#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/04/2011 08:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επαναφορά Σημίτη


Την προηγούμενη Κυριακή εμφανίστηκε, με άρθρο,  στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ και κατηγόρησε την Κυβέρνηση ό,τι ακολουθεί πολιτική “βλέποντας και κάνοντας”!
Αυτή την Κυριακή εμφανίζεται  στο ΒΗΜΑ,  με νέο άρθρο, όπου πάλι διαφοροποιείται από την Κυβέρνηση.

Προτείνει την αναδιάρθρωση, την οποία, ως γνωστόν,  μόλις χθές  απέκλεισε ο κ. Παπανδρέου!

Τυχαία αυτή η ..υπερ-δραστηριοποίηση του κ. Σημίτη;

Μάλλον όχι!

Έχει σχέση με  κυοφορούμενες εξελίξεις;

Πιθανότατα.

Ο κ. Σημίτης σπανίως αφήνει τα πράγματα στην τύχη.

Και δυο άρθρα, σε μια εβδομάδα, στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ και το ΒΗΜΑ, μάλλον σαν επίδειξη δύναμης μου φαίνεται!

Έστω ηχηρή επανεμφάνιση...

Για ποιό λόγο;

Να  μας προ-ιδεάσει για εξελίξεις;

Να διεκδικήσει κάποιο ρόλο;

ίδωμεν

Υπέσκαπτε τον πατέρα και τον διαδέχθηκε!

Να κάνει το ίδιο και στο …γιό;

Πάντως στη θέση του κ. Παπανδρέου θα είχα ακόμα ένα λόγο να μη κοιμάμαι τα βράδυα!

Κ.Ρ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Καρανίκας Χρήστος avatar
    Καρανίκας Χρήστος 17/04/2011 08:27:25

    Φοβᾶται τὴν ἔρευνα γιὰ τὰ ὑποβρύχια στὴν Προανακριτικὴ Ἐπιτροπὴ καὶ ἐπισπεύδει τὶς ἐξελίξεις, μὲ τὴν κύρια δύναμη ποὺ διαθέτει, τοὺς βουλευτές του. Οἱ ἐκδότες εἶναι ὑποχρεωμένοι σ' αὐτόν, ἐσωτερικὰ καὶ διεθνῶς, καὶ δὲν τοῦ χαλοῦν τὸ χατῆρι. Πιστεύουν, ἄλλωστε, ὅτι μὲ τὸν πόλεμο κατὰ τῆς κυβερνήσεως Σαμαρᾶ, θὰ πωλοῦν περισσότερα, ἐνῶ θὰ ἀρχίσει καὶ ἡ ἀνάκαμψη τῆς οἰκονομίας.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Καρανίκας Χρήστος 17/04/2011 09:53:17

      Καλημέρα
      κ. Καρανίκα.
      Αν όντως αυτός είναι ο λόγος (πειστικό ακούγεται το επιχείρημά σας), τότε στην υπόθεση των υποβρυχίων δεν εμπλέκεται όλο το ΚΥΣΕΑ και η Κυβερνητική Επιτροπή της Κυβέρνησης Σημίτη που έλαβαν τις σχετικές αποφάσεις.
      Μήπως η αναφορά του αντεισαγγελέα του Α.Π. και για άλλους υπουργούς έχει τελικά μεγαλύτερη σημασία απ' οτι αρχικά εκτιμήσαμε;

    • Igor Rasputin avatar
      Igor Rasputin @ Καρανίκας Χρήστος 17/04/2011 12:37:44

      Α βρε Χρήστο, χάσαμε την πένα σου και τις αναλύσεις σου.
      Τουλάχιστον ας γράφεις εδώ, στο Antinews...

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ Igor Rasputin 17/04/2011 15:09:06

        www.emmeles.gr

  2. xenios avatar
    xenios 17/04/2011 08:57:30

    Πω πω ευφυέστατη κίνηση, έτσι θα σωθούμε.

    Σημίτης, Τσοχατζόπουλος, Μαντέλης, Λαλιώτης, Τσουκάτος...

  3. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/04/2011 09:06:28

    Ο Αρχιερέας ξανάρχεται για λειτουργία .
    Ο Θεός να μας λυπηθεί..............

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/04/2011 09:27:41

      στάσου να κάνω τον σταυρό μου (διότι εγώ τον πιστεύω τον Θεό) και να αναφωνήσω ... βοήθα Παναγιά μου ....

    • juliet avatar
      juliet @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/04/2011 09:34:59

      @ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ
      καλημέρα,χρόνια πολλά
      θα σου απαντήσω με μια παροιμία''Καλύτερα ένα ψέμα που γιατρεύει παρά μια αλήθεια που πληγώνει''.
      Το ψέμα ότι θα δούμε το ΓΑΠ να κάνει παρέλαση με τη Ελληνική σημαία .
      Η αλήθεια η επάνοδος του Σημίτη.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/04/2011 13:42:40

      ΔΥΟ ΠΑΤΑΤΕΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟΠΑΙΔΟ. ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ.

  4. Κρης avatar
    Κρης 17/04/2011 09:20:52

    είναι άσχετο με το θέμα αλλά είναι απο αυτά που σε φέρνουν εκτός
    εαυτού.
    ΕΛΛΑΣ Ειδικές συμβουλές για γυναίκες http://bit.ly/eQGVSX
    .......Όταν περπατάτε στο δρόµο.
    · Να δείχνετε αυτοπεποίθηση και δραστήρια .
    · Να φροντίστε να µείνετε µακριά από στενά σοκάκια ή σκοτεινούς δρόµους.
    · Να µην πηγαίνετε µε τα πόδια σας µετά τη δύση του ηλίου. Πάρτε ένα ταξί ή ζητήστε από ένα φίλο να σας µεταφέρει

    Καμπούλ ή Μπιάφρα γίναμε ?

  5. kiki avatar
    kiki 17/04/2011 09:28:16

    Ρωτησε τον αδελφο Σπυρο ?
    Τι του ειπε οτι θελουν οι Γερμανοι και οι Αμερικανοι ?
    Μια ο φανατικος Παπαδοπουλος μια ο Ταπερμαν μια ο Φλωριδης μια και η Βασουλα, η εκσυχρονιστρια νομιζουν οτι εχουμε μνημη ψαριου, αμ δε.
    Να κατσει στα αυγα του ο κοντος , γιατι ναι μεν στοχος ειναι να ξεκουμπιστουν αυτοι οι λερες, οι τα δωσιλογικα ερποντα , αλλα μην σκασουν μυτη τα αλλα και τους αφησουμε χωρο να να ξαναφανουν σαν οι σωτηρες μας , οι προσωπικοτητες οι ατεκτοι, αντε μπραβο, πως λεγαμε στο γυμνασιο οι παλιοι για τις θεωριες του Μαρξ, " τις αντιπαρερχομεθα μετα Βδελυμιας"

