλ. ενέργειας με φυσικό αέριο. Κανένας ιδιώτης στην ενέργεια. Φτηνό ρεύμα στα νοικοκυριά, ακριβό στους βιομηχάνους !

    Avanti popolo alla riscossa
    pantiera rossa, pantiera rossa...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ τσώφλι πασατέμπου 05/08/2010 11:08:46

      Τι ακριβώς προτείνετε εσείς οι νεοφιλελεύθεροι; Ξεπούλημα του εθνικού ορυκτού και υδάτινου πλούτου για να τον εκμεταλλεύονται (και ίσως και να τον... πουλάνε στη ΔΕΗ) τυχάρπαστοι που θα έρθουν να κάνουν μια αρπαχτή με μηδενικές επενδύσεις;

      • τσώφλι πασατέμπου avatar
        τσώφλι πασατέμπου @ Αυριανιστής 05/08/2010 11:45:54

        Για να καταλάβω, εγώ ο νεοφιλ : η ΕΒΟ πρέπει να μείνει κρατική ;

        Ότι δηλ. είναι σημαντικό για την εθνική ασφάλεια, ότι είναι στρατηγικής σημασίας (ναυπηγεία, τηλεπικοινωνίες), ότι είναι εθνικός πλούτος (πετρέλαιο, υδάτινοι πόροι, λιγνίτης) πρέπει να κουμαντάρεται απο το εκάστοτε κόμμα εξουσίας και την δημοσιουπαλληλική νομενκλατούρα, επειδή αυτοί μόνο "λειτουργούν" υπέρ της κοινωνίας ;

        Θα υπήρχε φίλε μου Ολυμπιακή, άν δέν υπήρχε Ωνάσης ; Θα υπήρχε Κοσμοτέ άν δέν υπήρχε Βονταφον και Τελεστετ ;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 05/08/2010 11:58:08

        Μάλλον ξεχνάς ότι ο Μάνος, που μοίρασε τις άδειες κινητής το 1993, απέκλεισε ετσιθελικά τον ΟΤΕ από το να πάρει άδεια κινητής, για να μπορέσουν να αποθρσασυνθούν ανενόχλητοι οι πάτρωνές του. Σημαδεμένη η τράπουλα λοιπόν, καθώς μέχρι να καταφέρει να μπει η Cosmote στο παιχνίδι, οι άλλες δύο αλώνιζαν τιμολογιακά (και μονοπωλιακά).

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 05/08/2010 12:09:44

        Θα υπήρχε Εθνική Αντισταση αν δεν υπήρχαν Ναζί;
        Θα υπήρχε Επανασταση αν δεν υπήρχε Οθωμανική Αυτοκρατορία;
        Θα υπήρχε Ελλάδα αν δεν υπήρχε Όθωνας;

      • Νταγιάν avatar
        Νταγιάν @ Αυριανιστής 05/08/2010 12:19:27

        Θα υπήρχε βλακεία αν δεν υπήρχε η Μίσια; Μα όλο το 24ωρο γράφεις σχόλια βρε παιδί μου; Μηχανάκι είσαι;

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 05/08/2010 12:49:24

        Μωσέ Νταγιάν

        Θα έβλεπες και από τα δυο μάτια , αν δεν ανακατεβόσουν με τα πίτουρα;

  21. armageddon avatar
    armageddon 05/08/2010 10:51:54

    ΝΑ ΗΝ ΥΠΟΚΥΨΕΤΕ ΣΤΟΥΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ,ΒΑΛΤΕ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ
    ΣΥΝΤΕΧΝΟΚΡΑΤΙΑ....

  22. ataktos avatar
    ataktos 05/08/2010 10:53:11

    και τωρα που η υπογραφες επεσαν και στην θεση Φωτοπουλου ειναι Α/Α ο Αδαμηδης ..παρακαλω τον "αξιοτιμο φιλο "Στ. Γιαννακοπουλος πρωιν ΓΔΟρ. ..ξερεται αυτος της "χρυσης" συμβασεις με τον ΙΜΑΣ 1993... να το παει στην Ντορα ..αυτη με την εμπειρια τον Σ300 ..να το ντιρλικοση ..χιχχι

    • Orestios avatar
      Orestios @ ataktos 05/08/2010 11:13:03

      Είναι οργανωμένη η κλοπή.

      • ataktos avatar
        ataktos @ Orestios 05/08/2010 11:45:34

        αι αι αι .. ακόμα από το 1989 μετά την βίαια απομάκρυνση του αξέχαστου και σεβαστού Ανθρώπου και Επιστήμονα Διευθυντή ΛΚΠΑ Χρ.Κρυσταλη .. από την διαπλοκή του χουντικού Στ.Γιαννακοπουλου... αριστίνδην πρόεδρο ΝΟΔΕ Κοζάνη προστατευόμενο του Μιχαλάκη Παπακωνσταντινου θειο του Γιωργάκη ,με το παρακράτος του ενιαίου ΣΥΝ (πλειοψηφία μέλλων ΚΚΕ με στήριξη του Μ.Παναγιωτακη σημερινού Διευθυντή ΔΕΗ .. το λέμε διαχρονική διάβρωση ) .. τώρα πως αυτοι όλοι δικαιούνται συντάξεις???? . ειλικρινά .δεν ξέρω .. σκαστοί παραβίασή ΚΚΠ/ΔΕΗ .. προσωπικά εμένα ακόμα μου χρωστάν ένα-δυο κλιμάκια ..και περιμένω σαν μπούφος χιχχι ,..ε τώρα ας τελειώσω το βιβλίο μου ..που ξεκίνησα να γράφω εδώ και χρόνια .. έτσι για τα εγγονάκια μου

  23. platostratia avatar
    platostratia 05/08/2010 10:59:29

    Ας δουμε καποια απλα.Η απορρυθμιση της αγορας ενεργειας ειναι πραξη που υπαγορευεται απο δυο πηγες.1.τις ασφυκκτικες πιεσεις των λομπι πολυεθνικων και ντοπιων λακεδων μεταπραττων για υφαρπαγη του πλουτου των εθνων,αποτελεσμα της ημιπαραφρονος ΑΠΛΗΣΤΕΙΑΣ που τους εχει καταλαβει μετα την πυρρειο νικη τους επι των κομμουνιστων το 91.
    2.Απο την εμμονοληπτικη επιθυμια εφαρμογης του νεοφιλελευθερου δογματισμου.Κανουν σαν πορωμενοι κομμουνιστες.Μαλλον τους ξεπερασαν οι τυποι αυτοι σε μεσσιανισμο.

    Ειναι πραγματι ωφελιμη και αναγκαια η διαλυση της ενεργειακης αγορας?Οχι.Η ελλας ειδικα εχει συγκριτικο πλεονεκτημα φυσικων πορων παραγωγης,βλεπε λιγνιτη,που καθιστα ασυμφορη την απορρυθμιση για το δημο.Ασυμφορη και για τα αρπακτικα αιμοβορα που δεν μπορουν να το ανταγανιστουν αυτο το συγκριτικο πλεονεκτημα.

    Ετσι λοιπον εχουμε ενα παραλογισμο.ΑΦΟΥ Η ΑΓΟΡΑ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ,ΤΟΣΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ...ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΑΥΤΟ!θα το καταργησουμε σκεφτονται οι νεομονεταριστες αγυρτες της επιστημης!!ΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ Η ΠΕΙΡΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ 180 ΤΑ ΕΚΑΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ,ΟΧΙ Η ΑΠΛΗΣΤΕΙΑ ΤΩΝ ΛΕΟΝΤΩΝ ΥΠΕΡΤΑΤΟΣ ΚΑΝΩΝ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΥ!

    περαν των βεβαιων "τυχαιων" διακοπων ρευματος που θα εχουμε με το καθεστως αγοραιου χαους,που ειναι αποτελεσμα της αποσυνθεσης της αγορας που θα αυτορυθμιζεται σε βαρος των οικιακων χρηστων σε δικα της επιπεδα παροχης ενεργειας ηλεκτρικης.

    Προκειται για ΔΟΓΜΑΤΙΚΟ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ,Ισοδυναμο με την απαιτηση απο την Σαουδικη αραβια να πωλει την βενζινη στη χωρα της εναντι 2 ευρω στα βενζιναδικα λ.χ της τζεντα αντι 70 λεπτα για να μην χαλα τον "ανταγωνισμο" με ιδιωτες!!!

    Η μονη ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ ΑΞΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΥ,ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΘΕΣΦΑΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΟ ΑΝΤΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΑΚΟΜΗ ΤΡΟΠΟ,ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ ΣΤΟΥΣ ΤΩΝ ΠΕΡΣΩΝ ΑΓΓΕΛΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ.Η ΚΑΤΑΚΡΗΜΝΙΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΒΑΡΑΘΡΟ!

    ΥΣ. ΑΡΑΓΕ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΕΟΛΟΓΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΕΟΜΟΝΕΤΑΡΙΣΜΟΥ ΠΕΡΙ ΔΙΑΣΥΝΟΡΙΑΚΗΣ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΩΝ ΤΕΛΕΣΤΩΝ ΚΑΙ ΕΚΡΟΩΝ,ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΠΩΣ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ Η ΕΛΦ ΤΟΤΑΛ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΔΥΙΛΙΣΤΗΡΙΟ ΣΤΟ ΑΜΠΟΥ ΝΤΑΜΠΙ ΜΕ ΕΚΕΙ ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΠΩΛΕΙ ΤΑ ΠΡΟΙ0ΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΓΑΛΛΙΑ,ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΚΙΝΟΥΝ ΛΑΘΡΑΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΦΤΗΝΗ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΓΙΑΤΙ "ΝΟΘΕΥΩ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΤΕΛΕΣΤΩΝ",ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΝΟΒΑ ΚΥΠΡΟΥ(ΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΧΩΡΑ),ΑΝΤΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΚΡΙΒΗΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ ΕΛΛΑΔΑΣ?

    ΤΙ ΣΟΙ ΜΙΛΤΟΝ ΦΡΙΝΤΜΑΜ ΑΛΑ ΚΑΡΤ ΑΓΥΡΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?

