#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2012 21:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ηχηρή παρέμβαση Πούτιν υπέρ της Ελλάδος



 

Σε μια πρωτοφανή ως προς την ένταση και τον χαρακτήρα της παρέμβαση, ο Ρώσος πρωθυπουργός Βλαντιμίρ Πούτιν, αναφέρθηκε στην Ελλάδα κατά τη διάρκεια ομιλίας του στο οικονομικό Φόρουμ «Ρωσία 2012» λέγοντας ότι η χώρα μας στερήθηκε, τεχνητά, της δυνατότητας να εξυγιάνει, μέσω υποτίμησης, την οικονομία της και επέρριψε ευθύνες για τις πολιτικές που ακολουθήθηκαν «στο κόμμα που κέρδισε τις εκλογές» (ΠΑΣΟΚ).

Ουσιαστικά ο Πούτιν είπε ότι στην Ελλάδα δόθηκε μια και μοναδική διέξοδος - τα Μνημόνια και η Λιτότητα - και απεκρύβη τεχνηέντως η δυνατότητα άλλης λύσης που θα ήταν ίσως λιγότερο επώδυνη. «Της στέρησαν τη δυνατότητα να υποτιμήσει το εθνικό της νόμισμα, άρα της στέρησαν τη δυνατότητα αύξησης της ρευστότητας, εφόσον δεν διέθετε δικό της νομισματικό κέντρο» είπε ο κ. Πούτιν, επισημαίνοντας ότι έτσι απέμεινε μόνο ένας διαθέσιμος τρόπος, «η απευθείας μείωση των κοινωνικών δαπανών και η αύξηση της ανταγωνιστικότητας σε αυτή τη βάση, γιατί για να επανεξοπλίσεις όλη την οικονομία, τη βιομηχανία, τον πραγματικό τομέα της οικονομίας χωρίς επενδύσεις είναι αδύνατο. Αλλά και να προσελκύσεις επενδύσεις σε αυτήν την κατάσταση είναι επίσης αδύνατο», είπε, μεταξύ άλλων.

Και αναφορά στον ...Μέγα Αλέξανδρο

«Στην εποχή του, για να λύσει αυτά τα οικονομικά προβλήματα ο Μέγας Αλέξανδρος πήγε και κατέκτησε την Περσία. Τώρα η Ελλάδα δεν μπορεί κανέναν να κατακτήσει. Όμως πέραν αυτού της στέρησαν και τη δυνατότητα να υποτιμήσει το εθνικό της νόμισμα, γιατί δεν έχει εθνικό νόμισμα, της στέρησαν τη δυνατότητα αύξησης της ρευστότητας, εφόσον δεν διαθέτει δικό της κέντρο έκδοσης χρήματος» συνεχίσε ο Β. Πούτιν.

«Κατ' αυτόν τον τρόπο», συμπλήρωσε «της απέμεινε μόνο ένας διαθέσιμος τρόπος: η απευθείας μείωση των κοινωνικών δαπανών και η αύξηση της ανταγωνιστικότητας. Γιατί για να επανεξοπλίσεις όλη την οικονομία, τη βιομηχανία, τον πραγματικό τομέα της οικονομίας ουσιαστικά χωρίς επενδύσεις είναι αδύνατο, αλλά και να προσελκύσεις επενδύσεις σε αυτήν την κατάσταση είναι επίσης αδύνατο. Σ' αυτόν τον δύσκολο φαύλο κύκλο βρέθηκε η Ελλάδα».

Ο Ρώσος πρωθυπουργός πρόσθεσε ότι πολλές χώρες αντιμετωπίζουν παρόμοιες δυσκολίες, όμως το ζήτημα είναι ότι "στην Ελλάδα στέρησαν τη δυνατότητα εσωτερικής ανάπτυξης, σε κάθε περίπτωση την μείωσαν».

Στέρησαν την Ελλάδα από ορισμένα εργαλεία, για τα οποία είπατε, ειδικότερα την δυνατότητα να υποτιμήσουν το δικό τους νόμισμα, ενώ όταν η κυβέρνηση της Αργεντινής κάποτε συνέδεσε υπερβολικά στενά το δικό της εθνικό νόμισμα με το δολάριο στέρησε την οικονομία της από την ευελιξία. Από άποψη ουσίας είναι μάλλον πολύ όμοιες οι αιτίες".

Μετά την συνάντηση με τον Σαμαρά



Η σημαντική αυτή δήλωση του Ρώσου ηγέτη υπέρ της Ελλάδος, έρχεται λίγες μόνο ημέρες μετά τη συνάντησή του με τον Σαμαρά. Έπρεπε να πάει ο Αντώνης Σαμαράς στη Μόσχα για να μιλήσει ο Βλαντιμίρ Πούτιν για το ελληνικό πρόβλημα για να τοποθετηθεί η ρωσική πλευρά. Τόσο καιρό η ρωσική πλευρά τηρούσε σιγήν ιχθύος, εκτός από την περίοδο με τον Εφραίμ όπου έριξε κάποιες σπόντες για χρεοκοπία και ότι η Ρωσία δεν μπορεί να πληρώνει το ΔΝΤ για να δανείζει τη χώρα μας. Γενικά, όμως, δεν εμφανιζόταν η Μόσχα να παίρνει θέση στο ελληνικό πρόβλημα, επειδή η επίσημη πολιτική της κυβέρνησης Παπανδρέου ιδίως στο θέμα των αγωγών είχε παγώσει τις ελληνορωσικές σχέσεις.

Το ταξίδι του προέδρου της ΝΔ στη Ρωσία και η συνάντησή του με το Ρώσο πρωθυπουργό έβαλε πάλι στο ρωσικό τραπέζι το ελληνικό πρόβλημα, κι αυτό είναι ένας σημαντικός πόντος για την Ελλάδα σε μια στιγμή που ψάχνει συμμάχους

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άσχετος avatar
    Άσχετος 02/02/2012 21:40:19

    Ο Πούτιν είναι ο Messi της πολιτικής.

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ Άσχετος 02/02/2012 21:44:18

      Και της ...νύχτας !

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ Άσχετος 03/02/2012 11:39:48

      Αγαπητοι κρυπτοσυνομιλητες , καλημερα σας.Σας καλω να δειτε τα πραγματα απλα ,χωρις εγωισμους ,χωρις ιδιοτελειες,χωρις κομματικη αντιληψη .ΒΑΛΤΕ ΨΗΛΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΕΝΑ ΧΑΡΤΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΕΙ ''τωρα ειμαι μονος,δεν με βλεπει κανεις μπορω να σκεφτομαι ελευθερα ''. ΕΤΣΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΑΣ και γινεσθε ποιο ειλικρινεις απεναντι σε ολα και κυριοτερα απεναντι στην φουκαριαρα την ΕΛΛΑΔΑ , ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΣΑΝ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΖΙΠ , ΕΝΑ ΚΩΛΟΣΠΙΤΟ πολυτελειας ''ισχυρο οπλο στην κοινωνια του ΠΟΥΛ - ΜΟΥΡ '' για ενα παρτι η γκαλα η οπως αλλιως ονομαζανε ολα τα κλεφτρονια τις συναξεις τους για ενα κωλοταξιδο στο εξωτερικο ,για μια ντουλαπα ρουχα της κυριας και του θηλυπρεπους κυριου ,για ενα κτημα , για ενα εξοχικο για ..για...για.. για ενα σωρο ατελειωτες αηδιες που μπηκαν στη ζωη μας απο τις στρατιες ΤΩΝ ΔΗΘΕΝ . Απεναντι απο ολα αυτα ελαμπε ο χρυσος του ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ , ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ , ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ, ΤΟΥ ΕΠΟΥΣ ΤΟΥ 40 του..του...του.. ΣΑΣ καλω να σκεφθουμε ολοι μαζι ποση μπορει να ηταν η τυφλα της ψευτοευμαρειας που δεν μπορουσαμε να δουμε τον ΧΡΥΣΟ ΠΟΥ λαμπει αιωνιως διπλα μας .....Μας επεισαν οτι ειμαστε μια μικρη χωρα ....ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΩ ΟΧΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΧΩΡΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ .ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αγαπητοι μου Αυστριασμος -Γαλισμος -Γερμανισμος Αγγλισμος ..κλπ.κλπ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ .Ακομη και το ονομα της ΕΥΡΩΠΗΣ ελληνικο ειναι.

      • Κώστας Τρύφωνος-Λεμςσός avatar
        Κώστας Τρύφωνος-Λεμςσός @ κωστας Α 03/02/2012 19:07:05

        Σωτήριο το ξύπνημα σου!
        Αν όλοι αρχίσουμε να ξυπνούμε όπως εσύ, Τότε η Ελλάδα σώθηκε. Φτάνει να το πάρωμε στα σοβαρά........

  2. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 02/02/2012 21:42:26

    Ελπίζω κάποτε να βγούνε στην φόρα πως ο gap έφερε τα πάνω κάτω στίς Ελληνορωσσικές σχέσεις. Όχι ότι θα βοηθήσει σε τίποτα αλλά για να μπούνε ορισμένα πράμματα στην θέση τους...
    Είμαι περίεργος αν το πράμμα θα έχει συνέχεια (που ελπίζω) με την νέα κυβέρνηση.

  3. jctergal avatar
    jctergal 02/02/2012 21:44:35

    Forza Πούτιν, μπράβο Αντώνη, το θέμα είναι να αντέξεις τώρα την επίθεση που θα σου κάνουν όλοι οι Αμερικανοθρεμμένοι, οι πράκτορες, οι δοσίλογοι και τα ευρωλιγούρια. Πρέπει να οργανωθείς κ να τους περιμένεις με άγριες κ ύπουλες διαθέσεις.

    Λες οι Ρώσοι να ξανασώσουν τον κόσμο από τον καρκίνο του Βερολίνoυ; Το έκαναν πριν 70 χρόνια. Πολύ καλό για να γίνει, αλλά λες;

    • Ακροβολιστής avatar
      Ακροβολιστής @ jctergal 02/02/2012 21:55:16

      Για να ρίξω κι άλλο νερό στο μύλο σας, σκεφτείτε ότι και τότε έπρεπε να περάσουν από φωτιά κι ατσάλι οι Έλληνες για να ξυπνήσει η Αρκούδα

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ Ακροβολιστής 02/02/2012 22:10:59

        Οι... έγκριτοι ιστορικοί περνάνε σχεδόν ντούκου την μάχη της Κρήτης που καθυστέρησα σχεδόν ένα μήνα το σχέδιο μπαρμπαρόσσα με τα γνωστά αποτελέσματα...
        Και μια και τόφερε η κουβέντα... μήπως αυτά πληρώνουμε?

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Χαρίλαος 02/02/2012 22:55:54

          Αφού οι ναζί του Αδόλφου συνέχισαν ως υπουργοί να συμμετάσχουν στις μεταπολεμικές κυβερνήσεις της Δυτ. Γερμανίας και όπως φαίνεται συνεχίζουν να υπάρχουν οι φιλοδοξίες τους για το επόμενο ράιχ, γίνεται να ξεχνούν την αρχή του κακού τους (αργοπορία στην Ελλάδα);

  4. nick avatar
    nick 02/02/2012 21:52:51

    Η παρέμβαση Πούτιν υπέρ της Ελλάδας είναι επιτυχία του Α. Σαμαρά. Είναι πασιφανές ότι ο Πούτιν κλείνει το μάτι στο Σαμαρά. Αν κατάφερε κάτι τέτοιο ως αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, φανταστείτε τον πρωθυπουργό.
    Αντώνη, εκλογές το συντομότερο...

  5. Orestios avatar
    Orestios 02/02/2012 22:03:26

    Η Ελλάδα μπορεί να διαφύγει από τη θηλιά της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
    Το επόμενο στάδιο του μονόδρομου, που μας έβαλαν οι Σοσιαλιστές είναι η παύση της Ελληνικής Κυριαρχίας και η μετατροπή του κράτους σε μια επαρχία της ΕΕ.
    Κάναμε μια επανάσταση πριν 200 χρόνια για να απαλλαγούμε από τους Οθωμανούς και τώρα θα παραδοθούμε αμαχητί στους Φράγκους και τους Αλλεμάνους????

    • Νεοδημοκράτης avatar
      Νεοδημοκράτης @ Orestios 03/02/2012 01:08:41

      Οι σοσιαλιστές μας έβαλαν στην ΕΕ. Νόμιζα ότι ήταν η ΝΔ. Αλλά θα μου πεις, άλλο ΝΔ κι άλλο ΝΔ_.

    • GreekinEurope avatar
      GreekinEurope @ Orestios 03/02/2012 12:01:11

      Νομίζω ότι διολισθάινουν πολλοί εδώ σε "αντικοινοτικές" θέσεις. Μην ξεχνάτε ότι η ΝΔ και ο Κ.Καραμανλής (ο Α') έκαναν αγώνα να μπεί η Ελλάδα ως μέλος της ΕΕ.
      Οσοι συνεχίζουν τους παλικαρισμούς για δήθεν "ανεξαρτησία" ας σκεφτούν πόσο ανεξάρτητη και ελεύθερη θα ήταν σήμερα η Ελλάδα χωρίς τους συμμάχους οι οποίοι την έσωσαν από τη λαίλαπα του Ιμπραήμ που απαιλούσε να επανακατακτήσει ό,τι εδάφη είχαν απελευθερώσει προηγουμένωςοι Ελληνες με την επανάσταση του 1821.

  6. Τασσος avatar
    Τασσος 02/02/2012 22:07:30

    Είναι φανερό πως η επίσκεψη Σαμαρά έχει επηρεάσει τις "σκέψεις" του Πούτιν στο σχεδιασμό των επερχόμενων Γεωπολιτικών εξελίξεων. Εναπόκειται στο Σαμαρά να αξιοποιήσει το τρομερό δώρο που του προσφέρει ο ηγέτης μιας από τις μεγαλύτερες δυνάμεις του κόσμου, παραμονές της διαπραγμάτευσης με την τρόικα. Αν αδράξει την ευκαιρία και πει το ΟΧΙ, θα αλλάξει τη ροή των γεγονότων σε τοπικό και διεθνές επίπεδο. Ας εκπροσωπήσει, έστω και την τελευταία ώρα, το Ελληνικό θυμικό και την Εθνική βούληση. Ας βγούμε με το κεφάλι ψηλά μέσα από αυτή την εξευτελιστική διαδικασία που μας έχουν σύρει.Όπως δείχνουν τα πράγματα, δεν θα είμαστε μόνοι μας......

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Τασσος 02/02/2012 22:31:03

      ΑΜΗΝ πατριώτη!

  7. alakran avatar
    alakran 02/02/2012 22:28:11

    Λείπουν μόνο οι γνωστοί κομπλεξικοί που θα αμφισβητήσουν την ύπαρξη της δήλωσης και θα ζητούν το βίντεο της ομιλίας για να πειστούν.Ικανούς τους έχω.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ alakran 03/02/2012 00:22:07

      Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ..να δούμε από αύριο τι θα τουιτάρουν!

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 02/02/2012 22:29:35

    Σήμερα είναι μέρα ιστορικής μνήμης για τους Ρώσους. Στις 2 Φεβρουαρίου 1943 η 6η Στρατιά του Φον Πάουλους παραδίδεται στον Κόκκινο Στρατό. 90000 άνδρες της Βέρμαχτ οδεύουν στην αιχμαλωσία. Πάνω από 500000 έχουν ήδη σκοτωθεί. Από εκεί ξεκίνησαν την προέλαση οι Σοβιετικοί και σταμάτησαν τελικά στο Βερολίνο.
    Λέτε να έμαθαν τίποτα οι Γερμανοί από τότε;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/02/2012 22:43:35

      Η επανάληψη είναι μητέρα της μαθήσεως!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/02/2012 23:11:56

      Αααα... να μια καλη υπενθύμιση

    • jctergal avatar
      jctergal @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/02/2012 00:23:13

      Αν θυμάμαι καλά οι απώλειες του Άξονα (μαζί με Ρουμάνους, Ούγγρους και Ιταλούς) στο Στάλινγκραντ ήταν περίπου 800.000 ή κάνω λάθος;

      Αυτά έχουν αποκλίσεις βέβαια.

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 02/02/2012 22:30:17

    Παιδιά, συγκρατηθείτε! Αφού κάποιοι ακόμη ισχυρίζονται πως δεν έγινε η συνάντηση εσείς πως το συνδέετε με τη δήλωση του Πούτιν; Πέρα από πλάκα πάντως, πλαγίως ο Πούτιν μιλάει για τη μοναδική λύση που έχει η Πατρίδα μας για να βγει από τη θηλιά που συνεχώς σφίγγει: την επιστροφή σε εθνικό νόμισμα και την κρατικοποίηση της Τ.Τ.Ε. ώστε να ελέγχουμε την κυκλοφορία χρήματος. Και μιλάει αυτός που όταν ανέλαβε, η Ρωσία ήταν ταπεινωμένη, οι μοσχοβίτες έτρωγαν από συσσίτια, η χώρα του ήταν στο ΔΝΤ, και οι υποδομές είχαν χαριστεί στα ντόπια λαμόγια. Σας θυμίζει κάτι αυτό;

    • Ιεροφάντης avatar
      Ιεροφάντης @ Γεώργιος Τ. 02/02/2012 22:35:42

      Ναι, το ... μέλλον!

