#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2010 16:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός τόπου και χρόνου ο Κ. Σημίτης, ή συμβαίνει κάτι άλλο;



Όταν ο Κων. Καραμανλής είχε αποκαλέσει τον Κ. Σημίτη «αρχιερέα της διαπλοκής», είχαν σηκωθεί και οι πέτρες που τόλμησε να αποκαλέσει έτσι έναν πρωθυπουργό. Και ίσως, πράγματι, να είναι άδικο. Ίσως, αν βεβαίως θελήσουμε όλοι να γίνουμε λίγο αφελείς, ο Κ. Σημίτης δεν είχε ανάγκη ή δεν πήρε ποτέ χρήματα ο ίδιος. Άλλωστε ο λιτός τρόπος ζωής του το επιβεβαιώνει αυτό.

Άλλο όμως αυτό κι άλλο να βλέπεις τους κορυφαίους συνεργάτες σου και υπουργούς σου να πλουτίζουν κι εσύ να μην κάνεις απολύτως τίποτε.

Βγήκε λοιπόν πριν από λίγο ο κ. Σημίτης και με ανακοίνωσή του σε έντονο ύφος υπεραμύνθηκε του έργου της κυβέρνησής του και μας είπε ότι δεν είναι όλη η Ελλάδα διεφθαρμένη, επειδή ο Μαντέλης παραδέχθηκε ότι τα πήρε.

Ο όψιμος τρόπος αντίδρασής του αποδεικνύει ότι ο άνθρωπος είναι αλλού. Τότε που είχε την εξουσία να κάνει κάτι για να καθαρίσει το πολιτικό σύστημα (εφόσον αυτός είναι καθαρός) αυτός άφησε τις μίζες να περνούν. Και ήλθε κατόπιν εορτής να υποστηρίξει το έργο του.

Μα θα τρελαθούμε εντελώς; Πιο έργο, ότι μπήκαμε στην ΟΝΕ ενώ δεν το αξίζαμε, με απίστευτες αλχημείες που πληρώνουμε τώρα; Ή μήπως γιατί τότε έγινε η μεγαλύτερη αναδιανομή εισοδήματος με το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου;

Έργο θα ήταν κ. Σημίτη να μην αφήνατε τα λαμόγια να κάνουν πάρτι με το δημόσιο χρήμα, κι όχι να βγαίνετε μετά από 12 χρόνια και να λέτε ότι δεν είμαστε όλοι Μαντέληδες. Φυσικά και δεν είμαστε. Υπάρχουν εκατομμύρια Έλληνες που δεν παίρνουν χορηγίες ούτε βρίσκουν στους λογαριασμούς τους λεφτά από άγνωστους. Λαμόγια είναι οι υπουργοί που υπέγραφαν συμβάσεις δισεκατομμυρίων κι έπαιρναν και κάτι για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους.

Επομένως, το ερώτημα που τίθεται, όσο σκληρό κι αν είναι: «κ. Σημίτη είστε εκτός τόπου και χρόνου, ή συμβαίνει κάτι άλλο»;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. chaaooss avatar
    chaaooss 27/05/2010 17:05:05

    και τα δυο...!

    • αναγνώστης avatar
      αναγνώστης @ chaaooss 28/05/2010 09:10:06

      Οι εξεταστικές θα είχανε νόημα μόνο αν στελεχωνόταν μετά από κλήρωση από απλούς πολίτες και όχι από τους 300 λύκους.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 17:08:08

    Δηλαδη δεν εχει οφσορ??ειμαστε σιγουροι? γοα ποοιον ειμαστε σιγουροι?? Λιτος τροπος ζωης?? εγω θα πω σταχτη μας ριχνουν ολοι. Ασ ορκιστουν οτι δεν εχουν και συγχρονως να δηλβσουν οτι εαν βρεθει τοτε παραιτουνται της ασυλιας και πανε στο σκανμι. Απλα ειναι. Ο αθωος δεν φοβαται τπτ. Ο ενοχος βρισκει ενα σωρο δικαιολογιες τυπου.. "μην προσβαλλετε πρων πρωθυπουργο" κλπ.

    Λοιπον δηλωνουν ολοι αθωοι ?? Δηλωσεις στο λαο οπως το λεω.

    ΠΠ

    • trellakias avatar
      trellakias @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 18:50:17

      Φίλε μου ΠΟΡΤΑ_ΠΟΡΤΑ αυτός δεν έχει, ο αδερφούλης του στην ξενιτιά όμως;

  3. nbechr avatar
    nbechr 27/05/2010 17:11:44

    Ας θυμηθούμε την συνέντευξη Καραμανλή και την απάντηση του στο ερώτημα περι "Αρχιερέα της Διαπλοκής".
    Ας Θυμηθούμε ΠΟΥ ( σε ποιά εταιρεία ) εργάζεται σήμερα ο κ.Μαντέλης.
    Ας Θυμηθούμε τι θέση είχε ο κ.Τσουκάτος επί πρωθυπουργίας Σημίτη.
    Ας θυμηθούμε τί θέση είχε ο Δικηγόρος της κ.Μαντέλη επί εποχής Κοσκωτά.
    Ας θυμηθούμε οτι και οι δύο ΟΜΟΛΟΓΗΣΑΝ .
    Μετά ας διαβάζουμε τίς δηλώσεις τού Αρχηγού της Ν.Δ.
    Ε οχι !!!!!!!!!!!!!
    Φτάνει πιά .
    Κάποιος πρέπει να τού μιλήσει για το REXONA.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ nbechr 27/05/2010 18:32:38

      Υπάρχει σχέση μεταξύ του Μαντέλη της Siemens και της αυθόρμητης μάρτυρος κυρίας Μαντέλη;

  4. JOHN avatar
    JOHN 27/05/2010 17:26:21

    Μηπως γνωριζει ο¨αρχιερεας της καταστροφης¨ποσοι απο τα στελεχη των κυβερνησεων του κανουν μπιζνες στο Αζερμπαιτζαν και αλλου?Γιατι οπως πολυ σωστα γραφτηκε,ο Μαντελης ειναι μονο η κορυφη του παγωβουνου.Μηπως πιστευει οτι οι υπολοιποι πρωτοκλασατοι υπουργοι του και εν δυναμει ισως σωτηρες μας δεν συνεχιζουν το θεαρεστο εργο εργο τους καπου αλλου διχως να εχουν λογοδοτησει για τα εκληματα τους?

  5. nbechr avatar
    nbechr 27/05/2010 17:30:39

    Επι τέλους

    «Καλοδεχούμενη μεν, αλλά κατόπιν εορτής, η οργή του κ. Σημίτη για τα όσα έπραξαν οι συνεργάτες του κύριοι Τσουκάτος και Μαντέλης.

    Εκείνο, όμως, που δεν απάντησε ο πρώην Πρωθυπουργός είναι πως εξηγείται το γεγονός ότι τέτοιου είδους αποκρουστικά φαινόμενα εκκολάφθηκαν στο στενό περίγυρο των ηγεσιών του ΠΑΣΟΚ από άτομα της απολύτου εμπιστοσύνης τους.

    Είναι ή δεν είναι τα φαινόμενα αυτά απολύτως αντιπροσωπευτικά αυτού το οποίο ο λαός μας ονόμασε “βαθύ σύστημα ΠΑΣΟΚ”;».

