Είμαστε όλοι Αργεντινοί
09/07/2014 12:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είμαστε όλοι Αργεντινοί

Somos todos Argentinos!!!

Για όλα φταίει η παγκοσμιοποίηση. Στην Ελλάδα έκανε απεργία η ΔΕΗ, στη Βραζιλία κόπηκε το φως.

Μετά τα επτά θαύματα και τους επτά σοφούς της αρχαιότητας, έχουμε και τα επτά γκολ της Γερμανίας επί της Βραζιλίας.

Βέβαια αν σκεφτούμε ότι επτά είχε φάει στο παρελθόν και ο Ολυμπιακός από τη Γιουβέντους, νομοτελειακά θα τα έτρωγε και η Βραζιλία.

Έλειπε και ο Νεϊμαράκης και ο Τιάγκος Σίλβας, αλλά το σκορ θα μείνει στην Ιστορία και κυρίως στη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση.

Ψάχνουμε εναγωνίως όλους τους ημεδαπούς αριστερίζοντες θεωρητικούς που ήταν βέβαιοι ότι η Βραζιλία θα κατακτήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο για να αποφευχθεί η κοινωνική αναταραχή.

Βεβαίως αφού οι Βραζιλιάνοι δεν θα έβρισκαν στον τελικό την Ελλάδα, που είχε στο μεταξύ αποκλειστεί τιμημένα, δεν είχαν να αποδείξουν τίποτε και σε κανέναν.

Ενώ οι Γερμανοί μετά το κάζο της κομπίνας στο φάουλ, που γέλασε και το παρδαλό ερίφιο, ξέσπασαν στη Βραζιλία, στην οποία τα σέντερ μπακ ξεχώρισαν τόσο που πήγαιναν στην επίθεση να κάνουν παιχνίδι. Τα κενά που άφηναν πίσω ήταν μεγαλύτερα από τις εκλογικές απώλειες της ΔημΑρ.

Ασφαλώς όμως οι Γερμανοί με Οζίλ, Κεντίρα, Κλόζε, Μπόατεγκ απέδειξαν για ακόμη μία φορά την ανωτερότητα της Άριας φυλής.

Και για να συνοψίσουμε: όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες, οι Γερμανοί κλωτσούσαν βελανίδια ανάμεσα στα δέντρα και οι Βραζιλιάνοι μάθαιναν να μετρούν ως το επτά.

Στην Αργεντινή θα γελούν δεκαετίες με το κάζο των «μισητών» αντιπάλων.

«Μακάρι να γινόμασταν Αργεντινή», που έλεγε και ο σκιώδης Πρωθυπουργός. Τώρα λογικά θα πει «μακάρι να γινόμασταν Βραζιλία».

Πάντως εμείς, ως χώρα του «περιφερειακού καπιταλισμού» δηλώνουμε αλληλέγγυοι και είμαστε πλέον «όλοι Αργεντινή».

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blackunder avatar
    blackunder 09/07/2014 15:03:38

    Ούτε ενας ακόμη. Ούτε εγω. Ποιοι όλοι?

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ blackunder 09/07/2014 15:33:25

      ΄Ολοι,εκτός απο σένα...!

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 09/07/2014 15:36:19

    δηλώνω ουδέτερος. αν και συντάσομαι με τον αδύναμο πάντα. πχ. γερμανία-ολλανδία το 1974 και ας ημουν μικρό παιδί. θυμάμαι σαν χθές τον γκέρντ μύλλερ να στριφογυρνάει και να νικάει τους...αήττητους του γιόχαν κρόϋφ και του χούλσχοφ. ευλογημένα χρονια στο χωριό κοιτώντας την ασπρόμαυρη κυρτή τηλέοραση βόξον...

  3. Π.Κ. avatar
    Π.Κ. 09/07/2014 16:04:19

    Όπου φτωχός και η μοίρα του....Και η Αργεντινή να πάει τελικό 5 θα φάει....

