#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/09/2010 21:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστρατευμένο ΠΑΣΟΚ και χωρίς ...λεφτά



Τώρα που ο Γιώργος πήρε φόρα δεν τον σταματά τίποτα. Έτσι μετά τους φορτηγατζήδες ετοιμάζεται να επιστρατεύσει και το ΠΑΣΟΚ που δεν συμφωνεί μαζί του.

Δεν το λέμε εμείς, οι φιλοκυβερνητικές εφημερίδες το γράφουν:

«Αν δεν στρατευτούν, θα επιστρατευτούν, είπε ο Γ. Παπανδρέου για τα μέλη της κυβέρνησης και τους βουλευτές που θα επιλέξει να είναι υποψήφιοι δήμαρχοι και περιφερειάρχες. Κι αυτό γιατί υπάρχει απροθυμία να δώσουν την εκλογική μάχη εν μέσω Μνημονίου»

Επιστρατευμένο ΠΑΣΟΚ δηλαδή και μάλιστα χωρίς …λεφτά. Διότι ανοίγοντας τις τριήμερες εργασίες του  Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ, ο Γιώργος δήλωσε αποφασισμένος (και ενόψει ΔΕΘ) να μην προχωρήσει σε αποσπασματικές και ψεύτικες παροχές.

Και να ήθελε μπορεί; Εντεταλμένος πρωθυπουργός της Τρόικας είναι…

Αλλά και στο θέμα αυτό ακολουθεί τον Σαμαρά, που λίγες ώρες προηγουμένως είχε πει από τα Αμπελάκια της Λάρισας:  «Δεν παραπλανούμε κανέναν με ανεδαφικές ουτοπίες…».

Αλλά, ό,τι και να πεί πλέον ο Γ. Παπανδρέου έχει χάσει προ πολλού την μάχη της εγκυρότητας και της σοβαρότητας. Κανείς δεν θα ξεχάσει το «υπάρχον λεφτά» στις επόμενες εκλογές.

Κατά τα άλλα ο κ. Παπανδρέου υπαναχώρησε για μια ακόμα φορά. Ενώ προχθές βγήκε ο κ. Πεταλωτής και φάνηκε να σηκώνει διστακτικά το γάντι που πέταξε ο Σαμαράς με την πολιτικοποίηση των επερχόμενων εκλογών, ο κ. Παπανδρέου έκανε σήμερα πίσω ολοταχώς και μπροστά στο κύμα αγανάκτησης που ογκώνεται στο ΠΑΣΟΚ είπε ότι «δεν ψηφίζουμε για το Μνημόνιο».

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tzager avatar
    tzager 03/09/2010 21:32:16

    Ακόμα και με επιστρατευμένο ΠαΣοΚ η νέα ΝΔ θα πάθει χοντρό κάζο τη νύχτα των εκλογών...

    • sertis avatar
      sertis @ tzager 03/09/2010 23:12:51

      να δεις τί κάζο θα πάθουν όσοι ψηφίσουν τους μνημονιακούς και όταν θα καταστρέφονται από τη λαίλαπα των προδοτών θα τραβάν τα μαλλιά τους.....αλλά τότε να δεις απόλαυση!

      • Epicouros avatar
        Epicouros @ sertis 04/09/2010 09:04:14

        θα γελάσει όποιος γελάσει τελευταίος

    • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
      Μετανάστης στη χώρα μου @ tzager 04/09/2010 00:47:27

      σιγά...δεν τους βλέπεις που νιαουρίζουν όλοι οι επιστρατεύσιμοι "ζε σέλω"; έτσι επιφέρεις κάζο στον αντίπαλο; με υποψήφιους που μόνοι τους δεν σηκώνουν το γάντι και τρέμει το φυλλοκάρδι τους; ας γελάσουμε LOL που λένε και οι νεανίες...

    • trellakias avatar
      trellakias @ tzager 04/09/2010 06:25:53

      Πόσα παίρνεις στις προβλέψεις σου; Η κ. μίνα που έχει το κληρονομικό χάρισμα σαν ......εσένα παίρνει μόλις δέκα ευρώ, να σου πει το μέλλον.

  2. Orestios avatar
    Orestios 03/09/2010 21:47:51

    Θα απολαύσουμε τον χειμώνα την παρανοϊκότητα του GAP.
    Έχει ένα θέμα με τις επιστρατεύσεις. Κομματάκι μιλιταριστή δεν τον βρίσκετε?

  3. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 03/09/2010 22:11:21

    Τα επόμενα 3 χρόνια η Ελλάδα θα αντικαταστήσει μέσω του μνημονίου το 1/3 του χρέους της.
    Η εξέλιξη αυτή ήταν αποτέλεσμα κυρίως εξωτερικών επιδράσεων, ( παγκόσμια οικονομική κρίση, πακέτα στήριξης του χρηματοπιστωτικού συστήματος, κρίση χρέους, κ.α. ).
    σήμερα η κυβέρνηση εκτιμά ότι η πολιτική αυτή είναι για τη χώρα μονόδρομος, Με απλά λόγια αξιολογεί τα συμφέροντα του χρηματοπιστωτικού τομέα ως σημαντικότερα, με την προστασία που δίνει, από τα δίκαια της κοινωνίας.

  4. perastikos avatar
    perastikos 03/09/2010 22:21:27

    η photo εινα ολα τα λεφτα!!!

    • Anatolios avatar
      Anatolios @ perastikos 04/09/2010 01:58:07

      thnx man :D

  5. BlueSky avatar
    BlueSky 03/09/2010 22:41:48

    Μοιάζει με τον Αντιστράτηγο Τσολάκογλου, τον διορισμένο πρωθυπουργό της κατοχικής Κυβέρνησης 1941-1942. Ημεροδήκτη, ψάξτο, φοβερή ομοιότητα!

    Ο φόρεστ γαπ στρατηγός!

    • sertis avatar
      sertis @ BlueSky 03/09/2010 23:16:43

      σιγά μη διορίζαν κανένα με νοημοσύνη.....
      έναν πρώην χασικλή κατά ομολογία του,που δεν έχει ηθικούς φραγμούς και του τάξαν μια θέση στον οηε......απλά τα πράγματα......τώρα που είναι prime minister έχει και χρόνο για διακοπές.......
      κάποτε είχε κάνει λέει το γύρο της ευρώπης με ότο στοπ....τώρα κάνει το γύρο του κόσμου με αεροπλάνο!

      • Orestios avatar
        Orestios @ sertis 03/09/2010 23:21:25

        Ωμά ρεαλιστικός.

      • trellakias avatar
        trellakias @ sertis 04/09/2010 06:27:12

        Σωστός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • raven avatar
      raven @ BlueSky 04/09/2010 08:46:13

      Φορεστ ΓΑΠ Στρατηγος!!
      All the money!!!!

  6. GR avatar
    GR 04/09/2010 05:51:07

    Ο στρατ άρχης Γιώργος, ή Γιώργαρος! Χαχαχαχαχαχαχα καλά η φωτογραφία είναι το κάτι άλλο.

  7. george avatar
    george 04/09/2010 06:14:51

    πριν απο καιρο,αν συνεδεε καποιος τις εκλογες της τοπικης αυτοδιοικησης με τα κομματα ,ετσι ανοιχτα,ολοι θα τον κατεκριναν και θε μιλουσαν για την προσπαθεια υποβαθμισης της αυτοδιοικησης ,που σαν αποτελεμσα εχει την εκλογη ανθρωπων που καμια σχεση με τα τοπικα προβληματα εχουν ,οθτε και διαθεση ,η σχεδιο για να βοηθησουν την τοπικη κοινωνια .παρα μονο να αποκομισουν κομματικα οφελη.Τωρα ολοι μιλανε για πολιτικη υφη σε αυτες τις εκλογες και κανεις δεν βγαινει να αποκυρηξει ολους τους πολιτικαντιδες που το μονο που τους νοιαζει ειναι η αποκτηση της εξουσιας για ιδιο οφελος ,χωρις κανενα ενδιαφερον για προσφορα στις τοπικες κοινωνιες.απορω με αυτους που θα ψηφησουν τους υποψηφιους των κομματων.εγω παντως ,υποψηφιο κομματικο δεν υποστηριζω.αν δεν υπαρχει αλλη επιλογη ,το λευκο ειναι για μενα η λυση,η η αποχη.και μην τολμησει κανενα κομμα να καπηλευθει την ψηφο μου.απαγορευεται!λευκο θα πει δεν σας γουσταρω κανεναν σας,και αν θελετε αιτιολογηση ρωτηστε με.Αλλα μην πει κανεισ οτι λευκο σημαινει οτι δεχομαι την πολιτικη την παρουσα ,η οποιαδηποτε αλλη,γιατι θα ειναι μεγας ψευτης και στο ελλαντα ,τα ψεματα τελος.τουλαχιστον τα γνωστου ειδους που μοιραζουν οι πολιτικοι μας...Ελπιζω να ειναι τετοιο το κυμα αντιδρασης που ακομα και τα πουλημενα σε συμφεροντα μεσα ενημερωσης ,ακομα και οι δημοσιογραφοι που καθε μερα προσπαθουν να πλασαρουν σαν ειδηση κομματικες γραμμες,καιπαραμορφωνουν την πραγματικοτητα κατα το δοκουν,ακομα και αυτοι δεν θα μπορεσουν να ασκησουν την διατεταγμενη υπηρεσια παραπληροφορησης ,αρκει να ειναι οι ψηφοι πολλοι.Τοτε θα καταλαβουν οτι δεν τους επιτρεπετε πια να κοροιδευουν κανοντας τους δημοσιογραφους,και θα ασκησουν την υποχρεωση τους για αληθεια και αντικειμενικοτητα.γιατι και μονο η ιδεα του να ζης σε μια χωρα οπου ολοι θελουν να σε φτυσουν για τις ψευτιες σου,δεν μπορει να ειναι μια ομορφη κατασταση για κανεναν.
    Ας μεταφρασουν λοιπον το αποτελεσμα και ας μας ενημερωσουν για την δυσαρεσκεια μας κατα του πολιτικου κοσμου,και μετα τι?μετα ας ανοιξουν τα καναλια ενημερωσης τις πορτες τους σε ολους οσους ειχαν αποκλεισμενους μεχρι τωρα,δινοντας την αληθηνη φωνη του λαου,χωρις προσπαθειες για δημιουργεια εντυπωσεων ,αναλογα με τις αναγκες των ολιγων.Α ναι και επιτελους να κοψουν το υφος του ανωτατου δικαστη ,και ας καταλαβουν οτι παρα το γλυψιμο των γυρω τους,ουσιαστικα δεν ειναι οι δικαστες,δεν τους χρειαζομαστε για να βγαζουν συμπερασμαρα αντι για εμας.ευχαριστουμε αλλα το κολπο ειναι παλιο δεν πιανει,αν ειστε αληθεια δημοσιογραφοι ,απλα μεταφερετε την πληροφορια και δειχνετε τον σεβασμο σας στον ακροατη/τηλεθεατη/αναγνωστη,με το να προσπαθειτε να μην υποστηριζετε καμμια πλευρα η αποψη.απλα τις εκθετετε ωστε να ειναι ολοι οι πολιτες ενημεροι ,με αληθηνα στοιχεια.
    ολα τα αλλα,ειναι κολπα στημενα για να κανουν κοινωνικη αρχιτεκτονικη,για να ετοιμαζουν το εδαφος για τα κολπα των λιγων ,για να παρατεινουν την εξουσια τους ,και την εισροη κερδων ,λες και οσα εχουν μεχρι τωρα δεν τους φτανουν για πανω απο μια ζωη.αυτη η ασταματητη πεινα για περισσοτερα,για ολο και πιο μεγαλες διαφορες μεταξυ φτωχων και πλουσιων,για ολο και πιο πολλα για ολο και πιο λιγους,για συντηρηση αυτου του συστηματος εκμεταλευσης των μαζων,δεν θα αντεξει για πολυ ακομα.ειναι πρωσοπικη εκτιμηση ,και δεν ειμαι κανενας ειδικος ,απλα βλεπω γυρω μου ,και αυτο που σθμβαινει ειναι μια πληρης αποσυνδεση των ανθρωπων ,καμμια ευκαιρια συνενοησης και συνεργασιας,οι μονοι που συνεργαζονται μεταξυ ειναι οι δηθεν καθως πρεπει που για να εκτελεσουν τα καθηκοντα τους πρεπει να λαδωθουν,οι κλεφτες των χρηματων του λαου μεσα απο μιζες,χορηγιες,και ξεπουλημα της χωρας σε συμφεροντα του μεγαλου κεφαλαιου,δηλαδη οι πλουσιοι μεταξυ τους και με τους σκλαβους τους .που ειναι μια αλλη απεχθης κατηγορια που δυστηχως πρεπει να αποκαλουμε συμπολιτες μας,αυτους που για τα ψιχουλα που τους αφηνουν τα αφεντικα να ελπιζουν οτι θα παρουν,πουλησαμε την ψυχη τους και βοηθησανε το κεφαλαιο να επεκτεινει την εππιροη του σε ολο το λαο.δημοσιογραφοι,δημοσιοι λειτουργοι που λαδωνονται,δημοσιοι υπαλληλοι που δεν προσφερουν βοηθεια στον πολιτη αλλα του δημιουργουν εμποδια,οδηγουμενοι απο την ιδια διαστροφη εξουσιας οπως τα αφεντικα τους.ολοι αυτοι που κανουν δυσκολη την ζωη του πολιτη ,χωρις λογο,θα πρεπει να απαλλαγουν απο τα καθηκοντα τους και να βρουν αλλο τροπο επιβιωσης ,οχι απο τον λαο που κοροιδευουν.επισης ολοι οσοι με οποιαδηποτε δικαιολογια ,λαδωσαν,συνεισφεροντας στην επεκταση της διαφθορας,ειναι το ιδιο ενοχοι.γιατι αντι να καταγγειλλουν τον εκβιασμο,εκ του πονηρου ,για να εξυπηρετηθουν εκτος σειρας προτεραιοτητας ,η για να παρουν παρατυπα καποια αδεια,εν γνωση τους οτι παρανομουν ,προχωρησαν στον χρηματισμο ατομου.δεν ξερω τι θα τους κανουμε ολους αυτους που εχουν τοσα χρονια συνηθησει να ζουν και να δρουν ετσι.ισως ειναι δικαιο ,να κατασχεθουν ολες οι περιουσιες και να ανακατανεμηθουν στον ελληνικο λαο ,ισοτιμα σε ολους.τοτε να δειτε το χρεος ποσο γρηγηρα θα εξαφανιστει.
    καλη τυχη.καμμια ψηφο στα κομματα σε αυτες τις εκλογες.αν αγαπατε τον εαυτο σας και σεβεστε την νοημοσυνη σας...

  8. KOKKINOΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    KOKKINOΣ ΑΝΕΜΟΣ 04/09/2010 07:16:10

    «Η γη είναι πλούσια και μπορεί να θρέψει όλο τον κόσμο. Η ζωή μπορεί να είναι ελεύθερη και ωραία αλλά χάσαμε το δρόμο...
    Αυτή τη στιγμή, η φωνή μου φτάνει στ' αυτιά εκατομμυρίων ανθρώπων, απελπισμένων γυναικών, παιδιών, που είναι θύματα ενός συστήματος το οποίο ξέρει μόνο να βασανίζει και να φυλακίζει αθώους. Σ' αυτούς που μ' ακούνε λέω: Μην απελπίζεστε...
    Η δύναμη που αφαίρεσαν από το λαό θα ξαναγυρίσει στο λαό...
    Σ' εσάς. Εσείς είστε ο λαός που έχει τη δύναμη να εφεύρει μηχανές, να εφεύρει την ευτυχία. Εσείς έχετε τη δύναμη να εμπνεύσετε μια όμορφη κι ελεύθερη ζωή, ώστε να είναι μια υπέροχη περιπέτεια.
    Στο όνομα της δημοκρατίας ας χρησιμοποιήσουμε αυτή τη δύναμη για να ενωθούμε. Να αγωνιστούμε για έναν καινούργιο κόσμο, όπου θα έχει δουλειά για όλους, ένα μέλλον για τους νέους, ασφάλεια για τους ηλικιωμένους...».
    *
    Απόσπασμα από την ταινία του μεγάλου Τσάρλι Τσάπλιν, «Ο μεγάλος Δικτάτωρ

    • aengus avatar
      aengus @ KOKKINOΣ ΑΝΕΜΟΣ 04/09/2010 08:02:10

      Απλές αλήθειες, ζωτικές, που βρίσκονται στον αντίποδα της «χαλασμένης ζωής» και της νοσηρής παλαβοδιάρροιας τού Φαυλογιώργου.
      Ποιο επίκαιρος παρά ποτέ ο Τσάπλιν!

  9. AYTAPKEIA avatar
    AYTAPKEIA 04/09/2010 07:31:13

    Spiegel:
    ΤΡΕΜΟΥΝ ΚΑΙ οι γερμαναραίοι για το ΤΕΛΟΣ του πετρελαίου από ΦΕΤΟΣ!...
    http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,715138,00.html
    http://infognomonpolitics.blogspot.com/2010/09/blog-post_45.html

    http://www.youtube.com/watch?v=EGYDNM0M4XE

    *http://www.guardian.co.uk/business/2010/apr/11/peak-oil-production-supply
    http://library.tee.gr/digital/m2069/m2069_foskolos.pdf

  10. aengus avatar
    aengus 04/09/2010 08:28:10

    Πολύ εντυπωσιακός ο πρωθυπουργεύων! Μέχρι που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν έχει την παραμικρή σχέση με τη στοιχειώδη λογική.
    Πάρτε τη δήλωσή του, λ.χ., σύμφωνα με την οποία «δεν πρέπει να στοχοποιούμε τον δημόσιο υπάλληλο» αλλά την πολιτική που ασκείται στη δημόσια διοίκηση….Αυτή τη δήλωση πώς να την εκλάβουμε; Ως άγριο δούλεμα; Ή ως νέα επικοινωνιακή συνταγή με σύνθημα το «ΘΑ ΣΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ»;
    Εκτός βέβαια αν οι περικοπές των αποδοχών των δημοσίων υπαλλήλων και συνταξιούχων δεν στρέφονται εναντίον των υπαλλήλων αλλά εναντίον της πολιτικής που ασκείται στη δημόσια διοίκηση!!!!!!!
    Δηλαδή, αν τους στοχοποιούσε τι άλλο θα τους έκανε; ……

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ aengus 04/09/2010 08:48:26

      Αχ κοινοί θνητοί, δεν καταλαβαίνετε την Γάπειο λογική. Η μείωση μισθών σε ΔΥ ουσιαστικά στοχεύει στην πάταξη της φοροδιαφυγής, αφού χωρίς τους ΔΥ να ξοδεύουν θα κλείσουν όλοι οι μικρομεσαίοι επιχειρηματίες που ευθύνονται αποκλειστικά φυσικά για τη φοροδιαφυγή, η οποία φοροδιαφυγή στερεί έσοδα από το κράτος για μισθοδοσία των υπαλλήλων. Αλληλεγγύη βρε παιδάκι μου, πολύ απλή λογική ε?

      • aengus avatar
        aengus @ TopGunZ 04/09/2010 08:57:45

        Χμμμμ…..ναι. Ομολογώ ότι δεν το είχα δει από αυτή την οπτική γωνία…

  11. παπαναστασίου avatar
    παπαναστασίου 04/09/2010 08:30:59

    Η αλήθεια είναι ότι ψηφίζοντας κανείς την κυβέρνηση σήμερα, ακόμη και αν ήταν η καλύτερη, θα ήταν σαν να ψήφιζε υέρ του μνημονίου, του ΔΝΤ και της συνέχισης της κατοχής της Ελλάδας. Είναι γνωστό ότι σε όλες σχεδόν τις χώρες που εισέβαλε το ΔΝΤ προπορεύθηκε η εκλογή σοσιαλιστικών κομμάτων. Αυτά που θα έπρεπε να γίνουν φαίνονται στο http://www.x-hellenica.gr/PressCenter/Articles/2175.aspx Ελπίζω μόνο να βρεθεί ο ηγέτης που ΄έχουμε ανάγκη.

