#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2010 22:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογικά σενάρια και πολιτικές αυταπάτες



Θα έχετε διαβάσει, ή ακούσει, πιθανότατα για τα σενάρια των φιλοκυβερνητικών εφημερίδων που φέρουν «μετεξεταστέους τέσσερις υπουργούς» (Λ. Κατσέλη, Μ. Ξενογιαννακοπούλου, Δ. Ρέππα και Τ. Μπιρμπίλη)  επειδή οι τομείς τους «έχουν καθυστερήσει τραγικά, με αποτέλεσμα να έχουν δημιουργηθεί μαύρες τρύπες, οι οποίες ενισχύουν τα σενάρια λήψης επιπλέον μέτρων».

Ή για τα άλλα σενάρια που μας απειλούν ότι η κυβέρνηση βρίσκεται «προ του ενδεχομένου να μην είναι σε θέση στα τέλη του χρόνου να εκπληρώσει βασικές της υποχρεώσεις, όπως η καταβολή μισθών και συντάξεων, επειδή η υλοποίηση του μνημονίου που έχει συνυπογράψει με την Τρόικα  προχωρά με ρυθμό... χελώνας.»

Ο στόχος είναι ένας: να ανοίξουν το δρόμο για την επιβολή των νέων μέτρων, τον Ιούλιο. Μέτρα που θα πλήξουν μετά βεβαιότητος και τον Ιδιωτικό Τομέα με αποτέλεσμα νέες και σοβαρότερες αναταράξεις στο κυβερνητικό κόμμα.

Δείγμα αυτών των αναταράξεων είναι οι απειλούμενες παραιτήσεις από υπουργούς όπως ο κ. Λοβέρδος  αλλά και ο …κ. Παπακωνσταντίνου ο οποίος έχει ήδη δηλώσει ότι δεν θα είναι αυτός εκείνος που θα ανακοινώσει τα μέτρα.

Όλοι αναμένουν εξάλλου νέα και μεγαλύτερη έκρηξη λαϊκής οργής και στην περίπτωση επιβολής νέων μέτρων, αλλά και όσο φεύγει το πρώτο σοκ και οι συνέπειες των πρώτων μέτρων συνειδητοποιούνται.

Αυτές οι προοπτικές - που οριοθετούν πλέον μια άλλη και εντελώς διαφορετική εποχή για το πολιτικό σύστημα γενικότερα - ενισχύουν και τα σενάρια των διπλών εκλογών το Νοέμβριο. Και εξηγούν αν θέλετε και την …μανία αυτοκάθαρσης  που καταλαμβάνει το πολιτικό σ΄ύσημα.

Οι υπέρμαχοι των διπλών εκλογών στο κυβερνητικό στρατόπεδα υποστηρίζουν ότι οι βουλευτικές εκλογές πρέπει να γίνουν πρόωρα για τρείς κυρίως λόγους:

Πρώτον να εξασφαλίσει ο Γ. Παπανδρέου μια ανανέωση της λαϊκής εντολής όσο είναι ακόμα νωρίς και να προλάβει τις λαϊκές αντιδράσεις που θα οξύνονται με το χρόνο και παράλληλα να εξουθενώσει την εσωκομματική αντιπολίτευση, η οποία δεν έχει βρει ακόμα ικανό ηγέτη.

Δεύτερον να εκμεταλλευθεί τον Καρατζαφέρη και το νέο κόμμα της Ντόρας για να δημιουργήσει προβλήματα στον Σαμαρά και να προλάβει έτσι την διαφαινόμενη άνοδό του στις προτιμήσεις του εκλογικού σώματος. Να υπενθυμίσουμε εδώ όσα γράψαμε για κόμμα Αγίας Οικογενείας – διαγραμμένων εκσυγχρονιστών - επιχειρηματιών που θα μπει ανάχωμα στην διαρροή ψηφοφόρων από την κεντροαριστερά προς την κεντροδεξιά. Μέχρι και τον πρώην υπουργό Οικονομικών του ΠΑΣΟΚ Αλέκο Παπαδόπουλο φέρουν να συμμετέχει στο νέο σχήμα



Τρίτον: Αν οι βουλευτικές εκλογές γίνουν το Νοέμβριο θα γίνουν με λίστα και σε κάθε περίπτωση ο κ. Παπανδρέου θα διαθέτει μια «δική του» κοινοβουλευτική ομάδα.

