#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/04/2012 07:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζητείται σοβαρότης.....



Μια βδομάδα πριν τις εκλογές και το επίπεδο της πολιτικής αντιπαράθεσης στερείται σοβαρότητας. Εκτός από τον Αντώνη Σαμαρά, που προσπαθεί να μιλήσει για ένα σχέδιο για την επόμενη ημέρα, τα άλλα κόμματα διαγωνίζονται σε ένα απίστευτο ρεσιτάλ πολιτικής ανευθυνότητας με μόνο στόχο την ακυβερνησία για να μπορέσουν να αποσπάσουν κάποιο λάφυρο  την επομένη των εκλογών.

Ο Βενιζέλος, εδώ και καμιά δεκαριά μέρες, κλαψουρίζει  επειδή η ΝΔ, αρνείται να συμμετάσχει σ΄ένα προσχηματικό και κατ’ ευφημισμό διάλογο. Έτσι, αντί να μιλάει για την ουσία επικεντρώνεται στις διαδικασίες. Μου θυμίζει τα χρόνια μου στο Πανεπιστήμιο. Καμιά φορά οι συζητήσεις «επί της διαδικασίας» κρατούσαν τόση ώρα, ώστε όταν μπαίναμε στην ουσία, είχε αδειάσει το αμφιθέατρο!

Από την άλλη, χωρίς ίχνος σοβαρότητος υπόσχεται να μας βγάλει από το μνημόνιο...εντός τριετίας! Ποιος; Ο άνθρωπος που δεσμευόταν δημοσίως ότι δεν πάρει άλλα μέτρα και ότι θα έχουμε πλεόνασμα το πρώτο τρίμηνο του 2012! Τον  έχω ρωτήσει και άλλες φορές: Ας μας πεί  μια του εκτίμηση, ως Υπουργού Οικονομικών, που έπεσε ...μέσα! Μια δέσμευσή του που τήρησε! Στο μόνο πράγμα που ήταν συνεπής, ήταν η ...ασυνέπειά του!

Ο Αλέξης Τσίπρας φαντάζει εαυτόν Πρωθυπουργό! Δεν είναι κακό! Τα καφενεία είναι γεμάτα από πρωθυπουργούς μιας μέρας! Και ονειρεύεται   πολυμετοχικά κυβερνητικά σχήματα με την συντρόφισσα Αλέκα και τον επαναστάτη Πάνο! Για μια Αριστερή πρόταση διακυβέρνησης! Ουδείς ψόγος!  Ο καθένας δικαιούται να ονειρεύεται, ακόμα και αν χτίζει παλάτια στην άμμο.  Όμως, στην πολιτική τα πράγματα είναι δεδομένα και τα νούμερα της  κοινοβουλευτικής αριθμητικής αμείλικτα. Δεν βγαίνουν! Μήπως τελικά ο Αλέξης ρίχνει στην πυρά αυτά τα σενάρια για να συνεργαστεί στο τέλος με το ΠΑΣΟΚ; Γιατί άμα μπήκε μέσα του ο ...διάβολος του κυβερνητισμού, τότε μπορεί να συνεργαστεί με όλους! Εδώ προσφέρεται να τα βρεί με τον Καμμένο!

Ο Πρόεδρος των ΑΝΕΛ από την Πάτρα διακήρυξε ότι στις 7 Μαΐου θα αναλάβει τις ευθύνες διακυβέρνησης της χώρας! Που το στηρίζει αυτό; Προφανώς στον αέρα που του έδιναν  οι δημοσκοπήσεις. Ας του θυμίσει κάποιος ό,τι και στον Τσίπρα κάποτε έδιναν 20% και στον Αβραμόπουλο, ομοίως! Για φανταστείτε μια κυβέρνηση Καμμένου την 7η Μαΐου;

Η Παπαρήγα δηλώνει πάλι ότι δεν θα συμμετάσχει σε καμιά κυβέρνηση και πως αν της δοθεί εντολή σχηματισμού κυβέρνησης θα την καταθέσει αμέσως. Καταρχήν αυτό συνιστά πρόκληση προς τη δημοκρατική λειτουργία του Συντάγματός μας, αλλά πέραν αυτού, τότε γιατί συμμετέχει στην εκλογική διαδικασία, αφού δεν φιλοδοξεί να κυβερνήσει;

O γνωστός Καρατζαφέρης προσπαθεί να μας κάνει να ξεχάσουμε τις οβιδιακές μεταμορφώσεις του και ως συνήθως ψαρεύει σε θολά νερά. Αλήθεια, εκείνος ο Κύρτσος μήπως έχει ...εξαφανισθεί κάπως; Γιατί δεν τον βλέπω όσο δραστήριο θα περίμενα.

Ο Φώτης Κουβέλης έχει αλλάξει εκατό φορές θέσεις. Άλλες φορές είναι ανοικτός για συνεργασίες και άλλες πάλι όχι! Επιτέλους, ας μας πεί τι θέλει για να τελειώνουμε! Μυστικό το κρατάει; Η μισή κοινοβουλευτική του ομάδα ήταν με το ΠΑΣΟΚ. Ως ανάχωμά του λειτουργεί!

Η Ντόρα  περιφέρεται στα κανάλια και αυτοεπαίρεται οτι το κόμμα της είναι το πρώτο που μίλησε ευθαρσώς για τις συνεργασίες. Συγνώμη, αλλά ένα κόμμα που δεν μπαίνει στη Βουλή γιατί άλλο θα μπορούσε να μιλήσει; Για την κατάκτηση της αυτοδυναμίας;

Εκείνη η έρμη η Κατσέλη (που δεν έχει ούτε το ένα δέκατο της προβολής που τα ΜΜΕ γενναιόδωρα προσφέρουν στη Ντόρα) αγωνίζεται να μας πείσει ότι το Μνημόνιο ήταν ...κακό, ενώ το υπηρέτησε ως Υπουργός! Αμάν μ΄αυτούς τους Πασόκους!  Όταν χάνουν το υπουργιλίκι, ανοίγουν τα στόματά τους!

Αν η προεκλογική εκστρατεία κρατούσε δυο-τρείς βδομάδες παραπάνω, οι περισσότεροι απ’ αυτούς θα έψαχναν την ψήφο τους το βράδυ των εκλογών. Προσωποπαγή σχήματα, εσμός ετερόκλητων συμφερόντων, σήκωσαν σημαίες ευκαιρίες και προσπαθούν να κοροϊδέψουν ένα ταλαιπωρημένο λαό, που έχει προ πολλού ξεπεράσει τα όρια της αντοχής του.

Ντροπή....

Αυτοί οι άνθρωποι θα σχηματίσουν κυβέρνηση και θα κληθούν να χειριστούν πολύπλοκα οικονομικής φύσεως προβλήματα την επομένη των εκλογών; Ποιός θα τους πάρει στα σοβαρά;

 Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 28/04/2012 07:54:34

    Kαλημέρα, σε όλους.
    Το σημερινό κύριο άρθρο του Βήματος:

    Τσίπρα ακροβασίες:
    "Στην πολιτική οι ακροβασίες είναι αλήθεια συνηθισμένες. Είναι η φύση της πολιτικής που τις επιτρέπει και ίσως τις ενθαρρύνει. Αλλωστε χωρίς ρίσκο κανείς δεν πήγε μπροστά. Ωστόσο έχουν και οι ακροβασίες όρια. Χωρίς αρχές, τείνουν προς τον τυχοδιωκτισμό.

    Οπως συμβαίνει τελευταίως με τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ, ο οποίος έκανε την γκέλα με την πρόταση- πρόσκληση προς τον Καμμένο και θέλει να βγει κι από πάνω. Μετά του φταίει η διαπλοκή και ο κακός καιρός. Αλλά δεν είναι η μόνη ακροβασία που επιχείρησε τις τελευταίες ημέρες. Η επιχειρηθείσα επί σκοπώ παραποίηση των εννοιών της «εντολής σχηματισμού κυβέρνησης» με την «διερευνητική εντολή» είναι πιο επικίνδυνη.

    Τι θέλει να πει δηλαδή ο ποιητής; Οτι θα λάβει τη διερευνητική εντολή και χωρίς να έχει δεδηλωμένη υποστήριξη 151 βουλευτών θα απαιτήσει από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας να του δώσει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης ώστε να πάει στη Βουλή να τη διεκδικήσει, αφού προηγουμένως ζητήσει από το λαό να κατέβει στο Σύνταγμα προκειμένου να ασκήσει την δέουσα πίεση; Αν ερμηνεύουμε σωστά τον ποιητή, τότε η ακροβασία ξεπερνά και τον συνήθη ανέμελο τυχοδιωκτισμό και τείνει προς την συνταγματική εκτροπή.

    Δυστυχώς δεν τα ζυγίζει καλά τα λόγια του ο κ. Τσίπρας. Είναι πιθανώς ο ενθουσιασμός της νιότης που τον παρασέρνει. Οφείλει ωστόσο να γνωρίζει ότι με το Σύνταγμα δεν παίζουμε."

  2. 0030salvador avatar
    0030salvador 28/04/2012 08:21:11

    Καλημέρα
    ζητάμε σοβαρότητα αλλά επιτέλους να την ζητήσουμε και απο τον ελληνικό λαό,αυτός στις 6 του Μάη θα έχει τον τελευταίο λόγο.
    Θα παρασυρθεί (το έχει κάνει ουκ ολίγες φορές)απο τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα;θα αφήσει σοφιστές και ανακυκλωμένους οπορτουνιστές να τον οδηγήσουν στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα;θα δείξει στο πασόκ που κατέστρεψε ηθικά και υλικά την χώρα ότι δεν έχει να περιμένει τίποτα απο αυτό αυτές τις κρίσμες ώρες παρά μόνο την αυτοκριτική του;
    Θα δώσει επιτέλους στον μόνο σοβαρό πυλώνα της πολιτικής ζωής του τόπου,τον Αντώνη Σαμαρά την δύναμη να τα αλλάξει όλα;και όταν λέω όλα εννοώ όλα απο το κόμμα μας που όταν κέρδιζε κυβερνούσε με οριακές πλειοψηφίες άρα ισορροπίες ελέω εκλογικών νόμων μέχρι το κατασυκοφαντημένο κράτος που τελικά όμως είμαστε όλοι εμείς.
    Εν τέλει θέλουμε να αλλάξουμε,η απλά να μας χαιδέψουν τα αυτιά βαυκαλιζόμενοι ότι καποιοι άλλοι πάντα φταίνε;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ 0030salvador 28/04/2012 15:49:11

      Δεν έχεις άδικο...

  3. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 28/04/2012 08:42:29

    Kώστα γιά να άρχισες να επικαλείσαι το "Βήμα" προεκλογικά κάτι δεν παέι καλά ...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ EVANGELOS 28/04/2012 15:48:27

      Μην ψάχνουμε για φαντάσματα....
      Εχει τη σημειολογία του το άρθρο.

      • EVANGELOS avatar
        EVANGELOS @ Κώστας Ροδινός 30/04/2012 06:34:52

        σημειολογία κατά τους "άλλους" είχε και όταν εξηγούσε το "αναγκαστικόν" του Γιωργάκη το '09 ή το "επιβεβλημένο" του Σημίτη το '00 κ.ο.κ. ...

        κατ εμέ η προς όλες τις κατευθύνσεις επίθεση (και ειδικά με επίκληση φυλλάδων τύπου "Βήματος") είναι τακτικό και στρατηγικό λάθος ... οδηγείτε τους -ίσως πρόσκαιρα- επιθυμωντες να ενεχυριάσουν την ψήφο τους στην αριστερά σε "μόνιμη κατάθεση" ... θα δούμε ποιός έχει δίκιο το βράδυ της Κυριακής

  4. NONOS avatar
    NONOS 28/04/2012 08:45:57

    "Δυο..(ειναι παραπάνω) γαιδαροι μαλωνανε σε ξενο αχυρώνα" ευγενείς πόθοι "αλογων" ανθρώπων που νομίζουν πως η διοικηση μιας χώρας ειναι "παίξε γέλασε"..εκ του ασφαλούς κι εγω γίνομαι "πάπας"..τη δευτερα ξυρίζουν το γαμπρό κι ας σοβαρευτούμε ολοι μας γιατι ο Σαμαράς απο Δευτέρα μας χρειάζεται ολους δε περισσευει κανείς .Ολοι μαζί για τη νικη της ΝΔ ,η κατασταση ειναι πολυ σοβαρή και το οποιοδήποτε "συναισθηματικό λάθος στην ψήφο" μετα δεν διορθώνεται...........

  5. S.P. avatar
    S.P. 28/04/2012 08:49:19

    Το "Βήμα" ο εκφραστής της αστικής τάξης (υπάρχει στην Ελλαδα ;) !!!Ο ΔΟΛ τηρεί το Σύνταγμα εδώ και 35 χρόνια!!! χα, χα, χα!!!
    Ήταν μέλος ΔΕΠ ο κ. Ψυχάρης όταν έγινε προϊστάμενος του Αγίου Όρους, ως το Σύνταγμα ορίζει;

  6. nikos17 avatar
    nikos17 28/04/2012 08:50:38

    δεν είμαι νομικός, ούτε έμπειρος στα πολιτικά. Μπορεί κάποιος να μας πεί, από το 2009 μεχρι σήμερα, πόσες και ποιες συνταγματικές εκτροπές έγιναν?

    • ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ avatar
      ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ @ nikos17 28/04/2012 12:58:07

      Να συμπληρώσω αγαπητέ φίλε , ότι όχι μόνο διατάξεις του Συντάγματος ΔΕΝ έχουν εκτελέσει κατά την άσκηση των καθηκόντων τους , αλλά και τους Νόμους που κατέθεσαν και ψήφισαν οι ίδιοι (για το ΠΑ.ΣΟ.Κ. αναφέρομαι) ΔΕΝ εκτελούν όταν θίγονται"δικοί τους" άνθρωποι ...

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ nikos17 28/04/2012 22:35:42

      > από το 2009 μεχρι σήμερα, πόσες και ποιες συνταγματικές εκτροπές έγιναν

      Γιατί περιορίζεσθε στα μετά του 2009; Και τι συνιστά συνταγματική εκτροπή;

      Αν η εξουσία πηγάζει από τον κυρίαρχο λαό, όπως ορίζει το Σύνταγμά μας, πότε ρωτήθηκε ο λαός αν πραγματικά θέλει Ε.Ε., ευρώ, ευρωσύνταγμα, ολυμπιακούς αγώνες, διέλευση ξένων στρατευμάτων από τη χώρα κατά τη διάρκεια του πολέμου στην πρώην Γιουγκοσλαβία, για αποστολή ελληνικών δυνάμεων (κατοχής) στο Αφγανιστάν;

      Φρονείτε ότι η πολιτεία μας παρείχε τόσα χρόνια ισονομία στους πολίτες της;

      Επίσης τα πολιτικά παιγνίδια γύρω από την εκλογή προέδρου δημοκρατίας τα θυμάσθε;

      Πρέπει να παλέψουμε πολύ όλοι για να ξαναδώσουμε στο Σύνταγμα τη χαμένη του τιμή και αξία.

  7. yianna avatar
    yianna 28/04/2012 09:09:04

    Καλημέρα,
    Δεν με ξενίζουν τα τεκταινόμενα. Προφανώς ο ΣΥΡΙΖΑ βλέποντας τον καταποντισμό του ΠΑΣΟΚ και τις τρέχουσες μετρήσεις, θεωρεί ότι μπορεί να βρεθεί τρίτο κόμμα ώστε να πάρει διερευνητική εντολή. Θεμιτό το θεωρώ, δημοκρατία έχουμε. Κόπτεται τώρα το ΒΗΜΑ για συνταγματικές εκτροπές ? Εδώ σαράντα χρόνια ΠΑΣΟΚ έχουμε ουκ ολίγα παραδείγματα.
    Η ΝΔ θα πρέπει να παλέψει την τελευταία εβδομάδα στο θέμα της αξιοπιστίας, δηλαδή να πείσει ότι είναι η μόνη αξιόπιστη λύση για τη διακυβέρνηση της Χώρας. Μεγάλος αριθμός νεοδημοκρατών είναι απίστευτα θυμωμένος και πρέπει να πεισθεί να επανακάμψει.

  8. Mara avatar
    Mara 28/04/2012 09:09:15

    Πολύ καλημέρα σε όλους!!!

    Ότι και να λένε..., ότι και να κάνουν..., όσο και άν προσπαθούν..., όποιοι και άν είναι αυτοί...., σε 7 ημέρες η Ελλάδα θα γυρίσει σελίδα ΘΕΛΟΥΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ τελεία και παύλα.

    Το βαρύ κλίμα που υπήρχε, έχει αλλάξει.
    Τα συναισθήματα θυμού και οργής που είχαν καταστήσει τον κόσμο αμετάπειστο, με δυό... κουβέντες μεταβάλονται αμέσως σε προβληματισμό και σε λίγη ώρα σε αισιοδοξία ότι υπάρχει σχέδιο και ελπίδα να αλλάξουν όλα..., να ξεκολλήσει η Ελλλάδα από τον βούρκο που μας βύθισαν οι αλητήριοι.
    Καταλαβαίνουν ότι ΜΠΟΡΟΥΜΕ να φύγουμε μπροστά ως χώρα, όσο και αν προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο....

    Αγαπητοί μου, μία εβδομάδα έμεινε...
    Βγείτε έξω... μιλήστε με τους φίλους και τους γνωστούς σας, μεταδώστε την αισιοδοξία και την ελπίδα!
    Διώξτε την κατήφεια και την ηττοπάθεια.
    Είναι πλέον περισσότερο εύκολο από ότι φαντάζεστε...

  9. juliet avatar
    juliet 28/04/2012 09:23:19

    Kαλημέρα,
    και στην ερώτηση θες αυτοδυναμία ή συγκυβέρνηση απαντάς.
    Αυτοδυναμία ξέρω ποιόν θα βρίζω και ξέρω που θα ζητήσω ευθύνες και ποιός θα μπορέσει με πρόγραμμα να μας βγάλει από το τέλμα.
    Συγκυβέρνηση σημαίνει ΟΛΟΙ μαζί στο φαγοπότι και στην ακυβερνησία και ΟΛΟΙ ΑΘΩΟΙ.

    • S.P. avatar
      S.P. @ juliet 28/04/2012 09:30:39

      Juliet, Καλημέρα. Έτσι ακριβώς γίνεται. Αυτό που μας περιμένει από τις συμμαχικές κυβερνήσεις είναι αυτό που περιγράφεις! Θυμάμαι την οικουμενική και τον μακαρίτη παλαιοκoμματικής νοοτροπίας Γεννηματά, τα έριχνε πάντα στους άλλους, για ότι δεν προχωρούσε. Έτσι κάνανε και οι άλλοι.

      • juliet avatar
        juliet @ S.P. 28/04/2012 10:23:34

        S.P
        Καλημέρα ,έχεις δει κανέναν ν'αναλαμβάνει ευθύνες ; σκέψου και αν έχει τη δυνατότητα να τις φορτώσει και σ' άλλον.Πάω να ταίσω και μικρά γατάκια ,σκοτώθηκε η μανούλα του .
        Με αγάπη από τη Πατρίδα.

        • juliet avatar
          juliet @ juliet 28/04/2012 10:26:41

          δυό μικρά .....

  10. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 28/04/2012 09:57:05

    Αν η ΝΔ δεν πετύχει καθαρό προβάδισμα, η Ελλάδα θα συνεχίσει να αιμορραγεί μέχρι να στερέψει.
    Ακόμη κι αυτοί που αρκούνται σε κυβέρνηση συνασπισμού γνωρίζουν πως αν δεν υπάρξει μία ηγεμονική πολιτική δύναμη, θα βιώσουμε ασκήσεις "σοσιαλιστικού"
    ονείρου.

  11. xbab avatar
    xbab 28/04/2012 10:12:22

    "Η ΝΔ θα πρέπει να παλέψει την τελευταία εβδομάδα στο θέμα της αξιοπιστίας, δηλαδή να πείσει ότι είναι η μόνη αξιόπιστη λύση για τη διακυβέρνηση της Χώρας. Μεγάλος αριθμός νεοδημοκρατών είναι απίστευτα θυμωμένος και πρέπει να πεισθεί να επανακάμψει." - Απόσπασμα από σχόλιο της yianna.
    Αυτό πρέπει να κάνει η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ....

  12. airman avatar
    airman 28/04/2012 10:20:25

    Οι μάσκες πλέον έπεσαν. Τα διάφορα συμφέροντα, οι διαπλεκόμενοι, το ''σύστημα ΠΑΣΟΚ'' και οι ''διαφημιστές'' τους έκαναν ότι μπορούσαν για να παραμείνουν ''γαντζωμένοι'' στην εξουσία με οποιοδήποτε τρόπο.
    Επειδή γνώριζαν τα αποτελέσματα που θα είχαν οι επιλογές τους, πρώτα ''δημιούργησαν'' τη ΔΗΜΑΡ με σκοπό να ''μεταγγίσουν'' τη δυσαρέσκεια σε ''φιλικό δοχείο'', ώστε στη συνέχεια να μετατρέψουν ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ σε ''συγκοινωνούντα δοχεία''.
    Η ΔΗΜΑΡ ενισχύθηκε δημοσκοπικά, ώστε αφενός να φανεί ότι αποτελεί εναλλακτική επιλογή με δυναμική και αφετέρου να υπάρχει ''εφεδρεία'' ποσοστών. Όμως το ΠΑΣΟΚ κατέρρευσε και η ΔΗΜΑΡ έπρεπε να ''ξεφουσκώσει'' εγκαίρως και να εμφανιστεί ότι το ΠΑΣΟΚ ανακάμπτει (ιδιαίτερα εν αναμονή της ''εκλογής'' νέου Προέδρου). Το εγχείρημα τελικά δεν πέτυχε.
    Ο κ. Καμμένος, ο οποίος εγκαίρως και αυτός είχε πάρει θέση με τη στάση του εντός Βουλής, ''επιστρατεύθηκε'' ως ''εφεδρεία''. Στήθηκε άλλο ''μαγαζί'' με τον ίδιο στόχο αλλά από διαφορετικό ''δρόμο''. Αφού το αρχικό σχέδιο δεν ''βγήκε'', έπρεπε τουλάχιστον να αποτραπεί η αυτοδυναμία της Νέας Δημοκρατίας. ''Φούσκωσαν'' τα πανιά του κ. Καμμένου (που δε θέλει και πολύ), δόθηκε η δυναμική που επιθυμούσαν.
    Έπρεπε όμως να υπάρχει και προοπτική σηματισμού Κυβέρνησης μετά τις εκλογές. Και τότε άρχισαν τα ''ανοίγματα'' προς το ΣΥΡΙΖΑ, ακολούθησε η ''συμπόρευση'' με τον κ. Δημαρά (χωρίς άρμα) και τέλος ο κ. Καμμένος έκανε και τη δήλωση ''ούτε νεκρός δεν θα συνεργαστώ με τη Νέα Δημοκρατία''.
    Τώρα που ούτε αυτή η ''συνταγή'' δεν έχει αποτέλεσμα, ο κ. Τσίπρας (που πρότεινε συνεργασία αριστερών δυνάμεων τουλάχιστον στις μονοεδρικές) έφτασε στο σημείο να μιλάει για προοπτική σχηματισμού Κυβέρνησης με την κ. Παπαρήγα ως Πρωθυπουργό!
    Και ενώ συμβαίνουν όλα αυτά ο κ. Βενιζέλος ασχολείται με τη μη διεξαγωγή debate, κάνοντας λόγο για απαξίωση του δημοκρατικού διαλόγου. Απευθύνει δε πρόσκληση σε όσα κόμματα είχαν συγκροτήσει Κοινοβουλευτική Ομάδα στην προηγούμενη Βουλή (ο κ. Κουβέλης ''ενισχύθηκε'' από βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και ο κ. Καμμένος συγκρότησε την τελευταία στιγμή) να συμμετάσχουν σε ένα τηλεοπτικό ''διάλογο''. Που αλλού θα μπορούσε να μαζευτεί η ωραία ''παρέα''; Μα φυσικά στο MEGA!
    Δεν το βάζουν κάτω μέχρι την τελευταία στιγμή. Γι' αυτό δεν μπορεί παρά να ενταθεί η προσπάθεια στην τελική ευθεία.
    Όλοι μαζί για να βρεθεί η μεγάλη παράταξη όσο πιο ψηλά γίνεται!
    Για να δώσουμε στον Αντώνη Σαμαρά περίσσευμα δύναμης!
    Από αύριο ώρα που περνάει δεν ξαναγυρνάει!

  13. S.P. avatar
    S.P. 28/04/2012 10:40:24

    Κρίμα!!!

  14. Παύλος avatar
    Παύλος 28/04/2012 11:18:49

    Καλημέρα σε όλους.
    Καλή δύναμη και πίστη στον αγώνα για κάτι καλύτερο σ' αυτή τη χώρα.
    Το σύστημα βρυχάται ποικιλοτρόπως, αλλά:
    "......Ού φοβηθήσομαι από μυριάδων λαού, των κύκλω συνεπιτίθεμένων μοι " !

  15. franc avatar
    franc 28/04/2012 11:26:54

    Πάντως εγώ πλέον δεν ανησυχώ. Ολος ο κόσμος έχει αντιληφθεί οτι η κρίση δεν οφείλεται στην Ελλάδα. Οτι η Goldman Sachs επιχειρεί να καταλάβει την εξουσία της Ευρώπης έχοντας διεισδύσει στίς κυβερνήσεις των 2 αρχαιότερων χωρών της Ενωσης, Ελλάδας και Ιταλίας. Εχει καταλάβει την ΕΚΤ τοποθετώντας διοικητή της έναν υπάλληλό της, τον Μάριο Νράγκι. Χρησιμοποιεί κατα βούληση τους οίκους αξιολόγησης για να βαθαίνει την κρίση και να αδρανοποιεί τους λαούς. (Αλήθεια που είναι ο Ευρωπαικός οίκος αξιολόγησης που μας υποσχέθηκε ο Σαρκοζί?) Οι Ευρωπαίοι πολιτικοί με πρώτους, ως συνήθως τους Γάλλους, φαίνεται οτι ξεθαμπώθηκαν απο την λάμψη του Νεοφιλελευθερισμού και ο ένας μετα τον άλλο συνειδητοποιούν τον κίνδυνο.
    Ολοι οι οικονομολόγοι συμφωνούν οτι και για την Ευρώπη η μοναδική λύση είναι αυτή που εφαρμόζουν με επιτυχία οι ΗΠΑ απο το 2007, ήτοι τύπωμα χρήματος μέχρι να αναστραφεί η ύφεση τουλάχιστον . Αν η ύφεση από -5 φτάσει στο 0 δεν θα έχουμε καθόλου πληθωρισμό όπως δεν έχουν και στις ΗΠΑ.
    Επομένως το μνημόνιο πρέπει να ακυρωθεί εδώ και τώρα. Με την ψήφο μας πρέπει να απαντησουμε ΟΧΙ στην Goldman Sachs πρώτα. Μετά θα τακτοποιήσουμε τα του οίκου μας . Οταν ο εχθρός είναι εντός των τειχών δεν μπορούμε να ασχολούμαστε με την καθαριότητα. Πρέπει πρώτα να τον βγάλουμε έξω...Δεν είναι δυνατό να πληρώνουν οι Ελληνες ιδιωτικοί υπάλληλοι ενα " εθνικό χρέος" που βάσει εισαγγελικού πορίσματος δημιουργήθηκε απο κοινού απο τους "δανειστες" (Bundesbank) τους λαδωθέντες υπουργούς Τσοχατζόπουλος-ΚΥΣΕΑ και τους εργολάβους (Ferostahl κλπ.) Δεν πρέπει να πιάσουμε κανέναν στόχο του μνημονίου άν πρώτα δεν αφαιρεθεί το παράνομο χρέος που αποδεδειγμένα πλέον υπάρχει. Κανείς δεν θα τολμήσει να μας τιμωρήσει και ιδιαίτερα αυτοί που είναι συνένοχοι στο έγκλημα σε βάρος εκείνων των Ελλήνων που δεν φάγαμε ούτε δεκάρα μαζί με τους Πάγκαλους και τους Ξένους συνεργάτες τους.

  16. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 28/04/2012 11:37:32

    Κατακερματισμός του πολιτικού σκηνικού. Κίνδυνος αστάθειας. Άνοδος των άκρων (ΧΑ).Αν τα επιβεβαιώσει αυτά η κάλπη θα έχουμε τη χειρότερη Βουλή στη δυσκολότερη στιγμή για τη χώρα. Από άποψη πολιτικού προσωπικού ενδέχεται να μπει πολύ σκάρτο πράγμα, κυρίως από τα δεξιά κομματίδια και άλλα,όμως, που πορεύονται με σημαία τους το λαϊκισμό.
    Υπάρχει περίπτωση εμείς να πηγαίνουμε ξυπόλυτοι στα αγκάθια ενώ η κρίση στην Ευρώπη θα συνεχίζεται.

    • franc avatar
      franc @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 28/04/2012 13:06:26

      Aν πάμε όπως λες ξυπόλυτοι στ' αγκάθια έχουμε ελπίδες να μας λύσουν το πρόβλημα οι Ευρωπαίοι, μαζί με τα δικά τους. Αν πάμε με αυτούς που μας επιβάλλουν η Lagarde & η Goldman Sachs, δεν υπάρχει ελπίδα σωτηρίας. Ολο το "αίμα" της χώρας θα περάσει στις Υπερτράπεζες και μάλιστα τράνζιτ μέσω του ειδικού λογαριασμού που δυστυχώς αναγκάστηκε να υπογράψει και ο Σαμαράς... Η δε νεολαία, το μέλλον μας, θα φύγει και καλά θα κάνει για να γλυτώσει. Αν τα επόμενα 10 χρόνια πετύχουμε να αυξήσουμε (λέμε τώρα) τον μισθό των νέων κατα 100%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! , (απο 500 ευρώ στα 1000)ποιός νέος θα κάνει παιδιά μ' αυτό το εισόδημα?Καί μάλιστα φορολογητέο?
      Τα επόμενα 10 χρόνια οι γεννήσεις θα είναι σίγουρα κάτω από 1 παιδί κάθε δύο ζευγάρια. Λέει κανένας πολιτικός συμπεριλαμβανομένου του Σαμαρά κάτι επ' αυτού? Αν δεν πούμε τώρα ΟΧΙ , μπαίνουμε στην εποχή του νεοραγιαδισμού. Οπως λέει κι ο ποιητής:
      "πέντε αιώνες δύσης
      εθνικής θα ζήσεις
      από δω και μπρος
      με αγγλικές αλφαβήτες
      μαλλιαροί μου Ελλαδίτες
      θλιβερές μου πορδές."
      Οι Γερμανοί αν πούμε ΝΑΙ στο μνημόνιο θα μας πούν πολύ σωστά πάρτε κι άλλα μέτρα αφου τα αντέχετε. Και θα έχουν δίκιο...

      • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
        ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ franc 28/04/2012 14:18:31

        Το Σαμαρά δεν τον επιβάλλει καμία Λαγκάρντ. Αντιθέτως είχε κάνει δήλωση υπερ της συνεργασίας και όχι της αυτοδυναμίας Σαμαρά.
        Βλέπω οτι περιμένεις να σου λύσουν τα προβλήματα οι Ευρωπαίοι. Δεν είναι έτσι ακριβώς. Πρέπει και μεις να κάνουμε πράγματα από μόνοι μας. Ξυπόλυτος στα αγκάθια σημαίνει οτι ούτε εντός της χώρας θα μπορούν να γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές, ούτε από την Ευρώπη θα είμαστε ικανοί να διεκδικήσουμε πειστικά. Οι ασυναρτησίες του Καμμένου και τα επαναστατικά του Τσίπρα δεν πιάνουν μια εκεί πέρα, δεν κατάλαβες οτι είναι για εσωτερική κατανάλωση;
        Ο Σαμαράς έβαλε ως προτεραιότητα τη στήριξη των πολύτεκνων και αυτό δείχνει μέριμνα για το δημογραφικό.
        Ακόμη και για να αυξηθούν οι μισθοί πρέπει να παραχθεί πλούτος, πρέπει να είμαστε παραγωγικοί . Γιαυτά ο Σαμαράς έχει σχέδιο. Για να αυξηθεί η αγοραστική σου δύναμη πρέπει να πέσουν οι τιμές. Ο Σαμαράς μίλησε για την πτώση των τιμών.
        Και τέλος, έχω βαρεθεί να σας ακούω να μιλάτε για τους νέους συνέχεια λες και καταφερατε τίποτα 40 χρόνια, για να σας ακούσουμε και πάλι. Αλλάξτε μυαλά επιτέλους, είναι η τελευταία ευκαιρία να διορθώσετε όλα τα λάθη της μεταπολίτευσης αρκεί να δώσετε σε μας τους νέους την ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Είναι το τελευταίο που απέμεινε, το τελευταίο που δεν ισοπεδώσατε πλήρως. Πραγματική ευκαιρία και ελπίδα για το μέλλον δίνει μόνο ο Σαμαράς τώρα γκε-γκε; Θα σας δω τι θα κάνετε στην κάλπη και πόσο σας νοιάζει η νέα γενιά ή αν παραμένετε ακόμη κολλημένοι στο αρρωστημένο παρελθόν σας που κατέστρεψε τα πάντα.

  17. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 28/04/2012 12:05:57

    Δυστυχώς, μεγάλη έλλειψη από πολιτικά πρόσωπα στοιχειώδους σοβαρότητας.
    Ένδεια, φτώχεια και σ΄αυτό το επίπεδο.
    Ο μόνος που ξεχωρίζει, σαν το διαμάντι μέσα στ΄άχυρα, είναι ο Σαμαράς, άριστος, συγκροτημένος, με πρόγραμμα και λόγο εφαρμόσιμο, με όραμα για το μέλλον. Ούτε στη σύγκριση δεν αντέχουν οι ¨δήθεν¨ , οι εμπνευστές των μνημονίων και των οριζοντίων περικοπών, οι εμπνευστές των χαρατσιών, οι καρπαζοεισπράκτορες των Βρυξελλών.
    Αναρωτιώμαστε ακόμη τι πρέπει να πράξει ο ψηφοφόρος; Μα είναι φως φανάρι.
    Να δώσει ένα καλό μάθημα στους σαλτιμπάγκους της πολιτικής, στους μέτριους, στους κάτω του μετρίου, στους αδαείς, στους ανεύθυνους, στους κομπλεξικούς, στους επικίνδυνους, στους ουτοπικούς, στους διαπλεκόμενους, στους άγουρους, στα παλληκάρια της μιας μέρας.

  18. ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ avatar
    ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 28/04/2012 13:14:27

    Φίλε Αδέξιε -Δεξιέ
    Θα σταθώ μόνο σε ότι γράφεις για τον Τσίπρα για δύο και μόνο λόγους:
    1) Ο πρώτος είναι γιατί γουστάρω το νεανικό πολιτικό του θράσος και ο
    2) Ο δεύτερος γιατί έχει κάνει όλους μας να ασχολούμαστε μαζί του κριτικά, άρα κάτι έχει να πει.
    Έτσι λοιπόν, αν και του αναγνωρίζεις το δικαίωμα να ονειρεύεται πρωθυπουργίες, ουσιαστικά τον ΄΄ μαλώνεις ΄΄ γιατί τα πολιτικά νούμερα δεν βγαίνουν. Ξέρεις καλά φαντάζομαι εκείνο το στίχο του τραγουδιού που λέει ότι ΄΄όποιος στον πόλεμο πάει για να πεθάνει, τον πόλεμο τον χάνει΄΄; Καλά κάνει λοιπόν ο ΄΄μικρός΄΄ και ζητάει τα μέγιστα. Μόνο έτσι μπορεί να πάρει αυτό που θέλει. Αντίθετα από την άλλη πλευρά (τη δική μας εννοώ), βλέπουμε μιζέρια , κατήφεια και ηττοπάθεια(στους πολιτικούς - πολιτικάντηδες κυρίως της επαρχίας). Θεωρούν το 28% τρομερή επιτυχία και ούτε περνάει από το μυαλό τους το 35%.
    Τον μέμφεσαι για τις προτάσεις συνεργασίας του.
    Γιατί; Είναι συνεπής στην ιδεολογία του και προτείνει σε όλους τους ΄΄ ομόσταυλους ΄΄ του συνεργασία. Το γεγονός της δειλίας του ΚΚΕ στις ευθύνες (ή κατ΄αυτούς αντισυστημικής συνέπειας) και του επαμφοτερισμού της ΔΗΜ.ΑΡ γιατί να τον ακουμπά; Είναι δικό τους πρόβλημα.
    Όσο για την ντρίπλα με τους Αν.Ελ. , μαγκιά του απέναντι στους απολιτίκ νέους που είναι οργισμένοι. Ο νέος ηλικιακά άνεργος ή κακοπληρωμένος εργαζόμενος δεν βλέπει -δυστυχώς- ιδεολογίες αλλά υπεύθυνους για την κατάντια του.
    Επομένως αν πάρει - τσιμπήσει 1% από αυτούς που απλώς έψαχναν ένα αντιμνημονιακό κόμμα είναι ασφαλώς επιτυχία.
    Τώρα γιατί κάνω εγώ - δηλωμένος οπαδός του ριζοσπαστικού φιλελευθερισμού- τον δικηγόρου του ΄΄μικρού΄΄;
    Νομίζω ότι βγαίνει η απάντηση από τα σχόλιά μου.
    Θα ήθελα πολλούς αγωνιστές της ιδεολογίας τους σαν και αυτόν στην παράταξή μου και όχι κομματικούς ΄΄μπεμπέδες΄΄ του σωλήνα όπως τους ζήσαμε από τα πανεπιστημιακά μας ακόμη χρόνια.
    Θα ήθελα αισιόδοξους ΄΄μαξιμαλιστές΄΄ πολιτευτές στον νομό μου και όχι ανακυκλωμένα γέρικα προϊόντα αλλά και ΄΄ζόμπι΄΄ του παρελθόντος (ασχέτως αν κάποια αποσύρθηκαν κακήν κακώς την τελευταία στιγμή).
    Τέλος θα ήθελα κάποιους ΄΄μάγκες΄΄ - που κάνοντας ακόμη και λάθη- να μπορούσαν να τσαλακώσουν την εικόνα τους λέγοντας κάποια ΄΄όχι΄΄ στο ΄΄Μούγκα τσάνελ ΄΄ φτύνοντας το και καταγγέλλοντος το.
    Είναι κρίμα ο αγώνας να δίνεται μόνο από μία μικρή ομάδα - έστω και δυναμικών ανθρώπων - και ο μηχανισμός πανελλαδικά να είναι από τη μία μουδιασμένος, φοβικός , ηττοπαθής και από την άλλη να υπάρχουν κάποια γκρίζα ανθρωπάκια που άρχισαν να ΄΄ράβουν ΄΄ κουστούμια.
    Τελειώνοντας , Αδέξιε Δεξιέ, πιστεύω ότι κατάλαβες ότι τα λέω ΄΄στη νύφη΄΄ για να τα ΄΄ακούσει η πεθερά΄΄, και όχι σε σένα.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 28/04/2012 15:26:44

      φίλτατε Βουκεφάλα,
      και εγώ ήθελα από το 1980 τη ...Σίντυ Κρώφορντ, αλλά ...ματαίως!
      Ούτε στα όνειρα δεν ήρθε η ...άκαρδη!

  19. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 28/04/2012 14:02:51

    Ξεχάσαμε τους οικολόγους.Τους ακούσατε στην συνέντευξη τύπου;Τους
    άκουσα στο ραδιόφωνο.Κρίμα γιατί εκείνη την ώρα θάθελα να βλέπω το
    περισπούδαστο ύφος τους ,που συνήθως διαθέτουν.Αυτοί δεν θέλουν να αξιοποιήσουμε τίποτε από τον πλούτο που διαθέτουμε.Ούτε τον επίγειο,
    ούτε τον υπέργειο ούτε τον υποθαλάσσιο.Ούτε τον χρυσό,γιατί θα κάνουμε
    λέει μπάζα,ούτε τα πετρέλαια γιατί θα μολύνουμε τις θάλασσες,ούτε το ένα
    ούτε τ'άλλο.Κατά τ' άλλα είναι κι αυτοί έτοιμοι να συγκυβερνήσουν με
    ότι ήθελε προκύψει.Πώς θα την βγάλει αυτός ο έρμος ο λαός άχνα!Πως θα ανακάμψει η οικονομία,με ποιό τρόπο θα ξαναστηθούμε στα πόδια μας,
    τσιμουδιά.
    Βοήθεια μας.

