Ζητήστε συγγνώμη κύριε Τσίπρα
15/07/2015 13:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζητήστε συγγνώμη κύριε Τσίπρα

Από τον Σαμαρά, τον Βενιζέλο, τον Στουρνάρα, τον Χαρδούβελη και όλους εκείνους τους βουλευτές που δεν είχαν μούτρα ούτε στα χωριά τους να πάνε

Σήμερα συντελούνται ιστορικά πολιτικά γεγονότα. Είναι μια από τις σπουδαιότερες στιγμές της σύγχρονης μεταπολιτευτικής ιστορίας και κάποιοι θα κληθούν να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά. Κάποιοι θα κληθούν να αποφασίσουν αν η χώρα θα χρεοκοπήσει ή αν έχει μια τελευταία ευκαιρία να αποφύγει την καταστροφή.

Πιθανότατα στο βάθος του δρόμου η χρεοκοπία να μας περιμένει αφού το πολιτικό και οικονομικό σύστημα δεν έχει αντοχές και δεν υπάρχει κάτι σταθερό για να πιαστεί ο ελληνικός λαός.

Ωστόσο, σ' αυτή την κρίσιμη στιγμή φαίνεται ποιοι είναι πιο πατριώτες από τους άλλους. Αντιλαμβάνεται κανείς τι συμβαίνει βλέποντας και ακούγοντας αυτά που γίνονται στη Βουλή και βλέπουμε επίσης ποιοι στηρίζουν τη χώρα και ποιοι είχαν από την αρχή σχέδιο να την καταστρέψουν.

Συμβαίνει το εξής απίστευτο. Η χώρα να είναι στο χείλος του γκρεμού, κυβέρνηση να είναι ο ΣΥΡΙΖΑ αλλά τα μέτρα, το σκληρό μνημόνιο να πρέπει να ψηφιστεί από τα κόμματα της αντιπολίτευσης. Είναι δραματικό επίσης το γεγονός ότι π.χ. και βουλευτές της ΝΔ έχουν βαθιά συναίσθηση ότι αυτό που κάνουν δεν είναι το καλύτερο για τους πολίτες.

Με κρύα καρδιά ψηφίζουν μέτρα εξαιρετικά σκληρά τα οποία μάλιστα δεν έφερε η δική τους κυβέρνησης αλλά ένας θίασος της αριστεράς που καταστρέφει τη χώρα. Κι όμως, τα κόμματα της αντιπολίτευσης ψηφίζουν όταν οι διάφοροι ανεπάγγελτοι κομματοκηφήνες της αριστεράς σηκώνουν τη σημαία της αντίστασης.

Τζάμπα μάγκες οι τύποι, οι διάφοροι Λαφαζάνηδες, Πετράκοι, Βαλαβάνηδες και Ζωές.

Κι όμως, τη σωτηρία της χώρας και την αποφυγή της άτακτης χρεοκοπίας την έχουν πετύχει, προς το παρόν ποιοι; Όλοι αυτοί που έβριζε ο κ. Τσίπρας. Για σκεφτείτε: Στη Σύνοδος Κορυφής ο Ολάντ που ο Τσίπρας έβριζε και τον χαρακτήριζε Ολαντρέου, έβαλε πλάτη. Μαζί με τον Ρέντσι και τον Ραχόι αποκρούστηκε το σενάριο του Grexit.

Ακόμη και ο Γιούνκερ, ο Σουλτς και ο Γκάμπριελ που τους έβριζε όλος ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν αυτοί που βοήθησαν ώστε να μην επικρατήσουν οι ακραίοι του Σόιμπλε.

Και εδώ στην Ελλάδα όλοι όσοι είχαν υποστεί πολιτικό και κοινωνικό προπηλακισμό επί χρόνια είναι αυτοί που βοηθούν τώρα την κυβέρνηση. Όσοι είχαν φάει ξύλο στους δρόμους, γιαούρτια, ύβρεις τώρα καλούνται με κρύα καρδιά να στηρίξουν τον πρωθυπουργό για να μην καταρρεύσει και να μη διαλυθεί η χώρα. Και όμως, ο Τσίπρας δεν έχει το πολιτικό σθένος να στείλει στα αζήτητα όλους τους τζάμπα μάγκες της σοβιετικής περιόδου και να ζητήσει συγγνώμη από τους υπόλοιπους. Ζητήστε συγγνώμη κύριε Τσίπρα από τον Σαμαρά, τον Βενιζέλο, τον Στουρνάρα, τον Χαρδούβελη και όλους εκείνους τους βουλευτές που δεν είχαν μούτρα ούτε στα χωριά τους να πάνε.

