#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2012 20:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εμπλοκή στις διαπραγματεύσεις με την Τρόικα και στο βάθος ... 28η Οκτωβρίου



(Ανανεωμένο) - Εμπλοκή με την τρόικα. Το έχουμε ξαναδεί το έργο αρκετές φορές, από τότε που ο Βενιζέλος σηκώθηκε κι έφυγε και μετά παρακαλούσε να γυρίσουν πίσω. Έτσι, λοιπόν, η Κυριακή της πλήρους διάλυσης των διαπραγματεύσεων και της ανανέωσης των ραντεβού για εργασιακά και απολύσεις, θα μείνει στη μνήμη μας ως ακόμη μια εικόνα βγαλμένη από τα υπόγεια της τρόικας. Εκεί που στήνεται εδώ και μήνες το παιχνίδι με την Ελλάδα, εκεί που βγαίνουν οι στρατηγικές για το πώς θα οδηγηθεί η χώρα σε πλήρη διάλυση. Κι εννοούμε, την πλήρη φτώχεια η οποία μοιάζει πολύ με τη χρεοκοπία.

Γιατί οι τροϊκανοί έγιναν ξαφνικά ακόμη πιο σκληροί; Αν θυμόμαστε καλά από τον Αύγουστο ο Στουρνάρας λέει ότι κλείδωσε το πακέτο κι έχει πάει Οκτώβριος και το πακέτο είναι ανοικτό. Γιατί άραγε η τρόικα κάνει κατενάτσιο και συνεχώς εγείρει όλο και πιο προκλητικές απαιτήσεις;

Γιατί τη μια ημέρα εμφανίζεται ο κ. Τόμσεν διαλλακτικός και την άλλη δεν σηκώνει μίγα στο σπαθί του;

Γιατί μέσα σε μια εβδομάδα ήγειραν αξιώσεις για εκκένωση νησιών, συνταγογράφηση μόνο με τη δραστική ουσία, απολύσεις υπαλλήλων κι όχι εργασιακή εφεδρεία, μέτρα 9,2 δις εμπροσθοβαρή μόνο για το 2013 κι όχι διάχυσή τους σε μια διετία ή τετραετία;

Άραγε γιατί τέσσερις ημέρες πριν τη Σύνοδο Κορυφής επανέφεραν τις πιο σκληρές θέσεις τους για τα εργασιακά; Γιατί νοιάζονται για καταργήσεις τριετιών, ωριμάνσεων, αποζημιώσεις;

Πέρα από την εύλογη απάντηση, ότι δηλαδή οι άνθρωποι είναι παρανοϊκοί και πρέπει να τους πετάξουμε με τις κλωτσιές από την Ελλάδα, υπάρχει και η εξήγηση που έχουμε ήδη αναλύσει: Ό,τι δηλαδή είναι πιόνια πολιτικών από το εξωτερικό και ίσως μισθοφόροι εγχώριων επιχειρηματικών συμφερόντων. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, η καθυστέρηση που κάνουν είναι η βασική απορία.

Όλες οι ενδείξεις δείχνουν ότι γίνεται ένα αδυσώπητος πόλεμος ΔΝΤ με Βρυξέλλες ή για να ακριβολογούμε με το Βερολίνο. Η Λαγκάρντ λέει νέο κούρεμα, ο Σόιμπλε λέει όχι κι ο λόγος της κόντρας είναι ποιος θα πληρώσει το κόστος του κουρέματος. Η καθυστέρηση, λοιπόν, ευνοεί όσους αναζητούν μια λύση για την άρση αυτού του αδιεξόδου.

Αλλά το γεγονός ότι το ΔΝΤ έγινε… ανθρώπινο σε ότι αφορά την Ελλάδα, δε θα πρέπει να μας ξενίζει. Το Ταμείο, ελεγχόμενο από τον Ομπάμα και τους Δημοκρατικούς, ουσιαστικά χτυπά έτσι του Ρεπουμπλικάνους οι οποίοι «πουλάνε» στην Αμερική νέα λιτότητα, περικοπές, περισσότερους φόρους, διάλυση του προγράμματος υγείας και ασφάλισης. Το ΔΝΤ λοιπόν αυτό ακριβώς χτυπά με το να ζητά από τους Ευρωπαίους να σταματήσουν την πολιτική λιτότητας. Ουσιαστικά δείχνει στους Αμερικανούς ψηφοφόρους ότι ο Ρόμνι θα κάνει τις ΗΠΑ… Ελλάδα, επομένως δεν πρέπει να τον ψηφίσουν.

Περιμένετε να δείτε αλλαγή στάσης μετά τις εκλογές κι εφόσον επανεκλεγεί ο Ομπάμα. Αυτή, λοιπόν, η καθυστέρηση λειτουργεί υπέρ και του ΔΝΤ και των Ευρωπαίων. Και είτε θα αφήσουν την Ελλάδα να καταρρεύσει είτε θα αποφασίσουν ένα συνολικό πακέτο και για Ισπανία, Κύπρο. Τα πράγματα είναι απλά.

Όμως, τι γίνεται με την Ελλάδα στο εσωτερικό της; Οι μισές από τις παράλογες απαιτήσεις της τρόικας να συμφωνηθούν θα γίνει πολιτικός και κοινωνικός σεισμός. Ποιος άραγε θα βάλει την υπογραφή του σε ότι πιο σκληρό έχει περάσει ποτέ σε χώρα; Ήδη τα μηνύματα από την κοινωνία δεν είναι καθόλου καλά για την κυβέρνηση. Σε λιγότερο από δύο εβδομάδες έχουμε την 28η Οκτωβρίου και ήδη ο φόβος επεισοδίων μεγαλώνει. Όχι από παρακρατικούς που θα θελήσουν να κάνουν πραξικόπημα. Αλλά από τον εξοργισμένο κόσμο ο οποίος εύκολα μπορεί να γίνει έρμαιο των άκρων, αναρχικών και Χρυσαυγιτών που για τους δικούς τους λόγους επιθυμούν το μπάχαλο.

Αλλά ακόμη κι αν περάσει το κάβο της Εθνικής εορτής η κυβέρνηση πώς θα αντιμετωπίσει τις σίγουρες διαδηλώσεις και συγκρούσεις; Όταν σου εκθεμελιώνουν ότι σου απέμεινε σίγουρα η οργή είναι πολύ μεγαλύτερη απ’ ότι τώρα. Επομένως, η έκρηξη της λαϊκής οργής είναι θέμα χρόνου.

Κάποιοι λοιπόν εντός κι εκτός Ελλάδας οδηγούν τη χώρα σε εμφύλια σύρραξη. Ας το καταλάβουν τώρα πριν είναι πολύ αργά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 14/10/2012 20:53:09

    Κάτι ακούστηκε και για εξαήμερη εβδομάδα εργασίας! Καλά μήπως επιδιώκουν να μας οδηγήσουν σε μονομερή σπάσιμο των διαπραγματεύσεων; Ή μας πήραν χαμπάρι ότι δεν αντιστεκόμαστε σε τίποτα, προκειμένου να μην φύγουμε από το ευρώ, και μας συμπεριφέρονται αναλόγως;

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΝΤΙΝΟΣ 14/10/2012 22:02:49

      Για να μην σχολιάζετε ανοησίες: η κόντρα είναι ανάμεσα ΔΝΤ- Γερμανία για το ποιος θα πληρώσει το επόμενο κούρεμα και η Τροικα έχει εντολή να παίξει καθυστερήσεις

  2. Στέλιος avatar
    Στέλιος 14/10/2012 20:57:29

    Αντώνη Σαμαρά πέταξε τους τροϊκανούς στο πρώτο αεροπλάνο και όλη η Ελλάδα θα είναι μαζί σου.Θυμίσου το θάρρος και τη λεβεντιά με την οποία αντιμετώπιζες τη τρόικα στο παρελθόν.Δεν μπορεί να άλλαξες τόσο.
    ''Θάρσειν χρη ταχ' αύριον έσετ' άμεινον''
    Θάρρος χρειάζεται,αύριο θα είναι όλα καλύτερα.

    • Φιλιππος αθηναιος avatar
      Φιλιππος αθηναιος @ Στέλιος 15/10/2012 12:48:51

      ναι τωρα εσυ περιμενε να τους διωξει. Αν οχι αυριο σιγουρα μεθαυριο μεινε ησυχος. Οσο υπαρχουν ακομα ανθρωποι που περιμενουν να τους σωσει ο σαμαρας ο μπενι ο τσιπρας και το συναφι τους ειμαστε χαμενοι απο χερι.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/10/2012 21:00:54

    Μάλλον το δεύτερο, Ντίνο. Το σύνδρομο της Στοκχόλμης έχει πλέον επεκταθεί σε πολύ μεγαλύτερο μέρος του ελληνικού λαού από όσο νομίζαμε...

