#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/07/2010 13:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είμαστε όλοι φορτηγατζήδες (συνεχίζεται η απεργία)



Συνεχίζουν την απεργία οι ιδιοκτήτες φορτηγών και βυτιοφόρων

Τη συνέχιση της απεργίας αποφάσισαν διά βοής,οι φορηγατζήδες, ύστερα  από τρίωρη συνεδρίασή τους. Αυτή την στιγμή μεεταβαίνουν στη βουλή,γιά να επιδώσουν ψήφισμα.

Συνεχίζουμε και προχωρούμε δήλωσε ο Τζωρτζάτος . Θέλουμε να μάθουν ότι δεν ήρθαμε εδώ γιά να κάνουμε μνημόσυνο στις άδειές μας αλλά γιά να πανηγυρίσουμε όπως οι πρόγονοί μας όταν πήγαιναν επιταγμένοι στη μάχη. Ο κλάδος δίνει ό,τι έχει και δεν έχει γιά να μην χάσει την περιουσία του. Ευχαριστώ όλες τις κοινωνικές δυνάμεις που μας συμπαραστέκονται .

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Misha avatar
    Misha 30/07/2010 13:45:01

    Κλιγκόπουλος και ξερό ψωμί!

    • George avatar
      George @ Misha 30/07/2010 13:50:44

      Επιτέλους ο πρώτος ΑΝΔΡΑΣ στα τηλεοπτικά δελτία!!!

      Σε αντίθεση με το πουλητάρι τον πρόεδρο του που παρακάλαγε τον Ρέπα για μία δήλωση και από το πρωί διέρεε στο βήμα την λήξη της απεργίας

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Misha 30/07/2010 14:01:50

      Σύμβολο έγινε ο τυπάρας!

      Αρκεί να μην την ψωνίσει. Το να την ψωνίσεις άμα δεις λίγη δημοσιότητα είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος σε τέτοιες περιπτώσεις "γνήσιων" τύπων σαν τον Κλιγκόπουλο.

      • George avatar
        George @ Επώνυμος 30/07/2010 14:04:18

        Το ελπίζω και εγώ. Έχουμε ανάγκη τέτοιους γνήσιους τύπους τις δύσκολες ώρες που έρχονται

  2. παπαρδελας avatar
    παπαρδελας 30/07/2010 13:50:37

    Ένα μεγάλο μπράβο στους φορτηγατζήδες! Είμαστε μαζί σας, έτσι δυνατά σπάστε τα όλα! Απο Δευτέρα ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ! Πρέπει να σταματήσει η συνεχής ζημιά στα συμφέροντα της χώρας και των πολιτών από τούτη την κυβέρνηση της συμφοράς! Ας πάει να πνιγεί ο ΓΑΠ στο πασοκονήσι μαζί με τα ζωντόβολα που του πετούσαν πέταλα στην ξερή του την κεφάλα!

  3. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 30/07/2010 13:58:17

    Άντε,να βγούμε και οι υπόλοιποι στο δρόμο να τελειώνουμε με την λαίλαπα που μας βρήκε. Αέρα-αέρα,να φύγει η χολέρα. Δεν σε θέλει ο λαός,παρ τη μάνα σου και μπρος.

  4. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 30/07/2010 13:58:39

    Απολυτα "σκληρα καρυδια" με καρυδια...Κοιταξε να δεις που ο ΓΑΠ θα βρει "τον μπαρμπα του" απο εκει που δεν το περιμενε.

  5. killer avatar
    killer 30/07/2010 14:00:11

    ΜΠΡΑΒΟ !!!!!!
    Ηρθε η ώρα να βγούμε όλοι στους δρόμους...
    Ηρθε το τέλος της Χούντας του ΔΝΤ....

  6. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 30/07/2010 14:04:12

    Αυτό το μολών λαβέ,γιατί δεν το μεταφράζουν και σε come and get it, για να το καταλάβει ο Παπανδρέου και οι λογής λογής ξενόφερτοι,που μας κάθησαν στο σβέρκο?

    • George avatar
      George @ ΙΩΝΑΣ 30/07/2010 14:06:41

      Ωραίος. Για να καταλάβουμε σε τι χώρα ζούμε κάποια blogs ανάρτησαν το μέγα θέμα για το μακροβούτι του ΓΑΠ στο λασήθι και για την απεργία τίποτα.

      Το θέμα είναι πως μπορούμε να τους συμπαρασταθούμε όλοι στον πόλεμο που θα δεχθούν

      • panos33 avatar
        panos33 @ George 30/07/2010 14:26:19

        να τους παρουμε ενα τηλεφωνο για αρχη να τους πουμε οτι τα ΜΜΕ δεν εκφραζουν την αληθεια και γιατι οχι να δωσουμε μια ωρα απο τον χρονο μας πηγαινωντας στα μπλοκα τους σφιγγωντας τους το χερι,νωμιζω το ηθικο ειδικα στις απεργειες ειναι το βαρομετρο....

      • Orestios avatar
        Orestios @ George 30/07/2010 16:21:42

        Πνίγει τον πόνο του το GAP στο πεντάστερο.

        Κάτι τέτοια έκανε ο Τσαουσέσκου και βρέθηκε στ' ανάσκελα να κοιτάζει την αστριχιά.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΙΩΝΑΣ 30/07/2010 14:07:13

      !!!

      • George avatar
        George @ Factorx 30/07/2010 14:09:44

        Ιδού

        http://nonews-news.blogspot.com/2010/07/20-miramare.html

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ Factorx 30/07/2010 14:35:12

        Φάκτορα,γιατί απορείς και εξίστασαι? Αποκλείεται να γνωρίζει Αρχαία Ελληνικά το GAP. Δεν είναι sic,εκεί στο Αμέρικα.

    • Underdog avatar
      Underdog @ ΙΩΝΑΣ 30/07/2010 19:05:01

      Τι come and get it?
      Το σωστό για την περίπτωση είναι Go get them

  7. ORGANOMENO avatar
    ORGANOMENO 30/07/2010 14:05:49

    ΓΙΩΡΓΑΚΗΗΗ ΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΜΑΓΚΑ ...
    Ή ΣΕ ΦΥΓΑΔΕΥΣΑΝ ΠΑΛΙ ΣΕ ΝΗΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ...

    • zonitis avatar
      zonitis @ ORGANOMENO 30/07/2010 14:17:37

      Στην Κρήτη δεν πήγε; Είναι και η βάση κοντά εκεί

  8. NIKOS 77 avatar
    NIKOS 77 30/07/2010 14:07:50

    Ο κοινωνικός πόλεμος που όλοι περίμεναν από το Σεπτέμβρη ξεκίνηση από τον Ιούλιο.Ο καθένας πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του και να επιλέξει στρατόπεδο...Ή με τους διεθνείς τοκογλύφους και τα ντόπια τσιράκια τους ή με το Λαό.

  9. panos33 avatar
    panos33 30/07/2010 14:09:30

    σηματοδωτει την αρχη της καταπωσης του πικρου ποτηριου,αλλα αν θελουμε να διωξουμε τους νταβατζηδες απ οπου και αν προερχωνται πρεπει να το πιουμε.αν καποιος φιλος-φιλη ξερει που και αν συγκεντρωνοντε οι εν λογω, ας μας διαφωτησει, γιατι θα ειναι πολυ δυναμικη αντιδραση απο εμας που τους στηριζουμε να παμε εστω και για λιγο για ηθικη συμπαρασταση,αυριο θα ειναι η δικη μας ομαδα(του καθε ενος)που θα χρειαστει συμπαρασταση και θα δωθει και ενα σοβαρο μυνημα προς τους τηλεοπτικους νταβατζιδες, πως το διαιρε και βασιλευε δεν περναει στην ΕΛΛΑΔΑ.....

    • anonymous avatar
      anonymous @ panos33 30/07/2010 14:12:14

      ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ
      ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΙΣΤΩΝ
      ΦΟΡΤΗΓΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ Δ.Χ. – Ν.Δ. 531/70
      ΕΤΟΣ ΙΔΡΥΣΕΩΣ 1982
      ΕΔΡΑ: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

      Οδός: Γούναρη 21-23
      4ος όροφος Γραφ.15-16
      FAX – ΤΗΛ : 4226869

      • panos33 avatar
        panos33 @ anonymous 30/07/2010 14:13:48

        ευχαριστω πολυ! και προτεινω να παρουμε ολοι ενα τηλεφωνο και να τους πουμε οτι τα πορνοκαναλα λενε ψεματα και οτι ειμαστε μαζι τους!!!!

  10. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/07/2010 14:10:00

    Ωραία η αλλαγή του τίτλου Φάκτορα!

  11. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 14:12:49

    Ενα μονο μην ξεχνατε πως εκτος απο τολμη χρειαζεται και αρετη τοσο η ελευθερια οσο και η δημοκρατια

  12. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 30/07/2010 14:13:11

    Τους ξεμπρόστιασε. Ειδικά ο Λιάρος ξεφτιλίστικε όταν για να απαντήσει στον Κλιγκόπουλο ότι το "πολιτιλίκι" έχει γίνει κληρονομιαίο αγαθό του είπε ότι "κάθε πατέρας κάτι αφήνει στο παιδί του". Ποιος να τους το έλεγε στο ΜΕΓΚΑ ότι θα την βρίσκανε από τους φορτηγατζήδες, τους οποίους διαβάλανε επί μία εβδομάδα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Bodinus1576 30/07/2010 14:15:09

      Καλά λες, αυτό είναι σιχαμερό που απάντησε ο Λιάρος. Για να του την πει του φορτηγατζή αναγκάστηκε να δείξει τι σόι αντιλήψεις κουβαλάει κατά βάθος.

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Επώνυμος 30/07/2010 14:22:39

        Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο μειωμένης ευφυίας Καψής σαν να ήξερε (μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι) δεν χώθηκε στη συζήτηση, παρ' όλο που είχε σκυλιάσει κατά των φορτηγατζήδων τον τελευταίο καιρό. Όπως και να' χει θέλει πίεση από την κοινωνία την ίδια. Ποιος να μας το' λέγε ότι οι φορτηγατζήδες που τους είχαμε για τα σκυλάδικα της εθνικής οδού θα ξεμπροστιάζαν τα νταβατζοκάναλα, θα θρυμματίζαν την πυγμή του Τζεφ, που του οικοδομήσανε με Καστελόριζο και διαδικασία ψήφισης Μνημονίου (διαγραφές βουλευτών- "Πού κρύβετε τον Καραμανλή") και θα επιδεικνύανε και γνώσεις οικονομικών λέγοντας ότι η μετοχοποίηση της άδειας εγκυμονεί κινδύνους μετατροπής της σε "τοξικό" αξιόγραφο.

      • zonitis avatar
        zonitis @ Επώνυμος 30/07/2010 14:27:20

        Ο Καψής την είπε πάντως την καλή του την κουβέντα στο τέλος και όταν είχε φύγει ο Κλιγκόπουλος απο το παράθυρο. Σου λέει κάτσε να τα έχουμε με όλους καλά γιατί δεν ξέρεις τι μας ξημερώνει αύριο. Το βλέμμα όλων το είδατε; Εχουν αρχίσει και φοβούντε

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/07/2010 14:31:29

        Φοβούνται και είναι πού εύκολο να φοβηθούν. Γιατί ξέρουν μέσα τους ότι αυτοί έχουν άδικο και το δίκιο το έχουμε εμείς.

        Δες τι είχε γίνει εδώ:

        http://www.antinews.gr/?p=44590&cpage=1#comment-446110

      • Λεωνίδας avatar
        Λεωνίδας @ Επώνυμος 30/07/2010 14:59:07

        Αγαπητέ "Bodinus1576",
        από που αντλείτε την πεποίθησή σας ότι στα σκυλάδικα της εθνικής δεν συχνάζουν σοβαροί άνθρωποι κι όταν λέγω σοβαροί άνθρωποι εννοώ ανθρώπους με χαρακτήρα που έχουν μιαν ορισμένη αντίληψή για το δίκαιό τους;

        Παρεμπιπτόντως στη ζωή μου τους πιο κενούς, τους πιο κούφιους τους πιο φυγόπονους του έχω δεί σε άλλες κατηγορίες ανθρώπων που αυτοκατανοούνται ως άνθρωποι παιδείας. Αν έχετε υπηρετήσει στο στράτευμα θα είχατε πολλά παραδείγματα.

        Είναι κι ένα ωραίο κείμενο του Λορεντζάτου, μπορεί να το γωρίζετε, "Ο Σωκράτης Κουγέας και η Μέσα Ελλάδα". Αν δεν σας κάνει κόπο ρίξτε του μια ματιά. Για να δείτε μιαν ορισμένη εκδοχή του τι μπορεί να σημαίνει χαρακτήρας.

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Επώνυμος 30/07/2010 15:46:07

        Αγαπητέ Λεωνίδα,
        απολογούμαι. Επικαλέστηκα το κλισέ για να δείξω ότι τα φαινόμενα απατούν.

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/07/2010 14:15:50

    Κορυφαία ατάκα το ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΛΙΚΙ.
    Τάπα στα ΠΟΥΛΗΜΕΝΑ ΜΜΕ.
    Oι φυσικοι ηγέτες του κινήματος κατά της πράσινης Χούντας άρχισαν να ξεχωρίζουν.
    Αρκεί να μην ξεστρατίσουν.

    • George avatar
      George @ αλλενάκι 30/07/2010 14:19:38

      Υπήρχε και ένας άλλος τρομερός τύπος (αγροτοσυνδικαλιστής απο Λάρισα) που έλεγε στον Χατζηνικολάου για τις φάπες που θα έτρωγαν κάποιοι στο συνέδριο της ΝΔ. Νομίζω ότι αυτός φώναζε και επι παντοδυναμίας του καραμανλή.

  14. Γιωργος avatar
    Γιωργος 30/07/2010 14:19:14

    Εδω φαίνεται η διαφορά σε σύγκριση με την στάση που κρατούσε η αναξιόπιστη ηγεσία της ΓΣΕΕ και τη στάση των συνδικαλιστών των φορτηγατζήδων επιτέλους ας πει κάποιος όχι στον θιασο του ΓΑΠ

    • George avatar
      George @ Γιωργος 30/07/2010 14:21:38

      Δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν απόφαση των συνδικαλιστών τους. Αυτός ο πρόεδρος τους ίδιος με τον Παναγόπουλο μου φάνηκε. Παρακαλούσε από το παράθυρο του Μέγκα τον ρέπα για μία δήλωση για να λύση την απεργία και το πρωί διέρεε ότι θα λήξει σήμερα.

      Μάλλον απόφαση κάποιων ανθρώπων σαν τον Κλιγκόπουλο ήταν

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ George 30/07/2010 14:23:47

        Ναι. Τώρα το επόμενο στάδιο "μάχης" της κυβέρνησης θα είναι να πάρει τους συνδικαλιστές με το μέρος της τάζοντάς τους χάντες και καθρεφτάκια για το πόπολο και χλιδάτες παροχές για τους ίδιους.

        Θα δείξει. Ο αγώνας θα είναι μακρύς και πολύ δύσκολος, και ο εχθρός παμπόνηρος και με πλήρη υπεροπλία μέσων. Αλλά χωρίς ψυχή. Την ψυχή την έχουμε εμείς.

      • Λεωνίδας avatar
        Λεωνίδας @ George 30/07/2010 15:01:42

        Διόρθωση αν μου επιτρέπετε: αναφέρεστε στην πρόεδρο των βυτιοφορέων κι όχι αυτόν των φορτηγών δημοσίας χρήσης (ο τελευταίος είναι ο Τζωρτζάτος) που είναι και η συντριπτική πλειοψηφία των απεργών.

  15. krisos avatar
    krisos 30/07/2010 14:20:49

    Μπράβο παιδιά ..κατω η Χουντα του του δικοματισμού!

  16. juan antonio avatar
    juan antonio 30/07/2010 14:23:13

    Που είναι η φάμπρικα του ΚΩΝΣΤΑ - ΚΑΨΗΣ & CIA....???? Έτσι πρέπει, ο λαός να ξεσηκωθεί ενάντια στην χούντα που ορισμένοι αλητήριοι κλέφτες μας επέβαλλαν!
    ΕΜπρός για Γενική Απεργία - Εμπρός να συμπαρασταθούμε στους φορτηγατζήδες οι οποίοι μας δείχνουν τον δρόμο για την αξιοπρέπεια και το δικαίωμα για μια τίμια και ανθρώπινη εργασία!
    Ας κατέβουμε όλοι στο πλευρό των φορτηγατζήδων!
    Ας μείνουμε ενωμένοι ενάντια στο πραξικόπημα της χούντας του ΓΑΠ-ΔΝΤ!

  17. Misha avatar
    Misha 30/07/2010 14:25:13

    Αδέρφια, μόλις ανακοινώθηκε και επισήμως η απαίτηση των κατοχικών δυνάμεων για ξεπούλημα και της ΔΕΗ.
    Είμαστε όλοι φορτηγατζήδες και ΔΕΗτζήδες.
    Φέρτε την πατρίδα μας πίσω , λαμόγια ευρωλιγούρηδες!

    • man8os avatar
      man8os @ Misha 30/07/2010 20:29:26

      Αλλο Ευρωπαιστης ,αλλο υποτακτικος του ΔΝΤ.

  18. Γιωργος avatar
    Γιωργος 30/07/2010 14:26:31

    σειρά έχουν οι εργαζόμενοι στη ΔΕΗ. Αρκεί οι διακοπές ρεύματος να γίνονται σε περιοχές που κατοικούν τα στελέχη της λαοπρόβλητης αυτής κυβέρνησης

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Γιωργος 30/07/2010 14:27:25

      Οέο!

      • lewnidas avatar
        lewnidas @ Επώνυμος 30/07/2010 16:25:03

        αν εχουν μυαλο ολη μερα θα αφηνουν πολιτεια εκαλη κολωνακι χωρις ρευμα.

  19. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/07/2010 14:27:10

    Μα η αντίσταση στη Νέα Κατοχή και το ΔΝΤ είναι ταυτόχρονα και αντίσταση κατά των ΠΟΥΛΗΜΕΝΩΝ ΜΜΕ.

    Πακέτο είναι αυτά.

    Το ένα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ χωρίς το άλλο.

    Το ένα θα πέσει μόνο αν πέσει ΚΑΙ το άλλο.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αλλενάκι 30/07/2010 14:28:57

      Έτσι ακριβώς. Και είναι ευτύχημα που όλοι αυτοί τώρα είναι απέναντί μας, όλοι μαζί. Ξεχώρισε η ήρα από το σιτάρι με αυτή την κυβέρνηση. Μεγάλη υπόθεση. Θα ξαναπάρουμε τη χώρα στα χέρια μας. Γιατί θα νικήσουμε.

  20. greco avatar
    greco 30/07/2010 14:30:39

    To θρασος των φεουδαρχων- καρτελατζιδων δεν εχει οριο.
    Τα κλειστα επαγγελματα πρεπει να ανοιξουν ταχυτατα,και αυτο επρεπε να το ειχαν κανει πολυ νωριτερα οι πασοκ-νδ ΑΕ.

    Οσοι δεν θελουν την ΕΕ και το ΔΝΤ τι προτεινουν;
    Σταση πληρωμων;
    Αν συμβει αυτο για χαρη των φορτηγατζηδων και των λοιπων φεουδαρχων
    θα μετρουμε θανατους απο πείνα οπως η Αργεντινη.
    Εξαιτιας και των κλειστων επαγγελματων φτασαμε στα προθυρα της καταστροφης.

    • turbodiesel avatar
      turbodiesel @ greco 30/07/2010 14:33:27

      Poly MEGA vlepeis

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ greco 30/07/2010 14:35:53

      Τα εξηγήσαμε αυτά αναλυτικά χθες. Τι μας λες τώρα, ότι αν δεν "ανοίξει" το επάγγελμα θα γίνει στάση πληρωμών; Μας τα ξανάπαν, αλλά, ξέρεις, προχθές ανέλαβαν την ευθύνη αυτοί, σταμάτησαν το παραμύθι και αποφάσισαν να πουν την αλήθεια για να επωφεληθούν δημοσκοπικά.

      Για τα υπόλοιπα δες τη χθεσινή ανάρτηση ζωτική άμυνα κλπ.

    • achileas avatar
      achileas @ greco 30/07/2010 14:36:05

      ρε φιλαράκο, να έρθω να μοιράσουμε την περιουσία σου?
      αν η απάντηση είναι ναι, πες μου που.
      Αν η απάντηση είναι οχι, τότε γιατί εσύ θες να μοιράσεις την περιουσία μου?
      Όσο για το καρτέλ που λες, αυτός που έγραψε την μελέτη του ΙΟΒΕ για το άνοιγμα των φορτηγών, Καθηγήτης του Αθηναϊκού πανεπιστημίου, καθηγητής ΣΑΧΧΧΧΧΟΣ, ξέρεις τι δήλωσε όταν των ρώτησαν για τα στοιχεία που χρησιμοποίησε???
      Ότι ήταν λανθασμένα και ότι έπρεπε να ξαναγίνει η μελέτη με τα αληθινά!!!!
      Ρεεεε ξυπνήστε, γιατί σας πουλάνε φούμαρα τα κανάλια - ΔΝΤ - ΓΑΠ!

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ greco 30/07/2010 14:37:03

      Εξαιτίας του Τ+10 πού φτάσαμε; Εξαιτίας των υποβρυχίων που φτάσαμε; Εξαιτίας της Ζίμενς που φτάσαμε; Παρ' όλα αυτά συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα. Αυτό είναι αυτονόητο. Αλλά αυτό επιδιώκει η Κυβέρνηση ή τον εξανδραποδισμό της ελληνικής κοινωνίας; Επειδή είμαι πεπεισμένος ότι επιδιώκει το δεύτερο και χρησιμοποιεί την απελευθέρωση για να επιτύχει το σκοπό της, αντιτάσσομαι. Θα' μουν ο πρώτος που θα χαρακτήριζε την αντλιδραση τωβν φορτηγατζήδων συντεχνιακή και όχι πράξη αντίστασης, αν είχε πειστεί για τις προθέσεις της. Αλλά από έναν Πρωθυπουργό που αποκαλεί τους πολίτες της χώρας του διεφθαρμένους και φέρνει τον Ερντογάν να μας επιθεωρήσει ως επικυρίαρχος τί να περιμένεις;

    • anonymous avatar
      anonymous @ greco 30/07/2010 14:51:24

      Οσοι δεν θελουν την ΕΕ και το ΔΝΤ τι προτεινουν;
      Σταση πληρωμων;

      Εγώ φίλε μου προτείνω ανοικτά στάση πληρωμών και να τη λουστεί ο ΓΑΠ γιατί αυτός μας έφερε στην κατάσταση που βρισκόμαστε τώρα.

      Αν δεν είχε κάψει την Αθήνα το Δεκέμβρη του 2008, είχε συμφωνήσει σε ήπια μέτρα το Μάρτη του 2009, δεν την έπεφτε συνέχεια στην Κυβέρνηση με το κοράνι και το βιαστή Πακιστανό που τον καθάρισαν οι δικοί του, δεν είχε βάλει μια σειρά από αλήτες να ουρλιάζουν στο Ιντερνετ για την κακιά ΝΔ, δεν δηλητηρίαζε τον Έλληνα συνέχεια με ανύπαρκτα σκάνδαλα τότε δε θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε.

      Να πάμε σε πτώχευση λοιπόν και να τη χρεωθεί.

      • Misha avatar
        Misha @ anonymous 30/07/2010 15:08:10

        Ανώνυμε , στάση πληρωμών και αναδιαπραγματευση ή μάλλον άρνηση αναγνωρισης του χρέους είναι μια πολύ πιο ωφέλιμη λύση από την παρούσα κατοχική συμμορία.

        Το μέγιστο πρόβλημα θα το έχουν οι τράπεζες...και οι ευρωπαϊκές.
        Ο Ρουμπινί τα γραφει εδώ και μήνες πως όσο νωρίτερα το κανουμε τόσο καλύτερα ακόμα και για τη φασιστική ΕΕ θα είναι.

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymous 30/07/2010 16:28:34

        Οι τράπεζες πλέον δε θα έχουν πρόβλημα. Τα ξεφορτώθηκαν τα Ελληνικά ομόλογα και τα έβγαλαν από την αγορά. Τα αντικατέστησαν δε με άλλα δάνεια αυτά της Τρόικας που έχουν εξασφαλίσεις.

        Μόνο οι Ελληνικές τράπεζες θα έχουν πρόβλημα πλέον.

        Είχε νόημα η επαναδιαπραγμάτευση το Νοέμβρη Δεκέμβρη. Όχι τώρα. Για να το πω διαφορετικά όσο πιο πολλά λεφτά παίρνουμε από ΕΕ και ΔΝΤ και ξεχρεώνουμε τράπεζες τόσο πιο πολύ αδυνατίζει το χαρτί της αναδιαπραγμάτευσης.

    • Misha avatar
      Misha @ greco 30/07/2010 14:52:30

      Γκρέκο ξύπνα!!!
      Σου απαυτώνουν τη γυναίκα κι εσύ χαίρεσαι που εφτασε η σεξουαλική απελευθέρωση.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Misha 30/07/2010 15:15:06

        Πωπω ατάκα! Έγραψες!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Misha 30/07/2010 15:20:17

        Είναι τρία φιλαράκια.
        Λέει ο ένας: «Ρε μάγκες βρήκα ένα μπαράκι που για κάθε ποτό, σε κερνάνε άλλο ένα».
        «Αντε ρε πάγαινε» λέει ο άλλος. «Εγώ ξέρω μαγαζί που για κάθε ποτό που αγοράζεις σε κερνάνε άλλα δύο!!!»
        «Τι λέτε ρε κακομοίρηδες…» πετάγεται ο Γιουρίκας. «Εγώ γνωρίζω μπαράκι που όλα τα ποτά είναι κερασμένα, και μετά έχει και δωρεάν σεξ, όσο θέλεις…».
        «Που είναι αυτό ρε; Πήγες;»
        «Όχι εγώ ρε παιδιά, η γυναίκα μου πάει κάθε βράδυ…»

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ greco 30/07/2010 15:35:01

      στη Γερμανία ισχύει χωριταξικός καιδημογραφικός περιορισμός για κάποια επαγγέλματα, και σίγουρα τα ιατρικά. Το ξέρω διότι ήμουν εκεί. Αν μία περιοχή είναι για να έχει δύο (2) οδοντιατρεία, τρίτο δεν ανοίγει, ακόμη κι αν θειά τη Μέρκελ.

      Αυτά για το άνοιγμα των επαγγελμάτων! Μην ακούτε τις σαχλαμάρες που μας πουλάνε. Αν ανοίξουν τα επαγγέλματα χάθηκε η μικρομεσαία τάξη. Θα έρθουν πολυεθνικές και θα γίνουν όλα, πως το λένε;! σε οικονομία κλίμακας, όλοι υπαλληλίσκοι των 1.000 ευρώ, αν θα τα παίρνουμε κι αυτά.

      ουστ ψεύτες!!!!

    • lewnidas avatar
      lewnidas @ greco 30/07/2010 16:26:43

      οχι αλλο καρβουνο!
      δηλαδη ρε μαστορα ποιο επαγγελμα απελευθερωθηκε στην ελλαδα και δεν εφτοιξαν τραστ οι 4-5 μεγαλοι. ξυπνα αδερφε

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ greco 30/07/2010 16:31:23

      Την λοβοτομή σου την κάνανε πρίν τα 20,ή μετά?

    • Dimi avatar
      Dimi @ greco 30/07/2010 19:39:23

      @ greco Φίλε καλέ, Δεν γίνεται ομελέττα, χωρίς να σπάσουνε αυγά. Κι επειδή αβασάνιστα κι ατυχέστατα συγκρίνεις ανόμοια μεγέθη, μάθε βάσει ιστορικών ντουκουμέντων, ότι:

      Θανάτους μέτρησε η Αργεντινή - μιά από τις πλέον Προνομιούχες σε φυσικούς πόρους και γεωστρατηγική θέση (Παταγωνία, Ανταρκτικής ανεκμετάλλευτα πετρέλαια κλπ), χώρες στον κόσμο - όταν καταλήστεψαν τις αποταμιεύσεις, υφάρπαξαν τη καλλιεργήσιμη γη και κατάντησαν απένταρους και άστεγους ζητιάνους τους Αργεντινούς Αγρότες, η Τραπεζική Μαφιοκρατία και η Νεοταξική Χούντα των Carlos Μenem / Fernando De la Rua.

      Θανάτους μέτρησε η Αργεντινή - η χώρα με την παγκοσμίως ανθηρή ιχθυοτροφία (Κατεψυγμένα Αργεντινής)και κτηνοτροφία (τα φημισμένα Κρέατα Αργεντινής, με κερδοφόρες εξαγωγές στην Αμερική των περίφημων T-Bone Stakes) - όταν κατέρρευσε η στιβαρή Αργεντινή οικονομία, από την κόλαση του Ατέρμονα Ανεξόφλητου Χρέους (με επιτόκιο 10,5%), των Δις $195 + Δις $191 + Δις $50 + Δις $7.2 + Δις $39.7.. που της προκάλεσε η φονική λέσχη Bilderberg, επίλεκτο μέλος της οποίας είναι, το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

      Θανάτους μέτρησε η Αργεντινή – όταν έφτιαξαν πόλεις, μέσα στις πόλεις - τις λεγόμενες «Villas Miserias», «Πόλεις της Αθλιότητας», δηλαδή. Εκεί, όπου πότιζαν τους εξαθλιωμένους Αργεντινούς που έχασαν τα πάντα και στο τέλος και τη ζωή τους, με κοκαΐνη κι άλλες θανατηφόρες χαύνες, που ξαφνικά πολλαπλασιάσθηκαν σαν τα μανιτάρια, με το που τα πλοκάμια του ΔΝΤ, εγκλώβισαν τα πάντα, στην Αργεντινή.

      Θανάτους μέτρησε η Αργεντινή – αυτή η υπέροχη, υπερήφανη χώρα, όταν οι απελπισμένες μανάδες προσέφεραν το σώμα τους προς τεμαχισμό, γιά να ταϊσουν τα ετοιμοθάνατα από ΠΕΙΝΑ!!! παιδιά τους. Δηλαδή, οι μανάδες της Αργεντινής, εκλιπαρούσαν να γίνουν τα παιδιά τους, Κανίβαλοι, γιά να επιβιώσουν! Στον Κανιβαλισμό!!! ώθησαν την πάμπλουτη Αργεντινή, οι Κοινωνικοί Φονιάδες του ΔΝΤ.

      Θανάτους μέτρησε η Αργεντινή, όταν το 2001, οι Αργεντινοί Αγρότες ξεσήκωσαν 36 εκατομμύρια πολιτών κι έστειλαν στον Διάβολο οριστικά κι αμετάκλητα και τη Τραπεζική Μαφιοκρατία, και τη Νεοταξική Χούντα, και τις Κατοχικές Βδέλλες του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου!!!

      *

      Τηρουμένων των αναλογιών, το ίδιο νεοταξικό ΕΚΛΗΜΑ! συντελείται σήμερα στην Ελλάδα.

      Τη Χώρα του Ηλιου, με την αξιοζήλευτη γεωστρατική θέση και τους υπέροχους, περήφανους Ελληνες!

      Τη Πατρίδα του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού. Τη Χώρα τη πανέμορφη, με την 5000χρονη, μοναδική ιστορία. Τη Χώρα τη μικρή σε έκταση, αλλά Μεγίστη σε Χρόνο! Τη Χώρα που αγκαλιάζεται από Ορη και Σπήλαια και κολυμπάει σε Ποτάμια, Λίμνες, Χειμάρους, Καταρράκτες, κρυστάλλινες Θάλασσες, Πελάγη.

      Τη Χώρα με τη γόνιμη, ευλογημένη γή! Τη Χώρα, όπου λόγω βιοποικιλότητας, μπορείς να κάνεις τον γύρο του κόσμου, μένοντας στην Ελλάδα!

      Τη Χώρα, με τη πάμπλουτη σε ορυκτό πλούτο και σπάνιο «Οσμιο» 5000χρονη Ελληνική Θάλασσα του Αιγαίου, που ορέγονται οι σελτζουκο-μογγόλοι.

      Αυτή είναι η πανέμορφη, η πλούσια, η ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΗ Ελλάδα, η οποία ανέκαθεν υπήρξε «κάρφος εν τω οφθαλμώ» της παγκόσμιας νέας τάξης και των αχυρανθρώπων της, που λυσαλλέα προσπαθούν να την αποδομήσουν, να διασύρουν, να διαλύσουν, ν'απαξιώσουν, να πουλήσουν, κυριολεκτικά να σβύσουν από τον χάρτη!.

      Αυτή είναι σήμερα η Ελλάδα, που σε πείσμα των νεοταξιτών, αντιστέκεται, αντέχει!

      Σήμερα η Ελλάδα, έχει ν’αντιμετωπίσει τον πιό καταστροφικό τον πιό επικίνδυνο «εκ των έσω» νεοταξίτη εχθρό, ο οποίος κατά δήλωσή του, είναι «ένας μασκαρεμένος Ελληνας με Αμερικάνικη καρδιά» και ο οποίος αποζητά (αχρεωστήτως;) «Παγκόσμια Διακυβέρνηση» στην Ελλάδα!..

      *

      30/7/2010:
      «Συνεχίζουμε», δήλωσε ο πρόεδρος του Πανελληνίου Συνδέσμου Χερσαίων και Εμπορευματικών Μεταφορών κ. Γιώργος Τζωρτζάτος, μετά την ολοκλήρωση της συνεδρίασης, τονίζοντας ότι:
      «Δεν ήρθαμε εδώ για να κάνουμε Μνημόσυνο για τις άδειές μας».

      Επειδή εντός 10 μηνών, πάρα πολλά ΜΝΗΜΟΣΥΝΑ έχουν ήδη υπογραφεί από τον ξενόφερτο Mineiko-Bilderberg.

      Επειδή οι νεοταξίτες, συστηματικά, ΚΛΕΒΟΥΝ τις περιουσίες, τη ταυτότητα και τα δικαιώματα των Ελλήνων.

      Επειδή η Eλληνική Κοινωνία, και παρά τις μεθοδεύσεις της κατοχικής χούντας, αμύνεται σθεναρά.

      Φαίνεται ότι αυτή τη φορά, η κοινωνική σπίθα που άναψε, θα γίνει πυρκαϊά μεγάλη..

      Συνέλληνες, εάν δεν αντιδράσουμε σήμερα, αύριο έρχεται και η δική μας η σειρά.

      Και συ λαέ βασανισμένε, μη ξεχνάς τον τουρισμό!..

      *

      "Aν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι, θα μάθαιναν στα μικρά ψαράκια ότι το ωραίο μέλλον τότε μόνο είναι εξασφαλισμένο, όταν εκείνα μάθουν να υπακούνε." ~Bertolt Brecht

      Αυτή την υπακοή περίμεναν οι καρχαρίες της ΕΕ και του ΔΝΤ, από τις χώρες που έπεσαν στη παγίδα τους κι υποχρεώθηκαν να επιβάλουν δυσβάστακτα μέτρα λιτότητας στους κεραυνοβολημένους πολίτες τους.

      23/7/2010:
      Aυτή τη φορά όμως, ένα μικρό ψαράκι, η Ουγγαρία, είπε στους εμβρόντητους καρχαρίες της ΕΕ και του ΔΝΤ, ΟΧΙ !!!

      *

      8/5/2010:
      Προειδοποίηση-Σοκ της Προέδρου της, παθούσας λόγω ΔΝΤ Αργεντινής, κ. Christina Fernandez De Kirchner:

      «Θα Τελειώσουν Ασχημα στην Ελλάδα με το ΔΝΤ

      Τα άγρια μέτρα λιτότητας θα συναντήσουν αντίσταση. Θα τελειώσουν άσχημα στην Ελλάδα. Τα οικονομικά μέτρα που πήραν θα πυροδοτήσουν κοινωνική αναταραχή, όπως αυτή που αντιμετώπισε η χώρα μας, την περασμένη δεκαετία.

      Οι συνταγές που επιβάλλονται στην Ελλάδα, είναι ταυτόσημες με αυτές που εφαρμόστηκαν εδώ, το 2001. Οι τόκοι των ληξιπρόθεσμων δανείων δεν αναγνωρίστηκαν ποτέ από την Αργεντινή, παρά το ότι αρχικά είχε συμφωνήσει να τους πληρώσει.

      Μετά από πολύμηνες διαπραγματεύσεις, οι δανειστές και το ΔΝΤ διέγραψαν το 75% της οφειλής και δέχθηκαν την αποπληρωμή των υπολοίπων με προνομιακούς όρους.»..

      ***

  21. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 30/07/2010 14:34:26

    Χρειάζεται συντοντονισμός με άλλες ομάδες ελλήνων και πολιτικοποίηση, την οποία έκανε μέσα στο θυμό του ο Κλιγκόπουλος και ευτυχώς τους τάπωσε. Είναι κρίμα που κανένα πολιτικό κόμμα δεν προσφέρει τέτοια βοήθεια..

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ http://neotera.wordpress.com 30/07/2010 14:41:38

      "Είμαστε η μόνη τάξη φέτος, που είπαμε θα σηκώσουμε παντιέρα σ' αυτή την κυβερνητική κατάσταση. Αυτοί οι άνθρωποι ήρθανε για να εξαλείψουνε τα πάντα.

      Να η πολιτικοποίηση, πολύ σωστά το λες.

      Δεν με ενοχλεί που τα κόμματα είναι απόντα. Αντιθέτως, με κάνει πολύ αισιόδοξο που φαίνεται ότι δεν τα χρειαζόμαστε.

  22. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 30/07/2010 14:36:48

    Οι φορτηγατζήδες καπελώσαν τους πουλημένους συνδικαλιστές τους. Ώρα να τους μιμηθούμε.
    Σώπα, Καψή, όπου να ναι θα σημάνουν οι καμπάνες!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ευαγγελία 30/07/2010 14:40:38

      Καψής; Το ασφαλιστικό του Ταμείο εξαιρέθηκε, εμφανίζεται σε συχνότητα που δεν έχει άδεια (το κανάλι), ο φόρος στις διαφημίσεις ... μετατέθηκε και τα διόδια και οι μπίζνες με το κράτος ...πληρώνουν τους εργοδότες τους.
      Ανεξάρτητος και αδέσμευτος, τι να μας πει;

  23. klausevitz avatar
    klausevitz 30/07/2010 14:37:35

    Ομπρός της γής, οι μικρομεσαίοι ιδιοκτήτες
    κατά των απρόσωπων του υπαγορευμένου ..
    ...εξορθολογισμού!
    Αφού δεν μπόρεσαν της γής οι κολασμένοι!
    'Αλλη μιά λάθος μάχη με λάθος αντιπάλους!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ klausevitz 30/07/2010 14:43:28

      Μήπως εσείς δίνεται λάθος μάχη με λάθος αντιπάλους;

      Οι δικές σας θεωρητικές κατασκευές ταξικών μαχών κλπ. είναι θεωρητικές. Εδώ είναι η κοινωνία και παλεύει. Ξυπνήστε και φύγετε από τον κατεστημένο κομμουνιστικό τρόπο σκέψης.

      • klausevitz avatar
        klausevitz @ Επώνυμος 30/07/2010 14:56:22

        Ουδέποτε υπήρξα κομμουνιστής, πολλώ δε μάλλον
        αριστεροδέξιος

        Παρατηρώ ότι είστε σε έξαρση, πράγμα σεβαστό
        αλλά λάθος,αφού και μιά απλή ματιά δείχνει
        επιβαρημένους συσχετισμούς.
        Σας ενδιαφέρει η πτώση του ΓΑΠ, κι'ότι ήθελε
        προκύψει. ΕΜένα μου είναι αδιάφορο, εδώ και πολλά
        χρόνια έχουμε πάρει στραβό δρόμο...είναι θέμα
        ματιάς για το τί χρειαζόμαστε!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 30/07/2010 14:58:38

        Για να καταλάβει κανείς την πλήρη σύγχυση στην οποία διατελεί η "διανοούμενη" αριστερά, αρκεί να δει τις δύο τελευταίες αναρτήσεις του ημιεπίσημου blog της "Δ.Α", του "αριστερή στρουθοκάμηλος". Σα μα διαβάζεις ανακοινώσεις της "Δράσης" του Μάνου ένα πράμα!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/07/2010 14:59:02

        Ε όχι και "μη κομμουνιστής". Αν είναι να μας λες τέτοια, η συζήτηση περιττεύει.

      • Misha avatar
        Misha @ Επώνυμος 30/07/2010 15:04:14

        Φίλε Αυριανιστή η ταύτιση των απόψεων των νεοφιλελεύθερων με τους ροζ αριστερούς είναι σχεδόν συνολική:
        ευρωλιγουρισμός, πολυπολιτισμός, θεοποίηση της κεντροευρωπαϊκής άποψης περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων, πρόθεση εξαφάνισης της πολιτισμικής ιδιοπροσωπείας του λαού μας και αντικατάσταση της με έναν νεφελώδη νεοπαγανισμό , τύπου οικολογίας του βάθους.
        Μιλαμε για πραγματικές τερατογενέσεις.

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Επώνυμος 30/07/2010 15:11:46

        Misha,
        να μου επιτρέψεις να σε διορθώσω. Δεν είναι η Κεντροευρωπαική άποψη περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων, αλλά η αγγλοσαξωνική. Η πρώτη έχει καθαρά αμυντικό χαρακτήρα έναντι κρατικών παρεμβάσεων, ενώ η δεύτερη επιθετικό, ακριβώς γιατί ο φιλελευθερισμός (πληρώνω φόρους και από κει και πέρα να πα να ... όλοι) είναι αγγλοσαξωνικό δημιούργημα. Η Κεντροευρωπαϊκή άποψη αντιλαμβάνεται το άτομο ως αναπόσπαστο μέρος του συνόλου, το οποίο δεσμεύεται από αυτήν του την ιδιότητα

      • Misha avatar
        Misha @ Επώνυμος 30/07/2010 15:15:59

        Βοdinus,
        νομίζω πως είναι η κεντροευρωπαϊκή χωρίς να επιμένω:
        Το «δικαίωμα μου» πχ να μη βλέπω εικόνες στα σχολεία είναι ανώτερο από τη θέληση των υπολοίπων ακόμα κι αν αυτοί αποτελουν το 99% της κοινωνίας.

      • klausevitz avatar
        klausevitz @ Επώνυμος 30/07/2010 15:27:00

        ΚΚΕ,ΣΥΡΙΖΑ και μέρος της Δεξιάς είναι μέ
        τους φορτηγατζήδες....εν κρυπτώ,όχι και λίγοι
        ΠΑΣΟΚΟΙ....έ, καί;
        'Αν σας αρέσουν οι ταμπέλλες, βάλτε τις...τό
        αρχικό μικρό μου κείμενο είχε μάλλον θλιμμένη και
        ελαφρά διάθεση..! Σείς, διαγνώσατε πατενταρισμένο
        κομμουνιστή και έτερος "διανοούμενη αριστερά" Δεν
        μπορώ να κάνω τίποτα επ'αυτού κι'ούτε έχει σημασία!
        Επιμένω,όμως, ότι είναι λάθος μάχη και θα επιτρέψει
        στις απρόσωπες δυνάμεις,που δείχνετε να αποστρέφεστε,
        να σφίξουν ένα κλίκ ακόμη τη βίδα...εδώ είμαστε και
        βλέπουμε!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/07/2010 15:50:51

        Δεν σου είπα μόνον χαρακτηρισμούς εγώ, σου αντέστρεψα το επιχείρημα και σου είπα ότι μάλλον αυτοί είναι οι σωστοί σύμμαχοι σε αυτή τη μάχη. Και σωστή είναι η μάχη και σωστός ο αντίπαλος. Δεν κατάλαβα, δεν είναι το ΔΝΤ αντίπαλος; Αν δεν είναι το ΔΝΤ, τότε ποιος είναι;;;

        Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι το λάθος είναι του κομμουνισμού, γιατί ο κλασικός κομμουνισμός δεν έχει απαντήσεις για αυτά που συμβαίνουν σήμερα.

        Χθες μας χαρακτήρισες την κατάσταση προκαπιταλιστική. Εσύ δηλαδή θέλεις να πάμε σε καπιταλιστική και μετά να φτάσουμε στον κομμουνμισμό; Τι θέλεις και γιατί τη χαρακτήρισες προκαπιταλιστική; Εμένα μου αρέσει έτσι προκαπιταλιστική όπως είναι και με λίγες διορθώσεις θα έχουμε ένα σύστημα που ταιριάζει τέλεια στη χώρα μας και στη νοοτροπία του λαού μας.

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Επώνυμος 30/07/2010 15:51:14

        Misha,
        Το αντίθετο. Η Κεντροευρωπαϊκή αντίληψη θα έλεγε "κάποιες αντιλήψεις ακόμα και άγραφες είναι τόσο θεμελιώδεις για την συμβίωση των ανθρώπων στα πλαίσια του κοινωνικού συνόλου καιχαρακτηριστικές για μια συγκεκριμένη κοινότητα, ώστε να συνιστούν περιορισμό των ατομικών δικαιωμάτων χωρίς όμως και να μπορούν να τα καταλύουν. Η απλή ενόχληση δεν θεμελιώνει αξίωση απομάκρυνσησ π.χ.των χριστιανικών συμβόλων, εκτός και αν το Σύνταγμα μιλάει ρητά για κοσμικό κράτος.

  24. Γιωργος avatar
    Γιωργος 30/07/2010 14:37:45

    Μηπως αγαπητε γκρεκο θέλεις να έρθουν εδω τα καρτελ των πυράνχας στις μεταφορές ; Γιατί ενώ υπήρχε συμφωνία για το νομοσχέδιο η κυβέρνηση άλλαξε στάση και προχώρησε σε δυσμενέστερες αλλαγές; Αν η κυβέρνηση ήθελε την ωφέλεια του κοινωνικού συνόλου θα έπρεπε να επιβάλλει στις πολυεθνικές την χορήγηση συγκεκριμένου αριθμού αδειών, διαφορετικά τα αφεντικά θα γίνουν υπάλληλοι. Αλήθεια θέλουμε την εξίσωση προς τα κάτω όλων των κοινωνικών ομάδων;

  25. ανδρεας avatar
    ανδρεας 30/07/2010 14:41:23

    Το βράδυ στο ΜEGA όλοι η δουλοπρεπής παρέα, με προεξάρχοντα τον ΚΑΨΗ, θα βγάλει τους βούρδουλες.
    Ολα αυτά τα γιουσουφάκια της ενημέρωσης από την στιγμή που η τρόικα με τον τοποτηρητή ΓΑΠ τους έδωσε το δικό τους ασφαλιστικό ταμείο έχουν αρχίσει ένα απεινή πόλεμο, έναντίον όσων οχι μόνο απεργούν, αλλά και διατυπώνουν διαφορετική απόψη από την καθωσπρέπει.
    Άξιος ο μισθός τους.

    ΥΓ. Α, για να μη το ξεχάσω .

    Η κυβέρνηση , η τρόικα δηλαδή, χθές ψήφισε την αναστολή της υποχρέωσης που είχαν οι καναλάρχες να αποδίδουν στο κράτος το 20% επί των διαφημίσεων, διάταξη που είχε ψηφισθεί πριν από λίγες βδομάδες.

  26. Λευτέρης avatar
    Λευτέρης 30/07/2010 14:41:34

    Να πατήσετε τον Τζέφρυ κ τους 300 με τα βυτία σας! Κ μετά να τους λούσετε βενζίνη!

  27. Spa avatar
    Spa 30/07/2010 14:42:01

    Σιγά ρε σιγά μη σκίσουμε τα καλσόν. Καλά κάνετε και υποστηρίζετε τα συμφέροντά σας αλλά μόνο για τα συμφέροντα της συντεχνίας σας ξεσκίζεστε. Όταν την «τρώει» ο λαουτζίκος καθόσαστε και σφυρίζετε κλέφτικα. Όταν μας κλέβετε το χειμώνα το πετρέλαιο και κοροιδεύετε τον κόσμο το μολών λαβέ που το έχετε βάλει; Όχι και να σας πιστέψουμε πατριώτες της δεκάρας! Αλλά ο κόσμος μια ζωή λακαμάς είναι. Εγώ θυμάμαι όταν ο Παναθηναϊκός έπαιρνε τον Πουμπλή, στη συμφωνία ήταν και ένα δύο βυτιοφόρα για να τον δελεάσει, πόσα κονομάτε αλήθεια; Αλλά όταν ο λαουτζίκος στερείται, όπου βρίσκει να φωνάζουν κολλάει και αυτός χωρίς σκέψη και επίγνωση. Γι΄αυτό μας έχει πάρει ο διάολος…. Και με αυτή τη λογική άμα κερδίσουμε τίποτε γράφτε μου. Αλήθεια τώρα που το θυμήθηκα, σας θυμάμαι όταν μου κόψανε το δώρο των Χριστουγέννων και τα υπόλοιπα πόσο αγώνα κάνατε για να τα σώσουμε, και σας στέλνω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Και το χειμώνα όταν θα μου βάζετε πετρέλαιο θα σας περιμένω. Αλλά ξέχασα εσείς την άδεια έχετε όχι να οδηγείτε κιόλας.

    • Αδαμ avatar
      Αδαμ @ Spa 30/07/2010 15:08:24

      μαλλον ζεις σε άλλον πλανήτη... αυτά τα βυτιοφόρα δεν θα έφερναν ποτέ σε σένα πετρέλαιο, όχι γιατί είσαι καραγκίοζης αλλά γιατί αυτά δουλεύουν μόνο στην χονδρική!
      Α, και ωραίο το επιχείρημα σου... δηλαδή όταν δελέαζαν τους άλλους παίκτες με λεφτά - μετρητά τι πρέπει να γίνει, να κλείσουμε τις τράπεζες.
      Ουστ λαμόγια κρατικοδίαιτοι που νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα!
      Συμπαράσταση στους φορτηγατζήδες!

      • lewnidas avatar
        lewnidas @ Αδαμ 30/07/2010 16:27:45

        δηλαδη ο καραγκιωζης μονο λιανικη επαιρνε?

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ Spa 30/07/2010 16:30:18

      Εσύ που ήσουν να διαμαρτυρηθείς όταν σου κόψανε το δώρο των χριστουγέννων? Γιατί δεν είδα και καμιά αντίσταση από τους άμεσα ενδιαφερόμενους.... ποιός περιμένεις να παλέψει για σένα? η τηλεόραση? Τουλάχιστον αυτοί παλεύουν για την πάρτη τους δεν σου ζητάνε να παλέψεις εσύ γι αυτούς

  28. Άπιστος Θωμάς avatar
    Άπιστος Θωμάς 30/07/2010 14:45:06

    Πόσο ηλίθιοι μπορεί να γίνουν όλοι! Μα όλοι!!!
    Ποιά κλειστά επαγγέλματα ρε;
    Κανείς δεν θα επισημάνει ότι, αυτό που ονομάζουμε κλειστά επαγγέλματα, είναι στην πραγματικότητα ένα φαύλο πλέγμα νόμων, διατάξεων και υπουργικών αποφάσεων, πελατειακού χαρακτήρα;
    Κανείς δεν θα πεί ότι, αυτό το φαύλο πλέγμα νόμων, ήταν και είναι, που ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΥΠΕΡΑΞΙΕΣ;
    Γιατί δεν μας εξηγούν κάποιοι φωστήρες, πώς γίνεται, δημόσια περιουσία ως είναι οι άδειες αυτοκινητιστών, να δημιουργούν υπεραξία σε ιδιώτες;
    Και τώρα έρχεται αυτό το ίδιο το κράτος, να μηδενίση την περιουσία που σχηματίσθηκε απο την συσωρευμένη υπεραξία, την οποία δημιούργησε το ίδιο με τους νόμους του.
    Αυτό είναι, το ένα και μοναδικό και ακαταμάχητο επιχείρημα των φορτηγατζήδων απένατι στα δημοσιογραφικά λαμόγια που τους ξεσκίζουν κάθε βράδυ στα δελτία των οκτώ, όπως θα κάνουν και απόψε.
    Και αυτό το επιχείρημα, κανείς δεν το αναφέρει, κανείς δεν το σκέφτεται.
    Είτε μαύρα είτε λευκά, τα λεφτά που κοστίζει σήμερα μία άδεια φοργηγατζή, είναι πραγματικά. Και αυτά τουλάχιστον, πρέπει να τα πληρώση το κωλο-κράτος, γιατί αυτό τα δημιούργησε.

  29. giorgos avatar
    giorgos 30/07/2010 14:53:15

    ναι στην απελευθερωση αλλα με αποζημιωση των επαγγελματιων που απαξιωνεται η περιουσια τους.απο εδω και περα που αρχιζουν να πλητωνται οι διαφορες ομαδες της μεσαιας ταξης θα εχουμε την πραγματικη εξεγερση εναντιων δντ και της κυβερνησης.

  30. greco avatar
    greco 30/07/2010 14:54:44

    Επωνυμε και Γιωργο.

    Αυτη τη στιγμη η Ελλαδα στην ουσια δεχεται ανθρωπιστικη βοηθεια
    απο ΕΕ και ΔΝΤ.
    Κουμαντο πλεον κανουν αλλοι.
    Εχετε την εντυπωση οτι η κυβερνηση γουσταρε να μαλωνει με τους φορτηγατζηδες;
    Απαιτηση των ξενων ειναι το ανοιγμα των κλειστων επαγγελματων ωστε
    να ενισχυθει η απασχοληση και κατα συνεπεια η αναπτυξη.
    Τα υπολοιπα ειναι μπουρδες.

    Εαν δεν μας αρεσει και θελουμε να ειμαστε τριτικοσμικοι αφρικανοι
    με φεουδαρχες καρτελ και πεινασμενους ας το πουμε να βγουμε
    απο το Ευρω να τελειωνει.

    Φτανει πια με τα πρασινα και τα γαλαζια καραγκιοζιλικια

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ greco 30/07/2010 14:57:51

      Καμία "ανθρωπιστική βοήθεια" δεν είχαμε ανάγκη. Διέλυσε ο ΓΑΠ την πιστοληπτική ικανότητα της χώρας με μια εξωφρενική ρητορική και βγήκε μόνος του στη ζητιανιά για δάνεια.

      Κουμάντο μπορούμε να κάνουμε την άλλη στιγμή μόνοι μας. Είμαστε χώρα του ευρώ και θα βγούμε από το ΔΝΤ πολύ πιο εύκολα από όσο βγήκε η Ουγγαρία (χθες έφαγε την οριστική χλαπάτσα το ΔΝΤ από την καινούργια δεξιά κυβέρνηση της Ουγγαρίας: "δεν σας έχουμε ανάγκη").

      Τα καραγκιοζλίκια εδώ είναι πράσινα. Δεν είναι όλοι ίδιοι. Εδώ υπάρχει εχθρός και είναι φανερό ποιος είναι: αυτός που θέλει την Ελλάδα στα γόνατα και που πείθει αυτή τη στιγμή εσένα ότι δήθεν είμαστε ένα έθνος ζητιάνων.

      Ντροπή τους! Από όλα τα εγκλήματα που έχουν κάνει αυτό είναι το χειρότερο! Το σπάσιμο του ηθικού ενός ολόκληρου λαού!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 30/07/2010 15:03:24

        Για να ακολουθήσεις τα βήματα του Ορμπάν όμως, χρειάζεται πολλά "κιλά"... θάρρους. Οι ψοφοδεείς που μας κυβερνούν, μαζί με τα δεκανίκια τους, τρέμουν σαν το ψάρι μπροστά στα χαμηλόβαθμα γιαπάκια του ΔΝΤ!

    • Misha avatar
      Misha @ greco 30/07/2010 14:59:49

      Aνάπτυξη της φτώχειας κάνουν οι φεουδάρχες όπως έκαναν παντου στον κόμσο οι συμπράξεις ΔΝΤ-Τραπεζών.Το παραμύθι σας δεν το πιστεύει πια ούτε ο Ανδριανόπουλος.

    • zap32 avatar
      zap32 @ greco 30/07/2010 15:00:29

      Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά! Όλοι οι έγκριτοι επιστήμονες (όχι τα φερέφωνα της κυβέρνσης) αμφιβάλλουν αν το άνοιγαμ στις μεταφορές θα είναι επικοιδομητικό. Για κοίτα λίγο στην Ολλανδία τι έγινε... Μήπως μειώθηκε η ανταγωνιστικότητα της Ολλανδικής Οικονομίας?
      Από την άλλη αφού κόπτεται η κυβέρνηση να απελευθερώσει το επάγγελμα, γιατί δεν απαλλοτριώνει τις άδεις όπως έκανε η Κύπρος, η Ιταλία και η Ισπανία (ναι, αυτές που ο κ. Τσιόκας και ο κ. Ρέππας τις χρησιμοποιούσαν μόνο όταν και όπως τους βόλευε). Α, και όσο για τα ατυχήματα στους δρόμους που έχουν αυξηθεί σε όλες αυτές τις χώρες, γιατί κανένας απο το Υπουργείο εδν μιλάει?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ greco 30/07/2010 15:12:57

      Μάλλον απανθρωπιστική βοήθεια...

  31. Liberty avatar
    Liberty 30/07/2010 15:04:27

    Mpravo stous fortigatzides!!! Paleuoun gia to vios tous. Pragmati i anartisi gia tin zwtiki amyna xtypa stin kardia tou zitimatos. An afisoun na perasei to sxedio auto tha odigithoume se mia katastasi opws ta mikra magazia sta proastia tou Londinou. Oi alisides souper-market fytrwnan san ta manitaria kai ta paradosiaka magazia (apo mpakalika mexri farmakeia) ekleinan to ena pisw apo to allo kai aloiwnotan o xaraktiras tis perioxis. Oi topikes arxes pleon exetazoun prosektikotera tis adeies pou zitoun ta megala souper market na anoixoun magazia se tetoies perioxes. Episis diapistwthike pws gia kathe mia lira agoras sta mikra magazia 50pennes gyrnoun pisw stin topiki koinotita. Gia kathe mia lira pou xodeuetai se megalo souper-market mono 5pennes epistrefoun stin topiki koinotita.

  32. Paranoia avatar
    Paranoia 30/07/2010 15:04:46

    "ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΡΕΛΟΙ, ΑΛΛ'ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΘΕΟ"

    Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

  33. greco avatar
    greco 30/07/2010 15:06:20

    Επωνυμε δεν μπορουμε μονοι μας ,αυτο μας ελεγε και ο ΓΑΠ (γεματα πιστολια κλπ)

    Η Ελλαδα ειναι οικονομικα και παραγωγικα σε βαθια παρακμη κανεις δεν την υπολογιζει πλεον.

    Εαν μπορουσαμε μονοι μας θα ειχαμε δανειστει ξανα και ξανα απο τις
    αγορες.

    Ομως η Ελλαδα εχει χασει την παραγωγικη της δυνατοτητα .

    Χωρες με μεγαλυτερο χρεος δανειζονται γιατι απλα παραγουν και εξυπηρετουν το χρεος.

    Η Ελλαδα αυτο δεν μπορει να το κανει
    Και δεν μπορει να κανει ουτε νομισματικη υποτιμιση.

    Εχεις καποιον που χρωσταει αλλα δουλευει και πληρωνει τα δανεια του.
    Και εχεις και ενα ζητιανο που δεν χρωστα τιποτα.

    Εσυ ποιον θα δανειζες;

    H Eλλαδα παντως και ζητιανευει και χρωσταει

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ greco 30/07/2010 15:11:46

      Στις 25 Ιανουαρίου 2010 (επί "καλού" ΓΑΠ και όχι επί "κακού" Καραμανλή) η Ελλάδα ζήτησε 3 με 5 δις ευρώ δανεικά και της πρόσφεραν 25!

      Τι άλλαξε μέχρι τις 23 Απριλίου που ζήτησε να μπούμε στο Μνημόνιο ο ΓΑΠ; Γιατί τότε μπορούσαμε και τώρα δεν μπορούμε; Γιατί τότε μας δάνειζαν και τώρα δεν μας δανείζουν;

      Τώρα ξαφνικά "σταματήσαμε να παράγουμε"; (άλλο αιχρό ψέμα).

      Μην τρως το κουτόχορτο των καναλιών, για το δικό σου καλό και το καλό της χώρας.

    • Misha avatar
      Misha @ greco 30/07/2010 15:12:50

      Ξεχνά να θυμηθείς ή μάλλον δε σε βολεύει πως την παραγωγική βάση της Ελλάδας τη διάλυσαν οι ευρωσυνθήκες.Φτάσαμε να εισαγουμε μέχρι και πορτοκάλια από το Ισραήλ!
      Και δε λές πως η ΕΚΤ δανείζει τις ελληνικές τραπεζες , οι οποίες επισης δε παραγουν τίποτα, με 1% , ενω την Ελλάδα με 5% δλδ λειτουργεί ως κανονικός τοκογλύφος, σαν μαυραγορίτης της κατοχής, σα γερολαδάς του μεσοπολέμου.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ greco 30/07/2010 15:15:47

      Η Ελλάδα όμως, μέχρι τον Οκτώβρη, δανειζότανε άνετα. Μέχρι που ο Παπανδρέου,με τις προβοκατόρικες δηλώσεις του στο εξωτερικό,περί Τιτανικού που πάει να πέσει στο παγόβουνο, αφαίρεσε κατ επιταγήν των αφεντικών του,την δυνατότητα δανεισμού από την ίδια του την χώρα,τινάζοντας τα σπρεντς σε δυσθεώρητα ύψη. Δηλαδή,μέχρι τον Οκτώβρη παράγαμε κάτι και μετά,όταν ήρθε το ΠΑΣΟΚ σταματήσαμε? Χρόνια και χρόνια δανειζόμασταν και δεν έτρεχε τίποτα,μέχρι που ήρθε ο Τσλάκογλου,εεε συγνώμη,ο Γιωργάκης,ηθελα να πω.

  34. giorgos avatar
    giorgos 30/07/2010 15:14:14

    greco πριν ξεστομισεις τις μπακογιαννικες σου αρλουμπες μαθε τι ειναι πραγματικη απελευθερωση επαγγελματων και τι πανε να εφαρμοσουν οι γκαουλαιτερ της τροικας

  35. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/07/2010 15:14:50

    Ερώτηση κρίσεως και ας παρεξηγηθώ: Τι διαφορετικό γίνεται σήμερα που πρέπει να χειροκροτήσω από αυτό που έκαναν οι μπαχαλάκηδες του Δεκέμβρη και που όλοι εδώ μέσα κατηγορούσαμε;
    Είτε απεργίες για διατήρηση κεκτημένων μονοπωλιακών καθεστώτων (για προσωπικό και συντεχνιακό κέρδος) είτε κάψιμο για το κάψιμο, ποιά η διαφορά; Ο παλός πολίτης τη πληρώνει.
    Άντε και έφυγε ο ανεκδιήγητος ΓΑΠ; Ποιός θα έρθει; Κάποιος άλλος λαοπρόβλητος; Τι θα γίνει δηλαδή αν αλλάξουμε κυβέρνηση;
    Προσωπικά, μεταξύ των δυο, προτιμώ Σαμαρά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Θα γίνει κάποια ριζική αλλαγή στην ελληνική οικονομία ως δια μαγείας; Αυτό θέλω να μάθω.
    Εκτός και αν δημιουργηθούν σοβιέτ,πάμε για αυτοδιαχείριση στις γειτονιές κλπ. οπότε μιλάμε για άλλα πράγματα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Strange Attractor 30/07/2010 15:19:27

      Αν σου φαίνεται ίδιος ο στημένος "Δεκέμβρης" των κούφιων συνθημάτων (τα αγοράκια δήθεν των "700 ευρώ" που δεν δούλεψαν ποτέ τους) με τον αγώνα που κάνουν αυτοί οι άνθρωποι για κάτι πολύ συγκεκριμένο, για τη δυνατότητά τους να επιβιώσουν, τότε δεν υπάρχει περιθώριο συζήτησης γιατί έχουν τελείως διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 30/07/2010 15:26:08

        Και πέραν αυτού, Επώνυμε, τότε τουλάχιστον είχαμε ηθικά νομιμοποιημένη κυβέρνηση και ο ΚΑΚ είχε τουλάχιστον τα... άντερα να πει κι ένα "όχι" στο Βουκουρέστι. (Ίσως και γι' αυτό να του έστησαν ό,τι του έστησαν.) Τώρα, τι νομιμοποίηση υπάρχει; Και πόσα "άντερα" έχουν οι παλλακίδες του ΔΝΤ;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Επώνυμος 30/07/2010 15:26:24

        Εντάξει αλλά θεωρώ και υπερβολή την ανακήρυξη σε εθνικούς ήρωες και επαναστάτες κάποιους που αγωνίζονται όψιμα για τις "άδειες" φορτηγών τους τις οποιες θέλουν κλειστές. Να κρατάμε λίγο και τη λογική μας.
        Δεν μιλάμε ούτε για Παρίσι του 1848, ούτε για Παρίσι του 1968, ούτε για επανάσταση που θα φέρει καμιά κομμούνα ή την ουτοπία. Εντάξει, να φύγει Ο ΓΑΠ, αλλά όχι και να χειροκροτάμε άκριτα οποιονδήποτε κλάδο συγκυριακά τον πολεμά.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Επώνυμος 30/07/2010 15:30:35

        Επιμένω. Ας απαντήσει κάποιος. Θα γίνει κάποια ριζική αλλαγή στην ελληνική οικονομία ως δια μαγείας μόλις ξεκουμπιστεί ο ΓΑΠ; Αυτό θέλω να μάθω.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/07/2010 15:33:57

        Ναι, θα γίνει και μάλιστα όπως το λες. Δια μαγείας. Θα σταματήσει να υπάρχει πολιτική βούληση και προμελετημένος σχεδιασμός για υπαγωγή μας στο ΔΝΤ.

        Όσο για το άλλο που λες, προφανώς δεν εχεις καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει και τι ακριβώς παίζεται. Τι να σου πούμε εμείς αν δεν το καταλαβαίνεις από μόνος σου;

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Επώνυμος 30/07/2010 15:56:59

        Τι να πείτε βρε?Τι να πείτε?

        Το μόνο που ξέρετε να λέτε είναι οικονομολογικές αρλούμπες και να υπεασπίζεστε ακόμα και το διάβολο για τις εμμονές σας.
        Ως δια μαγείας !! ουαχαχαχαχαχα

        Εσύ Strange αγόρι μου δεν έχεις καταλάβει , οι υπόλοιποι που έχουν καταλάβει θα φροντίσουν για το δικό σου καλό επειδή έχουν το αλάθητο του πάπα(ρα).

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/07/2010 15:58:52

        Ωραία gpr, τώρα που ξέδωσες ξαναμπες στο κλουβί σου ήσυχα ήσυχα και δεν θα πούμε σε κανέναν ότι πήγες πάλι να το σκάσεις.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Επώνυμος 30/07/2010 16:05:38

        Να μου μάθεις τα ταχυδακτυλουργικά σου κόλπα που θα φτιάξουν την οικονομία εσύ φιλελεύθερέ μου.

        Καλές διακοπές εύχομαι σε όλους.
        (θα κάνουμε παρέα μόνο από σπόντα σχολιασμούς μέχρι την επιστροφή στην καθημερινότητα)

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 30/07/2010 16:12:09

        Ο undercover greek political review όλο και ποιό πολύ μοιάζει με τον τιραμόλα.
        Όσο και να προσπαθεί να κρυφτεί

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ Strange Attractor 30/07/2010 15:22:04

      Όπως λέγανε και οι Ρωμαίοι η Σωτηρία της Πολιτείας είναι ο ύπατος Νόμος. Το Δεκέμβρη είχαμε αποσταθεροποίηση, τώρα πράξη ανάκτησης κυριαρχίας. Αυτά που είναι να εφαρμοστούν θα εφαρμοστούν, με τη διαφορά ότι ο ΓΑΠ χρησιμοποιεί ένα ορθό μέσο (άνοιγμα επαγγελμάτων) για να πετύχει έναν στρεβλό σκοπό (υποταγή της ελληνικής κοινωνίας)

    • Misha avatar
      Misha @ Strange Attractor 30/07/2010 15:24:54

      H αυτοδιαχείριση στις γειτονιές ειναι αμεσοδημοκρατική διαδικασία, καμμία σχέση με Σοβιέτ.Εγινε και γίνεται σε μεγάλη κλίμακα στην Αργεντινή μετα τη λαιλαπα του ΔΝΤ.
      Χοντρικα:
      1.Ουστ στο ΓΑΠ
      2,Ουστ στο ΔΝΤ και μη αναγνωριση του χρέους
      3.Αναδιαπραγμάτευση χωρις οσφυοκαμψίες.

      Αυτες οι τρείς κινησεις αρκουν για να βγουμε στον αφρο και να δημιουργήσουμε συνθηκες απελευθέρωσης.Κατόπιν επονται επιστροφες στη Μέρκελ των αρμάτων που λιωνουν μονα τους, των υποβρυχιων που γέρνουν , των αεροσκαφων που μπάζουν νερα.

      Ενας ηγετης με ουμπαλα κι αγαπη στην πατρίδα χρειάζεται, και χωρίς πολυπολιτισμικές χίμαιρες στο κεφάλι.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Misha 30/07/2010 15:32:08

        Έχεις κανέναν υπόψη; Ή θα προκύψει απ τις γειτονιές;

    • Λεωνίδας avatar
      Λεωνίδας @ Strange Attractor 30/07/2010 15:44:38

      Αδιανόητη παρατήρηση! Η διαφορά έγκειται στην ίδια την πράξη. Περιγράψτε όσο το δυνατόν πιο πιστά τις δύο πρακτικές και θα καταλάβετε!

      Με τις γενικεύσεις αναπαράγονται ιδεολογικά στερεότυπα και γενικότητες. Το κρίσιμο είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν αντιτίθενται στο λεγόμενο άνοιγμα του επαγγέλματος. Αξιώνουν ορισμένους όρους μετάβασης. Οι γενικές διαπιστώσεις περί συντεχνιών δεν λέγουν τίποτε! Εδώ τα πράγματα είναι συγκεκριμένα. όπως και η αυθαιρεσία της κυβέρνησης.

  36. dexios82 avatar
    dexios82 30/07/2010 15:15:55

    ως ποτε οι συντεχνιες θα εκβιαζουν την κοινωνια?αυτη την στιγμη βλεπουμε μια κυβερνηση αδυναμη,μια αντιπολιτευση που λαικιζει.ζητηται ελπις

  37. Γιωργος avatar
    Γιωργος 30/07/2010 15:18:00

    Γκρεκο δεν είπα εγω οτι "υπάρχει σχέδιο ξέρουμε τι παραλαμβάνουμε"
    Δεν είπα εγω οτι "λεφτά υπάρχουν"
    Δεν είπα εγω οτι "δεν θέλουμε ούτε μια μέρα ανοχή".
    Δεν είπα εγω οτι "όσο γρηγορότερα φυγει ο Καραμανλής τόσο το καλύτερο"
    Δεν είπα εγω οτι "δεν θα προσφύγουμε στο ΔΝΤ"
    Επομένως είτε ο γιώργος δεν είχε ιδέα του τι παραλάμβανε και κατά πόσο το μοντέλο της χώρας είχε χρεοκοπήσει , άρα είναι και αυτός μέρος του προβλήματος. Είτε γνώριζε την κακή οικονομική κατάσταση- άλλωστε για αυτό είχε ενημερωθεί αρμοδίως απο τον Προβόπουλο- και είχε αποφασίσει εξαρχής τη λύση του ΔΝΤ υποσχόμενος ψευδώς τα πάντα στους πάντες. Πάσα εξήγηση δεκτή

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Γιωργος 30/07/2010 16:17:37

      Εχεις απολυτο δικιο...αυτα τους λεω σε διαφορες συζητησεις και μου λεν πως ειμαι...φανατικος

  38. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/07/2010 15:19:50

    Δεν ξέρω πόσοι θυμάστε μια αφίσα-φωτομοντάζ του Δημ. Βεργή το 1996 (νομίζω), με κεντρικό σύνθημα "Τσιλέρ, έλα να την πάρεις". Θα έπρεπε μια ανάλογη αφίσα να φτιάξουν και οι αγωνιζόμενοι φορτηγατζήδες, αντί για το απλό χαρτί "Μολών λαβέ" που αναρτούν στα φορτηγά τους.

  39. rs avatar
    rs 30/07/2010 15:32:31

    Έχετε "σαλτάρει" όλοι; Εμπρός στην άκρατη επιθυμία σας να "σπάσει τα μούρα της" η κυβέρνηση υποστηρίζεται το κάθε λαμόγιο.
    Έχετε χάσει κάθε μέτρο!!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ rs 30/07/2010 16:24:43

      ακου φιλε με ,λαμογια οι φορτηγατζηδες, αλλα λαμογια και οι εκπαιδευτικοι, οι γιατροι, οι ναυτικοι και οποιος τολμηση οχι μονο να απεργησει, αλλα και να διαμαρτυρηθει, γαιτι λεει πλητεται η δημοσια εικονα της χωρας και η κοινωνια ειναι ομηρος των συντεχνιων. Πες μου εσυ λοιπον πως πρεπει να αντιδρουμε καθε φορα που πρεπει να υπερασπιστουμε το οποιο δικιο μας.
      Και μην ξεχνας πως ολη οι κοινωνια δεν αποτελειται απο κλεφτες , ψευτρεσ και λαμογια,γαιτι σε αντιθετη περιπτωση οτι ειναι να μας βρει καλως να μας βρει αφου ειμαστε λαμογια

    • Orestios avatar
      Orestios @ rs 30/07/2010 16:27:25

      Να υποστηρίζουμε τα μεγαλολαμόγια της κυβέρνησης? Αυτό μας προτείνεις rs?

  40. greco avatar
    greco 30/07/2010 15:35:02

    Aνοιχτη κοινωνια , ανοιγμα επαγγελματων,ανοιχτη παιδεια και ιδιωτικα κολεγια ,μικρο δημοσιο (οχι παραπανω απο 200.000 ΔΥ και οχι μονιμοι)
    διαφανεια και στροφη κοινωνιας και οικονομιας στην αναπτυξη.

    Αυτα τα απλα πρεπει να γινουν.

    Οσο συντηρουμε φορτηγατζηδες και κλειστα επαγγελματα αυτη η χωρα θα παρακμαζει.

    Οσο για το Πασοκ τι να σχολιασω.
    Προκειται για κομμα χαμαιλεωντα.
    Αλλαζει συνεχεια αποψεις.

    Θεια δικη αυτο που συμβεινει με τον ΓΑΠ γιατι καλειται
    να γρκεμισει οτι εχτισε ο πατερας του.

    Αμαρτιες γονεων παιδευουσι τεκνα.

    Ολοι παντως γνωριζαν οτι η Ελλαδα πηγαινε για ΔΝΤ
    γι αυτο και ο Καραμανλης την κοπανησε με τις εκλογες.

    • Misha avatar
      Misha @ greco 30/07/2010 15:43:35

      Μάνος, Ανδριανόπουλος, Ντόρα και το κακό συναπάντημα.
      Η φρικη του νεοφιλελευθερισμού.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Misha 30/07/2010 15:46:23

        Τον αχαμνό λογιστάκο ξέχασες, ο μόνος που είχε γίνει κήρυκας του ΔΝΤ "κατά σύμπτωση" το Δεκέμβρη...

        Αυτοί είναι οι "όλοι" που "ήξεραν" ότι πάμε στο ΔΝΤ.

        Αυτοί δηλαδή ήταν οι εγκάθετοι που ήθελαν να μας πάνε με το ζόρι στο ΔΝΤ.

    • Gogos avatar
      Gogos @ greco 30/07/2010 15:56:49

      Φίλε μου πίστεψε το, δεν συντηρείς του φορτηγατζήδες.
      Μην επαναλαμβάνεις άκριτα τα όσα σου λένε τα αφεντικά σου!
      Δεν υπάρχει πιο ανταγωνιστικός κλάδος αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα! Τα περιθώρια κέρδους τους είναι 1-2%, υπάρχει πλεόνασμα φορτηγών κατά 38%, και παλεύουν επάξια με μεγαθήρια πολυεθνικές! (στοιχεία της μελέτης του Πολυτεχνείου - ψάξε λίγο καλύτερα και μην καταπίνεις αμάσητα ότι σου παραδίδουν!

    • lewnidas avatar
      lewnidas @ greco 30/07/2010 16:29:29

      αυτο ειναι οραμα!

  41. Misha avatar
    Misha 30/07/2010 15:40:37

    E, o Mητσοτάκης ...Σταθερη αξία.
    Τωρα σε λίγο που θα μηδενίσει το κοντέρ και θα αναεωθεί ως φοινιξ θα κρατήσει μεχρι το 2050

  42. kanenas avatar
    kanenas 30/07/2010 15:41:09

    Aναλαμβάνει ο Στρατός!
    http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=76129

    ... ωραία θα δούμε και στρατό μέσα στο Σ/Κ
    Μπράβο σε συνδικαλιστές και κυβερνηση

  43. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/07/2010 15:41:17

    "Όλοι πάντως γνώριζαν ότι η Ελλάδα πήγαινε για ΔΝΤ".

    Για πες μας κι εσύ κανέναν, γιατί εγώ ας πούμε δεν το γνώριζα κι ούτε ξέρω και πολλούς άλλους από τους "όλους".

    Εσύ ας πούμε το ήξερες ή μας λες κάτι τώρα μόνο και μόνο για να πεις κάτι;

  44. alimakias avatar
    alimakias 30/07/2010 15:43:28

    Κύριοι Εισαγγελείς, γιατί δεν επεμβαίνετε;

    Τι περιμένετε; Γιατί δεν παραπέμπετε για παράβαση καθήκοντος τους Νομάρχες και τους υπαλλήλους τους που δεν προωθούν για επίδοση τα φύλλα επιστράτευσης των απεργών;

    Θα βλέπετε ανέκφραστοι τις κραυγές απελπισίας των 100.000 ξένων τουριστών της Χαλκιδικής που δεν μπορούν να φύγουν για τις πατρίδες τους στις Βαλκανικές χώρες με τα αυτοκίνητά τους, επειδή δεν έχουν βενζίνη, και τα παρατάνε στο δρόμο; Δεν βλέπετε τι έγκλημα διαπράττεται κατά του ελληνικού λαού; Αυτοί οι τουρίστες θα μας δυσφημίσουν - με το δίκιο τους - και του χρόνου δεν θα ξαναπατήσει κανένας, οπότε η κυβέρνηση θα μας λειώσει με περισσότερους φόρους και εξοντωτικές μειώσεις των μισθών και συντάξεων, αφού δεν θα έχει έσοδα το κράτος και δεν θα μπορεί να εξοφλήσει το χρέος στην Τρόικα;

    Γεμίστε τις φυλακές και τα κρατητήρια με αυτούς που περιφρονούν το νόμο και παίζουν με τις ζωές μας.

    • Misha avatar
      Misha @ alimakias 30/07/2010 15:47:14

      To στρατό και τα τανκς ετσι θα τ΄αφήσεις;
      Δε θα τα βγάλεις στο δρόμο;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Misha 30/07/2010 15:59:36

        Προσωπικά ήμουνα νιος και γέρασα, και τα μόνα τανκς που είδα να κλείνουν τους δρόμους σε τακτά διαστήματα, ήταν τα τρακτέρ και τα βυτία που μου κάνουν τη ζωή κόλαση. (Α, και τις μπεεμβέ των ιδιοκτητών των παραπάνω).

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 30/07/2010 19:15:23

        S.A. Hμουν Θεσσαλονίκη όταν έγινε η επίθεση στη Σερβία, κι εβλεπα τα γερμανικά αρματα να ανηφοριζουν πανω σε τρακτορες.
        Επί Σημιτη πριν 10-11 χρόνια.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 30/07/2010 20:25:19

        Δεν το είπε, αλλά το εννοεί. Πάντα επίκαιρο φροντίζουν να κάνουν κάποιοι το αίτημα του Μάνου.

    • Gogos avatar
      Gogos @ alimakias 30/07/2010 15:53:56

      Ναι, και μετά Χούντα. Α, συγγνώμη, τα αφεντικά σου μας την έχουν επιβάλει ήδη...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ alimakias 30/07/2010 16:37:37

      Ας κάτσει η κυβέρνηση στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων κι ας βρεθεί μία λύσις. Αυτή έχει την εξουσία, αυτή οφείλει να διαφυλάξει τη κοινωνική ειρήνη χωρίς δημοκρατικές εκτροπές και καραγκιοζηλίκια όπως αυτό της επιστρατευσης

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ alimakias 30/07/2010 19:20:32

      Οι τουρίστες από τις Βαλκανικές χώρες μην ανησυχείς του χρόνου πάλι στην Χαλκιδική θα είναι. Λες και έχουν πολλές επιλογές. Γι αυτού η Χαλκιδική είναι ο παράδεισος. Άσε που αυτοί στις χώρες είναι συνηθισμένοι από κάτι τέτοια...

  45. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 30/07/2010 15:48:55

    @ Greco και λοιποί, που νομίζετε πως θα μας σώσει το ...ΔΝΤ. Νά που πήγαν τα καλοκαιρινά επιδόματα 300.000 συνταξιούχων του ΙΚΑ:
    "ΕΚΑΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΣΤΟ ΙΚΑ - ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ
    Με 5 λοβέρδειες αποφάσεις, πριν από λίγες μερες, ΕΝΕΚΡΙΝΑΝ 55 εκατομμύρια ευρώ για υπερωρίες στο ΙΚΑ! Αλλά φαίνεται πως δεν ήταν αρκετά... Άλλες 3 λοβάρδειες αποφάσεις, δημοσιευμένες στο ΦΕΚ υπ' αριθμ. 2403 της 1.12.2009, τεύχος Β΄, ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ άλλα 31.146.450,40 ευρώ ΚΑΙ ΠΑΛΙ για υπερωρίες στο ΙΚΑ!!! Επαναλαμβάνουμε πως δεν αμφισβητούμε ΟΥΤΕ την αναγκαιότητα των υπηρεσιών που καλύπτουν οι υπερωρίες, ΟΥΤΕ την υποχρέωση της Διοίκησης του ΙΚΑ (= του δημοσίου) να αμείβει το υπερωριακώς εργαζόμενο προσωπικό. Επισημαίνουμε όμως την ανακολουθία ή μάλλον την υποκρισία: Μέχρι τώρα τουλάχιστον 106.000.000 ευρώ έχουν εγκριθεί για υπερωρίες του 2010 στο ΙΚΑ. Άρα υπάρχει ανάγκη προσωπικού (οπότε προς τι η απαγόρευση των προσλήψεων;). Ή έστω, υπάρχει ανάγκη υπερωριακής απασχόλησης του ήδη υπηρετούντος προσωπικού (οπότε προς τι οι κραυγές και οι φοβέρες για την κατάργηση των υπερωριών;).
    [h**p://greekspy.blogspot.com/]

  46. greco avatar
    greco 30/07/2010 15:50:56

    Ο Σημιτης ειχε προτεινει το 2008 προσφυγη στο ΔΝΤ .
    Τυχαιο; Δε νομιζω.

    Τωρα ο Καραμανλης πιστευω εβλεπε οτι το καραβι βουλιαζει
    και εκανε εκλογες.

    Ειπε παντως οτι θα χρειαστουν πολυ σκληρα μετρα.
    Σου λεει αν ειναι να χασω εχασα.

    Στοιχειωδη οικονομικα να ξερει καποιος ευκολα αντιλαμβανεται
    οτι χωρα σαν την Ελλαδα οδευει προς κριση δανεισμου.
    Καποια στιγμη οι αγορες δεν δανειζουν.
    Εαν τωρα ειχαμε δραχμη ,ισως με σταδιακες υποτιμησεις
    να αποφευγονταν ολα αυτα.
    Οτι δηλαδη εκανε παλια ο Αντρεας.
    Θα ζημιονονταν ομως οι καταθετες.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ greco 30/07/2010 15:53:38

      Και γιατί για να υλοποιηθεί η "προφητεία" (εδώ γελάμε) Σημίτη έπρεπε να αλλάξει η κυβέρνηση;

      Πιο πριν γιατί δανειζόνταν ο Καραμανλής χωρίς πρόβλημα.

      Σου έγραψα παραπάνω ότι και μέχρι στις 25 Ιανουαρίου μας πρόσφεραν 25 δις δανεικά! Σε μια μόνον δημοπρασία ομολόγων, και ο ΓΑΠ μετά κοκορευόταν γιατί βρήκε 110 δις υποθηκεύοντας τη χώρα και το λαό της.

      Πού ζεις άνθρωπέ μου, μπορείς να μας πεις; Δεν είναι ανάγκη να μένεις στη "σοφία" που θέλουν να σου περάσουν τα ΜΜΕ, ξεκόλλα.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Επώνυμος 30/07/2010 16:32:48

        Για να τελειωνουμε με τη κολοκυθια!!!
        Εαν θυμαστε τελος του 2007 ο Αλγοσκουφης ειπε πως πρεπςι η ελευθεροι επαγγελαματιες να δηλωνουν ελαχιστο ποσο στη εφορια 10.500€ και εγινε της κακομοιρας στις φυλλαδες και τα καναλια.
        Εαν τολμουσε τοτε το 2009 μετα τις εκλογες εαν τις κερδιζε
        ξαναρωταω για τελευταια φορα τι θα γινοταν;
        Περιμενω μια σταρατη απαντηση με πεντε λεξεις και οχι εκθεσεις ιδεων. Ουκ εν τω πολλω το ευ!!!

  47. toure7 avatar
    toure7 30/07/2010 15:58:51

    Για καθηστε ρε παιδια για να καταλαβω. Ο Τζεφρυ στην αρχη ελεγε οτι λεφτα υπαρχουν και μετα οταν βγηκε στην εξουσια ειπε οτι λεφτα δεν υπαρχουν. Ο Τζεφρυ ελεγε οτι δεν θα παμε ΔΝΤ και τελικα πηγαμε ΔΝΤ. Ο Τζεφρυ ελεγε οτι θα πανε φυλακη οι πολιτικοι που εφαγαν και προς το παρον ο Τζοχατζοπουλος με τα 200 σπιτια ειναι εξω, ο Μαντελης εξω,ο Τσουκατος εξω κ.τ.λ

    Ο Τζεφρυ εβριζε την Cosco και τους Κινεζους και τωρα τους παρακαλαει και τους γλυφει. Ο Τζεφρυ ελεγε οτι δεν θα πουληθει η δημοσια περιουσια και πως θα αγορασει και την Ολυμπιακη παλι. Ο Τζεφρυ ομως τωρα ξεπουλαει τα παντα.

  48. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 30/07/2010 16:10:08

    Η καλοκαιρινή επιχορήγηση στα κανάλια του ΔΝΤ. Γράφει σήμερα η Αυγή:
    "Αναστέλλουν τον φόρο για τις τηλεοπτικές διαφημίσεις
    Και νέα χαριστική ρύθμιση υπέρ των καναλαρχών έκρυβε χθες ο υπουργός Οικονομικών, Γιώργος Παπακωνσταντίνου, στο νομοσχέδιο για τη δημοσιονομική διαχείριση και ευθύνη. Με τροπολογία που πρότεινε, και στήριξε το ΛΑΟΣ [!], αναστέλλει μέχρι τον Οκτώβριο την είσπραξη του φόρου για τις τηλεοπτικές διαφημίσεις, που είναι πλέον στο 20%...".

  49. greco avatar
    greco 30/07/2010 16:14:18

    Πασοκ δεν ειμαι και ουτε θελω να ειμαι.
    Απο εκει και περα Επωνυμε πρεπει να ξεφυγουμε απο τις κομματικες
    παρωπιδες.

    Εαν πηγαιναμε τοσο καλα ,γιατι ο Καραμαλης μιλουσε για δυσκολα χρονια
    που ερχονται;

    Η Ελλαδα βαδιζε στο δρομο της Αργεντινης γιατι ειχε τεραστιο προβλημα αποπληρωμης των χρεων της.

    Ο ΓΑΠ εκανε λαθη ομως δεν ηθελε με τιποτα να μπει το ΔΝΤ μολις
    αυτος ανελαβε.
    Μαζοχιστης δεν ειναι.

    Εαν δεν εχουμε αναγκη το ΔΝΤ γιατι δεν δανειζομαστε απo τις αγορες;

    Απλα ειναι τα πραγματα.
    Αν δεν θελαμε τα λεφτα του ΔΝΤ βγαιναμε στις αγορες που αυτες ΔΕΝ θα μας δανειζαν και ετσι αναγκαστικα θα φευγαμε απο το ευρω εχοντας
    μια υποτιμημενη δραχμη και πεινασμενο το 50% τοθ πλυθησμου.
    Και ξερεις επωνυμε Ελλαδα δεν ειναι μονο οι ΔΥ και οι Φορτηγατζηδες.

    Ο Σαμαρας αν βγει τι νομιζεις οτι θα κανει;
    Που θα βρει δανεικα ;

  50. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 30/07/2010 16:15:05

    Η καλοκαιρινή επιχορήγηση στα κανάλια του ΔΝΤ - Γράφει σήμερα η Αυγή:
    "Αναστέλλουν τον φόρο για τις τηλεοπτικές διαφημίσεις.Και νέα χαριστική ρύθμιση υπέρ των καναλαρχών έκρυβε χθες ο υπουργός Οικονομικών, Γιώργος Παπακωνσταντίνου, στο νομοσχέδιο για τη δημοσιονομική διαχείριση και ευθύνη. Με τροπολογία που πρότεινε, και στήριξε το ΛΑΟΣ [!], αναστέλλει μέχρι τον Οκτώβριο την είσπραξη του φόρου για τις τηλεοπτικές διαφημίσεις, που είναι πλέον στο 20%...".

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ Διοτίμα 30/07/2010 18:49:58

      Διοτίμα μήπως γνωρίζεις πόσα χρωστάει στο δημόσιο ταμείο ο Καρατζαχέρης για το κανάλι του; Θα ήταν καλό να ξέρουμε............

  51. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 30/07/2010 16:26:47

    ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΦΟΡΤΗΓΑΤΖΗΔΕΣ, ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΙ ΣΤΗ ΝΕΑ ΚΑΤΟΧΗ!!!!!!!!

  52. ΒΟΥΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ avatar
    ΒΟΥΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ 30/07/2010 17:14:54

    μολις ακουσα στο καλοκαναλο τα αντιμετρα της κυβερνησης για την απεργια των ιδιοκτητων χαχα το μονο που δεν ακουσα ειναι ποτε θα βγαλει τα τανκς στους δρομους

  53. Εμμανουήλ avatar
    Εμμανουήλ 30/07/2010 17:15:49

    "Ο Θεός συντηρεί τους κακούς ανθρώπους για να τους χρησιμοποιήσει σαν όργανα εκδίκησης"
    απο τον Κόμη Μοντεχρήστο του Δουμά

    Σε αυτή την περίπτωση που και οι δύο πλευρές έχουν το άδικό τους, νομίζω πως το σωστό είναι να μην πιάνουμε αμέσως τα ταμπούρια οι υπόλοιποι.
    Αφήστε να τρώγονται μόνα τους τα λαμόγια εκατέρωθεν.
    Στο τέρας που κυνηγάει τον Φρανκενστάιν μην του προσδίδετε δίκαια, απλά μεριάστε.
    Το μόνο κέρδος που βλέπω για μάς, είναι που ακούγονται φωνές σαν τον Θανάση Κλιγκόπουλο

    "Ρωτάμε εμείς τι πράμα είναι αυτή η φατρία (δεν την ξέραμε εις την πατρίδα μας αυτείνη την λέξη, ξέραμε όμως άλλες προκοπές, καπεταναίικες). Μας λένε: "Μεράστηκαν οι καλοί πατριώτες να προκόψουν την πατρίδα", -κι' όλος ο τόπος γιομάτος Τούρκους."
    Από τα Απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη.

  54. Orestios avatar
    Orestios 30/07/2010 17:19:51

    Φαίνεται ότι δεν είσαι ΠΑΣΟΚ.

    • michal avatar
      michal @ Orestios 30/07/2010 20:29:53

      Orestie ta ebala me thn vlakeis (mazi sou dhladh) kai exasa. Dhlwnw htthmenos.
      Alla to na mas bgeis kai die8nisths den to perimena. Ante kai pareoula me ton Dominic SC.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 30/07/2010 22:26:54

      Δεν είναι κακό να νοιώθεις ήττα βλέποντας τον καθρέπτη σου. Κάτι είναι κι αυτό.

  55. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 17:28:26

    Πες τα στο Αλτερ και στον Κωνστα που ορυονται τουτη την ωρα..που μπλεξαμε!!

  56. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 30/07/2010 17:43:50

    δες και τι λέει ο κουρδιστός..
    http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=2620

    Οι ιδιωτικοί φαίνεται εξασφαλίζουν καλύτερη ποιότητα κι εγκυρότητα στην ενημέρωση, εξ ου κι οι ..ευκολίες!

  57. Romios avatar
    Romios 30/07/2010 17:49:36

    ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΛΙΓΚΟΠΟΥΛΟΙ !!!
    ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΩΡΑ !!!

  58. neotera avatar
    neotera 30/07/2010 18:05:13

    Η πρωτη διαφορά του καθεστώτος της Νέας Μεταπολίτευσης(άντε κάνω αβάντα στον αντωνάκη παρότι...) είναι ψάχνει για θεσμικές ρυθμίσεις σε όλα τα βασικά ζητήματα κι όχι γενικευμένη ανομία κι αυταρχιλίκι νταβατζήδικο, με κοινωνικό κλίμα φλού ντεκαντάν αρτιστίκ, για να μεσολαβούμε για μίζενς αφού έχουμε την κουτάλα, χωρίς ν' αφήνουμε κολυμπηθρόξυλο να φαν κι οι άλλοι...

  59. michal avatar
    michal 30/07/2010 18:06:43

    Orestios kai Epwnumos ta mantroskulla ths neas hgesias ths Rhgillhs. San ougk uparxoun mono Pasokoi osoi diafwnoun me tis anohsies tous. En prokeimenw, h Ellada den mporouse na daneistei. Se authn thn periptwsh eite xrewkopei eite paei sto DNT.

  60. Νίκος avatar
    Νίκος 30/07/2010 18:08:44

    Οι μόνοι που θα έπρεπε να κάνουν μώκο είναι οι αγρότες όπως οι ροδακινοπαραγωγοί που βγήκαν να γκρινιάξουν επειδή τους καταστρέφει η απεργία των φορτηγατζήδων. Είδατε πουλάκια μου τι ωραία που είναι να σε επληρώνουν με το ίδιο νόμισα? Ή μήπως θέλατε η απεργία των φορτηγατζήδων να γίνει το Δεκέμβριο όταν το κωλοβαράτε και συνηθίζετε να βγαίνετε να κλείνετε εσείς τους δρόμους και δήθεν να αγωνιζόσαστε ενώ στην πραγματικότητα πλακωνόσαστε στο παϊδάκι και στο τσίπουρο.

  61. Orestios avatar
    Orestios 30/07/2010 18:10:19

    Από το μιραμάρε γράφεις?
    Το νερό της πισίνας είναι καλό?
    Το GAP έμεινε ευχαριστημένο ή επιστράτευσε τα pool boys?

  62. Lgz avatar
    Lgz 30/07/2010 18:12:12

    Κλιγκόπουλος στο μεγκα τωρα!

  63. anonymous avatar
    anonymous 30/07/2010 18:15:16

    Ρε σεις τι έπαθε το nonews και ο κουρδιστός; Αρρώστησαν;

    http://nonews-news.blogspot.com/2010/07/o_30.html

    :P :D :) :8

  64. Romios avatar
    Romios 30/07/2010 18:26:28

    ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΦΕΛΛΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ?
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ Ο ΜΠΟΥΦΟΣ...

  65. Orestios avatar
    Orestios 30/07/2010 18:28:16

    Το Καψή μας αποκάλυψε το όραμά του.
    Θέλει να γίνει φορτηγατζού!
    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    The masturbation goes cloud στο Mega.

    • Alex avatar
      Alex @ Orestios 30/07/2010 18:36:50

      αχαχαχαχαχ ψιλα γραμματα slow the much oil...αχαχαχαχ

  66. michal avatar
    michal 30/07/2010 18:32:19

    Orestie, mhn asxoleisai me pragmata pou ksepernoun tis antilhptikes sou ikanothtes. Asxolhsou me thn grana tou xwriou sou kai oxi me tis pisines.

  67. Νίκος avatar
    Νίκος 30/07/2010 18:33:23

    Αυτή τη στιγμή βγαίνει ο Κλιγκόπουλος! Παρατήστε τα όλα και όλοι στο Μέγκα!

  68. Orestios avatar
    Orestios 30/07/2010 18:36:13

    Χωριό μου είναι όλος ο πλανήτης!

    Το νεράκι είναι καλό στην πισίνα?
    Κρατάς σωστά το θερμόμετρο?
    Το GAP θα σε μαλώσει.
    Να είσαι καλή υπηρέτρια.
    χαχαχαχαχαχαχαχαχα

  69. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 30/07/2010 18:36:41

    Κλιγκόπουλος μάγκες: Πείτε μου ΜΙΑ απεργιά εργαζομένων που υποστηρίξατε φέτος!

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Γιωργος Χ 30/07/2010 19:00:37

      ...εκτός από την δική σας των δημοσιογράφων!!! Βεντούζα

  70. Alex avatar
    Alex 30/07/2010 18:38:39

    Μεγκαλη ξεφτιλα σας δουλευουνε και σας και τα τσιρακια του ΔΝΤ αχαχαχαχαχα ξεφτιλα ρεεεεεεε α ρε ΓΑΠ μεγαλε ηγετη ηρθες στο νησι μας μπας και σε χειροκροτησουνε κακομοιρη....ουστ

  71. Julia avatar
    Julia 30/07/2010 18:41:00

    τους σκιζει ο Κλιγκοπουλος στο Μεγκα τωρα

  72. Νίκος avatar
    Νίκος 30/07/2010 18:45:06

    Είναι επίσης γελοία τα γλύφτικα δήθεν παρακάλια του βαλτού Κορκίδη στον Τζωρτζάτο "Γιώργο μου λύστε την απεργία" και το ωραίο είναι που παίρνει συνέχεια το μπούλο!

  73. BlueSky avatar
    BlueSky 30/07/2010 18:46:45

    Κλιγκόπουλε, αγωνιστή ξεμπρόστιασε τις πασοκοχαμούρες του mega, τους καθεστωτικούς εγκάθετους του Πανελληνίου Σοσιαληστρικού Κυκλώματος.

  74. BlueSky avatar
    BlueSky 30/07/2010 18:52:02

    Παιδιά το ''παιντί'' σε ποιο νησί κολυμπάει σήμερα; Έχει γυρίσει όλο το Αιγαίο για να το θυμάται.

  75. Βασίλης avatar
    Βασίλης 30/07/2010 18:55:11

    Άκουσα σήμερα στις μεσημεριανές ειδήσεις το Μίκυ να λέει ότι έχουμε κατοχή και οι κατοχικές δυνάμεις φορούν γραβάτες και κουστούμια.

    Ο Επώνυμος χθές, έγραψε ένα άρθρο με τίτλο "Οι φορτηγατζήδες, ζωτική άμυνα της κοινωνίας απέναντι στην κατοχική κυβέρνηση Παπανδρέου".

    Οι περισσότεροι συμφωνούμε, είτε εμμέσως είτε αμέσως, ότι έχουμε κατοχή και κατοχική κυβέρνηση ανδρεικέλων.

    Ρωτώ και πάλι. Ποιο είναι το πατριωτικό καθήκον όλων μας; Τι οφείλουμε να πράξουμε για να αποτινάξουμε την κατοχή και να γκρεμίσουμε την κατοχική κυβέρνηση;

    Χρειάζονται απαντήσεις χωρίς μισόλογα, καθαρές, ευθείες.

    Εγώ μια φορά, είμαι με τη πλευρά των φορτηγατζήδων, μολονότι αγωνίζονται για τα στενά συντεχνειακά τους συμφέροντα.

  76. Romios avatar
    Romios 30/07/2010 18:59:28

    Σήμερα οι φορτηγατζήδες αύριο εμείς και πάει λέγοντας....πάνε να μας δυαλύσουν ως κοινωνία...και φοβούνται οπωσδήποτε την συνοχή απο τον λαό...είτε είναι φορτηγατζήδες είτε όχι...
    γι' αυτό είμαι και 'γώ ένας ΚΛΙΓΚΟΠΟΥΛΟΣ !!!

  77. palios neos avatar
    palios neos 30/07/2010 19:10:56

    Ευχαριστήθηκα τις τάπες του Κλιγκόπουλου και του Τζωρτζάτου στα ποιηματάκια των ... δημοσιοκάφρων .... να αγιάσει το στόμα τους! Τελικά πολύ διαβασμένοι οι φορτηγατζήδες! Η πρώτη φορά που ευχαριστιέμαι ειδήσεις!

  78. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 30/07/2010 19:13:41

    Είμαστε όλοι Κλίγκον, οι σκληροί πολεμιστές από το Σταρ Τρεκ.

  79. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/07/2010 19:28:30

    Λοιπόν, αδέρφια, είμαι πολύ χαρούμενος με την αυξανόμενη αντίσταση απέναντι στο ΔΝΤ, τη Νέα Τάξη και την κυβέρνηση κατοχικών ανδρείκελων του ΓΑΠ.

    Το πράγμα ξεφεύγει από τους σχεδιασμούς τους, υπολόγιζαν να καταφέρουν να μπάσουν (και) τους φορτηγατζήδες στην εικονική πραγματικότητα του στυλ "η χώρα καταστρέφεται, αυτοκτονήστε ομαδικά για να μην καταστραφεί". Τα ψαρώματα του τύπου "επιστράτευση" και "τα βυτιοφόρα του στρατού για εφοδιασμό" δεν έπιασαν και δεν θα πιάσουν. Η μεν επιστράτευση ήταν περισσότερο απειλή, ψάρωμα, και τώρα που ως ψάρωμα δεν έπιασε και πρέπει να εφαρμοστεί, κολλάει στο διαλυμένο γραφειοκρατικό κράτος που δεν επανίδρυσε ο Καραμανλής και που διαλύει κάθε μέρα και περισσότερο ο ΓΑΠ. Η δε "σωτηρία" από τα βυτιοφόρα του στρατού είναι πολύ πιο δύσκολη από όσο ακούγεται, όχι μόνον γιατί ο στρατός έχει περιορισμένες δυνατότητες, αλλά και επειδή όλα αυτά προϋποθέτουν μια οργάνωση που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει.

    Προϋποθέτουν επίσης και υποτακτικούς πρόθυμους να κάνουν τους πραιτωριανούς της τρόικας και της κατοχικής κυβέρνησης. Ειλικρινά όμως, δεν θα έπρεπε ο στρατιωτικός, ως πρώτος πληττόμενος από την κατοχική κυβέρνηση της τρόικας, να σαμποτάρει με τον τρόπο του την προσπάθειά τους να καταστεί απεργοσπαστικός μηχανισμός; Αυτή τη στιγμή τόσο ο στρατός μας, όσο και οι υπόλοιποι κρατικοί φορείς, δέχονται εντολές από μια τυπικώς ελληνική κυβέρνηση, που στην πραγματικότητα είναι κατευθυνόμενη από έξω. Είναι υποχρεωμένος να υπακούσει; Ο όρκος του στρατιωτικού είναι να τηρώ το Σύνταγμα και τους νόμους. Εδώ τώρα το ΔΝΤ μας λέει ότι δεν υπάρχει Σύνταγμα. Τι να κάνει ο στρατιωτικός; Ορκίστηκε πίστη σε κάποιο Μνημόνιο; Στην ελληνική σημαία ορκίστηκε πίστη.

    Να ξέρετε ότι στην κοινωνία δεν είμαστε πάρα πολλοί. Η μαύρη προπαγάνδα των καναλιών δυστυχώς ακόμη περνάει στην πλειοψηφία του κόσμου. Ήμουν σήμερα σε κάποιο χώρο εργασίας με δύο νέα παιδιά, έναν άντρα και μια κοπέλα, τους λέω "πώς βλέπετε την απεργία των φορτηγατζήδων;". Η κοπέλα μου λέει "να κατεβάσουν και το στρατό να τους συντρίψει". Το παλικάρι μου λέει "το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα". Με λίγη κουβέντα άνοιξαν τα μάτια τους, κοίταξαν περίεργα μια οπτική που δεν είχαν ξαναδεί. Προβληματίστηκαν!

    Η αλήθεια είναι αρκετά προφανής για εμάς που ζυμωνόμαστε εδώ καθημερινά στο antinews και έχουμε ίσως και ισχυρότερο το γονίδιο της αντίστασης από άλλους συμπολίτες μας, αλλά δεν είναι αρκετά προφανής για όλους.

    Ωστόσο, αυτό δεν έχει και τόση σημασία. Η κυβέρνηση κατά τη γνώμη μου βρίσκεται σε εμφανή πανικό και είναι παγιδευμένη στην επικοινωνιακή "τελειότητα" του σχεδίου της, αφού πρέπει να λειτουργήσει το κράτος σε έκτακτες συνθήκες μήνα Αύγουστο για να μοιράσει πετρέλαιο και βενζίνη και να επιτάξει χιλιάδες φορτηγατζήδες. Αυτό και να συμβεί, και να λειτουργήσει δηλαδή, δεν πρόκειται να αλλάξει την κυβερνητική ήττα, που προέρχεται ήδη από την άρνηση των φορτηγατζήδων να υποκύψουν.

    Οι φορτηγατζήδες έχουν ήδη μια πρώτη νίκη και μαζί με αυτούς όλοι μας: Δημιουργούν έναν πρώτο πανικό στην κυβέρνηση, μια πρώτη απώλεια του αισθήματος "αήττητου" που είχε μέχρι σήμερα ο ΓΑΠ, έχοντας τις ισχυρές τροϊκανές πλάτες.

    Δεν αρκεί όμως αυτό. Χρειάζεται και η τελική νίκη. Να μην περάσουν οι σχεδιασμοί της τροϊκανής κατοχικής κυβέρνησης. Δεν ξέρω πώς θα επιτευχθεί αυτό με νόμιμα μέσα, πάντως πρέπει να επιτευχθεί και μάλιστα με νόμιμα, έστω και αρκούντως "επαναστατικά" μέσα, ώστε η νίκη να είναι ολοκληρωτική.

    Venceremos!

    • lewnidas avatar
      lewnidas @ Επώνυμος 30/07/2010 19:32:14

      καλα τι περιμενει ο βλυξ οτι το διαλημενο στρατευμα θα του κανει την χαρη? χααχαχαχαχαχαχα

      μακαρι να βαστηξουν οι ανθρωποι για το καλο ολων μας. ο κλιγκοπουλος ειναι η φωνη ολων μας. με τον δικο του μοναδικο τροπο.

    • Misha avatar
      Misha @ Επώνυμος 30/07/2010 19:38:59

      Ωρέ Επώνυμε! Σωστο κολοκοτρωνέικο το έκαμες ! Μπράβο ωρέ!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Επώνυμος 30/07/2010 20:41:55

      Πράγματι, τα γεγονότα ξεφεύγουν από τους σχεδιασμούς τους. Ολοένα και περισσότερο η κατάσταση θυμίζει Ανατολική Γερμανία του Αυγούστου του 1989, τότε δηλαδή που άρχισε να κλιμακώνεται δειλά-δειλά η αντίσταση του λαού, αρχικά μέσω της μαζικής φυγής. Να τους υποστηρίζουν απέμειναν μόνο τα νεοφιλελεύθερα απολειφάδια και τα φαιορόζ εξαπτέρυγα.

      Αν οι φορτηγατζήδες ροκανίσουν κι άλλο χρόνο, μη εμφανιζόμενοι και παίρνοντας μαζί τους τα κλειδιά των οχημάτων τους, θα είναι αρκετό το πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου για να γονατίσει τα γιουσουφάκια του ΔΝΤ. Ό,τι κι αν κάνουν, νομίζω ότι δεν μπορούν να βρουν τόσους φαντάρους να οδηγήσουν όλα τα βυτιοφόρα, καθώς δεν αρκεί να είσαι απλά οδηγός φορτηγού, αλλά θέλει ειδική εμπειρία για βυτιοφόρα... φαντάζεστε να γίνει το παραμικρό λάθος από κάποιον άπειρο φαντάρο σε ένα γεμάτο βυτιοφόρο; Ποιος θα πάρει τότε την ευθύνη για τα θύματα που θα προκύψουν από το ολοκαύτωμα; Θα είναι λοιπόν προσεκτικοί και θα αναγκαστούν να βάλουν φαντάρους με εμπειρία στην οδήγηση στρατιωτικών βυτιοφόρων. Οι οποίοι όμως είναι ολιγάριθμοι και δεν θα επαρκούν για την εξομάλυνση της κατάστασης.

      Η κατοχική κυβέρνηση πρέπει να κατανοήσει ότι ο σχεδιασμός της "επιστράτευσης" μπορεί να ακούγεται ωραίος στα χαρτιά, αλλά (όπως όλα στην Ελλάδα) κάπου θα σκοντάψει στην πράξη. Οφείλει άμεσα να αναιρέσει αυτό το φασιστικό μέτρο και να προχωρήσει σε διάλογο με βάση την κοινή λογική και όχι τον ετσιθελικό εμπαιγμό και τη δήμευση, ουσιαστικά, της περιουσίας μεροκαματιάρηδων που το ίδιο το κράτος κατέστησε τόσα χρόνια είλωτες των άθλιων επιλογών του.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 30/07/2010 20:45:27

        Οσοι επιλεγουν κανο και γυμναστηριο δε ξερουν απο νταλικες ... ειναι πολυ απλο ...

        Οι άνθρωποι ειναι ετσι κι αλλιώς επικίνδυνοι για την ΑΣΦΑΛΕΙΑ μας, πόσο μάλλον τώρα που θελουν να διαχειριστουν ένα ΣΤΟΛΟ για τον οποίο δεν έχουν καμία γνώση.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 30/07/2010 20:47:07

        Η κατάσταση αυτή εκ των πραγμάτων τους ξεπερνάει ως μανατζαραίοι που είναι... .

        Επομένως θα επιλέξουν βία και κλιμάκωση.

        Να είμαστε έτοιμοι για τα χειρότερα.

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 30/07/2010 20:50:21

        Οι φορτηγατζήδες είναι ξυπνιοι.Λίγο πειραγμα του τιμονιού και το όχημα δεν τσουλάει.
        Φανταροι δεν υπα΄ρχουν ουτε για σκοπιές , πενταετεις θα πάρουν.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 30/07/2010 20:55:14

        Αυριανιστή, δεν είναι μόνον αυτό. Τόσα χρόνια στο τιμόνι, οι άνθρωποι αυτοί έχουν αποκτήσει κάτι ειδικά ένστικτα για να κάνουν τη δουλειά τους που δεν περιγράφονται αν δεν τα δεις από κοντά.

        Μια φορά, όταν ήμουν πολύ νέος φοιτητής, είχα κάνει έτσι για την εμπειρία ένα ταξίδι με ελληνικό φορτηγό στην Ευρώπη. Κάποια στιγμή στη Γερμανία πήγαμε να πάρουμε κάτι πράγματα ενός Έλληνα που μετακόμιζε. Μίλησαν στο τηλέφωνο με το φορτηγατζή, του λέει τη διεύθυνση, τακ-τακ-τακ, από εδώ εκεί, για πότε φτάσαμε στο σπίτι του ανθρώπου ούτε κατάλαβα. Πάμε μέσα να δούμε τα πράγματα, του λέει "γιατί μου είπες να μπω από τη βόρεια είσοδο της πόλης; με μπέρδεψες. Από τη νότια έπρεπε να μου πεις να μπω.". Ρωτάω το φορτηγατζή "πρώτη φορά έρχεσαι;" "Ναι", μου λέει. "Καλά, του λέω, την πόλη την ξέρεις;" "Όχι", μου λέει, "πρώτη φορά έρχομαι"! "Ε, και πώς βρήκες το σπίτι έτσι αμέσως;" "Σιγά το πράγμα" μου λέει!

        Καταλάβατε; Στο εξωτερικό, σε ξένη χώρα, να μην ξέρει τη γλώσσα, να μην έχει ξαναμπεί στην πόλη, του είπε το όνομα του δρόμου και από εδώ από εκεί, ο άλλος το βρήκε. Παιδιά, ούτε κατάλαβα πώς το βρήκε! Και μιλάμε για εποχές χωρίς GPS και λοιπά.

        Λοιπόν, θέλω να πω, αυτή η δουλειά είναι τέχνη όπως και όλες οι δουλειές. Δεν είναι απλώς καβαλάω τη νταλίκα και ξεκινάω. Θέλει να σου πάει, θέλει να τη γουστάρεις. Και σε τελική ανάλυση, αυτό είναι που την κάνει και όμορφη και τη θέλουν και την κάνουν αυτοί οι άνθρωποι.

        Γι' αυτό θα αποτύχει, κατά πάσα πιθανότητα, η επιστράτευση απεργοσπαστικού μηχανισμού.

        Στην ουσία, βέβαια, η χρήση απεργοσπαστικού μηχανισμού αποτελεί κραυγαλέα ομολογία αποτυχίας της επιστράτευσης των απεργών. Επιτυγχάνει μόνον η επίταξη (αν επιτύχει, ας ελπίσουμε να "χαλάσουν" τα οχήματα) και από κει και πέρα αποτυγχάνει η επιστράτευση των ανθρώπων. Αυτό είναι πολύ σημαντική εξέλιξη για τη νομιμοποίηση της κατοχικής κυβέρνησης ΔΝΤ-ΓΑΠ.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Αυριανιστής 30/07/2010 21:08:40

        Επώνυμε, αν κατάλαβα καλά, το Σύνταγμα επιτρέπει επιστράτευση μόνο σε περίπτωση πολέμου. Για καταστάσεις έκτακτης ανάγκης (όπως τώρα) μόνον επίταξη επιτρέπεται. Αυτός είναι ο λόγος που είναι και νομικά εκτεθειμένος ο ΓΑΠ, καθότι δεν μπορεί να τους υποχρεώσει να εργασθούν.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Αυριανιστής 30/07/2010 21:18:00

        ...πολιτικά δε έτι περισσότερο εκτεθειμένος καθότι, σύμφωνα με σημερινό άρθρο του Π.Παυλόπουλου στον "Ελ.Τύπο", η επίταξη θεσμοθετήθηκε το 2007, παρά την καθολική αντίδραση σύσσωμου του σημερινού κυβερνητικού επιτελείου.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 30/07/2010 21:19:51

        Δρόμε, δεν γνωρίζω το θέμα, δεν ξέρω δυστυχώς να σχολιάσω σε αυτά που λες, τα οποία τα δέχομαι όπως τα λες.

    • man8os avatar
      man8os @ Επώνυμος 30/07/2010 21:05:51

      Μερικες σκεψεις προς φιλο επωνυμο.
      1) Η κυβερνηση απετυχε να καμψει το φρονημα των απεργων και να καταστειλει γρηγορα τν απεργεια.
      2) Κλιμακωσε ταχυτατα τα μετρα της, πραγμα που σημαινει οτι εξαντλησε γρηγορα ολα τα επικοινωνιακα της οπλα.
      3) Φανηκε αφερεγγυα στον διαλογο, πραγμα που πλητει την αξιοπιστια της
      4)Απεδειξε οτι δεν ηταν εοιμη να αντιμετωπιση την κριση, γιατι η επιστρατευση ηταν μια σκετη αποτυχια, το απεδειξε με την κατοπιν επιστρατευσης επαναδιαπραγματευση
      5)Η μη αποδοχη ουσιαστικης διαπραγματευσης, και η παροτρηνση λυσης της απεργιας χωρις εστω γραπτες διαβεβαιωσεις, ποσο μαλλον αλλαγες στο νομοσχεδιο, δειχνει εμπαιγμο.
      6) Αν καταιβασει τον στρατο στο δρομο θα ειναι τεραστια ηττα. Μετα απο 40 χρονια 8α ξαναδιαμορφωσει ο στρατος την πολιτικη.
      Η διαχειρηση της καταστασης απο την κυβερνηση δειχνει λοιπον
      -Αδιαφορια απεναντι στους απεργους και αμβλυμενη κοινωνικη ευαισθησια
      -Καικιστο σχεδιασμο
      -Τεραστιο κυνισμο να επιβαλλουν την ενντεταλμενη πολιτικη του ΔΝΤ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ man8os 30/07/2010 21:14:36

        Διαβάζοντας τις σκέψεις σου, σκέφτηκα και κάτι ακόμη: Ο ΓΑΠ δείχνει να βιάζεται υπερβολικά να ολοκληρώσει το "έργο" του. Τυχαίο ή έτσι μου φαίνεται; Σαν να θέλει να προλάβει κάτι. Αυτό είναι να προλάβει να ανακάνψει η κατάσταση μέχρι τις επόμενες εκλογές ή είναι κάτι άλλο πιο ύποπτο;

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 30/07/2010 21:22:08

        Δεν νομιζω οτι θα επανακαμψει.
        Το κριτιριο της διακυβενρησιμοτητας ειναι το πιο σημαντικο για μια κυβερνηση.
        Κια εφοσον απετυχε σε αυτο η κυβερνηση θα εποτυχει γενικα στις εκλοες.
        Ποιον θα πεισει ο ΓΑΠ τον Νοεμβριο να τον ψηφισει?
        Ολοι θα ξερουν τοτε οτι αυτο που γινετε τωρα και αυτο που θα γινει τον Σεπτεμβριο ειναι μονο η αρχη.
        Ποιος θα θελει να περασει μια 3ετια στην οποια δεν ξερει τι μπορει να παθει?
        Η απαντηση λοιπον ειναι μια: Ο ΓΑΠ ΘΑ ΠΕΣΕΙ.
        ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΔΕΧΘΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑΣ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ man8os 30/07/2010 21:25:10

        Ναι, στην ουσία τείνει σιγά σιγά να διαμορφωθεί ένα δίλημμα "Σαμαράς ή χάος". Αλλά αυτό είναι πολύ στα σπάργανα ακόμη και δεν έχει περάσει στο λαό. Αλλά αν διαμορφωθεί ως κατάσταση, τότε όχι μόνον θα περάσει, αλλά θα αναγκαστουν να το δεχτούν έτσι ακριβώς και οι σοβαροί ξένοι (όχι βέβαια οι πλιατσικολόγοι του ΔΝΤ).

      • ident avatar
        ident @ man8os 30/07/2010 21:29:20

        Το "Σαμαράς ή χάος" λειτουργεί πιεστικά, ενώ το "Σαμαράς με χάος" ακούγεται πειστικά.

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 30/07/2010 21:29:29

        Ο Σαμαρας να παρατησει της περιοδειες και να κανει τις αναλογες διεθνεις συναντησεις.
        Αυτη ειναι η αποψη μου.
        Χρειαζομαστε στηριξη οπωσδηποτε απο Ρωσσια και Γαλλια.
        Στο εσωτερικο μετωπο να ξεχασουν τις βλακιες και να βγει η ΝΔ και να καταγγειλλει παεριφραστα την κυβερνηση.
        Να πουν οτι δεν θεωρουν νομιμα πολλα απο τα πεπραγμενα της.
        Τωρα ουτε το λαθρονομοσχεδιο δεν την σωζει.

  80. αντινταλίκας avatar
    αντινταλίκας 30/07/2010 19:29:42

    Εκείνοι που είναι ριγμένοι είναι οι καημένοι οι ταξιτζήδες. Όταν έρθει με το καλό η σειρά τους θα πάνε άκλαφτοι γιατί αν απεργήσουν το μόνο που θα καταφέρουν θα είναι να ανασάνει ο κόσμος που θα μπορεί να κυκλοφορεί στην Αθήνα σα ναναι Δεκαπενταύγουστος. Και μετά θα παίρνεις ένα τηλεφωνάκι και σε 5 λεπτά το ταξί θαναι στην πόρτα σου ότι ώρα και να το ζητήσεις και όχι όταν γουστάρει ο ταρίφας.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ αντινταλίκας 30/07/2010 20:12:21

      Σε καθε κλαδο υπαρχουν και καλα και στραβα. Μην τους ισοπεδωνουμε ολους. Εχω κανει διαδρομες και με αψογους επαγγελματιες και με αξεστους. δεν ισοπεδωνεις την κοινωνια γαι να την διορθωσεις!!! Υπαρχουν πολλες λυσεις.
      αληθεια εσυ που εργαζεσαι;

      • αντινταλίκας avatar
        αντινταλίκας @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 31/07/2010 19:32:56

        φυσικά υπάρχουν και άψογοι επαγγελματίες, αλλά αυτό δεν είναι το θέμα. Είναι ότι με 30.000 ταξί αν χρειαστείς ένα στις 2 το μεσημέρι, μόνο με παρακάλια στο δρόμο μπορεί να μπείς σε διπλοτριπλιμίσθωση. Αυτό δε γίνεται πουθενά στον κόσμο. Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι αλλά τι σημασία έχει για το θέμα των ταξί...

    • anonymous avatar
      anonymous @ αντινταλίκας 30/07/2010 21:50:43

      Τώρα με το μετρό οι ταξιτζήδες στην Αθήνα την έχουν άσχημα.
      Στην επαρχία περιμένουν στις τουριστικές περιοχές το καλοκαίρι να δουλέψουν. Στις μη τουριστικές για να βγάλουν μεροκάματο αντικαθιστούν τα λεωφορεία. Κάνουν παράνομα δρομολόγια Αθήνα-επαρχία.

  81. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/07/2010 19:30:46

    Το μπλοκο στελνει το μηνυμα:Π..τσα σε κρεπα για τον Δημητρη Ρεππα.

    • lewnidas avatar
      lewnidas @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/07/2010 19:33:35

      χαχαχαχαχ ετσι ετσι βεντουζα.

  82. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/07/2010 19:33:11

    Αδελφια μας φορτηγατζηδες.Στο φορτηγο σας ακουμπαει η Ελλαδα.

    • lewnidas avatar
      lewnidas @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/07/2010 19:36:53

      http://www.facebook.com/group.php?gid=101669119891632&ref=search

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/07/2010 20:39:51

      αν δεν το ειδατε δειτε το - τους εσβησε ο αρχηγος
      προσεξε ομως τι λεει 'να χωσει μεσα τους κλεφτες και να δουλεψω και τζαμπα'..
      στο φιναλε δεν ειναι τα κλειστα επαγγελματα - ειναι η προδοσια του ΓΑΠ
      και το προβλημα ειναι ο'τι κανενας δεν κατεβηκε να συγκρουστει οταν ξεπουλαγε τη χωρα - μονο οταν πανε να βαλουν χερι στο φορτηγο/ταξι/μισθο .. στο τσιφλικι που λεμε στη Θεσσαλια
      τοτε πας να συγκρουστεις (ενιοτε και για τους λαθους λογους και τοτε χανεις και το δικιο σου)

  83. lamogios avatar
    lamogios 30/07/2010 19:36:19

    Ο Παπανδρέου, η Μητσοτάκη και ο Καρατζαφέρης μας εύχονται "γκαλό κουράγκιο".
    http://lamogios.blogspot.com

  84. ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
    ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 30/07/2010 19:48:56

    ΕΝΑ ΣΑΠΙΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ, ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΙΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΣΑΠΙΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΔΙΚΑΙΟΤΕΡΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ ΚΑΘΕΣΤΩΣ.
    Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΜΕΣΟΣΤΡΩΜΑΤΑ.
    ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΤΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΦΟΡΤΗΓΩΝ ΚΑΙ ΒΥΤΙΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΔΗΓΟΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΦΟΡΤΗΓΑ ΑΝΩΝΥΜΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ.
    ΕΔΩΣΕ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΠΛΕΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ, ΤΙΣ ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΙ ΟΛΕΣ.
    Η ΠΡΟΛΕΤΑΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΚΡΙΣΙΜΗ ΜΑΖΑ ΤΗΣ ΕΚΡΗΞΗΣ. ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΑ Δ.Χ.Φ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΝΔΟΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΑΡΥΘΜΙΕΣ ΤΟΥ ΣΑΠΙΟΥ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.
    Ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ, Η ΝΙΟΤΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ.

    • lewnidas avatar
      lewnidas @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 30/07/2010 19:50:43

      δεν ειναι σημαδι τον καιρο οτι το παραπανω πριν 3 χρονια δεν θα το διαβαζα καν και τωρα το βρισκω απολυτα αληθινο.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 30/07/2010 19:59:48

      Εδώ έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους και όχι με τις σάπιες θεωρίες σας. Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και δεν πρόκειται ούτε για ενδοκαπιταλιστική σύγκρουση ούτε για τίποτε από αυτά που ονειρεύεστε. Πρόκειται για κανονική οικονομική, κοινωνική και εθνική ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ στην οποία αντιστεκόμαστε.

      Η διαφορά μας με εσάς είναι ότι εσείς κατά βάθος εύχεστε να πετύχει η κατοχική κυβέρνηση τους στόχους της, μπας και οδηγηθεί η κοινωνία στο σοσιαλισμό (που πάλι δεν θα οδηγηθεί), θέλετε δηλαδή την εξαθλίωση αυτών των ανθρώπων, για να πάτε προς "τη νιότη του κόσμου" (τρομάρα σας!), ενώ εμείς ΔΕΝ θέλουμε να πετύχει τους στόχους της αυτή η κατοχική κυβένρηση γιατί ΔΕΝ θέλουμε την εξαθλίωση των ανθρώπων. Τόσο απλό.

      Δυστυχώς το κόλλημα στις ιδεολογίες αυτά φέρνει.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 30/07/2010 20:04:45

      Κανενας δεν υπαοχρεωνει τα παιδια των φορτηγατζηδων να γινουν φορτηγατζηδες.Μπορουν να σπουδασουν και να γινουν κατι αλλο.
      Οσο για τις πολιτικες προφητειες τις εχουμε ξανακουσει.Προς το παρον ο σοσιαλισμος ειναι το παρελθον που τελειωσε πριν 20 χρονια.
      Τιποτα δε δειχνει οτι μπορει να ειναι πιο αποδοτικος απο το σημερινο συστημα.Το πιο ενδιαφερον ειναι οτι ενω η μεταβαση απο τον καπιταλισμο στο σοσιαλισμο γινεται με βια το αντιθετο γινεται απο τους ιδιους τους σοσιαλιστες οταν διαπιστωνουν την αποτυχια τους.
      Ετσι εγινε στη Ρωσια,ετσι γινεται στη Κινα,ετσι γινεται στο Βιετναμ και τελικα ετσι γινεται και στο ιδιομορφο υβριδιο που ειναι η Ελλαδα απο το κομμα που λεγεται και ηταν καποτε σοσιαλιστικο.

      • Misha avatar
        Misha @ ψυχραιμια 30/07/2010 20:11:33

        Κίρχνερ, Τσάβες, Μουχίκα, Κορήα, Λούλα , Μοράλες, Ορτέγκα.
        Σε πείσμα των καπιτυλιστών...

