#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2011 10:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είμαστε έτοιμοι να τολμήσουμε;



Η αλήθεια έχει ως εξής:

- Η 5η δόση είναι χλωμή

- Τα 50δις των αποκρατικοποιήσεων είτε τα "δώσουμε" είτε όχι το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

- Το έλλειμμα θα είναι 10%+ και όχι 9.5% ενώ έχουν προβλέψει 7,4%

- Τα νέα μέτρα για το 2011 θα είναι 7-9 δις και όχι 6δις

- Η ανεργία θα ανέβει στο 18% με ντόμινο στο κόκκινο τα ασφαλιστικά ταμεία

- Και 300 δις περιουσίας να δώσουμε, δεν θα βγούμε από την κρίση.

- Η κρίση είναι κρίση Τραπεζών, στις οποίες θα δώσουμε και άλλα 50δις+ του χρόνου ( σύνολο 180Δις + )

- Συζητούν για νέο δάνειο 60 δις για το 2012 !

Νέα Δανειακή  με προϋπόθεση αποκρατικοποιήσεις !!!

Δηλαδή ξεπουλάμε  με 50δις κάτι που αξίζει 150δις για να βρούμε  λεφτά να πληρώσουμε  το νέο δάνειο !!

- Τόσο τα 110 δις,όσο και τα 60Δις ( εάν τα πάρουμε) πιστώνονται σε χρωστούμενους τόκους !!!

- Δηλαδή, οι Δανειστές μας λένε ότι αν πουλήσουμε 50 δις και τα μπλοκάρουμε υπέρ τόκων θα έχουν λιγότερο ρίσκο!!! (θα μας δώσουν άλλα 60;;;)

- Το 2014-2015 το συνολικό χρέος θα είναι 500 δις. Πόσο θα είναι το ΑΕΠ;

- Ποιος πιστεύει ότι με νέα δάνεια και Μνημόνια και πωλήσεις περιουσίας, θα πληρώσουμε ποτέ τα 500δις ;;;

Ποιος;  Θέλω να τον γνωρίσω!!

- Ρεσιτάλ αριθμητικής νηπιαγωγείου, οι υπολογισμοί των ΠΑΣΟΚων.

- Από το ευρώ ΔΕΝ βγαίνουμε!

Αν βγούμε, σε 5 λεπτά τα επιτόκια δανεισμού θα ανέβουν 1-1.75% για όλους τους Δανειστές μας. Το θέλουν;;;

- Αν δεν κάνουμε σαματά, φως δε θα δούμε.

Σε τι συνίσταται ο ΣΑΜΑΤΑΣ;

- Έλεγχο του Χρέους...με Δικαστικούς, Διεθνείς Ελεγκτικές, κλπ ( στις συμβάσεις τους ποινικές ρήτρες 100 δις για inside trading / παράνομες πρακτικές/ CDS's κλπ).

Η μόνη σοβαρή κίνηση την οποία θα εκτιμήσουν οι Αγορές.  "Οι άνθρωποι σοβαρεύτηκαν.. το ψάχνουν"

- Έλεγχο σε κατόχους CDS's και για τα T+3, T+10 αέρα.

- Διεκδικούμε,

α. Αποζημίωση του Δημοσίου από Μίζενς, επίσημα με Ανέγκλητη Δικαστική Απόφαση. Υπολογίζω όσα αθροίζουν οι Συμβάσεις με το Δημόσιο... Χ δισ.

β. Αποζημιώσεις Διστόμου, υπολογίζω 170Δις

γ. Κηρύσσω ΑΟΖ ( μπράβο Αντώνη )... κάνω μελέτες και υπολογίζω κατ ελάχιστον αποθέματα Φυσικού Αερίου και Πετρελαίου, 40Δις

δ. Ορυκτός Πλούτος ( πολύτιμα μέταλλα, χαλκός, νικέλιο, κλπ ) Υπολογίζω μελλοντικά έσοδα χωρίς Ουράνιο, 30Δις

ε. Ορίζω φορολογικούς παραδείσους 5 Νησιά του Ανατολικού Αιγαίου, (Λήμνο, Χίο, Ρόδο, Σάμο, Καστελόριζο ). Φλάτ φορολογία 8-10% φιξαρισμένη για 20 χρόνια με 8% σε κάθε είδους επιχειρήσεις και ONSHORE και 10% σε Υπεράκτιες Τράπεζες.

στ. Ολα τα μέτρα Αντώνη Ζαππείου ΙΙ ( με 4-5 παρεμβάσεις ακόμη )

ζ. Καλώ όλους τους Πιστωτές, Ιδιώτες και Κράτη να συμμετάσχουν στα κέρδη και operations (σημαντικότερο!) των α-δ, εφόσον με τις νέες συμβάσεις αποδεχθείτε μείωση του χρέους ισόποσο των αναμενόμενων εσόδων και της υπεραξίας που σας προσφέρω!..

η. Κρατικοποιώ όλες τις Τράπεζες... έχω δώσει 140 δις παίρνω το 100% όλων των μετοχών ΕΚΤΟΣ εάν οι μέτοχοι συμμετάσχουν με ίδια κεφάλαια στο 49% μετρητά!! ( όχι εγγυητικές και ομόλογα!! )

ΤΙΤΛΟΠΟΙΩ τα α-δ ( περί τα 300Δις!!)  Τα βγάζω Αγορές και Έλληνες ( με ανάδοχο όποιον "πληρώσει" τα περισσότερα και ζητήσει τα λιγότερα ) εντός εκτός με επιτόκιο στην λήξη 4%.

"Τιτλοποιώ" σημαίνει "Εισπράττω" και αποπληρώνω στη λήξη συν τόκο. ΑΝ δεν.. παίρνουν τις υποθήκες ( $$ αποζημιώσεων, μέταλλα κλπ )

- Συγχρόνως ( ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΑ α-η ) και με βάση την πρώτη παράγραφο, καλώ Δανειστές, Ιδιώτες και Κράτη και λέω, " κύριοι προτίθεμαι να κάνω ενδελεχή έλεγχο του Χρέους. Προτίθεμαι να ελέγξω όλους τους κατόχους CDS's, ημεδαπής και αλλοδαπής.

Προτείνω, να αποδεχθούμε, ως χρέος τα 300Δις αυθαίρετα, και να υπογράψουμε σύμβαση αποπληρωμής 10δις για 10 χρόνια με τόκους μέσα. Δεν μιλώ  για κούρεμα, ούτε επιμήκυνση.

Μιλώ για ΝΕΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ για τις Αγορές και όλους εσάς τους Πιστωτές μου. Αποχωρώ και επανέρχομαι σε 1 ώρα να μου πείτε την απόφασή σας.(τελεία και παύλα)."

Δεν αναλύω το what if...  στα σχόλιά σας ευχαρίστως !!

Σας παρακαλώ με ηρεμία και αντικειμενικά να σκεφτείτε Τι θα συμβεί το επόμενο λεπτό σε:

Αγορές

Παγκόσμιο Τραπεζικό Σύστημα

Πιστωτές μας

Χρηματιστήριό μας

Χρηματιστήριο μετάλλων

ΗΠΑ

Γερμανία

Κίνα

Σόρος, Πώλσον, Ρουμπινί και λοιπά καλόπαιδα

Πολυεθνικές Παντός τύπου και προέλευσης

Γειτονικές Χώρες

ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΠΑΘΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ

Π.Π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 19/05/2011 10:36:49

    Ή τώρα ή ποτέ!

    • effie B. avatar
      effie B. @ Orestios 19/05/2011 16:12:27

      ΠΠ.,
      εισαι εκπληκτικος οπως παντα και... ιδιαιτερα ...ιδιαιτερος και ξεχωριστος!!
      και ετοιμοι ειμαστε και θα τολμησουμε...
      το ρεμα φουσκωνει επικυνδυνα... το βλεπεις και το βλεπουμε...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ effie B. 19/05/2011 19:13:13

        να σαι καλα.

        ΠΠ

        • occultist avatar
          occultist @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 19:48:49

          Φίλτατε Π.Π
          Ωραία αυτά που έγραψες, αλλά ποιές θα είναι οι αντιδράσεις;
          Ηδη ο DSK είναι υπόδικος γιατί -κατά την γνώμη μου- σήκωσε κεφάλι. Το παράδειγμα του Κ.Κ που πανικόβλητος αποσύρθηκε, ποιός ξέρει από τι απειλές, είναι πολύ πρόσφατο.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ occultist 19/05/2011 19:52:24

            οποιος δε μπορει να παει σπιτι του. οποιος μας μπαλαμουτιαζει με πρασινιες και προοδευτικοτητες αλλα και πολιτικο ρισκο ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ με διληματα τ.κ. ειναι επικινδυνος!
            οσον αφορα στον Ντομινικ.... θ αργησουμε να μαθουμε..που σε ποιον και αν κουνηθηκε ! πολιτικα και προσωπικα!

            ΠΠ

  2. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 19/05/2011 10:39:54

    Έτοιμοι δεν είμαστε.. Αλλά δεν πάει άλλο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΝΙΚΟΛΑΣ 19/05/2011 10:47:39

      Και γρήγορα. Πριν αναλάβει στο ΔΝΤ ο Κεμάλ Ντερβίς (που προτάθηκε ήδη, με σοβαρές πιθανότητες επιτυχίας, από την τουρκική κυβέρνηση).

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 19/05/2011 10:57:29

        οι ανθρωποι αυτοι ειναι εργαλεια... δεν εχει μεγαλη σημασια το προσωπο η η χωρα προελευσης.. μην τρελλαθουμε!! ο Ντομινικ δεν ηταν φιλος της Ελλαδας ! ουτε εχθρος ! ηταν εκει να κανει αυτο με τον τροπο του.

        ΠΠ

    • kopritis avatar
      kopritis @ ΝΙΚΟΛΑΣ 19/05/2011 12:36:59

      ειμαστε
      αν και κκε προσκυνω την αναλυση
      ΤΩΡΑ Η ΠΟΤΕ
      ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΓΕΙ ΠΑΙΔΙΑ
      γιατι να φανε ολες τις δεκο τα λαμογια?να τις κανει μαγαζια της προκοπης και να διαολοστειλει ολα τα λαμογια
      δινει τον οπαπ και την δεη που ειναι γωνια μαγαζι για ψιλα για εισπραξεις ενος ετους και τα ψιλα τα τρωνε οι τοκοι
      ποιον κοροιδευουν πια?
      ποιον?
      ολοι μαζι αερα να φυγει η χολερα
      θα τα βρουμε μεταξυ μας αρκει να φυγει το πασοκ
      υγ.προσοχη σε κατι παπαγαλακια της νδ που ειναι καργα μνημονιακοι και το παιζουν αντιστασιακοι

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kopritis 19/05/2011 19:13:54

        ετσι πρεπει να σκεφτομαστε ολοι οι Ελληνες!

        ΠΠ

  3. Ελληνίδα avatar
    Ελληνίδα 19/05/2011 10:43:46

    Μακάρι!!! Πού είναι όμως αυτός που θα το υλοποιήσει ΑΜΕΣΑ; Πού είναι αυτός που θα κηρύξει το μνημόνιο αντισυνταγματικό; Πού είναι αυτός που θα πραγματοποιήσει λογιστικό έλεγχο;;;;
    Ποτέ η χώρα δε βρέθηκε αντιμέτωση με τέτοια απειλή!!! Και η μείζονος σημασίας απειλή είναι η ίδια της η κυβέρνηση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλα τα πολιτκά κόματα δεν έχουν μερίδιο ευθύνης.

  4. socrates avatar
    socrates 19/05/2011 10:50:31

    Κάποιους που τα λέμε εδώ αυτά πάνω από ένα χρόνο, μας θεωρούν ...γραφικούς.
    Πχ χθές βράδυ εκείνος ο άσχετος ο Πρωτο-δευτερο-σάλτε στο σκάϊ έλεγε -και μάλιστα με στόμφο- ότι κάτι τέτοιο θα μας έστελνε πίσω στην εποχή των παγετώνων και δεν βρέθηκε ένα χριστιανός να του θυμίσει την Ισλανδία ή την Ουγγαρία.
    Δίπλα του ...συμφωνούσαν ένα σωρό ...βαλτοί ανάμεσά τους και ενας καθηγητής πανεπιστημίου (καλό έ;), του οποίου το γνωστικό υπόβαθρο σε κάνει να αποτρέψεις το παιδί σου να πάει σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο.!
    Κατά πάσα πιθανότητα, πάντως, η κοινή γνώμη τους έχει προσπεράσει.!
    Ή μας χαρίζουν το χρέος και μένουμε στην ΕΕ και το ευρώ ή φεύγουμε και χάνουν και αυτοί ...όλα τα βαλκάνια.
    Αυτό είναι μπιστόλι στο τραπέζι και ας αποφασίσουν κάποτε οι Γερμανοί ότι δεν μπορούν να τα έχουν όλα δικά τους.
    Εμείς μπορούμε να ζήσουμε με ψίχουλα για 2-3 χρόνια, αυτοί μπορούν να ζήσουν με τους Αμερικανούς στο υπογάστριό τους;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ socrates 19/05/2011 10:55:25

      Ολες οι συζητησεις ειναι αυστηρα ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΕΣ !!!! μη μασας... ποιος να του πει τι? αν πει.. τελος το γυιαλι γ αυτον! οταν αυτοσκοπος σου ειναι το γυιαλι... δε μιλας... λες ναι ! και συμφωνεις ... προβλεψιμα ολα, αλλα και προσυμφωνημενα!

      Σε φανταζεσαι απεναντι στον Σαλτε??

      ΠΠ

    • Αιμιλια Σ. avatar
      Αιμιλια Σ. @ socrates 19/05/2011 10:55:42

      πεστα σοφε Σωκρατη!
      σαν ξερολουκουμο μας βλεπουν οι περαν του Ατλαντικου φιλοι, ειδικα τωρα που πηραν τα μυαλα του Ερντογκαν αερα και το παιζει Σουλτανος Σουλειμαν ο μεγαλοπρελης!!!

  5. vasilis avatar
    vasilis 19/05/2011 10:52:25

    Ενας να βγει μπροστα να το τολμησει και εμεις μαζι του να τελειωνουμε μια και καλη με τους νταβατζηδες. Ενας που να φοραει ομως παντελονια, οχι σαν αυτους που βλεπουμε στην βουλη με τις φουστιτσες

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 10:52:40

    Σ ολα οσα γραφω και εχω γραψει κατα καιρους... να προσθεσουμε και τις ιδεες του ΝΤΑΝΤΟΝ απο χθες !!.... να γινει ενα ωραιο πακετο - μακετο !

    Οταν σε εχουν στο εκτελεστικο αποσπασμα, και η τυχη το θελει να εχεις λογο να κομπλαρεις την εκτελεση, τι κανεις? καθεσαι δεμενος? Οποιος θελει το δεσιμο, και την παρτη του χωρις να κοιταζει λιγο πιο περα απ τη μυτη του, ειναι αξιος της ΔΙΚΗΣ του μοιρας, ΟΧΙ της μοιρας των υπολοιπων !

    Μπαμ και κατω! Παιζουμε στο παιχνιδι τους, μιλαμε στην πραγματικη γλωσσα τους και οχι αυτη των ΜΜΕ... το "μαλιστα κυριε οτι πειτε" μας τελειωσε !

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 11:12:33

      ΠΠ
      150% μαζί σου.
      Κάποια μέτρα παίρνουν συζήτηση, αλλά είναι το έλασσον.
      Η άλλη "λογική" είναι το άπαν.

      Πιστεύω ότι και μόνο να εκδηλώσεις διαφορετική νοοτροπία δεν θα χρειασθεί να τους δώσεις νικέλια και ορυκτά.

      Ουσιαστικά παίζεται ένα παιγνίδι ισχύος που ΣΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ πώς να φερθείς.
      Δηλαδή, ενοχοποιημένος, διασυρμένος και καταχρεωμένος, να περάσεις μόνος σου τη θηλιά.

      Η μόνη επίσημη νύξη για "Μπαμ!" των πιστωτών, από το πολιτικό μας σύστημα, έγινε χθες στην ομιλία του Εκονομιστ.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 19/05/2011 11:18:33

        Προφητη,
        Η λογική** λέει ότι με επιμήκυνση ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ!!! των Δανειστών !!! στο ελάχιστο!! γ αυτό και την επιλέγουν!!!.. μπας και πληρωθούν τον αέρα !!!

        Οταν σου μειώνεται το ρίσκο γιατί βισματώνεις μια χώρα και τη στεγνώνεις???
        ΓΙΑΤΙ τη στέλνεις αδιάβαστη με νέα μέτρα?? ΓΙΑΤΙ της αφαιρείς το οξυγόνο?? ΓΙΑΤΙ Διαλύεις την οικονομία ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ??????

        ΓΙΑΤΙ ΑΥΞΑΝΕΙΣ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΣΟΥ????
        μα ο σκοπός δεν είναι και ποτέ δεν ήταν να πληρωθούν ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ των απαιτήσεων !!
        Σκοπος ειναι η Νομιμοποιηση MOU I & LF I...!!! με συνεναιτικη υπογραφη των ΙΙ's .-

        ΠΠ πολλα ΓΙΑΤΙ

        **Λογική = τι είναι λογική?? τίνος τη λογική ακολουθούμε? εμείς έχουμε δική μας κοινή λογική? η λογική του ενός είναι κατ ανάκγην και η λογική του άλλου?

  7. Δανάη avatar
    Δανάη 19/05/2011 10:54:14

    Μακάρι να γίνουν όλα αυτά!!! Πού είναι όμως αυτός που θα το υλοποιήσει ΑΜΕΣΑ; Πού είναι αυτός που θα κηρύξει το μνημόνιο αντισυνταγματικό; Πού είναι αυτός που θα πραγματοποιήσει λογιστικό έλεγχο;;;; Πού είναι αυτός που θα διαπραγματευτεί τώρα; Όχι αύριο.., ΤΩΡΑ!!!
    Ποτέ η χώρα δε βρέθηκε αντιμέτωση με τέτοια απειλή!!! Και η μείζονος σημασίας απειλή είναι η ίδια της η κυβέρνηση..

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Δανάη 19/05/2011 11:08:07

      Καλημερα ΔΑΝΑΗ,
      η ΓΝΩΣΗ της καταστασης - αληθειας- αλλα και των δυνατοτητων ειναι το ζητουμενο !! να γνωριζεις.. και αποφασιζεις εφοσον εχεις ολοκληρη την εικονα !
      οχι αυτη που πλασαρουν τα δανεισμενα ΜΜΕ .-

      ΠΠ

      • Δανάη avatar
        Δανάη @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 12:34:04

        ;;;;;;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Δανάη 19/05/2011 13:45:10

          τι?

          ΠΠ

  8. Κάποιος avatar
    Κάποιος 19/05/2011 10:58:37

    Το ΠΑΣΟΚ με τις ψεύτικες προεκλογικές υποσχέσεις του ΓΑΠ πήρε λαική εντολή σύμφωνα με τον εκλογικό νόμο να κυβερνήσει έως το 2013.
    Βλέπετε κανέναν αρχηγό κόμματος να αμφισβητεί το δικαίωμα του να κυβερνήσει ή να ζητά πρόωρες εκλογές ;
    Αρα κανείς πολιτικός δεν είναι έτοιμος να τολμήσει αυτήν την στιγμή.
    Εξαγγελίες και προγράμματα εξόδου από την κρίση ακούμε, αν και εφόσον οι εξαγγέλλοντες ανέλθουν στην εξουσία.

    Ούτε όμως ο λαός είναι έτοιμος να τολμήσει αυτήν την στιγμή.
    Οταν επισήμως υπάρχουν πάνω από 700.000 άνεργοι και ανεπισήμως πολλοί περισσότεροι και όταν το κοινωνικό κράτος βρίσκεται σε φάση κατάρρευσης, τριάντα ή πενήντα χιλιάδες άνθρωποι να διαδηλώνουν μία στο τόσο, είναι πολύ ήπια αντίδραση.
    Ακόμα κι αν δεχθούμε ως στοιχειωδώς αληθείς τις δημοσκοπήσεις , είναι φανερό από τα ποσοστά αποχής, ότι ο κόσμος δεν εμπιστεύεται ούτε τον αντιπολιτευτικό λόγο σε μια τόσο δύσκολη περίοδο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κάποιος 19/05/2011 11:06:48

      καλημερα ΚΑΠΟΙΕ,
      ναι αλλα, ο καθε αποφασιζων δικαιουται να γνωριζει τι "οπλα" εχει στο χερι πριν τον σπρωξει καποιος σε "πολεμο" !!! οταν τα οπλα και οι δυνατιτητες αποκρυπτονται εντεχνως και με σχεδιο... ο λαος ζει σε ατυο ΓΥΨΟ !...
      ανεργοι?? 1 εκ και ! και σε 2 χρονια θα ειναι 22-25%.. ειδικα αυτοι και ολοι να γνωριζουν το παιχνιδι !
      Εκλογες?? ας τις ζητησει το ΓΑΠ.. εμεσα η αμεσα ! δε θα κανουμε ολες τις δουλειες για τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ !!! ας κανουν και κατι μονοι τους.

