Ε(ν)φιάλτης
08/08/2014 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ε(ν)φιάλτης

Κάποιοι έκαναν το καλύτερο… σαμποτάζ στην προσπάθεια που έκανε η κυβέρνηση να πάει τον Σεπτέμβριο σε φοροαπαλλαγές

Ένα από αυτά τα αυτογκόλ που εύχεσαι να μη συμβεί ποτέ έβαλε η κυβέρνηση τις τελευταίες ημέρες με τον φόρο ακινήτων. Ένα αυτογκόλ που απέδειξε περίτρανα ότι κάποιοι εντός του κυβερνητικού συνασπισμού δεν κατάλαβαν το μήνυμα των πρόσφατων ευρωεκλογών.

Κάποιοι ακόμη νομίζουν ότι το να είσαι στην κυβέρνηση φτάνει και δε χρειάζεται και να κυβερνήσεις κιόλας.

Και από την άλλη, κάποιοι έκαναν το καλύτερο… σαμποτάζ στην προσπάθεια που έκανε η κυβέρνηση να πάει τον Σεπτέμβριο σε φοροαπαλλαγές. Και σκεφτείτε και το εξής: Την ώρα που ο Σαμαράς ανακοινώνει προγράμματα 750 εκατ. ευρώ για τους άνεργους έρχεται ο ΕΝΦΙΑ για να διαλύσει αυτά τα καλά νέα. Τι να πούμε. Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

Τέτοιο χαλί που έστρωσαν στον ΣΥΡΙΖΑ δεν το περίμενε ούτε κι ο Τσίπρας. Για να μην πούμε ότι πήγε στο Άγιο Όρος για να ανάψει μια λαμπάδα ίσα με το μπόι του Χαρδούβελη ή όποιου άλλου ευθύνεται για το απίστευτο μπάχαλο. Να φταίει ο Στουρνάρας; Να φταίει ο Νίκος Καραβίτης, ο επικεφαλής της επιτροπής που σχεδίαζε τον ΕΝΦΙΑ; Να φταίει ο Θεοχάρης και οι αρμόδιες υπηρεσίες που ήταν υπεύθυνες για να βρουν ένα σύστημα φορολόγησης των ακινήτων χωρίς λάθη και ταλαιπωρία για τον κόσμο; Όποιος και να φταίει η ευθύνη είναι συλλογική και ανήκει στην κυβέρνηση. Στην εκάστοτε κυβέρνηση που ανέχεται τους μανδαρίνους των υπουργείων οι οποίοι αναλαμβάνουν να φέρουν σε πέρας μια δουλειά και δεν είναι τελικά ικανοί ούτε μια υπογραφή να βάλουν.

Η υπόθεση με το φόρο ακινήτων ταλαιπωρεί εκατομμύρια Έλληνες από το 2011. Δε φτάνει που βρήκαν ένα τρόπο να κλέψουν από την τσέπη τους χιλιάδες ευρώ, τους δημιουργούν και την αίσθηση του μπάχαλου που υπάρχει στη δημόσια διοίκηση.

Ούτε έναν σωστό και δίκαιο φόρο δεν μπορούν να φτιάξουν με αποτέλεσμα να εμφανίζεται η εικόνα μιας κυβέρνησης που δεν ξέρει τι να κάνει, που βρίσκεται μπροστά σε αδιέξοδο και χάος και που τελικά κάνει πίσω, δίνει αναβολές και επιχειρεί να κερδίσει χρόνο. Όμως, η ξεφτίλα μένει. Χιλιάδες ιδιοκτήτες ακινήτων που έχουν απαξιωθεί πλήρως, που είναι κλειστά, που δεν ηλεκτροδοτούνται καν, αγροτεμάχια και κοτέτσια που δεν αξίζουν δεκάρα, θα επιβαρυνθούν με έναν ετήσιο φόρο που κανείς δεν θα μπορεί να πληρώσει. Πρόκειται για δήμευση της ακίνητης περιουσίας σε πολλές περιπτώσεις κι όχι για φορολογική δικαιοσύνη.

Η πλάκα είναι ότι αυτοί που «μαύρισαν» τη ΝΔ στις εκλογές, οι παραδοσιακοί ψηφοφόροι της, οι νοικοκυραίοι, είναι αυτοί που πλήττονται περισσότερο από τις γκάφες και τις παλινωδίες της κυβέρνησης. Μα καλά. Κανείς δεν αντιλήφθηκε το μήνυμα που εστάλη στις 25 Μαΐου. Το καμπανάκι δεν το άκουσε κανείς; Με έναν ανασχηματισμό καθάρισαν και νόμισαν ότι όλα είναι καλά και θα συνεχίσουν να κυβερνούν πιάνοντας κορόιδο τον κόσμο;

Δυστυχώς ο κόσμος, όπου κι αν ακούσεις αυτές τις ημέρες στην επαρχία, βρίζει τους κυβερνώντες, ειδικά μετά το μπάχαλο με τον ΕΝΦΙΑ. Αλλά και μετά την εικόνα που εμφάνισε η κυβέρνηση στη Βουλή με το να προωθεί κρίσιμους νόμους, να εμφανίζεται ότι συνδιαλέγεται με τη διαπλοκή, να αποσύρει διατάξεις και να έχει απέναντί της όχι μόνο την αντιπολίτευση αλλά και μεγάλο μέρος των κυβερνώντων βουλευτών.

Αφήστε δηλαδή που το Μαξίμου άφησε για άλλη μια φορά τον Βενιζέλο να κάνει δηλώσεις του τύπου «ζήτησα κι έκανα αποδεκτό το αίτημα της αναβολής πληρωμής του ΕΝΦΙΑ…». Για άλλη μια φορά δηλαδή το ΠΑΣΟΚ… έσωσε τη χώρα.

Την παρτίδα μπορεί να σώσει η κυβέρνηση μόνο αν κάνει άμεσα όλες τις αναγκαίες διορθώσεις που θα έχουν έστω μια ελάχιστη φορολογική δικαιοσύνη. Και να δώσει τη δυνατότητα στους πολίτες να μπορέσουν να πληρώσουν. Αλλιώς θα υπάρξουν σοβαρά προβλήματα και θα γεννηθεί μια νέα γενιά ληξιπρόθεσμων οφειλών τινάζοντας στον αέρα τον προϋπολογισμό. Και θα έχουμε και την τρόικα να ζητά επιπρόσθετα μέτρα.

Όλη αυτή η εικόνα που παρουσίασε η χώρα αυτές τις ημέρες δεν τιμά κανέναν. Και δεν δείχνει ότι η Ελλάδα βγαίνει από την κρίση. Τα πράγματα είναι απλά: Ο λαός δεν έχει και δεν μπορεί να πληρώνει άλλο. Και όταν βλέπει και μια ανήμπορη κυβέρνηση να συμπεριφέρεται με τέτοιο τρόπο εναντίον των νοικοκυραίων τότε η κατάσταση είναι ακόμη πιο σοβαρή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλαος Μπεχράκης avatar
    Νικόλαος Μπεχράκης 08/08/2014 08:55:55

    Αυτό του να σου λέει το taxis ότι χρωστάς τόσα ευρώ για ΕΝΦΙΑ χωρίς να σου δείχνει την ανάλυση με ξεπερνά τελείως.

    • nadir avatar
      nadir @ Νικόλαος Μπεχράκης 08/08/2014 09:48:44

      Πηγαίνετε στην ενότητα του Ε9. Εκεί μπορείτε να δείτε και να εκτυπώσετε το σχετικό εκκαθαριστικό, στο οποίο υπάρχει πλήρης ανάλυση του φόρου.

      • Νικόλαος Μπεχράκης avatar
        Νικόλαος Μπεχράκης @ nadir 08/08/2014 10:06:23

        Ευχαριστώ αλλά εξακολουθώ και πιστεύω ότι η ανάλυση συνοδεύει τον λογαριασμό .

        • George N avatar
          George N @ Νικόλαος Μπεχράκης 08/08/2014 13:54:53

          Είναι κάτω κάτω εκεί που λέει "Τόσα μου λείπουν" δίπλα στο ποσό.

      • my way avatar
        my way @ nadir 08/08/2014 10:25:08

        Ανάλυση του φόρου δεν υπάρχει πουθενά.

    • ΝΑ avatar
      ΝΑ @ Νικόλαος Μπεχράκης 08/08/2014 15:39:34

      Η ηλεκτρονική και όχι ένγχαρτη ειδοποίηση πληρωμής φόρου είναι παράνομη.

  2. GregA avatar
    GregA 08/08/2014 09:15:24

    Η κυβέρνηση έχει πλέον απαξιώσει καταλυτικά την έννοια "Έλληνας πολίτης".

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ GregA 08/08/2014 10:23:36

      αργά κατανοήθηκε. Αντί απαντήσεως... Του Μενέλαου Τασιόπουλου «Η Ελλάδα βγαίνει από τα Μνημόνια» είναι η όλο και πιο συχνή επωδός από τα κυβερνητικά φερέφωνα. Σωστό. Η χώρα κλείνει έναν κύκλο που άνοιξε το 2010 και γύρω όλα μοιάζουν συντρίμμια, λες και τελειώνει ένας σαρωτικός βομβαρδισμός. Το χειρότερο! Από τις ψυχές των Ελλήνων λείπουν η ελπίδα, το κουράγιο, η αποφασιστικότητα ότι όλοι μαζί μπορούμε να ξαναχτίσουμε τη χώρα σε μια νέα βάση. Η επιλογή που ακολουθήθηκε με ξένη εντολή -ευρωζώνης- και εγχώρια συναίνεση όλων αυτών που κυρίαρχα οδήγησαν τη χώρα στη χρεοκοπία, πολιτικούς, επιχειρηματίες, συνδικαλιστές, αναλυτές ήταν «ισοπεδώστε τα όλα». Εισοδήματα, περιουσίες, δικαιώματα, νομικό και συνταγματικό πλαίσιο, υποδομές, κρατικές επιχειρήσεις, μικρομεσαίες επιχειρήσεις, ασφαλιστικά ταμεία βρίσκονται υπό κατάρρευση. Και στην παρούσα φάση πλέον διακηρύσσεται ότι ο έλεγχος της στρατηγικής ανοικοδόμησης θα επανέλθει σε εθνικό επίπεδο. Ποιος έλεγχος; Αφού το θεσμικό πλαίσιο της ευρωζώνης τα τελευταία χρόνια έχει θωρακιστεί περνώντας σε μόνιμη βάση αρμοδιότητες και εξουσίες των εθνών στη ζώνη του ευρώ και του γερμανικού μερκαντιλισμού. Ποια Ελλάδα θα ανοικοδομηθεί; Αυτή που θα αφορά τους Ελληνες ή αυτή που θα θέλουν Βερολίνο - Βρυξέλλες ως εξωχώρια περιφέρειά τους; Οι Ελληνες κατηγορούνται από την προτεσταντική θρησκοληψία ως ένας λαός-παρίας που αδυνατεί να συγκροτήσει κάτι περισσότερο από ένα «αποτυχημένο κράτος». Ο εγκλωβισμός στη ζώνη, που δεν είναι μόνο δημοσιονομική ή νομισματική αλλά αφετηριακή για όποια προσπάθεια θελήσει να καταβάλει η Ελλάδα, μπορεί και να αποβεί μοιραίος ως προς τον κοσμοπολιτισμό που αποτελεί μονόδρομο για τη χώρα. Αν τουλάχιστον θελήσουν οι Ελληνες να αντιμετωπίσουν με σοβαρότητα τον εαυτό τους και το εθνικό κράτος τους. Η ζώνη του ευρώ, στο γερμανικό της αφήγημα, είναι ερμητική, εσωστρεφής και φοβική. Μίζερη και λεπτομερειακή. Τόπος χωρίς όραμα αλλά με σειρά διαδικασιών. Η Ελλάδα και η Κύπρος δεν μπορούν να λειτουργήσουν σημαντικά μέσα στη ζώνη αυτή. Ο κοσμοπολιτισμός, η εξωστρέφεια, η ελευθεριακή αντίληψη για τον πλούτο αλλά και για την κατανάλωση δεν επιτρέπουν τον ιστορικό συμβιβασμό με τη ζώνη. Δεν μπορεί να προκύψει δομική συνάφεια με τον γκρίζο ορίζοντα του Βορρά, την ψυχαναγκαστική πειθαρχία και τη θεοποίηση της δομής. Πέριξ της περιοχής της Ελλάδας και της Κύπρου απλώνεται ο πόλεμος. Μέτωπα «θερμών συγκρούσεων» χωρίς διάταξη στρατών και πειθαρχία μάχης. Το Ισλάμ και οι φυλές του προελαύνουν. Μια άλλη ηθική, αυτή της Σαρία και της Τζιχάντ, έρχονται να αμφισβητήσουν τον ουμανισμό και την ελευθερία με διαφορετικούς και πολύ πιο βίαιους κώδικες από τους Γερμανούς προτεστάντες. Το ίδιο, όμως, ισοπεδωτικό αποτέλεσμα διεκδικούν για μια ανθρωπότητα που θα χρειαστεί χρόνο, αίμα και φρίκη για να βρει το νέο σημείο ισορροπίας της. Φέτος το καλοκαίρι η Ελλάδα ανοίγει «παράθυρο» στον κοσμοπολιτισμό της. Ομως η πορεία προς αυτόν θα χρειαστεί οργάνωση και αγώνα πολύ πιο σημαντικό από την υποδοχή των εμίρηδων και των ισχυρών του πλούτου στα νησιά της.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Νίκος Αργεάδης 09/08/2014 00:30:49

        "Η ελευθεριακή αντίληψη για τον πλούτο αλλά και για την κατανάλωση". Αυτό ειναι όμως ακριβώς, που μας βασανίζει τώρα. Εμάς βασανίζει, τους συνήθεις Έλληνες, Ιταλούς, Ισπανούς κτλ. Τους συνήθεις: που δεν είχαμε ούτε έχουμε ούτε θα έχουμε ποτέ "ελευθεριακή αντίληψη για τον πλούτο και για την κατανάλωση". Αντίθετα: οι συμπολίτες μας που όντως έχουν "ελευθεριακή αντίληψη για τον πλούτο και για την κατανάλωση", τίποτε δεν έπαθαν από την κρίση: Απο μάς τα έπαιρναν, απο μάς τα παίρνουν. Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα: Ταξικής διαίρεσης, όπως σε όλες τις κοινωνίες, αλλά και σκληρώς διαίρεσης νοοτροπιών. Εσωτερικό είναι το πρόβλημα, εσωτερικά μπορεί να λυθεί, άν λυθεί. Καμία τρόικα δεν μπορεί να το επηρεάσει αυτό. Οι σημαντικοί ανοιχτοί λογαριαμοί ήταν είναι και θα είναι ενδοελληνικοί. Έχουμε πρόβλημα δημοκρατίας και κοινωνικής δικαιοσύνης, όχι "κατοχής".

  3. blue nile avatar
    blue nile 08/08/2014 10:16:28

    Πιστεύω ότι η φορολόγηση των ακινήτων είναι μια πολύ προοδευτική κίνηση. Ο ΕΝΦΙΑ όμως θα έπρεπε να έχει μικρότερους εισπρακτικούς στόχους και να ήταν δομημένος αλλιώς. Θα έπρεπε να προστατεύει περισσότερο την αδρανή περιουσία. Γιατί η υψηλή φορολόγηση ακινήτων που δεν αποφέρουν κέρδη στους ιδιοκτήτες τους θα οδηγήσει σε επιπρόσθετη μείωση των πραγματικών τιμών των ακινήτων, με τους ιδιοκτήτες να ανταγωνίζονται ποιος θα σκοτώσει τα ακίνητα του στην χαμηλότερη τιμή. Όλοι αντιλαμβάνονται την πίεση που υφίσταται το οικονομικό επιτελείο για εξεύρεση πόρων. Ίσως και και λόγω αυτής της πίεσης ο ΕΝΦΙΑ είναι γεμάτος λάθη. Όμως οι δουλειές του ποδαριού θα φέρουν τα ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ blue nile 09/08/2014 23:23:35

      Σε πολύ σωστή κατεύθυνση το σχόλιό σου blue nile. Πρέπει η μεγάλη ακίνητη περιουσία που δημιουργεί μεγάλο εισόδημα (με εκμετάλλευση), καθώς και η πολυτελής ιδιοκατοίκηση, να φορολογηθούν περισότερο. Και αντίστροφα να δημιουργηθεί πάση θυσία αφορολόγητο όριο. Και να ελαφρώσει δραστικά η φορολογία της μικρής ιδιοκτησίας (σπιτιού ή χωραφιού), ιδίως της αδρανούς που δεν αποφέρει εισόδημα.

      • Δήμητρα avatar
        Δήμητρα @ Uncle Stgm 11/08/2014 09:21:42

        ..... iδίως της αδρανούς που δεν αποφέρει εισόδημα και δεν ηλεκτροδοτείται .....Επιτρέψετέ μου να συμφωνήσω με την άποψή σας. Ακούει, κανείς, όμως?..... Διαφαίνεται ότι ήταν όλα προμελετημένα ....

  4. Chr avatar
    Chr 08/08/2014 11:49:52

    Κε Αργεάδη , Δεν καταλάβατε τι έγινε ? Προς το τέλος του 2013 υπήρχαν δημοσιεύματα στον Γερμανικό τύπο ότι οι Ελληνες έχουν μεγάλη ακίνητη περιουσία κατα κεφαλήν Οι εντολείς του Χριστοφοράκου και του "γιού του πέτρου" έδωσαν εντολή για φόρους μέσω της διαπλεκόμενης τρόικα .Τόσο απλό ! Είπαν θα πάρουμε Χ ποσόν από την ιδιοκτησία ,οπου το Χ ποσόν είναι τεράστιο , έκαναν κάποιους υπολογισμούς , όπως πάντα .Απλώς επειδή δεν γνωρίζουν από αγορά ,αλλά είναι γραφειοκράτες της πλάκας ,τα πήγαν χάλια. Φυσικά και είναι αντισυνταγματικά ! Φυσικά ο κος Καραβίτης ήταν επικεφαλής της στατιστικής υπηρεσίας όταν μπήκαμε στο ευρώ. Ολος ο πλανήτης βοά για τοτε ...........

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Chr 08/08/2014 14:42:18

      Ναι, αλλά μας "σώζουν" κατά συρροήν, ή όπως μου το είπε -όχι για την γλωσσική του παιδεία- γνωστός, "σειριακά"! Ω ναι! "σειριακά. έζησα να το ακούσω και αυτό στο ελλαδιστάν της αρμανοντυμένης και τιμπερλαντουποδυμένης κλεφτουριάς.

      • Chr avatar
        Chr @ Νίκος Αργεάδης 08/08/2014 15:43:22

        Ω ναι ,σωστά το είπε . Εφ'όσον μας διοικούν οι άνθρωποι της χρυσής εποχής του χρηματιστηρίου ,των σουάπς ,των ολυμπιακών αγώνων , της ΟΝΕ, με τις μεγαλειώδεις απάτες γνωστές σε όλον τον πλανήτη που ονομάζεται "Γή" , μόνο ένας εξωγήινος πολιτισμός θα μπορούσε να μας σώσει που ονομάζεται Σείριος ,οπότε ο τρόπος διασώσεως ονομάζεται και σειριακός . Επειδή όμως δεν υπάρχει ακόμη επαφή με όντα εκτός του πλανήτη "Γη" ,εικάζεται ότι ο Σειριακός τρόπος διασώσεως αφορά τους ανθρώπους ή και τα κράτη που δημιούργησαν τα προβλήματα διαστημικών διαστάσεων και την αντίστοιχη "λύση-UFO" ή καλύτερα "λύση - Γνωστής ταυτότητας ευρωελληνικογερμανική αρπαχτή-Πάρτα όλα έχουμε να κάνουμε με βλαμμένους". Σωστα το είπε ο γνωστός σας λοιπον.

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ Chr 08/08/2014 15:57:53

          γηράσκω αεί ελλαδογλωσσοδιδασκόμενος

  5. foros1 avatar
    foros1 08/08/2014 12:48:15

    η Ελλάδα ΔΕΝ μπορεί να μαζέψει 3+ δισ. τον χρόνο από τα ακίνητα. αυτό δεν μπορεί να τους το πει κανείς; ότι και αν "μαγειρέψουν", απλώς ότι ελαφρύνουν από κάποιους, θα επιβαρύνουν κάποιους άλλους.

  6. Jimakos avatar
    Jimakos 08/08/2014 13:09:15

    Βαράνε τα ακίνητα και τα πέρνουν από τις καταθέσεις, δε θέλει πολύ μυαλο.

  7. ACP avatar
    ACP 08/08/2014 16:10:17

    2 πράγματα διαπιστώνονται: 1. Τί τον ήθελαν τον ανασχηματισμό? το προηγούμενο σχήμα ήταν αυτό που ήταν αλλά ετούτο εδώ πάει στη κατηφορά με 3η. 2. Αν δε μπορούν να διώξουν αυτούς που κάνανε ρόιδο τον ΕΝΦΙΑ, πώς περιμένουμε να διώξουν μετά τους επίορκους ή τους τεμπέληδες; Όταν οι ίδιοι δε μπορούν να αξιολογήσουν το ανύπαρκτο έργο τους, πώς θα αξιολογήσουν τους από κάτω και ποιός θα αξιολογήσει τους αξιολογητές; ο Σόιμπλε;

  8. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 08/08/2014 16:23:18

    Βέλο Κορινθίας και παραλία ..... με βίλλες πάνω στη θάλασσα επιφανών και μη ......Ποιά η τιμή τετραγωνικού? !!!!!!!!!!! από 11ε/τμ αληθεύει????????......Τόπος κατγωγής υπουργού της κυβέρνησης του λεφτά υπάρχουν.....και διατελέσαντα υπουργού στο Αμυνας...... Αγιος Νίκων Μεσσηνίας (ορεινή ζώνη ) τμ/τμ 600ευρώ 18χλμ απόσταση από ακτή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ποιοί ήταν αυτοί που έχουν υπογράψει τα ΦΕΚ και τις τροπ/σεις -καταδίκες αλλά ευεργετήματα για κάποιους άλλους......????? Οι υπογραφές μαρτυρούν το αίσχος !!! Και αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου άγονο με οίκημα γιαπί μη ηλεκτροδοτούμενο θα πληρώσει φόρο 5πολλαπλάσιο της παραλίας Βέλου και των παραλιακών στρεμμάτων εκτός σχεδίου αλλά με βίλλες πάνω στο κύμα και αλλά και αυτών που είναι χτισμένες μέσα στη θάλασσα (με ενισχύσεις και τοιχεία αντιστήριξης..........) κυριολεκτικά (όχι στην ανύπαρκτη ακτή που έχει "φάει το κύμα )!!!!!! Ο τόπος αναφέρεται λόγω καταγωγής του συζύγου μου. Απλώς αισχροί!!!!!!!

    • Δήμητρα avatar
      Δήμητρα @ Δήμητρα 11/08/2014 09:25:27

      Διόρθωση: όχι 5πλάσιο αλλά πολλαπλάσιο , όπως αποδεικνύουν οι τροπ/κές και φωτογραφικές εγκύκλιοι.....

  9. ΟΡΑΤΟΤΗΣ ΜΗΔΕΝ avatar
    ΟΡΑΤΟΤΗΣ ΜΗΔΕΝ 08/08/2014 17:06:00

    Συνταξιουχος με συνταξη 1200 euro σπιτι στα νοτια προαστεια 50ετιας και εξοχικο σε οχι τουριστικο νησι ΕΝΦΙΑ 16000 euro......Mε τα οικονομικα δεδομενα της εποχης επρεπε να λαμβανονται υποψη η παλαιοτητα και οι φορολογικες δηλωσεις των 5 τελευταιων χρονων. Σε καθε περιπτωση ο ΕΝΦΙΑ δεν μπορει να ειναι μεγαλυτερος απο το 15% απο οτι θα πληρωνε κανεις εαν νοικιαζε το σπιτι.

  10. πΔπ avatar
    πΔπ 08/08/2014 18:19:36

    Το "σαμποτάζ" είναι η φορολογία του ΑΚΙΝΗΤΟΥ αυτού καθ' αυτού. Ένα ακίνητο ΑΚΙΝΗΤΟ, το μόνο το οποίο συσσωρεύει και δεν παράγει, είναι αράχνες και σκόνη. Αν η Κυβέρνηση θεωρεί ότι το ΑΚΙΝΗΤΟ αυτό παράγει πλούτο ο οποίος μπορεί να φορολογηθεί δεν έχουν παρά να το αποδείξουν. Προσωπικά πιστεύω ότι θα δυσκολευτούν επ' αυτού, οπότε καταλήγουν στο "γουστάρω και φορολογώ". Μέχρι τότε, εκβιαστικά και με την απειλή φυλακίσεως, ίσως να ξύσουν τα τελευταία ίχνη "λίπους", προσωρινά. Μετά έρχονται οι εκλογές. Και η έξοδος των Βουλευτών στα καφενεία...