  6. juliet avatar
    juliet 17/04/2011 09:28:46

    K.Ροδινέ,καλήμερα ,χρόνια πολλά
    γι' αυτό σε ''πάω'' που έλεγε και ο μακάριος Χριστόδουλος.
    ''Υπόσκαπτε τον πατέρα και τον διαδέχτηκε'',όλα τα λεφτά,με το Σημίτη δε τελειώσαμε ,καταλαβαίνω οτι κάτι οσφραίνεσαι,ο άνεμος αυτή την εποχή φέρνει τσάχαλα.Θα θέλει να επιστρέψει όπως και την πρώτη φορά για να πάρει τη ρεβανς,με οποιοδήποτε κόστος.Ο Σημίτης θα πρέπει να τελειώσει την πολιτική του καριέρα φεύγοντας ο ίδιος και όχι όπως έφυγε.Ακόμη και οι Πασόκοι παραδέχονται οτι η τελευταία 4ετια του ήτανε ότι χειρότερο πέρασε , ολοκληρώθηκε απο τους next και τη πόρτα την έκλεισε το παιντί.
    Κ. Ροδινέ απ΄οτι φαίνεται ο κύκλος δεν έκλεισε ακόμη,δεν ξέρω τώρα πιά τι είναι καλό.Ο Θεός της Ελλάδος ας ελπίσουμε οτι τελευταία στιγμή θα δώσει λύση .
    Βικτωρ Ουγκώ:''Η ουτοπία είναι η αλήθεια του αύριο.''

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ juliet 17/04/2011 09:58:17

      Καλημέρα juliet,
      Οντως η σημερινή ουτοπία μπορεί να εξελιχθεί στην αλήθεια του αύριο!

  7. βαγόνι avatar
    βαγόνι 17/04/2011 09:44:02

    Εγκαινιάζει μιά περίοδο ανυπαρξίας πολιτικής και καθοδήγησης
    της χώρας απο την "οικονομία"....και τί οικονομία!
    Ασήμαντος πολιτικός....κι' όμως, κατα βάσιν, οι επιλογές του
    κυριαρχούν μέχρι σήμερα αδιάλειπτα, με τη συνδρομή μιάς
    διεθνούς- και εσωτερικής- συγκυρίας οπισθοδρόμησης!
    Παρότι επανεμφανίζεται με "αξιώσεις" σε "φιλικό" περιβάλλον δεν
    θα έχει καμμιά τύχη....οι αναμνήσεις είναι νωπές!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ βαγόνι 17/04/2011 09:56:09

      Το "επανεμφανίζεται" είναι το ζήτημα: Θα παραμείνει μόνο σε επίπεδο δημοσίων παρεμβάσεων, με μηνύματα προς πολλούς αποδέκτες ή συντελούνται διεργασίες στο παρασκήνιο;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Κώστας Ροδινός 17/04/2011 10:13:55

        To ατομο αυτο ειναι εμπιστοσυνης της Γερμανιας.Ο Παπανδρεου βασισε ολη την πολιτικη του στη στηριξη των ΗΠΑ και ως ενα σημειο σε κοντρα με τη Γερμανια.
        Αν ομως οι Αμερικανοι παψουν να τον υποστηριζουν γιατι εφθασε σε αδιεξοδο ισως πρεπει να ενεργοποιηθει ο Σημιτης για μια συμφωνια με τους Γερμανους.

        • νεφέλη avatar
          νεφέλη @ ψυχραιμια 18/04/2011 00:59:02

          Παρ'όλους αυτούς τους διεθνείς και εγχώριους συσχετισμούς, η πρόσφατη οικονομική κατάρευση της μεσαίας τάξης (λόγω χρηματηστηρίου κι ανεξέλεγκτης επέκτασης των τραπεζικών προιόντων) , παραμένει ταυτισμένη με την πολιτική του και συνεπώς η αξιοπιστία του είναι αμφίβολο πως κι αν θα ανακτηθεί.
          Καλή η θεωρία ,αλλά όλα επί του πρακτέου κρίνονται............!

  8. salmonellas avatar
    salmonellas 17/04/2011 10:03:42

    Ασχετα απο τα οσα εκαναν καποιοι συνεργατες του ο Σημιτης υπηρξε ενας σπουδαιος Ελληνας πολιτικος με διεθνη προβολη και σεβασμο στην ΕΕ. Θα πρεπει να σκεφτουμε πολυ αν θα ειναι καταλληλος για δευτερη θητεια ενοψει των δυσχερειων που διερχεται η χωρα,

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ salmonellas 17/04/2011 13:46:34

      ΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΟΛΟ ΧΑΝΩ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ.

    • Roulis avatar
      Roulis @ salmonellas 17/04/2011 14:19:22

      Το οτι καποιος σαλμονελλας βρεθηκε να πει καλα λογια για τον κινεζο ειναι τυχαιο...?

    • loretta avatar
      loretta @ salmonellas 17/04/2011 14:19:43

      λετε με σεβασμο απο την Ε.Ε !! το θεμα ειναι τελικα ποιοι τρεφουν σεβασμο για την Ε.Ε ετσι οπως εχει καταντησει.!!

  9. NIKOS avatar
    NIKOS 17/04/2011 10:08:04

    ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ.

  10. karamanlikos avatar
    karamanlikos 17/04/2011 10:23:50

    Κάτι σαν πρωθυπουργικό swap δηλαδή...
    Αυτή είναι η Ελλάδα...

  11. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 17/04/2011 10:28:37

    Είναι σίγουρο ότι κάποιοι ψάχνουν κυβέρνηση προσώπων
    με Σημίτη
    Μανο, Κοντογιανόπουλο, Παπαδήμα, κ.α.
    Αυτά συμβαίνουν όταν τα κόμματα αδυνατούν να ανανεωθούν με όρους κοινωνίας.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ o βουνίσιος 17/04/2011 12:04:11

      Νομίζω ότι έχει το πιο πολύ δίκιο σε αυτό που λές

  12. Μη Δεξιός avatar
    Μη Δεξιός 17/04/2011 10:29:21

    Αγαπητέ κ. Ροδινέ,
    συμφωνώ μαζί σας ότι η επανεμφάνιση του κ. Σημίτη μόνον τυχαία δεν είναι.
    Και σίγουρα δεν είναι αποκλειστικά προσωπική πρωτοβουλία.
    Η διαχείρηση του μνημονίου απαιτεί δυνατή λογιστική και η σημερινοί διαχειριστές του δεν είναι σε θέση να κρατήσουν ούτε μπακαλοτεύτερο.
    Οι εν δυνάμει , σύμφωνα με τις διαρροές, αντικαταστάτες τους είναι άσχετοι με το αντικείμενο.
    Γιατί λοιπόν να μην δώσουν κύκλοι των δανειστών μας την δυνατότητα σε έναν αποδεδειγμένα ανάλγητο "αρχιλογιστή" να διαχειριστεί τα συμφέροντα τους? Με δεδομένη μάλιστα την "επιτυχημένη" πορεία του....