      ΠΠ

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 11:21:06

        Δηλαδή αν δεν δεήσει ο ΓΑΠ και οι συν αυτώ να παραιτηθεί η κυβέρνηση, θα βλέπουμε το καράβι να βουλιάζει για τα επόμενα 2.5 χρόνια.
        Αυτό από μόνο του αρκεί να απαντήσει στο ερώτημα "Είμαστε έτοιμοι να τολμήσουμε;"

        Επίσης όπως φάνηκε από τις πρόσφατες περιφερειακές εκλογές το ΠΑΣΟΚ έχασε περίπου 1.000.000 ψηφοφόρους του μέσα σ'ένα χρόνο μνημονίου.
        Αυτή την στιγμή πιθανόν να το υποστηρίζουν λιγότεροι από 2.000.000 ψηφοφόροι.
        Τα υπόλοιπα εκατομμύρια των Ελλήνων πολιτών εκτός μερικών εξαιρέσεων,μήπως βλέπουν την Ρώμη να καίγεται ;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κάποιος 19/05/2011 11:35:14

          Πολιτικα το ΠΑΣΟΚ ειναι ικανο να διαλυσει τη Χωρα.
          Ειμαστε χρεωκοπημενοι απο Φλεβαρη 2010 επισημα-ανεπισημα, οταν δεν πηραμε τα 25ΔΙς τσαμπα απο αγορες.
          Εχεις δικιο, αλλα τωρα που μιλαμε δεν εχει καμια σημασια.
          Σημασια εχει να μην υπογραφουν τα Μνημονιο ΙΙ και Δανειακη ΙΙ οπως εχω εξηγησει! το "συστημα" θα λειτουργησει αυτοματα !
          Αδιεξοδα δεν υπαρχουν.
          Ειτε μας δωσουν ειτε οχι της 5 η δοση.. δεν εχει σημασια !
          Τσαμοπα αγχωνομαστε. Ιουνιο ( 24-26 ) θα ερθουν με τη λυπητερη... ειμαστε ετοιμοι για να ορθωσουμε αντιλογο?

          ΠΠ

          Θα ειχα ουσια να ζητησουμε εκλογες περσυ τον Απριλιο. Αποψη μου.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 11:41:34

            "Σημασια εχει να μην υπογραφουν τα Μνημονιο ΙΙ και Δανειακη ΙΙ"

            Αυτή είναι η τελευταία γραμμή αμύνης.
            Ακόμη όμως κι αν δεν συναινέσει η αντιπολίτευση είναι πολύ πιθανόν να βρεθούν οι 180 πρόθυμοι.
            Το ντροροκόμμα έχει ανοίξει και τους περιμένει.
            Και τότε θα πέσουν οι τίτλοι τέλους.

          • Γιώργος Μεσσηνία avatar
            Γιώργος Μεσσηνία @ Κάποιος 19/05/2011 13:35:14

            Πάντως δεν έχει καμιά δημοκρατική νομιμοποίηση η απόφαση εφαρμογής ενός όποιου προγράμματος -εν προκειμένω του περίφημου μεσοπρόθεσμου ...δημοσιονομικής σταθερότητας-, τη στιγμή που υπερβαίνει τα όρια της κυβερνητικής θητείας.
            Αυτό είναι ξεκάθαρο πλέον.
            Ή ζητάς εκ νέου λαϊκή εντολή, ή ενεργοποιείται η ακροτελεύτια διάταξη του Συντάγματος.
            (το ποιοι θα φιλοτιμηθούν για κάτι τέτοιο; άγνωστο)
            Δεν θα μας δουλεύουν συνεχώς!
            Εύχομαι να μην επιβεβαιωθούν οι ανησυχίες σου...

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιώργος Μεσσηνία 19/05/2011 13:44:37

            Ποιος ελεγχει τη νομιμοτητα?? κανεις !!
            θα σου πουν το υπεγραψα για το καλο σου!! θα χωσουν και την Πρασιναδα τα ΜΜΕ και παμε γ αλλα !! Κανεις δεν ελεγχει την Πολιτικη που ασκειται!! ΚΑΝΕΙΣ !!! ΤΕΛΟΣ.-

            ΠΠ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κάποιος 19/05/2011 11:09:09

      To έγραψα και αλλού. Δυστυχώς, φαίνεται μονόδρομος η αναγκαιότητα για γενικευμένες απολύσεις στο δημόσιο (ευρύ και στενό). Μόνον έτσι υπάρχει πιθανότητα να κάνουν την επανάστασή τους οι πράσινοι συνδικάλες και να γίνει το Σύνταγμα, Ταχρίρ...

  9. dimos avatar
    dimos 19/05/2011 11:01:38

    πολύ καλη πρόταση. Αυτό που λείπει είναι ότι αν κάνουμε τα ίδια που κάναμε τα τελευταία 30 χρόνια , σε 4-5 χρόνια θα αρχίζουμε πάλι να συζητάμε τα ίδια πράγματα. Εδώ πρέπει να καταλάβουμε ότι το μοντέλο ανάπτυξης (?) της μεταχουντικής Ελλ'αδας στηριζόμενοι στις επιδοτήσεις της ΕΕ (αλήθεια ποιος τις καρπώθηκε αυτές?) , στο χαβαλέ του Δημοσίου (περάστε κόσμε ολοι θα πάρετε μια θεσούλα), της αρπαχτής του ιδιωτικού τομέα και της τζάμπα παροχής πίστωσης στο Ελληνικό κράτος (spread 80 μ.β. to 2005-2009), ΠΕΘΑΝΕ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ dimos 19/05/2011 11:15:37

      "Χαβαλές του ΔΤ" - "Αρπαχτή του ΙΤ". Μήπως πρόκειται για τις δύο όψεις του ίδιου νομίσματος;

      Και έχεις σκεφτεί ότι ίσως αυτό να είναι το ελλαδικό μοντέλο, διαφορετικά ας προετοιμαστούμε για 2-3 εκατομμύρια ανέργους, τόσο από ΔΤ όσο και από ΙΤ;

  10. Σακκας avatar
    Σακκας 19/05/2011 11:14:16

    ΠΑΝΤΑ υπαρχουν λυσεις (αν υπαρχουν προβληματα).
    Αυτα τα δυο "σοσιαλιστηκα" ατομα ειναι ..προβλημα,δεν ειναι??

    Υπαρχει και η ..ενδεδειγμενη λυση. Δεν την λεω ομως ,γιατι θα τη κοψει το ..εργοστασιο.

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/05/2011 11:15:47

    Να και μια άλλη ιδέα που κυκλοφορεί. Πόσο χρέος έχουμε? Τόσο. Θα σας το ξεπληρώσουμε σε 40-50 χρόνια με επιτόκιο όσο το βασικό της ΕΚΤ. Έτσι βγαίνουμε από τη μέγγενη των τόκων και μειώνουμε τις ανάγκες για χρηματοδότηση του χρέους. Και αυτόματα μειώνουμε το έλλειμα...

  12. περίεργος avatar
    περίεργος 19/05/2011 11:22:20

    ΚΑΙ ΛΕΣΒΟ ΣΤΑ ΝΗΣΙΑ. ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΕΣ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ περίεργος 19/05/2011 11:44:23

      6 τα νησια ! ακομη καλυτερα!

      ΠΠ

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 14:47:09

        Δεν κάνουμε και την Κρήτη, μπας και την ΞΕ-πρασινίσουμε?
        Αυτός είναι ο κίνδυνος ΠΠ βλέπεις; ;-) Θέλει λίγο Θάτσερ, αυτά τα νησιά αποφάσισα, για αυτούς τους λόγους, αλλά αυτά είναι, τέλος, αν το συζητήσει πάει... Βουρ Αντώνη

        Γενικώς πολύ καλό το άρθρο !

        Ψάχνομαι για προσωπικότητα διεθνούς κύρους και καθαρού εννοτείται, που να συντόνιζε τον έλεγχο του χρέους (τύπου Μαντέλα!?)

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ victoria (true) 19/05/2011 14:58:01

          το χρημα δεν εχει θρησεια και χρωμα!!! αυτο το ξερουν πολυ καλα οι συμπατριωτες μας οι Κρητικοι !!! μια χαρα ειναι... ουτε Λαθρομεταναστες εχουν !! Εχεις αναρωτηθει ΓΙΑΤΙ ????

          Η Κρητη ως μεγαλο και οργανωμενο Νησι θα επωφεληθει τα μεγιτσα απο τους Φορρολογικους Παραδεισους διπλα της !!!...
          Θα εισπραττει..!

          ΠΠ

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 19/05/2011 11:27:08

    Είσαι και τραπεζικός...

    Τις πολλές τις καρπώθηκαν πολιτικοί, σύμβουλοι και εργολάβοι, και πήγαν σε τραπεζικά ιδρύματα του εσωτερικού και του εξωτερικού, και σε ακίνητα υψηλής αξίας σε επιλεγμένες περιοχές, πάλι σε Ελλάδα και εξωτερικό.
    Μόνο πριν το μνημόνιο αγοράστηκαν από Έλληνες στο Λονδίνο δεκάδες πολυτελή διαμερίσματα, όσο-όσο, για να τοποθετηθούν τα χρήματα εν όψει κινδύνου πτώχευσης.

    Τα ψιλολόγια τα καρπώθηκαν οι διάφοροι "φουκαράδες", αγρότες κλπ, και πήγαν σε ντουβάρια, αυτοκίνητα, χρυσαφικά και διασκέδαση.
    Δηλαδή το μεγαλύτερο τμήμα επέστρεψε σ' αυτούς που μάς χορήγησαν τις επιδοτήσεις ,στα μεγάλα εργοστάσια παραγωγής καταναλωτικών προϊόντων στη Δυτική Ευρώπη, και τα λιγότερα σε εμβάσματα σε οικογένειες στην Ανατολική Ευρώπη.

    Ήμασταν οι διεφθαρμένοι και χρήσιμοι ηλίθιοι που "θρέψαμε" Δυτ. και Ανατ. Ευρώπη, κυκλοφορώντας το χρήμα!
    Και μάς έμεινε το χρέος.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Προφήτης 19/05/2011 11:42:29

      Μάλλον τραπεζίτης είναι. Εκτός κι αν είναι τραπεζικός με τη σύμβαση ορισμένου χρόνου 35ετούς διάρκειας, οπότε εκ του ασφαλούς γίνομαι κι εγώ υπερνεοφιλελεύθερος...

    • drider avatar
      drider @ Προφήτης 19/05/2011 12:26:51

      Όπως έχω ξαναγράψει, ο σκληρώτερος δανειστής είναι πάντα ο εγχώριος. Η ελληνική αλλά και οποιαδήποτε αστική τάξη δεν μπορεί να επιβιώσει χωρίς τον έλεγχο των τραπεζών.

      Λύσεις υπάρχουν και συμφωνώ απολύτως με την πρόταση του ΠΠ για κρατικοποίηση τραπεζών. Αλλά μην νομίζετε ότι αυτό είναι κάτι που θα καθίσουν καν να συζητήσουν. Προτιμούν φυσικά να μας δουν να διαλυόμαστε, να μαλώνουμε ο δημόσιος με τον ιδιωτικό, ο μικροεπιχειρηματίας με το κράτος, ο αριστερός με τον δεξιό, παρά να υποχωρήσουν.

      Το σύστημα αντιτείνει ιδιωτικοποιήσεις και εκχωρήσεις κάθε είδους τώρα. Αν προχωρήσει αυτό θα δείτε "μαγικά" να επαναπατρίζονται μεγάλα κεφάλαια για να στηρίξουν την "εθνική" προσπάθεια. Θα επιστρέψουμε στην εποχή "της ισχυρής οικονομίας", μια επίπλαστη διακήρυξη που θα σημάνει ακριβώς δύο πράγματα:
      1) Μεταφορά πραγματικού εθνικού πλούτου στους ιδιώτες (έλληνες και ξένους).
      2) Παράταση ζωής του "ζόμπι" μοντέλου ανάπτυξης που μας έφερε εδώ και θα μας ξαναφέρει στην ίδια ακριβώς κατάσταση μέσα σε 5 χρόνια.
      3) Και μάλιστα με ακόμα σκληρώτερους όρους αναφορικά με εργασιακά και άλλα δικαιώματα. Με πλήρη κατεδάφιση του κοινωνικού κράτους (ό,τι έχει απομείνει σε κάθε περίπτωση).

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ Προφήτης 19/05/2011 17:01:57

      "Ήμασταν οι διεφθαρμένοι και χρήσιμοι ηλίθιοι που “θρέψαμε” Δυτ. και Ανατ. Ευρώπη, κυκλοφορώντας το χρήμα!
      Και μάς έμεινε το χρέος."

      Σοφά λόγια!!!

  14. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 19/05/2011 11:27:17

    ΠΠ, η πιο ολοκληρωμένη πρόταση.
    Συμφωνώ 150%

    Πρέπει επίσης να είμαστε προετοιμασμένοι και για πόλεμο...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Νίκος Αργεάδης 19/05/2011 11:39:57

      Τυχαία θεωρείς τη χθεσινή τοποθέτηση του Νταβούτογλου, που "γκριζάρει" το Αγαθονήσι;

      Οι ευρωπΕοι "εταίροι" μας δεν το 'χουν σε τίποτα να υποδαυλίσουν την ακόρεστη τουρκική προκλητικότητα.

      • man8os avatar
        man8os @ Αυριανιστής 20/05/2011 01:28:48

        AΑπο τη στιγμη που υποραφηκε το μνημονιο ειχα πει την θεωρεια μου, οτι η Γερμανια εχει υπογραψει συνθηκη αντασφαλισης με την Τουρκια.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ man8os 21/05/2011 11:34:35

          Καλημερα Μανθο,
          ΓΙΑΤΙ δεν γινεται ερωτηση στα Κοινοβουλια των Δανειστων ??
          Επισημη. Να απαντησουν εκει.. Κυριοι, παραχωρησατε τις απαιτησεις σε τριτο κρατος ή Χρηματοπιστωτικο Οργανισμο?
          Αντασφαλισατε? Αγορασατε CDS's ???
          Μια επιστολη εκει και μια στις Κεντρικες Τραπεζες.
          Τελος μια τριτη στην Bank for International Settlements !!!

          Δε θελω να το ανοιξω αλλο το θεμα, αλλα αν το ανοιξω θα γινει πολεμος !!! Φανατσου οι Δανειστες να εχουνποντυαρει στη χρεοκοπια σου !! κ εσυ να λουζεσαι τον καθε χαρτογιακα να σε βαζει στην πρεσσα να ξεπουλησεις ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ !!!....
          Κανεις πολεμο ή δεν κανεις? Τους μαμεις η δεν τους μαμεις?

          ΠΠ

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 11:29:17

    με την ανακοινωση Ελεγχου Χρεους, οι 3 αδερφες θα τιλταρουν. Τα CDS's των δανειστων θα ανεβουν !! σου λεει αν βγαλουν λιγοτερα? μπαμ οι δανειστες!! πανω τ ασφαλιστρα!
    Οι Αγορες θα ριξουν λιγο τα δικα μας και θ ανεβασουν λιγο των δανειστων ( σπρεντ)

    Η αμφιβολια ειναι ο χειροτερος εχθρος του Χρηματοπιστωτικου Συστηματος !!!
    Η Μη προβλεψιμοτητα.

    ΠΠ

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 12:34:57

      Όσοι παρακολουθούν αυτή τη προσπάθεια, ξέρουν ότι αποκτά αυξανόμενη αποδοχή από τον κόσμο. Ελπίδα βέβαια να στηριχθεί από τα κόμματα "εξουσίας" δεν υπάρχει.

      Γιατί, μεταξύ των άλλων, θα αποκαλύψει τον τουλάχιστον προδοτικό ρόλο των "κρατικοδίαιτων" και "ευρω-δίαιτων" μεγαλοεπιχειρηματιών-τραπεζιτών. Ποιός πιστεύει αλήθεια πια ότι λύση στα προβλήματα δανεισμού της χώρας είναι η διεύρυνσή του;

      "Δις ιζ πάρτα" και βλέπουμε τι κάνουμε από εδώ και πέρα. Όπως πολύ σωστά έχεις επισημάνει...

  16. noldor avatar
    noldor 19/05/2011 11:36:55

    Δεν ξέρω αν εδώ την έχω ξανακάνει την ερώτηση αλλά οι καταρτισμένοι επί των οικονομικών ας απαντήσουν στον ημιμαθή:

    πληρώνουμε υψηλότερο επιτόκιο, υποθέτω από πριν την συμμετοχή μας στην ευρωζώνη και όχι κατά την διάρκεια αυτής, λόγω ρίσκου των δανειστών μας σε περίπτωση αδυναμίας αποπληρωμής αυτών. Από αυτά, ειδικά τα παλαιότερα, δάνεια δεν έχει αποπληρωθεί κανένα; Αν έχουν αποπληρωθεί κάποια δάνεια είναι λογικό τελικά να το έχουμε αποπληρώσει με το υψηλότερο επιτόκιο και να μην έχουμε κάπιο bonus αφού τελικά αποδειχτήκαμε συνεπείς;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ noldor 19/05/2011 11:43:43

      το ιδιο ρωτησα προχτες.
      τι αποπληρωνουμε με τα 110? μια λιστα ! αλλα δεν .....
      δεν αξιζει ο ΛΑΟΣ να γνωριζει τι και ποσο αποπληρωνει με το Δανειο που πηρε το ΓΑΠ πανω του? σιγουρα ΟΧΙ .. δε μας λογαριαζουν!! οι "δοσοληψιες" μας ληγουν με τις εκλογες ! μετα.....
      Εδω δε μας λενε ποσα κουρεμενα αγορασαν απο ποιον!!!! και ποσο !!! δλδ δε μας λενε ποσο μας χρεωσαν!!
      ΠΑΣΟΚ = Αποφασιζω και Αγοραζω/Πουλαω/Δανειζομαι

      ΠΠ

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ noldor 19/05/2011 13:57:57

      φυσικά δεν γνωρίζω την απάντηση, αλλά θυμάμαι που διάβασα εδώ μέσα, μάλλον από σχόλιο κάποιου, ότι μόλις (φέτος ή πέρυσι) αποπληρώθηκε το δάνειο της Επανάστασης του 1821 ...

      • tpe avatar
        tpe @ δρόμος 19/05/2011 14:57:29

        Πως στην ευχή γίνεται αυτό;;;;
        Κοίτα, χωρίς μία λίστα με τα ομόλογα που λήγουν σε ποια ημερομηνία, σε ποια ημερομηνία εκδόθηκαν, με τι επιτόκιο, ποιον τα αγόρασε για πρώτη φορά και πόσα τελικά έχουμε πληρώσει σε τόκους, δουλειά δεν γίνεται...
        Μπορεί κάποιος να το μάθει; Πραγματικά είναι σημαντικό. Στο κάτω κάτω της γραφής, να μάθουμε ποιος ήταν αυτός που μας έφερε εδώ.
        Επίσης, πως στην ευχή αποπληρώθηκε τώρα ένα δάνειο 2 αιώνων, με 3 χρεοκοπίες στη μέση;;;

  17. Pikis avatar
    Pikis 19/05/2011 11:57:46

    Από οικονομικά δεν ξέρω τίποτα. Ο Π.Π. είναι οικονομολόγος;
    Είναι εφικτά αυτά που λέει;
    Γιατί ο Σαμαράς δεν ανέφερε σχεδόν τίποτα από αυτά;
    Μακάρι να ισχύουν.

    Το βέβαιο είναι ότι οι "δανειστές" θα τα πάρουν πίσω τα λεφτά τους και με τόκο.
    Δεν νομίζω ότι ο ΓΑΠ ή ο Σαμαράς θα αντισταθούν στις διαταγές των επικυρίαρχων (αχ ρε Ασίμωφ, γήινοι είναι οι άτιμοι, όχι εξωγήινοι).
    Αν ο Σαμαράς τους τη ρίξει στη μούρη θα τον ψηφίζω για πάντα (δεν έχω ψηφίσει ποτέ ΝΔ και γενικά δεν ψηφίζω από το 2004 λόγω απογοήτευσης από τα ανδρείκελα-πολιτικούς).

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Pikis 19/05/2011 12:06:32

      Ειναι το ΓΑΠ οικονομολογος??
      Κοινη λογικη και Σκεψη.. τπτ αλλο φιλε μου...
      δεν εχει σημασια τι ειναι ο καθενας των Ελληνων!

      ΠΠ

  18. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 19/05/2011 12:15:46

    ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ!!! ΤΟ ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ . ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΕΜΟΣ. Ο ΛΑΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ , ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΟΒΙΚΗ ΠΑΡΑΛΥΣΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΝΟΜΙΖΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΩΘΕΙ ΑΥΤΟΚΤΟΝΩΝΤΑΣ. ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ???

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΓΑΝΤΙ 19/05/2011 19:15:34

      Το να ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ειναι ευθυνη μας !!

      ΠΠ

  19. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 19/05/2011 12:20:21

    ΠΠ

    Γουστάρω τη μαχητικότητά σου..
    Δεν γνωρίζω αν πετύχει αν γινει αυτό που προτείνεις...
    Πάντως προτιμώ να "πεσουμε" μαχόμενοι..παρά να τα δώσουμε όλα με τη θέλησή μας...
    Έχουμε στρατό (για ενδεχόμενες απειλές), έχουμε αντοχές ακόμα (λιγες βέβαια) έχουμε και τα χωριά μας (να μας ταίζουν τις δυσκολες μέρες)..

    Εγώ μαζί σου...

    • noldor avatar
      noldor @ Φακ Κωστας 19/05/2011 12:33:25

      "Αυτή είναι η Παράδοσή μας : δεν αντιστεκόμαστε επειδή είμαστε βέβαιοι πως θα νικήσουμε. Αντιθέτως, στα τελευταία δύο - τρεις χιλιάδες χρόνια, αντισταθήκαμε ακριβώς επειδή γνωρίζαμε πως θα χάσουμε".

