#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/10/2009 19:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δωράκια αυτοϋπονόμευσης στους πολιτικούς αντιπάλους δεν δίνονται

Ο Καραμανλής θα κάνει εκλογές μόνο αν θέλει να αυτοκτονήσει πολιτικά

Καραμανλής: ο στόχος των υποκλοπών ήμουν εγώ

Δωράκια αυτοϋπονόμευσης στους πολιτικούς αντιπάλους δεν δίδονται

 Σαν έτοιμος από καιρό…ο Καραμανλής



ΣΧΟΛΙΑ

  1. t avatar
    t 04/10/2009 20:53:06

    Έλληνες πρωθυπουργοί

    1945 Γ. Παπανδρέου
    1955 Κ. Καραμανλής
    1965 Γ. Παπανδρέου
    1975 Κ. Καραμανλής
    1985 Α.Γ.Παπανδρέου
    1995 Α.Γ.Παπανδρέου
    2005 Κ. Καραμανλής
    2015 Α.Γ.Παπανδρέου?

  2. t avatar
    t 04/10/2009 20:54:09

    2015 Γ.Α. Παπανδρέου?

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ t 05/10/2009 00:01:30

      Πως θα σου φαινόταν :
      2015 Παπανδρέου
      2015 Καραμανλής .....?
      Σκέψου πότε πέφτει η επόμενη προεδρική εκλογή,ότι η ΝΔ για πιθανώς μεγάλο διάστημα θα ταλαιπωρηθεί και ότι στους Καραμανλήδες ταιριάζουν οι εντυπωσιακές επιστροφές!

      • t avatar
        t @ ΑΡΗΣ Θ 05/10/2009 06:27:09

        2025 Κ. Καραμανλής?

  3. Υ. avatar
    Υ. 04/10/2009 21:12:00

    Οι εντός ΝΔ εξελίξεις άρχισαν να δρομολογούνται. Σαμαράς, Αβραμόπουλος, Ντόρα οι υποψήφιοι αρχηγοί.

    Όλοι με τον Αντώνη, για μια νέα πορεία της παράταξης

  4. Le canard avatar
    Le canard 04/10/2009 21:20:07

    Το μικρότερο ποσοστό του δικομματισμού από το 1981.Εάν ληφθούν υπόψιν τα επίσημα ποσοστά που υπάρχουν έως τώρα, αλλά και τα ποσοστά των exit poll, προκύπτει ότι τα δύο μεγάλα κόμματα, ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, συγκεντρώνουν μαζί από 77,6% (επίσημα αποτελέσματα) έως 78,9%. Τα ποσοστά αυτά αποτελούν το μικρότερο ποσοστό των δύο κομμάτων από το 1981.

    • αχαβαχ avatar
      αχαβαχ @ Le canard 04/10/2009 21:31:46

      για την ακρίβεια από το 1977, όταν πρωτοσχηματίστηκε το δίπολο.

  5. Le canard avatar
    Le canard 04/10/2009 21:27:25

    Είχα γράψει σε σχόλιο την προηγούμενη εβδομάδα:
    Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2009: Ολοι στην τελετή παράδοσης-παραλαβής της κυβέρνησης.Τόσο κραυγαλέα περίπτωση παράδοσης-παραλαβής κυβέρνησης, όπως αυτή την Κυριακή, δύσκολα συναντάται στη νεώτερη ιστορία της Ελλάδας. Οφείλεται σε πιθανή κόπωση του Καραμανλή; Λειτουργεί άραγε, ως κλασσικός «Καραμανλής», όπως ο θείος του, που χαράσει τακτικές με γνώμωνα το προσωπικό του πολιτικό μέλλον; Είναι η ΝΔ «ώριμο φρούτο» και κατά συνέπεια δεν συντρέχει λόγος να δοθεί μια μεγάλη μάχη, που ούτως ή άλλως είναι χαμένη; Ως όλα δείχνουν, ο Κ.Καραμανλής πήρε μια προσωπική-μοναχική απόφαση, διεξάγει προσωπική προεκλογική εκστρατεία (μια ματιά στις αφίσες που κυριαρχεί το πορτραίτο του και κάπου στο κάτω μέρος της αναγράφεται η ονομασία του κόμματος της ΝΔ, δείχνει πολλά), με στόχο να μειώσει τη διαφορά, ώστε είτε να παραμείνει στην ηγεσία της Ρηγίλλης, είτε να είναι αυτός που θα καθορίσει τα της διαδοχής στο κόμμα του".