Αυτά είναι τα σενάρια που κυκλοφορούν στην πιάτσα και ελπίζουμε να μην …ξεχάσαμε κανένα.

Που πάσχουν αθεράπευτα όλα; Στο ότι επιχειρούν να αντιμετωπίσουν την πραγματικότητα χωρίς να την αντιλαμβάνονται. Όπως δηλαδή η Ντόρα δεν μπορεί να χωνέψει ότι έχασε και αντιδρά υστερικά, έτσι και οι διάφοροι αναλυτές και εκτιμητές προσπαθούν να ερμηνεύσουν τη νέα πραγματικότητα με παλιά εργαλεία. Λες και μιλάμε για μια συνηθισμένη κρίση.

Η γνώμη μας είναι ότι η  κοινωνική έκρηξη είναι αναπόφευκτη, καθώς η ύφεση, η ανεργία, ο πληθωρισμός, τα αλλεπάλληλα μέτρα θα οδηγήσουν τον κόσμο στα άκρα. Είναι η πρώτη φορά που έχουμε μείωση του βιοτικού επιπέδου μεγάλων λαϊκών μαζών της κοινωνίας και ταυτόχρονα εξαφάνιση της μικρομεσαίας τάξης, του βασικού δηλαδή συνεκτικού και παραγωγικού ιστού της χώρας.

Παράλληλα η προκλητική ομολογία Μαντέλη ότι το δεξί χέρι ενός πρώην πρωθυπουργού τα έπαιρνε δυναμιτίζει στην κυριολεξία την εναπομείνασα ανοχή του κόσμου προς το πολιτικό σύστημα και προβλέπουμε να γίνεται  σύμβολο της κλοπής του ιδρώτα των Ελλήνων εργαζομένων όταν θα βγουν στους δρόμους και θα ξηλώνουν τα πεζοδρόμια. Είδατε τι έγινε με την κυρία με την Πόρσε ( Σε λίγο θα σπάνε τα “καγιέν” των πλουσίων).

Δεν αρκεί λοιπόν η τιμωρία δυο ή τριών ενόχων από  κάθε κόμμα για να καταλαγιάσει η λαϊκή οργή. Δεν αρκεί το ΠΑΣΟΚ, είτε η Νέα Δημοκρατία, να φορέσουν τα ρούχα τους αλλιώς και να παραστήσουν τις καθαρτήριες δυνάμεις ενός συστήματος εκμαυλισμού και διαφθοράς που τα ίδια έκτισαν συστηματικά τόσο χρόνια.

Αυτά κατά την γνώμη μας καθορίζουν και τις κινήσεις του Σαμαρά. Γιατί δεν ανεβαίνει δημοσκοπικά η ΝΔ; Γιατί ο κόσμος ακούει «ΝΔ» και φεύγει μακριά. Αυτή είναι η καθαρή αλήθεια. Το ίδιο θα συμβεί αργά η γρήγορα και με το ΠΑΣΟΚ, ούτε η ηγεσία του δεν πρέπει να έχει αυταπάτες περί αυτού.

Το πολιτικό σκηνικό αλλάζει ραγδαία και πρωταγωνιστής είναι πλέον ο λαός. Όποιος καταφέρει να αφουγκραστεί το καζάνι που βράζει και να το μετασχηματίσει σε όραμα, και σε καθορισμένο στόχο αυτός θα κερδίσει και το  μέλλον. Οι υπόλοιποι θα παρακαλάνε για λήθη,  για να μην υποστούν συνέπειες.

Κατά την γνώμη μας ο μόνος που μπορεί να το κάνει αυτό είναι ο Αντώνης Σαμαράς. Οι τελευταίες του κινήσεις δείχνουν ότι κινείται προς αυτήν την κατεύθυνση. Δεν φτάνουν όμως. Η ΝΔ παραμένει ένα βαθειά απαξιωμένο κόμμα, που δύσκολα μπορεί να συνέλθει, με αποτέλεσμα να τον τραβά προς τα πίσω όπως συνέβη πολλές φορές από τον περασμένο Νοέμβριο.

Οι λύσεις λοιπόν που έχει μπροστά του είναι μόνο δύο: Ή να την διαλύσει και να φτιάξει ένα καινούργιο κόμμα, ή να την γκρεμίσει μέχρι το Συνέδριο και μετά να την ξανακτίσει.

Εμείς ελπίζουμε ότι το πρωί της Δευτέρα 28 Ιουνίου, την επομένη δηλαδή του Συνεδρίου θα μιλάμε για την Αναγέννηση της ΝΔ και για μια πραγματικά νέα Νέα Δημοκρατία.

FactorX (με την βοήθεια ενός σχολίου του Ιθαγενή)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Manos-England avatar
    Manos-England 29/05/2010 23:24:44

    As I said before: Time is RUNNING OUT!!! Change the party NOW before is too late. Enas koukos den fernei tin anoixi...

    • JOHNY F. avatar
      JOHNY F. @ Manos-England 29/05/2010 23:59:51

      τα πραγματα ειναι απλα. αν δε παρουν πισω ενα μεγαλο μερος των μετρων εντελως παραλογων αδικων και αντιοικονομικων στη τελικη (εφκ70,50,50 πανω,φπα 21,23 ,και τις περισσοτερες απ'τις μειωσεις μισθων συνταξεων και το πλαγιο κατεβεσμα των μισθων στιον ιδιωτικο τομεα) με αντικατασταση τους απο αλλα σοβαρα μετρα(αν θελουν)τοτε αν επιμεινουν σ'αυτα και σε αλλα ιδιας κατευθυνσης θα πρεπει να τους παρ.. και να τους σηκ....ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕ ΣΗΚΩΝΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΠΛΑΚΑ!ολα τα υπολοιπα ειναι ιστοριες για αρκουδες.

  2. aris. A avatar
    aris. A 29/05/2010 23:38:39

    Ο Σαμαράς για να πείσει χρειάζεται δύο πράγματα.
    Νέα πρόσωπα με αποδεδειγμένες ικανότητες και ήθος από την προσωπική τους διαδρομή. Βάρδας θεωρώ ότι είναι ένα τέτοιο πρόσωπο.
    Δεύτερον προτάσεις ρεαλιστικές, μετρήσιμες και εφαρμόσιμες που να δίνουν νέα προοπτική και ελπίδα.
    Και τα δύο είναι πολύ δύσκολα.

  3. loretta avatar
    loretta 29/05/2010 23:39:06

    Φακτορα

    απο το στομα σου και στου ΑΝΤΩΝΗ το αυτι..!!

  4. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 29/05/2010 23:44:05

    Ασχετο αλλα ειδα την διαφημηση του ΟΠΑΠ και φρικαρα.Λεει οτι εμεις οι Ελληνες αξιζουμε περισοτερα και αφου δειχνει σπουδαιους Ελληνες, παει στην επιτυχια της εθνικης το 87 αγνοωντας το χρυσο στο euro 04, το χρυσο στο ευρομπασκετ το 04, το αργυρο στο μουντο μπασκετ του 06 με την επικη νικη επι της Αμερικης και ενα σορο αλλες επιτυχιες στο χωρο του αθλητισμου τα τελευταια 6 χρονια.Και εδω προπαγανδα ρε παιδια ελεος!!!

    • Sebepes avatar
      Sebepes @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/05/2010 06:31:43

      Είναι τόσο τρισάθλιοι οι τύποι που ακόμα και τον αθλητισμό τον χρησιμοποιούν χωρίς καμιά τσίπα σάν μέσο προπαγάνδας.
      Είναι τόσο γελοίοι που νομίζουν οτι ο κόσμος έχει κιόλας ξεχάσει τις κολοσιαίες επιτυχίες μας στον αθλητισμό μόλις 3 ή 4 χρόνια πρίν, που δόξασαν την χώρα μας για χιλιετίες αργότερα. Τους έχει πάρει χαμπάρι, σύντομα θα τους πνίξει όλους στον βούρκο με πρώτο τον εβραίο αρχηγό τους.

    • ΡΟΥΜΑΝΟΣ avatar
      ΡΟΥΜΑΝΟΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/05/2010 09:46:42

      Έλειπε από το πλάνο ο κ. Χατζημαννουήλ με την αυλή του και τα bonus που μοίραζε στον ευατό του και στους βαστάζους του...τίποτα δεν είναι τυχαίο

  5. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 30/05/2010 00:32:17

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100019_30/05/2010_402850

    "Την έστειλε" ο Σαμαράς... Εδώ το γράφει μέχρι και ο Αλαφούζος!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ etsi_kai_allios 30/05/2010 14:19:37

      ο Αλαφούζος έχει τους δικούς του λόγους που τα στηρίζει αυτά, η πραγματικότητα είναι άλλη, και θα φανεί στο Συνέδριο.

  6. Jimmy Daras avatar
    Jimmy Daras 30/05/2010 04:01:29

    As long as Avramopoulos and Zagoritis are around with Samaras, the latter will not be successful in any future elections.

  7. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 30/05/2010 06:12:43

    Είναι εντελώς άχρηστος ο Παπανδρέου, μας στέλνει στην καταστροφή.
    Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να απαγγέλει λόγους σε συνέδρια και να ευχολογεί στα κανάλια.
    Γίνεται δουλειά με τέτοια μυαλά;
    Εάν δεν τον διώξουμε δεν πρόκειται να δούμε άσπρη μέρα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ μας δουλεύουν 30/05/2010 07:14:19

      Οχι και άχρηστος!
      Χρησιμότατος για κάποιους για αυτό και μας...δουλεύουν!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Κώστας Ροδινός 30/05/2010 13:20:35

        Κάθε μα κάθε φορά που τον βλέπεις τον άνθρωπο από την μια σε αφήνει άφωνο η μεθοδικότητα και η προσήλωση στην εμμονή (σχέδιο) και από την άλλη η βλακεία και η χαζομάρα ενός 8χρονου σε σώμα 60αρη...
        Κλαυσίγελος...usefull idiots με ημερομηνία λήξης.

        Σε οποιαδήποτε νορμάλ κοινωνία η μαμά του θα έβαζε μέσον για να τον πάρουν να μοιράζει αλληλογραφία σε κανένα ίδρυμα...και πολύ του είναι.

  8. ΗΦΑΙΣΤΕΙΑΚΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ avatar
    ΗΦΑΙΣΤΕΙΑΚΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ 30/05/2010 06:59:10

    Aναγγέλθηκε ξανά η επερχόμενη ΕΚΡΗΞΗ του ηφαιστείου Κάτλα, ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΗ από του Εγιαφιαλαγιόκουλ, άρα ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΗΦΑΙΣΤΕΙΑΚΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ!!!
    ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ-ΚΑΛΑ ΜΟΝΩΜΕΝΟΙ σταύλοι ΤΩΡΑ!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=1_7trGmVzYU

    Οι ηφαιστειακοί χειμώνες είναι σχετικά συχνό, περίπου ανά αιώνα, φαινόμενο, μόνο που παλιότερα δεν μπορούσαν να εξηγήσουν γιατί συννέφιαζε και χιόνιζε επί χρόνια, όταν είχε εκραγεί ηφαίστειο στην άλλη άκρη της Γης...

    2nd Iceland volcano issues warning
    May 27, 2010
    LONDON - A second, much larger volcano in Iceland is showing signs that it may be about to erupt, scientists have warned.
    http://www.msnbc.msn.com/id/37371442/ns/world_news-europe

    The eruption of the Eyjafjallajoekull volcano in Iceland, and the travel chaos it has caused, is only a "small rehearsal", according to Iceland's President Olafur Grimsson.
    The larger Katla volcano, right next to it, usually erupts every century, and the last eruption was in 1918, he said. http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/newsnight/8631343.stm

    Μας απειλούν έντεκα επικίνδυνα ηφαίστεια!
    Σε περίπτωση παρατεταμένης έκρηξης αναμένεται- εκτός από την απαγόρευση των πτήσεων- ένα φαινόμενο που ονομάζεται «ηφαιστειακός χειμώνας» κατά το οποίο το νέφος τής τέφρας εμποδίζει την ηλιακή ακτινοβολία να φτάσει στη Γη.
    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=4571465

    Times: ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΗΦΑΙΣΤΕΙΑΚΩΝ ΝΕΦΩΝ-ψύξης
    Sunday Times
    May 16, 2010
    Scientists forecast decades of ash clouds
    http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/article7127706.ece
    29 May 10 - Two huge volcanoes erupted  in Central and South America on Friday, forcing thousands of people to flee and disrupting air traffic as the ash drifted over major cities.

    http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1282291/Guatemala-volcano-kills-continue s-dump-black-ash-surrounding-areas.html
    http://www.youtube.com/watch?v=s13iwp317ok

  9. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 30/05/2010 07:18:42

    Επειδή οι κοινωνικές εκρήξεις χωρίς διαμορφωμένο ιδεολογικό κίνημα που θα βάλει όρους συμβατούς με την εποχή δεν οδηγούν πουθενά ή μάλλον οδηγούν σε λύσεις τύπου Τσάβες.
    Επειδή για να επιτύχει μια κοινωνική έκρηξη πρέπει να έχει σκιώδη έστω ηγεσία.
    Επειδή μια κοινωνική έκρηξη με τις παρούσες συνθήκες θα έχει αμιγώς λαικιστικά χαρακτηριστικά και θα είναι η χαρά κάθε κουκουλοφόρου.
    Επειδή θα καταστρέψει κάθε ελπίδα για υγιή και βιώσιμη διέξοδο.
    Η μόνη λύση είναι ΣΑΜΑΡΑΣ.
    Με μια Ν.Δ που δεν θα έχει καμία σχέση με τη σημερινή.
    Χωρίς βαρίδια.
    Χωρίς συναισθηματικές δουλείες.
    Αναβαπτισμένη στη λαική αποδοχή.
    Ας εκμεταλευτεί ο Σαμαράς ότι είναι ο μόνος Ελληνας πολιτικός που δεν έχει σκελετούς στη ντουλάπα του.
    Δεν έχει να δώσει λογαριασμό σε κανένα βαρώνο.
    Τον εξέλεξε η λαική βάση του κόμματος.
    Δεν τον εξέλεξαν οι φεουδάρχες εντός και εκτός του κόμματος,ρεφενέ.
    Μάλιστα ήσαν απέναντί του.
    ΤΏΡΑ ΕΊΝΑΙ Η ΣΤΙΓΜΉ.
    κΆΘΕ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΡΓΑ.

  10. nbechr avatar
    nbechr 30/05/2010 07:45:48

    Η πρόταση για διπλές εκλογές επιδιώκει την επίτευξη τριών βασικών στόχων.
    1. Εσωτερικό ξεκαθάρισμα σε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ με παράλληλο κυβερνητικό αδιέξοδο μιάς και όπως όλα δείχνουν δεν θα υπάρχει αυτοδυναμία.
    2. Διασπορά ψήφων στα κόμματα ( νέα και παλαιά ) ώστε να αυξηθεί η πιθανότητα συνεργασίας με παρουσία "αφθαρτων ανθρώπων" σε καίριες θέσεις πού όμως κάθε άλλο παρά αφθαρτοι είναι. ( Ποιός Υπουργός πέρασε στην Βουλή τον τιμοκατάλογο των εταιρειών Νοσοκομειακών Υλικών ? Ν.2955)
    3. Επιχειρηματικά επιδιώκεται η ενίσχυση τού εγχωρίου λόμπυ των 15 ανθρώπων πού εξουσιάζουν την εσωτερική διακινηση χρήματος . Η επιρροή τους αυξάνεται με τίς συμμαχικές κυβερνήσεις.

  11. ΑΙΧΜΗΡΟΣ avatar
    ΑΙΧΜΗΡΟΣ 30/05/2010 08:52:10

    ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΑ Η ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ Τ.ΜΑΝΤΕΛΗ ,ΚΑΙ ΤΗΣ Σ.ΜΑΝΤΕΛΗ(ΒΑΤΟΠΕΔΙ)
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ ΝΟΜΙΖΩ????????????

  12. Αγγελος avatar
    Αγγελος 30/05/2010 09:02:43

    Δηλαδή εμάς ,σύμφωνα με το άρθρο δεν μας σώνει κανένας άλλος εκτός απο έναν άνθρωπο του συστήματος και εκείνης της πολιτικής φουρνιάς που μας έφερε ως εδώ, ο Σαμαράς, ο οποίος αν απο τις ψήφους της Ν.Δ κρινόντουσταν τα μέτρα θα τα είχε ψηφίσει .Φτάνει πιά χρειάζονται άλλα πρόσωπα και άλλες πολιτικές και πιστεύω ότι αυτή την φορά θα αλλάξουν όλα .

    • Misha avatar
      Misha @ Αγγελος 30/05/2010 10:00:23

      Σωστή τοποθέτηση.
      Ο νεοφιλελευθερισμός είναι κεντρική και θεσμοθετημένη (μέσω Μάαστριχτ, Μαδρίτης, Λισσαβώνας) ιδεολογία του ευρωμονόδρομου.
      Ο Σαμαράς μπορεί να μην είναι Μητσοτάκης αλλά είναι στον Λαϊκό Ευρωπαϊκό Κόμμα μαζί με τους μελανοχίτωνες οπαδούς τού ΔΝΤ.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 30/05/2010 10:23:04

        Το Ευρωπαικο Λαικο Κομμα δεν ειναι νεοφιλελευθερο γιατι σε αυτο περιλαμβανονται τα συντηρητικα κομματα της ηπειρωτικης Ευρωπης -χριστιανοδημοκρατικα - που δεν ειναι οπως το αγγλικο Συντηρητικο.
        Η συνθηκη του Μααστριχτ προβλεπει απλως να μην εχει μια χωρα υπερβολικα ελλειμματα,πραγμα οχι νεοφιλελευθερο αλλα απλως λογικο. π.χ. ουδεις ενοχλει την κομμουνιστικη κυβερνηση της Κυπρου που εφαρμοζει τη συνθηκη χωρις προβληματα γιατι δεν εχει ελλειμματα.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ Misha 30/05/2010 10:26:27

        Η συνθηκη του Μααστριχτ δεν ειναι νεοφιλελευθερη, αλλα ακραια μονεταριστικη. Οι νεοφιλελευθεροι ειναι υπερ της χαμηλης φορολογιας και του μικρου κρατους κατι που δεν ειδικευει η συνθηκη του Μααστριχτ.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 30/05/2010 10:58:39

        To αγγλικό συντηρητικό κόμμα είναι η μήτρα όλων των νεοφιλελεύθερων κομμάτων.
        Όσα τραβάμε εμείς τώρα με τη διάλυση του κοινωνικού κράτους τα εφάρμοσε πριν δεκαετίες η συντηρητική Θάτσερ στην Αγγλία.
        Υπό τη δαμόκλειο σπάθη των κριτηρίων του Μάαστριχτ και του Συμφώνου Σταθερότητας για τη μείωση του δημόσιου ελλείμματος και του δημόσιου χρέους, το μεγαλύτερο τμήμα του δημόσιου τομέα παραδόθηκε σε ιδιωτικά κεφάλαια και κυρίως στις πολυεθνικές και κατέρρευσε το κοινωνικό κράτος.

