#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/09/2011 10:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιχειρούν ηρωϊκή έξοδο




Μάλλον πρόκειται για την τελευταία μπλόφα που κ. Παπανδρέου!

Κέρδισε τις εκλογές με το σύνθημα «λεφτά υπάρχουν»

Μας καθυπέταξε στο Μνημόνιο, λέγοντας ότι μας «σώζει»

Διασώθηκε στις Δημοτικές Εκλογές, εκβιάζοντας με εθνικές εκλογές.

Ανέθεσε στον, αδαή περί τα οικονομικά, Βαγγέλη Βενιζέλο την οικονομία για  να χειριστεί τα θέματα με πολιτικούς όρους και να κάψει τις αρχηγικές του φιλοδοξίες.

Επέστρεψε …θριαμβευτής μετά τις αποφάσεις της 21ης Ιουλίου με το …νέο «δάνειο μαμούθ», που θα έλυνε οριστικά το πρόβλημα του χρέους μας, αλλά το σχέδιο καρκινοβατεί .

Πήγε να στήσει ένα αισιόδοξο σενάριο με τη συνεργασία Προβόπουλου και …φίλιων τραπεζικών δυνάμεων, αλλά ο ενθουσιασμός εξανεμίσθηκε.

Στην πορεία δέχθηκε και έξι  ισχυρά πλήγματα:

-Την αποτυχία  εγκλωβισμού του Σαμαρά στο σχέδιο της συγκυβέρνησης.

-Την παραίτηση Παμπούκη

-Την μεγαλοπρεπή γκάφα Βενιζέλου και τη συμφωνία με τη Φινλανδία που άνοιξε το χορό των εγγυήσεων.

-Τις συνεχιζόμενες ενδοϋπουργικές κόντρες, που επιβεβαιώνουν την εικόνα διάλυσης

-Την Έκθεση του Γραφείου Προϋπολογισμού της Βουλής που απέδειξε με αριθμούς ότι η οικονομία έχει εκτροχιαστεί.

-Τις απαιτήσεις της τρόϊκας για τήρηση των αναληφθεισών δεσμεύσεων, που φέρει την Κυβέρνηση σε απευθείας σύγκρουση με τον σκληρό πυρήνα της.

Πληροφορίες κάνουν λόγο και για κάποια δημοσκοπικά ευρήματα που προκαλούν ίλιγγο.

Ο κ. Παπανδρέου δεν τα αντέχει πλέον αυτά. Δεν τα αντέχει και το ΠΑΣΟΚ.

Θα επιχειρήσουν μια ηρωϊκή (νομίζουν) έξοδο!

Έτσι αποφάσισαν να στήσουν ένα σκηνικό ρήξη με τους …κακούς τροϊκανούς, τους οποίους αυτοί έφεραν στην Ελλάδα

Είναι πλέον τόσο προβλέψιμοι.

Θυμάσθε πως την έπαθε ο  τσομπάνης στη γνωστή ιστορία με τον  λύκο;

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. factorx avatar
    factorx 02/09/2011 10:54:22

    O υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης
    Κ. Σκανδαλίδης (από τα παλιά) δήλωσε το πρωί Mega ότι "η κυβέρνηση αντέδρασε στις πιέσεις της τρόικας" και παραδέχθηκε ότι στο παρελθόν «αφήσαμε να φανεί ότι η τρόικα κυβερνά, αλλά η κυβέρνηση έπρεπε να πατήσει πόδι». Κατέληξε, δε, αναφωνώντας: «Δικαιολογημένα η κυβέρνηση αντιδρά σε τόσο μεγάλες πιέσεις. Έλεος πια».

    xa xa xaaaaaaa

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ factorx 02/09/2011 12:09:57

      Τί να πει και αυτός! Καραγκιοζιλίκια..! Το θέμα είναι ότι προσπαθούν να ακολουθήσουν τις οδηγίες Σαμαρά, αλλά δέν ξέρουν την συνταγή, η οποία είναι γραμμένη στα "Καλαματιανά". Θέλουν να τους περάσουμε για ήρωες, αλλά το " όχι" που είπαν - σε πρώτη φάση- στην "Τρόικα", (γιατί δέν ξέρουμε τί θα πούν σε επίπεδο Υπουργών Οικονομικών όπου πλέον θα πάει το θέμα), είναι επιτυχία για τον Σαμαρά.
      Σταματάω, γιατί αρχίζει συνέντευξη του Μπένυ.

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ factorx 02/09/2011 14:19:04

      Όσον αφορά τον τίτλο του θέματος. Όχι και ηρωική έξοδο οι προδότες.

  2. Kennan avatar
    Kennan 02/09/2011 10:55:46

    Το κάνει όπως ο Καραμανλής !!!
    Λέτε να προκηρύξει κι αυτός εκλογές πριν από την ΔΕΘ;
    Η ιστορία εκδικείται ... πάντα

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Kennan 02/09/2011 13:47:45

      Αρκετά δύσκολο, γιατί υπάρχει το πρόγραμμα ανταλλαγής ομολόγων. Από την «Καθημερινή»:

      «Τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου ή το αργότερο μια εβδομάδα μετά, στις 10 του μήνα θα ανοίξει το βιβλίο προσφορών για το rollover, δηλαδή την ανταλλαγή ομολόγων που έχουν στην κατοχή τους ιδιώτες επενδυτές και λήγουν έως το 2020, με νέα μεγαλύτερης διάρκειας.»

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Kennan 02/09/2011 14:19:21

      Αποκλείεται. Αυτός και οι λοιποί καπαδόκες του Πασοκ, μόνον νεκροί θα φύγουν από τις καρέκλες, αφού γνωρίζουν την επικείμενη καταστροφή τους. Ομως, φοβαμαι πολύγια το γεγονός ότι το θεριό όταν ξεψυχά γίνεται πολύ επικίνδυνο........

  3. Jimakos avatar
    Jimakos 02/09/2011 11:03:35

    O γνωστός επικοινωνιακος θίασος ΠΑΣΟΚ.

  4. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 02/09/2011 11:04:51

    Καιρός για αποχώρηση. Το λογαριασμό θα τον κάνομε μετά. Και θα γελάσουν πολλά πικραμένα χείλη.

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/09/2011 11:07:36

    Δεν συμφωνώ με το συμπέρασμά σου, Κώστα περί "ηρωϊκής εξόδου" μέσω εκλογών. Η μη σύμφωνία μου βασίζεται στο "δεδομένο" (είναι όμως πράγματι τέτοιο;;;) ότι ο Παπανδρέου ενεργεί ως υπάλληλος ξένων. Ως υπάλληλος της "παγκόσμιας διακυβέρνησης". Θα κάνει, επομένως, ό,τι του πουν αυτοί.

    Αν τα έχει σπάσει μαζί τους, επειδή δεν τον εμπιστεύονται, επειδή απέτυχε, ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, το δεδομένο δεν ισχύει, άρα μπορεί να πάει και σε εκλογές. Αν όμως εξακολουθεί να εκτελεί εντολές (το πιθανότερο, κατά τη γνώμη μου), τότε απλώς θα ακολουθεί εντολές έως τέλους.

    Πάντως, η δημοσκοπική άνοδος της ΝΔ θα είναι γεωμτερική από εδώ και πέρα. Ο Αντώνης θα πρέπει να κοιτάξει να κάνει συνετή διαχείριση της δύναμης που θα του δώσει ο ελληνικός λαός στις εκλογές, ώστε να την εδραιώσει και να την αυξήσει κι άλλο, όπως έκανε ο Πούτιν μόλις πήρε την εξουσία στη Ρωσία και έγινε σχεδόν ισόβιος (κατά τα φαινόμενα) ηγέτης της χώρας του.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Επώνυμος 02/09/2011 11:28:54

      Εχει λογική αυτό που λές. Και δεν υπάρχει ουτε γι'αστείο περίπτωση να τα έχει "σπάσει" μαζί τους.

      Αλλα μην ξεχνάμε πως το ζητούμενο απο τα αφεντικά είναι να πληγεί όσο γίνεται περισότερο η Ε.Ε και η Ευρωζώνη. Στο πλαίσιο αυτό, η χρεωκοπία και η έξοδος απο το Ευρώ έιναι δεδομένη, δεδομένου μάλιστα πως εξυπηρετεί και τα συμφέροντα των ντόπιων λαμόγιων.

      Αρα είναι πιθανόν να πήρε άδεια από τα αφεντικά να προσπαθήσει να σώσει το κεφάλι του και να μήν "καεί" τελείως,προκειμένου να μπορούν να τον ξαναχρησιμοποιήσουν στο μέλλον, αφου μάλιστα έχει αποδειχθεί πως οι Ελληνες έχουμε πολή κοντή μνήμη.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 02/09/2011 13:24:46

      Eπώνυμε,
      ο τίτλος λέει επιχειρούν, αυτό δεν σημαίνει οτι θα το αποτολμήσουν.
      Εικάζω οτι ο κ. Παπανδρέου ήθελε να έχει κάτι όταν θ' ανέβει στη ΔΕθ.
      Μάλλον το βρήκε.
      Από εκεί πέρα τα πράγματα, σε μεγάλο βαθμό, θα εξαρτηθούν από τις αντιδράσεις της τρόϊκας.

      • ΣΠΥΡΟΣ avatar
        ΣΠΥΡΟΣ @ Κώστας Ροδινός 02/09/2011 14:21:59

        Από τις δικές μας , Ν.Δ. εννοώ θα γίνει κάτι για να ξεκουμπιστούν ή ακόμη στο περίμενε;

    • rm avatar
      rm @ Επώνυμος 06/09/2011 15:37:09

      Τι κάνεις Επώνυμε? Συγκρίνεις τον Σαμαρά με τον Πούτιν? Χαχαχαχαχαχαχα!!!

  6. Lampros avatar
    Lampros 02/09/2011 11:11:36

    δεν πρέπει να τους περάσουν οι τακτικισμοί. Πρέπει να φτάσουμε σε σημειο όπου πλέον δεν θα ειναι δυνατό στο ΠΑΣΟΚ να αναγεννηθεί. Πρέπει να τελειώσουμε μια και καλή με την πληγή αυτή. Πονάει πάντα αυτή η διαδικασία, αλλά θα πονέσει περισσότερο αν μεινει ημιτελής. Το Πασοκ, όποτε έχασε την εξουσία, το έκανε με τέτοιο τρόπο ώστε να εχει την δυνατότητα να ανακάμψει. Πχ, το άλλοθι της επάρατης οικουμενικής που για κάτι μηνες διακυβέρνσης φόρτωσαν όλες τις αμαρτίες τους, την διαδοχή Σιμητη- ΓΑΠ που έδινε την ψευδαίσθηση αλλαγής.
    Δεν πρέπει ο Σαμαρας να συναινέσει πουθενά. Πρέπει να αναλάβουν πλήρως την ευθυνη για αυτά που έκαναν και να στιγματιστούν για πάντα ως αυτό που ειναι. Δοσίλογοι και λαοπλάνοι.

    • Ioustinianos avatar
      Ioustinianos @ Lampros 02/09/2011 11:36:06

      Πολύ Αργά....
      Ήδη συναίνεσε στην Παιδεία, συναίνεσε και στα Αυθαίρετα.
      Είχε συναινέσει και στα "κλειστά επαγγέλματα".
      Και μην ξεχνάμε και την πανωλεθρία των Δημοτικών εκλογών....
      Αλλά δεν γράφω άλλα γιατί το σχόλιο αυτό δεν θα "ανέβει"....

      • Iokasti@gr avatar
        Iokasti@gr @ Ioustinianos 02/09/2011 11:47:04

        και το σχολιο ανεβηκε και πρεπει να βλεπουμε περα απο την μυτη μας!!
        συναινεσε στα αυτονοητα και στα σωστα!
        ειμαστε μπροστα στο χειλος του γκρεμου και απαιτεις να λεμε οχι απλα για καπριτσιο!!!
        ελεος με αυτη τη λογικη!!!

        • Lampros avatar
          Lampros @ Iokasti@gr 02/09/2011 11:56:09

          Το "πουθενα" ειναι σχημα λόγου. Υπάρχουν σημεια που μπορουν να συμφωνήσουμε όλοι. Το πνευμα μου νομίζω ειναι σαφές

      • alakran avatar
        alakran @ Ioustinianos 02/09/2011 11:56:29

        Συναίνεσε σε αυτά που πιστεύει και είναι στο πρόγραμμα της Ν.Δ.
        Θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο η κυβέρνηση που εκλιπαρεί το Σαμαρά για συναίνεση προκειμένου να κρύψει την ανικανότητά της σε όλα.
        Οι δημοτικές εκλογές χάθηκαν γιατί ο κόσμος ήταν λιγότρο ψυλλιασμένος και γιατί οι νεοδημοκράτες αυτομαστιγώνονται μετά την υπερβολική θέαση των καναλιών.
        Η πραγματική πανωλεθρία θα έρθει στις επόμενες εθνικές εκλογές για τη λυματολάσπη ΠΑΣΟΚ Α.Ε.

        • tasos avatar
          tasos @ alakran 02/09/2011 17:53:26

          PASOK+ND=1 ΦΙΔΙ ΜΕ 2 ΚΕΦΑΛΙΑ...ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΦΑΕΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙΣ....ΞΥΠΝΑΤΕ!!!!

      • ο νοών...νοείτω avatar
        ο νοών...νοείτω @ Ioustinianos 02/09/2011 12:00:26

        Συναίνεσε σε όσα δεν θα μπορούσε να περάσει από μόνος του όταν θα γίνει Πρωθυπουργός.
        Τα υπόλοιπα είναι για να χαϊδεύουν τα αυτιά των κοντόφθαλμων και αιθεροβαμόνων.

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ ο νοών...νοείτω 02/09/2011 14:20:08

          Σωστο ! Εξυπνη καλαματιανη τακτικη αλα ΣΑΜ!

      • factorx avatar
        factorx @ Ioustinianos 02/09/2011 19:59:48

        δεν ανέβηκε ε;

  7. φωνη avatar
    φωνη 02/09/2011 11:12:40

    Μπορεί να είναι μόνο επικοινωνιακό, αλλά μπορεί και να μην είναι μόνο αυτό.