  11. KORNELIUS avatar
    KORNELIUS 08/08/2014 18:40:31

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κατάργησαν το ΕΤΑΚ, το οποίο είχε αποδεχτεί ο κόσμος ως φόρο, είχε αφορολόγητο όριο, δεν φορολογούσε τα οικόπεδα και οι επιβαλλόμενοι φόροι ακίνητης περιουσίας που προέρχονταν από αυτό ήταν κατά κάποιο τρόπο δίκαιοι. Προς τι όλο αυτό το "τουρλουμπούκι" με τον ΕΝΦΙΑ..?

    • anast.t.a avatar
      anast.t.a @ KORNELIUS 08/08/2014 20:05:57

      Δεν "βγαίνει" ο λογαριασμός. Τους λείπουν μερικά δις ευρώ.Η αποδοχή του κόσμου δεν έχει απολύτως καμία σημασία.Σημασία έχει η αποδοχή από την Τρόϊκα. Δεν είναι τουρλουμπούκι.Με την ποιότητα των παρατρεχάμενων στο ΥΠΟΙΚ ήταν αναμενόμενο.Κάθε δεύτερη εβδομάδα υπάρχει κάποια εγκύκλιος που προσπαθεί να εξηγήσει τα ανεξήγητα.Οι εξαιρέσεις στον κανόνα είναι περισσότερες από τις παραγράφους του κανόνα.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ KORNELIUS 09/08/2014 23:12:23

      Απλά τα πράματα: Για να ελαττώσουν το φόρο των μεγαλων ιδιοκτητών κατήργησαν οριστικά το αφορολόγητο των μικρών (προσωρινά το ειχαν κάνει με το χαράτσι της ΔΕΗ). Έβαλαν στον ντορβά και τα μικρο-χωράφια (ακόμη και ακαλλιέργητα) - που δεν μπορούσαν με το σύστημα της ΔΕΗ. Και τώρα θα πληρώνεις με ψηλο συντελεστή από το 1ο τετραγωνικό - σπιτιου ή χωραφιού (στο Ελλαδιστάν θεωρούνται "οικόπεδα"). Βάζουν να πληρώνουν και οι μικροί, για να μη επιβαρύνονται "υπερβολικά" (δηλαδή δίκαια) οι μεγάλοι.

      Τι δεν καταλαβαίνεις φίλε Κορνήλιε;

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ KORNELIUS 09/08/2014 23:18:43

      Φυσικά δεν είναι θέμα τρόικας. Διάρα τσακιστή δεν δίνει ο "εξωγήινος" ελεγκτής από την Κοπενχάγη, άν θα πληρώνει το φόρο για το Σκορπιό ο Ριμπολόβλεφ με την κόρη του ή η πεθαμένη γιαγιά μου και η θεία της... Σημασία έχει γι αυτούς να μπαίνει στο ταμείο, όχι ποιός πληρώνει. Σημασία για την Ελληνική λιπαρή ελίτ και τους Έλληνες αστούς ή μεσοαστούς μεγαλοιδιοκτήτες, έχει να πληρώνουν όσο πιο λίγα γίνεται οι ίδιοι. Και να συμπληρώνουν το "κενό" - που εκείνοι δημιουργούν - οι φτωχοί. Με το υστέρημά τους. Απλά τα πράγματα.

  12. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 08/08/2014 20:39:46

    ό,τι και να λέμε οι κρατικοί μαφιόζοι δεν καταλαβαίνουν Θεό: Λοιπόν, ο πατέρας φίλου που κατάγεται από ορεινό χωριό του νομού κοζάνης, κοντά στην καστοριά, όπου οι πινακίδες έιναι λατινικές ή αγγλικές (πρόοδος, ε όχι παίζουμε) αλλά οι άνθρωποι επιμένουν να μιλούν τα ελληνικά δίχως φερ' ειπείν να λένε λούζερ για ψυχολογική αυτοεπιβεβαίωση, πήρε το εκκαθαριστικό του και: 1) το σπίτι του από 48 χιλ το ανέβασαν στις 97 χιλ "αντικειμενική αξία". 2) Συνολικά από 400-500 που πλήρωνε μέχρι πέρυσι, τώρα καλείται να πληρώσει για σπίτια και (έρημα χωράφια) 3000 στενώπουλα για να μπορεί να μας κοιτά με το αφρώδες στόμα τους και τα υγρά του ματια ο αρχομανής λογοδιαροϊκός βενιζέλος και να μας λέει πως έσωσε την πατρίδα. του χρόνου, όταν οι κρατικοί μαφιόζοι χρειαστούν άλλα τοσα μπορεί και να το ανεβάσουν στα 200 χιλιάρικα. Κατά τα άλλα, "ενδυναμώθηκε η ελλάδα" αφ' ότου μας ήρθε το λιοντάρι ο λουξεμβούργιος πρίγκηψ. Αργά αλλά σταθερά θεμελιώνονται συνθήκες εμφυλίου με το κράτος των μαφιόζων με το θράσος 1000 πιθήκων και την βλακεία να περισσεύει...

  13. kat avatar
    kat 08/08/2014 22:05:38

    Μετα ερειπια νεοκλασσικα θα γινει τίποτα;Ή θελουν να τα δωρισουμε τσαμπα στην κυβερνηση για να τα παρουν οι γνωστοι;Θα τριζουν τα κοκκαλα των παππούδων μας.

  14. Βλάμης avatar
    Βλάμης 08/08/2014 22:55:41

    Γείτονας εδώ δίπλα μου (έξω απο τα Χανιά είμαι) και μάλιστα ...κομμουνιστής, νοικιάζει με τη βδομάδα την τριώροφη βίλα του σε Ρώσους τουρίστες και είναι μές την τρελλή χαρά. Μαύρα όλα αν δεν καταλάβατε, εδώ το "μαύρα" είναι το αυτονόητο (και άσχετο από πολιτικές πεποιθήσεις) Δεν τον νοιάζει ούτε ο ένφιας ούτε τίποτα. Σε ένα άλλο κράτος όπου ο όποιος γείτονας δε θα σκεφτόταν καν τέτοιες μπίζνες μαύρες, ανάγκη για ΤΕΤΟΙΟΥΣ ...ένφιες, απλά δε θα υπήρχε. ΥΓ Ο τρίτος όροφος στην περιοχή, είναι παράνομος. Ασήμαντη λεπτομέρεια θα μου πείς.. Όχι, δείχνει τον χαρακτήρα που λένε οι δικηγόροι, ή, όπως λέω εγώ που δεν είμαι δικηγόρος, δείχνει το πόσο καραγκιόζηδες είμαστε.

