#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2011 22:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επικίνδυνοι, αφελείς, ή ολετήρες;



O Γ. Παπακωνσταντίνου πριν μερικούς μήνες μιλούσε για Τιτανικό βυθίζοντας τα ελληνικά ομόλογα και την αξιοπιστία της χώρας.

Ο ίδιος υπουργός τον Ιούνιο έλεγε ότι υπάρχουν λεφτά στα ταμεία μόλις για 15 ημέρες.

Η Μαρία Δαμανάκη βγήκε από τις Βρυξέλλες και είπε ότι η Ελλάδα μπορεί να βγει από την ευρωζώνη προκαλώντας αναταραχή στις αγορές.

Η Αννα Διαμαντοπούλου βγαίνει και λέει ότι δεν αποκλείει έξοδο από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή.

Ο Ευ. Βενιζέλος προκάλεσε διεθνή αναστάτωση με όσα ηρωϊκά  διέρρεε το περιβάλλον του για την αποχώρηση της Τρόικας και έρχεται τώρα ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών να τον διαψεύσει λέγοντας ότι η Τρόικα αποχώρησε, εκνευρισμένη από την ανικανότητα της κυβέρνησης.

 

Τελικά είναι τόσο επικίνδυνοι, τόσο αφελείς ή έχουν σχέδιο απαξίωσης της χώρας;

Εκτός κι αν τα κάνουν όλα αυτά θέλοντας να διαλύσουν κάθε αντίδραση της κοινωνίας, ποντάροντας στο φόβο της δραχμής.

Δεν μπορούν να εξηγηθούν οι κατά καιρούς δηλώσεις περί δραχμής, την ίδια στιγμή που οι Ευρωπαίοι δανειστές μας αποκλείουν το ενδεχόμενο εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ.

Φανταστείτε: την ίδια στιγμή που η Διαμαντοπούλου σήκωνε τη δαμόκλειο σπάθη της δραχμής για να παγώσει τους Ελλήνες, η Μέρκελ και ο Ρομπάι έλεγε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει μια χώρα μέλος από την ευρωζώνη ενώ και ο Γιουνκέρ μιλούσε για υπερβολικά ευέξαπτους όσους μιλούν για έξοδο από το ευρώ.

Αν είναι επικίνδυνοι και δεν ξέρουν τι λένε θα φανεί στην πορεία, μέχρι τότε όμως θα έχουν διαλύσει την οικονομία, το χρηματιστήριο και τις όποιες προσπάθειες ανάκαμψης.

Αν είναι τόσο έξυπνοι και πετάνε βόμβες για να τρομάξουν τον κόσμο, θα πρέπει να ξέρουν ότι τους πήραμε χαμπάρι. Κι επίσης, ότι θυμίζουν τη γνωστή ιστορία με το βοσκό που όλο φώναζε ότι έρχεται ο λύκος κι όταν ήρθε πραγματικά κανείς δεν τον πίστεψε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Chris Theocharis avatar
    Chris Theocharis 05/09/2011 23:01:33

    Δυστυχώς όλα αυτά μαζί...Τ(Δ)ΝΤ συνδυασμός

  2. Wolf avatar
    Wolf 05/09/2011 23:07:17

    Το πρόβλημα τους πλέον είναι ένα:
    είναι απολύτως προβλεψιμοι

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/09/2011 23:07:38

    "την ίδια στιγμή που η Διαμαντοπούλου σήκωνε τη δαμόκλειο σπάθη της δραχμής"

    ..ε τι άλλο μπορεί να σηκώσει η κα Διαμαντοπούλου; βιβλία για τα παιδιά; φταίει ο διαγωνισμός το ελεγκτικό η συνωμοσία και οποιοσδήποτε άλλος εκτός από τον Υπουργό.
    Σε τελική ανάλυση τα παιδιά των 300 + μερικών ακόμα επωνύμων δεν πάνε σε δημόσια σχολεία.