    • juliet avatar
      juliet @ Γεώργιος Τ. 02/02/2012 23:01:04

      Θέλουμε φίλους να μας εμψυχώσουν ,ν΄αναστηθούμε .Οι προδότες μας σταυρώνουν ,μας λεηλατούν ,μας φοβίζουν .
      Η Ρώσικη Αρκούδα βρυχάται περήφανα ,φωνάζει και παρακινεί τον αετό ,τον Ελληνα Σταυραετό να σηκώσει τα φτερά να πετάξει.ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.
      Οι Ρώσοι είναι ομόθρησκοι ,ξέρουν τι σημαίνουν σκουπίδια ,εξοριες ,ταπείνωση .

  10. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 02/02/2012 22:46:18

    Από όλα όσα λέει συγκρατώ μόνο αυτά για τον Μέγα Αλέξανδρο.
    Άλλωστε τα θέματα οικονομίας ,που σωστά θίγει, πλέον επιλύονται μόνο με πολιτικές αποφάσεις (δυστυχώς!!) και εμείς έχουμε επιλέξει (πάλι δυστυχώς!!!) να συμπλέουμε μονολιθικά με ένα συγκεκριμένο κομμάτι του σύγχρονου κόσμου. Έτσι τώρα προσπαθούμε, μεταξύ σφύρας και άκμονος , να επιβιώσουμε.
    Η δήλωση του όμως για Μέγα Αλέξανδρο ( έχει πολιτικές, ιστορικές και εθνικές προεκτάσεις.
    Αυτό πρέπει να κρατηθεί και να αξιοποιηθεί ως προπαγάνδα κατάλληλα.
    Με απλά ελληνικά λέει ότι ο Έλληνας Μ. Αλέξανδρος έκανε ...... ενώ τώρα οι σύγχρονοι απόγονοι του δεν μπορούν να ξανακάνουν το ανάλογο.

  11. κώστας avatar
    κώστας 02/02/2012 22:51:25

    Η γεωγραφική θέση της χώρας επιτρέπει τη σύναψη συμφωνιών/συμμαχιών με ευρύ φάσμα κρατών. Αυτή είναι η εξωτερική πολιτική ενός πατριώτη ηγέτη και όχι απλά το πώς θα αλλάξουμε νταβατζή. Άλλωστε και η φράση του Σαμαρά για "business" σηματοδοτεί αυτή την οπτική. Δεν μας αγάπησε ξαφνικά ο Πούτιν ούτε εμείς ανταποκρινόμαστε άκριτα στο ειδύλλιο. Τα κράτη έχουν συμφέροντα και επομένως είναι προς το συμφέρον της Ρωσίας να υποστηρίξει τώρα την Ελλάδα και είναι προς το συμφέρον της Ελλάδας να εκμεταλλευτεί αυτή την υποστήριξη για το δικό της συμφέρον.

  12. akis avatar
    akis 02/02/2012 22:57:24

    Συγγνωμη αλλα εγω δεν καταλαβα τι εννοει ο ποιητης,
    τι σημαινει της στερησαν "τεχνητα" την δυνατοτητα...
    αφου η Ελλαδα ειναι στο ευρω εδω και δεκα χρονια με δικη της θεληση...
    Ενταξει... μην κανετε και φιλελληνα τον Πουτιν,
    εδω σπανιζουν οι φιλελληνες εντος Ελλαδος, οι ρωσοι θα ειναι;

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ akis 03/02/2012 07:04:17

      Το...τεχνητά, πηγαίνει π.χ στο ότι σε υπερδανείζω, γνωρίζοντας καλά πως τη στιγμή που θα σου ζητήσω να μου επιστρέψεις τα δανεικά + τα τοκογλυφικά, θα αδυνατείς, άρα πολύ εύκολα οικειοποιούμαι το πετρέλαιο, το φυσικό αέριο, τη νησιωτική σου χώρα, την περιουσία σου γενικά, σε κάνω και κινέζο της ευρώπης, εγκαθιστώ και τις εταιρείες μου να παράγουν αλέθοντας φθηνούς σκλάβους, κ.λ.π.,κ.λ.π. Να το - να το προτεκτοράτο, έτοιμο στο τραπέζι των άπληστων εγκληματιών .......

  13. ΜΠ avatar
    ΜΠ 02/02/2012 23:01:08

    Βοήθεια προς την Ελλάδα υπάρχει εκτός Ε.Ε.
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΏΡΑ!
    Κανένα PSI+, καμία δανειακή, κανένα μνημόνιο2.
    Ο ΓΑΠ απόψε στην ομιλία του μας είπε ΑΝΤΊΟ για όποιον κατάλαβε.
    Εμπιστευόμαστε Αντώνη Σαμαρά.
    Πρόεδρε κάνε μας περήφανους.
    Φτωχοί μεν, περήφανοι Και Ελεύθεροι Έλληνες δε.

  14. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 02/02/2012 23:09:34

    “Για να λύσει αυτά τα οικονομικά προβλήματα ο Μέγας Αλέξανδρος πήγε και κατέκτησε την Περσία.”

    Μα τι λέει ο Βλαδίμηρος! Στα δικά μας σχολεία δεν διδάσκεται ο Μέγαλέξαντρος πήγε εκεί για να εκδικηθεί τις βαρβαρότητες των Περσών εναντίον τις Ελλάδος, να αποσπάσει πολεμικές αποζημιώσεις, ή/και να “εκπολιτίσει” του Πέρσες;

    Να γίνει αμέσως διάβημα από τον κο Ψωμιάδη και τον σεβασμιότατο Άνθιμο στον Βλαδίμηρο για παραχάραξη της ελληνικής ιστορίας και δη αυτής των Μακεδόνων.

  15. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 02/02/2012 23:18:51

    Αν τώρα τρέχουμε να πιαστούμε από τον Πουτίν, ε τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
    Μια ζωή τσιμπάμε!
    Σας τις μωρές παρθένες από...σωτήρα σε σωτήρα.

  16. Aris. A avatar
    Aris. A 02/02/2012 23:20:11

    Οταν βλέπω την Μέρκελ στην Γερμανική βουλή να χτυπάει την γροθιά της στο τραπέζι κάτι μου θυμίζει.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Aris. A 03/02/2012 07:40:34

      Και ΔΕΝ της λείπει και το μουστάκι έτσι;

      Η Ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα αυτή τη φορά...

  17. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 02/02/2012 23:21:16

    Κοίτα, Προφέσσορα μην το αποκλείεις.

    Κάλλιστα μπορούμε και τώρα να ξεκινήσουμε και να κατακτήσουμε το Βερολίνο και τη Γερμανία.

    Δηλαδή δεν κατάλαβα.

    Τότε με 40000 Μακεδόνες και λοιπούς (πλην Λακεδαιμονίων) κατέκτησε μια αυτοκρατορία με 20πλάσιο στρατό, με Μέγα Βασιλέα, και χιλιάδες αξιωματούχους.

    Εμείς θα κολώσουμε τώρα με τη Γερμανία, με στρατό σαν τον δικό μας (άντε λίγο πιο μεγάλο) και με ηγέτες τους μια κυράτσα της Δρέσδης, ένα Βιετναμέζο νατουραλιζέ και μια αδερφή;

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Ιεροφάντης 02/02/2012 23:34:42

      Η αδερφή ποια είναι ; Για βόηθα γιατί δεν πάει το μυαλό μου.

      • Ιεροφάντης avatar
        Ιεροφάντης @ Βούρδουλας 03/02/2012 00:14:30

        Ο Βεστερβέλλε, η αχλαδιά...

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Ιεροφάντης 02/02/2012 23:35:15

      Αυτοί τη φορά θάμαστε και οι Λακεδαιμόνιοι.
      Αν βέβαια λάβουμε συγχώρεση για την τότε ξεροκεφαλιά μας.

      • Ιεροφάντης avatar
        Ιεροφάντης @ Μανιάτης 02/02/2012 23:39:10

        Βαστάτε δυνάμεις εσείς...

        Θα σας ρίξουμε στο χαμό, όταν σφίξουν πολύ οι... κώλοι...!

      • trooper avatar
        trooper @ Μανιάτης 02/02/2012 23:41:37

        και μόνο για τις Θερμοπύλες...σας έχει δωθεί συγχώρεση ,για πάντα, αγαπητέ.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Μανιάτης 03/02/2012 00:54:45

        Μανιάτη, εμένα μου άρεσε η απάντηση των Λακεδαιμονίων όταν αρνήθηκαν να συμμετάσχουν: "Εμείς συνηθίσαμε να ηγούμαστε και όχι να ακολουθούμε άλλους"!

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ Professor Moriarty 03/02/2012 09:22:12

          Βασικά, ήταν η θεωρητικοποίηση μιας πράξης/μη πράξης.
          Η λογική του σταλινισμού.
          Αν και η δήλωση τους αυτή αντηχεί ποιητική και υπερήφανη, δεν παύει να είναι προσχηματική κι οπορτουνιστική...

          Πάντως, είναι καιρός τώρα για το κάλεσμα:
          Ζήσε το Μύθο σου στην Λακεδαιμονία, Ελλάδα μου δακρυσμένη.

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Μανιάτης 03/02/2012 12:00:54

            Σταλινικοί και οι Σπαρτιάτες; Πάει, κατέρρευσε και αυτός ο μύθος!

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ Professor Moriarty 03/02/2012 13:25:54

            Ναι κι αυτός ο μύθος!
            Όμως, μην τρομάζεις!
            Η Λακεδαιμονία σε περιμένει, για να σε ηδονίσει στο άρωμα της ανθισμένης πορτοκαλέας.

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Μανιάτης 03/02/2012 13:34:48

            ...μάλλον έχεις Λακε-δαιμονισθεί !

    • George_Sporos avatar
      George_Sporos @ Ιεροφάντης 02/02/2012 23:43:53

      Θήβα-Kόρινθος-Βερολίνο

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Ιεροφάντης 03/02/2012 00:19:21

      Κοίτα να δεις που αυτό φοβόταν οι Γερμανοί και δεν μας δίναν τα βλήματα για τα Leopard!

      ΥΓ. Πάντως νομίζω ότι ο Βαδίμηρος μάλλον μπέρδεψε τον Μεγαλέξανδρο με τον Ιούλιο Καίσαρα. Κάπου διάβασε ότι Ιούλιος είχε χρεοκοπήσει και πήγε να κατακτήσει την Γαλατία για να ρεφάρει και έγινε η παρεξήγηση. Διότι ως γνωστόν ο Μεγαλέξανδρος δεν ήταν πλιατσικολόγος και ιμπεριαλιστής όπως υπονοεί ο Βλαδιμήρ, αλλά πήγε να διαδώσει τον ελληνικό πολιτισμό και τον Μακεδονικό οίνο (κρασιά Μπουτάρη) εις τους Βαρβάρους.

  18. ΔΗΜΗΤΡΑ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΑ 02/02/2012 23:29:00

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΤΙΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ?????

  19. crimson avatar
    crimson 02/02/2012 23:31:17

    Θέλουν πολλά ψωμιά ακόμα οι Ρώσοι για να φτάσουν την τεχνολογία των Αμερικάνων ειδικά στον τομέα της αεροναυπηγικής. Αυτή την στιγμή που μίλαμε, ένα μη επανδρωμένο όχημα με το όνομα curiosity κατευθύνεται προς τον 'Αρη για να τον εξερευνήσει(εκεί μας έστειλε ο ΓΑΠ με τις κοτσάνες του!!)..Δεν θυμάμαι καν πότε ήταν η τελευταία διαστημική αποστολή των Ρώσων. Πάντως βρίσκονται σε καλό δρόμο ύστερα απο τον εκσυγχρονισμό των Topol-M και των S-300 σε S-400 για την αποτελεσματικότερη άμυνα τους.

    • jctergal avatar
      jctergal @ crimson 03/02/2012 00:12:17

      Η NASA η αεροναυπηγική που κολλάει;

      Γιατί η Γερμανία που δεν έχει NASA και διαστημόπλοια, ούτε καν πυρηνικά δεν κάνει αυτή τη στιγμή κουμάντο στην Ελλάδα;

      Μη μπλέκουμε το βόλλεϋ με το τρόλλεϋ

      • crimson avatar
        crimson @ jctergal 03/02/2012 13:12:42

        Η ΝΑSA συμμετεχει ενεργα σε μυστικες ερευνες του Αμερικανικου στρατου οσο περιεργο και αν σου φαινεται...Με την αναπτυξη της διαστημικης τεχνολογιας επωφελειται και η αεροναυπηγικη..Εξακολουθω να πιστευω λοιπον πως οι Αμερικανοι εχουν το πανω χερι. Η κριση δεν τους αγγιξε οσο εδω γιατι εχουν marketing και ξερουν να προωθουν τα προιντα τους..Αλλο εαν τα κανανε θαλασσα με τα swaps!!! Εκει ναι..συμφωνω..

        Επισης τολμησαν να τιμωρησουν την Siemens λογω αθεμιτου ανταγωνισμου...2 δις πληρωσε στην GE..Που αυτα εμεις εδω?? Οι δικοι μας απαγορευουν δια ροπαλου να ανοιξει ο φακελος με τις μιζες..

        Οσο για την Γερμανια για μενα ειναι το απολυτο μηδεν. Ποτε δεν πληρωσαν αυτα που οφειλαν μετα τους δυο ΠΠ..Το γιατι δεν το ξερω!! Αντιθετως βαζουν εμας να πληρωνουμε την ανευθυνοτητα τους!!!

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ crimson 03/02/2012 00:38:11

      Φίλε μου, άλλο οι Ρώσοι πολιτικοί, και άλλο οι Ρώσοι επιστήμονες και μηχανικοί. Και στην διαστημική τεχνολογία και στην αεροναυπηγική οι Ρώσοι είναι πολύ καλοί. Στην παραγωγή ηλεκτρονικών υστερούν. Το stealth είναι βασισμένο σε θεωρία Ρώσου, του Ufimtsev, οι ίδιοι οι Αμερικανοί σχεδιαστές το έχουν ομολογήσει.

  20. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 02/02/2012 23:38:30

    Οι Σκοπιανοί ακόμα να κάνουν διάβημα για την αναφορά στο Μέγα Αλέξανδρο;

    • The Saint avatar
      The Saint @ Κώστας Ροδινός 03/02/2012 20:35:18

      !!!!!!
      Kαλοοοοοοοο!!!!!

  21. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 02/02/2012 23:49:14

    Όταν ετοιμάζεσαι για πραγματική διαπραγμάτευση κοιτάς να έχεις όπλα στη φαρέτρα σου, όπερ σημαίνει plan B , σε περίπτωση που κάποιοι την δουν ότι είναι θεοί και συ ένα τίποτα. Μωρές παρθένες - αν ξέρεις την αντίστοιχη παραβολή - είναι αυτές που πάνε μέσα στην άγρια νύκτα χωρίς να έχουν εξασφαλίσει τη καβάτζα σε λάδι ( ή πετρέλαιο για να το επικαιροποιήσουμε τώρα με το εμπάργκο κατά του Ιράν ) : αυτοί που νομίζουν ότι τελειώσαμε ή ότι αν αντισταθούμε έχουν τη σύμμαχο Τουρκία για να μας τιμωρήσει, καλό είναι να θυμούνται την αρκούδα.

    Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πρέπει να τρέφουμε αυταπάτες και ότι δεν πρέπει εμείς πρώτα να αλλάξουμε και να σταματήσουμε να αναδεικνύουμε στη πολιτική μας ζωή ό,τι χειρότερο έχει βγάλει αυτός ο τόπος.

  22. Wolf avatar
    Wolf 03/02/2012 00:00:39

    Όμορφα!!!
    Πολυ όμορφα!!!

  23. Σταύρος avatar
    Σταύρος 03/02/2012 00:09:59

    Τυχαία ο Πούτιν αφήνει υπονοούμενο για την Δραχμή (και την επιστροφή σε αυτή);
    Τυχαία, μετά την εγκάρδια συνάντηση με τον Σαμαρά;!
    Ο Πούτιν...;
    Τυχαία...;

  24. Petruchio avatar
    Petruchio 03/02/2012 00:11:39

    Ξαναστέλνω ένα σχολιάκι μου γιατί πρέπει να χάθηκε το δόλιο στις λεωφόρους του Διαδικτύου την πρώτη φορά ;-)

    Που την είδατε την ηχηρή παρέμβαση του Πούτιν??!!!!
    Απλά ο άνθρωπος λέει την εκτίμηση του για τα γεγονότα. Και μας λέει ότι θα προτιμούσε την Ελλάδα με δραχμή και όχι με ευρώ... προφανώς θα ήταν πιο..του χεριού του με την δραχμούλα από ότι με το ευρώ.

