#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2012 20:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επαφές Μαρκόπουλου- Κακλαμάνη για νέο κόμμα



Ένα πολύ βρόμικο παιχνίδι που απειλεί να τινάξει στον αέρα την κυβέρνηση και να προκαλέσει ακυβερνησία με ανεξέλεγκτες συνέπειες για όλη τη χώρα, παίζεται τις τελευταίες ώρες.

Σύμφωνα με πληροφορίες του antinews, ο ανεξάρτητος βουλευτής Πατρών Νίκος Νικολόπουλος φέρεται να είπε ότι γνωρίζει πώς στο παρασκήνιο στήνονται νέα... Ιουλιανά κατά της Νέας Δημοκρατίας. Ο βουλευτής των Ανεξάρτητων Ελλήνων και πρώην της ΝΔ, Κ. Μαρκόπουλος, ετοιμάζεται, λένε οι πληροφορίες, να πάρει 7 βουλευτές του Πάνου Καμμένου και μαζί με άλλους «πρόθυμους» βουλευτές από τη ΝΔ να σχηματίσουν κόμμα.

Κατά τις ίδιες πληροφορίες, πρωτεργάτης της προσπάθειας αυτής είναι ο πρώην υπουργός και βουλευτής της ΝΔ, Νικήτας Κακλαμάνης, ο οποίος σήμερα και χωρίς να υπάρχει πρόβλημα συνοχής στη ΝΔ, ζήτησε τη σύγκλισης της κοινοβουλευτικής ομάδας του κόμματος προκειμένου να συζητηθούν οι εξελίξεις. Συγκεκριμένα ο κ. Κακλαμάνης σε επιστολή του αναφέρει:

«Μετά τα όσα συνέβησαν στην χθεσινή ονομαστική ψηφοφορία στην Βουλή, προκύπτει μείζον πρόβλημα συνοχής της Κυβερνητικής πλειοψηφίας. Υπενθυμίζω, ότι στο πρόσφατο παρελθόν τρεις φορές απεσύρθησαν την τελευταία στιγμή Κυβερνητικές τροπολογίες, προ του κινδύνου καταψήφισης τους. Εν όψει των κρίσιμων ψηφοφοριών που ακολουθούν, για μια ακόμη φορά, ζητώ επείγουσα σύγκλιση της Κ.Ο. της Νέας Δημοκρατίας, για ενημέρωση από τον Πρόεδρο του κόμματος, κ. Αντώνη Σαμαρά και ευρεία ανταλλαγή απόψεων μεταξύ μας. Αναμένω την απάντηση σας, μετά την αυτονόητη συνεννόηση που θα έχετε με τον Πρόεδρο του κόμματός μας».

Όλοι απόρησαν με την επιστολή αυτή καθώς ούτε χθες στη Βουλή αλλά ούτε και σήμερα η ΝΔ εμφάνιζε προβλήματα συνοχής, αντιθέτως όλοι οι βουλευτές «μπετόν» ακολούθησαν την προτροπή του Αντώνη Σαμαρά να μη δημιουργήσουν πρόβλημα. Αν συνδυάσει κανείς την κίνηση του Ν. Κακλαμάνη με τις φήμες περί υπόγειων συζητήσεων για δημιουργία κόμματος, τότε μπορεί να αντιληφθεί τη σκοπιμότητα της πρότασης για σύγκλιση Κ.Ο.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο κ. Μαρκόπουλος είχε βρει του επτά... Ανεξάρτητους και αναζητούσε πρόσβαση, μαζί με τον Ν. Κακλαμάνη, στην κοινοβουλευτική ομάδα της ΝΔ και μάλιστα αν είναι δυνατόν πριν την κρίσιμη ψηφοφορία της Τετάρτης, αλλά ίσως και μετά. Άλλωστε, οι σχέσεις του κ. Μαρκόπουλου με τον Π. Καμμένο δεν διήγαν και τις καλύτερες ημέρες τον τελευταίο καιρό ενώ σε ότι αφορά τον κ. Κακλαμάνη, φαίνεται ότι δε συγχωρεί στον Αντώνη Σαμαρά ότι δεν έγινε αυτός γραμματέας του κόμματος αλλά ο Μ. Κεφαλογιάννης. Προφανώς ξεχνά βέβαια, ότι στις εσωκομματικές εκλογές ηττήθηκε με τεράστια διαφορά, 301 ο κ. Κεφαλογιάννης, 186 ο Ν. Κακλαμάνης.

Ξέρουμε όλοι ότι στη μακρά πολιτική ιστορία της χώρας, τα «μαγειρέματα» γίνονται σε υπόγεια και με όλους τους κανόνες της συνωμοσίας. Επίσης, ξέρουμε ότι οι «Εφιάλτες» σ' αυτό τον τόπο έχουν καταδικαστεί. Γι' αυτό, όποιος έχει κάτι να πει, ας το πει τώρα και φανερά. Ας αναλάβει τις ευθύνες του εδώ και τώρα. Αν θέλει να δημιουργήσει συνθήκες αποσταθεροποίησης ας το κάνει. Αλλά θα πρέπει να ξέρει το διακύβευμα.

Και όλοι θα πρέπει να θυμούνται: Το χρήμα πολλοί αγάπησαν, την προδοσία ουδείς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. H pena tis logikhs avatar
    H pena tis logikhs 01/11/2012 20:40:00

    Παραμύθια ο Νικήτας είναι πιο Σαμαρικός και από τον Σαμαρά .

    Πάντως αυτό με την δημιουργία νέων κομμάτων ας το κρατήσουμε, το γνωρίζει καλά και ο ίδιος ο Σαμαράς αυτό το ενδεχόμενο ,πάντως σίγουρα δεν θα ξεκινήσει από τον σχεδόν συνταξιούχο Νικήτα .

    • kpylos avatar
      kpylos @ H pena tis logikhs 02/11/2012 11:56:31

      Ο Σαμαράς το ξέρει αυτό, για τον Κακλαμάνη;
      Ο Νικήτας τελικά αποδεικνύεται πολύ εμπαθής. Δεν είναι τυχαίο αυτό.

  2. Κονιορτοποιός avatar
    Κονιορτοποιός 01/11/2012 20:45:05

    Δυστυχώς αυτά είναι πληγές που άνοιξαν μέσα από την ίδια την Νέα Δημοκρατία μιας και τις τελευταίες εβδομάδες συντηρούν , διαρρέουν , υποβόσκουν σενάρια για ίδρυση νέου κόμματος από τον κο Σαμαρά ,σε σύμπραξη με κο Βενιζέλο ,με κο Χρυσοχοίδη ,με κα Διαμαντοπούλου κτλ. Είναι πολλοί που βλέπουν να ''φεύγουν'' από το προσκήνιο και όπως και να έχει είναι γλυκιά η καρέκλα... και ισχύει και για τους μέν πρώτους που θα κάνουν τα πάντα για να παραμείνουν στο προσκήνιο ,και για τα δε ''δεύτερα'' της κάθε κοινοβουλευτικής ομάδας. Θύελες έσπειρες - τέτοια χρονική στιγμή κιόλας - τυφώνες θα θερίσεις.

  3. Kωστας Τ avatar
    Kωστας Τ 01/11/2012 20:49:58

    Στο αδιέξοδο που βρισκόμαστε όλα είναι πιθανά.Κάτι ξέρει ο Σαμαράς από τέτοιες ενέργειες.

  4. Νιόβη avatar
    Νιόβη 01/11/2012 20:52:41

    Τι πολιτικό κεφάλαιο έχουν ή νομίζουν ότι έχουν οι κύριοι αυτοί (Μαρκόπουλος και Κακλαμάνης) προκειμένου να ιδρύσουν νέο κόμμα; Και γιατί να εγκαταλείψουν επτά νεοεκλεγέντες βουλευτές των Ανεξάρτητων Ελλήνων το σπίτι τους, όταν αυτό σύμφωνα με την τελευταία δημοσκόπηση βρίσκεται στο 6,5%, δίπλα-δίπλα με το ΠΑΣΟΚ που καταρρέει, οπότε και σύντομα προβλέπεται να είναι το τέταρτο σε ισχύ κόμμα στην Ελλάδα; Για να προσχωρήσουν σε έναν κομματικό σχηματισμό που θα έχει όσο μέλλον (θα) έχει το...κόμμα του Λοβέρδου (αν πραγματικά επιθυμεί να το ιδρύσει); Η πολιτική έχει μαγειρέματα, αλλά έχει επίσης μακρύ ιστορικό θαμμένων πολιτικά προσώπων που ετόλμησαν να αφήσουν τα κομματικά μαντριά τους και, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, δεν νομίζω ότι οι κύριοι που αναφέρει το άρθρο έχουν την παραμικρή πιθανότητα πολιτικής επιβίωσης αν αφήσουν τα δικά τους.

    Μήπως οι φόβοι για τέτοιες αποστασίες είναι αβάσιμοι;

  5. ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ 01/11/2012 20:53:52

    ο Νικητας ομως ειναι ο "πιο εμπειρος" πολιτικος μεσα στην ΚΟ του ΠΑΣΟΚ.. ο μονος που εχει ζησει ολη την πορεια του μεχρι εδω

    εχει μεγαλη απηχηση μεσα στο κινημα και λογω ηλικιας και λογω εμπειριας και καλων σχεσεων με ΟΛΟΥΣ τους Προεδρους

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ 01/11/2012 21:12:05

      Στό "κίνημα" ἔχει ἀπήχηση, τήν βάση τῆς ΝΔς τήν ρώτησε, θά τήν ρωτήση;;;; Σύνταξη πότε θά πάρη;;;;;

      • GO avatar
        GO @ Φωτεινή 02/11/2012 08:18:44

        Γιατί "μασάς";

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ 01/11/2012 23:28:38

      Μιλάμε για τον Κακλαμάνη της ΝΔ όχι για του ΠΑΣΟΚ αδερφέ.

  6. Padron avatar
    Padron 01/11/2012 20:57:08

    Αν ισχύει, τοτε κακώς φωτογραφίζονται οι λοχίες, κι όχι ο συνταγματάρχης....