      Βέβηλα Κίβδηλα Σκύβαλα, Ζουράρις

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Φακ Κωστας 19/05/2011 12:45:31

      Φακ Κωστα,
      μαχομαι για τη διαδοση της ΓΝΩΣΗΣ και των οπλων που εχουμε ! οπως ολοι μας φανταζομαι, ο καθενας απο το μετεριζι του. Λιγοι τα γνωριζουν!
      Μαχεται - οπως γραφει ο noldor - ο καθε Ελληνας! δωστου και ΓΝΩΗΣΗ και παμε.
      Η κοινη λογικη λεει να γνωριζεις τον αντιπαλο σου. Τον γνωριζω τον ατιμο !!

      Μενει να μας πουν ΓΙΑΤΙ δεν δουλευει αυτη ή αλλη παρομοια προταση !!!!!

      ΠΠ

  20. Προφήτης avatar
    Προφήτης 19/05/2011 12:24:03

    Ακούστε κι αυτό:
    αν η SIEMENS καταδικαστεί τελεσίδικα για δωροδοκία σε ευρωπαϊκό χώρο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ από διαγωνισμούς ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΑ.
    Γι' αυτό σκεπάστηκε όπως-όπως και όσο-όσο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 19/05/2011 12:40:19

      Η Τσάκαλου εγραψε βιβλιο !! 3 μερες το λεω !!
      Λαλακης ο σακουλατος !... και αγοραζουν το βιβλιο αντι να την εχουν μεσα που τα γραφει!!! τα εχει πει ολα οσα γραφει??
      Δε ζηλευεις ΗΠΑ ωρες ωρες? Μεσα ολοι και βλεπουμε! τετοιο νταβατζιλικι?
      Ο Καστανιδης δεν εκανε επιστολη τον Απριλιο σε Μιζενς? ΕΚΑΝΕ !
      απαντησαν? ΟΧΙ ακομη
      Θα μαθουμε τι απαντησαν? ΙΣΩΣ αφου το φιλτραρουν.

      Τα απαιτουμενα $$ προς τιτλοποιηση ειναι πολλα!
      Τα $$ που θα χασουν - ειδικα οι Γερμανοι- ειναι πολλαπλασια.

      Δεν υπαρχει αλλη καρτερια! τελειωσε. και οταν υπαρχουν δημοσιες προτασεις ( καλες κακες )... πρεπει να απαντουν να σχολιαζουν! διοτι η ΓΝΩΣΗ φευγει απ τα χερια τους !!!... προβοκατορικα ! χαχαααα

      ΠΠ – γιουρ MOm

  21. dimos avatar
    dimos 19/05/2011 12:41:02

    Ό προφήτης είπε - για όλα φταίνε οι τράπεζες - stop . Οι πολιτικοί πάλι από έξω. Ο δε λαός σύρεται και φέρεται κοινώς για τα μπάζα. Οι πλούσιοι αγοράζουν διαμερίσματα στο Λονδίνο - συμφωνώ μεγάλο έγκλημα αν φοροδιαφεύγουν. Αν όχι, τι να κάνουμε , όταν το ΚΚΕ θα έρθει στην εξουσία θα καταργήσει και την ελεύθερη ροή κεφαλαίων. Οταν κρατικοποιηθούν οι τράπεζες νομίζετε ότι θα βρείτε κάτι μέσα ?? ΧΑ ΧΑ - άδεια χρηματοκιβώτια , φαληρισμένα δάνεια. Ούτε ακίνητα θα βρείτε γιατί οι τραπεζίτες θα τα έχουν δεσμεύσει όλα για να πάρουν τα τελευταία δάνεια. Μόνο κάτι δραχμούλες θα βρείτε έτσι για να νομίζετε ότι ο αγώνας σας δικαιώθηκε. Καλά ξεμπερδέματα και καλή τύχη.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dimos 19/05/2011 12:47:24

      Επαναληψη !....
      Η λογική** λέει ότι με επιμήκυνση ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ!!! των Δανειστών !!! στο ελάχιστο!! γ αυτό και την επιλέγουν!!!.. μπας και πληρωθούν τον αέρα !!!

      Οταν σου μειώνεται το ρίσκο γιατί βισματώνεις μια χώρα και τη στεγνώνεις???
      ΓΙΑΤΙ τη στέλνεις αδιάβαστη με νέα μέτρα?? ΓΙΑΤΙ της αφαιρείς το οξυγόνο?? ΓΙΑΤΙ Διαλύεις την οικονομία ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ??????

      ΓΙΑΤΙ ΑΥΞΑΝΕΙΣ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΣΟΥ????
      μα ο σκοπός δεν είναι και ποτέ δεν ήταν να πληρωθούν ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ των απαιτήσεων !!
      Σκοπος ειναι η Νομιμοποιηση MOU I & LF I…!!! με συνεναιτικη υπογραφη των ΙΙ’s .-

      ΠΠ πολλα ΓΙΑΤΙ

      **Λογική = τι είναι λογική?? τίνος τη λογική ακολουθούμε? εμείς έχουμε δική μας κοινή λογική? η λογική του ενός είναι κατ ανάκγην και η λογική του άλλου?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ dimos 19/05/2011 12:47:47

      Προφήτη, βλέπεις τι σου έλεγα παραπάνω; Τραπεζίτης ο κύριος...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 19/05/2011 12:55:40

        περιμενω ενα σχολιο στην "επαναληψη" απο πανω.. χαχα τι αλλο να κανουμε??

        ΠΠ

    • drider avatar
      drider @ dimos 19/05/2011 13:11:27

      Δεν έχει σημασία τι θα βρούμε μέσα. Μάλιστα σε προκαλώ να μου πείς τί θα βρίσκαμε μέσα πριν την κρίση. ΤτΕ, κάποιος άλλος να απαντήσει σε αυτό το ερώτημα (η εποπτία λειτουργεί άψογα - μας βεβαιώνει μάλιστα ότι λεφτά υπάρχουν!);

      Πες μου σε πιθανή κατάρρευση των τραπεζών τί θα έκανες εσύ; Θα άφηνες τον κόσμο να ψάχνει τα λεφτά του; Ή θα πλήρωνες τις κρατικές εγγυήσεις που έχουν παρασχεθεί στην ΕΚΤ;

      Τις τράπεζες έχει νόημα να τις κρατήσεις στη ζωή. Αλλά αλλάζοντας το ιδιοκτησιακό καθεστώς - όλα στη ζωή έχουν κόστος, τί να κάνουμε; Όσο και αν δεν αρέσει αυτό σε αρκετούς...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ dimos 19/05/2011 13:17:05

      Ο τυφλός τραπεζικός DIMOS είπε :
      "ο προφήτης είπε – για όλα φταίνε οι τράπεζες – stop"

      Που το 'δες; Με Μπραιγ διαβάζεις στην οθόνη;

      ΑΝ φοροδιαφεύγουν;; ΑΝ;;
      Πες μου ΕΝΑΝ με σημαντική περιουσία από φορολογηθέντα εισοδήματα. ΕΝΑΝ.
      h**p://www.tovima.gr/finance/article/?aid=400771

      Η ανεξέλεγκτη, και όχι "ελεύθερη", ροή κεφαλαίων είναι ο καρκίνος της παγκόσμιας οικονομίας.
      Ξεκίνησε όταν οι ΗΠΑ κατήργησαν για τον εαυτό τους τον κανόνα χρυσού και άρχισαν να κόβουν αβέρτα χρήμα. Το πέτσινο fiat currency δεν μπορούσε να αντιστοιχηθεί με παραγωγικές δραστηριότητες και έπρεπε να βρει διέξοδο σε παγκόσμιο τζόγο, αγοράζοντας και τα assets των άλλων ΤΖΑΜΠΑ.
      Κεντρικός ο ρόλος σε αυτή τη ρουλέττα για τις τράπεζες, και τα διάφορα καθαρματάκια - στελέχη τους, που τους προσλαμβάνουν 25ρηδες με την τεστοστερόνη στα ύψη και εξ αυτού γίνονται ταλιμπανόπουλα των GS, MS, HSBC, κλπ κλπ
      Εσύ μάλλον κλητήρας είσαι.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 19/05/2011 13:41:58

        Εχουν μερτησει ποσοι φοροδιαφευγουν ΤΩΡΑ μετα Μνημονια?? αχχαχαχααα πανικ !! ποια εσοδα !

        ΠΠ

  22. ο ξένος avatar
    ο ξένος 19/05/2011 12:48:18

    Καθαρή επιστημονική φαντασία. Σενάρια σε κενό αέρος. Το σαΐνι που κάνει τα κόλπα και ο υπόλοιπος κόσμος παρακολουθεί με ανοιχτό το στόμα, χωρίς δυνατότητα αντίδρασης!!! (Σκεφτείτε τις αντιδράσεις των ΗΠΑ για το σωλήνα που ήθελε να φτιάξει ο Καραμανλής στην Αλεξανδρούπολη).
    Κι άλλα σενάρια:
    Τρεις ένοπλοι καθαρίζουν τρεις οικογένειες "τούρκων" στην Ξάνθη. Η μειονότητα ξεσηκώνεται, η αστυνομία προσπαθεί να ελέγξει την κατάσταση, σκοτωμοί αστυνομικών, μπαίνει στο παιχνίδι ο στρατός, κατηγορίες της διεθνούς κοινότητας για εθνοκάθαρση, σε δύο εβδομάδες το ΝΑΤΟ μπουκάρει στην Θράκη. Κόσοβο. Αντίστοιχα επεισόδια σε 3,4 μεγάλα ελληνικά νησιά με τουρκικό στοιχείο. Μπουκάρει και η Τουρκία. Στην Ήπειρο "τσάμηδες", στη Φλώρινα οι "μακεδόνες" -θα λέει και ο Τρεμόπουλος στα ξένα ΜΜΕ: "τους τα 'λεγα εγώ ότι υπάρχει μειονότητα"...
    Τότε να δείς που θα πάνε τα χρηματιστήρια.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ο ξένος 19/05/2011 12:54:54

      Θέλεις να μου κατονομάσεις τα "3-4 μεγάλα" (ελληνικά) νησιά, τα οποία έχουν και "τουρκικό στοιχείο"; Όχι ότι αμφισβητώ πως τα κτήνη που παριστάνουν τους "συμμάχους" και τους "εταίρους" μας είναι ικανά να προκαλέσουν παρόμοια αναταραχή, απλώς δεν ξέρω τέτοια νησιά...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ο ξένος 19/05/2011 12:59:21

      Εχεις κατανοησει οτι θελουν καταργηση των θεσμων και της Δημοκρατιας?
      Μεσο βρηκαν, χαρτουρα εφτιαξαν, μποσικους και προβλεψιμα υπακοους μας βρηκαν... τα χειροτερα ερχονται!! και σε ολα λες...
      ξερεις ποσα χρωστα το Δημοσιο σε ιδιωτες στη Θρακη? 140εκ Ευρω ! τους εξαθλιωνει !...

      Ας απαντησει καποιος !!

      ΠΠ

  23. geo avatar
    geo 19/05/2011 12:50:32

    Ξέχασες την κατάργηση ή αν θέλεις την αναστολή του short selling (ανοιχτές πωλήσεις) στις μετοχές από την ανύπαρκτη Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς. Δεν μπορεί σε περίοδο κρίσης να ισχύει όταν πριν δύο χρόνια σε αντίστοιχη περίοδο κρίσης είχε καταργηθεί παγκοσμίως (και στην Ελλάδα).
    Με τον τρόπο αυτό πιέζουν τις τιμές των μετοχών όλο και πιο κάτω με σκοπό το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ geo 19/05/2011 19:48:42

      Εχεις απολυτο δικιο !!! αλλα αερα πωλουν και δανειζουν ολοι !! λογιστικες εγγραφες ολα εκτος των Τοκων !...
      Αερα και σορτ σελλινγκ κανει και ενα ΜΜΕ οταν σπρωχνει εναν επιχειρηματια πλαγιως και συνεχομενα ... !!! και οι πονηροι αγοραζουν πριν και πωλουν μετα !!
      ακομη και ο ιδιος !... εμεις τα εχουμε γραψει τα εργα !!! χαχαχαα τι να μας πουν?

      ΠΠ

  24. KillTheKing avatar
    KillTheKing 19/05/2011 12:58:00

    καλα ολα αυτα περι τσαμπουκα και λοιπα, αλλα ξεχασατε μια λεπτομερεια ως πιθανη αντιδραση των νταβατζιδων απεναντι στον ελληνικο τσαμπουκα.
    ΠΟΛΕΜΟΣ
    TheKing

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ KillTheKing 19/05/2011 19:46:15

      αχχχ μου θυμιζεις και τον Ρονυ Τζειμς Ντιο.. που μας εφυγε περσυ τετοιες μερες!!
      εσυ τι νομιζεις θα κανουν? πως θα αντιδρασουν ολοι οσοι αραδιαζω?? καλη η ερωτηση σου, αν και εχω απαντησει σε διαφορους...

      ΠΠ

  25. ο ξένος avatar
    ο ξένος 19/05/2011 13:00:23

    Κως, Ρόδος, στην αναμπουμπούλα, τσοντάρουν και ένα-δυο ακόμη.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ο ξένος 19/05/2011 13:09:57

      Δε μπορω ν ανφερθω σε λεπτομερειες...ΑΛΛΑ
      οι φορολογικοι παραδεισοι στο Αιγαιο θα μαζεψουν ολο το χρημα !!!
      Ποια κειμαν, ποια Μπαρμειντος και ποιο Ντελαγουεαρ και Λιβερια !!
      Σκεψου μονο τη Ναυτιλια !!! τπτ αλλο..

      Δε μιλαω αλλο...

      ΠΠ

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 13:14:51

        Είναι τόσο απλό; Βγαίνεις και λες: "από σήμερα το χ νησί είναι φορολογικός παράδεισος"; Χωρίς να έχω ιδέα, υποθέτω ότι αυτά τα συμφωνούν οι "στοές", οι "λέσχες" και το κακό συναπάντημα.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ο ξένος 19/05/2011 13:37:30

          Δε μπορω να πω λεπτομερειες, αλλα πχ η Ιρλανδια ειχε ατυπως μετατραπει σε φορολογικο παραδεισο !! Πολιτικα! Το Λουξεμβουργο το ιδιο !! εδω μεταξυ μας !!
          Μη βλπεις φαντασματα και κουρτινες!! ειναι απλο οχι απλοϊκο !
          αααα χχ τι να πρωτογραψω !!! τι?? μαμω την τυχη μου...

          Πας σε Δανειστες και λες θα εχεις 1% εσοδα απο τη φορολογια στων Νησων φορ εβερ...! φερε χρημα να πληρωσεσαι! κανε τη οδυλεια σου εγω τη δικη μου, σου εξυπηρετω και το Δανειο ΑΜΕΣΑ!!! πολλα βαζεις πολλα παιρνεις... που ειναι ο παπας?

          λενε για επιστροφη-επαναπατρισμο κεφαλαιων και βγαινει ο καθενας και μιλαει για ξεπλυμα ! με 5-8% κινητρο ! δε θα γινει ποτε !!!.. το κανουμε επισημα νομικα και πολυ ηθικα!!! μα πολυ ηθικα!! στο παιχνιδι τους!!! τι θα πουν??

          Λεεθ η Ιρλανδια, δεν ανεβαζω φορολογικους συντελεστες!! δεν βγαινω να πληρωνω, θα χχασω κεφαλαια !! ποιος πιεζει? Η Γαλλια και η Γερμανια. ΓΙΑΤΙ ?? διοτι χανουν κεφαλαια.. χεστηκαν για τα Δανεια της Ιρλανδιας ! δε γουσταρουν ανταγωνισμο! Εμας μας θεωρουν μπανανια που λεει και ο Τραγκας ! Δεν ειμαστε !

          Τι θα πουν στο σχεδιο των Φορολογικων Νησων Πραγματικων Παραδεισων και οχι μουφα !???? Τι? εμεις δεν εχουμε βιομηχανια να φοβουνται!! Φοβουνται τις υπερακτιες Τραπεζες !! Φοβουνται οτι θα ξυπνησει ο Ελληνας και θα τους παρει το κεφαλι !!! Ποια θα τολμησει να πει του Ελληνα.. δε σε αγηνω να το κανεις?? ΠΟΙΟΣ ?? χαχαχαααααα θα γελανε τα τουβλα !

          αυτα.. και πολλα αλλα... προς ΓΝΩΣΗΝ..

          ΠΠ ο vitrual

          ΠΠ

    • Pikis avatar
      Pikis @ ο ξένος 19/05/2011 13:38:14

      Τα Ελληνικά νησιά τα θέλουν οι πολιτικοί μας μόνο για ZORBAS greek taverna & GANIMIDES rooms to let.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Pikis 19/05/2011 13:41:01

        Μαζι τους !! με οσουν δεν μπουν φυλακη δλδ.

        υπαρχουν 3, υπαρχει και το μακρυτερο ! τι δινουμε? οεο

        ΠΠ

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 13:46:54

          You got mail

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/05/2011 14:32:37

            δε μας φτανουν οι φυλακές!!! με τπτ λεμε !!
            ουτε οι πλωτες που ειπε ο Σαμινας!!

            ΠΠ

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 14:42:12

            Το ειδικό δικαστήριο είναι λίγο. Πολύ λίγο

  26. dimos avatar
    dimos 19/05/2011 13:16:33

    Αυριανιστή δεν είμαι τραπεζίτης. Του ιδιωτικού τομέα είμαι. Αλλά εσένα τι σε ενδιαφέρει τι δουλειά κάνω ? Το πρόβλημα σου είναι ότι δεν έχεις μάθει να δέχεσαι την αντίθετη αποψη. Κλασσικός κουμμουνιστής δηλαδή , οπότε δεν χρήζεις και θεραπείας. Αλλα όλοι εσείς οι αριστεροί θα ψηφίσετε Σαμαρά και ΝΔ και θα νομίσετε ότι θα κάνετε επανάσταση?? Οκ πάμε για πολύ μεγάλη νίκη .

  27. KillTheKing avatar
    KillTheKing 19/05/2011 13:25:17

    ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα δεν υπαρχουν πολλες εναλλακτικες. ειτε εμπιστευομαστε τον ΣΑΜ with our fingers crossed, ειτε στυλωνουμε τα ποδια και ετοιμαζομαστε για...υπερ βωμων και εστιων. δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχουμε θερμο(τατο) επεισοδιο σε περιπτωση που δεν υποκυψουμε στις απαιτησεις τους. τα θελουν ΟΛΑ και τα θελουν ΤΩΡΑ.εχουν μοναδικη ευκαιρια και δεν θα την αφησουν. για μενα ο ΣΑΜ θα επρεπε να ειχε ηδη αρχισει τις "υπογειες" (που ειναι και της μοδας) συζητησεις με ρωσια για βοηθεια απο πλευρας τους και συνεργασιας απο πλευρας μας σε ολα τα επιπεδα. και οπως πολυ σωστα διαβασα καπου...
    ειμαστε εγκλωβισμενοι σε ενα πολεμο μεταξυ ΗΠΑ και Ευρωπης (γερμανια), δολλαριου - ευρω. χρειαζονται τις 180 ψηφους ωστε να κυρωθει η δανειακή συμβαση, και να εκχωρησουμε την εθνικη μας κυριαρχία. υστερα και απο το στεγνο καθαρισμα του ΓΑΠ απο τον Στρος Καν (ουτε καν) οι αμερικανοι βλεπουν να χανουν τον συμμαχο τους στην ελλαδα. βλεπετε που κατεληξε ο Στρος. χολιγουντιανη ταινια εγινε. αν ισχυροποιηθη το ευρω το δολλαριο απογυμνωνεται, για αυτο του την στησανε του γαλλου. ετσι λοιπον χτυπωντας την ελλαδα χτυπουν το ευρω ενω παραλληλα συνεχιζουν και τις ταραχες στον αραβικο κοσμο με σκοπο το Κουζεσταν που ειναι η πετρελαιοφορος περιοχη του ιραν
    τα λεγαμε
    TheKing

  28. player45gr avatar
    player45gr 19/05/2011 13:35:08

    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ.....ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ,
    Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΜΥΑΛΑ
    ΚΑΙ ΤΑΚΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΜΑΣ...
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΕ ΑΝΤΕΡΑ
    ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ.

  29. George avatar
    George 19/05/2011 13:41:11

    File auta edw pou mas eipes einai oraia pes ston fahlo na ta metaferei ston Antoni giati oles oi fwnes einai kales na akougontai kai oles oi idees episis giati opws lene oi megales idees vriskontai apo aplous kai axious anthropous pou exoune orama gia mia elladara oxi elladitsa :D kai xairomai pou uparxoun akoma ellines kai ellinides me psixi kai me skepsi alla kai orama sas euxaristw polli me epiase megali suginisei :D

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ George 19/05/2011 15:26:44

      na sai kala !...

      PP

  30. zame avatar
    zame 19/05/2011 13:46:22

    Μπορουν να τολμησουν εξ-ορθολογικα οι ΔΕΞΙΟΙ και ΟΧΙ οι ΑΔΕΞΙΟΙ.

  31. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 19/05/2011 13:46:36

    Φίλε ΠΠ

    Σχετικά με αυτά που γράφεις για την ΑΟΖ, θα ήθελα να θυμίσω σε σένα και σε πολλούς άλλους, που θέλουν να ξεχνούν, τα ακόλουθα:

    Τη «συμφωνία της Μαδρίτης» της 8ης Ιουλίου 1997, κατά την οποία η κυβέρνηση Σημίτη με ΥΠΕΞ τον μεγάλο τραγουδιστή:

    1) Αποδέχθηκε ότι η Τουρκία διαθέτει νόμιμα, ζωτικά συμφέροντα και ενδιαφέροντα στο Αιγαίο.

    2) Δεσμεύτηκε για την αποφυγή μονομερών ενεργειών στη βάση του αμοιβαίου σεβασμού και της επιθυμίας, ώστε να αποτραπούν συγκρούσεις οφειλόμενες σε παρεξήγηση.

    Αυτά για όσους δεν έχουν αντιληφθεί ακόμη ότι, με τη συμφωνία της Μαδρίτης, η Ελλάδα παραιτήθηκε, οικειοθελώς, των δικαιωμάτων της να ανακηρύξει μονομερώς ΑΟΖ στο Αιγαίο και να επεκτείνει τα χωρικά της ύδατα στα 12 ν.μ..

    Αυτό για όσους φωνασκούν ασκόπως! Έχουμε παραδώσει τα δικαιώματά μας ΠΠ. Όπως με τη δανειακή σύμβαση παραδώσαμε την ασυλία μας... Και όπως αυτή τη στιγμή ετοιμαζόμαστε να παραδώσουμε τη δημόσια περιουσία, τη δημοκρατία μας, την αξιοπρέπεια και τη τιμή μας. Όπως μας ζητούν και στο τέλος θα γίνει να κλείσουμε 10.000 κλίνες στανοσοκομεία. Όπως απαιτούν και ο ΓΑΠ θα το αποδεχτεί, όσοι Έλληνες δεν μπορούν να ζήσουν, είναι καλύτερα να πεθάνουν. Και αυτά τα έκαναν και τα κάνουν οι κυβερνήσεις του "πατριωτικού" ΠΑΣΟΚ!!! Για να μη ξεχνιόμαστε.

    Και για να μη με πεις ηττοπαθή. Πιστεύω ότι επιβάλλεται να κηρύξουμε ΑΟΖ και να επεκτείνουμε τα χωρικά μας ύδατα στα 12 ν.μ. Πιστεύω ότι γίνεται. Αλλά, υπάρχει ένα αλλά!!! Είμαστε έτοιμοι για κάθε ενδεχόμενο; Είμαστε έτοιμοι να αναλάβουμε το ρίσκο; Είμαστε έτοιμοι να πάμε την υπόθεση μέχρι τέλους; Έχουμε ότι χρειάζεται για τη περίπτωση που χρειαστεί; Έχουμε τους στρατιώτες που χρειάζονται για να φυλάνε τα νησιά; Είναι εκπαιδευμένοι; Έχουμε όσα αεροπλάνα χρειαζόμαστε; Ή μήπως αν οι Τουρκοι οδηγήσουν τη κατάσταση στα άκρα, περιδεείς και χεσμένοι τη κάνουμε με ψιλά πηδηματάκια;

    Υπάρχουν και τα Ίμια, έτσι για να μη ξεχνιόμαστε. Και μη αρχίσεις τις ιστορίες για το διεθνές δίκαιο και τα δικαιώματα μας κλπ. Διότι τα δικαιώματα που σου δίνει το διεθνές δίκαιο θα πρέπει να μπορείς να τα προστατεύσεις.

    Για όλα τα άλλα που γράφεις, συμφωνώ σε πάρα πολλά. Ποιος όμως θα τα κάνει; Προσωπικά πιστεύω και το γράφω από το Μάιο το 2010, οι συνταγές που ακολουθούνται, είναι καταστροφή. Και όσες ακόμη θα μας φέρουν. Δεν υπάρχει έλεος, ούτε τέλος στο κατήφορο. Προτιμότερος λοιπόν ο χορός του Ζαλόγκου. Στάση πληρωμών και να πάρουνε τον πούλο. Μπορούμε να πέσουμε από τον 18ο όροφο και να σωθούμε με κανένα σπάσιμο στον αστράγαλο. Βεβαίως ο Προφήτης αυτό το λέει ανοησία. Μόνο που ακόμη δεν έμαθα ποια είναι η εξυπνάδα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αρματιστής 19/05/2011 15:32:19

      Φιλε Αρματιστη,
      τα γνωριζω, οπως ολοι γνωριζουν οτι τα παντα ειναι Πολιτικη Αποφαση σε κατασταση Εκτακτης Αναγκης... στο λεω και Συνταγματικα κατοχυρωμενο!

      Δε μιλαω για πολεμο.. μακρια απο μας.. αλλα σγα σγα με με τροπο... θα ερθει και θα δεσει! Αν θελουν πολεμο και οχι Χρημα... αυτοι αποφασιζουν. Τι θα πουν στα Κοινοβουλια που μας ζαλιζουν τοσες μερες?? η Ελλαδα επιτεθηκε στην Τουρκια και αστους να καουν? χαχαχααααα

      Power Game και εχουμε τη ΓΝΩΣΗ και τα "ολπα"... αρκει να μην ειμαστε Προβλεψιμοι. Τα παντα ολα μεσα σε πλαισια Διεθνους Δικαιου και στην ωρα τους ! Δεν μιλαμε για Πολιτικο τσουναμι !! αν και αυτο εχει το πλεονεκτημα του αιφνιδιασμου... !

      Ποιος θα πεσει απ τον 18ο δεν ξερω !! αλλα οχι εμεις ! θα μας "σωσουν" χαχαχαα για το καλο μας/τους/ολων.. αν βγουμε με τα παραπανω!

      ΠΠ

  32. Arca Don avatar
    Arca Don 19/05/2011 14:00:06

    Ποιος εχει τις κοχονες να το κανει??
    Αν γινει αυτο απο οιονδηποτε, ειμστε ολοι μαζι του

  33. tamam_87 avatar
    tamam_87 19/05/2011 14:01:44

    Ειμαστε η ωραιοτερη "γκομενα" της υφηλιου,
    που ΔΥΣΤΥΧΩΣ (!!!!!!!!!!!!!!!) δεν ξερει να πηδηχτει..........

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tamam_87 19/05/2011 14:33:17

      πες το κ ετσι !!

      ΠΠ

  34. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 19/05/2011 14:05:04

    τα νησια να ειναι το καστεροριζο, η γαυδος, το φαρμακονηση με υποχρεωση να εχεις εναν υπαλληλο.

    με τα δις στις τραπεζες να αγοραζουμε μερηδια των μετοχων τους, με τις τιμες που εχουν αγοραζεις σημαντικα κοματια. επεισης αφου γινεσε μετοχος κατεβαζεις επιτοκια σε καρτες,δανεια, κλπ κλπ να ανασανει ο κοσμος.

    το χαρτι ζημενς μπορεις να το παιξτει σε πολλα επιπεδα και να παρεις πολλαπλασια κερδη. εαν αληθευει οτι εαν καταδικαστεί βγαινει εκτος αγορας Ε.Ε. τους κρατας απο τα @@.

    ελεγχος των δαπανων στην υγεια! αυτο ειναι προαπαιτουμενο

    ισχυροποιηση των ενοπλων δυναμεων-παραγγελια ανταλακτικων,πυρομαχικων,αναλωσιμων! δημιουργια εφεδρειας αμεση ενεργοποιησης για να μην την πατησουμε αλλα κανταφι.

    νομιμοποιηση των αυθαιρετων με ταυτοχρονη παραπομπη και δημευση περιουσιας ολων των υπαλληλων που υπεγραψαν. για να μην ευνοουμε την ανομια.

    ποθεν εσχες σε ολους τους πολιτικους απο το 1979 και μετα με ταυτοχρονο νομο που η ελλειπει δηλωση να γινεται κακουργημα και να πρεπει να πληρωθει φορος 70% για το εισοδημα που προκυπτει.

    οτι δημευεται να προωθειται απο τον οργανισμο εργατικης κατοικιας σε δικαιουχος ελληνικης ιθαγενειας.

    ορικτος πλουτος, φυσικο αεριο, πετρελαιο σε δευτερο χρονο μπορουν να βοηθησουν.

    λυσεις υπαρχουν πολιτικο θαρος υπαρχει? εδω οι ανυπαρκτοι ζητανε συνενεση. μεγαλη καταρα τελικα η θεση του προεδρου της δημοκρατιας ολοι τελειωμενοι πολιτικα με αυτο το ονειρο ζουν

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ LEWNIDAS 19/05/2011 14:38:40

      μια χαρα!!! ολα στη λιστα !!

      ΠΠ

  35. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 14:51:48

    Ποσες πολυεθνικες εχουν εδρα Ιρλανδια ?? Γιατι ηταν το "θαυμα" μεχρι να σταρβωσουν οι Τραπεζες?? μαγνητης επενδυσεων ηταν...
    ΓΙΑΤΙ ?? - Χαμηλη φορολογια!!
    Θελετε αναπτυξη Ελληνικων πανεπιστημιων?
    Θελετα Αμυνα?
    Θελετε Υψηλο τουρισμο?
    Θελετε μαρινες?
    Θελετε Καζινο?
    Θελετε εσοδα?
    Θελετε να πληρωθείτε? Εδω !
    Εσεις Αγορες θελετε ηρεμια? και σιγουρια?
    Θελουμε να βαλουμε στον κουβα ολους οσοι μας τα ζαλιζουν?

    ...................................

    ΠΠ

  36. πητερ κ. avatar
    πητερ κ. 19/05/2011 15:06:01

    Πολυ ωραια τα λες ΠΠ και ετσι πρεπει να γινουν.Αλλα εαν, λεω εαν βαλη πλατη στον γαπ ο Αντωνης τι γινεται?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ πητερ κ. 19/05/2011 15:19:10

      Δεν Υπαρχει Καμια Περιπτωση !! μα καμια !!! τελειωσαν τα ψεμματα του ΓΑΠ !!

      ΠΠ

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 16:34:34

        Εξαιρετικός ΠΠ. Γιά να τολμήσουμε, κάθε στιγμή είναι κατάλληλη στιγμή. Eίμαστε Ετοιμοι. Και τολμάμε και αντιδρούμε με αυτά που μπορούμε και με αυτά που έχουμε, Τώρα!

        Κάθε φορά που οι Ελληνες Ετοιμοι και Ενωμένοι Τολμάμε και Αντιδρούμε, Κερδίζουμε. Γράφουμε Ιστορία.

        Πατρίδα μας, το Ωραιότερο Οικόπεδο του Κόσμου, το ζηλευτό, το πάμπλουτο σε Φυσικούς Πόρους, το ανά τους αιώνες καρφί στά μάτια των αρπακτικών ορνέων. Την υπέροχη Πατρίδα Μας, Δεν τη ξεπουλάμε. Δεν την εκχωρούμε. Δεν την απεμπολούμε.

        Η Ελλάδα και ο Λαός της, ΔΕΝ είμαστε φτωχοί. Παρά τις λυσσαλέες και στοχευμένες απαξιωτικές διαδόσεις των τοκογλύφων- τζογαδόρων περί του αντιθέτου. Αυτό που βιώνουμε σήμερα, μιά σοβαρή οικονομική δοκιμασία. Και μιά ολέθρια προσωρινή ακυβερνησία.

        Οι "Εκ των Εσω" μασκαρεμένοι αδιάφθοροι στοιχημάτισαν στη κατάρρευση της Ελλάδας. Υποθήκευσαν τη Πατρίδα της Ευρώπης. Δέσμευσαν στο δόλιο χρέος τις επόμενες γενιές του Ιστορικού Λαού της. Εδωσαν "Λευκή Επιταγή" στις ληστοσυμμορίες, οι οποίες τώρα τρέχουν και δεν φθάνουν γιά να προλάβουν όπως-όπως να "νομιμοποιήσουν" τη παγκοσμίως ανήκουστη Δανειακή Σύμβαση, η οποία ΔΕΝ πέρασε και ΔΕΝ έχει την έγκριση των 3/5 των ψήφων των Ελλήνων Βουλευτών.

        "Ακυρη η ισχύ της δανειακής σύμβασης."
        ~Γεώργιος Κασιμάτης, Καθηγητής Συνταγματικού Δικαίου

        Δηλαδή η τρόϊκα, εκταμίευσε 4 δόσεις δανείου, Δίχως τα εχέγγυα (collateral) όπως αυτά αναφέρονται στη δόλια και ΑΚΥΡΗ Δανειακή Σύμβαση. Δηλαδή, αυτοί πήγανε γιά το δικό μας το μαλλί και Αυτοί βγήκανε γουλί-κουρεμένοι. Δεν ήξεραν. Δεν ρώταγαν..

        Γιά δε τη πολυπόθητη "συναίνεση" (ιδέ συμμετοχή και συνευθύνη στα κατα συρροή εθνικά εγκλήματα Τους, και αποδοχή του ακόμα χειρότερου εθνοκτόνου Μνημονίου 2 Τους), Εμείς, ΔΕΝ. ΔΕΝ. ΔΕΝ...

        Στη ζωή αυτή, κερδίζουμε αυτά τα οποία σοφά διαπραγματευόμαστε.
        Ελπίδα μας και Ασπίδα μας, ο ΕΛΛΗΝΑΣ Πρόεδρός μας και Αρχηγός μας, κ. Αντώνης Σαμαράς.

        «Θα διαπραγματευτώ όλους τους όρους της επανεκίνησης που ανέφερα ήδη. Θα διαπραγματευτώ άλλο πρόγραμμα. Και άλλα ενδιάμεσα βήματα. Με πιό φιλόδοξους στόχους αλλά και πιό ρεαλιστικούς τρόπους. Θα διαπραγματευτώ τη διευκόλυνση εξόφλησης των ληξιπρόθεσμων οφειλών του Δημοσίου μέσα στην Ελλάδα γιά να υπάρξει άμεση επανεκίνηση.»

        «Είμαστε Έλληνες! Είμαστε ο σπόρος που δεν πεθαίνει.»
        ~κ. Αντώνης Σαμαράς: αποσπάσματα ομιλίας του, Ζάππειο 2

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ η Dimi 19/05/2011 20:04:04

          ποσες φορες τα εχεις γραψει και τα εχουμε φωναξει !!...
          πλεον δεν υπαρχει αλλοθι για κανεναν !

          ΠΠ

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 21:23:28

            ΠΠ, η όντως εντυπωσιακή αφύπνηση των συμπολιτών μας, δίνει Δύναμη να συνεχίζουμε. Αυτή είναι η ηθική ανταμοιβή της εθελοντικής συλλογικής προσπάθειας, η οποία παράγει Εργο και αποτελέσματα. Γιά παράδειγμα, στη περιοχή μας, ούτε σπίτι γιά σκύλο Δεν κατάφερε ν'απογράψει ο απογραφέας, καθώς, πέντε φορές έφαγε πόρτα από σαράντα συνεννοημένες οικογένειες. Απηύδησε ο καημένος κι εγκατέλειψε. Εάν επιστρέψει, θα πέσει αμέσως σήμα. Ο Ηρώδης στη περιοχή μας, ΔΕΝ. Εμείς, εθελοντικά συνεχίζουμε.

            «A thought which does not result in an action is nothing much, and an action which does not proceed from a thought is nothing at all.» ~Georges Bernanos

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ η Dimi 19/05/2011 21:38:59

            σ εμενα δεν ηρθαν ακομη.. μαλλον μυριζουν απο μαρκια !! χαχαχααααα

            ΠΠ

  37. tpe avatar
    tpe 19/05/2011 15:08:45

    Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα. Όχι, λάθος μου...
    Μακάρι να μπορούσαν οι πολιτικοί μας να εφαρμόσουν αυτά τα απλά πράγματα... Κατάθλιψη μ' έπιασε.

  38. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 19/05/2011 15:18:06

    Πολλές φορές μας έχεις ανοίξει τα μάτια ΠΠ, και σε ευχαριστούμε,
    Όσο για τα νησιά μας, ήδη ισχύει ειδικό φορολογικό καθεστώς εντός Ελλάδας όμως, άν γίνει φορολογικός παράδεισος για όλο τον κόσμο,ειδικά τα συγκεκριμένα νησιά, και μετά ας τολμήσουν οι Οθωμανοί να κουνηθούν. Φαρμακονήσι θέλουν, φαρμάκι θα πάρουν.
    Οι δε τράπεζες να γίνουν κρατικές το χρήμα να το ελέγχει το κράτος.
    Δίνεις λύσεις και ελπίδα ΠΠ με το άρθρο σου.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Λιζα Αλεξίου 19/05/2011 15:24:44

      Σ ευχαριστω,
      ανοιγουΜΕ τα ματια ολων... να γνωριζουν τι υπαρχει, τι παιζει, τι ΟΡΑΜΑ πρεπει να εχουμε !
      Φανταζεσαι τον Ελληνα να μην χρωσταει και να ασκει τη δημιουργικοτητα του ελευθερος??? ποπια Ιαπωνια και ποια Αμερικη και Κινα !!!
      Να στο πω ποιοτικα, μας φανταζεσαι να εχουμε "βρει το δικιο μας"?

      Μια ζωη μας εχουν στην πιεση. Μια ζωη ! Πραγματικη Ελευθερια εχει αυτος που γνωριζει και σκεφτεται και αποφασιζει μονος του, οταν εχει ολα τα δεδομενα στο τραπεζι ! Οχι ο καθε ψηφοφορος που του πουλανε Δημικρατια και Ελευθερια επιλογης !! χχα τα δεδομενα δλδ Ουτε αυτος που "ελευθερα" στελνει SMS σε ριαλιτι και παραμυθιαζεται με τη δηθεν Δημοκρατια και τη δυναμη επιλογης !

      ΠΠ

      • Λιζα Αλεξίου avatar
        Λιζα Αλεξίου @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 16:23:17

        Δεν θέλουν ελεύθερο τον Έλληνα για δύο λόγους ΠΠ,
        Είναι έξυπνος, σκέπτεται και αμφισβητεί, αντιδρά, μάχεται, δημιουργεί, γεννά ιδέες και γεννιέται για να είναι και να ζεί ελεύθερος.
        Και ο δεύτερος λόγος, είναι η ξεχωριστή γεωπολιτική θέση που
        κατέχει, χωρίζει και ενώνει τρείς ηπείρους.
        Γι αυτό θεωρείται εξαιρετικά επικίνδυνος, και γι αυτό μια ζωή τον έχουν στην πίεση.

  39. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 15:18:26

    DIMOS,
    δεν σχολιαζεις την "επαναληψη" που εβαλα παραπανω!! περι επιμηκυνσης κλπ!!?
    Ο καθενας εχει την αποψη του. Αλλοι βλεπουν οταν κοιτουν και αλλοι κοιτουν και ακουνε !.. μπερδεμα!! για πες... για την ορθανοιχτη ταμπακιερα!! οχι κερκιδα!

    ΠΠ

  40. kitsos avatar
    kitsos 19/05/2011 15:20:36

    Αν Ελληνας σημαινει γεναιος, βλεπε Μαραθωνα,Σαλαμινα,Δερβενακια,
    Πρεμετη,αν σημαινει ικανος, βλεπε ολους τους Ελληνες εξωτερικου που δεν
    εγκλοβιζονται στην γραφειοκρατεια, αν σημαινει δημοκρατης βλεπε τον
    εφευρετη της δημοκρατιας, αν σημαινει αξιοπρεπης ηρθε η ωρα να το δειξει
    τωρα.
    Αλλιως ας σωπασει για παντα γιατι ετσι και αλλιως για εκει παει.
    Ερχονται οι βαρβαροι αυτοι που χωρις τουτη τη γωνια της γης να τους
    φωτισει θα ηταν ακομα πανω στα δενδρα.
    θελω δικαιωματα απο τα παντα.
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, αλλιως Γερμανοι και λοιποι γυριστε ολα αυτα που σας μαθαμε πισω.
    ειδικα οι Γερμανοι μετα τους δυο πρωτους παγκοσμιους πολεμους στηνουν
    τωρα και τον τριτο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kitsos 19/05/2011 19:19:51

      Εχεις δικιο !... βαρβαροι - για εμενα - ειναι οσοι Γνωριζουν και δεν δρουν !

      ΠΠ

  41. drider avatar
    drider 19/05/2011 15:20:50

    Γιατί πειράχτηκες τόσο; Δεν μπορούν όλοι να συμμεριζόμαστε την ίδια άποψη για τα πράγματα...

    Το παραμύθι οι "καημένες" τράπεζες το έχουμε ακούσει ξανά. Και έξω και εδώ. Ξέρεις πια είναι η διαφορά των ελληνικών τραπεζών από τις μεγάλες επενδυτικές τράπεζες της Αμερικής;

    Δεν είναι ούτε "too big to fail" ούτε "too big to jail". Και η ευθύνη τους στη διαμόρφωση του σκηνικού της κρίσης στην Ελλάδα δεδομένη και καταλυτική.

  42. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2011 15:28:35

    Δεν θεωρώ ότι είναι ανεφάρμοστα τα παραπάνω (αν και μερικά δεν θα τολμήσει κανείς). Μαζί σου. Θα προσέθετα ότι αρνούμαι κάθε δάνειο (και δεν το πληρώνω) που σχετίζεται με συμβάσεις ή συμφωνίες για τις οποίες υπάρχουν ενδείξεις διαφθοράς (και άσε με εμένα να την αποδείξω). Γέφυρα, Αεροδρόμιο, Υποβρύχια (και θα βρούμε και άλλα)

    Αρνούμαστε να εξυπηρετήσουμε δάνεια που μάς λάδωσαν έμμεσα ή άμεσα να πάρουμε. Και τον φόρο άνθρακα να τον κάνουν ρολό και στο Ράϊκερς, οι απατεώνες.

    • drider avatar
      drider @ archaeopteryx 19/05/2011 15:33:52

      Λογιστικός έλεγχος του χρέους για την αποκάλυψη όλων αυτών των περιπτώσεων. Συμφωνώ, οι δανειστές μας και ήξεραν, και σφύριζαν αδιάφορα, και παράλληλα μας πωλούσαν τα "προϊόντα" τους...

      • tpe avatar
        tpe @ drider 19/05/2011 17:13:57

        ΟΚ, καλά. Και αλλάξτε και πλευρό έτσι...
        Βρε σεις, όταν θα έρθουν οι τυπάδες και θα σε ρωτήσουν αν η κυβέρνηση ήταν εκλεγμένη, τι θα τους πείτε; Ξεχάστε τα αυτά. Τα δάνεια του μνημονίου είναι αντισυνταγματικά. Οπότε εκεί κάτι, ίσως, γίνεται...

