#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/01/2011 16:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δρομολογημένη η συνεκμετάλλευση του Αιγαίου

[caption id="attachment_79022" align="alignnone" width="600" caption="Στο δρόμο για το Ερζερούμ"][/caption]

Οι ενεργειακοί πόροι στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος της αστικής τάξης στις δυο χώρες


Ενα βήμα παραπέρα στην προώθηση των δρομολογημένων σχεδίων συνεκμετάλλευσης και συνδιαχείρισης του Αιγαίου, σε βάρος των ελληνικών κυριαρχικών δικαιωμάτων, θα αποτελέσει η αυριανή συνάντηση του πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου με τον Τούρκο ομόλογό του Τ. Ερντογάν στο Ερζερούμ της Τουρκίας.

Η απόφαση του Γ. Παπανδρέου να αποδεχτεί την πρόσκληση της τουρκικής ηγεσίας και να παραστεί στην ετήσια σύνοδο των Τούρκων πρέσβεων για να μιλήσει για τις ελληνοτουρκικές σχέσεις, φανερώνει ότι κυοφορούνται εξελίξεις στο Αιγαίο. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο τουρκικός Τύπος, όλο το προηγούμενο διάστημα, σημείωνε πως οι δύο πρωθυπουργοί αναμένεται να ανακοινώσουν το «σχέδιο ειρήνης» μεταξύ Ελλάδας - Τουρκίας, «με πρώτα θέματα αυτά του Αιγαίου και της υφαλοκρηπίδας».

Κυβερνητικές πηγές σημείωναν ότι ο πρωθυπουργός, στην ομιλία του μπροστά στους 180 πρέσβεις της Τουρκίας και τον Τ. Ερντογάν, θα κάνει μια ανασκόπηση των προσπαθειών που γίνονται από τις δυο κυβερνήσεις για την οριοθέτηση της υφαλοκρηπίδας στο Αιγαίο. Παρότι διπλωματικές πηγές υποστήριζαν ότι δεν θα υπάρξουν «σημαντικές ανακοινώσεις», είναι ενδεικτικό ότι το Μέγαρο Μαξίμου και στενοί συνεργάτες του πρωθυπουργού απέφυγαν να δώσουν στοιχεία για το περιεχόμενο της «ατζέντας» των συζητήσεων μεταξύ του Γ. Παπανδρέου και του Τ. Ερντογάν.

Η συνάντηση, πάντως, γίνεται στο φόντο των μεγάλων ανταγωνισμών μεταξύ των πολυεθνικών που έχουν ξεσπάσει για τους ενεργειακούς πόρους του Αιγαίου και της Ανατολικής Μεσογείου. Ηδη, πολυεθνικά μονοπώλια, αλλά και επιχειρηματικοί όμιλοι, στη μια και την άλλη όχθη του Αιγαίου, ακονίζουν τα νύχια τους για την εκμετάλλευση των ενεργειακών πόρων στην περιοχή, ενώ οι όποιες «συμφωνίες» μεταξύ των δυο χωρών εντάσσονται στους γενικότερους ιμπεριαλιστικούς σχεδιασμούς του ΝΑΤΟ και των ΗΠΑ για την ευρύτερη περιοχή.

Ανάμεσα στους επιχειρηματικούς κολοσσούς που ενδιαφέρονται για τα κοιτάσματα του πετρελαίου στο Αιγαίο, είναι και ο γαλλικός όμιλος «Τotal», με την ελληνική κυβέρνηση να έχει κάνει επαφές στο πρόσφατο παρελθόν, ενώ χτες βρέθηκε στο Παρίσι για τρίτη φορά μέσα σε έντεκα μήνες ο Γ. Παπανδρέου.

Τούρκοι αξιωματούχοι, όπως ο αρμόδιος για τις Ευρωπαϊκές Υποθέσεις υφυπουργός Εξωτερικών Εγκεμέν Μπαγίς, σε συνεντεύξεις του, έχει κάνει λόγο για «συνεκμετάλλευση του Αιγαίου 50 - 50» ανάμεσα στις δυο χώρες. Πάντως, Τούρκοι διπλωμάτες απέκλειαν το ενδεχόμενο να υπάρξουν εξελίξεις και επίσημες ανακοινώσεις πριν από το τέλος Μάη, οπότε θα έχουν ολοκληρωθεί οι εκλογές στην Τουρκία.

Ενδεικτικό, τέλος, των προθέσεων της Τουρκίας να διεκδικήσει αναβαθμισμένο ρόλο στην περιοχή είναι και το άρθρο του Τ. Ερντογάν στην εφημερίδα «Tageblatt» του Λουξεμβούργου. Το άρθρο αναφέρεται στην Τουρκία «ως παράγοντα σταθεροποίησης και ειρήνης για την περιοχή» και σημειώνει «την εποικοδομητική άσκηση της εξωτερικής της πολιτικής στα Βαλκάνια, στη Μέση Ανατολή και στον Καύκασο, καθώς και στο ζήτημα των πυρηνικών του Ιράν, στη συνεισφορά της στην πολιτική σταθερότητα του Ιράκ, στη συμμετοχή της στην αποστολή του ΝΑΤΟ στο Αφγανιστάν, καθώς και στη στήριξη των προσπαθειών για τη δημιουργία ενός ανεξάρτητου παλαιστινιακού κράτους».

Αυτά έγραφε χθες ο Ριζοσπάστης: http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=6026484&publDate=6/1/2011

Κι αυτά γράφαμε εμείς πέρυσι τον Απρίλιο και είχαν πέσει να μας ..φάνε:

Και τώρα η μυστική ατζέντα με τον Ερντογάν: τα πετρέλαια του Αιγαίου



Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες την εκμετάλλευση του πετρελαίου του Αιγαίου θα αναλάβει αμερικανικό κονσόρτσιουμ με την συμμετοχή Ελλήνων εφοπλιστών. Ήδη έχουν αγοραστεί 17 γεωτρύπανα. Η αξία των κοιτασμάτων σε πετρέλαιο και φυσικό αέριο εκτιμάται σε 9 τρισεκατομμύρια δολάρια, από τα οποία η Ελλάδα και η Τουρκία θα μοιραστούν το 40%.

Συνεργασία με την Τουρκία για τα πετρέλαια του Αιγαίου προτείνουν οι ΗΠΑ



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kostas D avatar
    Kostas D 07/01/2011 16:09:31

    Δειτε και την προηγουμενη αναρτηση και συνδεστε τα συμπερασματα
    http://www.antinews.gr/?p=78888

  2. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 07/01/2011 16:14:16

    Τώρα,αν και κάποιοι μπορεί να με χαρακτηρίσουν.....
    θα υπήρχε ποτέ η περίπτωση να πάρουμε τα 9 τρις δολλάρια μόνοι μας;
    Η μοιρασιά με την Τουρκία είναι βέβαια κάπως....
    Αλλά δεν είναι μόνο τα 1,8 τρις από το πετρέλαιο, θα δημιουργηθούν θέσεις εργασίας όχι μόνο στις εξέδρες αλλά και μιά ολόκληρη βιομηχανία προμηθευτών γύρω από αυτές. Ακόμη κι οι τοπικές ακτοπλοϊκές θα κερδίσουν.
    Και προφανώς διυλιστήρια, χημικές βιομηχανίες, πλαστικών κα.

    Το θέμα είναι να παίξουμε σωστά το παιχνίδι για να αποκομμίσουμε τα περισσότερα δυνατά οφέλη...

    • Enzo avatar
      Enzo @ σιδεράκιας 07/01/2011 16:20:41

      γιατι ρε φιλε τους τα χρωσταγαμε?

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ σιδεράκιας 07/01/2011 16:26:39

      ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!
      Τελεια και παυλα!!
      Να ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ΣΚΛΗΡΑ οι εθνοπροδοτες που εστησαν εξ αρχης, το "παραμυθι της χρεωκοπιας" για να το χρησιμοποιησουν ως ΠΡΟΣΧΗΜΑ για να ξεπουλησουν ΕΔΑΦΙΚΑ την Ελλαδα!!

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Kostas D 07/01/2011 16:27:17

        ΑΝ ειναι δυνατον... ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΚΥΨΟΥΜΕ!!

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ σιδεράκιας 07/01/2011 16:43:06

      Τι απόψεις είναι αυτές; Σε έφεραν σε αυτό το σημείο Έλληνα, ΜΕ ΨΕΜΜΑΤΑ! Δεν το πίστευα ποτέ ότι θα άκουγα επιχειρήματα ΥΠΕΡ της συνεκμετάλλευσης. Καληνύχτα, λοιπόν, θα σιωπήσω δια παντός αποδεχόμενη την εξαφάνιση των Ελλήνων...

      • Dal avatar
        Dal @ Πυθία 07/01/2011 18:15:49

        Δυστυχώς έτσι μας καταντήσανε, ένα Έθνος και έναν λαό σε κατάσταση χειμερινής νάρκης, σε πλήρη αφασία. Ν α δείς που κανένα κόμμα εκτός του ΚΚΕ και ίσως το ΛΑΟΣ δεν θα διαμαρτυριθεί. Η πλεοψηφία του κόσμου θα δεχθεί την επιχειρηματολογία του ¨"Σιδεράκια". Ο πρώτος που έρηξε την πρόταση για συνεκμετάλλευση του Αιγαίου ήταν ο Κύρκος την δεκαετία του 1990, δεν θυμάμαι ακριβώς πότε.
        Μοιράζουμε-χάνουμε στην πραγματικότητα- ένα χώρο που πήρε το όνομά του απο τον βασιλιά Αγαία εδώ και 4-5 χιλιάδες χρόνια, όταν οι πρόγονοι των Τούρκων, δεν γνωρίζουν και οι ίδιοι εάν υπήρχαν, ούτε ως νομάδες. Είναι ντροπή μας. Η ΝΤΡΟΠΗ απευθύνετε στην πλειοψηφία των Ελλήνων.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ σιδεράκιας 07/01/2011 18:33:26

      Ο "Ριζοσπάστης" είχε στο πρόσφατο παρελθόν και κάποιο άλλο άρθρο. Έγραφε ότι συνεκμετάλευση ή αναγνώριση δικαιωμάτων εκμετάλευσης στη Τουρκία, δυτικά των Ελληνικών νησιών, σημαίνει και παραχώρηση δικαιωμάτων κυριαρχίας στη Τουρκία στις υπόψη περιοχές. Αυτό είναι απόλυτα σαφές δεδομένου ότι η Τουρκία θα επιδιώξει να αστυνομεύσει να ασφαλίσει και να προστατεύσει τις περιοχές στις οποίες θα τις αναγνωριστούν δικαιώματα αποκλειστικής εκμετάλευσης ή συνεκμετάλευσης σε μια ευρεία έκταση. Με τη σειρά του αυτό θα έχει σαν συνέπεια τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου να βρεθούν εγκλωβισμένα από τις περιοχές στις οποίες θα ασκεί κυριαρχία η Τουρκία.

      Αυτά για τους αφελείς που βλέπουν το τυρί (1,8 τρις) και δεν βλέπουν την φάκα.

      Βεβαιως αυτά τα περί 1,8 τρις αποτελούν ασφαλώς μακακίες ονειρώξεων.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ σιδεράκιας 07/01/2011 19:35:17

      Ημουν σίγουρος για τις αντιδράσεις, γι'αυτό εξέφρασα αυτές τις θέσεις.
      Θα επισημάνω ένα δυό πραγματάκια....
      Τα σχέδια μοιράσματος του Αιγαίου δεν είναι φρέσκα, δεκαετίες εξυφαίνονται....και πολύ πιθανόν όλο το θεματάκι με τη χρεοκωπία να στήθηκε και γι'αυτό, όπως και για το Κυπριακό και το Σκοπιανό.
      Χρόνια ατελείωτα κυκλοφορούν χάρτες με τον ελλαδικό χώρο μοιρασμένο στις διεθνείς πετρελαϊκές. Δε συγκινήθηκε και κανένας, εκτός από μερικούς γραφικούς που πάντα τα φώναζαν.

      Για να είμαστε και ρεαλιστές, γιατί τόσα χρόνια δε βγάζουμε τα πετρέλαια; Ποιός μας εμπόδιζε; Για να μη μιλήσουμε για τους συνολικά ντιντήδες άρχοντές μας. Οι Κύπριοι είναι πιό μάγκες που καθόρισαν ΑΟΖ και συμφώνησαν με ΑΙγυπτίους κι Ισραηλινούς;

      Αμάν πιά με τους υπερπατριώτες δακτυλογραφούντες!
      Κατεβήκατε όλοι όσοι φωνάζατε στις συγκεντρώσεις-διαδηλώσεις;!

      Γιατί εγώ κύριοι πηγαίνω σε όλες!

      Οσο δε σηκώνετε τον ποπό σας από τις καρέκλες ή τον καναπέ, να μην πετάτε υπερπατριωτικές κορώνες!!

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ σιδεράκιας 07/01/2011 20:53:06

        Και εγώ πήγα στις διαδηλώσεις. Εσύ όμως τα μπερδεύεις λίγο. Εκφράζεσαι υπερ της συνεκμετάλευσης. Η συνεκμετάλευση όμως είναι στην ουσία παραχώρηση δικών σου.

        • σιδεράκιας avatar
          σιδεράκιας @ Αρματιστής 08/01/2011 15:38:35

          Δεν είμαι καθόλου υπέρ της συνεκμετάλλευσης, αναρωτιέμαι όμως γιατί δεν τα βγάζουμε τόσα χρόνια κι αν μπορούμε να τα βγάλουμε μόνοι μας. Σαν μόνοι ιδιοκτήτες εννοώ διότι τεχνικά σίγουρα δε μπορούμε να την κάνουμε μόνοι μας τη δουλειά. Κάποια πολυεθνική θα την κάνει τη δολειά, τώρα θα είναι αμερικανική, ρωσική ή ότι άλλο....

      • Petros avatar
        Petros @ σιδεράκιας 08/01/2011 10:52:48

        Δηλαδή όποιος συμμετέχει σε διαδηλώσεις δικαιούται να είναι ολίγον μειοδότης....
        Επαναστατική μειοδοσία.
        Αυτό μάλλον εννοεί και ο ΓΑΠ όταν λέει:
        ''κι εγώ αν δεν ήμουν πρωθυπουργός θα ήμουν ανάμεσα στους διαδηλωτές.''

        • σιδεράκιας avatar
          σιδεράκιας @ Petros 08/01/2011 15:39:44

          Δεν νομίζω ότι είναι μειοδοσία αγαπητέ να αναρωτιέται κάποιος τι και πως μπορεί να γίνει.
          Καλός ο μαξιμαλισμός, το ερώτημα είναι αν μπορούμε να τον υποστηρίξουμε...

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ σιδεράκιας 07/01/2011 20:35:44

      Να συμφωνήσω ότι μόνοι μας δεν θα μπορούσαμε να τα εκμεταλλευτούμε αλλά η Τουρκία που κολλάει στην όλη εικόνα; Από που κι ως που έχει λόγο σ' ένα θαλάσσιο χώρο αμιγώς ελληνικό; Τους τα χρωστάγαμε; Δεν κατάλαβα; Για να συνέλθουμε λέω εγώ γιατί βλέπω ότι η μιντιακή προπαγάνδα έχει αποφέρει καρπούς!΄

      Όσο για το παιχνίδι αυτό οφείλεται να διεξάγεται ανάμεσα στη χώρα που κατέχει τις πλουτοπαραγωγικές πηγές και στις εταιρείες που θα καταθέσουν την πιο συμφέρουσα προσφορά γι' αυτήν! Ο γείτονας μπορεί να κοιτάει... Αλλά για να παιχτεί ένα τέτοιο παιχνίδι απαιτείται πολιτικός άνδρας όχι "πράκτορας με μεταπτυχιακό" (sic) όπως έλεγε κι ο μπαμπάκας Ανδρέας για το γιόκα του!