  4. Dr. Fadrhonc avatar
    Dr. Fadrhonc 09/07/2014 16:20:35

    Oranje, δαγκωτό. Αξέχαστο το μουντιάλ του '78, που το πήραν με το ζόρι οι βιντέλες.

  5. πολίτης avatar
    πολίτης 09/07/2014 16:31:35

    Όλοι Γερμανοί είναι αυτοί; Γιατί ο Κλόζε είναι Πολωνός που διάλεξε να αγωνίζεται με την εθνική Γερμανίας.

    • Η άλυτη εξίσωση avatar
      Η άλυτη εξίσωση @ πολίτης 09/07/2014 20:50:02

      Αφού το ''διάλεξε'', είναι πιο Γερμανός από τους μη έχοντες επιλογή. Δεν είναι;

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Η άλυτη εξίσωση 10/07/2014 00:29:41

        Ο Κλόζε γεννληθηκε και μεγαλωσε στην Πολωνία ως Πολωνός πολίτης, αλλά κατάγεται απο την μειονότητα (γερμανική διασπορά). Όμως για τον Σάμι Κεντίρα αμφιβάλλω σφόδρα ότι κατάγεται απο "γερμανική μειονότητα" της Τυνησίας.... Ή για τον Μπόατεγκ (χε χε). Ο Μεσούτ Εζίλ πάντως έβγαλε γερμανικό νηπιαγωγείο και ο πατέρας του (άν και γεννημένος στην Τουρκία) είναι γνωστός αθλητικός παράγοντας στη χώρα του Ρουμενίνγκε...

        • EVANGELOS avatar
          EVANGELOS @ Uncle Stgm 10/07/2014 16:37:43

          Η Σιλεσία - Βοημία όπως και η Ανατολική πρωσία ήταν κοιτίδα της Πρωσσικης αριστοκρατίας (μετά την κατάκτηση της από την Αυστροουγγαρία απο τον Φρειδερίκο τον Μέγα) , οι περιοχές αυτές μετά τον Β Παγκ. προσαρτήθηκαν στην Πολωνία ... κατα συνέπεια ο Κλόζε είναι καραμπινάτος Γερμανός αφού κατάγεται από το Οπόλε της άνω Σιλεσίας

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ EVANGELOS 11/07/2014 09:30:24

            ¨Οχι. Έχει πατέρα προερχόμενο από τη γερμανική διασπορά, μάνα νορμάλ Πολωνή. Εκατομμύρια Γερμανοί (εξίσου πολλοί Πολωνοί) είναι παρόμοιοι συνδυασμοί. Και η ίδια η Μέρκελ έχει Πολωνους προγόνους στην οικογένεια. Οι λαοί, όπως παντού, συγκατοικούν επί πολλούς αιώνες. Δουλεύουν μαζί, αγαπιούνται, παντρεύονται, κάνουν μαζί παιδιά. Αυτή είναι η πραγματική πραγματικότητα. Τα άλλα, τα "καθαρά έθνη", τα "μπλούτ ουντ μπόντεν" και τα "αίμα τιμή φυλή" είναι κατασκευάσματα πονηρών πολιτικάντηδων και σαλεμένων μουστακαλήδων. Για το χρήμα και την εξουσία, ή "για να σηκώνεται το πουλί τους". Οι σοφοί λένε ότι πρέπει "να τους το κόβεις το πουλί έγκαιρα", για το καλό όλων. Γερμανών, Πολωνών, Ελλήνων ή Κινέζων απλών ανθρώπων

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ EVANGELOS 11/07/2014 09:37:25