    Δελτίο Τύπου της Ν.Δ.

  6. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 27/05/2010 17:40:32

    Εν πρωτοις αυτη η "κριση ειλικρινειας" του ΠΑΣΟΚ καιη εισοδος στη χωρα και καταθεση μαντελη ειναι απο πολυ υποπτη εως συνομωτικη... Ομως ο Νεονακης ειναι αγνος? Ο Τσουκατος? Ο Πανταγιας ?
    Κι εν πασει περιπτωσει προφανως καποια αντεπιθεση ετοιμαζεται με θυμα η "θυμα" το Μαντελη, ερωτημα γιατ ιδεν ειναι τι εκανε ο Κουτρουμανης επι προεδρειας στου στα ασφαλιστικα ταμεια ???? Επνεδυσε στο χρηματηστηριο με εντολη ποιων η ποιου? Εριξε τα λεφτα των ασφαλιστικων ταμειων στα λεγομενα τοξικα ομολογα η οχι και με ποια αποφαση ? Για να μη πιασουμε Διαμαντοπουλου Τζακρη Γερουλανο ε? αυτοι ειναι εν ενεργεια και υπαρχει περιπτωση να πανε μεσα η εχουνε ισχυρους προστατες????

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Μαυρη Αντιδραση 27/05/2010 17:42:22

      AΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ...!!!

  7. thespieys avatar
    thespieys 27/05/2010 17:42:09

    "Eιναι μακέτο αυτό το έργο;"

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ thespieys 27/05/2010 17:43:38

      Πακέτο είναι..Πακέτο...

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 27/05/2010 19:04:31

        Μπουκέτο μήπως;;;;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 27/05/2010 19:21:41

        Πακέτο μπουκέτων σε μακέττα...

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ thespieys 27/05/2010 19:30:39

      Πακέτο μπουκέτων σε μακέτα,κάτω απ'τη μοκέτα με τα σπαρματσέτα.Να πάιζει κι κασέτα πλάι στη μπερέτα,πεσμένη κι η βιολέτα στα ταπέτα.
      Ετρωγαν τα φιλέτα στα 'Μποσκέτα',χλευάζοντας τη φέτα και την ομελέτα.Δυό καβαλέτα,μιά πετσέτα,γεμάτη χρώματα η παλέτα και στη γωνιά,γυμνή η μιντινέτα.......Οέοοοο;;;;;;;;;;;;;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 27/05/2010 19:36:28

        Είστε ασυναγώνιστος.
        Κλίνω την κεφαλή...

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 27/05/2010 19:47:24

        Κι εγώ σου κλείνω το μάτι,Βράχε.Αλλά αυτό το 'είστε',πιά.....Είπαμε,τ'άχω τα χρονάκια μου,αλλά δεν κατοικοεδρεύω και στα ΚΑΠΗ.Χάθηκε το 'είσαι';;;;;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 27/05/2010 19:57:53

        Η χώρα ξεβρακώνεται και πάει να πει το ποίημα,
        κι ο Σπάρτακος ξεσάλωσε και άρχισε τη ρίμα.
        Και μες`το σάϊτ του Αντί, πολλά στιχάκια σπέρνει,
        θυμίζοντας το χάλι μας, πως άλλο δεν μας παίρνει…
        Προχώρα Σπάρτακε γερά, και βάρα στο κεφάλι,
        λαμόγια, κλέφτες και «τεκνά» να νιώσουνε τη ζάλη….

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 27/05/2010 20:01:41

        ξέχασες τα κουζινέτα

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 27/05/2010 20:17:07

        Str.Attr. και αλλενάκι,πώς μου είσθε σήμερα;
        Τα μαθήματά σας τα κάνατε ;φάγατε όλο σας το φαγάκι; βουρτσίσατε τα δόντια σας μετά;
        Τις καλύτερές μου ευχές,γιά καλύτερες μέρες και στούς δυό.Σας ευχαριστώ που υπάρχετε.

        ΥΓ: κουζινέτα,βεντέτα,πέτα,κουφέτα,παραπέτα,κλακέτα,δισκέτα,..τζακρέτα,αντζελέτα,μπιρμπιλέτα,μπατζελέτα και μαντελέτα.Αναμένονται και τα λουκέτα.
        Ούφφφφφ! Κουράστηκα.Πάω στούς σκύλους μου τώρα.

      • mara avatar
        mara @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 27/05/2010 21:15:00

        Kαλά, τί ποιητικός οίστρος είναι αυτός σήμερα???
        Είστε απίστευτοι!!!

  8. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 27/05/2010 17:42:58

    Σήκω ψυχή μου δώσε ρεύμα
    βάλε στα ρούχα σου φωτιά …..βάλε στα όργανα φωτιά … βάλε στα όργανα φωτιά
    να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα ..να κλείσει η λαβωματιά … να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα
    η τρομερή μας η λαλιά …η τρομερή μας η λαλιά..

    Ω!!! ΤΙ ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΘΡΑΣΟΣ…ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΜΕ ΜΟΙΡΑΙΟΙ ΚΑ ΑΒΟΥΛΟΙ…
    ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ….ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ
    ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥ ΜΟΧΘΟΥ…ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΦΑΝΤΑΖΟΝΤΑΙ
    ΘΑ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ …ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ…ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ.
    Η ΚΟΙΝΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ: ΟΛΟΙ ΝΑ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ…
    ΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ Δ.Ν.Τ. ΘΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑΣ ΜΑΣ..!!!!

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/05/2010 17:43:50

    Μην τσιμπάτε... Ήξερε, γιατί από τότε έτρεμε το Σημιταίϊκο τα άρθρα της Μπουγάτσου στην Καθημερινή. Και για τον Μαντέλη ήξερε και για την Φεροστααλ. Και για τις λαδωμένες μονάδες της ΔΕΗ από τότε που ήταν στο ΥΠΑΝ. Για το Χρηματιστήριο μπορεί, ίσως, ενδεχομένως να μην το κατάλαβε. Τα άλλα τα ήξερε 100%.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/05/2010 17:45:08

    Και η οργή είναι θέατρο. Αγχος είναι γιατί ξεσκεπάζεται και θα χαλασει η υστεροφημία του.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 27/05/2010 17:57:37

      αμ το ιδρυμα ??? χαχαχα ανιατων, αστεγων και εξοριστων μιζαΔωρων.
      παντως τους το αναγνωριζω. εχουν ενα θρασος απεριγραπτο. Σχολη Θρασους ΠΑΣΟΚ. τι να λεμε τωρα.. αναλογιστειτε τι εχουμε ακουσει τοσα χρονια και πειτε μου.. μπορειτε να γνωριζετε τι θα βρουν να ποουν απο αυριο??? ΟΧΙ. Αφτο ειναι η Σχολη Θρασους ΠΑΣΟΚ. Για δυνατους μαθητες με $$ διοτι τα μαθηματα και η γνωση παραδιδονται στο σπιτι ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ..

      ΠΠ

  11. Orestios avatar
    Orestios 27/05/2010 17:46:56

    Ο υπαλληλάκος Σιμήτης πήρε την άδεια από την κυρά-Δάφνη για να μας φανερώσει το μεσογειακό του ταμπεραμέντο????
    Γλυκά τα έφαγες, ξυνά θα τα ξεράσεις Σιμητάκο.
    Το ίδιο ισχύει και για το GAP.

  12. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/05/2010 17:48:48

    Ὡραῖος τίτλος:ὁ ἄνθρωπος πού ἔβλεπε τίς μίζες νά περνοῦν.

  13. t avatar
    t 27/05/2010 17:51:54

    Star.
    Ο Μαντέλης είναι εδώ.
    Έχει εντοπιστεί αλλά δεν συλλαμβάνεται αφού δεν έχει ένταλμα???

  14. sofia or8h avatar
    sofia or8h 27/05/2010 18:06:50

    Τώρα έπρεπε να ζούσε η Μαλβίνα ,α ρε Μαλβίνα έφυγες νωρίς δεν είδες την οργή του Σημιτάκου ,οι μίζες περνούσαν απο μπροστά του ,και αυτός χωρίς ντροπή λέει οτι ο Μαντέλ.. απαξιώνει το έργο του.,ρε αν σε είχα μπροστά μου θα σε έφτυνα ξεφτίλα στα σκυλιά 8α σε έριχνα ........Ουστ ουστ

  15. anideos avatar
    anideos 27/05/2010 18:10:18

    Σαν Ελληνας που διωχτηκα η εφηγα απο την Ελλαδα λογο βιοποριστικου προβληματος στις αρχες το 90, θληβομαι και συναμα νιωθω ενα ειδος σηχαμαρας για οτιδηποτε περασε απο την πολιτικη ζωη της χωρας αυτης μετα το 1981.
    Δεν ειναι δυνατον να μεγαλωνουν και νασπουδαζουν τα παιδια τους καποιοι οποιοιδηποτε με δηθεν χωρηγειες απο πολυεθνηκες και χιλιαδες ελληνοπουλα να μην εχουν τα απαραιτητα ως προς το ζειν.
    Δεν ειναι δυνατον ατομα σαν τον Σιμητη, τον Γιωργακη Α Π και ακομα και τον Κ. Καραμανλη, να εμπαιζουν τον λαο και να μην του λενε την αληθεια, κρηβωμενοι πισω απο δηθεν εργα που μας εφτασαν να εχουμε τον Δονητη βαθυα μεσα μας.
    Ας ξυπνησουμε επι τελους και ας δουμε οτι ολοι μας κοροιδευαν και συνεχιζουν στο ιδιο μοτιβο.
    Και αυτο συνελληνες ειναι το φταιξιμο της ΝΔ και του Κ. Καραμανλη, σαν απλος Ελληνας πολιτης περημενα απο τον Κωστα να τους βαλει ολους μεσα χωρις καμια εξαιρεση ειτε ειναι Σιμητιδες ειτε ειναι ο Κοκκαλης ειτε ο Βγενοπουλος ειτε η Ντορα ειτε ΕΓΩ ο ιδιος, δεν το εκανε και λουζομαστε τωρα τους πρασινοφρουρους στα καναλια να λενε: Εφαγε ο Μαντελης, αλλα ολοι ιδιοι ειναι!!!
    Ολη η αληθεια πρεπει να βγει στη φορα να ανοιξουν ολοι οι λογαριασμοι των μεγηστανων στην Ελλαδα και να μας πουνε απο που τα βρηκανε την στηγμη που η Ελλας δεν παραγει, δεν εξαγει τιποτα εκτος απο φραπεδομαγκια και εξυηπνακιδες παντως τυπου.
    Αισχος καταντησαμε χειροτεροι και απο αφρικανικη δηθεν δημοκρατια.
    Ελπιδα δεν βλεπω και ας την ευαγγελιζεται συχνα ο Σαμαρας. Ο Ηρακλης που εξοντωσε καποτε τη λερνεα υδρα θα τα βρησκε μπαστουνια με αυτο το συστημα.

  16. theo1611 avatar
    theo1611 27/05/2010 18:14:51

    Έργο του κ. Σημίτη και του κάθε κ. Σημίτη ήταν και είναι να διασφαλίσει τη σχέση κόστους/οφέλους της δημόσιας δαπάνης.

    Δεν νομίζω ότι είναι εκτός τόπου και χρόνου. Αυτό το κάτι άλλο που όντως συμβαίνει κατά τη γνώμη μου, είναι η πικρή συνειδητοποίηση εκ μέρους του της αποτυχίας διασφάλισης αυτής της σχέσης κόστους/οφέλους. Που τώρα του γυρίζει μπούμερανγκ ως σπατάλη και διαφθορά των συνεργατών του. Ποιό μπορεί να είναι είναι αλήθεια το εύλογο κόστος αυτού του έργου που συντελέστηκε σε σχέση με την προαγωγή του δημοσίου συμφέροντος, όταν αυτοί που το υλοποίησαν, οι άμεσοι συνεργάτες, βρίσκονται ή βρεθούν στο κέντρο της σπατάλης και της διαφθοράς. Πόσο δύσκολο ήταν να γίνει κατ' αυτόν τον τρόπο? Αυτά είναι τα αμείλικτα ερωτήματα.

    Για να γίνω όμως και λίγο εποικοδομητικός, επανέρχομαι σε παλιότερη θέση μου ότι το κυρίαρχο πρόβλημα δεν είναι οι μίζες, τα δωράκια ή τα φακελάκια, αλλά η εκτέλεση έργου και η παραλαβή της!!!.

    Μπήκαμε και μπαίνουμε μέσα από την μη παραλαβή έργου αντίστοιχης αξίας προς τη δαπάνη που κάνουμε μείον τις μίζες!!! Αυτό δηλαδή που έχουν πετύχει οι πιο προχωρημένες από μας χώρες.

    Μακάρι οι μίζες να ήταν γιατροφακελάκια, extra αμοιβή δηλαδή για παραγωγή έργου!!!

    ΥΓ: Δεν είμαι γιατρός, αλλά μια και τα μέσα μας τα σερβίρουν όλα με το ίδιο περιτίλυγμα, καλό είναι να εντοπίζουμε και τις ειδοποιούς διαφορές!!!

  17. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 27/05/2010 18:21:58

    "
    ο Κ. Σημίτης δεν είχε ανάγκη ή δεν πήρε ποτέ χρήματα ο ίδιος. Άλλωστε ο λιτός τρόπος ζωής του το επιβεβαιώνει αυτό.
    "

    Ναι, αλλά δεν μας "χαλάει" να ελέγξουμε και τον κ. Σημίτη και κάθε άλλον που εξ αντικειμένου είχε υποχρέωση να προστατεύσει το δημόσιο συμφέρον μια και τώρα ένας άμεσος συνεργάτης του δηλώνει ότι του "χορηγήθηκαν" 200 χιλιάδες μάρκα.

    Η καχυποψία του λαού είναι δικαιολογημένοι.
    Η αδράνεια της δικαιοσύνης και των αρμοδίων αδικαιολόγητη.
    Οι έντιμοι δεν έχουν να φοβηθούν τίποτε. Κερδισμένοι θα βγουν.

    Οσοι όμως ήξεραν, ακόμη κιαν δεν πήραν, πρέπει σαφώς να τιμωρηθούν. Και κυρίως να τους αποσταλεί ο λογαριασμός.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 27/05/2010 18:22:44

      *δικαιολογημένη

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 18:33:08

    ο Ευθυμιου στο Αλτερ τι θελει τωρα απ τη ζωη μας? Απο το ΔΟΛισταν στο ΠΑΣΟΚ.. εγραφε υπερ ΠΑΣΟΚ και τον προσελαβαν.. Δηλ ο Μαντελης π ζητουσε δουλεια απ το Μιζοφορακο τι διαφορα ειχε??? πειτε μου να καταλαβω !!

    φαιει η δικαιοσυνη και το ΠΑΣΟΚ ειναι αθωο διοτι επεμεν στην εξεταστικη χαχαχαχαχαχαααα Phd ΠΑΣΟΚ

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 18:34:45

      για το ξεπλυμα που εκανε το κομμα του στου Τσουκρατου τη σακουλα τι εχει να πει ??? το κομμα του ειναι αθωο π αποδεχθγηκε προιον εγκληματος??? ρωτηστε ρε παιδια καποιος !!!! και θα βγω Συγγρου

      ΠΠ

  19. αντισταση avatar
    αντισταση 27/05/2010 18:48:01

    ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ
    http://www.youtube.com/watch?v=2XDmlbJKZ5g

  20. αντισταση avatar
    αντισταση 27/05/2010 18:55:38

    syggnwmh lathos link
    EDW H KANONIKH MHDENIKH ANOXH
    http://www.youtube.com/watch?v=BnAbQbsD4Nc

  21. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 27/05/2010 19:38:53

    Τα αποψινά δελτία ειδήσεων απέδειξαν πως το παιχνίδι το έχει χάσει η ΝΔ.. Ολα ρίχνουν το ανάθεμα στον μαντέλη, παρουσιάζοντάς τον ως έναν εξωτικό στο χώρο του ΠΑΣΟΚ, όλα υπερθεματίζουν ότι ο σημίτης δεν ήξερε τίποτα (είναι τα ίδια που μέχρι χθες υπερθεμάτιζαν ότι ο Καραμανλής ήξερε τα παντα για το Βατοπέδι), όλα αγιοποιούν τον ΓΑΠ που έκανε την εξεταστική για τη Σίμενς (παρόλο που έχουν παραγραφεί τα αδικήματα) και κατακεραυνώνουν τη ΝΔ που δεν πήρε τη σχετική πρωτοβουλία (!!#!$!@$@$!$! ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Ο ΓΑΠ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΧΑΝ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΟ 2002 ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΉ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ, ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΙ ΤΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ), ενώ όλα αναφέρουν ότι ο μαν΄τελης είναι σαν τους 100 βουλευτές της ΝΔ που εμπλέκονται στο σκάνδαλο του Βατοπεδίου (παρόλο που ο μαντέλης πήρε μίζα, και ζημίωσε δις ευρώ το κράτος, ενλώ οι της ΝΔ ούτε μίζα πήραν ούτε τα κρατικά ταμεία ζημίωσαν)..
    Ταυτόχρονα η δήθεν δεξιά δικαιοσύνη, φρόντισε να κλείσει το στόμα όποιων άλλων στελε΄χων του πασοκ θελήσουν να μιλήσουν : αμέσως απαγόρευσαν την έξοδο του μςαντέλη απ' τη χώρα και απειλούν ότι θα τον στείλουν στο δικαστήριο, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΌΤΙ ΤΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΠΕΣΟΥΝ ΟΛΕς ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ!!!
    Ο ΣΤΟΧΟΣ ΟΜΩς ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ : ΚΑΤΑΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΗ ΟΣΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΘΕΛΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ!!!
    Η πράσινη χούντα γνωρίζει καλά πως ένα μέγιστο σκάνδαλο σαν αυτό του μαντέλη , αφενός να μην υποστεί το ίδιο σημαντική ζημία, αφετέρου να επιφέρει μεγαλύτερη ζημία στη ΝΔ!!
    Ακριβώς το αντίθετο της ΝΔ :Επεσε απ' το δήθεν σκάνδαλο του βατοπεδίου, ε΄να σκάνδαλο, που επί εποχής ΠΑΣΟΚ αμα γινόταν, δεν θα το παίρναμε χαμπάρι στον αιώνα τον άπαντα...

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ o aneksartitos 27/05/2010 20:02:17

      Ανεξάρτητε,συγγνώμη γιά την υπόδειξη,αλλά σου συνιστώ να βλέπεις τα βοθροκάναλα με χλευαστική και χιουμοριστική διάθεση.Κάτι σαν να παρακολουθείς cartoon,άς πούμε. Αν μπορείς κι άν σε παίρνει,να καλείς και κάνα δυό φιλαράκια,να παραγγέλνετε πίτσες και να κρατάτε την κοιλιά σας απ'τα γέλια.Πίστεψέ με,θα κάνεις καινούργια επιδερμίδα.Ενα πότ-πουρί από λαλάκη, στραγκάκι,καψουλάκη και ανανήψαν wannabe μεγαλοαστικό πρώην κνιτάκι,κανέναν δεν έβλαψε.Αντιθέτως μάλιστα,εξαφανίζει το στρές και την κούραση της μέρας. Σε χαλαρώνει,βρέ παιδί μου ! Απαραίτητη προυπόθεση:Να καταγράφετε σε DVD ή σε Video,ανελλιπώς το φεστιβάλ των σουργέλων.

      • l
        l' ami du peuple @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 27/05/2010 20:07:45

        δεν μου το βγαζεις απ το μυαλο, κατι εχει μεσα η πιτσα του ντελιβερα σου, που σε φτιαχνει, σε ανεβαζει και σε καθιστα λυρικωτερο, ου μην αλλα και ποιητικωτερο

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 27/05/2010 20:26:57

        Ισως μανδραγώρα;;;;Μαννόγαλο μήπως ;;;;Αγαποβότανο τάχα;;;Τι να σου πώ φίλτατε του λαού;Δεν ξέρω και δεν θέλω να σε γελάσω.
        ΥΓ:πολύ ενδιαφέρουσα η...σινδόνη σου,σε κοντινή ..γειτονιά.Εμβριθώς την εμελέτησα.

      • ΛΟΓΟΣ avatar
        ΛΟΓΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 27/05/2010 20:42:13

        Μου δημιουργεί οργή μόνο που τα διάβασα.
        Ευτυχώς που δεν παρακολουθώ τα χυδαία βοθροκανάλια.
        Ε, Όχι, και να διασκεδάζω μ΄ αυτό τον τρόπο!!! Έλεος!!!

      • l
        l' ami du peuple @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 27/05/2010 21:00:20

        δεν ειναι "μου" σπαρτακε αλλα στα clopy-paste μου ξεφυγε ο συγγραφεας γιατι ηταν link κι ο ιδιος..

        τωρα μεταξυ μας σε ενεπνευσε ο σημιτης στη φωτογραφια κι επιμενεις οτι δεν εχει τιποτε η πιτσα μεσα;

        παντως κι ο παραξενος στιχουργησε περιφημα, γεγονος.

  22. theagpar avatar
    theagpar 27/05/2010 19:49:47

    Εκτος τοπου και χρονου ειναι ολοι οι πρωην πρωθυπουργοι της βοριότερης χωρας της Αφρικης.

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 19:53:21

    Πρασινη Χουντα, αυτο μου αρεσε.