Τώρα οι γερμανοτσολιάδες σας δίνουν την ψήφο τους ενώ οι δικοί σας βουλευτές εκ του ασφαλούς βγαίνουν στο βουνό. Μια ακόμη ντροπιαστική σελίδα στην ιστορία της αριστεράς. Που βάζει πάνω από την πατρίδα το κομματικό συμφέρον.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 15/07/2015 13:56:13

    ᾿Ελπίζω νά μήν εἶναι ἁπλῶς ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ἀλλά ὁ ἐνταφιασμός τῆς ἀριστερίσικης ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ.

    • George N avatar
      George N @ Φωτεινή 15/07/2015 15:33:13

      Αυτήν την δολοφόνησε ο Αλέξης και ήταν μέρα μεσημέρι. Αν αντέξει μέχρι το φθινόπωρο θα έχει σκοτώσει και την Σοσιαλδημοκρατία. Για τους αριστερούς της Δεξιάς θα πρέπει να φροντίσει η ίδια. Ένας άνθρωπος είναι....δεν μπορεί να τα κάνει όλα.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ George N 15/07/2015 20:46:48

        Αριστεροί της δεξιάς εννοείς τους πατριώτες της τσέπης; Που φοροδιάφευγαν επί δεκαετίες και ζούσαν εις βάρος των υποζυγίων; Και το καταργηθέν αφορολόγητο με τον ΕΝΦΙΑ τους ανάγκασε να πληρώσουν κάποια από τα κλεμμένα από τους υπολοίπους; Όντως πρέπει κάποτε να τελειώσει η νομιμοποίηση τέτοιων πρακτικών.

        • George N avatar
          George N @ Γεώργιος Τ. 16/07/2015 07:16:41

          Εννοώ τους κρατιστές που πήγανε τις δημόσιες δαπάνες στο 60% του ΑΕΠ. Που φορολόγησαν κεφάλαιο και όχι εισόδημα. Που βάλανε αναδρομικούς φόρους. Που ζήταγαν ασφαλιστικές εισφορές από ανέργους, που κράτησαν απίστευτα μεγάλο τον φόρο στην εργασία (εισφορές) ενώ η χώρα είναι πρωταθλήτρια στην ανεργία, που πιστεύουν ότι "αξιολόγηση χωρίς καμία απόλυση" είναι μια πρόταση που δεν χρειάζεται ψυχιατρική αντιμετώπιση για αυτόν που την προτείνει κτλ. Η μαύρη οικονομία στην Ελλάδα είναι στα επίπεδα των Βαλκανίων και λίγο πάνω από την Ιταλία ενώ ακόμα κι αν φτάσουμε στα επίπεδα της Γερμανίας αυτό θα έδινε 10% του ΑΕΠ δηλαδή 5% μεγαλύτερα έσοδα. Σωστό και απαραίτητο να γίνει αλλά θέλει χρόνια και μετασχηματισμό της οικονομίας.

  2. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 15/07/2015 14:11:58

    Θα ζητησει συγνωμη οταν ο Ελληνικος λαγος παραδεκτει το λαθος του της 25ης Γεναρη. Ο Ελληνικος λαος συμπεριφερεται σαν μια χαζογκομενα που εχει εντυπωσιαστει απο τα παραμυθια που της πουλησε ο ομορφος εραστης. Εχει βρισει εχει εξευτελισει και εχει διωξει με τις κλωτσιες τον νοικοκυρη. Και τωρα ζηταει απο τον εραστη που μια ζωη εμαθε να τρωει απο τα ετοιμα πουλωντας παραμυθια, να γινει εραστης και νοικοκυρης. Ε δεν γινεται. Ο Ελληνικος λαος θα μεινει και χωρις "εραστη" και χωρις "νοικοκυρη". Διοτι αυτοι ειμαστε. Και το συγνωμη του εραστη δεν αξιζει ουτε το χαρτι που θα γραφτει επανω. Να τη "*εσω, τετοια συγνωμη. Η αποσυρση του απο την ζωη μας ειναι η καλυτερη λυση.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Παρατηρητής 15/07/2015 16:00:13

      Ουάου! Που θα έλεγε και ο Βαρουφάκης. Εκπλητικό σχόλιο! Εύγε, Παρατηρητή!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Παρατηρητής 15/07/2015 18:32:32

      Δεν μπορούσες να το πεις καλύτερα !

