Ο Κάρλος το "Τσακάλι", που έκανε οργάνωση τον ΕΛΑ
Ο Κάρλος το "Τσακάλι", που έκανε οργάνωση τον ΕΛΑ
20/07/2014 11:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζηλεύω... τον Νίκο Μαζιώτη

Γιατί να μην κάνουμε και εμείς μια τρομοκρατική οργάνωση, να κλέβουμε τράπεζες κι εκκλησιές, να βάζουμε και καμιά βομβίτσα για ξεκάρφωμα και να θεωρητικολογούμε για το μέλλον;

Θα σας εξομολογηθώ μια αμαρτία. Ζηλεύω τον Νίκο Μαζιώτη, πεθαίνω από ζήλια γι’ αυτά που κατάφερε στη ζωή του και εξηγούμαι:

Έχουμε πάνω κάτω την ίδια ηλικία, καταγόμαστε από τα ίδια λαϊκά – αγροτικά στρώματα, ήρθαμε στην Αθήνα για μια καλύτερη ζωή, συχνάζαμε στα ίδια στέκια των Εξαρχείων, όμως πήραμε διαφορετικούς δρόμους.

Εγώ δουλεύω πάνω από 20 χρόνια, σχεδόν 20 ώρες την ημέρα αλλά μένω σε ένα καταχρεωμένο διαμέρισμα που το χρωστάω όλο στην τράπεζα. Άσε που μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει όλο και κάποιο χρέος θα έχω.

Ο Μαζιώτης όμως είναι ο ήρωάς μου. Μένει σε διαμέρισμα στην Πεύκη αν και δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του. Μια ζωή στην παρανομία χωρίς να έχει κολλήσει ένσημα από την εποχή του… Καραμανλή του παλαιότερου. Έχει το αυτοκινητάκι του, πρέπει να έχει νοικιάσει δύο –τρεις ακόμη γιάφκες και αποθήκες, έκανε τα ταξιδάκια του στην Ισπανία, κάνει τις αγορές του από το Mall, το παιδάκι του ζωή να ’χει περνάει μια χαρά στις παιδικές χαρές της Πεύκης ενώ η Πόλα Ρούπα έκανε εντατική…δίαιτα, έβαψε ξανθό και το μαλλί και δήλωνε μεταφράστρια ή δασκάλα χωρίς να έχει δουλέψει ποτέ της. Κι όμως, αυτή η αξιοζήλευτη οικογένεια ζούσε μια χαρά, ξόδευε μια χαρά τα λεφτά των τραπεζών και χωρίς άγχος για το ψωμί της επόμενης μέρας σχεδίαζε πώς θα κάνει την επανάστασή της. Είναι ή δεν είναι λοιπόν να τους ζηλεύεις για τα επιτεύγματά τους. Νομίζουμε ότι οι μανάδες και οι μπαμπάδες του Μαζιώτη, της Ρούπα και των άλλων καταζητούμενων θα πρέπει να είναι πολύ υπερήφανοι.

Έτσι ο Μαζιώτης στο νοσοκομείο που τον συνάντησε ο ανακριτής δήλωσε με άνεση επάγγελμα… επαναστάτης και απαξίωσε να πει ακόμη και το όνομά του.