  13. ThW avatar
    ThW 17/04/2011 10:34:00

    Εσυ πολυ καλα τα λες, αλλα εδω ανΤρα δεν βρισκουμε για συζυγο, θα βρουμε για πρωθυπουργο?????????? Πλακα μας κανεις???

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ThW 17/04/2011 13:08:47

      Ναι αλλα μονο ενας πρωθυπουργος μπορει να κανει επιμηκυνση !!

      ΠΠ

      • kiki avatar
        kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/04/2011 14:11:30

        πορτα-πορτα,
        να βαλουν τον Βενιζελο, αυτος ξερει απο επιμηκινσεις , κατι σαν το Συνταγμα που εφτιαξε , το κονταινεις το τεντωνεις το μικραινεις κατα το δοκουν.

  14. drider avatar
    drider 17/04/2011 10:34:31

    Επαναφέρεται καταρχήν επικοινωνιακά, όχι ουσιαστικά. Και πώς θα ήταν δυνατόν το δεύτερο, αφού η πολιτική της κυβέρνησης του ήταν και ένας από τους λόγους που είμαστε εδώ που είμαστε σήμερα. Μη ξεχνάμε ότι η συζήτηση για τα δημοσιονομικά της χώρας εντάθηκε όταν βγήκε στο φως της δημοσιότητας η ιστορία με τα περίφημα swaps της GS.

    Επειδή τα μέσα και οι εκδοτικοί όμιλοι αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα και όχι φυσικά γιατί νοιάζονται για το μέλλον της χώρας, προσπαθούν να "ανακατέψουν" την τράπουλα. Η υπερπροβολή των απόψεων του τέως πρωθυπουργού σημειολογικά παραπέμπει στην επιθυμία τους να επιστρέψουν σε προηγούμενες περιόδους "παχιών αγελάδων", μια ιδιότυπη νοσταλγία που καμιά σχέση δεν έχει με τη σημερινή πραγματικότητα. Μια πραγματικότητα, την οποία βέβαια δεν μπορούμε να υπερβούμε με τις "συνταγές" που μας οδήγησαν στο σημείο μηδέν.

    Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι θα φιλοξενήσουν και διαφορετικές στην ουσία τους απόψεις με κοινή όμως συνισταμένη τη κάποια είδους "διαγραφή χρέους", π.χ. ο κ. Λαπαβίτσας θα είναι καλεσμένος στην εκπομπή "ανατροπή". Απόψεις που θα χρησιμοποιηθούν για να ενταθεί η πίεση στη κυβέρνηση για να "εθνικοποιήσει" χρέη ιδιωτών (κυρίως τραπεζών και κατά επέκταση χρεών όπως των μέσων).

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ drider 17/04/2011 19:37:55

      Διάνα, drider !
      Άλλωστε και σε παλιότερη "ανατροπή" είχαν guest star τον "αρχιανατροπέα" του "Ανταρσύα"! Στον κ. Λαπαβίτσα θα κολλούσαν;
      Δεν είναι τυχαίο ότι ο κ. Σημίτης δεν αποκλείει τη μορφή αναδιάρθρωσης με "κούρεμα". Η βασική στρατηγική των αριστερο-κεντρο-δεξιών "αγωνιστών του δολλαρίου" είναι να φορτώσουν το μέρος του Ελληνικού Δημόσιου χρέους που προέρχεται από ιδιωτική φοροδιαφυγή και θαλασσοδάνεια Ελληνικών τραπεζών προς ιδιώτες επιχειρηματίες, στον "κόκκορα" των ασφαλιστικών ταμείων και τραπεζών - Ελληνικών ή Ευρωπαικών - που κατέχουν ομόλογα.
      Ψεκάστε σκουπίστε, που ξέρεις, μπορεί έτσι ακόμη και οι εγχώριες επιχειρήσεις ΜΜΕ να ξαναγίνουν "βιώσιμες", διαγράφοντας το χρέος τους προς το Δημόσιο, Ασφαλιστικά ταμεία κτλ, χα χα.
      Όλοι οι "καλοί", δεξιοί αριστεροί έως και "πολύ αριστεροί", ελεήστε την "Μεγάλη ενημέρωση"!

  15. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 17/04/2011 10:38:56

    Στην έντυπη έκδοση του ΒΗΜΑΤΟΣ φιλοξενείται συνέντευξη του άξιου τέκνου του κ. Σημίτη, του κ. Χριστοδουλάκη.
    Αυτός τάσσειται υπέρ της ...επιμήκυνσης, αλλά μετά το 2013!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 17/04/2011 13:17:44

      Προφητης εκ του ασφαλους !!
      τρεχει το υποβρυχιο!!...
      μετα το 2013 και για 30 χρονια θα ειμαστε υπο ESF.. δεμενοι χειροποδαρα !αχαχαα
      Σηκωνει ο Ελληνας δεσιμο?? με την καμια. Αστους να ερθουν.
      Φωστηρα Χριστοδουλακη.

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/04/2011 14:20:07

        Μην λές την λέξη "υποβρύχια" κοντά στον Χροστοδουλάκη και τον κάψεις τον άνθρωπο...

    • pizza avatar
      pizza @ Κώστας Ροδινός 17/04/2011 17:56:54

      Μετα το 2013, συμφωνα με την αποφαση που πηρε η Ευρωπη, οσες χωρες χρειαζονται βοηθεια, θα πηγαινουν σε ελεγχομενη χρεωκοπια. Σαϊνη και αυτος!

  16. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/04/2011 10:42:06

    Η Βάσω σκούζει εδώ και καιρό. Ο Πάγκαλος...χμμμ. Λέτε να δουμε σύντομα και καμιά δήλωση του Παρασκευά Αυγερινού? Και το πολιτικό τέκνο εκ Δολιανών τι να γίνεται άραγε? Γιατί σιωπά?
    Τυχαίο που σήμερα είναι των Βαϊων?

  17. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 17/04/2011 10:46:57

    Καλημέρα Γιάννη,
    Ετοιμάζουν μανιφέστο με τον Μικρό Οδυσσέα.
    Οπως γνωρίζεις, ως πολύπαθος ταξιδευτής, ανέλαβε υπεύθυνος του ....Οδικού Χάρτη!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 17/04/2011 10:52:56

      Καλημέρα Κώστα,
      Ωχ, ωχ. Προσχώρησε ο ΜΟ στις δυνάμεις του εκσυγχρονισμού?

      Πάντως το να βγαίνουν οι σκελετοί από τους τάφους φανερώνει την απελπισία στην οποία έχουν περιέλθει οι απύθμενοι, μπετατζήδες, τζογαδόροι και ΣΙΑ.
      Το πάνε φουλ για κυβέρνηση εθνικής ενότητας μάλλον αφού το παιντί δεν τραβάει.
      Αλλά τα νούμερα και η κοινωνική πραγματικότητα είναι αμείλικτη.

