#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/09/2010 06:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ετοιμάζουν προβοκάτσια κατά Σαμαρά στη ΔΕΘ



Σύμφωνα με αξιόπιστες πληροφορίες του Αntinews, ετοιμάζεται προβοκάτσια κατά του Αντώνη Σαμαρά στην διάρκεια της παρουσίας του στην ΔΕΘ.

Η κυβέρνηση του Μνημονίου και τα εξαπτέρυγα της είναι ιδιαίτερα ενοχλημένοι από το επεισόδιο με το παπούτσι, που εκσφενδονίσθηκε κατά του Πρωθυπουργού για «καλωσόρισμα» στη Θεσσαλονίκη, αλλά και τις συνεχείς αποδοκιμασίες ανά την Ελλάδα των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ, κυβερνητικών στελεχών και εν γένει των υποστηρικτών του Μνημονίου. Κάποιοι κύκλοι φαίνεται λοιπόν ότι επιθυμούν να δημιουργήσουν έναν στημένο «συμψηφισμό».

Θέλουν επικοινωνιακά να περάσουν ψευδώς προς τα έξω ότι η αγανάκτηση του κόσμου είναι γενικώς κι αδιακρίτως κατά πάντων, ακόμη και κατά του Αντώνη Σαμαρά, παρά την αντισυστημική στάση του κόντρα στην μεταπολιτευτική παρακμή και τους υπηρέτες της επί πολλά χρόνια. Στάση που διακινδύνευσε ακόμη και την πολιτική του επιβίωση αλλά που ακριβώς γι’ αυτή επικράτησε κατά κράτος στον αγώνα για την διαδοχή στη ΝΔ.

Η νεοφιλεύθερη ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, οι παράδοξοι μνημονιακοί συνεργοί της, το βαθύ ΠΑΣΟΚ και το παρακράτος του,  γνωρίζουν ότι το μεγάλο όπλο του Αντώνη Σαμαρά είναι η συνεπής και επί χρόνια πορεία του κόντρα στο ρεύμα, τα ΟΧΙ που είπε κι η ευθιξία που έχει επιδείξει, ιδιότητα ξένη προς την παχυδερμική πολιτική μας τάξη.

Κυρίως όμως τους ενοχλεί ότι ο Σαμαράς δεν μετείχε στο πάρτυ. Δεν μπορεί κανείς να του χρεώσει το ελάχιστο από την κακή οικονομική πορεία της χώρας και τον ορατό κίνδυνο της χρεωκοπίας και αποτελεί την μοναδική αστική δημοκρατική διέξοδο στα αδιέξοδα που δημιούργησαν σχεδόν 30 χρόνια κρατικοδιαίτου υπερδανειζόμενου «σοσιαλισμού», που βούλιαξε την χώρα στις προσλήψεις, την διαφθορά  και την γραφειοκρατία αλλά και τα σοβαρά λάθη κι οι αδυναμίες της κυβέρνησης της ΝΔ, που ακολούθησε την πεπατημένη, για τα οποία όμως ο μόνος που σίγουρα δεν ευθύνεται είναι ο νέος Πρόεδρος της.

Η κυβέρνηση Παπανδρέου λοιπόν, όντας ανίκανη να λύσει τα προβλήματα κι έχοντας τεράστια ευθύνη για την μετατροπή ενός προβλήματος ελλείμματος σε κρίση δανεισμού, μετά την κατασυκοφάντηση της ίδιας της χώρας και την καταρράκωση του ηθικού του Λαού, έχει επιλέξει ως έσχατη κι ανομολόγητη γραμμή άμυνας την ισοπέδωση, το «έλα μωρέ, όλοι το ίδιο είμαστε».

Αυτό, κατά πληροφορίες μας, έχουν αναλάβει να υλοποιήσουν προβοκάτορες με στημένο επεισόδιο κατά του Αντώνη Σαμαρά στην ΔΕΘ το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.

Η Ελλάδα όμως είναι μικρή χώρα για να μένουν κρυφές τέτοιες βρωμιές κι ας προσέξουν οι προβοκάτορες και τ’ αφεντικά τους, που σκέφτονται τέτοιες γκοτζαμάνικες μεθόδους, μην πάνε για μαλλί και φύγουνε κουρεμένοι με την ψιλή απ’ τον ίδιο το Λαό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 14/09/2010 05:51:21

    Ασχετα με τις προβοκατσιες ή την δεδομένη προπαγανδα των ΜΜΕ, ειναι η μοναδική ευκαιρία του Σαμαρά να δείξει στους Ελληνες αν έχει την Στόφα του νικητη ή οχι.

    Από αυτό θα κριθούν κι οι "καλλικρατικές" εκλογές.

    Περιμένω με αγωνία την ομιλία του. γιατί αν περάσει τον σκόπελο των εκλογών ο ΓΑΠ, θα έχει τρία χρόνια (γεμάτα) εξουσίας, να μας ξεσκίσει.

    • λέων avatar
      λέων @ netakias.wordpress.com 14/09/2010 07:02:14

      Με την στόφα του νικητή? Πως θα γίνει αυτό?Επιλέγωντας τον Κικίλια και τον Κακλαμάνη για περιφερειάρχη και δήμαρχο?Ο πρώτος, πρώην ατάλαντος μπασκετμπολίστας(το γνωρίζουν όσοι ασχολούνται με το άθλημα), "άεργος" ιατρός, θαμώνας κάθε βράδυ σε γνωστά clubs του Κολωνακίου.Αν σκέφτεται όπως μιλάει τότε......Ο δεύτερος μία από τα ίδια,"δήμαρχος"του Κολωνακίου ανακοίνωσε πρόωρα την υποψηφιότητά του μόνος του χωρίς την έγκριση του Σαμαρά(το ξεχάσατε?).Η πόλη του βρώμικη με χιλιάδες προβλήματα στο κέντρο (είμαι κάτοικος του κέντρου),δεν ΞΕΡΕΙ ΚΑΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ-ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ.Ενας ανόητος φαφλατάς είναι που νομίζει ότι του χρωστάνε.Μόνο το ΚΟΛΩΝΑΚΙ του χρωστάει(ξέρει αυτός).Για την υπόλοιπη Ελλάδα ας μην μιλήσουμε προς το παρόν.Ετσι θα κάνει αντίσταση ο Σαμαράς?Με αυτά τα στελέχη?Δυστυχώς κάποιοι παρέσυραν τον Πρέδρο σε τέτοιες επιλογές.

      • ΒΑBIS & BABIS avatar
        ΒΑBIS & BABIS @ λέων 14/09/2010 07:19:03

        Δίκαιο έχεις. Οι επιλογές του Σαμαρά (η των στελεχών του) κρίνονται απαράδεκτες. Τι θα πει δήλωσε πρόωρα την υποψηφιότητά του. Βάζω έναν καταξιωμένο στον κλάδο του(επιχειρηματία, αθλητή , δημοσιογράφο) και περιμένω να τον εκτιμήσουν οι ψηφοφόροι μου. Είπαμε εμείς είμαστε ο λαός και εμείς είμαστε και οι κυβερνήτες. Με μπάζα δεν κτίζεις καινούργια πολυκατοικία.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
        Τώρα τον μπασκετμπολίστα τι μας τον φορτώνετε. Δεν μπορείτε να βρείτε καταξιωμένους επαγγελματίες?????????

      • Kostas avatar
        Kostas @ λέων 14/09/2010 12:57:31

        ΟΧΙ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΥΣ!!!! ΟΧΙ ΑΛΛΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ!!!!

        Η πολιτική ΔΕΝ είναι επάγγελμα. 2 τετραετίες το πολύ, μετά οι ιδέες πεθαίνουν.

        Ο μπασκετμπωλίστας θα βάλει το τελευταίο τρίποντο. Αυτό , που θα δώσει και τον αγώνα

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ λέων 14/09/2010 13:35:05

        ...και εμένα δεν μου αρέσουν ορισμένες επιλογές.
        ...και εγώ θα ήθελα τον Α ή τον Β.
        Πρέπει να καταλάβουμε όλοι όμως ότι τον Νοέμβριο δεν ψηφίζουμε ούτε επιλέγουμε. Καταδικάζουμε τους υποστηρικτές του μνημονίου.Τους ψεύτες.Τους ανθρώπους που έκοψαν μισθούς συντάξεις εργασιακά διακαιώματα αποζημιώσεις απόλυσης επιδόματα ανεργίας.Τους ανθρώπους που κατέστησαν την κυβέρνηση της χώρας (όποια και αν είναι αυτή) υποτελείς στους Φούφουτους των Υπαλλήλων των Βρυξελλών.Είναι κατάντια ότι έχει κερδηθεί με αίμα να παραχωρείται με μελάνι.

        Αν δεν σου αρέσει ο Α ή ο Β σκέψου το πετρέλαιο θέρμανσης με 1,30 και το ΦΠΑ στο 23 % από τα λεφτά υπάρχουν πάνω από την κάλπη και επέλεξε.

        Είναι η πρώτη φορά που δυστυχώς δεν πρέπει να επιλέξουμε αλλά να καταδικάσουμε (πέρα και πάνω από τις προτιμήσεις του εγώ) τον απίθανο θίασο των ψευτών.

      • stroumfaki avatar
        stroumfaki @ λέων 14/09/2010 23:04:33

        Η επιλογή πάντως στο νησί της Κρήτης ήταν η καλύτερη γι' αυτό φοβήθηκαν ΠΑΣΟΚ και εξαπτέρυγα, μήπως και ζορίσουν τα πράγματα βάζοντας τον υφυπουργό υποψήφιο. Τώρα τα κομματόσκυλα φωνάζουν γιατί χάνουν τις καρέκλες, όμως τα ποσοστά στη ΚΡΗΤΗ ήταν μηδενικά για τη ΝΔ εξαιτίας τους. Γιατί φωνάζουν λοιπόν.... γιατί χάνουν τις καρέκλες τους.......

      • stroumfaki avatar
        stroumfaki @ λέων 14/09/2010 23:09:57

        ... μάλιστα έιναι τόσο δημοκρατικό το νησί.... που πιο πολύ παίζουν τους άλλους υποψηφίους τα δημοκρατικά κανάλια, απ' ότι της ΝΔ. Τυχαίο... δεν νομίζω..... κάτι ξέρουν!

        Ωστόσο, σαν δημοκρατικός λαός που είναι ενώ κατηγορούν και βρίζουν, αν το ΠΑΣΟΚ έβαζε υποψήφιο δήμαρχο τον Καραμανλή θα τον ψήφιζαν με 51%. Αυτή είναι η δημοκρατία στην Ελλάδα, και μην ψάχνετε ονόματα ,φάτσες και ιδιαιολογίες κ.α. Ο κόσμος είναι αντιδημοκρατικός, ότι γράφει το DNA του ψηφίζει και τίποτα άλλο. Ζώα..... δηλαδή. Κολλημένοι στις κομματικές τους παρωπίδες και τέτοια.

    • PELIAS avatar
      PELIAS @ netakias.wordpress.com 14/09/2010 09:22:30

      MIA ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ

      προς όλους τους συντρόφους συγγράφοντες συμφορουμίτες

      - πρίν απο μερικές μέρες είδα σε κάποιο μπλόγκ, που ΔΥΣΤΥΧΏΣ δεν συνεκράτησα, ένα βίντεο ανάλογο με αυτό του ΓΑΠ που έφαγε το παπούτσι και όπου σ'αυτό έδειξαν τον Βαγγέλη τον Βενιζέλο να δέχεται στην πλάτη σε ανάλογη περίπτωση ενός παρευρισκομένου εκτοξευτή ένα ελληνικό φραπέ.

      Και στην συνέχεια και μετά το σκούπισμα και την σύλληψη του εκτοξευτή και αμέσως μετά τον Βαγγέλη εις επήκοον όλων να λέει ότι, θα στρώσει το ήθος των νεαρών φίλων και εχθρών όταν γίνει ... Πρόεδρος ή Αρχηγός του ΠΑΣΟΚ!

      Χθές έψαξα για περισότερερ απο 4 ώρες να ξαναβρώ την πηγή με το βίντεο. Στάθηκε αδύνατον.

      ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΡΑΜΑ Η ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗ. Είμαι ακόμα διανοητικά υγιής. Και έτσι συμπεραίνω ότι, το διέγραψαν. Το Βίντεο εννοείται και όχι - ακόμα - τον Βαγγέλη.

      ΑΛΛΑ

      πώς γίνεται να το πρόλαβα και να το είδα μόνο εγώ ο ερασιτέχνης "περιπατητής" στα δάση των μπλόγγκς και όχι καποιος που ψάχνει εκεί που είναι "όλα τα λεφτά";

      Μήπως λοιπόν το είδε κανείς άλλος; Τον παρακαλώ να μας ενημερώσει. Και τον ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων

      ΠΕΛΙΑΣ

      • neotera avatar
        neotera @ PELIAS 14/09/2010 09:34:31

        Το είδαμε όλοι στην τηλεόραση τότε και θυμάμαι τώρα που το ανέφερες τον συμπυκνωμένο πολιτικό λόγο γύρω απ' την ενέργεια του πασοκόγυφτου. Ενας κοντούλης ασπρομάλης πενηντάρης με κοιλίτσα...

      • occultists avatar
        occultists @ PELIAS 14/09/2010 10:03:03

        Και το όνομα αυτού ΡΕΛΟΣ

      • PELIAS avatar
        PELIAS @ PELIAS 14/09/2010 10:18:45

        ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

        και η απορία μου

        ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ

        την στιγμή που ο Βαγγέλης δηλώνει ότι, περιμένει να γίνει Πρόεδρος ή Αρχηγός του ΠΑΣΟΚ; Ούτε ο μπουλούκος ο Πεταλωτής δέν ακούστηκε!

        Γιατί το πρώτο που μιλάει είναι η αναγγελία απο τον ΓΑΠ ότι, τον θέλουν στην θέση του Παν Κι Μουν και για τον λόγο αυτό θα λείψει - σε τόσο δύσκολους καιρούς - για καμιά 20-αριά μέρες απο την Ελλάδα.

        Υπάρχουν και άλλες ενδείξεις. Αλλά αλίμονο άν μας αναλάβει την χώρα ο Πάγκαλος, ο Παπακωνσταντίνου ή ακόμα και ο Βαγγέλης.

        Θα λείψουν όχι μόνο τα παπουτσάδικα αλλά και τα παπούτσια απο την Ελλάδα.

        Και με την ευκαιρία και επειδή ο Βαγγέλης με την ιδιότητα του καθηγητού του Συνταγματικού Δικαίου παρουσιάζεται στο ΠΑΣΟΚ σαν δισυπόστατος, άν σε κάτι θα προσέφερε σ'αυτόν τον τόπο είναι η ίδρυση και θεσμοθέτηση του ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ, την ανάγκη του οποίου έχει άμεσα ο τόπος με τόσες κουτσικέλες που μετράμε καθημερινά στο εθνικό νομικό γίγνεσθαι. Δέβ υπάρχει, εξ όσων γνωρίζω, άλλη χώρα χωρίς συνταγματικό δικαστήριο.