        Απλά , ξεκάθαρα και σαφή πράγματα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Misha 30/05/2010 11:16:52

        Το Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα μόνο ευχολόγια έχει. Από πότε είναι κλειστή δεξαμενή?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 30/05/2010 11:25:45

        Οχι γιατι δεν εγινε το ιδιο παντου.Δεν εγινε π.χ. στη Γαλλια και ως ενα σημειο ουτε στη Γερμανια.
        Η Ελλαδα του 1980 πληρουσε τις συνθηκες του Μααστριχτ που τοτε δεν υπηρχαν.Χρεος 25% του ΑΕΠ εναντι 60% του οριου που καθορισθηκε αργοτερα.Αλλα τοτε το χρεος ειχε φθασει το 100%.
        Και ξαναρωτω εαν βλεπει κανεις καμμια πιεση προς τη Κυπρο που εχει επισης μεγαλο δημοσιο τομεα.Εγω δε βλεπω καμμια.
        Απο τη στιγμη που δεν εχεις χρεη και ελλειμματα μπορεις να εχεις δημοσιο τομεα-αν μπορεις βεβαια να τα συνδυασεις.
        Η Θατσερ εκανε οσα εκανε παρ οτι καταψηφισε το Μααστριχτ και φυσικα ειναι εκτος ευρω.Τα εκανε γιατι τα πιστευε και γιατι η φιλελευθερη οικονομια ειναι εφευρεση και ταιριαζει στη νοοτροπια των αγγλοφωνων λαων.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 30/05/2010 11:39:37

        Η Κύπρος είναι στην πρέσσα για να αποδεχθεί το νέο σχέδιο Ανάν, ώστε να μην εμποδίζονται οι μπίζνες της ΕΕ με την Τουρκία.Αυτό τους νοιάζει τώρα.Γι αυτό επείγονται.

        Τα υπόλοιπα θα τα επιβάλλουν αργότερα .Είναι και το μέγεθος της χώρας ιδιαίτερα μικρό που δεν επηρεάζει τη συνολική νεοφιλελέυθερη πορεία της ΕΕ.

  13. nbechr avatar
    nbechr 30/05/2010 10:06:18

    12 το μεσημέρι και το in.gr δεν λέει τίποτα για το σπίτι τού Τσοχατζόπουλου !!!!!!!!!!!!

  14. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 30/05/2010 10:27:08

    Αντε, να ξυπνάμε..
    Ομολογεί υπουργός του ΠΑΣΟΚ μίζα, και αντί να νταβατζομμε να κράζουν για 5 μήνες, κάνουν το θέμα τουμπεκί τις επόμενες 24 ώρες, και το γυρίζουν σε νεοδημοκράτη υπουργό που πήρε δώρο το 2008, τότε που η σίμενς δεν είχε καμμία δουλειά εκκρεμή στην ελλάδα..
    Σ' αυτό συνεργεί και η ίδια η ΝΔ, που την επόμενη μέρα, αντί να σηκώσει επανάσταση για το θέμα, ομολογεί εμμέσως ότι η ίδια έκανε τα ίδια και χειρότερα!!!!!!!!!!!
    Αποτέλεσμα οι κυριακάτικες εφημερίδες κράζουν τη ΝΔ ως υπαίτια των σκανδάλων του ΠΑΣΟΚ (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!), ο δε μαντέλης ήδη έγινε μονόστηλο!!!
    Την ίδια ω΄ρα ονειρευόμαστε ανατροπες, ήττες ΓΑΠ, έναν λαο που μετά από 30 χρόνια θα ξυπνήσει απ΄τη πράσινη χούντα, και άλλα γραφικά...
    Αμα δούμε εξουσία στα επόμενα 10 χρόνια, γράψτε μου...
    Ετσι και αλλιώς στις μεθεπόμενες βουλευτικές θα ψηφίσουν 1εκ λαθρομετανάστες, οπότε η ΝΔ για να βγει στην εξουσία θα πρέπει με τα σημερινά δεδομένα να διπλασιάσει τη δύναμή της, και το πασοκ να χάσει το 40% του εκλογικού του σώματος...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ o aneksartitos 30/05/2010 14:26:07

      Σωστός

  15. Manos-England avatar
    Manos-England 30/05/2010 11:03:33

    Tittle of article from Eleutherotypia: «Ναι» στο Σαμαρά, «όχι» στη Νέα Δημοκρατία

    I feel this says it all... No further comments

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Manos-England 30/05/2010 14:27:33

      έτσι τους βολεύει. Σύντομα όμως θα καταλάβουν τι σημαίνει ΝΔ με αρχηγό Σαμαρά.

  16. nov11 avatar
    nov11 30/05/2010 11:14:27

    'μανία αυτοκάθαρσης του πολιτικού συστήματος'
    ΕΥΘΥΜΗΣΑΜΕ!!!!!!!
    Αν μπουν κάποιοι ΦΥΛΑΚΗ τότε θα ΚΕΛΑΗΔΗΣΟΥΝ και θα τους ΠΑΡΕΙ Η ΜΠΑΛΑ ΟΛΟΥΣ.
    ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΧΑΖΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ.
    ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΠΟΛΟ!
    ------------------------------------------------------------
    Ο ΛΑΟΣ έχει καταλάβει ότι από τη μια είναι οι ΔΝΤαδες μαζι με ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΤΡΩΝΕΣ(πολιτικές μέχρι σήμερα-ιδεολογία-πρακτικές) και από την άλλη το 98%της ΒΑΣΗΣ που πρέπει να συσπειρωθεί και να πάρει στα δικά του χέρια την τύχη του.ΣΩΤΗΡΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!
    ΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΕΡΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΔΕΣ ΤΑ ΠΙΟ ΜΑΧΗΤΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΟΥΝ ΤΩΡΑ!!!! ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΒΗΜΑΤΑ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΣΥΓΚΛΙΣΗΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΟΦΕΛΟΣ.ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Σ'ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟΥΣ.
    ΟΙ ΔΙΚΑΟΙΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΒΑΤΟ ΤΩΝ ΜΑΓΑΖΙΩΝ ΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΣΤΙΓΩΣΗ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ!!!

  17. πολίτης avatar
    πολίτης 30/05/2010 13:34:04

    Τα ποσοστά της ΝΔ δεν ανεβαίνουν γιατί οι έλληνες δεν γνωρίζουν τον αρχηγό της. Ο Σαμαράς έμεινε πολύ καιρό εκτός πολιτικής σκηνής και το λίγο διάστημα που βρέθηκε στην κυβέρνηση Καραμανλή ήταν μάλλον υποτονικός.
    Εφόσον τα ΜΜΕ δεν του δίνουν την ευκαιρία, πρέπει ο ίδιος να προσεγγίσει το λαό, να του μιλήσει, να τον πείσει.
    Τα υπόλοιπα για τη διάλυση της ΝΔ καλύτερα να να ξεχάσετε. Αντί να φέρετε πίσω κάποιους ψηφοφόρους θα χάσετε κι αυτούς που έχετε, τους παραδοσιακούς νεοδημοκράτες, που δεν εγκαταλείπουν το κόμμα για τα πρόσωπα και που περιμένουν από τον αρχηγό τους να τους δικαιώσει.
    Αν ο Σαμαράς δεν ήθελε τη ΝΔ, αλλά ένα άλλο κόμμα, ας μην έπαιρνε την αρχηγία της. Αν δεν πιστεύει σε αυτήν, ας την παραδώσει σε κάποιον που θα χτίσει πάνω στα δικά της θεμέλια.
    Και αντί να κρατάει τις αποστάσεις από όλους όσους συμμετείχαν στις τελευταίες κυβερνήσεις, ας υπερασπιστεί το έργο τους, με νούμερα και στοιχεία.