#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/02/2010 17:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δύουν πρόωρα τα …αστέρια του Γιώργου



Δεν νομίζω καμιά άλλη κυβέρνηση να απογοήτευσε τόσους πολλούς, τόσο πολύ και  τόσο σύντομα!

Ο κ. Παπακωνσταντίνου που θα οδηγούσε την ελληνική οικονομία στην ανάκαμψη, έχει μάλλον ζαλιστεί από τις απανωτές υποβαθμίσεις  και παριστάνει το  …βιολιστή στον …Τιτανικό.

Ο κ. Χρυσοχοϊδης, που θα  μετέτρεπε την Αθήνα σε όαση ηρεμίας και τάξης, θυμάται και αναπολεί τις ήρεμες μέρες της …Καμπούλ!

Ο κ. Ραγκούσης, έχει παγιδεύσει  την κυβέρνηση σ’ ένα απίστευτο δίλημμα μεταξύ Καλλικράτη και λαθρομεταναστών. Θα το είδατε, νομίζω στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ,  ότι στο Πακιστάν, υπάρχουν …διαφημίσεις που παρουσιάζουν την Ελλάδα ως παράδεισο και προσκαλούν …λαθρομετανάστες!

Η κ. Κατσέλη, χώρια που δε συμφωνεί σε τίποτα με τον Παπακωνσταντίνου, έχει προλάβει να δημιουργήσει τόσους εχθρούς και να προκαλέσει τόσες αστοχίες, που αναρωτιέμαι πως τα κατάφερε! Χρειάζεται ταλέντο!

Ο κ. Παμπούκης, ;;;;;;;;;;; !

Η κα. Μπατζελή,  πρόωρα απογοήτευσε  τους αγρότες και οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, δεν τολμούν να επισκεφθούν τις αγροτικές περιοχές.

Για τον κ. Πάγκαλο, ο Γιάννης Καψής είπε προχθές στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα, ότι έπρεπε να πάει στο Ειδικό Δικαστήριο για την υπόθεση των Ιμίων!

Η κα. Μπιρμπίλη παγώνει, αναστέλλει, μεταθέτει. Πώς το έλεγε ο αείμνηστος Ανδρέας;  Ετεροχρονίζει!

Τέλος:

Για τον Πρωθυπουργό: «Νομίζει ότι Προεδρεύει σε Μ.Κ.Ο!» (Τζίμης Πανούσης)

 Κ. Ροδινός



(κλικ στην φωτογραφία για μεγέθυνση)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 18/02/2010 18:11:09

    Πλίνθοι και κεράμοι ατάκτως ερρημένα

    Κυβέρνηση
    α)χωρίς στόχους,
    β)που άγεται και φέρεται,
    γ)αλλ' αντ' άλλων,
    δ)ότι νά' ναι,
    ε)γιούχου!

  2. ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
    ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ 18/02/2010 18:15:34

    Ποιος ειναι ο ΡΑ-ΤΑ-ΠΛΑΝ της Κυβερνησης ?

    • ποδηλάτης avatar
      ποδηλάτης @ ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ 18/02/2010 18:47:35

      χμ....γαβ(π)..γαβ(π)

  3. nick avatar
    nick 18/02/2010 18:29:13

    Η κυβέρνηση αυτή θα πέσει πολύ σύντομα. Και αν ακόμα μπορούν να κρύβουν τις αντιδράσεις του κόσμου με τις ψεύτικες δημοσκοπήσεις, τις παραπλανητικές ειδήσεις των μπουκωμένων ΜΜΕ της διαπλοκής (που ξαφνικά ανακάλυψαν πως οι κερδοσκόποι χτυπούν την Ελλάδα από τις 4 Οκτώβρη και μετά), αυτό θα τελειώσει πολύ σύντομα. Μόλις ανακοινωθούν τα νέα μέτρα (αύξηση ΦΠΑ κατά 2%, κόψιμο 14ου μισθού και πολλά άλλα) και μόλις ο Έλληνας (που ψήφισε ΠΑΣΟΚ γιατί "λεφτά υπήρχαν") αρχίσει να ζορίζεται, όλα θα αλλάξουν. Αν μάλιστα τα ΜΜΕ δεν στήριζαν με απίστευτα προκλητικό τρόπο αυτή την τραγική κυβέρνηση που εξαπάτησε πεντακάθαρα το λαό για να έρθει στην εξουσία, η κοινωνική έκρηξη θα μπορούσε ήδη να έχει ξεσπάσει. Ο Αντώνης Σαμαράς πρέπει να ανασυγκροτήσει το κόμμα όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί όπως φαίνεται οι εκλογές μάλλον δεν απέχουν πολύ.
    Υ.Γ. Έχετε αναρωτηθεί αυτή η απόλυτη σιγή για τα εθνικά μας θέματα τι να σημαίνει άραγε?

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ nick 18/02/2010 18:33:44

      και από τους δύο?

    • maria irene avatar
      maria irene @ nick 19/02/2010 16:32:07

      Εχεις δίκιο φίλε μου. Αν είχε μείνει ο Καραμανλής τίποτα από όλα αυτά δεν θα είχε γίνει. Λυπάμαι κι εγώ πολύ που το έβαλε όμως στα πόδια για να μη λουστεί τις συνέπειες των αμαρτωλών και των κλεφτών του...

  4. donaE avatar
    donaE 18/02/2010 18:35:00

    Προωθειται γενικα η ιδεα οτι ο ΓΠ παει να αναδιαμορφωσει την χωρα εκ βαθεων. Επι τη ευκαιρια.
    Νομιζω οτι ειναι το υστατο επικοινωνιακο ευρημα για να σωθουν τα προσχηματα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ donaE 18/02/2010 19:00:16

      Ναί. Εκ βαθέων! ΧΑΧΑΧΑΧΑ
      Το μόνο σίγουρο είναι πως θα την φέρει στα θεμέλια. Ισοπέδωση κανονική για να κάνει τον άρχοντα στους ιθαγενείς.
      Ωραίο όραμα! Πρόκειται αναμφίβολα περί ευεργέτη.
      Όχι των Ελλήνων όμως. Όλων των άλλων. Τούρκων, Σκοπιανών, κερδοσκόπων, και όποιου άλλου αρπακτικού μπορείτε να φανταστείτε.