        Και πάλι ευχαριστώ

        ΠΕΛΙΑΣ

      • Greekx avatar
        Greekx @ PELIAS 15/09/2010 00:18:58

        Το συγκεκριμένο περιστατικό έγινε προ της "κατοχής" 19-20 Σεπ. 2007 δεν έχει σχέση με τα σημερινά - δες το πιο κάτω λινκ...

        http://news.in.gr/greece/article/?aid=833314

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 14/09/2010 06:02:33

    “Προβοκάτσια είναι δράση ή ενέργεια που έχει σκοπό να παρασύρει άτομο ή ομάδα σε παράνομες ή ανάρμοστες πράξει ώστε να εκτεθούν και να ωφεληθούν οι αντίπαλοί τους” (από το λεξικό του Μπαμπινιώτη)


    “Culpam Poena Premit Comes” ~(Horace)
    Punishment presses hard onto the heels of crime

    • καινός avatar
      καινός @ η Dimi 14/09/2010 07:26:38

      Πολύ σωστά, Dimi μου, αν όντως υπάρχει τέτοιο σχέδιο, η λέξη προβοκάτσια σίγουρα δεν την χαρακτηρίζει.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ καινός 14/09/2010 08:42:18

        “Οὗτοί εἰσιν πηγαὶ ἄνυδροι καὶ ὁμίχλαι ὑπὸ λαίλαπος
        ἐλαυνόμεναι, οἷς ὁ ζόφος τοῦ σκότους τετήρηται.”

        ~2 Aποστόλου Πέτρου 2:17

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ η Dimi 16/09/2010 08:56:10

      Ο ΓΑΠ και ο Σαμαράς ήταν συμφοιτητές.

      Ο Σαμαράς έριξε την κυβέρνηση Μητσοτάκη(ανάρμοστες πράξει). Ίδρυσε κόμμα, όπως και οι άλλοι της ΝΔ, διασπάζοντας τους ψηφοφόρους της ΝΔ. Το ΠΑΣΟΚ κυβέρνησε 7-8 χρόνια εξαιτίας του.

      Απορώ γιατί περιμένετε ο Σαμαράς να είναι καλύτερος του ΓΑΠ. Τα μικρότερα κόμματα είναι το ίδιο γιατί μιλάνε μόνο όταν υπάρχει χρήμα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Dimitris D 16/09/2010 09:07:35

        Κάτσε γιατί θα μας τρελάνετε: Τι σημαίνει το ότι ήταν στο ίδιο Πανεπιστήμιο και έμεναν στην ίδια εστία; Από πού κι ως πού αυτό σημαίνει οποιαδήποτε πολιτική ταύτιση ή ταύτιση πολιτικής;

        Ωραία επιχειρήματα έχετε: "Συμφοιτητές" (ούτε καν αυτό δεν ήταν), άρα ίδιοι.

        Καταλαβαίνετε τι έκπτωση της λογικής έχει η επιχειρηματολογία σας;

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/09/2010 06:21:07

    Η ανάρτηση αποδεικνύει την απόλυτη ανοησία του Μανώλη και όλης της καθεστωτικής ΝΔ, που σαν χάχες έσπευσαν να κατακεραύνωσουν το Γιατρό από τηλεοράσεως μην τυχόν και πάθει τίποτα το πολυαγαπημένο τους σύστημα. Τώρα, ας λουστούν το σύστημα, για να καταλάβουν ποιον υπερασπίζονται.

    Αν η ΝΔ δεν πιάσει τα μηνύματα των καιρών και δεν καταλάβει ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με εχθρό, τότε θα πάει στα αζήτητα. Δυστυχώς όμως όλοι τους είναι ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ. Ας ελπίσουμε ο Αντώνης να είναι διαφορετικός, όπως πιστεύουμε. Όμως, ας κάτσει να σκεφτεί: Αν ήταν βάπτισμενος στη λαϊκή αποδοχή και δράση - όπως θα μπορούσε να είναι - υπήρχε περίπτωση να συζητάμε σήμερα για πιθανότητα προβοκάτσιας;

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Επώνυμος 14/09/2010 06:45:59

      Επώνυμε, οι ψήφοι που ανέδειξαν τον Αντώνη, δεν ισοδυναμούν με βάπτισμα "στη λαϊκή αποδοχή και δράση" ;

      • λέων avatar
        λέων @ χελιδόνι 14/09/2010 07:11:10

        Βεβαίως και καθιστούν τον Πρόεδρο ισχυρό.Δεν του απονέμουν όμως το "αλάθητο του Πάπα".

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ χελιδόνι 14/09/2010 09:28:28

        Ναι, αλλά δεν είχαν συνέχεια έκτοτε. Ο Σαμαράς έχει εγκλωβιστεί στη διαχείριση ενός διεφθαρμένου κόμματος, το οποίο δεν υπάρχει περιπτωση να διαφθαρεί και για το οποίο δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι, πέρα από τη "σφραγίδα" ΝΔ δεν έχει τίποτε άλλο να του προσφέρει, παρά μόνον να τον τραβήξει με ορμή προς τα κάτω. Όπως και τον καθηλώνει.

        Ο Σαμαράς χρειάζεται επειγόντως να συνδεθεί μόνιμα με τη "λαϊκή αποδοχή και δράση". Να γίνει το συνώνυμο των ελπίδων και των δράσεων του λαού. Όλου του λαού. Γιατί έχει τα προσόντα να γίνει αποδεκτός από δεξιούς και αριστερούς. Και αυτή τη στιγμή μένει καθηλωμένος στο έδαφος.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ χελιδόνι 14/09/2010 10:03:33

        Δίκιο έχεις. Μην ξεχνάμε, ότι μπορεί, να προσελκύσει και τους νέους, να ανοίξει το δρόμο για την πατριωτική εκπροσώπηση, να γεφυρώσει ιδέες με παρέες.
        Ομως, τη σφραγίδα της ΝΔ, τι θα την κάνει; Θα την αφήσει δώρο στα εξαπτέρυγα;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ χελιδόνι 14/09/2010 10:05:44

        Όχι, απλώς πρέπει να περνάει την αντικαθεστωτική γραμμή σε όλους όσους θέλουν να μείνουν στη "σφραγίδα". Και ΟΛΟΙ θέλουν να μείνουν στη σφραγίδα, εδώ τα ντοράκια κάνανε κωλοτούμπες!

        Παραπάνω έγραψα λάθος: να ξεδιαφθαρεί μάλλον εννοούσα.

    • GRAEKUS avatar
      GRAEKUS @ Επώνυμος 14/09/2010 06:54:12

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ... ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΕΣ !

    • καινός avatar
      καινός @ Επώνυμος 14/09/2010 07:28:16

      Η ΝΔ έχει πέσει πολύ στα μάτια μου με τον τρόπο που καταδίκασε το γεγονός. Έπρεπε - κατά κάποιον τρόπο - να αιτιολογήσει (προσοχή στη χρήση της λέξης, δεν ταυτίζεται με το δικαιολογήσει) το συμβάν...

    • anonymous avatar
      anonymous @ Επώνυμος 14/09/2010 10:35:32

      Επώνυμε ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη.

      Από τις εκλογές του 2009 είχαμε καταστροφή του μισού στελεχικού δυναμικού του κόμματος, μη αντικατάστασή του, και συνεχή συγγνώμη για πράγματα που η δεξιά δε φέρει ευθύνη.

      Πολύ φοβάμαι ότι η κατάσταση για τη ΝΔ ως εκφραστή της δεξιάς, μιας παράταξης με 45%+ δεν είναι αναστρέψιμη και ότι θα πάμε σε νέο σχήμα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ anonymous 14/09/2010 10:44:35

        Ο ένας κούκος τυχαίνει να είναι αρχηγός, άρα, το θέμα είναι μέσω αυτού του ενός κούκου να βρθούν πολλοί κούκοι.

        Δεν νομίζω ότι θα πάμε σε νέο σχήμα, προσωπικά τουλάχιστον, αν και ποτέ δεν ξέρεις. Απλώς ο Αντώνης μέχρι στιγμής έχει δείξει ότι είναι υπερβολικά μεθοδικός και κάνει συγκεκριμένα βήματα κάθε φορά. Απλώς φαντάζουν στο δικό μου μυαλό και στο δικό μου θέλω υπερβολικά λίγα και υπερβολικά αργά...

      • λέων avatar
        λέων @ anonymous 14/09/2010 13:01:01

        Ο χρόνος Επώνυμε όμως τρέχει και οι εξελίξεις προλαβαίνουν τον Αντώνη.Θέλει αμεσότητα και αιφνιδιαστικές κινήσεις.Μέχρι τώρα δεν τα έχουμε δει όλα αυτά.Ηταν κίνηση αιφνιδιασμού η ανακοίνωση Κικίλια? Η ανακοίνωση Μιχαλιολάκου(εκτός απροόπτου)-Κακλαμάνη-Βαρβιτσιώτη αιφνιδίασαν κάποιο?Δείχνουν μεθοδικότητα του Αντώνη τέτοιες επιλογές?Επρεπε να κάνει την υπέρβαση ο πρόεδρος στις επερχόμενες εκλογές.Βλέπεις το ΠΑΣΟΚ αποφάσεις-υπερβάσεις τύπου Τατούλη-Μπουτάρη? Ποιό πρόβλημα θα υπήρχε στην στήριξη του Μ.Βορίδη από πλευράς της ΝΔ στην υποψηφιότητα του για την περιφέρεια Αττικής.Ισως ήταν και μια νίκη της "δεξιάς¨παράταξης που θα σήμανε την αρχή της αντεπίθεσης.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Επώνυμος 14/09/2010 10:54:39

      H NΔ δεν ειναι κομμα οχλοκρατικων εκδηλωσεων για να μη καταδικασει την επιθεση με το παπουτσι.Αν καποιοι αλλοι ετοιμαζουν παρομοιες επιθεσεις εναντιον του Σαμαρα,αυτος δεν ειναι λογος να εγκρινει τις επιθεσεις κατα των αντιπαλων.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 14/09/2010 14:40:07

        Αν ήταν οχλοκρατική εκδήλωση, σύμφωνοι, αλλά εδώ νομίζω ότι ήταν κάτι διαφορετικό. Ήταν ένα ξέσπασμα αγανάκτησης από έναν μη κομματικά οργανωμένο πολίτη, που δεν εκπροσωπούσε κανέναν άλλον παρά μόνον τον εαυτό του.

        Πολλοί τον ζηλέψαμε και θα θέλαμε να ήμασταν στη θέση του. Το Ίντερνετ έχει πάρει φωτιά και τον υποστηρίζει. Αυτό κάτι λέει. Και αυτό το κάτι η ΝΔ δεν το έχει πιάσει. Αυτό είναι το ζητούμενο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ψυχραιμια 14/09/2010 15:22:20

        Οχλοκρατική εκδήλωση η πράξη διαμαρτυρίας με το παπούτσι?
        Ψυχραιμία, έχεις παραισθήσεις?

  4. Λουκάς avatar
    Λουκάς 14/09/2010 06:26:05

    Το ΠΑΣΟΚ είναι ικανό για όλα.
    Πρέπει να έχουν τον νού τους.

    Μεγάλη ευκαιρία για τον Σαμαρά η ΔΕΘ.

  5. Sta_a avatar
    Sta_a 14/09/2010 06:29:33

    Αν και δεν ψήφισα νδ ποτέ, πιστεύω πως ο Σαμαράς είναι μια ελπίδα για τον τόπο. Ουτε εγώ ούτε και αρκετός κόσμος θέλει να κάνει λάθος. Απλώς είμαστε μουδιασμένοι με αυτά που γίνονται και έχουμε χάσει την εμπιστοσύνη μας στους πολιτικούς. Αν πραγματικά όμως, ο Σαμαράς, είναι ο πατριώτης που φαίνεται τότε όλοι μας θα υποστηρίξουμε αυτήν την πορεία. Αν το διαβάζουν αυτό το σχόλιο σοβαρά πατριωτικά στελέχη της νδ, τότε σας παρακαλώ καντε ότι πρέπει να γίνει ώστε να φυγουμε απο αυτό το τέλμα. Σχεδόν μου ήρθαν δάκρυα στα μάτια όταν άκουγα τον Παπαντρέου να μιλάει στην ΔΕΘ (τόσα μα τόσα ψέματα που άκουσα δεν άντεχα). Επίσης εκνευρισμός και απογοήτευση όταν άκουσα τον Παπακωνσταντίνου εχτές στο alter με τον Χατζηνικολάου (μας σκοτώνουν κανονικά και προσπαθούν να μας δείξουν πως ειναι για το καλό μας). Οπως και πριν τελειώσει ο Παπαντρέου, ο τελευταίος που τον ρωτησε για αποπομπή αυτών που έφαγαν τα χρήματα ήταν πολύ στημένος και άρχισε να φωνάζει και να λέει "πότε θα πληρώσει ο Καραμανλής κτλ.."
    Συμφωνώ πως η ΔΕΘ για τον Σαμαρά είναι η απόλυτη ευκαιρία να δείξει σε όλους πως αυτός ειναι η εναλακτική λύση και έχει λύσεις. Να αναφερθεί και στις μίζες του Πασοκ, στον Μαντελή που είναι έξω και στους άλλους του Πασόκ. Αυτοί θα πληρώσουν; Ας τους πληρώσει με το ίδιο νόμισμα.

  6. Greco avatar
    Greco 14/09/2010 06:52:15

    το χα γραψει απο καιρο οτι βουλιαζοντας θα θελησουν να συμπαρασυρουν και τον αντωνη μαζι

    τωρα για τη ΔΕΘ,λετε να ξαναπιασει δουλεια ο Ρελος και να πεταει καφεδες?!
    το βαθυ πασοκ ξαναχτυπα!!

    περα απτην πλακα,ναι στη ΔΕΘ θα χει την ευκαιρια του ο Σαμαρας,

    αλλα αυτη η ελλειψη ΙΚΑΝΩΝ στελεχων που θα παει?
    δε φτανει που ολα τα μμε ειναι του πασοκ,καθε τρεις και λιγο βλεπουμε στην τιβι κατι κοστουμαρισμενους συμπαθητικους μεσηλικες ,εκπροσωπουντες τη νεα δημοκρατια, που τους κανουν σκονη οι δημοσιο-καφροι μαζι με τους πασοκους και αυτοι λενε και ευχαριστω

    ενας χρονος πασοκ εχει περασει και η νδ δεν εχει κανει ουτε ΕΜΜΕΣΗ αναφορα στη προπαγανδα των μμε.Λες και θα χαλασει το ιματζ της(φανταστειτε να συνεβαινε στο πασοκ τι θα γινοταν).Βρε μπας και το χουν παρει αποφαση ή μηπως τους αρεσει?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Greco 14/09/2010 16:03:51

      Άργησες.
      Νέο nickname?

  7. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 14/09/2010 07:07:41

    μην ψαχνετε για νέα τρίκυκλα

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ παπαδοπαιδι 14/09/2010 08:27:38

      Που το θυμάσαι ρε θηρίο? Η προγιαγιά σου στο είπε? Έγινε πριν την εξαετία της χρυσοψαρένιας μνήμης σου, ξέρεις!

      • παπαδοπαιδι avatar
        παπαδοπαιδι @ (A)θανάσης 14/09/2010 09:58:59

        χθες διορίστικα σε ΚΕΠ.....και αρχισα να θυμάμαι

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 14/09/2010 10:02:46

        Σε Κέντρο Εξυπηρέτησης Παπανδρελλήνων, ε?

        Εντάξει, και λίγα γράφεις τότε. Ούτε μισό κιλό σαχλαμάρα δεν έβγαλες και την τσίμπησες τη θεσούλα!

  8. Misha avatar
    Misha 14/09/2010 07:12:45

    Ο Πάγκαλος έκανε μπροστά σε εκατομμύρια τηλεθεατες εκείνη την απίστευτη προβοκάτσια εναντίον του ΚΚΕ με πρόφαση το Γερμανό.
    Δεσμεύτηκε μάλιστα να παραιτηθεί της πολιτικής αν αποδειχθεί πως είχε λάθος.Αποδείχτηκε λοιπόν περίτρανα πως προβόκαρε συνειδητά και ψευδολογούσε χυδαία και αντι να παραιτηθεί έβαλε τη γυναίκα του να παίξει στο «Γιάννα νο2»-Καλύβια.

    Τι θέλω να πώ με αυτό: ΟΙ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΙΚΗΣ ΦΡΑΞΙΑΣ ΔΝΤ-ΓΑΠ-ΜΜΕ ΕΊΝΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΣΣΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΤΩΝ 8 ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Misha 14/09/2010 12:03:04

      επίσης τεκμαίρεται, από τα όσα σωστά υπενθυμίζεις, ότι η προβοκάτσιες τους είναι άπαιχτες μέσω της λογικής. Αυτοί οι τύποι μόνο τη δική τους γλώσσα καταλαβαίνουν, και δεν ορρωδούν προ μηδενός. Θέλει πολλή φανατασία για να πολεμηθούν αποτελεσματικά.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 14/09/2010 12:03:45

        φαντασία

  9. GALA avatar
    GALA 14/09/2010 07:13:57

    Το επικοινωνιακό τρικ χθές στο ΑΛΤΕΡ με τον Παπακωνσταντίνου, μόνο του απο τη μια μεριά και απο την άλλη οι 4 δημοσιογράφοι! Και καλά είναι απέναντί μας και είναι μόνος του. Είμαστε μαζί και αυτός ο κακός μόνος του. Όλα στημένα και χωρίς να πάρει χαμπάρι κανείς πως αυτη η εικόνα επηρεάζει πολλούς υποσυνείδητα.

    • occultists avatar
      occultists @ GALA 14/09/2010 10:09:26

      @ GALA
      Και εγώ γιατί κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ήταν ανίκανος να τα βγάλει πέρα μόνος του και χρειάσθηκε την βοήθεια από τέσσερις για να του δίνουν πάσες με στημένες ερωτήσεις;;;

  10. tiramola avatar
    tiramola 14/09/2010 07:13:59

    “Προβοκάτσια είναι δράση ή ενέργεια που έχει σκοπό να παρασύρει άτομο ή ομάδα σε παράνομες ή ανάρμοστες πράξει ώστε να εκτεθούν και να ωφεληθούν οι αντίπαλοί τους” (από το λεξικό του Μπαμπινιώτη)

    Καλημέρα!
    Στην περίπτωση Παπανδρέου επρόκειτο για λαικό αυθορμητισμό.
    Στην περίπτωση Σαμαρά ΘΑ πρόκειται περί προβοκάτσιας.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ tiramola 14/09/2010 08:26:19

      Σε ποιά χώρα ζεις είπαμε? Στην χώρα που όλος ο κόσμος στον δρόμο δοξάζει το γκαπ και καταριέται τον Σαμαρά? Δηλαδή.... χμμμ, για να δούμε, Ελλάδα αποκλείεται, ε?

      • tiramola avatar
        tiramola @ (A)θανάσης 14/09/2010 08:41:57

        (Α)θανάση σε φαντάζομαι σε διαδήλωση κατά του μνημονίου δίπλα στον Ψινάκη που θα έχει σκάσει μύτη με δερμάτινο κολάν και γουνάκι μινκ στους ώμους κουνιστός και λυγιστός.
        χαχαχα

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 14/09/2010 08:54:56

        Κάνεις το ίδιο λάθος που κάνουν όλοι οι ξεφτιλισμένοι και ξεπουλημένοι σφογγοκwλάριοι του Κενού (γκαπ)...

        Προσπαθείς απεγνωσμένα να τσουβαλιάσεις την δίκαιη και ολοένα αυξανόμενη αγανάκτηση και οργή που έρχεται εφ'υμών με το ανέκδοτο ΝΔ...

        Τη ΝΔ δεν τη φοβάστε - και καλά κάνετε. Εμάς όλους να μας φοβάστε όμως. Γιατί όταν έρθει η ώρα θα είναι αργά, τα σχολιάκια και η βδελυρή παρουσία σας στα κοινά δεν θα σβήνουν.

      • tiramola avatar
        tiramola @ (A)θανάσης 14/09/2010 09:21:54

        (Α)θανάση σέβομαι τις επιλογές της πλειοψηφίας του λαού και θα είμαι πρώτος στον αγώνα όταν χρειαστεί.
        Όπως έγραψα και σε ένα ποστ που δεν ανέβηκε την αυτονομία μου την έχω κερδίσει εδώ και πολλά χρόνια αφού εγώ και η σύζηγος κλείνουμε όπου νάναι αισίως 3 δεκαετίες στον ιδιωτικό τομέα.
        Αν εσύ πιστεύεις ότι όλα έβαιναν καλώς σε αυτή τη χώρα και ήρθε ο παλιάνθρωπος ο Παπανδρέου να μας καταστρέψει είναι βεβαίως δημοκρατικό σου δικαίωμα αλλά θα μου επιτρέψεις και μένα να διαφωνήσω δημοκρατικά πάντα.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 14/09/2010 09:33:23

        Υποτεθείσθω, ότι έχω ένα αυτοκίνητο. Σαραβαλάκι. Κούτσα κούτσα, πότε το ψυγείο τρυπάει, πότε λάδια χάνει, πότε μένει. Στην δουλειά μου με πήγαινε όμως, αντιοικονομικά μεν αλλά με πήγαινε. Ήρθε ένα αστέρι εξ αμερικας, και μου λέει: -Εγώ. Θα στο φτιάξω και θα πετάει. Μη στεναχωριέσαι, δεν είναι τίποτα, εμένα τα χέρια μου πιάνουν, θα δεις, τζιτζί θα στο κάνω κλπ κλπ ("Λεφτά υπάρχουν").

        Το πήρε, το άνοιξε, το ξεκοίλιασε, και με άφησε χωρίς αμάξι, αδυνατεί να το φτιάξει, και μου λέει: -Σου παρήγγειλα καινούριο... Πλήρωνε τώρα.

        Κατάλαβες τι πάθαμε?

        Το πήρε, το

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 14/09/2010 09:39:04

        Τελευταία γραμμή λάθος-σβήσ΄την.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ (A)θανάσης 14/09/2010 11:32:03

        τιραμόλα μη σχολιάζεις τον ψινάκη, γιατί θα σου την πέσουν οι δικοί σας πολύχρωμοι, που είναι και πολυπληθέστεροι και μπροστάρηδες στον αγώνα για τα δικαιώματα έκφρασής τους!

      • stelakis avatar
        stelakis @ (A)θανάσης 14/09/2010 11:36:30

        Βρε Αθανάση, ετσι εξηγείς την πολιτική κατάσταση στη θειά σου με το αλσχάημερ, μή μας τα λές και εδώ αυτά.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 14/09/2010 11:47:10

        Stelakis εσύ καινούργιο είσαι αγόρι μου?

        Βρε σαν τα σαλιγκάρια μετά τη βροχή εμφανίζεστε...

        Όταν βρεις χρόνο, αναρωτήσου αν αυτό ήταν που ήθελες να γίνεις όταν μεγαλώσεις, ε?

        'Αντε, λίγοι μήνες μείνανε και ο ινστρούχτορας θα σας αφήσει στην ησυχία σας... Κοπανάτε πληκτολόγια όσο προλαβαίνετε ακόμα... Η ρημάδα η κάλπη σύντομα θα σας την πάρει τη μπουκιά απ'΄το στόμα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ (A)θανάσης 14/09/2010 14:28:03

        Δεν είναι βέβαιο ότι είναι καινούργιοι Αθανάση. Καμιά φορά απλώς αλλάζουν ψευδώνυμα.

        Άστους, η δουλειά δεν είναι ντροπή.

    • Misha avatar
      Misha @ tiramola 14/09/2010 09:02:33

      Tiramola

      Χοντρικά:

      Όταν σκοτώνεις τον Μπάμπαλη,τον Μάλλιο ή τον Γουέλς αποδίδεται δικαιοσύνη.
      Όταν σκοτωνεις τον Μπακογιάννη ή τον Γκιόλια είσαι καθεστωτικός προβοκάτορας.

  11. George avatar
    George 14/09/2010 07:21:25

    Ενα λεπτο ρε παιδια γιατι εγω δεν καταλαβαινω.Ο Σαμαρας δεν ανηκει και ανηκε σε ενα κομμα που πριν ηταν Κυβερνηση και εκλεινε τα ματια σε ολες τις λοβιτουρες? Δεν ηταν Βουλευτης τοτε που κατεκλεβαν οι ομοειδεατες του τα ταμια και τις υπηρεσιες?Γιατι δεν εβγαλε κανεναν στον τακο τοτε?
    Τωρα θα γινουμε και υμνητες του δηλαδη?
    Το προβλημα μας ειναι ποιος εφαγε τα λιγοτερα δηλαδη?
    Συγγνωμη αλλα εγω δεν μπορω να μπω σε αυτον το συλλογισμο..
    Διορθωστε με αν κανω λαθος.Η εικονα με τις αγκαλιες που ειχε με τον Καραμανλη στο προσφατο συνεδριο της Ν.Δ. δεν μπορει να βγει απο το μυαλο μου.Τα κομματα αυτα τελος πεθαναν, παμε για αλλα.Το ζητημα που δημιουργειται ειναι εαν καποιοι Βουλευτες απο ολα τα κομματα συνασπιστουν
    και δημιουργησουν κατι νεο κατι αλλο με Πατριωτικα αισθηματα.
    Υπαρχουν? Θελουν? Μπορουν?
    Σαμαραδες,Γιωργακηδες,Παπαρηγαινες,Τσιπραιοι,Αλαβανοι μας τελειωσαν.Δωστε τους να το καταλαβουν.Αυτος ο Οικονομικος, Κοινωνικος, Πολιτιστικος ξεπεσμος δεν μπορει να συνεχιστει αλλο.Ειναι η μεγαλη ευκαιρια για τους εντιμους να μπουν μπροστα.Θα ξεπερασουν τις αναστολες τους ή οχι?
    Ζητηται απαντηση και ελπις..

    • Greco avatar
      Greco @ George 14/09/2010 07:45:20

      προσωπικα για τη νδ δε θα διαφωνησω,ενα ερημωμενο τοπιο ειναι και αυτη με καποιες λιγες εξαιρεσεις που προσπαθει να προωθησει ο σαμαρας(εν μεσω και αστοχων επιλογων βεβαια)

      ξερεις ποιο ειναι το νουμερο 1 που νομιζω χασαμε σαν λαος?,περα και απτην οικονομια,και τη λαμογια (που λιγο πολυ παντα εχουμε στο αιμα μας)

      την εθνικη μας κουλτουρα,δηλαδη το πολιτιστικο οπως λες και συ,
      αυτο ειναι το νουμερο ενα ζητουμενο.Η λαιλαπα της πασοκο-μεταπολιτευσης μας εκανε εναν βλαχο-μπαροκ λαο,αμερικανοζοντα(παροτι στα χαρτια αντιαμερικανο) ο οποιος δεν ξερει γιατι μπορει να νοιωθει υπερηφανος.Κανω λαθος?---εχεις παει γερμανια,γαλλια,ευρωπη γενικα να ακουσεις μεταγλωτισμενη ταινια στη γλωσσα τους στην τιβι και στα σινεμα τους? η αμερικανικη απαγορευεται,σαν κερβεροι προστατευουν την γλωσσα τους και την ψυχη τους----

      Και εστω να δεχθω και οτι ο σαμαρας εσχατως εκανε και λιγο τα στραβα ματια (αλοιμονο, τι εγκλημα μετα απο 20 χρονια εκτος ,να μην αρχιζει κριτικη αμεσως!),να δεχθω και οτι εκανε και αρκετες μετριες επιλογες.Δυστυχως ή ευτυχως απο οραμα,απο φως για το μελλον μονο αυτος(αυτο το λιγο για σενα) εμεινε

      • George avatar
        George @ Greco 14/09/2010 07:57:20

        Συμφωνω κι επαυξανω αλλα ακομα και γι αυτο υπαρχει λυση και αμεση.Οταν ομως στο βωμο της ψηφοθηριας και της εξουσιας Ελληνοποιουν απαντες σε συνδιασμο με τη δικη μας μουγκαμαρα σαν γονεις περιμενες κατι καλυτερο?Γιατι αγαπητε φιλε απο εκει ξεκιναει το κακο.Απο την οικογενεια.Αν τη διαλυσεις διαλυεται και η κοινωνια.Και τα καταφεραν μια χαρα.Παει η Παιδεια παει η κουλτουρα παει και η οικογενεια.Διοτι αν στο σπιτι σου δεν εισαι ενταξει δεν μπορεις να διορθωσεις και τον γειτονα σου, τον συγγενη σου κ.ο.κ.Ισως ειναι ευκαιρεια να βρουμε (επιτελους) και την ανθρωπια μας πια.Εστω και καθυστερημενα.
        Οσο για τις ελληνοποιησεις που προειπα για μενα ειναι μειζον θεμα γιατι αυτοι οι ανθρωποι δεν εφεραν μαζι τους απολυτως καμμια κουλτουρα παρα μονο παραβατικη συμπεριφορα.Ομως αυτο ειναι αλλο θεμα και συζητηση για αλλου.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Greco 14/09/2010 08:02:52

        Φίλε Greco επειδή συμφωνώ ( εν μέρει) με το πολιτιστικό κομμάτι που αναφέρεις επέτρεψέ μου να σου πω ότι οι τηλεοπτικές σκουπιδοσειρές και τα τηλε-ξέκωλα όλα στα ελληνικά είναι...!!!
        Τα δελτία "Υβρίσεων" και τα άρθρα στις εφημερίδες που παραποιούν την πραγματικότητα (με μια έκτακτη προσφορά σε γλυκανάλατα dvd) στα ελληνικά είναι.
        Τα αγόρια και τα κορίτσια που ξεγυμνώνονται ψυχή τε και σώματι σε κοινή θέα για να γίνουν τραγουδιστές ή σαλτιμπάγκοι ελληνικά μιλάνε!
        Οι μανάδες και οι πατεράδες που σπρώχνουν τα παιδιά τους προς αυτή την κατεύθυνση δεν ξέρουν γρι αγγλικά αλλά την κουλτούρα της αποχαύνωσης και της λοβοτομής την ξέρουν απέξω κι ανακατωτά ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΕΙ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ.
        Οι προφέσορες της "παιδείας" μας μια χαρά ξέρουν να αποχρωματίζουν την Ελληνική ιστορία στα ελληνικά...δεν χρειάζονται την αγγλική για να το κάνουν.

        Δεν μας φταίει η αγγλική για όσα "καταναλώνουμε" μανιωδώς από την τηλεόραση που είναι το κύριο όχημα απο-εθνοποίησης εδώ και χρόνια.
        Δεν μας φταίει ο "αμερικανισμός" γιατί αυτό ακριβώς το φαινόμενο το πληρώνουν και οι ίδιοι οι αμερικανοί και δεν τους αρέσει καθόλου ΠΛΕΟΝ.
        Όλοι οι λαοί (ειδικά οι πλέον ιστορικοί) υπόκεινται εδώ και πολλά χρόνια σε απο-εθνοποίηση και αποχρωματισμούς.
        Η ΝΤΠ έχει ολοκληρωμένο σχέδιο για το πως μετατρέπεις πολιτισμούς και ψυχές σε άμορφες μάζες που μαστουρώνουν με τηλε-μπούτια και τσοντοκάναλα και ροζ εφημερίδες.

        Παρεπιπτόντως...στην αμερική δεν έχει μεγάλη επιτυχία ο ξένος κινηματογράφος γιατί ΛΕΝΕ ότι οι αμερικανοί είναι γενικώς "ηλίθιοι" και δεν μπορούν να διαβάζουν υπότιτλους!!!
        Αυτό δλδ δεν είναι προσβλητικό γι αυτόν τον λαό;;;

        Η μεταγλώττιση μιας ξένης ταινίας -εκτός από άκρως ενοχλητικό- είναι δείγμα γλωσικού κόμπλεξ ανωτερότητας ή αμορφωσιάς.
        Ποιο από τα δύο είναι λιγότερο προσβλητικό;;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ George 14/09/2010 14:33:32

      Ο Σαμαράς ήταν ένας άνθρωπος που ΜΑΤΩΣΕ προσωπικά για να αλλάξει κάποια πράγματα στην πολιτική. Προσέξτε τώρα ότι φτάνουμε στο σημείο να τον κατηγορούμε όχι για κάτι που έκανε ο ίδιος, αλλά για πράγματα που έκαναν άλλοι και αυτός "δεν τα διόρθωσε". Δηλαδή αν σε ένα νοσοκομείο παίρνουν φακελάκια οι άλλοι γιατροί και μετά ένα γιατρός που δεν παίρνει φακελάκια πάει και γίνει διοικητής του νοσοκομείου, τι θα του πούμε "είσαι άχρηστος επειδή δεν παραιτήθηκες τόσον καιρό που οι άλλοι έπαιρναν φακελάκια"; Ή εσύ αν δεις έναν συνάδελφό σου στη δουλειά σου να κάνει κάτι παράνομο θα πας κατευθείαν να τον καρφώσεις;

      Έχω την εντύπωση ότι η ηθικολογία μας έχει οδηγήσει όλους να έχουμε ύψιστες απαιτήσεις ηθικότητας από τους πάντες (εκτός βέβαια από τον εαυτό μας) ως ένα είδος πασπαρτού σπίλωσης δια πάσαν χρήσιν, όταν δεν θέλουμε να καταλάβουμε τι γίνεται γύρω μας.

      Βγάζουμε λοιπόν το Σαμαρά, το μόνο πολιτικό με ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΕΣ αντιστάσεις στους ισχυρότερούς του, "ένοχο" επειδή ήταν 9 μήνες υπουργός και "ένοχο" επειδή είχε έναν εναγκαλισμό με τον προκάτοχό του, και το εξομοιώνουμε αυτό με τα δαχτυλίδια του ΓΑΠ, τα 16 χρόνια υπουργός των κυβερνήσεων που κατεξοχήν κατέστρεψαν τη χώρα και, κυρίως, τη ΛΥΣΣΑΛΕΑ προεκλογική και μετεκλογική υποστήριξη στο πρόσωπό του από το ΣΥΝΟΛΟ της διαπλοκής.

      Ε, αν αυτό δεν είναι κακοπιστία, τότε τι είναι;

      • anonymous avatar
        anonymous @ Επώνυμος 14/09/2010 20:26:39

        Προσέξτε τώρα ότι φτάνουμε στο σημείο να τον κατηγορούμε όχι για κάτι που έκανε ο ίδιος, αλλά για πράγματα που έκαναν άλλοι και αυτός “δεν τα διόρθωσε”.

        Μα γι αυτό καταψηφίστηκε ο Καραμανλής. Υποσχέθηκε καταπολέμηση της διαφθοράς κι επανίδρυση του κράτους και μείναμε στα ίδια.

  12. Tassos avatar
    Tassos 14/09/2010 07:22:01

    Από πού να φυλαχθεί ο άνθρωπος... Εβλεπα τώρα στον Αυτιά και μου ανεβηκε το αίμα στο κεφάλι τον χοντροδημοσιογράφο Λοβέρδο να λέει ότι άλλη λύση από το μνημόνιο δεν υπάρχεικαι όλα τα άλλα είναι λόγια. Ο μόνος που αντέδρασε ήταν ο Οικονόμου διαγραμμένος από το ΠΑΣΟΚ ενώ ο αστείος (να μην τον βρίσω όπως θα του άξιζε) χοντρ-Τζαβάρας την ΝΔ τον άκουγε χωρίς να λέει τίποτα. Ρε έχει καταλάβει αυτός ο Κ-ραγκιόζης ότι η ΝΔ λέει ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε χωρίς ΔΝΤ? Είναι δυνατόν αυτοί οι άνθρωποι να εκπροσωπούν την ΝΔ?

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Tassos 14/09/2010 10:14:24

      Είναι μεγάλο το πρόβλημα της ΝΔ σχετικά με το έμψυχο δυναμικό της. Είναι πολύ κάτω του μετρίου δυστηχώς. Οι όποιες προσπάθειες που κατά καιρούς έγιναν δεν έχουν αποδώσει ως σήμερα. Οι άξιοι και ικανοί (και τίμιοι) μάλλον αποφεύγουν την πολιτική..

  13. rs avatar
    rs 14/09/2010 07:25:56

    Μγαλύτερη προβοκάτσια απο την συμμετοχή του Ψινάκη στον συνδυασμό του Κακλαμάνη υπάρχει;
    Τελικά όπως λέει μιά παροιμία "πρέπει νά τόχει η κούτρα σου να ... κατεβάζει ψείρες".
    Τελικά ΟΛΑ είναι θέμα .... αισθητικής.Και αυτή είναι "εν ανεπαρκεία"
    Και θα είναι.

    • tiramola avatar
      tiramola @ rs 14/09/2010 08:19:23

      Α, μετέχει και ο Ψινάκης στον αντιμνημονιακό αγώνα?

      Αγαπητέ rs μεταξύ της θέλησης των πολιτών και των αποφάσεων της κομματικής νομενκλατούρας υπάρχει μιά τεράστια και πολύ χοντρή κόκκινη γραμμή.

  14. Ιωαννης Ενατος avatar
    Ιωαννης Ενατος 14/09/2010 08:14:36

    Πως τα καταφεραμε ομως? Μια αναρτηση για πιθανη προβοκατσια εναντιον του Σαμαρα την καναμε φορουμ γκρινιας. Δεν εχουμε χρονο για γκρινιες. Το ενδεχομενο να υπαρξουν τετοια περιστατικα ή και ακομη πιο σοβαρα θα πρεπει να μας κανουν ανησυχους. Ο Σαμαρας θα πρεπει να προσεχει παραπανω απο το κανονικο.. Τα στημενα επεισοδια ειναι το λιγοτερο. Σε αλλες χωρες εγιναν χειροτερα για τους αντιπαλους του ΔΝΤ...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Ιωαννης Ενατος 14/09/2010 08:30:54

      Ιωάννη είδες το μένος με το οποίο οι συστεμικοί "δημοσιογράφοι" έπεσαν να ρεζιλέψουν τον γιατρό που έριξε το παπούτσι.
      Τι νομίζεις;;Ότι θα φοβηθούν να "κατασπαράξουν" το Σαμαρά;;

      Προβοκάτσια ή όχι, για κάθε λέξη που θα λέει ο Σαμαράς εναντίον του μνημονίου και της κυβέρνησης θα σηκώνεται παλιρροϊκό κύμα προπαγάνδας και λαϊκισμού.

      • Bloody_Ophelia avatar
        Bloody_Ophelia @ tsilivithras 14/09/2010 08:37:02

        Για να είμαστε σοβαροί, πέρα από την πλάκα, πολύ καλά του έκαναν. Η Ελλάδα δεν είναι τσίρκο να βγαίνει ο καθένας να κάνει το νούμερό του. Ο καραγκιοζάκος αυτός, δεν δίστασε να επιστρατεύσει το ανθελληνέστερο καναλι ( BBC) για να κάνει το κομμάτι του. Την ώρα που ο αρλεκινάκος έκανε σόου, εκεί έξω χιλιάδες πολίτες διαμαρτύρονταν στους δρόμους με πανό, συνθήματα, κραυγές αγωνίας. Ποιός είναι αυτός που θα σκιάσει τον αγώνα τους;
        Αν είμασταν σοβαρή χώρα, το κράτος θα είχε αφαιρεσει όλες τις διαπιστεύσεις των ανταποκριτών του καναλιού.
        Αλλά δυστυχώς δεν είμαστε. Γιατί αλλιώς δεν θα πανηγυρίζαμε για το σόου της μαιμούς.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 14/09/2010 09:01:50

        @Bloody_Ophelia

        Το βίντεο αυτό το είδες;;

        h**p://www.youtube.com/watch?v=sMRUeuFkvG0

        Ποιος από όλους είναι τσίρκο;;;Ποιος είναι καραγκιοζάκος και αρλεκίνος;;
        Ο άνθρωπος που μιλάει ήρεμα για την καταστροφή της χώρας του ή οι προπαγανδιστές μαινώμενοι "δημοσιογράφοι";;
        Μπορείς εσύ να δεις αυτό το βίντεο και με ψυχραιμία να κατηγορήσεις τον γιατρό;;

        Η Ελλάδα δεν είναι τσίρκο ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΥΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΓΑΠ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ με roadshow και εκφράσεις περί μείωσης εθνικής κυριαρχίας.
        Δεν είμαστε έθνος αρλεκίνων για να μας ΔΙΑΣΥΡΕΙ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙ ο κάθε τυχάρπαστος "δημόσιος λειτουργός" που έχει ορκιστεί να τηρεί το σύνταγμα και να προστατεύει το συμφέρον του πολίτη.
        Δεν είμαστε κοινωνία ηλιθίων να μας ενοχοποιούν οι υπάλληλοι των καναλαρχών που υπηρετούν τα συμφέροντα των αφεντικών τους.
        Είμαστε (πλέον) περιορισμένης ευθύνης ΧΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΑΠ ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΔΝΤ ΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΗ ΖΑΧΑΡΗ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΦΕ ΣΟΥ!!!

        Η κίνηση του γιατρού ήταν συμβολική γι αυτό και την καταχέριασαν με τέτοια μανία οι προπαγανδιστές.
        Οι πορείες και οι διαμαρτυρίες των πολιτών σταματούσαν 300 μέτρα μακριά από τη ΔΕΘ ΕΛΕΩ ΑΣΤΥΝΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ που σαν σκοπό είχε να περάσει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ο ΓΑΠ "αννέγιχτος" από τη θεσνικη.
        Το ίδιο έκαναν και τα κανάλια.Πάση θυσία να μειωθεί η εικόνα των αντιδράσεων.
        Ευτυχώς που πέρασε ο συμβολισμός του γιατρού.

        Θα συμφωνούσα μαζί σου εάν και μόνο το κράτος ήταν ευνομούμενο και η κυβέρνηση προσπαθούσε για το συμφέρον του πολίτη.
        Έχουμε οικονομική "κατοχή" και "περιορισμένη διοικητική ευθύνη".
        Κάθε διέξοδος (νόμιμη) και κάθε συμβολισμός έστω και γραφικός είναι καλοδεχούμενος.

        Το bbc όπως και όλα τα δίκτυα που ελέγχονται από την ΝΤΠ έχουν κάνει ουκ ολίγα αρνητικά δημοσιεύματα στον τόπο μας.
        Ας κάνουν μια φορά και κάτι χρήσιμο.

        Σοβαρή χώρα θα γίνουμε όταν τους πολιτικούς "ηγέτες" θα τους καλεί η δικαιοσύνη ΑΜΕΣΑ με κατηγορίες για παράβαση καθήκοντος και υπέρβαση εξουσίας.
        Σοβαρή χώρα θα γίνουμε όταν κλείσουν οι τιβι και ο κόσμος αρχίσει να Ε-Ν-Η-Μ-Ε-Ρ-Ω-Ν-Ε-Τ-Α-Ι για όσα τον αφορούν.
        Σοβαρή χώρα θα γίνουμε όταν θα απαγορεύεται σε κόμματα και τηλεκάναλα να "καπελώνουν" το δημοκρατικό αίσθημα και την ελευθερία διάδοσης υγιων ιδεών.

        Μέχρι τότε έχουμε μόνο το "έθνος"...Και όσο αυτό διοικείται από πολιτικούς ανάξιους και καιροσκόπους συμβολισμοί σαν του γιατρού θα δίνουν αξία στην πολιτική ανυπακοή.

      • Bloody_Ophelia avatar
        Bloody_Ophelia @ tsilivithras 14/09/2010 09:10:58

        @tsilivithras

        Δεν διαφωνώ επί της ουσίας με το σκεπτικό σου. Με την αποτελεσματικότητα του διαφωνώ. Με ενοχλεί που είμαστε η χώρα του χαβαλέ και μόλις τελειώσει το βίντεο, στρωνόμαστε στα καναπέδια μας και κάνουμε ψευτοαναλύσεις περί δικαίου τε και αδίκου.
        Με ενοχλεί που ο κυριούλης αυτός έκλεψε τη δημοσιότητα με ταλιμπανικές μεθόδους από τους χιλιάδες διαδηλωτές.
        Με ενοχλεί που σε μια χώρα υπό κατοχή σαν την δική μας, εξαντλούμε την αντίστασή μας σε.. ακροβατικά.
        Ουδόλως με ενοχλεί να ξεφτιλίζεται ο Χ Παπανδρέου ( ο συγκεκριμένος δεν θέλει πολλή προσπάθεια, έχει ταλέντο)
        Με ενοχλεί πολύ όμως να ξεφτιλίζεται ο Πρωθυπουργός της χώρας με την βοήθεια ξένου δακτύλου.
        Κατά τη γνώμη μου αυτό δεν είναι πατριωτισμός. Κίβδηλη υπεράσπιση του Έθνους είναι. και την φοβάμαι.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 14/09/2010 09:21:55

        @ Bloody_Ophelia

        Το ότι στρωνόμαστε στους καναπέδες όπως λες δεν φταίει ο γιατρός.
        Ίσα-ίσα που τουλάχιστον ΑΥΤΟΣ έκανε κάτι!!!
        Ούτε φταίει που "πήρε" δημοσιότητα από τις πορείες.
        Μα αυτές το σύστημα τις κράτησε μακριά από τον ΓΑΠ και σε φυσικό επίπεδο και σε επίπεδο προβολής!!
        Δεν έχουμε εξαντλήσει καμμία αντοχή...ίσα ίσα που ακόμα δεν πήραμε μπρος.

        Αν η χώρα ξεφτιλίζεται φταίει ο ΓΑΠ και κανένας άλλος.
        Ούτε εγώ ούτε εσύ ούτε ο γιατρός...αυτό είναι το ενοχικό πρόσχημα που χρησιμοποιεί η προπαγάνδα.
        Αν είχαμε περιθώρια πριν να "κρυφτούμε" και να διορθωθούμε αυτός ο ΓΑΠ τα εξάντλησε.
        Μας έριξε στην αγκαλιά των "τοκογλύφων" με μοναδικό σκοπό να ρημάξουν τη χώρα μέσω φόρων και να μας κάνουν πεδίο δοκιμών της ΝΤΠ.

        Η χώρα κρατείται με "χειροπέδες" χειροπόδαρα από ντόπια και αλλοδαπά οικονομικά συμφέροντα απλά ο πολύς ο κόσμος δεν το βλέπει ακόμα.
        Κάθε νόμιμη αντίδραση όσο γραφική κι αν είναι βοηθάει τον κόσμο να καταλάβει την αλήθεια.

        Δεν υπερασπίζομαι τον γιατρό...αλλά όχι να τον κατηγορήσω κιόλας.
        Βάζω στοίχημα ότι 9 στους 10 που το έβλεπαν θα θελαν να ναι στη θέση του ή απλά το παπούτσι να χε βρει στόχο.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ιωαννης Ενατος 14/09/2010 08:37:39

      μιλάς για την Πολωνία;

      • Ιωαννης Ενατος avatar
        Ιωαννης Ενατος @ αλλενάκι 14/09/2010 09:24:30

        Και βεβαια για την Πολωνια μιλαω. Ο Σαμαρας περπαταει σε επικινδυνους για τον ιδιο δρομους. Θα το ξαναπω αλλη μια φορα εδω. Πρεπει να του δειξουμε εμπιστοσυνη. Οι ξενοι δεν εδωσαν 110 δις ευρω για να ερθει ο καθε Σαμαρας να τους χαλασει τα σχεδια. Απο το 2008 επενδυουν καποιοι σ αυτα τα σχεδια, τα οποια μπηκαν αμεσα σε εφαρμογη απο το τελος Ιανουαριου εκεινης της χρονιας...

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/09/2010 08:22:10

    Tiramola, Η προβοκάτσια δεν προαναγγέλλεται. Σχεδιάζεται μυστικά.
    Αυτή είναι η διαφορά της με την εκδήλωση αντίθεσης και αποδοκιμασίας, από τη διαδήλωση.

    Η ενέργεια του Πατριωτικού Μετώπου ήταν ανοιχτή πρόσκληση, με τηλεφωνα επικοινωνίας, εγώ τη διάβασα ανάμεσα σε άλλα και στη Μποτίλια, 6 Σεπτεμβρίου.
    Σε άλλα είχε αναρτηθεί και συζητηθεί και πιο πριν.

    Πατριωτικό Μέτωπο
    «Έλληνες Πατριώτες. Όχι, τα πράγματα δε θα διορθωθούν από τους πολιτικούς. Θα σας τα πάρουν ΟΛΑ οι λωποδύτες, εάν δεν αγωνιστείτε για να φυλάξετε την Πατρίδα, το σπίτι και τα παιδιά σας, τις δουλειές σας. Σε μια πρώτη πράξη πατριωτικής αντίστασης ας υποδεχτούμε στη ΔΕΘ τον πρωθυπουργό του ΔΝΤ και των τοκογλύφων τραπεζιτών, ως ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟ.
    ΕΚΛΕΨΕ την ψήφο σας ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΨΕΜΑΤΑ για την οικονομία, για αυξήσεις στους μισθούς, για ανάπτυξη ενώ σκοπος του ήταν το ξεπούλημα της χώρας στο ΔΝΤ.
    ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΕ ΚΟΒΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΙΣΕ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ. Ας δανείζονταν οι Τράπεζες από τους τοκογλύφους, εμάς και την περιουσία μας γιατί μας ανακάτεψαν;
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ. Προετοιμάζει την εκχώρηση του ονόματος της Μακεδονίας, θα κάνει «πάσα» τη Θράκη και το Αιγαίο στους Τούρκους
    Δείξτε τη γνώμη σας για τα λόγια και τα έργα του: Απ ́όπου κι αν περάσει ΡΙΞΤΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΣΑΣ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ! Πιθανότατα θα περάσει το πρωϊ του Σαββάτου 11 Σεπτεμβρίου από την Βασ. Όλγας Συγκεντρώστε τα παλιά σας παπούτσια σε σάκους και στείλτε τα στο Πατριωτικό Μέτωπο στις ηλ.διευθύνσεις: www.pamet.gr http://www.pamet-thessaloniki.com E-Mail: pametopo@gmail.com Τηλ. 6980292626
    Ο αγώνας κατά των επιόρκων υπηρετών της παγκοσμιοποίησης ξεκινά από τη Θεσσαλονίκη. Κάντε το κείμενο αυτό φωτοτυπίες και μοιράστε το στους φίλους, στους συγγενείς και γνωστούς σας. Το Πατριωτικό Μέτωπο, δεν είναι κόμμα, δεν είναι «κονόμα» δεν έχει «καθοδηγητές και μεσσίες», είναι και δημοκρατικότατα οργανωμένο – θα αγκαλιάσει όλους τους Έλληνες πατριώτες ανεξάρτητα από ιδεολογίες- Δεν έχει μέσα του «επαγγελματίες πολιτικούς» ή «στελέχη» ούτε πρόκειται να ζητήσει την ψήφο κανενός. Καλό βόλι!

    • tiramola avatar
      tiramola @ αλλενάκι 14/09/2010 08:38:18

      Δηλαδή αν πετάξει κάποιος ένα παπούτσι στο Σαμαρά διαμαρτυρόμενος για την οικονομική διάλυση που άφησε πίσω της η προηγούμενη κυβέρνηση θα είναι προβοκάτορας, τρελλός ή κάτι άλλο?
      Οι πουθενατζήδες του ΠΜ ας πούμε οργάνωσαν την ρίψη εναντίον του Παπανδρέου που μας έβαλε στο ΔΝΤ.
      Γιατί δεν οργανώνουν και μιά ρίψη εναντίον και των προηγούμενων?
      Αυτοί δεν έκαναν κακό στη χώρα που τόσο πολύ αγαπούν?

      Αλλά πως να ρίξουν παπούτσια όταν ο Ζουράρις όρθιος χειροκροτούσε τον εναγκαλιασμό Σαμαρά-Καραμανλή ...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 14/09/2010 08:48:15

      Νομίζω συνεννοηθήκαμε τι είναι προβοκάτσια.

      Διάβασε το κείμενο, είχαν ΠΡΟΑΝΑΓΓΕΙΛΕΙ την εκδήλωση, ήθελαν να ρίξουν παπούτσια στη διαδρομή στην Όλγας, αλλά η πομπή άλλαξε διαδρομή.
      Προβοκάτσια είναι η εκδήλωση αυτή όσο προβοκάτσια ήταν οι διαδηλώσεις με τα συνθήματα που ηγείτο ο ΓΑΠ πριν τις εκλογές και οι συμμετοχές του στις διαδηλώσεις των αγροτών στον Πειραιά που ορμούσαν με τα τρακτέρ.

      Το πρόβλημά σας είναι ότι τσαλάκωσαν το ίματζ του εργώδους τύπου με τα κολλαρισμένα ανασκουμπωμένα μανίκια του πουκάμισου.
      Γι αυτό ούρλιαζε ο ΠΡωτόπαπας στο κανάλι.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αλλενάκι 14/09/2010 09:34:33

      Όσα παπούτσια και να πετάξουν στο Σαμαρά, τιραμόλα, θα είναι ΨΕΥΤΙΚΑ, ενώ το παπούτσι του Γιατρού ήταν ΑΛΗΘΙΝΟ. Αυτή θα είναι η μεγάλη τους διαφορά. Θέλουν να πετάξουν παπούτσι στο Σαμαρά για να πάρουν τη ρεβάνς που επλήγη η εικόνα της πρωθυπουργάρας, αλλά όχι ως αυθόρμητη λαϊκή αντίδραση. Για να βάλουν μετά τους γελοίος καθεστωτικούς δημοσιογραφίσκους να λένε "δείτε, πωπωπωωωω, πόσο αγανακτισμένος είναι ο κόσμος με τους πολιτικούς".

      Όχι, δεν είναι αγανακτισμένος έτσι γενικώς και αορίστως με τους πολιτικούς. Πρώτα από όλα είναι αγανακτισμένοι με τον ΓΑΠ. Ο δήμιος της χώρας έχει όνομα και επίθετο: Γεώργιος Α. Παπανδρέου.

      Αλλά μπορούμε να δούμε ήδη και από τον τρόπο που επιχειρηματολογείς την προετοιμασία της προβοκάτσιας. Και να μην θέλαμε να πιστέψουμε το Φάκτορα, τον πιστεύουμε απολύτως μετά από τον τρόπο που έγραψες.

    • tiramola avatar
      tiramola @ αλλενάκι 14/09/2010 09:52:39

      Επώνυμε τους έχεις για τόσο ηλίθιους τους πασόκους ώστε να οργανώσουν ρίψη παντόφλας για να ισοφαρήσουν τις εντυπώσεις?
      έλα τώρα...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αλλενάκι 14/09/2010 09:55:08

      Όοοοοχι, πονηρούλη, πάλι διαστρεβλώνεις τα λόγια των άλλων. ΕΣΥ μίλησες για το "αν πετάξει κάποιος ένα παπούτσι στο Σαμαρά".

      Και εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με απλούς πασόκους, αλλά ολόκληρη ΣΥΜΜΟΡΙΑ που έχει ως στόχο της την καταστροφή και τη λεηλασία της Ελλάδας. Ο ΓΑΠ είναι απλός υπάλληλος αυτής της διεθνούς συμμορίας.

      Κάτι θα σκεφτούν, έχει πολλές εναλλακτικές το μάνιουαλ.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ αλλενάκι 14/09/2010 09:58:13

      Τέτοιον επιστήμονα κωλοτούμπατζη δεν έχω ξαναδεί. Και είναι μια καλή ακτινογραφία της βαθειάς πασοκικής εκμαυλιστικής "εκφοράς του λόγου"... Η μεγάλη διαφορά με τους δεξιούς πολιτευάμενους που μια ζωή τους κολάς στον τοίχο για πλάκα...

    • occultists avatar
      occultists @ αλλενάκι 14/09/2010 10:23:13

      tiramola says:
      ''Γιατί δεν οργανώνουν και μιά ρίψη εναντίον και των προηγούμενων?''

      Γιατί φίλτατε tiramola, οι προηγούμενοι δεν μας έβαλαν στο ΔΝΤ, γιατί επαιρναν δάνειο με 1,5% και όχι με 8,5% με υποθήκη όπως ο εκλεκτός σου, γιατί δεν μας ξεφτύλισαν διεθνως με Τιτανικούς και άλλες τρίχες, γιατί δεν έκαναν πάμπλουτους τους κολλητούς τους με το +10, γιατί οι προηγούμενοι δεν έκτιζαν το προσωπικού τους προφίλ εις βάρους της χώρας μας μπας και γίνουν υπάλληλοι κάποιου διεθνούς οργανισμού και πολλά άλλα γιατί, που χρειάζονται σεντόνι για να αναφερθούν. Αυτά τα ολίγα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ αλλενάκι 14/09/2010 10:34:58

      Μην αφήνετε την φαντασία σας να οργιάζει ρε σύντροφοι.
      Επικεντρωθείτε κατά την συνέντευξη στην απάντηση περί του άλλου "μίγματος" οικονομικής πολιτικής...

      Και πούσαι Επώνυμε, ένα και ένα κάνουν δύο.
      Αν ο Σαμαράς νομίζει ότι η χώρα καταστρέφεται και ο Παπανδρέου είναι μέλος διεθνούς συμμορίας όπως γράφεις είναι καθήκον του απέναντι στο λαό να ζητήσει εδώ και τώρα εκλογές με σύνθημα έξοδο από το μνημόνιο.
      Τα καραγκιοζιλίκια περί αντιμνημονιακής ψήφου στις δημοτικές εκλογές με υποψήφιους Μιχαλολιάκους, Κακλαμάνηδες, Γκιουλέκες και Ψωμιάδηδες δεν μετράνε...

      Αθανάση είναι δημοκρατικό σου δικαίωμα να καταριέσαι τον Παπανδρέου όλη μέρα από το πληκτρολόγιο, αλλά καταντάει βαρετό ρε παίδαρε ειδικά όταν δεν μας λες τον άλλο δρόμο πολύ περισσότερο όταν δεν έχεις και εικόνα για την επόμενη μέρα χωρίς την χρηματοδότηση του καταραμένου μνημονίου.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αλλενάκι 14/09/2010 10:41:46

      Σκέψου να μην ήσουν και "κοψοχέρης"...

      Πονηρούλη, πάλι πας να διαστρεβλώσεις τα λόγια μου: υπάλληλος της διεθνούς συμμορίας είπα και όχι μέλος.

      Μην τον αναβαθμίζουμε και τόσο, που θα τον κάνουμε και μέλος. Εντολές εκτελεί, όπως κάθε υπάλληλος, και φυσικά δεν αποφασίζει αυτός.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 14/09/2010 14:25:12

      occultists
      +1000

  16. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 14/09/2010 08:25:38

    Ελπίζω κάποιος να το σχολιάσει και αυτό: http://hellenicspace.wordpress.com/2010/09/14/%ce%b5%cf%80%ce%b5%ce%b9%cf%83%cf%8c%ce%b4%ce%b9%ce%bf-%cf%83%cf%84%ce%b7-%ce%b4-%ce%b5-%ce%b8-%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%bf%ce%bd-%cf%80%ce%b1%cf%80%ce%b1%ce%b3%ce%b5%cf%89%cf%81%ce%b3%cf%8c%cf%80%ce%bf/
    Καλημέρες.

    • Johnathan avatar
      Johnathan @ ΒΡΑΧΟΣ 14/09/2010 11:55:42

      Εδώ το βίντεο:
      http://www.youtube.com/watch?v=1hpumb5OYwI&feature=player_embedded

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 14/09/2010 13:06:49

      Γιατι να μην την κατεβασει; δικη του ειναις ελληνοφωνος δηλωνει..οπως λεμε τουρκοφωνος, ισπανοφωνος, γαλλοφωνος.
      Για αυτο πληρωνεται αλλωστε

  17. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 14/09/2010 08:32:06

    Ο Σαμαράς - κατά τη γνώμη μου- είναι βέβαιον ότι έχει καλές προθέσεις. Από τέτοιες πάντως είναι σπαρμένος κι ο δρόμος προς την κόλαση.
    Κοντολογίς, όσο επιτρέπει σε προιόντα .. συνδιαλλαγής, όπως π.χ τον Παναγιωτόπουλο να φτιάχνουν βιογραφικό στο Μέγκα, πετώντας βορρά την παράταξη στην κάτάφωρη διαπλοκή, μόνο "ελπίδα" δεν μπορεί να μου εμπνεύσει.

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/09/2010 08:40:25

    Η επίθεση κατά Μίχαλου τελικά διελευκάνθηκε;
    Θα μπορούσε να πει κανείς ότι λειτούργησε σαν προβοκάτσια κατά των φορτηγατζήδων.

    • Bloody_Ophelia avatar
      Bloody_Ophelia @ αλλενάκι 14/09/2010 08:43:41

      ΄Δεν διαλευκάνθηκε διότι ο μεσιέ Καψής παρόλο που παρότρυνε μέχρις εσχάτων τον αρχισυνδικαλιστή τους να χαφιεδίσει όσους πήγαν να λιντσάρουν το Μίχαλο, τελικώς δεν τα κατάφερε.

  19. George avatar
    George 14/09/2010 09:26:50

    Δεν εκανε σε κανεναν εντυπωση το γεγονος οτι ΜΟΝΟ το Μιχαλο πηγαν να λυντσαρουν?
    Και για να ειμαι ειλικρινης υπαρχει μια φιλολογια πισω απο το ονομα του απο τους φιλους φορτηγατζηδες οτι εχει μεγαλη σχεση με την απελευθερωση του επαγγελματος τους.Ακουγεται επισης οτι εχει ηδη εταιρειες στα σκαρια για να εκμεταλευτει τις μεγαλες και καλες δουλειες που θα προκυψουν απο την απελευθερωση των αδειων.Κι επειδη ως γνωστον παντοτε στη χωρα μας υπηρχε και θα υπαρχει τραστ σε καθε τι τοτε μαλλον ευλογα πηγαν να τον λυντσαρουν. Αν κι εγω προσωπικα ειμαι καθετα αντιθετος σε αυτη τους την κινηση γιατι αλλοι ειναι αυτοι που πρεπει να φανε πρωτοι ξυλο.Και δη οι Συνδικαλιστες τους.

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ George 14/09/2010 14:07:59

      Αγαπητέ George

      Η σημερινή κατάσταση στο χώρο των μεταφορών είναι εκείνη που ευνοεί το συγκεντρωτισμό και τη δημιουργία εταιρειών που "σκουπίζουν" και μαζεύουν τις άδειες, καθιστώντας τον κλάδο ένα κλειστό κύκλωμα με υπερκέρδη (με την ακριβή σημασία του όρου στην οικονομική επιστήμη).
      Αυτό που επιβάλει η Ε.Ε. στην, κατά τα άλλα, κατάπτυστη κυβέρνησή μας, είναι απολύτως ορθολογικό και ένα από τα ελάχιστα λογικά μέτρα των τελευταίων ετών.

      Ενα παράδειγμα: ας υποθέσουμε ότι είσαι μικροεργολάβος και έχεις ένα φορτηγό για να μεταφέρει τα μπάζα που βγάζεις από τις εκσκαφές. ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ μέχρι σήμερα, να νοικιάσεις το φορτηγό σου, π.χ. σε έναν άλλο εργολάβο για να μεταφέρει τα μπάζα που βγάζει αυτός !!!!! Ο δεύτερος εργολάβος πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να προσφύγει σε φορτηγό Δημόσιας Χρήσης !! Γιατί;;; Δεν υπάρχει οικονομική λογική απλώς οργανωμένα συμφέροντα (εννοείται ότι το ιδιώκτητο φορτηγό του πρώτου εργολάβου έχει προβλεπόμενο οδηγό, ασφάλιση, ΚΤΕΟ κτλ όπως και τα Δημόσιας Χρήσης φορτηγά).

  20. blue nile avatar
    blue nile 14/09/2010 09:32:04

    Θέλουν δε το θέλουν κάποιοι εδώ μέσα ο Σαμαράς για πάρα πολλά χρόνια ήταν έξω από το μεγάλο φαγοπότι. Ναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα ήταν μέλος μιας αποτυχημένης κυβέρνησης αυτό όμως δεν τον εμπόδισε επί υπουργίας του να σχεδιάσει και να πραγματώσει τα εγκαίνια του μουσείου της ακρόπολης, με πολύ λιγότερα λεφτά από τον αρχικό προυπολογισμό.
    Κάποιοι εξυπνάκηδες ας θυμηθούν κάτι τέτοιο να συμβαίνει επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ....
    Όσο για τα περί Νικήτα και Παναγιωτόπουλου.
    Ο Κακλαμάνης ως φούριος οπαδός της Ντόρας είναι και διαπιστευμένος κολαούζος των Μητσοτάκηδων και του εκδοτικοκατασκευαστικού κατεστημένου που τους στηρίζει.
    Το σίγουρο είναι ότι ο Σαμαράς δεν θα τον ήθελε υποψήφιο για την Αθήνα όμως βρέθηκε μπροστά μια μονομερή δήλωση μελλοντικής υποψηφιότητας που πιο πολύ έμοιαζε με παγίδα.
    Κάποιοι επίσης εδώ ξεχνούν ότι ο Σαμαράς δεν έχει ακόμα κλείσει χρόνο στην ηγεσία της ΝΔ δεν μπορεί να κάνει delete σε όλους και όλα.
    Ήδη παρατηρείστε πόσοι από αυτούς που έχουν πληγώσει την παράταξη και τη χώρα έχουν πάρει την άγουσα για τα σπίτια τους.
    Ο Παναγιωτόπουλος είναι αντιαισθητικός.
    Προέχει όμως τώρα η αδρανοποίηση των λαμόγιων...

  21. neotera avatar
    neotera 14/09/2010 09:40:40

    http://www.youtube.com/watch?v=DwoU5ojkOF8

  22. nick avatar
    nick 14/09/2010 09:42:32

    Θέλει πολύ προσοχή...Όλοι γνωρίζουμε πως λειτουργεί το σύστημα. Τους μάθαμε πλέον καλά.
    Πάντως τη μεγαλύτερη προβοκάτσια την περιμένω από τα μίσθαρνα όργανα της δημοσιο-καφρίας στη συνέντευξη της Κυριακής. Εκεί θα δείτε πόσες προβοκατόρικες ερωτήσεις θα δεχτεί ο Σαμαράς για να τον στριμώξουν.
    Πρέπει να είναι προετοιμασμένος να απαντήσει σε όλους. Δυναμικά και τεκμηριωμένα...

  23. Aggelos avatar
    Aggelos 14/09/2010 09:43:09

    "Ενα λεπτο ρε παιδια γιατι εγω δεν καταλαβαινω.Ο Σαμαρας δεν ανηκει και ανηκε σε ενα κομμα που πριν ηταν Κυβερνηση και εκλεινε τα ματια σε ολες τις λοβιτουρες? Δεν ηταν Βουλευτης τοτε που κατεκλεβαν οι ομοειδεατες του τα ταμια και τις υπηρεσιες?Γιατι δεν εβγαλε κανεναν στον τακο τοτε?"

    ο Σαμαρας ηταν 2 χρονια βουλευτης.και 6 μηνες υπουργος πολιτισμου εκτος υπουργικου συμβουλιου..

    και να θελεις να χτυπησεις τη νδ τον Σαμαρα δεν σου ερχεται να τον χτυπησεις,,γιατι δεν εκανε τιποτα..
    ο Καραμανλης ναι..αν εβγαινε στο δρομο θα ετρωγε γιουχαισμα γιατι κυβερνησε και εχει ευθυνες..

    ενω ο Παπανδρεου ηταν μεγαλουπουργος επι 20 χρονια..μελος του υπουργικου συμβουλιου,,και ενω ειχε την εξουσια να μιλησει περι διαφανειας ενω πεφτανε οι μιζες δεν το εκανε..

    αλλα εκανε ταξιδακια σαν τουριστας..

    τολματε να τον συγκρινετε με το Σαμαρα?

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/09/2010 09:53:39

    Ιδιαίτερη προσοχή στους Ρουμάνους επισκέπτες της ΔΕΘ από την Τρανσυλβανία.
    Κε Παπουτσή, ένα email στον κ. Van Helsing επειγόντως!

  25. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 14/09/2010 10:00:53

    σωνει και καλα να εχουμε καμιά νεκρή εγκυο στη θεσ/νίκη..με παπούτσι θα τη βγαλουμε?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ παπαδοπαιδι 14/09/2010 10:12:17

      Ο Κόμης έχει πιστούς οπαδούς στη Νύφη του Θερμαικού, άλλωστε τα Καρπάθια μόνον καμμιά οκτακοσαριά χιλιόμετρα είναι.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ παπαδοπαιδι 14/09/2010 10:15:56

      Η σκιά που βλέπω στη φωτογραφία πάντως, κάτι από το "Νοσφεράτου" του Χέρτζογκ μου φέρνει. Να ακουγόταν και η φοβερή μουσική των Popol Vuh, θα ήταν ΤΟ τέλειο.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ο Θείος 14/09/2010 10:17:26

        Είναι από εκεί.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 14/09/2010 10:19:23

        Τόπιασα, είδες, αλλενάκι;
        Το Alzheimer, φαίνεται δεν μου έκανε ακόμη σοβαρή ζημιά!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ο Θείος 14/09/2010 10:24:37

        είναι πασίγνωστη η εικόνα και η ταινία βέβαια

    • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
      Μετανάστης στη χώρα μου @ παπαδοπαιδι 14/09/2010 10:25:22

      τσαρούχι με φούντα θυσσανωτή σου κάνει; και πριστίνια ανακυκλούμενα μπας και σου σταθεροποιηθεί ο εγκέφαλος.

  26. 2505 avatar
    2505 14/09/2010 10:07:27

    παπουτσι απο τον τοπο σου και ας ειναι μπαλωμένο..........

  27. Vax avatar
    Vax 14/09/2010 10:47:01

    Αν γίνει πράξη η εν λόγω προβοκάτσια στην οποία αναφέρεστε είναι γεγονός ότι έχετε καλούς πληροφοριοδότες! Αν δε γίνει όμως?

  28. Μεριλένα avatar
    Μεριλένα 14/09/2010 10:56:42

    Σωστή η απερίφραστη καταδίκη του επεισοδίου από τη ΝΔ αν και θα έπρεπε να έχει γίνει νωρίτερα. Λάθος η δημιουργία κλίματος περί επικείμενης προβοκάτσιας. Το προκαλούν εκείνοι που δεν κατάλαβαν ότι με την τροπή της υπόθεσης του ιπτάμενου παπουτσιού οφελήθηκε ο Παπανδρέου.

    - ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΙ ΑΠΕΓΙΜΕ Ο ΒΑΡΔΑΣ. ΜΑΘΑΙΝΩ "ΠΑΓΩΣΕ"...

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Μεριλένα 14/09/2010 12:01:32

      εχεις λαθος πληροφορηση

  29. loretta avatar
    loretta 14/09/2010 11:32:21

    .....παντος τιποτα δεν αποκλειετε.....η οργη μιας μεριδας του κοσμου ειναι τοσο μεγαλη που οτι η οποιος συμβολιζει εξουσια στοχοποιητε και δεν εχει να κανει αποκλειστικα και μονο απο ποιον χωρο προερχεται....

    Φανταστειτε ομως πως θα αντιδρουσε ο κοσμος αν αυτος που στοχοποιητο απο μια τετοια προβοκατσια αντι να τραπει σε φυγει να κατσει και να συνομιλησει με τον προβοκατορα????

    Πεφτουν η δεν πεφτουν τοτε η μασκες?????

  30. Νταγιάν avatar
    Νταγιάν 14/09/2010 11:36:55

    Τουλάχιστον Ο Ψινάκης είναι γάτα. Κάτι φώφηδες και γιακουμάτοι;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Νταγιάν 14/09/2010 11:56:26

      Γάτα ή γάτος τελικά; Έχω κατα-μπερδευτεί!

      • Νταγιάν avatar
        Νταγιάν @ Ο Θείος 14/09/2010 12:01:21

        Σαν τον Μήτρογλου κάπως.

  31. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 14/09/2010 11:51:00

    Δεν ξερω τι σας εχει πιασει ολους και κανετε βαθυστοχατες αναλυσεις, ενω εχουμε αναγκη απο πρακτικες λυσεις.
    Για το παπουτσι συμφωνειτε η διαφωνειτε, θεμιτο ειναι, εξαλλου δεν σκοτωθηκε κανεις...διαβαστε αυτο το αρθρο που αναφερει τα γεγονοτα οπως εγιναν. Πρεπει να αναλυουμε τα γεγονοτα με ηρεμια και οχι φωνασκοντας. Η αληθεια οσο και αν θελουν τα ΜΜΕ και τα τσιρακια τους να την κρυψουν , δεν κρυβεται κατω απο το φως του πραγματικου ηλιου, οχι του πρασινου βεβαιως, γαιτι τετοιος δεν υπαρχει!!!!
    h**p://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100011_14/09/2010_414895

    Εξωφρενικές οι κατηγορίες»
    Ο ανταποκριτής του BBC στην Αθήνα διαψεύδει οποιαδήποτε υπόνοια για κατασκευασμένο ρεπορτάζ
    Της Λινας Γιανναρου

    Αυτό πάντως θα ήταν ακόμα καλύτερο ρεπορτάζ για τα ξένα δίκτυα. Τι πιο χαρακτηριστικό του ελληνικού παράδοξου από αυτό που συνέβη το Σάββατο; Η ρίψη ενός παπουτσιού -του δικού του παπουτσιού- από έναν 49χρονο ακτινολόγο, μέλος του Πατριωτικού Μετώπου, δεν πυροδότησε απλώς μάχες στα κανάλια και τα μπλογκ, αλλά κινδύνευσε να προκαλέσει ακόμα και διπλωματικό επεισόδιο μεταξύ Ελλάδας και Βρετανίας, αφού (με «σιγοντάρισμα» από κάποια ΜΜΕ είναι αλήθεια) ακόμα και ο πρωθυπουργός άφησε να εννοηθεί όχι απλώς ότι το περιστατικό ήταν κατασκευασμένο, αλλά και ότι πίσω του κρύβονται («καιροφυλακτούν» είπε για την ακρίβεια) κάποιοι που επιθυμούν να βλάψουν τη χώρα. Δεδομένου ότι η επίμαχη σκηνή καταγράφηκε από το BBC και όχι από εγχώριο μέσο, η συνωμοσιολογία φούντωσε. Να το ρεπορτάζ.

    Πάντως, η θεωρία περί κατασκευασμένου ρεπορτάζ δεν φαίνεται να ευσταθεί, μιας και η ανακοίνωση της συγκεκριμένης «δράσης» βρισκόταν ανηρτημένη στο Ιντερνετ μέρες πριν. Ο ίδιος ο πρωταγωνιστής του περιστατικού είχε προαναγγείλει την πράξη του μέσω Ιντερνετ, ενώ από τις 4 του μηνός το Πατριωτικό Μέτωπο καλούσε τους Θεσσαλονικείς, και ειδικά τους κατοίκους των πολυκατοικιών στις λεωφόρους Βασιλίσσης Ολγας και Εγνατίας να υποδεχθούν τον «πρωθυπουργό του ΔΝΤ» από τα μπαλκόνια τους, με τα «παλιά τους τα παπούτσια», με την υποσημείωση ότι «αν δεν έχετε παλιά παπούτσια στη διάθεσή σας, παρακολουθείτε τις ανακοινώσεις του ΠΑΜΕ». Οπως αναφέρει μάλιστα στην «Κ» ο πρόεδρος του Μετώπου κ. Σταύρος Βιτάλης, για τον σκοπό είχαν συγκεντρωθεί... 3.000 παπούτσια, τα οποία είχε αποφασιστεί να εκσφενδονιστούν εναντίον του πρωθυπουργού το απόγευμα του Σαββάτου στη διαδήλωση. «Η αστυνομία το ήξερε από την πρώτη στιγμή», δηλώνει. «Αξιωματικός τηλεφώνησε στον γιατρό (σ. σ. τον κ. Πραπαβέση) και τον ρώτησε πού θα είμαστε συγκεντρωμένοι για τη δράση, κάτι που φυσικά δεν αποκαλύψαμε». Εξάλλου, όπως λέει ο ίδιος, το πρόγραμμα διαφοροποιήθηκε. Πολύ νωρίτερα από το προγραμματισμένο, ο κ. Βιτάλης με τον κ. Πραπαβέση αφήνοντας τα... παπούτσια στα αυτοκίνητα «κοντά στο παρκάκι» προχώρησαν για να «δούμε τι παίζει», όταν είδαν τον Γιώργο Παπανδρέου να εμφανίζεται. «Δεν υπήρχε σχεδιασμός. Αρχισα να φωνάζω «τόλμησε να βγει;» για να προκαλέσω φασαρία για τα κανάλια και πριν πω στον γιατρό ότι προχωράμε κανονικά, εκείνος είχε πετάξει το παπούτσι!»

    Διάψευση

    Μιλώντας στην «Κ», ο ανταποκριτής του BBC στην Αθήνα κ. Malcolm Brabant διαψεύδει οποιαδήποτε υπόνοια για κατασκευασμένο ρεπορτάζ. «Εχω ακούσει όλες τις κατηγορίες, οι οποίες είναι εξωφρενικές. Αρνούμαι κατηγορηματικά ότι συμμετείχα σε οποιοδήποτε «στήσιμο». Κάτι τέτοιο θα ήταν ανήθικο. Το BBC έχει σαφείς κατευθυντήριες οδηγίες για τους συντάκτες του, τις οποίες ασπάζομαι και ακολουθώ πιστά», τόνισε ο επί 7 χρόνια ανταποκριτής του ειδησεογραφικού δικτύου στην ελληνική πρωτεύουσα.

    Αγνωστη πάντως παραμένει η αιτία που οδήγησε το BBC να «κατεβάσει» το επίμαχο βίντεο από την ιστοσελίδα του. Σύμφωνα με δήλωση εκπροσώπου του, ωστόσο, το δίκτυο στηρίζει τον συντάκτη του: «Ο Malcolm Brabant, ανταποκριτής στην Ελλάδα για το BBC, πήρε συνέντευξη από ένα άτομο που είχε σκοπό να λάβει μέρος στις διαμαρτυρίες του Σαββατοκύριακου στην Ελλάδα. Αυτός είπε στον Brabant για τα σχέδιά του να πετάξει το παπούτσι στον πρωθυπουργό κατά τη διάρκεια της συγκέντρωσης διαμαρτυρίας, γεγονός που αργότερα έπιασε η κάμερα του BBC. Οποιαδήποτε υπόνοια ότι ο διαδηλωτής υποκινήθηκε να ενεργήσει κατ' αυτόν τον τρόπο είναι εντελώς αβάσιμη. Το περιστατικό αυτό θα είχε συμβεί άσχετα αν υπήρχε κάμερα ή όχι», κατέληγε η δήλωση.

    Εξάλλου, όπως είπε ο κ. Βιτάλης, πρώτο «έπαιξε» το θέμα το Bloomberg και όχι το ΒΒC! Σε κάθε περίπτωση, το βίντεο του κ. Brabant αναμεταδόθηκε από τα εγχώρια ΜΜΕ. «Μόνο ένα κανάλι στην Ελλάδα έχει συνεργασία με το BBC και αυτό είναι ο ΣΚΑΪ», λέει ο ίδιος. «Ολα τα άλλα το έχουν σύστημα να κλέβουν τα θέματά μου χωρίς κανέναν σεβασμό στην πνευματική ιδιοκτησία».

    «Κατασκευασμένο»

    Το περιστατικό με το παπούτσι συζητήθηκε ακόμη και στη συνέντευξη Τύπου του πρωθυπουργού το μεσημέρι της Κυριακής στη Θεσσαλονίκη.

    Ο κ. Γ. Παπανδρέου το χαρακτήρισε «πολύ περίεργο», ενώ άφησε να εννοηθεί ότι ενδεχομένως είναι κατασκευασμένο. Είπε ενδεικτικά: «Κάποιοι καιροφυλακτούν για την εικόνα της Ελλάδας, από πολλές πλευρές, γιατί πάρα πολλοί έχουν επενδύσει στη χρεοκοπία της Ελλάδας».

    Ο αναπληρωτής υπουργός Πολιτισμού κ. Τηλ. Χυτήρης σχολίασε το περιστατικό άμεσα. Eκανε λόγο για «παράλογη ενέργεια» του 49χρονου που πέταξε το παπούτσι, ενώ αναφερόμενος στο BBC, η κάμερα του οποίου κατέγραψε το γεγονός, τόνισε ότι οι Βρετανοί δημοσιογράφοι προσφέρουν κακή υπηρεσία. Ερωτηθείς ο κ. Χυτήρης από δημοσιογράφους αν η ρίψη του παπουτσιού ήταν «προβοκάτσια», απάντησε ότι «τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους».

    Αντιθέτως, το περιστατικό έσπευσε να υποβαθμίσει ο υφυπουργός Υποδομών κ. Ι. Μαγκριώτης, ο οποίος επίσης ρωτήθηκε από δημοσιογράφους, προσερχόμενος στο Βελλίδειο. Σε ανάλογο μήκος κύματος κινήθηκαν χθες και άλλα κυβερνητικά στελέχη, προφανώς θέλοντας να διακόψουν μια διόλου παραγωγική συζήτηση.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 14/09/2010 11:55:55

      Ακομη και ο Μπ. Παπαδημητριου ,που τοσο διαφωνουμε μαζι του, τους
      ξεμπροστιαζει κατα το κοινως λεγομενο σημερα.

      Αποψη: Σενάρια συνωμοσίας
      Του Μπαμπη Παπαδημητριου

      Η ιστορία επαναλαμβάνεται πράγματι ως φάρσα. Οταν όμως συνοδεύεται από σενάρια συνωμοσίας, η φάρσα γίνεται κακόγουστη. Κι αν το ξανασκεφτούμε, μπορεί να μας φανεί ύποπτο. Είτε το επιδίωξαν είτε όχι, οι επιτελείς της κυβέρνησης, που κατασκεύασαν για να καταδικάσουν με άνεση τη συνωμοσία του «δεξιού»... παπουτσιού, καθιστούν γελοίους εαυτούς, αλλά ίσως και εμάς τους υπόλοιπους. Αφήστε που στις «πρόβες» του BBC ο διαμαρτυρόμενος είναι δεξιόχειρας, ενώ την ώρα της δράσης προέκυψε... «αριστερός»! Ευτυχώς, κανείς δεν σκέφτηκε να ζητήσει τη σύλληψη του δημοσιογράφου και του παπουτσή.

      Τέλη του ’80, ο εκπρόσωπος της κυβέρνησης απειλούσε να ρίξει τον δορυφόρο για να μη βλέπουμε τις ειδήσεις που έβλεπε ο Αντρέας. Μικρότητες ανθρώπων που ξεκίνησαν με το «όνειρο» να στήσουν ένα μετεμφυλιακό κρατισμό και κόντεψαν να ρίξουν τη χώρα στην άβυσσο.

      Αλήθεια, γιατί δεν υπάρχει εικόνα του πολίτη που διαμαρτυρήθηκε μέσα στην αίθουσα; Γιατί, απλούστατα, τον είδε μόνον η κρατική τηλεόραση! Οσοι βλέπουν γύρω τους τέρατα συνήθως θέλουν να μας τρομάξουν. Κύριοι, σοβαρευθείτε!

  32. Minnie avatar
    Minnie 14/09/2010 11:59:07

    @χελιδόνι

    Αν ειχαμε τον Ψινακη στην θεση του Παναγιωτοπουλου, θα ειχε ριξει τον ΓΑΠ μονος του.

  33. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 14/09/2010 12:22:52

    tsilivithras says:
    14/09/2010 at 10:30 Ιωάννη είδες το μένος με το οποίο οι συστεμικοί “δημοσιογράφοι” έπεσαν να ρεζιλέψουν τον γιατρό που έριξε το παπούτσι.
    Τι νομίζεις;;Ότι θα φοβηθούν να “κατασπαράξουν” το Σαμαρά;;

    Προβοκάτσια ή όχι, για κάθε λέξη που θα λέει ο Σαμαράς εναντίον του μνημονίου και της κυβέρνησης θα σηκώνεται παλιρροϊκό κύμα προπαγάνδας και λαϊκισμού

    Και για του λογου το αληθες οριστε ενα αρθρο...τα σχολια δικα σας
    h**p://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_5_14/09/2010_414863

    Ανιχνεύοντας τα αίτια του αριστερόστροφου λαϊκισμού στη Ν.Δ.
    Tου Στεφανου Κασιματη

    Υπάρχει μία μερίδα του κόσμου -και δεν νομίζω να σας λέω κάτι καινούργιο- που θα μπορούσε θαυμάσια στις εκλογές να δώσει την ψήφο του είτε στην Κεντροδεξιά είτε στην Κεντροαριστερά. Το έχει κάνει άλλωστε επανειλημμένως στο παρελθόν, κάθε φορά όμως υπό μία προϋπόθεση, που είναι πάντοτε η ίδια: Οτι η επιλογή τους υπαγορεύεται από την αντίληψη του γενικότερου συμφέροντος της χώρας, όπως αυτή προκύπτει από τη λογική ανάλυση της κατάστασης των πραγμάτων.

    Πείτε τους ανθρώπους αυτούς «μεσαίο χώρο», «σοβαρούς ανθρώπους» ή όπως αλλιώς σας αρέσει, έχουν πάντως συγκεκριμένα κοινωνικοπολιτικά χαρακτηριστικά: Εχουν μια σχετική οικονομική άνεση (χωρίς απαραιτήτως να είναι πλούσιοι), έχουν μόρφωση, χάρη στην οποία οι πνευματικοί ορίζοντές τους υπερβαίνουν τη μιζέρια των ιδεολογιών και του συμπλεγματικού μικροελλαδισμού, τέλος, οι άνθρωποι αυτοί ασκούν, κατά κανόνα, επιρροή στο κοινωνικό περιβάλλον τους.

    Μιλώ για τους ανθρώπους οι οποίοι αποστρέφονται τον δογματισμό και αντιμετωπίζουν τα προβλήματα με τη στάση του σκεπτικισμού, εξετάζοντας δηλαδή κάθε φορά το πρόβλημα υπό το πρίσμα της λογικής και χωρίς φανατισμό. Τους ανθρώπους για τους οποίους ο λόγος προηγείται και καθορίζει τις επιλογές τους. Ισως η στάση τους εξηγείται επειδή ανήκουν στη μεσαία τάξη και, ως εκ τούτου, έχουν συναίσθηση του πόσον επισφαλής είναι η κοινωνική θέση τους: Δεν είναι πλούσιοι, ώστε να νιώθουν την ασφάλεια ότι οι ίδιοι θα επιζήσουν από τη γενική καταστροφή, δεν είναι όμως ούτε και φτωχοί, ώστε η καταστροφή να μην απειλεί τη θέση τους.

    Σε γενικές γραμμές, οι άνθρωποι αυτοί ψήφισαν το 1996 τον Κώστα Σημίτη, κρίνοντας ότι η ένταξη της χώρας στην ΟΝΕ διασφάλιζε τα συμφέροντά της - και ως προς αυτό δικαιώθηκαν, όπως απεδείχθη από τη διεθνή στήριξη που βρήκε η χώρα όταν χρεοκόπησε. Ψήφισαν, επίσης, τον Κώστα Καραμανλή, το 2004, πιστεύοντας ότι ήταν αποφασισμένος να καταπιαστεί με το πρόβλημα του υπερτροφικού κράτους και των ελλειμμάτων του - αλλά εκεί διαψεύσθηκαν και το μετάνιωσαν πικρά. Αυτός ο κόσμος (τον οποίο, αν καταλαβαίνω σωστά, εκφράζει τούτη η εφημερίδα) στις συζητήσεις που γίνονται ομολογεί αυτό το οποίο έγραψε προ τριών εβδομάδων στη στήλη του ο Στάμος Ζούλας: Οτι, καλώς η κακώς, δυστυχώς ή ευτυχώς, σήμερα η μόνη αναλαμπή ελπίδας από τον πολιτικό κόσμο εκπορεύεται από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και τον Γιώργο Παπανδρέου.