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Μαρία 07/01/2011 20:53:42

        Πολύ σωστή

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ Μαρία 08/01/2011 15:41:39

        Φίλη Μαρία συμφωνούμε, ποιός όμως είχε μπελέκια ως τώρα; και ποιός θα έχει στο μέλλον;

    • zackii avatar
      zackii @ σιδεράκιας 08/01/2011 06:16:15

      Δεν ξέρω αν το έχετε σκεφτεί -γιατί προς το παρόν όλοι σκέφτονται μόνο τα ενδεχόμενα τρις- αλλά από τη στιγμή που θα στηθούν εξέδρες πετρελαίου, εργοστάσια χημικών στο Αιγαίο και στο Ιόνιο, οι Ελληνικές θάλασσες, οι ωραιότερς ίσως του κόσμου, δεν θα είναι πιά ποτέ όπως τις ξέραμε. Τις βλέπω από τη μόλυνση να γίνονται κάτι σαν τον Σκαραμαγκά.
      Και δεν συζητάω γιά τη διαφυγή πετρελαίου -που κάποια μέρα όμως μαθηματικά θα γίνει. Τότε η καταστροφή της κλειστής λεκάνης της Μεσογείου θα είναι γεγονός. Εγώ επειδή δεν τσιμπάω από πλαστές πτωχεύσεις που απλά είναι μέθοδοι εκβιασμού γιά κάτι τέτοια, προτιμώ την Ελλάδα ως έχει..

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ zackii 08/01/2011 15:42:57

        Ελά όμως που άλλοι, που δεν "απειλούνται" από πτώχευση έχουν κατά νου να το ψάξουν....

    • Σαος avatar
      Σαος @ σιδεράκιας 08/01/2011 16:23:55

      Όταν μερικοί βγάζουν την οικολογική "πράσινη" ποδιά και φοράνε την ποδιά της "ανάπτυξης" που από "πράσινη" έγινε "μαύρη" και μαζί μ' αυτήν θα μαυρίσει το Αιγαίο και η ψυχή μας...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ "ΣΑΣ", ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ

    • against New World order avatar
      against New World order @ σιδεράκιας 09/01/2011 04:29:53

      Σιδεράκια, ας πάρουμε τα 98 δις δολάρια που αντιστοιχούν στον κάθε Έλληνα μόνο από την εξόρυξη του ουρανίου και ας πάνε στο δι@βολ@ όλοι οι εξουσιαστές από ροθτσιλντ που τα θέλει όλα δικά του και τα λεφτά και την εξουσίαμ μέχρι και αυτούς που εκτελούν τις εντολές του ροθτσιλντ

  3. Kostas D avatar
    Kostas D 07/01/2011 16:17:55

    ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΤΩΡΑ!!!!!!!

  4. καινός avatar
    καινός 07/01/2011 16:21:04

    "Αγαπητέ πρωθυπουργέ, αγαπητοί πρέσβεις.

    Με τιμά να παρευρίσκομαι μαζί σας σε αυτή την δύσκολη για την χώρα μου συγκυρία.

    Θα ήθελα, χωρίς περιστροφές, να δηλώσω ότι όσο η Τουρκία συνεχίζει την παράνομη κατοχή του Βόρειου μέρους της Κύπρου, όσο η Τουρκία δημιουργεί τετελεσμένα στην Κομοτηνή και όσο συνεχίζει να βρίσκεται σε ισχύ το casus belli δεν θεωρώ ότι υπάρχουν περιθώρια για οποιοδήποτε είδος "συνεργασίας".

    Πολλώ δε μάλλον όταν η "συνεργασία" αυτή ωφελεί μόνο την Τουρκία η οποία εις βάρος τον κυριαρχικών δικαιωμάτων του Ελληνικού κράτους θα έχει μόνο να κερδίσει, ουσιαστικά χωρίς να δίνει κάτι. Αυτό εξ' ορισμού αντιτίθεται στην έννοια της λέξεως συνεργασία και την καθιστά άκυρη καθώς επίσης καθιστά την χρήση της για την περιγραφή της σχέσης μας τουλάχιστον ατυχή.

    Υπάρχουν διεθνείς κανόνες τους οποίους μόλις η Τουρκία αποφασίσει να σεβαστεί, διαβεβαιώ εγώ προσωπικά ότι, θα είμαστε χαρούμενοι να καθίσουμε και να βρούμε άπειρους τρόπους συνεργασίας. Για το πραγματικό καλό και των δύο λαών, για την ευ....."

    - Ξύπνα βαγγέλη, ώρα να πας τα παιδιά σχολείο...
    - Άσε με ρε γυναίκα να βλέπω όνειρα τουλάχιστον!!!

  5. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/01/2011 16:21:36

    Να δούμε...
    Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα δούμε ποτέ συνεκμετάλλεση
    με Τούρκους...δεν είναι δυνατόν να συνεργάζεσαι με τον γενοκτόνο, με
    το φονιά του παππού και της γιαγιάς σου...απλά δεν στέκει νομοτελειακά...
    Το σύμπλεγμα της ερωτευμένης βιασμένης δεν ισχύει για την Ελλάδα.
    Ένας Έλληνας να μείνει με αξίες και αρχές το σύμπαν θα γυρίσει υπέρ του...
    Ο χάρτινος πύργος σύντομα θα καταρρεύσει, αρκεί να αντέξουμε και
    να ελπίζουμε ως τότε.
    Θα το δείτε:
    Κάτι άλλο θα γίνει!!!

  6. factorx avatar
    factorx 07/01/2011 16:22:50

    Η Τουρκία ίσως επιδιώκει τη σαλαμοποίηση των θεμάτων.
    • Λόγω της οικονομικής κρίσης δεν γίνεται κουβέντα για τα θέμα εξωτερικής πολιτικής που εμείς σε μεγάλο βαθμό συνηθίζουμε να τα λέμε εθνικά θέματα γιατί είναι.
    • Δεν ξέρω αν δεν γίνεται κουβέντα, γιατί δεν υπάρχει καμία εξέλιξη ή γιατί έχουμε βρει το άλλοθι της οικονομικής κρίσεως και ρίχνουμε όλο το βάρος εκεί και δουλεύουμε εκ του παρασκηνίου.
    • Αν το όλο θέμα του Αιγαίου και των Ελληνοτουρκικών σχέσεων ήταν μόνο οικονομικό, είτε με τη μορφή υφαλοκρηπίδας, είτε με τη μορφή πετρελαίου θα μπορούσαν δυο χώρες να κάνουν συμφωνία. Εδώ η Τουρκία διεκδικεί εδάφη και κυριαρχικά δικαιώματα. Τι συμφωνία να κάνεις όταν αμφισβητούνται όλα αυτά.
    • Αν κρατήσουμε επιφυλάξεις, η Τουρκία δεν πρόκειται να δεχτεί οποιαδήποτε συμφωνία.

    Πρέσβης ΧΡ. ΖΑΧΑΡΑΚΗΣ

    • Dal avatar
      Dal @ factorx 07/01/2011 18:39:14

      H ακεραιότητα του Αιγαίου επαφίεται....στην αδιαλλαξία των Τούρκων!!!
      Πως καταντήσαμε λοχία....

  7. Aris. A avatar
    Aris. A 07/01/2011 16:24:30

    Αντιπολίτευση με δυνατή φωνή υπάρχει ;;;;

    • Enzo avatar
      Enzo @ Aris. A 07/01/2011 16:25:15

      οχι.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Aris. A 07/01/2011 16:29:52

      υπαρχει.....
      αλλα σκοπος ειναι να προλαβαινουμε εγκαιρως....!!
      Κατι ομως μου λεει πως θα προλαβουμε...

      • Enzo avatar
        Enzo @ Kostas D 07/01/2011 16:34:20

        πολυ αισιοδοξος εισαι κωστα.μπραβο.

        • Kostas D avatar
          Kostas D @ Enzo 07/01/2011 16:43:37

          Enzo,
          Κοιταξε να δεις ολα δε γινονται απο τη μια μερα στην αλλη.....!!
          Μεσολαβουν πολλες αλλες μερες προηγουμενως....
          Ειναι οι μηνες και οι μερες που εγω τωρα φωναζω(εχεις δει πως γραφω εδω και καιρο).... να προλαβουμε ΕΓΚΑΙΡΑ να ανατρεψουμε τις οποιες εξελιξεις/σχεδια που παντοτε υπηρχαν απο τους εχθρους μας διεθνως..
          ΠΑΝΤΟΤΕ απο εμας εξαρτωνται ολα, κι αν δεις στην ελληνικη ιστορια πολλα τετοια σχεδια η Ελλαδα τα ανετρεψε....

          Αρκει να μη χανουμε χρονο πολυτιμο οπως καναμε τοσους μηνες τωρα "αναλυσεις επι αναλυσεων" για θεματα της καθημερινοτητας μεν, οχι τοσο σοβαρα οπως τα ΕΘΝΙΚΑ/ΕΔΑΦΙΚΑ που εχουν ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ..
          Οσο πιο ΕΓΚΑΙΡΑ γκρεμοτσακιστει ο παπανδρεου
          με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ, τοσο το καλυτερο.... για ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.. Ειναι θεμα εθνικης σημασιας
          καθε μερα που περναει ειναι σε βαρος μας..
          Μη φτασουμε λοιπον στην τελευταια στιγμη..

          • Enzo avatar
            Enzo @ Kostas D 07/01/2011 17:07:47

            Κωστα καλα τα λες εσυ, καλα τα λενε και οι υπολοιποι εδω μεσα, κοσμος μορφωμενος, ενημερος και πανω απο ολα πατριωτες οι περισσοτεροι αλλα δυστυχως ειμαι λιγοι και σκορπιοι.

          • Kostas D avatar
            Kostas D @ Enzo 07/01/2011 17:17:29

            Πολλοι ειμαστε, αλλα δεν εχουν ολοι προσβαση στο διαδικτυο, η και εχουν κακη ενημερωση, δηλαδη πασοκικη προπαγανδα..
            Ειμαστε πολλοι αλλα, ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ σαν "λιγοι" μεταξυ μας.... διοτι δυστυχως ναι ειμαστε σκορπιοι..... ΑΡΑ ας κανουμε ο καθενας απο τη θεση του Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ για να σωθει η Ελλαδα και να ΑΝΑΤΡΑΠΕΙ ο παπανδρεου εγκαιρα..!!
            Τα παλια χρονια πως ανατρεπονταν ανθελληνικα σχεδια που υπηρχε λιγοτερη ενημερωση κι ο κοσμος εστω ηταν και λιγοτεροι οι Ενημερωμενοι....??
            ΑΡΑ ΤΩΡΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να εχουμε εμεις οι Ελληνες καλυτερα αποτελεσματα και να "νικησουμε" τον Εχθρο!!!! Τωρα ειμαστε σε καλυτερες συνθηκες απ οτι πχ τη δεκαετια του '40.....η του '50 τοσα θα μπορουσαν να ειχαν συμβει τοτε... ΑΛΛΑ ΔΕ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ !!!!!
            Ανατρεπονταν τα ανθελληνικα σχεδια... ΧΑΡΗ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΝ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ
            ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΥΣ ΚΙ ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ....!!
            Ας κανει ο καθενας Ο,ΤΙ μπορει!!!!!
            ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ!!

          • σιδεράκιας avatar
            σιδεράκιας @ Kostas D 07/01/2011 19:49:57

            Προσωπικά ότι ενδιαφέρον άρθρο και σχόλιο υπάρχει εδώ το μεταφέρω αυτουσίο σε φόρουμ που συμμετέχω.
            Και τσιγκλάω και τους γνωστούς και φίλους να παρατήσουν το καθισιό και τη μοιρολατρεία.

            Ας το κάνουμε όλοι!

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Aris. A 07/01/2011 18:35:03

      ΌΧΙ

  8. factorx avatar
    factorx 07/01/2011 16:25:37

    Επίσης, δεν ξερω πως θα πάει μέχρι τέλους η συνάντηση, αλλά μαθαίνουμε ότι ο ΓΑΠ έχει θορυβηθεί απο την περίπτωση του διαγραφεντος βουλευτή και φίλου του Παπαχρήστου ("πατριωτικό ΠΑΣΟΚ", Κοτζιάς κλπ) και δεν θα τολμήσει να προχωρήσει σε αυτά που λέγεται οτι επεδίωκαν (Αιγαίο ημικλειστη θάλασσα κλπ). Σε καθε περίπτωση θα δουμε

  9. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/01/2011 16:27:06

    Σωστός ο πρέσβης. Ευτυχώς λοιπόν που έχουμε απέναντι τους μαξιμαλιστές Τούρκους γιατί αν είχαμε καμιά σουπιά Μέρκελ...θα είχε ήδη γίνει πανηγυρική συμφωνία..προς τιμήν των θυμάτων των Καλαβρύτων,Διστόμου...και υπέρ του Αδόλφου που προείδε τις ευκαιρίες του Αιγαίου...

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/01/2011 16:32:08

    H Εκκλησια του συνδεστημονα του ΓΑΠ Ιερωνυμου γιατι δεν σχολιαζει?????????
    οεο οεο οεο οεο
    Απουσιαζει ο κληρος απο τα Ελληνοτουρκικα???!!! οεο οεο εεε οεο

    ΠΠ

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/01/2011 16:46:38

      Να ζουσε σημερα ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ που τον χρειαζομαστε περισσοτερο απο καθε αλλη φορα.....

  11. Περδικιδης Βασιλειος avatar
    Περδικιδης Βασιλειος 07/01/2011 17:06:40

    Οσο θα μπορει να υπογραφει θα τελειωνει δουλειες αλλων..............Οι συμβουλοι κανουν καλα την δουλεια τους.

  12. TASOS avatar
    TASOS 07/01/2011 17:07:39

    Ρε παιδιά δεν αφήνουμε λίγο την εκκλησία ήσυχη, όταν μιλάει καταγγέλεται ως πολιτικολογούσα, όταν σιωπά διαμαρτυρόμαστε επέιδη δεν ακούμε την ηχηρή φωνή της, ας αποφασίσουμε αν θέλουμε τον λόγο της εκκλησίας στην κοινωνική μας ζωή. Παρατηρώ ότι όλοι είμαστε ιδιεταίρως πρόθυμοι να βάλουμε την εκκλησία και αφηνούμε αλλους φορείς στο απυρόβλητο.

    • babayaro avatar
      babayaro @ TASOS 08/01/2011 01:10:51

      ορθα μιλεις αν και καθημενος!!! Που ειναι λοιπον η Ελληνικη Επιχειρηματικη Ταξη? Υπαρχει τετοια?την εχει δει κανεις?
      Εστω για τα ματια του κοσμου,να μας θαμπωσουν βρε παιδι μου και εμας τους ξελιγωμενους,να βρισκοταν ενας να πει Μπομπολας..

      ενας αλλος παλι να πει Βεντουρης

      ...καποιος τριτος να πει <δεν θα παρω ξυραφακια του σισε αυτη την εβδομαδα,θα κανω δωρεα στο Πολεμικο Ναυτικο ενα Περιπολικο Ανοικτης Θαλλασας-κλαση Θ.Βαρδινογιαννης

      ..στην αντεπιθεση ενας κατακοκκινος-απο ζηλεια-εφοπλιστης θα ανακοινωσει< Τι 52,τι 53 τα δεξαμενοπλοια,Πυραυλακατο εγω,γιατι ειμαι και πιο μαγκας,και πειραιωτης,γαμω το στολο μου μεσα...


      Ολες αυτες οι εξυπναδες γραφτηκαν για να καταδειχθει μια ακομη φορα,το μεγεθος της αδιαφοριας και του παρτακισμου του συγχρονου Ελληνα,που διαπερνα οριζοντιως ολο το φασμα της κοινωνικης διαστρωματωσης.Και ειδικα,μιας που θιχτηκε πιο πανω για την σταση της Επισημης Εκκλησιας,την σταση του επιχειρηματικου κοσμου που βγαζει το παντεσπανι του στον τοπο μας..

      καλη νυχτα σας

      • babayaro avatar
        babayaro @ babayaro 08/01/2011 01:18:56

        ατιμο πληκτρολογιο

        οπου μπομπολας,βλεπε δωρεα φραχτη στο εβρο
        οπου βεντουρης,βλεπε δωρεα τυμβο σαλαμινομαχων

        απο παραδειγματα θα μπορουσα να γραφω μεχρι το πρωι..
        και αρρωστημενης φαντασιας..