  5. nick avatar
    nick 18/02/2010 18:42:12

    Σιγή από τον ένα υπάρχει μόνο και από τα ΜΜΕ που τον στηρίζουν. Ο άλλος στηλιτεύει τα περί "απώλειας εθνικής κυριαρχίας", αντιδρά στο εκπορευόμενο από εθνομηδενιστικές ΜΚΟ λαθρο-νομοσχέδιο και μιλάει για αυτό που ελάχιστοι στον τόπο τολμούν να μιλήσουν: για τον πατριωτισμό των Ελλήνων.

  6. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 18/02/2010 18:44:56

    Πρός Θεού όχι!!!!!!Είναι νωρίς ακόμα να δύσουν.Στις παληές καλές κωμωδίες,το γέλιο γινόταν περισσότερο,όταν ξεδιπλωνόταν το φίλμ.Τι θ'απογίνουμε χωρίς μπατζελομπίρμπιλα,'κυκλάμινο' και τον αιθεροβάμονα Προπο;;;;;Πως θα σκάσει το γέλιο στο χειλάκι μας,χωρίς τις λούκες-μπουλούκες-μαμελούκες;;; Φάκτορα λυπήσου μας και μην γίνεσαι μάντης κακών.
    Υ.Γ.Οποιος δεν ξέρει ποιό είναι το 'κυκλάμινο',ή δεν έχει πάει ποτέ του στο κατηχητικό,ή δεν έχει δεί το fruit glasse με το σακιδιάκι στους ώμους,να συνδιαλέγεται και να σταυροφιλιέται με ξερακιανές κομισάριες στις Βρυξέλλες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 18/02/2010 18:55:30

      Πώ πω αηδία! Άκου εκεί cyclamen. Μα ποιός νομίζει πως είναι?

  7. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 18/02/2010 18:59:42

    Ποιά αστέρια κύριε Ροδινέ, ποιά αστέρια;
    Αστέρι είναι ο Παπακωσταντίνου, ο τιμονιέρης του Τιτανικού;
    Αστέρι είναι η Λούκα, που εμφανίζεται καθημερινά στα κανάλια (αλήθεια έχει προσωπικό κομμωτή στο Υπουργείο;) αντί να κάνει διεκπεριαώνει τις μελέτες για το ΕΣΠΑ;
    Αστέρι είναι ο Προποτζής που του κάνουνε καθημερινά πλάκα οι ξένοι εγκληματίες και δεν μπορεί να προστατέψει ούτε τον εαυτό του;
    Αστέρι είναι η μπιμπελο-μοντέλα η Μπατζελή που έχει δεν ξέρει από που να αρχίσει και που να φτάσει;
    Αστέρι είναι η Μπιρμπίλω, ο Πάγκαλος ή ο Ραγκούσης που είναι πιό πελαγωμένοι από το θείο μου τον Αναστάση με το αλτσχάϊμερ;
    Με τέτοια αστέρια δεν είναι τυχαίο που ο ΓΑΠ έχει πανικοβήθεί ότι θα πέσει ο ουρανός να τον πλακώσει, όπως στα αστερίξ.

  8. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 18/02/2010 19:16:39

    Από τη μια η κυβέρνηση είναι ανίκανη να διοικήσει το κράτος.
    Από την άλλη δεν ξέρω κατα πόσο η ΝΔ θέλει κι αυτή να αναλάβει ξανά τη διοίκηση.
    Οι καιροί είναι εξαιρετικά δύσκολοι και σ'αυτή τη φάση όποιος και να αναλάβει την κυβέρνηση θα καταστραφεί πολιτικά.Όπως συμβαίνει τώρα στο ΓΑΠ.
    Άλλωστε είναι προτιμώτερο να αφήσουν το πασοκ να ξεβρακωθεί εντελώς και να δείξει τον πραγματικό του χαρακτήρα.
    Οσο για το μέλλον της Ελλαδας δυστυχώς φαίνεται σκοτεινό.

  9. NktrS avatar
    NktrS 18/02/2010 19:25:54

    Το μέλλον της Ελλάδας, όπως την ξέρουμε από την Απαρχή της, προοιωνίζεται Ανύπαρκτο..Και δεν βλέπω Φύλακες να Γρηγορούν..

  10. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 18/02/2010 19:26:14

    Αυτός ο ΠΡΟΠΟ είναι απερίγραπτος .Διαβάστε φράση που είπε σε εκπομπή της Σταη: "Τέτοια αστυνόμευση που δεν θα την έχετε ξαναδεί ποτέ".
    Η φράση αφορά την αστυνόμευση μετά το Πάσχα.
    Καλά πόσοι πρέπει να σκοτωθούν για να το βουλώσει;

    • zonitis avatar
      zonitis @ ΜΗΤΣΟΣ 19/02/2010 11:05:42

      1

  11. man8os avatar
    man8os 18/02/2010 19:43:42

    Κυβερνηση εθνικης ενοτητας...
    Μονο ετσι θα ανταπεξελθουμε.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ man8os 18/02/2010 20:07:08

      Και να τη θελεις εσυ την εθνικη ενοτητα δεν τη θελει το ΠΑΣΟΚ.
      Για το ΠΑΣΟΚ εισαι ο εχθρος,η δεξια οπως φαινεται απο ολη τη σταση του.Αντι λοιπον να ψαχνεις για εθνικη ενοτητα καλυτερα να θεωρησεις και εσυ εχθρο το ΠΑΣΟΚ.

  12. popolaros avatar
    popolaros 18/02/2010 19:52:07

    Δεν το χοράει το μυαλό! θα ...σκάσω μα τον ...Δία!
    Κι έξω απ' τα δόντια θα τα πω ....ποιητική ...αδεία!

    Μας "παίζουνε" οι Αγορές, γλεντούν οι …κερδοσκόποι…
    Κι είναι το σχέδιο γνωστό: -Χτυπήστε την Ευρώπη!

    Κι αποτολμώ τις σκέψεις μου, να γράψω στην …αράδα:
    -Της Ζώνης η "κερκόπορτα" βρέθηκε στην …Ελλάδα!

    Πίσω απ’ όλα βρίσκονται οι ...Αγγλοαμερικάνοι!
    Κι ο ..."Εφιάλτης" είν' εδώ! ..."χατήρια" να τους κάνει!

    Αυτοί τον γαλουχήσανε για μια δεκαετία...
    -Τώρα, το ...ΧΡΕΟΣ η αφορμή, το ΕΛΛΕΙΜΜΑ η αιτία!

    Θα εκτελέσει σχέδιο! –Όλα ...φτιασιδωμένα!
    -Θα καταρρεύσει το Ευρώ! –Μα πριν τα …κεκτημένα!

    Δώρα, Μισθοί και σύνταξη! Όρια κι Ηλικίες!
    …"πρέπει" να το …"γλυτώσουμε", με τούτες τις…Θυσίες!

    Κι αφού μας ξελιγώσουνε, θα βγει ως …Ομιλών!
    με τα ...σαρδάμ τα γνώριμα να πει στη …διαπασών:

    -Έλληνες επτωχεύσαμε! στο …παρελθόν τα λάθη!
    Θα ‘πρεπε να κρατάγαμε, κι εμείς μικρό …καλάθι...

    Στη Χώρα τώρα ξεκινούν τα επώδυνα τα μέτρα!
    Σκέψου Λαέ τα πάθη σου, και τις πληγές σου μέτρα!

    Ο Έλληνας σε μαρασμό… και λύτρωση γυρεύει…
    -Κανείς εδώ δεν …τραγουδά, κανένας δεν …χορεύει!

    leonidasmartelos.blogspot.com

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ popolaros 18/02/2010 20:24:11

      Καλό, το σουξέ της χρονιάς θα γίνει

  13. ian avatar
    ian 18/02/2010 20:34:27

    ΝΙΚΟΣ, ΑΝΔΡΕΑΣ, ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ, Αυτοί είναι τα πραγματικά αστέρια του ΓΑΠ στο πολιτικό στερέωμα όλοι οι άλλοι είναι... "αστερόσκονη"
    και το πιό ωραίο; ο Νικολάκης θα γράψει σε σενάριο τη ζωή του μεγάλου μας Θεοδωράκη. My God

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ian 19/02/2010 11:07:25

      ΙΑΝ
      O ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ;

    • ian avatar
      ian @ ian 19/02/2010 12:08:37

      Ροδινέ, Παράλογο, αλλά το ξέρει...

  14. olympiada avatar
    olympiada 18/02/2010 20:40:50

    εδώ φέρνουν για ψήφιση το νομοσχέδιο με τα τέλη κυκλοφορίας και την απόσυρση που ...παραδέχτηκαν ότι ήταν λάθος! Ρε παιδιά, συμφωνήστε με τον εαυτό σας έστω και μετεκλογικά!!

  15. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 18/02/2010 20:41:39

    Τι είναι αυτά ρε έλεος, πρέπει να γίνει να πάρουμε τα κουμπούρια;

  16. πολίτης avatar
    πολίτης 18/02/2010 20:56:33

    Πως συμβιβάζεται το πρόγραμμα λιτότητας με το νομοσχέδιο με την ιθαγένεια. Ας το φωνάξει κάποιος στους Γερμανούς ότι θα έλθουν κι άλλοι φτωχοί στην Ελλάδα, που θα ζητάνε ψωμί, μήπως και βγει και κάτι καλό.
    Ρε παιδιά τί τρέχει με τα φορολογικά του ALTER; Ξέρει κανείς;
    http://news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B7-%CE%B1%CF%85%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ πολίτης 18/02/2010 21:24:16

      ένας μείον!

  17. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/02/2010 21:27:06

    Τιραμόλα, ακέραιε επαναστάτη, ευκολόπιστε πράσινε αδελφέ, γύρνα πίσω.
    Μην κρύβεσαι για τα ξεφτιλίκια του GAPικού ΠΑΣΟΚ, οι απλοί άνθρωποι έχουν τσίπα και ντρέπονται, οι πολιτικοί όχι.
    Εγώ υποστήριξα τον Καραμανλή για να μην βγει ο δικός σου. Πίστευα ότι οποιοσδήποτε, ακόμα κι ο Βεργής, θα ήταν προτιμότερος από το αμερικανάκι.
    Μετανοιώνω μόνο που στήριξα τον ΓΑΠ το 2007, για να μην "περάσει" των νταβατζήδων.
    Τελικά, 1000 φορές καλύτερος ο Βενιζέλος.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Προφήτης 18/02/2010 21:55:05

      Γειά σου Προφήτη.
      Εμαθα πώς θα βάλει ο Γ.Α.Π.τις Μ.Κ.Ο. στο Χρηματιστήριο....!!!!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 18/02/2010 22:11:03

      Γεια σου Σπύρο
      Ξέρεις, η Ιστορία διαθέτει ειρωνεία.

      Ο ΓΑΠ
      - καλείται να συγκρουστεί με το "βαθύ" ΠΑΣΟΚ των προνομίων, που ίδρυσε ο πατέρας του, για να εγκαθιδρύσει βέβαια το δικό του των Βρυώνηδομπιρμπίληδων
      - πρέπει να "υποστηρίξει" την ελληνική οικονομία από τις κερδοσκοπικές επιθέσεις των τραπεζών της πραγματικής του πατρίδας !
      Ζόρικα πράγματα.

      Αλλά ποτέ να μην ξεχνάμε πόσο επικίνδυνος είναι αυτός και η κλειστή παρέα του για τη χώρα.
      Ο συγχωρεμένος ο Τάσσος είχε πει για τον Δρούτσα ότι "αν ξαναπατήσει στην Κύπρο θα του κόψω τα πόδια".

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/02/2010 21:32:09

    Λείπει η Λακη Λουκ ο Μιζοφοράκος !!

    ΠΠ

  19. Άφατος avatar
    Άφατος 18/02/2010 21:37:08

    Πολύ εύστοχα τα σχόλια. Ειδικά για τον Ραγκούση. Ο άνθρωπος έχει επικίνδυνες εμμονές.

  20. μύλος avatar
    μύλος 18/02/2010 23:05:51

    Ο υπουργός - φωτομοντέλο - κυνηγός κεφαλών .... γελά μαζί σας και προχωρά!

  21. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 18/02/2010 23:40:51

    Το πρόβλημα δεν είναι αν δύει ο γιώργος με τ' αστέρια του. Το πρόβλημα είναι ότι πάει να δύσει η χώρα.

  22. kanis avatar
    kanis 19/02/2010 00:29:41

    Το image, έπαιζε ρόλο στην εποχή, που ο Κωστόπουλος προωθούσε το βλαχομπαρόκ life style κατανάλωσης και καλοπέρασης. Τώρα που τα πράγματα ζορίσανε, όλες αυτές οι σαχλαμάρες, δεν μετράνε πιά.
    Αλλά δεν θέλουν, να το καταλάβουν, φαίνεται....

    Εγγόνια της Πηνελόπης Δέλτα φέρονται κι ο Σαμαράς κι ο Γερουλάνος...
    Ο ένας, πέρασε την έρημο και αναζητά την ανασύσταση δυνάμεων μιάς πατρίδας.
    Ο άλλος ανακάλυψε την εξουσία, κάνει εξώφυλλα και θεωρεί την πατρίδα μουσειακή αξία προς εξαργύρωση... έτσι τον μεγάλωσαν, άλλωστε!

    Διαλέχτε και πάρτε....

  23. anonyma avatar
    anonyma 19/02/2010 08:29:25

    τι εγινε, βρεθηκε το εγγραφο του κρυφου ομολογου λεει ο αυτακης στο αλτρε
    κατι πηρε το ματι μας εδω προχτες ενα TITLOS PLC Special Purpose Vehicle καπως ετσι

  24. Spm avatar
    Spm 19/02/2010 08:53:50

    Ξεχασες τη Διαμαντοπουλου.
    Χθές το ...σπίρτο εστειλε οδηγία στα σχολεία της χώρας, λέγοντας οτι: για οικονομικούς λόγους -ακουσον- καταργουνται οι μαθητικοί-σχολικοί αγώνες.
    Μα θα μας τρελάνουν τελείως!!!
    Το θηλυκο του Καραμήτρου, ποιο είναι, να της το φωνάξω?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Spm 19/02/2010 09:29:19

      Που να τους προλάβεις!

    • zonitis avatar
      zonitis @ Spm 19/02/2010 10:53:15

      Καραμητραινα

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Spm 19/02/2010 11:11:30

      @ zonitis
      ο Γιώργος σου πού πάει ?

    • zonitis avatar
      zonitis @ Spm 19/02/2010 11:14:04

      Πηρε δρομο

  25. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 19/02/2010 09:02:47

    Πέρασαν ήδη τρία 24άωρα από την στιγμή που ο Obama ανακοίνωσε ότι προχωρά στην κατασκευή του πρώτου πυρηνικού αντιδραστήρα στις ΗΠΑ μετά από 30 χρόνια και οι χαριτόβρυτοι κοσμοπολίτες, Χρυσόγελος-Τρεμόπουλος, δεν έχουν εκδώσει ούτε μισό δελτίο τύπου. Στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, προφανώς και δεν είναι ώρα να υπερασπίζονται τις δήθεν ιδέες τους διακινδυνεύοντας να βγουν από το pay-roll των αφεντικών τους.

    ΥΓ. Παρεμπιπτόντως την απόφαση του Ομπάμια τη θεωρώ σωστή.

  26. Arnaoutis avatar
    Arnaoutis 19/02/2010 09:20:27

    H ολλανδή σύζυγος του κ. Γ. Παπακωνσταντίνου: «Η ελληνική οικονομία είναι ένα δυσκίνητο τέρας»
    Η ολλανδή σύζυγος του κ. Γ. Παπακωνσταντίνου κυρία Ζασλίν Βίνκε δηλώνει ότι στη χώρα μας η φοροδιαφυγή είναι «εθνικό σπορ»
    Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2010

    ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ «O σύζυγός μου πρέπει να μετακινήσει ένα πολύ δυσκίνητο τέρας. Ως Ολλανδή εκπλήσσομαι με την ελληνική οικονομία» δήλωσε στην ολλανδική οικονομική εφημερίδα «Ηet Financieele Dagblad» η κυρία Ζασλίν Βίνκε (φωτογραφία) σύζυγος του έλληνα υπουργού Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου.

    Μιλώντας στηνολλανδή δημοσιογράφο κυρία Εστερ βαν ντερ Γκεστ η σύζυγος του υπουργού, η οποία δραστηριοποιείται στον χώρο των επιχειρήσεων μέσω Διαδικτύου, δηλώνει απογοητευμένη από την κατάσταση που επικρατεί στην ελληνική οικονομία.