  12. kostas avatar
    kostas 04/09/2010 12:21:52

    ουτε ΠΑΣΟΚ ουτε ΝΔ , ουτε ΛΑΟΣ , ουτε Συριζα-Συνασπισμο , ουτε ΚΚΕ

    ολοι ψεφτες και προδοτες ειναι. Να πανε σπιτια τους ή καλυτερα στην φυλακη.

    Αλλα πολυ φοβαμαι οτι οι ελληνες δεν εχουν καμια σχεση με τους "Ελληνες" και θα πανε σαν τα ζωα να τους ψηφισουν παλι οπως πανε και στο γηπεδο για την αγαπημενη τους ομαδα.

    ΑΝ ΔΕΝ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΑΥΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ kostas 04/09/2010 13:22:13

      Και ποιος θα μας κυβερνήσει, τα Πάουερ Παφ Γκερλς της τρόικας?

      • kostas avatar
        kostas @ TopGunZ 04/09/2010 14:00:23

        Γιατι τωρα ποιος σε κυβερναει?
        Αυτους τους δοκιμασαμε και αποδειξανε περιτρανε οτι ειναι ανικανοι και ΠΡΟΔΟΤΕΣ.

        Εκτος και αν νομιζεις οτι αλλαξε η ΝΔ επειδη ηρθε ο Σαμαρας και δεν θα ξαναγινει siemens και βατοπεδι.

  13. favlepifavlos avatar
    favlepifavlos 04/09/2010 13:57:43

    Ως γνωστον εχομε Δημοκρατια.Η πλειοψηφια κυβερνα η μειοψηφια ελεγχει.Οποιου δεν του αρεσει υπαρχει και ο δυσκολος αλλα ελπιδοφορος δρομος της μεταναστευσης.Αρκει να εχει να διαθετει το απαιτουμενο ειδικο βαρος για να μην το εκφρασω πιο ακομψα .

    • kostas avatar
      kostas @ favlepifavlos 04/09/2010 14:10:31

      δεν περιμενω απο τον συμβασιουχω να μεταναστευσεις , αλλα υπαρχουν και ατομα με ειδικο βαρος που εχουν οικογενειες εδω , δεν ειναι παντα τοσο ευκολο να φυγεις

  14. BlueSky avatar
    BlueSky 04/09/2010 20:22:33

    @kOSTAS: Ψάξε επιτέλους, ποιοι δημιούργησαν το ''Βατοπέδιο''. Ποιοι τα πήραν από τη siemens; Ποιοι υπέκλεπταν το ΚΚΒ με χορηγό τη siemens; Ποιοι δημιούργησαν τα υπερχρεωμένα τιμολόγια στα εξοπλιστικά; Ποιοι μας πήγαν ΔΝΤ; Ποιοι άλλαξαν τον κύκλο των ομολόγων με αποτέλεσμα το Δεκέμβριο να χαθούν γύρω στα 2 δις σε τόκους; Ποιοι κλέψαν τα λεφτά των υπαλλήλων; ποιοι έφτασαν τον ΦΠΑ στο 23; Ποιοι απέκτησαν τρελές περιουσίες από τις μίζες;ποιοι χρέωσαν το ελληνικό κράτος κατά τον ιούλιο 2010, όσα χρέωσε ο ΚΚΒ μέσα σε ένα χρόνο;
    Επιτέλους, αποβάλλετε τη μνήμη χρυσόψαρου..
    Επιτέλους

    • kostas avatar
      kostas @ BlueSky 05/09/2010 10:02:52

      συμφωνω , αν ειδες ποιο πανω εχω γραψει ΟΥΤΕ ΠΑΣΟΚ ΟΥΤΕ ΝΔ , ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. ολοι ιδιοι ειναι

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/09/2010 23:11:04

    Μετά τους τροϊκανούς που υποδεικνύουν (επιβάλλουν ή "αναδομούν") υπουργούς, τώρα έχουμε και τους... Άραβες, που επιβάλλουν υποψήφιους περιφερειάρχες! Όπως γράφει η ιστοσελίδα thebest.gr, ο ΓΑΠ προσανατολίζεται να υποδείξει ως υποψήφιο περιφερειάρχη Δυτικής Ελλάδας το νυν νομάρχη Αιτωλοακαρνανίας, την υποψηφιότητα του οποίου επιθυμούν οι Άραβες επενδυτές στο λιμάνι του Αστακού!

    Στο μεταξύ, τα ρέστα του παίζει το σύστημα των φιλομνημονιακών εξαπτέρυγων (Αλαφούζος - δρακουλίνα - δημοκρατικο"αριστεροί"). Θαυμάστε τον... σφοδρό (και εύγλωττο) ξαφνικό έρωτα του υπερνεοφιλελεύθερου Πάσχου Μανδραβέλη στην Καθημερινή σχετικά με την πρόταση του Κουβέλη για το Δήμο Αθηναίων. Τόση... κάψα, ούτε ο ίδιος ο Καμίνης έχει:

    "Ελάχιστοι μπορούν να διαφωνήσουν με την εκτίμηση ότι ο κ. Γιώργος Καμίνης είναι η καλύτερη επιλογή απ’ όσες προτάθηκαν μέχρι στιγμής για τον δήμο της Αθήνας. Είναι εγγράμματος, κοσμοπολίτης, έχει διοικητική εμπειρία, γνωρίζει εκ της θέσεώς του τα προβλήματα της πόλης, μπορεί να δώσει άλλη πνοή στη επαρχιακή αυτή πρωτεύουσα της Νότιας Ευρώπης. Και η Αθήνα ασφυκτιά. Χρειάζεται μια άλλη ανάσα για να ξεφύγει τουλάχιστον από το κλίμα της δυσθυμίας των πολιτών και της πρακτικής των πολιτικών οι οποίοι είναι έτοιμοι για όλα, εκτός από το να κάνουν τη δουλειά τους.

    Το 14%, όμως, που πήρε η κ. Μαρία Δαμανάκη στις δημοτικές εκλογές του 1998 ακόμη στοιχειώνει στο ΠΑΣΟΚ. Πολλοί επιχειρηματολογούν ότι οι εντυπώσεις μιας τηλεοπτικής βραδιάς -τότε που οι τηλεαστέρες της επιφανειακής πολιτικής θα βγάζουν τα βαρύγδουπα συμπεράσματα από τα αποτελέσματα των δημοτικών εκλογών- αξίζουν πολύ περισσότερο από τέσσερα χρόνια στον δήμο. Γι’ αυτό προκρίνουν άλλες υποψηφιότητες, οι οποίες θα είναι πιο «πολιτικές» με την έννοια που το πολιτικό έχει πάρει στις μέρες μας. Μιλούν για κάποιον που να είναι πιο αναγνωρίσιμος, να μπορεί να κάνει θερμές χειραψίες και να κολακεύει τις επιθυμίες των ψηφοφόρων.

    Το βασικό, όμως, πρόβλημα για την κυβέρνηση δεν θα είναι να κατεβάσει τον κ. Καμίνη και αυτός να μην καταφέρει να εκλεγεί. Μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι να κατεβάσει κάποιον άλλο ή άλλη και αυτός ή αυτή να εκλεγεί. Τότε πιθανότατα η κυβέρνηση δεν θα έχει να απολογείται μόνο για τις παρενέργειες που αναγκαστικά έχει το Πρόγραμμα Σταθεροποίησης, αλλά και για την πρωτεύουσα πόλη. Τα προβλήματα της Αθήνας είναι πλέον πολύ μεγάλα για να διορθωθούν από ανθρώπους που έχουν την κλασική (κι ελάχιστα) πολιτική σκέψη των επαγγελματιών του είδους. Οσοι ζουν στην Αθήνα βλέπουν την πόλη τους είκοσι χρόνια τώρα να μαραζώνει, να ασχημαίνει, να βρωμίζει. Φυσικά δεν φτάνει ένας δήμαρχος για να διορθωθούν τα κακώς κείμενα -χρειάζονται ευρύτερες πολιτικές επιλογές- αλλά μπορεί να ανακόψει τη φθίνουσα πορεία της.