  3. airman avatar
    airman 15/07/2015 14:19:04

    Αλέξη οδήγησες τη χώρα σε ένα νέο Σέλτσο. Η τραγωδία δεν έχει αποφευχθεί ακόμα. Ο ΣΥΡΙΖΑ, του οποίου είσαι ακόμα Πρόεδρος, δείχνει να σε "διαγράφει" μετά τη δήλωση της πλειοψηφίας των μελών της ΚΕ. Μετά την επικείμενη ψηφοφορία στη Βουλή πήγαινε στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ώστε να βρεθεί λύση για το επόμενο κρίσιμο τρίμηνο. Και θυμίσου "Είμαστε εδώ για το αύριο, που θα ξημερώσει σύντομα γιατί το φως της αλήθειας δε σβήνει ποτέ!" Γι' αυτό και προσπερνάμε το χτες, προχωράμε στο αύριο!

  4. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 15/07/2015 15:31:38

    Oι συνάδελφοί του, που έτσι κι αλλιώς δεν πάθανε και κάτι σοβαρό, είναι οι τελευταίοι από τους οποίους οφείλει να ζητήσει συγνώμη, έτσι και κάνει την αρχή. Πρώτα απ΄όλους, οφείλει να ζητήσει συγνώμη από όλους εκείνους που τον πήρανε στα σοβαρά και πίστεψαν πως είναι διαφορετικός, από τους άλλους μνηστήρες της εξουσίας. Γιατί έτσι όπως τον βλέπω σήμερα πια, με το ένα πόδι στο κενό, με τη μισή Κοινοβουλευτική του ομάδα να μη συμμερίζεται την αισιοδοξία του για τη ...δημιουργική διαχείρηση της συμφωνίας και με τα μέχρι χθες εχθρικά ΜΜΕ να τον λιβανίζουνε αφειδώς για το ...θάρρος του, μάλλον σε δεύτερη ατιμωτική συνθηκολόγηση με τις ως λίγο πριν δαιμονοποιημένες οινομικές ελίτ και τους άπληστους ολιγάρχες τον κόβω να έρχεται. Κι αν οι ''μεταρρυθμίσεις'' εξ αδυναμίας του πια δεν αφορούν άπαντα τα κάκιστα κείμενα, αν η Λερναία Ύδρα της διαφθοράς και της διαπλοκής διατηρήσει άτρωτα όλα της τα κεφάλια στους ώμους, η ξεφτίλα κάθε μέρα που θα φεύγει, όλο και θα είναι βαρύτερη. Ούτε ψύλος στον κόρφο του αν η ηττοπάθεια, η υποχωρητικότητα και ο συμφεροντολόγος συμβιβασμός, αποτελέσουν την εκ των συνθηκών ''επιλογή'' του. O Βασιλιάς για να αξίζει την κορώνα του, πρέπει στη μάχη να μπορεί να προβλέπει σωστά τις επόμενες κινήσεις του αντιπάλου, να έχει πάντα έτοιμες τις απαντήσεις, να παραμένει δύσπιστος και να τολμά το αδιανόητο, όταν οι περιστάσεις το απαιτούν.

    • Geros avatar
      Geros @ Άλυτη Εξίσωση 15/07/2015 16:50:17

      Το ότι κάθε φορά σας απογοητεύουν τα άτομα που συγκρούονται με την πραγματικότητα και χάνουν, δεν θα έπρεπε να σας κάνει να αναρωτηθείτε ότι το πρόβλημα δεν το έχει η πραγματικότητα αλλά εσείς?

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Geros 15/07/2015 17:35:44

        Aγαπητέ, δεν έχετε καταλάβει ακόμα πως εμένα με γοητεύουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΩΣ και μόνον τα άτομα που δεν υποκύπτουν, αλλά συγκρούονται με τη γκρίζα πραγματικότητα και την ΕΠΑΝΑΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ, σύμφωνα με τα οράματά τους (Μας); Τόσο απλό!