  13. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 07/01/2011 17:07:46

    Ντροπη αδερφια. Πηγε στην κοιτιδα του κεμαλισμου στο μερος που σφαγιασθησαν χιλιαδες Ελληνες ποντιακης καταγωγης!! Ευχομαι το τελος του να ερθει συντομα..

  14. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 07/01/2011 17:10:16

    ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΝΕΟ ΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ

  15. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 07/01/2011 17:11:00

    ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΝΕΟ ΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ

  16. eo avatar
    eo 07/01/2011 17:13:12

    παντως οι παμπλουτοι Νορβηγοι ουτε με τους αγγλους ουτε με τους Ρωσσους τα μοιραστηκαν τα πετρελαια τους, δεν βλεπω γιατι εμεις.

  17. eo avatar
    eo 07/01/2011 17:14:50

    εκτος αν το ζητημα ειναι οτι δεν εχουμε μοντελο την νορβηγια (που υπαρχει μερισμα απο το πετρελαιο) αλλα την νιγηρια που και πετρελαια εχει και φτωχια, μιας και τα καρπωνεται προφανως η αντιστοιχη τοπικη αλητ.
    οχι φιλε, τα πετρελαια και το αιγαιο δεν ειναι για χαρισμα στους βαρδινογιαννηδες και ψιχουλα στον λαο, οτι ειναι νομιμα δικο μας ειναι δικο μας.

  18. george avatar
    george 07/01/2011 17:49:45

    ΠΟΛΕΜΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΣΥΝΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

    • dim avatar
      dim @ george 07/01/2011 18:17:29

      Με τι λεφτά θα κάνουμε πόλεμο? Με δανεικά από το ΔΝΤ?

  19. Έρεβος avatar
    Έρεβος 07/01/2011 18:07:51

    Το Κόντρα μετέδωσε πλάνα των δηλώσεων του Παπανδρέου στο Παρίσι (στα Αγγλικά) και κάποιων δηλώσεων του Ερντογάν (στα Τουρκικά). Ακολουθεί ο διάλογος:

    Κουίκ (εξοργισμένος): Μα είναι δυνατόν; Να βλέπουμε παντού τον Ερντογάν, ακόμα και σε Αμερικανικα κανάλια και να κάνει δηλώσεις στα Τουρκικά; Πάντα στου Τουρκικά! Και να έχουμε έναν Έλληνα πρωθυπουργό που κάνει δηλώσεις μονίμως στα Αγγλικά. Πείτε μας κύριε Παπανδρέου, γιατί κάνετε δηλώσεις στα Αγγλικά;

    Νίκη Λυμπεράκη (ατάκα του μήνα): Γιατί δεν μιλάει καλά τα Τουρκικά!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Έρεβος 07/01/2011 18:09:33

      χαχαχαααααααααααααααααααααα

      ΠΠ

    • Dal avatar
      Dal @ Έρεβος 07/01/2011 18:24:50

      Απλούστατα γιατί δεν γνωρίζει Ελληνικά. Θέλειςνα μπερδευτεί και πει καμμιά πατάτα και να μην ξέρει τι να μεταφράσει ο μεταφραστής;

    • Nick avatar
      Nick @ Έρεβος 07/01/2011 18:31:51

      Καλό! :lol:

      Πάντως ο Ερντογάν μιλάει συνέχεια Τούρκικα γιατί πολύ απλά δεν ξέρει Αγγλικά εν αντιθέσει με τον Γκιούλ.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Έρεβος 07/01/2011 18:40:16

      Κάποιος σχολιαστής στο άρθρο "Η Γερμανία καταργεί τα Αγγλικά" είχε γράψει ότι θεωρεί λίγο ανόητο αυτόν που σήμερα δεν γνωρίζει Αγγλικά.

      Αυτόν που λέει ότι είναι Έλληνας, που έχει ζήσει 40 χρόνια στην Ελλάδα, που το παίζει πρωθυπουργός της Ελλάδας, αλλά δεν γνωρίζει Ελληνικά, τι τον θεωρεί;;;

  20. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 07/01/2011 18:42:51

    Αυτούς τους δυο το σύστημα θα τους έχει υποψήφιους για το Νόμπελ Ειρήνης!

    Ο Παπανδρέου επιχειρεί να κτίσει διεθνή καριέρα γιατί ξέρει τι τον περιμένει εντός.

  21. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 07/01/2011 18:56:42

    Ξέρετε ποιο είναι το τραγικό σε όλη αυτή την ιστορία;

    Ότι η Ελλάδα έχει το δίκαιο, το απόλυτο δίκαιο με το μέρος της. Δεν υφίσταται κανένα πρόβλημα συνόρων και κυριαρχίας με τους γειτονέ της και ιδίως με την Τουρκία που δεν είναι απόλυτα προσδιορισμένο και λυμένο. Τα συνορά μας με τη Τουρκία προσδιορίζονται επακριβώς με τις συνθήκες του Λονδίνου της Λωζάνης των Παρισίων. Δεν υπάρχει τίποτε που να να έχει μείνει μετέωρο.
    Ακόμη το διεθνές δίκαιο των θαλασσών αναγνωρίζει στα νησιά και στις βραχονησίδες υφαλοκρηπίδα και στακατοικημένα νησιά ΑΟΖ. Επίσης το ίδιο δίκαιο επιτρέπει αιγιαλίτιδα ζώνη 12 ΝΜ.

    Για ποιο πράγμα συζητάμε ρε αδέλφια με τους Τούρκους; Είναι δυνατό η σημερινή πολιτική ηγεσία να προβαίνει σε μυστικές συζητήσεις; Για ποιους λόγους συζητάει; Μπορεί κάποιος Έλληνας πολιτικός να συζητήσει με τη Τουρκία για το αν το Καστελόριζο έχει υφαλοκρηπίδα ή ΑΟΖ; Ποια Ελληνική κυβέρνηση μπορεί να δεχθεί κάτι τέτοιο; Έχει κανένας δικαίωμα να συζητάει αν η Λέσβος έχει ΑΟΖ και υφαλοκρηπίδα; Μπορούμε να απαρνηθούμε τα χωρικά ύδατα των 12 ΝΜ; Τι αηδίες είναι αυτές για χωρικά ύδατα κτένα;

    Ακόμη και πόλεμο να χάναμε, καμιά κυβέρνηση δεν μπορεί, δεν δικαιούται να παραιτηθεί από την κυριαρχία της χώρας και από τα σύνορα που τις αναγνωρίζουν οι διεθνείς συνθήκες και το διεθνές δίκαιο..

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αρματιστής 07/01/2011 19:01:35

      Aρματιστή,
      Εχεις δίκιο σ' αυτά που γράφεις.
      Και επειδή ακριβώς η τουρκία γνωρίζει οτι το διεθνές δίκαιο είναι με το μέρος μας μέσω των παραβιάσεων επιχειρεί να δημιουργήσει τετελεσμένα και μέσω διαπραγματεύσεων να μας οδηγήσει σε μια επώδυνη συμφωνία.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Κώστας Ροδινός 07/01/2011 19:28:35

        Ξεχνάτε κάτι κύριοι:Στη Διπλωματία δίκαιο είναι το δίκαιο του ισχυρού......Μπορεί η Ελλάδα του γιωργάκη να διεκδικήσει και να προστατεύσει τα δικαιώματα της;Όχι είναι η απάντηση,γιατί δεν θέλει.Η Ελλάς έχει καταντήσει νάνος δίπλα στα μεμέτια,εδώ δεν μπορούμε να φυλάξουμε τα σύνορα στον Έβρο όταν εκεί βρίσκεται η μισή στρατιωική μας δύναμη.Τι συζητάμε τώρα,σήμερα στο Ερζερούμ τελειώσε το Αιγαίο.....Έρχονται τουρκικά δάνεια κ κοντεύει η μέρα που οι Έλληνες θα πηγαίνουν Τουρκία για δουλειά.....Δυστυχώς

        • Αρματιστής avatar
          Αρματιστής @ Μαύρος Ιάκωβος 07/01/2011 21:03:46

          Η Ελλάδα είναι ισχυρή, ή θα μπορούσε να είναι με ελάχιστη προσπάθεια. Έχει τις συνθήκες και το δίκαιο με το μέρος της. Διαθέτει ισχυρές ένοπλες δυνάμεις, τουλάχιστο διαθέτει ικανά μέσα. Μπορεί να κάνει τις ΕΔ ακόμη ισχυρότερες με ελάχιστα χρήματα, χωρίς να αγοράσει άλλα συστήματα προς το παρόν. Οπωσδήποτε χρειάζεται προσωπικό. Οι κληρωτοί που υπηρετούν δεν είναι περισσότεροι από 30.000.

          Εκείνο όμως που απουσιάζει είναι πολιτική ηγεσία με τιμή, αξιοπρέπεια, πίστη, θάρρος, δύναμη και ικανότητες. Τα 15 τελευταία χρόνια μας κυβερνούν κουραμπιέδες.

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Κώστας Ροδινός 07/01/2011 20:57:36

        Και υπάρχει ο ΓΑΠ. Πρόθυμος να παραδώσει. Το λέω συνέχεια όμως. Η ΝΔ, που είναι;

  22. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 07/01/2011 18:58:19

    Έλεος!

    @Ερεβος
    Όταν κατηγορούμε τα πάντα, χάνουμε το δίκιο μας και σε πράγματα που έχουμε δίκιο.
    Δεν κάνει καλά δηλαδή ο ΓΑΠ που μιλάει στα Αγγλικά όταν μιλά σε Αγγλόφωνα ΜΜΕ που απευθύνονται σε ένα διεθνές Αγγλόφωνο ακροατήριο? Κατηγορούμε (και πολύ σωστά) την κλίκα των Τρεμη, Καψη, Τσιμα, Πρεπεντερη και Σια για μεροληψία και διατεταγμένη υπηρεσία αλλά και ο Κουικ έχει κατέβει στο ίδιο επίπεδο αν πράγματι ρωτάει γιατί δεν μιλάει και ο Ερντογαν στα Αγγλικά. Λέτε να μην μιλούσε και αυτός στα Αγγλικά (στις συγκεκριμένες περιπτώσεις στις οποίες αναφερόμαστε) αν μπορούσε και αυτός να χειριστεί την Αγγλική γλώσσα όπως ο ΓΑΠ? Η μήπως πρέπει να ανακυρηξουμε τον Τσουμάκα (και οποιονδήποτε άλλο Έλληνα πολιτικό, επιστήμονα, διπλωμάτη κτλ) σε μεγάλο πατριώτη που πηγαίνουν σε ένα Ευρωπαϊκό η διεθνές forum να αντιπροσωπεύσουν την Ελλάδα και λόγω ανικανότατος να εκφρασθούν στα Αγγλικά μιλάνε στα Ελληνικά. Τι στιγμή που όλοι οι άλλοι μιλάνε στα Αγγλικά, γίνονται κατανοητοί, πείθουν, και κερδίζουν την υποστήριξη των συναδέλφων τους όταν έρχεται η ώρα της ψηφοφορίας για σημαντικές αποφάσεις.
    Το που ανήκω πολιτικά είναι γνωστό, αλλά δεν μπορώ να ακούω και αλλόκοτα πράγματα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Agrofylakas 07/01/2011 20:19:15

      Αγαπητέ φίλε, σε off camera συνεννοήσεις με ηγέτες ή εκπροσώπους ξένων κρατών και κυβερνήσεων βεβαίως και μπορείς να μιλάς οποιαδήποτε γλώσσα προκειμένου να διευκολύνεις τον συνομιλητή σου και να δημουρήσεις κλίμα οικείο και φιλικό.

      Σε on camera τοποθετήσεις όμως, όπου εκτός από τον εαυτό σου εκπροσωπείς τη χώρα σου, το κράτος σου και τους πολίτες του, επιβάλλεται να ομιλείς την επίσημη γλώσσα του κράτους σου...

      Διότι αλλιώς δημιουργείς την εντύπωση στους συνομιλιτές σου ότι είτε δεν κατέχεις την μητρική σου γλώσσα, είτε δεν θέλεις (για λόγους ψυχολογικούς, ή άλλους) να απευθυνθείς σε αυτούς στη μητρική σου γλώσσα.

      Αυτό έχει σημασία στις διεθνείς σχέσεις. Δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι ο πολύγλωσσος εκπρόσωπος μιας χώρας πρέπει σώνει και ντε, επειδή γνωρίζει απταίστως μια ή περισσότερες γλώσσες, να οδηγείται στην άλλη άκρη και αντί να προάγει και να διαφημίζει την γλώσσα του και μέσω αυτής, το κράτος του, τον πολιτισμό και την κουλτούρα του, να συμπεριφέρεται ωσάν να ντρέπεται που τη μιλάει...

      Και εν πάσει περιπτώσει τα ελληνικά είναι μια πλούσια και όμορφη γλώσσα που και σήμερα μιλιέται σχεδόν αναλλοίωτα από την εποχή των Ομηρικών Επών. Δεν νομίζω ότι οι Σλοβάκοι ή οι Εσθονοί να μέμφονταν ποτέ Έλληνα εκπρόσωπο, επειδή μιλά μια γλώσσα με περηφάνεια που, στο κάτω κάτω της γραφής, έχει γραφτεί με αυτή όλη η Δυτική πνευματική γραμματεία που οδήγησε τους ημιβαρβάρους δυτικούς στον πολιτισμό και τους αναβίβασε από σκηνίτες τροφοσυλλέκτες σε πολιτισμένα όντα...

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ ierofantis 07/01/2011 21:04:54

        Ο ανεγδιήγητος ΓΑΠ όμως δεν γνωρίζει Ελληνικά.

      • Agrofylakas avatar
        Agrofylakas @ ierofantis 07/01/2011 21:21:13

        @ierofantis
        Σε αυτό τον χώρο περνάνε αυτά που λες, διότι πράγματι ο μέσος Έλληνας πιστεύει ακόμη ότι είναι Θεός. Στον διεθνή χώρο όμως θα συναντούσες τον χλευασμό και την απομόνωση.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Agrofylakas 07/01/2011 21:44:11

          Γιατί και πως θα συναντούσα τη χλεύη αγαπητέ;

          • Agrofylakas avatar
            Agrofylakas @ ierofantis 07/01/2011 22:02:27

            @ierofantis

            Γιατί όταν κάποιος Αγγλόφωνος θέλει να δείξει περιφρονητικά ότι δεν σε κατάλαβε η ότι δεν τον έπεισες η ότι λες ασυναρτησίες, πολύ συχνά λέει:
            ‘It is all Greek to me’, όπως εμείς λέμε με χλευασμό: ‘Αυτός μιλάει Κινέζικα’!
            Αυτά εν ολιγοις, γιατί δεν διαβλέπω καμία προοπτική να συμφωνήσουμε. Προφανώς άλλες οι εμπειρίες οι δικές σου και άλλες οι δικές μου.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Agrofylakas 07/01/2011 22:07:29

            Δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε αγαπητέ...

            Σε όσους δε μου είπαν το γνωστό "It is all Greek to me" (και ήταν πολύ λίγοι, αμόρφωτοι και ανάγωγοι), τους παρέπεμψα στο Βρεταννικό Μουσείο να διαβάσουν ελληνικές επιγραφές από τη μετάφραση λέγοντάς τους ότι τη γλώσσα που είναι χαραγμένες οι επιγραφές την ομιλώ ελάχιστα παραλλαγμένη. Μετά τους ρώτησα να μου δείξουν κάτι αντίστοιχο από τη δική τους...

            Μάντεψε! ΜΟΥΓΓΑ.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ierofantis 07/01/2011 22:10:04

            Γιάννη,
            Χρόνια πολλά.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 07/01/2011 22:11:11

            Κώστα μου σε ευχαριστώ. Αντεύχομαι για τυχόν οικείους εορτάζοντες.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 07/01/2011 22:11:16

            Συγγνωμη, δεν γνωριζα..
            Χρονια σου Πολλα χωρις τις καλτσες του σκι του ΓΑΠ.

            ΠΠ

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 07/01/2011 22:29:02

            Αχα,χα,χα,χα, δεν φοράω τέτοιες εγώ.

            Είμαι από παραθαλάσσιο χωριό...