    πολυ ορθες οι επισημανσεις σου!! αεε με ΠΑΣΟΚ και βατοπεδι θα επερναν και τις ψηφους του Αδωνη ευκολα οι ΠΑΣΟΚΟΙ... βγαζω απο ταυτοτητα, βοηθω εκκλησια π βοηθα συμπολιτες μας κλπ κλπ

    ΠΠ

  24. neotera avatar
    neotera 27/05/2010 20:08:27

    Για πρώτη φορά στην ελλάδα γύρω του πρωθυπουργός, μαζεψε "περιεργους" που εργάζονται γενικώς προς την ίδια κατεύθυνση επιβολής της Νέας Τάξης πραγμάτων και σε άλλες χώρες, κυρίως πρώην μέλη του σοβιετικού συνασπισμού οι οποίες προσφέρονται και επιλέγονται για διάφορα πειράματα εξαγωγής της "δημοκρατίας". Το γνωστότερο παράδειγμα ο Αλεξ Ρόντος που "βοήθησε" τον Σαακασβίλι στη γεωργία να σπάσει τα μούτρα του. Τώρα μάθαμε και τις δραστηριότητες του Μαντέλη, που είναι άλλου χαρακτήρα. Κάποιοι μίλησαν για οικονομική δολοφόνία. Την ολοκλήρωση στην Ελλάδα ενός τέτοιου πειράματος βιώνουμε μάλλον αυτή την εποχή.

  25. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/05/2010 20:21:09

    Δύο ποιητές μέσα σέ ἕνα βράδυ!Τί ρέντα εἶναι αὐτή;
    Ἀπό τήν ἴδια πιτσαρία παραγγέλνουν καί ὁ Σπάρτακος καί ὁ Αttractor;

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Kὀριννα 27/05/2010 20:30:05

      Κόρρινα,είναι κοινή η πηγή της έμπνευσης μάλλον.Τέτοια Μούσα,είναι δυνατόν να μας αφήνει απαθείς;;;;;;;;

  26. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 27/05/2010 20:22:59

    Αναπόφευκτα η συζήτηση γυρίζει στον ρόλο των νταβατζοΜΜΕ.
    Τα παρακολουθούμε επί βδομάδες, διαστρέφοντας τα πάντα, να μιλούν μόνο για Βατοπαίδι.Και εκεί που τα είχαν ταιριάξει να δώσουν για εκτόνωση στο πόπολο, ούτε χρηματιστήριο, ούτε ολυμπιακά έργα, ούτε Siemens – Ιντρακόμ (μη ξεχνιόμαστε) αλλά σκέτο Βατοπαίδιο, να σου ο Μαντέλης να τους χαλά τη σούπα. Ήταν απόλαυση (το χάρηκα) να παρακολουθείς χθές στα ‘δελτία’ των 8 την θλιβερή τους αμηχανία.
    Και απόψε να κάνουν τα πάντα να χειριστούν τη σκαστή ομολογία Μαντέλη και την απαγόρευση εξόδου από την χώρα (μου φαίνεται αδέσποτη - έφερε ταραχή), υπέρ του ΠΑΣΟΚ.
    Και καλά αυτοί. Αλλά να βλέπεις, μέσα στην καλή χαρά τον Τζουβάρα της ΝΔ δίπλα - δίπλα με τον Ευθυμίου, να δηλώνει χαζοχαρούμενα, απαντώντας στον Χατζηνικολάου, πώς όλοι μαζί χωρίς κομματικές σκοπιμότητες προσπαθούν να φέρουν σε πέρας την αποστολή τους. Και το κάνουν (όλοι)καλά.
    Αφέλεια ή βλακεία; Και τα δύο βλάπτουν εξ ίσου την Συρία.

    Μια και αναπόφευκτα το θέμα έρχεται πάλιτο ρόλο των ‘δημοσιογράφων΄ – ενεργούμενων των νταβατζοΜΜΕ, θα θυμάσαι και το ρόλο του Γ. Ματζουράνη στην υπόθεση Κοσκωτά. Τότε γραμματέα του Υπουργικού Συμβουλίου, διασωθέντος (για τον ‘κουτσονόμο’) ως συμμετόχου, μετά τον θάνατο του Μένιου Κουτσόγιωργα. Και εξαφανισθέντος για ένα διάστημα. Και σιγά – σιγά άρχισε να σκάει μύτη. Στην αρχή σε καθαρά ποινικές υποθέσεις.
    Με τον καιρό ξεθάρρευε.Και τον είδατε τώρα με πόση άνεση κυκλοφορεί ως συνήγορος των κομματικών κατηγορουμένων στην υπόθεση Siemens , της Μαντέλη και πόσο καταπέλτης είναι εναντίον του γενναίου δικαστικού Ζαγοριανού και των Υπουργών της Νέας Δημοκρατίας (μου φαίνεται και του εργατολόγου με τον αυτοκτονικό ιδεασμό). Τιμητής των πάντων φιλοξενείται προνομιακά σε όλα τα νταβατζοΜΜΕ και ουδείς δημοσιογράφος τολμά να ‘θυμηθεί’ το παρελθόν.
    Καημένη Ελλάδα.

    Απάντηση

  27. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 27/05/2010 20:37:07

    Μερικές σκέψεις.
    1. Ο Μαντέλης ήταν στενότατος συνεργάτης του κ.Σημίτης. Τον είχε παντού ΄μαζί του.
    2. Η ευθύνη μπορεί να μην είναι συλλογική, αλλά ο Πρωθυπουργός από τη στιγμή που έχει απόλυτη εξουσία να διορίζει και να παύει τους υπουργούς τους κατά το Σύνταγμα, είναι κατά συνέπεια υπεύθυνος και για τις πράξεις τους. Αρα, οτι και να λένε, η πολιτική ευθύνη του τέως καταλληλότερου είναι δεδομένη.
    3. Η σημερινή νευρική και αγχωτική δήλωση Σημίτη είναι ενδεικτική της ανησυχίας που τους έχει κατακυριεύσει.
    4. Προφανώς και το πρόβλημα δεν είναι τα 200,000 μάρκα του κ. Μαντέλη. Αν λάβουμε υπόψη τις συμβάσεις που υπεγράφησαν το ποσό αυτό είναι ...αστείο.
    5. Η ανησυχία είναι για αυτά που υπενίχθη ο κ. Μαντέλης και τα οποία είναι πολλά και ακόμα δεν ξέρουμε σε ποιούς αφορούν.
    6. Ο Μαντέλης δε θα ερχόταν στο στόμα του λύκου, αν προηγουμένως δεν είχε εξασφαλίσει κάποιες εγγυήσεις. Το σύστημα ΠΑΣΟΚ δε δουλεύει έτσι.
    7. Μπορεί και να πέσει στα μαλακά με το νόμο Καστανίδη.
    8. Οτι τα λεφτά αυτά ήταν στο λογαριασμό Μαντέλη, ήταν ήδη γνωστό. Σοκάρισε μόνο ο κυνικός τρόπος της παραδοχής.
    9. Εμένα αυτό μου μυρίζει συνδιαλλαγή για αυτό ας περιμένουμε.

    Τέλος, θεωρώ εντελώς άστοχη τη δήλωση του κ. Παναγιωτόπουλου.
    Είναι λάθος της Ν.Δ. που δεν καλεί τον κ. Σημίτη να καταθέσει στην Εξεταστική Επιτροπή.
    Φαντάζεσθε τι θα έλεγαν απόψε, αν υπουργός του Καραμανλή ομολογούσε με τόσο κυνικό τρόπο ότι πήρε..χορηγία

  28. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/05/2010 20:40:18

    Ζηλεύω πού δέν μπορῶ νά φιάξω καί ἐγώ ἕνα στοῖχο.Σκέτη πλήξη εἶμαι.
    Ἄν ἦταν ἡ πηγή ἐμπνεύσεώς σας ἡ πίτσα θά σᾶς ζήταγα τήν διεύθυνσί της πιτσαρίας.Ἀλλά ,φεῦ,ἔχετε φλέβα ἐσεῖς.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Kὀριννα 27/05/2010 20:45:12

      Κόρρινα,η Μούσα που μας ενέπνευσε,ασφαλώς και δεν είναι η πίτσα.Μπορείς να την χαρείς και σύ, στο πάνω-πάνω μέρος αυτήςτης ανάρτησης.

  29. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 27/05/2010 20:41:31

    Για όσους επιμένουν να διαχωρίζουν τον ΓΑΠ και τον Σημίτη από τον κύκλο των... επιχορηγούμενων σε βάρος της λογικής και των θεσμών:
    1. Η Κυβέρνηση είναι συλλογικό όργανο με ο,τι αυτό συνεπάγεται.
    2. Τί θέλουν να μας πουν οι ΠΑΣΟΚοι ότι μαζευτήκαν οι... επιχορηγούμενοι και είπαν:"Α, εμείς μπορεί να είμαστε κλέφτες, αλλά θέλουμε για Αρχηγό έναν έντιμο". Και ο έντιμος (ΓΑΠ, Σημίτης) είπε: "Μπορεί να είμαι έντιμος, αλλά δέχομαι να ηγηθώ κλεφτών".
    Αυτά.

  30. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 27/05/2010 20:42:48

    @ Ροδινός, Κε Ροδινέ, η δήλωση του Πάνου Παναγιωτόπουλου είναι ευχαριστήριος συμψηφισμός για την μη κλήση του Καραμανλή να καταθέσει στην εξεταστική για το Βατοπέδι. Νομίζω, είναι φως φανάρι.
    @ Factorx, Κε Διαχειριστά, μάλλον μου φάγατε ένα σχόλιο πριν!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Χριστόπουλος 27/05/2010 20:48:30

      Αν, σκέπτονται έτσι, τότε κάνουν πολιτικό χαρακίρι.
      Δηλαδή συμψηφίζουν ένα σκάνδαλο με ονοματεπώνυμο με ένα σκάνδαλο τραβηγμένο απ' τα μαλλιά;
      Η άποψη μου είναι ότι καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται.
      Αν ο Καραμανλής εκαλείτο, έπρεπε να πάει.

      • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
        Γιάννης Χριστόπουλος @ Κώστας Ροδινός 27/05/2010 21:55:34

        Η επικοινωνιακή στρατηγική του Καραμανλή μέχρι σήμερα (για πόσο ακόμη;) είναι να διατηρείται επιμελώς έξω από το κάδρο οιασδήποτε δημόσιας αντιπαράθεσης. Η εικόνα φευ! Περί πολιτικής ουσίας, μηδέν εις το πηλίκο. Όταν βλέπεις κοτζάμ πρώην πρωθυπουργό, εν μέσω διάλυσης της χώρας σε όλα μα σε όλα τα επίπεδα, να κοιτάζει πρωτίστως την επικοινωνία, τότε τίποτα δεν σε εμποδίζει να σκεφθείς ότι και οι υπόλοιποι κατώτεροι απ' αυτόν πολιτικοί, σκέφτονται με τον ίδιο ή και χειρότερο τρόπο!!! Οποία απογοήτευση...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 27/05/2010 22:08:26

        Δεν νομίζω οτι το κάνει για λόγους επικοινωνίας, αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.

      • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
        Γιάννης Χριστόπουλος @ Κώστας Ροδινός 28/05/2010 00:17:59

        Τότε γιατί το κάνει, αν όχι για λόγους (εσφαλμένης) προσωπικής στρατηγικής; Του το επέβαλαν κάποιοι και ποιοί είναι αυτοί;

  31. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/05/2010 20:55:51

    Συγγνώμη ἀλλά ὅταν κάνω ὀρθογραφικά λάθη τά παίρνω ἄγρια.
    Διορθώνω:ὁ στίχος μέ ἰώτα καί ὄχι μέ οι.

  32. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 27/05/2010 20:56:06

    "Φαντάζεσθε τι θα έλεγαν απόψε, αν υπουργός του Καραμανλή ομολογούσε με τόσο κυνικό τρόπο ότι πήρε..χορηγία"
    Θα ζητούσαν άμεσα να μπούνε φυλακή ο καραμανλής και 100 βουλευτές της ΝΔ, θα υπήρχε συλλογική ευθύνη όλων των νεοδημοκρατών, βουλευτών, υπουργών και ψηφοφόρων, 500 υστερικές φωνές στα κανάλια θα κατακεραύνωναν τα 5,5 χρόνια που κατέστρεψαν την Ελλάδα, ο Καρατζαφέρης θα πρότεινε νόμο, ώστε οι υπουργοί της ΝΔ, να κλείνονται ισόβια φυλακή χωρίς δικαστήριο, 50 καλεσμένοι του πασοκ θα αναφέρονταν στα γαλάζια σκάνδαλα, 5 καλεσμένοι της ΝΔ θα ανακρίνονταν εξονυχιστικά από τους τηλεεισαγγελείς πρασινοφρουρούς των νταβατζομμε, κ.α.........

  33. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 27/05/2010 21:08:37

    Στην Ελλάδα ανέκαθεν κανένας πρωθυπουργός δεν έκλεβε δραχμή. Το κλέψιμο πάντα το έκαναν οι "κομματικοί μηχανισμοί".

    Αυτοί δεν ξέραν τίποτα...

    Απλώς έβγαιναν στα κανάλια των νταβατζήδων κάθε λίγο και λιγάκι, άνοιγαν κομματικά γραφεία σε όλες τις πόλεις, τα χωριά και τα λαγκάδια, έβλεπαν αφίσσες τους ως και στην κορυφή του Ολύμπου, ερχόντουσαν να τους χαιρετήσουν και να τους ευχαριστήσουν για τα έργα που πήραν όλη η σάρα και η μάρα της χώρας και όλα αυτά πίστευαν οι άνθρωποι ότι γινόντουσαν χωρίς μίζες και μαύρο χρήμα.

    Τελικά οι πρωθυπουργοί μας σαν πολύ αφελείς δεν είναι...

  34. Aggelos avatar
    Aggelos 27/05/2010 22:10:03

    " Όταν ο Κων. Καραμανλής είχε αποκαλέσει τον Κ. Σημίτη «αρχιερέα της διαπλοκής», είχαν σηκωθεί και οι πέτρες που τόλμησε να αποκαλέσει έτσι έναν πρωθυπουργό. Και ίσως, πράγματι, να είναι άδικο. Ίσως, αν βεβαίως θελήσουμε όλοι να γίνουμε λίγο αφελείς, ο Κ. Σημίτης δεν είχε ανάγκη ή δεν πήρε ποτέ χρήματα ο ίδιος. Άλλωστε ο λιτός τρόπος ζωής του το επιβεβαιώνει αυτό."
    πλακα με κανεις?
    μη βλπω και εδω λογια πολιτικαντηδων...δεν υπαρχει μεγαλυτερο σιχαμενο σκουληκι απο το σημιτη.

  35. blue nile avatar
    blue nile 27/05/2010 23:56:02

    ...μπορεί άραγε κανείς να μας διαφωτίσει στο εξής απλό ερώτημα: ποιο χρηματικό ποσό δήλωσε η κα Δάφνη Σημίτη ως έσοδα κερδισμένα από το χρηματιστήριο? ...

  36. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 27/05/2010 23:58:37

    Θα πρέπει να θυμηθούμε πως πριν ένα χρόνο περίπου, ο Καραμανλής πήρε πίσω τον χαρακτηρισμό αυτόν, με ένα είδος ειλικρινούς συγνώμης προς τον προκάτοχό του!
    Το πήγε μάλιστα και πολύ πιο μακριά, απαλλάσσοντας και όλους τους πολιτικούς από προθέσεις και ενέργειες που έβλαψαν τη χώρα! Αυτό θεωρήθηκε τότε ως άτακτη υποχώρησή του, απ’ όσα είχε υπερασπιστεί πριν και θύμωσε σημαντική μερίδα νεοδημοκρατών, που δεν το κατάπιαν.
    Σήμερα έχει αποδειχθεί περίτρανα, πως η μεγαλύτερη ευθύνη για την κατάντια της Ελλάδας, βαρύνει πρωτίστως τους πολιτικούς, γιατί χωρίς αυτούς δεν θα άνοιγαν διάπλατα οι πόρτες στα οποιαδήποτε συμφέροντα που λυμαίνονται τη χώρα. Καθίσταται δε αυτονόητο, ότι με νόμους κατάπτυστους που δίνουν πλήρη ασυλία σε υπουργούς και καταργούν βάναυσα την ισονομία μεταξύ των πολιτών, ήταν επόμενο να γιγαντωθεί η διαφθορά.
    Είναι χοντρό παραμύθι, ο διαχωρισμός πολιτικών και ποινικών ευθυνών, αφού βλέπουμε ότι η "εύκολη" ανάληψη των πρώτων καλύπτει πράξεις βλαπτικές για το κράτος και ως εκ τούτου στην ουσία ποινικές!
    Δεν δέχομαι ούτε τον όψιμο θυμό του Σημίτη, ούτε την μέχρι τώρα σιωπή του Καραμανλή. Πολύ περισσότερο όμως, δεν δέχομαι το θράσος της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ, να υπόσχεται κάθαρση «επιβάλλοντας» σε όλους μας τη δική του επιλεκτική μνήμη!
    Έχω απαίτηση να μάθω την αλήθεια, θέλω να ξέρω ποιοί πλούτισαν κλέβοντας το μέλλον των παιδιών μου και αυτό πρέπει να γίνει τώρα, που φτάσαμε στον πάτο του πηγαδιού!
    Είναι η τελευταία ώρα να διασωθεί η τιμή και η υπόληψη της χώρας που γέννησε τη Δημοκρατία!

  37. djz avatar
    djz 28/05/2010 02:44:33

    Για το Σημίτη είχε πει ο Κραμανλής ότι είναι ο Αρχιερέας της Διαπλοκής και όχι άδικα (άσχετο αν αργότερα το πήρε πίσω). Επί Σημίτη έγιναν τα χειρότερα εγκλήματα κατά του Έθνους. Τι να πρωτοθυμηθούμε;
    Σκάνδαλο του χρηματιστηρίου με τον Παπαντωνίου να προτρέπει τον κόσμο να το ρίξει στον τζόγο.
    Τα Ίμια, το Ευχαριστούμε τους Αμερικανούς, ο Οτσαλάν, ο φασιστικός τρόπος αφαίρεσης του θρησκεύματος από τις ταυτότητες με 3 εκατομμύρια Έλληνες να έχουν την αντίθετη άποψη και την Ευρωπαϊκή ένωση να μη ζητάει καν κάτι τέτοιο (τον ευχαρίστησαν μεταξύ άλλων θεμάτων και οι Εβραίοι γι'αυτήν του την πρωτοβουλία).
    Η μεγάλη υποκρισία του Σημίτη όμως φαίνεται στα λεγόμενα του, με αφορμή το σκάνδαλο Μαντέλη, όπως αναδημοσιεύονται εδώ: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=13496948

    Και όπου λέει χαρακτηριστικά:

    "Συγκαλύπτουν ότι τα χρόνια αυτά έγινε ένα σημαντικό έργο τόσο για την ανόρθωση της οικονομίας, όπως το δείχνει η ένταξη στην ΟΝΕ, τα μεγάλα δημόσια έργα, οι επιδόσεις σε πολλούς άλλους τομείς και για το κύρος της Ελλάδας στην Ευρώπη και στον κόσμο."

    Το αστείο και συνάμα τραγικό της κατάστασης είναι ότι σε ΟΛΟΥΣ τους ανωτέρω ισχυρισμούς του ΨΕΥΔΕΤΑΙ ανερυθρίαστα.

    1ον. Ένταξη στην ΟΝΕ και κύρος της χώρας:
    Όχι μόνο δεν αποδεικνύει την ανόρθωση της οικονομίας η ένταξη της χώρας στην ΟΝΕ αλλά ήταν και η αφορμή για την οικονομική καταστροφή που βιώνουμε τώρα. Οι παλινωδίες σχετικά με το χρέος της χώρας που ξεκίνησαν την περίοδο Σημίτη με τη συμμετοχή της Goldman Sachs στην προσπάθεια συγκάλυψης του επιπλέον χρέους ώστε να καταφέρουμε να μπούμε στην ΟΝΕ (η Goldman Sachs αποτελεί ταυτόχρονα και τον πολιορκητικό κριό της πρόσφατης κερδοσκοπικής επίθεσης στη χώρα) όχι μόνο δεν συνέβαλλαν στη βελτίωση του κύρους της χώρας "στην Ευρώπη και στον κόσμο" αλλά είχαν ως αποτέλεσμα να διασυρθούμε διεθνώς τόσο πολύ που να μας θεωρεί πλέον σχεδόν ολόκληρος ο Δυτικός κόσμος, λίγο πολύ απατεώνες όλους του Έλληνες συλλήβδην!

    2ον.
    Τα μεγάλα δημόσια έργα που επικαλείται ο Σημίτης έγιναν με τεράστιο κόστος, διπλάσιο και τριπλάσιο από το προβλεπόμενο ενώ ο τρόπος ανάθεσης τους είχε ως αποτέλεσμα να γιγαντωθούν ορισμένες επιχειρήσεις τόσο πολύ, βλέπε Μπόμπολας, που να απειλούν ευθέως πλέον το ίδιο το πολιτικό σύστημα και τους δημοκρατικούς θεσμούς!

    Το πρόβλημα με το Σημίτη και με πολλούς από τους πολιτικούς μας είναι ότι έχουν έλλειψη αυτογνωσίας και την αναπληρώνουν με πλεονάζον θράσος.

  38. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 28/05/2010 08:56:03

    ολοι οσοι γκρινιαζετε εδω μεσα αν εχετε την παραμικρη τσιπα παραδεχτείτε το.: ψηφισατε ποτε κάποιον που ηδη υπηρχαν υπονοιες οτι εχει πλουτισει περιέργως?....να σας πω μερικα ονοματα.ακης -γιαννος-μητσοτακης-σουφλιας-βουλγαρακης....

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ CRAZY DOCTOR 28/05/2010 09:34:54

      To χειροτερο ειναι οτι ψηφισα καποιον για τον οποιο δεν εχει ακουσθει σκανδαλο αλλα ειναι τελειως αχρηστος,το γιγαντα Προκοπη Παυλοπουλο.

  39. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 28/05/2010 10:06:48

    Εμ, αυτό λέω κι εγώ. Και νομίζω ότι είναι και αυτονόητο.
    Και δεν καταλαβαίνω γιατί οι άλλοι ΔΕΝ το θεωρούν αυτονόητο.

    Τέλος πάντων, είμαστε δύο φίλε αναγνώστη. Τουλάχιστον.

    Οι συμπολίτες μας ΔΕΝ έχουν απελπιστεί όσο θα έπρεπε ακόμη. Πρέπει να περιμένουμε μάλλον να απελπιστούν κι άλλο. Αν ήταν η κ. Μπακογιάννη στο τιμόνι της ΝΔ, μάλλον αυτή η κινητήρια απελπισία θα μας προέκυπτε και νωρίτερα.
    Διότι όλα θα ήταν πιο προφανή.

    Οι δυνάμεις είναι ισχυρότατες. Ενας ολόκληρος λαός περιμένει από το ίδιο το πάσχον σύστημα να αυτοϊαθεί. Και δεν καταλαβαίνει ότι όσο περιμένει να συμβεί κάτι τέτοιο, χωρίς την δική του επέμβαση και παρουσία, συνεργεί στην δική του απαθλίωση.

    Θραξ Αναρμόδιος

  40. Λαέρτης avatar
    Λαέρτης 28/05/2010 11:20:53

    η μόνη λύση είναι ο εξωστρακισμός αδέρφια με τον όρο ο πολιτικός να μην εξορίζεται αλλά να μένει εδώ ως παραδειγματισμό για τους άλλους......

  41. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 28/05/2010 11:40:56

    Παρακαλώ πολύ, αν δημοσιεύσω έναν αριθμό λογαριασμού θα βρεθεί κάποιος να μου καταθέσει ένα ποσό, διότι αντιμετωπίζω οικονομικές δυσχέρειες;
    -Σπεύδω να δηλώσω ότι δεν έχω διατελέσει υπουργός-βουλευτής ή γραμματέας του υπουργικού συμβουλίου.Αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα αυτό;
    -Δεν αρκεί ότι ειμαι συμπατριώτης του κ. Μαντέλη;
    -Περιμένω με αγωνία την απάντησή σας και βασίζομαι στα φιλάνθρωπα αισθήματά σας.

    • αναγνώστης avatar
      αναγνώστης @ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 28/05/2010 11:51:17

      Φίλε θα σού 'βαζα λεφτά αλλά δεν πρόλαβες και δεν μου μειναν αλλα.
      Τα 'βαλα προχθές στον λογαριασμό του Πετσάλνικου. χεχε

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 28/05/2010 17:01:55

      σου καταθέτω ενα ομόλογω του ελλ. δημοσίου που θα λήξει μετα την επερχόμενη αναδιαρθρωση του χρεους μας

  42. bfo avatar
    bfo 28/05/2010 23:54:29

    Βγήκε λοιπόν πριν από λίγο ο κ. Σημίτης και με ανακοίνωσή του σε έντονο ύφος υπεραμύνθηκε του έργου της κυβέρνησής του και μας είπε ότι δεν είναι όλη η Ελλάδα διεφθαρμένη, επειδή ο Μαντέλης παραδέχθηκε ότι τα πήρε.

    Ο όψιμος τρόπος αντίδρασής του αποδεικνύει ότι ο άνθρωπος είναι αλλού. Τότε που είχε την εξουσία να κάνει κάτι για να καθαρίσει το πολιτικό σύστημα (εφόσον αυτός είναι καθαρός) αυτός άφησε τις μίζες να περνούν. Και ήλθε κατόπιν εορτής να υποστηρίξει το έργο του.

    Μα θα τρελαθούμε εντελώς; Πιο έργο, ότι μπήκαμε στην ΟΝΕ ενώ δεν το αξίζαμε, με απίστευτες αλχημείες που πληρώνουμε τώρα; Ή μήπως γιατί τότε έγινε η μεγαλύτερη αναδιανομή εισοδήματος με το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου;

    Όλη αυτή η κουβέντα περί καθαρότητας / κάθαρσης κλπ ουσιαστικά ΔΕΝ είναι πολιτική. Είναι μικρο-πολιτική.

    Το αν ο Μαντέλης ή ο όποιος άλλος τα «πήρε» αφορά ―κανονικά― τη δικαιοσύνη.

    Ένα οικονομικό σκάνδαλο, από υπουργό, βουλευτή κλπ δεν είναι αναγκαστικά «πολιτικό ζήτημα», με την ίδια έννοια που το αν ο πρόεδρος μιας χώρας ξενοπηδάει δεν είναι πολιτικό ζήτημα.

    Αν είναι να χτυπήσει κανείς το ΠΑΣΟΚ, να το κάνει για τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ, πολιτικά του σκάνδαλα ―δηλαδή για σκάνδαλα ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ, και όχι για απατεωνιές των μεν και των δε. Αθροιστικά εξάλλου, όλες οι μίζες, οι διορισμοί ημετέρων κλπ μαζί δεν κοστίζουν ούτε το 1/1000 από το κόστος ενός πραγματικού πολιτικού σκανδάλου.

    Το άρθρο αναφέρει δυο τέτοια: η είσοδος στην ΟΝΕ με πλαστά στοιχεία και το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου.

    Άλλα; Παράδοση άνευ όρων στον Ερντογάν, προσφυγή στο ΔΝΤ, πώληση κερδοφόρων ΔΕΚΟ, νομοσχέδιο ιθαγένειας, κλπ κλπ.

    Αυτά είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ από τα 200,000 του Μαντέλη, το αναψυκτήριο του Μαγγίνα και την εφορία του Τόλη.

    Μια κριτική με ουσία και πολιτική διάσταση, αυτά θα έπρεπε να χτυπάει νυχθημερόν. Όχι ρεμούλες και μίζες, ούτε ροζ DVD. Αυτά είναι του επιπέδου της Αυριανής και του Αδέσμευτου Τύπου.

    Τι να το κάνω αν πάνε φυλακή 10 μιζαδόροι που τα έπαιρναν από εταιρίες, όταν ολόκληρα κόμματα επιλέγουν και επιβάλλουν ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ σκάνδαλο που μπορεί να εξαφανίσουν όλη τη χώρα;

  43. αθανασιος Ι. avatar
    αθανασιος Ι. 17/06/2010 15:11:36

    «Άνθρωπος» ...σκουλήκι!!!