    όσο για τον κύριο Παπακωνσταντίνου και για την πορεία του επταμήνου του 2011 ...μάλλον θα φταίει η ΝΔ του 2009...

    ΥΓ

    Ο ψεύτης βοσκός μου αρέσει ιδιαίτερα ηυ κατάληξη με το ξύλο...

    • Giannis54 avatar
      Giannis54 @ Ο Ιθαγενής 06/09/2011 15:32:52

      ... εσυ εισαι νεο-Ιθαγενης, φαινεται.
      "Σπαθι" δηλωσε οτι ειχε μονον η Σαπουτζακη, το '70 (αν θυμαμαι καλα).
      .. εκτοτε καμια αλλη δεν σηκωσε επαξια το αιχμηρο οπλο !!

  4. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 05/09/2011 23:18:33

    Εδώ θά ήθελα μιά δέσμευση τού Σαμαρά.
    Η ΝΔ δεσμεύεται ότι δέν θά οδηγήσει τήν χώρα σέ έξοδο από τό ευρώ καί ότι θά αντιταχθεί σέ κάθε είδους τέτοια απόπειρα. Καί ώς κυβέρνηση καί ώς αντιπολίτευση. Τελεία καί παύλα.
    Τόσο δύσκολο είναι;

    • τάσος avatar
      τάσος @ Ιαπετός 05/09/2011 23:44:19

      και μια δέσμευση: με το που θα γίνουμε κυβέρνηση, πρώτο μας μέλημα θα είναι να αφανιστεί το πασόκ. με κάθε τρόπο. για την ασφάλεια του κράτους μας και των πολιτών. για το καλο του τόπου.

      • αριστερος avatar
        αριστερος @ τάσος 06/09/2011 02:39:32

        τα ειπες ολα ,αλλα φανταζομαι Η ελπιζω καλυτερα οτι θα εξαφανιστει μετα την εκλογικη ηττα.

  5. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 05/09/2011 23:20:42

    Oλετήρες,επικίνδυνοι,αφελείς.

  6. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 05/09/2011 23:22:50

    Οπως είπε και Wolf , απολύτως προβλέψιμοι. Από το 81 τους έχουμε μάθει πια. Αλήτες , ψεύτες, εκβιαστές ,κλέφτες, κάνουν τα πάντα για την εξουσία , δεν τους καίγεται καρφί για την χώρα την οποία έχουν ρημάξει και συνεχίζουν χωρίς τσίπα, άθεοι και απάτριδες. Ουστ.....!

  7. Dimitris avatar
    Dimitris 05/09/2011 23:23:44

    Προβλεψιμοι? σε μεγάλο βαθμό ναι. Αλλά αν το σχέδιο με τα Ταξι είναι αυτο που παπαγαλιζαν στο μέγα και στο σκαι τότε μάλλον το μπατσοκ θα έχει 2/2 (παιδεία το άλλο). Αν και retarded τελικά το παίζουν Καλά το παχνιδι της πολιτικής. Και πραγματικά ως υποστηρικτής της νδ θέλω να δω την έκβαση της ψηφοφορίας αυτού του νομου που παραδοξος η αρχή του με ικανοποιεί απόλυτα: τις άδειες τις έχει το κράτος και απλά τις νοικιαζει για χ χρονικό διάστημα με μικρό τίμημα. Θα κλέψουν πολλα λαμόγια...

    • sofia avatar
      sofia @ Dimitris 06/09/2011 09:35:54

      ε, οχι και μικρο τιμαμα 30.000,00 ευρώ!!!