  4. Πέτρος avatar
    Πέτρος 14/10/2012 21:25:32

    Καλά ρε παιδιά, υπήρχε καμιά αμφιβολία οτι οι τρόικα εκβιαστών όσο τελείωναν οι ώρες διαπραγμάτευσης οτι δεν θα έβαζαν στο τραπέζι οτι ήθελαν αυτοί. Καθόντουσαν οι εξυπνάκηδες οι δικοί μας και διαπραγματεύονταν (?) μήνες τώρα και οι ξένοι περίμεναν να φτάσουν στο τέλος όπου εκεί θα έλεγαν το γνωστό take it or leave it. Τώρα θα πιούμε το πικρό ποτήρι έως το τέλος όπως ακριβώς το θέλουν αυτοί. Όλοι μαζί δουλεύουν και ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ τον ελληνικό λαό. Ο Σαμαράς έχει τελικά Plan B. Εκείνος ο ελεεινός ο ΒΡΟΥΤΣΗΣ που νομίζει οτι έγινε Υπουργάρα καλύτερα να μασά παρά να μιλά (2 πρώην συνδικαλιστές έφεραν τον ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ). ΈΛΕΟΣ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΠΙΑ ΓΙΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ.

    • alexei avatar
      alexei @ Πέτρος 14/10/2012 21:38:46

      το Plan B ειναι χρεοκωπια στυλ Αργεντινης με στρατο στους δρομους κ εξοδο απο ε.ε. και ευρω και νατο;

      οι Τουρκοι εχουν το στολο στο Αιγαιο, κατι μου λεει οτι δεν τον φεραν για την Συρια, δε θα τολμησουν διοτι η Αρκουδα απο πανω εχει 2 στολους στην Μαυρη Θαλασσα και θα φτασει μεχρι την αγκυρα με φρεγατες!!

      • franc avatar
        franc @ alexei 15/10/2012 13:47:41

        Μην μασάς alexei,
        Το plan B είναι χρεοκωπία στύλ Ισλανδίας (Η Αργεντινή δεν είναι Ευρώπη, Λατινική Αμερική είναι, καμμία σχέση με εμάς), με δίκες πρωθυπουργών και καταζητούμενους πολιτικούς. (Που είναι στις λίστες και όσοι προλάβουν θα την γλυτώσουν "φεύγοντας" αλα Τζανή). Σε 1,5 χρόνο η Fitch θα μας αναβαθμίσει στην κατηγορία "επενδύστε" γιατί για το κεφάλαιο δεν υπάρχουν πατρίδες και το χρήμα δεν έχει οσμή...
        Οι Τουρκοι εχουν το στολο στο Αιγαιο εδω και 100 χρόνια και είχαν πολύ καλύτερες ευκαιρίες απο σήμερα, αλλά δεν είναι χαιβάνια να πάθουν αυτό που λες τόσο παραστατικά...
        "μεχρι την αγκυρα με φρεγατες!!"

  5. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 14/10/2012 21:40:30

    Μου προκαλεί τρομερή εντύπωση πως οι απαιτήσεις της Τροικας εκτοξεύθηκαν μετά την επίσκεψη Μέρκελ. Good cop, bad cop? Ή είναι κάτι άλλο;

  6. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/10/2012 22:50:46

    i'm sick and tired

  7. Factorx avatar
    Factorx 14/10/2012 23:35:38

    Ξανδιάβασε σε παρακαλώ το κείμενο και θα καταλαβεις

  8. Τοξότης avatar
    Τοξότης 14/10/2012 23:53:52

    ΑΝΤΙ ΑΛΛΟΥ ΣΧΟΛΙΟΥ ΣΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΣΕ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΔΗΛΩΣΗ!!!!!!
    Άρης Σπηλιωτόπουλος....οι πολίτες προσαρμόζονται
    h**p://taxalia.blogspot.com/2012/10/blog-post_1443.html
    ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ!!!!!!!!!!!
    ΩΪΜΕ!!! ΑΛΙ ΚΑΙ ΤΡΙΣ ΑΛΙ!!!! ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ;;;;;

    • Τοξότης avatar
      Τοξότης @ Τοξότης 14/10/2012 23:55:28

      Ήταν πολύ φτωχή η συμμετοχή λέει στις κινητοποιήσεις... λόγω ωρίμανσης του λαού....λόγω επανάστασης νοοτροπίας

  9. Aris. A avatar
    Aris. A 15/10/2012 00:10:15

    Η μεγάλη ποντικομαμή της ιστορίας είναι ο Σόιμπλε.