        • Γιάννης Κιαπέκος avatar
          Γιάννης Κιαπέκος @ Άλυτη Εξίσωση 15/07/2015 17:51:47

          Αυτά που του λες δεν τα καταλαβαίνει διότι δεν μπορεί να τα επεξεργαστεί ο εγκέφαλός του. Μόλις ακούει πάλη , οράματα κ.λ.π. εμφανίζεται ERROR στο κούτελό του.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Γιάννης Κιαπέκος 15/07/2015 19:12:56

            Χαχαχαχαχα! Πάντα μπορώ να ελπίζω σ΄ένα ακούσιο και μοιραίο format, που θα επανακινήσει το σύστημα και θα επανατοποθετήσει τυχαία τα δεδομένα, έτσι ώστε να λειτουργήσει από εδώ και μπρος, με περισσότερη έμπνευση!

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ Άλυτη Εξίσωση 15/07/2015 19:45:27

            Προς το παρόν, πήγαινε πάρε κανένα πακέτο μακαρόνια για να επιβιώσεις μέχρι την επανατοποθέτηση των δεδομένων, εάν τυχόν και υπάρξει, και τα ξαναλέμε.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Διογένης 15/07/2015 21:50:06

            Για μακαρόνια και τετράφυλλα ...χαρτιά υγείας, να πάτε εσείς που σπέρνετε τόσον καιρό την άγονη κινδυνολογία και παριστάνετε στο πόπολο, οτι τσιμπάτε τάχα εκεί που δολώνετε. Εσείς κι εγώ ωστόσο πολύ καλά το ξέρετε, οτι καθόλου αληθινά δεν κινδυνεύουμε. Εγώ γιατί τυχαίνει να είμαι χορτοφάγος κι εσείς, γιατί έχετε εξασφαλισμένο από καιρό το παντεσπάνι σας.

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Άλυτη Εξίσωση 15/07/2015 22:50:50

            άγονη κινδυνολογία !! Χαχαχααχαχα ! Το προεκλογικό σποτάκι της ΝΔ σου θυμίζει κάτι!!! Πότε θα ντραπείτε λίγο επιτέλους??? (Σόρυ ξέχασα! Η ντροπή προϋποθέτει εγκεφαλική λειτουργία!!!)

          • Το τζίνι avatar
            Το τζίνι @ λαέρτης 16/07/2015 06:46:26

            Χο χο χο! Γελάσαμε πάλι. Μίλησε και ο λακέρτης, η περιφερόμενη ασκόπως κι ανοήτως χαρωπή παρεμβολή, που φλυαρεί αυνέχεια, μη λέγοντας τίποτε. Μην αναφέρεις αυτά τα περί ''εγκεφαλικής λειτουργίας'' βρε κουμπάρε. Εκτίθεσαι. Ούτε καν αυτό δεν είσαι σε θέση ν΄αντιληφθείς;

          • Θόδωρος Hellados avatar
            Θόδωρος Hellados @ Άλυτη Εξίσωση 15/07/2015 22:55:47

            Τετράφυλλα... χαρτιά υγείας? Ή μπάφους? Για να ηρεμήσει το ταραγμένο, πειραγμένο και λιωμένο πια μυαλουδάκι σας? Είπαμε: Όσο δεν ηρεμείτε εσείς, τόσο δεν θα ηρεμούμε κι εμείς. Ο φανατισμός θα πεθάνει. Αντίπαλοι μέχρι τέλους... Ή ο φανατισμός (ακόμα και με την μάσκα του προστάτη των αδυνάτων!) θα επιζήσει, ή εμείς! Εδώ είμαστε και θα το δείτε. Όσο πάρει και ό,τι χρειαστεί.. Αντίπαλοι μέχρι τέλους!

          • Το τζίνι avatar
            Το τζίνι @ Θόδωρος Hellados 16/07/2015 06:52:44

            Να ηρεμήσεις Θοδωράκο. Δεν έχεις κι άλλα περιθώρια. Οσο και να χτυπιέσαι, οι ακραίοι και οι ανεγκέφαλοι, είσαστε μειοψηφία. Αντίπαλός σου είναι η κοινή λογική και η παραγματικότητα που βιώνει η πλειοψηφία. Γι αυτό και είσαι από χέρι χαμένος, είτε ρουφήξεις μπάφους, είτε με καλαμάκι το φραπέ σου στον καφενέ..

          • Θόδωρος Hellados avatar
            Θόδωρος Hellados @ Το τζίνι 16/07/2015 14:53:20

            Χα, χα, χα! "η παραγματικότητα που βιώνει η πλειοψηφία" επέλεξε με 100 και πλέον ψήφους Συριζαίων να φέρει το 3ο και χειρότερο μνημόνιο στην Ελλάδα. Τζινούλι, πάλι μια τρύπα στο νερό κάνατε. Πάλι αφήσατε τον κόσμο "στο έλεος των καπιταλιστών και του κεφαλαίου!" Χα, χα, χα! Πως μπορείτε και ζείτε με τον εαυτό σας γνωρίζοντας πόσο άχρηστοι είστε? Ότι δεν είστε ικανοί για τίποτα πια? Μόνο για να σας τρέφει το Δημόσιο. Τζερεμέδες! Αν δεν είσασταν τόσο κολλημένοι, ίσως να καταφέρνατε κάτι προς όφελος του κόσμου. Αλλά το μυαλό σας.... το μυαλό σας.... Δεν είναι μυαλό πια! Κουρκούτι είναι! Χα, χα, χα!

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Γιάννης Κιαπέκος 16/07/2015 00:50:56

            Αφήστε τα αυτά,μετά το reboot τώρα θα χρειαστείτε και format,μιας και θα παίζετε ''αριστερά windows'' σε ''δεξιό'' υπολογιστή...

          • Black Pit avatar
            Black Pit @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/07/2015 07:53:46

            Ποιός μίλησε; A, εσύ; Καλά. Δεν πειράζει.... :)

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Black Pit 16/07/2015 12:23:07

            Μην πετιέσαι,δεν μίλησα σε σένα τρολάκι παράλυτο...

          • Black Pit avatar
            Black Pit @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/07/2015 18:14:07

            Ich werde tun, was ich will Bedeutungslosigkeit.

          • Geros avatar
            Geros @ Γιάννης Κιαπέκος 16/07/2015 08:45:46

            Γιάννη μου έχεις διαψευστεί σε όσα πίστευες και έλεγες πριν μερικούς μήνες εδώ μέσα, οποτε το ERROR ταιριάζει στο δικό σου κούτελο. Και για να μην ξεχνάμε, χρωστάς ένα γεύμα στου Καπετάνιου μιας και έχασες ένα στοίχημα.

  5. Kapodistrias avatar
    Kapodistrias 15/07/2015 15:35:30

    Τον υποτιμήσαμε τον Τσίπρα , μια το 2012 , και μια τώρα. Χίλια κακά έχει, αλλά είναι σκληρό καρύδι και εξολοθρευτής πολιτικών αντιπάλων.Η Ζωή και Λαφαζάνης έχουν σειρά μετά τον Αλαβάνο , τον Κουβέλη ,το ΚΚΕ που το συρρίκνωσε, τη ΝΔ που την κέρδισε 2 φορές, την Μέρκελ που την έσυρε 17 ώρες σε τετ α τετ

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Kapodistrias 15/07/2015 16:34:32

      Μόνο αν τα καταφέρει να ''φάει'' τη Μέρκελ και τον Σόϊμπλε, ίσως τον συγχωρήσω τελικά.... :-)

    • Geros avatar
      Geros @ Kapodistrias 15/07/2015 16:58:13

      Ναι, ειδικά την Merkel την συνέτριψε. Παρακαλούσε η κακομοίρα να μην κόψει το ΕΚΑΣ αλλλά αυτός επέμενε, την ταπείνωσε! Φίλε, να το πίνεις και να μην σε πίνει ....

  6. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 15/07/2015 16:12:46

    Στην Δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα,ούτε συγγνώμες...μονάχα ψήφοι εμπιστοσύνης...

  7. ΤΤ avatar
    ΤΤ 15/07/2015 16:38:12

    Μιλάμε για τον ίδιο που ''δεν είναι πρωθυπουργός παντός καιρού''; Από αυτόν περιμένετε συγγνώμη;

    • Ουαί ημίν... avatar
      Ουαί ημίν... @ ΤΤ 15/07/2015 16:57:12

      Πάντως δεν έχασε στο δημοψήφισμα του ΄Οχι ή Ναί για να παραιτηθεί. Άλλο αν δεν διέθετε την ψυχική δύναμη και την προνοητικότητα ώστε να το χειριστεί υπερβατικά.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Ουαί ημίν... 15/07/2015 20:52:50

        Τι να χάσει ο λαϊκιστής της πλάκας; Με τόσο γελοίο και άτοπο ερώτημα; Με μόνο 5 ημέρες προεκλογική περίοδο; Με ανάποδο ψηφοδέλτιο στη θέση ναι και όχι; Γιατί δεν τόλμησε το "Ευρώ ή δραχμή" να τα λέγαμε ένα χεράκι;

  8. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 15/07/2015 18:14:27

    Τελικά ο...Έλληνας κατά βάθος είναι αριστερούλης. Περιμένει στις ουρές των ΑΤΜ(ενημερωτικά ούτε η χούντα δεν έκλεισε καμία τράπεζα) και....ρίχνει την αιτία του κακού στους κακούς ξένους τοκογλύφους. Εσείς περιμένετε μια συγνώμη από ένα ψευτάκο και ανήλικα χαμογελαστό μπολσεβίκο που έχει κάνει διατριβή στον Μαρξ και τον Έγκελς??? Το θέμα είναι ότι όταν πλέον μετά από καιρό γίνει πλέον η....Βουλγαροποίηση της χώρας και αναγκαστικά θα πάμε στη δραχμούλα, τότε να δούμε τι θα λέει ο ευφυής Έλληνας. Η ρήση του Εθνάρχη τελικά θα αντέχει στους αιώνες των αιώνων.

  9. Διογένης avatar
    Διογένης 15/07/2015 18:27:27

    Μα για ποιο λόγο να ζητήσει συγγνώμη; Η κυριαρχία του Τσίπρα στο πολιτικό σκηνικό αυξάνεται γοργά και σταθερά. Είμαστε ικανοί ως λαός να μην έχουμε να φάμε σε μερικές βδομάδες, και όμως να αποθεώνουμε από κάτω τον Τσίπρα για την τάχατες σκληρή διαπραγμάτευση και αφού "έτσι κι αλλιώς τίποτε άλλο δεν μπορούσε να γίνει". Ο Βενιζέλος - ποιος άλλος... - το έπιασε πολύ καλά αυτό που πάει να γίνει, αυτό που ήδη γίνεται. Μόνον που ήδη ελάχιστοι θα τον ακούσουν, ελάχιστοι θα τον διαβάσουν...: capital.gr Παρατηρήσαμε όλοι πώς απείχε σχεδόν ο Σαμαράς από την προεκλογική εκστρατεία του δημοψηφίσματος. Την Παρασκευή πριν το δημοψήφισμα ο Θεοδωράκης έφτασε σε σημείο να πει "ψηφίστε ναι και δεν θα ξαναέρθει ο Σαμαράς, μην ανησυχείτε". Αυτό δείχνει ότι η αποχή του Σαμαρά δεν έγινε από μόνη της, αλλά κάποιοι την απαίτησαν. Ποιοι; Δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι από τη στιγμή που ο αστικός κόσμος αυτοακυρώνεται και δεν δέχεται να θέσει ως στόχευση την κυριαρχία των ιδεών του, μετά μην περιμένουμε να μην κυριαρχήσει ο νεαρός Αλέξης, έστω και εάν είναι πανικόβλητος για τις συνέπειες των πράξεών του. Εάν ο Σαμαράς όντως ενέδωσε σε κάποιους που του ζήτσαν να μην είναι και πολύ παρών στην προεκλογική εκστρατεία του δημοψηφίσματος, τότε μπορούμε να καταλάβουμε και γιατί ήταν το "ναι" ακέφαλο, και γιατί μετά παραιτήθηκε, και πολλά άλλα πράγματα. Και κυρίως, γιατί ο Τσίπρας δεν θα ζητήσει ποτέ συγγνώμη. Μα δεν χρειάζεται. Έγινε αυτή τη στιγμή απόλυτος κυρίαρχος του πολιτικού σκηνικού. Και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ. Η αστικη αντιπολίτευση αναπληρώνει τις χαμένες ψήφους της αριστερής εσωτερικής του αντιπολίτευσης, και η αριστερή εσωτερική αντιπολίτευση αναπληρώνει την κυβερνητική στήριξη που δεν θα του δώσει η ηλιθίως "εθνικά υπεύθυνη" αστική αξιωματική αντιπολίτευση, παρά την διαφωνία της στα μνημόνια. Βέβαια, όπως είπε και ο Λαπαβίτσας, "η δραχμή δεν είναι εφικτή υπό τις παρούσες συνθήκες", αλλά μετά ξέρει να το παίζει αριστερός... Άρα, όλοι στηρίζουν Τσίπρα. Και ο Τσίπρας εξακολουθεί να οδηγεί τη χώρα από τη μια καταστροφή στην άλλη, χωρίς να αισχύνεται και υπό τα χειροκροτήματα του φιλοθεάμονος κοινού. Ωιμέ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διογένης 15/07/2015 20:57:00