  23. ARISTOMENIS VIGILANT avatar
    ARISTOMENIS VIGILANT 07/01/2011 19:21:42

    Τώρα τρέχτε με γιαούρτια, Αδωνις και Λοβέρδος παίζουν μεταξύ τους Τενις στην Νέα Ερυθραία, στα γήπεδα στην Αστυνομία δίπλα..

  24. η Dimi avatar
    η Dimi 07/01/2011 19:55:18

    Πριν από λίγο, ο ΕΣΧΑΤΟΣ "ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ" ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, έκανε δηλώσεις, έχοντας δίπλα ως συνήθως, του ισλαμιστή τη κόκκινη σημαία (με το κλεμμένο, κι αυτό, Βυζαντινό Σύμβολο «Αμφίκυρτος Σελήνη»). Και με τη γαλανόλευκη με τον Σταυρό, γιά πολλοστή φορά, εκκωφαντικά απούσα! Φαντασθείτε, τις αντιδράσεις στη τουρκιά, εάν αποτολμούσε κάτι αντίστοιχο, ο ερντογάν, στην Ελλάδα!

    Ο,τι Εθνικά προσβλητικό, ο ισλαμοπροσκυνημένος, κι αν κάνει.

    Ο,τι επικοινωνιακά πανηλίθιο, κι αν πει.

    Οσες συναντήσεις με μόγγολα και πακιστανά κι αν έχει.

    Οσες υποσχέσεις γιά μεμετ-ολυμπιάδα2020 (τεράστιο το κόμπλεξ!) κι αν δώσει.

    Οσες πέραν των 2,000,000 ΕΘΝΟΚΤΟΝΕΣ ΛΑΘΡΟ-Ελληνοποιήσεις κι αν ξανακάνει.

    Οσα χιλιόμετρα κοτετσόσυρμα κι αν παραγγείλει.

    Οσες επισκέψεις Κάουτσκι Καρόλου στον Εβρο κι όσα λεκτικά ντα-ντα στους μεμέτηδες κι αν πει.

    Οσα (πέραν των 22) νέα Μνημόσυνα «συνεκμετάλλευσης» Αιγαίου με τον σουλτάνο κι αν συνυπογράψει.

    Οσα Ολλανδικά (σε σωμόν χρώματα και με πολλά κρεβάτια!) βαπόρια γιά
    ΛΑΘΡΟ Free-Crusing σ’ Αιγαίο και Ιόνιο (λεφτά υπάρχουν) κι αν παραγγείλει.

    Οσο ΧΡΥΣΗ η ΛΑΘΡΟ-Μπίζνα με τους σελτζουκο-δουλεμπόρους κι αν έχει αποδειχθεί.

    Οσες αερολογίες, ο αμετανόητος κι ανερυθρίαστος Samina/2000 κι αν εκστομίζει.

    Oσα ΛΑΘΡΟ-νομοσχέδια του ΚΩΛ (σ’αγαστή συνεργασία με τις Mickey Wow!) κι αν ψηφίσει.

    Οσα αποβλακωτικά τηλε-κισμετ κι αν αγοράσει.

    ΗΡΘ' Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟ-ΣΟΒΙΕΤ ΝΑ ΤΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΕΙ

    ΟΙ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΨΑΝ ΤΟΝ «ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ», ΔΕΝ ΜΑΣΑΝΕ ΤΑ ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΑ ΚΑΡΩΤΑ! Επειδή, περί αυτού ακριβώς, πρόκειται. Oι επικείμενες εκλογές, είναι πλέον, γεγονός!

    «Καλύτερα να μάς κοβόταν το χέρι από τον ώμο, παρά να τον ψηφίζαμε», λένε τώρα μετανιωμένοι, οι προδομένοι και άνεργοι χρεοκοπημένοι, πρώην ψηφοφόροι του.

    Ο ψεύτης και κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρεται. Κι όπως είπε ο Abraham Lincoln: «Mπορεί να ξεγελάσεις μερικούς ανθρώπους, μερικές φορές. Δεν μπορείς όμως να ξεγελάς όλους τους ανθρώπους, γιά πάντα».

  25. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/01/2011 20:01:09

    Επειδή σύντομα πλησιάζουμε τα 15 χρόνια από την κρίση των Ιμίων η οποία οδήγησε στη συμφωνία της Μαδρίτης και του Ελσίνκι, η ενδεχόμενη συμφωνία συνεκμετάλλευσης του Αιγαίου θα είναι ένα ακόμα βήμα νίκης της τουρκικής εξωτερικής πολιτικής η οποια επιτυγχάνει αδιαλλέιπτως συρρίκνωση της εθνικής μας κυριαρχίας χωρίς ούτε μια ντουφεκιά. Νομίζω ότι η πολιτική "κατευνασμού" που ακολουθούμε πιστά εδώ και πολλά χρόνια οδηγεί με μαθηματικά ακρίβεια στο να καταστούμε δορυφόρος της Τουρκίας, με αντάλλαγμα την "ειρήνη" έναντι οποιουδήποτε τιμήματος. Αυτή η νοοτροπία βρίσκει εν τέλει ανταπόκριση σε μεγάλο τμήμα συμπολιτών μας οι οποίοι έχουν εθιστεί στη νοοτροπία "πασιφισμού".

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/01/2011 20:12:15

      Xρόνια σου Πολλά, Γιάννη.
      Και Καλές Δημιουργίες, Πάντα!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ η Dimi 07/01/2011 20:18:30

        Ευχαριστώ πολύ Dimi. Να είσαι πάντα καλά.

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/01/2011 20:49:38

          Θερμά Ευχαριστώ, Γιάννη.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/01/2011 21:08:39

      Χρόνια πολά και υγεία.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Αρματιστής 07/01/2011 21:09:54

        Ευχαριστώ Αρματιστή, να είσαι καλά.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/01/2011 21:23:37

          Χρόνια σου πολλά Γιάννη και καλές σκακιστικές παρτίδες!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/01/2011 21:19:45

      Γιάννη Χρόνια Πολλά και Καλά

  26. tiramola avatar
    tiramola 07/01/2011 20:12:33

    Δεν θα πείτε καμιά καλή κουβέντα για τη μπάλλα που έπαιξε εκτός έδρας ο ΓΑΠ?
    Ή οι πατριώτες είναι αποκλειστικότητα της δεξιάς?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 07/01/2011 20:14:29

      Γουσταρεις Εταιρικη Συνεργασια στο Αιγαιο???
      Καμια κουβεντα για ΑΟΖ !!??
      και.. "χωρις εμας δεν προκειτε να κανετε κατι στο Αιγαιο" ???

      ΕΓΩ ΟΧΙ. Νιωθω ντροπιασμενος ως Ελληνας.

      ΠΠ

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/01/2011 20:24:46

        Τι λες ΠΠ...
        Αν ο Σαμαράς έλεγε ότι ο ΓΑΠ, όχι στο σύνολο της Τουρκικής διπλωματίας αλλά σε συνένετυξη σε κυριακάτική εφημερίδα, 5 μέρες εδώ μέσα θα γράφατε για τον μέγα πατριώτη.
        Όχι να αισθάνεσαι και ντροπή, ελεος...

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 07/01/2011 20:29:11

          *ΔΕ σε καταλαβα

          ΠΠ

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/01/2011 21:03:38

            ΠΠ, αν αναφέρεσαι σε μένα, ευχαρίστως να εξηγήσω.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 07/01/2011 21:04:43

            οχι στον τιραμολα...πηγαινε !

            ΠΠ

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/01/2011 21:06:02

            οκ.

          • tiramola avatar
            tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/01/2011 21:19:44

            Όταν τεθεί θέμα συνεκμετάλευσης και διαβάσουμε τους όρους του "συμβολαίου", τα υπέρ και τα κατά, τα ξαναλέμε.
            Μέχρι να συμβεί αυτό δεν συζητώ για θεωρίες συνομωσίας, ξεπουλήματος και λοιπών οπαδικών κραυγών.

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ tiramola 07/01/2011 20:18:43

      Καταρχάς Χρόνια πολλά.
      Αφού το θέτεις ποδοσφαιρκά να σου απαντήσω: ΠΑΣΟΚΑΡΑ ΠΑΣΟΚΑΡΑ ΕΕΕ ΟΜΑΔΑΡΑΑΑ! Τζεφρυ εισ η ελπίδα μας π..α π..α π.αα μας

      • tiramola avatar
        tiramola @ Bodinus1576 07/01/2011 20:28:21

        Καλά..
        Περιορίσου όπως και η ΝΔ σε "επιφυλάξεις" για το τί συζήτησαν κατ ιδίαν...

        • Bodinus1576 avatar
          Bodinus1576 @ tiramola 07/01/2011 20:34:27

          Τα λόγια πετάν και τα γραπτά μένουν, για αυτό και ασχολούμαστε με το "κατ'ιδ'ιαν". Ο σοβαρός άνθρωπος/ Αρχηγός κόμματος/ Πρωθυπουργός, όταν πρόκειται για διαπραγματεύσεις πάντα έχει επιφυλάξεις, εκτός και αν θεωρείς ότι ο ΓΑΠ δεν έχει πει ποτέ ψέμματα, οπότε να τον πιστεύουμε ανεπιφύλακτα.

        • Δημήτρης avatar
          Δημήτρης @ tiramola 07/01/2011 22:24:59

          Καλά ρε tiramola, δεν έμαθες ότι την ίδια
          στιγμή που ο "νταής" ψεύτης έλεγε στόμφο "να μην γίνονται υπερπτήσεις" την ίδια στιγμή στο Αιγαίο
          είχαμε παραβιάσεις και παραβάσεις...
          Αλλά θα δείς και τις επόμενες μέρες πόσο τους φόβισε ο γιωργάκης....
          μετά το "λεφτά υπάρχουν" θα μας πείσει πως πιστεύει και στην "Μεγάλη Ελλάδα"...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tiramola 07/01/2011 20:27:57

      Όντως ο ΓΑΠ έπαιξε καταπληκτικά το τόπι, στρίμωξε τους Τούρκους και με τη συνεκμετάλλευση του Αιγαίου θα τους πάρουμε τα σώβρακα ...αφού θα πέσουν στα νύχια του Παπακωνσταντίνου.
      Να δουν ΦΠΑ και εισφορές που έχουν να πληρώσουν οι μπουνταλάδες.
      Εξάλλου μια απλή εταιρεία θα φτιάξουμε για συν διαχείριση και θα δουν τι έχουν να πάθουν από έκτακτη εισφορά σε έκτακτη εισφορά θα τους πηγαίνουμε μέχρι να φύγουν μόνοι τους.Για αντάλλαγμα δεν θα ασκήσουμε τα δικαιώματά μας για ΑΟΖ, υφαλοκρηπίδα και εκμετάλλευση κοιτασμάτων, αλλά θα κοιμόμαστε ήσυχοι... (πως το είχαν πει παλαιότερα ...κάποιοι μερικά τετραγωνικά λιγότερα για να κοιμόμαστε ήσυχοι ή περνούσαμε καλύτερα με τους Οθωμανούς ο άλλος; αλλά τι ξέρω εγώ ένας κοπρίτης;)
      Οσο για την μπάλα που έπαιξε καταπληκτική: σαν την ομάδα πόλο των ποντίων 30-0 αλλά δεν πνίγηκε κανείς...οπότε μπορούμε να πανηγυρίζουμε

  27. ierofantis avatar
    ierofantis 07/01/2011 20:49:17

    Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά σε όσους εορτάζουν (και σε μένα...)

    Η ιστορία της συνεκμετάλλευσης φαίνεται να είναι μια ιστορία που μπορεί να οδηγήσει σε εθνικές παραχωρήσεις. Είναι όμως;

    Η Ελλάς μπορεί να καθορίσει αύριο το πρωί ΑΟΖ με την Κύπρο περιλαμβανομένου του Καστελλόριζου. Αυτό πρακτικά θα άφηνε την Τουρκία χωρίς διέξοδο στην εκμετάλλευση πλουτοπαραγωγικών πηγών ενέργειας και ίσως εξ αυτού του λόγου, να γινόταν ακόμη επιθετικότερη. Μπορεί να μας ικανοποιεί αυτό σαν Έλληνες διότι καταφέρνουμε σκληρό διπλωματικό χτύπημα στην Τουρκία, ωστόσο είναι ζητούμενο αν μας εξυπηρετεί απόλυτα με όρους γεωστρατηγικούς ή με όρους πληθυσμιακούς ή ακόμη και οικονομικούς. Ακόμη και αν αντιδρούμε στην σκέψη και μόνο, δεν παύει να αποτελεί πραγματικότητα, ότι η Τουρκία έχει παράλια ζώνη στο Αιγαίο και χρειάζεται χώρο. Άλλωστε ο καθορισμός ΑΟΖ μιας χώρας δεν συνεπάγεται και απαγόρευση συνεργασίας με άλλες ή άλλη χώρα, προκειμένου να εκμεταλλευτούν από κοινού τους πόρους εντός αυτής με συνεργατικά σχήματα.

    Ταυτόχρονα όμως με την ΑΟΖ θεωρώ ότι η Ελλάς θα πρέπει να προβεί και σε κινήσεις για τον καθορισμό χωρικών υδάτων και εναέριου χώρου στα 12 μίλια. Διότι εκεί πλέον, δεν μιλούμε για χώρο οικονομικής εκμετάλλευσης αλλά για ύδατα και εναέριο χώρο αποκλειστικής και απόλυτης κυριότητας της χώρας μας. Χώρος δηλαδή που, αν δείτε σχετικούς χάρτες, μετατρέπουν το Αιγαίο σε αποκλειστική ελληνική θάλασσα με έλεγχο των διαύλων επικοινωνιάς στον άξονα βορράς - νότος, από και προς τα στενά, τόσο στο βορρά (στενό Λήμνου - Σαμοθράκης) όσο και στον νότο (στενό Ρόδου - Καρπάθου - Κρήτης). Αυτό με άλλα λόγια ακυρώνει στην πράξη την γεωστρατηγική θέση της Τουρκίας καθώς ο έλεγχος των Στενών είναι άνευ σημασίας όταν λίγο νοτιότερα από αυτά, η βούληση της Ελλάδος θα είναι αυτή, από την οποία θα εξαρτάται η απρόσκοπτη διεθνής ναυσιπλοϊα στην περιοχή. Το ευφυολόγημα δε του casus belli των Τούρκων απλώς δεν στέκει, ούτε ως υλοποιήσιμη απειλή ούτε ως νομική ή/και διπλωματική θέση. Και εντός των ελληνικών χωρικών υδάτων κρύβονται επίσης πολλοί υδρογονάνθρακες άμεσα αξιοποιήσιμοι όπως το κοίτασμα στη θέση Μπάμπουρας, νοτιοδυτικά της Σαμοθράκης.

    Η Ελλάς λοιπόν θα μπορούσε δυνητικά να επιλύσει χωρίς λεονταρισμούς και πολεμοχαρείς κορώνες το ζήτημα της άρσης του casus belli με μια συμφωνία win - win που και τα εθνικά μας συμφέροντα να εξυπηρετεί και την Τουρκία να μην ταπεινώνει διπλωματικά, διευκολύνοντας τη θέση της να άρει το casus belli, διότι η διπλωματία είναι τροχός που γυρίζει...

    Εμείς θα δώσουμε στους Τούρκους "Ζωτικό Χώρο" να αναπλεύσουν οικονομικά και να λάβουν μέρισμα από τους πόρους του Αιγαίου. Και εμείς με χωρικά ύδατα και εναέριο χώρο στα 12 μίλια, την απαραίτητη γεωστρατική μας αναβάθμιση σε συν - ελεγκτές των Στενών χωρίς αμφισβήτηση των κυριαρχικών μας δικαιωμάτων επί των ελληνικών νήσων ή του εύρους των υδάτων τους ή του εναέριου χώρου τους...

    Με άλλα λόγια και με αυτό κλείνω την τοποθέτησή μου φίλοι, προσωπικά δεν θα με ενοχλούσαν πέντε δέκα τουρκικά γεωτρύπανα στα ανοικτά του Αιγαίου ή ποσοστό υπέρ των Τούρκων από την συνεκμετάλλευση των πηγών του Αιγαίου (αφού άλλωστε το μεγαλύτερο ποσοστό του πλούτου, είτε το βγάζαμε μόνοι μας είτε παρέα με Ευρωπαίους ή Αμερικάνους ή Ρώσους, δεν θα πήγαινε σε μας) αν μπορούσα να διασφαλίσω συμφωνία για χωρικά ύδατα και εναέριο χώρο στα 12 μίλια και αναβάθμιση του γεωστρατηγικού μου ρόλου στην περιοχή, τόσο ως ενεργειακού παίκτη, όσο, κυρίως, ως χώρας με λόγο στον έλεγχο των Στενών, και νομικά πλέον.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ ierofantis 07/01/2011 21:19:25

      Ακούω συνέχια για το casus belli.
      Αλήθεια, πιστεύει κανένας ότι η Τουρκία θα μας κάνει πόλεμο αν επεκτείνουμε τα χωρικά μας ύδατα στα 12 ΝΜ. Απειλή για ηλίθιους είναι. Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα οι φοβισμένοι κουραμπιέδες που το πάίζουν ηγέτες, το πιστεύουν. Ας τολμήσουν κάποια στιγμή να ανέβουν εκεί στον Έβρο, ας πανε στις μονάδες και ας ακούσουν τους εκεί ηγήτορες του στρατού.... μικρούς και μεγάλους. Ας συζητήσουν μαζί τους... Και αν διαπιστώσουν ότι φοβούνται...ας διακηρύξουν ότι η ελλάδα δεν πρόκειται να προχωρήσει σε χωρικά ύδατα 12 ΝΜ. Ξέρετε τι θα τους ζητήσουν οι αξιωματικοί του Έβρου. Φίλτρα για τα άρματα και ανταλλακτικά που δεν στοιχίζουν σχεδόν τίποτε. Λιγότερα από ότι στοίχισε το ταξίδι του ΓΑΠ στο Ερζερούμ. Αλλά αυτοί οι αγύρτες δεν θέλουν να έχουν σχέση με τις ΕΔ. Αυτό που για τα κράτη της δύσης θεωρείται ρουτίνα, οι δικοί μα ςμακριά και αγαπημένοι.

      Αλλά για να ανακηρύξουμε ΑΟΖ, πρέπει πρώτα να καθορίσουμε το εύρος των χορικών μας υδάτων (η ΑΟΖ αρχίζει από το εξωτερικό όριο της αιγιαλίτιδας ζώνης).

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ierofantis 07/01/2011 21:21:35

      Χρόνια Πολλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Προφήτης 07/01/2011 21:23:18

        Οι ευχές στον ierofantis

        Έφαγες κι εσύ κόλλημα , εε;
        χαχα;
        Γιορτάζεις και ποστάρεις

    • Petros avatar
      Petros @ ierofantis 07/01/2011 21:25:47

      ierofantis, αν έχεις διαβάσει το βιβλίο του Αχμέτ Νταβούτογλου Στρατηγικό βάθος νομίζω θα συμφωνήσεις ότι είναι πολύ αισιόδοξη η
      υπόθεσή σου ότι οι Τούρκοι θα ικανοποιηθούν με ''πέντε δέκα τουρκικά γεωτρύπανα στα ανοικτά του Αιγαίου''
      Παραθέτω χαρακτηριστικό απόσπασμα του βιβλίου:
      «Το γεγονός ότι η συντριπτική πλειονότητα των νησιών του Αιγαίου βρίσκεται υπό ελληνική κυριαρχία αποτελεί το σημαντικότερο αδιέξοδο της πολιτικής της εγγύς θαλάσσιας περιοχής της Τουρκίας. Η βασική πηγή προβλήματος στο Αιγαίο είναι η αγεφύρωτη αντίφαση μεταξύ της γεωλογικής και γεωπολιτικής πραγματικότητας και του ισχύοντος καθεστώτος. Η εγγύτητα ενός σημαντικού μέρους των ελληνικών νησιών στη μικρασιατική ακτή σε τέτοιο βαθμό, ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως επιχειρησιακή βάση εναντίον της Μικράς Ασίας, και η περικύκλωση των υδάτινων διαδρόμων, που εξασφαλίζουν το πέρασμα από την Προποντίδα στη Μεσόγειο, από αυτά τα νησιά, αξιολογούνται από την Τουρκία ως ένα πολύ σοβαρό κενό ασφάλειας. Αντίθετα, η Ελλάδα ακολουθεί μια στρατηγική χρησιμοποίησης του πλεονεκτήματος που της παρέχεται από την κατοχή των νησιών, για να το εφαρμόσει στο σύνολο του Αιγαίου και της υδάτινης περιοχής. Το γεγονός ότι οι δίαυλοι (ανατολικά και δυτικά της Κρήτης) αφενός της Καρπάθου και της Κάσου και αφετέρου των Κυθήρων και του ακρωτηρίου της Σπάθης αλλά και της Καρπάθου και της Μαρμαρίδας, έχουν περικυκλωθεί από αυτά τα νησιά, επηρεάζει σε σημαντικό βαθμό τη σύνδεση με Εύξεινο Πόντο – Προποντίδα – Μεσόγειο της Τουρκίας».

      Απέναντι σε αυτή την ανάλυση και συζήτηση μόνο ότι η Τουρκία δικαιούται μέρος των ελληνικών πόρων του Αιγαίου νομιμοποιεί ,αναβαθμίζει και προεκτείνει τις διεκδικήσεις της.

      Το διεθνές δίκαιο της θάλασσας είναι ο μόνος δρόμος για την ελληνική εξωτερική πολιτική.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Petros 07/01/2011 21:39:13

        Δεν έχω το διπλωματικό ή ακαδημαϊκό υπόβαθρο του Νταβούτογλου, όμως γνωρίζω ότι εδώ καλά - καλά αγωνιζόμαστε να θωρακίσουμε τα νησιά μας υιοθετώντας αμυντική διάταξη, θα τα χρησιμοποιήσουμε κιόλας για διεξαγωγή επιθετικού αγώνα κατά της Τουρκίας;

        Προσωπικά το απόσπασμα που παρέθεσες το θεωρώ δείγμα επιχειρηματολογίας για εσωτερική κατανάλωση και θολώματος των νερών...

        Τα νησιά δεν τα "κατέχουμε" όπως ευφυώς προσπαθεί να περάσει ο Νταβούτογλου, αλλά έχουμε νομικά κατοχυρωμένη κυριότητα βάσει διεθνών συνθηκών και συμφωνιών, κατοικούνται αδιατάρακτα στους αιώνες, από ελληνικούς πληθυσμούς και η "κατοχή" δεν αλλάζει επειδή έτσι οραματίζεται ο Νταβούτογλου.

        Άλλο όμως αυτό, και άλλο να "παίξω" ως Ελλάδα, με τις φοβίες και τις ανάγκες της Τουρκίας για να κερδίσω ανταλλάγματα. Μιά Τουρκία, η οποία μπορεί να ζητά και να οραματίζεται τον ουρανό με τ' άστρα, αλλά επί του πρακτέου και νομικά, λίγα πράγματα μπορεί να καταφέρει και ότι καταφέρει, περνά από εμάς. Το παιχνίδι ισχυρίζομαι ότι είναι στα χέρια μας και όχι στα χέρια της Τουρκίας. Από τη δική μας ευελιξία και διπλωματική "πονηριά" εξαρτάται αν οι τούρκοι θα πάρουν κάτι και αυτοί ή απλά δεν θα πάρουν τίποτα και θα συνεχίσουμε να παίζουμε τη γάτα με το ποντίκι στο διηνεκές...

        • Petros avatar
          Petros @ ierofantis 07/01/2011 22:21:37

          Χρόνια πολλά,
          Γιάννη.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Petros 07/01/2011 22:27:36

            Πέτρο, ευχαριστώ για τις ευχές.

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ ierofantis 07/01/2011 22:41:45

          Αγαπητέ κ. Iεροφάντη, Χρόνια σας Πολλά!

          To Δίκαιο Θαλάσσης δεν είναι ο τομέας εξειδίκευσής μου. Εχω όμως, μιά απορία. Παραδείγματος χάριν: Είμαι κυρία και νομεύς (βάσει Τίτλων Υποθηκοφυλακείου) της οικίας και του κήπου μου. Και έχω την ατυχία, να γειτονεύω μ’ έναν εξαιρετικά ανήσυχο και μονίμως επιθετικό ψευτο-παλληκαρά, όμορο γείτονα. Κι επειδή όπως λέει η σοφή παροιμία: «τους συγγενείς επιλέγουμε, τους γείτονες όχι», είμαι εκ των πραγμάτων υποχρεωμένη να τον αντιμετωπίσω ΣΘΕΝΑΡΑ και ανάλογα.

          Επειδή, Ουδείς λόγος υφίσταται να συζητώ, ή να «μοιρασθώ» ή να «συνεκμεταλλευτώ» εμπορικά, με το αρπακτικό όρνεο/όμορο γείτονα, τα οπωροφόρα δένδρα, του κατά πλήρη κυριότητα κήπου μου.

          O υφάρπαγας γείτονας είναι αυτός που ορέγεται και θέλει να συναλλαγεί. Και προς ίδιον όφελος διεκδικεί, με απειλές, τα δικά μου οπωροφόρα δένδρα. Εγώ, η ιδιοκτήτρια, γιά ΠΟΙΟ λόγο με παθητικότητα ή από «φόβο» να συναλλαγώ, ή να ενδώσω στις παντός είδους απειλές γιά «συνεκμετάλλευση» ή/και «μοιρασιά» μαζί του;

          Ο «γείτονας», σε καμία των περιπτώσεων, Δεν μπορεί με προκλήσεις κι απειλές, να με κάνει να αισθανθώ υποδιέστερη, εάν Εγώ, και μόνον Εγώ, ΔΕΝ το επιτρέψω! Εάν λοιπόν εγώ υποχωρήσω στη διεκδίκηση του «γείτονα», το μόνο βέβαιον είναι ότι αυτός, ως φύσει υφάρπαγας, θα το θεωρήσει αδυναμία και «δεδικασμένο», βάσει των οποίων, θα «διεκδικήσει» Και την οικία μου.. Υπάρχει λοιπόν, έστω ένα λογικό έρισμα «κατανόησης» στις παράλογες «διεκδικήσεις» της «γείτονος», τηρουμένων των αναλογιών με το status στο 5000χρονο Ελληνικό Αιγαίο;

          Αυτό δε το οποίο θεωρώ κυριολεκτικά απαράδεκτο, είναι ο νέος όρος «συνεκμετάλλευση», τον οποίο κατάφερε ο Εσχατος «Εκ των Εσω» Προδότης της Ελλάδας, να επιβάλλει στο λεξιλόγιο των Ελλήνων. Και ο οποίος όρος, Αβασάνιστα πλέον, χρησιμοποιείται στις συζητήσεις μας,

          Στο Διπλωματικό Περισκόπιο, διάβασα ένα επίκαιρο κείμενο του Αλεξάνδρου Παπαδιαμάντη, δημοσιευθέν στην Εφημερίδα «Ακρόπολης», προ 114 ετών:

          «Το εκήρυξεν ο θείος Ομηρος προ ετών τρισχιλίων: Εις οιωνός άριστος!...Αλλά τις έβαλεν εις πράξιν την συμβουλήν του θειοτάτου αρχαίου ποιητού; Εκ της παρούσης ημών γενεάς τις ημύνθη περί πάτρης;

          Ημύνθησαν περί πάτρης οι άστοργοι πολιτικοί, οι εκ περιτροπής μητρυιοί του ταλαιπώρου ωρφανισμένου Γένους;

          Άμυνα περί πάτρης δεν είναι αι σπασμωδικαί, κακομελέτητοι και κακοσύντακτοι επιστρατείαι, ουδέ τα σκωριασμένης επιδεικτικότητος θωρηκτά. Άμυνα πετρί πάτρης θα ήτο η ευσυνείδητος λειτουργία των θεσμών, η εθνική αγωγή, η χρηστή διοίκησις, η καταπολέμησις του ξένου υλισμού και του πιθηκισμού, του διαφθείραντος το φρόνημα και εκφυλίσαντος σήμερον το έθνος, και η πρόληψις της χρεωκοπίας.

          Τις ημύνθη περί πάτρης;
          Και τι πταίει η γλαυξ, η θρηνούσα επί ερειπίων; Πταίουν οι πλάσαντες τα ερείπια.
          Και τα ερείπια τα έπλασαν οι ανίκανοι κυβερνήται της Ελλάδος.

          Και σήμερον, νέον έτος έρχεται. Και πάλιν τι χρειάζονται οι οιωνοί; Οιωνοί είναι τα πράγματα.
          Μόνον ο λαός λέγει. Κάθε πέρσυ και καλλίτερα.
          Ας ευχηθώμεν το ερχόμενον έτος να μη είναι χειρότερον από το έτος το φεύγον».

          Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης
          Εφημερίς «Ακρόπολις», 1 Ιαν. 1896

          Σάς Ευχαριστώ.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ η Dimi 07/01/2011 23:11:27

            Ευχαριστώ Dimi, αν και θα παρακαλούσα να μου απευθύνεσαι στον ενικό, διότι αισθάνομαι λίγο άβολα. Αντεύχομαι δε, για τυχόν οικείους σου που εορτάζουν.

            Στο παράδειγμά σου με τα δύο όμορα ακίνητα είναι εύστοχο, ωστόσο για την οικονομία της συζητήσεως αλλά και για λόγους που νομίζω ταιριάζουν καλύτερα με την περίπτωση στο Αιγαίο, ας δεχτούμε ως αναγκαία έστω συνθήκη ότι στο δικό σου κτήμα έχεις πηγή με νερό εν αφθονία για πότισμα και ύδρευση ενώ στου γείτονα όχι. Επίσης ας δεχτούμε οτι σε μια φιλική συζήτηση σε κάποιο σπίτι ενός άλλου γείτονα, παρουσία και των δύο σας, σου ξέφυγε κάπου, πάνω στην κουβέντα ότι "βρε παιδί μου εντάξει και αυτός, μπορεί να φωνάζει αλλά ε, τί να κάνει ο καημένος, έχει και αυτός ανάγκη για νερό και τον καταλαβαίνω μερικές φορές" (Μαδρίτη - Ελσίνκι)

            Ο γείτονας δε, εκνευρισμένος γιατί το κτήμα του ήταν και εξακολουθεί να είναι εντελώς άνυδρο, σε απειλεί και σε πιέζει λέγοντάς σου, ότι όχι μόνο θα εξακολουθεί να διαμαρτύρεται για το ότι δεν έχει νερό, αλλά θα πιέζει και άλλους γείτονες, ώστε να αναγνωριστεί ότι τουλάχιστον δικαιούται ένα μέρος του, ενώ ταυτόχρονα μπαίνει στο κτήμα σου πότε πότε και κλέβει κανά κουβά νερό και ως ύστατο μέσο πίεσης, ισχυρίζεται ότι το κτήμα δεν σου ανήκει ή σου ανήκει μεν, αλλά όχι όλο, και πάντως όχι όλη η πηγή.

            Είναι φανερό ότι έχεις νομικό δικαίωμα ιδιοκτησίας δυνατό και ο γείτονας, όλες αυτές τις χαζομάρες τις λέει για να πάρει απλώς λίγο νερό να καλύψει τις ανάγκες του. Αυτός είναι ο στόχος του και όχι να σου κάνει έξωση ή να σε αποβάλλει από το κτήμα σου

            Οι επιλογές που έχεις είναι δύο. Ή του κλείνεις την πόρτα, και απλώς διαιωνίζεις την διαφορά, ή του λες, "ακου φίλε, θες να σου αναγνωρίσω να παίρνεις από την πηγή μου, ως δουλεία ύδρευσης, ένα ποσοστό 20 % του νερού της, ώστε να καλύψεις τις λογικές ανάγκες σου, αλλά σε αντάλλαγμα να κόψεις τις ταρζανιές και να με αφήσεις να ζήσω στο κτήμα μου με ησυχία και χωρίς αμφισβητήσεις;"

            Αν ο γείτονας είναι βλάκας θα πει όχι, οπότε είσαστε στην ίδια κατάσταση. Αν είναι επίσης βλάκας θα πει ναι γιατί, αν στο νου του δεν είχε να σου πάρει λίγο νερό για τις ανάγκες του, αλλά κατά βάθος ήθελε να σε αποβάλλει από το κτήμα σου, αν συμφωνήσει, απλώς χάνει την ευκαιρία για ταρζανιές στο μέλλον. Αν είναι έξυπνος, θα επιφυλαχθεί να σου απαντήσει...