Αυτός ο επαναστάτης λοιπόν που πολεμά το σύστημα εδώ και 20 χρόνια χρησιμοποιεί το ίδιο το σύστημα για να επιβιώσει. Πήγε στη σουίτα του Ευαγγελισμού, έκανε την εγχείρηση από τους καλύτερους γιατρούς, δεν του ζήτησε κανένας φακελάκι, είχε τις νοσοκόμες από πάνω του και μια στρατιά αστυνομικούς να τον φυλάνε. Μάλιστα, υπέγραψε αίτηση για να φύγει από τον Ευαγγελισμό και να πάει στο νοσοκομείο του Κορυδαλλού όπου με την άνεσή του θα σκεφτεί τον τρόπο που θα συνεχίσει τον πόλεμο κατά του συστήματος που τον τρέφει, τον ντύνει και τον περιθάλπει. Αν μάλιστα δεν τον είχαν συλλάβει πιθανότατα να έστελνε το παιδί του σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο, γιατί όχι και στο Κολλέγιο Αθηνών ή στο Αρσάκειο. Άλλος πληρώνει για την τζάμπα ζωή του Μαζιώτη και των όμοιών του. Άλλος πληρώνει και για τους δικηγόρους – κοράκια που εμφανίστηκαν για να τον στηρίξουν και να τον υπερασπιστούν. Σαν τον κ. Φυτράκη που βγήκε και έκανε δηλώσεις καταγγέλλοντας ότι οι αστυνομικοί δεν του μιλούσαν με… ευπρέπεια μέσα στο νοσοκομείο. Προφανώς θα έπρεπε να του μιλάνε στον πληθυντικό αφού δεν σκότωσε 3-4 αστυνομικούς και να του χρωστάνε και χάρη.

Είναι λοιπόν να μη ζηλεύεις αυτόν τον άνθρωπο που θα μείνει στη φυλακή και θα περνά ζωή και κότα με τα λεφτά των φορολογούμενων; Έζησε τόσα χρόνια χωρίς ούτε μιας ώρας δουλειά με τα κλεμμένα, τώρα θα τρώει νόμιμα στον Κορυδαλλό.

Εγώ, εσύ, ο γείτονάς σου, ο υπάλληλος στο γραφείο σου και το μαγαζί σου, ο εργάτης στα σκουπίδια ή ο μπάτσος των 600 ευρώ, ο συνταξιούχος του 500άρικου, ο νέος με όνειρα των 350 ευρώ βλέπουμε τα επιτεύγματα του Μαζιώτη και αναρωτιόμαστε γιατί δεν γίναμε σαν κι αυτόν; Γιατί η τύχη μας γύρισε την πλάτη και έδωσε τον πρώτο λαχνό στον τρομοκράτη; Γιατί να μην κάνουμε και εμείς μια τρομοκρατική οργάνωση, να κλέβουμε τράπεζες κι εκκλησιές, να βάζουμε και καμιά βομβίτσα για ξεκάρφωμα και να θεωρητικολογούμε για το μέλλον του κόσμου φτιάχνοντας ένα επαναστατικό προτσές (που λέγανε και οι Κνίτες);

Και μην ξεχνάμε βεβαίως τις φιλίες με τους ποινικούς, τον Παλαιοκώστα και άλλους προφανώς για να μοιράζονται τις λείες και να βρίσκουν όπλα ο ένας στον άλλο.

Η ατάκα που θα μείνει στην ιστορία είναι λοιπόν αυτή του Μαζιώτη «Είμαι επαναστάτης» δήλωσε όπως ο κάποιος λέει «είμαι υδραυλικός, έμπορος, ηλεκτρολόγος κ.λπ.».

Όταν λοιπόν η επανάσταση γίνεται επάγγελμα για να καλοπερνάνε μερικοί τότε δεν υπάρχει τίποτε άλλο να πούμε. Τα πάντα έχουν ξεφτιλιστεί.

Α.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 20/07/2014 11:39:54

    Έχει δίκιο ο αρθρογράφος! Κι εγώ ζηλεύω τον Μαζιώτη! Μήπως να κάνω μία δεξιά τρομοκρατική οργάνωση;

    • κοινός νούς avatar
      κοινός νούς @ Άπαντα Επιστάμενος 22/07/2014 10:39:51

      Δεν μπορείς γιατί οι Δεξιοί δεν σκοτώνουν προμελετημένα. Εκτός αν τύχει κανένας ηλίθιος τσαμπουκάς με μυαλό θολωμένο . Αλλά και πάλι δεν έχει πάει με συγκεκριμένο σχέδιο και συγκεκριμένο στόχο . Αρα δεν θα έχεις επιτυχία, αφού οι άλλοι έχουν και σχέδιο και στόχο και χρηματοδότηση και πολιτική κάλυψη .