    Τελικά, παράδοση-παραλαβή έγινε. Και ήταν κραυγαλέα. Απλά φαίνεται ότι ο Καραμανλής ήταν αποφασισμένος να φύγει και ούτε καν να μειώσει τη διαφορά του με το ΠΑΣΟΚ. Το ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί, και θα απαντηθεί αργά ή γρήγορα, είναι γιατί αυτή η εσπευσμένη αποχώρηση. Σίγουρα ήταν η τρομερή φθορά που είχε υποστεί η κυβέρνησή του και σε μεγάλο βαθμό και ο ίδιος. Δέκα τοις εκατό άλλωστε, δείχνει αφάνταστη φθορά που δύσκολα αναστρέφεται όσο σκληρή μάχη κι'αν ήταν αποφασισμένος να δώσει ο Καραμανλής. Γιατί όμως, αφού η διαφορά ήταν π.χ. στο 6% και υπήρχε κίνδυνος για παραπάνω, δεν καθόταν στην κυβέρνηση για έξι μήνες ακόμα; Αφού ούτως ή άλλως θα έχανε με μεγάλη διαφορά. Είναι φανερό ότι σήμερα, ο Καραμανλής διέσωσε την προσωπική του εικόνα. Φαίνεται ότι το κόμμα δεν τον ενδιέφερε άλλο. Κινήθηκε καθαρά προσωπικά, τόσο στην πενταετία που έμεινε στην κυβέρνηση, όσο και στην τελική ευθεία των τελευταίων μηνών. Απλά, λειτούργησε ως Καραμανλής!!

  6. t avatar
    t 04/10/2009 21:40:56

    Ομπάμα στον Παπανδρέου Θέλω να είμαι ο πρώτος που θα σε συγχαρεί!!!

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ t 04/10/2009 22:22:43

      Αυτο τα λεει ολα. Ο Θεος να βαλει το χερι του. Αν γινει και αρχηγος της ΝΔ η Ντορα, τοτε δε θα μιλαμε πλεον για ανεξαρτητο Ελληνικο κρατος αλλα για Αμερικανικο προτεκτορατο της ανατολικης Μεσογειου. Καημενη Ελλαδιτσα...

  7. george avatar
    george 04/10/2009 22:20:34

    Πάντως σημαντικά τα ποσοστά αποχής. Το 2007 το ποσοστό συμμετοχής ήταν 74% ενώ τώρα είναι περίπου 70%. Σημαντικός παράγοντας στη διαμόρφωση όχι τόσο του τελικού αποτελέσματος αλλά κυρίως της διαφοράς. Δεν ξέρω βέβαια από που προέρχεται αλλά σίγουρα πρέπει να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα στη ΝΔ.
    Ο ΚΚ παίζει το ρόλο της χρησής εφεδρείας (αν και όποτε). Πάντως καλό είναι να υπάρξουν και άλλες υποψηφιότητες εκτός από αυτές που αναφέρονται. Συμφωνώ δε ότι προτίμησε να πέσει όρθιος και όχι να κρυφτεί.

  8. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 04/10/2009 22:26:47

    Πλέον, η πτώση του εκάστοτε έλληνα πρωθυπουργού (ακόμα και του Κωνσταντίνου Καραμανλή με τις ίντριγκες που έκανε για να 'βγεί Πρόεδρος της Δημοκρατίας) είναι εξευτελιστικότερη από εκείνη του προκατόχου του! Ποιός έχει σειρά;

  9. Le canard avatar
    Le canard 04/10/2009 22:33:41

    Το υψηλό ποσοστό του ΠΑΣΟΚ του δίνει αέρα κινήσεων και περίοδο χάριτος, αλλά δεν είναι λευκή επιταγή. Το αποτέλεσμα είναι συνάρτηση της εικόνας της ΝΔ που διαρκώς χειροτέρευε τους τελευταίους μήνες, αλλά παράλληλα δείχνει την αγωνία του πολίτη να επιλυθούν τα προβλήματά του. Τον Παπανδρέου είχε ως εναλλακτική λύση, αυτόν ψήφισε. Το αποτέλεσμα είναι μήνυμα αγωνίας και απαίτηση για νέα πορεία και μεγάλες αλλαγές. Θα ήταν τεράστιο λάθος για το ΠΑΣΟΚ να μεταφράσει αυτό το μεγάλο ποσοστό ως εν λευκώ ψήφο και να το εκλάβει ως θετική διάθεση ανοχής. Με τον ίδιο τρόπο που πέρασε ένα τεράστιο ποσοστό από τη ΝΔ στο ΠΑΣΟΚ, έτσι μπορεί να γίνει και ανάποδα.