    Το ερώτημα που με απασχολεί όμως είναι πώς και γιατί η Ν. Δ. του Αντώνη Σαμαρά επιτρέπει να συμβαίνει αυτό, παραδιδόμενη σε έναν άνευ προηγουμένου αριστερόστροφο λαϊκισμό με τη συστηματική και κατά κόρον δαιμονοποίηση του Μνημονίου. Τέσσερα είναι τα ενδεχόμενα και θα τα εξετάσω παρακάτω με τη σειρά.

    Πρώτον, ο Αντώνης Σαμαράς και ο περί αυτόν κύκλος να μην καταλαβαίνουν την αποξένωση της Ν. Δ. από τη μεσαία τάξη. Πράγμα το οποίο θεωρώ εξόχως απίθανο, όχι για τις ανάγκες της ειρωνείας που πρέπει να διανθίζει το κείμενο, αλλά επειδή δεν τολμώ να διανοηθώ ότι το μεγάλο και ιστορικό κόμμα της Ν. Δ. μπορεί να έχει περιέλθει στα χέρια μιας τόσον ανεπαρκούς ηγεσίας! Επομένως, αυτό αποκλείεται.

    Δεύτερον, ενδέχεται η ηγεσία της Ν. Δ. να καταλήγει στην πεπατημένη του «ώριμου φρούτου», εξαιτίας της αδυναμίας της να συλλάβει και να εφαρμόσει μια στρατηγική προς την εξουσία. Η στρατηγική του «ώριμου φρούτου» θα ήταν ίσως εφικτή, υπό την προϋπόθεση όμως ότι θα βρισκόμασταν ακόμη στην προ χρεοκοπίας εποχή. Αν ίσχυε αυτό, τότε θα μπορούσε βασίμως να ελπίζει ο Αντώνης Σαμαράς ότι, με λίγη προσοχή εκ μέρους του, θα έφθανε κάποια στιγμή η ώρα του να κυβερνήσει. Ομως το υπόβαθρο για να λειτουργήσει η θεωρία δεν υπάρχει, αφού οι δυνατότητες διακυβέρνησης μέσω της διεύρυνσης των ελλειμμάτων και της διόγκωσης του δανεισμού έχουν πλέον εκλείψει: There is no free lunch anymore, για να θυμηθούμε τη Θάτσερ.

    Τρίτον, μπορεί ο Αντώνης Σαμαράς να έχει πάρει στα σοβαρά τις αναλύσεις ορισμένων εκκεντρικών και sui generis συμβούλων του, οι οποίοι πιστεύουν ότι η μεσαία τάξη θα εξαλειφθεί εντελώς από την κρίση και, επομένως, εκείνος με την πολιτική του οφείλει να γίνει αρεστός στα χαμηλότερα (από πάσης απόψεως) κοινωνικά στρώματα. Πρόκειται για υπολογισμό πολύ παρακινδυνευμένο, ώστε να μπορεί να βασισθεί κανείς σε αυτόν και ακούγεται μάλλον ως προσπάθεια για την εκ των υστέρων εκλογίκευση προσωπικών και πολιτικών ελλειμμάτων, παρά ως κάτι βαθύτερο.

    Τέταρτον και χειρότερο είναι ο Αντώνης Σαμαράς, στο βάθος, να μην ενδιαφέρεται πραγματικά να είναι ηγέτης ενός μεγάλου κόμματος εξουσίας. Μπορεί να νιώθει μεγαλύτερη ψυχολογική άνεση με ένα κόμμα μικρότερο, κλειστό, περιχαρακωμένο και ευκολότερα ελεγχόμενο. Στην περίπτωση αυτή δεν μπορούμε να τον μεμφόμαστε για το παραμικρό. Αν έτσι έχουν τα πράγματα, τότε είναι σε καλό δρόμο! Με τη διαφορά ότι ο δρόμος αυτός δεν οδηγεί στην εξουσία...

    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΔΑΞΑΝ ΤΟΝ ΛΑΙΚΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΑΤΗ ΖΗΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ!!!!

  34. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 14/09/2010 12:48:28

    Φίλοι μου γεια σας

    Δεν ξέρω αν αξίζουν τίποτε από όλα αυτά που συζητάμε εδώ. Εμένα δεν μου λένε απολύτως τίποτε. Αυτό που γνωρίζω εγώ, είναι ότι η Ελλάδα εδώ και 30 χρόνια, κινείται με βάση τον αυτόματο πιλότο. Δεν υπάρχει κυβερνήτης, δεν υπάρχει ηγεσία. Σαμαράς, Γιωργάκης, Κωστάκης, Σημιτάκος, Μητσοτάκης, Ανδρέας. Δηλαδή βράσε όρυζα. Την ίδια χρονική περίοδο η γείτων και πιθανή αντίπαλος Τουρκία, για 15 χρόνια, ευτύχησε να έχει για ηγέτες δύο μεγάλα αναστήματα. Τον Οζάλ και τώρα τον Ερντογάν. Θυμάμαι τότε που Ερντογάν είχε κερδίσει τις εκλογές και είχε έλθει στην Αθήνα και πήγαινε στο Ζάππειο με τον Καραμανλή για την κοινή συνέντευξη. Τη στόφα ενός ανθρώπου τη καταλαβαίνεις από την κοψιά του. Σκέφθηκα τότε. Αυτός είναι μεγάλος.

    Τώρα περί τίνος συζητάμε στην Ελλάδα; Εδώ ο κόσμος καίγεται και …………. και ο μεν ΓΑΠ …….αρμενίζει, ο δε Σαμαράς και η ΝΔ είναι σαν να μην υπάρχουν. Ποιο είναι το φλέγον θέμα σήμερα; ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ! Ποια είναι η θέση της ΝΔ; Για απάντηση μη ρωτάτε τον εαυτό σας, μιας και οι περισσότεροι από όσους γράφουν εδώ είστε ψαγμένοι, αλλά ρωτήστε τον απλό κόσμο. Αν πάρετε απάντηση, σφυράτε μου.

    Κάποτε είχα γράψει εδώ ότι ο Σαμαράς πρέπει να βγει μπροστά, να κατέβει στο λαό και να σαλπίσει έγερση, αντίσταση στη καταιγίδα, επίθεση στο ατέλειωτο αίσχος που βιώνουμε, επίθεση στην «χούντα» των μέσων που σιγά – σιγά ξεδιπλώνεται καθημερινά, άμεση καταγγελία του Μνημονίου και της κατοχής της χώρας.

    Προσωπικά αισθάνομαι απογοήτευση. Ήρθε και ο Κοικίλιας για να δέσει η σάλτσα. Στην κεντρική αυτοδιοικητική περιφέρεια της χώρας, υποψήφιος ένας που δεν τον γνωρίζει ούτε η μάνα του…. Αν είναι δυνατό;;; Όλοι οι αντίπαλοι του είναι γνωστά πρόσωπα. Αν βγει ο Σγουρός ο ΓΑΠ θα πανηγυρίζει ότι η πολιτική του έχει την ευρύτερη συγκατάθεση του λαού.

    Επειδή έγραψα για τη «χούντα» των μέσων, εφόσον μπορείτε να διαθέσετε λίγο χρόνο, παρακολουθείστε το βίντεο στον παρακάτω σύνδεσμο:
    h**p://www.enkripto.com/2010/09/4.html

    Τη βρωμιά που ξεδιπλώνεται στο βίντεο, η ΝΔ και οι βουλευτές της γιατί δεν την καταγγέλλουν; Αν δεν αποφασίσουν να την καταγγείλουν, τότε η οποιαδήποτε προβοκάτσια είναι πιθανή.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Αρματιστής 14/09/2010 13:20:18

      Ειναι και αυτο εδω το οποιο σχολιασα χθες βραδυ
      h**p://www.youtube.com/watch?v=aY-mZW_elMw&feature=channel

      Πρεπει να το δεις ολο...Γιακουματος - Μανωλης
      εαν ο Σαμαρας δεν του μαζεψει το μελλον αορατο

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 14/09/2010 21:41:21

        Το είδα τώρα, ή μάλλον δεν άντεξα και είδα περίπου το μισό. Καφρίλα, ντροπή, αθλιότητα, εμετικό. Τι να πει κάποιος; Που πάμε; Οι αντιπρόσωποι της ΝΔ και του ΛΑΟΣ γιατί καθόσαντε σαν πουτάνες και δεν αντιστέκονταν στην καφρίλα;

        Έλεος... Δεν έχει πάτο η τρύπα;

        Για αυτό λέω ότι τα ερωτηματικά που τίθενται για τη ΝΔ και το Σαμαρά, είναι τεράστια. Οι ηγέτες αναδεικνύονται στη φωτιά. Αν μπορέσει και πιάσει το μήνυμα των καιρών ο Αντώνης, θα περάσει στην ιστορία, διαφορετικά το πέρασμά του από την ηγεσία της δεξιάς παράταξης θα είναι σύντομα ανάμνηση.

    • Greg avatar
      Greg @ Αρματιστής 14/09/2010 14:02:27

      Η επιλογή Κικίλια έμενα μου θυμίζει στημένο ποδοσφαιρικό παιχνίδι (βάζω στοίχημα ότι η ομάδα μου θα χάσει). Και δεν είναι θέμα γνωστός-άγνωστος αλλά τί λέει αυτός ο στόμας.

  35. κοινή λογική avatar
    κοινή λογική 14/09/2010 13:41:19

    ...θα κατέβουν εξωγήινοι από την Ανδρομέδα και θα τον βομβαρδίσουν με μεταλλαγμένες ελιές Καλαμών...ψυχραιμία αδέλφια, ψυχραιμία.

  36. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 14/09/2010 13:58:42

    Νομίζω ότι οι λογικές περί προβοκάτσιας προκύπτουν ακριβώς από τον τρόπο που αναλύει κανείς την πραγματικότητα.

    Να γίνω σαφέστερος: αν θεωρεί κανείς ότι το πέταγμα του παπουτσιού στον πρωθυπουργό εκφράζει τη σύνολη κοινωνία, τότε θα είναι υποχρεωμένος ένα πιθανό πέταγμα παπουτσιού, ή όποια άλλη ενέργεια, εναντίον του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης να το εκλάβει με το ίδιο νόημα.

    Νομίζω ότι είναι σε θέση κανείς να εκτιμήσει πότε τέτοιου είδους ενέργειες εκφράζουν μία γενικότερη δυσαρέσκεια και πότε μπορούν να είναι μεμονωμένες πρακτικές ενός "τρελού" ή ό,τι άλλο.

    Σε κάθε περίπτωση αν δεν είναι κανείς ιδεοληπτικός ή επαγγελματίας της προπαγάνδας μπορεί να κατανοήσει τι εκφράζει κάθε τέτοιου είδους ενέργεια και σε ποιον βαθμό.

    Για να μιλήσω προσωπικά θεωρώ βέβαιη τη δυσαρέσκεια της κοινωνίας για την πολιτική του ΠΑΣΟΚ. Γνωρίζω ότι υπάρχουν και κοινωνικές μερίδες που θεωρούν ότι το ΠΑΣΟΚ εκφράζει τη "σοβαρότητα". Αν η κρίση βαθύνει δεν γνωρίζω πόσοι θα μείνουν από τους τελευταίους.

    Σε κάθε περίπτωση τα όσα ανέφερα έχουν να κάνουν με ανθρώπους που εμπιστεύονται την κοινωνικής τους εμπειρία και διαθέτουν, έστω και ολίγο, κοινό νού.

    Επειδή όμως ξέρω ότι πολιτικά στη δημόσια σφαίρα δεν επικρατούν αυτού του είδους οι προσεγγίσεις πιστεύω ότι θα γίνει ότι θα γίνεται πάντα γύρω από τα γεγονότα θα μάχονται οι συλλογικοί δρώντες για την πολιτική ερμηνεία τους.

  37. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 14/09/2010 14:09:06

    Φάκτορα,
    η Θεσσαλονίκη είναι η μόνη ευκαιρία του Αντώνη να πει όλα εκείνα που δεν περνάνε με τίποτα στον κόσμο, από τα γνωστά ΜΜΕ. Μαζί του έχουν γίνει αριστοτέχνες στην προπαγανδιστική "κοπτοραπτική"! Οι νταβατζήδες ιδιοκτήτες τους και τα παπαγαλάκια τους, έχουν κάνει ήδη τις επιλογές τους και κάθε βράδυ τις ξεδιπλώνουν την ώρα του κεντρικού τους δελτίου Ενημέρωσης-Επιρροής! Ο Γκαίμπελς μπροστά τους φαντάζει ως ερασιτέχνης.

    Επειδή λοιπόν από τη Θεσσαλονίκη είναι υποχρεωμένοι να μεταδώσουν όλα όσα θα πει, δεν αποκλείεται να θελήσουν να τον τσαλακώσουν με στημένη δήθεν λαϊκή διαμαρτυρία! Και επειδή κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να ελεγχθεί, γιατί έχουν την «τεχνογνωσία» να το οργανώσουν και να παρουσιάσουν όπως θέλουν (άλλωστε και οι σκηνοθέτες και οι εικονολήπτες τις ίδιες εντολές παίρνουν), ας φροντίσει ο Αντώνης να «κλέψει» τις καρδιές μας! Ξέρουμε κάποιοι και το πιστεύω του και το όραμά του αλλά και το τσαγανό του! Ας τα ρίξει όλα τώρα, γιατί ως τις Αυτοδιοικητικές εκλογές δεν πρόκειται να του δώσουν ανάλογη ευκαιρία!
    Ήδη τα πρώτα δείγματα του πολέμου εναντίον του τα βλέπουμε από τώρα, με τη μεταχείριση που επιφυλάσσουν οι «έγκριτοι» δημοσιογράφοι στις επιλογές του.

  38. deldio avatar
    deldio 14/09/2010 14:14:58

    Οπωσδήποτε θα γίνει προβοκάτσια κατά Σαμαρά στη ΔΕΘ. Θα του πετάξουν σαϊτες!

  39. stroumfaki avatar
    stroumfaki 14/09/2010 23:12:08

    Όταν θα μιλάει αυτός.... θα παίζουν άλλα. Γνωστό το τρίκ.

    • Παρτο αλλιως... avatar
      Παρτο αλλιως... @ stroumfaki 15/09/2010 00:08:55

      Είναι υποχρεωμένοι να δείξουν την ομιλία Σαμαρά που περιμένουμε όλοι εναγωνίως!

      Εγώ προσωπικά περιμένω να ακούσω ξεκάθαρες θέσεις (πέραν τα της Οικονομίας) για ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΑΣΥΛΟ...

      Για το Μακεδονικό περιμένω ένα βροντερό "ΟΧΙ ο όρος Μακεδονία ή παράγωγά του" όπως έλεγε κάποτε.

      Για να δούμε...

  40. armageddon avatar
    armageddon 15/09/2010 16:01:21

    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ,ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΟΔΟ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΩΝ ΓΝΩΣΤΩΝ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΩΝ ΕΙΣ
    ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ...