#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2012 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είναι ακριβός προορισμός η Ελευθερία!



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Η χώρα δεν είναι «Βίλα Αμαλία». Δεν είναι ΜΚΟ. Δεν είναι ινστιτούτο του Άκη. Δεν είναι μονοπύθμενο κωλοκάναλο. Δεν είναι το λύκειο του Αλέξη. Δεν είναι «Στέκι Μεταναστών». Δεν είναι λέσχη μπριτζ για νεοφιλελεύθερους χατζηβάτηδες, που στέλνουν δουλικές επιστολές στους Αλαμανούς. Η χώρα, η Πατρίδα, που ΄χει στα θεμέλια της ζυμωμένο το αίμα και τον ιδρώτα των γονιών και των παππούδων μας, είναι το μόνο μας σπίτι στον κόσμο. Δεν έχουμε άλλο.

Δεν είναι παιδική χαρά για χαζογκόμενες που την είδαν «επανάσταση», ούτε για βυσματίες σκονάκηδες, που κάνουν χαρτοπαικτικές μπλόφες με το μέλλον των παιδιών μας. Δεν είναι κουρελόπανο η Ελλάδα, για να σκουπίζουν τα παπούτσια τους ανεπάγγελτοι μπούληδες με βρώμικο μάτι.  Εδώ είναι κράτος, τόπος των Ελλήνων. Θέλει Φύλακες, άγρυπνους. Θέλει εργάτες ακάματους, του παρόντος και του μέλλοντος της. Με σχέδιο, επιμονή. Ανθρώπους που θα μετέχουν του Ελληνικού Τρόπου, θα βουρκώνουν στον Ύμνο της. Ταγούς που θα στέκονται προσοχή μπροστά στα σύμβολα και τους ήρωες της. Όχι καψούρηδες των απρόσκλητων κατσαπλιάδων, των σκοπιανών φασιστών και των νεοοθωμανών γενοκτόνων. Όχι φιλιππινέζες των σορτάκηδων της πληθωριστικής δραχμής. Θέλει αγέρωχους αλλά και μυαλωμένους. Που να αντιλαμβάνονται το διεθνές περιβάλλον. Να φτιάχνουν ωφέλιμες συμμαχίες για την χώρα, όχι να την εξωπετάνε στο περιθώριο. Θέλει θαρραλέους διεκδικητές, όχι ψευτόμαγκες που κάνουν σέρβις στη διαπλοκή, τους ξένους γύπες της δραχμής και «σχέδια» πάνω σε χαρτοπετσέτες.

Η θέση μας είναι στο ευρώ και στην Ευρώπη, όχι στο ιδεοληπτικό υπερπέραν των αριστεριστών τζογαδόρων και των «δεξιών» σκιντζήδων. Άμα τους αρέσουν τα τυχερά παιχνίδια, να στρώσουν κουβέρτα και να παίξουνε μπαρμπούτι. Αλλά με το δικό τους μέλλον. Όχι το δικό μας και των παιδιών μας, όχι με το μέλλον ενός ολόκληρου λαού. Να πάρουνε την πάρτη τους και να την παίξουνε μονά – ζυγά, άμα τους κάνει κέφι. Έτσι κι αλλιώς, μια ζωή στη διατίμηση ήταν. Ψευτοπροοδευτικοί, επιχορηγημένοι, παίζουν «επανάσταση» κι «αντάρτικο», όπως παίζουν Farmville. Ας κάνουν like ο ένας στον άλλο, για τις αλληλοσυγκρουόμενες κουλαμάρες που ξεφουρνίζουν, όχι όμως και να κάνουν κυβερνητική πολιτική ότι κατεβάζει η ράστα γκλάβα τους, ή όταν φαντασιώνονται πως είναι η μετενσάρκωση του Νετσάγεφ ή του Τρότσκυ.

Ούτε μπορεί η Πατρίδα να περιμένει να μάθουν στην καμπούρα της οι κάθε απόχρωσης τυχοδιώκτες πως είναι ο πραγματικός κόσμος.