        Δεν είναι ελπίδα οι απειλές περί ψαξίματος. Είναι το μόνο στο οποίο διαφωνώ από τα παραπάνω. Θα δεχθώ πως θα κάνει καλό στην ψυχολογία μας και στην εικόνα μας και λίγος τσαμπουκάς.
        Να κόψουμε τις σπατάλες όμως, για να έχουμε πλεόνασμα και να τους πούμε "άει στα κομμάτια".
        Δεν είναι δυνατό το ΙΚΑ να πληρώνει για μία σύριγγα 5 φορές πάνω απ' όσο την πληρώνω από το φαρμακείο που έχει κέρδος 100% στο συγκεκριμένο προϊόν!
        Δεν είναι δυνατό να πληρώνω ως ιδιώτης για την αρθροπλαστική 1000€ γιατρό κι υλικά και το ταμείο να δίνει για τα υλικά 5000€ (τα νούμερα πραγματικά, τα πλήρωσα εγώ κι ένας συγγενής μου αντίστοιχα και ξέρω, ΟΚ?)

        Εκεί είναι το ζουμί. Να κόψουμε τις κλεψιές. Το "κράτος" ξέρει ποιοι κλέβουν. Και όλοι αυτοί "ελεγκτές" κι ελεγχόμενοι, να πάνε μέσα για τα καλά, αφού τους εκποιήσουμε την περιουσία που απέκτησαν παράνομα.

  43. Greco avatar
    Greco 19/05/2011 15:40:32

    αποζημιωσεις απο Ζημενς και Γερμανια? Καλο ,αλλα στη Μερκελ το ειπες?
    Δε γινονται αυτα τα πραγματα ή τουλαχιστον δεν ειναι τοσο απλα

    Αυτη τη στιγμη οι ευρωπαιοι θελουν να μας κανουν να αρχισουμε να παραγουμε. Αν εχουμε λιγο μυαλο θα τη βγαλουμε λασκα και στην καλυτερη θα γινουμε μια μεγαλη Κυπρος (ξεχαστε βεβαια παπανδρεικους λαικισμους, κρατισμους, σταλινικα κκε και αλλα τετοια νεοελληνομεταπολιτευτικα)

    Μετα εμεις και τα παιδια μας θα εχουμε μια εκατονταετια στο νερο για να ξεχρεωσουμε.Χαλαρα

    (βεβαια σε πολλους μεχρι τοτε θα γυρισει το ματι αναποδα και θα νοσταλγησουν τον παπαδοπουλο, αλλα δυστυχως στις δημοκρατιες ετσι ειναι. Η πλειοψηφια 30 τοσα χρονια ηθελε πασοκ)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Greco 19/05/2011 15:45:02

      Μονο η δημοσιοποιηση της Αγωγης και το ΠΟΣΟΝ φτανει !! γ αρχη....
      πανικ!!! τζογαδοροι, φιλοι, εχθροι, εξυπηρετητες... ολοι σε αγχος !!!
      Αν δεν βαλουν μυαλο... το σπρωχνουμε οσο παει !!.. με δικηγορο αυτο τον Εβραιο του Ντομινικ !!! λεφτα υπαρχουν! του δινω και ενα 5% απ οσα εισπραξει ! αερα ρε παιδι μου. εναν καφε να πιει... ενα παγωτο να φαει...!!

      ΟΚ???

      ΠΠ

  44. dimos avatar
    dimos 19/05/2011 15:47:42

    DRIDER συμφωνώ όσοι φάγανε στα κάτεργα - τραπεζίτες, πολιτικοί, συνδικαλιστές , πολίτες- εσύ συμφωνείς ?? Πόρτα Πόρτα είμαι 100% υπέρ της πρότασης σου , τι άλλο να πω. Μπράβο και πάλι μπράβο.

  45. αδ avatar
    αδ 19/05/2011 15:52:50

    ΜΙΑ Η ΛΥΣΗ: ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΧΡΕΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • effie B. avatar
      effie B. @ αδ 19/05/2011 16:17:06

      εισαι διατεθειμενος για σκληρο κουπι? οχι σε κανω 5000 ευρω τυπου ΓΑΠ, κουπι σε γαλερα ρωμαικης αυτοκρατοριας με μαστιγιο, αλλα στο βαθος κηπος?
      επειδη εγω ειμαι, ΜΑΖΙ σου!!!

    • σίγουρος avatar
      σίγουρος @ αδ 19/05/2011 17:08:32

      Στα σίγουρα... Ποιός θα το τολμούσε; Ο αλά σκυλάκι του καναπέ πορευόμενος νεοέλληνας ή ο ξεφτιλισμένος κοινοβουλευτικός του; Ανησυχώ και για τον κίνδυνο να φάει ο ένας τον άλλο άν ξαφνικά βρεθούμε στην μαύρη φτώχεια...

    • tpe avatar
      tpe @ αδ 19/05/2011 17:22:53

      Πάτε καλά;;;; Ή είστε μικροί και δεν είδατε, ή έχετε πολύ επιλεκτική μνήμη.

      Για πείτε μου, με τι ισοτιμία; 1Δρχ=1€?
      Και πως θα διατηρήσετε αυτή την ισοτιμία; Με τις φοβερές και τρομερές κουζίνες μας, σαλόνια, ρούχα, αυτοκίνητα, σκάφη, αεροπλάνα, όπλα, ενέργεια, ουράνιο, πετρέλαιο και φυσικό αέριο που πουλάμε σαν τρελοί στο εξωτερικό ε; Α, ναι και με το τρομερό ισοζύγιο συναλλαγών: 1 πουλάμε 1000 αγοράζουμε...

      Τι είδους αντιμετώπιση των πραγμάτων είναι αυτή;
      θα σας πω λοιπόν ένα απλό παράδειγμα:
      Ας πούμε πως επιστρέφουμε στη Δρχ και ταυτόχρονα τους λέμε το χρέος μας το είδατε; Τώρα δεν το βλέπετε...
      Και θα πάμε να αγοράσουμε λιπάσματα για να φυτέψει ο αγρότης τομάτες. Λιπάσματα που ΔΕΝ παράγουμε στην Ελλάδα, πλέον. Ε, με τι πιστεύεις πως θα θέλουν να πληρωθούν τα εργοστάσια; Με Δρχ ή με σκληρά δολάδια, ευρώ;

      • αδ avatar
        αδ @ tpe 21/05/2011 00:00:01

        ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗ ΔΡΑΧΜΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΙ!!!! Κ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΡΟΣ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ!!
        ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ!! ΕΧΕΙΣ ΥΠ ΟΨΙΝ ΣΟΥ ΠΟΣΟ ΑΝΑΤΙΜΗΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΥΡΩ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΟΤΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ!!!! ΑΥΤΟ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΚΑΘΕ ΙΧΝΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΟΣ ΜΑΣ!! ΕΚΑΝΕ ΦΘΗΝΕΣ ΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ ΤΗΣ ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΜΑΣ!!!
        ΤΟ 2000 ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΔΡΑΧΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ??
        ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΛΟΓΩ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗΣ ΤΗΣ ΔΡΑΧΜΗΣ, Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ!!! ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, Ο ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ, Η ΙΣΛΑΔΙΑ ΚΠΛ

  46. Νικηφηρος Φωκας avatar
    Νικηφηρος Φωκας 19/05/2011 15:53:38

    Θα προσεθετα να νοικιασουμε στους Ρωσσους για 99 χρονια (εναντι αδρας αμοιβης.. και αμεσης παραδοσεως καποιων ιδιαιτερων οπλικων συστηματων..) το φαρμακονησι και τους καλογερους (αυτα δεν αμφισβητουν οι τουρκαλαδες ?) για ναυτικη τους βαση και ασε μετα τα γιουσουφακια να δουμε αν θα παραβιασουν ξανα τα εναερια συνορα μας και αν θα πουνε στους Ρωσσους οτι βρισκονται σε τουρκικο εδαφος (δεν μιλω να περασουν απο πανω οπως κανουν καθηνερινα σε μας - γιατι οι Ρωσσοι ΠΡΩΤΑ θα τα καταριψουν και μετα θα ρωτησουν τι θελανε..) .....επισης ο Σαρκοζι αν δεν κανω λαθος προτεινε προ διετιας οτι αν παρουμε ΡΑΦΑΛ πολεμικα αεροπλανα (Γαλλικα) προτιθεται να ανοιξει ΕΔΩ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗΣ... ασχημα θα ηταν να εχουμε μια βαρεια εξαγωγικη βιομηχανια και στον τοπο μας ? ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΖΑΜΕ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ που δεν εχουμε.... και αυτο δεν θα ηταν καθολου κακο για περαιτερω αναπτυξη..

    Ιδεες υπαρχουν , λυσεις υπαρχουν , ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΚΟΜΗ...και ο χρονος μας τελειωνει..

    • KillTheKing avatar
      KillTheKing @ Νικηφηρος Φωκας 19/05/2011 16:13:37

      ++++++++++++++++++++++

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Νικηφηρος Φωκας 19/05/2011 19:24:30

      σε βρισκω πολυ προχωρημενο !!

      ΠΠ

  47. undercover gpr avatar
    undercover gpr 19/05/2011 16:19:01

    Η κοστολόγηση Διστμόμου , Φ.Αερίου , Πετρελαίου και Ορυκτών είναι της Ernst&Young ?? Γιατί μόνο κάτι τέτοιοι χαρτογιακάδες μπορούσαν να βγάλουν τέτοια νούμερα.

    Φίλε ΠΠ , με όλη τη συμπάθεια που τρέφω για σένα και τις παρεμβάσεις σου , sorry αλλά εκτός του ότι δεν πιάνουν ούτε τα μισά , δεν προεξοφλούνται ούτε με τιτλοποιήσεις ούτε με τίποτα.

    Μακάρι πολλά από αυτά που λες να γινόντουσαν αλλά δεν γίνονται ούτε στα καράτε.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ undercover gpr 19/05/2011 19:29:35

      Υπαρχουν μελετες.
      Νοτια της Κρητης πχ. εχουεμ Φ.ΑΕΡΙΟ. βαζεις εταιριες να επικυρωσουν τις μελετες και με αυτο το χαρτι, εκτος του οτι καλεις σε συνεκμεταλλευση..! εγγυοδοτεις τα προβλεπομενα εσοδα ! σημερα η Τραπεζα κανει το ιδιο με την υπογραφη σου πανω σε μια αιτηση Πιστ Καρτας!... δηλωσεις οτι θα πληρωσεις το μελλοντικο Πλαφον και αυτο το πλαφον οι Τραπεζες το περνουν ως μελλοντικο εσοδο και το "τιτλοποιουν!" τα εχω ξαναγραψει αναλυτικα.

      θελει τροπο... αλλα θελει να κινηθεις και οχι να καθεσαι και να σιχτιριζεις τους παντες γυρω σου!! κουνησου!!

      ΠΠ

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 20:24:49

        Τι μελέτες ρε ΠΠ ? Για τον όγκο και την αξία ? Μη δουλευόμαστε και μεταξύ μας.Κανείς δεν ξέρει πόσο και με τι κόστος θα μπορέσουμε να βγάλουμε.Κι εσύ έχεις βγάλει ήδη ισολογισμό.Ήμαρτον.

        Όσο για τις τιτλοποιήσεις , επειδή ξέρω πολύ καλύτερα απ'όσο ίσως νομίζεις το χρηματοοικονομικό σύστημα , δεν νομίζω ότι μπορεί να τιτλοποιηθεί (ή εάν γίνει ενδεχομένως να βγεις χαμένος) αξία η οποία κάθε μέρα κάνει λίμιτ απ και λίμιτι ντάουν mate.

        Anyway , δεν θέλω να γίνομαι μίζερος , nice try.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ undercover gpr 19/05/2011 21:32:12

          Οκ... επειδη τυγχανει να εχω μιλησει με τον #3 underwriter παγκοσμιως για ασχετο θεμα.... σου λεω οτι ψαχνουν προιοντα !!! σαν πουτανες!! τελειωαν τα ευκολα και τα ετοιμα απ τις τραπεζες δες ακινητα, ληξιπροθεσμα, κοκ... τα ξερεις φανταζομαι !!!!!
          Υπαρχει και η αντικειμενικη αξια ενος οικοπεδου πανω στην οποια δανειζεσαι !! οκ? Εγω σου λεω βγαινω και "πουλαω" 100% το θαλασσιο οικοπεδο νοτια της Κρητης!!! Ποσα θα παρω? και ΓΙΑΤΙ?? ΔΙΟΤΙ εχει αξια! αν νομιζεις οτι δε θα εχω εδκηλωση ενδιαφεροντος.. εχεις δικιο !! αλλα δε νομιζω να το νομιζεις !.. και παλι η μη εκδηλωση ενδιαφεροντος θα ειναι στημενη ( χωρις συνομωσιες και φαντασματα ) Ζω στην αγορα μεσα εξω απο Ελλαδα και ξερω τι λεω! Ευτυχως και Δυτυχως !

          Εαν πας σε Τραεπζα να παρεις δανειο τι σου λεει>? φερε ακινητο. οκ το πας. τι κανεις? πληρωνεις αξιολογηση! πανω στην οποια βασιζεται η Τραεπεζα να σου δωσει δανειο! Ποιος επιτρεπεται να κανει αξιολογηση?? Πολλοι αλλα ΚΑΙ η Τραπεζα... δλδ βαζουν στο 90% των δανειων αξιολογητες τον εαυτο τους !! αποτελεσμα?? χαμηλη αξια για να εχουν αερα στο δανειο και να μαζεψουν περισσοτερες εγγυησεις για δικους τους λογους !...

          Οι τρειντερς εχουν ξεμεινει απο προντακτ! τελειωσε το ντεριβατιβ και ο αλγοριθμος - αερας στον αερα !... χλωμιασε ασχημα! διοτι ο επενδυτης ειναι ψιλιασμενος και δεν πληρωνει οσα θελουν για να βγαινουν και για το μπονους ! παπαλα

          ΠΠ

  48. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 19/05/2011 16:28:16

    Πολύ ωραίο σχέδιο, φίλε ΠΠ!
    Αλλά, στάσου! Άς υποθέσουμε προς στιγμή ότι, εσύ ανήκεις σε ένα ανώτερο είδος Έλληνα, που ξέρει τι να κάνει και πως να το κάνει και είναι και αποφασισμένος να το κάνει ανεπηρέαστος και αλτρουϊστικά, για την Ελλάδα. Μας λείπουν καμμιά δεκαριά χιλιάδες όμοιοί σου, που θα αναλάβουν σαν στελέχη, ανώτερα και μέσα, να υλοποιήσουν το σχέδιό σου, αλλοιώς οι έλεγχοι νομιμότητος θα γίνουν μίζες, οι εκτιμήσεις το ίδιο, οι εκποιήσεις θα αποφέρουν κέρδη μόνο στις τσέπες των εκποιητών, που θα ορίσουμε και οι αποφάσεις θα κάνουν δέκα χρόνια να τελεσιδικήσουν. Έχεις, στην Ελλάδα, καμμιά δεξαμενή τέτοιων στελεχών, ή θα ξαναφέρεις τους Βαυαρούς; (ήταν, κι αυτοί, μια κάποια λύσις). Και πρέπει να δεχτούν να εγκαταλείψουν τις θέσεις τους, αδιαμαρτύρητα και άμεσα, αυτοί που τις κατέχουν, για να τις πάρουν οι "αδιάφθοροί" σου. Είσαι σίγουρος ότι είναι νόμιμο, ή εφικτό; Οι επίορκοι πολιτικοί και οι συνοδοιπόροι τους (δηλαδή όλη η Βουλή) θα δώσουν την ευλογία τους; Και οι ξένοι; Δεν θα αντιδράσουν, τώρα , που είμαστε ακόμα πιό ευάλωτοι οικονομικά, στρατιωτικά και, κυρίως, ηθικά; Και ο Λαός,που με ένα χαρτζηλίκι, σου πουλάει το μέλλον του;

    Η δικιά μου λύση:
    1. Διευκρινίζουμε ότι θεωρούμε το Ελληνικό Ευρώ σαν Εθνικό νόμισμα, σε απόλυτη ισοτιμία με τα άλλα Ευρώ της Ευρωζώνης.
    2. Το μετονομάζουμε σε "δραχμή" και το υποτιμούμε. Τα Ελληνικά δάνεια είναι σε Ευρώ (Ελληνικό), αν δεν έχουν γραπτή ξένη ρήτρα. Συνεπώς συμβαίνει ανεπίσημο "κούρεμα" το δανεισμού μας, κατά το ποσοστό υποτιμήσεως και επίσημη αύξηση της ανταγωνιστικότητάς μας καθ' όμοιο ποσοστό.
    3. Η ανάπτυξη αρχίζει και φροντίζουμε να μην τα σκατώσουμε πάλι. 4. Περνάμε 2 δύσκολα χρόνια, σχεδόν πτωχευμένοι και με στερήσεις, αλλά με διαρκή βελτίωση των δεικτών.
    5. Θεού θέλοντος, ξανακερδίζουμε την εμπιστοσύνη των αγορών.

    Το δικό μου σενάριο υπερέχει, γιατί είναι ρεαλιστικό και απαιτεί μόνο (ή, σχεδόν μόνο) πολιτική απόφαση. Και είναι δοκιμασμένο εκατοντάδες φορές στην υφήλιο και πέντε έξη φορές στην Ελλάδα.

    Όταν έχεις αποδειχτεί τενεκές, φίλε ΠΠ, όπως εμείς, σκύβεις το κεφάλι και αράζεις στα κιλά σου (αυτό είναι η υποτίμηση: άραγμα στα κιλά σου). Αλλοιώς, κρατάς ακόμα ψηλά το κεφάλι, τρως μερικές ακόμα ανάποδες και ταπεινώνεσαι στα κιλά σου, δηλαδή, στην ίδια θέση πάλι, αλλά με το κεφάλι σπασμένο. Αυτό, περίπου, είναι το σχέδιό σου!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΗΛΕΑΣ 19/05/2011 19:40:49

      Ανταλλασοντας σχολια δεν θα μπορεσουμε να συνεννοηθουμε!!
      Θετεις πολλα ζητηματα μαζεμενα.
      Γνωριζεις τις αδυναμιες του Συστηματος Δανειστων, Φιλων, γερμανων, ΕΚΤ κλπ???
      Μια ειναι !! η Μη Προβλεψιμοτητα ! μεχρι σημερα, απο το πρωτο δανειο 1800 τοσο
      σκυβουμε κεφαλι και πληρωνουμε αδιαμαρτυρητα!.. τωρα γνωριζουμε τι θελουν , τι επιδιωκουν, τι δε θελουν ν ακουσουν, τι δεν πρεπει ν ακουσουν οι Λαοι- Δανειστες, ολα τα ΔΕΝ τα γνωριζουμε!

      Εχουμε δικαιο να απαιτησουμε και να επιδικασουμε υπερ ημων οτι πρεπει.
      Αυτη η κινηση απο μονη της θα φερει αποδιοργανωση σε ολους τους πιο πανω !
      Οι Αγορες ειναι απροσωπες. οι Τραπεζες επισης. Θελουν ομως "ησυχια" αλλα και "ανησυχια" οταν ΑΥΤΟΙ την επιλεξουν ετσι ωστε να την ελεγχουν μπρος-πισω ( δανειζω-πονταρω σε χρεοκοπια ) κουρευω, πουλαω κουρεμενο, ξαναγοραζω το κουρεμενο που πουλησα και ειμαι χαππυ!...

      Ολα γινονται αρκει να τους κοιτακξεις στα ματια !! μα ολα !!
      Φορολογικους Παραδεισους δεν θελεις Ελλαδα σε 5-6 νησια του Αν Αιγαιου? εχεις επιχειρηματα για το πιθανο οχι σου??

      ΠΠ

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 23:07:08

        Κανέναν δεν θα συγκινήσουμε επιδικάζοντας στον εαυτό μας ότι δεν μπορούμε να αποσπάσουμε -μάλλον γραφικοί θα γίνουμε. Θυμήσου ότι και οι Ιταλοί μας επιδίκασαν Γερμανική αποζημίωση -τί πήραμε; Η, όποια, εχθρότητα, που ήθελε προκύψει, ζημιώνει τον πιό αδύνατο -εμάς. Υπάρχουν πολύ περισσότεροι τρόποι να μας βλάψουν οι δανειστές μας απ' ότι εμείς αυτούς -θυμήσου το νταϊλίκι του ΚΚ με τον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξ/πολης -που βόλευε και τους Ευρωπαίους.

        Και, εν πάσει περιπτώσει, με νταηλίκια θα καλύψουμε τις λαμογιές μας; Τα λεφτά τα πήραμε και υπογράψαμε γι' αυτά. Τώρα ψάχνουμε μαγκιές για να μην πληρώσουμε;

        Είμαι εναντίον των οφσόρ γενικώς, αλλά και δεν υπάρχει χειρότερη ιδέα από οφσόρ σε Ελληνικά νησιά -ακόμα και το μπακάλικο της κάθε Ελληνικής γειτονιάς θα έστελνε εκεί την έδρα του -τώρα φαντάζουν απόμακροι οι φορολογικοί παράδεισοι στον μέσο Έλληνα -δυστυχώς, μόνο σ'αυτόν. Άλλωστε η παραδείσια, π.χ., Λιβερία μαστίζεται από πείνα και δεν την σώζουν οι χιλιάδες εταιρείες, που έχουν εκεί τις έδρες τους.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΗΛΕΑΣ 21/05/2011 12:48:46

          Αν παραχωρησεις τα επιδικασμενα!! στους Εβραιους θα σου πω εγω ποιος θα συγκινηθει....!
          Τα παραχωρεις εναντι....

          ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΗΛΕΑΣ 19/05/2011 19:55:54

      θα μου απαντησει καποιος επιτελους??? σε αυτο?
      Η λογική** λέει ότι με επιμήκυνση ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ!!! των Δανειστών !!! στο ελάχιστο!! γ αυτό και την επιλέγουν!!!.. μπας και πληρωθούν τον αέρα !!!

      Οταν σου μειώνεται το ρίσκο γιατί βισματώνεις μια χώρα και τη στεγνώνεις???
      ΓΙΑΤΙ τη στέλνεις αδιάβαστη με νέα μέτρα?? ΓΙΑΤΙ της αφαιρείς το οξυγόνο?? ΓΙΑΤΙ Διαλύεις την οικονομία ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ??????

      ΓΙΑΤΙ ΑΥΞΑΝΕΙΣ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΣΟΥ????

      ΠΠ

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 23:12:25

        Γιατί να σου πάρω πίσω τα έπιπλα, όταν μπορώ να σε κάνω να με παρακαλάς να μου πουλήσεις Ο ΙΔΙΟΣ όλο σου το σπίτι, μαζί και τα έπιπλα, έναντι αυτών;
        Είμαστε, πλέον, πολύ κοντά.

  49. Προφήτης avatar
    Προφήτης 19/05/2011 16:36:14

    DIMOS Σε είπα και σε ξαναλέω τυφλό σωματικά και πνευματικά γιατί ούτε γνωρίζεις ούτε διαβάζεις πριν σχολιάσεις.
    Με αφορισμούς και προσωπικές επιθέσεις δεν αναιρείται η ανοησία όσων γράφεις.

  50. σίγουρος avatar
    σίγουρος 19/05/2011 16:41:20

    Θα τολμούσε ο Αντώνης; είσαι σίγουρος;

  51. kolofotias avatar
    kolofotias 19/05/2011 16:44:53

    Με τον χρυσό που έχουμε τι θα κάνουμε...;είμαι σίγουρος πως μπορεί να βοηθήσει. Φίλε ΠΠ μήπως πρέπει να έχουμε ένα εσωτερικό νόμισμα πέραν του Ευρώ με πλήρη αντιστοιχία και υποστήριξη από τα αποθέματα χρυσού(backed by Gold) άμεσα; Πιστεύω πως μία τέτοια κίνηση θα τους έκανε να μην ξέρουν πού πάνε τα 4 και επίσης θα έχουμε ένα ισχυρό ανταλλάξιμο χαρτί που αμέσως αμέσως θα κοστίζει 10 φορές πάνω από το Ε λόγω του χρυσού που είναι πολυπόθητος.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kolofotias 19/05/2011 21:37:48

      Αλλο ενα οπλο στην φαρετρα των εγγυησεων της Χωρας.. πρεπει να τον βρουμε ομως!! οπως και ολα τα πολυτιμα ορυκτα μεταλλα κλπ... να τα πιστοποιησουμε και να τα ποσοτικοποιησουμε ! μελετες υπαρχουν.. δε θελει κοπο... θελει θεληση ν ασχοληθουμε και γρηγορα ! διοτι οι αξιες ειναι εκει και περιμενουν!!! αν δεν παμε εμεις θα ερθουν θα λαμογια να τα παρουν τσαμπα και θα κλαιμε μετα... αλλα θα φταιμε εμεις !!

      ΠΠ

  52. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 19/05/2011 16:46:22

    Μόνον ο έλληνας JFK... με τη γνωστή κατάληξη...

  53. σίγουρος avatar
    σίγουρος 19/05/2011 16:47:31

    το εξηγείς λίγο περισσότερο σε παρακαλώ. Πως γίνεται να ναι και "Ελληνικό" Ευρώ σε ισοτιμία με τα "άλλα" ευρώ και υποτιμημένη δραχμή ταυτόχρονα;

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ σίγουρος 19/05/2011 22:42:30

      Κατ'αρχήν, συγνώμην για την καθυστέρηση της απαντήσεως, επαγγέλματος ένεκεν.

      Σκεφτόμουν, παραλληλίζοντας την Ευροζώνη με την περίπτωση χωρών με κλειδωμένη ισοτιμία (όπως η πρώην Αργεντινή, που είδε όμως το φως της και "ξεκλείδωσε"): Με μία συγκεκριμένη ισοτιμία (1:340,75) η Ελλάδα αντάλαξε το σύνολο των δραχμών της με αντίστοιχα Ευρώ, με Έλληνες επιφανείς να κοσμούν την μία πλευρά και κοινή την άλλη όψη. Από τότε, μιλάμε για ΚΟΙΝΟ νόμισμα, αλλά δεν είναι και αδύνατον να το φανταστούμε σαν ΕΞΙΣΩΜΕΝΟ νόμισμα. Υπ' αυτήν την έννοια, την ποσότητα χρήματος, που βρίσκεται σε Ελληνικά χέρια, δικαιούμεθα με απλή γνωστοποίηση να την ανταλλάξουμε με ισότιμης αξίας νέες Δραχμές (με ισοτιμία, που θα μας βολεύει), ώστε να μην μπερδευόμαστε, και μετά να προχωρήσουμε στην απαραίτητη υποτίμηση, κλπ. κλπ.

      Υπενθυμίζω ότι, η υπαναχώρηση από το Ευρώ δεν προβλέπεται, αλλά και δεν αποκλείεται από τις σχετικές συμφωνίες. Δίδεται, λοιπόν, επαρκής χώρος ερμηνειών.

      Η επιστροφή στο Ευρώ, επίσης, δεν αποκλείεται και θα μπορούσε να γίνει, άν και όταν θα είμασταν πραγματικά έτοιμοι.

  54. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 19/05/2011 16:54:10

    Θεωρώ πολύ σημαντική την πρότασή σου, ΠΠ. Μου επιτρέπεις να την αναδημοσιεύσω ακριβώς ως έχει την ερχόμενη Κυριακή, στην εφημερίδα "ΤΟ ΑΡΘΡΟ";
    ΥΓ. Αν ενδιαφέρεσαι να μπει και το πλήρες όνομά σου, δεν αντιρρώμαι επ αυτού, τιμή μου μάλιστα.Ξεμπλοκάρω το ιστολόγιο από εδώ, επιτρέποντας να σου δώσει το email μου, αν θέλεις να επικοινωνήσουμε. Αλλιώς, σ αυτή την σελίδα, στείλε μου ένα ναι ή ένα όχι.
    Προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να ανακυκλωθεί η πρόταση αυτή.
    Νάσαι καλά,
    'Ο Δημήτρης.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 19/05/2011 19:31:57

      ΝΑΙ... ελειπα!! συγγνωμη !
      ελευθερα!!! τιμη μου.
      να σαι καλα

      ΠΠ

  55. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 19/05/2011 17:30:11

    Αγαπητέ factorx, επειδή σε καμιά ώρα από τώρα, πρέπει να στείλω τη συνεργασία μου, μήπως μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Π.Π. και να μου μεταφέρεις, είτε εδώ,είτε στο email μου, την αποδοχή ή την άρνηση; Γιατί δεν ξέρω πότε θα ξαναμπεί στο διάλογο ο άνθρωπος.
    Σε ευχαριστώ, και συμπάθα με αν σε βάζω σε κόπο.
    Ο Δημήτρης.

  56. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 19/05/2011 17:31:33

    Έχοντας ζήσει στην Ιταλία,η Ελλάδα χάθηκε γιατί η δικαστική εξουσία ήταν το ίδιο βρώμικη με την πολιτική.Για να ανέβεις σαν δικαστής πρέπει να είσαι μασόνος και σε μεγάλο βαθμό... Βγαίνουν τώρα οι πολιτικοί της μπου..χωρας και λένε κοιτάξτε και τους δικαστές,μες την παρανομία είναι και αυτοί... Παίρναν αύξηση η βουλευτές την ήθελαν και οι δικαστές, ενώ όταν παίρναν αναδρομικά οι δικαστές τα ζητούσαν οι πολιτικοί... φαυλοκρατία σε όλο το μεγαλείο...Πως θα μπορείς να ελέγξεις κάποιον όταν είσαι το ίδιο σκ@@ σαν αυτόν. Ψιθυρίζουν τώρα οι δικαστές ότι δεν φταίνε- αρχ@@ εξουσία ήταν ,τον κώλο τους κοιτούσαν, ένας τρελός δικαστής δεν υπήρχε στην ΕΛΛΑΔΑ ... Στην Ευρώπη μπορεί για καιρό να μην έχουν κυβέρνηση έχουν δικαστική εξουσία όμως λειτουργούν οι θεσμοί... Ανεξάρτητες αρχές και μαλ@ ...σε αυτά είμαστε πρώτοι... έλεγχος πουθενά και σε τίποτα... Καράβι χωρίς καπετάνιο και με ανταρσία στο πλήρωμα ήμασταν... Λύση μόνο όταν έρθουν οι Ερινύες ...και επιβληθεί κάθαρση...θα λυτρωθούμε σαν πολίτες αυτής της χώρας... βλέπετε εμείς γεννήσαμε το δράμα καιρός για καινούργια έργα είμαστε...

  57. Gia avatar
    Gia 19/05/2011 17:31:39

    Μήπως αν τολμήσουμε , μας στείλουν τους Τούρκους για ντου?? Ε? Σε κάθε περίπτωση, έχουν δήξει ότι μας περιμένουν στην γωνιά.

  58. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 19/05/2011 17:34:25

    Από ποιούς περιμένουμε . Εμείς είμαστε οι Έλληνες. Εμείς θα δείξουμε το δρόμο που θέλουμε να μας οδηγήσει η ηγεσία. Οι πασόκοι ασχολούνται με το πως θα βολευτούν (αυτό νομίζουν ότι είναι το πρόβλημα) σε καμιά θεσούλα της δημόσιας διοίκησης μέχρι να φύγει "η κυβέρνησή τους".Όλοι οι άλλοι πρέπει καθημερινά και σε κάθε ευκαιρία να δηλώνουμε καθαρά τι θέλουμε και τι απορρίπτουμε.

  59. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 19/05/2011 17:43:39

    Είναι δυνατόν να ζητάμε από το Σαμαρά ή οποιονδήποτε άλλο πολιτικό αρχηγό να ασχολείται μόνο με το παρελθόν και το πώς θα γίνει συνένοχος του ΓΑΠ;

  60. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 19:23:21

    καλα πλακα με κανεις??? ειχες ετοιμο το γραπτο και το κοτσαρες?
    για την ουσια θα μας πεις? με επιχειρηματα παρακαλω.
    αποψη σου φυσικα και μη κατακριτεα, αλλα βασιζεσαι σε λαθος υποθεσεις ! οποτε βγαινει λαθος το αποτελεσμά σου.
    πιο συγκεκριμενα, θα ηθελα να σχολιασεις οπως θελεις το αρθρο, τις θεσεις, κλπ

    ΠΠ

  61. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/05/2011 19:23:52

    ΠΠ ΑΝ ΚΑΙ ΑΔΑΗΣ ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΤΥΜΕΝΕΣ ΜΕ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΑ ΚΑΙ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ...

  62. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 19:25:32

    Αν δεν ειχε Ασυλια ( να που κανει και καλο που και που.. ) θα τα εβγαζε??
    Θα ειχε αγωγες με 2 ματρυρες επιτοπου !!! .. και πολεμο ΜΜΕ...!
    αυτα

    ΠΠ

  63. ierofantis avatar
    ierofantis 19/05/2011 22:10:17

    Αδερφέ ΠΠ σε χαιρετώ.

    Οι προτάσεις που καταθέτεις σήμερα είναι σημαντικές και προχωρημένες. Λυπάμαι που δεν είχα νωρίτερα το χρόνο να τις σχολιάσω με όλους τους καλούς φίλους που σε τίμησαν με την παρουσία τους.

    Οι προλαλήσαντες έχουν σχεδόν καλύψει τις περισσότερες πτυχές του θέματος.

    Εγώ έχω τρεις επιφυλάξεις. Μία πολιτική, μια κοινωνική και μια οικονομική.

    Η Πολιτική επιφύλαξη έχει δύο σκέλη.

    Το πρώτο σκέλος αναφέρεται στην εσωτερική Ηγεσία. Και δεν εννοώ μόνο τον εκάστοτε πρωθυπουργό, αλλά το σύνολο της πολιτικής και όποιας άλλης ηγεσίας του τόπου, που για να φέρουν σε πέρας ένα τόσο τολμηρό εγχείρημα σαν αυτό που εισηγείσαι, απαιτείται να διαθέτουν, εκτός από άδολη φιλοπατρία, πολλές γνώσεις, αντοχές και εξυπνάδα. Εκτός εξαιρέσεων, λυπάμαι που θα το πω, αυτό ακόμα είναι ζητούμενο.

    Το δεύτερο σκέλος έχει να κάνει με τη θέση της χώρας στον δυτικό κόσμο. Και εμένα μου αρέσουν τα τσάμικα και οι ντουφεκιές, αλλά η σύλληψη και εκτέλεση του προγράμματος που καταθέτεις, προϋποθέτει πολιτική επιλογή της χώρας και της Ηγεσίας της, για ρήξη των καθεστώτων συμμαχιών και ενδεχομένως βαθύ τραυματισμό των σχέσεων της χώρας με πολιτικούς, γεωστρατηγικούς και οικονομικούς εταίρους. Η μοναχική πορεία του λύκου μπορεί να φαντάζει και να ακούγεται ρομαντική, εκτιμώ όμως ότι εκτός των ικανοτήτων της Ηγεσίας απαιτούνται και άλλα πράγματα όπως, και αναφέρω ενδεικτικά εδώ, την εκμετάλλευση της συγκυρίας και τον ελιγμό των πολιτικών που εφαρμόζει κάποιος, πάντοτε όμως εκμεταλλευόμενος το ρευστό σαν κινούμενη άμμο πολιτικό σκηνικό στις σύμμαχες, φίλες, ή συνεταιρικές χώρες, επιδιώκοντας, όχι κατ΄ανάγκη τη ρήξη μαζί τους, αλλά τον επηρεασμό των θέσεών τους και την εξασφάλιση της καλύτερου δυνατού συσχετισμού δυνάμεων εντός αυτών των σχηματισμών, που ας μη το ξεχνάμε, μετέχουμε ακόμη ισότιμα.

    Η Κοινωνική επιφύλαξη έχει να κάνει με την ετοιμότητα του λαού μας. Το σχέδιό σου απαιτεί Ταλιμπάν. Θέλει εμπνευσμένη ηγεσία αλλά κυρίως, για να βγεί το σχέδιο και να δρέψεις τους όποιους καρπούς προσδοκάς από αυτό, χρειάζεσαι λαϊκή βούληση μπετόν. Μπορεί εμείς σήμερα που ανταλλάσσουμε απόψεις άδολα και πατριωτικά να παίρνουμε όρκους αγώνα και θυσίας, πολύ φοβούμαι όμως ότι λόγω συστηματικής απαιδευσιάς του λαού μας και λόγω κυρίως του επίκτητου φόβου που δημιουργείται και ενσπείρεται σε αυτόν από λογής λογής ψυχολογικές καθεστωτικές επιχειρήσεις, η υποστήριξη που υπολογίζεις ενδέχεται να μην είναι τόσο σθεναρή. Αποτέλεσμα τούτου η στρατηγική σου να κινδυνεύει να καταστραφεί, όχι απαραίτητα λόγω ατέλειας στον σχεδιασμό της αλλά λόγω αδυναμίας των φορέων εκτέλεσής της, που σε τελική ανάλυση είναι ο λαός, να την αφομιώσει πλήρως, να την κάνει κτήμα του και να την υπερασπιστεί με νύχια και δόντια.

    Και έρχομαι και στην οικονομική επιφύλαξη. Οι υπεραξίες που αναφέρεις από εκμετάλλευση ορυκτού πλούτου αλλά και άλλων πηγών της χώρας, μέσω τιτλοποιήσεων είναι ενδιαφέρουσα. Θα συμφωνήσω όμως με ορισμένους σχολιαστές παραπάνω ότι το παιχνίδι των τιτλοποιήσεων δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαντάζει. Όχι μόνο γιατί ο νόμος είναι σαφής σε τί γίνεται τιτλοποίηση, πως γίνεται κλπ, αλλά τουλάχιστον σε ότι αφορά τον ελληνικό νόμο περί τιτλοποίησης, απαιτείται η έκδοση ομολογιών που για να έχεις ελπίδα να τις πουλήσεις και να εισπράξεις μπροστά την τιτλοποιούμενη απαίτηση, πρέπει οι οιμολογίες αυτές (ειδικά εφόσον κάνεις ιδιωτική τοποθέτηση) να αξιολογηθούν, μάντεψε από ποιους, τις 3 αδερφές που λες και εσύ, και μάλιστα με συγκεκριμένη βαθμίδα αποδοχής. Τί θέλω να πω με τα παραπάνω. Τον πόλεμο μπορείς να τον ξεκινήσεις ότι ώρα θές. Δυστυχώς όμως δεν ξέρεις ούτε πως, αλλά ούτε πότε θα τον τελειώσεις. Κινδυνεύουμε λοιπόν να βγούμε μεν επιθετικά στα οικονομικά μας, αλλά αν δεν έχουμε πλάνο διαφυγής ή έστω στρατηγική επαναπροσέγγισης με την υπόλοιπη παγκόσμια οικονομία και τους παίχτες της, ισως σε βάθος χρόνου να στερέψουμε εμείς από δυνάμεις και αντοχές και τότε, θα μας σύρουν σαν τους Χριστιανούς στο Κολοσσαίο...

    Συμπέρασμα, με χρήση ποδοσφαιρικής ορολογίας.

    Για να παίξουμε παιχνίδι σαν αυτό που καταθέτεις, δηλαδή παιχνίδι ολοκληρωτικό με τον αντίπαλο να μην παίρνει ανάσα και να τον έχουμε συνέχεια στο καναβάτσιο, θέλουμε Ηγέτη σαν τον Γκουαρτνιόλα, θέλουμε Κοινωνικές δομές σαν τους παίκτες της Μπάρτσα, θέλουμε συνειδητοποίηση της ισχύος μας διότι θα παίζουμε την μπάλα μας ανεξάρτητα από το άν παίζουμε στο Καμπ Νοου ή στο Ολντ Τράφορντ (δεύτερο σκέλος της πρώτης επιφύλαξης) και κυρίως θέλουμε πάγκο, προπονητήρια, ιατρικό τιμ, ε, και πρόεδρο τον Λαπόρτα (τρίτη επιφύλαξη)...

    Το παλεύουμε, αλλά εκτιμώ ότι ακόμη έχουμε δρόμο να διανύσουμε...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 19/05/2011 23:01:48

      Ιεροφαντη,
      το σχολιο σου αγγιζει την τελειοτητα !!
      Δε θα σε παω κομματι κομματι ΑΛΛΑ, οταν ριχνεις τον καπνο στα μουτρα του αλλου, επιδιωκεις ενα συγκεκριμενο και στρατηγικα σχεδιασμενο ποσοστο επιτυχιας! Αλλιμονο εαν τα θελεις ολα και τα θελεις τωρα !! να συνεννοουμαστε !!..
      Εχουμε θεματικες ενοτητες
      Υπαρχουν τα βασικα ( Ανακοινωση Ελεγχου Χρεους, εχω γραψει για το πως και απο ποιους - Οι Αγωγες Αποζημιωσεων Εναντιον Γερμανιας και Μιζενς)
      Με αυτα τα 2 κερδιζεις το Κοινωνικο το οποιο ειναι ΔΙΚΑΙΟ και Κοινωνικα Αποδεκτο αλλα και εκ των ουκ ανευ, με πολλες παραμετρους που πιανουν και το Πολιτικο!! το οποιο κατα τ αλλα ειναι ταμαμ οτι γραφεις !

      Υπαρχουν τα αμεσα και ευκολα, απλα και οχι απλοικα! ( Νησια Φορολογικοι Παραδεισοι )

      Υπαρχουν τα χαμηλου ρισκου, Ερευνα, ΑΟΖ, Ορυκτα κλπ με Τιτλοποιηση Μελλοντικων Εσοδων ! μη μασας ξερω τι λεω ! ( αντε να το πω για τους πολλους, θα εχεις συνεταιρο με 70% καποιον ο οποιος μονο με το Good Will και τον Ισολογισμο του αλλα και τις Αγορες ΤΟΥ... εγγυαται την ομολογια σου! σε Α αντε ΒΒΒ μεχρι να βγει το υγρο/στερεο ! )

      τελος υπαρχουν τα μεσαιου/μεγαλου ρισκου, Κρατικοποιηση Τραπεζων, με ελεγχο CDS, T+3,T+10, μετόχων, Το Οπλο στο Τραπεζι, σας αναγνωριζω Χωρις Ελεγχο 300 Δις, Πληρωνω απο Μηδενικη Βαση 10χ30χρονια "take it or leave it".
      Αν συνδυασεις τα του Αντωνη με τα Βασικα και Απλα εχεις μεγαλο αερα για τα δυσκολα !!.... τπτ δε σου χαριζεται σ αυτη τη ζωη.. παρα μονο τα Γονιδια που κουβαλας !...

      μετα τιμης

      ΠΠ

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 23:37:55

        Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

        Ας τη δούμε λίγο.