    Μπορεί να θέλουν να δώσουν μέσα από την Αθήνα πάτημα στην Ευρώπη να ακυρώσει τη συμφωνία της 21ης.

    Ο Τσέχος Πρωθυπουργός έλεγε ότι τα χρήματα που δίνουμε στην Ελλάδα είναι δανεικά και αγύριστα και ο τρόπος που λειτουργεί η Κυβέρνηση επιβεβαιώνει αυτές τις φωνές στην Ευρώπη.

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/09/2011 11:13:16

    ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΚΑΙ ΣΟΦΡΩΝΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟ ΛΕΓΑΜΕ, Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΩΝ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΒΟΥΛΙΑΖΑΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΟΜΩΣ ΕΠΕΜΕΝΕ, ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ;
    Η΄ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ Η΄ ΠΡΟΔΟΤΕΣ, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΩΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ!

  9. Pyrros avatar
    Pyrros 02/09/2011 11:15:00

    Μάλλον σωστή η θεωρία της ηρωικής εξόδου. Εψαχναν τη φορμουλα εδώ και πολύ καιρό. Εξ ου και η αδράνεια στην υλοποίηση των συμφωνημένων (ενιαίο μισθολόγιο, ιδιωτικοποιήσεις, κλπ). Όλα λοιπόν στις πλάτες του Αντώνη...

  10. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 02/09/2011 11:20:38

    Κάποιος να τραβήξει το καζανάκι!... Δεν το λέω εξυπνακίστικα. Σας παρακαλώ κάποιος πρέπει να το τραβήξει!

  11. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 02/09/2011 11:35:06

    Ο Βενιζέλος, ως καλός ρήτωρ, θα κάνει για ακόμα μία φορά το άσπρο-μαύρο και θα προσπαθήσει να φτιάξει κάπως την πολύ στραπατσαρισμένη εικόνα του κάνοντας τον αντιστασιακό για το καλό μας!...
    Το δυστύχημα είναι ότι για να φτιάξει αυτός το προφίλ του θα μας βάλει όλους σε νέες περιπέτειες.
    Ας ελπίσουμε ότι η κυβέρνηση θα πείσει και τον εαυτό της ότι έτσι αλλάζει την έως σήμερα κακή εικόνα της και αυξάνει τα ποσοστά της οπότε θα σκεφτεί και να πάει σε εκλογές.

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 02/09/2011 11:42:06

    Προσωπικά, θεωρώ ότι προετοιμάζεται πτώχευση μέσω κάποιας θεατρινίστικης κίνησης για στάση πληρωμών.
    Η πτώχευση ήταν και ο αρχικός στόχος.

  13. kirdou avatar
    kirdou 02/09/2011 11:46:01

    Ηταν φανερό ότι πάει για ναυάγιο η υπόθεση μνημόνιο και ΔΝΤ.Δεν ήταν τυχαίες οι καθυστερήσεις σε όλα.Η αποφάσισαν να πετάξουν την καυτή πατάτα στην ΝΔ η αποφάσισαν επιστροφή στην δραχμή και έξοδο απο το ευρώ.Ιδωμεν

  14. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 02/09/2011 11:52:48

    "Διέκοψαν" με την Τρόϊκα για να το παίξουν ήρωες στη ΔΕΘ ! Δεν παίζονται..!
    Τους βγάζουμε το καπέλο!
    Είναι κορυφαίοι
    απατεώνες!
    Εξυφαίνεται νέα εξαπάτηση του λαού!
    Σήμερα το πρωί κορυφαία στελέχη της κυβέρνησης όλος τυχαίως έχουν πάρει αμπάριζα τα ραδιόφωνα και τα τηλεοπτικά παράθυρα προκειμένου "αναδείξουν" αλλά και μας πείσουν σαν λαό και σαφώς ως εκλογικό σώμα ότι η Κυβέρνηση των Ελλήνων ΚΥΒΕΡΝΑ και...
    http://emprosdrama.blogspot.com/2011/09/blog-post_7221.html

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Στάθης Σαραφόπουλος 02/09/2011 12:22:53

      Κι εγώ βιάστηκα να πιστώσω "παλικαριά" στο Βενιζέλο... Αίσχος!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Στάθης Σαραφόπουλος 03/09/2011 00:17:18

      Η πονηριά του ΠΑΣΟκ είναι δεδομένη. Όμως επειδή στηρίζεται στο ψέμα, έχει και κοντά ποδάρια. Ο λαός θα το αναγνωρίσει αυτό και θα τους "ανταμείψει" στις κάλπες δεόντως

  15. daffy7 avatar
    daffy7 02/09/2011 11:53:21

    Θα επιχειρήσουν μια ηρωϊκή (νομίζουν) έξοδο!

    Οπως και η ΝΔ το 2009...τιποτα πρωτοτυπο!!!

    • εξυπνάκιας avatar
      εξυπνάκιας @ daffy7 02/09/2011 12:24:54

      ...και μετά ,όπως η ΝΔ ,θα πουλάνε και πνεύμα

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ εξυπνάκιας 02/09/2011 14:21:59

        ...και μετα εξυπνησες !!!

  16. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 02/09/2011 11:57:52

    στημενο σκηνικο ειναι τιποτα αλλο. η θα πανε σε εκλογες οποτε επρεπε να δημιουργησουν ενα σκηνικο ρηξης με την τροικα για να εχουν ενα πατημα ή για να μπορεσει να σταθει ο γιωργακης στη δεθ. και μετα βλεπουμε.

  17. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 02/09/2011 12:36:09

    Ηρωικη εξοδο κανουν οι ηρωες κι αυτους ουτε για Μεσολογγιτες ουτε για Σουλιωτες τους κοβω,βρε ουστ βουβαλοκοπριες που την σιγουρη πτωχευση την κανουν αθελητη εξοδο.

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ NIK THE GR 02/09/2011 12:50:05

      Σωστός....!

  18. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/09/2011 12:47:51

    Λοιπόν, το σκηνικό που βλέπω εγώ μετά τη συνέντευξη Βενιζέλου, όπου προσπαθεί να εμφανίσει ότι "δεν είμαστε κακά παιδιά, μη μας βαρέσετε", είναι το εξής:

    α) Καμία ηρωική κίνηση δεν έγινε από το Βενιζέλο, όπως βιάστηκα να υποθέσω σε προηγούμενο σχόλιο. Το πιθανότερο είναι ότι ο Βενιζέλος αιφνιδιάστηκε από την αποχώρηση της τρόικας και γι' αυτό τώρα μας λέει ότι "δεν είναι τίποτα, μην ανησυχείτε".

    β) Τα παπαγαλάκια επιχειρούν να δείξουν ηρωική την κυβέρνηση που αντιστέκεται και λέει όχι. Ταυτόχρονα, μας επισείουν την "αναπόφευκτη" χρεωκοπία που θα έρθει αν (τι τρομερό!) συνεχίστει το (τεχνητό, όπως όλα δείχνουν) αδιέξοδο στις διαπραγματεύσεις.