Την Κυριακή, αδέρφια, δεν κάνουμε την πλάκα μας, ούτε πάμε για να ξεχαρμανιάσει ξανά η δίκαιη τσαντίλα μας. Το ‘παμε, το δείξαμε. Παρελήφθη η πανταχούσα. Την Δευτέρα όμως, πρέπει ν’ αρχίσουμε να συμμαζεύουμε το μόνο σπίτι μας πάνω στον κόσμο. Ας μην το αφήσουμε κι άλλο με ξεχαρβαλωμένες πόρτες και σπασμένα παράθυρα. Δεν είμαστε μόνοι μας στον κόσμο. Λύκοι στέκουν στο κατώφλι της χορταριασμένης αυλής μας. Το κόκκινο κι ανυπόμονο μάτι τους είναι πάνω στα παιδιά μας, πάνω στο έχει τους.

Την Δευτέρα πρέπει η Πατρίδα να έχει ηγεσία, που θα αγωνιστεί για να γίνουν όσα δεν έγιναν. Ασφάλεια, ανάπτυξη, δουλειά. Να γίνουμε επιτέλους το κράτος που άρχισε να χτίζει κι ονειρευόταν ο Ιωάννης Καποδίστριας. Είναι ακριβός προορισμός η Ελευθερία αλλά αξίζει τον κόπο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 16/06/2012 13:49:47

    Θα μου επιτρέψεις Φαήλο να θέσω κάποιους όρους (λογοτεχνική αδεία!) για να ψηφίσω Ν.Δ:

    - Αδιαπραγμάτευτη ,άσχετο από το τι συνεργασίες θα χρειαστούνε , η ανάληψη της πρωθυπουργίας από τον Αντώνη Σαμαρά. Η Ελλάδα χρειάζεται ηγεσία και άσκηση πολιτικής, όχι πάλι υπηρεσιακούς πρωθυπουργούς.

    - Σκληρή πολιτική Δημόσιας Τάξης ,τόσο στο θέμα της εγκληματικότητας , όσο και στην αντιμετώπιση του “πεζοδρομίου” όπου είναι σίγουρο πως ετοιμάζονται να κάνουν πάρτι οι Τσιπραίοι/αντιεξουσιαστές και Σία… Οχι άλλοι Πάκηδες , όχι άλλες “αμυντικές αστυνομίες” .

    - Παραμονή στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας του στρατηγού Φράγκου, που μέσα σε ένα μήνα έκανε όσα δεν έγιναν χρόνια τώρα. Ευκαιρία για τον Α.Σ να δείξει πως ο πατριωτισμός του ξεπερνάει τα κομματικά αλισβερίσια , ακόμα και αν δυσαρεστηθεί ο “πολυβολητής” Αβραμόπουλος!

    - Αξιοποίηση του θαυμάσιου Π.Πικραμένου, γιατί όχι στην Προεδρία της Δημοκρατίας ,όταν αποχωρήσει ο “να ούμε!”

  2. victoria (true) avatar
    victoria (true) 16/06/2012 13:54:58

    Καλή επιτυχία να έχουμε!!

  3. TAKHS avatar
    TAKHS 16/06/2012 13:55:43

    Το χρωσταμε ετσι και αλλιως σε αυτους που εχυσαν το αιμα τους για την ελευθερια και την ανεξαρτησια της πατριδας.
    Πραγματα αγνωστα και ξενα στους διεθνιστες οσφυοκαμτες και επαναστατες
    της πλακας

  4. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 16/06/2012 13:56:05

    Αμήν Φάηλο. Να σπάσει πια αυτή η αριστερόστροφη ιδεοληψία που κρατάει την Ελλάδα πίσω.

  5. Αννίτα avatar
    Αννίτα 16/06/2012 16:09:59

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΤΑΝ Ο ΚΑΠΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ. ΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΙ ΑΣ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΜΟΝΟΠΑΤΙ [ΤΣΙΠΡΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ] ΤΟΤΕ ΑΣ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΕΙΣΔΗΣΗ Κ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΝΑ ΣΗΚΩΣΟΥΝ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥΣ

  6. Νικ avatar
    Νικ 16/06/2012 17:35:29

    Συμφωνοι με όλα.

    Πάντως αυτό που υπονοείς με τις ΜΚΟ να είσαι βέβαιος ότι το κρατώ, και θα σου το υπενθυμίσω ξανά και ξανά.

    Κανένας μας δεν ψήφισε ποτέ του καμία ΜΚΟ. Καμία ΜΚΟ δεν λογοδοτεί για τις πολιτικές που προτείνει. Καμία δεν υπόκειται σε έλεγχο εσόδων. Καμία δεν εφαρμόζει δημοκρατικές διαδικασίες στις αρχαιρεσίες της.

    Επίσης, κανένας εκλεγεμένος πολιτικός δεν έχει συνταγματική νομιμοποίηση να παραδίδει μέρος του λειτουργήματος του σε καμία ΜΚΟ.

    Θα τα ξαναπούμε.

    Νικ

  7. Δεξιός Ψάλτης avatar
    Δεξιός Ψάλτης 16/06/2012 19:30:06

    Σωστός!!!!
    Δεν πρέπει να περάσει η θολοκουλτούρα αύριο.Τέρμα τα δίφραγκα.Ήρθε η ώρα του ΑΣ ,να κάνει όσα έχει υποστηρίξει έως σήμερα.Αυτός και όχι άλλος στο τιμόνι.Εγώ πρώτα αυτόν πιστεύω και μετά τη ΝΔ.
    Αδερφέ Φαήλο,εάν επικρατήσουν τα αγγόνια (εγγόνια στη ρουμελιώτικη διάλεκτο) του Ζαχαριάδη,του Μάρκου και του Βλαντά πολύ λυπάμαι ότι θα συρθούμε πολύ σύντομα σε περιπέτειες.Ειλικρινά τρόμαξα,χθές βράδυ μετά το Σύνταγμα, όταν άκουσα μια παρέα 20χρονους ,με αυτοκόλλητα του Alexis στο στήθος,σε ένα σουβλατζίδικο να λένε ότι ήρθε η ώρα της γενιάς τους να πάρουν εκδίκηση για το Γράμμο και το χαμένο τρίτο γύρο.΄΄Τρέμετε φασίστες,ήλθε η ώρα σας΄΄ μου απάντησε ο ΄΄αρχηγός΄΄ τους όταν τον ρώτησα τι εννοούσε.
    Εγώ που ,σήμερα παρεπιμπτόντως γίνομαι 34, είμαι Δεξιός θα πρέπει να ετοιμάζομαι για αυτό που ο μακαρίτης ο πατέρας μου με μακάριζε να μην το ζήσω ποτέ;
    Σας φαίνεται απίθανο;Σας ακούγεται τραβηγμένο από τα μαλλιά; Θα το αφήσουμε να συμβεί αυτό ξανά στην Πατρίδα μας; Το αντέχει ;
    Για όλα αυτά λοιπόν,αφήνουμε τις πικρίες στην άκρη και βάζουμε φρένο στους φασίστες.Μαύρους αλλά και Κόκκινους.
    Καλή αντάμωση στο πεδίο της Τιμής τη Δευτέρα.
    Αρχίζουμε δουλειά!!

