#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2010 17:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκκαθαριστής ή αναισθησιολόγος;



Κύριε Πρωθυπουργέ:

Νομίζω έχει γίνει κάποια παρεξήγηση, από τις εκλογές και μετά,  και για αυτό γράφω αυτές τις σκέψεις.

Στην προεκλογική περίοδο, όχι μόνο ήμουν ήσυχος, αλλά υπεράσπιζα αυτό που ήλπιζα θα είναι ευπρέπεια, και διαχειριστική ικανότητα, καλύτερη από τις προφανείς δυσκολίες της ΝΔ, πριν από εσάς.  Η προεκλογική ομιλία στην ΔΕΘ, μου έκανε εντύπωση.  Η δημόσια δήλωση ότι οι περικοπές μισθών και η αύξηση φόρων θα μας έβαζε σε φαύλο κύκλο ύφεσης, συμφωνούσε απόλυτα με τις δικές μου πεποιθήσεις.  Σωστός όμως ήταν και ο προκάτοχός σας, που είπε, επίσης δημόσια, ότι δεν πάμε καλά, και πρέπει να σφίξουμε τα ζωνάρια.  Εκεί κύριε Παπανδρέου έκανα ένα λάθος:  Σας θεώρησα ειλικρινή, και γνώστη. Θεώρησα ότι αφού πρέπει να σφίξουμε το ζωνάρι, η φωτισμένη δήλωσή σας σήμαινε ότι θα απελευθερώσετε την αγκυλωμένη οικονομία, κόβοντας έξοδα και τις τρομερές κρατικές σπατάλες.

Οκτώ μήνες αργότερα, έχω μείνει με την απορία: Δεν λέγατε την αλήθεια; Δεν είχατε καταλάβει;  Ή σας χάλασε στην πορεία;  Ή και τα τρία μαζί; Και τώρα, τι κάνετε;

Μήνες τώρα που ο κόσμος όλος λέει για το επικείμενο τέλος μας, και τι μορφή θα έχει, εσείς μας λέτε «όλα είναι καλά», και «πράσινη ανάπτυξη», και οι «φίλοι μας οι Ευρωπαίοι», και οι «φίλοι μας οι Τούρκοι» και «πρώτα ο πολίτης»…

Αυτά λέτε, αλλά τι κάνετε;  Λειτουργείτε σαν παρασκηνιακός εκκαθαριστής, μαγαζιού που είναι ανίδεο για τα τεκταινόμενα. Μαγαζί που δεν είναι καν δικό σας!  Δεν είναι δικιά σας η Ελλάδα. Ούτε σας εξέλεξε ο Ελληνικός λαός για «εκκαθαριστή».  Γιατί, μετά συγχωρήσεως, ενεργείτε σαν αυτοδιορισμένος εκκαθαριστής, αυτό συνειδητοποίησα όταν έγραφα, αυτά που έγραφα, χτες το βράδυ.

Δεν εκλέξαμε εκκαθαριστή κύριε Παπανδρέου.  Δεν ζητήσαμε να φέρετε ειδικούς να μας μετρήσουν να δουν πόσο πιάνουμε στην πιάτσα, και πιο κομμάτι μας τους κάνει, για να το πάρουν.  Επί 6 μήνες κάνουν παρέλαση τα κοράκια, άλλος θέλει την ΔΕΗ, άλλος την ΕΥΔΑΠ, άλλος νησιά, άλλος θάλασσα, άλλος βουνά, άλλος επαρχίες, άλλος το όνομά μας, άλλος το σπίτι μας, άλλος την μνήμη μας, και εσείς χαμογελάτε σε αυτούς και λέτε «έλα, έλα, πάρε πάρε».  Αλλά δεν είναι δικά σας αυτά που προσφέρετε, ούτε έχετε τέτοια εντολή.  Και το χειρότερο, μοιάζει να το ξέρατε και να τα είχατε προμελετήσει, εσείς και οι δικοί σας, σαν να ήταν στημένο… Να το ξέρετε, η αντίδραση θα είναι άσκημη…

Αλλά εάν  νομίζετε ότι έχετε εντολή να κάνετε εκκαθάριση – που δεν έχετε – προφανώς νομίζετε ότι είστε και αναισθησιολόγος.  Αυτός που θα λέει άσπρο και θα εννοεί μαύρο, αυτός που θα λέει στον ετοιμοθάνατο, «μην σε νοιάζει όλα θα πάνε καλά», ή «έλα, λίγη θάλασσα είναι, λίγη ανεξαρτησία, μην φοβάσαι».  Που με φέρνει στο τελευταίο ερώτημα:  Εκκαθαριστής ή αναισθησιολόγος;

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 20/05/2010 17:35:37

    Κιθαρίστας ή ντράμερ;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 20/05/2010 17:41:03

      Σοβαρά τώρα περιμένετε απάντηση;
      Ένας(1), δημοσιογράφος με άντερα και κοχόνες δεν υπάρχει; Ένας;
      Δώστε μου δημοσιογραφική ταυτότητα να τον ρωτήσω εγώ! Όλοι όσοι έχουν δημοσιογραφικές ταυτότητες, είναι και δημοσιογράφοι; Σιγά...
      Ένας "ταλιμπάν" της δημοσιογραφίας δεν υπάρχει;
      Ένας με την αμετάφραστη λέξη, "φιλότιμο", δεν έχει πρόσβαση; Ούτε ένας;
      Πως το λέει ο ανεπανάληπτος Ζήκος; Α,στα διαλα ρεεεε
      Α στα διάλα...

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/05/2010 17:40:56

    Eπαγγελματίας ως εκκαθαριστής και ερασιτέχνης ως αναισθησιολόγος.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Κώστας Ροδινός 20/05/2010 19:24:01

      Κώστα Ροδινέ,στην περίπτωση που το αγνοείς,να σου πώ τον ορισμό του αναισθησιολόγου:Ενας μισοκοιμισμένος γιατρός,πάνω από έναν μισοξύπνιο άρρωστο.Οέοοοο;;;;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 21/05/2010 07:34:19

        Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το προσπεράσω: ο αναισθησιολόγος είναι από τους σημαντικότερους γιατρούς, αφού έχει μεγαλύτερη ευθύνη από τον ίδιο τον χειρουργό, και κατά τη διάρκεια της εγχείρησης και για την απόφαση αν θα γίνει.

        Άρα καμία σχέση με το Γιωργάκη!

  3. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 20/05/2010 17:52:38

    Κατ' αρχή να σταματήσει τα ταξίδια και να κάνει λίγη δουλειά με τους υπουργούς του.
    Ας δώσει το Υπουγείο Εξωτερικό σε κάποιο άλλο άτομο και να στρωθεί να δουλέψει.
    Γίνεται δουλειά εάν περνάς όλη σου την ημέρα εκφωνώντας λόγους σε συνέδρια και κανάλια;
    Πρωθυπουργό για να φέρνει αποτελέσματα ψήφισε ο λαός, όχι δημοσιογράφο για να κάνει διαπιστώσεις.
    Να δουλέψει ή να φύγει.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ μας δουλεύουν 20/05/2010 17:55:05

      Δουλεύει, αγαπητέ...
      Για τα αφεντικά του...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ μας δουλεύουν 20/05/2010 17:56:13

      Μ' αρέσει που είσαι απαιτητικός.
      Αυτή τη ...δουλειά ξέρει, αυτήν κάνει!

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ μας δουλεύουν 20/05/2010 19:28:43

      μας δουλεύουν: Οχιιιιιιιιιιιι!!!!Ελεος !!!! Μην κάνεις τέτοιες προτάσεις!Ας τον να ταξιδεύει τον ανθρωπάκο.Η ζημιά είναι μικρότερη με τα ταξίδια,κι άς κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά.Φαντάζεσαι να μας κατσικωθεί εδώ και ν'αρχίσει να δουλεύει;;;Αυτός;;;;

  4. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 20/05/2010 17:58:57

    Mπραβο, Archaeopteryx, ολα αυτα θα του ελεγε καθε Ελληνας αν μπορουσε να τα καταγραψει οπως εσυ. Ενα ειναι αυτο. Το αλλο ειναι οτι τετοια κειμενα μονο στο Αntinews και σε δυο - τρια αλλα blogs μπορεις να τα βρεις. Και εγω επιμενω, εχω κολλησει, ισως εχω γινει και γραφικος που επιμενω τα "δημοσιευματα" του Αntinews να καταστει δυνατον να τα διαβαζουν ολοι οι Ελληνες για να ειναι ενημερωμενοι.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ xenitemenos21 20/05/2010 18:05:03

      Καλά κάνεις και επιμένεις. +1
      Άμποτε...

  5. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 20/05/2010 18:29:19

    Παραισθησιολόγος...

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/05/2010 18:57:00

    Επίσης απορώ, η θυσία των Πράσινων Ιφιγενειών, που εμπίπτει; Η Γκερέκου, πάει. Η Αννούλα σου ψου μου. Αχ αυτά τα κορίτσια... και δεν έχουν Αχιλλέα να τις σώσει.. Ο Αχιλλέας προστατέυει μόνο την Μπιρμπί και την Ξενό και αυτήν που την πειράζουν άξεστοι χωρικοί...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 20/05/2010 19:04:49

      Μα η Μπιρμπί και η Ξενό έχουν τα λεφτά, συγνώμη έργα οι άλλες είναι μόνο για Μπίρι Μπίρι...

  7. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 20/05/2010 19:00:01

    Αρχαίε, δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω σε σένα. Αν γίνεται να φτιαχθεί μία στήλη, με "εσωτερικές δημοσκοπήσεις".Τα ερωτήματα και τις επιλογές τα αφήνω στον Φάκτορα.Θα είχε, νομίζω, πολύ ενδιαφέρον...

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/05/2010 19:03:44

    Αναισθησιολόγος για καθάρισμα λόγω ιατρικού λάθους...

  9. popolaros avatar
    popolaros 20/05/2010 19:09:43

    Σωστός ο αρχαίος.
    Θα εκκαθαρίσει το Ellada και μετά θα 'πετάξει' για το νέο διεθνές πόστο του.
    Πιθανόν θα πάρει μαζί του και τα παιδιά με τα proficiency.

    Ίσως είναι ώρα να πέσουν τα bets,για την επόμενη θέση του.
    ΝΑΤΟ,ΟΗΕ κλπ

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/05/2010 19:29:26

    3.012.373 ψήφισαν Πασόκ
    2.295.967 ψήφισαν ΝΔ
    517.154 ΚΚΕ
    386.152 ΛΑΟΣ
    315.627 ΣΥΝ
    173.440 Οικολόγοι
    157.620 λοιποί

    6.542.706 ψήφισαν
    9.933.385 εγεγγραμένοι
    ψήφισαν το 70,92%, άκυρα 2,64%

    Με 30% ούτε καταστατική μειοψηφία. Η εκκαθάριση θέλει 2/3 ή 66,7%, και σε ΓΣ θες τα 2/3 των παρισταμένων. Οι εκκαθαρίσεις θέλουν ενισχυμένες πλειοψηφίες.

    ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΔΩΣΕ ΕΝΤΟΛΗ? Μας τρώτε την χώρα, μας τρώτε το μέλλον. Του μπαμπά σας είναι; Δοκιμάσατε να διαπραγματευτείτε την ευθύνη των πιστωτών; Είστε και άσχετοι σαν εκκαθαριστές. Θα σας γράψω και άλλη επιστολή... μπας και ξυπνήσετε.

    ΤΩΡΑ! ΑΚΟΜΑ, μπορείτε να διαπραγματευτείτε...

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ archaeopteryx 20/05/2010 20:05:10

      "και εσείς χαμογελάτε σε αυτούς και λέτε «έλα, έλα, πάρε πάρε»"

      χαχαχαχαχα , ιστορική ατάκα αρχαίε +1+1+1

      κοκκινόχωμα , πλαστική καρέκλα και καρπούζι μέχρι εκεί μπορεί αυτός.

  11. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 20/05/2010 19:36:32

    Διαφωνώ! Δεν διαπραγματεύεσαι με τρομοκράτες!
    Την επιστολή την περιμένω εναγωνίως...Πάντως άπό τώρα σας λέω ότι δεν θα απαντήσει...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΒΡΑΧΟΣ 20/05/2010 19:55:00

      όχι βράχε... Όταν χρωστάς 100, παζαρεύεις για να εξοφλήσεις τα 90 προκειμένου να μην χάσουν 60. Σε διαπραγμάτευση, πάντα η ζημιά είναι μικρότερη (για τους πιστωτές -- αλλά κερδίζει και ο οφειλέτης -- εκτός αν ο εκκαθαριστης ή ο σύνδικος τα έχουν πιάσει και έχουν κολλεγιές με τα κοράκια : http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/05/blog-post_20.html

      οι δικοί μας είναι ή πολύ ανίκανοι, ή πολύ φαύλοι, και μόνιμα ψεύτες

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ archaeopteryx 20/05/2010 19:59:45

        Δεν με κατάλαβες.Δεν εννοούσα ότι δεν διαπραγματεύεσαι με τους πιστωτές σου. Εννοούσα και δεν αλλάζω γνώμη, ότι εμείς δεν διαπραγματευόμαστε με τους "κυβερνώντες"...
        Αυτοί , θεωρώ, ότι είναι οι "τρομοκράτες"...
        Οι πιστωτές θα διαπραγματευθούν με την καινούργια κυβέρνηση, όταν φύγουν οι προδότες...Γιατί θα φύγουν ή θα τους "φύγουμε".

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/05/2010 19:59:39

    Αρχαίε, είναι από τα πιο στιβαρά σου κείμενα - ξέρω τι λέω.

    Εγώ δεν θα μπορούσα να το γράψω. Μπορώ να γράψω για να τον ξεσκίσω. Αλλά δεν θα είχα την υπομονή να απευθυνθώ με πνεύμα τεκμηριωμένης οργής. Δεν τον πίστεψα ποτέ, θεωρούσα πάντα ότι ο οποιοσδήποτε, ακόμα και ο Βεργής είναι προτιμότερος από τον Γιωργάκη. Δεν μπόρεσα να πείσω πολλούς.

    Είναι κείμενο με το οποίο μπορεί κάποιος να τον εγκαλέσει ενώπιον του, χωρίς να χρειαστεί καν να "σηκώσει φρύδι".
    Ένας εισαγγελέας ειδικού δικαστηρίου, για παράδειγμα.
    Ή, ακόμα καλύτερα, ο έχων το παράγγελμα του εκτελεστικού αποσπάσματος. Χαχαχα

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Προφήτης 20/05/2010 21:40:49

      πω πω Προφήτη, μην λες τέτοια, θα με πιάσουν για ηθικό αυτουργό!

  13. decodex avatar
    decodex 20/05/2010 20:53:11

    Το παρόν κείμενο αποτελεί δείγμα ρητορικής για περαιτέρω χρήση.
    Παρ'όλα αυτά μεταφερόμαστε από το δόλιος ή βλαξ στο εκκαθαριστής ή αναισθησιολόγος.

    Πόσο μακρυά είμαστε από το Καλός Καγαθός; Ποιος τηρεί τις προδιαγραφές;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ decodex 20/05/2010 21:43:13

      Δεκτή η επισήμανσή σου decodex (από την καρδιά μου στο λέω) με μία διαφορά. Δεν είναι προσωπική ή εταιρική η βλάβη. Είναι ενός λαού, ενός έθνους, της πατρίδας μου, των παιδιών μου, του χωριού σου, αν έχεις, των παιδιών σου, αν έχεις. Πονάει.

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2010 21:47:16

    Μήπως τελικά ο ΓΑΠ έχει το ίδιο πτυχίο με αυτό της κόρης της Λαίδης Αντζι; Μήπως είναι "αναισθητικός";

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 20/05/2010 22:11:37

      Δεν τον έκαναν δεκτό σε αυτή τη σχολή. Ήταν most under-qualified.

  15. rally monkey avatar
    rally monkey 20/05/2010 22:04:45

    ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΗΣ

    @archaeopteryx πολυ επιτυχημενο το 'εκκαθαριστης'
    αλλα ο δρομος ειναι γεματος ΠΑΓΙΔΕΣ -
    ξεκολλαμε απο την ενασχοληση με τη συγκεκριμενη προσωπικοτητα -
    λοβοτομη η οχι ας το αποφασισει η ιατρικη επιστημη στο μελλον -
    πιο πολυ με απασχολει τι (δεν) κανουν οσοι τον βλεπουν να εξακολουθει ως πρωθυπουργος
    ..ξεχασα..τα μετρα τους απασχολουν περισσοτερο (ανθρωπινο δε λεω) ΑΛΛΑ ..δεν βλεπουν ΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ να τους χτυπησει.. τι εχει ετοιμασει εκει που δεν κοιταει κανεις..

  16. Orestios avatar
    Orestios 20/05/2010 22:07:50

    Αρχαίε, παρά το ότι σμιλεύεις τις άκρες κατά βάθος το ερώτημα "φαύλος παραμένει κυρίαρχο στο κείμενό σου.
    Γιατί ένας φαύλος επιτρέπει ξεπούλημα με αυτόν τον χυδαίο τρόπο, αλλά και ένας βλάκας μπορεί να νομίζει οτι είναι αναισθησιολόγος μιλώντας κατά τον ίδιο χυδαίο τρόπο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 20/05/2010 22:21:38

      Ο εκκαθαριστής, εάν έχει εντολή, και εάν είναι έντιμος, και άν καταλαβαίνει από αναδιαρθρώσεις, μπορεί να παραδώσει κάτι καλύτερο από αυτό που παρέλαβε. Εάν, εάν εάν...

      Ο ψυχραιμίας έχει δίκιο: Ο συγκεκριμένος ίσως το έχει για ιδεολογία αυτό που κάνει, αλλά με προσμίξεις και από άλλα χαρακτηριστικά...

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 20/05/2010 23:39:15

        Ακριβώς όπως το λές: "Εάν". Η πραγματικότητα όμως είναι αμείλικτη. Δεν υπάρχει το "εάν" σε αυτή. Μόνο στη Φαντασία. Και αφού η Φαντασία γκρεμίστηκε μένει μόνο η πραγματικότητα.

        Απροπό, το σχόλιο του ψυχραιμία το πήρε η μπόρα? Δεν το βλέπω. Το ίσως του παραμένει εικασία. Αν κάνω εικασία τέτοιου είδους θα έλεγα ότι γράφει βιογραφικό.
        Εκτός αν είναι ιδεοληπτικός.

  17. FRESCO avatar
    FRESCO 21/05/2010 07:27:00

    Διεκπαιραιώνει ο άνθρωπος. Αυτό που του ζητήθηκε. Με συνέπεια και εντός του αυστηρού χρονοδιαγράμματος.

    • FRESCO avatar
      FRESCO @ FRESCO 21/05/2010 07:38:51

      Ορθογραφική διόρθωση: Διεκπεραιώνει είναι το ορθό. Και όχι αυτό που του ζητήθηκε, αλλά αυτό που του παραγγέλθηκε.

  18. Michael avatar
    Michael 21/05/2010 08:02:55

    Μπράβο και εύγε Archaeopteryx,με λίγα λόγια είπες την όλη ιστορία του "κόμη Δράκουλα". Θα πρότεινα να μαζέψουμε υπογραφές και να τον καταγγείλουμε στο ευρωπαϊκό δικαστήριο για: Εθνικό μειοδότη, για ψευδή πληροφόρηση των Ευρωπαίων εταίρων , για παραπλάνηση του ελληνικού λαού και για κατασυκοφάντηση των Ελλήνων εργαζομένων.
    Να εκδιωχθεί αυτός και όλοι οι παρείσακτη παρέα του.
    Λαϊκή εντολή: Καταδίκη σε Χλεύη και Λιθοβολισμό

  19. Asterix avatar
    Asterix 21/05/2010 10:14:38

    Πες τα μεγάλε.
    Οι ρητορικές ερωτήσεις: Οκτώ μήνες αργότερα, έχω μείνει με την απορία: Δεν λέγατε την αλήθεια; Δεν είχατε καταλάβει; Ή σας χάλασε στην πορεία; Ή και τα τρία μαζί;

    μπορούν να συμπληρωθούν ως εξής: "Οκτώ μήνες αργότερα, έχω μείνει με την απορία: Δεν λέγατε την αλήθεια; Δεν είχατε καταλάβει; Ή σας χάλασε στην πορεία; Είστε βλάξ; Μας θεωρούσατε βλάκες; Ή και τα πέντε μαζί;"

    • nancy avatar
      nancy @ Asterix 21/05/2010 10:31:04

      Και μία ακόμη: Δεν μας λέτε στα ίσια για ποιόν δουλεύετε?

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ nancy 21/05/2010 10:33:33

        Και πόσα παίρνετε;

  20. korios avatar
    korios 21/05/2010 14:12:44

    Εάν τα διαβάζει αυτά η Πρεσβεία σας βλέπω Γκουαντάναμο :Ρ

    • Asterix avatar
      Asterix @ korios 21/05/2010 16:47:27

      Γκουαντάναμο; Γιατί όχι;
      Ολη μου τη ζωή θέλω να πάω στην Κούβα. Αν καταφέρω να πάω με δημόσιο Ελληνικό χρήμα, ε, τότε είμαι ωραιος!

  21. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 21/05/2010 15:38:38

    Γιά ποιούς δουλεύει τό ξέρουμε,τό πόσα παίρνει δέν ξέρουμε,καί οὔτε θά μάθουμε.
    Γιά καλό καί γιά κακό μή ταξιδέψουμε κατά ΗΠΑ μεριά.Ἡ Εὐρώπη εἶναι ὡραιότερη.