    γ) Η επιχείρηση φαγώματος και υπονόμευσης του Βενιζέλου καλά κρατεί, ενώ ο ΓΑΠ επιχειρεί να το παίξει ήρωας ενόψει ΔΕΘ - πιθανότατα - ή για να περάσει και καποια άλλα μέτρα - ίσως και τα δύο μαζί.

    δ) Εκλογές εγώ προσωπικά δεν βλέπω, αλλά δεν βάζω και στοίχημα. Μου φαίνεται ακόμη μια επιχείρηση εξαπάτησης. Αριστουργηματικής εξαπάτησης, θα λέγαμε.

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Επώνυμος 02/09/2011 13:03:43

      Για την συνέντευξη Βενιζέλου.
      Μπλά...Μπλά... Μπλά... είπε οτι θέλουν να προστατέψουν αυτούς που αγωνίζονται για το μέλλον τους και για το μέλλον των παιδιών τους. Πώς; με το να μήν έχουν δουλειά; ή με το να τους μειώνουν συνεχώς τους μισθούς και τις συντάξεις , ενώ αυξάνουν τις κρατήσεις και εισφορές στα ταμεία (ΟΑΕΕ, ΙΚΑ) και τις τιμές στα είδη Α' ανάγκης.
      Μπλά... Μπλά..., Επ' ευκαιρία, αμόλησε ένα.. "Γραμμική αναπροσαρμογή.." Ξέρει κανείς τί είναι;
      .."Θα προωθηθούν οι διαρθρωτικές αλλαγές για αύξηση της παραγωγικότητας και ανταγωνιστικότητας". Θά, Θά, Θά,..
      Και κρατάνε ,λέει, ψηλά την σημαία της ανταγωνιστικότητας.. Φαντάσου να την κρατούσαν χαμηλά...
      Και τέλος, στις 14 Σεπτεμβρίου, λέει, θα γίνει ο 2ος κύκλος των συζητήσεων. ...Του Σταυρού...,Τυχαίο;; Δέν νομίζω.

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Επώνυμος 02/09/2011 13:12:10

      Η σύντομη ανάλυση παραμένει ποιοτική με τη χαρακτηριστική πληρότητα που διαθέτει η σκέψη του συγγραφέα. Βέβαια είναι πολύ δύσκολη δουλειά η πρόβλεψη. Καμιά φορά όμως βοηθά η στίξη: ένα θαυμαστικό ή ένα ερωτηματικό… Έτσι αν ο τίτλος ήταν:
      Επιχειρούν ηρωική έξοδο;
      Ίσως να ήταν πιο χαρούμενος και ο Επώνυμος

  19. η Dimi avatar
    η Dimi 02/09/2011 13:50:11

    Aπό πότε οι λαοπλάνοι, υφάρπαγες εξουσιαστές, εν ψυχρώ εθνοκτόνοι, κατά συρροή δωσίλογοι, πραξικοπηματίες, παράνομοι και άκυροι υποθηκευτές, έχουν τη ψευδαίσθηση ότι μπορούν να κάνουν "Hρωϊκή" έξοδο;;

    Τι είδους σχέση με τον "Ηρωϊσμό" μπορεί έχουν όλοι αυτοί οι νάνοι πολιτικάντηδες που επί 10ετίες έχουν "γράψει" αρμοδίως Ελλάδα και αγέννητους Ελληνες;;

    Νemesis ante portas!

  20. skoyras avatar
    skoyras 02/09/2011 13:53:13

    ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΑΝΕΠΑΡΚΕΣ ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ .ΑΣ ΥΠΟΤΕΘΕΙ ΟΤΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΣΚΕΤΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΣ ΥΠΟΤΕΘΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΓΕΣ ΤΟΥ ΦΑΡΑΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΟΣΕΣ , ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑΤΙ Η ΤΡΟΙΚΑ Η ΑΝΕΠΙΣΗΜΗ ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΞΙ ΠΛΕΟΝ ΜΗΝΕΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΙΩΝΙΣΗ ΜΙΑΣ ΛΑΘΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ; ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΛΟΓΙΚΟΦΑΝΗΣ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ ...ΤΗΝ ΗΡΩΙΚΗ ΕΞΟΔΟ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΧΕΔΙΑΖΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΚΗΝΙΚΟ .ΛΥΠΑΜΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ....

  21. φαυλος σαν κι αυτους avatar
    φαυλος σαν κι αυτους 02/09/2011 14:18:11

    ΟΙ ΣΟΣΙΑΛΜΑΡΞΙΣΤΟΠΑΡΑΜΥΘΑΔΕΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ

  22. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 02/09/2011 14:19:03

    Διέκοψαν” με την Τρόϊκα για να το παίξουν ήρωες στη ΔΕΘ ! Δεν παίζονται..! Τους βγάζουμε το καπέλο! Είναι κορυφαίοι απατεώνες! Εξυφαίνεται νέα εξαπάτηση του λαού! Σήμερα το πρωί κορυφαία στελέχη της κυβέρνησης όλος τυχαίως έχουν πάρει αμπάριζα τα ραδιόφωνα και τα τηλεοπτικά παράθυρα προκειμένου “αναδείξουν” αλλά και μας πείσουν σαν λαό και σαφώς ως εκλογικό σώμα ότι η Κυβέρνηση των Ελλήνων ΚΥΒΕΡΝΑ Για ποια εξαπατηση μιλας , μαλλον για το πιστο 10% που εκανε την κριση ευκαιρια και εν γνωση του στηριζει πασοκ Τουλαχιστον εγω δεν γνωριζω λογικο ατομο ακομα και στα πιο απομακρυσμενα χωρια που επισκευτηκα στην ελλαδα το καλοκαιρι , να πιστευουν το γιωργακη Στην ουσια δεν θελουν να τον δουν ουτε ζωγραφιστο και μιλαμε για χωρια που οχι νετ δεν εχουν , αλλα ουτε καλα καλα το σημα κινητου δεν πιανει

  23. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 02/09/2011 14:21:08

    Οι εκλογές είναι η ΜΟΝΗ,ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ,ΟΡΘΗ και ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ λύση.Στο τιμόνι της χώρας βρίσκεται μια ΟΛΕΘΡΙΑ και ΑΝΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΗ κυβέρνηση που,όπως γνωρίζουν οι πάντες,αφενός στηρίχτηκε για να εκλεγεί στο πασίγνωστο σύνθημα ''λεφτά υπάρχουν'' αφετέρου οδήγησε ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ τη πατρίδα στην ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ,την ΥΠΟΤΑΓΗ και τον ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟ....ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!Το πασοκικό καθεστώς συνεχίζει το ένα ψέμα μετά το άλλο εμπαίζοντας τους πολίτες,ΜΑΣΤΙΓΩΝΕΙ τους Έλληνες με ένα σωρό ΒΑΡΒΑΡΑ μέτρα και εξακολουθεί να ΠΡΟΚΑΛΕΙ τη νοημοσύνη ΟΛΩΝ μας,εκφοβίζοντας και εκβιάζοντας τη κοινή γνώμη.Ζούμε μια ιδιότυπη πολιτική ΤΥΡΑΝΝΙΑ με κοινοβουλευτικό μανδύα...Το επαναλαμβάνω.Οι εκλογές είναι η ΔΙΕΞΟΔΟΣ.Το δράμα της Ελλάδας είναι η παραμονή στη κυβέρνηση του ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΥ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥ παπανδρεϊσμού,ο οποίος έχει προκαλέσει τόσα πολλά τραύματα στο πολύπαθο σώμα της χώρας....