      • Alex avatar
        Alex @ ψυχραιμια 30/07/2010 20:15:07

        Σημμειωση: Η Ρωσια δεν ξεπουλησε τον εθνικο της πλουτο...αντιθετως ο Πουτιν μολις ανελαβε αντεδρασε δυναμικα παιρνωντας υπο τον απολυτο ελεγχο του κρατους τις πλουτοπαραγωγικες πηγες της χωρας και την αμυντικη της βιομηχανια σε μια εποχη που οι αμερικανικες και ΄΄αλλες΄΄ πολυεθνικες ηταν ετοιμες να τις αρπαξουν με συνεργους μια ολιγαρχικη οικονομικη ελιτ....Σημερα η ρωσια δεν ειναι καπιταλιστικο κρατος??? Ειναι και παραειναι και μαλιστα με ηγετικο ρολο συνεχως αυξανομενο στο παγοσμιο χαρτη....Το Yiorgo ομως ξεπουλαει και διαλυει οτι εμεινε ορθιο στη χωρα και ετοιμαζεται να συνδιαχειριστει το αιγαιο με τους Τουρκους... και τις αμερικανικες πολυεθνικες....να γιατι του αρεσαν οι Ρωσικοι αγωγοι διοτι οι ρωσοι με εμας ηθελαν να κανουν μπιζνες ΟΧΙ με τους τουρκους!!! Αλλα το αιμα (το αμερικανικο) νερο δεν γινετται!!!!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 30/07/2010 20:15:33

        Με διαφορά Μίσα μου, ότι δεν εφαρμόζουν ακριβώς σοσιαλισμό αυτοί. Μεγάλη διαφορά. Γι' αυτό και κρατάνε.

      • ident avatar
        ident @ ψυχραιμια 30/07/2010 20:15:46

        Γι'αυτό τα βιβλία θα μνημονεύουν το ΠΑΣΟΚ και τη Νέα Δημοκρατία θα την έχουν στις υποσημειώσεις.

      • Alex avatar
        Alex @ ψυχραιμια 30/07/2010 20:17:16

        **** διορθωση:

        να γιατι ΔΕΝ του αρεσαν οι Ρωσικοι αγωγοι διοτι οι ρωσοι με εμας ηθελαν να κανουν μπιζνες ΟΧΙ με τους τουρκους!!! Αλλα το αιμα (το αμερικανικο) νερο δεν γινετται!!!!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 30/07/2010 20:17:23

        Oυτε ενας απο αυτους τους Νοτιοαμερικανους δεν αποτελει πραγματικη εναλλαγη στον καπιταλισμο.
        Εκεινο που γινεται στη Ν.Αμερικη ειναι μια αναγκαια διορθωση προς τα αριστερα σαν αυτη του παλιου ΠΑΣΟΚ στην Ελλαδα.
        Και γινεται τωρα γιατι τωρα ειναι αδιαφορο για τις ΗΠΑ το καθεστως των χωρων αυτων αφου δεν υπαρχει αντιπαλη σοσιαλιστικη υπερδυναμη για να το εκμεταλλευθει και να ειναι απειλη.
        Θα κανει τον πασοκικο κυκλο του και μετα θα αρχισουν να συζητανε για "εκσυγχρονισμο" του σοσιαλισμου.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ψυχραιμια 30/07/2010 20:17:48

        @Misha
        δεν θελουμε ξενα προτυπα..ελλενες υπευθυνοι και ειλικρινεις υπαρχουν; Αν ναι εχει καλως, αν οχι αφησε την κουβεντα για αλλη φορα.
        Δεν ξερω πωσ το σκεφτηκαν οι φορτηγατζηδες αλλα στην σημερινη πορεια δεν ειχαν κομματικες σημαιες αλλα μονο ελληνικες...κατι πρεπει να σημαινει αυτο

      • Misha avatar
        Misha @ ψυχραιμια 30/07/2010 20:53:16

        Επώνυμε, δεν εφαρμόζουν το μοντέλο του σοσιαλισμού που ειδαμε στο ανατολικό μπλοκ.Ετερον εκάτερον.Ο Τσαβες εκλεισε όλα τα ιδωτικά ΜΜΕ στη Βενεζουέλα και σημερα βγηκε σχετική ερευνα της ΕΕ που λέει ότι τα δεξιά ΜΜΕ της χωρας πληρωνονταν από τις ΗΠΑ.Κορήα, Μοράλες, Τσαβες έδιωξαν τις δυτικές πετρελαϊκές εταιρείες κλπ

      • Misha avatar
        Misha @ ψυχραιμια 30/07/2010 20:56:25

        Ρηγα, κάθε λαός κρατά την παντιέρα της χωρας του.Κανεις δεν την απαρνιέται.Κι οι Ζαπατίστας στην Λακαντόνα τη μεξιάνικη σημαία κρατάνε , κι οι ΦΑΡΚ την κολομβιάνικη.
        Μαθαίνουμε από τις εμπειρίες των άλλων .Σε πρώτη φαση βλέπουμε πως ο παρουσιαζόμενος σαν μονόδρομος είναι μόνο ο δικός τους μονόδρομος.Για την πατρίδα και το λαό της υπάρχουν πολλές εναλλακτικές πλην του νεοφιλελευθεριοσμού που γινεται απροκάλυπτη χούντα πια.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 30/07/2010 20:57:53

        Αυτό ακριβώς λέω Μίσα, ότι αυτά δεν χρειάζεται να είσαι σοσιαλιστής για να τα κάνεις, τα έκανε πάνω κάτω τα ίδια και ο Πούτιν. Θα πρέπει να τα κάνει λίγο πολύ παρόμοια πράγματα και όποιος αναλάβει να σώσει αυτήν εδώ τη χώρα.

      • Misha avatar
        Misha @ ψυχραιμια 30/07/2010 21:02:29

        Ναι φίλε Επώνυμε αλλά αυτα δε γίνονται με δογματικους προσανατολισμούς νεοφιλελεύθερου τύπο.Ο Πουτιν έκλεισε μέσα 3-4 οβριούς πετρελαιάδες κι ας έσκουζαν οι γιάνκηδες, και τους έχει ακόμα μέσα.
        Εδω πάνε να πουλήσουν τα ποταμια και τα νερα μας στη Τρόικα, τα καθάρματα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 30/07/2010 21:10:33

        Καμία αντίρρηση.

        Και για τις τράπεζες που λέγαμε, και αυτές γίνεται να τις υποτάξεις αν δεν έχεις τέτοιους "δογματικούς προσανατολισμούς". Κι αν έχεις και κότσια και το λέει η καρδιά σου.

        Μετά τη συζήτησή μας για τον τόκο πολλές φορές σκέφτομαι πιο σύστημα θα ήταν καλό, θα ευνοούσε τη λελογισμένη οικονομική ανάπτυξη μέσα σε καθεστώς ελευθερίας, χωρίς να επιτρέπει την ανάπτυξη της υπερεξουσίας που σημαίνει η διαχείριση του χρήματος από ανεξέλεγκτες ιδιωτικές τράπεζες.

      • Misha avatar
        Misha @ ψυχραιμια 30/07/2010 21:27:51

        Υπάρχουν εναλλακτικές Επώνυμε.
        Αχρηματες κοινωνίες, τοπικά νομίσματα, κοινωνικά νομίσματα, ανταλλαγες προϊόντων και υπηρεσιών κλπ
        Γινεται ήδη και στην Ελλαδα σε περιορισμένη βέβαια κλίμακα.
        Προέχει η απεμπλοκή από το νταβατζιλίκι των τραπεζών.Όσο υπάρχουν πρέπει να είναι υπό στενη παρακολουθηση , να τους απαγορεύεται ο τζόγος, τα ψιλά γραμματα και οι πολυποικιλες εξαπατήσεις.
        Να είναι κάτι σαν το Ταμείο Παρακαταθηκών, δλδ με αποκλειστικό σκοπό την συνολική ευημερία των πολιτων και όχι της προωθησης του ατομικιστικού μοντέλου βίου όπως γινεται σήμερα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 30/07/2010 21:34:57

        Το θέμα είναι τεράσιο και έχει πολλές πτυχές. Αλλά για μένα, προέχει η όποια μεταβολή να γίνει χωρίς να "στοιχίσει" στον κοσμάκη, ούτε να χαθούν περιουσίες, ούτε να υπάρξει αποκοπή της επικοινωνίας της Ελλάδας με τον έξω κόσμο.

        Το θέμα είναι επίσης να βρεθούν οι αυτοματισμοί που θα επιτρέπουν τη συντήρηση του συστήματος και να μην καταρρεύσει μόλις φύγει π.χ. ο ηγέτης που θα το επιβάλει.

        Δεν ξέρω αν είναι δυνατή η αχρήματη κοινωνία, αλλά σίγουρα πρέπει να υπάρξουν δύο προϋποθέσεις 1. μεγαλύτερος δημόσιος έλεχχος και 2. εντιμότερο και ισχυρότερο κράτος. Όχι μεγαλύτερο, ισχυρότερο.

        Υπάρχει και το ζήτημα της χρηματοδότησης των επιχειρήσεων, που είναι πολύ σημαντικό και που δεν επιλύεται με μοντέλα τύπου "παρακαταθηκών και δανείων". Αυτό ίσως για τη στεγαστική πίστη.

        Ούτε πιστεύω στην "τράπεζα των φτωχών". Η φιλανθρωπία-φιλανθρωπία και οι μπίζνες-μπίζνες. Αυτό μπορεί να ακούγεται "νεοφιλελεύθερο", αλλά είναι προσωπικό μου πιστεύω χωρίς να έχει ιδεολογικό έρεισμα. Βασίζεται σε αυτό που σου λέω παραπάνω, σε συστηματικούς αυτοματισμούς. Πρέπει δηλαδή να βρεθεί μια φυσική ισορροπία συμφερόντων, τέτοια που να μην χρειάζεται τη συμβολή "φιλάνθρωπης" ηθικής, διότι κάτι τέτοια μεσοπρόθεσμα δεν θα διαρκέσει, μόλις υπάρξει η πρώτη κατάχρηση της φιλανθρωπίας.

        Προς το παρόν η δική μου φιλοδοξία περιορίζεται στην εντιμότερη διαχείριση του υπάρχοντος συστήματος και, στη συνέχεια, οι συγκρούσεις στις οποίες αναπόφευκτα θα οδηγήσει έστω και η απλώς έντιμότερη διαχείριση του συστήματος, θα μας πάνε σε ένα "βλέποντας και κάνοντας" από το οποίο θα διδαχθούμε σιγά σιγά τι να κάνουμε.

      • michal avatar
        michal @ ψυχραιμια 30/07/2010 21:45:45

        Empros sto dromo gia ton sosialismo.

  85. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/07/2010 20:12:28

    Βάζω κι εδώ (το έβαλα κατά λάθος σε άλλο ποστ) μια καταπληκτική είδηση από το μπλογκ του Παπαϊωάννου που δείχνει τον κυβερνητικό πανικό: Ο ΓΑΠ έδωσε εντολή στο… Πεταλωτή για να υλοποιηθεί η επιστράτευση! Στον πιο αναρμόδιο υπουργό του δηλαδή! Ενώ ο αρμόδιος θα ήταν ο Εσωτερικών Ραγκούσης.

    h__p://bit.ly/9Katec

    Ο ΓΑΠ έδωσε εντολή στο Πεταλωτή;; να υλοποιήσει την επιστράτευση

    Πανικόβλητος ο ΓΑΠ πήρε τηλέφωνο τον πρώτο τυχόντα και έδωσε εντολή να κάνει επιτέλους την επιστράτευση

    Πριν από λίγο, όπως μετέδωσε ο Αθήνα 984, ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου επικοινώνησε με τον κυβερνητικό εκπρόσωπο Γιώργο Πεταλωτή και του ζήτησε να υλοποιηθεί η εντολή της επίταξης με άκρα αποφασιστικότητα για το δημόσιο συμφέρον.

    Μάλιστα σε περίπτωση που οι απεργοί συνεχίσουν να αρνούνται, το σενάριο προβλέπει και τη χρησιμοποίηση στρατιωτικών οχημάτων.

    =================

    Σχόλιο (σσ: του Γ. Παπαϊωάννου): Οι άνθρωποι είναι εντελώς άσχετοι. Παρέσυραν τον ΓΑΠ σε μια κίνηση που δεν βγαίνει και υποθέτω ότι η επικοινωνία με Πεταλωτή είναι μούφα είδηση. Ο ΓΑΠ βρίσκετε σε κάποιο νησί ανενόχλητος γνωρίζοντας μόνο όσα του επιτρέπονται. Μπορώ ακόμη να υποθέσω ότι με αυτή την είδηση κάποιος θέλει να δείξει ότι υπάρχει έλεγχος της κατάστασης, Διότι αν υποθέσω ότι είναι παραλυμένοι πανικοβάλλομαι…

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Επώνυμος 30/07/2010 20:14:11

      Πάντως να ξέρουμε ότι η τρόικα, το ΔΝΤ δηλαδή, αν δει ότι ο Παπανδρέου είναι ανίκανος να εφαρμόσει την πολιτική τους, θα βάλει σε ενέργεια και άλλα, "μεγαλύτερα" μέσα. Δεν θα παρατήσουν το παιχνίδι εύκολα. Ωστόσο οι δυνατότητές τους είναι περιορισμένες, γιατί έχουν ένα βασικό κόλλημα: δεν θέλουν να αποκαλυθφεί το σχέδιό τους, η μεθόδευσή τους, για πλήρη άλωση των πλουτοπαραγωγικών πηγών. Οπότε είναι πολύ πιο ευάλωτοι από ότι δείχνουν. Και αν βρεθούν οι σωστές αντιστάσεις εκεί που πρέπει, μαζί με το ΓΑΠ θα φύγει νύχτα και το ΔΝΤ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/07/2010 20:30:07

        Ιδιώτες;;; Χωρίς επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης;

        Μου φαίνεται ότι πάλι για επικοινωνιακή διαχείριση της κατάστασης το πάνε.

        Εδώ θα φανεί αν μπορούν να κάνουν και κάτι άλλο πέρα από το να καταστρέφουν και να αρπάζουν λεφτά από τον κοσμάκη.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Επώνυμος 30/07/2010 20:33:56

        προφανώς θα έχουν επαγγελματικό δίπλωμα αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, μιλάμε ότι εκτός του στρατιωτικου μηχανισμού-ΝΟΜΟΥ επιστρατεύει και απεργοσπαστικό ιδιωτικό μηχανισμό με βιάση και βία

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/07/2010 20:37:17

        Άρα πρέπει να κρύψουν τα φορτηγά τους και να μην τα παραδώσουν. Ή να τα "χαλάσουν".

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Επώνυμος 30/07/2010 20:39:43

        Το κατήγγειλε ο Ψωμιάδης στο άλτερ νωρίς και έκαναν ότι δεν άκουγαν.
        Τα οχήματα τα έχουν παραδώσει. Δεν τίθεται.
        Το ποιος θα τα οδηγήσει είναι το θέμα.

        Ένας οδηγός δεν αναλαμβάνει να οδηγήσει ελαφρά τη καρδία μια φορτηγέντζα που δε γνωρίζει τα χούγια της.

      • Misha avatar
        Misha @ Επώνυμος 30/07/2010 20:40:29

        Επώνυμε,θυμάσαι αυτά που μαθαίναμε στο σχολειό;
        Γοτθοι, Οστρογότθοι, Βησιγότθοι και λοιπά συνεργαζόμενα σωματεία;
        Κατεβαίνουν ξανά , γι αλλη μια φορά να κάψουν την πατρίδα.
        Με άλλες στολές κι άλλες μεθόδους αυτή τη φορά...«αναίμακτες»
        Και τα πιο σημαντικά δεν τα έχουμε δει ακόμα.
        Ουτε εδω έχουν αναφερθεί.Ισως τα πουμε κάποια στιγμή για το σχέδιο που πάει να μάς δεσει χειροπόδαρα, όπως είναι τα χοιρινά στις βιομηχανικές μονάδες εκτροφής:«ήσυχα» , πειθήνια και ΑΡΙΘΜΗΜΕΝΑ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/07/2010 20:46:46

        Δεν είναι ότι θέλω να είμαι αισιόδοξος, αλλά πού να βρεθούν τόσοι άνθρωποι με επαγγελματικά διπλώματα;

        Το κυριότερο: Ποιος θα διαχειρίζεται τις παραγγελίες κλπ.; Ένας χαμός θα γίνεται.

        Δεν θα είναι εύκολο να τα καταφέρουν.

        Το κόβω για ακόμη ένα επικοινωνιακό τρικ. Θα δείξει.

        Αν αποτύχει, όμως, θα είναι η πρώτη φορά που θα αποτύχει μια επιστράτευση. Εμ, όταν δεν αφήνεις να φτάσει πρώτα στα άκρα η κατάσταση και μετά να επιστρατεύσεις, έτσι γίνεται. Είναι δυνατόν με 2 ημέρες απεργία να κάνεις επιστράτευση;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Επώνυμος 30/07/2010 20:48:56

        Ο κόσμος που θα οδηγεί με την οικογένειά του ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ για το ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΙΝΔΥΝΟ που σκοπεύουν να εξαπολύσουν στους δρόμους.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 30/07/2010 20:51:24

        Για σκεφτείτε το εξής:

        Σενάριο "σπασμένα φρένα", από προβοκάτορες της κυβέρνησης, σε γεμάτο βυτιοφόρο που τελικά πέφτει και εκρήγνυται σε φτωχογειτονιά του Κερατσινίου. Αριθμό θυμάτων, βάλτε όποιον ρεαλιστικό νομίζετε. Ο οδηγός, νεκρός κι αυτός, αποδεικνύεται ότι είχε μεν επαγγελματικό δίπλωμα, αλλά μηδενική εμπειρία σε βυτιοφόρα. Και τα παπαγαλάκια, από το ίδιο κιόλας βράδυ, στρέφονται εναντίον των απεργών λέγοντας "αν είχαν υπακούσει, τώρα δεν θα θρηνούσαμε τόσα θύματα".

        Μη σας φαίνεται και τόσο απίθανο. "Απίθανη" δεν θα σας φαινόταν και η Μαρφίν, μέσα σε 150.000 κόσμο;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Επώνυμος 30/07/2010 20:52:26

        ΤΑ ΜΠΛΟΓΚ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

      • ident avatar
        ident @ Επώνυμος 30/07/2010 20:57:35

        Σενάριο με σπασμένα φρένα σε γεμάτο βυτιοφόρο; Και με οδηγό επιστρατευμένο ιδιώτη; Μην μου πεις ότι τον λένε και Σαμαρά γιατί θα αρχίσω να προβληματίζομαι.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/07/2010 20:59:29

        Το μόνο σίγουρο είναι ότι ψάχνουν τρόπους επικοινωνιακής διαχείρισης σαν κι αυτόν που λες, Αυριανιστή. Θέλουν να νικήσουν στην επικοινωνία, τα άλλα δεν τους νοιάζουν. Αλλά για να νικήσουν εκεί θα δώσουν τα πάντα. Και ξέρουμε ότι είναι αδίστακτοι.

        Ας ελπίσουμε να είναι αυτή η σύγκρουση η αρχή του τέλους τους.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 30/07/2010 21:03:23

        Μπροστά στο να τη βγάλουν καθαρή επικοινωνιακά, τι είναι είκοσι-τριάντα νεκροί; Άλλωστε, μην ξεχνάτε ότι ο Μπίστης, νυν εξέχον στέλεχος του κόμματός τους και επικεφαλής του "προθαλάμου" ΑΕΚΑ τότε, δικαιολογούσε πλήρως το 1999 τον "κύριο" Jamie Shea που είχε εφεύρει τις "παράπλευρες απώλειες".

  86. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 20:22:26

    εκεινοι που ελεγαν καθε πραγμα στο καιρο του και ο κολιος τον αυγουστο κατι ηξεραν.
    Οι πολιτικοι μας ομως επαψαν να ειναι θυμοσοφοι και να τα αποτελεσματα...ισως να μην ξερουν και τι ειναι ο κολιος οποτε ακομα χειροτερα ( εχουν σκασει απο τις σφυριδες συναγριδες, αστακους...κ.τ.λ)

  87. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/07/2010 20:22:35

    Δόθηκε είπαν εντολή στις νομαρχίες να μαντρώσουν τα αυτοκίνητα σε ένα χώρο και να καλέσουν απεργοσπάστες ιδιώτες να τα οδηγήσουν.
    Αυτό είναι πολύ επικίνδυνο και για την οδική ασφάλεια.
    ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ.

    Μου θυμίζει το παγκαλο που είπε: τυλίξτε τον οτσαλάν στο σεντόνι και ρίξτε τον στο παρκο

  88. Paranoia avatar
    Paranoia 30/07/2010 20:26:12

    Κλιγκόπουλος

    h--p://www.youtube.com/watch?v=MOSENYikzeg&feature=player_embedded

  89. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 21:14:10

    Στην αρχή, ήρθανε για τους κομμουνιστές.
    Δεν μίλησα, γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.
    Μετά ήρθαν για τους Εβραίους.
    Πάλι δεν μίλησα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος.
    Μετά ήρθαν για τους εργάτες, τα μέλη των συνδικάτων.
    Πάλι δεν μίλησα, γιατί δεν ήμουν σοσιαλιστής.
    Στο τέλος όμως, όταν ήρθαν να πιάσουν εμένα, δεν είχε απομείνει κανένας για να μιλήσει….
    Μπέρτολντ Μπρεχτ

    • Βυζάντιος avatar
      Βυζάντιος @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 21:45:27

      Πως δεν έμεινε κανεις? κακοήθειες και ψευδη ο Πάγκαλος ήτανε παρόν για εξευμενισμό του πλήθους ,έβγαλε και λόγο ενώ είχε από πριν περιδρομιάσει έναν αμνόν του θεού εδώ όπως μας πληροφορήσανε και αυτόπτες μάρτυρες και λόξιγκας τον έπιασε.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Βυζάντιος 30/07/2010 21:57:10

        να του στειλουμε ΚΟΚΑ_ΚΟΛΑ να χωνεψει

  90. eiraman avatar
    eiraman 30/07/2010 21:59:53

    Μπράβο ρε μάγκες που δεν μασάτε! Σας "κατηγορούν" τα Δημοσιογραφάκια ότι έχετε περιουσίες και ότι κάνατε λεφτά...Δεν κατάλαβα;Και εαν τα κάνατε είναι παράνομο;Λεφτά μόνο οι τράπεζες και οι γλύφτες τους μπορούν να κάνουν;Ρε ουστ παλιολαμόγια!ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΙΣ ΣΚΑΣΤΡΕΣ!!!!!!!!!!!!

  91. Ftaneipia avatar
    Ftaneipia 30/07/2010 22:09:42

    Eiste kala?
    Pote akribws eginan Lewnides oi forthgatzhdes kai plakwnontai me tous frapedes kai tis shmaies sta xeria? H suzhthsh sto Mega (opws kai se kathe allo ksepoulhmeno, ellhniko sapiokanalo) htan dramatika geloia. Anti na suzhththei to thema, to paizan oloi magkes.

    "Poios eisai esu?"
    "Egw pou sas ektimw"
    "Mas pairnoun to spiti mas" !!!!!

    Parakolouthw kai diabazw ta panta tis teleutaies hmeres.
    Thelw na mathw o amoiros poliths.
    Kai de mou leei kanenas tipota. Antithetws blepw tous geloious Ellhnes na kanoun kai pali tis magkies tous sta panels, opou krinontai ta panta.

    Sto Mega o Tzwrtzatos leei "nai, kseroume oti phrame tis adeies tzampa alla..." (akolouthoun asunarthta mpla mpla)

    Sto Skai, o IDIOS leei, "Emeis agorasame tis adeies apo to kratos ara tha xasoume lefta" !!!!

    O idios.

    Egw akoma den exw mathei tipota. Kai kathomai kai sas blepw na uposthrizete kapoious pou profanws de theloun na xasoun th bolepsh tous. Oi upoloipoi Ellhnes sta tetoia tous.

    Egw ti tha kanw. Oi alloi na kopsoun to laimo tous.

    Geloioi karagkiozhdes oloi sas pou uposthrizete mia ekbiastikh apergia.

    O laos katalabainei kai sthrizei tis swstes apergies. Pote tis ekbiastikes.

    Ntroph pou to 2010 akoma exoume kleista epaggelmata, me adeies pou xrhsimopoiountai tosa xronia san politika dwrakia.
    Ntroph pou enas neos de mporei apla na pei aurio ksekinaw forthgatzhs.
    Ntroph pou plhrwnw egw ta eurwpaika prostima epeidh h xwra mou exei kleista epaggelmata.

    Apisteuto.

    Oi sundikalistes Lewnides zoun se kapitalistikh xwra. Tous boleue oso ta masousan kai kratousan tous upoloipous eksw apo th masa.
    Ksafnika eginan aristeroi.

    Karagkiozhdes oloi pou ethelotufleite kai tous sthrizete.

    H xwra sas einai kapitalistikh. Sas boleuei otan pairnete ta amaksakia sas kai xtizete ta authaireta. Thumaste ksafnika oti thelete sosialistikh xwra otan sas piezei to kapitalistiko sas kratos na akolouthisete tous kanones tou kapitalismou pou aspazeste omws.

    Ntroph sas.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Ftaneipia 30/07/2010 22:49:11

      Ντροπη μας δεν λεω που εχουμε το θρασος και σχολιαζουμε..αυτην τη δυνατοτητα εχουμε..δεν ειμαστε μπαχαλακηδες...αλλα πες μας πρωτα που εργαζεσαι και μετα συζηταμε τα υπολοιπα

      • Ftaneipia avatar
        Ftaneipia @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 23:02:29

        ???????

        ???????????????


        Eisai ena kalo paradeigma, Riga. H erwthsh sou einai asxeth kai ekneuristikh. Prepei na ergazomai kapou sugkekrimena? Prepei na anhkw se kapoion politiko xwro? Mhpws eimai maswnos? Mhpws eimai Ebraios me skoufaki?


        Afou de s aresei to kapitalistiko sou kratos (einai diko sou, ki esu ro pshfises), ftiakse ena pragmatiko sosialistiko kratos (oxi PASOgialantzi) kai traba zhse ekei.

        Estw, allakse auto to kratos pou uparxei edw. Auto to kseftilismeno xaos. Kanto pio dikaio, dikaio gia olous.
        Oxi gia ligous.

        Pote pia ligous.

        Koita eksw ap to parathuro sou twra. Pernaei ena UFO me ebraiko skoufaki. Tetoia goustarete. Pote thn ousia.

  92. ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ avatar
    ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ 30/07/2010 23:11:47

    Ένα μεγάλο μπράβο στους φορτηγατζήδες και τους βυτιοφορείς για τον αγώνα τους που είναι και δικός μας.

    Η κυβερνητική προπαγάνδα δε θα περάσει.

    Το στημένο παιχνίδι των μέσων μαζικής εξαπάτησης (κανάλια και εφημερίδες) και των συνεπικουρούμενων κομματικών στελεχών, των συνδικαλισταράδων και των ψευτοεπιδοτουμενοαριστερονοιχτοεπαγγελματοπρακτοροοικονομολόγων
    του ίντερνετ (λέγε με ύπάλληλο Μισθοδοτούμενης Κυβερνητικής Συμμορίας) αποκαλύπτεται καθημερινά.

  93. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 23:45:49

    δεν θελω σοσιαλισμο κααταλαβα τον ρολο σου..παραποιεσ τα παντα. για γιουσουφακι του καρατζαφερη μου φαινεσαι

  94. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/07/2010 23:45:54

    Για χιλιοστή φορά σε αυτό το βήμα:
    Αυτό δεν το είπε ο Μπρέχτ. Το είπε ο πάστορας Martin Niemöller. Ψάξτον στο γκούγκλ.
    Σταματήστε να επαναλαμβάνετε ένα λάθος.

  95. rally monkey avatar
    rally monkey 30/07/2010 23:51:10

    ο *μονος* λογος που ειδα να ξεσηκωνεται κανεις το τελευαταιο 9μηνο ειναι αν πας να του πειραξεις το καρτελ

    μηπως τελικα μας αξιζουν οσο παθαινουμε

    οσοι θελουν να διεκδικησουν συντεχνιακα δικαιωματα να στρεψουν την αντιδραση στους υπευθυνους - δεν δικαιουνται να κρατανε ομηρους πολιτες επειδη ειναι η ευκολη λυση - ποιος γουσταρει τους τζαμπα μαγκες?

    • ident avatar
      ident @ rally monkey 30/07/2010 23:58:20

      Αντίδραση υπήρχε και για τις ποδοσφαιρικές ομάδες. Αν τα φορτηγά έπαιζαν στην Πρώτη Εθνική η κυβέρνηση θα είχε ήδη πέσει.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ rally monkey 31/07/2010 00:05:53

      Δηλαδη οταν θα αρχισουν οι απολυσεις μισθωτων και εργαζομενων στον δημοσιο και ιδιωτικο τομεα για λογους οικονομιας και βρεθεις σε μια νυχτα στο δρομο τι θα πεις;

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 31/07/2010 00:07:12

        σκεφτηκες ποτε οτι μπορουν να απκαλεσουν και σενα τζαμπα μαγκα;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 31/07/2010 00:13:14

        Αφού τους έχουν πείσει ότι για τις κλεψιές των δυναστών τους, φταίνε... οι ίδιοι! Τόσο δύσκολο θα είναι να τους πείσουν και τότε ότι "τα 'θελαν και τα 'παθαν" και έμειναν άνεργοι;

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ rally monkey 31/07/2010 10:51:25

      ρε ραλλακια, μπας και εργάζεσαι στο Υπουργείο Τύπου της κυβέρνησης (σ.σ. MEGA)?? ?? ? ? Ή μήπως τα αφεντικά σου έχουν ζητήσει τζάμπα άδειες?
      Μπήκες στον κόπο να διαβάσεις καμια μελέτη για το δήθεν καρτελ? Ξέρεις πως μετράται το καρτέλ? Έχεις ακούσει για τον δεικτη ΗΗ που μετράει το καρτελ? Προς γνώση σου, σου λέω ότι ο συγκεκριμένος δείκτης (είναι αυτός που χρησιμοποιεί η Ευρωπαϊκή Επιτροπή Ανταγωνισμού) και δείχνει πόσο απελευθερωμένη είναι μια αγορά, για την Ελλάδα έχει μετρηθεί στο 97% για τις οδικές μεταφορές (τιμές κοντά στο 100% δείχνουν πλήρη απελευθέρωση). Στην υπόλοιπη ευρώπη ο μέσος όρος είναι κοντα΄στο 64%...
      Το ξέρεις ότι η χωρητικότητα των φορτηγών στην ελλάδα είναι 38% παραπάνω απο την ζήτηση και αυτό πριν την κρίση που μείωσε ακόμη περισσότερο την ζήτηση σύμφωνα με μελέτη του ΕΜΠ?
      Άντε γιατί μας τα έχετε πρήξει πια τα γιουσουφάκια της κυβερνητικής προπαγάνδας. Τράβα στο λαγούμι σου, σώπα και παρακολούθα, η δίκη των εξ θα επαναληφθεί για την βαριά ήττα των ελλήνων... σύντομα...

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Βαγγέλης 31/07/2010 13:35:56

        οταν δεις ελεφαντα δεν θες γνωματευση επιτροπης (ουτε δεικτη)

        για την δικη των εξ - επρεπε να ειχε γινει ηδη
        τωρα πας να τους δικασεις για τους λαθους λογους
        παιζεις το παιχνιδι τους και τους αθωωνεις
        βεβαια ψιλα γραμματα το μαγαζακι να'ναι καλα

    • George avatar
      George @ rally monkey 31/07/2010 11:19:35

      Όταν ο ΟΣΕ θα κλείσει όπως ακριβώς τα Ατλάντικ (η οποιαδήποτε άλλη εταιρία βαράει κανόνι) και με τους ίδιους ακριβώς όρους για τους εργαζόμενους σε αυτόν (όχι μετατάξεις και 200.000 ευρώ μπόνους όπως στα κομματόσκυλα του ΟΛΠ και της ολυμπιακής) τότε πιθανόν να ακούσω τα επιχειρήματα περί συντεχνιών των φορτηγατζήδων.

      Όσο ο ιδιωτικός τομέας θα επιβαρύνεται για να συντηρεί το απίστευτο στρατό του 1 εκ δημ. υπαλλήλων (768009 χωρίς τις ΔΕΚΟ!!!) τόσο θα τα παίρνουμε στο κρανίο.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ rally monkey 31/07/2010 12:22:30

      το προβλημα οπως λεω συνεχεια δεν ειναι τι θα γινει στις ΔΕΚΟ, κλειστα επαγγελματα ασφαλιστικο κλπ αλλα το ΠΟΙΟΥΣ αφηνουμε να διαχειριζονται τις αλλαγες που χρειαζονταν ουτως η αλλως
      και τους αφηνουμε μετα απο ολα οσα εκαναν
      επρεπε να απολογουνται στη δικαιοσυνη και οχι να κανουν πολιτικη -αλλα τους το επιτρεπουμε
      και οταν κανουμε πρωτο θεμα τις επιμερους αλλαγες στην οικονομια παιζουμε το παιχνιδι τους

  96. ΗΡΑΚΛΗΣ avatar
    ΗΡΑΚΛΗΣ 31/07/2010 06:59:23

    ΤΟΥΣ ΕΣΚΙΣΕ ΤΟΥΣ ΠΑΣΟΚΟΜΕΓΚΑΨΗΔΟΛΙΑΡΟΥΣΠΑΠΑΡΟΥΣ

  97. Gogos avatar
    Gogos 31/07/2010 10:17:10

    Bentouza kurioi, bentouza!
    Etsi re koyfales, 8elate na klepsete apo to bios mas?
    8a sas tsakisoume! Erxontai kremales!

  98. Ανδρεας avatar
    Ανδρεας 31/07/2010 10:18:58

    Άκουσα ότι είδε την ταινία με τον Clooney up in the air και από τότε κόλλησε και θέλει να του μοιάσει...
    Λες να είναι αλήθεια? Πόσα μίλια έχει η κάρτα του?

  99. Ανδρεας avatar
    Ανδρεας 31/07/2010 10:20:24

    Το θέμα δεν είναι συντεχνιακό πλέον. Ξέφυγε από εκεί!
    Το θέμα είναι ότι πρέπει να αγωνιστούμε για να πάρουμε πίσω τα κλεμμένα, για να πάρουμε πίσω τις περιουσίες μας και για το Θεό να πάρουμε πίσω την πατρίδα μας!

    • ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
      ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ @ Ανδρεας 31/07/2010 10:42:01

      Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
      που πρέπει το μεγάλο ΝΑΙ
      ή το μεγάλο ΟΧΙ να πούνε.
      Καβάφης

  100. ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
    ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ 31/07/2010 10:25:13

    «…Όσο τα έθνη μεταμορφώνονται σ’ απλές κοινωνίες ανθρώπων, τόσο φτωχότερα καταντούν, τόσο δηλαδή λιγώτερες απαίτησες ανθρώπων και ορμών μπορούν να ευχαριστήσουν. Και κείνα τα έθνη φτωχαίνουν και καταντούν κοινωνίες όπου οι άνθρωποι όλα ισοπεδώνονται μικραίνοντας και γενάμενοι φιλήσυχοι, χωρίς ορμές πολλές και έντονες, χωρίς πλούτη από νιάτα, δίχως τρέλα και λαχτάρες και καρδιοχτύπια, δίχως τυχοδιωκτική όρεξη, χωρίς λάμψη, χωρίς πολεμική μανία.»

    ”Οι δημοκρατίες είναι ελληνικό πολίτευμα, ολιγαρχικές όμως δημοκρατίες”. “Οι Έλληνες είμεθα ολιγαρχικοί και όχι δημοκρατικοί και όχι συχνά χανόμαστε από τα λόγια και δεν το καταλαβαίνομε πως δεν είμαστε δημοκρατικοί”. Αντιμάχεται το Σύνταγμα – που το θεωρεί αρρώστια – και δεν “συγχωρεί στον πατέρα του, που έχει ζωή μέσα του το ότι προσκολλήθηκε στους συνταγματικούς τύπους”. Τον κουράζει “η εκλογική, επαρχιακή και κοινοβουλευτική ζωή”.

    “…Ο ελιτισμός του Δραγούμη με νιτσεϊκή προέλευση περισσότερο, παρά με γνώση, αν μπορώ να κρίνω, της έρευνας και των εργασιών των Vilfredo Pareto, Gaetano Mosca και Robert Michels, περιορίζεται στο αίτημα της δημιουργίας μιας ηγετικής αριστοκρατίας εξαιρετικών ανθρώπων. Η εκπαίδευσή τους θα ήτανε στα πλαίσια της εθνοκεντρικής ιδεολογίας και η πειθαρχία τους στρατιωτική. Στην ίδια γραμμή βρίσκεται κι’ η σκέψη: “να διοικηθή στρατιωτικά η Ελλάδα. Κάθε νομός να έχει Ταγματάρχη για Νομάρχη. Κι’ έτσι όλα θα μπουν σε τάξη…”

    «…Οι κουρασμένοι κάνουν κοινωνίες εβραίικες με μόνο σκοπό τη γενική αλληλοβοήθεια, οι κουρασμένοι, που δεν έχουν πια ορμές, παρά μόνο γούστα, οι κουρασμένοι, που μόνο τη ζωούλα τους κοιτάζουν, που αλτρουίζουν μόνο για να υπηρετήσουν καλλίτερα το μικροσυμφέρο τους, οι κουρασμένοι, που βαστιούνται από τα χέρια σε μιαν αλληλεγγύη, γιατί φοβούνται να περπατήσουν μοναχοί τους, μην τύχη και κοπιάσουν πάρα πολύ, οι κουρασμένοι, που το στρατιωτικό γι’ αυτούς είναι βάσανο, γιατί δεν υπηρετεί τη ζωούλα τους, οι κουρασμένοι, που εχθρούς δεν έχουν.

    Του Αλέξη η ψυχή, συναρπασμένη από σιχαμάρα για το μικράνθρωπο, φώναζε ολημερίς: -Κάτω οι μασόνοι, οι Εβραίοι, οι σοσιαλιστές!”

    ΙΩΝ ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ
    14 Σεπτεμβρίου 1878 – 31 Ιουλίου 1920

  101. Ανδρεας avatar
    Ανδρεας 31/07/2010 10:42:55

    Αν ερχόταν μια μέρα το κράτος να σου αρπάξει την περιουσία σου χωρίς να σε αποζημιώσει τι θα έλεγες?
    Εδώ υπάρχει μια πραγματική κατάσταση: όλοι οι φορτηγατζήδες αγόρασαν μια άδεια. Άρα έχουν ένα περιουσιακό στοιχείο, το οποίο το προστατεύει το Σύνταγμα (ναι, αυτό το κωλόχαρτο που τα αφεντικά προσπαθούν να εξαφανίσουν). Ποιοί είναι τέλος πάντων αυτοί οι κυβερνώντες που έτσι άβίαστα θέλουν να αρπάξουν την περιουσία κάποιου? Ούτε στην Χούντα δεν γινόταν έτσι.
    Όσο για την απόσβεση που λένε μερικοί, όντως ένα πάγιο μιας εταιρείας αποσβένεται σύμφωνα με τον ΚΒΣ αλλα όμως δεν χάνει την αξία του (πάλι σύμφωνα με τον ΚΒΣ διαθέτει κάθε αποσβεσθέν στοιχείο υπολειματική αξία). Αυτά ενάντια στις ανοησίες που προσπαθούν τα αφεντικά σου να περάσουν στον κοσμάκι.
    Όσο για τον Τζωρτζάτο, το αν ξέρει να εκφράζεται σωστα είναι ένα θέμα (ναι όντως δεν εκφράζεται όπως ο συνάδελφος σου Καψής) και άλλο θέμα το περιεχόμενο των λεγομένων του. Όσο και αν διαφωνείς με το θέμα, ελπίζω να μην είσαι τόσο ανθέλληνας να θες να παραδώσεις την χώρα σου αλλού...
    Καληνύχτα Ελλάδα!

  102. Νίκος avatar
    Νίκος 31/07/2010 12:48:37

    Ο κλιγκοπουλος μηπως ειναι Μακεδονας;

  103. Νίκος avatar
    Νίκος 31/07/2010 13:02:16

    "Οι μόνοι που θα έπρεπε να κάνουν μώκο είναι οι αγρότες όπως οι ροδακινοπαραγωγοί που βγήκαν να γκρινιάξουν επειδή τους καταστρέφει η απεργία των φορτηγατζήδων. Είδατε πουλάκια μου τι ωραία που είναι να σε επληρώνουν με το ίδιο νόμισα? Ή μήπως θέλατε η απεργία των φορτηγατζήδων να γίνει το Δεκέμβριο όταν το κωλοβαράτε και συνηθίζετε να βγαίνετε να κλείνετε εσείς τους δρόμους και δήθεν να αγωνιζόσαστε ενώ στην πραγματικότητα πλακωνόσαστε στο παϊδάκι και στο τσίπουρο".

    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ Νίκος. ΠαραγοντεςΧ, τι γινεται, δεν το βλεπετε;
    Reply

  104. rage avatar
    rage 31/07/2010 16:13:08

    όσοι μιλάνε υπέρ της απεργίας, ΑΝ μπορούν να είναι ειλικρινείς, ας μας πουνε, αν η απεργία γινόταν π.χ. με κυβέρνηση τον Αντωνάρα, που σαφώς ΚΑΙ αυτός θα ήταν ένας οσφυοκάμπτης μπροστά το ΔΝΤ, θα υποστήριζαν την απεργία;

    • michal avatar
      michal @ rage 31/07/2010 16:18:30

      Ou petwntas 8a thyn uposthrizan. Tote 8a thn kathggeilan ws sthmenh apo thn Ippokratous.

      • George avatar
        George @ michal 31/07/2010 19:48:38

        Δεν ξέρω για του άλλους αλλά εγώ προσωπικά (αν και τώρα δεν υποστηρίζω την απεργία επι της ουσίας) αν έβλεπα τον αντωνάκη με ύψος 30 σοσιαλΗστών καρδιναλίων και το μέγκα σε ρόλο κυβερνητικού εκπρόσωπου θα κρατούσα τηνη ίδια στάση.

        Γιατί όμως εγώ θυμάμαι τον ΓΑΠ να συμμετέχει στην διαδήλωση κατά του ασφαλιστικού της πετραλιά (???) με σηκωμένο το αριστερό χέρι και τον καψή & τους υπόλοιπους του μέγκα να σιγοντάρουν προκλητικά?

        Ξέχασα, τότε δεν ξέραμε ότι είχαμε χρεωκοπήσει. Φάπες που τις θέλουνε μερικοί πασόκοι. Βυτιοφορίσιες φάπες

        Από ότι φαίνεται πάντως οι βυτιόφόροι τελείωσαν. Ας ελπίσουμε την επόμενη φορά η επόμενη κοινωνική τάξη θα έχει κάποια συμπαράσταση. (και δεν εννοώ την ΓΕΝΟΠ με τίποτα)