#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/11/2011 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευρωπαϊκό χαστούκι στον Βενιζέλο για το χαράτσι στα ακίνητα



Χαστούκι στον Ευ. Βενιζέλο που σκαρφίστηκε το χαράτσι στα ακίνητα, αποτελεί η απάντηση του αρμόδιου Επιτρόπου για θέματα ενέργειας. Σε ερώτηση του ευρωβουλευτή, Ν. Χουντή ο Γερμανός Επίτροπος G.Oettinger λέει ότι η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να παρέχει απρόσκοπτα ρεύμα στους καταναλωτές καθώς αυτό δε συνδέεται με την πληρωμή ή όχι φόρων και τη γενικότερη φορολογική πολιτική.

«Οι διατάξεις σχετικά με την καθολική υπηρεσία γεννούν σαφή υποχρέωση των κρατών μελών και παρέχουν στους οικιακούς καταναλωτές το δικαίωμα να προμηθεύονται ηλεκτρική ενέργεια. Η οδηγία δεν περιέχει διατάξεις που να εξαρτούν το δικαίωμα αυτό από την κατάσταση του νοικοκυριού ή των μεμονωμένων μελών του όσον αφορά τις φορολογικές τους υποχρεώσεις.Ως προς την προστασία των ευάλωτων καταναλωτών, η οδηγία υποχρεώνει τα κράτη μέλη να διασφαλίζουν την τήρηση των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεων που συνδέονται με τους ευάλωτους καταναλωτές».

Αυτή κι αν είναι σφαλιάρα αφού ποιος θα πάει τώρα να πληρώσει αν ξέρει ότι η Κομισιόν απαγορεύει τη διακοπή του ρεύματος;

Ο Ν. Χουντής στην ερώτησή του ισχυριζόταν ότι με βάση την κοινοτική νομοθεσία «δεν έχει δικαίωμα το κράτος να επιβάλλει στους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας (ΔΕΗ) να διακόψουν την παροχή σε εκείνους τους καταναλωτές που δεν καταβάλλουν το διεκδικούμενο φόρο» αλλά πληρώνουν κανονικά την κατανάλωση του ρεύματος που χρησιμοποίησαν. Τόνιζε ταυτόχρονα ότι πολύ περισσότερο δεν μπορεί να διακοπεί η παροχή σε ευάλωτους καταναλωτές, όπως ορίζει και η σχετική οδηγία 2009/72.

Στην απάντησή του ο Γερμανός Επίτροπος κ. Oettinger, τονίζει ότι οι κυβερνήσεις πρέπει να εξασφαλίζουν  «τη συμμόρφωση με το σύνολο της σχετικής ενωσιακής νομοθεσίας, συμπεριλαμβανομένης της οδηγίας 2009/72/ΕΚ και των διατάξεων αυτής που αφορούν την προστασία των καταναλωτών (άρθρο 3 και παράρτημα Ι), τα δικαιώματα των ευάλωτων καταναλωτών (άρθρο 3 παράγραφοι 7 και 8) και την καθολική υπηρεσία (άρθρο 3 παράγραφος 3)...

Οι διατάξεις σχετικά με την καθολική υπηρεσία γεννούν σαφή υποχρέωση των κρατών μελών και παρέχουν στους οικιακούς καταναλωτές το δικαίωμα να προμηθεύονται ηλεκτρική ενέργεια. Η οδηγία δεν περιέχει διατάξεις που να εξαρτούν το δικαίωμα αυτό από την κατάσταση του νοικοκυριού ή των μεμονωμένων μελών του όσον αφορά τις φορολογικές τους υποχρεώσεις.»  και καταλήγει την απάντησή του σημειώνοντας ότι αυτό ισχύει πολύ περισσότερο για τους ευάλωτους καταναλωτές: «Ως προς την προστασία των ευάλωτων καταναλωτών, η οδηγία υποχρεώνει τα κράτη μέλη να διασφαλίζουν την τήρηση των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεων που συνδέονται με τους ευάλωτους καταναλωτές.»

Δικαστικά στοπ στο χαράτσι

Το Μονομελές Πρωτοδικείο Καλαμάτας (Διαδικασία Ασφαλιστικών Μέτρων), με δύο νέες προσωρινές διαταγές του, απαγόρευσε σε εναλλακτικό προμηθευτή ηλεκτρικού ρεύματος τη διακοπή παροχής ηλεκτροδότησης λόγω χαρατσιού έως τη συζήτηση της αιτήσεως των ασφαλιστικών μέτρων (28-2-2012).

Ο λόγος; Διότι στο λογαριασμό του εναλλακτικού προμηθευτή ηλεκτρικού ρεύματος είχε συμπεριληφθεί, όλως αδικαιολογήτως και αυθαιρέτως, κατά πρόδηλη και ευθεία παράβαση της κείμενης νομοθεσίας το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών σε βιομηχανική επιχείρηση, παρόλο που ο νόμος ρητά προβλέπει την επιβολή αυτού στις ηλεκτροδοτούμενες για οικιστική ή εμπορική χρήση δομημένες επιφάνειες των ακινήτων, εξαιρουμένων των ακινήτων που έχουν αποκλειστικά γεωργική ή κτηνοτροφική ή βιοτεχνική ή βιομηχανική χρήση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. IOANNIS avatar
    IOANNIS 24/11/2011 17:31:26

    ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΙΔΡΩΣΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥ ΧΟΝΤΡΟΠΕΤΣΟΥ ΜΠΕΝΥΤΟ.ΑΥΤΟΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΝ

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ IOANNIS 24/11/2011 22:58:01

      και επειδή δεν θα ιδρώσει; τι έγινε; στο τσιγέλι το αυτί δεν ιδρώνει αυτό να ξέρεις...

  2. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 24/11/2011 17:45:55

    Πρώτα όμως θα αποτελείωσουμε εμείς τον Μπενίτο, μάλιστα γουστάρω το τέλος κάποιου άλλο Μπενίτο στην Piazzale Loreto του Milano...

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ Θοδωρής 24/11/2011 18:50:31

      +1000

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/11/2011 17:51:28

    Με φόβο να κατηγορηθώ ότι πάσχω από σύνδρομο Στοκχόλμης, ο Ετινγκερ είναι χειρότερος καθίκης από τον Βενιζέλο, και σίγουρα δεν νοιάζεται που πεθαίνουν τον Ελληνα στην φορλογία. Νοιάζεται μπας και δεν αντεχουμε άλλα τέλη υπέρ ΑΠΕ στον φουσκωμένο λογαρισμόι και νιοάζεται για τις Αυστριακές εξαγωγές

    Και για να είναι κάποιος χειρότερος καθίκης, φαντάσου...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ archaeopteryx 24/11/2011 18:46:38

      Λες να προετοιμάζουν τον κόσμο έτσι για να το πάρουν πίσω το χαράτσι, ενώ ο Παπακ ήδη ετοίμασε κατακόρυφη αύξηση των τιμολογίων στην ενέργεια; Διόλου απίθανο, τελικά πάλι χρήματα θα πάρουν.... υπέρ ΦΒ οραμάτων, πιο τίμια απάτη αυτή..

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ archaeopteryx 24/11/2011 19:06:50

      Ο Επίτροπος μπορεί να είναι όπως τα λες, τον ξέρουμε...
      Αλλά τις απαντήσεις τις γράφουν οι υπηρεσίες, αυτό που λένε ισχύει και είχε χρησιμοποιηθεί ως επιχείρημα και από τη Νέα Δημοκρατία κατά τη συζήτηση στη Βουλή για το τέλος ακινήτων.

      Πρόκειται για την Οδηγία 54/2003, που έχει ενσωματωθεί με Νόμο στο εθνικό δίκαιο, μιλάει (άρθρο 3, παρ.5) για την προστασία των ευάλωτων καταναλωτών ενέργειας και "πως πρέπει να λαμβάνονται μέτρα από τις Κυβερνήσεις που να προστατεύουν τον καταναλωτή προς την κατεύθυνση της αποφυγής της διακοπής της σύνδεσής του". Εδώ γίνεται το αντίθετο...