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 01/11/2012 20:57:44

    Να ρωτήσουν την την ντόρα και τον κούβελο για συμβουλές.

  8. Sthlh Allatos avatar
    Sthlh Allatos 01/11/2012 20:57:54

    Ανεξάρτητε Έλληνα μην ξεχνάς, τώρα που θα ξαναγίνεις εξαρτημένος, υπάρχει πάντα το αειθαλές και συνονόματο ρακούν κακλαμανί του ΠΑΣΟΚ :) !!

    • Tassos avatar
      Tassos @ Sthlh Allatos 02/11/2012 09:17:39

      Ωραίος :-)

  9. Α avatar
    Α 01/11/2012 21:10:52

    Δεν έπρεπε ο Σαμαράς να τον βάλει στο ψηφοδέλτιο της ΝΔ.
    Μια ζωή τον ροκανίζει υπογείως τον Σαμαρά.
    Μεγάλο κόμπλεξ, ξεχνάει όμως ο Κακλαμάνης ότι από τον Σαμαρά είδε ¨άσπρη¨μέρα, τον έκανε ευρωβουλευτή τον μοναδικό της ΠΟΛΑΝ τότε, αλλά ο Νικήτας τον πούλησε μόλις είδε τα δύσκολα της ΠΟΛΑΝ. Στη συνέχεια στις εσωκομματικές εκλογές τάχθηκε με τη Ντόρα, στάζοντας δηλητήριο για τον Σαμαρά.
    Παρόλα αυτά η γενναιοδωρία του Σαμαρά ήταν τόσο μεγάλη, που μετά από την παταγώδη αποτυχία του στις Δημοτικές εκλογές, τον συμπεριέλαβε και πάλι στις εκλογικές λίστες, μην τυχόν και χάσουμε αυτό το ... παλληκάρι.
    Αλλά έτσι είναι, ουδείς πιο αγνώμων από τον ευεργετηθέντα.
    Πονηρός όχι έξυπνος, δρα πάντα υπόγεια. Τέτοιοι άνθρωποι δεν κοσμούν το πολιτικό σκηνικό.

    • Α avatar
      Α @ Α 01/11/2012 21:13:10

      Επιπλέον,
      στο λήμμα: Πισώπλατο μαχαίρωμα βάλτε δίπλα Ν. Κακαλμάνης.

  10. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 01/11/2012 21:14:36

    Για να σοβαρευτούμε και να μην ασχολούμαστε, με τα πίτουρα και τις .. κότες

  11. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 01/11/2012 21:21:17

    Να έχουν το νου τους και τα δυο ...τα καψερούλια, μη σκισουν κανα καλσον!!!

  12. Στουρναρικός avatar
    Στουρναρικός 01/11/2012 21:22:16

    Το μόνο λογικό σενάριο που προκύπτει από αυτό είναι Κακλαμάνης-Μαρκόπουλος να μαζέψουν καμιά δεκαριά και να διαπραγματευτούν με τον Σαμαρά τη στήριξη της κυβέρνησης, και καλά για Εθνικούς λόγους, με αντάλλαγμα κανένα υπουργείο, σε επικείμενο ανασχηματισμό.
    Αλλιώς,να κάνεις άλλο κόμμα, μεταξύ ΑΝΕΛ και Χρυσής Αυγής....

    • VAGKALF avatar
      VAGKALF @ Στουρναρικός 02/11/2012 00:11:41

      πες τα χρυσοστομε...!!!ολοι εδω εχουν ξεπερασει τα αμερικανακια στις θεωριες συνωμοσιας....

  13. man8os avatar
    man8os 01/11/2012 21:37:33

    Ματαιοδοξια η μωροφιλοδοξια?
    Αντι να προτιμησει την πιστη στον αρχηγο οταν ηταν αναγκαια προτιμησε την αποστασια για την εφημερη δοξα...

    Δεν τον τιμα. Ομως παραμενει αξιος και θα ηθελα να καταλαβει το λαθος του και οταν ερθει η ωρα να επιστρεψει στη σωστη πλευρα...

  14. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 01/11/2012 21:41:45

    Τί εννοεί οτι θα πάρει 7 βουλευτές από τον Καμμένο;;;
    Δηλαδή θα του χαλάσει το κόμμα του Καμμένου;;;

  15. λέων avatar
    λέων 01/11/2012 21:49:19

    Νομίζω ότι κάποιοι ματαιοπονούν και κοινώς δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Θα ρίξουμε πολύ γέλιο......

  16. nick avatar
    nick 01/11/2012 21:51:14

    Κούνια που τους κούναγε... ο Σαμαράς είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού (είναι ο ισχυρότερος πολιτικός παράγοντας της χώρας, πόσο μάλλον εσωκομματικά)... και δε μασάει...