    Ειναι αυτός που δυναμιτιζει το κλίμα και δημιουργεί προβλήματα.

    Οι Γερμανοί θέλουν να κάνουν την υπερδύναμη τσάμπα.

    Δεν θέλουν να αναλάβουν χρέοι άλλων αλλά μόνο να πουλούν και να καρπώνονται από τις χώρες επιρροής τους.

    Οι Αμερικάνοι κορόιδα είναι που μοίραζαν κάποτε λεφτά για να ελέγχουν χώρες και αναγκάστηκαν να έχουν μεγάλο δημόσιο χρέος.

    Θέλουν να βάλουν την Γερμανία να αναλάβει τα χρέοι του Ευρωπαικού Νότου για να την καθυστερήσουν οικονομικά.

  10. Τοξότης avatar
    Τοξότης 15/10/2012 00:19:29

    Την πρώτη φορά είναι τυχαίο, τη δεύτερη φορά είναι σύμπτωση, την τρίτη, εχθρική ενέργεια.
    Ian Flemming, 1908-1964, Βρετανός συγγραφέας

  11. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 15/10/2012 00:43:32

    Οι Τροικανοί μας περίμεναν υπομονετικά τόσους μήνες να σχηματίσουμε 'αξιόπιστη' κυβέρνηση, να μην περιμένουμε κι εμείς λιγάκι για τη... δόση μας;;;

    Και άντε πες ότι εκλέγεται ο Ομπάμα στις 6 του Νοέμβρη. Τι μας ξημερώνει την επαύριο;;;

    Το παιχνίδι χοντραίνει επικίνδυνα. Οι Αμερικάνοι ότι ήταν να πάρουν το έχουν ήδη πάρει. Οι Γερμανοί και οι λοιποί συγγενείς φοβούνται και τη σκιά τους γιατί οσμίζονται τι έρχεται εκεί στο Νότο.
    Στην Ελλάδα το πολιτικό σύστημα κλονίζεται από τις αποκαλύψεις σκανδάλων και η κοινωνία βράζει στα απόνερα των επαχθέστατων μέτρων.

    Δηλαδή αυτό τελικά λέγεται το μαρτύριο της σταγόνας..;
    Μα αυτό δεν είναι σταγόνα ρε παίδες! Και να αποφασίζαμε μονομερώς να χρεωκοπήσουμε πιο πολύ χρόνο θα έπαιρνε...

  12. Tasos avatar
    Tasos 15/10/2012 01:03:28

    Μάλλον παίζει καθυστερήσεις η Τρόικα για να πιστέψουμε ότι θα πάρουμε το πόντο, αλλά εκεί στα χασομέρια, αν σου καρφώσουν το γκολ δε προλαβαίνεις ούτε σέντρα να κάνεις πόσο μάλλον να ισοφαρίσεις.
    Κάπως έτσι τη τελευταία στιγμή θα μας σερβίρουν τη "λύση" τους (κάποια επιμήκυνση με μπόλικες θριαμβολογίες για κάτι που ίσως κοστίζει παραπάνω) και μεις με το αιώνιο δίλημμα "οτι θέλουν οι δανειστές" ή χάος θα δεχτούμε την τιμητική ήττα με 1-0 που για τον κοσμάκη είναι ήδη συντριβή.

  13. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 15/10/2012 01:45:01

    είναι όντως η πιο πιθανή και λογικοφανής εξήγηση της (κατά τα άλλα φαινομενικά παράλογης) στάσης του κλιμακίου που όλο βρίσκει προσκόματα και εγείρει εξωφρενικές απαιτήσεις !!!

  14. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 15/10/2012 08:09:14

    Είναι στη μέση και οι εκλογές στην Αμερική.

  15. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 15/10/2012 08:57:19

    έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον Αντώνη και τον υπουργό οικονομικών,μετά την δικαίωση της ευρωπαικής πολιτικής με την απονομή του βραβείου Νόμπελ,θάρθει και η δικαίωση των φίλων και συμμάχων Ευρωπαίων φυσικά με την αμέριστη συμπαράσταση της κας Μέρκελ ,μιας πραγματικά ευρωπαίας λάτριδος,μιας γνησίου φιλλέληνος.Τελικά οι γερμανοί μας αγαπούν.