    Σε δεύτερη ματιά ίσως ο Πούτιν δεν το πολυσυμπαθεί το ευρώ. Μάλλον σου λέει έχει γούστο αντί για τίποτα Τσεχίες, Σλοβακίες, Βουλγαρίες και Ελλάδες στη γειτονιά μου να βρεθώ μετά από χρόνια με καμιά Ευρωπαϊκή Ενωση ως ενιαίο κράτος και να έχω άλλα.....

    Τρίτον, μάλλον θα θυμάται τότε που είχαμε δραχμή και την υποτιμούσαμε, που η οικονομία μας ήταν η πιο ισχυρή του πλανήτη και στριμόχνωνταν οι επενδυτές στα τελωνεία και δανείζαμε Γερμανούς και Αμερικάνους που έκαναν κρα για δραχμές...

    ΥΓ1. Αν θέλει ο Βλαδίμηρος να μας στηρίξει ηχηρά δεν αλλάζει την αναγνώριση των Σκοπίων εκ μέρους της Ρωσίας σε FYROM από Μακεδονία που είναι τώρα... δεν κοστίζει και θα ζορίσει και τους σκοπιανούς.

    ΥΓ2. άραγε αν πάει κάποιος σε ένα φτωχό ρώσσο εργαζόμενο και του πει "θέλεις το μισθό σου να τον παίρνεις σε ρούβλια η ευρώ?", τι λέτε να απαντήσει ο Ρώσος?

    • jctergal avatar
      jctergal @ Petruchio 03/02/2012 00:30:38

      Petruchio

      ενώ τώρα με το ευρώ έχουμε ευεργετικά αποτελέσματα.

      - Χρεοκοπία
      - 22% ανεργία (300% αύξηση)
      - Αύξηση εμπορικού ελλείμματος 5.000% σε 10-15 χρόνια
      - Ύφεση -15%

      και όλα αυτά είναι αρχή.

      Μια χαρά ήταν η Ελληνική οικονομία. Στο 70% του ΑΕΠ κατά κεφαλή των προηγμένων χωρών (Γαλλία, Γερμανία κτλ) με ανεργία 6%-9%, με χαμηλό κόστος ζωής. Στις πρώτες 25 χώρες του κόσμου.

      Στην Ελλάδα της δραχμής εγώ ξέρω ότι πήγαινες ένα μήνα διακοπές κ είχες όλα τα καλά. Τώρα δεν μπορείς ούτε να γεμίζεις το ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου, αν δεν έχεις επιστρέψει πίσω τις πινακίδες.

      Φιλαράκι αν σου πουν θες να πληρώνεσαι σε ευρώ κ σε 10 χρόνια να μην έχεις δουλειά και σε 30 σύνταξη τι θα προτιμήσεις, δραχμή με δουλειά, διακοπές κ σύνταξη ή ευρώ κ πείνα;

      • Petruchio avatar
        Petruchio @ jctergal 03/02/2012 00:43:15

        Η Ελλάδα που αναφέρεις είναι η Ελλάδα που κατανάλωνε περισσότερα από οσα παρήγαγε. Και επι δραχμής και επί Ευρώ.
        Το πρόβλημα του ελλειματικού ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών, της αύξησης του χρέους, των συνεχών ελλειμάτων δεν είναι δημιούργημα του ευρώ ή της δραχμής. Υπήρχε και επί των δύο, και για αυτό η λύση επί της ουσίας δεν μπορεί να είναι "νομισματική", δλδ αλλαγή νομίσματος σε ένα που μπορείς να υποτιμήσεις.

        Η πραγματική λύση είναι η προσαρμογή της οικονομίας στο μέσο ευρωπαϊκό μοντέλο μέσω των διαρθρωτικών αλλαγών με ταυτόχρονη πρόσβαση σε δάνεια για επενδύσεις.

        Αυτό που περιγράφεις είναι η Ελλάδα την εποχή που ήταν η αρχή της φούσκας.
        Τώρα η φούσκα έσκασε.

        • jctergal avatar
          jctergal @ Petruchio 03/02/2012 01:09:17

          Petruchio κ εκεί αδιάβαστος έχεις πιαστεί. Η Ελλάδα παρήγαγε όσα κατανάλωνε το 1994. Μηδενικό εμπορικό έλλειμμα κ ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών. Ενώ το 1995 ήταν λιγότερο από 0.5δις το έλλειμμα.

          Ξέρεις πόσο ήταν το εμπορικό έλλειμμα μετά από 6 χρόνια στο ευρώ;

          50 δις δηλαδή 10.000% πάνω.

          Μέσα σε 10 χρόνια στο ευρώ η Ελληνική οικονομία έχασε ότι θα έχανε σε 200 χρόνια στη δραχμή, πάνω από $300 δις.

          Το ευρώ είναι ορισμός αυτού που λες, διότι δίνει "εικονική" αγοραστική δύναμη στην Ελληνική οικονομία, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σταματήσει να καταναλώνει ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ από όσα παράγει = εμπορικό έλλειμμα.

          Αναιρείς τον εαυτό σου.

          • silence.t avatar
            silence.t @ jctergal 03/02/2012 09:00:45

            Δεν τον νοιάζουν αυτά τον Petrucio , ευρώ να έχουμε και ας τρώμε και πέτρες !

          • Petruchio avatar
            Petruchio @ silence.t 03/02/2012 10:36:38

            Έχεις κάποια αξιόπιστη λύση να προτείνεις για πρόσβαση σε κεφάλαια ωστε να έχουμε την απαραίτητη ρευστότητα να στηρίξουμε την ανάπτυξη μετά από μια χρεοκοπία και επιστροφή στη δραχμή?

          • jctergal avatar
            jctergal @ Petruchio 04/02/2012 00:09:29

            Τώρα είσαι εξαρτημένος 100% για την ρευστότητα από ΕΚΤ.

            Με το εθνικό νόμισμα, κόβεις χρήμα κ τελειώνει το ζήτημα της ρευστότητας.

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ jctergal 03/02/2012 09:29:39

            Δεν είναι καθόλου έτσι. κτλ.
            Η κυβέρνηση Ζολώτα έψαχνε το `1990 απεγνωσμένα για δάνειο.
            Το πρόβλημα της Ελλάδος είναι η πλήρης ανικανότητα των πολιτικών και οικονομικών ελίτ να θεσπίσουν αποτελεσματικούς όρους λειτουργίας της δημόσιας διοίκησης και ης οικονομίας.

          • Petruchio avatar
            Petruchio @ jctergal 03/02/2012 10:30:56

            Μην βλέπεις τα πράγματα στατικά. Επειδή βλέπω ότι κάπως ασχολείσαι με το θέμα, διάβασε αν θέλεις την ´Εκθεση της Τράπεζας της Ελλάδας με τίτλο Ισοζύγιο Τρεχουσών Συναλλαγών της Ελλάδος. Αιτίες ανισορροπιών και προτάσεις πολιτικής. 2010.
            Νομίζω είναι και στο site τους.
            Σε κάθε περίπτωση η συμμετοχή μας στην ευρωζώνη μπορεί να προσφέρει στη χώρα μεγάλες ευκαιρίες μεσομακροπρόθεσμα.

          • TARAMAS avatar
            TARAMAS @ jctergal 03/02/2012 15:07:36

            Μάλλον εσύ πιάστηκες αδιάβαστος. Η Ελλάδα δεν μπήκε το 1995 στο Ευρώ. Στοιχεία του ΟΟΣΑ δεκαετία 1990-1999 εμπορικό ισοζύγιο: -10,7 % δεκαετία 2000-2009: -11,4% . Όπως λέει και ο Petruchio, απλά συνεχίζεται μια αρνητική τάση παθογένειας της ελληνικής οικονομίας ανεξαρτήτως του νομίσματος. Το ευρώ βέβαια έπαιξε ρόλο στην διόγκωση του δανεισμού λόγω χαμηλών επιτοκίων, αλλά δε μας φταίει κανείς αν εμείς την ευκαιρία τη μετατρέψαμε σε καταστροφή. Κάποιοι σκοτωθήκανε από ηλεκτροπληξία στο σπίτι τους, αλλά δεν είναι λόγος αυτός να ξαναγυρίσουμε στα κεριά, απλά να μάθουμε να χειριζόμαστε το ηλεκτρικό ρεύμα. Αν δεν μπορείτε να διανοηθείτε το τι θα σημαίνει επάνοδος στη δραχμή κάτω από τις παρούσες συνθήκες, είναι γιατί σας λείπει η φαντασία. Πάντως δε θα έχει καμία σχέση με τα προ του 2001.