  17. NONOS avatar
    NONOS 01/11/2012 21:54:49

    ...ουδεις μωρότερος των ιατρων αν δεν υπηρχαν οι δάσκαλοι λεει ο σοφος λαός.....εδω ο κοσμος καιγεται κι αυτοι λυσσανε για την καρεκλα δεν εχουν αντιληφθει οτι ειναι παλαιας πλεον κοπης υλικα φθαρμένα τους εχουμε βαρεθει.....καλα θα κανει ο Σαμαρας μετα την ψηφηση των μετρων να τραβηξει εναν ανασχηματισμό με πιτσιρικαδες τσαμπουκαδες επαρχιώτες βουλευτες κι εχουμε πολλούς στο κόμμα χωρις να υπολογισει τζακια και δεσμευσεις να αλλαξει εν πασει περιπτώσει κατι στο πολιτικο τοπίο...σιγα τωρα Νικητας και Μαρκοπουλος μη συνεγυρουν τα πληθη που θα προστρεξουν μετα βαιων και κλαδων να υποδεχτουν τους σωτηρες ...ας σοβαρευτούμε λιγι κι ας μη ριχνουμε λαδι σε φωτια που δεν καιει.........

    • Φανη avatar
      Φανη @ NONOS 02/11/2012 19:08:09

      !!!!!!!!!!

  18. Jim Bim avatar
    Jim Bim 01/11/2012 21:57:47

    ογκόλιθοι της πολιτικής !!!!

  19. Costas avatar
    Costas 01/11/2012 21:59:04

    O μονος που θα κανει κομμα, ειναι ο Σαμμαρας και ο ΒΕΝΝΥ... Πως αλλιως θα σβησουνε τα χρεη στις τραπεζες...?? Εκτος τουτου, ψαχνουν και μαι κολυμπηθρα να εξαγνιστουνε απο τα παρελθοντα τους...!

  20. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 01/11/2012 22:04:17

    Αυτο με τα καινουργια κομματα εχει πια κουρασει. Ο κοσμος ΔΕΝ θελει πλεον καινουργια ονοματα κομματων και καινουργιες ΤΑΜΠΕΛΕΣ στα μπαλκονια των ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ!
    Θελει μεταξυ αλλων>

    ---σοβαρες και βιωσιμες προτασεις για την αναπτυξη της χωρας μας. Αποφασιστικοτητα στην υλοποιηση τους (1 μικρο παραδειγμα> ξεμπλοκαρισμα της ακινητης περιουσιας του Δημοσιου που ειναι υπο καταληψη απο διαφορους απιθανους αναρχο-φασιστες και λοιπους καταπατητες)

    ---δικαιη κατανομη των φορολογικων βαρων, για εισοδηματα και ακινητα, με προοδευτικες χαμηλες κλιμακες. Κινητρα για να μην υπαρχει φοροδιαφυγη, αφου δεν γινεται αλλοιως.

    ---προοδευτικες και λογικες, κι ΟΧΙ οριζοντιες μειωσεις απ το πρωτο ευρω σε μισθους και συνταξεις.

    ---αντιμετωπιση αμεσα της μικρο-εγκληματικοτητας και της λαθρομεταναστευσης, με μαζικες επαναπροωθησεις αμεσα, και ανακλυση των παρανομων Ελληνοποιησεων αμεσοτατα.

    ---Τιμωρια ολων οσων εκλεψαν, πηραν μιζες και γενικα ζημιωσαν οικονομικα το Δημοσιο συμφερον. Με αμεση προσαγωγη τους σε δικη, χωρις αναβολες και αν κριθουν ενοχοι να πανε στη φυλακη, κι η περιουσια τους , κινητη και ακινητη να κατασχεθει υπερ των ανεργων και φτωχων Ελληνων. Δεν ειναι μονο ο Ακης κι ο Σμπωκος.

    ---Ας εχουμε καποια προοδο σ αυτα και βλεπουμε για τα αλλα...

    • Stratis avatar
      Stratis @ Μικρασιάτης 02/11/2012 03:59:55

      Εσκεμένα ενώ λες για όλους δεν είδα μια νύξη για την εκκλησία τους δεσποτάδες με τις χρυσές και αδαμαντινες Γκλίτσες τους μισθούς των ιερέων με τις παχυλές εισπράξεις από τα μυστήρια αλλά και την εκκλησιαστική περιουσία συμπεριλλαμβανομένων και των πανάκριβων ταμάτων που μέχρι και σήμερα δεν τα αξιοποίησαν ο θεός μα ούτε και η παναγία αλά μπορούν να σώσουν ή το λιγότερο να ελαφρύνουν το οικονομικό βάρρος των φτωχών που τους πέρνουν την μπουκιά από το στόμα

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Stratis 02/11/2012 12:25:58

        Η άποψη σας περί τα εκκλησιαστικά και τους φτωχούς έχει τόση σχέση, όση σχέση έχω εγώ με τον δαλάη λάμα.

      • Φανη avatar
        Φανη @ Stratis 02/11/2012 19:11:19

        Ελα ελα πολυ λαϊκιζεις, ποιες χρυσες και αδαμαντινες ραβδους, επιχρυσωμενο νικελ ειναι.