            Το αστείο είναι ότι οι αυθεντικοί Πρώσοι του μεσαίωνα δεν ήταν Γερμανοί, ούτε Πολωνοί, αλλά Βαλτικός λαός συγγενικός με τους Πολωνούς. Λαός που απέμεινε μόνο στην ιστορία: Ένα μεγάλο μέρος των Πρώσων "εκπολωνίσθηκε" γλωσικά και πολιτισμικά και οι υπόλοιποι "εκγερμανίσθηκαν" και "εκρωσίσθηκαν". Η Ανατολική Πρωσία (με το Καλίνινγκραντ παλιά Κένιξμπεργκ, η γενέτειρα του Ιμμάνουελ Κάντ) ανήκει σήμερα στη Ρωσία. Τρείς εθνικισμοί, γερμανικός, πολωνικός και ρωσικός, ερίζουν για την κληρονομιά των αρχαίων Πρώσων. Είναι κάτι σαν "Μακεδονικό του Βορρά". Με τη διαφορά ότι οι αρχαίοι Πρώσοι ήταν μόνο Πρώσοι. Ούτε Ρώσοι, ούτε Γερμανοί ούτε Πολωνοί.

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ Uncle Stgm 11/07/2014 16:44:55

            Συηηνώμη, εθνολογικό τερατούργημα εκ παραδρομής. Πρώσοι: Βαλτικός λαός συγγενικός γλωσικά με τους Λιθουανούς. Οι Πολωνοί είναι Σλάβοι, πρώτα γλωσικά ξαδερφάκια των Τσέχων, Σλοβάκων και Ρώσων (αλλά χωρίς καμμιά σχέση με τη σκανδιναβική "δεύτερη ρίζα" των Ρώσων, τους Ρως - Βίκιγκς)

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ EVANGELOS 11/07/2014 09:54:49

            Το οικογενειακό όνομα του παπού της Μέρκελ απο την πλευρά του πατέρα της ήταν Kaźmierczak. Για να αποφύγουν την καταδίωξη μετά την θέσπιση των ναζιστικών νόμων για την εθνική καθαρότητα το "εκγερμάνισαν" σε Kasner στη δεκαετία του 1930. Ο ίδιος ο πατέρας της ως παιδί βαφτίστηκε Καθολικός όπως κάθε καλός Πολωνός, αλλά όταν η οικογένεια άλλαξε επώνυμο, οι Καζμίερτσακ άλλαξαν και δόγμα, έγιναν Λουθηρανοί Προτεστάντες. Για "να χαθούν τα ίχνη". Έτσι πορεύονται οι οικογένειες, ολόκληροι οι λαοί, κάτω απο ολοκληρωτικά καθεστώτα, για να επιβιώσουν, οικονομικά ή και σωματικά. "Όταν έλθει πολύ κοντά σου η συμφορά, πάψε να πολεμάς. Κρύψου. Κρύψου καλά. Σβήσε τα φώτα. Και μην αφήνεις ίχνη πίσω σου. Κανένα ίχνος". (Carl von Ossietzky, 1889 – 1938, Γερμανός αντιναζιστής, αντιμιλιταριστής και ειρηνιστής, φυλακισμένος σε στρατόπεδα συγκέντρωσης, 1935 βραβείο Νόμπελ για την ειρήνη)

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ EVANGELOS 11/07/2014 10:04:02

            Καρλ φον Οσιέτσκι, ένας βασανισμένο ήρωας της δημοκρατίας και της ειρήνης, για την Γερμανία, την Ευρώπη, τον κόσμο. Κάτι σαν "Γερμανός Μαντέλα του μεσοπολέμου". Δυστυχώς άγνωστος στην Ελλάδα, όπως τόσοι άλλοι http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%BB_%CF%86%CE%BF%CE%BD_%CE%9F%CF%83%CE%B9%CE%AD%CF%84%CF%83%CE%BA%CE%B9

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ πολίτης 10/07/2014 09:16:03

      Και εγώ είμαι κατά της μεικτής κόσμου που φοράει γερμανική φανέλα αλλά μήπως να θυμηθούμε και κάποια άλλα παραδείγματα;
      Σότι Νίνη,Χόρχε Χολέμπας,Στέφανο Καπίνο,Λουκάς Βύντρα,Μπατίστα παλαιότερα και άλλα πολλά...
      Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω.