  8. Orestios avatar
    Orestios 05/09/2011 23:31:46

    Από κοινού ΠΑΣΟΚ και ΕΕ έχουν πετύχει να οδηγήσουν την Ελλάδα στην ανυπαρξία

  9. Anonymous avatar
    Anonymous 05/09/2011 23:37:16

    Στα δωράκια πάντως, 100 εκ. το χρόνο στο Μυτηληναίο, επιδότηση σε ήδη κερδοφόρα επένδυση, μια χαρά τα καταφέρνουν. Κατευθείαν από τις τσέπες του κόσμου, ως τέλος ΑΠΕ. Σκάνδαλο πρωτοφανούς μεγέθους... Δε το ψάχνεις λίγο Φάκτορα;

  10. danaos avatar
    danaos 05/09/2011 23:37:46

    Angel, τι είναι αυτά που λες;Επιτρέπεται να λες αλήτες τους αλήτες, ψεύτες τους ψεύτες, κλέφτες τους κλέφτες;Πώς έλεγε κι ο Αυλωνίτης:"Μη σε ξανακούσω να λες τον κοντό, κοντό..." Δεν το περίμενα από μια κυρία!!!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ danaos 06/09/2011 02:26:46

      Τι να κάνω Δαναέ μου , αμάρτησα η δόλια...........!!!! Καλά, φοβερή ταινία!!!!!!!

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2011 23:46:42

    "Είναι απίστευτο. Oι Έλληνες πολιτικοί είναι διατεθειμένοι να ξεπουλήσουν την ίδια τους την πατρίδα, προκειμένου να μείνει το κόμμα τους στην εξουσία έστω και μια βδομάδα παραπάνω" , έγραφε ο Τζώρτζ Χόρτον, Αμερικάνος πρόξενος στη Σμύρνη το 1922. Σαν να μηνπέρασε μια μέρα.
    Ετούτοι εδώ, με όλα αυτά που διαβάζουμε σήμερα περί δραχμής, με τις ψευτομαγκιές του Μπενίτσαρου, με την ανυπαρξία του ΓΑΠ, είναι αφελώς επικίνδυνοι ολετήρες. Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς με δαύτους...

    • danaos avatar
      danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2011 23:59:39

      Μπενίτσαρος!!!!!Άριστα Φαίλτορα.Με τόνο!!!!

    • Ox avatar
      Ox @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/09/2011 07:17:39

      Ειχε Πασόκ το 1922, βρέ για κοίτα ρίζες!

      • sofia avatar
        sofia @ Ox 06/09/2011 09:36:52

        βεβαια, Βενιζελος ηταν και τοτε...

  12. φωνη avatar
    φωνη 05/09/2011 23:52:04

    Όποιος τους θεωρεί αφελείς είναι και αφελής και επικίνδυνος .

  13. letta avatar
    letta 05/09/2011 23:54:18

    Είναι επικίνδυνοι ολετήρες. Πρέπει να φύγουν.

    • Bloody_Ophelia avatar
      Bloody_Ophelia @ letta 06/09/2011 10:10:46

      Ακριβώς. να φύγουν. Η Ν.Δ να εκβιάσει- απαιτήσει- προκαλέσει βάλτε ό,τι ρήμα θέλετε να σηκωθούν να φύγουν. Τι σόι υπευθυνότητα είναι αυτη που επικαλείται; Διατηρώ τον επικίνδυνο από υπευθυνότητα;

  14. tsiftsidis elefterios avatar
    tsiftsidis elefterios 05/09/2011 23:56:21

    φωνη εχεισ δικιο. αυριο αν βγει ο γιωργακης ο αναγνωστου ντε και πει ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (ειναι στις τσεπες και θα τα παρουμε) το ΠΑΣΟΚ θα πιασει 40%.

    • ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
      ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ @ tsiftsidis elefterios 06/09/2011 00:16:42

      Είναι στο 10% και κάτω.
      Ο κόσμος όταν ακούει ΓΑΠ αλαφιάζεται και βογγάει.
      Οι πιο φανατικοί της απαλλαγής είναι πρώην ψηφοφόροι του.
      Όχι μόνο δεν θα πάρει αναποφάσιστους ,αλλά θα κατρακυλήσει κι άλλο,
      μόλις αρχίσουν να φθάνουν τα ραβασάκια των εισφορών.
      Έχει τελειώσει οριστικά και αμετάκλητα.
      Μόνο μεταλλάξεις μπορούν να επιζήσουν.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/09/2011 00:01:29

    Επικίνδυνοι ολετήρες.