        Οι ανακοινώσεις για τον έλεγχο Χρεους και οι Αγωγες Αποζημιωσεων Εναντιον Γερμανιας και Μιζενς θα έχουν το αποτέλεσμα της μετατροπής της κοινωνίας σε μπετόν, όταν συνδυαστούν από ρητορική αυξανόμενης έντασης από την Ηγεσία προς το εξωτερικό με παράλληλη αναλυτική επεξήγηση της ratio του σχεδίου σου στο λαό. Δεν αρκεί μόνο να κάνεις κάτι, πρέπει κατά την δική μου προσέγγιση να εξηγήσεις γιατί το κάνεις και που στοχεύεις. Και αυτό να το κάνεις όχι μόνο με όρους προσδοκώμενου οικονομικού αποτελέσματος, αλλά κυρίως με όρους επίτευξης εσωτερικού πολιτικού αλλά κυρίως κοινωνικού consesus. Η Ηγεσία που θέλει να παίξει αυτό το παιχνίδι πρέπει να αποφοβήσει τον κόσμο της και αφού τον αποφοβήσει, να τον φανατίσει για τον σκοπό. Άρα εκεί θέλει λίγο ακόμη δουλειά.

        Για τα νησιά φορολογικούς παραδείσους δεν έχω σχόλιο. Άλλωστε ειτε ως φορολογικοί παράδεισοι, είτε ως ζώνες ελεύθερου εμπορίου ή όπως αλλιώς να τα βαφτίσουμε, έχεις ωφέλεια.

        Πάμε τώρα στις τιτλοποιήσεις. Για να έχεις συνέταιρο, πάει να πει ότι βάζεις εσύ το 30% (που μάλλον βάζεις τη γή ή τη θάλασσα) και αυτός βάζει το 70% που είναι τα κεφάλαια και η τεχνογνωσία εξόρρυξης συν τις αγορές πώλησης του προϊόντος.

        Στο κοινό σχήμα που κάνετε με τον συνέταιρο, συνεισφέρετε λοιπόν τα αντίστοιχα. Φτιάχνετε μια κοινή εταιρία και ξεκινάτε την προσπάθεια. Η Εταιρία αυτή όντως λόγω της συμμετοχής του συνεταίρου, είναι ταμάμ και με σούπερ αξιολόγηση. Τί ακριβώς όμως τιτλοποιείς τότε;

        Τιτλοποίηση απαιτήσεων θα έχει νόημα όταν θα έχεις απαίτηση έστω και μελλοντική , όπως σωστά λες. Δηλαδή όταν το συναιτερικό σχήμα θα έχει ήδη κάνει την επένδυση εξόρρυξης, θα έχει ήδη αντλήσει από το πρώτο απόθεμα, θα έχει ήδη πουλήσει τα πρώτα του βαρέλια, και ήδη θα έχει λαμβάνειν από τους πελάτες του αμοιβές για το προϊόν του. Επομένως τότε και μόνο θα έχει νόημα να τιτλοποιήσεις τις απαιτήσεις σου. Μέχρι τότε ποια θα έιναι η έστω και μελλοντική σου απαίτηση επί της οποίας θα εφαρμόσεις το εργαλείο της τιτλοποίησης.

        Αλλά και πάλι, με την τιτλοποίηση σε ένα σχήμα 30 - 70, η ωφέλεια για τη χώρα, από την τιτλοποίηση θα είναι μόνο για το 30% της αξίας της συμμετοχής της στο συναιτερικό σχήμα. Οπότε για να πιάσεις τα ποσά που σκέφτεσαι θα πρέπει να έχουμε μετατρέψει τη χώρα σε Σαουδική Αραβία και προφανώς μέχρι τότε θα έχουμε καταστρέψει το όποιο τουριστικό προϊόν μας.

        Η κρατικοποίηση των Τραπεζών είναι ένα ακόμη μέτρο που εγώ θα το χαρακτήριζα δίκοπο μαχαίρι. Εσύ το κατατάσσεις στα μεσαίου / μεγάλου ρίσκου. Συμφωνώ. Δεν θα επεκταθώ ιδιαίτερα, αλλά νομίζω αντιλαμβάνεσαι ότι εκτός από οικονομικό εγχείρημα συναποτελεί και μείζον πολιτικό και ως ένα βαθμό και διπλωματικό εγχείρημα που ίσως αγγίζει και χορδές της ευρύτερης ελληνικής οικονομικής διπλωματίας. Αρκεί κάποιος να ερυενήσει ποιον έχουν δανείσει οι Τράπεζες και ποιοι τις έχουν δανείσει και θα πάρει μια ιδέα αυτού που λέω.

        Τα υπόλοιπα περί Εξολογιστικού υπολογισμού χρέους στα 300 δις με πρόγραμμα αποπληρωμής 30x10 ή 10x30, μου φαίνονται λιγάκι ακροβατικά. Αν δεν σου κάτσουν θα τρώς φάπες από τους ξένους όχι για δέκα ή τριάντα χρόνια, αλλά για πάντα. Είμαι εν γένει της πιο προσεκτικής προσέγγισης σε αυτά τα ζητήματα, ειδικά όταν μέχρι χθές ήμουν ξεβράκωτος... Πρώτα θα βρακωθώ, και μετά οπλίζω, αν τελικώς επιλέξω να οπλίσω. Καμιά φορά αρκεί το βλέμμα σου και η ενστικτώδης κίνηση να απασφαλίσεις την θήκη του revolver. Αρκεί αυτό για να καταλάβει ο άλλος αυτό που λένε στο Αμέρικα "...you mean business..."

        Πάντα φιλικά και με ιδιαίτερη εκτίμηση

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 20/05/2011 01:26:32

          Ομορφαααα,
          ειναι ιδιαιτερα ευχαριστο να υπαρχει ενα επιπεδο πεικοινωνιας ειδικα μεταξυ μας.
          Δεν εχω πολλα παρα 2/3 σχολια και ειδικα στο τελος του δικου σου. Αρχιζω απ το δυσκολο !
          Τιτλοποιεις τα συμβολαια αγορας του προιοντος! Η τα βαζεις εγγυηση και δανειζεσαι με 70-80%. ( δε μιλω για ασφαλισεις κλπ.. απο κοντα οι λεπτομερειες! )
          Οσον αφορα στα 300Δις ( 10χ30 ) θα διαφωνησω! Τωρα που μιλαμε τι θα παρουν? τι εχουν παρει?( τιποτε!! ) γραφουν δανεια και μελλοντικους τοκους μεχρι να περασει η περιοδος χαρητος!! χαχαχα ειναι στο τιποτα οι Δανειστες. Ειναι επισης υπο του μηδενος και σε τεραστιο ρισκο με το Μνημονιο Ι και Δανειακη Ι οπως εχουν υπογραφει νυχτα ! Εαν βγει πχ. η αντιπολιτευση και επισημα καταγγειλει τα 2 στις αγορες... ξερεις τι θα γινει να μην το πω εγω !! χαχαχαχ του κουτρουλη ο γαμος !!! τωρα ολοι το κανουν αβαβα ο καθενας για παρτη του! ολα τα μερη !

          Οταν λοιπον εχεις Φτιαξει Νησια με Πολιτικη αποφαση και οπως το εχω περιγραψει πιο πανω με τα ΥΠΕΡ ΜΟΝΟ... και σε συνδιασμο με το "πολλα βαζεις πολλα παιρνεις" συν ενα 1% επι των φορων σε Δανειστη !! φορ εβερ... πας και τους λες " δεν ελεγχω χρεος μη γινουμε ολοι ρομπες κ εσεις περισσοτερο, διοτι εαν εγω κανω default εσεις θα καειτε..., πατοκορφα, βαλτε κατω 300 και σας κανω χαρη διοτι δε με ζοριετε με τα Νησια και θα παιρνετε 10χ30 χρονια με το 1% μεσα αερα για παντα ( 99 χρονια ) Ολα σε Νεες Συμβασεις !! Ο καθενας το αντιτυπο του. Αυτοι δε απο τη δικη μας δεσμευση του 1% συν τα 10χ30 θα πανε να τα ρολαρουν και καλα θα κανουν. δουλεια τους, δουλεια μας.

          Μιλαω για κοινη διεξοδο win-win με κινητρο για ολους και αμοιβαιο ρισκο. Μαζι πεφτουμε εσυ πονας περισσοτερο, μαζι ανεβαινουμε και χαιρομαστε μποθ.

          Μπορω να αναλυω συνεργιες και παρε δωσε επι μερες !! απο κοντα να γελαμε και λιγο !

          Οταν ο ΝΤΑΝΤΟΝ εγραψε "εκχωρω τις δεδικασμενες αποζημιωσεις απο Γερμανια σε Εβραιους" ειπα απλα ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ !.... ασε τα Γερμανα να τα βρουν με τα Εβραια...

          Κουραζω ισως.. αλλα αξιζει τον κοπο ν ανοιξουν τα ματια μερικων/μερικων !

          τελος προς Θεου δεν υπογραφεουμε Μνημονιο και Δανειακη ΙΙ με προσημειωσεις!!! casus beli.
          Θελουν να Νομιμοποιησουν τα Ι !! ολα ειναι στον αερα σημερα και το καταλαβαν αργα, και ειδικα καταλαβαν οτι το μαθαμε και δε μασαμε.-.- Ανα πασα στιγμη η Συμβασεις καταγγελονται.

          Αν τους δωσουμε 300Δις περιουσια ! παλι θα χρωσταμε και παλι δε θα ξεχρεωσουμε ποτε χωρις τα υπολοιπα!! ( 2014/15 το χρεος θα ειναι 600/700Δις χωρις τα εσωτερικα!! ) Οποιος που αποδειξει οτι θα ξεχρεωσουμε μ αυτο τον τροπο, παω στην Παπαρηγα να γραφτω επιτοπου !

          Να σαι καλα που μας εδωσες αλλη μια ευκαιρια και με τιμησες με τα σχολια σου !!!

          ΠΠ got to bleed for the dancer

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 21/05/2011 11:38:41

          Καλημερα,
          σου εχω μια εκπληξη !!

          ΓΙΑΤΙ δεν γινεται μια Επισημη ερωτηση στα Κοινοβουλια των Δανειστων να μας/τους απαντησουν εκει.. "Κυριοι, παραχωρησατε τις απαιτησεις σε χεση με το Δανειο των 110δις, σε τριτο κρατος ή Χρηματοπιστωτικο Οργανισμο?
          Αντασφαλισατε? Αγορασατε CDS's ???"
          Αλλη μια στις Κεντρικες τους Τραπεζες.
          Τελος μια τριτη στην Bank for International Settlements !!!

          Δε θελω να το ανοιξω αλλο το θεμα, αλλα αν το ανοιξω θα γινει πολεμος !!! Φανατσου οι Δανειστες να εχουνποντυαρει στη χρεοκοπια σου !! κ εσυ να λουζεσαι τον καθε χαρτογιακα να σε βαζει στην πρεσσα να ξεπουλησεις ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ !!!....
          Κανεις πολεμο ή δεν κανεις? Τους μαμεις η δεν τους μαμεις?

          ΠΠ

  64. Προφήτης avatar
    Προφήτης 19/05/2011 22:34:10

    Είσαι τρελλός
    είσαι τρελλός
    αλλά, ωραίος τρελλός

    Στον ωραίο τρελλό του antinews, στον αφηνιασμένο broker ΠΠ
    αφιερωμένη η Λίτσα Διαμάντη και το Νο 151 σχόλιο.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Προφήτης 19/05/2011 22:42:06

      Αυτό το αγόρι ο ΠΠ, μοιάζει με κωλοπειραγμένο Dodge Charger 1969, με 426 αφηνιασμένα άλογα σε V8 κινητήρα...

      Είναι να μην τον αφήσεις...

      Το σανιδώνει ο μπαγάσας.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 19/05/2011 22:46:56

        Δεν εχω προλαβει να σε διαβασω..... μεχρι τοτε
        ακου μμμμμμμ Where the Eagles Dare, Iron Maiden
        κ ερχομαι..

        ΠΠ

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 23:06:36

          Ποιό Where Eagles Dare...

          Για το Killers είμαστε όλοι μας...

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 23:20:43

          We shall fight on the seas and oceans,
          we shall fight with growing confidence and growing strength in the air, we shall defend our Island, whatever the cost may be, we shall fight on the beaches, we shall fight on the landing grounds, we shall fight in the fields and in the streets, we shall fight in the hills; we shall never surrender!
          Και μετά έπεται το
          Aces High!!!!!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/05/2011 23:34:45

            Τσωρτσιλ !! αχχααα

            ΠΠ

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/05/2011 23:42:36

            Εντάξει...

            Μαζευτήκαμε οι πουρόκερς της παλαιάς σχολής, ε;

            Up the Irons.

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/05/2011 23:44:22

            Η ιστορία δε ρωτάει. Τα έχουμε πει αυτά...Ούτε αφιερώνει και πολλές σελίδες στους Τσάμπερλαιν

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 19/05/2011 22:44:38

      ολοι στον τον καθρευτηηηηηηηηηηηη.....
      εγω θα σου αφιερωσω το Dont Talk to Strangers, Dio...! ;)

      ΠΠ

  65. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 20/05/2011 01:33:14

    συγγνωμη λιγακι, εμεις σα λαος τι να κανουμε αλλο? αφου εχουμε πιασει ολοι τους καναπεδες και δεν αντιδρουμε.μονο οταν κυβερναει η ερμη η νδουλα κατι παθαινουν ολοι και αντιδρανε. την απαντηση φυσικα την ξερουν ολοι.

    αγαπημενε αντωνη σαμαρα οταν βλαπεισ την χωρα σου να καταστρεφεται και να ξεπουλιεται για ενα κοματι ψωμι εσυ τι κανεις? δε ζητας εκλογες?. τι περιμενεις αντωνακη να μη μεινει τοιποτα οεθιο σε αυτον τον τοπο? τις φοβασαι τις εκλογες ? δεν εχεις το καταλληλο προσωπικο πολιτικο να κυβερνησεις?

    αν θα σου δωσει ο ελληνικος λαος την εντολη να κυβερνησεις μπορεις να βρεις το πολιτικο προσωπικο να κυβερνησεις , δε χρειαζεται να ειναι ολοι κομματοποιημενοι στη νδ. εκει εξω στην αγορα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν φαει τη ζωη με το κουταλι. επιστημομες καταξιωμενοι στον χωρο εργασιας τους με αυτους να κυβερνησεις αντωνη. δε μπορεις να κυβερνησεις με ανθρωπους που δεν εχουν δουλεψει ποτε στη ζωη τους και δε ξερουν τι θα πει μεροκαματο. μην κανεις τα λαθη που εκανε ο καραμανλης.

  66. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2011 07:56:17

    Καλημερα!
    το νεο της ημερα ειναι οτι ο Ντερβις**... ειναι ατυπος συμβουλος του ΓΑΠ εγω και πολυ καιρο !!! και ειναι και φιλος του απ το 2001 !!!
    Ο Ντερβις τον συμβουλευει στα οικονομικα μας !!!

    ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ !!!! θα τ ακουσετε αργοτερα. Μην πεσετε απ τα συννεφα!

    Τι να πω τωρα? Ντερβις+ΓΑΠ = Love4ever

    ΠΠ πνευματικα κακοποιημενος

    ** Ντερβις , ο Τουρκος τ. Υπουργος Οικονομικων, και καλα υποψηφιος για θεση Ντομινικ!!! δλδ το ΓΑΠ επαιζε διδυμο. Το ενα ρινοραγισε το αλλο εμεινε κουτι !

  67. kiki avatar
    kiki 20/05/2011 12:48:52

    @ Πορτα-Πορτα,

    ΕΞΟΧΟΣ, θα τυπωσω το αρθρο σου και θα το μοιρασω ,
    Εχουμε στις 28 Μαιου , δημοσια συζητηση για ΤΟ ΧΡΕΟΣ στο Γυθειο , στις 7 μμ,
    στο ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΛΑΚΩΝΙΑΣ, -ομιλητες Σακοραφα, βατικιωτης, και ο Κατρουγκαλος , συνταγματολογος, εκει θα ρωτησω και για την μηνυση, συμμετεχουν οι παντες, αν εισαι κοντα η κανεις ορεξη, καλοδεχουμενος , η οποιος θελει, ΕΛΕΓΧΩ, ΔΙΕΚΔΙΚΩ, ΑΡΝΟΥΜΑΙ ,
    Θα χαρω να δω ολους σας, να κανουμε μια κουβεντα μεχρι το πρωι ουσιαστικη.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 20/05/2011 14:09:21

      να τυπωσεις και τα σχολια των φιλων !! και οσες απαντησεις μου σου κανουν !!
      να διαβαζει ο κοσμος και να εχει μια πληρη εικονα !!
      ο αγωνας ειναι συλλογικος !

      ΠΠ

  68. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 20/05/2011 16:47:41

    ΡΕ ΓΜΤ. ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ . ΤΟ ΥΨΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ
    ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ. ΟΙ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ.
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ .ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.
    ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΡΕ ΓΜΤ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 21/05/2011 11:25:46

      Καλημερα Αγιε,
      ολα και κατι θα γινει..... λεγε λεγε, ψηνεται και η πεθερα !

      ΠΠ

  69. mind trap avatar
    mind trap 21/05/2011 10:42:07

    Δε ξέρω κατά πόσο μπορούν να υλοποιηθούν αυτά έτσι απλά και κάτω από ποιές προϋποθέσεις. Π.χ. τώρα ζητάνε πώληση Δημόσιας περιουσίας κωψοχρονιά.
    Εγώ φοβάμαι το εξής σενάριο....Να πωληθούν Δημόσιοι Οργανισμοί στους ξένους και μετά να έρθει όποια κυβέρνηση και πει προς χάριν της ανάπτυξης μειώνω τον συντελεστή φορολόγησης επιχειρήσεων. Δηλαδή όχι μόνο θα τους τα έχουμε χαρίσει, αλλά θα τους βάλουμε να πληρώνουν και λιγότερο. Εν τω μεταξύ τα έσοδα από τις πωλήσεις δε θα μπουν στα κρατικά ταμεία, αλλά θα πάνε απευθείας στους Πιστωτές (αυτούς τους ίδιους που θα αγοράσουν δημόσια περιουσία). Δηλαδή με λίγα λόγια θα τους χαρίσουμε τη περιουσία των Ελλήνων, θα μας επιβάλουν να πληρώνουν χαμηλό φόρο, θα είμαστε και χρεωμένοι!! Αν αυτό δεν είναι το φίδι που τρώει την ουρά του, τότε τι είναι.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ mind trap 21/05/2011 11:24:20

      Καλημερα mind trap
      ολα μαζι δεν μπορει να πραγματοποιηθουν. αλλα μπορει ! ΟΛΑ !
      το ζητημα εινα να γνωριζει ο αντιπαλος οτι γνωριζεις τις δυνατοτητες σου, τις γνωριζει ο λαος !! και πας σε διαπραγματευση δυνατος. πχ οι ΦΟρολογικοι Πραραδεισοι σε 6 Νησια Αν Αιγαιου ειναι πολιτικη αποφαση !! μεσα σε 1 μερα. η ΕΙσροη κεφαλαιων απιθανη, τα εσοδα απο παραπλευρες υπηρεσιες τεραστια. Στρατηγηκης σημασιας !! αλλα και οικονομικης. Λεω πιο πανω στον Ιεροφαντη την γνωμη μου για το πως καιποτε...

      ΠΠ

      • mind trap avatar
        mind trap @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 21:41:22

        Φίλε μου Πόρτα Πόρτα,
        όπως πολύ καλά λες και παραπάνω χρειάζεται πολιτική βούληση. Και μάλιστα με βαριά @@. Γιατί όταν έχεις συνηθίσει να είσαι ο καρπαζοεισπράκτορας, η δύναμη που θες να σηκωθείς είναι διπλή. Δεν θα υποθέσω, γιατί πιστεύω ότι υπάρχει δυναμικό στην αντιπολίτευση, που η FED δεν κόβει δολλάρια για την πάρτυ τους και μάλιστα άνευ αντικρύσματος. Υπάρχουν φωνές αλλά πρέπει να πυκνώσουν. Οι νεοφιλελεύθερες καραμέλες έτσι όπως έχουν καταντήσει είναι ποτισμένες με λήθη και περιτύλιγμα γκλαμουράτης θεωρίας απ'όλα και"σε όλα ναι". Η ρήξη αναπόφευχτη. Δεν υπάρχουν περιθώρια. Συμφωνώ μαζί σου. Τώρα είναι η ώρα να τολμίσουμε.