  21. someone avatar
    someone 01/11/2012 22:21:32

    ο νικολοπουλος διεγραμμενος απο τη ν.δ (υποστηριζε σαμαρα στις εσωκομματικες εκλογες) ακουσε οτι ο μαρκοπουλος διεγραμμενος απο τη ν.δ(υποστηριζε σαμαρα στις εσωκομματικες εκλογες) μαζι με το κακλαμανη (βουλευτης της πολαν και κατοπιν ευρωβουλευτης μαζι με την κατερινα δασκαλακη της μεσιμβρινης )ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ

  22. GO avatar
    GO 01/11/2012 22:25:18

    Και κάποιοι άλλοι, ογκόλιθοι της πολιτικής ίντριγκας παλαιολιθικής, όμως, εποχής!

  23. Economist avatar
    Economist 01/11/2012 22:32:12

    Από δω και πέρα όλα είναι ρευστά.

  24. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 01/11/2012 22:35:31

    Mηπως πρεπει να αλλαξεις την κατακλειδα;Γινεται να μη μισησε κανεις την προδοσια; μαλλον το ρημα αγαπησαν τεριαζει,και οχι μισησαν και μαλλιστα τοχρημα!!!

  25. usound avatar
    usound 01/11/2012 23:05:07

    Βρώμα η δουλειά. Μάλλον οι επτά τού Μαρκόπουλου λοξοκοιτούν προς Ν.Δ. Ο Νικήτας παίζει τον ρόλο τής προξενήτρας. Του ταιριάζει,άλλωστε.

    • Εθνικιστης avatar
      Εθνικιστης @ usound 01/11/2012 23:10:28

      ναι οι 7 αυτοι θελουν να αφησουν τους ΑΝ ΕΛΛ ενα κομα που αυξανει τα ποσοστα του για να πανε σε ενα κομα που αν συνεχισει αυτη τη πολιτικη θα εχει το πολιτικο μελλον του πασοκ

      τρελλοι ειναι?

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Εθνικιστης 02/11/2012 00:18:44

        Εθνικιστη,

        :lol: :lol:

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ usound 01/11/2012 23:17:52

      ΣΩΣΤΟΣ . ΛΕΣ Ο ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ
      ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΚΑΜΜΕΝΟ ?

  26. GO avatar
    GO 01/11/2012 23:37:56

    Αφορά το σχόλιο @Jim Bim.

  27. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 01/11/2012 23:40:59

    Πραγματικά απορώ με κάτι τέτοιες σκέψεις των πολιτικών.Για την ακρίβεια απορώ που ακόμα έστω σκέπτονται!!
    Στην Βουλή που διαγράφονται οι διαφωνούντες και όλα θα παρουσιαστούν σε ένα νομοσχέδιο είναι ώρα για ελεύθερη βούληση και πρωτοβουλίες;

  28. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 01/11/2012 23:54:46

    Δεν εχουν κανενα ιδιαιτερο μελλον οι ΑΝ.ΕΛ. Ξεφουσκωσε ο Καμμενος, γιατι ο συνεχης καταγγελτικος και χωρις σοβαρες προτασεις λογος του, δεν μπορουσε να τον παει μακρια. Αν εισαι, που βλεπεις θετικα το μελλοντικο συνεταιρο του Τσιπρα (& νυν κολλητο το Δημαρα) εισαι Εθνικιστικης, τοτε εγω ειμαι κκε-μλ...

    • Εθνικιστης avatar
      Εθνικιστης @ Μικρασιάτης 02/11/2012 10:13:05

      ποιος σου ειπε οτι βλεπω θετικα τον Καμμενο?

      20 χρονια παιδι του συστηματος-ΝΔ ηταν
      προφανως και δεν περιμενω να με βγαλει αυτος απο το προβλημα

  29. dim avatar
    dim 02/11/2012 00:05:12

    Πως τα αυξάνει δε καταλαβα? Απο το 11% το Μάιο, έπεσε στο 7% τον Ιουνη και τώρα είναι στο 6%..... Έχεις καταλάβει ποια είναι η ηγετική ομάδα εκεί? Πιστεύεις ποτέ οτι η ΚΚΚ (Καμμένος-Κουίκ-Κουντουρα) μπορεί να αποτελέσε σοβαρή πρόταση για την αντιμετώπιση των προβλημάτων της πατρίδας μας??

  30. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 02/11/2012 00:30:50

    Η κίνηση μυρίζει την εργοαλβική οικογένεια των Σερρών (Καραμανλήδες)...
    Μη ξεχνάτε πως δύο είναι οι Εθνικές Εργολαβικές οικογένειες: οι Μπομπολαίοι (αχ Ελβετία...) και οι Καραμανλήδες...έ, κάπου θα έχουν και αυτοί κρυμένο κομπόδεμα...για τα γεράματά τους...η 6η Νοεμβρίου πλησιάζει...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Τί να λέμε; 02/11/2012 01:51:09

      Βρέ μανία μέ τόν ΚΚ!! Σοῦ ὑποσχέθηκε θεσοῦλα στό δημόσιο καί ἀθέτησε τήν ὑπόσχεση του;; ῾Η ἐμμονή σου καί ἡ ἀναφορά σου στούς Καρανλῆδες σέ ὅλα σου τά σχόλια εἶναι ἀπό ἀστεῖες ἕως. . .ὕποπτες. :wink:

      • GO avatar
        GO @ Φωτεινή 02/11/2012 08:17:01

        Είναι και υπέρ της Κρητικής ανεξαρτησίας.
        Για τις δύο ιδιότητες που αναφέρεις, φρονώ με σιγουριά, ότι δεν είναι ύποπτος.