  24. Orestios avatar
    Orestios 05/08/2010 11:09:06

    Αρχαίε, μπορείς να μου εξηγήσεις πώς γίνεται ο λιγνήτης να προκαλεί όλα τα κακά στην ανθρωπότητα όταν είναι υπό κρατική ιδιοκτησία και πώς γίνεται το καλύτερο μέσο παραγωγής ενέργειας μόλις περάσει σε ιδιωτικά χέρια?

    Τί είδους προπαγάνδα επιβάλλει τέτοια διαστρέβλωση?
    Μήπως τα λεφτά είναι τόσα πολλά?

    Απροπό, ο ΥΠΟΙΚ από πού έχει καταγωγή είπαμε?
    Αν θυμάμαι καλά είναι ζορισμένος αυτή την περίοδο για τα σχολεία των παιδιών του.
    Το ίδιο και το κήτος της κυβέρνησης, που δεν θα πάει διακοπές.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Orestios 05/08/2010 11:38:56

      Πώς γίνεται η δουλειά, έχει εξηγήσει μεταξύ άλλων ο θείος Κάρολος στο βιβλίο "Γερμανική Ιδεολογία": Αναστροφή της πραγματικότητας, όταν βολεύει τη στήνουμε με το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω.
      Κάτι είχαν πεί πριν και οι Χέγκελ και Κάντ (και μετά οι Άμποττ και Κοστέλλο).

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Θείος 05/08/2010 12:31:13

        Έτσι είναι. Ο Έγκελς μιλούσε για την εννοιολογική ευκαμψία.
        Όλες αυτές οι φανφαρώδεις λέξεις μπορούν να συνοψιστούν σε μία λέξη. Λαμογιά.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 05/08/2010 12:33:42

        Άμποττ και Κοστέλλο, εναντίον του Συνδικάτου του εγκλήματος
        h**p://choricos.blogspot.com/2009/07/blog-post_08.html

  25. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/08/2010 11:21:16

    Oι ανανεωσιμες πηγες δε μπορουν να καλυψουν τη ζητηση.Χρειαζεται ειτε φυσικο αεριο (ακριβο και εισαγομενο) ειτε πυρηνικα (πολιτικως αδυνατα στην Ελλαδα) ειτε λιγιτης.Αυτο ανεξαρτητα αν θα ειναι ιδιωτικες ή κρατικες οι μοναδες.Οποιος νομιζει οτι νοειται συγχρονη χωρα χωρις συνεχη πραοχη ρευματος κανει λαθος.
    Αν υπηρχε σωστη κυβερνηση θα επρεπε να χρησιμοποιησει τη χρεωκοπια μας ως αιτια για να ζητησει εξαιρεση απο τις διαταξεις του Κυοτο.Κυριοι χρεωκοπησαμε και πειναμε,αρα δικαιουμαστε να χρησιμοποιησουμε το λιγνιτη μας μεχρι να ορθοποδησουμε.Αυτο φυσικα ειναι αδυνατον ως αντιθετο με το δογμα της "πρασινης αναπτυξης".Το ανεκδοτο με τη Μαρια Αντουανεττα και το παντεσπανι βρισκει μιμηση με τις "οικολογικες" ανησυχιες των ψευδοπροοδευτικων την ωρα που η ανεργια γιγαντωνεται.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ψυχραιμια 05/08/2010 11:40:34

      Συμφωνώ με τα παραπάνω που γράφεις ψυχραιμία, αλλά έχω μια ένσταση. Χωρίς να είμαι a priori εναντίον της πυρηνικής ενέργειας, νομίζω ότι σε μια χώρα με το δείκτη σεισμικότητας της Ελλάδας (και τη γεωγραφική διασπορά της σεισμικότητας αυτής) δεν μπορούμε εύκολα να μιλήσουμε για πυρηνική ενέργεια. Ακόμα και η μόνη περιοχή με χαμηλά στατιστικά εμφάνισης σεισμών που υπήρχε (η δυτική Μακεδονία), αποκλείστηκε ως επιλογή μετά τον μεγάλο σεισμό στα Γρεβενά και στην Κοζάνη το 1995.

  26. platostratia avatar
    platostratia 05/08/2010 11:25:06

    Kαι κατι ακομα για την αγυρτεια της παγκοσμιας διακυβερνησης περι περιβαλλοντος.Χρησιμοποιουν το περιβαλλον για να εμφανισουν ως μονοδρομο τον νεομονεταρισμο.Οι πισω απο τις ηπα πεφωτισμενοι που σκοπουν στο global leadership -global shadow governance εχουν τρεψει το περιβαλλον σε ιμαντα κυλισης του νεοφιλελευθερου αντιεπιστημονικου αγυρτισμου.

    Λεει ο φουκαρας υποπλυση εγκεφαλου (mind control programming,κοινωνικη ψυχολογια,psychological warfare of mass people),o λιγνιτης ειναι βρωμικος,πρεπει να βρουμε αλλο καυσιμο,ας ανεβει 200 τα εκατο το κοστος να το παρει ο τρομπας ελληνας της μυκονου με την rwe-eon κλπ.