  18. juliet avatar
    juliet 17/04/2011 10:59:25

    @Κικη
    Καλήμερα,χρόνια πολλά
    Κική μου ,ποτε δεν ήμουνα υπερ της θεωρίας της άφεσης αμαρτιών.Πάντα ήμουνα υπερ της τιμωρίας ,πρώτα της σύστασης και μετά παίρνω κεφάλια.
    Το τι ήτανε όσοι καταλαβαίνουν δεν χρειάζονται πολλά λόγια.Ο Ρόκος δικό του δημιούργημα είναι,ο Παπακωνσταντίνου σύμβουλος του ήτανε...κλπ ,όσο για τον Κακλαμάνη θα σου περιγράψω την περίπτωσή του με τα λόγια του Σατωμπριάν:''Τα γηρατεία είναι ένας νυχτερινός επισκέπτης:η γη είναι αόρατη πια γι ΄αυτά,ανακαλύπτουν μονάχα τον ουρανό''.

  19. Aris. A avatar
    Aris. A 17/04/2011 11:29:05

    Αυτό που με ανησυχεί είναι η έλλειψη ευρυματικότητας και φαντασίας του συστήματος.

    Αν έχουν κρεμαστεί από τον Καρατζαφέρη και τον Σημίτη να τους δώσει λύση τα πράγματα είναι πραγματικά πολύ άσχημα.

    Καλά δεν καταλαβαίνουν ότι από μια τέτοια κατάσταση μπορεί να σε βγάλουν μόνο οι πλέον ικανοί και αποφασισμένοι και όχι οι ορντινάτζες που όλα τα χρόνια τους είχαν για θελήματα.

    Στην αρχή προσπάθησαν με νέα πρόσωπα τύπου Μαρκεζίνη να πασάρουν κατεψυγμένες λύσεις στον κοσμάκη αλλά τους βγήκε περισσότερο πατριώτης και φιλαλήθης από ότι περίμεναν και τον απέσυραν.

    Ασε που τους έκανε συντρίμια την περίφημη ελληνοτουρκική προσέγγιση που προετοίμαζαν επί χρόνια.

    Ανησυχούν ότι τώρα που δεν έχουν να πουλήσουν φρούδες ελπίδες στους ιθαγενείς όπως πλουτισμό και ευμάρεια μέσα από το χρηματιστήριο και τον ανεξέλεγτο τραπεζικό δανεισμό τώρα που πρέπει με αίμα και δάκρυα να πληρώσουμε τα κλεμένα της παρέας τους τώρα αρχίσουν να φοβούνται μην ξεσηκωθεί ο κόσμος και τελειώσει και η βασιλεία τους.

    Τα κρούσματα ανυπακοής δεν είναι και λίγα για αυτούς που μπορούν να διαβάζουν τα μελλούμενα.

    Πλέον στο μειντάνι δεν έχουν βγει οι ελεγχόμενοι από το παρακράτος αναρχικοί αλλά οι συνταξιούχοι απόστρατοι της Κερατέας, οι γιατροί και μεγαλοδικηγόροι του Καπανδριτίου του κινήματος δεν πληρώνω.

    Βάλτε ότι όσο αυξάνει η ανεργία και η δυστυχία όλο και περισσότερο κόσμος θα είναι διαθέσιμος για πορείες και διαμαρτυρίες.

    Ελπίζω να μην ξαναεφαρμοσθούν λύσεις τύπου Μαρφιν για να τρομοκράτηθούν οι απλοί διαδηλωτές.

    Για μένα το καλλύτερο που έχουν να κάνουν είναι να αφήσουν το ποτάμι να πάρει τον δρόμο του να αφήσουν την κοινωνία για μια φορά αχειραγώγητη να αποφασίσει και για το δικός τους μέλλον.

    Ισως έτσι τους ξεχάσουμε και δεν τους πάρουμε με τις λεμονόκουπες.

    Τα δημοσιογραφικά τους μαντρόσκυλα είναι πλέον κάτι γερασμένες και ξεδοντιασμένες καλντεριμτζούδες που όσο περνάει ο καιρός πείθουν όλο και λιγότερους.

    Σχετικά με την Καθημερινή μόνο 2,5% στην κουμπάρα του μεγαλομέτοχου.

    Τόσο άσχημα τα πράγματα;;

    Σε όλα τα πουλέν έχετε επενδύσει αφεντάδες καλά κρασσιά.

  20. Giorgos avatar
    Giorgos 17/04/2011 11:35:24

    To thema den einai an kapoios "diadehtei" ton gap. To thema einai oti meta ton gap terma Pasok. -
    (...elikoptera....polla elikoptera...)

  21. Παναγος avatar
    Παναγος 17/04/2011 11:35:51

    Αν θυμαμαι καλα ο ΝΤΟΝ (η τα πραγματικα αφεντικα) της πασοκιας αποφασισε σε καποια φαση να φυγει το σημιτης. Ειδε οτι δεν τραβαγε και του λεει δρομο. Πιθανον αυτο το υποκειμενο σημιτη να πηγε να .."κλωτσησει" και
    ξερω εγω "εγω σου εδωσα την εξουσια για 8 χρονια " να του ειπε του ΝΤΟΝ πως με πετας τωρα σαν λεμονοκουπα?

    Πιθανον να συνεβη κι ετσι, αν και λιγακι απιθανο να τολμησει αυτο το αστειο (υπο)ανθρωπακι σημιτη να κανει κατι τετοιο.

    Αλλα για να σιγουρευτει 100% ο ΝΤΟΝ .."διερευσε" οτι θα τον διορισει υπαλληλο στην Ε.Ε !!!! Τοτε ολα τα ΜΜΕξαπατησης ειχαν να λενει για το .."ευρωπαικο προφιλ" αυτουνου του ακατανομαστου.
    Φυσικα ακομα περιμενει να ..χτυπησει το τηλεφωνο!!!

    Και τελος παντων τι εμπνευση ηταν αυτη πρωι πρωι κυριακατικα (και των Βαιων,ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ) ,να μας τον μοστραρεις αυτον δεν το ξερω.
    Ενταξει αφου "αντιπολιτευεται" .."διαφωνει" με το πασοκ και το γαπα ειναι ..ειδηση.
    Αστην να την παιζουν αλλοι αυτη την ειδηση .
    Δεν νομιζω να βρεθει κανεις εδω μεσα να πει μια καλη κουβεντα για αυτο το υποκειμενο...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Παναγος 17/04/2011 12:52:32

      ο Ντον-κυρ Χριστος...!!! τον εδιωξε ο Ντον-κυρ Σταυρος τον επαναφερει.
      Σταχτη και κρυφη ελπιδα... για νεα δανεια στο Μεγαρο, νεα ταξιδια Τραβελ Πλαν, νεα εργα τεχνολογιας, με νεους Αλαμανηδες/ Κιολειδηδες/ Συγγελιδηδες/Λαναραδες/ Αθανασουληδες και παει λεγοντας...
      Ο Γιαννος περιμενει... κανει διαλεξεις !!

      ΠΠ

      • Παναγος avatar
        Παναγος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/04/2011 13:55:38

        Ναι.
        Και μαλιστα η διαταγη "παραιτησης του" δοθηκε σε μια συνοδο της Ε.Ε στις Βρυξελλες νομιζω. Πρωθυπουργος το σημιτη, Υπεξ το γαπα.

        Θυμαμαι πολυ καλα στην σκηνη στην ΤιΒι.
        Δινουν μια "συνενετευξη" στα Ελληνικα ΜΜΕ ,μιλαει το σημιτη και διπλα του ειναι το γαπα.
        Καποια φορα τελειωνει και πρεπει να απαντησει/μιλησει το γαπα.
        Υπαρχει μονο ενα μικροφωνο και ειναι μπροστα απο το σημιτη.
        Το γαπα δεν κανει καμμια κινηση να το παρει .Περιμενει.
        Και τοτε το σημιτη ΕΜΦΑΝΩΣ νευριασμενος κανει μια ετσι και του το δινει το μικροφωνο,σαν να του το πεταει κυριολεκτικα! .
        Αυθορμητα σκεφτηκα εδω κατι συμβαινει.

        Η συνεχεια ειναι γνωστη.
        Το σημιτη παρεμεινε στις Βρυξελλες και το γαπ επιστρεφει στην Αθηνα.
        Καθ οδον συγκαλει τους δημοσιογραφους που μιλημενοι επιστρεφουν μαζι του στην Αθηνα και τους λεει:
        "ειμαι ετοιμος να αναλαβω τις ευθυνες μου" .
        Και ο σημιτης εχει ευρωπαικο προφιλ και τετοια .
        Ποιο "δακτυλιδι" και παραμυθια? Το γαπ χρηστηκε αρχηγος και προεδρος της εταιρειας και το σημιτη "..παραιτηθηκε"!

        Επιστρεφοντας ο σημιτης προσπαθησε να σωσει οτι μπορουσε να σωσει . Αλλα η αποφαση ειχε ηδη παρθει .
        Του αφησανε ετσι για να το ξεφορτωθουνε την "πρωθυποουργια" μεχρι τις εκλογες. Και ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ επαιζαν την τοποθετηση του στη Ε.Ε.

        Και σου λεει το ανθρωπακι : Καλα ειναι και στην Ευρωπη ,θα με κανουν μεγαλο υπαλληλο στην Ε.Ε Δαφνη μου, της κανει.
        Καλα ειναι κοστακι του λεει η δαφνου

        Πλην ακομα ..περιμενει τηλεφωνημα!!!

        Τωρα ξαναβγαινει γιατι φοβαται. Ο ΝΤΟΝ εδωσε εντολη στο γαπ να τον κοψει απο βουλευτη .
        Και αμα λαλησει το "ακης" και πει οτι "μαζι ταγαμε" στα υποβρυχια δεν εχει την βουλευτικη ασυλια .
        Και φοβαται .Οχι κανενα λαο. Αυτον τον εχει .εσμενο.
        Τους εσωτερικους εχθρους μεσα στη συμμορια πασοκ φοβαται.

  22. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 17/04/2011 11:39:35

    ΩΧ ( ! ) - ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ 4ου ΡΑΙΧ ΔΗΛΩΣΑΝ :

    ¨...Σύμφωνα με δημοσίευμα της γερμανικής εφημερίδας «Handelsblatt», «η Κύπρος μπορεί να παρασυρθεί στην κρίση από την Ελλάδα (...) το μεγαλύτερο πρόβλημα της νησιωτικής Δημοκρατίας της Κύπρου είναι η εξάρτηση των τραπεζών της από την ελληνική αγορά καθώς και τα μεγάλα αποθέματά τους σε ελληνικά ομόλογα...¨

    Τα υπόλοιπα εδώ :
    http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=6204765&publDate=16/4/2011
    ( ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΕ Ασίγαστοι ανταγωνισμοί για ...
    Ριζοσπάστης )

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΝΤΑΝΤΟΝ 17/04/2011 12:56:39

      σιγά που θα άφηναν την Κύπρο εκτός!
      πιέσεις ασκούνται για μια γρήγορη λύση και άρση των επιφυλάξεων για τις διαπραγματεύσεις της Τουρκίας με Ε.Ε.

  23. Μάϊκ Λαμάρ avatar
    Μάϊκ Λαμάρ 17/04/2011 11:46:07

    "μ' αρέσει να περπατάω στο σκοτάδι και να θωρώ τον σκοτεινό ουρανό λουσμένο στο φως των αστεριών, μου δίνουν δύναμη νοιώθωντας μεσ' την νύχτα πόσο μικρή ειναι η γη και ατέλειωτος ο ουρανός".

    για τα γηρατειά

  24. jkr avatar
    jkr 17/04/2011 11:47:45

    Μεγαλύτερο φερέφωνο και λαγός των ξένων κέντρων δεν υπάρχει...οπότε πάμε σε λύση πακέτο για το χρέος ΑΦΟΥ ΣΤΙΣ 16/5 ΞΕΠΟΥΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗ ΒΟΥΛΑ Ο ΤΟΠΟΣ.

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/04/2011 12:05:20

    Το παζλ του γιατί παραιτήθηκε ο Σημίτης, το έχει λύσει κανείς;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ archaeopteryx 17/04/2011 12:10:45

      για να φορτώσει την επερχόμενη ήττα στο Γιώργο, είναι η πλέον προφανής απάντηση, αλλά δεν είναι ολόκληρη η αλήθεια.
      Η άλλη εκδοχή είναι γιατί το σύστημα πάντα θέλει να έχει εφεδρείες για μια έκτακτη περίσταση.
      Ομως, εσχάτως το προφίλ του κ. Σημίτης αποδομείται επικίνδυνα και παρεμβαίνει για να διασώσει ο,τι είναι δυνατόν.
      Να δηλώσει παρόν για τα επερχόμενα.
      Και να προειδοποιήσει τον Γιώργο, οτι μπορεί να κάνει το "μαγαζί καλοκαιρινό".

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κώστας Ροδινός 17/04/2011 14:21:20

        εγώ νομίζω ότι παραιτήθηκε εκβιαζόμενος, αλλά πάλι που να ξέρω...

  26. Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr avatar
    Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr 17/04/2011 12:42:55

    Η ζωή συχνά έχει πλάκα και κάποιες φορές δύο πάθη αλληλοτρώγονται. Σημίτης και Παπανδρέου μακάρι ν’ αλληλοφαγωθούν. Χρειάζεται Εθνική ενότητα για να τη γλιτώσουμε. ΝΔ-ΚΚΕ-ΣΥΝ ενωμένοι να βγάλουν την Ελλάδα απ’ το μνημόνιο.