  2. airman avatar
    airman 20/07/2014 11:47:54

    Όταν ο τρομοκράτης για κάποιους είναι "στρατευμένος στην ένοπλη πάλη", πάλι καλά που δήλωσε επαναστάτης. Θα μπορούσε να δηλώσει και "ήρωας του ένοπλου αγώνα". Όσο για τους νέους με τα "όνειρα των 350 ευρώ", μάλλον εμείς πρέπει να αναρωτηθούμε τι ΔΕΝ κάναμε για εκείνους ή μάλλον τι κάναμε ΛΑΘΟΣ και το πληρώνουν αυτοί. Και μη μας ξαφνιάσει αν όντως υπάρχουν μεταξύ τους υπάρχουν κι εκείνοι - περισσότεροι απ' όσους νομίζουμε - που τον "ζηλεύουν"!

  3. Βασίλης Β. avatar
    Βασίλης Β. 20/07/2014 12:15:36

    Καμία όρεξη δεν έχω να υπερασπιστώ τον Μαζιώτη ή τον Κουφοντίνα ή όποιον άλλο, όμως για να μη χάνεται εντελώς η ειλικρίνεια και το μέτρο, νομίζω θα πρέπει να παραδεχθούμε οτι για να γίνει κανείς τρομοκράτης, επαγγελματίας δολοφόνος ή μαφιόζος, χρειάζεται κράση που ας μην καμωνόμαστε πως όλοι μας έχουμε και οτι δήθεν ήταν απλά θέμα απόφασης και επιλογής που δεν γίναμε τέτοιοι. «Ζωή και κότα» στην φυλακή δεν ξέρω να περνάει κανένας, αν είναι έτσι όλοι οι άστεγοι θα εγκληματούσαν για να βρεθούν εκεί. Γενικά το άρθρο λέει διάφορα τέρατα που αμφιβάλω αν ο ίδιος ο συντάκτης τα πιστεύει πραγματικά. Μαγκιά του Μαζιώτη που είναι ανυπότακτος τύπος και που το λέει η καρδιά του για τέτοιου είδους ζωή, όμως επειδή η δράση του αντίκειται στα συμφέροντά μου (κοινωνικά, ιδεολογικά, υπαρξιακά) εγώ μαζί με εκατομμύρια άλλους που ανήκουμε στους λεγόμενους «φιλήσυχους ειρηνικούς πολίτες» και απαρτίζουμε την συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας, τον θέλω στη φυλακή και την συμμορία του εξαρθρωμένη. Αν τώρα κάποια στιγμή οι συσχετισμοί αλλάξουν δραματικά και έρθει η ώρα να χρειαστώ ανθρώπους σαν αυτόν που θα δράσουν υπερ μου σε ταξικό ή εθνικό επίπεδο –όπως έχει γίνει και θα γίνεται άπειρες φορές στην ανθρώπινη ιστορία- θα το καταλάβουν και θα ειδοποιηθούν από την Ιστορία να καθαρίσουν για πάρτη μου. Κι αν όλα πάνε καλά θα τους τιμώ ως ήρωες. Μέχρι τότε όμως όλοι αυτοί θέλω να κάθονται ήσυχα και να μην ενοχλούν κάνοντας του κεφαλιού τους, είτε ανήκουν στον χώρο της ακροαριστεράς είτε της ακροδεξιάς. Είτε τους λένε Κουφοντίνα είτε Ντερτιλή. Απλή και κυνική είναι η ζωή, δεν χρειάζεται να την φορτώνουμε με υποκριτικές και παράλογες φιοριτούρες που θολώνουν την εικόνα της αλήθειας.