    Τριχες,οι χωρες που υποκυπτουν σε εκβιασμους τετοιους ειναι χωρες που εχουν απλα αποδεχτει την καταλυση των εθνων κρατων και την απωλεια του πλουτου του εθνους τους.Κινα ρωσια το απποριπτουν για να διατηρησουν την αυτοδυναμη εθνικη τους αναπτυξη.Δεν υποκυπτουν στα αμερικανικα φληναφηματα του environmental imperialism που κατασκευασε ο μεταψυχροπολεμικος νους της παγκοσμιας νεας ταξης για ενα 4ο ραιχ της σοφτ παουερ.

    Η κριση του περιβαλλοντος εινναι μπιζνα δις δολλαριων απο πατεντες βιομηχανικης ιδιοκτησιας πολυεθνικων και μη εταιριων που θελουν να δημιουργησουν τζιρους.
    Εχουν λοιπον φυτεψει ανα τα εθνη νεοταξιτες πολιτκους αξιωματουχους και υπαλληλους προπαγανδας τυπου μκο και κομματα οικολογων-πρακτορων εμπορικων που προωθουν στη κοινωνια την αναγκη 1,επειδη το περιβαλλον πεθαινει να εκχωρηθει η διακυβερνηση των εθνων σε ιλουμινατι 2. ο πλουτος των εθνων σε πεφωτισμενους με βιομηχανικες πατεντες οικολογικου νεοφιλελευθερισμου χωρις συνορα και λαους,πρασινη ανπτυξη της παγκοσμιας διακυβερνησης χωρις; εθνη,3.τα συκριτικα πλεονεκτημα εθνων(λιγνιτης) σε ποινικοποιηση ωστε να σπασει η ιδιοκτησια του εθνους και των λαων σε φυσικους πορους.Την ιδια ωρα δινουν την πυρηνικη ενεργεια μονο οπου θελουν και βαζουν και ολιγη απο περιβαλλον για να την εμποδισουν οπου ειναι εναντια στην παγκοσμιοποιηση.οι ιδιοι ομως την εχουν...

    Συνεπως το παραμυθι για το περιβαλλον,που ξεκινα η ρητορικη μαζι με την πτωση τους βερολινεζικου τειχους και την κυρηξη του πλανητικου χωριου -κοινοβιακου πορνειου-μελτινγκ ποτ ειναι ολως τυχαιον...

    Η ανθρωποτης δεν κινδυνευει απο το περιβαλλον και τα λιγνιτοκαυσιμα της καθε δεη(για να δικαιολογησουμε την υφαρπαγη του πλουτου των εθνων ακυρωνοντας τα συγκριτικα τους πλεονεκτηματα με τον περιβαλλοντικο αρμαγεδονισμο του 4ου ραιχ).Κινδυνευει αληθινα μονον απο τον υπερπληθυσμο του τριτου κοσμου,ΠΟΥ ΑΠΕΙΛΕΙ ΝΑ ΠΝΙΞΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ ΓΕΝΝΟΒΟΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΩΝ ΜΗΤΡΩΝ.Και την παρακολουθησει του ρυθμου αυξησης.

    Και κυριως κινδυνευει απο τις "ριζοσπαστικες" λυσεις που προωθουν οι ιλουμινατι της πλανητικης πλοηγησης του κοσμου για την αντιμετωπιση του...

    Λυσεις και οικολογικης εξοντωσης με πολυ απο φριντμανικες και λοιπες νομπελιστικες επιστημονικες αγυρτειες.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ platostratia 05/08/2010 12:01:34

      Το περιβάλλον πάει μια χαρά, κανένα πρόβλημα! Χα χα, στη Μόσχα 40 βαθμοί και βάλε, καίγονται γύρω εκατομμύρια εκτάρια δάση, μαζί και αεροπορικές βάσεις, κινδυνεύει πυρηνικό εργοστάσιο!
      Όχι, ο γιαλός είναι στραβός. Και ο γνωστός ποδήρης ριγέ χιτών χωρίς μανίκια, είναι για τους λεβέντες.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Θείος 05/08/2010 12:37:54

        Η θερμοκρασία στη Μόσχα ανέβηκε γιατί ο αεροχείμαρος κάνει μια κούρμπα στην περιοχή, όπως είχε κάνει πριν 7 χρόνια στην περιοχή της Δυτικής Ευρώπης. Αν δείς φέτος στην Δυτική Ευρώπη υπάρχουν χαμηλές θερμοκρασίες ακριβώς λόγω της πορείας του αεροχειμάρου (jetstream).
        Αντίθετα στο νότιο ημισφαίριο υπάρχει πολικό ψύχος στην Βραζιλία.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 05/08/2010 12:47:05

        To jetstream το παρεξέκλιναν με παρέμβαση μάγων της Λέσχης Μπίλντεμπεργκ, για να καταστρέψουν με πύρ (υπάρχει και γυνή) τη ντάτσα του Πούτιν.
        Πριν 7 χρόνια οι ίδιοι το είχαν ξανακάνει, στην Κεντρική Ευρώπη. Έτσι φάγανε με καύσωνα στις εκλογές τον Σρέντερ, άν θυμάσαι, εκδίκηση επειδή τους είχε κοντράρει το 2003 για το Ιράκ. Φάγανε μαζί και τον Σιράκ (για τον ίδιο λόγο).
        Μετά, ως ανεκδίκηση, ο Σρέντερ προσχώρησε στη Gazprom.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 05/08/2010 12:47:19

