#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/11/2010 21:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δραματικές εξελίξεις με την Τρόικα



Δραματικές εξελίξεις για την Ελλάδα και την οικονομία με την Τρόικα τις τελευταίες δύο ημέρες να λειτουργεί μόνο με μαστίγιο και χωρίς καρότο. Οι απαιτήσεις που προέβαλε το ΔΝΤ και οι Ευρωπαίοι είναι τόσο σκληρές, που ορισμένοι υπουργοί είναι έτοιμοι να ανέβουν στα κάγκελα. Δεν ήξεραν τι ψήφιζαν;

Ούτε λίγο ούτε πολύ, οι Τροϊκανοί  ζήτησαν να γίνουν άμεσα απολύσεις από το δημόσιο τομέα και ουδόλως τους ενδιαφέρει αν πρέπει να αλλάξει το Σύνταγμα.

Ζήτησαν επιτακτικά κλείσιμο επιχειρήσεων του δημόσιου τομέα αλλά και μείωση του εφάπαξ από ταμεία που έχουν μεγάλο πρόβλημα.

Παράλληλα, χρησιμοποιώντας πολύ σκληρές εκφράσεις στις συναντήσεις με τον Γ. Παπακωνσταντίνου, απαίτησαν αλλαγές στα χρονοδιαγράμματα των αλλαγών και συγκεκριμένες δεσμεύσεις ότι θα τηρηθούν οι υποσχέσεις για επιπλέον περικοπές 4,5-6 δισ. και συνολικά πάνω από 15 δισ. το 2011.

Αργά το απόγευμα της Κυριακής κι ενώ οι εκπρόσωποι της Τρόικας είχαν προγραμματίσει  να δώσουν αύριο Δευτέρα συνέντευξη τύπου για να ανακοινώσουν τα αποτελέσματα των ελέγχων τους τελικά την ανέβαλαν καθώς υπάρχει εμπλοκή με τη Λ. Κατσέλη και τις αντιρρήσεις που εγείρει για τα εργασιακά θέματα.Συγκεκριμένα, η κ. Κατσέλη διαφωνεί με την επιμονή της Τρόϊκας να υπερισχύουν οι επιχειρησιακές συμβάσεις των συλλογικών.

Κάποιοι ακόμη και εντός της κυβέρνησης δεν απέκλειαν το ενδεχόμενο η Τρόικα όποτε κι αν κάνει την συνέντευξη να είναι ιδιαίτερα σκληρή στις δηλώσεις της και να θέσουν επιτακτικά το εκβιαστικό δίλημμα “ή κάνετε ότι σας λέμε και υπογράφετε το Μνημόνιο 3 ή δεν θα πάρετε ούτε την τρίτη δόση”.

Σύμφωνα με πληροφορίες, το απόγευμα της Κυριακής έσπευσαν στο υπουργείο Οικονομικών Παπαδήμος και Προβόπουλος, σημάδι ότι τα πράγματα είναι εξαιρετικά τραγικά. Το κλίμα έγινε ακόμη πιο βαρύ εξαιτίας του δημοσιεύματος των FT ότι η Ελλάδα πάει σε χρεοκοπία την άνοιξη ή το καλοκαίρι του 2011.

Αλλες πληροφορίες κάνουν λόγο για σοβαρή ενόχληση της Τρόϊκας με τρεις υπουργούς και ζητούν από τον πρωθυπουργό ακόμη και την αποπομπή τους.

Η πρώτη υπουργός είναι η Λούκα Κατσέλη η οποία με διπλή παρέμβαση σε Βήμα και Ημερησία πήγε κόντρα στο Μνημόνιο κυρίως σε ότι αφορά τις επιχειρησιακές συμβάσεις τις οποίες η Τρόικα θέλει με κάθε τρόπο να ισχύσουν. Μάλιστα, διέρρευσε ότι ο ίδιος ο πρωθυπουργός ζήτησε τηλεφωνικά εξηγήσεις από την υπουργό Εργασίας η οποία αποτελεί κόκκινο πανί για τους μνημονιακούς. Ο Γ. Παπανδρέου φαίνεται να της “τράβηξε τα αυτιά” για το άρθρο που έλεγε ότι είναι λάθος το φάρμακο του Μνημονίου για να γιατρευτεί η ελληνική οικονομία. Η αναβολή της συνέντευξη της Τρόικας αποκλειστικά για τις αντιρρήσεις της κ. Κατσέλη ενδεχομένως να έχει και πιο βαθιά αιτία. Να ζήτησαν οι Τροικανοί “ανθρωποθυσίες” πράγμα που σημαίνει ότι δεν αποκλείεται να υπάρξει “παραίτηση” της υπουργού Εργασίας.

Ο δεύτερος υπουργός είναι ο Δ. