#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2012 19:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επικράτησε η οργή



Όλος ο ελληνικός λαός είδε τα exit polls και έχει βγάλει τα πρώτα του συμπεράσματα. Φυσικά, οι διαψεύσεις των ποσοστών είναι μέσα στο παιχνίδι, άλλωστε, οι δημοσκόποι έχουν πέσει έξω αρκετές φορές. Επομένως, κανείς δεν ξέρει ποια θα είναι τα τελικά ποσοστά και ποιος θα πάρει τη δεύτερη και την τρίτη θέση αφού όλα δείχνουν ότι η ΝΔ είναι πρώτο κόμμα.

Σαφέστατα, ένα πρώτο συμπέρασμα είναι ότι ο ελληνικός λαός έστειλε διπλό μήνυμα στο δικομματισμό και επικρότησε το λαϊκισμό και τα λόγια εντυπωσιασμού του κ. Τσίπρα.

Ο κόσμος αγνόησε, όπως φαίνεται, τις προειδοποιήσεις για ακυβερνησία ή και για έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή.

Επικράτησε η οργή του κόσμου για την εγκληματική διακυβέρνηση της χώρας από το ΠΑΣΟΚ. Είναι επίσης το ηχηρό χαστούκι στον Ευ. Βενιζέλο και στην απίστευτη αλαζονεία με την οποία αντιμετώπισε τους δοκιμαζόμενους πολίτες. Το «συγγνώμη» που είπε φάνηκε ψεύτικο στον κόσμο γι' αυτό και του δίνει ένα ποσοστό που μάλλον θα είναι κάτω από 20% και θα είναι το δεύτερο χειρότερο ποσοστό στην ιστορία του μετά το περίπου 14% που πήρε στις πρώτες εκλογές της Μεταπολίτευσης.

Ο κόσμος τιμώρησε το έγκλημα του Μνημονίου, των σκληρών μέτρων, της απίστευτης αγριότητας με την οποία αντιμετωπίστηκαν οι Έλληνες πολίτες.

Τιμώρησε τους τεχνοκράτες – σωτήρες, τους λάτρεις των αριθμών που ευημερούν και των ανθρώπων που δυστυχούν. Είναι μια ξεκάθαρη αποδοκιμασία όλων όσοι πίστεψαν πως ο κόσμος είναι δεδομένος, είναι το «πελατάκι» των κομμάτων που το άγουν και το φέρουν κατά το δοκούν.

Προσοχή, τα αποτελέσματα δε δείχνουν ότι ο ελληνικός λαός ξαφνικά τρελάθηκε και θέλει να βγούμε από το ευρώ. Αυτό που θέλει είναι «όχι άλλα μνημόνια, όχι άλλα μνημόσυνα της ζωής του». Αυτό είναι το ξεκάθαρο μήνυμα. Αλλαγή πολιτικής απαιτεί ο κόσμος, κοινωνικότερο κράτος, υγεία, παιδεία, μισθούς και συντάξεις ικανοποιητικούς, όχι να ντρέπεται ο Έλληνας να ζήσει.

Όσο για τη Νέα Δημοκρατία, ασφαλώς φαίνεται να την παίρνει κι αυτή  η μπάλα της αποδοκιμασίας του πολιτικού συστήματος που κυβέρνησε όλα αυτά τα χρόνια. Τα χαμηλά, σχετικά, ποσοστά αν επιβεβαιωθούν, είναι αποτέλεσμα της οργής του κόσμου που θέλει αλλαγή εκ βάθρων, ζητά επανάσταση των πολιτικών και κοινωνικών δομών της χώρας. Αν κι εδώ που τα λέμε ο Σαμαράς μπορεί να κάνει πράξη αυτό το αίτημα, αρκεί να πάρει σβάρνα τα πάντα. Να τα αλλάξει όλα.

Άλλωστε, ο Σαμαράς έχει τον πρώτο λόγο, θα πάρει την πρώτη εντολή και θα προσπαθήσει να σχηματίσει κυβέρνηση προκειμένου η χώρα να μην οδηγηθεί στο χάος.

Το χάος που με γεωμετρική ακρίβεια οδηγούν οι υποσχέσεις του Αλέξη Τσίπρα. Ακόμη και τώρα που δείχνει να έχει πάρει ο ΣΥΡΙΖΑ μεγάλο ποσοστό, όταν ερωτώνται τα στελέχη του τι θα κάνουν όταν πάρουν την εντολή, περί άλλα τυρβάζουν.

Σε κάθε περίπτωση, η νύχτα θα είναι μακρά αλλά και οι επόμενες δέκα ημέρες θα είναι κολασμένες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/05/2012 20:01:17