        Στα ρωσικά ΜΜΕ γινεται λόγος με επίταση πως η Μόσχα δεχεται επίθεση με μετωρολογικά όπλα από την βάση των ΗΠΑ στην Αλάσκα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 05/08/2010 12:48:59

        Τι σου έλεγα Ορέστιε, νά τη και η διασταύρωση της πληροφορίας!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 05/08/2010 12:54:55

        Να και πως περνά ο αεροχείμαρος σήμερα:
        h**p://profi.wetteronline.de/gfs/frame/jet3_frame.htm
        Η ντάτσα του Πούτιν είναι ακριβώς εκεί όπου βρίσκεται ο μυχός της κόλπωσης του αεροχειμάρρου.
        Φωτογραφίσ της γκόμενας θα έχω αύριο.
        Ο Αυστριακός δημοσιογράφος και συγγραφέας Karl Kraus το 1922 έγραψε το πέριφημο βιβλίο "Untergang der Welt durch schwarze Magie - Η καταστροφή του κόσμου με μαύρη μαγεία". Εκεί τα προβλέπει και τα εξηγεί όλα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Ο Θείος 05/08/2010 12:55:27

        @ Θειος

        Ο Σρεντερ ειχε παρει την εκδικηση του προκαταβολικα βαζοντας στην ΟΝΕ το φιλο του Σημιτη και ετσι τοποθετωντας μια ναρκη βαλκανικης προελευσης στα θεμελια του συστηματος.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 05/08/2010 13:03:06

        ψυχραιμια, άν θυμάμαι καλά, ο Σρέντερ με τους Αμερικάνους είχε ανοίξει σκυλοκαυγά σαν ντόπερμαν. Τί του έφταιγε η BNP Paribas και η Commerzbank, που φορτώθηκαν λόγω Ελλάδας στην ΟΝΕ καραβιές ομόλογα Giannos-Alogo?
        Κι αυτός τά χε παιξει από την κλιματική αλλαγή και τον καύσωνα στο Βερολίνο;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 05/08/2010 13:18:18

        Γι να σοβαρευτούμε λίγο (ομολογώ, το μάτς ροντέο χθές το βράδυ με επηρέασε), ο Orestios έχει δίκιο. Η πορεία των πολικών αεροχειμάρρων καθορίζει σε σημαντικό βαθμό το κλίμα μεγάλων περιοχών του πλανήτη. Όμως οι αεροχείμαρροι είναι φαινόμενο όχι τοπικό, αλλά πλανητικής κλίμακας και επηρεάζονται από τη συνολική ατμοσφαιρική κατάσταση της γής. Η στατιστική δείχνει έντονη αστάθεια και μεταβλητότητα τα τελευταία 20 - 30 χρόνια, με αποτέλεσμα τα φαινόμενα αυτά. Η μία "σχολή" το αποδίδει στην κλιματική αλλαγή λόγω ανθρώπινης δραστηριότητας (φαινόμενο θερμοκηπίου) ή άλλη σε περιοδικά φυσικά φαινόμενα (π.χ. ηλιακές κηλίδες). Η τελεσίδικη ετυμηγορία θα αργήσει, το δράμα είναι ότι μάλλον θα έλθει "κατόπιν εορτής".
        Έτσι, το πρακτικό ερώτημα περί ανθρωπογενούς κλιματικής αλλαγής δεν είναι "άν ισχύει ή όχι", αλλά "το ρισκάρουμε, ή δεν το ρισκάρουμε".

  27. klausevitz avatar
    klausevitz 05/08/2010 12:01:48

    Για όλες τις "μεταπρατικές & διαμεσολαβούσες ελίτ" αυτή
    είναι η χρυσή τους ευκαιρία....ελάτε τώρα που γυρίζει..!
    Μην τους κάνουμε τη χάρη να τους προσδώσουμε πολιτικά και,
    ακόμη περισσότερο,...ιδεολογικά κίνητρα. Αδιαφορούν,όπου
    κι'αν βρέθηκαν σε ανύποπτο χρόνο: δεξιά,κέντρο,αριστερά..
    δεν τους κόφτει διόλου. Στελέχη,Επιχειρηματίες,Experts,
    Πολιτικοί ad hoc,""supporting journalism" και ότι συναφές
    και..βοηθητικό μπορεί να φανταστεί κανείς.
    Οι συνδικαλιστές δεν είναι και η...αγαθοποιότερος δύναμη,
    μόνο που δεν είναι,τώρα,αυτό το θέμα. 'Αλλωστε,κάνουν και,
    ουκ ολίγα "επικοινωνιακά" λάθη που επιτρέπουν στις ευαίσθητες
    και καραδοκούσες ψυχές να τα εκμεταλλεύονται αρκούντως.
    Το θέμα ήταν και είναι ο δημόσιος χαρακτήρας των ΔΕΚΟ. 'Ας
    προωθήσουν όσες συνεργασίες θέλουν απλού ή "στρατηγικού"
    χαρακτήρος με ιδιώτες...αρκεί να μή χαθεί ο δημόσιος
    χαρακτήρας των ΔΕΚΟ που μας απέμειναν και του ρόλου που
    διαδραματίζουν!
    ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν έχουμε να κάνουμε με αφελείς "νεοφιλελεύθερους"
    αλλά με αμοραλιστές επιδρομείς...ξένους και ντόπιους!
    Εξ'άλλου, μπορούμε να οχυρωθούμε πίσω απο ένα μοναδικό επιχείρημα:
    το ΜΝΗΜΟΝΙΟ δεν κάνει πουθενά λόγο για μεταβίβαση ή "εκποίηση"
    κυριότητος της ΔΕΗ ή άλλης ΔΕΚΟ. Ξέρετε πόσοι..δημόσιοι τρόποι
    υπάρχουν για την... απελευθέρωση της ενέργειας;
    Μόνο που οι συνδικαλιστές πρέπει να προσέξουν τα λόγια τους.
    Με παλιά γιατροσόφια δεν αντιμετωπίζονται οι πειρατές που ενέσκηψαν!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ klausevitz 05/08/2010 12:12:22