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Lichnee 10/07/2014 09:16:53

        Χοσέ,όχι Χόρχε....Ο δαίμων...

        • Trikala 07 avatar
          Trikala 07 @ Lichnee 10/07/2014 10:01:20

          Γιατί φίλε μου Χολέβας; Έλληνας δεν είναι ο πατέρας του;

  6. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 09/07/2014 16:47:21

    Δεν υπάρχει περιφερειακός καπιταλισμός όπως δεν υπάρχει και ολίγον έγκυος. Εμείς, έτσι κι αλλιώς, είμαστε στον "σκληρό πυρήνα της Ευρώπης" που έλεγε και ένας κινέζος. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

  7. Θόδωρος 17.06.201? avatar
    Θόδωρος 17.06.201? 09/07/2014 22:52:54

    "Der Übermensch" von "Also sprach Zaratustra" Υπό την έννοια του ανώτερου πνεύματος, της ισχυρής θέλησης για ανώτερα του ανθρώπου επιτεύγματα. Άντε να δούμε πότε κι εμείς οι Έλληνες θα καταφέρουμε τέτοια πράματα. Όχι τις βλακείες και τις κοτσάνες της Χρυσής Αυγής. Τον πραγματικό Έλληνα του Περικλή, του Μ. Αλέξανδρου, του Καζαντζάκη, του Ελύτη και τόσων άλλων. Δεν μπορεί, αφού η Ιστορία επαναλαμβάνεται, θα γίνουν κι αυτά, έστω και νομοτελειακά.

  8. Η άλυτη εξίσωση avatar
    Η άλυτη εξίσωση 10/07/2014 06:56:03

    Αυτό το ΚΚΕ πια, απελπιστικά στην κοσμάρα του σε όλα! Εχθές η Αλέκα Παπαρήγα πρόβλεψε πρόκριση της ..Ολλανδίας στον τελικό και απαξίωσε τον Μέσσι. Τελικά η Αργεντινή προκρίθηκε κι έτσι θα έχουμε την ευκαιρία με λίγη βοήθεια από τον από Μηχανής, να χαρούμε όλοι ακόμη μιά απώλεια του Μουντιάλ, από τη Γερμανία. Η καλύτερη εκδίκηση, είναι να πλησιάζεις στην πηγή κι όμως να μένεις διψασμένος. Όταν έχεις για μασκότ σου δε την παλιόγρια, συν το βαρύ σου κάρμα εκ των πεπραγμένων των προγόνων, συγκεντρώνεις τελικά, διαπλανητική αρνητική ενέργεια. Το πρώτο βήμα λοιπόν, ήδη έγινε :-).

    • ΜΑΚΙΟΣ avatar
      ΜΑΚΙΟΣ @ Η άλυτη εξίσωση 10/07/2014 09:21:12

      συμφωνω απόλυτα! ας μην ξεχναμε φυσικα οτι οι Γερμανοι ποδοσφαιριστες εχουν διπλα τους και την Bayern

      • Jimakos avatar
        Jimakos @ ΜΑΚΙΟΣ 10/07/2014 11:32:03

        Προφανώς θέλεις να πεις τη Bayer την εταιρία, αυτή με τις ασπιρίνες...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Η άλυτη εξίσωση 10/07/2014 09:31:48

      Γιατί επιμένεις να μπερδεύεις το ποδόσφαιρο με την πολιτική και την παλιόγρια με το Μέσσι; Κι εγώ χθές περίμενα ότι θα προκριθεί η Ολλανδία,άλλωστε καλύτερα δεν έπαιξε; Αυτά είναι όμως,όταν πάς στα πέναλτυ είναι ρώσικη ρουλέτα μετά πιά...

      • ΜΑΚΙΟΣ avatar
        ΜΑΚΙΟΣ @ Κυθήριος 10/07/2014 09:44:59

        επαιξε καλυτερα η Ολλανδια??????? αλλον αγωνα εβλεπα?

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ ΜΑΚΙΟΣ 10/07/2014 10:38:22

          Mιλάμε για χθές 9-7-2014 έτσι;

      • Trikala 07 avatar
        Trikala 07 @ Κυθήριος 10/07/2014 10:03:22

        Έπαιξε καλύτερα η Ολλανδία; Μάλλον σε πήρε ο ύπνος...

      • Η άλυτη εξίσωση avatar
        Η άλυτη εξίσωση @ Κυθήριος 10/07/2014 10:30:23

        Δεν τα...μπερδεύω εγώ αγαπητέ Κυθήριε. Είναι από μόνα τους πολύ σχετικά εφόσον η παλιόγρια, θα πάει στη Βραζιλία να πανηγυρίσει και να χρησιμοποιήσει την ποδοσφαιρική νίκη ως μήνυμα παντοδυναμίας και υπεροχής της. ''Υπεροχής'' του ψωροεγωϊσμού και της βαριά ένοχης για τόσα (παλιά και νέα) εγκλήματα, ''φυλής'' της. Εχθές δε, κανείς από τους δύο δεν έπαιξε τίποτε άλλο, παρά μονάχα γκρίζα άμυνα. Εγώ βαρέθηκα πολύ κι έμεινα ξύπνια ΜΟΝΟ, ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΝΕΤΑΙ :-).

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Η άλυτη εξίσωση 10/07/2014 10:57:21

          Αγαπητή Βασίλισσα, ο ψωροεγωϊσμός της παλιόγριας(μ' αρέσει πολύ αυτός ο χαρακτηρισμός!),δεν φεύγει με τίποτα,έχεις δίκιο ότι θα φουσκώσει έτι περισσότερο αν πάρει και το κύπελλο,αλλά κακά τα ψέματα,καλό και δυνατό ποδόσφαιρο μέχρι τώρα έχουμε δεί από τις Γερμανία,Ολλανδία και Αργεντινή. Εγώ να δείς που έμεινα ξύπνιος στην παράταση και με πήρε ο ύπνος λίγο πρίν τα πέναλτυ..

          • ΜΑΚΙΟΣ avatar
            ΜΑΚΙΟΣ @ Κυθήριος 10/07/2014 11:34:24

            Φιλε μου εχει δίκιο η κοπελα με αυτα που λεει. Οι Γερμανοί εχουν τον εθνικοσοσιαλισμό στο αιμα τους, ασχετα τι παραδεχονται σημερα, ολα ειναι μια προσπαθεια διαρκης αναδειξης της φυλης τους και ολα για αυτους συνδεονται. Οντως θελουν μεσω του παγκοσμιου κυπελλου να αποδειξουν την υπεροχη τους, οπως προσπαθησε και ο παππους τους ο Χιτλερ στους ολυμπιακους παρωδεια που ειχε διοργανωσει και οπως απο την αλλη πλευρα η Σοβιετική Ενωση με το ευρωπαικο της αρμα (την Ανατολικη Γερμανια) ειχε τρελλανει τους αθλητες της απο πειραματικα αναβολικα για να αποδειξουν στους κακους Δυτικους την ευμαρεια του λαου τους, δυστυχως ο αθλητισμος σε αυτα τα επιπεδα συνδεεται με την πολιτικη και την προς τα εξω εικονα μια χωρας.

          • foros1 avatar
            foros1 @ ΜΑΚΙΟΣ 10/07/2014 13:58:24

            ότι και να γίνει, ας μην ξεχνάμε ότι πάντα στο τέλος έρχεται το ...ιππικό

        • GregA avatar
          GregA @ Η άλυτη εξίσωση 10/07/2014 21:47:25

          Άψογη, Άλυτη εξίσωση και εγώ μόνο για αυτή τη χαρά έμεινα ξύπνιος. Εύχομαι δε η Νέμεσις να μας κάνει τη χάρη τη Κυριακή το βράδυ να τη δούμε να φεύγει στο 70'' με ένα 3-0 στη πλάτη.

  9. Jimakos avatar
    Jimakos 10/07/2014 11:28:32

    Αν προηγηθεί η Γερμανία, η Αργεντινή θα ζητήσει επαναδιαπραγμάτευση του σκορ κι αν πει οχι η Μερκελ, που θα είναι και στην εξέδρα, θα κάνει μονομερής διαγραφή.

  10. Ισόνομος πολίτης avatar
    Ισόνομος πολίτης 10/07/2014 11:48:50

    Είναι ομολογουμένως πολύ δυνατή ομάδα η"πολυεθνική" Γερμανία και με ένα τερματοφύλακα που πιάνει τα άπιαστα, όπως λένε αυτοί που σκαμπάζουν από ποδόσφαιρο.. Πολύ φοβάμαι πως θα την δούμε ξημερώματα Δευτέρας πρωταθλήτρια Κόσμου..... Θα έλεγα μπράβο στα παιδιά (από αθλητικό πνεύμα εμφορούμενος), αν δεν βλέπαμε στις εξέδρες την κα Μέρκελ... Η χαρά μου θα ήτανε να την δω να χάνεται στο πλήθος και όπου φύγε –φύγε…………. κρύβοντας την θλιμμένη μουσούδα της , παρά να ζητωκραυγάζει σηκώνοντας τα χέρια της στα ουράνια...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ισόνομος πολίτης 10/07/2014 11:53:44

      Μη τη φοβάσαι,αυτή είναι ικανή να εφαρμόσει λιτότητα και σφιχτή δημοσιονομική πολιτική και στους πανηγυρισμούς της...

  11. βαγόνι avatar
    βαγόνι 10/07/2014 12:07:44

    Την Κυριακή το βράδυ, στην piazza Carlos Gardel, θα τραγουδούν το Volver & το Caminito...απο ψηλά, θα χαμογελούν ο Juan και η Evita Peron, o Ernesto και επι γής, ο Diego...todos los nobiles populistas del mundo...! Οι Γερμανοί, τί άλλο θα ετοίμαζαν απο το "Λυκόφως των Θεών" ή το "Horst Wessel Lied"....;

    • Η άλυτη εξίσωση avatar
      Η άλυτη εξίσωση @ βαγόνι 10/07/2014 14:37:34

      +++++++++++++++++++++++++ http://www.youtube.com/watch?v=yUdzYaUkXhE Oι Γερμανοί, πάθος ΜΗΔΕΝ !

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ Η άλυτη εξίσωση 10/07/2014 16:53:49

        ..."πάθος" και σκέψη-και τί σκέψη!- είχαν!.... απο το μεσοπόλεμο και μετά έχουν "πειθαρχία" και λύσσα επιβολής...!

  12. Seagull avatar
    Seagull 10/07/2014 14:25:10

    Οτι και να λέμε οι wurst eaters θα το σηκώσουν το κυπελάκι και αυτό γιατί δουλεύουν συνειδητά και ακατάπαυστα πάνω στο " εμείς " και όχι στο "εγώ".