  4. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 24/11/2011 18:02:36

    ''Η οδηγία δεν περιέχει διατάξεις που να εξαρτούν το δικαίωμα αυτό από την κατάσταση του νοικοκυριού ή των μεμονωμένων μελών του όσον αφορά τις φορολογικές τους υποχρεώσεις.'' Τι αλλο να πει κανεις ;

  5. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 24/11/2011 18:20:02

    Ολοφάνερο... ο Oettinger είναι εγκάθετος του Φωτόπουλου και της Παπαρήγα...

  6. βισάλτης avatar
    βισάλτης 24/11/2011 18:34:41

    Χαστούκι δεν νοείται χωρίς να έχει συνέπειες για τον ίδιο και για το κόμμα του...δηλ. να αποπεμφθεί σαν ανεπαρκής από το υπουργείο και ο παπαδήμος να ζητήσει συγγνώμη από τον ελληνικό λαό και να ακυρώσει την εφαρμογή του άδικου μέτρου....δεν κατάλαβα ,ο κάθε άσχετος παρλαπίπας (και καλά τσάρος της οικονομίας λόγω εσωκομματικών ισορροπιών στο κόμμα του) θα μπορεί να φορολογεί τους πάντες και τα πάντα αναίσχυντα και ανάλγητα; Δηλαδή έπρεπε να μας το που οι ευρωπαίοι με τί έχουμε να κάνουμε;ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ!!!!!ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΟΙ ΑΝΑΛΓΗΤΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΛΟΥΔΟΒΙΚΟΙ!!!!!

  7. zap-zap avatar
    zap-zap 24/11/2011 18:35:49

    Χαστούκια τρώνε αλλά τις εκλογές της 19ης Φλεβάρη τις στείλαμε μετά το Πάσχα.
    Είναι ανεπίτρεπτο να τους χαστουκίζει ο Χουντής του ΣΥΡΙΖΑ και η ΝΔ τίποτε...

  8. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 24/11/2011 18:40:29

    Η Elsa Papadimitriou που υπερψήφισε το χαράτσι έχει κάτι να πεί;

    • road runner avatar
      road runner @ ΝΙΚΟΛΑΣ 24/11/2011 19:07:56

      Ναι. Εσωσε την Ελλαδα PLC.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 24/11/2011 23:54:13

      Αυτή δε μιλάει, απλά ''ζωγραφίζει''...

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΕΥΑ 25/11/2011 00:28:45

        Καλό!

  9. JOHN avatar
    JOHN 24/11/2011 18:46:21

    Δυστυχως Χρονη ετσι ειναι.Απαγοητευση και παλι απαγοητευση!

  10. NIKOS avatar
    NIKOS 24/11/2011 18:51:24

    Οι αποτυχημένοι , θέλουν να πάρουν και την αρχηγία του αποτυχημένου ΠΑΣΟΚ . Που πάτε ρε βλαμμένοι !!!! Το καλό θα ήταν να χαθείτε σαν το Σουφλιά , Ουστ ρε προδότες

  11. greekboy avatar
    greekboy 24/11/2011 19:55:10

    Παρόλο που είμαι δεξιός πρέπει να πώ ένα μεγάλο μπράβο στον Ευρωβουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ και να δώσω μια μουντζα σε όλους τους άλλους Ευρωβουλευτές των υπολοίπων κομμάτων. Τουλάχιστον αυτός προσπάθησε και κάτι έκανε για εμάς.

  12. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 24/11/2011 20:33:26

    Αν ειχαμε πεντε -εξι ευρωβουλευτες ακομα σαν τον Χουντη
    που τα ψαχνει ολα(οπως και στην περιπτωση της πωλησης του ΟΤΕ στην D.T.)
    και εχει ταραξει του Επιτροπους της Κομισσιον στις ερωτησεις ενδεχομενως να ειχαμε αποφυγει πολλα δεινα σαν χωρα.
    Μπραβο στον Νικο Χουντη και μακαρι την δραση του να την ακολουθησουν και Ευρωβουλευτες και απο τα αλλα κομματα.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ΙΩΝΑΣ2 25/11/2011 02:19:54

      Οι ευρωβουλευτές της dolce vita ala europa!
      Πραγματικά ξέχασα ότι διαθέτουμε και ευρωβουλευτές.
      Έυγε στον κ. Χούντη!!!