      Ιδιώτες επιχειρηματίες, πολιτικοί που αναζητούν πελάτες, συνδικαλιστές με Καγιέν (η Αμερικανική έννοια του όρου "συνδικαλιστής" εκβαλκανίσθηκε): Το Τρίγωνο του Διαβόλου.

      Θ’ απευθυνθώ προς τον Ζαβίνα πρώτα,
      κι αν ο μωρός αυτός δεν μ’ εκτιμήσει,
      θα πάγω στον αντίπαλό του, τον Γρυπό.
      Κι αν ο ηλίθιος κι αυτός δεν με προσλάβει,
      πηγαίνω παρευθύς στον Υρκανό.
      Θα με θελήσει πάντως ένας απ’ τους τρεις.
      Κ’ είν’ η συνείδησίς μου ήσυχη
      για το αψήφιστο της εκλογής.
      Βλάπτουν κ’ οι τρεις τους την Συρία το ίδιο.

      (Καβάφης, Άς Φρόντιζαν)

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Ο Θείος 05/08/2010 12:31:36

        Με τέτοια largesse και επιτρεπτότητα όλα
        γίνονται. ΚΑΙ με την βοήθεια της ποίησης!
        Τί είν' τούτο πάλι; πραγματισμός,παραίτηση,
        φαταλισμός ή ...τίποτ'άλλο;
        Μετά απο μακράν "ακηδείαν" λίγα πράγματα
        μπορούν να περισωθούν. Τουλάχιστον αυτά!

  28. PELIAS avatar
    PELIAS 05/08/2010 13:26:08

    Σκέφτεται άραγε κανείς ότι, στην συνέχεια της πορείας της κατοχής της χώρας μας το αχόρταγο σύστημα της παγκοσμιοποίησης εκπροσωπούμενο σήμερα απο το ΔΝΤ μπορεί για λογαριασμό του, για το λογαριασμό των κάποιων δικών μας ή και για κοπινό λογαριασμό να ζητήσει μετά την μεταβίβαση όλης της ΔΕΗ και κάποιο νησί και μετά κάποιο άλλο;

    Γιατί ήδη στην Ν.Υ. μιλούν για την Κρήτη.

    'Αντε τώρα να μετρηθούμε και πόσοι Έλληνες μείναμε σ'αυτόν τον τόπο. Και πόσοι θα μείνουμε μετά το "έλα να δείς".

    -------------------------

    Και με την ευκαιρία για τον φίλο Φάκτορα.

    Πέρασα προχθές απο την συλλογή μου ένα αρκετά μεγάλο κείμενο που περιείχε όχι μόνο το βιογραφικό αλλά και τον βίο και πολιτεία του ΓΑΠ.

    Η παρουσία του κειμένου αυτού δεν κράτησε πολύ. Διεγράφη. Δέν θα επανέλθω, γιατί καταλαβαίνω ότι, κάποιους ενοχλεί η πραγματικότης και η αλήθεια.

    'Ετσι Φάκτορα σε παρακαλώ να ανκοινώσεις το θέμα και όσοι θελουν να απευθυνθούν στο e-mil μου για να τους το στείλω ολόκληρο.

    Ευχαριστώ

    ΠΕΛΙΑΣ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ PELIAS 05/08/2010 13:35:29

      Όχι μόνο την Κρήτη, αλλά και την Πελοπόννησο είναι ικανοί να έχουν υποθηκεύσει. Φανταστείτε το διοπτροφόρο γιουσουφάκι Παπακωνσταντίνου, ή τον ψευτοκομψευόμενο φαφλατά Λοβέρδο, να βγουν όταν θα μας έχουν οδηγήσει στην (αναπόφευκτη πτώχευση), να πάρουν το κλαμένο, μισοκακόμοιρο ύφος τους και να πουν "δυστυχώς, συγκεκριμένες δεσμεύσεις που απορρέουν από το Μνημόνιο και βασίζονται στο αγγλικό εμπράγματο δίκαιο, μας αναγκάζουν να παραχωρήσουμε την Κρήτη. Ζητάμε συγγνώμη από τον κρητικό λαό, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Έτσι κι αλλιώς, κάποιοι δεν ζητούσαν απόσχιση της Κρήτης το 2012 και είχαν φτιάξει και σημαία μάλιστα; Ε, να που έγινε νωρίτερα!"