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/04/2011 12:48:17

    Καλημερα Κωστα,
    ο Δρακος εφυγε στο διαστημα δινοντας το δαχτυλιδι στο ΓΑΠ για το καψει το παιντι. Ετσι του ειπαν, ετσι εκανε. Ποιοι? Οι Γερμανοι και ο αδερφος Σπυρος ( ο κουρτινα 3 σε ολα !!! )- ειχε Τσουκρατο, Ακη, και λοιπους πληρωμενους συγγενεις!! απο Γερμανους !!
    Σημερα τον επαναφερουν οι Γερμανοι και ο αδερφος Σπυρος με προπομπο τη Βασουλα την Πλάνετ.
    Νομιζει/ουν οτι ξεχναμε!!!! χαχαχαχαααα επειδη εφυγε... αμ δε.
    Εγω που ταξιδευω σε orbit γυρω απο το γαλαζιο πλανητη για πολυ καιρο... εχω επισης ταξιδεψει στο μελλον για λιγο και εχω δει !!!
    Το ΠΑΣΟΚ ειναι Χρονομηχανη. Πανε οπου και οποτε θελουν διοτι εχουν την Πρασινη Τεχνολογια που τους αφησε τ αφεντινο ο ΑΓΠ... την παπαρολογια και απειηρη ενεργεια - την ληθη των ψηφοφορων τους.
    Μονο που σημερα, τα δεδομενα εχουν αλλαξει. Ο Δρακος ζει σε γυαλα και δεν νιωθει... οπως δεν ενιωθε και οταν οι Ταμειες του παρελαβαν τα σακουλατα του Τσουκρατου.
    Ειναι απο μονος του ανεκδοτο.

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/04/2011 12:53:26

      Την Πλάνετ, που την θυμήθηκες;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 17/04/2011 12:58:43

        εχω θεμα!!! δεν ξεχναω !! Πλανετ Πρασινες Συμβουλες με μυστικομέτοχους....
        Χρονια Πολλα !..

        ΠΠ

        • kiki avatar
          kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/04/2011 14:08:26

          @ πορτα-πορτα,
          Πλανετ- Αλτεκ-Αθανασουλης, ΕΟΜΕΧ- τον καφε την ξυλεια- ΠΡΟΜΕΤ-Συμβασεις ΜΕ ΚΟΚΚΑΛΗ για ταμειακες-Μπαφας το ονομα-Ιντακομ-και τι δεν εχει κανει η αγγελουδω.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 17/04/2011 14:16:50

            τον Μπαφα που τον ξερεις??? οεο...

            ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κώστας Ροδινός 17/04/2011 14:22:15

        Αν νομίζουν ότι έχουμε αμνησία....

  28. Orestios avatar
    Orestios 17/04/2011 13:16:13

    Η "εκσυγχρονιστές" κάνουν την αντεπίθεση.
    Το σύστημα ΠΑΣΟΚ επιδεικνύει τα όπλα του και δηλώνει παρόν στις εξελίξεις.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 17/04/2011 13:22:13

      Οι Χορηγοι θελεις να πεις !!! χαχαα

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/04/2011 18:42:51

        Λες να έχει σορτάρει σε αναδιάρθρωση?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/04/2011 20:49:15

        Μήπως οι χορηγοί παίζουν τα ...Ρέστα τους;
        Τι θέλει να πεί όμως υποβρυχίως ο "καλλιτέχνης";

  29. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/04/2011 13:20:43

    Kωστα σου εχω ενα πινακακι !!
    h**p://www.filefactory.com/file/cbb2de9/n/ESODA_81-2010.png

    ΠΠ

  30. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 17/04/2011 13:37:28

    Μιά άλλη οπτική κύριε Ροδινέ

    1. Γνωστές οι δηλώσεις τού Carlo Cotarelli, διευθυντή των Διεθνὠν φορολογικών υποθέσεων και συνεργάτη του ΔΝΤ: ”παρά την αγορά ενός σημαντικού μέρους του ελληνικού χρέους από τη Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, οι αριθμοί έδειξαν ότι οι αλλοδαποί έχουν πωλήσει το ελληνικό χρέος, μέρος του οποίου έχει αγοραστεί από μη οικονομικές ελληνικές οντότητες.”
    2. Αυτές, οι μή οικονομικές ελληνικές οντότητες, αγοράζουν το ελληνικό χρέος σε τιμές 40%-60%, τής ονομαστικής αξίας.
    3. Πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων το 2011 και 2012: Τράπεζες, Αεροδρόμια ,Τρένα, Εγνατία, Καζίνο, Δίκτυα ύδρευσης, Bιομηχανίες, Ταχυδρομεία, ΔΕΗ – ΟΤΕ, ΟΠΑΠ, Φυσικό Αέριο.
    4. Αυτές, οι μή οικονομικές ελληνικές οντότητες, ενδιαφέρονται να γίνουν οι ιδιοκτήτες, των άνω αναφερθέντων οικονομικών μεγεθών. Το πρόβλημα είναι, ότι δεν γουστάρουν να πληρώσουν φράγκο από την τσέπη τους. Εξ’ άλλου, αυτοί είναι το κράτος και αυτοί το ελέγχουν. Τί κάνουμε λποιπόν; Ενα νέο grosso colpo.
    5. Το «μυστικό» είναι ότι μόνο μετά τον Ιούνιο του 2013, όπως αποφάσισαν ήδη οι ηγέτες της ΕΕ, οι ιδιώτες αγοραστές κρατικών ομολόγων οποιασδήποτε χώρας της ευρωζώνης θα συμμετέχουν υποχρεωτικά στις ζημιές κατά ποσοστό που θα τους αναλογεί σε οποιαδήποτε περίπτωση «κουρέματος» της αξίας ομολόγων - δηλαδή μείωσης της αξίας τους εξαιτίας χρεοκοπίας ή αδυναμίας πληρωμών της αντίστοιχης χώρας που έχει εκδώσει τα ομόλογα αυτά. («Ο Ιούνιος του Σόιμπλε», Γιώργος Δελαστίκ, εφημερίδα Εθνος)
    6. Θα κερδίσουν πολλά επομένως οι ευρωπαϊκές τράπεζες, αν κατορθώσουν να επιβάλουν να γίνει τώρα και οπωσδήποτε πριν από τον Ιούνιο του 2013 η αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους, στον βαθμό που η αναδιάρθρωση αυτή συμπεριλαμβάνει και «κούρεμα» των ομολόγων. Τώρα δεν είναι καν υποχρεωμένες να συμμετάσχουν στις απώλειες, άρα θα τους επιμεριστεί πολύ μικρότερο μέρος της ζημιάς, αφού μόνο χάρη στην... καλή τους την καρδιά θα δεχτούν να χάσουν κι αυτές κάτι! («Ο Ιούνιος του Σόιμπλε», Γιώργος Δελαστίκ, εφημερίδα Εθνος)
    7. Οι κυβερνήσεις των κρατών της Ευρωζώνης είναι αυτές που θα αναλάβουν να πληρώσουν τη μερίδα του λέοντος των ζημιών σε περίπτωση χρεοκοπίας της Ελλάδας πριν από το 2013. Αυτός είναι ο λόγος που οι κυβερνητικοί παράγοντες και οι αξιωματούχοι της Κομισιόν ή της ΕΚΤ προσπαθούν να μεταθέσουν την ελληνική χρεοκοπία για το 2013. Τι θα γίνει, θα το δούμε. («Ο Ιούνιος του Σόιμπλε», Γιώργος Δελαστίκ, εφημερίδα Εθνος).