    Μερικές πρώτες σκόρπιες σκέψεις, με βάση τα αποτελέσματα των exit polls.
    Πρώτον, το Πασόκ πέθανε, μάλλον για τα καλά. Αιωνία του η μνήμη.
    Τα ιμάτια του τα μοιράστηκε ο Σύριζα. Που καρπώθηκε τις ψήφους όλων εκείνων που ήθελαν να τιμωρήσουν το Πασόκ, αρνούμενοι όμως να επικροτήσουν την ΝΔ, που για πολλούς, δυστυχώς προκαλεί ακόμη αλλεργία.
    Δεύτερον, η στροφή της Ν.Δ. του Σαμαρά, υπήρξε μοιραία. Καλώς ή κακώς, ο λαός δεν συντάχθηκε μαζί της, θεωρώντας πως ο βρεγμένος την βροχή δεν την φοβάται, και επικροτώντας την λογική του «νυν αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων».
    Έτσι, αποδεικνύεται και πάλι πως, καλή η δημοκρατία, αρκεί …να μην έχουν όλοι την ίδια ψήφο.
    Ο μύθος του πάνσοφου λαού, αποδεικνύεται αυτό ακριβώς: μύθος.
    Ο λαός, δυστυχώς, ανέκαθεν είχε κοντή μνήμη.
    Και η εκλογική επιβράβευση του Σύριζα, και του Αλέξη Τσίπρα, αυτό ακριβώς μας δείχνει.
    Κάποιοι ξέχασαν τα «Δεκεμβριανά» του 2008, την Υπατία, τα γκέτο των λαθρομεταναστών, την εγκληματικότητα, και πριμοδότησαν τους υπερμάχους τους.
    Το ίδιο, από την ανάποδη, αποδεικνύει και η «θριαμβευτική» είσοδος της Χ. Αυγής στο κοινοβούλιο. Προφανώς σε κάποιους αρέσει η τάξη και η ασφάλεια, ακόμη και σε βαθμό «αυτοκατάργησης» της ελευθερίας τους.
    Ας ελπίσουμε, πως με την πρώτη επίδειξη ισχύος των χρυσαυγιτών, με το πρώτο βάδισμα της χήνας μέσα στο κοινοβούλιο, κάποιοι ίσως να συνέλθουν.
    Όσον αφορά στο ρεύμα Καμμένου, ήταν αναμενόμενο.
    Πήρε μαζί του όλους όσοι δεν συμφώνησαν με την αλλαγή στάσης της ΝΔ, και κάποιους του ΛΑΟΣ, που μάλλον εξέπνευσε οριστικά κι αυτός.
    Που πάμε τώρα;
    Θα υπάρξει ένα κυβερνητικό αλαλούμ. Θα δημιουργηθεί ένα σχετικό μπάχαλο. Και αργά ή γρήγορα, θα πάμε σε νέες εκλογές, όπου θα επικρατήσει η ψυχραιμία.
    Ο Καμμένος θα συνεχίζει τις γκάφες, και ο Σύριζα θα τρομάξει κόσμο και κοσμάκη.
    Οι πράκτορες του χάους θα μαζευτούν εκλογικά, και οι κώλοι θα σφίξουν.
    Αυτό που θα προκύψει θα είναι μια συσπείρωση της ΝΔ, διότι όπως και να το κάνουμε αποτελεί την μόνη λογική και βιώσιμη διέξοδο.
    Αναμένουμε τις εξελίξεις, με τα κεφάλια ψηλά.

    • pinokio avatar
      pinokio @ Strange Attractor 06/05/2012 20:26:45

      strange λεγαμε οτι η αλλαγη στασης του Νοεμβριου θα στοιχισει, απλα επιβεβαιωνομαστε.
      Πιστευα οτι θα επιανε το 25 % .
      Φαντασου ποσο εξω επεσα και εγω ο αντιδραστικος.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 06/05/2012 23:03:21

      Φίλε μου το άθροισμα της δεξιάς είναι: 47,1 %
      Οι πολλές στροφές έφεραν τον κατακερματισμό.
      Ο Τσιπρας πήρε το ...ΠΑΣΟΚ ως ο συνεχιστής της Αλλάγης του '81 ...δες την ομιλία του στην Πάτρα...

      πρέπει λοιπόν να δούμε και εμείς τι κάνουμε γιατί οι ...κωλοτούμπες του Νοεμβρίου στοίχισαν ....

      • anonymous avatar
        anonymous @ Ο Ιθαγενής 06/05/2012 23:48:12

        Μόνο οι κωλοτούμπες; Οι διαγραφές; Το κακό ξεκίνησε από τον Καραμανλή που έκανε τον Καρατζαφέρη πρώτη μούρη. Μετά ήρθε η διαγραφή της Ντόρας η οποία έφερε πανελλαδικά το ποσοστό που έφερε αλλά στην Κρήτη έχει 15%+ και στη Ροδόπη-Κομοτηνή 30% λόγω προξενείου. Και στο τέλος η διαγραφή του 1/3 της κοινοβουλευτικής ομάδας και η απαίτηση δηλώσεων μετανοίας για την επιστροφή μερικών. Εξευτελισμός ακόμη και για τη βάση που σε ένα βαθμό είναι αντιμνημονιακή. Άστην να εκφραστεί μέσα από τις δομές του κόμματος και πες ότι το 1/3 της βάσης μου έχει αυτή την άποψη.

        Μετά φταίει και η πολιτική. Δυστυχώς η ΝΔ κακομεταχειρίστηκε τον κόσμο της και ο κόσμος δεν το ξεχνά αυτό.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ anonymous 07/05/2012 03:04:12

          Νομίζω είσαι 100% μέσα, χωρίς να σε αδικώ.

  2. dirty harry avatar
    dirty harry 06/05/2012 20:12:23

    Φιλτατε, ακομη δεν εχετε καταλαβει τιποτα και αν και ο αρχηγος σας κανει τετοιες αναλυσεις, τοτε σας κλαιω.
    Για το 1,500,000 ανεργους ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΗΛΗΜΑΤΑ.
    Για τους καταρρακωμενους υπαλληλους που διωκονται απο τους εργοδοτες και το ΔΝΤ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΗΛΗΜΑΤΑ.
    ΜΟΝΟ ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ.
    Για τους περισσοτερους απο εμας, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΝΕΝΑ.
    Και φυσικα το καλυτερο μελλον δεν θα μου το φερει ο Παυλοπουλος, ο Σπηλιωτοπουλος και ο Αβραμοπουλος.......

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ dirty harry 06/05/2012 20:14:55

      Και θα στο φέρει ποιος ακριβώς;
      Οι λαθρολάγνοι;
      Οι δραχμολάγνοι;
      Οι χιτλερικοί;
      Ο Πάνος και το αστροπελέκι του η Κατερίνα;
      Ποιος ακριβώς;

      • dirty harry avatar
        dirty harry @ Strange Attractor 06/05/2012 20:29:31

        Καλοι οι χαρακτηρισμοι, αλλα δεν φτανουν. Μαλλον αμηχανια δειχνουν.
        Αυτοι που μας κυβερνησαν 40 χρονια απετυχαν ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ ( και φταινε και οι πολιτες ) !!!! Ας ελπισουμε οτι θα ερθουν οι αλλαγες που χρειαζομαστε συντομα.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Strange Attractor 06/05/2012 20:52:45

        Αυτο παει και ανάποδα φίλε μου...

        Θα το φέρει ο Πάκης, ο Κούλης, ο Αβραμό, ....

        Παιδιά, ξυπνάτε, ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ!

        ΤΩΡΑ!

        Ήμουν υπέρμαχος του Σαμαρά, μέχρι που του δόθηκε η ευκαιρία να τελειώνει με τον ανεκγιήγητο ΓΑΠ και τη συμμορία του και αντ'αυτού του έτεινε χείρα βοηθείας...

        ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

        (Και το γεγονός ότι θα με κόψετε ακόμα και τώρα, δείχνει ότι δεν θέλετε να ξυπνήσετε...)

        • AM Παπαιωάννου avatar
          AM Παπαιωάννου @ (A)θανάσης 06/05/2012 23:11:23

          100000000000000 +

    • rdimitri avatar
      rdimitri @ dirty harry 06/05/2012 20:30:48

      10000+++++

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/05/2012 20:13:13

    Η καρδάρα με το γάλα κλωτσήθηκε την αποφράδα 10η Νοεμβρίου 2011. Αρέσει ή όχι, αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Ας όψονται οι πέντε που συνωμοτούσαν στο γραφείο της Βασούλας, καθώς και οι κορδακιζόμενοι φυτευτές κιγκλιδωμάτων που βιάζονταν να ξαναφορέσουν υπουργικό μπλέιζερ.

    • pinokio avatar
      pinokio @ Αυριανιστής 06/05/2012 20:32:21

      !!

    • SZAE avatar
      SZAE @ Αυριανιστής 06/05/2012 22:26:40

      και payban με timberland!

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 06/05/2012 20:14:47

    "Ο μύθος του πάνσοφου λαού, αποδεικνύεται αυτό ακριβώς: μύθος"

    Τα είχε γράψει ο Πλάτων πρίν 2.500 χρόνια. Αλλα τον βγάλαμε κι'αυτόν...φασίστα!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΣΤΕΛΙΟΣ 06/05/2012 20:17:38

      Χρόνια το λέω.
      Αυτά έχει η δημοκρατία.
      Ο Βαγγελάρας ο "τανάλιας" έχει την ίδια ψήφο με τον .... Νανόπουλο.
      Αυτοί που κάνουν χρυσό τον δίσκο της Τάμτας και της Καλομοίρας, αυτοί που σφάζονται μεταξύ τους στα γήπεδα για ένα οφσάιντ, αυτοί οι ίδιοι ψηφίζουν και για το μέλλον μας.
      Νάτα λοιπόν τα αποτελέσματα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Strange Attractor 06/05/2012 20:27:10

        Και τι να κάνουμε δηλαδή; Να θεσπίσουμε, μήπως, συντελεστή στάθμισης;

        Η δημοκρατία έτσι είναι, και σ' όποιον αρέσει. Όσοι ορέγονται άλλες μεθόδους, μπορούν να διαλέξουν μεταξύ Χιλής του Πινοσέτ και Β. Κορέας του Κιμ Ιλ Σουνγκ.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Αυριανιστής 06/05/2012 20:35:23

          Ένα ψυχολογικό τεστ νοημοσύνης, και κάποιων βασικών γνώσεων λίγο πριν από το παραβάν, θα βοηθούσε!

          • βορειος avatar
            βορειος @ Strange Attractor 06/05/2012 22:32:20

            μηπως να ..ριχναμε και ενα βλεμμα στην οικονομικη κατασταση του Νανοπουλου και του Βαγγελα, λεω τωρα εγω ο αφελης.

          • Κώστας Τ avatar
            Κώστας Τ @ Strange Attractor 06/05/2012 22:57:05

            + 1.οοο.οοο αλλά θα μας πούνε ρατσιστές!!!

          • αποκατάσταση avatar
            αποκατάσταση @ Strange Attractor 07/05/2012 03:11:24

            ξέρεις όμως οι έξυπνοι δεν νοιάζονται υποχρεωτικά ιδιαίτερα για τους άλλους.
            Με κάτι τέτοιες λογικές κινδυνεύεις να απομονώσεις ανθρώπους ευάλωτους, αδύναμους από το να συμπεριληφθούν στην πολιτική της πρόνοιας. Τις θεωρώ καθαρά ελιτίστικες απόψεις.

        • Qnihilism avatar
          Qnihilism @ Αυριανιστής 06/05/2012 20:47:18

          Αυριανιστή μπορεί να έχουμε πλακωθεί άπειρες φορές εδώ μέσα, να έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις, αλλά συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιό σου.

          • m.s avatar
            m.s @ Qnihilism 06/05/2012 22:20:13

            αυτοί που πήραν τηλέφωνο στο ΚΕΕΛΠΝΟ και ρωτούσαν αν είναι επικίνδυνο να κάνεις σεξ χωρίς προφύλαξη με μια δύστυχη, διαλυμένη από τα ναρκωτικά κοπέλα λέτε να ανησυχούν αν ψήφισαν ...κάπως σήμερα.
            Αλήθεια αυτοί με τις μαϊμού συντάξεις ψήφισαν οργισμένοι; ποιον τιμώρησαν σήμερα;

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Αυριανιστής 06/05/2012 22:35:25

          Σκεφθήτε ,πως οι ηλίθιοι που ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΕΞΤΡΑ για να κάνουν σεξ χωρίς προφύλαξη με μαύρες πόρνες στην Ομόνοια (το ΑΙDS χρεώνεται έξτρα!), ψήφισαν και αυτοί σήμερα για το μέλλον των παιδιών μας...

          Φυσικά είναι θεωρητική η συζήτηση ,ναι , μιά λύση θα ήταν ένα τεστ όπως λέει ο Strange, κάτι σαν ΑΣΕΠ για το εκλογικό σώμα.

          Βέβαια δε θα το επέτρεπε ποτέ η διεθνής διαπλοκή πού έχει επιλέξει να κυβερνάει μέσω της "Δημοκρατίας". Δεν είναι τυχαίο , πώς οι Αμερικάνοι και όχι μόνο, που παλιά επέβαλαν στρατιωτικές δικτατορίες στις χώρες του 30υ κόσμου ,σήμερα επιβάλουν "κοινοβουλευτική δημοκρατία"...

      • juliet avatar
        juliet @ Strange Attractor 06/05/2012 20:27:48

        Αγαπητέ ,αν και είπα δεν θα σχολιάσω απόψε θα ήθελα να σου δώσω έναν άλλο ορισμό της Δημοκρατίας .
        ''Δημοκρατία σημαίνει κυβέρνηση από τους αμόρφωτους ,ενω αριστοκρατία σημαίνει κυβέρνηση από τους κακά μορφωμένους''.
        Αυτά .....αν πήγαινες στο Ζάππειο θα ήξερες τ'αποτελέσματα .