    • Βασίλης Β. avatar
      Βασίλης Β. @ Βασίλης Β. 20/07/2014 13:37:49

      Και βασικά οι συγκεκριμένοι ανθρωπότυποι ευχής έργον είναι όταν εμπνέονται από τις δομές και τη λειτουργία της Πολιτείας ώστε εν καιρό ειρήνης να απορροφώνται σε χώρους όπως οι ειδικές δυνάμεις του στρατού, της αστυνομίας, του λιμενικού ή στις μυστικές υπηρεσίες. Γιατί συνήθως το ένστικτό τους είναι τόσο ισχυρό που αν δεν βρουν διέξοδο ή τους οδηγήσει η ζωή να αποφασίσουν συνειδητά να στραφούν εναντίον του κράτους, σχεδόν αναπόφευκτα θα κάνουν καριέρα στον υπόκοσμο είτε θα προσπαθήσουν να επιβάλλουν βίαια προσωπικές τους ιδεοληψίες στο υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο.

  4. ΝΑ avatar
    ΝΑ 20/07/2014 12:51:49

    Και εάν είναι τζάμπα επαναστατης-τρομοκράτης, που είναι, ο Μαζιώτης τότε αυτόν πως θα τον χαρακτηρίζατε αγαπητέ Α.Ψ.; «Αποφασίζουμε κάτι, το τοποθετούμε στον χώρο (το διαρρέουμε δηλαδή) και περιμένουμε για ένα χρονικό διάστημα, να δούμε τι θα συμβεί. Εάν δεν υπάρξουν μεγάλες διαμαρτυρίες ή εξεγέρσεις, επειδή οι περισσότεροι άνθρωποι αδυνατούν να καταλάβουν τι ακριβώς έχει αποφασιστεί, τότε συνεχίζουμε, το εφαρμόζουμε στην πράξη σιγά-σιγά, βήμα προς βήμα, έως ότου δεν υπάρχει πλέον καμία επιστροφή». J.C. Juncker, Der Spiegel 52/1999

  5. βαγόνι avatar
    βαγόνι 20/07/2014 14:34:29

    Δε βαρυέσαι Α.Ψ...! ..άλλο ένα εγωκεντρικό πρόσωπο με διογκωμένη self-image...το ίδιο μ'αυτόν που σωρεύει ατομικό πλούτο...μ'αυτόν που υποδύεται τον αρχηγό, ενώ "υποβαστάζεται"... γνωστά και πολλαπλώς εκτεθειμένα! Αντιθέτως, πολύ περισσότερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η ξαφνική αφύπνιση του καθημερινού "φιλήσυχου"πολίτη...αυτού, που σηκώνει αγόγγυστα τα καθημερινά βάρη,βλέπει γύρω του τα άνευ προηγουμένου και αναφωνεί:

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ βαγόνι 20/07/2014 19:04:29

      ...και αναφωνεί: ώς εδώ!

  6. ΦΡΑΝΚ. avatar
    ΦΡΑΝΚ. 20/07/2014 14:59:32

    Aυτό το άρθρο μπορεί κατ' επιλογήν του συγγραφέα του να περιέχει δόση υπερβολής, όμως λέει ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ για τους δήθεν "ιδεολόγους" τρομοκράτες της εποχής μας. Το είχα γράψει και σε παλαιότερο σχόλιό μου όταν γινόταν απο πλευράς κυβέρνησης ηρωική και μάταια προσπάθεια να αποδειχτεί οτι υπάρχει "ιδεολογική συγγένεια " μεταξύ Συριζαίων και τρομοκρατών. Εγραφα λοιπόν οτι όπως οι "δήθεν" εργαζόμενοι εκ των Δ.Υ. , έτσι και οι "τρομοκράτες" της 17Ν του ΕΛΑ και οι διάδοχοί τους είναι "ξύπνιοι" νεοέλληνες που σαν τους πολιτικούς μας βρήκαν κι αυτοί τη μέθοδο του Γιαγκούλα ωστε "Να ζώσιν χωρίς να σκάπτωσιν". Ετσι βαφτίζουν τη ληστεία σε "ένοπλη πάλη" και την καλοπέρασή τους με τα κλεψιμέικα "απαλλοτρίωση κεφαλαίου"για τις ανάγκες του αγώνα και περνάνε ζωή και κότα αφου ξέρουν πολύ καλά οτι ακόμα και οι σποραδικές δολοφονίες ως επι το πλείστον παροπλισμένων υπηρετών του συστήματος επι 40 χρόνια ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΑΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΕ και σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Δεν έχουν κάποια ειλικρινή πολιτική ιδεολογία για να πούμε οτι η ανύπαρκτη ιδεολογία τους θα έμοιαζε έστω, με εκείνη του ΣΥΡΙΖΑ ή μάλλον με εκείνην του ΚΚΕ-ΜΛ. Τελικά νομίζω οτι τώρα το κατάλαβαν και στην κυβέρνηση. Αν όχι, ας διαβάσουν το άρθρο του φίλου Α.Ψ. εδώ στο Antinews για να μην πληρώνουν τσάμπα αποτυχημένους συμβούλους...