  8. Χριστίνα avatar
    Χριστίνα 17/06/2012 03:25:17

    Φυσικά και η Ελλάδα δεν είναι "Βίλα Αμαλία" κύριε Κρανιδιώτη. Το υπέροχο πλην υποβαθμισμένο νεοκλασικό, έγινε τόπος καταλήψεων εξαιτίας των πολιτικών που ασκήθηκαν από ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. Πολιτικών που ανέθρεψαν και μετά γιγάντωσαν τους...γνωστούς - άγνωστους, όπως τους ονομάζετε εσείς οι πολιτικοί. Φυσικά και η Ελλάδα δεν είναι ΜΚΟ κύριε Κρανιδιώτη. Δυστυχώς όμως μέχρι σήμερα, δεν ήταν λίγοι αυτοί που πίστευαν πως είναι. Και αυτές τις κρίσιμες ώρες καλό είναι να υπάρχει και ένα είδος αυτοκριτικής. Ας δούμε λοιπόν γιατί τόσο η Ν.Δ. όσο και το ΠΑΣΟΚ, οι δυο παρατάξεις που κυβέρνησαν τούτη τη χώρα τα τελευταία 30 χρόνια, πίστεψαν ότι η Ελλάδα είναι ΜΚΟ, κ την μεταχειρίστηκαν ως τέτοια...δηλαδή ως αναλώσιμο προϊόν, ανάλογα με τα συμφέροντα τους. Πάμε λοιπόν να δούμε πως χρηματοδοτήθηκαν οι ΜΚΟ από το υπουργείο Εξωτερικών (την Υπηρεσία Διεθνούς Αναπτυξιακής Συνεργασίας) την περίοδο 2000 - 2010. Συνολικά μοιράσθηκαν 115.388.815,22 ευρώ από τις κυβερνήσεις Σημίτη, Καραμανλή και Παπανδρέου. Το χαρακτηριστικό είναι ότι πολλές ΜΚΟ χρηματοδοτούνται ανάλογα με την κυβέρνηση, γεγονός που υποδεικνύει ότι οι επιλογές γίνονταν με κομματικά κριτήρια. Έτσι δημιουργείται ένα πρασινογάλαζο γαϊτανάκι με ΜΚΟ που χρηματοδοτούνται την περίοδο Σημίτη και έχουν μηδενική χρηματοδότηση επί Καραμανλή ή χρηματοδοτούνται επί Καραμανλή και σταματούν επί Παπανδρέου. Επίσης υπάρχει αδρά χρηματοδότηση εκκλησιαστικών οργανώσεων, ιδρυμάτων που σχετίζονται με καθηγητές πανεπιστημίων, ΜΚΟ που κλίνουν σε κάθε πτώση τις λέξεις ανάπτυξη και αλληλεγγύη!!!

    Τα στοιχεία, μαζί με σχετική έκθεση ορκωτών λογιστών, εστάλησαν από τον υφυπουργό Εξωτερικών Δημήτρη Δόλλη στον πρόεδρο της επιτροπής θεσμών και διαφάνειας της Βουλής Θανάση Τσούρα, ύστερα από σχετικό αίτημα του τελευταίου, που έχει ανοίξει τον φάκελο ΜΚΟ ήδη από τον Νοέμβριο του 2011.
    Φυσικά και η Ελλάδα δεν είναι το Ινστιτούτο του Άκη, όσο και αν κάποιοι από ΠΑΣΟΚ κ Ν.Δ. πίστευαν τόσο χρόνια το αντίθετο...
    Το σκάνδαλο των εξοπλισμών δηλαδή έχει ως μόνο υπεύθυνο τον Άκη, αλλά όχι τους: Παπαντωνίου, Σπηλιωτόπουλο, Μεϊμαράκη, Βενιζέλο, Μπεγλίτη; Να μην σχολιάσω τον Λοβέρδο και τον Βενιζέλο που τον υπερασπίστηκαν στην εξεταστική της Βουλής!!! Θα σχολιάσω όμως την ίδια την Εξεταστική που συγκροτήθηκε το 2004, με πρόεδρο τον κ. Τραγάκη της ΝΔ, που ΑΘΩΩΣΕ τον Άκη!!! Δυστυχώς για όλους μας η ΝΔ δεν καταπολέμησε τη Διαφθορά. Τη συγκάλυψε και πολλές φορές την επέκτεινε!!! Όσο για την μη ποινική δίωξη του Άκη Τσοχατζόπουλου από την Εξεταστική Επιτροπή Τραγάκη και την παραγραφή του αδικήματος της παθητικής δωροδοκίας που σημειώθηκε εξαιτίας των διατάξεων του νόμου περί ευθύνης των υπουργών, όχι μόνο δυσχέρανε όλα αυτά τα χρόνια τη διερεύνηση της υπόθεσης από τη τακτική δικαιοσύνη αλλά μπορεί να αποτελέσει και ισχυρό «νομικό χαρτί» του Άκη στις κατηγορίες που του αποδίδονται τώρα. Φυσικά και η Ελλάδα δεν είναι "απύθμενο κωλοκάναλο" κύριε Κρανιδιώτη. Και στο ΠΑΣΟΚ όμως αλλά και στη Ν.Δ. (κι αυτό είναι το χειρότερο) πίστευαν ότι είναι. Θα σας θυμίσω λοιπόν ότι οι καναλάρχες με τους οποίους και τα δυο κόμματα (κ μην το αρνηθείτε σας παρακαλώ...) διατηρούν άριστες σχέσεις, χρωστούν εκατομμύρια ευρώ στο κράτος από ασφαλιστικές εισφορές, καταβολή ΦΠΑ, φόρους που δεν πληρώθηκαν ποτέ...Ας μην ξεχνάμε όμως και την περίφημη... διαδικασία δημοπράτησης των ψηφιακών συχνοτήτων και τη χορήγηση των ψηφιακών τηλεοπτικών αδειών πανελλαδικής εμβέλειας. Πρόκειται για μια διαδικασία η οποία εκτιμάται ότι θα απέφερε έσοδα της τάξης των 400 εκατομμυρίων – δηλαδή, περισσότερα από τα πολυσυζητημένα 325 εκατ. των περικοπών που αναζητούνταν… εναγωνίως πριν την τελευταία συμφωνία του Eurogroup. Και μέχρι να γίνει η περιβόητη δημοπράτηση συχνοτήτων, (30 χρόνια και βάλε έχουμε ιδιωτική τηλεόραση, αλλά οι καναλάρχες τόσα χρόνια ΔΕΝ έχουν πληρώσει ούτε μια δραχμή, ούτε ένα ευρώ για να αποκτήσουν τις άδειες! και φυσικά κανείς δεν τους έχει...ενοχλήσει!!!). Έτσι οι ιδιοκτήτες των ιδιωτικών καναλιών πληρώνουν το «υπερβολικό» ποσό του 0,1% (!) του ετήσιου τζίρου τους για την κατοχή των συχνοτήτων, η οποία σύμφωνα με το Σύνταγμα αποτελεί Δημόσια Περιουσία!!! Και θα μπορούσα να συνεχίσω κύριε Κρανιδιώτη, με τον ίδιο τρόπο, στην αποδόμηση των όσων ισχυρίζεστε...Αυτό που θέλω όμως δεν είναι μια ανούσια αντιπαράθεση...Θέλω απλώς να σας δώσω να καταλάβετε ότι δεν μπορείτε να μας κουνάτε το δάχτυλο, γιατί η παράταξη που υποστηρίζαμε κ πιστεύαμε μας πρόδωσε. και δεν αναφέρομαι στο σήμερα...Αναφέρομαι στο παρελθόν. Στα τελευταία 30 χρόνια, που άλλοτε ήταν αντιπολίτευση κ άλλοτε κυβέρνηση. Μας πρόδωσε συγκαλύπτοντας σκάνδαλα, διευρύνοντας άλλα σκάνδαλα κ δημιουργώντας καινούργια. Μας πρόδωσε γιατί δεν έκανε το καθήκον της. Ως όφειλε...Σεμνά κ ταπεινά. Αντ' αυτού, κύριε Κρανιδιώτη, τι πήραμε; Ζαχόπουλους, Μονές Βατοπαιδίου, ρήσεις όπως "ότι είναι νόμιμο είναι κ ηθικό" από υπουργούς του Καραμανλή, ανάμιξη στο σκάνδαλο της Siemens, (το αφήνω ασχολίαστο...), και ο κατάλογος των σκανδάλων της Ν.Δ. συνεχίζεται μακρύς όπως πολύ καλά γνωρίζετε και εσείς κ εγώ και τώρα πια και πολλοί άλλοι συμπατριώτες μας. Αυτό που θέλω να σας επισημάνω είναι ότι η μεγάλη βάση, ο κόσμος της δεξιάς δημοκρατικής παράταξης είναι άνθρωποι υπερήφανοι αλλά πάνω απ' όλα είναι Έντιμοι... Ποιοι είναι λοιπόν οι "ταγοί οι αγέρωχοι και θαρραλέοι" που μας προτείνετε; θαρραλέοι όπως ο Παυλόπουλος; αχαχαχαχαααα. και αγέρωχοι όπως ο Σαμαράς; άλλα περιμέναμε από τον άνθρωπο άλλο μας βγήκε...Υπομονή. Όχι όμως άλλο πινγκ πονγκ στην πλάτη του Ελληνικού λαού. Όχι άλλη κοροϊδία. Όχι άλλες ψευτοπατριωτικές κορώνες. Και κυρίως όχι άλλος εκφοβισμός., Ποιοι είναι κύριε Κρανιδιώτη οι "λύκοι που στέκονται στην πόρτα μας;" Τους Τούρκους εννοείτε; και θεωρείτε ότι ποιείτε πολιτικήν, διασπείροντας φοβικές ειδήσεις; Γιατί η πραγματικότητα όπως όλοι την γνωρίζουμε είναι ότι η Τουρκία δεν είναι η χώρα που βγήκε από το ΔΝΤ και ευημερεί. Είναι μια χώρα της οποίας ευημερούν τα παράλια, η Κωνσταντινούπολη και η Άγκυρα. Εκατομμύρια Τούρκων ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας, η ανεργία στα ύψη, οι ασθένειες το ίδιο, το βιοτικό επίπεδο είναι τραγικό και τόσο ο στρατός όσο κ η πολιτική ηγεσία το τελευταίο πράγμα που σκέφτονται είναι ένας πόλεμος με την Ελλάδα! Χώρια τους λοιπούς μπελάδες με Κύπρο κ Ισραήλ. Εκτός κύριε Κρανιδιώτη και αν δεν εννοείτε τους Τούρκους λέγοντας "λύκοι στέκονται στην αυλή μας. το κόκκινο κ ανυπόμονο μάτι τους στέκει πάνω στα παιδιά μας, πάνω στο έχει τους." Δεν θέλω καν να σκέπτομαι την εκδοχή ότι μπορεί να εννοείτε τους "κακούς κομμουνιστές", γιατί αυτό θα ήταν ντροπιαστικό για εσάς και την παράταξη. Κάναμε 60 χρόνια να βγούμε από τις λογικές του εμφυλίου, να αφήσουμε πίσω μας τους νεκρούς κ να προχωρήσουμε ως Έλληνες κ ως άνθρωποι να απαντήσουμε το μέλλον μας και εσείς θέλετε να μας γυρίσετε πίσω; μήπως πρέπει να σφαχτούμε μεταξύ μας για να δείτε και πάλι τη Ν.Δ. στην εξουσία; δεν σας πέρασε καθόλου από το μυαλό εσάς και όσων αντιπροσωπεύετε ότι οι άνθρωποι της δεξιάς δημοκρατικής παράταξης δεν σας εμπιστεύονται πλέον; δεν σας έχει περάσει διόλου από το μυαλό ότι τα αποτελέσματα των εκλογών της 6ης Μαίου δεν ήταν "η πανταχούσα" όπως την ονομάσατε γιατί δεν είμαστε σχολείο, αλλά η κατακραυγή μιας ολόκληρης παράταξης; δεν σας πέρασε καν από το μυαλό ότι οι ψηφοφόροι, οι άνθρωποι της Ν.Δ. είναι εξοργισμένοι με τις πολιτικές σας, τη συμμετοχή στη διαπλοκή κ τη διαφθορά, κ τα τελευταία κατορθώματα σας με τις...υπογραφές κ τις μνημονιακές πολιτικές; δεν σκεφτήκατε ποτέ ότι απευθύνεστε σε ανθρώπους της μεσαίας τάξης που χαροπαλεύει ανήμπορη την ώρα που εσείς ψάχνετε για...καρέκλες; οι άνεργοι έχουν ξεπεράσει το 1,5 εκατομμύριο. οι συντάξεις έχουν πιάσει πάτο κ όταν εφαρμοστεί το σχέδιο...διάσωσης που έχετε όλοι στο συρτάρι θα φτάσουν τα 300 ευρώ και οι μισθοί στα 200 μέχρι το 2015. (μην με διαψεύσετε εκτός κ αν έχετε διαβάσει το μνημόνιο). Και μετά από όλα αυτά κ πολλά άλλα που δεν θα αναφέρω γιατί είναι αργά, επιμένετε να μας κάνετε υποδείξεις και να μας κουνάτε και το δάκτυλο; Ντροπή!!!

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ Χριστίνα 17/06/2012 04:55:37

      Υποκλίνομαι.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Ανδρέας 17/06/2012 08:19:32

        Σε τι υποκλίνεστε? Στον συμψηφισμό μιας εκβιάστριας του κοινού ποινικού κώδικα και ενός ανύπαρκτου σκανδάλου (ο Εφραίμ αθωώθηκε ήδη για τη μία υπόθεση που εκκρεμούσε) με τα εκατομμύρια των υποβρυχίων? Το κείμενο βρίθει υπεραπλουστεύσεων, προβοκατόρικων συμψηφισμών και κακής ποιότητας τσιτατολογίας με μια υφέρπουσα παραφιλολογία αντεθνικότητας. Text wall γυμνασιακού επιπέδου.

        • Ανδρέας avatar
          Ανδρέας @ TopGunZ 17/06/2012 13:26:46

          Υποκλίνομαι γιατί γράφει αυτά που εγώ και μια παρέα ανθρώπων πιστεύουν για την ΝΔ σήμερα.
          Επίσης να ξέρετε ότι υπάρχουν ακόμη και σήμερα άνθρωποι οι οποίοι ψηφίζουν ΝΔ και έχουν μόρφωση δημοτικού/γυμνασίου οι οποίοι δεν καταλαβαίνουν όλα αυτά τα κείμενα με τις περισπούδαστες λέξεις και τις φανφαρίστικες εκφράσεις.

          • Factorx avatar
            Factorx @ Ανδρέας 17/06/2012 13:31:08

            Τόσο χαμηλά έπεσε η μόρφωση δημοτικού/γυμνασίου;

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Χριστίνα 17/06/2012 13:43:42

      Τα πολλά τα λόγια είναι φτώχεια! Πόσο δε μάλλον, όταν θέλεις να αποδείξεις κάτι που δεν έγινε! Κι αυτό το ανακάτωμα ΝΔ με ΠαΣοΚ, μάλλον ύποπτο μου φαίνεται... Τέλος πάντων, το κείμενο δεν πείθει!

  9. Γιάννης avatar
    Γιάννης 17/06/2012 10:03:45

    Χριστίνα τα είπες όλα . Μας Κουβανός το δάχτυλο αυτοι που έριξαν 40 χρόνια την χώρα στην αβυσσο και τώρα με θράσος ζητάνε να τους ξαναεμπιστευτούμε

  10. tak avatar
    tak 17/06/2012 13:47:11

    Του Εφραίμ οι «λειτουργές!

    Τώρα που όλα ξεθυμαίνουν και τελειώνουν οι Μονές
    -κάτι θα χει το καλάθι, κάτι στις αναμονές…
    Κι αν «μας» τσάκωσαν στα πράσα και τελείωσε ο Εφραίμ
    -όλο και θα βρούμε κάτι, όλο κάτι και θα λεμ!
    Μα εκείνο που πειράζει και εκείνο που ενοχλεί
    είναι που ‘μεινε ο «τύπος» στων σκανδάλων την … αχλή!
    Πάντως άμα θέλουν θέμα, μία γύρα στις Καριές
    να μετρήσουνε αν λείπουν, του Εφραίμ οι «λειτουργές»!
    Μη τις τρώνε οι καλογέροι δύο – δύο στη σειρά
    ροκανίζοντας τουτέστιν του κοσμάκη τον παρά!

    tak

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 17/06/2012 19:09:40

    Χριστίνα πράγματι τα είπες όλα. Άσπιλος και αμόλυντος δεν είναι κανείς! Αυτή η λασπολογία όμως βρε παιδιά... από "του δημοτικού, του γυμνασίου", μέχρι "προβοκατόρικη κ αντεθνική" χαρακτηρίσατε ορισμένοι την άποψη της κοπέλας, παράλληλα όμως κανείς δεν μπόρεσε να αντικρούσει τις απόψεις της!!!