          • jctergal avatar
            jctergal @ TARAMAS 04/02/2012 00:17:06

            Τα ίδια κ τα ίδια. Αναμασάμε προπαγάνδα...

            Τα νούμερα που τα βρήκες, η Βέφα στα έδωσε;

            Για κοίτα το παρακάτω link:
            http://www.indexmundi.com/greece/current_account_balance.html

            το γράφημα τα λέει όλα.

            Ωραία εμείς το γνωστό παραμύθι. Η Ιταλία, η Ιρλανδία, η Γαλλία, το Βέλγιο, η Ισπανία, η Πορτογαλία;

            Γιατί όλως τυχαίως έχουν πρόβλημα;

            Γιατί η Αγγλία με έλλειμμα στο δημόσιο μεγαλύτερο από το Ελληνικό ΔΕΝ έχει πρόβλημα.

            Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να λες ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω από την γη κ ο γάιδαρος πετάει, αλλά η πραγματικότητα δεν σε δικαιώνει.

  25. jctergal avatar
    jctergal 03/02/2012 00:14:38

    Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι τσιμπάμε σε καταστροφείς της χώρας στυλ ΓΑΠ με τα λεφτά υπάρχουν.

    Αυτό είναι το πρόβλημα κ αυτοί που στηρίζουν τέτοιους παπατζήδες όπως εσύ.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ jctergal 03/02/2012 09:11:43

      Λες να τον/τους υποστηρίζω;
      Μήπως το πρόβλημά μας είναι η άτσαλη εξαγωγή συμπερασμάτων;

      • jctergal avatar
        jctergal @ Μανιάτης 04/02/2012 10:36:46

        Έχω παρακολουθήσει τα σχόλιά σου καιρό κ πολλές φορές με έμμεσο κ άμεσο τρόπο στηρίζεις τον άνθρωπο που θα έπρεπε να συζητάμε την φυλάκισή του για την ζημιά που έκανε στη χώρα.

        Τον ΓΑΠ κ την παρέα του.

  26. flou avatar
    flou 03/02/2012 00:20:16

    Η συκιά...

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ flou 03/02/2012 12:20:57

      Θα παντρευτεί κιόλας;

  27. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 03/02/2012 00:25:14

    Τα νέα έθνη το παθαίνουν αυτό. Ο ιστορικός χρόνος, τα πρόσωπα και οι περιστάσεις, είναι σχετικά.

    Εντάξει, μιλάμε τώρα για 2000 χρόνια και, πίσω.

    Ε, ένα ... margin συν - πλην ... 300 χρόνια, δικαιολογείται.

  28. moriarty avatar
    moriarty 03/02/2012 00:30:56

    Δηλαδή ο Πούτιν τι μας συνιστά; Επιστροφή στη δραχμή και υποτίμηση; Κι αυτό το λέμε παρέμβαση υπέρ της Ελλάδος;

    • jctergal avatar
      jctergal @ moriarty 03/02/2012 00:37:28

      Η Αργεντινή όταν έφυγε από το δολλάριο πήρε μπρος. Και μέσα σε 10 χρόνια κ το ΑΕΠ της ανέβηκε 350% και η ανεργία έπεσε στο 7% (από το 25%).

      Η Ελλάδα οδηγείται στην καταστροφή για να την βγάλουν καθαρή οι Γερμανοί κ τα κατασκευάσματά τους.

      Εννοείται είναι παρέμβαση υπέρ της Ελλάδας, τι είναι υπέρ να σε αποκαλούν γουρούνι (PIIGS), απατεώνα, προδότη κ να σου βγάζουν κ..δάχτυλα στην εθνική σου κληρονομιά;

      • kastroHEL avatar
        kastroHEL @ jctergal 03/02/2012 00:48:55

        +100000000000000000

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ jctergal 03/02/2012 09:34:00

        Και γιατί δεν εφαρμόζουμε το μοντέλο της Αργεντινής;
        Μήπως το θέμα είναι πιο πολύπλοκο;
        Μήπως η Γερμανία είναι κι αυτή ένας από τους στόχους των πραγματικά κυρίαρχων παγκοσμίως κέντρων εξουσίας;

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ jctergal 03/02/2012 15:09:55

        Και τι σχέση είχε η χρεοκοπημένη αλλά παραγωγική Αργεντινή με μια Ελλάδα που δεν παράγει τίποτε εκτός από ζεστό αέρα και φελλούς;

        • jctergal avatar
          jctergal @ TARAMAS 04/02/2012 00:39:05

          Αρκετά με την ασχετοσύνη και την προπαγάνδα.

          Ποια χώρα είναι
          Νο1 στην Ευρώπη σε παραγωγή βαμβάκι
          Νο3 στον κόσμο σε παραγωγή ελαιολάδου
          Νο2 στην Ευρώπη σε παραγωγή σπαραγγιών
          Νο2 σε Νικέλιο
          Νο5 στην Ευρώπη σε παραγωγή τσιμέντου
          επίσης υψηλά σε βωξίτη, αλουμίνιο

          Η χώρα αυτή είναι η Ελλάδα.

          Για παράδειγμα η μεγαλύτερη εταιρεία λογισμικού στον κόσμο για μάρκετινγκ μέσω κινητών είναι Ελληνική με $0.2 δις τζίρο περίπου. Ο συνολικός κλάδος περιλαμβάνει πάνω από 20 εταιρείες με τζίρο κοντά $1δις κ 2.000 όλες εξαγωγικές.

          Ας σταματήσει το παραμύθι. Σίγουρα η Ελλάδα δεν είναι εξαγωγική χώρα, αλλά το ότι δεν παράγει τίποτα είναι προπαγάνδα.

          Κ το ότι η παραγωγή της περιορίστηκε φταίει κατά κύριο λόγο το ευρώ.

      • moriarty avatar
        moriarty @ jctergal 03/02/2012 23:53:04

        Μάλιστα... Αφού λες ότι συνέβη στην Αργεντινή, θα πρέπει να αναμένουμε να συμβεί και στην Ελλάδα.. Πόσα χρόνια χρειάστηκε η Αργεντινή για να συνέλθει κάπως; Τι εξαγωγές είχε η Αργεντινή; Τι συνέβη μετά την χρεωκοπία της; Ψιλά γράμματα...

        • jctergal avatar
          jctergal @ moriarty 04/02/2012 00:23:59

          1. Αργεντινή

          Αργεντινή προ σύνδεσης δολαρίου. Ελαφρά πλεονασματική οικονομία +2.5% στο ΑΕΠ.

          Σύνδεση με δολάριο, το πλεόνασμα μετατράπηκε σε έλλειμμα, το οποίο μετά από 10 χρόνια στο δολάριο εκτινάχθηκε στο -16% του ΑΕΠ.

          Χρεοκοπία. Αποσύνδεση από το δολάριο και επανεκκίνηση της οικονομίας.

          Η οικονομία ανέβηκε 350% σε 10 χρόνια κ η ανεργία στο 7%.

          2. Ελλάδα

          Προ ευρώ ελαφρά ελλειμματική οικονομία 0% με -2.5% του ΑΕΠ.

          Μετά από το ευρώ το έλλειμμα στο τρεχ.συναλλαγών διογκώθηκε στο -16.5% μέσα σε 7 χρόνια.

          Χρεοκοπία.... Καμία ομοιότητα έχετε δίκιο.

          3. Το ξέρετε ότι κ τις άλλες 2 φορές που χρεοκόπησε το Ελληνικό κράτος (το 1890 κ το 1930) ήταν πάλι μέλος νομισματικής ένωσης (!)

          Το 1870 η Ελλάδα έγινε μέλος της Λατινικής Νομισματικής Ένωσης. Όλως τυχαίως χρεοκόπησε μετά από 20 χρόνια.

          Όμοια το 1930 συμμετείχε στον κανόνα της χρυσής λίρας της Αγγλίας. Όλως τυχαίως χρεοκόπησε πάλι.

          Αλλά ξέχασα δεν φταίει το ευρώ, φταίει ο 13ος κ ο 14ος μισθός.