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 20/07/2014 20:03:21

    "Δεν έχω ιδιαίτερα ταλέντα. Είμαι όμως παθιασμένα περίεργος." ~Αλβέρτος Αϊνστάϊν

  8. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 20/07/2014 21:04:26

    Τι να ζηλέψεις από το Μαζιώτη... Τόσοι κίνδυνοι,τόσο τρέξιμο,λεφτά,σπίτια,ταξίδια και κάθε πρωΐ να ξυπνάει δίπλα σε μια Ρούπα... Πάντως ζηλεύω πραγματικά εκείνους που αρκούνται στα λίγα και είναι ευχαριστημένοι με αυτά που έχουν...

    • μελιτίνη avatar
      μελιτίνη @ Κυθήριος 20/07/2014 23:46:42

      Αξίζει να ζηλεύει κανείς την αρμονία τους αγαπητέ Κυθήριε, μέχρι να τους τα πάρουν κι αυτά, με το αποφασίζομεν και διατάσσομεν, για να μην διαταραχτούν οι αξιοζήλευτοι, καθώς ανέγγιχτοι, έχοντες τα πάμπολλα......

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Κυθήριος 23/07/2014 17:48:40

      Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε χάσει το μέτρο Κυθήριε.. "Και να μη νιώθεις καμία φορά ευλογημένος που μπορείς να χαίρεσαι τρία πράγματα στη ζωή σου, την καλή υγεία, δυο φίλους, μια αγάπη, μια δουλειά,...

  9. Jimakos avatar
    Jimakos 20/07/2014 22:11:24

    Μην τους βάζουμε όλους τους τρομοκράτες στο ίδιο τσουβάλι. Οι Μαζιώτηδες είναι περισσότερο επικύνδινοι μπαχαλάκηδες, άλλοι όμως που έδρασαν επι δεκαετίες, διαμόρφωσαν την ιστορία αυτού του τόπου με τα εγκληματά τους.

    • μελιτίνη avatar
      μελιτίνη @ Jimakos 21/07/2014 00:37:03

      Πόσο διαφορετικό θα ήταν το σημερινό πολιτικό σκηνικό, αν δεν είχε δολοφονηθεί ο Μπακογιάννης!!!!

      • Άλυτη εξίσωση avatar
        Άλυτη εξίσωση @ μελιτίνη 21/07/2014 10:23:02

        Εγώ πάλι, πολύ συχνά αναρωτιέμαι πόσο διαφορετικά θα μπορούσαν να είναι όλα, αν δεν είχε δολοφονηθεί ο Αλέξανδρος Παναγούλης ...... Πόσο άχρωμοι, κάλπικοι, δειλοί και ασήμαντοι θα φάνταζαν πολλοί, αν στέκονταν δίπλα του.

      • Η άλυτη εξίσωση avatar
        Η άλυτη εξίσωση @ μελιτίνη 21/07/2014 10:24:20

        Εγώ πάλι, πολύ συχνά αναρωτιέμαι πόσο διαφορετικά θα μπορούσαν να είναι όλα, αν δεν είχε δολοφονηθεί ο Αλέξανδρος Παναγούλης ...... Πόσο άχρωμοι, κάλπικοι, δειλοί και ασήμαντοι θα φάνταζαν πολλοί, αν στέκονταν δίπλα του.