  15. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 09/08/2014 00:47:06

    Τεχνικά και συγκεκριμένα: Όλο το σύστημα τιμολόγησης με "αντικειμενικές τιμές" ήταν και είναι απάτη. Υπάρχει άραγε σε καμμιά άλλη χώρα; Βέβαια σε εποχές φούσκας βόλευε πολλούς. Οι αντικειμενικές ήταν πολύ χαμηλότερες απο τις τιμές αγοράς. Το σύστημα δούλευε σαν τρόμπα. Φυσούσε αέρα. Τώρα απομυζά. Λύση: καμμιά αντικειμενική αξία. Μόνον οι κυμαινόμενες εμπορικές τιμες, σε real time. Σύνδεση online με το κεντρικό του περιουσιολογιου των παραγόντων που συμμετεχουν σε αγοραπωλησίες ακινήτων (μεσίτες, συμβολαιογράφοι και κυρίως το τραπεζικό αποδεικτικό του τιμήματος της αγοραπωλησίας). Ετσι σε κάθε περιοχή, θα είναι γνωστές με αρκετή προσέγγιση οι πραγματικές αγοραίες τιμές σε rela time. Φυσικά, πέρα απο αντικειμενικές αξίες, οι σημερινοί συντελεστές φορολόγησης του ENΦΙΑ είναι απαράδεκτοι και σκανδαλωδώς ευνοικοί για την μεγάλη ιδιοκτησία: Πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει αφορολόγητο (π.χ. 80 - 100. 000). Για τους "μικρούς" (πχ κάτω των 300.000) ο συντελεστής φορολόγησης πρέπει να μειωθεί ριζικά. Απο κεί και πάνω, να βαίνει κλιμακούμενος. Το σημερινό σύστημα, ειδικά η μη ύπαρξη αφορολόγητου, είναι απαράδεκτο - σαφώς αντισυνταγματικό (συνταγματική επιταγή ο καθένας να συνεισφέρει ανάλογα με τις δυνατότητες και να προστατεύονται οι ενδεείς) - και κοινωνικά απολύτως ανελέητο.

    • ACP avatar
      ACP @ Uncle Stgm 09/08/2014 02:27:51

      "Σύνδεση online με το κεντρικό του περιουσιολογιου των παραγόντων που συμμετεχουν σε αγοραπωλησίες ακινήτων" Αυτό που περιγράφεις είναι task της πλάκας για οποιαδήποτε σοβαρή εταιρεία ΙΤ αλλά όνειρο θερινής νύχτας για τη δημόσιο ΑΕ. Σύνδεση οnlineeee? Οποιαδήποτε υποτυπώδης μηχανοργάνωση σε δημόσια υπηρεσία δουλεύει μόνο εντός υπηρεσίας. Στη διασύνδεση υπηρεσιών... μηδεν! Προσπαθούσε ο άμοιρος ο πατέρας μου να εξηγήσει γιατί ο Δήμος και το ληξιαρχείο που συστεγάζονται, δε μπορούν να ενημερώσουν ο ένας τον άλλον για μια μεταβολή ιδιώτη. Άλλος έφτασε να λέει ότι έχουμε κάνει και πρόοδο επειδή από το τάξις τυπώνουμε και εκκαθαριστικό Ε1. Τα αυτονόητα δεκαετιών στον ΙΤ γίνονται αντικείμενο θαυμασμού και σου λέει μετά "εε να με το μνημόνιο, τυπώνεις Ε1"! Και ζητάς τώρα θείε μου online σύνδεση μεταξύ εμπλεκομένων στην αγοραπωλησία ακινήτων.. δηλαδή ΔΟΥ, κτηματολόγιο, συμβολαιογράφοι, μηχανικοί, φορολογούμενοι και δε ξέρω ποιοί άλλοι... Δεν υπάρχει σωτηρία. Πρώτα θα έρθουν οι Ε και μετά θα γίνει επανεκκίνηση του κράτους (κανονική όχι σαν του Κώστα Καραμανλή).

  16. dimitris avatar
    dimitris 09/08/2014 09:25:36

    Ένα πολύ καλό άρθρο,με εξαιρετικά σχόλια.Από την μεριά μου για να τονίσω έτι περαιτέρω το μπάχαλο του ΕΝΦΙΑ,θα αναφερθώ στο γεγονός ότι για διαμέρισμα 1ου ορόφου(40ετίας)στον Βόλο -που κατοικώ- υπάρχουν δύο αντικειμενικές αξίες υπολογισμού του φόρου,άλλη για τον "επικαρποτή"και άλλη για τον έχοντα την "ψιλή κυριότητα"με ακριβώς τα ίδια στοιχεία ακινήτου,ταυτότητα,οδός,πρόσοψη,αριθμός παροχής,όροφος,με μόνη διαφορά τους κωδικούς εμπράγματου δικαιώματος.Δηλαδή για το ίδιο αντικείμενο φορολόγησης αλλάζει η αξία του.Κανανε δε και την "πονηριά"να πληρώνουν και οι δύο οι κατέχοντες,ενώ΄πριν πλήρωνε μονο ο επικαρπωτής,οπότε ο φόρος πάει στο διπλάσιο,εκτός του αλλαλούμ με τις "δύο" αντικειμενικές,για το αυτό ακίνητο.Ως φαίνεται λοιπόν εκεί στο οικ.επιτελείο της κυβέρνησης έχουν χάσει " τ'αυγά και τα πασχάλια".Όλα γίνονται στο πόδι,χωρίς σοβαρότητα και σχεδιασμό.Θα πρότεινα δε στους "εθνοπατέρες μας"να βγάζουν φωτογραφίες συμετοχή τους στην παρούσα "ΒΟΛΗ" σαν "ΒΟΛΕΥΤΕΣ"για να την θυμούνται.