  13. Παύλος avatar
    Παύλος 10/07/2014 21:55:29

    Όλα είναι μια ιδέα στο μυαλό μας.Ας φτιάξει ο καθένας την δική του ιστορία λύτρωσης και χαράς με πρωταγωνίστριες 2 μεγάλες σχολές ποδοσφαίρου.Την άποψη μου για το νικητή την είχα γράψει σε άσχετο θέμα του αντινιούζ, πριν τους 2 ημτελικούς ,Αργεντινή πρωταθλήτρια, Γερμανία φιναλίστ. Η δική μου ιστορία για να κάνει τον τελικό της Κυριακής πιο ζουμερό δεν περιλαμβάνει πολιτική μέσα.Αν και αριστερός φιλο-κομμουνιστής , δεν υποστηρίζω ούτε τους μέν ούτε τους δε. Εξάλλου το 1974 οι ερασιτέχνες της Ανατολικής Γερμανίας με 1 -0 κέρδισαν στην πρώτη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου μέσα στη Δυτική Γερμανία τους ΔυτικόΓερμανους επαγγελματίες.Σε εκείνο το ματς εξαντλήθηκε η πολιτική μου χαρά.Εύχομαι να δούμε πολλά γκολ στον τελικό και καλές προσπάθειες.ΥΓ: Τον Σεπτέμβριο να μην είναι άδειο το Καραϊσκάκη στο πρωτο αγώνα της Εθνικής μας για το Euro2016 με τη Ρουμανία.Και η ΕΠΟ να τυπώσει φτηνά εισιτήρια παρακαλώ.

  14. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 11/07/2014 09:22:04

    Η Γερμανία έχει "δεμένη" ομάδα. Οι μισοί είναι η Μπάγερν, όλο το χρόνο παίζουν μαζί. Βγάζουν συνέχεια φρέσκους πιτσιρικάδες που τρέχουν (κάτι ξέρει η Τσέλσι και οι άλλοι που αγοράζουν τους φρέσκους), έχουν και 2-3 παλιούς που ξερουν καλά το ρόλο: Ο Κλόζε ξέρει που "στήνει το αντίσκηνο" και με τον πόντο που κατεβαίνει η τροφοδοσία του Γουρούνη ή του Σάμι του Τυνήσιου, δεν βάζει τυχαία όλα αυτά τα γκόλ. Οι Αργεντινοί έχουν όμως τα ταλέντα, την πείρα δεκαετιών. Ο Μασεράνο είναι ιδιοφυία και "ακούραστο μηχανάκι" ταυτόχρονα. Ηγέτης, χωρίς . Σπάνιος συνδυασμός για ποδοσφαιριστή που παίζει σ΄αυτές τις θεσεις. Ο Ντε Μικέλις πίσω διευθυνει σαν μαέστρος. Μέχρι τώρα αλάνθαστος. Συσσωρευμένη πείρα, χωρίς φανταιζίστικα καμώματα. Πρόβλημα ο Μέσι, πεσμένος τελευταία. Άν τυχόν όμως βρεθεί σε μια πολύ "καλή μέρα", η Αργεντινή θα καθαρίσει. Μου αρέσει και το γερμανικό "φυτώριο ποδοσφαιρικών δενδρυλλίων", αλλά μετά την παλιά Βραζιλία (που κρύφτηκε και έχει χρόνια να φανεί), η Αργεντινή μαζί με την Ολλανδία είναι πάντα οι ομάδες που δίνουν το κάτι άλλο στη μπάλα, αυτό που σε κάνουν να αγαπάς το ποδόσφαιρο. Όταν βρεθούν σε καλη μέρα, όχι πάντα. Δίνω ίδιες πιθανότητες στις δύο ομάδες.

  15. μελιτίνη avatar
    μελιτίνη 13/07/2014 12:31:44

    Αν εξαιρέσουμε γερμανόφιλους, τους υπαλλήλους τους, τους δοσίλογους, τους φοροφυγάδες και λοιπούς "αντικειμενικούς-δήθεν" φιλέλληνες, όλοι είμαστε με τους Αργεντινούς. Για να δούμε οι κατάρες μας, πόσο γούρι θα ναι για τους απεχθέστατους γερμαναράδες κατακτητές....

  16. dem avatar
    dem 13/07/2014 13:55:20

    Δεν είμαστε ούτε Αργεντινοί ούτε Γερμανοί. Είμαστε Έλληνες!