  29. Fanis avatar
    Fanis 03/02/2012 01:36:17

    Ω! Μου θυμισε το .."μοσχοβο που θα φερει την λευτερια"..
    Ετσι μας λεγανε ΤΟΤΕ στο σχολειο ,στην ιστορια του 1821..

    Ω!
    Ειναι αληθεια βεβαια οτι, οταν πριν δυο και κατι χρονια ,το μπραβογιοργο πηγε στη Ρωσσια το βλεπαν σαν κανενα "ουφο"..
    Μιλαμε, αν τοτε θυμαται κανεις τις φωτο "πουστιν-μπραβογιοργο"!?!?
    Ω! σαν κανενα ηλιθιο το κοιταζε!!
    Δεν ξερω γιατι..
    Καλα λεμε ..Ο Πουτιν δεν δεικδικει και κανενα τιτλο "δημοκρατη" αλλα πονηρος και πανεξυπνος ειναι...Δεν εβλεπε τι ειχε απεναντι του??
    Λετε να του ..ξεφυγε??

    Και εκεινος ο μεντβεντεφ ,προεδρος του ..πουτιν...
    Πω Πω ..
    Ειναι αυτος που προετρεψε το μπραβογιοργο να παει στο ΔΝΤ...


    Υ.γ
    Αισθανομαι πολυ στεναχωρα ,μιστερ φακτορα,αν αποκαλω το γαπα απλα μπραβογιοργο.. Ω! καταπιεζομαι σταληθεια..
    Εχω καλλιτερα .."νικ νειμς"! (sic!)

  30. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 03/02/2012 01:45:43

    Πού είπατε ότι υστερούν οι Ρώσοι; Στά ηλεκτρονικά; Π.χ.Το Κasperski antivirus, (και αντικλεπτικό) τουλάχιστον για κινητά smartphone το ξέρετε; Το νέο Sukhoi T-50 , με τα ηλεκτρονικά του, που θα κάνουν τουλάχιστον δέκα χρόνια οι αμερικανοί να το αντιγράψουν το γνωρίζετε επίσης, όπως και τόσα άλλα επιτεύγματα στην ηλεκτρονική τους βιομηχανία;

    • Fanis avatar
      Fanis @ Ηφαιστίωνας 03/02/2012 02:25:42

      Οι Ρωσσοι ΥΣΤΕΡΟΥΝ εναντι των Ελληνων.
      Το οτι εχουν "χακερς" δεν λεει τιποτα ..
      Το "Κasperski antivirus¨μαλλον ακουστα το εχεις ..ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ..

      Το ειχα εγω απο "ρωσσο/ουκρανο" και δεν λεει τιποτα..
      ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα ,ασε δηλαδη που ΠΡΕΠΕΙ να το ακυρωσεις ΑΚΟΜΑ και για να δεις τη "OTE White pages"..
      Μιλαμε τα κοβεις ΟΛΑ η σχεδον ΟΛΑ ,για να αισθανεσαι ..ασφαλης.

      Βεβαια οι Ελληνες υστερουν σε "πολιτκους" ..
      Η Ελλαδα της ετυχε το λαχειο να εχει πολιτογραφησει .."ελληνες" τους αρβανιτες "παπανδρεου" ..
      Και τα αποτελεσματα τα ειδαμε και με το "παπατζη" αλλα κυριως μετα το 1981 με τον (ελληνο)πολωνο μινεικο παπανδρεου..

      Τωρα απλα το μπραβογιοργο αποτελειωσε αυτο που αρχισε αυτη η ξεφτιλισμενη "οικογενεια" ..

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Ηφαιστίωνας 03/02/2012 02:50:06

      Για πες μου κανέναν ρώσικο επεξεργαστή να πάω να τον αγοράσω. Διάβαζε λιγο καλύτερα αυτά που γράφω. Το kasperski είναι καλό εμπορικό software, αλλά πέραν αυτού τίποτε ιδιαίτερο.. Οι Ρώσοι έχουν εξαιρετικές επιδόσεις και στο software, και βγάζουν και κορυφαίους χάκερς αλλά αυτό δεν είναι ηλεκτρονική. Στον ψυχρό πόλεμο επειδή ήξεραν την υστέρησή, υπήρχε ολόκληρο τμήμα ηλεκτρονικής κατασκοπίας το οποίο μάλιστα λέγεται ότι έκλεψε και μετέφερε κομμάτι-κομμάτι υλικά για ολόκληρο εργοστάσιο από την Αμερική.

      Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τα ηλεκτρονικά του Σουχόι, ούτε τα ηλεκτρονικά του f-22 για να μπω σε τέτοια συζήτηση.

      • jctergal avatar
        jctergal @ Professor Moriarty 03/02/2012 03:18:00

        Professorα η αναφορά σε επεξεργαστές είναι μάλλον άκυρη όταν π.χ. σχεδόν το 100% της αγοράς το κατέχουν Αμερικανικές εταιρείες.

        Δηλαδή η Ιαπωνία, η Ελβετία κ Γερμανία που δεν παράγουν επεξεργαστές υπολογιστών είναι τεχνολογικά "υστερημένες";

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ jctergal 03/02/2012 03:33:07

          ...πες το "εξαρτημένες", αν προτιμάς. (Το "άκυρη" δεν το κατάλαβα)

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Professor Moriarty 03/02/2012 09:40:08

        Πώς έχουσε την τάση της άτσαλης εξαγωγής συμπερασμάτων και των εμπαθών αντιπαραθέσεων!
        Τελικά μήπως εκεί έγκειται το πρόβλημά μας ως έθνος. Μήπως είναι χαρακτηριστικό μας; Από εκεί εκπορεύεται το "πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης";

        • jctergal avatar
          jctergal @ Μανιάτης 04/02/2012 10:43:08

          To ότι η Intel και η AMD κατέχουν το 95%+ της παγκόσμιας αγοράς επεξεργαστών υπολογιστών το ξέρουν κ οι πέτρες.

          Το ίδιο κ ότι είναι Αμερικανικές εταιρείες (αν θυμάμαι καλά κ οι 2 έχουν έδρα την California).

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Ηφαιστίωνας 03/02/2012 15:25:52

      Μάλλον και τα συμπεράσματά σου και στον τομέα της αεροναυπηγικής είναι παρατραβηγμένα. Ελάχιστες από τις πραγματικές δυνατότητες του T-50 είναι γνωστές αυτή τη στιγμή πέρα από τα διαφημιστικά κειμενάκια και βιντεάκια (το αεροπλάνο, αν και όταν μπει σε παραγωγή προορίζεται και για εξαγωγές) και σε κάποιους τομείς θα υπερέχει του F-22, αλλά τα ηλεκτρονικά του είναι σχεδόν σίγουρο ότι δε θα είναι ένας από αυτούς, οι Ρώσοι πάντα ήταν πιο πίσω στα ηλεκτρονικά.

  31. firiki2010 avatar
    firiki2010 03/02/2012 01:50:52

    O Πουτιν φροντίζει τα συμφέροντα του (και καλά κάνει).Προσωπικά απο τα αποσπάσματα της ανάρτησης κατάλαβα μια επίθεση κατά του ευρώ. Απ ΄ότι ξέρω προσπαθήσαμε να μπούμε στο ευρώ, το εκμεταλλευθήκαμε και το κακοδιαχειριστήκαμε και τώρα προσπαθούμε να μην μας πετάξουν έξω. Αρα που είναι η παρέμβαση υπερ της Ελλάδας; Συμπαράσταση στον Καζάκη μου μοιάζει
    Οσο για την αναφορά του στον Μέγα Αλέξανδρο που κατέκτησε την Περσία για να λύσει οικονομικά προβλήματα... συγκινητική.

  32. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 03/02/2012 02:29:34

    Παρατηρώ ότι ελάχιστοι σχολιαστές, τώρα στο τέλος, πιάνουν την ουσία των λόγων του Πούτιν (δηλαδή των συμβούλων του), που είναι η ανατροπή της ανταγωνιστικότητάς μας λόγω του Ευρώ. Πράγματι, αγαπητέ Πετρούκιε και λοιποί, οι οικονομικές θεωρίες αυτό διδάσκουν. Και είναι αλήθεια ότι, στην Ελληνική κρίση βρίσκουν ηχηρή επαλήθευση. Την σημασία των νομισματικών χειρισμών για την έξοδο από μια ύφεση κανείς δεν την αρνείται, ασχέτως "σχολής". Αυτό που επισημαίνει ο Πούτιν είναι ότι εμείς στερούμεθα αυτής της δυνατότητας. Και ακόμα χειρότερα: Έχουμε νόμισμα, που ΑΛΛΟΙ ("δημοκρατικότατα" μέσω του αριθμού των ευρωβουλευτών τους) χειρίζονται, κατά τα δικά τους συμφέροντα. Τι κι αν όλοι οι "στριμωγμένοι", μηδέ της Γαλλίας εξαιρουμένης, φωνάζουμε ότι, αν κόψει χρήμα η ΕΚΤ θα ανακουφιστούμε (ΚΑΙ γιατί θα πάρουμε το μέρος του χρήματος που μας αναλογεί στην ΟΝΕ, ΚΑΙ γιατί τα περισσότερα προϊόντα μας και ο τουρισμός έχουν ανταγωνισμό σε δολλάρια, π.χ. Τουρκία, Αίγυπτος, Περσία, Τυνησία κλπ, και το χαμήλωμα του Ευρώ θα μας βοηθούσε). Τον χαβά τους οι "Γερμανοί κλπ βόρειοι": "Σκληρό Ευρώ, για να το εδραιώσουμε σαν αποθεματικό νόμισμα". Ναι, αλλά μέχρι τότε, μερικοί, πρώτοι εμείς, θα έχουμε διαλυθεί.
    Ως προς την "ιστορία", οι αριθμοί δείχνουν ότι, η μεταπολεμική εποχή ΚΑΙ ταχύτερης ανόδου βιοτικού επιπέδου ΚΑΙ πλεονασματικών ταμείων ήταν ΕΠΙ ΧΟΥΝΤΑΣ. -Γιατί να το κρύβωμεν άλλωστε; -Ακριβώς γιατί αποδεικνύει ότι ακόμα και μερικοί κουτοπόνηροι ημιμαθείς μπορούν να βάλουν την Ελλάδα στον σωστό δρόμο, αρκεί να μην είναι ιδιοτελείς και διαπλεκόμενοι. Και οι μετέπειτα πολιτικοί αποδείχτηκαν και διαπλεκόμενοι και ιδιοτελείς. Επειδή, λοιπόν, δεν μπορείς να έχεις "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο" επέλεξαν να δώσουν αυθαίρετα την πίτα της οικονομίας μας στα κομματόσκυλά τους (κύνας). Έτσι, η υποτιθέμενη "κοινοβουλευτική δημοκρατία" εξετράπη σε "κυνοβολευτική δημοκρατορία" (Μεταπολιτευτική Ιστορία των Ελλήνων).

  33. George avatar
    George 03/02/2012 03:22:44

    Ρε παιδιά τι λέμε?

    Ο ένας μιλάει για αεροναυπηγική!!! Αδελφέ η τελευταία φορά ήταν που πήγαν τους Αμερικάνους στο διαστημικό σταθμό. Η ΝΑΣΑ το ΄κοψε από τότε που έκανε ΜΠΟΥΜ to space shuttle.

    Ο άλλος για kaspersky antivirous & hackers. Μερικά από τα μεγαλύτερα μυαλά στην πληροφορική είναι Ρώσοι. Μην αρχίσω και αραδιάζω λεπτομέρειες μια που είναι και η δουλειά μου.

    Άλλο βέβαια αυτά και άλλο η δήλωση του Πούτιν.

    • Fanis avatar
      Fanis @ George 03/02/2012 04:10:43

      Κανε μας την χαρη και ..αραδιασε μερικα ..
      Μπραβο θα σου πουμε.

      Ειχα κατι νταβαριτς στη δουλεψη μου.
      Ζωα ειναι ..ζωα ....

      Απλα μου τους στελναν γιατι ηταν πιο φτηνοι.
      Το 1/3 της αμοιβης των Ελληνων.. νταβαριτς...
      Και μιλαμε "γκεγκηδες" ,σηκω πανω κατσε κατω ητανε...
      Και αμα βλεπω πουστιν ,για κυττα ρε λεω για κυττα ρε λεω...
      σε τι λαο (που)στηριζετε ,ρε λεω...

  34. fwteinh avatar
    fwteinh 03/02/2012 10:47:15

    Greece was deliberately robbed of possibilities to improve its economy, Russian Prime Minister Vladimir Putin said at the Russia Forum 2012 on Thursday (http://www.itar-tass.com/en/c154/332837.html).

    Σημειώνω το DELIBERATELY
    1. Done with or marked by full consciousness of the nature and effects;
    2. Arising from or marked by careful consideration
    3. Unhurried in action, movement, or manner, as if trying to avoid error

    και στην γλώσσα μας σημαίνει ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ, ΣΚΟΠΙΜΑ (Η λέξη deliberately δεν μεταφράστηκε στα ελληνικά σε καμιά μετάφραση της ομιλίας που διάβασα μέχρι τώρα!).
    Ο Πούτιν μιλάει πάντοτε ωραία, άμεσα με ευθύτητα και σαφήνεια (όπως όταν στην κοινή συνέντευξη με τον Καραμανλή για τον αγωγό, τον είχε ρωτήσει δημοσιογράφος για το αν είναι σωστό το να εξαρτάται η Ελλάδα ή η Ευρώπη μόνο από την Ρωσία για φυσικό αέριο και της απάντησε "Κοιτάξτε να δείτε, η Ρωσία δεν πουλάει ούτε γραβάτες ούτε...κιλότες (!!!)κλπ". Διορθώστε με αν κάνω λάθος). Από τέτοιους πολιτικούς νομίζω ακούμε καθαρή αλήθεια και δεν ψάχνουμε να βρούμε τα ψήγματά της σε μισόλογα.

    Αυτή η στάση των Ρώσων εύχομαι να την αφήσουν να έχει και αποτέλεσμα γιατί από εχθρούς χορτάσαμε εντός και εκτός συνόρων.

  35. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 03/02/2012 12:23:41

    Clientelist relations generate a multiplying effect, as members of clientelist networks are expected to reproduce the same pattern of incentives in their own sphere of command and influence as part of the commitments they have undertaken.

  36. TARAMAS avatar
    TARAMAS 03/02/2012 15:56:56

    Κάτω οι Δυτικοί Σωτήρες, Ζήτω οι Ρώσοι Σωτήρες!!

  37. jctergal avatar
    jctergal 04/02/2012 00:27:32

    Παρακολουθώ καιρό τα σχόλιά σου. Ουκ ολίγες φορές με έμμεσο κ άμεσο τρόπο στηρίζεις ΓΑΠ.

    Τον άνθρωπο που θα έπρεπε να είναι φυλακή για αυτά που έκανε.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ jctergal 06/02/2012 15:16:59

      Mois? Jamais!!

  38. titatam avatar
    titatam 04/02/2012 03:05:07

    Δηλαδή βρε παιδιά ,γιά να καταλάβω .....ο σημερινός Μ. Αλέξανδρος γιά σας είναι ο Αντ.Σαμαράς? Έλεος πιά με τους πολιτικούς!!!!!!!!!! Πότε θα συμορφοθούμε οι Έλληνες επιτέλους να σταματίσουμε τα ζήτω και τα μπράβο στους κάφρους τους πουλημένους τους προδότες ,όλους αυτούς τους τριακόσιους......έλεοςςςςςςςςςςςςς!!!! Καλά μας κάνους και θα μας ξεράνουν στην πείνα.Τι λένε οι άστεγοι έξω στο κρύο ,συμφωνούν και αυτοί με τον Αντώνη τον Μεγαλέξανδρο ή θέλουν τον Γιωργάκη ή τον Καρατζαφέρη ή τον Τσίπρα ή την Παπαρήγα,......γιά να μας πούν τη γνώμη τους ,σε εμάς που ακόμα δεν έχουμε βγεί στον δρόμο.........!!

  39. jctergal avatar
    jctergal 04/02/2012 12:56:45

    Ένας πολιτικός έκανε κάτι σωστό (Σαμαράς με Πούτιν) κ αμέσως να το υποβαθμίσουμε κ ν τον χαρακτηρίσουμε μια από τα ίδια.

    Ναι ο Αντώνης Σαμαράς συγκρινόμενος με προδότες τύπου ΓΑΠ (κανονικά θα έπρεπε να είναι υποψήφιοι για φυλακή) έχει μεγάλη διαφορά.

    Ο ΓΑΠ υπονομεύει την χώρα του. Μόνο αυτό που έκανε με την διόγκωση του ελλείμματος οδήγησε σε απώλεια ΔΕΚΑΔΩΝ δις από το Ελληνικό δημόσιο.