    Ή η Ελλάδα ή αυτοί.

    Ανάμεσα στα άλλα έδωσε εντολή στην ΕΥΔΑΠ -την οποία θέλει να πουλήσει κοψοχρονιά σε γαλλική μάλλον κοινοπραξία και με προοπτική να αυξηθεί το κόστος του νερού- να στέλνει στη Λιβύη ανά 10 μέρες με 5 ειδικά τάνκερ 170.000 κυβικά πόσιμου νερού από την Ελλάδα για να καλύπτει το 50% των αναγκών της.
    Για πόσο διάστημα θα γίνεται αυτό;
    Πως το δίνει το νερό; Της οικογένειάς του είναι ή του παπού του;
    Ποια είναι τα ελληνικά αποθέματα στους ταμιευτήρες;
    Η στάθμη που βρίσκεται;
    Φέτος δεν είχαμε καθόλου βροχοπτώσεις.

    Το αρδευτικό υδρευτικό δίκτυο του Καντάφι καταστράφηκε ολοσχερώς από τους βομβαρδισμούς των φίλων του στους οποίους πρόσφερε αεροδρόμια. Αν πρόσφερε, πόσα βομβαρδιστικά απογειώθηκαν από εκεί;

    Τι είναι άραγε;

    • avanti avatar
      avanti @ αλλενάκι 06/09/2011 09:47:31

      Ακριβώς έτσι, δικό του είναι το Γαπα το νερό και το στέλνει στην Λιβύη? Στο Θεσσαλικό κάμπο έχουν τεράστιο πρόβλημα τους καλοκαιρινούς μήνες και το ξέρουμε. Και τα τανκεράκια, άραγε ποιός καλός φίλος πήρε την δουλίτσα? Οι άλλοι, οι μεγάλοι θα πάρουν τα πετρέλαια, εμείς θα είμαστε οι νεροκουβαλιτές, έ κάτι είναι και αυτό.
      Η κατάσταση δεν είναι για λόγια πιά..... αλλά για άλλου είδους αποφάσεις και ενέργειες.

  16. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 06/09/2011 00:09:54

    Αν βάλουμε ένα βάτραχο σε μια κατσαρόλα με δροσερό νερό,
    θα κόβει βόλτες και θα κάνει μικρά χαριτωμένα πηδηματάκια.
    Αυξάνοντας σταδιακά τη θερμοκρασία, θα αρχίζει να ζεστένεται, να ζαβλακώνει, να ζαλίζεται, να χάνει τις αισθήσεις του και τελικά να πεθαίνει. Τον έχουμε βράσει.

    Αν τον βάζαμε κατευθείαν σε ζεματιστό νερό, θα αντιδρούσε αστραπιαία πηδώντας έξω από την κατσαρόλα.

    Μας σιγοβράζουν λοιπόν, και είμαστε μια χαρά ζαβλακωμένοι και ζαλισμένοι.
    10 εκατ. φοβισμένα και άβουλα βατραχάκια.

    Οχι ακριβώς όλα στην ίδια κατάσταση βεβαια.
    Τα καταπράσινα βατραχάκια ελπίζουν πως τελικά θα τη γλιτώσουν, και την τελευταία στιγμή θα βγουν από την κατσαρόλα, μόνο αυτά......
    Εχουν τους λόγους τους που δεν είναι τίποτε άλλο, από την πείρα τους από ιστορία αυτής της χώρας.
    Δεν ξέρω, έχω σοβαρές αμφιβολίες, αν φτάνουν για το μενού τα υπόλοιπα βατραχάκια αυτά με τις γαλάζιες τις ροζ και τις κόκκινες ραβδώσεις.

    • antonismak avatar
      antonismak @ Κατερίνα 06/09/2011 01:46:52

      Ότι πιο όμορφο έξυπνο σύντομο και απόλυτα σαφές έχω διαβάσει τελευταία.........

      • Ox avatar
        Ox @ antonismak 06/09/2011 07:19:12

        Δεν είσαι και πολύ του διαβάσματος φαίνεται!

        • antonismak avatar
          antonismak @ Ox 06/09/2011 08:59:05

          Ενώ εσύ που είσαι, αντί να σχολιάζεις το κείμενο ή έστω το σχόλιο, κρίνεις τον γράφοντα.... με ποια ιδιότητα?? και εις κατώτερα!!

      • Κατερίνα avatar
        Κατερίνα @ antonismak 06/09/2011 14:01:54

        ευχαριστώ..

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Κατερίνα 06/09/2011 14:11:51

      Κατερίνα είπε:
      Μας σιγοβράζουν λοιπόν, και είμαστε μια χαρά ζαβλακωμένοι και ζαλισμένοι. 10 εκατ. φοβισμένα και άβουλα βατραχάκια.

      Ομολογώ ότι πρέπει νά διαφωνήσω. Δέν μάς σιγοβράζουν τώρα. Τό σιγόβρασμα άρχισε πρίν 30 χρόνια. Τώρα τά βατραχάκια είναι έτοιμα γιά σούπα.
      Έχουμε φθάσει πιά στό σημείο βρασμού καί όσα βατραχάκια ζούν ακόμα (είναι εκείνα τά ανθεκτικά πράσινα -γνωστά καί ώς δημοσιοτραφή-), έχουν έντονες παραισθήσεις καί φαντασιώνονται ότι θά γλυτώσουν τήν τελευταία στιγμή. Ο μάγειρας έχει ήδη ρίξει καί τό αλάτι καί τό πιπέρι.

  17. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/09/2011 00:19:55

    Ποιος διορίζει το ελεγκτικό;

    • sofia avatar
      sofia @ ΕΥΑ 06/09/2011 09:34:20

      σε πληροφορω οτι το ελεγκτικο συνεδριο ειναι ισως το μονο δικαστηριο της χωρας που αντιστεκεται σθεναρα στην αυθαιρεσια της κυβερνησης και αυτο ειμαι σε θεση να το γνωριζω προσωπικα. ψαξε στο διαδικτυο "καταργηση προληπτικου ελεγχου του Ελ. Συν. στις αποκρατικοποιησεις" και δες την εκκληση που εκανε σε ολα τα κομματα το Ελ. Συν. οταν ο νομος ηταν ακομα στα σκαρια (φυσικα ολα τα κομματα... αγρον ηγορασασν!)

  18. λαλακης avatar
    λαλακης 06/09/2011 00:21:31

    Οι ανθρωποι θελουν να παραμενουν στην εξουσια οσο αντεχουν και παραλληλα να διασφαλισουν ενα 22% για το κομμα τους πονταροντας
    στους ΔΥ ,γι αυτο και κωλυσιεργουν.
    Τους ενδιαφερει η αυριανη ηττα που ερχεται και η διαχειρηση της.
    Παραλληλα θα εχουν αφησει στην επομενη κυβερνηση-ΝΔ -λαος υποθετω
    μια απεριγραπτη οικονομικη κατασταση και θα πουν:
    Η δεξια δειτε πως κατεστρεψε την Ελλαδα

    Γνωστα πολιτικα κολπα, κυβερνηση και αντιπολιτευση στον κοσμο τους
    με την κοινωνια να αργοπεθαινει...

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ λαλακης 06/09/2011 00:46:59

      Επιστροφή
      Ηλεκτρονική Έκδοση enet.gr, 22:44 Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου 2011
      YΠΟΙΚ προς Δημόσιο: Κόψτε υπερωρίες

      Εγκύκλιο με την οποία ζητάει από τους ΟΤΑ και τα ΝΠΔΔ να περικόψουν στο μισό τις υπερωρίες εξέδωσε το υπουργείο Οικονομικών.

      Προτείνω καί νά βγαίνουν σύνταξη στά 35. Οι υπερωρίες τών ΔΥ είναι συνήθως διπλάσιες τού κανονικού χρόνου εργασίας των. Βρέστε μου έναν δημόσιο υπάλληλο, πού δέν πληρώνεται στό ακέραιο τό σύνολο τών υπερωριών πού αναγράφονται στίς εγκυκλίους.
      Οι ΔΥ δίνουν τό παράδειγμα. Σκεφθείτε ότι καί οι υπουργοί είναι θορυβημένοι από τήν εργασιομανία τους. Εύγε. Μόνο έτσι θά πάμε μπροστά.

  19. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 06/09/2011 00:26:56

    Η απάντηση είναι μία.
    Κυβέρνηση εθνικής ανασυγκρότησης χωρίς ΓΑΠ και λοιπά βαρίδια ,ανεξαρτήτως χρώματος ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΞΗ ΠΟΛΙΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ.

  20. ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
    ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 06/09/2011 00:47:49

    Μακάρι να τα πίστευαν όλα όσα λένε για τη δραχμή, που είναι η μοναδική ουσιαστική ΔΙΕΞΟΔΟΣ για τη χώρα και το λαό!

  21. ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΝ ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟ avatar
    ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΝ ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟ 06/09/2011 02:23:45

    Έτσι μας καταντήσανε

    Κοίτα που καταντήσαμε
    λαός τόσων αιώνων...
    εμείς που επιζήσαμε
    τόσων και τόσων πόνων.

    Εμείς που καταφέραμε
    το αδύνατο να γίνει
    απ' όλα όσα προσφέραμε
    σταλιά δεν έχει μείνει.

    Κοίτα πόσο μικρύναμε
    κι απ' την αρχαία Σπάρτη
    ένα αστείο γίναμε
    κι ανέκδοτο στο χάρτη.

    Εμείς που δεν αντέξαμε
    αλλότριους τυράννους
    γονυπετής προστρέξαμε
    σε ντόπιους τσαρλατάνους...

    Πηγή: http://www.supercomments.gr/2011/08/blog-post_1602.html

  22. Pluto avatar
    Pluto 06/09/2011 07:46:05

    Oσο περιμένουμε πότε θα πέσουν ,τόσο καταστρέφουν ώστε να μην απομείνει τίποτα.......
    Χρειάζεται έφοδος,μαζική ανυπακοή, κατεβασμα στους δρόμους ,έφοδος!

  23. Δεξιός avatar
    Δεξιός 06/09/2011 09:21:36

    Δε θα κουραστώ να το φωνάζω: "Το σύστημα που στήθηκε το '74, το σύστημα ΠΑΣΟΚ, γνήσιο τέκνο του Βενιζελισμού έχει ένα και μόνο στόχο: την διαρκή κυριαρχία, ανεξάρτητα από το κόστος. Το κόμμα ΠΑΣΟΚ είναι μέρος του συστήματος. Υπάρχουν και άλλα μέρη, όπως τα Βενιζελογενή κομμάτια της ΝΔ, τα οποία προσπαθούν να πετύχουν το ίδιο, αλλά, όπως συμβαίνει με όλες τις απομιμήσεις (κοινώς μαϊμούδες), μεταβάλονται σε γραφική καρικατούρα. Το κύριο γνώρισμα του Βενιζελισμού και των παραφυάδων αυτού είναι η τέλεια υποταγή στους ξένους με πρόσχημα το και καλά "συμφέρον" της χώρας. Μόνο που αυτό το "συμφέρον" της χώρας το θυμούνται όταν συμφέρει τα ξένα συμφέροντα. Κάτω από αυτό το πρίσμα, σε καμία περίπτωση δεν είναι αφελείς. Είναι καταστροφείς και μάλιστα επικίνδυνα δόλιοι. Δεν πρέπει ούτε κατ' ελάχιστο να περάσει από το μυαλό μας η ιδιότητα της αφέλειας. Η αφέλεια διαρκεί λίγο και συνήθως, όταν γίνεται αντιληπτή από τον αφελή, οδηγεί σε αποδοχή της. Η αφέλεια εμπεριέχει κάτι το συμπαθητικό. Εδώ τα δεδομένα μιλούν μόνα τους: Δόλια προμελετημένο διαρκές έγκλημα"