      • Τί να λέμε; avatar
        Τί να λέμε; @ Φωτεινή 02/11/2012 08:53:44

        Έχω "θεσούλα" και μάλιστα αξιοζήλευτη...πολλοί θα την ήθελαν...δεν έχω ανάγκη τους πολιτικάντηδες κυρά μου.
        Εσύ;

        • GO avatar
          GO @ Τί να λέμε; 02/11/2012 08:59:36

          Σε πετρελαιοπηγή του Λιβυκού;

          • Τί να λέμε; avatar
            Τί να λέμε; @ GO 02/11/2012 11:48:22

            Πάντως δεν κοστίζω στον φορολογούμενο. Αλλά ας μη φεύγουμε από το θέμα του Καραμανλή...Αυτός πότε δούλεψε στη ζωή του;;;;

          • GO avatar
            GO @ Τί να λέμε; 02/11/2012 12:21:58

            Ο πρώτος όταν έκανε την ψωροκώσταινα, Ελλάδα και ο δεύτερος όταν φεύγοντας άφησε στον Γιωργάκη:
            Υπερήφανη εξωτερική πολιτική.
            Σημαντικές επενδύσεις.
            Τον κατώτατο μισθό στα 780€, την ανεργία στο 7%, την βενζίνη στα 0,90€/lt, το πετρέλαιο θέρμανσης στα 0,40€/lt και
            τα spreads στα 120-130 για σειρά μηνών.
            Είναι άπειρα τα ένσημά τους.

          • noldor avatar
            noldor @ Τί να λέμε; 02/11/2012 12:53:05

            Δεν έχεις δηλαδή καμία σχέση με έργα του δημοσίου;

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Τί να λέμε; 02/11/2012 14:08:01

            Και γραφειο δικηγορικο ειχε στην Θεσσαλανικη , και δικηγορια ασκησε , και σε αντιτορπυλικο υπηρετησε και με τα κοινα προ βουλευτικης θητειας ασχοληθηκε και καλες σπουδες εκανε και δημοσιο σχολειο τελειωσε. Αυτα γιατι ειχα την τιμη να υπηρετησω την εποχη και να σπουδασω την ιδια περιοδο.

    • Μακεδόνας avatar
      Μακεδόνας @ Τί να λέμε; 02/11/2012 11:38:12

      Κι εσύ μυρίζεις κομπλεξ από μακριά.Ο Εθνάρχης εργολάβος!!!! Τελικά η βλακεία είναι ανίκητη.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Μακεδόνας 02/11/2012 11:42:12

        Σωστό. Δεν ήταν εργολάβος.
        Κρατούσε μονον το μυστρί.

        • GO avatar
          GO @ Ο Θείος 02/11/2012 11:50:17

          Μυστρί κρατούσε ο Παττακός.
          Ο Καραμανλής πέτυχε ότι σημαντικότερο έχει κατακτήσει η Ελλάδα στη μεταπολεμική - μετεμφυλιακή ιστορία της.

  31. Karenin avatar
    Karenin 02/11/2012 01:26:39

    Δεν υπάρχει κανένα θέμα εφιάλτη. Ολοι θέλουν να την κάνουν για κάπου, και οι κινήσεις θα γίνουν σύντομα. Τώρα ποιοι θα πάνε με ποιον. και ποιούς θα αφήσουν δεν θα ενδιαφέρει κανέναν σε λίγο.

  32. Διογένης avatar
    Διογένης 02/11/2012 06:35:48

    Λέτε να κινείται από δική του πρωτοβουλία ο Κακλαμάνης ή να τον κινούν άλλοι;

    Τα "Ιουλιανά" που ετοιμάζονται, και για να το αναφέρετε σημαίνει ότι θεωρείτε την κουβέντα αυτή αξιόπιστη, τα ετοιμάζει ο Κακλαμάνης μόνος του ή τα ετοιμάζουν άλλοι και αυτός απλώς συμμετέχει; Εντός ή εκτός Ελλάδος είναι αυτοί που τα ετοιμάζουν;

    Η άρνηση των Παπανδρεϊκών βουλευτών στο ΠΑΣΟΚ να ψηφίσουν τα μέτρα λέτε να είναι τύψεις συνειδήσεως, που ο ΓΑΠ μας έφερε το Μνημόνιο;

    Ο Κουβέλης που έχει στυλώσει τα πόδια το κάνει από μόνος του ή κάποιος του κάνει "μασάζ" και έχει τόση επιμονή για θέματα ήσσονος τελικά σημασίας;

    Μήπως είναι καιρός να μιλήσουμε για την ταμπακιέρα; Για την ουσία του νομισματικού πολέμου που βιώνουμε;

  33. Tassos avatar
    Tassos 02/11/2012 09:18:49

    Antinews rocks!

  34. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/11/2012 10:31:20

    Το διαφραξιονιστικό συνεδριάζει;

    • Προκόπιος avatar
      Προκόπιος @ Ο Θείος 02/11/2012 20:01:44

      Ο Κακλαμάνης φοβάται τα γηρατειά. Είναι από τους ανθρώπους που η πολιτική είναι όλη τους η ζωή. Το κακό είναι ότι με τα ρουσφέτια έχει κόσμο που τον ψηφίζει και ξαναβγήκε βουλευτής. Το πόσο κούφιος είναι φάνηκε από τον Δήμο που τον έχασε από έναν άγνωστο. Αν υπήρχε κόμμα με την πραγματική έννοια του όρου θα τον έβαζε στους πρώην και θα τον έδινε κάποιο ρόλο. Να φτιάξει κόμμα όμως τώρα γιατί; Τι προσδοκά. ποιόν εκφράζει; Αυτός μεγάλωσε στις δόξες της πολιτικής που μοίραζαν παραδάκι που θα το βρει τώρα;
      Ο Μαρκόπουλος είναι άλλη περίπτωση. Φιλόδοξος με ισχυρό αντι λόγο αλλά μέχρι εκεί .Από τα θέματα της Ελλάδας σήμερα δεν έχει χαμπάρι. η ρητορική του ξεκινά και τελειώνει σε ένα αυτια-λόγο .Καταγγελτικό .Να πει τι καινούργιο στον κόσμο;Τα ακούμε κάθε μέρα από όλους τα ίδια λένε!
      Το πρόβλημα με πολλούς πολιτικούς είναι που δεν έχουν δίπλα τους έναν δικό τους άνθρωπο να τους πεί την αλήθεια. Όχι συμβούλους και παρατρεχάμενους. Φίλους πραγματικούς .Σε ε δύο λεπτά θα έβαζαν τα πράγματα στην θέση τους.
      Υγ1.. Εγώ θα έλεγα αν ήμουν φίλος π.χ του Κακλαμάνη ότι σήμερα για να ασχοληθεί κάποιος με το στήσιμο ενός κόμματος πρέπει να μπορεί να οδηγεί φόρμουλα !Και εσύ κόβεσαι λόγω ηλικίας! Ούτε καν δοκιμαστικό δεν δικαιούσαι!
      Υγ2. Για τον Μαρκόπουλο θα του έλεγα γιατί δεν ηρεμεί στα καταγάλανα νερά της Εύβοιας;

  35. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/11/2012 10:32:55

    Οι μάγκες με τα μπλέ σχίζουν την τρίχα στα τρία...

  36. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/11/2012 12:03:14

    Πάντως, θα με παραξένευε άν ο κ. Μαρκόπουλος "χαλάσει" τους ΑΝΕΛ.
    Αυτός, στη ρητορική του είναι το ίδιο ταλιμπάν ευρωσκεπτικιστής με τον κ. Καμμένο...
    Ο κ. Ζώης διαφέρει.

  37. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 02/11/2012 17:44:41

    Ποιός; Ο Καραμανλής έκανε την ψωροκώσταινα Ελλάδα; ΧΑ! Την Εθνική Αθηνών-Πάτρας την έκανε ο Παπαδόπουλος. Το ίδιο ισχύει και για το Βόρειο οδικό άξονα της Κρήτης. Μη μιλήσουμε για την ηλεκτροδότηση της χώρας...Ο γέρο-Καραμανλής παρέλαβε το Δημόσιο χρέος από τη Χούντα στο 80% και το έφτασε το 1981 στο 120%...παρέλαβε το ψωμί στη μισή δραχμή και το έφτασε στις 30 δραχμές...ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ! Ο μύθος των Καραμανλήδων θα καταρρεύσει. (Οι Χρυσαυγίτες να βγάλουν μόκο. Τόσα χρόνια όλο αυτό το σκυλολόϊ της ΧΑ ψήφιζε το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ...Μόκο γουρούνια.) Όσο αφορά τον δεύτερο, το Κωστάκη, αυτός έλεγε στον κόσμο το 2006, ως άλλος Παπανδρέου, πως η οικονομία θα αντέξει στην κρίση..ενώ ΓΝΩΡΙΖΕ πως το δημόσιο χρέος έτρεχε με χίλια. Και δεν έκανε ΤΙΠΟΤΕ γι'αυτό. Το αντίθετο: συνέχιζε τους διορισμούς. Ουστ. Γι΄αυτό είναι ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ. Στο σκαμνί και αυτός.

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ Τί να λέμε; 02/11/2012 17:54:35

      "Ο γέρο-Καραμανλής παρέλαβε το Δημόσιο χρέος από τη Χούντα στο 80% και το έφτασε το 1981 στο 120"!!!!!!!Μιλάμε για κορυφαία ψέμματα ή κορυφαία ασχετίλα. Μπράβο!