  20. ilektro77 avatar
    ilektro77 28/04/2012 14:14:27

    Δεν είναι δυνατόν αυτό το σαθρό οικοδόμημα του ΠΑΣΟΚ να μην είχε μέσα του ένα μικρό κομματάκι λογικών ανθρώπων. Τώρα που αποσυντίθεται αυτοί οι άνθρωποι θα στηρίξουν τον Βενιζέλο ή ελπίζουν στους αιθεροβάμωνες εραστές της εξουσίας; Κατηγορηματικά θα πώ όχι. Καθημερινά έρχομαι σε επαφή με ανθρώπους της εργασίας και διαπιστώνω ότι η αγωνία τους είναι η μέρα που θα ξημερώσει μετά τις εκλογές. Αυτό είναι και το ερώτημα των εκλογών. Σε αυτό απαντά η παράταξη της ευθύνης και όχι σε ψευτοδιλήμματα λαϊκισμού και αρνητισμού. Ανυπομονώ να έρθει το πρωί της Κυριακής να το καρφώσω πρώτος. Ζήτω η Ν.Δ

  21. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 28/04/2012 17:53:26

    Αγαπητέ Αδέξιε Δεξιέ, πολύ μου άρεσε που τους ανέβασες όλους στο καναβάτσο, λίγο πριν τον τελικό! Λοιπόν θα πω και εγώ δυο λογάκια για τον καθένα, μήπως και βοηθήσω στην ομαλή διεξαγωγή και αίσια έκβαση του πυγμαχικού αγώνα.
    Το Βαγγέλη μην τον ρωτάς σε θερμοπαρακαλώ, γιατί μπορεί αντί απάντησης που δεν δύναται να σου δώσει - ποτέ άλλωστε δεν δίνει - να σε πιάσει σε μια βερμπαλιστική ανάλυση για τον καιρό της Κυριακής 6 Μαΐου, δίνοντας υπεύθυνη γνωμάτευση πως ενδέχεται να κρυώσει ο Αντώνης αν βγει από το σπίτι του τη συγκεκριμένη ημέρα για εορτασμούς!
    Την Αλέκα άφησέ την, μιλάει ακόμα κάθε βράδυ μέσω ισχυρού διάμεσου με τον Ιωσήφ και από τις παρεμβολές που ακόμα κάνει η «υπηρεσία», έχει κατανοήσει πως δεν πρέπει να επιδιώξει να κυβερνήσει, ίσως και ποτέ! Ξέρει πως θα χάσει τη συντήρηση της συλλογής που καταφέρνει να κάνει και να διατηρεί σαν σκληρή αντιπολίτευση, αφού ο κόσμος πλέον ξέρει για τους παραδείσους του υπαρκτού.
    Τον Αλέξη μην τον στριμώχνεις, το παιδί έχει μεγάλο σχέδιο! Κάνει πως κλείνει το μάτι στη διακυβέρνηση της χώρας, έστω και αν θεωρεί συνοδοιπόρο τον επαναστάτη κατά της κοινής λογικής, Πάνο. Δεν πληρώνει και τίποτα για αυτά που λέει και προσπαθεί έτσι να προσελκύσει ψήφους, με μοναδικό στόχο να περάσει το κόμμα του το ΚΚΕ και προπαντός το Φώτη.
    Τον Πάνο άφησέ τον και ασχολήσου μαζί του όταν θα έχει ολοκληρωθεί η θεραπεία του! Προπαντός μην τον ρωτάς δύσκολα, διότι η αδυναμία εύρεσης απάντησης που να ικανοποιεί τον ίδιο, βασική προϋπόθεση ίασης ή τουλάχιστον διατήρησης σε σταθερή κατάσταση του φαινομένου, μπορεί να προκαλέσει έκρυθμες καταστάσεις. Φαντάζεσαι να κάνει μαζικές αγωγές σε όλους τους δημοσιογράφους και τους υπευθύνους τύπου των κομμάτων; Τέρμα η ενημέρωση!
    Για το Φώτη θα σε παρακαλούσα να μην τον ενοχλήσεις προς το παρόν, γιατί είναι ακόμα πιασμένος στο εκκρεμές και δεν έχει ξεκαθαρίσει αν θα κάτσει στην Κική ή στην Κοκό. Εκείνο που ξέρει με βεβαιότητα είναι πως του αρέσει η μία από τις δύο, εκείνη που έχει προοπτική να τον ξανακάνει υπουργό, αλλά δεν το λέει για να μη χάσει την άλλη από τον Αλέξη, που είναι νέος, ωραίος και πολλά υποσχόμενος.
    Ο Γιώργος των νοτίων προαστίων, εκτέλεσε τις εντολές του πολιτικού του μέντορα, αλλά τώρα μάλλον έχει αποφασίσει εδώ και καιρό να μην παραδώσει την προίκα που μάζευε για την ομογάλακτη αδελφή! Είναι σε μία σύγχυση, γι αυτό προτίμησε να μαδάει μαργαρίτες και όπου του κάτσει η τύχη. Στο μάδημα αυτό, αχνοφαίνεται εσχάτως πως δεν συμμετέχει ο βοηθητικός μοχλός Κύρτσος ο οποίος έκανε μεν το χρέος του, αλλά θέλει να περισώσει και τον τίτλο του «σοβαρού» αναλυτή. Δύσκολο πλέον, αλλά ξέρει πως ο καιρός έχει πολλά γυρίσματα!