            Στην πρώτη περίπτωση οι άλλοι γείτονες μάλλον θα σε θεωρήσουν κακιασμένη. Στη δεύτερη περίπτωση θα σας δώσουν συγχαρητήρια για την ωριμότητα που επιδείξατε στην επίλυση του προβλήματος. Στην τρίτη περίπτωση θα πούν στον γείτονά σου ότι είναι αχρείος και κρυψίνους και θα σταθούν πάλι στο πλευρό σου...

            Θέλω με τα παραπάνω να πω, ότι δεν είναι όλα άσπρο - μαύρο. Και εμένα ως Έλληνα με προβληματίζουν οι ζεϊμπεκιές του ΓΑΠ και τα κασκόλ τα τυρκουάζ. Αλλά προσπαθώ να δω λίγο πέρα από αυτά και να οσφριστώ τι είναι εθνική υποχώρηση και τι όχι, τί είναι απεμπόλιση δικαίων και τι κατοχύρωση, τί είναι εφικτό και τί όχι, στις δεδομένες γεωπολιτικές, γεωστρατηγικές και γεωοικονομικές συνθήκες.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 07/01/2011 23:16:17

            Οι επιλογές είναι τρεις...

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 07/01/2011 23:17:25

            Υπάρχει και το ενδεχόμενο να μιλήσετε και να πείτε ο καθένας τα δικά του, οπότε είναι σαν να μη μιλήσατε...

          • Petros avatar
            Petros @ ierofantis 07/01/2011 23:37:56

            Επιμένω ότι υποβαθμίζεις την στρατηγική του Κεμαλισμού στην σύγχρονή εκδοχή της .
            Η στρατηγική που εδραιώθηκε με δύο γενοκτονίες , πατάει σαν Αττίλας πάνω στον κυπριακό ελληνισμό
            προωθεί με αστείρευτη συνέπεια την στρατηγική επιθετικής επέκτασής προς δυσμάς
            εκμεταλλευόμενη όλες τις ανεπάρκειες ή προδοσίες από ελληνικής πλευράς.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 07/01/2011 23:45:40

            Φίλε Πέτρο, δεν υποβαθμίζω τίποτα. Αλλά και δεν φοβάμαι τίποτα, ειδικά από τους Τούρκους. Τους θεωρώ εξειρετικά προβλέψιμους...

            Προσωπικά πιστεύω ότι ειμαστε σε θέση να τους χορέυουμε στο ταψί για όλα τα δήθεν θέματα που θεωρούν ανοικτά. Το ότι φοβόμαστε τον ίσκιο μας ως πολιτικό σύστημα δεν νομίζω να φταίει ο Ierofantis ή εσύ. Το φταίξιμο είναι αλλού...

          • Petros avatar
            Petros @ ierofantis 08/01/2011 00:03:58

            Οκ φίλε Γιάννη.
            Και εγώ δεν φοβάμαι την Τουρκία
            Ούτε κανείς άλλος πρέπει.
            Την ελληνική ανεπαρκή φοβική πολιτική πραγματικότητα φοβάμαι.
            Με το πιο βάρβαρο φασιστικό εν ζωή κράτος του αιώνα καμία συναλλαγή.
            Η Τουρκία γίνεται επικίνδυνη όταν η βαρβαρότητα της βαφτίζεται εύλογο δικαίωμα.
            Ας ζητήσει συγγνώμη για τις γενοκτονίες ας απομακρύνει το κατοχικό στρατό από την Κύπρο ας σεβαστεί το διεθνές δίκαιο και μετά μπορούμε να μιλήσουμε και για ενδεχόμενη καλή τη θελήσει συμμετοχή της σε κάποιους οικονομικούς πόρους.
            Στον καλό γείτονα δίνεις νερό.
            Όχι στον νταβατζή.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 08/01/2011 00:10:22

            Σε καταλαβαίνω.

            Εγώ υιοθετώ, η αλήθεια είναι, μια ποιο σαδιστική, έναντι της Τουρκίας άποψη.

            Δεν θα της έλεγα δηλαδή "δεν σε παίζω μέχρι να γίνεις καλό παιδί" και μετά της γυρνάω την πλάτη.

            θα της έλεγα "ξέρω ότι είσαι μυξιάρικο και κακομαθημένο και θα σου κάνω καψονάκια στο παιχνίδι μας, μέχρι να σπάσει ο τσαμπουκάς σου, γιατί ξέρω ότι δεν μπορείς να μου κάνεις τίποτα" καί θα καθόμουν να παιξω μαζί της...

  28. Maximilien avatar
    Maximilien 07/01/2011 21:14:51

    Δικαιολογημένη είναι μόνο για τους ψοφοδεείς που ξερογλείφονται με τη σκέψη ότι με το μοίρασμα του Αιγαίου θα πάρουν και αυτοί τα ψίχουλα που θα πέσουν από το τραπέζι των μεγάλων. Ψίχουλα που όμως φτάνουν και παραφτάνουν να χορτάσουν 10 γενιές παρασιτικών απογόνων. Και μαζί τους και οι κολαούζοι οπαδοί της σύνεσης και της ψευτοrealpolitik που ακόμα κι αν δεν έχουν άμεσο συμφέρον να φάνε, έχουν εσωτερικεύσει την φωνή των αφεντικών τους και παραμυθιάζουν τον εαυτό τους και τους γύρω τους.

  29. NIKOS avatar
    NIKOS 07/01/2011 21:17:17

    TO ΣΧΕΔΙΟ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΟΤΖΕΦΡΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΤΟΥ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ. ΕΠΡΕΠΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΕΜΠΟΔΙΟ ΠΟΥ ΛΕΓΟΤΑΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟΥΝΤΕ ΚΑΙ ΕΞΑΠΕΛΗΣΑΝ ΤΗΝ ΛΑΣΠΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ.ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ Η ΤΡΟΙΚΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥΣ.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ NIKOS 08/01/2011 02:34:31

      Ετσι ακριβως φιλε....
      ΟΛΟ "παραμυθι περι χρεωκοπιας " της Ελλαδος το εστησε, η συμμορια του παπανδρεου με την τροικα και ειχε στοχο φυσικα να χρησιμοπιηθει ως "ΠΕΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΧΗΜΑ" για παραχωρησεις στα ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ!!
      Ελα ομως που ΕΥΤΥΧΩΣ το εχουμε ολοι σχεδον πλεον καταλαβει
      και το μονο που πρεπει να γινει ειναι η ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΤΩΡΑ!!!!!!

      Και να οδηγηθει στα Ευρωπαικα δικαστηρια και μετα ισοβια!!!! Για ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ κατα της Ελλαδος!!!!!!
      ( ιδανικο βεβαια θα ηταν το εκτελεστικο αποσπασμα....αλλα πανε εκεινες οι εποχες...)

  30. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/01/2011 21:24:00

    Oποτε παντως η Ελλαδα προσπαθησε να αλλαξει κατι στο Αιγαιο ή στην Κυπρο ακολουθησε ελληνοοτουρκικη κριση.
    1955,1964,1967,1974,1987,1996 κλπ.

    • Maximilien avatar
      Maximilien @ ψυχραιμια 07/01/2011 21:27:55

      Το 1996 προσπάθησε η Ελλάδα να αλλάξει το status quo στο Αιγαίο; Το 1987; Πας καλά άνθρωπέ μου; Με εξαίρεση το '74 οι υπόλοιπες κρίσεις ξεκίνησαν από την Τουρκία.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Maximilien 07/01/2011 21:34:50

        To 1996 παιχθηκε η υποθεση των βραχονησιδων.Τα εχω γραψει λεπτομερως σε αλλο ποστ.Τα Ιμια ακομη και αν ειναι ελληνικα ειναι αποστρατιωτικοποιημενη ζωνη και η αποστολη στρατου εκει αντεβαινε στη συνθηκη του 1947.
        Οταν ομως λεω να αλλαξει δεν εννοω κατι παρανομο.Εννοω οτι η Τουρκια εχει θεσει δικα της ορια και ολοι θα πρεπει να ειναι σιγουροι οτι το casus belli ειναι πραγματικο.Η Ελλαδα εχει δικαιωμα να παει στα 12 μιλια αλλα αυτο θα οδηγησει σε πολεμο.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 07/01/2011 21:37:57

          Και κατι γενικοτερο μια και το ποστ προερχεται απο το Ριζοσπαστη.
          Η ανενδοτη σταση του κομματος αυτου στο Αιγαιο δεν συμβιβαζεται με τις εκκλησεις για μειωση των στρατιωτικων δαπανων και η προσπαθεια να μεταθεσει το προβλημα απο την Τουρκια στο ΝΑΤΟ ή τις ΗΠΑ εχει να κανει με τις δικες του σκοπιμοτητες.Η τουρκικη πολιτικη δεν θα αλλαξει ειτε ειμαστε στο ΝΑΤΟ ειτε δεν ειμαστε.Απλως αν δεν ειμαστε δεν θα υπαρχει κανεις να μεσολαβησει.

          • Maximilien avatar
            Maximilien @ ψυχραιμια 07/01/2011 21:56:45

            Καλά, εντάξει, πετάμε τη μπάλα στην εξέδρα. Το ΚΚΕ πάλι. Τα Ίμια στήθηκαν με προβοκάτσια και αν ο Σημιτάκος είχε "καπνοσακούλες" θα τους είχε ξεκωλιάσει τους Τούρκους και όχι απαραίτητα με γενικευμένο πόλεμο. Οι Τούρκοι έτρεχαν πανικόβλητοι να εκλιπαρήσουν τους Αμερικανούς να μεσολαβήσουν. Ξέρεις κάτι; Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω. Εμένα μου είναι απόλυτα κατανοητό γιατί έχεις αυτές τις απόψεις που έχεις και πως αυτές συνδέονται με την γενικότερη αντίληψη περί οικονομίας και Μνημονίου και κόμματος το οποίο και ψηφίζεις. Ψοφοδεής αστική τάξη που είτε τρέμει τις αλλαγές μήπως και χάσει τα προνόμια και τη βολή της θυσιάζοντας ακόμα και την ίδια τη χώρα είτε ξερογλείφεται με την προοπτική των πετρελαίων. Και δε μιλάμε απαραίτητα για 12 μίλια αύριο αλλά για το αυτονόητο. Το να ορίζεις τον εθνικό σου χώρο και να τον ελέγχεις χωρίς να φτάνουν οι τουρκοι στην Ευβοια.
            Όσο για το ΚΚΕ, αυτό δεν πρόκειται ποτέ να επικυρώσει τις επαίσχυντες συμφωνίες που θα υπογράψει το κεφάλαιο στο Αιγαίο. Και όταν λέει για αμυντικές δαπάνες μιλά για εκείνες που γίνονται για το ΝΑΤΟ και την συμμετοχή της χώρας στο Αφγανιστάν και αλλού. Εκεί δηλαδή που άνθρωποι σαν και εσένα έλεγαν ότι με τη συμμετοχή μας θα εξασφαλίζαμε την εθνική ασφάλεια. Π@@@ μάντολες.
            Αυτά λέει η ΓΓ για τους εξοπλισμούς που εκλαικεύει τη θέση του ΚΚΕ.
            http://www.youtube.com/watch?v=KcaogArIhGo

            Όσο για τα περί μεσολάβησης του ΝΑΤΟ, το αφήνω ασχολίαστο. Ανάγεται στο επίπεδο της "λαικής σοφίας" και καφενειακής πολιτικής.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ ψυχραιμια 08/01/2011 00:35:56

            Μαξιμιλιανε μπορει να εχεις οποια γνωμη θελεις αλλα στα Ιμια κανεις Τουρκος δεν ηταν πανικοβλητος ουτε ζητησε μεσολαβηση.Μαλιστα η Τσιλερ ειχε κλεισει το τηλεφωνο στον Κλιντον που την απειλουσε με αποκλεισμο απο ΝΑΤΟ και ΕΕ αν επιτεθει.
            Τη μεσολαβηση τη ζητησε ο Σημιτης.
            Φυσικα εσυ μπορεις να τα αποδωσεις ολα στην ψοφοδεη αστικη ταξη αλλα σου επαναλαμβανω οτι και η θεση οτι δηθεν ειμαστε κατα των εξοπλισμων λογω ΝΑΤΟ αλλα δεν υποχωρουμε σε τιποτα ειναι αντιφατικη.

          • Maximilien avatar
            Maximilien @ ψυχραιμια 08/01/2011 00:58:44

            Είναι καταγεγραμμένη η θέση των τούρκων στρατιωτικών ότι ΔΕΝ θα πήγαιναν για πόλεμο Ό,ΤΙ και να συνέβαινε εκείνο το βράδυ ανεξαρτήτως του τι έλεγε η Τσιλέρ. Και είναι επίσης καταγεγραμένη η στάση των τουρκων στο βιβλίο του Κλιντον. Όπως επίσης και ότι ΔΕΝ είχαν λάβει κανένα απολύτως μέτρο για πολεμική σύρραξη με την Ελλάδα. Λυπάμαι αλλά ή δεν θυμάσαι ή παριστάνεις ότι δεν θυμάσαι, οπότε και στις δύο περιπτώσεις δεν έχει νόημα η συζήτηση. Ναι, ψοφοδεείς και κολαούζοι που αυταπατώνται παριστάνοντας τους συνετούς και τους ψυχραίμους για να κρύψουν το ηθικό τους ν-α-υ-ά-γ-ι-ο.

            ΥΓ. Το ΚΚΕ δεν είπε είμαστε εναντίον των εξοπλισμών λόγω ΝΑΤΟ αλλά εναντίον εκείνων των εξοπλισμών που γίνονται για να ικανοποιηθεί το ΝΑΤΟ.

        • Petros avatar
          Petros @ ψυχραιμια 07/01/2011 21:47:39

          Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι η Τουρκία ήταν έτοιμη για πόλεμο το 1987 και το 1996;
          Το 87 που η στάση ήταν πράγματι σθεναρή τα μάζεψαν και έφυγαν.
          Το 96 και στρατιωτική υπεροχή στην περιοχή των Ιμιων είχαμε και
          η όλη διάταξη και ενεργοποίησή του τουρκικού στρατού μόνο σε προετοιμασία για πόλεμο δεν παρεμπεμπε.
          Θα σου θυμίσω ότι την αποστολή των Τούρκων κομάντος στα Ιμια 2
          την παίζανε τα τούρκικά ΜΜΕ ζωντανά.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Petros 07/01/2011 21:56:37

            H συμφωνια ομως του 1987 περιλαμβανε τη δεσμευση να μη γινουν ερευνες απο κανενα σε ολο το Αιγαιο περα απο τα 6 μιλια.
            περα απο τις θριαμβολογιες και τοτε η Ελλαδα ζητησε τη μεσολαβηση του λορδου Καρρινγκτον γ.γ του ΝΑΤΟ.
            Το 1996 τα ιδιακαι οταν ο Σημιτης ειπε ευχαριστω τους Αμερικανους εγινε χαμος.
            Ομως αυτη ειναι η αληθεια : δεν ξερω αν οι Τουρκοι ηταν ή οχι ετοιμοι για πολεμο αλλα μεσολαβηση τριτων παντα η Ελλαδα ζητουσε και οχι η Τουρκια.

          • Petros avatar
            Petros @ Petros 07/01/2011 22:08:34

            Αυτά που περιγράφεις δεν αποδεικνύουν την πολεμική ετοιμότητα της Τουρκίας ούτε επιβεβαιώνουν την εν τη ουσία ισχύ του casus belli αλλά την πολιτική ανεπάρκεια και εξάρτηση από ξένα κέντρα αποφάσεων της Ελληνικής πολιτικής ηγεσίας.
            Ισχύει δηλαδή το αντίθετο απο οτι ισχυρίζεσαι.

            Το ανέξοδο casus belli απο πλευράς Τουρκίας δίνει το άλλοθι της υποχωρητικότητας και προσαρμογής σε εξωελληνικές επιδιώξεις των ελληνικών πολιτικών ηγεσιών και όχι το αντίθετο.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Petros 08/01/2011 00:03:35

            ΔΕν ξερω αν ειναι ανεξοδο.
            Οι Τουρκοι εχουν αποδειξει πολλες φορες οτι ειναι ετοιμοι για πολεμο.
            Στην ελληνικη πλευρα συνηθιζεται να μεταθετουν το προβλημα σε τριτους τους οποιους οι ιδιοι καλεσαν να επεμβουν.
            Τα ιδια εγιναν και με τους πυραυλους S-300 και με την υποθεση Οτσαλαν.
            Αρχισαν αλληλοκατηγοριες περι προδοτων ενω ηταν φανερο οτι απλως ηθελαν να αποφυγουν τον πολεμο.

          • Petros avatar
            Petros @ Petros 08/01/2011 00:08:55

            Πες μου μετά το '22 , πόσες φορές πολέμησαν οι Τούρκοι
            πλην του στημένου '74.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Petros 08/01/2011 00:27:20

            Οι Τουρκοι ειναι προσεκτικοι και δεν παιρνουν περιττα ρισκα.Οταν αποφασιζουν να πολεμησουν ομως γινεται.
            Πολεμησαν στη Κορεα οπως και εμεις και φυσικα εχουν ενα μακροχρονιο ανταρτικο με τους Κουρδους.
            Πριν το 1974 οι ΗΠΑ ειχαν αποτρεψει το 1964 και το 1967 μια πιθανη εισβολη στην Κυπρο.
            Χαρακτηριστικο της ελληνικης νοοτροπιας ειναι οτι μαθητες σχολειων πολιορκουσαν την αμερικανικη πρεσβεια στην Αθηνα το 1964 με το συνθημα "Τζονσον βγαλε το φεσι" τη στιγμη που ο Τζονσον εστειλε τελεσιγραφο στον Ινονου και σταματησε την εισβολη στη Κυπρο.
            μετα τη δευτερη κριση του 1967 ο Βανς ειπε στους δικους μας "δυο φορες σταματησαμε τους Τουρκους να μη μπουν στη Κυπρο και τριτη δεν θα υπαρξει".
            Ακολουθησαν οι παραλογισμοι που κατεληξαν στο 1974.
            Οσο για τα Ιμια μπορει να το μετεδιδαν ζωντανα αλλα αποβιβασθηκαν στη νησιδα που εμεινε αφυλακτη χωρις αντισταση.
            Επειδη η Ελλαδα δεν φροντισε να εχει συστημα δορυφορου ο Παγκαλος το εμαθε απο το Χολμπρουκ που του ελεγε οτι βλεπω τους Τουρκους πανω στα Ιμια απο τον αμερικανικο δορυφορο και δεν το πιστευε οποτε εστειλαν το ελικοπτερο για να το εξακριβωσει και σκοτωθηκαν οι τρεις αξιωματικοι.
            Γιατι πιστευουμε οτι ο ελληνικος στρατος ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο το υπολοιπο ελληνικο Δημοσιο;

          • Petros avatar
            Petros @ Petros 08/01/2011 00:55:06

            Με τους Κούρδους που ανέφερες έχουν κατά μέσο όρο 150-200 νεκρούς στρατιώτες και αξιωματικούς επί 30 σχεδόν χρόνια.
            Στην Κυπρο είχαν χωρίς αντίσταση 30% απώλειες
            εξοπλισμού.
            Στις αναχαιτησεις στο Αιγαίο οι Ελληνες πιλότοι τους κάνουν πλάκα.
            Στο ναυτικό το πιο σύντομο ανέκδοτο είναι : Τούρκος ναύαρχος.
            Στις χερσαίες δυνάμεις υπάρχει σαφές ελληνικό στρατηγικό πλεονεκτημα λογω εδάφους στην Ανατολική θράκη.
            Πραγματικά πιστεύεις ότι οι Τούρκοι δεν μας έχουν συντρίψει επειδή μας σώζουν την τελευταία στιγμή οι καλοί Αμερικάνοι;
            Εμένα αυτό μου ακούγεται σαν σενάριο της ταινίας
            '' Το ελληνικό προτεκτοράτο''
            Οι Τούρκοι προωθούν συστηματικά και ανέξοδα τις διεκδικήσεις τους και οι Αμερικάνοι διαιωνίζουν το σύστημά εξάρτησης.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Petros 08/01/2011 01:00:01

            Εγω Πετρο ξερω οτι εμεις ζηταμε καθε φορα μεσολαβηση.Τωρα οσοι θελουν αποφασιστικη σταση να ξερουν οτι σε αυτη τη περιπτωση πολεμος θα γινει.
            και οταν ακουω για "ανησυχιες γονεων" μηπως αυξηθει η θητεια -η απολεμη θητεια - δεν ξερω ποιες θα ειναι οι αντιδρασεις στην Ελλαδα του σημερα,οχι του 1940,αν σκοτωθουν μερικες χιλιαδες.
            Λοιπον ολες οι επιλογες ειναι ανοιχτες αλλα να ξερουμε τις συνεπειες.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Petros 08/01/2011 01:03:13

            Και κατι αλλο : το οτι εχουν βαριες απωλειες με τους Κουρδους αλλα δεν υπαρχει αντιπολεμικο κινημα δειχνει κατι για την τουρκικη κοινωνια,οτι μπορει να δεχθει μεγαλες απωλειες για εθνικους λογους.

          • Petros avatar
            Petros @ Petros 08/01/2011 01:07:10

            Το κλείνω και είμαι κάθετος.
            Οι Τούρκοι δεν πολεμούν ποτέ αν γνωρίζουν ότι θα τους πολεμήσουν.
            Η ψοφοδεής ελληνική πολιτική και οικονομική ελιτ είναι η χαρά τους.
            Τσάμπα μάγκες.....

          • Petros avatar
            Petros @ Petros 08/01/2011 01:09:40

            Το αντιπολεμικό κινημα στην Τουρκία είναι σε λευκά κελιά μαζί με κούρδους αγωνιστές για εσχάτη προδοσία.

  31. ierofantis avatar
    ierofantis 07/01/2011 21:26:49

    Ναι, είναι κολλητικό...

  32. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/01/2011 21:27:07

    Όσο διαβάσαμε και τη δανειακή.
    Βρε ο κόσμος τον λέει ανοιχτά κάθαρμα τον δικό σου.
    Όπως φώναζαν το 65 "Μητσοτάκη - κάθαρμα".
    Στόχω ξαναγράψει, ποντάρεις ότι δεν θα φτάσουν οι Τούρκοι στα Αθίκια.

  33. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/01/2011 21:31:42

    Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τις ευχές. Να είστε καλά.

  34. ierofantis avatar
    ierofantis 07/01/2011 21:41:15

    Παρέλειψα να ευχαριστήσω για τις ευχές. Αντεύχομαι και εγώ για τους εορτάζοντες στην οικογένειά σου και εύχομαι κάθε καλό για τους οικείους σου.

  35. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/01/2011 21:42:41

    Οι Τούρκοι δεν θέλουν -και πλέον με την ψοφοδεή επί 15ετία στάση της Ελλάδας δεν συμβιβάζονται- με τίποτα λιγότερο από ΟΛΟ το Αιγαίο, ανατροπή της Συνθήκης της Λωζάνης στην πράξη - όπως η Κατοχή στην Κύπρο λένε δημιουργεί Διεθνές Δίκαιο, και τελική δορυφοροποίηση της Ελλάδας σε μεσοδιάστημα, με τελική, σε 60-100 χρόνια πλήρη εξαφάνιση του ελληνικού στοιχείου-πληθυσμού σε ηπειρωτική Ελλάδα-Κύπρο.
    Τελεία.

    Τα πράγματα είναι εντελώς απλά για το τι θέλουν οι Τούρκους και άδικα "ερμηνεύουμε".
    "Σκεφθείτε μια πλατεία με δυο μαγαζιά, μια μεγάλη ταβέρνα και ένα μικρό μαγαζάκι. Το μικρό μαγαζάκι έχει όλα τα τραπέζια στην πλατεία, ενώ το μεγάλο κανένα".
    Νταβούτογλου

    Πλατεία=Αιγαίο

    Απλά πηγαίνουν βήμα-βήμα ΑΝΑΤΡΕΠΟΝΤΑΣ σημείο-σημείο το Δ. Δίκαιο το οποίο είναι με την Ελλάδα. Μέχρι το 74 η Τουρκία δεν είχε το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ δικαίωμα (διάσωσης, ελέγχου κλπ) στο Αιγαίο.
    Η βλακώδης συναισθηματική αποχώρηση από το στρατιωτικό ΝΑΤΟ το 74 της έδωσε το δικαίωμα το 80 με την Συμφωνία Ρότζερς να "πατήσει πόδι" στο Αρχιπέλαγος, κατ' αρχήν. Η συνέχεια γνωστή.

    • blue nile avatar
      blue nile @ Προφήτης 08/01/2011 00:23:14

      Σωστά ομιλείς.

    • stoxastis avatar
      stoxastis @ Προφήτης 08/01/2011 00:29:10

      καλή η διαπίστωση "Προφήτη". Ποια ίναι η θέση σου ομως? το Δόγμα Νταβούτογλου?
      Μην ξεχνάς οτι τα μαγαζάκια έχουν και μαγαζάτορες με ψυχή!!!

  36. Κάποιος avatar
    Κάποιος 07/01/2011 23:05:32

    Εντάξει είναι φανερό ότι όλο αυτό το σκηνικό με την χρεωκοπημένη και διεφθαρμένη Ελλάδα που αποδομούνταν συστηματικά εδώ και χρόνια, ήρθε να ολοκληρωθεί υπό τον ΓΑΠ εκχωρώντας κοψοχρονιά εθνικά κυριαρχικά δικαιώματα, έτσι ώστε στο τέλος να πούμε κι ευχαριστώ που θα φάμε κι ένα ξεροκόμματο αντί να πτωχεύσουμε.
    Από την άλλη σκέφτομαι το ρητό που αναφέρει ότι κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν και λέω ότι αν έχουμε όντως σαπίσει ως χώρα, νομοτελειακά σύντομα θα πέσουμε, θέλουμε, δεν θέλουμε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κάποιος 07/01/2011 23:09:17

      Και τί έκανες μέχρι τώρα κάποιε?
      Ανέξοδες διαπιστώσεις?

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Orestios 07/01/2011 23:14:31

        Ανέξοδες δεν είναι γιατί δεν έχω καταθέσεις και σπίτια στο εξωτερικό ώστε να την κοπανίσω από την χώρα.
        Από την άλλη, πέρα απ' το να μην τους στηρίζω με την ψήφο μου και να εκφράζω δημόσια την άποψη μου μαζικά ή ατομικά, δεν βλέπω ανοιχτό κάποιο άλλο πεδίο δράσης.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Κάποιος 07/01/2011 23:44:53

          Καρά ανέξοδες.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Orestios 08/01/2011 00:44:34

            Για να το λες εσύ μάλλον έτσι θα'ναι!

          • Orestios avatar
            Orestios @ Κάποιος 08/01/2011 00:45:24

            Δεν κρύβομαι στις λέξεις, οπως κάνεις.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Orestios 08/01/2011 00:57:18

            Πίσω από τις λέξεις κρύβεται ο Αλέξης.

        • stoxastis avatar
          stoxastis @ Κάποιος 08/01/2011 00:23:57

          ...τα οπλα φίλε μου. Τα όπλα!!!

  37. Μιχάλης Καλύβας avatar
    Μιχάλης Καλύβας 07/01/2011 23:57:17

    Συνήθως όταν γίνονται τέτοιου είδους διαπραγματεύσεις και συμφωνίες μεταξύ χωρών. Οι λαοί και των δύο χωρών νιώθουν ότι κάνανε υπερβολικές υποχωρήσεις. Νιώθουν ο,τι είναι οι χαμένη πλευρά. Αλλά αν αποβάλουμε τις αντιπάθειες, και τα μίση, και οι δύο λαοί, που είναι αππόροια των δεινών της τουρκοκρατίας. Ίσως βρεθεί μία βιώσιμη λύση και για τους δύο λαούς.
    Ας θυμόμαστε μόνο ο,τι η χειρότερη λύση είναι, να μη βρεθεί λύση.

  38. blue nile avatar
    blue nile 08/01/2011 01:27:11

    Είναι πραγματικά λυπηρό να συντελείται το ξεβράκωμα της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής μπροστά στα μάτια μας και να διαβάζουμε κάποια από τα παραπάνω σχόλια που παρεπιπτόντως γράφονται από σχολιαστές με κρίση και βούληση.

    Όλοι ξέρουν τα αυτονόητα.
    Στο Αιγαίο όλα τα δίκια είναι με μας και όλα τα άδικα με τους Τούρκους που παρόλα αυτά νιώθοντας δυνατοί είναι έτοιμοι να μετατρέψουν όλες τις προυπάρχουσες διεθνείς συνθήκες σε κουρελόχαρτα και να μετατρέψουν σε κερδισμένη μια χαμένη γι'αυτούς υπόθεση. Εκμεταλευόμενοι βέβαια τη δική μας αδράνεια και παθητικότητα .
    Οι Τούρκοι ξέρουν καλά ότι το διεθνές δίκαιο έχει ως υπόβαθρο τη διεθνή πολιτική δηλαδή κάποιο συσχετισμό δυνάμεων. Έπεται το διεθνές δίκαιο.
    Νιώθοντας δυνατοί , σωστά εκλαμβάνοντας τον δικό μας ενδοτισμό ως αδυναμία που συνάμα επιφέρει την δική τους ενδυνάμωση, παίρνουν θάρρος και θέλουν ν'αλλάξουν το διεθνές δίκαιο ώστε η νέα του μορφή να εκπροσωπεί τη νέα κατανομή ισχύος.
    Τι μέλλει γενέσθαι;
    Για να ξεσκονιστούν κάποια αρχαία λόγια πάντοτε τραγικά, πάντοτε επίκαιρα:

    ...και όσω δυνατότεροι αυτοί αυτών εγίγνοντο και ημείς ερημώτεροι...

    Αποτίστε τη μέγιστη προσοχή σας στην αντίθεση, αυτοί δυναμώνουν ενώ εμείς δεν αδυνατίζουμε απλώς μα ερημώνουμε.
    Ναι θα ερημώσουμε γιατί δεν αφήνουμε μόνο τους Τούρκους να φαίνονται πιο δυνατοί από'μας αλλά να γίνονται κιόλας χαρίζοντας τους έσοδα από δικές μας πλουτοπαραγωγικές πηγές.
    Θα ερημώσουμε γιατί στην ίδια υποδούλωση οδηγεί η όποια επιβολή, ανεξαρτήτου κλίμακας, που μας επιτάσσεται από τους γείτονες μας με το καλό ή με το άγριο.
    Βαφτίζουμε την εθελοδουλεία μας σωφροσύνη, η οποιαδήποτε παραχώρηση στους Τούρκους με τη μορφή συνεκμετάλευσης σημαίνει εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας και ότι αυτό συνεπάγεται. Μεγαλύτερους κινδύνους.
    Οι απέναντι αν πάρουν τώρα αυτά που θέλουν στο Αιγαίο, αν για ακόμα μια φορά δεν κάνουμε ξεκάθαρη την εμπειρική διαβεβαίωση της γνώμης μας ότι δεν υποχωρούμε άλλο τότε ευθύς αμέσως θα απαιτήσουν και άλλα .
    Ποια θα είναι αυτά έχετε σκεφτεί;
    Αλήθεια το Καστελόριζο το Αγαθονήσι και το Φαρμακονήσι που θα ανήκουν;
    Τίποτα για καντόνια στη Θράκη ακούσατε;
    Κα μετά τι , που θα σταματήσει ο φαύλος κύκλος του ενδοτισμού της υποτέλειας του νεοραγιαδισμού;
    Αυτά για όσους δεν ενοχλούνται από την παρουσία ενός δύο ή τριών τουρκικών γεωτρυπάνων θυμίζοντας αυτούς που δεν ενοχλήθηκαν από την αποκαθήλωση της σημαίας στα Ίμια που επέφερε όχι μόνο την απώλεια τους αλλά και την αμφισβήτηση ολόκληρου του νομικού καθεστώτος που διέπει το Αιγαίο.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ blue nile 08/01/2011 02:20:06

      "Αυτά για όσους δεν ενοχλούνται από την παρουσία ενός δύο ή τριών τουρκικών γεωτρυπάνων θυμίζοντας αυτούς που δεν ενοχλήθηκαν από την αποκαθήλωση της σημαίας στα Ίμια που επέφερε όχι μόνο την απώλεια τους αλλά και την αμφισβήτηση ολόκληρου του νομικού καθεστώτος που διέπει το Αιγαίο."