  70. dealex avatar
    dealex 21/05/2011 12:44:23

    καλημερα κι απο μενα (κι ας αργησα)
    ειμαι καινουργιος στη παρεα σας αλλα θα ηθελα να προσθεσω κι εγω μερικα πραγματακια για την προοδο της πατριδας μας... (καποια ισως τα εχουν γραψει παραπανω)
    θα ξεκινησω με το βασικοτερο ολων, για το σημερινο μας χαλι φταιμε πρωτα πρωτα ΕΜΕΙΣ για πολλους και διαφορους λογους, οποτε οι οποιες αλλαγες νομιζω πρεπει να αρχισουν απο μεσα.
    - αμεση καταργηση συνταξεων σε πρωην πρωθυπουργους, βουλευτες, δημαρχους και νομαρχες. Μια συνταξη για ολους μας, απο τον κλαδο κυριας ασφαλισης της πραγματικης μας εργασιας. Για τη διαρκεια της θητειας τους το δημοσιο να πληρωνει μονο τις ασφαλιστικες εισφορες στα ταμεια τους. (ξερει καποιος για τι κοστος μιλαμε?)
    - αμεση μειωση του κοστους ανα βουλευτη (μισθοδοσια, επιδοματα, παροχες, ασφαλεια, συνεργατες, εκτος εδρας, μεταφορες, απασχολουμενοι δημ. υπαλ.) δεν ειναι δυνατον 300 ατομα να μας στοιχιζουν 200 εκατ. καθε χρονο!!!
    -πραγματικο ποθεν εσχες για ολους τους πολιτικους, στελεχη κομματων, δημαρχους, νομαρχες, στελεχη υπουργειων, μελη επιτροπων και καθε δημοσιου υπαλληλου που ερχεται σε ''επαφη'' με τους πολιτες! ελεγχος σε βαθος 20ετιας και παραπανω, με ελεγχο εσοδα-εξοδα, ανοιγμα λογαριασμων και ελεγχο κινησης ποσων και αν η διαφορα δικαιολογει την αποκτηση περιουσιας σε αυτους, στους συζυγους και στα παιδια τους, αν βρεθει διαφορα κατασχεση!
    -παταξη της φοροδιαφυγης ολων των μεγαλολαμογιων γιατρων, δικηγορων, κατασκευαστων, εργολαβων, δημοσιογραφων κ.λ.π.
    -ανοιγμα οχι των επαγγελματων, αλλα των δυσκολιων που αντιμετωπιζουν καθημερινα οι επαγγελματιες (π.χ. χρονος εκδοσης οικοδομικης αδειας, αδεια απο αρχαιολογια, δασαρχειο κ.λ.π.) (χρονος εκδικασης υποθεσεων)
    -ελαχιστη κατωτερη συνταξη για ολους 1000 ευρω, ανωτερη στα 2000 ευρω
    - κινητρα για επιστροφη του κοσμου και ειδικα των νεων στην υπαιθρο, χρηματα υπαρχουν στο ΕΣΠΑ...
    - λυση στο προβλημα των λαθρομεταναστων, κλεισιμο συνορων, αμεση απελαση ολων οσων δεν εχουν χαρτια, καλυτερη αστυνομευση, αυξηση ποινων για εγκληματικες πραξεις
    ... και μερικα για εισροη κεφαλαιων...
    - ας κανουμε τα νησια μας την ευρωπαικη φλοριντα για τους συνταξιουχους, φτηνα σε κοστος κατασκευης σπιτια, παροχες σε υγεια κ.α. θα μπορουσαν να φερουν χιλιαδες ευρωπαιους συνταξιουχους και μαζι τους πολλαπλασια ευρω.
    - επιπλεον απο τα παραπανω κινητρα για ελληνες της διασπορας και ειδικα συνταξιουχους να επανελθουν στην πατριδα τους.
    - αναβαθμιση των πανεπιστημιων, κινητρα να σταματησει η απωλεια μυαλων και συναλλαγματος προς το εξωτερικο ενω παραλληλα να γινεται υποδοχη φοιτητων απο αλλες χωρες.

    αυτα τα ολιγα
    ευχαριστω

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dealex 21/05/2011 13:05:33

      αγαπητε dealex,
      ολα οσα προτεινεις εχουν απολυτη εφαρμογη !.. ειναι ζητημα πολιτικης θελησης και οχι "αδειας" καποιου εξωθεσμικου παραγοντα-νταβα.
      θελουν ομως πολλη δουλεια απο πλευρας δημοσιου και συντονισμο !! εκει εχουμε προβλημα, ασχετα με το ποιος κυβερνα!
      Δεν υπαρχει Fast Track κανενος κομματος... μακαρι ο Αντωνης να το κανει.

      ΠΠ

  71. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 24/05/2011 20:39:15

    Αγαπητέ ΠΠ ο κορμός των προτάσεών σου ήδη περιέχεται στο ζάππειοΙΙ + την ΑΟΖ.
    Η ιδέα για τους Φορολογ. παραδείσους ακούγεται απο τότε που την εφάρμοσε η Κύπρος (30 χρόνια και...) με πλάτη ομως της Ρωσίας. Αν ήταν τόσο απλό γιατί να μην το κάνουν και Ισπανοί Πορτογάλοι Ιταλοι κλπ χρεωμένοι?
    Μου φαίνεται ευκολώτερη η παραχώρηση των νησιων που αναφερεις για βάσεις στους Ρώσους που θα μας απαλλάξει για πάντα απο εξοπλισμούς. Τον έλεγχο του Χρέους τον έχει ξεκινήσει εδω και καιρό η ΣΑΚΟΡΑΦΑ και οι δικοί της . Αυτή η ΓΥΝΑΙΚΑΡΑ θυμήσου μου θα παίξει κυρίαρχο ρόλο στο μέλλον της ΠΑΤΡΙΔΑΣ. Μην ξεχνάς την απόπειρά της να κατέβει στο ΟΑΚΑ στους Ολυμπιακούς με την Παλαιστινιακή σημαία και έπεσαν πάνω της ΟΗΕ ΝΑΤΟ ΗΠΑ ΕΕ και 'ολα τα Εβραικά λόμπι, και τώρα είναι πάλι όρθια.
    Τις αποζημιώσεις τις έχει ξεκινήσει ο Γλέζος και οι γύρω του.
    Το δικό μας χρέος είναι η απαλλαγή απο τους κοπρίτες του Δημοσίου και ο γενικός περιορισμός του στον πραγματικό του ρόλο, ήτοι του διαιτητή.
    Ολο το πακέτο σου είναι καλό αλλά για να εφαρμοστεί απαραίτητο είναι πρώτα να σπάσουν το σκοινί που μας έχουν δεμένους οι ΜΕΓΑΛΟΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ.
    Δεν νομίζω ομως οτι θα το κάνουν γιατί ταυτόχρονα είναι και μεγάλες πουτάνες και μόλις δουν οτι πάει να σπάσει θα το χαλαρώσουν ξαναβάζοντάς μας στις ΑΓΟΡΕΣ... Ομως η Ελλάδα ποτε δεν πεθαίνει...Μαζί σου ΚΩΣΤΑΣ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 24/05/2011 22:29:01

      Χρονια Πολα και για την γιορτη σου !

      Οτι λες το αποδεχομαι! θελει τροπο και ειδικο βαρος !....

      ΠΠ

  72. Giorgos avatar
    Giorgos 25/05/2011 14:51:37

    UNDERCOVER GRP ή UNDERCOVER DOLIOFTHOREAS???

  73. Giorgos avatar
    Giorgos 25/05/2011 14:54:03

    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ, ΜΕΤΡΑ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ.

  74. ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 25/05/2011 18:24:50

    ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ. ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΦΛΥΑΡΙΑ ΜΟΥ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ: Η ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑ ΥΠΗΡΧΕ Κ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΚΟΜΜΑΤΩΝ-ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ (ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΜΠΟΔΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Κ ΜΕΤΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΧΥΡΗ ΤΟΥΣ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΡΟΥΝ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΣΟΥ +ΟΣΕΣ ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ). ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΗΝ ΤΟΤΕ ΕΟΚ ΔΕΝ ΣΥΜΠΟΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΥΡΩΠΗ ΣΤΟ ΤΡΕΝΟ ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΑΛΛΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΟΥΝ (ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΨΙΧΟΥΛΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΣΩΤΗΡΕΣ ΤΟΥΣ ΔΩΣΑΝΕ ΨΩΜΙ ΝΑ ΦΑΝΕ) Κ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΟΥΝ ΕΙΤΕ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ (ΒΛΕΠΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΛΗΞΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗΣ ΚΟΝΔΥΛΙΩΝ ΑΠΟ Ε.Ε.). ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΝΟΜΟΥΣ ΠΕΡΙ ΑΣΥΛΙΑΣ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ, ΠΑΡΑΓΡΑΦΗΣ ΑΔΙΚΗΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ 5ΕΤΙΑ, ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΡΚΩΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΟΥΝ ΕΑΥΤΟΥΣ. ΠΑΡΟΤΡΥΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΛΑΔΗ ΖΗΣΕ ΧΛΙΔΑΤΑ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ Κ ΠΑΡΕ ΟΤΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΣΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΟ ΛΟΤΤΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΕΦΙΚΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΩΔΗΠΟΤΕ Κ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΡΑΤΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΔΗΘΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ. ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕ ΣΤΑΔΙΟ (ΣΗΜΕΡΑ) ΟΡΓΑΝΩΝΟΥΝΕ ΜΕ ΠΕΡΙΤΕΧΝΟ Κ ΥΠΟΥΛΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΥΠΕΡΟΓΚΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΝΟΪΚΟ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΕΙΝΩΣ ΝΟΜΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΕΠΕ (ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ) ΣΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ (ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑΣ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΖΟΜΕΝΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΕΛΗΣΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ Ή ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΔΑΦΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΧΡΕΩΚΟΠΗΜΕΝΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ (ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΣΟ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ Ο ΧΑΡΤΗΣ ΠΟΥ ΤΥΠΩΝΑΝΕ ΚΑΠΟΤΕ ΜΕ ΠΕΡΡΙΣΙΟ ΘΡΑΣΟΣ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ, ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ). ΣΥΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΑΝΑΘΕΤΑΜΕ ΘΑ ΕΠΡΑΤΤΕ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ Κ ΟΧΙ ΜΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΧΩΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ;;;;
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΕΙΡΩΝΙΚΟ) ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ ΑΠΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ, ΚΑΘΩΣ Κ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ Κ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΛΥΑΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΑ.....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 26/05/2011 10:14:25

      Κωστα,
      να σου θυμισω επτι Γιαννου την αλλαγη της ισοτιμιας Δρχ/ECU και το σπεκουλασισμα νε τα Ελληνικα Ομολογα μεσα σε 4 μερες!! Δις και Τρις Δρχ...
      Ο δε Γιαννος οταν ερωτηθηκε ειχε πει δημοσια, οτι " 50 ανθρωποι γνωριζαν "

      Η πληγη ειναι πολυ παλια !! και εγω - δυτυχως γ αυτους- δεν ξεχνω !!

      Η ολη πιεση για αυτη και καθε δοση, αλλα ειδικα γ αυτη ειναι απολυτη για εναν λογο ! Θελουν να νομιμοποιησουν το Μνημονοο Ι και Δανειακη Ι τα οποια νομικα ειναι στον αερα.- Θελουν και προσημειωσεις.. ενεχειριαση της κρατικης περιουσιας φυσικα, την οποια ενω αναφερουν στα πρωτα δεν τα εχουν δεσει !!!

      Τα της συναοινεσης ειναι σταχτη στα ματια του κοσμου να υπογραφουν τα υστερα Μνημονιο και Δανειακη ΙΙ. Εαν συμβει αυτο τελειωσαμε. ΤΕΛΟΣ !

      Εαν σημερα πουμε Δις Ιζ Παρτα ΓΛΙΤΩΣΑΜΕ !!! αυτο φωναζω εγω και πολλοι αλλοι, και ειδικα ο Αρχαιος..

      Η προταση μου εχει να κανει με παιχνιδι στο τραπεζι τους.. Εκει που πονανε και εκει που δεν προβλεπουν αυτη την στοιχειοθετημενη αντιδραση!!! Φαντασου να γυρισουν στα Κοινοβουλια και να πουν οτι η Ελλαδα εχει λυση να πληρωσει !! ασε που διεκδικουν και Δις....ΠΑΝΙΚ !!

      ΠΠ

      ΠΠ

  75. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 26/05/2011 18:57:45

    Αγαπητέ ΠΠ οσα μνημόνια και Δανειακές κι' αν τους υπογράψει ο Γιωργάκης, σ' ετούτο τον τόπο δεν έχουν καταλάβει (όσοι απ' αυτούς είναι αδιάβαστοι), οτι μονο αν έρθουν επι τόπου και εγκατασταθούν μονίμως 10.000.000 Γερμανοί θα μπορέσουν ίσως να απολαύσουν Ελληνική κρατική περιουσία (Εννοείται με τη συναίνεσή μας). Μην ξεχνάμε και τα 7-8 εκατομμύρια Ελληνες της διασποράς σαν τον πρωθυπουργό μας...Φαντάσου να τους παραδώσουμε τα κρατικά κτήματα της Βιστωνίδας με όλους τους λαθρομετανάστες μέσα...Αν πάλι καταφέρουν και αξιοποιήσουν για πρώτη φορά απο το 1821 την κρατική μας περιουσία δεν νομίζω οτι αυτό θαναι κακό για μας. Ιδιαίτερα αν σ' αυτή περιλαμβάνονται και τα "γκρίζα" νησιά του Αιγαίου. Απ'την άλλη θα μου πείς οτι θέλουν να μας δείξουν οτι έχουν αυτοί το πάνω χέρι. Και οι Τούρκοι έτσι νομίζανε για 500 χρόνια. Αλλά οι δικοί μας περνάγανε κάτω απ΄αυτό το χέρι και επιβίωναν. Ετσι κι' αλλοιώς σε τούτο τον τόπο πάντα το γκουβέρνο ξένο ήταν απ' την εποχή του Μεγαλέξαντρου και εντεύθεν...Το σημαντικό για μας είναι πότε θα δοθεί το σύνθημα για την επανεκκινηση. Πιστεύω οτι η ώρα είναι πολύ κοντά...Τώρα που έπιασαν και τον Μλάντιτσς θα μπει και η Σερβία στο Ευρώ εννοείται με "μαγειρεμένους" δείκτες. Μην ανησυχείτε...

  76. ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 26/05/2011 21:30:14

    Καλα αυτα που λες και δεν διαφωνω ισα ισα που κι εγω (οπως και πολλοι αλλοι σιγουρα μιας και τα περισσοτερα ειναι απλη λογικη) εχω βρει για τα περισσοτερα απο τα προβληματα (αν οχι για ολα) λυσεις απλες κατανοητες κ πανω απ'ολα λειτουργικες, που οχι μονο θα μας εβγαζαν απο το χρεος αλλα θα βγαζαμε και πλεονασματικο πλουτο. Ο ορυκτος μας πλουτος ( χρυσος, πετρελαιο, φυσικο αεριο, πλουτωνιο κλπ) ειναι αρκετος απο μονος του για ολα αυτα κι αν συνυπολογισεις οτι με την εξορυξη χρυσου κοβεις απευθειας καινουργιο χρημα (σ'αυτην τη περιπτωση δε ειναι προτιμοτερο να ειμαστε στην δραχμη και οχι στο ευρω γιατι παιζεις με υποτιμησεις-ανατιμησεις αναλογα με το πως εσενα συμφερει) τοτε πολυ ευκολα καταλαβαινεις οτι η ολη κατασταση ειναι αναστρεψιμη. Πριν δε απο την υπογραφη του μνημονιου τα πραγματα ηταν ακομα πιο ευκολα και απλα αφου και μονο με την απειλη οτι χρεωκοπουμε απαντες οι δανειστες μας ανα τον κοσμο παγωναν, κι εξηγω με το χρεος μας να διεπετε απο το ελληνικο δικαιο σε περιπτωση χρεωκοπιας οι δανειστες μας περνανε μονο οτι χρημα υπηρχε σε δημοσια ταμεια και τραπεζικους λογαριασμους ολονων μας (πιτουρα δηλαδη) και ολο το χρεος μεταφεροταν αυτοματα στις κρατικες τραπεζες των κρατων (ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΓΑΛΛΙΑ, ΑΓΓΛΙΑ, ΕΛΒΕΤΙΑ, ΙΣΠΑΝΙΑ, ΗΠΑ) που μας ειχαν δανεισει με αποτελεσμα τραγικο γι αυτες π.χ. η Γερμανια δεν θα μπορουσε να πληρωσει καν συνταξεις στους Γερμανους.Ή αναλογισου γιατι δεν ζητησαμε τις πολεμικες αποζημιωσεις απο τους Γερμανους για τον 2ο παγκοσμιο πολεμο οταν ολοι οι αλλοι το εχουν κανει ηδη κι ενω βρισκομασταν εντος των χρονικων περιθωριων για κατι τετοιο την στιγμη που με αυτα τα λεφτα ξελασπωναμε κανονικα και ταυτοχρονα οι Γερμανοι ηταν αυτοι που μας ειχαν βαλει το μαχαιρι στο λαιμο. Και για να μην αρχισω την φλυαρια τελος παντων αυτα και μονο κανουν κατανοητο στον καθενα οτι λυσεις ειχαμε κι εχουμε διαρκως. Το θεμα λοιπον ειναι 1ον: ποιον θεωρεις πιθανο-ους οτι θα ηταν αξιος-οι και να χαιρει εκτιμησης κι εμπιστοσυνης ωστε να μας εκπροσωπησει(γιατι μην ξεχνας οτι δεν μπορουμε να παμε μπουγιο ολοι οι Ελληνες, χρειαζομαστε εκπροσωπο) σε μια τετοια τοσο σημαντικη για ολους μας διαπραγματευση;; και 2ον: ποσο απιθανο θεωρεις οτι παιζει κατω απο το τραπεζι καποια πολυ δυνατη απειλη (σαν αυτη που μας ειχαν κανει οι αμερικανοι απο την μεταπολιτευση κι ολας οτι σε περιπτωση που αποπειραθουμε να εξορυξουμε το πλουτωνιο θα γινει πολεμος στην Ελλαδα) τετοια που να μην αφηνει περιθωρια για σωστους χειρισμους του ολου θεματος;;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 27/05/2011 10:20:28

      Καλημερα,
      οπως γραφω σημερα στα φρεσκα ποστ, αλλα και χτες ειδικα σε αυτο με "ΔΝΤ εγγυησεις κλπ " καλουμαστε τεχνιεντως να κανουμε bailout των Δανειστων μας.(1)
      Ενω την ιδια στιγμη μπορουμε να απαιτησουμε και να δημιουρησουμε χρημα και δεν το κανουμε (2)
      Διλημματα εγω δεν εχω. Κυβερνησεις προσωπικοτητων ειναι ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ και ΓΥΨΟΣ σε μια Δημοκρατιας, εκτος εαν με καλεσουν ΚΑΙ να βαλω ονοματα στη λιστα ΑΛΛΑ ΚΑΙ να ελεγξω τη δικη τους.

      Στις ερωτησεις σου, δυσκολο να βρεθει ο ενας ! Ο ενας ο οποιος θα πει την αληθεια εδω αλλα και στα Κοινοβουλεια των Δανειστων ( εδω κανενας, φωναζω 15 μερες) Πιστευω στις ΘΕΣΕΙΣ Αντωνη.
      Οσον αφορα σε πιθανους εκβιασμους.... φοβαται οποιος εχει μυστικα τα οποια γνωριζει ο εκβιαστης ! Εαν ο καθε εκβιαστης σε βρισκει καθαρο, θα ερθει και θα κανει δουλειες μαζι σου και οχι πολεμο !! Οι μπιζνες ειναι απλη υποθεση..
      Πολιτικα και Οικονομικα.

      Αλλα κυκλοφορουν πολλοι εγγεφαλικα αναπηροι.

      ΠΠ

  77. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 26/05/2011 22:27:27

    1. Aν συνεχίσουν να μας σπρώχνουν στον τοίχο βλέπω αμέσως αμέσως 3 ικανούς και άξιους ¨αντιπροσώπους" εμένα, εσένα και τον ΠΠ . (Πίστεψέ με, το έχω ζήσει,όταν το ποτάμι φουσκώσει όπως τώρα αυτός με τη δυνατώτερη φωνή που ακούγεται πάνω απ' το πλήθος γίνεται άξιος αρχηγός . Στα δικά μου χρόνια έτσι είχε ξεχωρίσει ο Νίκος Σοφιανός και ξεσήκωσε μαζί του όλο το Πολυτεχνείο. Οσο κράτησε εκείνος ο πόλεμος σε βεβαιώνω οτι μας εκπροσώπησε επάξια. Οταν ξανατραγουδήσουμε το θούριο του Ρήγα νοιώθοντας ως το μεδούλι μας την κάθε του λέξη, οι άξιοι αντιπρόσωποι θα περισσεύουν...
    2 Η πολύ δυνατή απειλή που πάντα έπαιζε κάτω απ' το τραπέζι τώρα έχει ξεφουσκώσει και τη δική τους χρεωκοπία (ΗΠΑ), πληρώνουμε σήμερα εμείς και η νότια ευρώπη . Τώρα υπάρχουν ισχυροί ανταγωνιστές (BRIC) που έχουν και το ισχυρότερο όπλο που αυτοί αναγνωρίζουν : Το ΚΕΦΑΛΑΙΟ.
    Και μην ξεχνάς οτι εδώ είναι Μπαλκάνια, δεν είναι παίξε-γέλασε. Μπαλκάνια χωρίς Ελλάδα? Μπορεί να το φανταστεί κανείς? Ευρώπη χωρίς Νότο και Ρωσία Καπιταλιστική που περιμένει με υπομονή αρκούδας για την Ενωση απο τη Λισσαβώνα ως το Βλαδιβοστόκ? Είναι πλέον πολύ χοντρό το παιχνίδι φίλε μου γι΄αυτό βλέπεις τους Ευρωπαίους να βολοδέρνουν σαν ζαλισμένες κότες ενάμισυ χρόνο τώρα...Είναι ανίκανοι να μας πετάξουν έξω.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 27/05/2011 10:23:15

      Καλημερα και σε σενα,
      οπως τα λες !!! ΑΚΡΙΒΩΣ!!! και χαιρομαι.. οπως κει με τον πιο πανω φιλο...

      να εχεις στο μυαλο σου οτι μας καλουν να προσημειωσουμε για να παρουμε νεο νομιμοποιημενο Δανειο για να τους κανουμε bailout !!!...!! OK?? Αυτοι εδιναν αφιδως τα Δανεια με ρισκο και σακουλες.... Φαντασου τη Lehman στη Θεση τους ! και να ζητουσε εγγυησεις απο το ΑΜ Δημοσιο χαχαχαχααααααααααααχαχα

      αυτα... κ ευχαριστω για την τιμη που μου κανετε ΟΛΟΙ.

      ΠΠ