      • parsifal avatar
        parsifal @ Strange Attractor 06/05/2012 21:06:02

        Εγραψες Strange ! Ποτέ μήν εμπιστευθείτε τον οχλο... Ανίκανος για σκέψη, ικανός για ενστικτώδη δράση λέγει ο Γ. Λεμπόν

        • SZAE avatar
          SZAE @ parsifal 06/05/2012 22:28:32

          ..αρα να του στερησουμε και την ψηφο;;;;

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Strange Attractor 06/05/2012 22:45:27

        ...O ...Βαγγελάρας ο τανάλιας αγαπητέ, ή μάλλον χιλιάδες ..Βαγγελάρες άθροιζαν τόσα χρόνια την αμάθεια, την αφέλεια και την άγνοιά τους, δημιουργώντας ΄΄πλειοψηφικά ρεύματα΄΄, που εξουσιοδοτούσαν άχρηστους και κατσαπλιάδες να μάς κυβερνήσουν...Έτσι μεγαλουργήσαμε και φτάσαμε στο χείλος της αβύσσου. Αλλά ας μην απατάσθε...Από τον Βαγγελάρα περιμένατε να σάς δώσει ξανά εντολή και εξουσιοδότηση. Δεν θα αναβαθμιζόταν ξαφνικά σε Αϊνστάιν αν τελικά σάς προτιμούσε.... Πάλι Βαγγελάρας θα έμενε. Αμαθής, αφελής, θύμα και πρόβατο προς σφαγήν. Απλά τώρα το πρόβατο αποφάσισε να αμφισβητήσει τον εξασφαλισμένο σφαγιασμό του με την...μάχαιρα του χασάπη. ΄<ισως προτιμήσει να καλπάσει τελικά ελεύθερο στο λιβάδι, και ή να ζήσει ή να πεθάνει όταν ...ξεραθεί στους αγρούς το χορτάρι.... Καλή σας νύχτα.

  5. Miltiades avatar
    Miltiades 06/05/2012 20:17:46

    Παρακολουθώντας σας απο καιρό,έχω να πω το εξής.Εισπρατετε τα επιτιμια των πελατών σας.Συγκεντρωμένα οι δημόσιοι υπάλληλοι ψήφισαν αυτό που κατα τεκμήριο τους εξασφαλίζει τα κεκτημένα.Τώρα στα γουναραδικα να δω ποιανού το τομάρι θα κρεμαστει πρώτο.Καλή τύχη.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Miltiades 06/05/2012 22:41:26

      Το πιό σωστό που έχει υποθεί απόψε. Πότε θα καταλάβουμε πως το μέλλον και η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ της Ελλάδας εξαρτάται απο το αν θα βεί κάποιος πολιτικός το θάρρος να σταθεί στο πλευρό των εργαζόμενων (και ανέργων) Ελλήνων , και
      να τσακίσει τη φεουδαρχία των 900.000 Δημοσίων Υπαλλήλων που μας πίνουν το αίμα?

      Εκεί ήταν που άρχισε στραβά ο Σαμαράς! Το ευχαριστώ των Δ.Υ , που τους έταξε "όχι απολύσεις" ,ήταν να ψηφίσουν μαζικά Τσίπρα / Καμμένο!

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 03:19:29

        Με 7% διασπασμένο φιλελεύθερο χώρο και με ΝΔ που έχει απομακρυνθεί πολύ από τέτοιες απόψεις δεν περίμενα κάτι καλύτερο.

      • σταυρος avatar
        σταυρος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 05:49:29

        κριμα που δεν προλαβε ο σαμαρας να σε βαλει υποψηφιο σε καποια περιφερεια....αφου βρηκες την λυση για το προβλημα της ελλαδας(οι 900.000 δημ.υπαλληλοι),θα ησουν ετοιμος για μεγαλα πραγματα στην νδ....θα μπορουσες να λυσεις και το προβλημα με το 1 εκατ.ελευθερους επαγγελματιες που δηλωνουν 10 χιλιαρικα τον χρονο,αλλα αυτοι δεν σου πινουν το αιμα,να παταξεις το λαθρεμποριο,την φοροδιαφυγη,την εισφοροδιαφυγη και αλλα πραγματα που δεν πινουν αιμα και τελικα ειναι τοσο ασημαντα μπροστα στους 900.000 δημ υπαλληλους-που πραγματικα ειναι γυρω στους 600.000 ισως και πιο κατω πια-που καταστρεφουν την χωρα μας....μηπως περιμενες να παρει και 35% η νδ χθες;;και τι οχι απολυσεις εταξε ο σαμαρας;15.οοο αμεσες απολυσεις μεχρι τελους του 2012 και 150.000 σε βαθος τριετιας εχουν δεσμευθει και αφησαν τον πανυβλακα τον ρεππα να το ρυθμισει.......

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Miltiades 07/05/2012 03:20:05

      Πολύ σωστά αγαπητέ.

  6. Αρης avatar
    Αρης 06/05/2012 20:20:51

    μα καλα ποσο κολλημενοι ειστε και ψηφιζετε ακομη ΝΔ - ΠΑΣΟΚ. Τωρα που θα συνεργαστουν θα το καταλαβετε. Αν δεν εχεις ΠΑΙΔΕΙΑ σαν λαος, τι αλλο να περιμενεις? ελεος....

  7. Jim Bim avatar
    Jim Bim 06/05/2012 20:21:25

    Η ΝΔ θα είναι κοντά στο 30% !!! Η αποχή θα παίξει ρόλο πρωταγωνιστικό, τα ποσοστά θα διαφοροποιηθούν προς τα επάνω και για τα μικρά κόμματα …

    • pinokio avatar
      pinokio @ Jim Bim 06/05/2012 20:31:10

      Σου συνιστω να πινεις jack daniels. πειραζει λιγοτερο :) :) .

      • Jim Bim avatar
        Jim Bim @ pinokio 06/05/2012 21:30:11

        ΧΙΚ ... καλύτερο το JIM BIM

  8. xzetta avatar
    xzetta 06/05/2012 20:23:10

    πάλι κανείς δεν πήρε το μύνημα. ρε αν δεν πάνε στη φυλακή οι μισοί και στον αγύριστο οι άλλοι μισοί που διατέλεσαν βουλευτές στην τελευταία 30ετια θα δείτε πολύ χειρότερα. εγώ πάλι τον παυλόπουλο βλέπω να μιλάει. ως πότε?

    • Γ.Μ avatar
      Γ.Μ @ xzetta 06/05/2012 21:24:46

      Τα ειπες ολα με δυο κουβεντες.

  9. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 06/05/2012 20:27:42

    Η Ν.Δ πριν το ρολόι δείξει 20:00 άρχισε τις αναδιπλώσεις(εκλογές εαν δεν υπάρξει αυτοδυναμία). Περιμένω μέχρι τις 23:00 και την δήλωση ότι θα εξεταστεί το ενδεχόμενο συνεργασίας με το ΠΑΣΟΚ και τους λοιπούς. Με τέτοιες ενέργειες να γιατί πάει ο Σύριζα για πρώτο κόμμα στην Αττική. Και ΝΑΙ επικράτησε η ΟΡΓΗ!

  10. Αριστερός Ψάλτης avatar
    Αριστερός Ψάλτης 06/05/2012 20:31:25

    Ασφαλώς και θα υπάρξουν μετά Χριστόν προφήτες. Ασφαλώς και πολλοί από εμάς θα πουν ότι ήταν εγκληματική η επιλογή της ΝΔ να πάει σε κυβέρνηση Παπαδήμου.
    Οταν, όμως, όλο το πολιτικό-εκδοτικό σύστημα και οι ξένοι δανειστές μας, από τις Βρυξέλλες μέχρι την Ουάσιγκτον πίεζαν το Σαμαρά ότι αν δε συναινέσει στην συγκυβέρνηση κι αν δεν ψηφίσει το δεύτερο Μνημονιο, την άλλη μέρα η χώρα διαλύεται, τότε ποια ήταν η επιλογή. Είμαστε σε θέση να ξέρουμε ότι οι πιέσεις ή μάλλον οι εκβιασμοί ήταν τόσο μεγάλοι, τόσο δραματικοί που κανείς δε θα μπορούσε να κάνει ότι ήθελε. Αυτά θα τα γράψει η ιστορία...

    • pinokio avatar
      pinokio @ Αριστερός Ψάλτης 06/05/2012 20:35:50

      Οταν το ψηλο παιδι απο τη μινεσοτα ειπε οτι θα κανει δημοψηφισμα για το ευρω η δραχμη κανεις δεν ζητησε απο το Σαμαρα να τοποθετηθει.
      Μονος του εσπευσε να πει οτι ειναι αντιθετος και οτι αυτα ειναι ανευθυνοτητες.
      Ας εκανε ρελανς στη μπλοφα του πανηλιθιου, αν ηταν "παιχτης".

      • pinokio avatar
        pinokio @ pinokio 06/05/2012 20:38:34

        Και για να μην ξεχνιομαστε ο Σαρκοζυ και η Μερκελ αναγκασαν να παραιτηθει το ηλιθιο παιντι μετα την παραπανω μπλοφα.

  11. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 06/05/2012 20:32:25

    Ξεχνάτε μήπως ότι ο ΣΥΡΙΖΑ αποτελεί μετεμψύχωση του λαϊκιστικού ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα Παπανδρέου, η δε ΔΗΜΑΡ συνέχεια του “εκσυγχρονιστικού”, του Κώστα Σημίτη. Αλίμονο για την κοινωνία μας, διότι η επανάληψη της Ιστορίας, μόνον ως φαρσοκωμωδία εξελίσσεται….

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ http://chomatery.blogspot.com 06/05/2012 20:50:55

      "...Λιγότερο με ξενίζει το διψήφιο ποσοστό που προβλέπεται για τον κ Τσίπρα. Ενα μεγάλο μέρος που για την ώρα αποχώρησε από το ΠΑΣΟΚ αναζητάει το ΠΑΣΟΚ που αγάπησε. Το ΠΑΣΟΚ του “Τσοβόλα , δωσ΄ τα όλα!” και του “Λεφτά υπάρχουν!” Ο κ Τσίπρας είναι ό,τι πιο κοντινό. Και συγχρόνως ό,τι πιο αλαζονικό και υποκριτικό κυκλοφορεί στην πολιτική πιάτσα. Αξιος λοιπόν ο μισθός του. ..." Από το σημερινό "Εκτίμηση για μια ηλιόλουστη εκλογική Κυριακή" στο firiki2010

  12. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 06/05/2012 20:43:14

    Ψυχραιμία φίλτατοι, το παιχνίδι τώρα αρχίζει. η μεταπολίτευση μας έγινε μακαρίτισσα, το ΠΑΣΟΚ μάλλον μας άφησε χρόνους. Οσοι νομίζουν ότι κατι τύποι σαν τον Καμμένο θα κυβερνήσουν πλανώνται πλάνην οικτράν. Γερά νεύρα .

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 06/05/2012 20:46:46

    Όσοι ψήφισαν Μιχαλολιάκο και τον είδαν τώρα να κάνει δηλώσεις ελπίζω να είδαν που έδωσαν την ψήφο τους. Ελπίζω να μην τον ξαναδούμε σε μπυραρία με μουστάκι

    • parsifal avatar
      parsifal @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/05/2012 21:09:44

      Αγαπητέ τον δρόμο του τον ανοιξαν οι διαπραγματευτές της Υπατίας και οι "αμυντικοί" υπουργοί Δημοσίας Τάξεως...
      Οπως στρώσαμε θα κοινηθούμε, απαντες, εκατέρωθεν του "δικομματισμού".

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/05/2012 21:11:02

      Φίλτατε Γιάννη Φαίλτωρ,

      σε πληροφορώ οτι όλοι αυτοί που προκειμένου να επισκεφτούνε το ΑΤΜ της γειτονιάς τους μετά τις 19:00 πρέπει να επιστρατεύσουνε τουλάχιστον τέσσερα συγγενικά πρόσωπα "μάχιμης ηλικίας" για συνοδεία, βλέπουνε το Μιχαλολιάκο και πανηγυρίζουνε...
      Άλλωστε εαν αλλάξουνε κανάλι θα δούνε στο ένα τον Παυλόπουλο και στο άλλο τον Σπηλιωτόπουλο...

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/05/2012 21:26:47

      Δε διαφωνώ για τις αιτίες της πριμοδότησης του κόμματος αυτού. Είναι οι ίδιες που γιγάντωσαν τα Sturmabteilung μετά την πτώση της δημοκρατίας της Βαϊμάρης. Αυτό δεν μπορεί όμως να με αποτρέπει να θεωρώ ότι η είσοδος της ΧΑ στη βουλή είναι ένα εξαιρετικά επικίνδυνο γεγονός.

  14. pinokio avatar
    pinokio 06/05/2012 20:50:14

    Εδω που φτασαμε μια ειναι η λυση.
    Προγραμματικες προτασεις που να μην μπορει να αρνηθει ο ΣΥΡΙΖΑ και ο Καμμενος πχ εξεταστικη πως φτασαμε ως εδω και τιμωρια των υπευθυνων, μετρα κατα της λαθρομεταναστευσης, ποθεν εσχες για ολους απο 1974 και μετα, μετρα για την "απελευθερωση" του κεντρου της Αθηνας, "εμπολεμη" κατασταση στα συνορα με τουρκια ( οτι κινειται αλτ και πυρ) και αλλα τετοια παρομοια ωστε αν δεν τα δεχθουν να τους καταγγειλει και να παει ξανα σε εκλογες.
    ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΔΗΜΑ.
    Αλλιως "αλλα νταλα της Παρασκευης το γαλα".

    • pinokio avatar
      pinokio @ pinokio 06/05/2012 20:56:40

      Να υποθεσω οτι η επιθεση στην αριστερα εγινε για να της ανεβασει τα ποσοστα (και να τους εχει συνομιλητες συγκυβερνητες)?
      Αν δεν εγινε γιαυτο τον λογο για αρχαριος παιχτης του ποκερ μου φερνει ο Αντωνης.

  15. GreekInLux avatar
    GreekInLux 06/05/2012 20:58:03

    αυτοακυρώνεστε μέσα σε λίγα λεπτά της ώρας. Τι μια ότι δεν υπάρχει ελπίδα την άλλη ελπίζετε ότι θα έρθουν οι αλλαγές που χρειαζόμαστε. Όταν από αύριο θα πλακώνουν τους λάθρο οι χρυσαυγίτες στους δρόμους και θα τρέχουν οι προοδευτικοί αντιμνημονιακοί τσιπράκηδες να τους υπερασπιστούν φροντίστε να μην είστε κοντά μην σας πάρει καμιά αδέσποτη. Όταν θα απειλούν οι Βρυξέλλιώτες ότι λεφτά πάπαλα, να στέλνετε τον Παπαδημούλη να τους κουνά το δάχτυλο. Όταν θα διδάσκουν στα σχολεία ότι η καταστροφή της Σμύρνης ήταν μάζωξη στην παραλία να παραπονεθείτε ότι τα παιδιά δεν διδάσκονται ιστορία. Κι όταν δεν θα "υπάρχει σάλιο" για να πληρωθούν οι 1,5 εκατομμύριο στους οποίους θα ξαναβρεί δουλειά ο πρόεδρος Αλέξης, να πάτε κατά Κουμουνδούρου μεριά μπας και ευλογήσει εμπνευσμένος από το συνοθύλευμα των ιδεών του το κρέας και το ψωμί και ταΐσει τις πεινασμένες μάζες.

    • pinokio avatar
      pinokio @ GreekInLux 06/05/2012 21:06:15

      Ο Αλογοσκουφης εννοειται.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ GreekInLux 07/05/2012 03:06:24

      άααχ... πικρές αλήθειες. Για να δούμε.

  16. roadrunner avatar
    roadrunner 06/05/2012 21:05:04

    Ψυχραιμία... Το μόνο σίγουρο είναι ότι διαλύθηκε "προς το παρόν" το ΠΑΣΟΚ και ο Βενιζέλος.
    Το άλλο σίγουρο, ο Τσίπρας και οι Ανεξέλεγκτοι νίκησαν λαϊκίζοντας και ίσως δούμε να κάνουν πραγματικότητα την απειλή τους να συγκυβερνήσουν με ΑΝΕΛ, ΔΗΜΑΡ κτλ.
    Για φαντάσου να μας κυβερνήσει ο Τσίπρας !!!! Τελικά, οι συμπολίτες μας δεν διαθέτουν φαντασία για να συλλάβουν το νόημα μιας τέτοιας ενδυνάμωσης της αριστεράς, προτού το κάνουν το λάθος στην κάλπη. Γι’ αυτό, θα ‘θελα να υπήρχε ένας προεκλογικός θάλαμος κυβερνητικής προσομοίωσης για το κάθε κόμμα. Να μπορεί να μπει μέσα και ο λαός και να νιώσει πως θα ασκούσε εξουσία ο κάθε Τσίπρας και πόσο σύντομα θα διέλυε τη χώρα. Πριν φτάσει στην κάλπη και τελεστεί το έγκλημα. Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει και έτσι νικάει ο εύπεπτος λαϊκισμός.
    Πάντως, δεν πρέπει να βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα για το τελικό αποτέλεσμα. Συνεχίζω να πιστεύω ότι το 20% είναι πολύ λίγο για να είναι αληθινό. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΝΙΚΗΣ ΤΩΝ προεκλογικών ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΩΝ ΜΑΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ. Αν κρίνω από αυτό τον ενθουσιασμό και τη συμμετοχή, θα είμαστε πολύ πάνω από το 20% προς το 25% . Ας περιμένουμε….

  17. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 06/05/2012 21:07:31

    Η Νέα Δημοκρατία έχασε τους ποιοτικούς, σκεπτόμενους, μορφωμένους δεξιούς ψηφοφόρους. Καλώς ή κακώς οι Έλληνες Δεξιοί ήμαστε και είμαστε η αφρόκρεμα του εκλογικού σώματος. Η νηφάλια ευθύνη, η ώριμη σύνθεση, η ανεξάρτητη κρίση και η μη κατευθυνόμενη/χειραγωγούμενη σκέψη μας διαφοροποιεί από τους περισσότερους συμπολίτες μας που τοποθετούνται ιδεολογικά σε διαφορετικά τμήματα του πολιτικού φάσματος. Ο Καμμένος με εξέπληξε. Παρά την έντονη φημολογία και τις δημοσκοπικές τάσεις των προηγούμενων ημερών δεν περίμενα να αλιεύσει πάνω απο 6-7%. Ο ΣΥΡΙΖΑ από την άλλη με ένα πανέξυπνο νεαρό αρχηγό που ωριμάζει πολιτικά με ρυθμό γεωμετρικής προόδου κέρδισε την δεξιά ψήφο με στροφή στα Εθνικά και στήριξη στο ευρώ και την Ευρωπαϊκή προοπτική της Χώρας. Δείτε τους πως τρέμουν. Σήμερα αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στους Έλληνες.

  18. GreekInLux avatar
    GreekInLux 06/05/2012 21:11:24

    Σχολιάζω κάποιους μήνες και παρακολουθώ το antinews χρόνια. Ελπίζω από εδώ και στο εξής να μου αναγνωρίζετε το δικαίωμα.

  19. marios avatar
    marios 06/05/2012 21:13:10

    +1000

  20. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 06/05/2012 21:24:24

    ΟΡΓΗ ΛΑΟΥ - ΦΩΝΗ ΘΕΟΥ.

  21. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ 06/05/2012 21:25:13

    ο σαμαρας εκανε ενα ιστορικο λαθος το νοεμβριο του 2011.ακολουθησε και επιβραβευσε την πολιτικη του παπανδρεου και συρθηκε στο βουρκο του μνημονιου.,απογοητευοντας πληθος αγνων νεοδημοκρατων,οι οι οποιοι τον τιμωρησαν.

    • H pena tis orghs avatar
      H pena tis orghs @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ 06/05/2012 21:46:44

      Τα είπες όλα! Τα υπόλοιπα είναι απλά σάλτσες και φρου φρου κι αρώματα!

    • poll avatar
      poll @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ 06/05/2012 21:59:43

      +10000000000000000000000000000000

    • SZAE avatar
      SZAE @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ 06/05/2012 22:35:43

      ...αφου ηδαν και τα δήγματα γραφής του κ. καγκελοπουλου στο ΥΠΕΘΑ εριξαν μαύρο και στην ΝΔ. Πλεον χωρίς τυψεις.

      • SZAE avatar
        SZAE @ SZAE 06/05/2012 22:36:05

        ειδαν!!

  22. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 06/05/2012 21:37:30

    Οι μεθυσμένοι Τσιπρέοι κλπ συγγενείς, τώρα θα λύσουν τα προβλήματα του κόσμου.
    Θα μας βγάλουν από το μνημόνιο ενώ θα μείνουμε εντός του ευρώ.
    Θέλατε Ψαριανό υπουργό, τώρα θα τον φάτε στην μάπα.
    Θέλατε Καμμένο αντιπρόεδρο, ορίστε και τα δέοντα στην μαμά σας.
    Από αύριο, θα καταλάβετε πραγματικά ποιόν πραγματικά τιμωρήσατε, τον εαυτό σας.
    Όσοι έχετε μαγαζιά, από αύριο θα αρχίσει να ρέει το χρήμα, λυπάμαι πραγματικά όσους έχουν να θρέψουν παιδιά.
    Θλίβομαι όσο σκέφτομαι τι έχει να γίνει από αύριο στην αγορά.

    • AM Παπαιωάννου avatar
      AM Παπαιωάννου @ dikefalosaitos 06/05/2012 23:50:17

      ενω ως τωρα τρωγαμε με χρυσα κουταλια....

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ AM Παπαιωάννου 07/05/2012 03:22:40

        ελπίζω να μας μείνουν τα κουτάλια τουλάχιστον όμως.

  23. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 06/05/2012 21:40:47

    Ο ΑΣ αν είναι έξυπνος θα σχηματίσει κυβέρνηση με ΣΥΡΙΖΑ και ΔΗΜΑΡ

  24. Mara avatar
    Mara 06/05/2012 22:03:33

    Λοιπόν... έφθασε η ώρα της αλήθειας....
    Προτείνω στον Αντώνη Σαμαρά, να στηρίξει την συνεργασία Τσίπρα-Καμμένου για να κάνουν οι κύριοι αυτοί, όλα αυτά που έταζαν.... στον κόσμο προεκλογικά.
    Να πάνε στην Ευρώπη σαν μάγκες.... που είναι, να μας βγάλουν από τα μνημόνια, να διαγράψουνε το χρέος, να φέρουνε τα λεφτά από την Ρωσία και να μηδενίσουν την ανεργία.
    Οπότε παιδιά μην σκάτε.... ιδού η ρόδος... ιδού και το πήδημα....
    Άντε Ανεξάρτητοι... Συριζαίοι.... για να σας δούμε.....

    • fritz avatar
      fritz @ Mara 06/05/2012 22:28:34

      Mara, συμφωνω και επαυξανω!
      Μονο που φοβαμαι οτι μετα τα σημερινα αποτελεσματα, τα χειροτερα για τη χωρα και τους πολιτες της έπονται...

  25. Aris. A avatar
    Aris. A 06/05/2012 22:03:59

    Είναι ψήφος ωριμότητας και όχι οργής.

    Είναι ψήφος χειραφέτησης από την παντοκρατορία δύο κομμάτων που πιστεύουν ότι έχουν τους ψηφοφόρους στο τσεπάκι.

    Οποιος γύριζε καταλάβαινε εκτός από τους παρατρεχάμενους.

    Ο Σαμαράς και η ΝΔ έκανε τραγικά λάθη.

    Υποσχέθηκε ανανέωση και άνοιγμα του κόμματος σε νέες δυνάμεις της κοινωνίας και είδαμε τα ίδια στεγανά στην στελέχωση του κόμματος.

    Πήγε να δώσει την μάχη σε Α και Β Αθήνας με νέα πρόσωπα τον Ψυχάρη και τον Ανδρεουλάκο.

    Στις Δυτικές συνοικίες ποιος να δώσει την μάχη για τις λαικές γειτονιές ο Σπηλιοτώπουλος ο Χατζηδάκης ο Βαρβιτσιώτης ούτε εμφανίστηκαν στις γειτονιές.

    Στην κυβέρνηση Παπαδήμου δόθηκε η ευκαιρία στον Σαμαρά να σπρώξει νέα πρόσωπα και αυτός έβαλε τον παρελασάκια τον Αβραμόπουλο.

    Υποσχέθηκε διαφάνεια και συναίνεσε στο προεκλογικό θάψιμο του τεράστιου σκανδάλου της Siemens

    Ο κόσμος εχει πάρει φωτιά από το βάρος των οικονομικών προβλημάτων και η ΝΔ χάλασε μια εβδομάδα ασχολούμενη με τον συμπιλίδη.

    Η ΝΔ δεν έχει καμία τύχη όσο παραμένει κόμμα πέντε οικογενειών γλίτωσε τον διασυρμό απλά επειδή ο Καμμένος δεν εμπνέει καμία σοβαρότητα σε πολλούς που την ψηφίσαμε με κατεβασμένο κεφάλι και στα κρυφά.

    • pinokio avatar
      pinokio @ Aris. A 06/05/2012 22:19:24

      !!!!!
      Πες τα.

    • pinokio avatar
      pinokio @ Aris. A 06/05/2012 22:26:56

      Να προσθεσω:
      Εκανε κανενα σχολιο για τις αυξησεις των προιοντων-υπηρεσιων ενω υπηρχαν μεγαλες μειωσεις μισθων?
      Ειπε κατι για τους δανειοληπτες που ειχαν ενα μισθο συγκεκριμενο οταν επαιρναν τα δανεια και τωρα η ειναι ανεργοι η παιρνουν ψιχουλα για μισθο?
      Υπαρχει λυση εντος ευρω και μνημονιου?
      (Υπαρχει μονο αν μας λυπηθουν οι Ευρωπαιοι για να μην κοροιδευομαστε, μας χαρισουν τα δανεικα και βεβαια εξακολουθουν να μας δανειζουν).

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Aris. A 06/05/2012 22:58:30

      !!!!

  26. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 06/05/2012 22:21:24

    Οι Ελληνες το αποφασισαν δωσαν στον κριο τα κλειδια και αυτοκτονησαν

  27. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 06/05/2012 22:21:47

    Τώρα θα δούμε ποιοί αγαπούν την χώρα και τον κόσμο της και ποιοί είναι ανευθυνο-υπεύθυνοι βολεμένοι παρτάκιδες.

  28. Ολύνθιος avatar
    Ολύνθιος 06/05/2012 22:38:40

    Λυπάμαι που χαλάω τη ροή της σκέψης σας, αλλά όπως φαίνεται τώρα, δεν θα υπάρξει καμιά κυβέρνηση. Πιστεύετε πως αντέχει η χώρα νέες εκλογές στις 17 Ιουνίου;

  29. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 06/05/2012 22:53:57

    Όσοι είχατε φαγωθεί να γίνουν πρόωρες εκλογές, λουστείτε τώρα τον Αλέξη τον υπέρμαχο των λάθρο και των εμπρηστών της Αθήνας. Βλέπατε το δέντρο, χάνατε το δάσος. Θέλετε να συντριβεί το ήδη ημιθανές ΠΑΣΟΚ, ξεχνώντας οτι το ΠΑΣΟΚ δεν είναι μια αόριστη κι αόρατη έννοια, αλλά κάποιοι υπαρκτοί άνθρωποι-ψηφοφόροι. Ε, αυτοί οι άνθρωποι όχι απλά δεν...εξαφανίστηκαν , αλλά πήγαν μαζικά ( τόσο μυαλό έχουν) στο Τσιπριστάν. Αν η προεκλογική περίοδος ήταν έστω μια εβδομάδα μεγαλύτερη, ο Τσύριζα θα ήταν πρώτο κόμμα και τώρα όλοι μαζί θα τραβούσαμε μαζικά τις τρίχες από κάποια συγκεκριμένη περιοχή του σώματός μας.
    Τέλος, όσοι δεξιοί απείχαν και πάλι , να μην τολμήσουν να ψελλίσουν τίποτα για τις στιγμές αγωνίας που έχει να ζήσει η Ελλάδα λίαν συντόμως. Είναι ανάξιοι να χαρακτηρίζονται " πολίτες" και είναι πραγματικά για κλωτσιές. Με συγχωρείτε για τον θυμό, αλλά δεν αξίζει τέτοια κακομεταχείριση η πατρίδα μας από ανώριμους, ανεύθυνους και παρτάκηδες ψηφοφόρους .

  30. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΝΔΦΚ avatar
    ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΝΔΦΚ 06/05/2012 23:07:30

    Οι απάχηδες των Αθηνών και περιχώρων θέλουν Τσίπρα και Καμένο . Κρατικοδίαιτοι και τεμπέληδες δημόσιοι υπάλληλοι που διορίστηκαν από το ΠΑΣΟΚ και τώρα μας πουλάνε αριστερισμό και προοδευτικότητα . Εμείς οι επαρχιώτες-χωριάτες φαίνεται να παραμένουμε αμετανόητοι δεξιοί Αφήστε τους να κυβερνήσουν για να ζήσουμε μέρες 41

  31. TARAMAS avatar
    TARAMAS 06/05/2012 23:17:36

    Το ότι και η ΝΔ κόλλησε όμως στο 20% δείχνει και τις δικές της ευθύνες. Έτσι είναι, αν πριονίζεις το κλαδί που κάθεσαι, γκρεμίζεσαι. Καλές και λεβέντικες οι αντιμνημονιακές κορώνες τα πρώτα χρόνια, αλλά έτσι παίξαμε το παιχνίδι των Τσιπραίων και στο τέλος τα πιστέψαμε και μεις. Αλλά να που ... our chickens are coming home to roost. Τελικά η Δεξιά μια ζωή θα κάνει αβάντα στις ιδέες των αντιπάλων της.

  32. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 07/05/2012 15:48:44

    Ο προεδρος και τα κορυφαια στελεχη της παραταξης, ξερουν τι πρεπει να κανουν. Να βαλουν το καλο της παραταξης πανω απ ολα, κι ολες οι αποφασεις τους να ειναι για αυτο το σκοπο. Δεν εχω να πω κατι αλλο. Ο νοων...