    Το άρθρο της ολλανδικής εφημερίδας τιτλοφορείται: «Ακόμη και στο σπίτι έχουμε να διαχειριστούμε ένα παζλ». Στη γλώσσα μας θα μπορούσε να το αποδώσει κανείς με τη ρήση «δύσκολα τα φέρνουμε βόλτα».

    «Η φοροδιαφυγή είναι ένα εθνικό άθλημα (σ.σ.:των Ελλήνων).Το σύστημα είναι απελπιστικά πολύπλοκο. Αν ο τεχνικός του υπολογιστή μού δώσει απόδειξη αξίας 20 ευρώ,τότε εγώ πρέπει να περιμένω στην ουρά στην Εφορία για να πάρω 4 ευρώ. Είναι να τρελαίνεσαι» τονίζει, αν και, όπως ισχυρίζεται η ίδια, φροντίζει να δίνει το καλό παράδειγμα ζητώντας πάντα αποδείξεις, τις οποίες φυλάει στο σπίτι τους μέσα σε ένα κουτί.

    «Στην Ολλανδία κάνουμε τα πάντα όπως πρέπει. Εδώ όμως (σ.σ.:στην Ελλάδα) ο κόσμος απεχθάνεται τη γραφειοκρατία» λέει χαρακτηριστικά η κυρία Βίνκε καταλήγοντας: «Με δύο παιδιά σε ένα ακριβό ιδιωτικό σχολείο και ακαθόριστες ετήσιες αποδοχές που δεν είναι ούτε τα μισά από ό,τι παίρνει ένας ολλανδός υπουργόςείναι μερικές φορές δύσκολο να τα οργανώσεις όλα. Ο σύζυγός μου πληρώνεται λιγότερο από έναν έλληνα βουλευτή. Και οι αυξήσεις φόρου θα πιάσουν και εμάς. Αλλά τι μπορούμε να κάνουμε; Απεργία;».

  27. Arnaoutis avatar
    Arnaoutis 19/02/2010 09:21:34

    Παπακωνσταντίνου: «Η ελληνική οικονομία είναι ένα δυσκίνητο τέρας»
    Η ολλανδή σύζυγος του κ. Γ. Παπακωνσταντίνου κυρία Ζασλίν Βίνκε δηλώνει ότι στη χώρα μας η φοροδιαφυγή είναι «εθνικό σπορ»
    Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2010

    ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ «O σύζυγός μου πρέπει να μετακινήσει ένα πολύ δυσκίνητο τέρας. Ως Ολλανδή εκπλήσσομαι με την ελληνική οικονομία» δήλωσε στην ολλανδική οικονομική εφημερίδα «Ηet Financieele Dagblad» η κυρία Ζασλίν Βίνκε (φωτογραφία) σύζυγος του έλληνα υπουργού Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου.

    Μιλώντας στηνολλανδή δημοσιογράφο κυρία Εστερ βαν ντερ Γκεστ η σύζυγος του υπουργού, η οποία δραστηριοποιείται στον χώρο των επιχειρήσεων μέσω Διαδικτύου, δηλώνει απογοητευμένη από την κατάσταση που επικρατεί στην ελληνική οικονομία.

    Το άρθρο της ολλανδικής εφημερίδας τιτλοφορείται: «Ακόμη και στο σπίτι έχουμε να διαχειριστούμε ένα παζλ». Στη γλώσσα μας θα μπορούσε να το αποδώσει κανείς με τη ρήση «δύσκολα τα φέρνουμε βόλτα».

    «Η φοροδιαφυγή είναι ένα εθνικό άθλημα (σ.σ.:των Ελλήνων).Το σύστημα είναι απελπιστικά πολύπλοκο. Αν ο τεχνικός του υπολογιστή μού δώσει απόδειξη αξίας 20 ευρώ,τότε εγώ πρέπει να περιμένω στην ουρά στην Εφορία για να πάρω 4 ευρώ. Είναι να τρελαίνεσαι» τονίζει, αν και, όπως ισχυρίζεται η ίδια, φροντίζει να δίνει το καλό παράδειγμα ζητώντας πάντα αποδείξεις, τις οποίες φυλάει στο σπίτι τους μέσα σε ένα κουτί.

    «Στην Ολλανδία κάνουμε τα πάντα όπως πρέπει. Εδώ όμως (σ.σ.:στην Ελλάδα) ο κόσμος απεχθάνεται τη γραφειοκρατία» λέει χαρακτηριστικά η κυρία Βίνκε καταλήγοντας: «Με δύο παιδιά σε ένα ακριβό ιδιωτικό σχολείο και ακαθόριστες ετήσιες αποδοχές που δεν είναι ούτε τα μισά από ό,τι παίρνει ένας ολλανδός υπουργόςείναι μερικές φορές δύσκολο να τα οργανώσεις όλα. Ο σύζυγός μου πληρώνεται λιγότερο από έναν έλληνα βουλευτή. Και οι αυξήσεις φόρου θα πιάσουν και εμάς. Αλλά τι μπορούμε να κάνουμε; Απεργία;».

    • μας δουλεύουν avatar
      μας δουλεύουν @ Arnaoutis 19/02/2010 11:42:22

      Πολλοί Έλληνες θα ήθελαν να σου πούν "τί να κάνετε" kyr;a moy, αλλά έχε χάρη που είμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι.
      Τον απλό υπάλληλο, ιδιαίτερα του ιδιωτικού τομέα, που κινδυνεύει ανα πάσα στιγμή να χάσει τη δουλειά του και δεν έχει λεφτά καλά καλά για να βάλει βενζίνη τον ρωτάει κανείς πως τα βγάζει πέρα;
      Τι δούλεμα είναι αυτό από τούτους εδώ βρε παιδιά;

  28. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 19/02/2010 09:28:46

    Ο πρόεδρος της σοσιαλιστικής διεθνούς που έχει τα μανίκια σηκωμένα σαν ευρωπαίος Obama θα δηλώσει κάτι επ' αυτού;

  29. Smash Direct avatar
    Smash Direct 19/02/2010 10:39:40

    Ευτυχως που υπαρχει και ο ορεστιος και εχουμε μια πληρη και αντικειμενικη αποψη...Ορεστιε ειναι πολυ νωρις....υπομονηΠαλι με χρονους και καιρους παλι δικα μας θα ειναι..Μαθε να περιμενεις.

  30. Aggelos avatar
    Aggelos 19/02/2010 11:32:59

    ακουσατε τι ειπε ο Σαμαρας?δεν πρεπει να παμε σε εξωευρωπαικες λυσεις οπως το ΔΝΤ.
    Η Ε λλαδα δεν δεν πρεπει να γινει προτεκτορατο κανενος!

    πεστα ..που τα αμερικανακια ομπαμακια θελουν να διαλυσουν την ευρωζωνη και την ευρωπη με τον πρακτωρ Γαπ..

  31. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 19/02/2010 14:48:47

    Περιμένουμε εναγωνίως πότε θα αναλογιστήτε ...τις όμορφες μέρες που έφυγαν μαζί με την Ν.Δ.Τι ωραία που περνάγαμε με τον αλήστου μνήμης Αλογοσκούφη,τον έντιμο Σιούφα,το γεροντοφρικιό Σουφλιά με το αυθαίρετο,την υπερήφανη για τις ενδοτικές της συναλλαγές Ντόρα τον απηνή διώκτη των νταβατζήδων Καραμανλή.Τι χάσαμε.Γι αυτό μην υποβάλεστε άσκοπα σε παιγχνίδια σύγκρισης.Ο κόσμος γελάει ,θυμάται και τιμωρεί.Τα τελευταία γκάλλοπ που αυξάνουν ακόμα την διαφορά δεν σας αγγίζουν?

  32. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 19/02/2010 14:58:41

    Εσένα δλδ,οί δημοσκοπήσεις σέ αγγίζουν;τίς πιστεύεις;
    Τό ότι ό κόσμος θυμάται καί τιμωρεί,είναι βέβαιο,εσείς,στό εγγύτατο μέλλον,θά τό θυμηθήτε ότι τιμωρεί;Ενίοτε σκληρά.

  33. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 19/02/2010 18:51:00

    αντι οτιδηποτε άλλου σας παραθετω το ακόλουθο
    Ρουσόπουλος-Παμπούκης
    Μειμαρακης-Βενιζέλος
    Αλογοσκούφης-Παπακωνσταντίνου
    Χατζηγάκης-Μπατζελή
    Καραμανλής -Παπανδρέου
    Θέλετε κι αλλους να συγκρίνουμε?

    • l
      l' ami du peuple @ ΝΙΚΟΣ 19/02/2010 19:04:18

      καϋμενε νικο, δηλαδη τι καϋμενε, πολυ τυχερος εισαι... δεν περνας τα 30 ακομη...αυτα παιδι μου εχουν παρελθον.

      αχ factora δεν ανεβαζεις εδω το αρχειο σου...

      μητσοτακης-σημιτης
      χατζηγακης-βερελης
      σουφλιας-λαλιωτης

      βουλγαρακης-νεονακης (κατα το εις -ακης)

      μπορουμε να το κανουμε και σε κουϊζ και να διαλεγεις

      πχ
      μαντελης-;
      ;-μαγγινας

      και να το εμπλουτισουμε με αινιγματα

      "ποσους σε -οπουλος ξερετε με κοττερο; απαντησεις με κατω απο 4 δε θα ληφθουν υποψη"

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΝΙΚΟΣ 19/02/2010 19:16:08

      Κάτι μου θυμίζουν τα ονόματα που αναφέρεις φίλε Νίκο για να δώ αν θυμάμαι καλά:

      -Παμπούκης
      -Βενιζέλος: δεν ήταν πχ Υπουργός Πολιτισμού που τον αντικατάστησε για ένα φεγγάρι ο κ Πάγκαλος και σε μια ομήγυρη σε ένα φαγοπότι με δημοσιογράφους ότι είπε για την οικονομική κατάσταση του ΥΠΠΟ αντικαταστάθηκε πάραυτα;
      -Παπακωνσταντίνου: ΔΣ ΟΤΕ, ειδικός σύμβουλος επί Οικονομικών σύγκλισης Ελληνικής Οικονομίας με Ευρωζώνη κλπ υπό ...Κινέζου Πρωθυπουργού;
      -Μπατζελή: ααα είχε ξανάπεράσει από το τότε Γεωργίας; γιατί δεν θυμάμαι καλά μεγάλωσα λίγο παιδάκι μου
      -Παπανδρέου:νυν πρωθυπουργός δεν έχω να πω τίποτα αφού ακόμα είναι υπό καθεστώς διαβούλευσης.
      Στο παρελθόν δεν είχε περάσει από το Παιδείας και το Εξωτερικών;
      Από την 4η Οκτωβρίου εμφανίστηκε στην πολιτική μας σκηνή;

      Εχεις και άλλους να μου αναφέρεις από το νυν πλήρωμα του Τιτανικού; που έχουν την διαχείριση σήμερα; γιατί είναι οι ...ναυπηγοί του Τιτανικού και οι πλοηγοί τα τελευταία 22 από 30 χρόνια....

  34. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/02/2010 19:24:06

    H αληθεια ειναι οτι απο τα ζευγαρια που ανεφερε το μονο που παραδεχομαι απο το ΠΑΣΟΚ ειναι ο Βενιζελος.
    Απο που και ως που ο Παπακωνσταντινου ειναι καλυτερος απο τον Αλογοσκουφη;
    Eπειδη το λενε τα καναλια;επειδη εβγαλαν τον Αλογο υπευθυνο για τη παγκοσμια οικονομικη κριση;τα αποτελεσματα λενε οτι ο Αλ. πετυχε αναπτυξη 4% κατ ετος πριν τη κριση.Ο Παπακ να δουμε τι θα πετυχει-προς το παρον το παιζει δε φταιω εγω.
    Ο Χατζηγακης ειναι παλαιοπολιτικος αλλα η Μπατζελη τι ειναι;σιγουρα ειναι πιο ωραια.
    Αφηνω πια τη δαιμονοποιηση του Ρουσοπουλου γιατι δεν εχει νοημα.Τελος και για να παμε στους αρχηγους πιο ακριβως ειναι το επιτευγμα του Παπανδρεου μεχρι στιγμης.Τι πετυχε ως ΥΠΕΞ;
    Προκειται στη πραγματικοτητα για κλασικη περιπτωση αυτοεπιβεβαιουμενης εικονας που προβαλλουν τα ΜΜΕ.Οι Παμπουκης και Πεταλωτης πρεπει να ειναι φοβεροι πολιτικοι επειδη ετσι το λεει η τηλεοραση.

    • l
      l' ami du peuple @ ψυχραιμια 19/02/2010 19:37:24

      ναι, για τη θεσσαλονικη πολιτιστικη πρωτευουσα.

  35. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 19/02/2010 19:24:38

    Nouvel fruit glasse,le petit Nicolas?????Η μήπως ...νέα μεταμφίεση;;;;;Το βέβαιον είναι,ότι το παλεύουν.Βλέπεις Ιθαγενή,κατάλαβαν πιά,ότι τα μπουκωμένα ΜΜΕ,πλέον δεν αρκούν κι έτσι έρριξαν στη μάχη και μισθοφόρους.Προφανώς τους έχουν γι'αναλώσιμους και γι αυτό τους πετάνε στην πυρά.Οσο γιά μας,τρείς τέτοιοι την ημέρα,τον γιατρό τον κάνουν πέρα.Ξαναλέω:Το χιούμορ σώζει!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 19/02/2010 20:10:06

      Χιούμορ; Αληθινός κλαυσίγελος:-)


      Αλήθεια Φίλε Νίκο μην ανατρέχουμε μόνο στο παρελθόν:

      -η εσωτερική έρευνα για το 1,000,000 του Στρατηγού ...καθαρογράφεται;
      -οι νομιμοπαρασκευαστικές επιτροπές των απολυτηρίων λυκείου;
      -τα βιογραφικά κουμπάρων, αποτυχημένων πολιτευτών, ΓΓ, μπλόγκερ ΔΣ ΟΠΑΠ, αστέρια του ΕΟΤ κλπ ...αλλά τώρα είναι πράσινα;

      Να σου θυμίσω τι έλεγε ο κ Λοβέρδος; δυσκολεύομαι αλλάζει ανά μέρα (από τα 3 δεν στα 3 ίσως)
      Να σου θυμίσω τον κ Παπουτσή για τις αυξήσεις και το όριο των 2,000;
      Να σου θυμίσω τα τέλη κυκλοφορίας;
      Να σου θυμίσω συγκρίνοντας τα επιτόκια δανεισμού;
      Να σου θυμίσω την αύξηση των έμμεσων φόρων;
      Να σου θυμίσω τις επιτυχίες στον ...Βύρωνα και τι έλεγαν παλαιότερα;
      Να σου θυμίσω το αλαλούμ στο φορολογικό; (το ανακοίνωσαν, το μάζεψαν το διαβουλεύονται)
      Να σου θυμίσω το ΕΣΠΑ; (...άσε το ξέχασαν)
      Να σου θυμίσω ότι δεν υπάρχει ΓΓ επενδύσεων;
      Να σου θυμίσω αποσπάσεις συζύγων και συγγενών σε Υπουργικά γραφεία;

      Θες και άλλα;

  36. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 19/02/2010 20:20:34

    ψυχραιμία ,για πες μας τι λες για την απογραφή του Αλογοσκούφη σου?Πόσο καλό έκανε στην χώρα μας?Ο οδηγός των τρακτέρ Χατζηγάκης στην πυρά έτσι ψυχρά?Και η δαιμονοποίηση του γυιου του ταχυδρόμου με τις βίλες και τα εξοχικά??Εθελοτυφλείτε και ο λαός βλέπει και κρινει,οπως έκανε πρόσφατα και μάλιστα πολύ ηχηρά.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΝΙΚΟΣ 19/02/2010 20:52:29

      Η απογραφη Αλογοσκουφη ηταν λαθος και ειχε την ιδια λογικη με τα σημερινα : βγαζοντας στη φορα τα κρυφα ελλειμματα των προηγουμενων να ελαφρυνει τη δικη του διοικηση.
      Υπαρχει ομως η εξης διαφορα : το 2004 υπηρχε παγκοσμια οικονομικη ανθηση και τα διεθνη αμοιβαια κεφαλαια εψαχναν μεχρι και χωρες της Αφρικης να δανεισουν καθως ηταν γεματα χρημα που ηθελαν να τοποθετησουν.Δεν υπηρχε δηλαδη καμμια περιπτωση προβληματος δανεισμου και αλλωστε γιαυτο τα spread ουτε που κουνηθηκαν.
      Αυτοι που νομισαν οτι μπορουν να κανουν το ιδιο τωρα και να τα βγαλουν ολα στη φορα δεν κατάλαβαν οτι ειναι εντελως διαφορετικες οι συνθηκες σημερα στις αγορες που μας πηραν καροτσακι.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΝΙΚΟΣ 19/02/2010 20:56:34

      Ως προς τα υπολοιπα : ηδη χαρακτηρισα το Χατζηγακη παλαιοπολιτικο.
      Ομως δεν ειναι και αρχηγος του κομματος οπως ο Γιωργος που ηταν με τα τρακτερ της Κρητης στο λιμανι του Πειραια.
      Οσον αφορα τα σπιτια του Ρουσοπουλου δεν εχει απαντησει και μαλιστα εχει υποβαλει και "ποθεν εσχες".

    • Quicky avatar
      Quicky @ ΝΙΚΟΣ 20/02/2010 05:55:54

      Όντως,έκρινε πολύ ηχηρά.Και...ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ.

  37. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 19/02/2010 21:30:51

    Η κυρία Μπατζελή αν και όμορφη κατάφερε να γίνει αμέσως αντιπαθητική στους αγρότες ....και ο λόγος δεν είναι ρατσιστικός...με το που ανέλαβε ...για να πούμε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα....πήρε πίσω ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ που αφορούσαν την οικονομική βοήθεια σε7500 νεοεισερχόμενους αγρότες...πρόγραμμα που είχε ήδη καθυστερήσει κατά δύο χρόνια από τους προηούμενους...και ο "προφανής "λόγος της αποόσυρσης :η επιλογή έγινε με κομματικά κριτήρια....

    Λες και στην μπανανία που ζούμε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ συνέχεια κυβερνητική...όποιος μπαίνει καταργεί τον προηγούμενο....έτσι γιατί έτσι γουστάρει...και επαναδιαπραγματεύεται και επαναξιολογεί με το έτσι θέλω για "περισσότερη αξιοκρατία".....(ακολουθεί κλαυσίγελος)

    Μετά από την καταγγελία αυτής της κίνησης και την προσφυγή στη δικαιΟσύνη ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ η κυρία τα μάζεψε ...και τα ξανάπλωσε: αφού είμαστε σε κρίση και δεν υπάρχουν λεφτά οι δικαούχοι θα πάρουν ΟΛΟΙ μόνο το μισό της ενίσχυσης....

    ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ....ΟΣΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΑΙΤΗΣΗ...

    ΑΧΤΑΡΜΑΣ*....
    *=(είναι κάτι σαν παπάρα* αλλά σε ζωοτροφή)
    *=παραδοσιακό άνοστο φαγητό αποτελούμενο κατά περίπτωση είτε από γάλα και μπαγιάτικο ψωμί είτε από καυτό νερό με τυρί και ψωμί που είναι και η γνήσια συνταγή......

  38. aristotelis avatar
    aristotelis 20/02/2010 00:07:40

    Δυστυχώς η έλλειψη παιδείας του ΓΑΠ είναι καταλυτική. Μπορεί ο Κ.Κ Β' να είχε πολλά ελλατώματα αλλά διέθετε αντίληψη (εξαιτίας και της παιδείας του) που του επέτρεπε να κάνει πολύ σωστότερες κινήσεις στην διάρκεια κρίσεων. Το έχω ξαναπεί. Οταν ανέλαβε το 2004 η Ν.Δ τα πράγματα δεν ήταν πολύ καλύτερα. Ημασταν έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε το μεγαλύτερο φιάσκο της σύγχρονης παγκόσμιας ιστορίας. Ακόμα μεγαλύτερο από την χρεωκοπία μιας χώρας και δεν ήταν άλλο από την αδυναμία τέλεσης των Ολυμπιακών Αγώνων. Παράλληλα έτρεχαν και τα θέματα της Κύπρου και του Αιγαίου. Μέσα στους έξι πρώτους μήνες η αντιμετώπιση των θεμάτων από την τότε κυβέρνηση της Ν.Δ ήταν πολύ καλύτερη από το πως διαχειρίζονται τα σημερινά θέματα οι δήθεν έμπειροι κυβερνητικοί ταγοί του ΠΑΣΟΚ...

  39. Ν. ΚΟΦΑΣ avatar
    Ν. ΚΟΦΑΣ 20/02/2010 06:19:25

    Η ΜΠΑΤΖΕΛΗ απέδειξε ότι έχει Balls. Oχι σαν το χέστη το Χατζηγάκη που το 2009 έδωσε παράνομα 500.000.000 € στους αρχιτεμπελοσυνδικαλιστές αγρότες καί τώρα θα τα πληρώσουμε εμείς. Αλλά σας αφήνει η κομματική σας εμπάθεια να δείτε καθαρά? Να γιατί η Ελλάδα βουλιάζει. Τώρα για τις συγκρίσεις υπουργών? Τις αξιολόγησε ο Ελληνικός λαός στις πρόσφατες εκλογές.

  40. Dimi avatar
    Dimi 20/02/2010 11:43:46

    H Oλλανδική Κυβέρνηση κατέρευσε σήμερα, με θέμα που προέκυψε γιά την παράταση παραμονής της Ολλανδικής αποστολής στο Αφγανιστάν http://bit.ly/ctR1PV

    Η Ελλάδα, αν και στο χείλος οικονομικής καταστροφής, πληρώνει 1,000,000 (ένα εκατομμύριο) Ευρώ Ημερησίως, για΄την Ελληνική αποστολή στο Αφγανιστάν. Η η κυβέρνηση όμως, τηρεί περίεργη σιωπή για την εξαιρετικά κοστοβόρα, ανεπιθύμητη, ειρηνική?? αποστολή της Ελλάδας στο Αφγανιστάν.

  41. optimist avatar
    optimist 08/03/2010 22:06:08

    Η Μπιρμπίλω θυμίζει τον Τρίτση στο αρχαϊκό ΠΑΣΟΚ όταν όλοι στο Υπουργικό Συμβούλιο τάχανε μαζί του γιατί είχε σταματήσει την οικοδομή, μέχρι που ... τάπαιξε και ο Ανδρέας και τον τελείωσε. Και, όπως και να το κάνουμε, η Μπιρμπίλω δεν είναι ... Τρίτσης.