      1) Ο Σαμαράς ήξερε ότι πάμε για εκλογές σύντομα και δεν ήθελε να πάει η ΝΔ διχασμένη γύρω από το θέμα του αρχηγού. 2) Ο Τσίπρας τελειώνει. Το κακό είναι ότι δε θα παραιτηθεί ο τυχοδιώκτης αλλά θα μας πάει σε εκλογές που θα αποδειχθούν καταστροφή. Αντί να πάμε σε οικουμενική να μπούμε σε μια σειρά, να ανοίξουν οι τράπεζες, να ηρεμήσει ελαφρώς η κοινωνία και μετά εκλογές. Όπως έκανε ο Σαμαράς που περίμενε 6 μήνες λόγω ανάγκης να μην πάθει ζημιά η χώρα. Αλλά που να βρεις ηγέτη επιπέδου Σαμαρά; Μια φορά είδα τέτοια υπευθυνότητα. Κρίμα για την Ελλάδα μας...

      • airman avatar
        airman @ Γεώργιος Τ. 16/07/2015 09:47:39

        Τελικά το φθινόπωρο του 2015 θα γίνουν εκλογές! Απλά ο Αλέξης επέλεξε να διασφαλίσει στο ενδιάμεσο την επιστροφή της χώρας πέντε χρόνια πίσω! Κι αυτό γιατί εάν είχε εισακουστεί η αγωνιώδης πρόταση του Σαμαρά για εκλογή ΠτΔ και εκλογές μέσα στο 2015 (το φθινόπωρο), δεν θα μπορούσε να είχε εφαρμοσθεί το σχέδιο που είχε αναλάβει. Δεν μπορούσε να ρισκάρει την έξοδο από το 2ο μνημόνιο, ακόμα και με το χάος που θα προκαλούσε λόγω του mail Χαρδούβελη και των μέτρων που θα το συνόδευαν. Αυτός μας κυβερνάει σήμερα ακόμα, υποχρεωτικά.

    • George N avatar
      George N @ Διογένης 16/07/2015 12:48:08

      Σύντομα το σοκ του παραλίγο Grexit & η ανακούφιση από την παραμονή θα σταματήσουν. Η αγορά είναι παγωμένη, οι απολύσεις, οι υποχρεωτικές άδειες (και τα θα δούμε όταν γυρίσεις...) αλλά και οι μειώσεις μισθών μέχρι 35% πέφτουν βροχή. Όλα αυτά θα έχουν αντανάκλαση στα έσοδα και τις εισφορές επομένως σύντομα θα πρέπει να πάει σε IOU και/ή νέες περικοπές μισθών και συντάξεων. Το λογικό είναι να κλείσει την συμφωνία τον Αύγουστο και να πάει σε εκλογές Σεπτέμβριο. Κάθε μέρα που περνά η καθημερινότητα θα τον τελειώνει όλο και περισσότερο.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/07/2015 21:08:07

    @ Διογένης Η επιρροή του Τσίπρα οφείλεται μόνο σε ένα πράγμα : ότι έχει το κουμπί με τα πυρηνικά.Όχι το κουμπί που θα κατεστρεφε όλη την ευρωζώνη όπως κόμπαζε αλλά το κουμπί που μπορεί να καταστρέψει την Ελλάδα.Γιαυτό πάνε όλοι με τα νερά του. Αλλά αυτό δεν θα κρατήσει για πάντα.Αργά ή γρήγορα ή θα πατήσει το κουμπί ή ο κίνδυνος θα απομακρυνθεί.Τότε θα στραφούν όλοι εναντίον του. Και μη ξεχνας ότι έρχεται ύφεση 4% σύμφωνα με τις υπηρεσίες της ΕΕ.Η λαική στήριξη δεν θα κρατήσει για πολύ.

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ ψυχραιμια 15/07/2015 22:53:32

      respect