    • sofia avatar
      sofia @ Δεξιός 06/09/2011 09:39:54

      συμφωνω απολυτως

  24. Αννίτα avatar
    Αννίτα 06/09/2011 09:28:37

    Σχέδιο απαξίωσης της χώρας έχουν καταστρώσει.
    Πέρυσι ο Γαπ σε επίσκεψή του στις ΗΠΑ συναντήθηκε με τον daniel speckhard μίλησαν για την " ανάπτυξη " της Ελλάδας κ την βοήθεια της αμερικής στην Ελλάδα.Θα μας έδιναν 4 δις δολάρια για επενδύσεις στις ΑΠΕ. Δηλ. Αντικατάσταση ενεργοβόρων οικοδομικών υλικών, λαμπτήρων και για το μέλλον αντικατάσταση παλαιών οχημάτων.
    Αναρωτιέμαι. Οικονομική βοήθεια από την αμερική, οικονομική βοήθεια από την ευρώπη, τόσα λεφτά που πήγαν μέσα σε 2 χρόνια;

    • sofia avatar
      sofia @ Αννίτα 06/09/2011 09:40:38

      ελα μου ντε?? ολοι το ιδιο αναρωτιομαστε...

      • juliet avatar
        juliet @ sofia 06/09/2011 21:16:45

        Στα μυστικά ταμεία βεβαίως,βεβαίως.

  25. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/09/2011 12:34:34

    Φάκτορες το θέμα του νερού πρέπει να αναδειχθεί.
    Είναι πολύ σοβαρό.

    Ποιος πήρε την απόφαση,
    η ΕΥΔΑΠ τι αποθέματα δίνει για την Ελλάδα,
    θα δίνουμε κάθε δέκα μέρες 170.000 κυβικά νερό χωρίς ανταλλάγματα;
    Αν πήραμε ανταλλάγματα ποια είναι αυτά;
    Θυμίζω το νερό είναι αγαθό πρώτης ανάγκης και δεν το έχεις κατά παραγγελία.
    Το νερό ΠΟΤΕ δεν είναι αρκετό για μια χώρα!

    Η Λιβύη δεν αναγνώρισε ποτέ ΑΟΖ,
    από το 1974 έβαζε προσκόμματα,
    τώρα επίσης έχει δημιουργήσει μέτωπο με την Αίγυπτο,
    έρχονται εδώ χιλιάδες διαφεύγοντες από εκεί και περιθάλπτονται στην Κρήτη,
    έδωσε τον Άραξο και τη Σούδα και απογειώθηκαν από κεί βομβαρδιστικά ναι ή όχι;
    Και τι είδους πτήσεις έγιναν;

    Αν έδωσε και οι Λίβυοι του λένε ότι είναι υπόλογος διότι συμμετείχε στην καταστροφή του αρδευτικού συστήματος του ΦΙΛΟΥ ΤΟΥ ΤΟΥ ΚΑΝΤΑΦΙ, να πουλήσει την περιουσία του -που και αυτή είναι περιουσία του Ποσοστού του ΗΛΙΘΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΞΕΛΕΞΕ, δεν είναι όλοι τους κομματόσκυλα- και όχι το νερό

    Η νοοτροπία είναι γκάνγκστερ και μαφιόζου, πρώτα σε καταστρέφω και μετά σου πουλάω συμβόλαια ανοικοδόμησης.

    Ή έδωσε το νερό έτσι απλόχερα γιατί είναι καλό κ' αγαθό παληκάρι;

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ αλλενάκι 06/09/2011 13:10:46

      Aλλενάκι , συμφωνώ μαζί σου . Το νερό είναι ύψιστης σημασίας για την επιβίωσή μας . Πρέπει να μάθουμε τι έχει γίνει......

      • αλλενάκι avatar