Εγκαταλείπει το πλοίο ο Τσίπρας;
22/04/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εγκαταλείπει το πλοίο ο Τσίπρας;

Επιχείρηση απόδρασης από τον Τιτανικό που ο ίδιος δημιούργησε;

Και ξαφνικά, η λαοπρόβλητη και ισχυρή κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ κλυδωνίζεται. Φήμες αλλά και δηλώσεις στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ κάνουν λόγο πότε για εκλογές, πότε για δημοψήφισμα, πότε για σχέδιο ανατροπής και πότε για εκλογές με λίστα και το μπόνους των 50 εδρών στις αρχές Ιουνίου.

Μα που είναι η επανάσταση που θα έφερναν; Μα που είναι οι πανηγυρισμοί στα Προπύλαια (χωρίς τους καταληψίες από πίσω γιατί τότε ήταν μπροστά και κουνούσαν σημαίες);

Που είναι ο Τσίπρας περιχαρής να αγκαλιάζεται με τη Δούρου και να ετοιμάζονται να καταλάβουν με τον Λαφαζάνη τα Χειμερινά Ανάκτορα;

Μα που είναι οι χοροί και τα νταούλια που θα έπαιζαν και θα χόρευε η μαντάμ Μέρκελ; Που είναι οι συμμαχίες με τους Ευρωπαίους για να τσακίσουν τους Γερμανούς; Που είναι τα ρούβλια και τα γιουάν που θα έσωζαν την Ελλάδα; Που είναι η περήφανη πολιτική που δεν θα υπολόγιζε μνημόνια και δεν θα υποτάσσονταν στους δανειστές;

Όλα ξεχάστηκαν και τώρα στη δύσκολη στιγμή τα ποντίκια ετοιμάζονται να την κάνουν από το καράβι. Όχι, τι νομίζατε εσείς που ψηφίσατε ΣΥΡΙΖΑ και μαυρίσατε τον Σαμαρά; Ότι τιμωρείτε τη ΝΔ και δίνετε ελπίδα στην Ελλάδα; Δυστυχώς στηρίξατε άθελά σας την καταστροφή και τους ολετήρες που ακόμη και συμφωνία να καταφέρουν να κάνουν θα έχουν προκαλέσει ανήκεστο βλάβη για την οποία θα πρέπει να λογοδοτήσουν. Έρχονται «γουνάκια» κύριοι, κι αυτό δεν είναι διχαστικό μήνυμα. Κάνετε τόσο κακό επί τρεις μήνες που δεν είχε ξαναγίνει τα τελευταία πέντε χρόνια. Κάποιος θα πρέπει να πληρώσει τα δύσκολα χρόνια που έρχονται για το λαό.

Και τώρα, ο ΣΥΡΙΖΑ και οι δορυφόροι του διαδίδουν διάφορα. Τα οποία ουσιαστικά συγκλίνουν σε ένα και μόνο στοιχείο. Επιχείρηση απόδρασης από τον Τιτανικό που οι ίδιοι δημιούργησαν. Είτε πάει ο Τσίπρας σε δημοψήφισμα για να φορτώσει το βάρος στο λαό. Είτε τον… ρίξουν διάφοροι που ακούγεται. Είτε πάει σε εκλογές με λίστα για να διώξει τους «γουναράδες» και τους μπαχαλάκηδες η ουσία είναι απλή. Οι δειλοί με την πρώτη τουφεκιά την κάνουν από τη μάχη και αφήνουν συντρίμμια. Για να έρθει κάποιος άλλος να μαζέψει τα αποκαΐδια της φωτιάς που αυτοί άναψαν. Όμως, ο κ. Τσίπρας έκανε τις επιλογές του και δεν ξέρουμε αν έχει πλέον άλλο χρόνο να αλλάξει την κατάσταση.

Μπορεί απλά να ψάχνει την οδό διαφυγής για να διασώσει το πολιτικό του κεφάλαιο. Άλλωστε είναι 40άρης, αδιάφθορος, φρέσκο πρόσωπο, έχει χρόνια μπροστά του. Μόνο με το να γλιτώσει τα δύσκολα έχει πολιτικό μέλλον, αλλιώς θα είναι απλά ένας 40άρης άνεργος πρωθυπουργός. Το βασικό όμως δεν είναι η τύχη του κ. Τσίπρα. Το σπουδαίο είναι η τύχη της χώρας. Ποιος θα έρθει να διαχειριστεί τη χρεοκοπία που χτίζει ο ΣΥΡΙΖΑ; Ποιος θα αναλάβει τον «μουτζούρη»; Ποιος θα κληθεί να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά; Εδώ είναι τα δύσκολα. Οι επόμενοι μήνες θα είναι ίσως οι κρισιμότεροι της σύγχρονης νεοελληνικής ιστορίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 22/04/2015 07:27:17

    "... πότε για εκλογές με λίστα ..." Ακούτε "Διαμαντόπουλοι"; Ο Αλέξης θα πάει σε εκλογές με λίστα και θα σας πετάξει έξω από τη Βουλή! Συμμορφωθείτε γιατί αλλιώς ο "μπαμπάς" θα σας "αποκληρώσει"!

    • Γιωργος avatar
      Γιωργος @ airman 23/04/2015 13:18:18

      Ακομη δεν εχεις Ξυπνυσει ? Πιστευεις ακομη τα τοσα και τοσα ψεματα που αραδιαζουν καθε μερα? Δεν εχεις καταλαβει τιποτα ?

  2. Παράξενος avatar
    Παράξενος 22/04/2015 08:36:41

    Ακόμη και να εγκαταλείψει το πλοίο παραμένει το θέμα ποιο είναι το σχέδιο για μετά. Μερικοί λένε για κάποια κυβέρνηση συνεργασίας. Τι θα εφαρμόσει όμως μια τέτοια κυβέρνηση; Δεν εννοώ ότι και με το σύριζα και χωρίς είμαστε το ίδιο. Με το σύριζα είναι το χειρότερο. Αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι μετά από πέντε χρόνια κλιμακούμενης κρίσης ακόμη δεν έχουμε σκεφτεί τι θέλουμε να κάνουμε ως χώρα πάνω σε αυτόν τον πλανήτη, ώστε να μην εξαρτώμαστε τόσο πολύ από τους άλλους σε όλα τα πεδία.

    • airman avatar
      airman @ Παράξενος 22/04/2015 08:59:14

      "... ποιο είναι το σχέδιο για μετά" Κουπί, ορθοπεταλιά, κουράγιο για τους πολλούς (το πόπολο)! Όσο για εκείνους που θα κληθούν να "τρέξουν" την κατάσταση που θα παραλάβουν, πρέπει πρώτα να αποδείξει την αξιοπιστία της εντός και εκτός. Ταυτόχρονα να δείξει την απαιτούμενη πυγμή άμεσα, ώστε όλοι μας να το πάρουμε απόφαση πως χωρίς ιδρώτα από όλους δεν υπάρχει προκοπή. Δουλειά, δουλειά, δουλειά από όλους! Για να καταφέρουμε κάποια στιγμή να έχουν όλοι εργασία.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ airman 22/04/2015 16:57:07

        Δυστυχώς δεν αλλάζουμε αν δεν αναγεννηθούμε ως μυαλά και παιδεία. Και η παιδαγωγική τιμωρία που έρχεται "άνωθεν" για τα χάλια μας ως κοινωνία και άτομα λόγω εγωϊσμού και ανηθικότητας αυτό το σκοπό έχει. Αυτή τη φορά δε τη γλυτώνουμε τη Νέμεση. Δυστυχώς. Και θα φταίμε μόνο εμείς τώρα. Το 2009 ήταν πλάνη. Τώρα εν γνώσει μας αυτοκτονία με ρώσικη ρουλέτα...

      • pikeman avatar
        pikeman @ airman 22/04/2015 18:01:07

        Δεν θα προσφέρω τίποτα στη συζήτηση μάλλον αλλά αυτή είναι η σκέψη μου: Μετά από τόοοσα χρόνια πάλης στα τυφλα με το θηρίο της Κρίσης ( σε οικονομικό επίπεδο), μετά από τόσες απώλειες , και αίμα κυριολεκτικά, η συνταγή "δουλεια δουλειά δουλειά κτλ) μου φαίνεται τόσο γενικόλογη όσο και η ξερή απάντηση των καθηγητών μου σε οποιαδήποτε απορία , στα αρχαία χρόνια που πήγαινα σχολείο: Να διαβάζετε. Που σημαίνει: δε μας νοιάζει είστε μόνοι σας.

  3. Naruto avatar
    Naruto 22/04/2015 08:45:01

    Με κάποιο τρόπο τέλος πάντων θα αναγκαστεί να απαλλαγεί απο τους σαλταρισμένους ακροαριστερούς . Αλλιώς θα βουλιάξει μαζί τους αγκαλιά με τον μουτζούρη . Κανείς δεν θα θυμάται σε λίγα χρόνια την Τασία και τα άλλα παληκάρια ,θα θυμούνται εναν νέο πρωθυπουργό τον Τσίπρα που σε λίγους μήνες βούλιαξε την Ελλάδα . Εχει το κουράγιο να τους δείξει την πόρτα ?

  4. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 22/04/2015 09:45:48

    Το ερώτημα που τίθεται στην επικεφαλίδα είναι θεμελιώδες. Αλλά δεν ξεκαθαρίζει ποιο είναι το πλοίο που θα εγκαταλείψει ο Τσίπρας.. Το καράβι της κυβέρνησης ή της αριστερίστικης ιδεολογίας του? Και ποιο από τα δυο θα θα οδηγούσε σε σωτηρία τη χώρα? Ειλικρινά δυσκολέυομαι να απαντήσω. Διαισθητικά οδηγούμαι στο πρώτο. Είναι τόσο εμποτισμένος από την νεοκομμουνιστική προπαγάνδα που αντανακλαστικά θα προτιμήσει να "προδώσει" την εξουσία παρά την κόκκινη συνείδησή του. Φόβος και ρίγος, όμως, με διαπερνά αν δεν θελήσει να εγκαταλείψει τίποτα από τα δυο.Φαντάζεστε τις συνέπειες σε αυτό το ενδεχόμενο? Η κοινωνική έκρηξη και ο -ήδη-διαφαινόμενος διχασμός θα οδηγήσουν σε αιματοχυσία. Αρχίζω να πιστεύω πως ένα πιστωτικό "ηλεκτροσόκ" με άδεια ταμεία, άδεια ΑΤΜ και τρομακτική έλλειψη τροφίμων, όσο οδυνηρό και αν ακούγεται, είναι η μοναδική λύση για τον τόπο. Όχι μόνο για να συρθεί ο ΣΥΡΙΖΑ σε μια απομάκρυνση από την εξουσία, αλλά για να στιγματιστεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να μην ξαναβιώσουν τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας μια τέτοια λαίλαπα αναίσχυντης κοροιδίας, ανεπάρκειας και τυχοδιωκτισμού. Να βυθιστεί ο Τσίπρας στην καταισχύνη των πράξεων και των λόγων του ,προτού να γκρεμίσει τη χώρα στα τάρταρα και την αλυσοδεσει στην ψυχεδέλεια των Βαρουφάκειων και Λαφαζάνικων οραμάτων..Αλλά να γίνουν όλα γρήγορα, γιατί και η στιγμή έχει πλέον το κόστος της που θα το πληρώσουμε όλοι μας........

    • Naruto avatar
      Naruto @ Κωνσταντίνος 22/04/2015 11:49:56

      Πρίν λίγους μήνες είχα γράψει οτι ο Τσίπρας μπορεί να προσφέρει στον τόπο μια μεγάλη υπηρεσία . Αυτή δεν είναι άλλη απο τον απόλυτο εξευτελισμό της ιδεολογίας του που θα μας απαλλάξει για πολλά χρόνια απο την αριστερίστικη διαλεκτική και νοοτροπία που μαστίζει την κοινωνία . Ισως να αξίζει τον κόπο να υποφέρουμε λίγο γι΄αυτό .

  5. Δημήτρης Τραπεζιώτης avatar
    Δημήτρης Τραπεζιώτης 22/04/2015 10:20:04

    Μήπως το επιδιωκόμενο ένας ΣΥΡΙΖΑ με κομένα τα φτερά με κατά αρκετά χαμηλότερα ποσοστά σε σχέση με αυτά που πήρε τον Ιανουάριο 2015 απαλλάγμένος ενδεχομένως με την αριστερή πτέρυγα έτοιμος να συνεργαστεί με αυτούς που πριν κατηγορούσε; (ΠΑΣΟΚ - ΠΟΤΑΜΙ)

    • οδυσσεύς Κ. avatar
      οδυσσεύς Κ. @ Δημήτρης Τραπεζιώτης 22/04/2015 13:54:36

      Kι εγώ αυτό πιστεύω φίλε Δημήτρη.

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ οδυσσεύς Κ. 22/04/2015 18:18:10

        Ναι, αλλά τότε δεν θα είναι ΣΥνασπισμόςΡΙΖοσπαστικήςΑριστεράς! (δεν θέλεις να σου πω τι θα είναι!!!)

    • George N avatar
      George N @ Δημήτρης Τραπεζιώτης 22/04/2015 17:57:06

      Αυτό είναι το καλό σενάριο για τον ΣΥΡΙΖΑ....

  6. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 22/04/2015 10:33:23

    O απιθανος θιασος ανικανων,μισαλλοδοξων,ναρκισσων,ψυχοπαθων ακομη και διεστραμμενωνπου ενεσκηψε στη χωρα χαρις στην ...προνοητικοτητα του Συνταγματος , οδηγει την πατριδα στα βραχια.Η σημερινη ημερα ειναι πολυ κρισιμη.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΟΝ ΗΓΕΤΗ ΣΑΜΑΡΑ.Ο πολιτικος που παλαιψε με μυαλο και με καρδια ,που εφερνε αποτελεσματα οσο κανεις,που πηρε το τιμονι του καραβιου μεσα σε θυελλες και το εβγαζε σε λιμανι κοντρα σε θεους και δαιμονες ΠΡΕΠΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΣΥΝΕΓΕΙΡΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΑΞΙΕΣ. Περιμενουμε να ακουσουμε τον ΗΓΕΤΗ την ωρα που ολοι ΣΙΩΠΟΥΝ.Θελουμε να ακουσουμε ξανα εκεινο τον Σαμαρα που βροντοφωναζε :τερμα στα τζακια,τερμα στα φεουδα,τερμα στα βιλαετια,τερμα ΣΗΜΕΡΑ στα ΘΡΑΣΙΜΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΚΑΛΥΠΤΕΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ξεγελουν τους αδυναμους και σερνουν την ΕΛΛΑΔΑ στην απολυτη φτωχεια,στην ταπεινωση, στον εξευτελισμο.ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Νεοδημοκρατης 22/04/2015 22:11:44

      Ακριβως το ιδιο κι'εγω με το οπλο της κοινωνικης δεξιας παρα ποδας .Ειναι και κατι αλλοι που εκτελουν συμβολαια αποδομισης του Σαμαρα με καθε τροπο .Θα γελαστουν πολυ γρηγορα .Περιμενω να κοψει τις πολλες ευγενειες με τους συριζοαναρχους και να θυμηθει το Αβερωφειο ''Φωτια και τσεκουρι''.Οψομεθα !

  7. cockpit2 avatar
    cockpit2 22/04/2015 21:19:26

    Άλλωστε είναι 40άρης, αδιάφθορος, φρέσκο πρόσωπο, έχει χρόνια μπροστά του. Μόνο με το να γλιτώσει τα δύσκολα έχει πολιτικό μέλλον, αλλιώς θα είναι απλά ένας 40άρης άνεργος πρωθυπουργός. Τι νόημα έχουν αυτά αφού εγκαταλείπει το ν Τιτανικό; Υπάρχουν άφθαρτοι 40ρηδες να φάνε και οι κότες,ε καί;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar