#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/12/2010 21:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επίθεση του Στρος Καν στη Νέα Δημοκρατία



Αίσθηση προκάλεσε η «επίθεση» του Στρος- Καν στη Νέα Δημοκρατία, προφανώς επειδή δεν υποτάχθηκε στο ΔΝΤ καταψηφίζοντας το μνημόνιο. «Όσο πιο διευρυμένη είναι η στήριξη στο πρόγραμμα τόσο το καλύτερο. Δεν με ενδιαφέρει που δεν ψηφίσατε το μνημόνιο. Θα στεφθεί με επιτυχία το πρόγραμμα, αν αποφασίσετε να το στηρίξετε.  Λέτε ότι υπάρχουν πολλά σωστά μέτρα. Θα μπορούσατε να το είχατε ψηφίσει. Χωρίς το μνημόνιο ήσασταν με την πλάτη στον τοίχο. Ποιος ήταν υπεύθυνος δεν θα το αναπτύξω εγώ, νομίζω πάντως ότι η κατάσταση ήταν κακή επί δεκαετίες. Αλλά θυμηθείτε ότι φτάσατε σε σημείο να μην μπορείτε να αναχρηματοδοτήσετε τον προϋπολογισμό σας. Θα φτάνατε σε στάση πληρωμών. Εγώ είμαι βέβαιος για την επιτυχία του προγράμματος. Αποφασίστε τώρα εσείς με ποια πλευρά θα ταχθείτε» ήταν η απάντησή του στον Τομεάρχη Οικονομικών της ΝΔ  Χ.Σταϊκούρα .

Η ερώτηση του Χρ. Σταικούρα είχε ως εξής: «Τα γεγονότα δικαίωσαν τη Ν.Δ που δεν ψήφισε το μνημόνιο. Το 2011 βάζετε 6 δις νέα μέτρα . Πολλαπλασιασμός λουκέτων και  κατάρρευση ψυχολογίας της  κοινωνίας . Το πρόγραμμα δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημα του δημοσίου χρέους. Σήμερα το ενδεχόμενο αποπληρωμής θα ευνοήσει την κατάσταση. Θα καλύπτει η επιμήκυνση όλο το ποσό;  Θα υπάρχουν πρόσθετα μέτρα; Εξετάζετε περίπτωση νέου δανείου; Η ΝΔ πιστεύει ότι το πρόγραμμα δεν είναι κατάλληλο . Απαιτείται αλλαγή. Θέλουμε νέο μίγμα παραδοσιακών μέτρων δημοσιονομικής προσαρμογής και αντισταθμιστικά μέτρα ανάπτυξης. Οι Έλληνες έχουμε αποδείξει ότι μπορούμε να επιβιώσουμε. Η έξοδος πρέπει να βρει όρθιο τον ελληνικό λαό».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Maximilien avatar
    Maximilien 07/12/2010 21:20:46

    Ίσως η "οργή" του Στρος θα μετριαζόταν αν τον πληροφορούσαν ότι η ΝΔ μπορεί να μην ψήφισε το Μνημόνιο, όμως σκοπεύει να τηρήσει κάθε υπογραφή που έβαλε ο δοσίλογος ΓΑΠ και η συμμορία του.

    • factorx avatar
      factorx @ Maximilien 07/12/2010 21:36:49

      Φίλε, αυτά που λες είναι για τα πανηγύρια. Που είπε ότι θα τηρλήσει ¨καθε υπογραφή"; Τόσο πολύ σε πονάει το ΟΧΙ; - και που είσαι; Πες στη Ντόρα να μην βιάζεται. Το τέλος δεν γραφτηκε ακόμα

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ factorx 07/12/2010 21:53:59

        Factorx: φίλε θες διάβασμα: το ...troktiko μας βάζεις σαν πηγή;

      • zonitis avatar
        zonitis @ factorx 08/12/2010 00:15:09

        Το δικο της μαλλον γραφτηκε

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 07/12/2010 21:23:07

    Καθώς η κρίση στη χώρα εντείνεται το ΔΝΤ επιχείρησε σήμερα να νομιμοποιήσει τον ξεπεσμό στο όνομα της διάσωσης της χώρας.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/12/2010 21:28:02

    Εγώ καταψηφίζω την κοροϊδία και την απάτη της προμελετημένης 6μηνης αδράνειας και παράδοσης άνευ όρων και της εκχώρησης υποθηκών. ΑΠΙΣΤΙΑ! (σε τι βαθμό απιστία, θα το κρίνει η Ιστορία)

    Πουλάμε την χώρα για να μην χάσει ποσοστά το Πασόκ. Πουλήσαμε την χώρα, και το Πασόκ πάει καλά. Θαύμα. Αυτό σημαίνει χώρα Πασόκων.

    • man8os avatar
      man8os @ archaeopteryx 07/12/2010 21:32:18

      Η χωρα θυματων.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 07/12/2010 21:52:20

      +1000

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 07/12/2010 23:02:09

      Περί αυτού πρόκειται, Αρχαίε.

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/12/2010 21:31:36

    μπαρούτι έγινε ο παμπόνηρος σαράφης... έγινε πιο μαύρος απότι είναι από το κακό του

  5. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 07/12/2010 21:39:31

    Για να καταλάβω... Σήμερα είχαμε την ώρα του πρωθυπουργού? Τι πάει να πει του απηύθηναν ερωτήσεις? Πόσο σκλάβοι και ανήμποροι να κυβερνήσουν νιώθουν πλέον... Ήμαρτον

  6. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/12/2010 21:41:22

    Ήρθαν οι τοκογλύφοι να μας κάνουν παρατηρήσεις μέσα στο σπίτι μας .
    Χρεωκοπία τώρα .Μας έχουν ρουφήξει το αίμα και μας κάνουν και μάθημα συμπεριφοράς.
    Δεν υπάρχει δάκρυ.
    Με τις κλωτσιές στα τσακίδια!!!!!!!!!!!

  7. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 07/12/2010 21:41:41

    Σώ πα ρε Σταικούρα!! Τόν "ρούπωσες" τόν δάσκαλο ..τώρα,με τήν ερώτησή σου...ή μήπως ήταν απορία;;;;
    Ρε κοίτα κάτι wannabe's μελλοντικά υπουργήσιμους,πού θέλουν να μας γλυτώσουν από το μνημόνιο.....

  8. Papageorgiou Takis avatar
    Papageorgiou Takis 07/12/2010 21:42:31

    Όλοι λένε ότι κανείς δεν απαντάει στο ερώτημα "Τι θα κάναμε, αν δεν καταφεύγαμε στο ΔΝΤ". Απορώ γιατί κανείς δεν λέει ότι μας οδήγησαν στο ΔΝΤ με τέχνασμα, ενώ την Ιρλανδία την ανάγκασαν με το ζόρι. Όσο για το μνημόνιο, αφού ο Σαμαράς έχει καταθέσει τον Ιούλιο μία άλλη πρόταση, απόλυτα αξιόπιστη, γιατί κανείς δεν το αναφέρει; Ο Στρος Καν ούτε καν το ήξερε. Αν δεν ενοχλεί, προτείνω ένα λινκ με τα σχέσια του ΔΝΤ στη Ρυρώπη εδώ http://www.x-hellenica.gr/PressCenter/Articles/2241.aspx

  9. evan avatar
    evan 07/12/2010 21:45:31

    Η περιοδική έκδοση του Πολιτικού Σχεδιασμού της Νέας Δημοκρατίας «ΑΠΟΨΕΙΣ».

    http://www.gataros1.info/2010/12/blog-post_9003.html

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ evan 07/12/2010 23:14:10

      Διάβασα μερικά άρθρα του περιοδικού στην ηλεκτρονική του έκδοση και περιδιάβηκα τα περιεχόμενά του. Ενα συμπίλημα άρθρων από τον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο, άρθρα διαφόρων απόψεων , από οπαδούς της Νέας Αριστεράς (Σλαβόι Ζίζεκ) μέχρι της πολύ μετριοπαθούς κεντροδεξιάς. Με υποβόσκων το άγχος μήπως και σπάσουμε τη δικτατορία της πολιτικής ορθότητας. Ιδεολογική συνισταμένη του περιοδικού; Δεν μπόρεσα να την βρω και να με συγχωρείτε. Πάντως όχι στον χώρο αυτού που θα αποκαλούσα "σύγχρονη συντηρητική σκέψη".

      Αν ξεφυλλίσετε μία οποιαδήποτε περιοδική έκδοση πολιτικής επιστήμης, από αυτές που απευθύνονται και σε ένα ευρύτερο κοινό και μπορεί κανείς να βρει στα ενημερωμένα βιβλιοπωλεία, θα διαπιστώσετε ότι υπάρχει μία κοινή ιδεολογική συνισταμένη. Δεν εννοώ ότι όλα τα άρθρα είναι ομόφωνα, εννοώ ότι μπορεί κανείς να βρει την ιδεολογική συνισταμένη. Αυτό θα ήταν ευνόητο, ακόμα περισσότερο, για το περιοδικό που εκδίδει ένα κόμμα.

      Το συμπέρασμά μου: Η ΝΔ σύρεται αγχωμένη ιδεολογικά πίσω από τη Νέα Αριστερά, σε μεγάλο βαθμό, όσο και να θέλει να το κρύψει, τα λούλεια ιδεολογήματα περί "μεσαίου χώρου" είναι παρόντα και, σε τελική ανάλυση, αυτό το κόμμα αδυνατεί να παράξει σκέψη.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΒΙΣ 08/12/2010 00:04:03

        Θα μπορουσαν να αντιγραψουν αλλα δε θελουν.
        Η κεντροδεξια ειναι κυριαρχη στην Ευρωπη.Νομιζεις οτι δεν θα υπαρχουν γαλλικα ή αγγλικα ή ιταλικα δεξια περιοδικα;Δεν θελουν και μετα παραπονιουνται γιατι υπαρχει το ΛΑΟΣ.

        • effie B. avatar
          effie B. @ ψυχραιμια 08/12/2010 05:51:12

          Πλακα εχετε βρε παιδια, με ποιους, με το Στυλιανιδη, ελεος!!!!!!!!!!!!

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/12/2010 21:45:59

    Εγώ χαίρομαι που θα μάθει ο Καν Ελληνικά και θα διαδηλώνει μαζί μου εναντίον του Μνημονίου του Στρος.

    ΥΓ

    Τελικά οι "σοσιαλιστές" είναι ίδιοι.
    ...μου θυμίζει τον Πρόεδρο της Διεθνούς που νουθετούσε τον Πρωθυπουργό της Ελλάδας για τις συντηρητικές πρακτικές της μείωσης μισθών και συντάξεων...
    Ίδιοι είναι όλοι τελικά. Σοσιαληστές.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 07/12/2010 23:19:23

      Αυτό δεν είναι λαϊκισμός και μάλιστα χυδαίος?
      Αυτός ο κρετίνος θέλει να γίνει πρόεδρος της Γαλλίας?

  11. Χρήστος avatar
    Χρήστος 07/12/2010 21:47:34

    Πολύ σωστή η τοποθέτηση Σαμαρά.

  12. Orestios avatar
    Orestios 07/12/2010 21:53:27

    Στριμώχθηκε ο Στρος και άρχησε την καταστροφολογία.
    Αυτοί είναι οι σοσιαλιστές.
    Τελικά τα λαμόγια του ΔΝΤ μόνο σπέρνοντας φόβο μπορούν να επιβιώσουν.