    • Μαρκος avatar
      Μαρκος @ ΝΙΚΟΣ 15/10/2012 11:48:51

      ευρω η τεφρα

  16. Πέτρος avatar
    Πέτρος 15/10/2012 09:17:47

    Διαβάστε παρακαλώ και την χθεσινή αρθογραφία του Πρετεντέρη. Παρομοιάζει τον Σοιμπλε με το Χιτλερ!!! Γράφει πάνω κάτω τα ίδια για το παιχνίδι ΔΝΤ - ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ. Σε λίγο καιρό θα εκθειάζει τον Τσίπρα για την αντίσταση που κάνει. Α ρε ερμε Αντώνη Σαμαρά τι πρόκειτε να τραβήξεις. Δυστηχώς όμως ξέχασες οτι ξεκίνησες με το κόσμο στο πλευρό σου τον Νοέμβριο του 2009, σε λίγο θα είναι όλος απεναντί σου.

  17. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 15/10/2012 09:45:19

    Σώζοντας τις τράπεζες,τους κεφαλαιούχους και επενδύοντας στους μετανάστες η χώρα μπορεί να σωθεί....
    η ''Αγία Ευρω-Ρωμαική Αυτοκρατορία'' εγγυάται την ευημερία των κατοίκων των Επαρχιών της.
    Ζήτω η Νέα Τάξη.
    Ζήτω το Ευρώ.
    Ζήτω τα μέτρα.
    Καταργείστε την 28η Οκτ,είναι γιορτή μίσους.

  18. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 15/10/2012 10:23:31

    Πολύ σωστή και ψύχραιμη η προσέγγιση. Εφ΄όσον λοιπόν παίζονται αυτά τα εις βάρος μας παιχνίδια, τι πρέπει να κάνει η κυβέρνηση; Να υποχωρήσει στους εκβιασμούς και στις παράλογες απαιτήσεις της Τρόϊκας και να έρθει αντιμέτωπη με ολόκληρο τον Ελληνικό λαό; Να διχάσει και να στοιχηθεί με την πλευρά των συμφερόντων και των τοκογλύφων; Ο εμπνευσμένος ηγέτης, στα πολύ δύσκολα, οφείλει να τολμήσει και να κόψει επί τέλους το γόρδιο δεσμό της συνθηκολόγησης και της υποταγής. Πρέπει να δημιουργήσει τη λύση, εκεί που αυτή μοιάζει να μην υπάρχει.......

  19. Σταράτα avatar
    Σταράτα 15/10/2012 10:48:57

    αγαπητέ factorx κόντρα δέν υπάρχει καί τό ξέρεις.απλά είναι ό δήθεν πόλεμος γιά νά κυριαρχίσει τό δντ γιά νά έρθει τό παγκόσμιο νόμισμα συναλλαγής και όλα αυτά βέβαια κάτω από τήν επιβλεψει καί εντολέα ΒΙS πού είναι τό αφεντικό καί όλα αυτά βέβαια γιά τό ζουμί πού είναι ό χρυσός μέχρι νά τελειώση ή αρπαγή τού χρυσού στήν ελλάδα εμείς θά περάσουμε μαυρες μέρες έκτος καί αν.........

  20. franc avatar
    franc 15/10/2012 11:15:46

    Αγαπητέ Φάκτορα,
    Απο τις πλέον εμπεριστατωμένες αναλύσεις!!! Συγχαρητήρια.
    Μόνο ενα συμπλήρωμα θέλω να κάνω.
    Σίγουρα η στάση του ΔΝΤ μας ευνοεί προσωρινά. Ομως δεν λύνει καθόλου μα καθόλου το πρόβλημα. Προτείνοντας το κούρεμα OSI κατά τα πρότυπα του PSI το ΔΝΤ, όχι μόνο δεν λύνει το πρόβλημα της κρίσης στην Ευρώπη αλλά απεναντίας το φορτώνει ΟΛΟΚΛΗΡΟ (Δηλαδή και μέρος της Αμερικάνικης κρίσης) στις πλάτες των Ευρωπαίων φορολογουμένων!!!
    Με το κούρεμα OSI οι Ευρωπαικές Κεντρικές τράπεζες δηλαδή οι Ευρωπαίοι φορολογούμενοι πληρώνουμε τούς "δανειστές" μας που είναι οι 10-12 Παγκόσμιες Υπερτράπεζες (κυρίως Αμερικανο-εβραικών συμφερόντων) που είναι και οι κάτοχοι του χρέους όλων σχεδών των Ευρωπαικών χωρών και που μέσα απ τα μνημόνια το έχουν μεταφέρει στις κεντρικές Ευρωπαικές τράπεζες...
    Εχουν λοιπόν απόλυτο δίκιο οι Γερμανοί να αντιδρούν. Το σωστό κούρεμα είναι αυτό (Που παρεμπιπτόντως πάλι οι Γερμανοί, έστω και δια της πλαγίας οδου Die Linke πρότειναν ήδη: Διαγραφή του χρέους ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ προς τις Υπερτράπεζες τουλάχιστο για το πάνω απο το 60% του ΑΕΠ μέρος του-πρόταση Ζάχρας Βάγκενκνεχτ).
    Και δεν πρόκειται να απομονώσει ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ΕΕ απο τις αγορές, όπως δεν απομόνωσε ούτε καν τη μικρή Ισλανδία, την οποία μόλις σε 1,5 χρόνο η Fitch αναβάθμισε στην κατηγορία "επενδύστε".
    Φαντάζεστε τί επενδυτικός παράδεισος θα είναι η ΕΕ με μέσο χρέος 60% του ΑΕΠ της?

  21. Χριστίνα avatar
    Χριστίνα 15/10/2012 11:21:30

    Οσοι ακόμα πιστεύουν ότι το παιχνίδι παίζεται σε επίπεδα κυβερνήσεων και πολιτικών πλανώνται πλάνην οικτρά.
    Το παιχνίδι λέγεται : Money talks and bullshit walks
    Το κεφάλαιο δεν είχε και ούτε ποτέ θα έχει πατρίδα .
    Τα λεφτά έχουν ένα χρώμα και αυτό είναι το χρώμα του νομίσματος που κάποιοι θέλουν να επικρατήσει έναντι του άλλου.
    Άρα Μέρκελσταιν , Σοι μπλε (μπορεί και κόκκινο ποιος ξέρει) , Ομπαμπα και Μάμα και τα λοιπά σκευάσματα είναι μαριονέτες στις οικογένειες Rotchild Rcokfeller Λέσχες Μπιλντενμπεργκ , Skulls & Bones , Στοές και άλλοι λοιποί παρaτρεχάμενοι. Όχι δεν έχει να κάνει με το σύνδρομο των Εβραίων που λένε κάποιοι ή θα πουν γιατί απλά και εκεί τα λεφτά μετράνε. Η Ελλάδα είναι ένα κομμάτι φιλέτο σε θέματα γεωστρατηγικής , γεωπολιτικής, απλής πολιτικής, καλλιέργειας (πολλών ειδών) , υπόγειου πλούτου , μαγνητικών και όχι μόνο πεδίων. Ακόμα και τεκτονικών πλακών.... κάποιοι λένε ...
    Αρα η Ελλάδα είναι ένα δείγμα :
    Κοιτάτε τι θα πάθετε όσοι αντιδράτε
    Εμείς κάνουμε κουμάντο
    Γίνετε καλά παιδιά και δώστε ότι έχετε γιατί ούτως ή άλλως θα το πάρουμε
    Σπάστε τα κράτη σε κρατίδια για να ελέγχονται καλύτερα (άλλωστε γνωστό όσο μικρότερο το κράτος ,σε σύνορα, τόσο πιο δύσκολα αντιδρά ο κόσμος - νομίζουν)
    Τέλος οι Ελληνες ως λαός γενικώς είναι ''ανάποδος'' αντιδραστικός , ό,τι του πεις το αντίθετο θα κάνει άρα είναι το καλύτερο Πειραματο_ζώο για μάθηση μέσω linguaphone.
    Τα εργασιακά είναι επι μέρους θέματα τα οποία πρέπει όπως και δήποτε να παιχτούν βάση της λογικής δούλοι - ρακένδυτοι και πλούσιοι. Εσείς δουλεύετε εμείς τρώμε. Επίσης με βάση την ψυχολογία της μάζας αν αναλύσουμε τους τρόπους , μέχρι σήμερα , επιβολής των ''θέλω'' των εθνο_σωτήρων ,ως αναγκαία κακά στα κακά παιδιά , θα δούμε ότι βαδίζουν στην πεπατημένη ....Καρότο μαστίγιο και μετά μαστίγιο μαστίγιο... Πριν το πείραμα της Στοκχόλμης , που δεν θεωρώ ότι έχουμε φτάσει ακόμα έχουμε το πείραμα Pavlof εκεί είμαστε ήδη.
    Αρα όλα τα muppets που ακόμα τους επιτρέπετε να μιλάνε επιτελούν μέρος του σχεδίου που λέγεται :

    We need a global government
    We need a global financial government
    and we need it fast
    Αυτός που το είπε δεν ήταν χαζός ούτε ηλίθιος
    Απλά ήξερε το μάθημά του καλά .