  24. Ραβινος avatar
    Ραβινος 02/09/2011 14:25:41

    ''Θα επιχειρήσουν μια ηρωϊκή (νομίζουν) έξοδο!'' Καλο κατευωδιο !!! Ενα πραγμα να μην ξεχασουν οτι ''Θα γινει μια και μονη εξεταστικη.Αυτη του πως φτασαμε στο μνημονιο και τα συνακολουθα του ''Γκεγκε Γιωργακη και οι κηπουροι του !!!!!

  25. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/09/2011 14:26:06

    Καθένας με την εμμονή του... Ξεκόλλα.

  26. φωνη avatar
    φωνη 02/09/2011 14:32:09

    Ο Σαμαράς έχει κλείσει οριστικά την πόρτα στον αγαπημένο σου Καρατζαφέρη.

  27. ataktos avatar
    ataktos 02/09/2011 14:45:45

    τα σχολεία (γυμνάσια λύκεια ) έμειναν φέτος .. από βιβλία.... οι καθηγητές κάνουν φωτοτυπίες αυτών ..χιχχι

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 02/09/2011 14:50:16

      βεβαίως με εγκύκλιο της κύριας ....ραουλιδου χιχχι

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ataktos 02/09/2011 20:31:18

        Τους υπαλλήλους της ΟΑ, τους τοποθέτησαν και σε γραφεία εκπαίδευσης...σε λίγο θα τους στέλνουν σε σχολεία, νοσοκομεία, αστυνομία και στρατό και να τραγουδούν ''Η Αλίκη στο Ναυτικό''..η κυβέρνηση μίλησε επίσης για απολύσεις ΔΥ..άλλων όμως, που θα πρέπει να αξιολογηθούν..όσοι έχουν μεταταγεί, αξιολογήθηκαν; ή για την Κυβέρνηση υπάρχουν οι μεν και οι ''δεν'';

  28. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 02/09/2011 14:47:26

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΥΓΟΥΝ ΤΩΡΑ Η ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ... ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΡΑΝΕ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ Η Ν.Δ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΓΚΥΡΗ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙ Η ΠΛΑΤΕΙΑ

  29. antanistimi avatar
    antanistimi 02/09/2011 14:48:41

    η λυση ποια ειναι???ακουμε τα παντα.επιστροφη στη δραχμη,εξω απο την ε.ε,εξω απο το ευρω,οχι στις εισαγωγες,μπουκοταζ στα ξενα προιοντα,
    εκλογες,μη εκλογες,συγκυβερνηση..........ποιος θα μας πει ΑΥΤΗ ειναι η λυση
    στο προβλημα?ΠΟΙΟΣ θα κανει ΤΙ???
    Αλλος λεει απολυστε 200.000 δημ.υπαλληλους,αλλος κοψτε κι αλλο μισθους συνταξεις κλπ αλλος τρεχα γυρευε.
    Εγω θα τολμησω να δωσω την λυση και ειναι μια: ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΑΔΑ πληθυσμιακα.
    αΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΥΜΕ 20 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ δεν προκειται να σηκωσουμε κεφαλι.
    Χθες ημασταν 8 ατομα σε ενα-δυο τραπεζια γυρω στα σαραντα ολοι και κατι δεν πηγαινε καλα...λεω τι ειναι ρε γαμωτο και τελικα καταλαβα ημουν ο μονος παντρεμενος με παιδια....χανομαστε...θελουμε κοσμο,πληθος,χερια,στοματα...φτιαξαμε ενα κρατος για διπλασιο κοσμο,αφου δεν μπορουνε να το μειωσουμε ...ας αυξηθουμε.Το πως...το μονο ευκολο....
    γ...ελατε γιατι χανομαστε

  30. ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
    ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ 02/09/2011 14:48:45

    ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙ.
    ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΔΙΩΧΝΟΥΝ !!!

  31. antanistimi avatar
    antanistimi 02/09/2011 14:55:56

    Εισαγωγες με σκοπο το γαμο,την οικογενεια,τα παιδια,εισαγωγες για οσους δεν θελουν τα ντοπια...διμετρα ,ψηλα αλφαδιασμενα...
    εμπρος για την νεα ΕΛΛΑΔΑ των 20 εκατομμυριων...ΕΜΠΡΟΣ
    Εισαγωγες χωρις ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΑΣΜΟΥΣ δωσε Γιωργο φοροαπαλλαγες,κινητρα, στα διμετρα τα αλφαδιασμενα να αυγατισουμε....

  32. pater avatar
    pater 02/09/2011 15:00:12

    Ηρωική έξοδο; Τί λέτε ρε παιδια! Ο Παπανδρέου θα πέσει μόνο αν τον ρίξουν οι βουλευτές του. Δηλαδή μόνο με τις εκλογές του 2013. Έχει έργο να παραδώσει στα αφεντικά του ακόμη.. Δεν πουλήθηκε η Ελλάδα ακόμη. Γι αυτό και άρχισε από τώρα η αποκατάσταση του Καραμανλή. Για να ανακόψει την πορεία του Σαμαρα.. Μη μασάμε ότι μας δίνουν. Ο Παπανδρέου αν ανησυχούσε για το προσωπικό του μέλλον δεν θα έκανε διακοπές μέχρι προχθες...

  33. ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΘΑΛΑΣΙΝΟΣ avatar
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΘΑΛΑΣΙΝΟΣ 02/09/2011 15:35:30

    Ξυπνάτε και θα μας χρεοκοπήσουν και θα μας διώξουν από Ε.Ε και στην δραχμή θα μας γυρίσουν και Δ.Υ θα απολύσουν, και Ι.Υ θα τους πιουν το αίμα και ελεύθερους επαγγελματίες θα οδηγήσουν στην απόγνωση και στην αυτοκτονία αλλά αυτά τα αντιλαμβάνεται μόνον αν κάποιος ανήκει στο Κ.Κ.Σ.Ε (Κόμμα Κοινώς Σκεπτόμενων Ελλήνων} ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ

  34. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 02/09/2011 15:52:12

    Aπό το μεσημέρι έχουν επιδοθεί σε μια πρωτοφανή προσπάθεια εξαπάτησης του ελληνικού λαού.
    Αν δεν υπήρξε εμπλοκή και οι διαπραγματεύσεις απλώς διεκόπησαν για να δοθεί περισσότερος χρόνος στην κυβέρνησης, τότε γιατί δεν το ανακοίνωσαν χθές μετά το πέρας των συζητήσεων;
    Πιθανότερα σενάρια:
    1-Ο κ. Παπανδρέου θέλει να χρησιμοποιήσει το χαρτί του σκληρού (λέμε τώρα) διαπραγματευτή στη ομιλία του στη ΔΕΘ.
    2-Δεν επιθυμούσε να ανέβει στη Θεσσαλονίκη με νέα μέτρα
    3-Η τρόϊκα δεν έχει ακόμα αποφασίσει τι θα κάνει με την Ελλάδα.
    Οπότε, όλα τα ενδεχόμενα παραμένουν ανοιχτά.

    • skoyras avatar
      skoyras @ Κώστας Ροδινός 02/09/2011 16:56:37

      ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΣΤΩ ΟΤΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ...ΓΙΑΤΙ Η ΤΡΟΙΚΑ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ; ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΟΙ; ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ; ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ; ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΝΕ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ; Η ΣΩΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΩΖΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ

    • ataktos avatar
      ataktos @ Κώστας Ροδινός 02/09/2011 17:47:41

      εδώ και τώρα ...o γιωργακης θα σηκώσει το λάβαρο της .. "επαναστάσεις" ..χιχχι

  35. michel platini avatar
    michel platini 02/09/2011 16:26:48

    ΚΥΡΙΟΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΕΦΤΑΣΕ.ΜΙΑ ΑΝΙΚΑΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΟ ΔΝΤ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΤΕΝΩΠΟ ΤΗΣ ΥΦΕΣΗΣ ΨΥΧΩΡΑΓΕΙ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΠΙΣΤΟΛΙ ΕΤΟΙΜΟ ΚΑΙ ΟΠΛΙΣΜΕΝΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΑΣΦΑΙΡΑ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΚΥΡΙΞΟΥΜΕ ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΒΡΕΘΗΚΕ Ο ''ΕΘΝΙΚΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ'' ΗΓΕΤΗΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΚΑΙ ΥΠΟΚΥΨΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΣΕΛΓΕΙΑ ΚΑΘΕ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΦΩΣ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΟΥ ΤΟΥΝΕΛ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΠΩΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΧΩΡΑ ΗΤΑΝ Η ΠΑΡΑΔΩΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΑΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ Η ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ Η ΠΑΡΑΔΩΣΗ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ ΣΤΙΣ ΟΡΕΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΤΥΧΑΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΙΣΤΟΡΙΤΟΥ ΗΓΕΤΗ ΤΥΠΟΥ ΜΕΡΚΕΛ...ΝΑΤΟΣ ΦΑΝΗΚΕ Ο ''ΗΓΕΤΗΣ'' ΜΕ ''ΚΑΡΥΔΙΑ'' .ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΔΙΩΞΕ ΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ ΕΝ ΜΙΑ ΝΥΚΤΙ.ΔΟΞΑΣ ΣΤΟΝ ΜΠΕΝΝΥ ΚΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΣΚΟΙΝΗ ΤΗΣ ΛΑΙΜΗΤΟΜΟΥ.....
    Υ.Γ: ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ
    ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ
    ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΜΑΣ ΠΛΟΥΤΟΥ
    ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΩΝ
    ΔΗΜΕΥΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ ΟΣΩΝ ΑΣΚΗΣΑΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΒΛΑΨΑΝΕ ΤΗ ΧΩΡΑ
    ΑΜΜΕΣΗ ΔΙΚΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΞΙΩΣΑΝ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑ
    ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΜΟΣ ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΨΕΥΤΙΚΕΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΑΡΠΑΞΑΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΑΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ....
    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΜΑΣ ΟΝΕΙΡΑ .ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ;;;;;;;;

  36. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/09/2011 17:39:08

    Αεροπορικώς δεν τον βλέπω να ανεβαίνει στην ΔΕΘ.
    Άκουσα ότι κήρυξαν ή θα κηρύξουν απεργία οι σεκιουριτάδες των αεροδρομίων Αθήνας και Θεσ/νίκης την 9 και 10 Σεπτεμβρίου, διότι έχουν να πληρωθούν κάτι τέρμινα.

  37. Xristoforos Μίχος avatar
    Xristoforos Μίχος 02/09/2011 17:44:09

    Πάμε στοίχημα? αν με όποιο τρόπο περάσουν ακόμα δυ τρεις μήνες, όχι μόνο το ΠΑΣΟΚ, αλλά όλη η Ελλάδα (πρασονικοκκινοσυριζοαριστεροαρματιστες μη εξαιρουμένων των καρατζαφεροπληκτων για τη συμμετοχή), θα παρακαλούν το Σαμαρά να κυβερνήσει!

  38. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 02/09/2011 17:48:39

    Τα καθεστώτα δεν πέφτουν ποτέ μόνα τους.....Δικαστήρια ανεξαρτησίας για τους πασοκοτσολιάδες και δήμευση των περιουσιακών στοιχείων ......Γιατί ακούγεται οτι με τα spreads κάποιοι βγάλανε λεφτά,πολλά λεφτά

  39. arslonga avatar
    arslonga 02/09/2011 18:07:51

    Σύμφωνα με αποφάσεις της Συνόδου Κορυφής του Ιουνίου και του Ιουλίου, ο Barroso προχωράει τα-χύ-τα-τα στη σύσταση ειδικής υπηρεσίας της Επιτροπής για την παροχή τεχνικής βοήθειας στην Ελλάδα μπας και καταφέρει να τα βγάλει πέρα με τα προγράμματα.

    Επικεφαλής της ειδικής αυτής υπηρεσίας διορίστηκε ο αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Ανασυγκρότησης και Ανάπτυξης Horst Reichenbach, πρώην διευθυντής της Επιτροπής. Μεταξύ άλλων, η υπηρεσία αυτή θα κοιτάει από κοντά θέματα ανάπτυξης, ανταγωνιστικότητας, απασχόλησης και βοήθειας από τα διαρθρωτικά ταμεία. Κάθε 4 μήνες θα υποβάλει έκθεση "προόδου".

    Οι πάντες έχουν αρχίσει να μυρίζονται τι γίνεται στην Ελλάδα: χωρίς σχέδιο, στόχους, συνοχή, πολιτικό κύρος και γνώσεις, μια κυβέρνηση-ετικέτα, στηριζόμενη σε ιδιοτελείς οικονομικές, πολιτικές και κοινωνικές (πασοκικές) δυνάμεις, μέσα σε ένα απερίγραπτο "επικοινωνιακό" κομφούζιο και σαματά, σέρνει τη χώρα και μαζί την ΕΕ σε μαύρη τρύπα. Αν πέσει μέσα θα παρασύρει και τους άλλους.

    Σίγουρη συνταγή (αυτο) διάσωσης δεν υπάρχει και οι "εταίροι" πάνε ψάχνοντας. Το τελευταίο τους παιχνιδάκι προβλέπει και την επανεκπαίδευση των ανέργων, ελπίζοντας σε κάποια αύξηση της ανταγωνιστικότητας. Στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.

    Από την άλλη, τα έχουν πάρει με όσα ανακαλύπτουν: μεγάλο και διογκούμενο πρωτογενές έλλειμμα - τρέχα να καταλάβουν ότι το Πασόκ παραμένει ανέπαφο-, κρυψίνοια, τεράστιες ψευτιές και μπουρδουκλώματα, υπουργοί της γκάμας από την μπατζέλω στον μπενιζέλο, πασοκοστελέχη σε δήθεν λιτότητα, πομφόλυγες για αξιοποίηση ακίνητης περιουσίας και ΔΕΚΟ, διπλή ατζέντα, δηλαδή άλλα λέμε στους κουτόφραγκους και άλλα έχουμε κατά νου, κομματοσυντεχνίες , συνεχή happenings του λυγερού παιδιού με το μαύρο καλσόν, και άλλα μύρια όσα.