  13. Maximilien avatar
    Maximilien 07/12/2010 21:56:58

    http://www.youtube.com/watch?v=r-SLLphgv44&feature=player_embedded

    Λυκουρέτζος: "Δεν θα αμφισβητήσουμε τις υποχρεώσεις της χώρας τις οποίες ανέλαβε η ελληνική κυβέρνηση μέσω της υπογραφής του Μνημονίου"
    Δεν είχε δηλώσει ο Σαμαράς τον Μάιο στη συζήτηση στη Βουλή ότι όσον αφορά τον ίδιο και το κόμμα του "η Ελλάδα θα τηρήσει και θα σεβαστεί τις υπογραφές της"; Ψάξε στον τύπο και τα ρεπορτάζ της εποχής και θα τα βρεις. Υπάρχουν και βίντεο στο youtube
    και εδώ : http://www.tromaktiko.net/2010/11/02/%CE%BF-%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%82-%CE%B8%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%BD%CE%B7/

    Και πριν λίγο καιρό, σε συνέντευξη που έδωσε στον Πρετεντέρη ο Σαμαράς δήλωσε: εμείς είμαστε κόμμα ευθύνης. Το έχω δηλώσει ξεκάθαρα, η Ελλάδα έχει φιλότιμο σέβεται την συνέπειά της και ως εκ τούτου είναι υποχρεωμένη να τηρήσει και να σεβαστεί και τις υπογραφές της.

    Εδώ και το απόσπασμα: http://www.divshare.com/download/13333420-847

    Άσε τα πανηγύρια και την Ντόρα και το κυνήγι μαγισσών. Δεν έχω καμία απολύτως σχέση με τον ιδεολογικό χώρο που κινείστε.

    • factorx avatar
      factorx @ Maximilien 07/12/2010 22:21:31

      Εγω επιμένω: ή δεν καταλαβαίνεις ή αναπαραγεις προπαγάνδα.

      Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ. ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ. ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ ΓΑΠ.

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ factorx 07/12/2010 22:33:49

        1ον. Γράψατε ότι παραθέτω μια πηγή, πράγμα που όπως φαίνεται και από το σχόλιό μου δεν ισχύει.
        2ον. όχι Γιάννης, Γιαννάκης. Οι υπογραφές που έχει βάλει η ελληνική κυβέρνηση είναι υπογραφές που αφορούν αυτό το Μνημόνιο και όχι κάποιο βελτιωμένο που υπάρχει μόνο στο μυαλό του Σαμαρά και των στελεχών του. Το να κάνετε λογικούς ακροβατισμούς που σε τελική ανάλυση δεν είναι και κανείς υποχρεωμένος να τους δεχτεί από τη στιγμή που δεν επιβεβαιώνονται με ξεκάθαρο τρόπο από της ΝΔ επισήμως, δεν αποτελεί επιχείρημα που με βρίσκει σύμφωνο. Ναι, αν η λέξη "κάθε" είναι αναπαραγωγή προπαγάνδας να την αποσύρω για να μην χαλάσουμε τις καρδιές μας βραδυάτικα. Όμως, το γεγονός παραμένει ότι η ΝΔ θα εφαρμόσει τις υποχρεώσεις που έχει αναλάβει η ελληνική κυβέρνηση. Και πριν να με ξαναταυτίσετε με τους Ντοράκηδες, σαν ξαναλέω ότι ψήφισα και ψηφίζω και θα ψηφίσω -εκτός συγκλονισιτκού απροόπτου ΚΚΕ- και ως εκ τούτου οι αναφορές για το ύφος που έχουν τα πρόσωπα Σαμαρά και Στρος Καν δεν με καλύπτουν ως δείγμα αντιμνημονιακής πολιτικής. Δικαιωμά μου δεν είναι;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ factorx 07/12/2010 22:52:00

        Το ερώτημα είναι ΠΟΙΕΣ υποχρεώσεις. Η αναφορά είναι σαφώς για τα δάνεια και όχι για να τηρήσει το πλήρες πρόγραμμα του Μνημονίου. Κι αυτό, διότι όταν το πρωτοείπε ο Σαμαράς (όταν δήλωσε στις αρχές Μαϊου ότι θα καταψηφίσει το Μνημόνιο) ετίθετο το ζήτημα αν θα αναγνωρίσει η ΝΔ αυτό το χρέος.

        Πάντως έχεις δίκιο, με την έννοια ότι η θέση της ΝΔ δεν είναι επαρκώς διευκρινισμένη, διότι τυπικώς δεν ξεκαθαρίζει αν αυτό αφορά το σύνολο του Μνημονίου, ή μόνον την αποπληρωμή των δανείων.

        Ωστόσο, η ειλικρινής μου γνώμη (και δεν το λέω για να κάνω "πλάτες" στο Σαμαρά) είναι ότι είναι καλύτερα η ΝΔ να μην αναφέρει ΑΠΟ ΤΩΡΑ ότι έχει σκοπό να μην τηρήσει τις υποχρεώσεις του Μνημονίου για νέα μέτρα κλπ., διότι αυτό θα εκθέσει και την ίδια τη ΝΔ, αλλά και τη χώρα, σε πολλαπλούς κινδύνους, χωρίς να μπορεί να αντιδράσει. Ούτε η ΝΔ ούτε η χώρα. Κι ας ρισκάρει έτσι να μην πείσει τους πάντες για την αντιμνημονιακή της ειλικρίνεια. Όποιος θέλει να πειστεί πείθεται και με τα δείγματα γραφής που έχουν δοθεί μέχρι τώρα. Όποιος δεν θέλει να πειστεί δεν θα πειστεί με τίποτα.

        Η άλλη λύση είναι να πάει σε δυναμική αντίδραση τύπου Τσάβες, η οποία δεν ξέρουμε καν αν είναι εφικτή (αυτή τη στιγμή τουλάχιστον) με δεδομένη την αποχαυνωμένη κατάσταση της ελληνικής κοινωνίας.

        Οπότε προς το παρόν καλά κάνει και κρατάει αυτή τη στάση, διότι αφήνει όλα τα ενδεχόμενα περαιτέρω αντίδρασης ανοιχτά για το μέλλον, χωρίς να προκαλεί ζημίες που στην παρούσα φάση μπορεί να είναι μη ελεγχόμενες. Η μόνη "ζημία" είναι ότι δεν κερδίζει ίσως αρκετή εκλογική πελατεία, αλλά αυτό μπορεί κανείς να το δει και σαν μια θυσία της ΝΔ στο βωμό του αντιλαϊκισμού, για να μην δημιουργήσει μη ελεγχόμενες, αυτή τη στιγμή, καταστάσεις.

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ factorx 07/12/2010 23:03:59

        Επώνυμε, η δική μου βασική αντίρρηση είναι στο να διαχωρίζονται ελαφρά τη καρδία δύο ομοούσιες συνιστώσες: τα χρήματα και οι υποχρεώσεις που απορρέουν από αυτά. Εντάξει, δεν πετάω στα σύννεφα, ούτε περιμένω τον Σαμαρά να κηρύξει ανένδοτο αλλά δεν μπορώ να δεχτώ αβασάνιστα την μέθοδο διαχωρισμού των χρημάτων από τις υποχρεώσεις λες και πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα. Είμαι της άποψης ότι η οικονομική επιβάρυνση της Ελλάδας θα είναι σε τέτοια έκταση που θα μας τελειώσει σαν ανεξάρτητη χώρα. Την μέρα που θα λάβουμε και την τελευταία δόση, θα είμαστε 450 δις μέσα, σε συνθήκες εξαθλίωσης και απόλυτης ύφεσης. Οι υποχρεώσεις τότε που έχουμε υπογράψει και που απορρέουν από τον δανεισμό μας και από πουθενά αλλού θα μας οδηγήσουν θα μας εξαφανίσουν. Τελεία και παύλα. Όλα τα άλλα είναι ευσεβείς πόθοι και υποκειμενικές ερμηνείες μιας θέσης ενός πολιτικού κόμματος. Και στη τελική, δουλειά της ΝΔ είναι να ξεκαθαρίσει τη θέση της. Δε μπορώ να καταλάβω δηλαδή, τόσο παράλογο φαίνεται αυτό που λέω;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ factorx 07/12/2010 23:11:49

        Κάνεις λάθος, διότι οι υποχρεώσεις του Μνημονίου είναι για να πάρεις ΚΙ ΑΛΛΑ λεφτά, όχι για να κρατήσεις τα προηγούμενα μέχρι τη λήξη τους. Δηλαδή, τηρώ τις υποχρεώσεις σημαίνει πολύ απλά ξεπληρώνω τα χρήματα όταν λήξουν και δεν κάνω στάση πληρωμών.

        Το πρωί ο Ψυχραιμία πήγε να το εμφανίσει ότι δήθεν θα μας αναγκάσουν να αποπληρώσουμε τα πάντα την άλλη στιγμή αν "τολμήσουμε" να μην τηρήσουμε το Μνημόνιο. Αυτό θα είναι και το επόμενο επιχείρημα παραπλάνησης του συστήματος ΓΑΠ-ΔΝΤ.

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ factorx 07/12/2010 23:23:48

        Φίλε μου το Μνημόνιο και οι όροι του βρίσκονται δημοσιευμένοι στο διαδίκτυο. Μαζί και το ΦΕΚ αριθμός φύλλου 65 της 6ης Μαίου 2010. Ξαναδιάβασέ το, θα το ξαναδιαβάσω και εγώ και θα το ξανασυζητήσουμε. Προς το παρόν απλά σου λέω ότι δεν μιλάει μόνο για χρήματα. Ξαναρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.antinews.gr/?p=60199 Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εφαρμόσουμε ό,τι υπογράψουμε. Δε διάβασα τι έγραψε Ψυχραιμία. Αν ήθελα να διαβάσω τέτοιες απόψεις θα παρακολουθούσα ΜΕΓΚΑ.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ factorx 07/12/2010 23:34:12

        Ο maximilien έχει δίκιο. Δυστυχώς, οι λεονταρισμοί Σαμαρά είναι για εσωτερική κατανάλωση.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ factorx 07/12/2010 23:40:09

        Maximilien, ούτε που κατάλαβες τι λέω. Δεν γίνεται διάλογος χωρίς να προσπαθείς τουλάχιστον να καταλάβεις τι λέει ο άλλος.

        Στέργιο δεν μας δίνεις ούτε ένα επιχείρημα για αυτό που λες.

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ factorx 07/12/2010 23:50:29

        Επώνυμε μου είπες για τις υποχρεώσεις του Μνημονίου και σου απάντησα ότι αυτές μπορούμε να τις βρούμε και οι δύο στα κείμενα που έχουν δημοσιευτεί στο διαδίκτυο. Ας τα ξαναμελετήσουμε και ξανασυζητάμε. Απλά και ξεκάθαρα διαφωνούμε για την διασταλτική και αυθαίρετη κατά την ταπεινή μου άποψη ερμηνεία του όρου "υποχρέωση" ότι σημαίνει μόνο τα χρήματα και τίποτε άλλο. Δεν έχει νόημα να τσακωθούμε γιαυτό ο καθένας ας σκεφτεί για τον εαυτό του φίλε.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ factorx 07/12/2010 23:55:02

        Εκεινο που εγραψα ειναι οτι ειναι αδυνατον οσο προχωραει ο καιρος να φυγει μια χωρα απο το μνημονιο αμεσως γιατι πρεπει να αποπληρωσει τα δανεια που εχει παρει και ο Επωνυμος απαντησε οτι αν διαπραγματευθει μπορει και να μη γινει.
        Εγραψα και κατι αλλο ομως : οτι ουτε το ΚΚΕ με ολο το επαναστατικο του φορτιο λεει τις λεξεις "παυση πληρωμων".
        Αρα σε τι διαφερει απο το Σαμαρα.Στους στοχους του για το απωτερο μελλον.Αλλα αυτο το ξερουμε.
        Για τωρα η οποιαδηποτε κυβερνηση εχει 3 επιλογες .
        1. Εφαρμογη του μνημονιου ή διαπραγματευση για αλλαγη των ορων του αλλα παραμονη στο μνημονιο.
        2. Εξοδος απο το μνημονιο και δανεισμος απο τις αγορες -αν πετυχει.
        3. Σταση πληρωμων.
        Τεταρτη λυση δεν υπαρχει.
        Λοιπον εγω δεν εχω ακουσει απο κανενα κομμα να λεει το 3 -σταση πληρωμων.
        Το ακουω απο οργισμενους πασης φυσεως αλλα απο κομμα οχι.