    • Misha avatar
      Misha @ PELIAS 05/08/2010 13:45:12

      Πελία

      Θα με ενδιέφερε το βιο του ΓΑΠ.
      Αν υπάρχει μάλιστα κάποια αναφορά στο γενεαλογικό δένδρο της Μάργκαρετ και την οικογενειακή προσήλωση της στην σιωνιστική αίρεση των Ιεχωβιτών θα ήταν κάτι ξεχωριστό.

      • Νταγιάν avatar
        Νταγιάν @ Misha 05/08/2010 13:47:55

        Κρίμα, που όλα τα σχετικά αρχεία κάηκαν στο auswitz απ τους φίλους σου με τα μαύρα ρούχα.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 05/08/2010 14:09:14

        Μπα, τα πήρε η Χαγκανά και ο Μπεν Γκουριόν, και τα ρουχα και τα έγγραφα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 05/08/2010 17:14:22

        Κάτι περιμάζεψε ο Μέρτεν, μαζί με το χρυσό, αλλά μαζί με το βαπόρι, όλα πήγαν στο βυθό της θάλασσας της Πύλου. Ο άτιμος Άγγλος αεροπόρος την έριξε τη βόμβα και εξαφάνισε τα ντοκουμέντα.
        Τώρα τα ψάχνει ο γιός του Κουστώ με το βαθυσκάφος. Να φωνάξουμε και τον Ιντιάνα Τζόουνς.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 05/08/2010 17:20:42

        Η "Χαμένη Κιβωτός των Γιαχωβάδων" στ' ανοιχτά των Γαργαλιάνων!
        Μεσσηνία και Ηλεία θα γίνουν Ελβετία από τα τουριστικά επαγγέλματα!

  29. oi vlammenoi avatar
    oi vlammenoi 05/08/2010 13:30:49

    Εάν δεν κάνουμε λάθος η αγορά ενέργειας είναι ανοιχτή.Ήδη έχουν ανακοινωθεί τρία τουλάχιστον εργοστάσια παραγωγής ενέργειας από ιδιώτες.Τι προτείνουν λοιπόν; Την πώληση ποσοστού των ορυχείων και εργοστασίων της ΔΕΗ σε ιδιώτες και επιπλέον,

    Εάν δεν μπορούν οι ιδιώτες να πουλήσουν την παραγωγή τους, θα την αγοράζει η ΔΕΗ σε τιμή μεγαλύτερη από το κόστος παραγωγής της, δηλαδή θα την μεταπουλάει με ζημία.

    Εάν για οποιαδήποτε λόγο δεν μπορούν να καλύψουν τους πελάτες τους, θα τους δίνει η ΔΕΗ ρεύμα με τέλος σύνδεσης το οποίο θα επιβαρύνει τους καταναλωτές.

    Εμείς ξέρουμε, ότι όταν μια επιχείρηση δεν προσφέρει ποιοτικές υπηρεσίες ή δεν μπορεί να πουλήσειτο προιόν της κλείνει, δεν έρχεται το κράτος να την σώσει.Αυτό δεν είανι απελευθέρωση, είναι μεταφορά κερδών από το κράτος σε ιδιώτες, μηδενισμός του ρίσκου τους και ελαχιστοποίηση του ανταγωνισμού τους από την ΔΕΗ.Επιπλέον, τους παρέχεται η δυνατότητα είσπραξης κερδών από την πρώτη μέρα χωρίς να κάνουν καμία παραγωγική επένδυση.Και υποτίθεται ότι η απελευθέρωση θα δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας.

    Προτείνουμε,

    Την παραχώρηση με πλειστηριασμό κοιτασμάτων λιγνίτη σε ιδιώτες.Εάν θέλουν πρώτη ύλη να κάνουν ορυχεία.
    Απαγόρευση στη ΔΕΗ εκμετάλευσης νέων κοιτασμάτων για 5 χρόνια.
    Απαγόρευση αύξησης της παραγωγής της ΔΕΗ για 5 χρόνια
    Μη εφαρμογή όλων των προβλέψεων υπέρ των ιδιωτών, που αναφέρθηκαν παραπάνω
    Καθορισμός αποξημιώσεων για τους καταναλωτές σε περιπτώσεις διακοπών ρεύματος
    Δυνατότητα εισαγωγής ρεύματος στη ΔΕΗ και μόνο σε ιδιώτες με παραγωγικές μονάδες σε ποσοστό μέχρι 30% της ετήσιας παραγωγής τους.

    Και βεβαίως οι καταναλωτές πρέπει να αναλάβουν το ρίσκο των επιλογών τους.Εάν επιλέξουν ιδιώτες με την ελπίδα χαμηλότερου κόστους, μην έχουν την απαίτηση να τους καλύψει η ΔΕΗ με μόνη επιβάρυνση το τέλος σύνδεσης.

    www.vlammenoi.blogspot.com

  30. ataktos avatar
    ataktos 05/08/2010 13:45:49

    πράγματι θαυμάζω τα γαϊδούρια ...αυτούς γιατί ... ούτε στα άγρια ζώα δεν τα κατάταξε ο Αριστοτέλης ο Μέγας ???? http://pontokomicom.blogspot.com/2010/08/blog-post_1428.html

  31. Dyer avatar
    Dyer 05/08/2010 14:35:06

    Άψογη η ανάρτηση Factorx. Μας αφορά όλους.
    Μονο κάτι παπαγαλάκια στα ΜΜΕ δεν πήραν χαμπάρι ακόμα.
    Τυχαίο; Δεν νομίζω.

  32. gtsat avatar
    gtsat 06/08/2010 13:07:59

    Μόλις έλαβα το παρακάτω mail. Τι νομίζετε;

    "Μέσα στο σάλο που έχει δημιουργήσει η προοπτική πώλησης Σταθμών Παραγωγής σε ιδιώτες, έχει ατονήσει η ψύχραιμη ανάλυση με αποτέλεσμα να παραβλέπονται ορισμένες θετικές πλευρές μίας τέτοιας κίνησης που κατά την ταπεινή μου γνώμη σαφώς υπερτερούν των αρνητικών. Ας παρακολουθήσουμε ένα σενάριο πώλησης για να πειστούμε για τα πλεονεκτήματά του για τη ΔΕΗ και τη χώρα:



    Ξημερώνει η ευλογημένη μέρα (ταρατατζούμ!) που κάποιος Μ.Π.Ι.Α. (Μεγάλος και Πολυχρονεμένος Ιδιώτης Επενδυτής) αποφασίζει να ζητήσει να αγοράσει από τη ΔΕΗ κάποιο Σταθμό Παραγωγής.
    Επειδή το ζήτημα αφορά τον Ελληνικό Λαό σαφώς περισσότερο από τις περιπέτειες του Ονούρ και της Σεχραζάντ, όλες οι σχετικές διαπραγματεύσεις γίνονται σε ανοιχτές συνεδριάσεις με άκρα διαφάνεια (βασική διακηρυγμένη αρχή του κυβερνητικού ήθους) και αναμεταδίδονται από το κανάλι της Βουλής και, προαιρετικά, από το STAR το ALTER και το TELECITY. Ο Μ.Π.Ι.Α. καλείται ιδιαίτερα (α) να εξηγήσει από πού θα βρει τα λεφτά για την αγορά και (β) να δώσει εγγυήσεις για την απρόσκοπτη παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας και με διαθεσιμότητα Μονάδων ίση ή καλύτερη από αυτή που εξασφάλιζε η ΔΕΗ για τις ίδιες Μονάδες, δεσμευόμενος με σχετικές ρήτρες.
    Οι διαπραγματεύσεις ευοδώνονται, ένα δίκαιο τίμημα συμφωνείται (π.χ. 49,95 €), και η κυριότητα του Σταθμού μεταβιβάζεται στον Μ.Π.Ι.Α.
    Το προσωπικό του Σταθμού αυτού τοποθετείται σε άλλους Σταθμούς Παραγωγής της ΔΕΗ και ανακουφίζει σε σημαντικό βαθμό το πρόβλημα επάνδρωσης που γίνεται ολοένα και οξύτερο τα τελευταία χρόνια.
    Για να επανδρώσει τώρα το Σταθμό ΤΟΥ ο Μ.Π.Ι.Α. έχει διάφορες εναλλακτικές επιλογές: (α) Να χρησιμοποιήσει Πακιστανούς από την περιοχή της Ομόνοιας με πολύ ανταγωνιστικά μεροκάματα και να πάρει το Σταθμό στο χέρι σε μορφή σκραπ μετά από 2 εβδομάδες, (β) Να φέρει προσωπικό από Γερμανία/Γαλλία/Βέλγιο κ.ο.κ. με τριπλάσιες αποδοχές από το προσωπικό της ΔΕΗ που λειτουργούσε μέχρι σήμερα το Σταθμό, (γ) Να υποβάλει αίτημα στη ΔΕΗ να του παραχωρήσει το πρώην προσωπικό του Σταθμού για να μπορέσει να δουλέψει το Σταθμό. Επειδή η δουλεία και η δουλοπαροικία καταργήθηκαν στις ΗΠΑ και στην Τσαρική Ρωσσία πριν 150 και 140 χρόνια αντίστοιχα και σήμερα, κατά φήμες, επιβιώνουν μόνο στο Σουλτανάτο του Μπρουνέι, το αίτημα επιστρέφεται αναπάντητο ως μη έχον πιθανό αποδέκτη. Στο τέλος αυτής της φάσης έχει γίνει κοινή συνείδηση ότι οι Έλληνες εργαζόμενοι είναι οι καλύτεροι της Ευρώπης (εκτός από σκανδαλωδώς φτηνοί) και ότι τα ζόμπι του ΔΝΤ, πριν πιάσουν το προσωπικό της ΔΕΗ στο στόμα τους, πρέπει να το πλένουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.