        • μελιτίνη avatar
          μελιτίνη @ Η άλυτη εξίσωση 21/07/2014 11:31:13

          Λες, να είχε γίνει εκείνος πρωθυπουργός στη θέση του άλλου βομβιστή-αγωνιστή Σημίτη;

          • Η άλυτη εξίσωση avatar
            Η άλυτη εξίσωση @ μελιτίνη 21/07/2014 18:39:32

            Με το να είναι προσποιείται κανείς τον εντελώς ανιστόρητο, πολλές φορές φωταγωγεί αντί να καμουφλάρει, τη διανοητική του αδυναμία και την ψυχική του ένδεια....... Ο καθένας τελικά, ό,τι μπορεί. Κατανόηση, πλήρης. http://www.tovima.gr/vimamen/guys/article/?aid=431513&h1=true#commentForm

  10. thanos avatar
    thanos 20/07/2014 22:40:35

    Κρίμα που ασχολούμαστε τόσο με το Μαζιώτη και με τον Κουφοντίνα και τα άλλα "μπουμπούκια" του είδους. Οι εγκληματίες, είτε πρόκειται για κλέφτες, είτε για δολοφόνους, είτε για μαφιόζους, είτε για τρομοκράτες τύπου Μαζιώτη, ζουν για ένα μόνο σκοπό: τη δημοσιότητα. Μετά από κάθε εγκληματική ενέργεια τους, αν μείνουν ασύλληπτοι, κάθονται από μια γωνία και απολαμβάνουν το αποτέλεσμα, παρακολουθώντας την καταστροφή και τον πόνο που προκάλεσαν. Αισθάνονται ηδονή, όχι γιατί έχουν πραγματικούς εχθρούς, τους "πλούσιους", το "σύστημα" ή "το κράτος", αλλά γιατί έχουν τη "δύναμη" να κάνουν κακό στους άλλους όποτε εκείνοι το επιλέξουν. Η ηδονή κορυφώνεται όσο πιο προκλητικά ριψοκίνδυνες γίνουν οι ενέργειές τους. Όταν συλληφθούν συνεχίζουν να αισθάνονται ηδονή παραμένοντας στο φως της δημοσιότητας, λέγοντας κάθε λογής βλακεία και ασυναρτησία. Όταν ασχολούμαστε μαζί τους, δίνοντας δημοσιότητα, ακόμα και με τη χιουμοριστική διάθεση του παραπάνω άρθρου, παίζουμε, δυστυχώς το παιχνίδι τους. Σε άλλες χώρες, τύποι σαν το Μαζιώτη θα είχαν ενδεχομένως καταδικαστεί σε θάνατο ή θα βρίσκονταν στο πιο βαθύ κελί και δε θα ασχολούνταν μαζί τους κανείς. Ας μην ασχολούμαστε λοιπόν άλλο, αν θέλουμε να πάψουν να δημιουργούνται άλλοι Μαζιώτηδες.

  11. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 21/07/2014 08:25:24

    Έχει ποτέ κάποιος από εσάς ασχοληθεί με ακτιβισμό, στα πλαίσια κάποιας κίνησης πολιτών μη συνδεδεμένης με κάποιο κόμμα; Το πρώτο πρόβλημα είναι τα απαιτούμενα χρήματα. Θέλεις να βγάλεις μια προκήρυξη, μια αφίσα, μια μπροσούρα, χρειάζεσαι χρήματα. Να ενοικιάσεις χώρο να στεγαστείς, άσε καλύτερα να μη το συζητήσουμε. Και όσοι το τόλμησαν εκτιμώντας τα πράγματα υπεραισιόδοξα σύντομα το μετάνιωσαν. Ειδικά τη σημερινή εποχή δύσκολα ο κάθε συμμετέχων δίνει το ρεφενέ του στις οικονομικές υποχρεώσεις της "κίνησης". Γιατί τα λέω όλα αυτά, θα με ρωτήσει κάποιος. Απλά γιατί αναρωτιόμουν πού βρίσκουν τα χρήματα οι εκατοντάδες αριστερές, ακροαριστερές, αναρχικές και περιθωριακές κινήσεις και για ψύλλου πήδημα εκδίδουν απεριόριστα διαφημιστικό υλικό γεμίζοντας όλη την Ελλάδα. Κινητοποιήσεις και εκδηλώσεις αντιφα, συναυλίες συμπαράστασης σε διωκόμενους συντρόφους μέχρι την Παλαιστίνη και Βενεζουέλα διαφημίζονται χωρίς δυσκολία, ακόμα και γεγονότα που "σκάνε" εκείνη τη στιγμή υπάρχει οικονομική κάλυψη. Έχει αναζητήσει η αστυνομία τους δρόμους του χρήματος; Γιατί οι ληστείες των τρομοκρατών κατά τη γνώμη μου δεν εξυπηρετούν μόνο τις προσωπικές ανάγκες των τρομοκρατών. Τροφοδοτούν και κάθε έκφανση αυτού που λέμε αλληλέγγυο κίνημα, υποστηρικτών της τρομοκρατίας.

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ ΣΟΝ ΠΕΝ 21/07/2014 09:29:17

      Μάθαμε ποτέ τι έγινε με το ταμείο της 17Ν; Οι αρχές ανακαλύπτουν γιάφκες, οπλισμο, προκυρήξεις, αλλά ποτέ λεφτα; Μήπως οι ληστείες γίνονται για να δικαιολογηθούν χρήματα που καταλήγουν στα χέρια τους, από άλλες πηγές;

  12. ΜΑΚΙΟΣ avatar
    ΜΑΚΙΟΣ 21/07/2014 08:55:41

    Ακόμα και οι τρομοκράτες σε αυτη τη χωρα ειναι για γέλια, λειτουργουν σαν συνδικαλιστες, επανασταση και κατα τα αλλα καλοπεραση, επανασταση αληθεια απεναντι σε τι??? σε ενα κρατος με μια ξεπουλημενη κυβερνηση και ενα κλεπτοκρατικο συστημα που το στηριξαν στις τελευταιες εκλογες το 30% περιπου των ψηφισαντων Ελληνων πολιτων και πολυ ακομα περισσοτεροι με το να μην ψηφισουν καθολου? Εκπροσωπει ο Μαζιωτης και η παρεα του μια μειοψηφια γνωστη απο τα διαφορα ΑΕΙ. Επαναστατες φοιτητες αλλα μολις παρουν το διπλωμα αν δεν τους δωσεις φακελακι πεθαινεις στο ραντζο, σαν το παππου τωρα τελευταια. Καποιοι απο αυτους συνεχιζουν να ζουν στην αυταπατη της επαναστασης, αδιαφοροντας ακομα και για την ζωη τυχαιων πολιτων που εχουν την ατυχια να βρεθουν στο περασμα τους, σαν τον ταξιτζη της Παρου, τον Θανο Αξαρλιαν και ολους αυτους που τους σκοτωνουν σαν σκυλια και μετα τους χαρακτηριζουν και παραπλευρες απωλειες. Ελεος πια με τους αυτοκλητους σωτηρες, κυριοι αν ο λαος ηθελε να αλλαξει κατι θα ξεκινουσε απο την ψηφο του που ειναι και πιο απλο απο το να παρει τα οπλα, αλλιως μην περιμενετε επανασταση, η φοιτητες και η νεολαια που ολοι ελπιζουν κατι ειναι πολυ απασχολημενοι με το i phone , την αποτριχωση τους, να βγαλουν τα φρυδια τους και να βαλουν οι κοπελιτσες τα στρινγκ τους να πανε Μυκονο να βρουν εναν ανετο σπονσορα να της κερασει μεχρι λυποθυμιας πριν γυρισουν καυτο βιντεακι...περαστικα μας