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ factorx 08/12/2010 00:02:50

        Το ΚΚΕ έχει δηλώσει ότι υποστηρίζει την κατάργηση του Μνημονίου με έξοδο από ΟΝΕ και για το χρέος θα αποφασίσει η ελληνική κυβέρνηση αν και ποτέ και πόσο από αυτό θα ξεπληρώσει κάποτε με το ενδεχόμενο ολοκληρωτικής άρνησής του. Στάση πληρωμών εντός της ΕΕ όχι δεν την υποστηρίζει γιατί θα ήταν μια τρύπα στο νερό.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ factorx 08/12/2010 00:07:45

        Αυτό που έχει νόημα, Maximilien, είναι να καταλάβεις τι είπα. Ούτε που προσπάθησες.

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ factorx 08/12/2010 00:10:29

        Μάλλον εσύ αδυνατείς να διατυπώσεις σαφώς την άποψή σου. Στη τελική δες το σχόλιο του Κάποιου (07/12/2010 στις 11:58 pm) παρακάτω για να δεις τι εννοώ.

      • man8os avatar
        man8os @ factorx 08/12/2010 01:17:02

        Μαξιμιλιεν,
        Παυση πληρωμων εχει νοημα μονο οταν εχεις προτογενες πλεονασμα. Εμεις ομως αν σταματησουμε να καταλουμε τοκους θα εχουμε και παλι ελλειμα. Τσεκαρε και τον υπεραισιοδοξο προυπολογισμο του 2011.

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ factorx 08/12/2010 01:20:07

        Μάνθε, ρίξε λίγο μια ματιά στα άρθρα του Καζάκη που είναι και οικονομολόγος.

      • man8os avatar
        man8os @ factorx 08/12/2010 01:27:20

        Τον εχει δει ο Τechie chan για μενα. Στο μπλογκ του εχει περιληψεις των αρθρων του.

      • man8os avatar
        man8os @ factorx 08/12/2010 01:28:11

        Του Τετσιε ειναι και αυτο που ποσταρα πριν.
        Αυτος θα το εγραφε καλιτρα βεβαια.

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ factorx 08/12/2010 01:36:40

        Τον έχω στα feeds και τον διαβάζω. Και αυτός λέει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσουμε στις αγορές, ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση ανάπτυξης και περιγράφει ένα περιβάλλον "Αποκάλυψη Τώρα" σε κάθε σενάριο. Συμφωνώ, έξοδος χωρίς κρατικοποίηση τραπεζών και σχεδιασμένη οικονομία δεν γίνεται. Πάντως υποστηρικτής "άλλου μίγματος πολιτικής δεν είναι...

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Maximilien 08/12/2010 00:05:28

      Πως μπορούμε να απευθυνθούμε επίσημα κάπως στην ΝΔ ως κόμμα και να τους ζητήσουμε ευγενικά να εκδόσουν μία ανακοίνωση του τι εννοούν πρόεδρος και στελέχη όταν λένε ότι "θα τηρήσουν την υπογραφή";

      Αλλιώς εδώ θα κάνουμε ερμηνείες χρησμών.

      Αν είναι θολό, και για μένα ΔΕΝ είναι, τότε είναι δουλειά του κόμματος επισήμως να ξεκαθαρίσει τι και τι καλύπτει "ο σεβασμός" στην υπογραφή του κράτους.

      Για να μην είναι αναγκασμένος ο πολιτης να κάνει ερμηνείες.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Θραξ Αναρμόδιος 08/12/2010 00:13:39

        Συμφωνώ φίλτατε Θράκα, δυστυχώς οι περισσότεροι, δικαίως υποψιασμένοι, δεν μπορούν να διαβάσουν πίσω από τις λέξεις και να εμπιστευτούν το ένστικτό τους. Πρέπει να πάρει απόφαση ο Αντώνης να ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα με πιο έντονο τρόπο.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Θραξ Αναρμόδιος 08/12/2010 00:13:48

        Εκεινο που θα πρεπει να ξερεις ειναι τα εξης :
        1. Η ΝΔ ειναι κοινοβουλυετικο κομμα και αρα ανατροπη του ΠΑΣΟΚ με μη νομιμα μεσα δεν παιζει.
        2. Οι εκλογες ειναι το 2013.
        3. Το 2013 το ΠΑΣΟΚ θα εχει δανεισθει και τα 110 δις του μνημονιου εκτος αν του κοψουν τις δοσεις οποτε αλλαζουν ολα.
        4. Αν παει σε προωρες εκλογες το ΠΑΣΟΚ τοτε ρωτα τη ΝΔ τι θα κανει.Εφ οσον αυτο δε γινει ουτως ή αλλως τα 110 δις θα τα παρουμε και θα τα χρωσταμε.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Θραξ Αναρμόδιος 08/12/2010 00:34:10

        Θράκα τι απάντηση να περιμένεις ;
        H (αντισυνταγματική)δανειακή σύμβαση εχει όρους και ρήτρες.
        Από την στιγμή που αποδέχεσαι την υπογραφή του προκατόχου σου δεσμεύεσαι από αυτές.
        Λίγα ποστ πιο κάτω ανέφερα ενδεικτικά μερικές.
        Δεν υπάρχει κάτι για διασαφήνιση.

    • Πέτρος Π. avatar
      Πέτρος Π. @ Maximilien 08/12/2010 02:13:21

      Αυτό που θα μπορούσε να προτείνει ο Σαμαράς επιπλέον, πέραν των ήδη γνωστόν προτάσεών του για την ανάπτυξη της οικονομίας είναι η εφαρμογή ενός άλλου μείγματος, "αναπτυξιακής" φορολογικής πολιτικής που θα προβλέπει μεταφορά των επιβαρύνσεων από την έμμεση στην άμεση φορολογία με μέτρα που μπορούν να εκτοξεύσουν καί τα φορολογικά έσοδα καί το ΑΕΠ, οδηγώντας σε ταχύτατους ρυθμούς αποκλιμάκωσης του ελλείμματος και του χρέους ως ποσοστών επί του ΑΕΠ. Ως τέτοια μέτρα αναφέρω ενδεικτικά τα εξής:

      1) Μείωση του ανώτατου συντελεστή ΦΠΑ από το 23% στο 15%, του μεσαίου συντελεστή ΦΠΑ από το 11% στο 10% και του κατώτατου από το 5,5% στο 5% με ταυτόχρονη επιβολή παρακράτησης φόρου 5% στην αξία των τιμολογίων που εκδίδονται μεταξύ επιχειρήσεων, επιτηδευματιών και ελευθέρων επαγγελματιών. Με το συνδυασμό των ρυθμίσεων αυτών θα τονωθεί σημαντικά η κατανάλωση, αφού θα μειωθούν απότομα κατά 3% έως και 6,5% οι τιμές σε όλα τα προϊόντα και τις υπηρεσίες και θα γίνουν πιο προσιτά στους πολίτες. Παράλληλα, το κράτος θα εξασφαλίσει ζεστό χρήμα για τα ταμεία του με την είσπραξη της παρακράτησης 5%-8% επί των καθημερινών συναλλαγών που γίνονται με τιμολόγια. Η είσπραξη θα γίνεται αυτόματα τη στιγμή της κάθε συναλλαγής με παρακράτηση των ποσών μέσω του τραπεζικού συστήματος (αφού οι περισσότερες συναλλαγές με τιμολόγια προβλέπεται πλέον να γίνονται μέσω τραπεζών). Παράλληλα θα αυξηθούν και τα έσοδα από τον ΦΠΑ λόγω της θεαματικής αύξησης της κατανάλωσης.
      2) Επαναφορά των ΕΦΚ σε καύσιμα, ποτά και τσιγάρα στα προ των "αυξήσεων Παπακωνσταντίνου" επίπεδα, δηλαδή στα επίπεδα που βρίσκονταν τον Ιανουάριο του 2010 για να πάρει ανάσα νη αγορά. Μόνο οι τιμές των καυσίμων υπολογίζεται ότι θα μειωθούν τουλάχιστον κατά 30% καθώς ταυτόχρονα θα μειωθεί κι ο ΦΠΑ από το 23% στο 15%, όπως προείπα. Η κατανάλωση θα εκτιναχθεί στα ύψη και τα έσοδα του κράτους επίσης.
      3) Αυστηροποίηση του μέτρου των αποδείξεων, ώστε να αυξηθούν τα έσοδα από τον ΦΠΑ και τον φόρο εισοδήματος των επιχειρήσεων:
      α) Οι επιτηδευματίες να υποχρεώνονται να καλύπτουν ολόκληρο το αφορολόγητο ποσό των 12.000 ευρώ με αποδείξεις, οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι το 50% του αφορολογήτου.
      β) Ο φόρος που θα επιβάλλεται στο ποσό του αφορολογήτου που θα μένει ακάλυπτο να αυξηθεί από το 10% στο 18%, ώστε το κίνητρο για τη συλλογή αποδείξεων να γίνει ισχυρότερο .
      γ) Οι αποδείξεις από ορισμένες κατηγορίες επιτηδευματιών με υψηλά ποσοστά φοροδιαφυγής(από υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, ταξιτζήδες, γιατρούς, δικηγόρους κ.λπ.) να μετρούν στο 200% της αξίας τους για την κάλυψη του αφορολογήτου.
      4) Μείωση των συντελεστών φόρου μεταβίβασης ακινήτων κατά 80%, από το 8% στο 1% και από το 10% στο 2%!
      5) Πλήρης απαλλαγή της αγοράς πρώτης κατοικίας από το φόρο μεταβίβασης, ανεξαρτήτως τετραγωνικών μέτρων.
      6) Εφαρμογή - όχι αναστολή - του "πόθεν έσχες" στην πρώτη κατοικία, για να μην επιτραπεί το "ξέπλυμα χρήματος" (Η οικοδομική δραστηριότητα θα αυξηθεί κατακόρυφα με την εφαρμογή των δύο προηγούμενων μέτρων που σε συνδυασμό και με τη μείωση του ΦΠΑ θα οδηγήσουν σε σημαντικές μειώσεις τιμών και θα κάνουν πιο προσιτά τα ακίνητα στους πολίτες).
      5) Μείωση του ατομικού αφορολογήτου ορίου του ΦΜΑΠ από τις 400.000 ευρώ στις 200.000 ευρώ για τον άγαμο και στις 250.000 ευρώ για τον έγγαμο με ταυτόχρονο καθορισμό ειδικών αντικειμενικών αξιών που θα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για τον υπολογισμό του ΦΜΑΠ και θα διαμορφωθούν στα επίπεδα των αγοραίων ώστε οι έχοντες ακίνητα να πληρώσουν περισσότερους φόρους.
      7) Επαναφορά του τέλους χαρτοσήμου στα ενοίκια κατοικιών.
      8) Αύξηση του συμπληρωματικού φόρου επί των μισθωμάτων, από το 1,5% στο 3% για τα μέχρι 300 τ.μ. και από το 3% στο 4,5% για τα άνω των 300 τ.μ. ακίνητα.
      9) Διπλασιασμός των τεκμηρίων διαβίωσης για τους έχοντες σπίτια άνω των 200 τ.μ., εξοχικά λανω των 150 τ.μ. και ΙΧ άνω των 3.000 κ.εκ.
      10) Μείωση του συντελεστή φορολόγησης των αδιανέμητων κερδών των ΑΕ από το 24% στο 10% και του συντελεστή φορολόγησης των διανεμόμενων κερδών από το 40% στο 10% για να γίνουμε ανταγωνιστικοί με τις γειτονικές μας χώρες που έχουν εταιρικό φόρο 10%.
      11) Μείωση των τελών ταξινόμησης για όλα τα οχήματα κατά 70% και κατάργηση του φόρου πολυτελείας.
      12) Αύξηση της προκαταβολής φόρου εισοδήματος από το 55% στο 60% για τις επιχειρήσεις.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Maximilien 08/12/2010 05:35:00

      Ο,τι και να λέτε όλοι σας να γνωρίζετε την περίπτωση Μεξικού (η οποία γίνεται μάθημα Οικονομικών στα πανεπιστήμια) ότι η απάντηση του στις απαιτήσεις των δανειακών του υποχρεώσεων ήταν "Δεν πληρώνω". Τέρμα.
      Είναι πόλύ νωρίς να πεί ο Σαμαράς τί θα κάνει όταν θα βρεθεί στην εξουσία. Εχει πεί ήδη ένα ξεκάθαρο ΟΧΙ και έχει προτείνει ένα διαφορετικό μίγμα πολιτικής. Τέρμα
      Βλέπετε πλέον ότι αυτοί που ψήφισαν το μνημόνιο έχουν σύντομη ημερομηνία λήξης. Κρίμα για την κόρη Μητσοτάκη! Σε κουτσό άλογο ποντάρησε.......
      Φαίνεται ότι καμμία σχέση δεν έχει με τον Παύλο, του οποίου το επώνυμο επιμόνως φέρει.
      Οπως λέει και ο Κάλβος "εσφαλε ο την δόξαν ωνομάσας ματαίαν...."