    Ελήφθη;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ιαπετός 17/04/2011 13:40:51

      απο καιρό!!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ιαπετός 17/04/2011 19:14:34

      Factorx: μην ανησυχείς το έχουμε υπόψιν μας, Κρατήσου για να σχολιάσεις αύριο

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 17/04/2011 19:17:35

        Μήπως μπορείτε να το "ανεβάσετε", χα χα;
        Κατά προτίμηση μαζί με το προχθεσινό του Μπίνι Σμάγκι που σας επισήμανα!
        Τι, αυτά είναι "εκτός γραμμής";
        Που, ποιάς γραμμής, ποιανού, αγαπητοί Φάκτορες;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 17/04/2011 19:23:58

        Κάπως ανάλογα λέει πάντως και ο Στρός Κάν - και κάνει ακόμα πιό αξιόπιστη αυτή την εκτίμηση βιωσιμότητας του Χ.Λ. Τον Γάλλο ευτυχώς τον έχετε ανεβάσει.

  31. juliet avatar
    juliet 17/04/2011 14:36:37

    @Π.Π
    αν το είπες για μένα φταίνε τα γονίδια,ελληνοιταλοματλεζικά!!!
    Χρόνια Πολλά!!

  32. JOHN avatar
    JOHN 17/04/2011 14:39:53

    Ξαναζεσταμενη σουπα και μαλιστα πολυ κακη ποιοτητα!

  33. Ταλάντη avatar
    Ταλάντη 17/04/2011 15:36:26

    Ο κ. Σημίτης for EU President.

  34. somebody, somewhere, sometime... avatar
    somebody, somewhere, sometime... 17/04/2011 15:46:15

    Mάλιστα...
    Ο κ. Σημίτης....
    Ο "Μητσοτάκης" του ΠΑΣΟΚ...
    Θα βγαίνει κάθε τόσο και θα πετάει δυο φυτιλιές να τσιμπάνε τα πρασινφρουράκια...
    Και μόλις θα φτάνει η κουβέντα στη "ταμπακέρα" θα τρέχει σαν τον Σπύρο Λούη..
    Relax guys... Έχει συνταξιοδοτηθεί και ηλικιακά και πολιτικά...
    Ας μην ανακαλύπτουμε Αμερικές εκεί που δεν υπάρχουν..

  35. Αστος avatar
    Αστος 17/04/2011 17:13:50

    Απαπαπαπαπαπα, καλυτερα να δω συγκηβερνηση την Παπαρηγα με τον κολοτουμπα.....

  36. Κώστας avatar
    Κώστας 17/04/2011 18:36:49

    Για το swap του 2001, θα έπρεπε να απολογείται ο Αρχιερέας. Είναι ύποπτος χρηματισμού, με τους δύο έμπιστους συνεργάτες του (Τσουκάτο, Μαντέλη) χωμένους μέχρι το λαιμό. Υποπτος προσωπικά είναι, να το καταλάβει. Απολογούμενος είναι. Και όχι να προκαλεί με εμφανίσεις στα ξεφτισμένα μετερίζια του χρεοκοπημένου ΔΟΛ και της ξεπεσμένης Καθημερινής. Έχει στοιχειώδη πολιτική τσίπα; Να απαντήσει για το swap του 2001. Για τα υπόλοιπα(Ζίμενς, υποβρύχια, Χρηματιστήριο) δεν θέλουμε να τον ακούσουμε. Χάρη του κάνουμε που κυκλοφορεί ελεύθερος.
    Αλλά μια που έχει το θράσσος και τοποθετείται στο θέμα του Χρέους, να δώσει απαντήσεις για το αμαρτωλό swap του 2001 και κυρίως να μας πει ποια ήταν τα αντισταθμιστικά οφέλη που έλαβε η Goldman Sachs και μετά να κάνει τον δασκαλάκο...

    "The European Central Bank refused to disclose internal documents showing how Greece used derivatives to hide its government debt because of the “acute” risk of roiling markets, President Jean-Claude Trichet said...
    .The Goldman Sachs swaps, signed in 2000 and 2001, reduced the country’s foreign- denominated debt in euro terms by 2.37 billion euros and lowered debt as a proportion of GDP to 103.7 percent from 105.3 percent, according to a Feb. 21 statement by Goldman Sachs."
    http://www.bloomberg.com/news/2010-11-05/ecb-rejects-request-for-files-on-greek-derivative-use-cites-acute-risks.html

  37. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/04/2011 18:53:03

    Φίλοι οπαδοί της ΝΔ, θα πώ πάλι ότι η "ψυχανάλυσή" σας του ΓΑΠ είναι σταθερά ελλειματική. Δεν υπολογίζετε σωστά το ταμπεραμέντο του, και τις κινήσεις του.
    Δύο πράγματα καταρχήν: Ανακινείται ήδη μεγαλοπρεπώς και μάλιστα από τα Δημόσια ΜΜΕ το θέμα των swaps της Goldmann Sachs (2000 - 2004). Ο δε μακροχρονιότερος Υπουργός Άμυνας επί κυβερνήσεων Σημίτη καταγγέλλεται από το σημερινό ΠΑΣΟΚ ως ο πρωτεργάτης της διαφθοράς. Όταν καταγγέλεται ο υφιστάμενος, πόσο είναι ασφαλής ο προιστάμενος;
    Σε αντίθεση με τους Νεοδημοκράτες ο Σημίτης έχει πλήρη "ψυχαναλυτική εικόνα" του ΔΑΠ και ξέρει καλά το ταμπεραμέντο του. Όταν σφίξουν και άλλο τα πράγματα, ο "Άκης" είναι πολύ "μικρός" ως στόχος εκτόνωσης του ατμού, και θα χρειαστεί πιό μεγάλο ψάρι. Ο κ. Σημίτης γνωρίζει ότι ήδη μπαίνει στο "κάδρο", και ως πρωθυπουργός της κυβέρνησης με τις πιό μεγάλες παραγγελίες οπλικών συστημάτων, αλλά κυρίως ως υπεύθυνος πρωθυπουργός "αντισυμβαλλόμενος" σε εγχειρήματα με την Goldmann Sachs.
    Ά, παρεπιμπτόντως αυτοί οι 2 πολιτικοί έχουν και προσωπική βεντέττα. Και επίσης, μερικοί εναπομείναντες βουλευτές πολιτικοί φίλοι του κ. Σημίτη, ασκούν τελευταία έντονη εσωκομματική αντιπαράθεση. Ξέρετε ποιοί.
    Έχει μαζετεί πολύς ατμός στο καζάνι και ο κ. Σιμήτης αποφάσισε να ασκήσει προληπτική άμυνα. Αλλά είναι σε "ταραχή" και θα έλεγα σε κάποιο "φόβο".
    Ενώ ο άλλος στις εσωκομματικές συγκρούσεις είναι "ψυχρός δολοφόνος". Και σεις φίλοι μου, δεν τον έχετε ψυχαναλύσει επαρκώς.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 17/04/2011 19:04:15