      1974: Δημόσιο Χρέος:20,8%
      1981( μετά από 2 πετρελαικές κρίσεις):26,5%

      Είστε άσχετος ή αρχιψευταράς;
      http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=237134

    • GO avatar
      GO @ Τί να λέμε; 02/11/2012 18:07:59

      Το συνεχές ΧΑ, ΧΑ, ΧΑ που γράφεις, σημαίνει Χίτλερ Αδόλφος;
      Μάλλον, ε;

    • Φανη avatar
      Φανη @ Τί να λέμε; 02/11/2012 19:21:25

      Ο Καραμανλης εκανε και το εργο του Μορνου και δεν διψαει η Αθηνα σημερα.Ολο εφτιαχνε και μετα οι ανεγκεφαλοι Ελληνες [οσοι] μας παρεδωσαν στο ΠΑΣΟΚ και μας κατεστρεψε.Μια αντιπροσωπεια της LACOSTE ειχε παρει η γυναικα του Ραλλη που το κανει και ο τελευταιος εμπορος και καηκε το συμπαν και μετα ηρθαν το 81 οι αλλοι και βουτηξαν τα χερια τους μεχρι ...τις μασχαλες και μας εφεραν μεχρι εδω.Και περασαν και τη προπαγανδα τους οτι ολοι ιδιοι ειναι.Ε οχι εχει κι η ΝΔ πολλα ελαττωματα γιατι απο τον εκφυλισμενο σημερα λαο προερχεται αλλα σαν τους αλλους καμμια σχεση.Ε οχι και να τα ξεχναμε.

  38. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 02/11/2012 17:45:33

    Ξεκινήστε τα στοιχήματα.

  39. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 02/11/2012 17:47:39

    Πέτυχε: να κυβερνά τη χώρα η οικογένειά του για 80 χρόνια...πλήρης Φεουδαρχισμός.
    Μαζί με τις άλλες δύο οικογένειες. Ουστ.

    • GO avatar
      GO @ Τί να λέμε; 02/11/2012 18:05:45

      Χουντοβασιλικό σταγονίδιο!
      Ουστ!

  40. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 02/11/2012 17:52:21

    Το γραφείο το κράτησε ως βιτρίνα για τα μάτια του κόσμου.
    Ποιές υποθέσεις χειρίστηκε σε δικαστήριο;
    Κατά τα άλλα ξέρεις πόσους όμοιούς του γνωρίζω που ασχολήθηκαν με τα κοινά, που έοχυν κάνει καλές σπουδές κλπ.κλπ.;
    Πόσες ιδιωτικές εταιρείες θα τον προσελάμβαναν αν τον έλεγαν Κουτσοβλαχομπαρμπομπουσουλάκη;
    Η πολύ ειδωλολατρία, η λατρεία του ονόματος και μόνο, βλάπτει.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Τί να λέμε; 02/11/2012 18:54:30

      Ειδικα τον Καραμανλη θα τον ειχαν προσλαβει πολλοι. Πιστεψε με αν τον ειχες γνωρισει θα ειχες την ιδια γνωμη

  41. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 03/11/2012 08:00:12

    Προς τον Κώστα ΜΠ: χαίρομαι που αποδέχθηκες το γεγονός πως το χρέος επί χούντας ήταν 20%...κατέρριψες το επιχείρημά σου....προς τον GO:. παραθέτω μία εργασία του ΣΥΡΙΖΑΙΟΥ Γιώργου Σταθάκη (οικονομολόγος και μελλοντικός υπουρ. οικονομικών;) στην οποία περιγράφεται το χρέος: http://esrs2011.maich.gr/docs/plenaries/STATHAKIS.pdf όπου ουσιαστικά αποδεικνύεται η ραγδαία αύξηση του χρέους επί του "Γενάρχη" ...
    επίσης φαίνεται η ραγδαία αύξηση του "κρατισμού"...
    ποιά η διαφορά του γερο-καραμανλή από τους ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ που τα θέλουν όλα κρατικά; Καμία. Αυτός γιγάντωσε το τέρας του κρατισμού στην Ελλάδα. Αυτός ξεκίνησε τους διορισμούς των αριστεροδεξιών κομματόσκυλων ... Όσο για το χουντοσταγονίδιο; Δεν με αγγίζει...Έχετε παρωπίδες ειδωλολατρικές...
    αντιδράτε όπως ακριβώς και οι αριστεροί: είσαστε ίδιοι. Όποιος τολμά και εκφέρει διαφορετική γνώμη για τα Είδωλά σας, το λέτε φασίστα...

  42. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 03/11/2012 08:19:31

    Μπορείς να εξηγήσεις το γεγονός πως ο Καραμανλής μαζί με άλλους πολιτικάντηδες σήκωνε εμπόδια στην αναζήτηση Ελληνικού ΦΑ και πετρελαίου ενώ παράλληλα προωθούσε τον αγωγό Μπορυργκάς-Αλεξανδρούπολης του Λάτση ώστε να εισάγουμε ενέργεια αντί να την παράγουμε σε ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ περιοχές (Κρήτη;) Ο Καραμανλής είναι ο Εθνικά Υποπτος...και εσύ μαζί του...εξυπηρετείτε τα συμφέροντα ενός ιδιώτη (Λάτση) και όχι της Ελλάδας (Φυσικό αέριο από Κρήτη)