  13. Πασχάλης avatar
    Πασχάλης 24/11/2011 22:23:41

    Αποσυρση ΑΜΕΣΑ του ελεεινου αυτου χαρατσιου..τι αλλο πρεπει να γινει να πεθανει κοσμος για να ευαισθητοποιηθει κανεις? Η δικαιοσυνη μονο στην Καλαματα ειναι ανεξαρτητη ?Στις αλλες πολεις τι κανει?Ας τα βρει αλλου τα χρηματα ,απο τους συγγενεις και φιλους του που δεν πληρωνουν ΦΠΑ και αλλες εισφορες, απο τα ανωτερα οικονομικα και κοινωνικα στρωματα...

  14. kp8 avatar
    kp8 24/11/2011 23:47:49

    Τα κανάλια το είπαν ? Για να ακούει κι ο κόσμος που πιστεύει ότι μονο σκύβοντας το κεφάλι μπορεί να προχωρήσει σ' αυτή τη ζωή. 'Η ακόμα διαδίδουν ότι το 75% των λογαριασμών έχουν πληρωθεί ? Διότι υπάρχουν και οι αντίθετες πληροφορίες ότι μεγάλος αριθμός πολιτών δεν έχουν πληρώσει το χαράτσι.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ kp8 25/11/2011 00:31:51

      Ακριβώς. Σήμερα πήγα στο δημαρχείο όπου ανήκω και μου είπαν οι υπάλληλοι που ασχολούνται με την ομαδική μας προσφυγή ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον των δημοτών... Τα νταβατζομέσα βέβαια λένε για 80% ανταπόκριση στην πληρωμή....
      Είμαι κατά της βίας αλλά κάποια ΜΜΕ πρέπει να κατεδαφιστούν...

  15. Μάνος στο Βουνό avatar
    Μάνος στο Βουνό 25/11/2011 00:10:32

    Μην πληρώνετε το χαράτσι , καταλάβετε επιτέλους ότι έτσι νομιμοποιείτε την αυθαίρετη και αντισυνταγματική επιβολή του . Η μάχη άρχισε , πρέπει να διαλέξετε στρατόπεδο και γρήγορα μάλιστα ...

  16. johndoctor avatar
    johndoctor 25/11/2011 00:15:35

    Μάγκες αυτοί ειναι ικανοί να βάλουν χαράτσι και στον σιάλο μας.
    Δεν παίρνει χαμπάρι ο Μπενίτο της κυβέρνησης...
    Ο μόνος δρόμος ειναι η ταξική σύγκρουση

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ johndoctor 25/11/2011 02:14:19

      Έφυγε η κυβέρνηση του κακού ΠΑΣΟΚ και τώρα ο νέος υπουργός οικονομικών μας στέλνει χαρατσομένα ραβασάκια για να μας αγαπήσει πάλι. Φουλάρετε τις μηχανές, έχουμε αγώνα αύριο. Όλοι μαζί μπορούμε και τα φρύδια μας θα δούνε.

  17. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 25/11/2011 00:40:06

    και για να καταλαβετε ποσο μαζοχες ειναι οι πασοκοι ,στις δημοσκοπησεις βγαζουν πρωτο για αρχηγο του πασοκ τον βενιζελο. η καφριλα στον υψιστο βαθμο.

  18. ektoras avatar
    ektoras 25/11/2011 00:44:34

    Το Χαρατσι ειναι Αντικοινωνικο! Αντιπαραγωγικο! Αντισυνταγματικο!και απολυτως παραλογο!
    Επιτελους μην μπαινουμε στην λογικη των ευπαθων ομαδων! Aν συνεχισει να υπαρχει το Χαρατσι σε λιγο ολοκληρη η κοινωνια θα αποτελει ευπαθη ομαδα! Ας επανελθει το ΕΤΑΚ και ο Φορος Μεγαλης Ακινητης περιουσιας με αποτιμηση στις πραγματικες εμπορικες αξιες των ακινητων! αυτο και μονο ειναι η δικαιη φορολογηση των ακινητων.

  19. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 25/11/2011 10:25:52

    Τεράστια ευθύνη έχει και η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας που επέτρεψε να συμβεί αυτό.

  20. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 25/11/2011 10:44:28

    Το Υπουργείο Οικονομικών απάντησε ως εξής:
    «Η προστασία του ευάλωτου καταναλωτή διασφαλίζεται απολύτως από την ελληνική νομοθεσία και διασφαλίζεται και από τις προβλέψεις του νόμου για το ειδικό τέλος ακινήτων. Τηρούνται στο έπακρο οι προϋποθέσεις και τα κριτήρια της κοινοτικής νομοθεσίας». (naftemporiki.gr)

    Tους πλακώνεις τώρα στο ξύλο ή όχι;

  21. αδέκαστος avatar
    αδέκαστος 25/11/2011 11:38:10

    ΧΑΡΑΤΣΙ ΔΕΗ
    Τι σημαίνει άραγε ευπαθείς ομάδες?
    Γιατί συνεχώς υποχωρούν στις ρυθμίσεις για το χαράτσι?
    Διότι αυτό το χαράτσι είναι εντελώς αντισυνταγματικό και εντελώς αντίθετο απο κάθε λογική.
    Δεν είναι δυνατόν να πληρώνουμε ενοίκιο για την περιουσία μας.
    Επειδή δεν πληρώνουν τουλάχιστον οι μισοί σταμάτησαν την προπαγάνδα ότι δήθεν έχει πληρώσει το 80%.
    Επειδή δεν πληρώνουν τουλάχιστον οι μισοί σταμάτησαν την προπαγάνδα ότι δήθεν θα κόβουν το ρεύμα σε 40 μέρες και το πήγαν στις 80 μέρες.
    Επειδή τους ξεφτίλισε η ανακοίνωση του Ευρωπαίου επιτρόπου πάλι προσπαθούν να τα μαζέψουν.
    Ο αγώνας ενάντια στο απαράδεκτο χαράτσι πρέπει να συνεχιστεί και στο τέλος ο λαός θα νικήσει.
    Όλοι οι Έλληνες (εκτός από ένα 10% που αποτελεί το μεγάλο κεφάλαιο) ειμαστε "ευπαθής" ομάδα.
    Θα συστήνουν λέει τριμελή επιτροπή για να διαπιστώνουν αν υπάρχει αδυναμία πληρωμής.
    Η επιτροπή θα περιλαμβάνει και αστυνομικό. Το ακούσατε...το καταλάβατε όμως? Τι δουλειά έχει ο αστυνομικός σε μία τέτοια επιτροπή?
    Φίλοι, απανταχού έλληνες σήμερα ζούμε μια πραγματική χουντα. Είναι πλέον ολοφάνερο.
    Όσο μεγαλώνει ο αριθμός των ατόμων που αντιστέκονται και δεν πληρώνουν τόσο πιο γρήγορα θα πάρουν πίσω αυτό το αισχρό χαράτσι.
    ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. Εμπεδώστε το. Δείξτε δύναμη και όχι φόβο. Κανείς δεν μπορεί να σας κόψει το ρεύμα σύμφωνα με την Ευρωπαικη νομοθεσία. Αρκεί να πληρώσετε μόνο το ποσό που αντιστοιχεί στο ηλεκτρικό ρεύμα και τα δημοτικά τέλη και ΟΧΙ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ.
    ¨Οποιος πληρώνει να ξέρει ότι όταν καταργηθεί το χαράτσι θα είναι δαιδαλώδεις οι διαδικασίες για να πάρει τα χρήματα του πίσω.
    Απανταχού Ελληνες! Δείξτε αλληλεγγύη στους φτωχούς, τους ανέργους ,τους αναξιοπαθούντες.
    Δείξτε αλληλεγγύη στον ίδιο σας τον ευατό.
    Κανείς σε λίγο καιρό δεν θα μπορεί να το πληρώσει κι ας το θέλει.
    Με τις συνεχείς περικοπές στα εισοδήματα κανείς δεν θα μπορεί.
    "Οταν ταίζεις τα τέρατα μεγαλώνει και η ορεξή τους"

  22. ΓΙΩΡΓΟΣ Χ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ Χ 25/11/2011 12:17:21

    YΠΟΨΗ ΟΤΙ ΟΥΤΕ Η ΔΕΗ ΟΥΤΕ ΑΛΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΔΕΗ-ΔΗΜΟΣ-ΕΡΤ.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ΓΙΩΡΓΟΣ Χ 26/11/2011 04:47:57

      ATM

  23. kokoras avatar