      Πρός επίρρωσιν, να θυμήσω τα εξής:
      Αμυντικές δαπάνες: Οι κατά κεφαλήν εξοπλιστικές δαπάνες στην Ελλάδα και το ποσοστό τους επί του ΑΕΠ είναι από τα υψηλότερα στην Ευρώπη. Η Ελλάδα έχει τον πέμπτο σε μέγεθος στόλο πολεμικών αεροπλάνων Μιράζ στον πλανήτη, και έναν από τους μεγαλύτερους στόλους F16 στην Ευρώπη. Να ξαναθυμηθούμε τα υποβρύχια;
      Την περίοδο 2005-2009 η Ελλάδα ήταν ο πέμπτος μεγαλύτερος εισαγωγέας όπλων στον κόσμο!
      Παρά τη βύθιση της χώρας στην κρίση, το 2009 ο αμυντικός προϋπολογισμός της Ελλάδας ανέβηκε κατά 6.9% σε σχέση με τον προηγούμενο χρόνο και έφτασε από τα 5.81 δις € στα 6.24 δις.
      Το 2009, η Ελλάδα ήταν ο δεύτερος μεγαλύτερος πελάτης της Γερμανίας σε όπλα, ακολουθώντας την Τουρκία στην πρώτη θέση, και ο τρίτος σημαντικότερος πελάτης της Γαλλίας.
      Στοιχεία από: Yiannis Kokkinakis, «Grasping for the thread: Greece and the ongoing global crisis», Logos, 10,1 (2011) h**p://www.logosjournal.com/ (21.01.11)
      Ποιές κυβερνήσεις τα "αγόρασαν" όλα αυτά; Και πώς; Και το κυριώτερο: Χρειαζόταν; Γιατί και για ποιούς: Αυτό το "για ποιούς" καίει!
      Και καλά η κυβέρνηση Κ. Καραμανλή Β' (2004 - 2009): Κομματικοί "αντίπαλοι" είναι. Αλλά τους άλλους τους προηγούμενους, τους εσωκομματικούς αντιπάλλους, δεν τους βλέπουμε ήδη, που έχουν μπεί μεγαλοπρεπείς στο κάδρο;

  38. tsar avatar
    tsar 17/04/2011 18:54:23

    Το παρακάτω, λες και έχει γραφτεί, ειδικά για τον Σημίτη...

    Αυτά τα λόγια με σφίξανε σαν πένσα, τα είπε χθες το βράδυ μια ψυχή
    κι ένας φαλάκρας, απ' έξω και από μέσα χαμογελούσε, ναι, γιατί να σκοτιστεί.

    Θυμάσαι που βαλάντωνες εκεί στην εξορία
    και διάβαζες και Ρίτσο και αρχαία τραγωδία?
    τώρα κοκορεύεσαι επάνω στον εξώστη
    και μιλάς στο πόπολο σαν τον ναυαγοσώστη.

    Στη φοιτητριούλα που σ' έχει ερωτευτεί
    θα σε καταγγείλω πονηρέ πολιτευτή.
    Τζάμπα χαραμίζει θα πάω να της πω
    το νεανικό της και αγνό ενθουσιασμό.

    Εκείνο που υψώνεται και σε εκμηδενίζει
    είναι της καρδούλας μου το φως που ξεχειλίζει
    και ότι σε γλιτώνει και σου δίνει την αιτία
    είναι που χρειάζεται και η γραφειοκρατία.

    Ο πρώτος προβοκάτορας απ' όλους στη ζωή μου
    είναι η αφεντιά σου που αντιγράφει την φωνή μου.
    άλλαξες το σώμα μου με έπιπλα και σκεύη
    σαν τον σοσιαλισμό που σε βολεύει.

    Χαρά να σε γιαούρτωνα εκεί που ρητορεύεις
    εκεί που με χειροκροτάς χωρίς να το πιστεύεις
    παίρνεις την αλήθεια μου και μου την κάνεις λιώμα
    απ' το πόδι με τραβάς βαθιά μέσα στο χώμα.

    http://www.youtube.com/watch?v=GnI072W9g0g&feature=related

  39. TodayBet.net avatar
    TodayBet.net 17/04/2011 23:20:56

    Εν έτει 2011, ασχολούμαστε ακόμα με τον Σημίτη εδώ στην Ελλάδα! Η απόλυτη παρακμή...

  40. φωνη avatar
    φωνη 18/04/2011 02:15:49

    Παιδί της Goldman είναι και αυτός..καλές σχέσεις έχει μαζί τους. Βγήκε στις 2 σκατοφυλλάδες του τόπου το ΒΗΜΑ και την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ να μας πει να ανδιαρθρώσουμε το χρέος που δημιούργησε με τα παράνομα δάνεια που πήρε. Κανονικά και επειδή δε ρώτησε τον λαό όταν δανειζόταν για να μπει με πλαστά στοιχεία στην Ε.Ε., λόγο του κόμπλεξ της μετριότητας του που ήθελε να γράψει και ιστορία τρομάρα του, πρέπει να τα πληρώσει μόνος του τα δάνεια και ας πάει να τα ανδιαρθρώσει να τα κουρέψει, να τα χτενίσει να τα λούσει να τα κάνει πλεξούδες. Και το ΠΑΣΟΚ είναι η μόνη πηγή που ξεκινάει εντός της χώρας τη συζήτηση για την αναδιάρθρωση. Είτε βάζουν τη Βάσω είτε το Σημιτάκο αυτοί ξεκινούν τη συζήτηση και αυτοί τη διατηρούν. Θα μας οδηγήσουν εκέι όπως ακριβώς δεν ήθελαν να μας οδηγήσουν στο ΔΝΤ, αλλά οι ίδιοι το πρωτοανέφεραν και οι ίδιοι έκαναν τα πάντα για να φτάσουμε εκεί.

  41. babis avatar
    babis 18/04/2011 10:30:40

    Επεδή είμαι λιγάκι αφελής, πριν λίγο καιρό δεν ήταν που όποιος έλεγε την λέξη χρεοκωπία και την λέξη αναδιάρθρωση, τον βουτάγανε αμέσως.
    Σήμερα τί έγινε, είναι λέξεις της μόδας!!!!