      Επειδή από την ανωτέρω φράση σου καταλαβαίνω ότι μάλλον υπονοείς τις τοποθετήσεις μου, καιτοι την έχεις συντάξει αριστοτεχνικά, να εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ.

      Οι έννοιες της διπλωματίας και της διαπραγμάτευσης, δεν συνάδουν ως conditio sine qua non, με τον ενδοτισμό.

      Ο Ενδοτισμός είναι εγγενής ή, τις περισσότερες φορές, επίκτητη ανθρώπινη ιδιότητα. Παρατηρείται στους ανθρώπους. Δεν υπάρχει ενδοτική διπλωματία. Υπάρχουν ενδοτικοί άνθρωποι.

      Κατά συνέπεια, αν ξέρεις τί θες, αν ξέρεις μέχρι που φτάνουν τα πόδια σου, αν ξέρεις ποιες ειναι οι δυνάμεις σου και αν έχεις σωστή πληροφόρηση για τον αντίπαλό σου ή τον συνομιλητή σου, διαπραγματεύσαι μαζί του διπλωματικά με κανόνες και παραδοχές.

      Αυτό υπαινίσσομαι και μόνο.

      Επίσης όποιος έχει κάνει διαπραγμάτευση έστω και μια φορά στη ζωή του γνωρίζει ότι η διαπραγμάτευση μπορεί να τελείωσει ποιλικοτρόπως. Προτιμάται ωστόσο η διαπραγμάτευση που καταλήγει σε αποτέλεσμα win -win. Αποτελεί εχέγγυο καλής συνεργασίας και στο μέλλον.

      Μπορούμε πράγματι να οχυρωθούμε στο καβούκι μας και να μην μιλήσουμε για τίποτα με κανέναν και ποτέ.

      Εγώ ισχυρίζομαι ότι καίτοι οικονομικά αδύνατοι αυτήν την περίοδο έχουμε ακόμη την τράπουλα στα χέρια μας σε ότι αφορά το καθεστώς του Αιγαίου. Διπλωματικά και νομικά είμαστε σε καλύτερη μοίρα από τους Τούρκους στο θέμα αυτό. Το κεφάλαιο αυτό, ή θα το αξιοποιήσουμε επ' ωφελεία μας κατά το μέγιστο μέρος του ή όχι. Αν νομίζεις ότι θα επιτύχεις διπλωματική ήττα του αντιπάλου σου σε σενάριο διαπραγμάτευσης win - lose, όπου ο νικητής είναι η Ελλάς και ο ηττημένος η Τουρκία, απλώς να σε ενημερώσω ότι αυτή η μέθοδος διπλωματίας έχει εγκαταληφθεί από τον μεσοπόλεμο.

      Τα ίδια έκαναν οι νικήτριες του Πρώτου Παγκοσμίου πολέμου, εξευτελίζοντας την Γερμανία και μετά από 10 χρόνια πετάχτηκε ένας Χίτλερ. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

      Και εδώ έρχεται ο δεύτερος υπαινιγμός μου. Θα έδινα κάτι ανώδυνο σχετικά για μένα, αν ήταν να κερδίσω τελικώς κάτι με απείρως σπουδαιότερη σημασία. Ποιο είναι αυτό, τα έχω πει παραπάνω.

      Και μένα με ενθουσιάζουν οι πύρινοι λόγοι και ο ανένδοτος αγώνας κατά τις Τουρκιάς και το λέω με πάσα ειλικρίνεια και δεν σε κοροϊδεύω. Αλλά προσπαθώ να είμαι πραγματιστής, ίσως και από την εμπειρία μου στο χώρο δουλειάς μου, και να αναζητώ την μέγιστη δυνατή ωφέλεια και όχι κατανάγκη την απόλυτη ωφέλεια.

  39. η Dimi avatar
    η Dimi 08/01/2011 01:47:13

    Αγαπητέ Ιεροφάντη, Θερμές Ευχαριστίες γιά τον Χρόνο σου και την εξαιρετική η ανάλυσή σου!

    Μακάρι αυτή, ή έστω παραπλήσια με τα παραδείγματά σου, να ήταν η πραγματικότητα με την γείτονα. Πρόκειται όμως, γιά τους κακόπιστους Παν-Οθωμανιστές, Παν-Ισλαμιστές, μασκαρεμένους «ευρωπαϊστές», Ερντογάν και Νταβούτογλου. Οι οποίοι, μ’ έναν απρόσμενο ΕΘΝΟΚΤΟΝΟ σύμμαχο, έναν αχυράνθρωπο της νεο-αταξίας, απεργάζονται μυστικά, την πλήρη Ισλαμοποίηση της Ελλάδας.
    Κτίζοντας μιά Γιγαντιαία ΛΑΘΡΟ-Οθωμανική Μειονότητα στην Ελλάδα (Ηδη, το 10% του Ελληνικού πληθυσμού).

    Και της κατασκευής ή επαναλειτουργίας Τζαμιών-στρατηγείων της Άγκυρας στην Ελλάδα. Και τη δημιουργία ενος παγκόσμιου τουρκο-ισλαμικου κράτους-ενωσης, στα πλαίσια του Νεοθωμανισμού. Με 1.5 δισεκατομμύρια Μουσουλμάνους. Το ισχυρότερο κράτος του κόσμου. Ο χειρότερος εφιάλτης, που θα μπορούσε ποτέ, να βιώσει ο πλανήτης.

    Γιά περισσότερη ενημέρωση, η οποία έχει αποσταλεί στις ξένες Πρεσβείες http://bit.ly/i2hnFV

    Οι Ελληνες έχουμε κάθε λόγο, ν’ανησυχούμε σοβαρά, μ’αυτό το απρόσμενο ταξείδι στη Βυζαντινή Θεοδοσιούπολη, το οποίο γίνεται χωρίς καμία ενημέρωση της κυβέρνησης, της αντιπολίτευσης ή και αυτής ακόμα, της Διπλωματικής Υπηρεσίας. Οπου γιά το συγκεκριμένο ταξείδι, θα έπρεπε να είναι παρών ο Υπηρεσιακός Γενικός Γραμματεύς του Υπουργείου Εξωτερικών, ο οποίος θεσμικά προϊσταται της Διπλωματικής Υπηρεσίας.

    Σε ποιά ευνομούμενη χώρα, θα μπορούσε να γίνει ανεκτό ένα τέτοιο πολιτικό ατόπημα μεγατόνων κι ένας πρωθυπουργός, ο οποίος χειρίζεται με μυστική agenda, τη τύχη μιάς μοναδικής, ιστορικής Χώρας, όπως η Ελλάδα; Kαι την οποία προφανώς, θεωρεί τσιφλίκι του; Σε ποιούς, άραγε, έχει τη ψευδαίσθηση ότι απευθύνεται; Και πως μπορεί να γίνει πιστευτός, όταν δηλώνει ότι «δεν κάνουμε καμία διαπραγμάτευση» και ότι «δεν πρόκειται να υπάρξει καμία συνεκμετάλλευση του Αιγαίου»;

    Φαίνεται και ο ίδιος και οι απέναντι ξεχνούν ότι, την Ελλάδα, την οποία με σθένος επιθυμούν, με το ανάλογο σθένος υπερασπίζονται, οι Ελληνες..

  40. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/01/2011 01:47:27

    Eιναι δυνατον να μην υπογραψουμε τιποτα και να μη γινει καμμια συνεκμεταλλευση.Με αυτο συμφωνω.
    Στα Ιμια το θεμα επρεπε να μεινει στις διπλωματικες διακοινωσεις.
    Απο τη στιγμη που εβγαλαν το στολο για πολεμο και εκαναν πισω καταγραφηκε απωλεια.
    Οσοι λοιπον θελουν διεκδικηση ολων των δικαιωματων μας πρεπει να ειναι ετοιμοι για πολεμο.Αλλιως καλυτερα να μην υπογραψουν τιποτα.
    Εκεινο που ειναι το χειροτερο ειναι να κανουμε τους δυνατους και τη στιγμη που φθανει η ωρα της μαχης να κανουμε πισω.
    Η λογικη "δε γινεται πολεμος" ειναι αυτοπαγιδευση γιατι απλως βασιζεσαι σε κατι που δεν ισχυει για να παρεις θαρρος και την κρισιμη στιγμη που καταλαβαινεις οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα τα χρειαζεσαι.
    Η Ελλαδα αν θελει τα 12 μιλια ή την ΑΟΖ του Καστελοριζου πρεπει να αποδεχθει τον πολεμο.Αν υπαρχει περιπτωση να κανουν πισω οι Τουρκοι θα κανουν μονο αν φανει οτι εμεις αυτη τη φορα παμε πραγματικα για πολεμο.Καλο ομως ειναι να μην το πιστευουμε γιατι πρεπει να ειμαστε ετοιμοι ψυχολογικα.Η μπλοφα δεν πιανει πια παρα μονο αν δεν ειναι μπλοφα και ειναι πραγματικη αποφαση πολεμου.
    Αλλιως ας αφησουμε τα πραγματα οπως ειναι.

    • Λευκοθέα avatar
      Λευκοθέα @ ψυχραιμια 08/01/2011 03:30:56

      Ψυχραιμία,
      ειλικρινά πιστεύεις ότι αν
      ορίσουμε κοινή ΑΟΖ με Κύπρο
      θα μας κηρύξει πόλεμο η Τουρκία;

      Στην Κύπρο γιατί δεν έκανε τίποτα;
      O Λίβανος που θέλησε να χωθεί
      στο φυσικό αέριο,
      είδες τί απάντηση πήρε από τον ΟΗΕ:
      Άλλο τα εθνικά χωρικά ύδατα και άλλο η ΑΟΖ

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Λευκοθέα 08/01/2011 07:41:31

        H Κυπρος ειναι αλλη περιπτωση.Εχει ηδη καταλαβει το 40% και οι αντιρρησεις της δεν ειναι επι της κυπριακης ΑΟΖ αλλα στο οτι ζητει μεριδιο για τους Τουρκοκυπριους στην ΑΟΖ του νησιου που κατα τα αλλα αναγνωριζει.Αρα το ολο θεμα συμπεριλαμβανεται στη λυση του κυπριακου.
        Τωρα πως θα αντιδρασει δεν ξερω.Επισημα το casus belli ισχυει μονο για τα 12 μιλια.

    • blue nile avatar
      blue nile @ ψυχραιμια 08/01/2011 18:18:35

      Γιατί πάντα αυτή η εμμονή με τον πόλεμο?
      Θερμά επεισόδια δεν υπάρχουν ποτέ?
      Και άντε και βυθίζαμε τον στόλο των Τούρκων στα Ίμια που μπορούσαμε ποιος είναι σίγουρος ότι η Τουρκία μετά από τέτοια σφαλιάρα θα ήθελε να πολεμήσει?

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ blue nile 08/01/2011 22:03:33

        Να σου πω επί λέξη τα λόγια ανώτερου αξιωματικού του ΠΝ που ήταν σταθευμένος στο Ιόνιο εκείνη τη νύχτα? "Τους είχαμε κλειδωμένους και με μια διαταγή τους είχαμε σβήσει για 100 χρόνια." Και μετά ήρθε ο Αβούρης και η παρέα του και κάνανε τον στρατό νηπιαγωγείο.

  41. vassilis avatar
    vassilis 08/01/2011 09:38:35

    Συνεκμεταλλευση τουΑιγαιου σημαινει οτι το Αιγαιο δεν ειναι Ελληνικο ουτε τουρκικο και απο κοινου οι δυο χωρες συμπραττουν για να το εκμεταλλευτουν.Επειδη ομως το Αιγαιο ειναι Ελληνικο δεν μπορει να υπαρξει συνεκμεταλλευση αλλα παραχωρηση Ελληνικων κυριαρχικων δικαιωματων στην Τουρκια και συνεπως προδοτικη ενεργεια κατα της χωρας!Ας μην αναφερουν λοιπον εντεχνα τον ορο συνεκμεταλλευση και ας αποδιδουν τον ορο εθνικη προδοσια που χαρακτηριζει την Ελληνικη σταση!

  42. Ασφαλτος avatar
    Ασφαλτος 08/01/2011 10:09:37

    Έτσι ξεκίνησε ο πόλεμος ΙΡΑΚ – ΚΟΥΒΕΙΤ .
    Για ένα κοίτασμα που απλωνότανε και στις δυο πλευρές των συνόρων ,από πάνω σύνορα και από κάτω ενιαίο .
    Το ΚΟΥΒΕΙΤ έβαλε στην δική του πλευρά όσες γεωτρήσεις μπορούσε και άδειαζε με ταχείς ρυθμούς το κοίτασμα – φυσικά και της άλλης πλευράς .
    Το Ιράκ , που δεν είχε τόσα λεφτά για γεωτρήσεις ,δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό άντλησης και έβλεπε το πετρέλαιο να εξαφανίζεται .
    Προσπάθησε να κλείσει συμφωνία με το ΚΟΥΒΕΙΤ ΓΙΑ ΠΟΣΟΣΤΙΑΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ .Το Κουβέιτ αρνήθηκε λέγοντας ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΔΑΦΟΣ ΘΑ ΑΝΤΛΗΣΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ !!
    Και φυσικά ακολούθησε πόλεμος .

  43. Petros avatar
    Petros 08/01/2011 12:38:31

    Διαπραγμάτευση διεξάγεται μεταξύ δύο μερών όταν από αυτή υπάρχει η προσδοκία αμοιβαίας ωφέλειας που αλλιώς είναι απαγορευμένο με νόμιμο τρόπο να επιτύχω . Πχ οριοθέτηση ΑΟΖ μεταξύ δυο χωρών σε διεθνή ύδατα.

    Διαπραγμάτευση επί νομίμου κατοχυρωμένου δικαιώματός που αντικειμενικά σημαίνει μερική ή ολική εκχώρηση της νομιμότητας κατοχής και νομής μόνο ως εθνική μειοδοσία μπορεί να χαρακτηριστεί .

    '''πρόκειται για πλούτο και κυριαρχία που ανήκουν στα παιδιά και στα εγγόνια των σημερινών Ελλήνων και που δεν δικαιούμαστε να εκχωρήσουμε κάτω από θλιβερές μεταμφιέσεις, όπως «συνεκμετάλλευση» στο Αιγαίο ή «συνομοσπονδία» στην Κύπρο.
    Κυριαρχία χάνεται μόνον όταν ένα κράτος ηττηθεί έπειτα από έναν ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ πόλεμο.
    Οι Ελληνες, όμως, δεν επιτέθηκαν ποτέ σε κανέναν.''
    Παναγιώτης Hφαιστος

    Η απειλή χρήσης βίας από τρίτο , ως αιτιολογία για την προσέλευση σε διαπραγμάτευση νομίμου κατοχυρωμένου δικαιώματός είναι απολύτως βέβαιο
    ότι θα επιφέρει και τα δύο στο Κράτος που θα το πράξει.
    Δηλαδή και απώλεια του κυριαρχικού δικαιώματος και χρήση βίας στο μέλλον από την πλευρά του απειλούντος, για περαιτέρω υποχωρήσεις έως πλήρους εξαφανίσεως του υποχωρούντος.

    «διότι με τον πόλεμο εδραιώνεται η ειρήνη, ενώ η αποφυγή του πολέμου χάριν της ησυχίας δεν αποτρέπει τον κίνδυνο» (Θουκυδίδης 1124, 2).

    Αυτά γιατί γενικά χάσαμε την μπάλα.

  44. giorgos avatar
    giorgos 08/01/2011 19:03:49

    Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες
    .....προσκυνημένοι οσοι δεν καταλαβαινουν..