  17. Νεύτων avatar
    Νεύτων 09/08/2014 11:00:16

    Είμαι ένας απλός πολίτης κι εγώ, που πίστεψα κάποτε στην αλλαγή της νοοτροπίας του κράτους μας. Αυτό που ήθελε να επιτύχει ο Αντώνης Σαμαράς. Εξοργισμένος τώρα, και κυρίως, πλήρως συνειδητοποιημένος ότι ΚΑΝΕΝΑΣ από την κυβέρνηση δεν αφιερώνει ούτε ένα msec για να πάρει μία γεύση από όλα αυτά που σχολιάζουμε όλοι μαζί εδώ μέσα, γράφω ίσως το τελευταίο σχόλιό μου εδώ μέσα στο antinews. Είχα την αμυδρή αίσθηση, ίσως και επιθυμία ότι κάποιοι σύμβουλοι του Π/Θ, κάπου, κάποιες στιγμές θα ρίχνανε κάποιες ματιές σε αυτά που όλοι εμείς γράφουμε, όχι γιατί είμαστε κακοπροαίρετοι, ή κολλημένοι ΣΥΡΙΖΑίοι, ή αντισαμαρικοί ή οτιδήποτε άλλο, αλλά γιατί πιστεύουμε ότι η υλοποίηση της λογικής, ναι αυτής που πρεσβεύει και επιζητά και ο Αντώνης Σαμαράς είναι το ζητούμενο. Δυστυχώς μάλλον μας θεωρούν ότι παράγουμε μόνο εντροπία. Θα είμαι σκληρός αλλά θα το γράψω: Πρόεδρε, στις επόμενες εκλογές, όποτε κι αν γίνουν, οι ψήφοι της ΝΔ θα είναι μία δυσάρεστη έκπληξη! Ποτέ δεν ήμουν ηττοπαθής, ούτε ρίψασπις. Πάντοτε με πείσμα προσπάθησα να υπερασπιστώ τις ιδέες και τη φιλοσοφία για μία Νέα Ελλάδα, να παλέψω με όπλο τη λογική, όπως αυτή την πρεσβεύει ο Αντώνης Σαμαράς, να δείξω με επιχειρήματα, (μέσα σε λάκους γεμάτους με παλιοδεξιά λιοντάρια που φωνάζουν για την επιστροφή του ΚΚ και ΣΥΡΙΑΖΑικούς πρώην ΠΑΣΟΚους), γιατί ο μόνος δρόμος επιτυχίας είναι αυτός της σκληρής δουλειάς, του κόπου, της επιμονής και φυσικά των θυσιών. Οι ευθύνες για τον εξαναγκασμό μας σε θυσίες, πηγαίνουν σε όλους μας. Σε έναν προς έναν! Είτε γιατί είχαμε μάθει στο άκοπο χρήμα, είτε γιατί είχαμε μάθει να κοροϊδεύουμε τους ευρωπαίους, είτε γιατί στέλναμε στη Βουλή πανηγυρικά ανθρώπους σαν τον νεόπλουτο εκ Θεσσαλονίκης, ή τον άλλον τον ξεμωραμένο ηλικιωμένο, ή τον άλλον που ευθαρσώς μας δήλωσε ότι δεν διάβασε το μνημόνιο αλλά εμείς του είπαμε “μπράβο που δεν το διάβασες, είσαι μεγάλος μάγκας” ξαναστέλνοντάς τον στη Βουλή. Μέσα σε όλα τα άλλα, κυριολεκτικά σιχάθηκα να ακούω για αριστερά και δεξιά, κεντροδεξιά, κεντροαριστερά και άλλα τέτοια, θαρρείς και είμαστε ακόμη στην εποχή του 70 και του 80. Βαρέθηκα να βλέπω ότι κανένας δεν συνειδητοποιεί ότι εδώ που έχει φτάσει ο κόσμος, δεν τίθενται θέματα ιδεολογιών, αλλά θέματα ζωής. Να μπορεί ο πολίτης να έχει μία αξιοπρεπή εργασία, περίθαλψη, ψυχική ηρεμία, ασφάλεια και κυρίως την αίσθηση ότι ακόμη και το 1 cent του στο κράτος θα πιάσει τόπο. Ως Έλληνας πολίτης, όπως και ΟΛΟΙ οι Έλληνες πολίτες, ήλπιζα ότι οι θυσίες θα πιάσουν τόπο. Άκουγα τους λόγους του Αντώνη Σαμαρά και καλοπροαίρετα έλεγα “Μπράβο Πρόεδρε. Κάνε αυτό που λες. Είναι απόλυτα λογικό”. Αηδίαζα βέβαια όταν έβλεπα Υπουργούς να πετάνε χαρταετό, χωρίς να υλοποιούν το όραμα του Αντώνη Σαμαρά, προσέχοντας όμως πάντοτε την πολιτική τους επιβίωση. Στις εκλογές του Μαΐου ήλπιζα ότι ο Αντώνης Σαμαράς θα πάρει το μήνυμα. Και πιστεύω ότι το μήνυμα δε θα έπρεπε να είναι μία στροφή σε μία δεξιά προσέγγιση αλλά σε κάτι απλό: να αισθανθεί επιτέλους ο πολίτης ότι όλες οι θυσίες του πιάνουν τόπο. Ότι δεν είναι στον αέρα. Να δει ένα οργανωμένο σχέδιο ότι όλα θα προχωρήσουν με πρόγραμμα, ενδελεχή μελέτη, οργάνωση. Με την προοπτική της Ανάπτυξης. Θα το αναφέρω και πάλι: ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ! Κάτι που δεν υπάρχει σε κανέναν υπουργό αυτής της κυβέρνησης. Δεν θα ήθελα να τους χαρακτηρίσω ερασιτέχνες. Απλά θα έλεγα ότι όλοι τους είναι οι πλέον ακατάλληλοι άνθρωποι στις πιο κρίσιμες θέσεις, κρίνοντας τουλάχιστον από όσα έχουν κάνει έως σήμερα. Επιπλέον, δεν τολμούν να χτυπήσουν το χέρι στο τραπέζι. Για πολλά πράγματα: για την ανείπωτη τσαπατσουλιά και προχειρότητα, χωρίς σχεδιασμό και επαγγελματική προσέγγιση όπως φάνηκε από το ΕΝΦΙΑ. Αισθάνθηκα εξαιρετικός μ@λ@κ@ς που έσπευσα να δω τα οικονομικά μου για να σχεδιάσω το πώς θα πληρώσω πριν το πρώτο deadline την 1η δόση του ΕΝΦΙΑ. Και μετά διάβασα για μία προφορική ανακοίνωση από τον αντιπρόεδρο και Π/Θ νούμερο 2, περί αναβολής της 1ης δόσης. Αισθάνθηκα ακόμη πιο μεγάλος μ@λ@κ@ς όταν μέσα στο καταλόκαιρο έτρεχα να προλάβω γραφειοκρατικές παπαριές του ΕΣΠΑ, (ναι αυτή τη γραφειοκρατία που έλεγε ότι πάταξε ο εξαιρετικός Ευρωπαίος υπουργός κ. Χατζηδάκης) και έπαιρνα απάντηση από τον κρατικό μηχανισμό (που έδωσε εντολή ο Αντώνης Σαμαράς να είναι επί ποδός ακόμη και το καλοκαίρι) “πού να δουλέψουμε τώρα στο κατακαλόκαιρο, από Σεπτέμβριο θα πάμε κύριέ μου…” Αισθάνομαι εξαιρετικά ηλίθιος που κάθε φορά ακούω σχέδια αντιμετώπισης του ΣΥΡΙΖΑ, της ΧΑ, με ιδεολογικές προσεγγίσεις και θεωρίες, όταν η εφαρμογή και μόνον της στοιχειώδους λογικής μπορεί να σαρώσει αυτούς τους σχηματισμούς: να βλέπει ο κόσμος ότι κάτι γίνεται στην Ανάπτυξη, να κοιτάζει και να αξιολογεί που πήγε το 1 cent του, να βλέπει ότι δεν υπάρχουν βλακώδεις παλινωδίες και μπρος - πίσω σε οτιδήποτε ανακοινώνεται, κυρίως να βλέπει ότι η μεγάλη φοροδιαφυγή κυνηγιέται. Δεν ξέρω αν θα διαβάσει ποτέ ο Πρόεδρος κάτι από όλα αυτά που γράφουμε εμείς. Αναμένω όμως να ακούσω, τι θα πει για άλλη μία φορά στη ΔΕΘ. Πρόεδρε, άκουσε κάτι, έστω μία φορά από όλους εμάς που (θα το ξαναπώ για νιοστή φορά) περιμέναμε ώρες στην ουρά, εκείνο το φθινόπωρο του 2009 για να σε ψηφίσουμε για αρχηγό στη ΝΔ: στη ΔΕΘ δε θα αρκέσουν μόνο υποσχέσεις για φοροελαφρύνσεις και αυξήσεις μισθών. Πολλοί θα καταλάβουμε ότι αυτά θα είναι ευκαιριακά. Με απλή προεκβολή όλων των 40 χρόνων που ακούγαμε από τους Π/Θ στη ΔΕΘ. Ο κόσμος θέλει να ακούσει Πρόεδρε ότι κάτι προχωρά. Με σύστημα, οργάνωση και ανιδιοτέλεια από τους Υπουργούς σου. Και με εφαρμογή της κοινής λογικής. Με σχέδιο μακρόπνοης ανάπτυξης. Που θα πιάνει τον αγρότη, τον εργάτη, τον υπάλληλο και τον επιχειρηματία στον τουρισμό και θα φτάνει μέχρι το βιομήχανο, τον επιστήμονα και τον τεχνοκράτη που τιμά αυτόν τον τόπο. Όλα αυτά τα γνωρίζεις Πρόεδρε. Μένει να τα παρουσιάσεις σε όλους μας ξεκάθαρα, ρητά και με την αποφασιστικότητα ότι θα τα υλοποιήσεις. Ίσως όμως να σου διαφεύγει κάτι Πρόεδρε, και εδώ θα πρέπει να προσέξεις: δεν υπάρχει πιο άγριος εχθρός από τον γενίτσαρο…

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Νεύτων 09/08/2014 15:17:45

      μην κρατάς την αναπνοή σου αγαπητέ Νεύτωνα... εμάς τους απλούς πολίτες μας θεωρούν ιθαγενείς και βολικούς ηλιθίους που μορούν να αρμέγουν κατά το δοκούν... η λογική τους είναι: τόσα χρειαζόμαστε να στείλουμε στους ξένους, τόσους φόρους θα απαιτήσυμε από τα κορόϊδα...

  18. ΚΛΙΝΙΚΗ  ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ avatar
    ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 09/08/2014 17:06:30

    Eνα σοβαροτατο θεμα με τον ΕΝΦΙΑ ειναι τι θα γινει με τις κληρονομιες ακινητων των 1,5 εκ ανεργων. Οι επιλογες τωρα 3 ολες δραματικες 1) Μη αποδοχη κληρονομιας ακινητου 2)Αποδοχη και πωληση οσο οσο.. 3)Αποδοχη και δημευση απο το δημοσιο λογω αδυναμιας πληρωμων.. Με τους ανεργους να ειναι πλεον το 25% του εκλογικου σωματος η κυβερνηση πρεπει να βρει μια σωστη λυση.

  19. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 09/08/2014 17:51:25

    Δυστυχως ο ΕΝΦΙΑ θα αποτελεσει το τελος αυτης της κυβερνησης εστω και αν επιχειρησει μερεμετια. Μια ελπιδα εχει αν καταργησει το νομο και εισπραξει μεω της ΔΕΗ το φορο ακινητων σημαντικα μειωμενο σε σχεση με τον περσινο μεχρι να ψηφιστει νεος νομος με διαφορετικη φιλοσοφια απο ανθρωπους που συμμεριζονται και σεβονται την ιδιοκτησια και την αγορα .Οχι απο τους κρατικιστες του ΠΑΣΟΚ τυπου Στουρναρα και καραβιτη

  20. toxo avatar
    toxo 10/08/2014 16:15:56

    Το ΥΠ. ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ως οικισμό θεωρεί και το μικρό χωριουδάκι.Το ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ως οικισμό εννοεί το σύνολο της μικρότερης διοικητικής περιφέρειας (ΔΗΜΟΣ). Όταν ο Δήμος πιστοποεί ότι ένα οικόπεδο απέχει 300 μέτρα από το κέντρο του οικισμού,το ΥΠ.οικονομικων νομίζει ότι απέχει 300 μέτρα από το κέντρο της Έδρας του Δήμου μέ αποτέλεσμα να χρεώνεται το οικόπεδο με πολαπλάσια αντικειμενική αξία.Παρόμοια σύγχυση είχε συμβεί και στο τέλος της δεκαετίας του 1990,με την χρέωση των τραπεζιών των καφενείων γιά τάβλι,αλλά τίποτε δεν διορθώθηκε.

  21. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 13/08/2014 15:45:19

    Στις προεκλογικές εξαγγελίες της νδ περιλαμβανόταν και η δήμευση της ακίνητης περιουσίας?