    Το τελευταίο επεισόδιο της σειράς τιτλοφορείται: αντίσταση στην τρόικα. Με απόλυτη ασυνειδησία για τις συνέπειες τραβάνε την κουβέρτα προς το μέρος τους μπας και διασώσουν το πολιτικό τους τομάρι. Η Ευρώπη σε νευρική κρίση ... Η Ελλάδα έφτασε στον πάτο, πιο κάτω δεν πάει.

    Κρατηθείτε. Η ζωή μας είναι στα χέρια μας. Μην τους τη χαρίζετε.

  40. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 02/09/2011 18:29:31

    Πριν ξαπλωσεις να σε βαζουν να ρεβεσαι μην τυχη και πνιγεις.

  41. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 02/09/2011 18:31:16

    Αναφορα σε λαλακη

  42. Ν.Καραβαζάκης avatar
    Ν.Καραβαζάκης 02/09/2011 18:33:48

    Λεφτά υπάρχουν!
    Ιδού:
    1. Δημόσιος έλεγχος και αναδ/ση του χρέους
    2. Καταβολή των γερμανικών πολεμικών επανορθώσεων και λογιστικός συμψηφισμός.
    3. Πάταξη φοροδιαφυγής.
    4. Κατάργηση βουλευτικής+υπουργικής+συνδικαλιστικής,σύνταξης.
    5. Μείωση στο 50% των αποζημιώσεων βουλευτών+υπουργών.
    6. Κατάργηση της χρηματοδότησης των κομμάτων.
    7. Κατάργηση των εξόδων "παραστάσεως" υπουργών,πώληση των lear jets.
    8. Με νόμο,θέσπιση 8μελούς υπουργικού συμβουλίου.
    ....................κ.ά.π. Με νόμο,επέκταση όλων των παραπάνω και στα διοριζόμενα στελέχη σε ΔΕΚΟ

  43. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 02/09/2011 18:57:13

    "Επέστρεψε …θριαμβευτής μετά τις αποφάσεις της 21ης Ιουλίου με το …νέο «δάνειο μαμούθ», που θα έλυνε οριστικά το πρόβλημα του χρέους μας, αλλά το σχέδιο καρκινοβατεί"

    Ποιος δεν θυμάται το σοβιετικού τύπου και τρίλεπτης διάρκειας χειροκρότημα, στο ΣΩΤΗΡΑ πρωθυπουργό.....

  44. καλiτέχνhς avatar
    καλiτέχνhς 02/09/2011 19:45:42

    Πρώτα υπογραψαν το μνημόνιο οτι αν δεν πληρώσουμε θα τα παρουν όλα και τωρα τους λενε ΟΙ ΑΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΙ δεν πληρώνουμε αυτα που λετε !
    Μια χάρα μας βλέπω

  45. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 02/09/2011 23:41:04

    Ενα δακρυ συγκινησης εσταξε στο μαγουλο μου........μπουχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα Μαλιστα ζητω ο Αναγνωστου!!!

  46. Μανώλης Μενεγάκης avatar
    Μανώλης Μενεγάκης 03/09/2011 00:36:42

    Το ΠΑΣΟκ (το "κ" μικρό διότι είναι πλέον "κίνημα" κατ' ευφημισμό) διέπραξε την κατά της αρχαιοελληνική έννοια ΥΒΡΙ να υποκλέψει την ψήφο του ελληνικού λαού το 2009 ("λεφτά υπάρχουν") με ταυτόχρονη δόλια εισαγωγή της χώρας σε καθεστώς δημοσιονομικής κατοχής μέσω μνημονίου και κρατικοποίησης τρόπον τινά των ιδιωτικών ζημιών των ξένων και εγχώριων τραπεζών αφενός και αφετέρου με την κατασυκοφάντηση της προηγούμενης κυβέρνησης μέσω του μαγειρέματος στοιχείων και με τα γνωστά ψέμματα ότι δήθεν αυτή ευθυνόταν για το σημερινό χάλι.

    Αυτές οι αρνητικά σημαντικές ενέργειες της κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ-Παπανδρέου νομοτελειακά οδηγούν σε κάποιου είδους ΝΕΜΕΣΙ τα σημάδια της οποίας ήδη έχουν αρχίσει να φαίνονται. Η Νέμεσις δεν θα έχει τη μορφή θανατικής καταδίκης υποθέτω. Το νέο συμβολικό "Γουδί" αναμένεται να είναι η πλήρης απαξίωση του ΠΑΣΟΚ και κυρίως του συστήματος ΠΑΣΟΚ στο οποίο ανήκουν μέχρι σήμερα σχεδόν όλες οι συνιστώσες εξουσίας του κράτους-τσίρκου της Ελλάδος.

    Όλα αυτά θα μεταφραστούν στις κάλπες με την πτώση των ποσοστών του ΠΑΣΟκ στο επίπεδο που αντιστοιχεί σε εκείνους που έχουν διοριστεί από το κόμμα αυτό από το 1981 και μετά (και τις οικογένειές τους) δηλαδή σε ένα 20 με 25% περίπου της ελληνικής κοινωνίας και με την απώλεια της τεράστιας εξουσίας του συστήματος που έχει εγκαθιδρυθεί από το 1981 και μετά και το οποίο δεν έπεσε παρά τις ενδιάμεσες κυβερνήσεις ΝΔ γιατί είχε ήδη "νικήσει" ιδεολογικά αυτό που λέμε "νοοτροπία ΠΑΣΟκ".

    Με το ξεδόντιασμα αυτής της εξουσίας, η νοοτροπία ΠΑΣΟκ θα πάψει να έχει το "οξυγόνο" που χρειάζεται για να ζήσει, δηλαδή τα εξουσιαστικά της ερείσματα "γιόκ", θα πεθάνει, θα σαπίσει και θα γίνει κοπριά για μια καινούργια ελληνική νοοτροπία, που θα χαρακτηρίζεται αυτή τη φορά από μεγαλύτερη αξιοκρατία, λιγότερο κομματισμό (παρά τις όποιες αδυναμίες) και κυρίως από εθνική αξιοπρέπεια, χωρίς ξενοδουλεία και κόμπλεξ απέναντι στους υπόλοιπους ευρωπαίους, αμερικάνους, τούρκους και λοιπούς.

  47. anonymous avatar
    anonymous 03/09/2011 01:47:03

    Κυκλοφορεί γενικότερα ότι δε θέλουν την 6η δόση και γι αυτό διέκοψαν τις διαπραγματεύσεις. Θέλουν να πάρουν λεφτά με μικρότερο επιτόκιο από το νέο μηχανισμό που θα ξεκινήσει από τον Οκτώβριο.

  48. Pluto avatar
    Pluto 03/09/2011 07:59:34

    Γιατί συμβολικό το Γουδή αγαπητέ; Η στάση πληρωμών που μεθοδεύουν καί οι επιπτώσεις της στους πολίτες θα είναι συμβολικές;;
    Εχουμε ήδη ανεπίστρεπτα μπεί στο spiral του "ποιός ποιόν"....

  49. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/09/2011 16:00:31

    Δεν θα κάνουν καμμία έξοδο. Ούτε μπλοφάρουν. Θα παγώσουν το "εσωτερικό παιχνίδι" εν αναμονή εξωτερικών γεγονότων.
    Όλο και περισσότεροι παρατηρητές περιμένουν γρήγορα ραγδαίες εξελίξεις έξω από τα σύνορα, στον Ευρωπαïκό χώρο, οικονομικές και πολιτικές. Έχουμε πύκνωση σημάτων.
    1. Δηλώσεις του προέδρου της Παγκόσμιας Τράπεζας Ρόμπερτ Ζέλικ στο Πεκίνο σήμερα - προειδοποίηση κινδύνου:
    "Αυτό το φθινόπωρο θα υπάρξει μια νέα επικίνδυνη φάση. Η χρηματοπιστωτική κρίση στην Ευρώπη έγινε κρίση χρέους των εθνικών κρατών με βαρύνουσες επιδράσεις στη νομισματική Ένωση, στις Τράπεζες και στην ανταγωνιστικότητα πολλών χωρών. Οι ΗΠΑ αντιμετωπίζουν πρόβλημα δημόσιου χρέους, δαπανών και φορολογικής μεταρρύθμισης, προκειμένου να υποστηρίξουν την ανάπτυξη.
    Αυτά τα προβλήματα πρέπει να αντιμετωπισθούνσ' ένα διεθνές περιβάλλον με την ανάπτυξη να επιβραδύνεται και την εμπιστοσύνη να εξασθενεί.“
    2. Ευρώπη - ο Γερμανικός πυρήνας της: Στο Γερμανικό Σεπτεμβριανό σασπένς (2 εκλογές σε ομόσπονδα κράτη + ψηφοφορία στη Bundestag για τον EFSF), προστέθηκε σήμερα μία εξαιρετικά παράδοξη και αμφίσημη δήλωση του συμπροέδρου των Πρασίνων Tζέμ Έζντεμιρ στην "Frankfurter Allgemeine":
    "Σε περίπτωση πρόωρης πτώσης της κυβέρνησης CDU/FDP είμαστε έτοιμοι για άμεση ανάληψη κυβερνητικής ευθύνης...
    Είμαστε προετοιμασμένοι γι αυτή την υπευθυνότητα σε περίπτωση ανάγκης ...
    Ως Ευρωπαιστικό κόμμα, στην ώρα της ανάγκης υποστηρίζουμε την κυβέρνηση, προκειμένου να εξασφαλίσει τη σταθερότητα του Ευρώ και της ΕΕ...
    Σε κάθε περίπτωση, πρέπει οι κυβερνητικοί να επιδιώξουν να διατηρήσουν τη δική τους πλειοψηφία στην ψηφοφορία για τον EFSF. αλλά δεν ξέρουμε άν οι κοινοβουλευτικές ομάδες της CDU και FDP θα τους ακολουθήσουν“.
    h**p://www.faz.net/artikel/C30923/gewalt-im-oeffentlichen-raum-trittin-fordert-mehr-polizisten-30496506.html
    Παράδοξη δήλωση. ¨Οτι θα ψηφίσουν για το EFSF (όπως επίσης η SPD) ήταν γνωστό. Επίσης, γνωστό ότι άν περάσει χάρις στη "βοήθεια", μάλλον κυβέρνηση Μέρκελ τέλος. Αλλά τι σημαίνει "άμεση ανάληψη κυβερνητικής ευθύνης"; Άλλη κυβερνητική λύση χωρίς πρόωρες εκλογές επειδή οι στιγμές είναι κρίσιμες; Σημειωτέον ότι άν CDU και FDP "τα σπάσουν", το άθροισμα βουλευτών CDU και Πρασίνων δεν εξασφαλίζει απόλυτη πλειοψηφία για νέα κυβέρνηση. Oι Σοσιαλδημοκράτες δηλωμένα θέλουν πρόωρες εκλογές.
    Ή οι Πράσινοι απευθύνονται στη μετριοπαθή και φιλοευρωπαική μάζα ψηφοφόρων της CDU, ξέροντας ότι οι εκλογές έρχονται. Ή έχουν εξασφαλίσει ψήφο ανοχής σε ολιγόμηνη κυβέρνηση CDU - Πρασίνων, προκειμένου να αντιμετωπισθεί η Ευρω-κρίση - και ξέροντας πόσο κρίσιμο είναι για την ύπαρξη της ΕΕ. Προχθές είχαμε και την επείγουσα προειδοποίηση του "πατριάρχη" τους Fischer.
    Στο ίδιο δημοσίευμα της "Frankfurter Allgemeine", ο προοριζόμενος για αντικαγκελλάριος και αντικαταστάτης του Scheuble, πρόεδρος της Πράσινης κοινοβουλευτικής ομάδας Jürgen Trittin, δηλώνει ότι "στη Γερμανία υπάρχει πολλή βία σε δημόσιους χώρους και χρειάζονται πιό πολλοί αστυνομικοί στο δρόμο".
    Απίστευτα "Ελληνικού τύπου" δήλωση "κεντροαριστερού", σε "δεξιά" εφημερίδα: Απευθύνονται στην δυσαρεστημένη "σιωπηλή πλειοψηφία", καθησυχάζουν, προετοιμάζουν σταθερό κοινωνικό έδαφος για την καταιγίδα που έρχεται και στη Γερμανία - άν έχει δίκιο ο Ζέλικ.

  50. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/09/2011 23:20:40

    Αλλά στην ίδια γραμμή με τους Πράσινους απόψε και ο ίδιος ο Σρέντερ:
    h**p://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,784217,00.html
    Παίρνει την διάδοχό του Μέρκελ "υπό την προστασία του", για Ευρωπαική οικονομική διακυβέρνηση, για παραχώρηση εξουσιών από το Βερολίνο στις Βρυξέλλες, ακόμη και για "Ενωμένες Πολιτείες της Ευρώπης" στο βάθος.
    Σαν μεγάλη κίνηση διακομματικής συναίνεσης μοιάζει όλο αυτό, αφήνοντας έξω τους αντάρτες του CDU, όλο σχεδόν το FDP και τους αριστερούς της Linke. Ή μήπως κομματικό πόκερ μεταξύ 3 σε Ευρωπαική πράσινη τσόχα;
    Παρηγοριά για τη Μέρκελ, σήμερα έχασε τον πάστορα πατέρα της.
    Αύριο μετρούν κουκιά στο ομόσπονδο κράτος Μεκλεμβούργο - Πομερανία, όπου υπήρχε "μεγάλος συνασπισμός" SPD/CDU. Τώρα οι σφυγμομετρήσεις δείχνουν το SPD ενισχυμένη πρώτη δύναμη, και με 3 ανοιχτές options: Συνέχιση SPD/CDU, SPD/Πράσινοι, SPD/Linke. Σαν να βγάζουν φλός ρουαγιάλ.