    Και πάλι μπορεί να κάνω λάθος

    • giorgos avatar
      giorgos @ Χριστίνα 15/10/2012 12:18:04

      Εξαλλου το ειπε και ο Εβραιος προεδρος κατα την επισκεψη του στην Ελλαδα."Όλες οι χώρες αλλάζουν διότι άλλαξε ο κόσμος. Κανείς δεν έχει επιλογή. Είτε θα περάσει στη σύγχρονη εποχή ή θα μείνει πίσω, φτωχός και ασήμαντος. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι οι κυβερνήσεις δεν ελέγχουν τις οικονομίες τους. Ισχύει για την Ελλάδα, ισχύει για το Ισραήλ, ισχύει για την Ιταλία, την Ισπανία και όλους. Αντί για εθνική οικονομία έχουμε παγκόσμια οικονομία. Καμία χώρα δεν μπορεί να γλυτώσει από τις επιπτώσεις της παγκόσμιας οικονομίας. Και καμία χώρα δεν μπορεί να ελέγξει την παγκόσμια οικονομία. Έχουμε παγκόσμια οικονομία χωρίς παγκόσμια κυβέρνηση και εθνικές κυβερνήσεις χωρίς έλεγχο των οικονομιών τους."

    • franc avatar
      franc @ Χριστίνα 15/10/2012 13:34:00

      Αγαπητή Χριστίνα,
      Δεν κάνεις κανένα λάθος.
      Απλά μας εξηγείς γιατί ενας νεαρός ΕΛΛΗΝΑΣ πολιτικός απο χωριό της Αρτας με ευφυία ΕΜΠ, και όχι αποτυχημένος δικηγόρος, τους έκανε να χάσουν το μπούσουλα και να στείλουν τα "στούκας" την τελευταία εβδομάδα των εκλογών, για να τον κάνουν να σωπάσει να φωνάζει οτι "ο βασιλιάς είναι γυμνός". Θα το πετύχουν ως το τέλος? Γιατί τα πειράματα δεν πετυχαίνουν πάντα, ιδίως όταν εμπεριέχουν τέτοιους αστάθμητους παράγοντες...

  22. Siegfried avatar
    Siegfried 15/10/2012 11:36:18

    "Σώζοντας τις τράπεζες..."

    Παραδίδονται ιδιαίτερα μαθήματα πολιτικής οικονομίας για όλες τις ηλικίες εκλογέων.

    Ξεκίνησε ήδη νέος κύκλος για οικονομικά και πολιτικά αρχάριους με θέμα "μην ψηφίζεις ποτέ το ίδιο κόμμα με τον τραπεζίτη σου". (Μετά τις εκλογές δεν υπάρχει περίπτωση να υποστηριχθούν τα συμφέροντα και των δυο σας ταυτόχρονα. Μάντεψε ποιος θα χάσει..)

    Πρώτο μάθημα

    Τιμή: δωρεάν (για λόγους γνωριμίας)

    Τίτλος: Δωρεάν μεταβίβαση Αγροτικής στην Πειραιώς

    Δεύτερο μάθημα

    Τιμή: 1 ευρώ (ένεκα στασιμοπληθωρισμού)

    Τίτλος: Μεταβίβαση Εμπορικής στην Πίστεως

    Τρίτο μάθημα

    Τιμή: 900 εκατομμύρια ευρώ (τζάμπα πράγμα, ούτε καν ένα δις)

    Τίτλος: ΠΡΟΤΟΝ, αποφυγή συστημικού κινδύνου με τη χορηγία του δημόσιου ταμείου (και με αναδρομικό νόμο για να προκάμουν)



    Τέταρτο μάθημα

    Τιμή: 550 εκατομμύρια ευρώ (το αφεντικό τρελλάθηκε και χαρίζει)

    Τίτλος: Τραπεζίτες στα όρια νευρικής κρίσης (δεν πληρώνουν, δεν πληρώνουν)



    Μετά την ολοκλήρωση του πρώτου κύκλου, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να συνεχίσουν στον επόμενο κύκλο με θέμα "τα κέρδη των τραπεζών στους τραπεζίτες, οι ζημίες των τραπεζών στους φορολογουμένους (και οι τράπεζες στα χέρια των τραπεζιτών)"

  23. ΒΑΣΟΣ avatar
    ΒΑΣΟΣ 15/10/2012 12:09:06

    Συνοψίζω τα κυρια σημεία του πολύ καλού άρθρου
    1) είναι πιόνια πολιτικών από το εξωτερικό και ίσως μισθοφόροι εγχώριων επιχειρηματικών συμφερόντων
    2) Το ΔΝΤ λοιπόν αυτό ακριβώς χτυπά με το να ζητά από τους Ευρωπαίους να σταματήσουν την πολιτική λιτότητας. Ουσιαστικά δείχνει στους Αμερικανούς ψηφοφόρους ότι ο Ρόμνι θα κάνει τις ΗΠΑ
    3)Περιμένετε να δείτε αλλαγή στάσης μετά τις εκλογές κι εφόσον επανεκλεγεί ο Ομπάμα
    4) Ποιος άραγε θα βάλει την υπογραφή του σε ότι πιο σκληρό έχει περάσει ποτέ σε χώρα;
    Προσθέτω:
    5) Η Ε.Ε θέλει η έκθεση να είναι ΘΕΤΙΚΗ. Δεν υπάρχει εναλλακτική . Αυτό πρέπει ο Σαμαράς να το εκμεταλλευτεί εις το έπακρον και να τους τσακίσει!

    Που είσαι βρε Λαζαρίδη; Κάνε κάτι να ξυπνήσουν πριν είναι αργά , που μάθαν αυτοί οι υπαλληλίσκοι να διαπραγματεύονται;

  24. Afroditi P. avatar
    Afroditi P. 15/10/2012 12:27:11

    Θέτετε το ερώτημα, αναφερόμενοι στους Τροικανούς:
    ''Άραγε γιατί τέσσερις ημέρες πριν τη Σύνοδο Κορυφής επανέφεραν τις πιο σκληρές θέσεις τους για τα εργασιακά; Γιατί νοιάζονται για καταργήσεις τριετιών, ωριμάνσεων, αποζημιώσεις;''

    Μα, την απάντηση την έδωσε σήμερα στο ράδιο αλφα 989 ο κύριος Βορίδης - ο οποίος δεν ανήκει στην Τρόϊκα, αλλά είναι και κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ.

    Είπε , λοιπόν, ο κ. Βορίδης , αναφερόμενος στα εργασιακά, απολύσεις , κατώτατο μισθό κτλ. :

    '' Τώρα, ο εργοδότης θα μπορεί να απολύσει ένα υπάλληλο των 1300 ευρώ, και θα πάρει ΔΥΟ με 586 ευρώ έκαστον''

    Αυτό το ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟΝ, ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΟΝ, αναπτυξιακό στοιχείο, όπως βλέπετε, δεν είναι μόνον ιδέα της Τρόϊκας, αλλά υποστηρίζεται σθεναρά και από τους εγχώριους οικονομικούς εγκεφάλους-βουλευτές που στηρίζουν την κυβέρνηση.

    Βέβαια, δεν μας εξήγησε ο κύριος Βορίδης σε ποιούς, εντός Ελλάδας, θα πουλάει τα προϊόντα του ο εν λόγω εργοδότης ( αν ακόμα επιβιώνει από την αυξημένη φορολογία, μείωση πωλήσεων, αύξηση ΔΕΗ, πετρελαίου κτλ), για να μπορεί να πληρώνει τους 586 χ 2 ευρω σε μισθούς...
    Προφανώς θα εννοεί ότι ο εν λόγω εργοδότης θα έχει καθαρά ΕΞΑΓΩΓΙΚΟ προσανατολισμό,και μάλλον θά έχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ κατά νού, γιατί η εσωτερική αγορά βαίνει τάχιστα για ''τα θυμαράκια''.

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Afroditi P. 15/10/2012 17:58:08

      Αυτή η περιβόητη εσωτερική αγορά μας, τί είναι?
      Ποιά προιόντας ΜΑΣ περιλαμβάνει?Τι παράγουμε και δεν θα μπορούμε να το πουλήσουμε μεταξύ μας?
      Μέχρι και θαλασσινο νερό εισάγουμε.