    • Αλκυών avatar
      Αλκυών @ Le canard 04/10/2009 22:36:06

      Μα αυτό δεν έγινε και το 2004? Οι ίδιοι οι οπαδοί και υποστηρικτές ψήφιζαν οτι ναναι, αρκεί να έφευγε η τότε κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ.

  10. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 04/10/2009 23:14:28

    Επιφανή στελέχη της ΟΝΝΕΔ μου είπαν πως η Ντόρα έσπρωξε ψήφους στο ΠΑΣΟΚ...

  11. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 04/10/2009 23:22:31

    Πολύ πιασάρικο στις μέρες μας αυτό το «συντηρητική παράταξη».
    Είναι cult να δηλώνεις περήφανα συντηρητικός στις μέρες μας, έχει έναν νοσταλγικό συνειρμό με την εικόνα του Ορέστη Μακρή να τραβάει το αυτί της «Γιαδικιάρογλου» βάζοντας τα πράγματα στη σωστή τους θέση "γιατί είχαν ξεφύγει".
    Δηλώνει πίστη σε αρχές, παράδοση, ήθος, τιμιότητα, σοβαρότητα, υπευθυνότητα, γλαύκωμα κλειστής γωνίας, μυρωδιά λιβανιού και ουρολοίμωξης. Με άλλα λόγια, εκπροσωπεί την Ελλάδα και όχι τα ξένα τσιφέροντα.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ ανώνυμος 05/10/2009 00:27:08

      Αυτό ποιος τοπε??
      Ο Σωμερίτης??Επαθε τιποτα ο Προστάτης του??
      Να αρχίσουμε να ανησυχούμε??
      Στις μέρες μας in ειναι να πετάς Γαλλικούρες και να διοργανώνεις Συνέδρια στο Πάντειο γιά τούς Τσάμηδες.
      Oπως και να διαβάζει κάποιος τίς ακαταλαβίστικες και κενές Νοήματος αναλύσεις τού Βέλτσου και νάρχεται σε Οργασμό.
      Αλλως τε το ΄ψευτοπροοδευτιλίκι΄διαπερνά ολα τά Κομματα και τίς παραφυάδες τους,καθώς και τίς διάφορες ΄φιλελληνικές΄Μ.Κ.Ο.

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Σπύρος 05/10/2009 01:42:13

        Kαι επι τή ευκαιρία..
        Επειδή είχε καλό dvd η φυλλάδα τής Μάνιας αγοράστηκε σήμερα.
        Και φάγαμε και τούς Ιούς στην Μάπα μέ τις απίστευτες παραμορφωτικές εξισώσεις τους και τίς ΄δημοσιογραφικές΄ακροβασίες τους οπου τά κάνουν όλα τουρλού γιά να συκοφαντήσουν τον Πατριωτισμό και να τον ονομάσουν Εθνικισμό.
        Να δούμε πότε θα καταγγείλουν τήν Εθνική Αντίσταση ως Εθνικιστική Πράξη και θά θεωρήσουν τον Τσολάκογλου ως ΄Μετριοπαθή Αντ-εθνικιστή΄πού συνεργάστηκε μέ τούς Ναζί έχοντας ως οραμα έναν ΄Κόσμο Χωρίς Συνορα΄..Ετσι τον ηθελε και ο Αδόλφος τον κόσμο,σαν ένα μεγάλο Στρατόπεδο μέ ένα και μονον Συνορο.

        • ανώνυμος avatar
          ανώνυμος @ Σπύρος 05/10/2009 03:36:56

          Δεν τα είχα σκεφτει αυτά που έγραψες, πρώτη φορά τα ακούω και μπορώ να πω οτι η σχετικότητα της απάντησής σου σε σχέση με αυτό που είπα, με συγκλόνισε.
          ‘Οχι σαν μερικούς άλλους που με αφορμή το σχόλιο κάποιου βρίσκουν ευκαιρία να πούνε ότι άσχετο καημό έχουν στο κεφάλι τους.
          Παίρνω πίσω λοιπόν αυτό που είπα για όσους επαίρονται οτι "είναι συντηρητικοί" και αλλάζω γνώμη. Πρόκειται για τους στυλοβάτες της κοινωνίας και παιδιά τζιμάνια. Από εδώ και στο εξής θα τους αγαπάω.

        • parsifal avatar
          parsifal @ Σπύρος 05/10/2009 07:45:25

          Μην εμπλέκεις τον Αδόλφο σε μικροπρέπειες...

  12. ΓΡΙΒΑΣ avatar
    ΓΡΙΒΑΣ 04/10/2009 23:25:55

    ΓΙΩΡΓΑΚΗ

    ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ 2009 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 1981.

    ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ
    ΛΑΜΟΓΙΑ
    ΚΟΥΤΑΛΕΣ
    ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΟΙ

    ΑΝ ΕΠΑΝΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΘΑ ΦΑΤΕ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.

  13. kirdou avatar
    kirdou 04/10/2009 23:28:39

    Οποιος εχει τις μεγαλυτερες αβαντες και ακρες στα ΜΜΕ θα εχει την υποστηριξη ολων των νεοδημοκρατων.Δεν αντεχεται αλλο αυτο το πραγμα που ζησαμε

  14. βαγγελης avatar
    βαγγελης 04/10/2009 23:30:45

    ο καλυτερος τροπος να κερδισεις στις εκλογες ειναι να μην εχεις φθαρει. Αν εχεις κυβερνησει (ως πρωθυπουργος) πρεπει να εχεις παραγει εργο και να μην εχεις δημιουργησει σωρεια σκανδαλων.... Ολα τα αλλα ειναι για καταναλωση

  15. t avatar
    t 04/10/2009 23:49:48

    Με ασφυκτικό έλεγχο των Βρυξελλών ο προϋπολογισμός του 2010

  16. Kennan avatar
    Kennan 04/10/2009 23:57:26

    Όπως έλεγαν και οι αρχαίοι ημών προγονοί, ο λαός έχει τους πολιτικούς που του αξίζει. Από εκεί και πέρα δεν θα πέσω ούτε θύμα των κατευθυνόμενων Μ.Μ.Ε. και των διαφορών κονδηλοφόρων, αλλά ούτε και της υποτιθέμενης αλλαγής. Διότι, δεν πήγαμε σε πρόωρες εκλογές για την οικονομία, αλλά για τα εθνικά θέματα. Πράγμα το οποίο αποδεικνύετε, ότι μόλις βγήκε ο Geoffrey, τον πήρε ο Obama για να τον συγχαρεί και να τον καλέσει για να συζητήσουν τα εθνικά μας προβλήματα.

  17. george avatar
    george 05/10/2009 00:02:31

    Ορισμένα στατιστικά στοιχεία, έτσι για να λέμε. Υπολογίζω ότι το ΠΑΣΟΚ τελικά θα πάρει περίπου 3 εκ ψήφους (όσους είχε και το 2004) ενώ η ΝΔ έχει πάθει τεράστια ήττα με μόλις 2,3 εκ ψήφους (700 χιλ λιγότερες από το 2007 και 1 εκ λιγότερες από το 2004). Σε επίπεδο ψήφων δε τόσο το ΚΚΕ όσο και ο ΣΥΡΙΖΑ έχουν λιγότερους ψήφους. Τα έγκυρα ψηφοδέλτια των εκλογών του 2009 είναι περίπου 300 χιλ λιγότερα από το 2007. Σίγουρα σε αυτές τις εκλογές κάποιοι δεν υπολόγισαν σωστά την αποχή. Τελικά μήπως ήταν καλύτερα να αφήσει ο ΚΚ το ΠΑΣΟΚ να τον ρίξει? Μπορεί και να συσπείρωνε περισσότερο την παράταξη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ george 05/10/2009 00:24:22

      Μέχρι τώρα το ΠΑΣΟΚ παίρνει περίπου 80χιλιάδες ψήφους παραπάνω από το 2007. Η ΝΔ χάνει περίπου 800χιλιάδες. Που πήγαν όλοι αυτοί? Αποχή? Τί τους οδήγησε σε αυτή? Τελικά το GAP έπεισε μόνο 80 χιλιάδες παραπάνω από το 2007?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Orestios 05/10/2009 00:29:21

