Ε, όχι να προκαλεί και το ΠΑΣΟΚ
07/04/2014 07:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ε, όχι να προκαλεί και το ΠΑΣΟΚ

Η συνεργασια Βενιζέλου - Μπαλτάκου, οι συνεργάτες του Άκη και η ξεχασμένη Εξεταστική Επιτροπή

Μήπως ο Ευάγγελος Βενιζέλος πρέπει να κοιταχτεί καλύτερα στον καθρέφτη και πριν μιλήσει να ψάξει το κόμμα του, αντί να κάνει λόγο για «ακροδεξιούς θύλακες» στην κυβέρνηση. Εάν υπήρχαν, που δεν υπάρχουν, τώρα τους ανακάλυψε ο υπερασπιστής του προοδευτικού πόλου (αυτό είπε την περασμένη Παρασκευή, μετά τη συνάντησή του με τον Πρωθυπουργό); Και γιατί δεν το έλεγε τόσο καιρό;

Είχα προειδοποιήσει για τον Μπαλτάκο είπε χθες στη συνέντευξη τύπου για να μας πείσει ότι αυτός έδινε αγώνα για να καθαρίσει η κυβέρνηση από τα...σταγονίδια! Μόνο που αυτός με τον Τάκη Μπαλτάκο συνδιαλεγόταν την περασμένη Κυριακή στη Βουλή, όπου γινόταν ο κακός χαμός με τα όσα τραγικά έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ, την ημέρα που θα ψηφιζόταν το πολυνομοσχέδιο. Σε ανοικτή γραμμή ήταν οι δυό τους, άσχετα εάν τώρα κάνει ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης ότι δεν ξέρει τον Μπαλτάκο...Ας θυμηθεί καλύτερα, γιατί μπορούμε να του θυμίσουμε εμείς πολλά...

Παράλληλα διάφοροι ΠΑΣΟΚοι αρχίζουν να λένε διάφορα ονόματα, από πίσω από τις κουρτίνες της εξουσίας και να μιλάνε για “ακροδεξιούς θύλακες και άλλες ανοησίεςαι τι σημαίνει αυτό; Ποινικοποιεί το ΠΑΣΟΚ τον πατριωτισμό και όσους υποστηρίζουν τις εθνικές θέσεις; Με την ίδια λογική θα μπορούσε να πει κανείς πολλά για πολλούς στο ΠΑΣΟΚ. Εάν ανοίξει η ΝΔ το στόμα της, που δεν το κάνει θα μπορούσε να πει πολλά...

Ας τους βοηθήσουμε , επειδή ξεχάσει ότι ακόμα στο κράτος έχουν παραμείνει αρκετά στελέχη της ΔΗΜΑΡ, η ηγεσία της οποίας επικρίνει τη ΝΔ και τον Πρωθυπουργό. Ο Φίλιππος Σαχινίδης που κουνά το δάκτυλο κατά καιρούς στο Μαξίμου και καταφέρετε κατά του Σαμαρά δεν ήταν στο οικονομικό επιτελείο του ΓΑΠ, όταν πριν από τέσσερα χρόνια μας βάλανε στο Μνημόνιο. Μήπως ήρθε η ώρα για εξεταστική για το πως φθάσαμε στο μνημόνιο;

Πολλοί υποστηρικτές του Βενιζέλου δεν ήταν άλλοτε πρωτοπαλίκαρα του Τσοχατζόπουλου; Μήπως ο βουλευτής Θ. Μωραϊτης δεν ανήκε, όπως και η Τόνια Αντωνίου, νυν βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, στην ομάδα των υποστηρικτών του Ακη, όταν διεκδίκησε την εξουσία; Σημαίνει κάτι αυτό; Προφανώς όχι. Αλλά κανείς με τη λογική του Βενιζέλου, μπορεί να πει, αφού στήριξαν Ακη για την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ το 1996, ας βρεθούν και εκτός Κ.Ο.

Μην το τραβήξουμε, λοιπόν, γιατί δεν συμφέρει και κάνει κακό στη δικομματική...Γι’ αυτό ας χαλαρώσουν στο ΠΑΣΟΚ...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Rider avatar
    Rider 07/04/2014 08:23:22

    Όλα καλά τα λέτε για το ΠΑΣΟΚ, αλλά για τη φράση: "Εάν υπήρχαν, που δεν υπάρχουν (σ.σ. οι ακροδεξιοί θύλακες)", λίγος ρεαλισμός δε βλάπτει.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Rider 07/04/2014 08:31:00

      Να μην συγχέουμε τις έννοιες παρακαλώ. Ακροδεξιοί φυσικά και υπάρχουν. Για "Θύλακες", "φράξιες" κλπ εγώ δεν ξέρω τίποτα. Αν έχεις στοιχεία ευχαρίστως να τα δημοσιεύσουμε

  2. iconology2009 avatar
    iconology2009 07/04/2014 08:35:48

    Να δεις που αυτή ανάρτηση μπορεί να είναι και φάουλ. Αντί να ρίχνει τους τόνους γύρω από αυτή την τραυματική υπόθεση τους ανεβάζει-αδικαιολόγητα κιόλας. Οκ, ο Βενιζέλος έδωσε μια συνέντευξη που συνέπεσε με την υπόθεση Μπαλτάκου. Πώς αλλιώς θα μπορούσε να τη διεξέλθει σαν ξεχωριστό κόμμα που είναι; Σε όλη τη διάρκεια αυτής της συνέντευξης φρόντιζε όμως να διαχωρίζει το κομματικό από το κυβερνητικό και με τη μαστοριά που τον διακρίνει, με καμιά έκφραση του δεν ριψοκινδύνευσε τη κυβερνητική συνεργασία. Στη πραγματικότητα δεν έδωσε λαβή για δημοσιεύματα πέρα από αυτό το άστοχο που διαβάζω εδώ. Δεν ξέρω αν αυτό φουσκώσει ή ξεφουσκώσει, πάντως αν συμβεί το πρώτο-που δεν νομίζω, τα δύο μέρη μοιάζει να έχουν το είδος συνεννόησης που ξεπερνάει τέτοιους σκοπέλους. Εν πάση περιπτώσει είναι εξωφρενικό να φορτώνει κανείς το Βενιζέλο με ευθύνες για τον Μπαλτάκο. Τόσο εξωφρενικό που καταντάει αυτοκαταστροφικό και θυμίζει πια τη βιβλική ιστορία του Σαμψών με το "αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων" Υ.Γ.Προφανώς δεν λάβατε υπόψη τη δήλωση του ΓΑΠ απ'τις Βρυξέλλες,που ελάχιστες μέρες μόνο μετά την καταψήφιση στη Βουλή του άρθρου για τις τράπεζες, επανέκαμψε και υπαινίχθηκε ότι δεν έχει πρόβλημα αν πέσει η κυβέρνηση, καθότι και οι εκλογές κύκλους κάνουν. Δεν θάπρεπε κάπως ο Βενιζέλος να το διαχειριστεί αυτό; Ο ΓΑΠ έχει τρεις τέσσερις βουλευτές δικούς του στο ΠΑΣΟΚ. Δεν θάπρεπε για το εσωκομματικό του ακροατήριο κάπως να το ικανοποιήσει; Κι εσείς τώρα του φορτώνεστε από πάνω τον Μπαλτάκο; Φάουλ!

    • Factorx avatar
      Factorx @ iconology2009 07/04/2014 08:39:21

      Σύνελθε μεγάλε γιατί πιάνεις το πληκτρολόγιο και όποιον πάρει ο χάρος. Από την στιγμή Μπαλτάκος ήταν ΓΓ της κυβέρνησης όλοι μιλούσαν μαζί του και φωτογραφίζονταν μαζί του. Να μην τα φορτώνουμε λοιπόν μόνο στον έναν. Κατάλαβες ή να σου γράψω κι άλλα;

      • ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ @ Factorx 07/04/2014 15:38:20

        Καλά λέει εδώ ο Φάκτωρας... Δεν μπορεί στα καλά της κυβερνησιμότητας να συμβάλλουν όλοι και να καρπώνονται όλοι (= κ η πασοκάρα κ ο μπένυ μαζί) τα καλά της...αλλά στα δήθεν αρνητικά της να βγάζουν κάποιοι απέξω την ουρά τους... Ε όχι...ήταν και ο μπένυ -και είναι ακόμα- μέσα σε αυτο που λέγεται κυβερνητικός σχηματισμός...τουτέστιν, δεν νομίζω να βλάφτει που ο Φάκτορας εδώ επισημαίνει ότι και ο αντιπρόεδρας συνεργαζόταν όπως είναι αναμενόμενο με τον μπαλτάκο..και τον κάθε μπαλτάκο θα έλεγα εγώ...

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ iconology2009 07/04/2014 08:53:46

      Νομίζω ότι το άρθρο υπονοεί άλλα έκτος από αυτά που είπε ανοικτά ο Βενιζέλος. Είναι σαφές ότι διάφοροι βρίσκουν ευκαιρία να "φάνε" πρόσωπα κοντά στον πρωθυπουργό με το πρόσχημα ότι είναι ακροδεξιοί - χωρίς στην πραγματικότητα να είναι. Αυτό φαίνεται όχι μόνον από τα όσα είπε ο Βενιζέλος, αλλά από το γενικότερο κλίμα που δημιουργείται από τον διαπλεκόμενο τύπο. Πολύ απλά, όσους δεν τους ελέγχουν τους βαφτίζουν "ακροδεξιούς" με μόνο έρεισμα τις πατριωτικές τους θέσεις. Βέβαια, αν ήταν ελεγχόμενοι, δεν θα είχαν πατριωτικές θέσεις, θα ήταν ξεπουλητάρια όπως οι περισσότεροι του πολιτικού συστήματος και θα πρέσβευαν θέσεις ανάλογα με τις εντολές που θα έπαιρναν από τα διάφορα ισχυρά παράκεντρα. Αν θελήσει λοιπόν να διαβάσει κανείς ανάμεσα από τις γραμμές, θα δει ότι μάλλον αναφέρεται σε πράγματα που δεν είπε μεν στη συνέντευξή του ο Βενιζέλος, αλλά πιθανότατα πράττει πίσω από τις κουρτίνες. Όσον αφορά το εσωκομματικό του πρόβλημα, το λάθος του Σαμαρά είναι ότι δεν έκανε εκείνη την έρμη "μία και μόνη εξεταστική" για το πώς φτάσαμε στο Μνημόνιο. Αν τώρα ο ΓΑΠ έχει το περιθώριο να αποσταθεροποιεί, τέτοιο περιθώριο δεν είχε καθόλου τον Ιούνιο του 2012, που ήταν διαφορετικές οι φιλομνημονιακές συνθήκες σε Ελλάδα και εξωτερικό. Αν γινόταν τότε, αν το είχε "περάσει" ο Σαμαράς ως πολιτική αναγκαιότητα για την κυβέρνησή του, τώρα δεν θα είχε αυτά τα προβλήματα. Θα τον είχε "στρώσει" τον ΓΑΠ. Αν δεν τον είχε παραπέμψει κιόλας για τα αδικήματα που ενδεχομένως θα είχαν αποδειχθεί από μια τέτοια έρευνα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Διογένης 07/04/2014 10:03:13

        Αυτό μπορούσε να γίνει μόνο εάν έπαιρνε αυτοδυναμία. Κυβέρνηση συνασπισμού με το ΠΑΣΟΚ και εξεταστική ήσαν ασυμβίβαστα πράγματα.Και βεβαίως εάν επέμενε θα ήταν αυτός υπεύθυνος πια για τη χρεωκοπία τη στιγμή εκείνη.

        • Διογένης avatar
          Διογένης @ ψυχραιμια 07/04/2014 10:33:43

          Είμαι βέβαιος ότι μπορούσε να είχε προσπαθήσει να το χειριστεί διαφορετικά και ίσως και να το πετύχει. Επικράτησαν άλλες προτεραιότητες. Τώρα τον υπονομεύει το ΠΑΣΟΚ. Δεν μπορούσε να περιμένει κάτι διαφορετικό τώρα πια. Αφού τους "χάρισε" την εσχάτη προδοσία, τώρα είναι λογικό να του ζητούν και τα ρέστα από πάνω.

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Διογένης 07/04/2014 12:01:49

            Τίποτα δεν μπορούσε "να χειριστεί διαφορετικά" και τίποτα δεν τους "χάρισε". Υπενθύμιση ότι στις βουλευτικές εκλογές Μαΐου 2012, το 30% του Εκλογικού Σώματος , ΔΕΝ άσκησε το υπέρτατο Εθνικό του Δικαίωμα, αλλά, αντί τις κάλπες: τις παραλίες, τους καναπέδες και τα λειωμένα από τη πολυλογία πληκτρολόγια, προτίμησε. Αυτό το 30%, το πρώτο κόμμα της εκλογικής αποχής δηλαδή, είναι υπεύθυνο για ό,τι πολιτικά, μάς συμβαίνει σήμερα. Και οι τότε οκνηροί, οι θυμωμένοι, οι εκδικητικοί.. έγραφαν και δήλωναν "υπερήφανοι" για την εκλογική απραξία τους αυτή. Θυμίζοντάς μας τραγικά, τον εκδικητικό αγά που θύμωσε και αυτοχειριάσθηκε. Δικαίωμά τους ήταν να ψηφίσουν ό,τι ήθελαν. Να ψήφιζαν όμως. Όχι! στο ανεύθυνο-ευθυνόφοβο "λευκό Δεν γνωρίζω – Δεν απαντώ". Έτσι λοιπόν, έχουμε το 30% του οκνηρού εκλογικού σώματος, να είναι οι λάβροι επικριτές των πάντων σήμερα. Και ν’ απαιτούν από τον Έλληνα Πρωθυπουργό, ως δια μαγείας, ν’ αλλάξει τη σημερινή σιδηροδέσμια πολιτική του συνύπαρξη. «Δώστε μου τη δύναμη ενός Έθνους για να δείξουμε σε όλο τον κόσμο τι θα πει Ελλάδα, τι θα πει Αξιοπρέπεια, τι θα πει Δύναμη ψυχής», μάς είχε ζητήσει. «Τέλος στις αυτοδυναμίες», οι εκλογικά απέχοντες, τον χλεύαζαν. Τελικά, τίποτα δεν συμβαίνει τυχαία σ’ αυτή τη πολύπαθη πατρίδα. Και παγερά αδιαφορώ για τις λεκτικές επιθέσεις που θα δεχθώ κάθε που αναφέρομαι στο κρίσιμο αυτό θέμα που μάς αφορά και μάς πονάει όλους τους 'Ελληνες.

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 07/04/2014 09:22:47

    Πως φθάσαμε στο Μνημόνιο – Μέρος 4ο http://folders.skai.gr/main/theme?id=301&locale=el «Είμαι δεδηλωμένος οπαδός της Μαοϊκής ρήσης “αφήστε όλα τα λουλούδια ν’ ανθίσουν”. Οι πολίτες κατά τεκμήριο διαλέγουν αυτά που τους αρέσουν.» ~Φίλιππος Σαχινίδης, υφυπουργός οικονομικών ΠΑΣΟΚ 2011

  4. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 07/04/2014 09:42:33

    Ρε παιδιά ας μην αφορίζουμε μεταξύ μας τους κομματικούς ρολίστες. Θα επαναλάβω το σχόλιο μου σε άλλο άρθρο. Ο Μπαλτάκος εκανε το "λαγό" στους Χρυσαυγίτες επί μήνες. Τους ψάρωνε όλους (αλλά και από άλλα κόμματα) για να κερδίσει την εμπιστοσύνη τους και καλά ως ο σύνδεσμος τους με την Κυβέρνηση, που πάει με τα νερά τους και "τα λένε όλα". Αυτό λέγεται στις ΗΠΑ "political operator" και είναι συγκεκριμένος κομματικός ρόλος. Το παραδέχθηκε ο Μίχος στον Τράγκα. Είπε, "όλους τους ψάρωνε ο Μπαλτάκος, αλλά εγώ τον είχα καταλάβει και δεν του'λεγα τίποτα"... Ευκολα πράγματα είναι αυτά και συνηθισμένα στα κόμματα! Και σε ότι αφορά στις βρισιές που ακούγονται στο βίντεο, είναι μέρος του ψαρώματος οι βωμολοχίες. Αλλά μου κάνει εντύπωση που από τη ΝΔ δεν στέλνουν στον εισαγγελέα τον Κασιδιάρη για την παράνομη υποκλοπή, όχι για αυτήν καθ'αυτήν, αλλά μπας και δούμε και ακούσουμε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το επίμαχο βίντεο. Πιθανόν να άλλαζε τα δεδομένα αυτό... Επίσης δεν έχει αναλυθεί, γιατί το έσκασε τρέχοντας από τη Βουλή ο Κασιδιάρης μόλις αντιλήφθηκε την είσοδο στο διάδρομο του μαινόμενου υιού Μπαλτάκου!

    • αραχνούλα avatar
      αραχνούλα @ Βατάτζης 07/04/2014 12:40:38

      Ρε μπαγάσηδες, έχετε λυσσάξει να στέκεστε στην παράνομη καταγραφή και όχι στα όσα λέει ο στόμας του Μπαλτάκου. Δεν πειράζει, θα τα καταλάβετε μια και καλή τον Μάη, σε πρώτη φάση και έπεται συνέχεια.

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ αραχνούλα 07/04/2014 15:10:25

        Εγώ μπαγασούλα μου δεν έχω πρόβλημα με την παρανομία αλλά με το μοντάζ. Αν τα 4 λεπτά του βίντεο είναι τόσο επιβαρυντικά, ας δώσει το πλήρες μήκος του για να στηθούν οι γκιλοτίνες! Άντε να τον δούμε τον Κ(λ)ασιδιάρη σε πλήρη ανάπτύξη.

        • αραχνούλα avatar
          αραχνούλα @ πΔπ 07/04/2014 16:45:02

          Μαζί σου. Αλλά μην στεκόμαστε στα καραγκιοζιλίκια του λιάκου και χάνουμε το ζουμί.Αν μη τι άλλο, υποτιμά τη νοημοσύνη μας.

  5. Άργος avatar
    Άργος 07/04/2014 12:02:16

    Αλήθεια, ο κ. Μπαλτάκος είναι ακόμα μέλος της ΝΔ ή διαγράφηκε;

  6. Aegean times avatar
    Aegean times 07/04/2014 12:54:09

    Η παρεούλα του πασόκ που απέμεινε έχει φωνή γιατί είναι στην κυβέρνηση και έτσι έχουν πρόσβαση σε όλα τα ΜΜΕ και μάλιστα σε εξέχουσα θέση και με απεριόριστο χρόνο... Τι να κάνουμε, θα το υπομείνουμε και αυτό για όσο χρόνο χρειαστεί. Για να γίνει το κομπόστ θέλει το χρόνο του.

    • Rik avatar
      Rik @ Aegean times 07/04/2014 15:36:16

      Η παρέα της ΝΔ μιλάει ακόμη ;;; αν πήξει η κομπόστα θα χαθούν γι αυτό καλύτερα ας το ξανασκεφτούν!!! η παρέα σας έχει φωνή κ.λ.π. ελέω Βενιζέλου που έριξε τον ΓΑΠ και γινατε κυβερνηση ......

  7. markos avatar
    markos 07/04/2014 18:13:53

    Αυτοι οι πασοκοι δεν βαζουν μυαλο με τιποτα !!!!Αντι να μας αναβουν κερια που τους κραταμε στην ζωη [αν και πεθαμενοι, τωρα θα μας τι λενε κιολας ...ντροπη [εαν ξερετε ακομα την ενοια της λεξης]κ Βενιζελο...Χερι που σε τα'ι'ζει το φιλας δεν το δαγκωνεις !!!

  8. Αντίνοος Λακεδαιμονεύς avatar
    Αντίνοος Λακεδαιμονεύς 08/04/2014 12:18:32

    Το ΠΑΣΟΚ προκαλεί και θα συνεχίσει να προκαλεί όποτε γουστάρει γιατι κρατάει τη ΝΔ απ' τα ούμπαλα. Η φοβική ΝΔ χάνει συνέχεια ψηφοφόρους προς τα αριστεροδεξιά γιατί τρώει τα παιδιά της. Τόσο απλά είναι τα πράγματα.

  9. Λούκιος avatar
    Λούκιος 08/04/2014 20:02:49

    Γειά στο στόμα σου.