  14. factorx avatar
    factorx 07/12/2010 22:35:19

    Γι να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα: Ο Σαμαράς λέει οτι "θα σεβαστεί την υπογραφή της Ελλάδας για το δάνειο" ΓΙΑ ΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ. Αν δηλαδή έχουμε πάρει 80 εκ απο το δάνειο μεχρι να κερδίσει στις εκλογές ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ γι αυτα τα 8Ο. Και το λεέι αυτό για να μην πανικοβληθουν οι αγορές και κανει ζημια αν πει το αντίθετο

    Η θεση για την επιμηκυνηση αποπληρωμης είναι άσχετη με την θεση για το μνημόνιο. Επειδή ζητά τροποίηση ή καταργση του μνημονίου εδω και τωρα

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ factorx 07/12/2010 23:04:13

      Χαίρομαι που αυτό που λες για τις αγορές και τη ζημιά που μπορεί να γίνει το έγραψα κι εγώ παραπάνω προτού να διαβάσω το σχόλιό σου.

      • factorx avatar
        factorx @ Επώνυμος 07/12/2010 23:14:45

        οχι να δωσει αφορμή να του λένε οτι κατεστρεψε την Ελλάδα. Για βλάκες ψάχνουν;

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ factorx 07/12/2010 23:56:19

      για να μην κοροιδευομαστε ..'δεσμευεται' ...σημαινει οτι θα τηρησει τους *ορους* βασει των οποιων εγινε ο δανεισμος του ποσου (εως εκεινη τη χρονικη στιγμη)..
      το αν θα αποπληρωσει δεν συζητειται καν (αλλιως θα τον ελεγαν Ουγκο Τσαβες και δε θα επερνε 30% στις δημοτικες..) - 50-50 να το κοψεις :-) ευχαριστω για την φιλοξενια

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ factorx 07/12/2010 23:58:15

      Η υπογραφή για την δανειακή σύμβαση πέρα από παράνομη γιατί δεν αποφασίστηκε με έγκριση των 3/5 του κοινοβουλίου όπως προβλέπει το Σύνταγμα, έχει και κάποιους όρους που αφορούν εγγυήσεις που πρέπει να δώσουμε για την αποπληρωμή του και αφορούν κυριαρχικά δικαιώματα της ελλάδος, όπως πχ στο άρθρο 14 παρ. 5 της σύμβασης όπου αναφέρεται ότι "η Ελλάδα παραιτείται ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ και ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ από τις ασυλίες προστασίας της εθνικής κυριαρχίας"
      Επίσης ενδεικτικά:
      1.Η σύμβαση επιβάλλει ως εφαρμοστέο δίκαιο το αγγλικό.
      2.Οι δανειστές μπορούν να εκχωρήσουν ή να μεταβιβάσουν με κάθε άλλο τρόπο οποιαδήποτε από τα δικαιώματά τους υπό την προϋπόθεση προηγούμενης γραπτής συναίνεσης όλων των δανειστών.
      Η Ελλάδα δεν μπορεί να αντιτάξει αντιρρήσεις στο ζήτημα αυτό.
      3.Σύμφωνα με το άρθρο 8, οι δανειστές μπορούν να καταγγείλουν τη σύμβαση και να απαιτήσουν το ανεξόφλητο κεφάλαιο των δανείων ως άμεσα απαιτητό και πληρωτέο μαζί με τους δεδουλευμένους τόκους.

      Αυτές οι υποχρεώσεις αφορούν το κείμενο της δανειακής σύμβασης που ο κ.Σαμαράς δεσμεύτηκε ρητώς ότι θα τηρήσει εάν σχηματίσει κυβέρνηση.
      Αν το ελληνικό κράτος αδυνατει να καταβάλει οποιουδήποτε ποσό του δανείου σε κάποιον από τους δανειστές,δεν εξοφλήσει εμπρόθεσμα τις οφειλές της, ή δεν μπορεί να τηρήσει τις υποχρεώσεις που απορρέουν από το Μνημόνιο, η σύμβαση καταγγέλεται και τίθονται σε εφαρμογή η σχετικές ρήτρες.

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ Κάποιος 08/12/2010 00:07:33

        Αυτό λέω τόση ώρα και έγινα από οπαδός της Ντόρας οπαδός του παπανδρεικού ζιβάγκου. Λες και εγώ μόλις τώρα ανακάλυψα κάτι που δεν ήταν γνωστό από τη πρώτη στιγμή σε όλους μας.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Maximilien 08/12/2010 00:23:51

          Οταν δεν μπορούν κάποιοι να αντικρούσουν θέσεις με επιχειρήματα προσπαθούν να μειώσουν την αξιοπιστία αυτού που τις διατυπώνει φορώντας του ταμπέλες ή κρεμώντας του κουδούνια.

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Κάποιος 08/12/2010 00:27:16

        Κάποιοι κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Κάποιος 08/12/2010 01:12:11

        Ωραία. Δηλαδή σύμφωνα με εσάς ο Σαμαράς συμφώνησε να τους δώσει την Ακρόπολη.

        Η αλήθεια είναι ότι αυτή τη στιγμή, καλώς ή κακώς (κακώς), η ανθρωπότητα μας έχει για χρεωκοπημένους και θεωρεί ότι χρηματοδοτούμαστε μόνον από το Μνημόνιο και χάρη στο Μνημόνιο και με τους απαράδεκτους όρους που αυτό έχει (που όμως είναι αυτοί που αξίζουν σε μια "χρεωκοπημένη" χώρα).

        Αν τώρα έρθει ο αρχηγός της αντιπολίτευσης και πει ΤΩΡΑ ότι "δεν με νοιάζει τι υπέγραψε η χώρα", τότε όλοι θα πειστούν ότι η χώρα με τη ΝΔ θα πάει ακόμη χειρότερα. Καθώς και ότι ο Σαμαράς είναι ένα είδος Τσάβες που θα ρίξει την Ελλάδα σε πλήρη απομόνωση.

        Πρέπει να καταλάβετε ότι ο Σαμαράς δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να γίνει δημοφιλής χαϊδεύοντας τα αυτιά σας και λέγοντάς σας όλα αυτά που τόσο πολύ θέλετε να ακούσετε.

        Όμως ΔΕΝ το κάνει.

        Και, παράλληλα, διατηρεί μια πλήρως ρεαλιστική αντιμνημονιακή στάση.

        Θα μπορούσε να διακηρύξει την αντίθεσή του στο Μνημόνιο πιο εναργώς και πιο τολμηρά, χωρίς να βλάψει την Ελλάδα στις αγορές, προσωπικά το έχω γράψει σε κάποιες αναρτήσεις πώς θα μπορούσε να το κάνει, όμως, η πραγματικότητα είναι ότι το να το πει λίγο διαφορετικά είναι μια ΤΕΧΝΙΚΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ.

        Το ερώτημα είναι τι κάνουμε εμείς.

        Κι αν εμείς το μόνο που κάνουμε είναι να γκρινιάζουμε όλη την ώρα που δεν μας φαίνεται αρκετά αντιμνημονιακός ο Σαμαράς, ε, τότε, να κρατήσετε τον ΓΑΠ να τον χαίρεστε.

        Το γεγονός ότι ο Σαμαράς αρνείται να κερδίσει πολιτικά, κρατώντας μια στάση εξαιρετικά υπεύθυνη - χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ, παράλληλα, να υποστέλλει τον αντιμνημονιακό αγώνα, αυτό από από μόνο του για μένα είναι εξαιρετικά επαινετό.

        Αντί να ακούσει το "μπράβο", εισπράττει δυσπιστία και χολή.

        Αλλά είναι ακριβώς αυτές οι αρρωστημένες νοοτροπίες πο μας φτάσανε ως εδώ που θέλανε φιλολαϊκές πολιτικές στην πλάτη των επόμενων γενιών.

        Δεν μπορούμε να περιμένουμε να αλλάξουν αυτά από τη μια μέρα στην άλλη, ωστόσο δεν μπορώ παρά να εκφράζω την πλήρη απαρέσκειά μου και αποστροφή μου για την εξωφρενική - κατ' εμέ - στάση σας.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Επώνυμος 08/12/2010 01:38:59

          θα επρεπε να γκρινιαζουν οχι γιατι δεν ειναι αρκετα 'αντιμνημονιακος' αλλα γιατι δεν ειναι αρκετα 'αντι-ΓΑΠικος' (σε βαθμο παρεξηγησης μαλιστα...)

          οσο για τους ορους που λες ο'τι ταιριαζουν σε 'χρεωκοπημενη' χωρα - θα ελεγα πως ακομη και τυπικα χρεωκοπημενες χωρες μπορουσαν να διαπραγματευτουν ευνοικοτερους ορους.
          το προβλημα με τους συγκεκριμενους ορους ειναι οτι απο πλευρας Ελλαδας τους διαπραγματευτηκαν ατομα που και τους προηγουμενους μηνες και στην συνεχεια απεδειξαν πως δεν διαθετουν εθνικη συνηδειση.

        • Misha avatar
          Misha @ Επώνυμος 08/12/2010 02:29:23

          Φίλε μου Επώνυμε
          Αυτό που συμβαίνει είναι πως χιλιάδες κόσμου εγκαταλείπει όλα τα κόμματα που παίζουν πινγκ πονγκ το Μάαστριχτ, τη Λευκή Βίβλο, τη Λισσαβώνα δλδ εκεί όπου περιγράφονται όλα όσα περιλαμβάνει το Μνημόνιο, γιατί μυρίστηκαν τη συμπαιγνία.

          Και δεν σου μιλάω για παλαιοπασόκους μόνο, σου μιλώ για παραδοσιακούς δεξιούς που ψήφισαν πρώτη φορά στη ζωή τους ΚΚΕ, γιατί δεν έχουν τρόπο να ξεσπάσουν την οργή τους στην εμφανή κοροϊδία.

          Ο Α.Σαμαράς πιθανόν να έχει τις καλύτερες των προθέσεων. Δυστυχώς πιλοτάρει σε καμηλοδρομία στη Σαχάρα, ζωντανό που του έχουν την καμπούρα παστουρμά...

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Επώνυμος 08/12/2010 11:39:14

          Επώνυμε,
          αποδοχή της δανειακής σύμβασης, σημαίνει αποδοχή των όρων του Μνημονίου.
          Αποδοχή της επιμήκυνσης της δανειακής σύμβασης σημαίνει αποδοχή της επιμήκυνσης του Μνημονίου με ότι συνεπάγεται αυτό.
          Αυτό είναι σαφές από τα άρθρα της δανειακής σύμβασης που υπέγραψε αντισυνταγματικά το ΠΑΣΟΚ.
          Σύμφωνα με το άρθρο 8, οι δανειστές μπορούν να καταγγείλουν τη σύμβαση και να απαιτήσουν το ανεξόφλητο κεφάλαιο των δανείων ως άμεσα απαιτητό και πληρωτέο μαζί με τους δεδουλευμένους τόκους.
          Λόγοι καταγγελίας είναι:
          1. Αδυναμία εκ μέρους της Ελλάδας καταβολής οποιουδήποτε ποσού σε κάποιον από τους ως άνω δανειστές.
          2. ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΗΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠ’ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ. (Δηλαδή σε περίπτωση μη εφαρμογής των διαφόρων αντιασφαλιστικών και αντιεργασιακών νόμων).
          3. Για οποιεσδήποτε παράνομες ή παραπλανητικές ενέργειες των ελληνικών αρχών.
          4. Όταν η Ελλάδα δεν εξοφλήσει εμπρόθεσμα τις οφειλές της προς το ΔΝΤ!!!
          5. Εάν η δανειακή σύμβαση κριθεί παράνομη και άκυρη από το Δικαστήριο της Ε.Ε.!!!
          6. Εάν η Ελλάδα προχωρήσει σε αναστολή πληρωμών.
          Παραίτηση από δικαίωμα ασυλίας λόγω εθνικής κυριαρχίας
          Σύμφωνα με το άρθρο 14.5 της σύμβασης και το σημείο 10 του υποδείγματος της νομικής γνωμοδότησης, η Ελλάδα παραιτείται από κάθε ασυλία που έχει η ίδια ή τα περιουσιακά της στοιχεία λόγω εθνικής κυριαρχίας ή διαφορετικά λόγω της δικαιοδοσίας, κατάσχεσης.

  15. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 07/12/2010 22:40:36

    Αυτοί οι παλιοδεξιοί να μην σκέφτονται καθόλου σοσιαλιστικά, αι σιχτίρ πια!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σοσιαληστής 07/12/2010 23:20:58

      χο! χο!
      Μα να μην έχουν το μυαλό τους στην αρπαχτή?

  16. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/12/2010 23:08:53

    Λοιπόν, αδέρφια, τα πράγματα είναι απλά και ο Στρος τα είπε όλα στη φράση: "Θα στεφθεί με επιτυχία το πρόγραμμα, αν αποφασίσετε να το στηρίξετε."

    Άρα, αν δεν το στηρίξετε δεν θα στεφθεί με επιτυχία!

    Ξέρουν ότι χωρίς τη σύμπραξη της αντιπολίτευσης ο λαός αργά ή γρήγορα θα ακολουθήσει την αντιπολίτευση ενάντια στο ΔΝΤ. Και ξέρουν ότι αν πει "όχι" η αντιπολίτευση θα φύγουν από τη χώρα την άλλη στιγμή με τις κλωτσιές.

    Έτσι εξηγείται η λυσσαλέα τους προσπάθεια για "συναίνεση" κι έτσι εξηγείται και η λυσσαλέα τους προσπάθεια να πείσουν ότι ο Σαμαράς "κατά βάθος" είναι με το Μνημόνιο.

    Κι έτσι εξηγείται και η επίσκεψη του Στρος εδώ. Τον υπέρ πάντων αγώνα για το μαγαζί του δίνει ο άνθρωπος. Τέτοιο κόλπο παγκόσμιας εμβέλειας και να κινδυνεύει από έναν τόσο δα Σαμαρά;...

    Αδέρφια, για όσους δυσπιστείτε για τις προθέσεις του Σαμαρά, η αποψινή επίθεση του Στροσούλη είναι η καλύτερη απόδειξη για το ποια είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ στάση του. Και το ότι δεν έχει πιο επιθετική στάση (που θα του έφερνε ένα σωρό ψήφους), πρέπει να αναγνωρίσουμε, ΠΡΕΠΕΙ να ανανγωρίσουμε, ότι γίνεται με γνώμονα το καλό της χώρας. Σήμερα έχουμε πια την απόδειξη για αυτό.

    Κι αυτό είναι ένας ακόμη πολύ σημαντικός λόγος για να στηριχθεί ο Αντώνης.

    Αδέρφια, αν δεν το έχετε καλατάβει, φυλάμε Θερμοπύλες. Η στήριξη όλων σας είναι πολύ σημαντική.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Επώνυμος 07/12/2010 23:21:33

      +10000

    • man8os avatar
      man8os @ Επώνυμος 08/12/2010 00:24:22

      ++

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/12/2010 23:12:24

    Η ΈΞΟΔΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΟΡΘΙΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ

    Όσο πιο κοντά "στα πράγματα" είναι οι συνομιλητές μου στο θυρωρείο μου, τόσο απαισιοδοξούν. Όσο πιο διαλυμένοι, τόσο δεν τους νοιάζει. Ενδιαμέσως οι Πασόκοι. Αυτοί μακάριοι.

    ΛΥΠΑΜΑΙ τους εικοσάρηδες. Ανησυχώ για τους 15άρηδες. Τα μικρά παιδιά θα προασρμοστούν... πάντα "προσαρμόζονταν".

    • effie B. avatar
      effie B. @ archaeopteryx 08/12/2010 05:55:39

      Μην τους λυπασαι καθολου. Αυτοι ειναι εξυπνοι, εχουν και πολυ χρονο μπροστα τους, θα την κανουν για αλλου....
      Εμας να λυπασαι, η καλυτερα, αστο.....

  18. tiramola avatar
    tiramola 07/12/2010 23:17:07

    Ότι η ΝΔ χρειαζόταν μιά επίθεση από τον Στρος Καν για επικοινωνιακούς λόγους είναι σίγουρο..
    Εν πάσει περιπτώσει, ούτε επίθεση έγινε και ο Σταικούρας νόμιζε ότι ήταν στη βουλή των εφήβων.

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 07/12/2010 23:23:15

      Συναίνεση γιόκ.
      Τιραμόλα είστε απέναντι στους Έλληνες. Μας βλέπετε σαν εχθρούς σας.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ tiramola 08/12/2010 00:00:52

      ..απο τον 'their gonna lose their shirt' θα παρω 'βουλη των εφηβων'

    • factorx avatar
      factorx @ tiramola 08/12/2010 00:28:14

      Τιραμόλα, δεν παίοζεσαι πραγματικά. You are the best green

      • man8os avatar
        man8os @ factorx 08/12/2010 00:31:45

        Παν καλος!!
        Τρισμεγιστος!!!

  19. Rotarmist avatar
    Rotarmist 07/12/2010 23:56:01

    ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΙ ΝΕΟΠΑΛΑΙΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΔΕΝ ΔΙΑΔΗΛΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ;
    ΦΒΟΥΝΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΛΙΑΣΤΟΥΝ ΜΕ ΜΙΚΡΟΒΙΑ;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Rotarmist 08/12/2010 00:09:38

      Αν μου εγγυηθείς ελληνικές σημαίες και όχι περιοδόπανα, κατεβαίνω.

    • man8os avatar
      man8os @ Rotarmist 08/12/2010 00:22:49

      Κι εγω

  20. SoToS avatar
    SoToS 08/12/2010 00:09:56

    Ψυχραιμία εγώ διαφωνώ ότι υπάρχουν μόνο τρεις επιλογές για αυτον που θα αναλάβει τα ηνία της χώρας μετά τον μεγάλο στοχαστη ... Το πιο βασικό κατ εμε είναι η χώρα να ψάξει να βρει στηρίγματα σε αληθινους συμμάχους σε κράτη που θα έχουν τα ίδια συμφέροντα με εμάς για να κρατήσουμε μια πισινη σε περίπτωση εξόδου από το μνημόνιο...αν παει κατι στραβα.Σίγουρα το πρώτο διάστημα θα πορευτούμε με το μνημόνιο δυστυχώς αλλά η πολιτική σκηνή του τόπου χρειάζεται πατριώτες και τίποτα άλλο

  21. man8os avatar
    man8os 08/12/2010 00:22:22

    Εξαιρετικος ο Σταικουρας στο κοντρα τσανελ πριν λιγο.

  22. SoToS avatar
    SoToS 08/12/2010 00:23:17

    Δεν διαφωνώ καθόλου ... Αν οι εκλογές γίνουν όντως το 2013 νόμιμα όπως πολύ σωστά ανεφερες ... Τότε κλαφτα χαραλαμπε ... Τότε δεν θα τίθεται πλέον θεμα μνημονίου... Θα είναι πολύ αργά και δεν θα χρειαζόμαστε πλέον πολιτικά κόμματα για να μας σώσουν ... Θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας

    • factorx avatar
      factorx @ SoToS 08/12/2010 00:26:59

      εκλογές θα γίνουν μέσα στον επόμενο χρόνο και πάω και στοίχημα. Το ερώτημα είναι μόνο αν θα τις κάνει με λίστα ή χωρίς. Η καταστση ειναι πιο τραγική και απο τις χειρότερες περιγραφες

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ factorx 08/12/2010 01:14:37

        Είναι αρκετά πιθανό, για το λόγο ότι ο Παπανδρέου αντιγράφει σε όλα με τραγικό τρόπο τον Καραμανλή. Θα τον αντιγράψει και στην απόδραση από την εξουσία.

        Το μόνο ερώτημα είναι, αν θα βρεθεί άλλος στο ΠΑΣΟΚ για να συνεχίσει η ύπαρξη αυτού του κόμματος.

        Μην απορήσουμε αν δούμε το Λαλιώτη σε ρόλο Σαμαρά στο ΠΑΣΟΚ να αναλαμβάνει αρχηγός του...

  23. SoToS avatar
    SoToS 08/12/2010 00:26:16

    Όσον αφορά τις πρόωρες εκλογές αν ποτέ γίνουν το θέμα είναι πάνω από όλα το ποτέ θα γίνουν ... Όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο όσο πιο λίγα πάρουμε τόσο πιο εύκολα σε εισαγωγικά θα κάνουμε πιο ανώδυνη την έξοδος μας από το μνημόνιο ...

  24. man8os avatar
    man8os 08/12/2010 00:30:34

    Αν ημουν Αθηνα θα πονταρα στο σεναριο των εκλογων το 2013 για 2 λογους. Ιστορικα το ΠΑΣΟΚ αποφευγει τις προωρες.
    Και τον πιεζει η τροικα να μην τις κανει.
    Με τον Μικρο Οδυσσεα να κραταει βιβλιο στοιχηματων.
    Αλλα ειναι ααπροβλεπτοι καιροι, ποτε δεν ξερεις....

  25. SoToS avatar
    SoToS 08/12/2010 00:30:44

    Το αν θα γίνουν με λίστα η όχι πιστεύω ότι δεν έχει και μεγάλη σημασία πλέον...έχει αρχίσει να ξεχωρίζει η ήρα από το σιτάρι ...

  26. Γιώργος Αντωνίου avatar
    Γιώργος Αντωνίου 08/12/2010 00:31:33

    Ρε παιδιά αμαν!!
    Ακόμα πιστεύετε σε κομματάνθρωπους.
    Ο Σαμαράς είναι η εφεδρεία του ΔΝΤ.

    Όταν με το καλό αποφασίσουμε να "αλλάξουμε" ο άντρας που προέταξε το στήθος ενάντια στους κατακτητές θα είναι η μόνη φυσική λύση.