        Οτι τους αφτυσε ο Καραμανλης Ορεστιε.Τι αλλο;
        Οποιοσδηποτε ανθρωπος,ή ομαδα ανθρωπων ειχε ελπισει οτι με τον Καραμανλη κατι θα αλλαζε απο θρησκευομενους που ηθελαν να γυρισουν οι ταυτοτητες,απο μικροεργολαβους που περιμεναν να περιορισθει ο Μπομπολας μεχρι..... παναθηναικους που ηλπιζαν σε καλυτερες μερες διαψευσθηκαν απο τον Καραμανλη.
        Τι να κανουμε τωρα;Οταν εγκαταλειπεις αυτους που σε ψηφισαν γιατι να σε ξαναψηφισουν και μαλιστα για τριτη φορα;

        • Orestios avatar
          Orestios @ ψυχραιμια 05/10/2009 01:25:47

          Νέα δεδομένα
          ΠΑΣΟΚ: + 200 χιλιάδες
          ΝΔ : - 700 χιλιάδες

  18. Kennan avatar
    Kennan 05/10/2009 00:25:23

    Το τραγικό του αποτελέσματος είναι ότι τα κόμματα τη αριστεράς δεν κατάφεραν να εισπράξουν καμία ψήφο δυσαρέσκειας. Αντίθετα, κατάφερε το ΛΑΟΣ να πάρει ένα σημαντικό ποσοστό, πράγμα το οποίο είναι απαράδεκτο για την δημοκρατία μας έπειτα από τόσους αγώνες. Τώρα, όσον αφορά το αποτέλεσμα, πραγματικά είμαι απογοητευμένος, διότι πίστευα ότι ο Ελληνικός λαός θα νοιαζόταν τουλάχιστον για τη γεωπολιτική πραγματικότητα. Δυστυχώς η Ελλάδα έπεσε για μια ακόμα φορά θύμα της αμορφωσιάς.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Kennan 05/10/2009 00:31:42

      Σε πληροφορω οτι ψηφισα ΝΔ βριζοντας και ηταν πολυ μεγαλος ο πειρασμος να καταφυγω στο ΛΑΟΣ μετα τα Δεκεμβριανα και κρατηθηκα με το ζορι.Αλλοι δεν ειναι τοσο ανεκτικοι.

    • thouthou avatar
      thouthou @ Kennan 05/10/2009 05:47:49

      Η αποτυχία της αριστεράς είναι ενθαρρυντικό.... Πρέπει να ενεργοποιηθεί και να πάψει τα ιδεολογικά νταβατζιλίκια.
      Η "αμορφωσιά", το ότι για μια ακόμη φορά το εκλογικό σώμα κινήθηκε σαν τρομαγμένο κοπάδι, το ότι παίζει μεγάλο ρόλο "η απόφαση της τελευταίας στιγμής", το ότι το 78% θεωρείται "πλήγμα στον δικομματισμό", όλα αυτά δείχνουν ότι η στρατηγική Καρατζαφέρη είναι σωστή. Εφόσον τέτοιοι είμαστε, δείχνουμε και τον δρόμο σε έναν πονηρό πραγματιστή.
      Ελπίζω πια ο Καρατζαφέρης να μπορέσει να κεφαλαιοποιήσει το ρεύμα του, να εκμεταλλευτεί το κάτσιμο της ΝΔ, και να αρχίσει να παράγει πολιτική. Τα περί "απαράδεκτων για την δημοκρατία μας" είναι για φέϊγ βολάν...Η προεκλογική περίοδος τέλειωσε...

  19. Επιφυλακτικός ψηφοφόρος avatar
    Επιφυλακτικός ψηφοφόρος 05/10/2009 01:42:48

    Ο Καραμανλής κατάφερε να "πρασινίσει" μέχρι και τη Μακεδονία και τη Θράκη. Αυτό δεν ξέρω αν έχει ξανασυμβεί από ενσωμάτωσης των περιοχών αυτών στο ελληνικό κράτος, με εξαίρεση ίσως το '81.

    Bravo Kostas! Ο καταλληλότερος, και μεγάλος ηγέτης, πράγματι.