  13. Η άλυτη εξίσωση avatar
    Η άλυτη εξίσωση 21/07/2014 09:55:23

    '' Γιατί να μην κάνουμε και εμείς μια τρομοκρατική οργάνωση, να κλέβουμε τράπεζες κι εκκλησιές, να βάζουμε και καμιά βομβίτσα για ξεκάρφωμα και να θεωρητικολογούμε για το μέλλον;'' Μήπως γιατί στο τέλος της ανάλαφρα περιγραφόμενης αυτής διαδρομής, παραμονεύει η φυλακή; Μιά άλλη φυλακή, πέρα απ΄αυτήν που καθημερινά βιώνουμε, με ακόμη πιο περιορισμένη τη δυνατότητα μετακίνησης κι αποκλεισμένη την πιθανότητα ανατροπής-διαφυγής... Μπαααα. Δε λέει... καλύτερα να επαναστατήσουμε απ΄ευθείας ενάντια στο συμβιβασμό, στην παρακμή και την παράδοσή μας στις ορέξεις των ...επίλεκτων προαγωγών, που μας εκμεταλλεύονται παραπλανώντας μας καθημερνά. Είναι πολύ πιο δύσκολος ο στόχος, να πάψεις να είσαι προσφερόμενο, έρπον και μίζερο θύμα...

    • hellasatt avatar
      hellasatt @ Η άλυτη εξίσωση 21/07/2014 19:41:48

      Αγαπητέ μου η φυλακή είναι αυτό που ονομάζεται επαγγελματικός κίνδυνος όταν αποφασίσιε κανείς να ακολουθήσει το επάγγελμα του επαναστάτη...

      • Η άλυτη εξίσωση avatar
        Η άλυτη εξίσωση @ hellasatt 21/07/2014 20:12:38

        ΑγαπητΉ μου,το αξιοπερίεργο είναι, που δεν ονομάζεται ''επαγγελματικός κίνδυνος'' η φυλακή, γι όλους αυτούς που αποφασίζουν ν΄ακολουθήσουν το επικερδές επάγγελμα του λαοπλάνου πολιτικάντη-κατσαπλιά. Πολλά τα μέτρα, διαφορετικά τα σταθμά κι αυτή η Δικαιοσύνη που προσποιείται την τυφλή, όλο κρυφοκοιτάει, μεροληπτεί και ...κλέβει!

  14. Seagull avatar
    Seagull 21/07/2014 13:16:15

    Γενικώς στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας έχουμε πολλούς κλέφτες.... μερικοί θέλουν να το παίζουν και Τσε Γκεβάρα ένα πράγμα, τι να κάνουμε. Πάντως σε γενικές γραμμές δεν βρίσκω καμία διαφορά μεταξύ των μαζιώτηδων και άλλων κουκουλοφόρων και μη με αυτούς που με περισσή τέχνη άρπαξαν από τις τράπεζες - και όχι μόνο , χρόνια τώρα - πολλά εκατομμύρια, για την ανάπτυξη και την επιχειρηματικότητα ντε, και μην τους είδατε μην τους απαντήσατε. Και στις δύο περιπτώσεις εμείς οι φοβιτσιάρηδες αλλά καθωσπρέπει μακάκες πληρώνουμε το μάρμαρο.

    • SIRIOS avatar
      SIRIOS @ Seagull 22/07/2014 12:11:04

      Γενικώς φίλε seagull είμεθα Έθνος κλεφτών και αμαρτωλών...

      • ρεμαλι avatar
        ρεμαλι @ SIRIOS 30/07/2014 11:29:01

        εσυ μπορει να εισαι. καποια 10.000.000 δουλευουμε σαν σκυλια και εχουμε καποιους γερμανους η σαν εσενα να μας βριζουν. Παντως Ελληνας δεν εισαι

  15. ΤΑΣΟΣ avatar
    ΤΑΣΟΣ 24/07/2014 13:59:42

    Τέλος επιτηδεύματος πλήρωσε; Eισφορά αλληλεγγύης; Eπαναστάτης=Ελ.επαγγελματίας(;)