    Που να φανταστή κανείς ότι όλοι οι κομματικοί μηχανισμοί ελέγχονται απο τους διεθνείς τραπεζίτες μέσω δανεισμών, δωροδωκιών, εκβιασμών και εφοβισμών?

    • man8os avatar
      man8os @ Γιώργος Αντωνίου 08/12/2010 00:34:46

      Μια φορα μνημονιο δεν ψηφισε, και βλεπουμε αλλαγη της αντιπολιτευτικης στρατηγικης, σιγα-σιγα, μια προσεγγιση στο λαικο αισθημα.

  27. SoToS avatar
    SoToS 08/12/2010 00:39:10

    Απλώς δεν το παίζεις νταης όταν δεν έχεις φτάσει στο στόχο σου ... Τους πας με τα νερά τους ούτε κρύο ούτε ζεστο

  28. SoToS avatar
    SoToS 08/12/2010 00:42:49

    Τελικά το 1940 ο Μεταξάς μαλακια έκανε που είπε όχι ... Ας έλεγε ναι να είχαμε το κεφάλι μας από τότε ήσυχο ...θα είχαμε συνηθησει στο ξεφτυλισμα

  29. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 08/12/2010 00:51:40

    Ο Καν δείχνει στην κοινή γνώμη τους «υπαίτιους» της πολύ πιθανής αποτυχίας του μνημονίου.
    Αυτός πιστεύει ότι θα πετύχει άλλα πρέπει να το υποστηρίξουν όλοι.
    Άρα και πάλι η ΝΔ θα φταίει για την καταστροφή, γιατί δεν υπέγραψε. Ωμός εκβιασμός.
    Αυτά είναι κόλπα!

    • man8os avatar
      man8os @ Φυγόκεντρος 08/12/2010 00:53:24

      Δεν νομιζω να ειναι τοσο καλος στην ραδιουργια σαν τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ.
      Σε αυτα το ΠΑΣΟΚ διδασκει ολον τον κοσμο.

      • Φυγόκεντρος avatar
        Φυγόκεντρος @ man8os 08/12/2010 00:58:43

        Αυτούς έχουν για ινδάλματα οι ΠΑΣΟΚΟΙ. Τους ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΝ για να ξεκοκαλίσουν.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Φυγόκεντρος 08/12/2010 01:09:18

      O Strauss-Kahn θυμίζει τον έμπορα που προσπαθεί να σου πουλήσει χαλασμένο προϊόν λέγοντας πως θα χαλάσει αν δεν το πάρεις.

      • man8os avatar
        man8os @ Orestios 08/12/2010 01:19:17

        Αρα κακος εμπορος χαλασμενου προιοντος....

      • Φυγόκεντρος avatar
        Φυγόκεντρος @ Orestios 08/12/2010 01:20:31

        Πιο συγκεκριμένα, σου λέει ότι θα χαλάσει αν δεν το φας αμέσως. Και όσο το καθυστερείς τόσο θα χαλάει.
        Δεν το τρως πεινάς - το τρως πεθαίνεις.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Φυγόκεντρος 08/12/2010 02:37:13

          Κοινώς απατεώνας, αλλά και κοινός απατεώνας

  30. destroy all mostrers avatar
    destroy all mostrers 08/12/2010 01:27:42

    απλα εμετικος...........................................

  31. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 08/12/2010 01:32:03

    Να μας εξηγήσει πρώτα ο κύριος Καν πώς η Ελλάδα θα μπορεί να δανειστεί μελλοντικά από τις αγορές, όπως στοχεύει το Μνημόνιο, όταν το χρέος της το 2014 θα είναι μεγαλύτερο από αυτό του 2010, που δεν της επέτρεπε να δανειστεί.
    Επίσης να μας εξηγήσει ο κύριος πρωθυπουργός γιατί δε δανείστηκε από τις αγορές τους πρώτους τρεις μήνες του 2010 τα λεφτά που του προσέφεραν (πήρε 18,4 δις από τα 47,9 που του έδιναν, ήταν η εποχή, νομίζω, που φώναζε 'δε θέλουμε οικονομική βοήθεια αλλά πολιτική') και δανείσθηκε λίγο μετά, με τρομακτικά επαχθείς όρους, πολύ περισσότερα λεφτά και με ελάχιστα χαμηλότερο επιτόκιο.
    Όποιος μπορεί ας προμηθευθεί το τεύχος 47 των Επίκαιρων, αυτό της βδομάδας 9/9-15/9 2010. Είναι αποκαλυπτικό.
    Κύριε Στρος μάλλον προετοιμάζετε απο τώρα τις δικαιολογίες σας για αυτά που θα γίνουν. Φαίνεται πως όταν θα είναι πια φανερό ακόμη και στους αφελείς (στους εθελόδουλους δε θα είναι ποτέ φανερό) ότι το Μνημόνιο δεν πετυχαίνει αυτά στα οποία δήθεν στοχεύει θα πείτε 'δε φταίμε εμείς, φταίει η ελληνική κοινωνία που δεν υποστήριξε δεόντως το Μνημόνιο.'
    Σα να χώνετε το μαχαίρι στην πληγή ενός τραυματία κι όταν αυτός πεθάνει να πείτε 'δε φταίω εγώ, αν δεν αντιστεκόταν θα τον είχα θεραπεύσει.'
    Έχει προετοιμάσει και ο Προβόπουλος το παραμύθι, γράφοντας στην τελευταία έκθεσή του, αυτή του Απριλίου, ότι τα μέτρα θα πετύχουν μόνο αν εφαρμοσθούν με αποφασιστικότητα και ταχύτητα και γίνουν και οι απαραίτητες διαρθρωτικές αλλαγές. Οπότε οι δικαιολογίες για την επερχόμενη παταγώδη αποτυχία δε θα τους λείψουν.

  32. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 08/12/2010 01:47:56

    ...Γιατί πλέον, το να μην είσαι γίδι και να καταλαβαίνεις ότι σου πουλάνε σκατά για φράουλες, είναι ο σύγχρονος αντιχουντικός αγώνας..

    • gloup avatar
      gloup @ Γιωργος Χ 08/12/2010 01:55:17

      Ναι!

  33. Πέτρος Π. avatar
    Πέτρος Π. 08/12/2010 03:00:30

    Αυτό που θα μπορούσε να προτείνει ο Σαμαράς επιπλέον, πέραν των ήδη γνωστόν προτάσεών του για την ανάπτυξη της οικονομίας είναι η εφαρμογή ενός άλλου μείγματος, “αναπτυξιακής” φορολογικής πολιτικής που θα προβλέπει μεταφορά των επιβαρύνσεων από την έμμεση στην άμεση φορολογία με μέτρα που μπορούν να εκτοξεύσουν καί τα φορολογικά έσοδα καί το ΑΕΠ, οδηγώντας σε ταχύτατους ρυθμούς αποκλιμάκωσης του ελλείμματος και του χρέους ως ποσοστών επί του ΑΕΠ. Ως τέτοια μέτρα αναφέρω ενδεικτικά τα εξής:

    1) Μείωση του ανώτατου συντελεστή ΦΠΑ από το 23% στο 15%, του μεσαίου συντελεστή ΦΠΑ από το 11% στο 10% και του κατώτατου από το 5,5% στο 5% με ταυτόχρονη επιβολή παρακράτησης φόρου 5% στην αξία των τιμολογίων που εκδίδονται μεταξύ επιχειρήσεων, επιτηδευματιών και ελευθέρων επαγγελματιών. Με το συνδυασμό των ρυθμίσεων αυτών θα τονωθεί σημαντικά η κατανάλωση, αφού θα μειωθούν απότομα κατά 3% έως και 6,5% οι τιμές σε όλα τα προϊόντα και τις υπηρεσίες και θα γίνουν πιο προσιτά στους πολίτες. Παράλληλα, το κράτος θα εξασφαλίσει ζεστό χρήμα για τα ταμεία του με την είσπραξη της παρακράτησης 5%-8% επί των καθημερινών συναλλαγών που γίνονται με τιμολόγια. Η είσπραξη θα γίνεται αυτόματα τη στιγμή της κάθε συναλλαγής με παρακράτηση των ποσών μέσω του τραπεζικού συστήματος (αφού οι περισσότερες συναλλαγές με τιμολόγια προβλέπεται πλέον να γίνονται μέσω τραπεζών). Παράλληλα θα αυξηθούν και τα έσοδα από τον ΦΠΑ λόγω της θεαματικής αύξησης της κατανάλωσης.
    2) Επαναφορά των ΕΦΚ σε καύσιμα, ποτά και τσιγάρα στα προ των “αυξήσεων Παπακωνσταντίνου” επίπεδα, δηλαδή στα επίπεδα που βρίσκονταν τον Ιανουάριο του 2010 για να πάρει ανάσα νη αγορά. Μόνο οι τιμές των καυσίμων υπολογίζεται ότι θα μειωθούν τουλάχιστον κατά 30% καθώς ταυτόχρονα θα μειωθεί κι ο ΦΠΑ από το 23% στο 15%, όπως προείπα. Η κατανάλωση θα εκτιναχθεί στα ύψη και τα έσοδα του κράτους επίσης.
    3) Αυστηροποίηση του μέτρου των αποδείξεων, ώστε να αυξηθούν τα έσοδα από τον ΦΠΑ και τον φόρο εισοδήματος των επιχειρήσεων:
    α) Οι επιτηδευματίες να υποχρεώνονται να καλύπτουν ολόκληρο το αφορολόγητο ποσό των 12.000 ευρώ με αποδείξεις, οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι το 50% του αφορολογήτου.
    β) Ο φόρος που θα επιβάλλεται στο ποσό του αφορολογήτου που θα μένει ακάλυπτο να αυξηθεί από το 10% στο 18%, ώστε το κίνητρο για τη συλλογή αποδείξεων να γίνει ισχυρότερο .
    γ) Οι αποδείξεις από ορισμένες κατηγορίες επιτηδευματιών με υψηλά ποσοστά φοροδιαφυγής(από υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, ταξιτζήδες, γιατρούς, δικηγόρους κ.λπ.) να μετρούν στο 200% της αξίας τους για την κάλυψη του αφορολογήτου.
    4) Μείωση των συντελεστών φόρου μεταβίβασης ακινήτων κατά 80%, από το 8% στο 1% και από το 10% στο 2%!
    5) Πλήρης απαλλαγή της αγοράς πρώτης κατοικίας από το φόρο μεταβίβασης, ανεξαρτήτως τετραγωνικών μέτρων.
    6) Εφαρμογή – όχι αναστολή – του “πόθεν έσχες” στην πρώτη κατοικία, για να μην επιτραπεί το “ξέπλυμα χρήματος” (Η οικοδομική δραστηριότητα θα αυξηθεί κατακόρυφα με την εφαρμογή των δύο προηγούμενων μέτρων που σε συνδυασμό και με τη μείωση του ΦΠΑ θα οδηγήσουν σε σημαντικές μειώσεις τιμών και θα κάνουν πιο προσιτά τα ακίνητα στους πολίτες).
    7) Μείωση του ατομικού αφορολογήτου ορίου του ΦΜΑΠ από τις 400.000 ευρώ στις 200.000 ευρώ για τον άγαμο και στις 250.000 ευρώ για τον έγγαμο με ταυτόχρονο καθορισμό ειδικών αντικειμενικών αξιών που θα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για τον υπολογισμό του ΦΜΑΠ και θα διαμορφωθούν στα επίπεδα των αγοραίων ώστε οι έχοντες ακίνητα να πληρώσουν περισσότερους φόρους.
    8) Επαναφορά του τέλους χαρτοσήμου στα ενοίκια κατοικιών.
    9) Αύξηση του συμπληρωματικού φόρου επί των μισθωμάτων, από το 1,5% στο 3% για τα μέχρι 300 τ.μ. και από το 3% στο 4,5% για τα άνω των 300 τ.μ. ακίνητα.
    10) Διπλασιασμός των τεκμηρίων διαβίωσης για τους έχοντες σπίτια άνω των 200 τ.μ., εξοχικά λανω των 150 τ.μ. και ΙΧ άνω των 3.000 κ.εκ.
    11) Μείωση του συντελεστή φορολόγησης των αδιανέμητων κερδών των ΑΕ από το 24% στο 10% και του συντελεστή φορολόγησης των διανεμόμενων κερδών από το 40% στο 10% για να γίνουμε ανταγωνιστικοί με τις γειτονικές μας χώρες που έχουν εταιρικό φόρο 10%.
    12) Μείωση των τελών ταξινόμησης για όλα τα οχήματα κατά 70% και κατάργηση του φόρου πολυτελείας.
    13) Αύξηση της προκαταβολής φόρου εισοδήματος από το 55% στο 60% για τις επιχειρήσεις.
    14) Αύξηση του φόρου στις χρηματιστηριακές συναλλαγές από το 0,15% στο 0,6%. Τα έσοδα θα ανέρχονται σε 300-400 εκατ. ευρώ ετησίως
    15) Επιβολή φόρου 10% στον τζίρο των τυχερών παιχνιδιών του ΟΠΑΠ (ΛΟΤΤΟ, ΠΡΟΤΟ, ΣΤΟΙΧΗΜΑ, ΠΡΟΠΟ, ΤΖΟΚΕΡ κ.λπ.). Δηλαδή στην τιμή της στήλης, η οποία - αν δεν κάνω λάθος - ανέρχεται σε 0,50 ευρώ, να προστεθεί φόρος 0,05 ευρώ και η τελική τιμή να διαμορφωθεί στα 0,55 ευρώ. Τα έσοδα μόνο από αυτό το μέτρο θα υπερβούν το 500 εκατ. ευρώ ετησίως.

    • Sta_a avatar
      Sta_a @ Πέτρος Π. 08/12/2010 11:30:55

      7) Μείωση του ατομικού αφορολογήτου ορίου του ΦΜΑΠ από τις 400.000 ευρώ στις 200.000 ευρώ για τον άγαμο και στις 250.000 ευρώ για τον έγγαμο με ταυτόχρονο καθορισμό ειδικών αντικειμενικών αξιών που θα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για τον υπολογισμό του ΦΜΑΠ και θα διαμορφωθούν στα επίπεδα των αγοραίων ώστε οι έχοντες ακίνητα να πληρώσουν περισσότερους φόρους.
      -----

      Καταρχήν, αυτό θα ήταν καταστροφικό για πάρα πολλούς. Ήδη είναι καταστροφικό έτσι όπως είναι για τους μικρομεσαίσους. Έχεις δει τα κλιμάκια που χρησιμοποιούν για να φορολογήσουν την ακίνητη περιουσία; Αλλάζουν ανα 100 χιλιάδες. Υπάρχουν πάρα πολλοί με ρημοτομούμενα τμήματα (που φορολογούνται αλλά δεν μπορούν να πουληθούν και οι πράξεις αποζημίωσης παίρνουν χρόνια) που φεύγουν πάνω απο το όριο των 400.000 ευρώ. Επίσης μη ξεχνάς με το σχέδιο Καλλικράτη πολλές κοινότητες θα μπούν στο σύστημα αντικειμενικού προσδιορισμού. Αυτό σημαίνει πως σε αγροτικές κοινότητες που κάποιος έχεις 8 στρέμματα γη για να καλλιεργήσει, θα χαρακτηρίζεται αυτόματα σαν οικόπεδο και θα φορολογείται σαν οικόπεδο. Δηλαδή μιλάμε για 5.000 με 10.000 ευρώ ετησίως. Και μην ξεχνάς, πως οι αντικειμενικές αξίες θα αυξηθούν σε 6 μήνες, επομένως αρκετοί που δεν θα πληρώνουν γιατι το σπίτι τους είναι κάτω απο 400.000 ευρώ, θα αρχίσουν να πληρώνουν. Η ΠΟΜΙΔΑ, που είναι η πιο αντικειμενική στη κριτική για αυτές τις φορολογίες είχε πει πως αυτό αποτελεί εξόντωση του μικρομεσαίου γιατί πολλοί θα αναγκαστούν να ξεπουλήσουν για να μην πληρώνουν φόρους κάθε χρόνο. Αλλά μια στιγμή αυτά με το ΕΤΑΚ εσείς στην ΝΔ δεν τα ξεκινήσατε; Και ο φόρος ακίνητης περιουσίας του 2010 βασίστηκε πάνω στις φορμούλες του ΕΤΑΚ. Ολα τα κακά της αμερικής έχει γεμισει η χώρα. Στην αμερική αν έχεις μικρομεσαίο σπίτι πληρώνεις φόρο στην πολιτεία 1000-2500 δολλαρια. Αν δεν πληρώσεις σου κάνουν κατάσχεση, αν είσαι άνεργος και έχεις σπίτι, καταλήγεις στο δρόμο. Αντε μην αρχίσω τώρα..

      • Πέτρος Π. avatar
        Πέτρος Π. @ Sta_a 08/12/2010 15:22:38

        Ατομικό αφορολόγητο 250.000 ευρώ για τον έγγαμο σημαίνει 500.000 ευρώ για δύο συζύγους. Είναι δικαιότερο από το ισχύον 400.000 ευρώ ανά άτομο, ανεξαρτήτως οικογενειακής κατάστασης. Είναι δε προτιμότερο να πληρώνουν οι έχοντες περιουσία μέσω της άμεσης φορολογίας του ΦΜΑΠ, παρά όλοι ανεξαιρέτως οι μη έχοντες μέσω των υπέρμετρων αυξήσεων στην έμμεση φορολογία (στον ΦΠΑ και τους ειδικούς φόρους κατανάλωσης) που περιορίζουν σημαντικά την αγοραστική δύναμη των ούτως ή άλλως πενιχρών εισοδημάτων τους. Μην βλέπεις αποσπασματικά ένα μόνο προτεινόμενο μέτρο, αλλά όλα μαζί σαν σύνολο: ταυτόχρονα με την αύξηση του ΦΜΑΠ προτείνω σημαντική μείωση σε όλους τους έμμεσους φόρους που θα δώσει ουσιαστική ανάσα στις αγορά, τις επιχειρήσεις και τους έχοντες χαμηλά και μεσαία εισοδήματα, ενώ ταυτόχρονα θα οδηγήσει σε αύξηση της κατανάλωσης, αύξηση του ΑΕΠ, μείωση του ελλείμματος και του χρέους ως ποσοστών του ΑΕΠ (που είναι και τα ζητούμενα) αλλά και σε σημαντική μείωση του πληθωρισμού που επίσης δυναστεύει τα εισοδήματα. Πολλαπλά οφέλη δηλαδή!

      • Πέτρος Π. avatar
        Πέτρος Π. @ Sta_a 08/12/2010 15:30:29

        Κι όσο γι' αυτό που είπες για τον Καλλικράτη... Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα στη φορολογία των αγροτεμαχίων διότι:
        α) οι εκτάσεις αυτές εξαιρούνται από τον ΦΜΑΠ (βλέπε ν. 3842/2010)
        β) οι εκτάσεις αυτές είναι εκτός σχεδίου πόλεων και οικισμών και θα εξακολουθούν να αντιμετωπίζονται φορολογικά ως τέτοιες. Δηλαδή θα εξακολουθεί να ισχύει γι' αυτές το σύστημα των πολύ χαμηλών αντικειμενικών αξιών γης που ισχύει σήμερα. Γι΄αυτές τις εκτάσεις τα μέτρα που προτείνω (μείωση συντελεστών φόρου μεταβίβασης κατά 80%) προβλέπουν σημαντική μείωση των φορολογικών επιβαρύνσεων.

        Εκεί που θα επεκταθούν οι αντικειμενικές αξίες είναι περιοχές ενταγμένες ήδη ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΩΝ ΠΟΛΕΩΝ, όπου σήμερα οι αξίες των οικοπέδων υπολογίζονται από τους εφοριακούς κατ' εκτίμηση, με βάση τις ισχύουσες αγοραίες τιμές γειτονικών ακινήτων!

  34. blue nile avatar
    blue nile 08/12/2010 03:09:36

    Ο Σαμαράς βαδίζει σε τεντωμένο σκοινί σε ύψος είκοσι μέτρων με από κάτω τα λιοντάρια νηστικά να περιμένουν να πέσει η λεία.
    Στο τέλος της ακροβασίας τον περιμένει η πρωθυπουργία αν τα καταφέρει να διανύσει όλη την απόσταση χωρίς να χάσει την ισσοροπία του.
    Εμπόδιο στη πορεία του δεν είναι μόνο ο πιο αμοραλιστής ηγέτης της μεταπολίτευσης (που έχει ξεπεράσει κατά πολύ ακόμα και τον πατέρα του) ή το λεγόμενο σύστημα ΠΑΣΟΚ που έχει μάθει να κυριαρχεί προσφέροντας χρόνιες ψευδαισθήσεις.
    Έχει να αντιμετωπίσει ένα λαό λειτουργικά αναλφάβητο που επηρεάζεται καθημερινά από τις βαρύγδουπες αναλύσεις του Παπαχελά του Τέλλογλου της Τρέμη του Χατζηνικόλα του Πρετεντέρ και των άλλων έμμισθων μνημονιακών υποστηρικτών, χωρίς να διαθέτει ούτε καν ίχνη κριτικής ικανότητας ή διάκρισης ποιοτήτων. Ποτέ τόσοι λίγοι δεν έκλεισαν τα μάτια σε τόσους πολλούς ώστε να μην μπορούν να βλέπουν τη γοργά επερχόμενη καταστροφή τους. Και σε άλλες χώρες που πήγε το ΔΝΤ οι κουστωδίες των προθύμων της οικονομικής υποτέλειας έπαιξαν τα ρέστα τους αλλά η προσπάθεια επηρεασμού της κοινής γνώμης δεν απέδωσε τόσα όσα εδώ. Η έστω αγχωμένη και οριακή επικράτηση του ΠΑΣΟΚ στις αυτοδιοικητικές εκλογές λέει πολλά,
    Με τέτοιο χαμηλό επίπεδο καλλιέργειας θα μπορούσε πολύ εύκολα να δημαγωγήσει και να πάρει τις μάζες με το μέρος του όμως η εκρηχτική κατάσταση που θα προέκυπτε θα ελλόχευε κινδύνους αποσταθεροποίησης υψηλού ρίσκου.
    Ο Σαμαράς όμως έχει προτεραιότητα τη σωτηρία της χώρας και όχι απλά τη κατάκτηση της εξουσίας. Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ με πείθει για τις προθέσεις του, όπως επίσης με πείθει ότι την ώρα της δικαίωσης του η σφαλιάρα που θα ρίξει σε όλους τους υπεύθυνους για το σημερινό κατάντημα που παρεπιπτόντως είναι οι ίδιοι που προσπαθήσαν τα μάλα για τη πολυετή απομόνωση του, θα είναι ηχηρή ... πολύ ηχηρή.
    Αυτός τις μάγισσες θα τις κυνηγήσει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ blue nile 08/12/2010 03:17:19

      +1000000000

  35. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 08/12/2010 03:28:42

    Μετά από μια προσεκτική ανάγνωση των σχολίων, θα ομολογήσω πως τα βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα και λογικά και κατανοώ και τους πλέον δύσπιστους για τις προθέσεις της Ν.Δ., στο βαθμό που κάποιοι δεν γνωρίζουν καλά τον Αντώνη.
    Δεν έχω γνώσεις περί των οικονομικών , αλλά νομίζω πως διαθέτω τον κοινό νου, για να επιχειρήσω να ερμηνεύσω την πράγματι ιδιαίτερα λιτή, μάλλον λακωνική δήλωσή του, περί σεβασμού των υπογραφών.
    Ο Αντώνης πρώτα απ’ όλα είναι υπεύθυνος και δεν θα μπορούσε να μην αναγνωρίσει υποχρεώσεις οικονομικές, που απορρέουν από δανεισμό. Είναι γνήσιος πολιτικός και δεν έχει σχέση με τον πολιτικό τσαρλατανισμό, ώστε να ακυρώσει την επίσημη κυβέρνηση της χώρας. Ο ρόλος του ως αρχηγού της αντιπολίτευσης, είναι να ελέγχει αυστηρά την εξουσία που ασκεί η εκλεγμένη κυβέρνηση και να αναδεικνύει την κατάχρηση αυτής, όταν και όπου γίνεται, πράγμα που κάνει χωρίς να χαρίζεται.
    Απέδειξε με αριθμούς που δεν επιδέχονται καμιάς αμφισβήτησης, πως το χρέος ξεκίνησε αλματωδώς 30 χρόνια πριν, αυτό το γνωρίζουν και οι πέτρες και γιγαντώθηκε με το πέρασμα των χρόνων. Γι αυτό απέδωσε και τις ευθύνες που αναλογούσαν σε όλες τις κυβερνήσεις, αναγνωρίζοντας λάθη και παραλήψεις σε όλους χωρίς να κάνει εξαιρέσεις τύπου ΠΑΣΟΚ, που χωρίς αιδώ δείχνει τον Καραμανλή ως μοναδικό υπαίτιο. Κι αν ακόμα θελήσει κανείς ετσιθελικά, να περιορίσει το πρόβλημα αυθαιρέτως στον Καραμανλή, είναι γνωστό πως ο Αντώνης δεν συγκυβέρνησε μαζί του, όπως είναι γνωστότατο ότι έκανε η νεόκοπη αρχηγός και νυν ένθερμο εξαπτέρυγο.
    Η μόνη κυβερνητική θέση που πήρε ήταν για 9 μήνες στο ΥΠ.ΠΟ., στο οποίο και κατάφερε να μειώσει στο 1/3 τη δαπάνη των εγκαινίων του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης, κάτι που δεν είθισται να γίνεται από υπουργούς. Φυσικά και αυτό τεχνηέντως, πνίγηκε από τα αντικειμενικότατα ΜΜΕ.
    Απέδειξε, πως είχαμε τη δυνατότητα να μην πέσουμε στο λάκκο με τα λιοντάρια του ΔΝΤ και κατήγγειλε τις εγκληματικές παραλήψεις , τις ύπουλες προθέσεις και μεθοδεύσεις της κυβέρνησης που μας οδήγησαν σε αυτό.
    Στις 7 Ιουλίου κατέθεσε πρόταση ολοκληρωμένη και κοστολογημένη για την έξοδό μας από τη σκλαβιά, η οποία πνίγηκε από τα Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης των μνημονιακών νταβατζήδων. Τους χαλάει το παιχνίδι που έχουν στήσει, με τη σημαδεμένη τράπουλα.
    Άρπαξε την ευκαιρία στη Θεσσαλονίκη, γιατί ήξερε πως δεν θα του έδιναν άλλη οι αργυρώνητοι κονδυλοφόροι και τα είπε όλα, σε μια ομιλία που μίλησε στις καρδιές των Ελλήνων, πέρα και πάνω από κόμματα. Τους τρομοκράτησε και βουβάθηκαν για μέρες, μέχρι να συνέλθουν από το σοκ.
    Το ότι σήμερα ο σοσιαλιστής «ορθοπεδικός γιατρός» Στρος, αναφέρθηκε στη στάση της Ν.Δ. την οποία και στηλίτευσε αρκούντως, δείχνει ξεκάθαρα πως τον Αντώνη δεν τον έχουν στο τσεπάκι τους. Αυτό για μένα είναι αρκετό, γιατί το θεωρώ ένα ακόμα ακριβό παράσημο στη συλλογή του!

  36. Δεξιός avatar
    Δεξιός 08/12/2010 10:07:27

    Το 1863 ο Άγγλος Αρμοστής στις τότε "Ηνωμένες Πολιτείες των Ιονίων Νήσων", κατά τη ρήση του πρωτεργάτη του Ριζοσπαστισμού Ηλία Ζερβού-Ιακωβάτου, διώχθηκε από την Κέρκυρα για να τοποθετηθεί στην Αθήνα φορώντας στέμμα. Από το Μάιο του 2010 ο Αρμοστής των ξένων στο προτεκτοράτο της Ελλάδας είναι αιρετός. Σήμερα μας επισκέφθηκε ένας από τις "προστάτιδες δυνάμεις" (και μάλιστα κατά δήλωσή του: αν δεν είμασταν εμείς, η Ελλάδα σας θα είχε χρεωκοπήσει). Ο Αρμοστής έσπευσε να τον υποδεχθεί μετά βαΐων και κλάδων, να κύψει το σβέρκο σε ένδειξη υποτέλειας και να καμαρώσει δίπλα του ως "αθιγγάνικος πέλεκυς" (κοινώς γύφτικο σκεπάρνι). Ο Προστάτης αφού δέχθηκε τις δηλώσεις υποτελείας από τους "Καταχθόνιους" του "Ελληνικού" Κοινοβουλίου, έστρεψε τα βέλη του στους αντιδραστικούς "Ριζοσπάστες" που δεν καταλαβαίνουν τα καλά που κάνει για τη χώρα τους και τους κάλεσε κι αυτούς να δηλώσουν υποτέλεια...

  37. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 08/12/2010 10:22:46

    Ο ύπατος αρμοστής της περιορισμένης κυριαρχίας Ελληνικής Δημοκρατίας, ορισμένος σε αυτή τη θέση από τη διεθνή των τοκογλύφων, επισκέφθηκε τη πατρίδα μας για να δώσει τις εντολές του και να κάνει ξεκάθαρο ποιος είναι αυτός που κάνει κουμάντο.

    Και έγινε δεκτός από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας (τι παθαίνει ο άνθρωπος στα στερνά του), ο οποίος και τον ευχαρίστησε για τη «βοήθεια που προσφέρει» στην Ελλάδα. Πήγε και στη βουλή (στο σπίτι της δημοκρατίας, στο χώρο που υποτίθεται ότι αποτελεί την έκφραση της λαϊκής κυριαρχίας) για να δείξει και εκεί ποιος είναι ο κουμανταδόρος. Συμμετείχαν και οι βουλευτές της ΝΔ και ο ύπατος της «παγκόσμιας αυτοκρατορίας των τοκογλύφων" τους έφτυσε.

    Θέλω να πω καλά να πάθουν, αλλά δεν μου πάει.

    Η προσπάθεια σου Αφροδίτη να δικαιολογήσεις τον Σαμαρά δεν είναι επιτυχής. Είναι προτιμότερο να σκεφτείς τι θα κέρδιζε ο Σαμαράς και πόσο θα ανέβαινε η αποδοχή του στη συνείδηση των πολιτών, αν αποφάσιζε να μη παρευρεθούν οι βουλευτές της ΝΔ στη σύναξη της βουλής και άφηνε μόνους τους τη συμμορία των προθύμων και αν ο ίδιος και κανένας από τη ΝΔ δεν συναντούσε τον αρχιμπράβο της διεθνούς των τοκογλύφων.

    Ομολογώ ότι αυτό είναι ζόρικο, αλλά οι ηγέτες είναι για τα ζόρικα.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Αρματιστής 08/12/2010 12:30:58

      Δεν τον δικαιολογώ φίλε μου. Απλά τον εμπιστεύομαι και προσπάθησα με το φτωχό μυαλό μου να ερμηνεύσω τους χειρισμούς του. Μ' αρέσει, που όλοι οι μνημονιακοί και οι μηχανισμοί τους στην "αντικειμενική" Ενημέρωση, έχουν καθημερινά να πουν κάτι εναντίον του. Λες, εντελώς τυχαία να τον κτυπάνε; Ή ο Στρος, τυχαία αναφέρθηκε στη μη συνεργασία της Ν.Δ. ;

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Αφροδίτη 08/12/2010 14:13:26

        Αν δεν τον συναντούσε και αν οι βουλευτές του δεν πήγαιναν στη βουλή, σήμερα θα ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού.

        Αμφιβάλεις;

        • Αφροδίτη avatar
          Αφροδίτη @ Αρματιστής 08/12/2010 14:49:09

          Καθόλου! Άλλωστε από σχόλιά μου σε άλλα παρεμφερή άρθρα, αυτήν την προσμονή είχα κι εγώ.

  38. Aggelos avatar
    Aggelos 08/12/2010 10:58:14

    αλλο κομμα εξουσιας ,αλλο διαμαρτυριας που αποχωρει.

    ο Σαμαρας ειδε τον τοκογλυφο,μπροστα του ,του μιλησε,,και ετοιμαζει τη στρατηγικη του..
    απο τις φωτογραφιες φαινεται ποσο σοβαρος και σκεπτικος ηταν και ο Σαμαρας και ο Στρος καν απο οτι ακουσα..

    εινα πολυ σοβαρα τα πραγματα..

  39. Rotarmist avatar
    Rotarmist 08/12/2010 11:32:56

    Δεν σε εμποδισε κανεις να παρεις την ελληνικη σημαια και να βγεις στους δρομους.
    Αλλα λογια ν' αγαπιομαστε.
    Ομως χαρις στην σημαια με το χρωμα που αισχρα ειρωνευεσε ζεις σημερα και δεν εισαι σταχτη στα δαση της φυλης σου.
    Μ'αυτα λαι μ'αυτα περιμενετε στο ακουστικο σας.

  40. Maximilien avatar
    Maximilien 08/12/2010 11:39:49

    Δεν με φοβίζουν τόσο οι εχθροί μας όσο το γεγονός ότι οι καλοί αποφασίζουν -κάτω από την πίεση της καταθλιπτικής ατμόσφαιρας- να δραπετεύσουν από τη πραγματικότητα και να πλάθουν με το μυαλό τους ήρωες και σωτήρες, αντιστάσεις και "αντιμνημονιακούς" πολιτικούς που τρομάζουν δήθεν το ΔΝΤ και τους πανίσχυρους τοκογλύφους του. Μα το Θεό, είναι η πρώτη φορά που καταλαβαίνω σε όλο το μεγαλείο της τη φράση "Μωραίνει ο Κύριος ον βούλεται απωλέσαι"

  41. Ηλίας avatar
    Ηλίας 08/12/2010 12:49:39

    Εγώ γιατί βλέπω ότι το μέλλον μας επιφυλάσσει κάποιου είδους εθνική καταστροφή; Μιλάω για καταστροφή. Πραξικόπημα θα ναι, πόλεμος θα ναι, "εμφύλιος" θα ναι...;;;
    Κάτι κακό έρχεται.

  42. Greg avatar
    Greg 08/12/2010 12:50:50

    Η ΝΔ δεν δεσμεύεται σε τίποτε, στην περίπτωση που γίνει κυβέρνηση, από δηλώσεις προφορικές, χθες, σήμερα ή αύριο.
    Λόγια, λόγια, λόγια.
    Σαν το "λεφτά υπάρχουν" ή σαν "το πάγωμα των μισθών θα φέρει ύφεση" (ενώ οι περικοπές ανάπτυξη;;;) του ΓΑΠ.
    Στη Βουλή, η ΝΔ καταψήφισε το μνημόνιο. Αυτό δεν αλλάζει, κανείς δεν μπορεί να το αλλάξει. Είναι ιστορικό δεδομένο. Για ερμηνείες και κάθε τύπου ψυχολογικές και φιλολογικές προσεγγίσεις, κάθε ένας μπορεί να πει το κοντό του και το μακρύ του.