  20. tolstoy avatar
    tolstoy 05/10/2009 06:36:07

    Μερικά ενδιαφέροντα συμπεράσματα από την κατανομή των ψήφων στο 99% περίπου των αποτελεσμάτων:
    Το ΠΑΣΟΚ σε σχέση με το 2007 είχε +266.000 ψήφους περίπου
    Η ΝΔ σε σχέση με το 2007 είχε -713.000 ψήφους περίπου
    Το ΚΚΕ σε σχέση με το 2007 είχε -70.000 ψήφους
    Ο ΛΑΟΣ σε σχέση με το 2007 είχε +110.000 ψήφους
    Ο ΣΥΡΙΖΑ σε σχέση με το 2007 είχε -48.000 ψήφους
    Οι Οικολόγοι σε σχέση με το 2007 είχε +96.445 ψήφους

    Είναι ολοφάνερο, όπως και να κάνεις τις προσθαφαιρέσεις, πως εκατοντάδες χιλιάδες ψηφοφόροι που είχαν ψηφίσει τη ΝΔ το 2007 δεν πήγαν καν να ψηφίσουν τώρα. Ακόμα και αν υπολογίσεις την άνοδο σε ψήφους ΠΑΣΟΚ+ΛΑΟΣ+Οικολόγοι πως είναι όλοι πρώην ψηφοφόροι της ΝΔ, πάλι μένουν 240.000 ψηφοφόροι του 2007 που δεν φαίνονται πουθενά. Σαφώς και οι ψήφοι αυτοί είναι περισσότεροι.

  21. Lavazza avatar
    Lavazza 05/10/2009 09:26:31

    Θέλω να ρωτήσω το εξής:

    Αληθεύει οτι της προεκλογικής εκστρατείας του Παπανδρέου ηγείτο ως κύριος συμβουλάτορας η αμερικανική εταιρία AKP&D Message and Media του Εβραιου David Axelrod (η οποία διηυθυνε την προεκλογικη εκστρατεια του Obama και σημερα ειναι ενας απο τους στενοτερους συμβουλους του), μαζι με τον επισης Εβραιο Rahm Emanuel???

    Υ.Γ.: Δυστυχως δεν καταφέραμε με το ΛΑ.Ο.Σ να γίνουμε τρίτο Κόμμα αλλά μετά το ΠΑΣΟΚ είμαστε οι μόνοι ΝΙΚΗΤΕΣ!

  22. george avatar
    george 05/10/2009 12:50:48

    Ο ΚΚ παγιδεύτηκε από την αδυναμία του να λαμβάνει αποφάσεις "εν θερμώ" και να ξεκαθαρίζει άμεσα τα πράγματα πριν υπάρξουν μεγαλύτερα προβλήματα. Φαινόταν, ιδίως τον τελευταίο καιρό ότι ήταν ένα βήμα πριν από τα γεγονότα. Η έλλειψη αποφασιστικότητας στην αντιμετώπιση των εσωτερικών προβλημάτων στην κοινοβουλευτική ομάδα το προηγούμενο διάστημα (Σεπτέμβρης 08 - Μάϊος 09) ήταν το κύριο σφάλμα. Αντί να τους στείλει τότε "εν θερμώ" στην εξέδρα και να ξανακάνει εκλογές με αυτό το αίτημα (καθαρά ψηφοδέλτια κλπ), προτίμησε να βάλει ως ασπίδα το προσωπικό του πολιτικό κεφάλαιο και να προστατέψει την ισχνή αυτοδυναμία. Τώρα λοιπόν που αποφάσισε να "αφήσει" τα βαρίδια, ήταν αργά. Τον πήραν και αυτόν μαζί στο πάτο......
    Δεν κατάφερε να συσπειρώσει την παράταξη. Έχασε περισσότερες από 700 χιλ ψήφους, και τούτο γιατί αντί να ξεκαθαρίσει τα μηνύματα στους ψηφοφόρους τα μπέρδεψε περισσότερο. Καλές οι σκληρές αλήθειες για την οικονομία, αλλά έπρεπε να έχει και ένα λόγο παρηγοριάς και βοήθειας στις ασθενέστερες τάξεις. Το έκανε μεν αλλά με τα χίλια ζόρια. Το σημαντικότερο όμως ήταν ότι φοβήθηκε να μιλήσει για αυτοκάθαρση..... όχι μόνο στην αρχή αλλά μέχρι το τέλος......
    Πιστεύω ότι δεν του άξιζε τόσο χαμηλό ποσοστό..... και τόσοι λίγοι ψήφοι.... Φάνηκε όμως ότι στις πραγματικά δύσκολες στιγμές έκανε τόσα λάθη μαζεμένα με αποτέλεσμα να θέσει σε σημαντικό κίνδυνο την υστεροφημία του.

  23. Νίκος avatar
    Νίκος 05/10/2009 15:28:56

    Τελικα ο ΚΚ ειναι ο καλυτερος οικολογος αφου...πρασινισε την Ελλαδα. ευγε Κωστα, τουλαχιστον αντισταθμισες με πρασινο οσα δαση καηκαν.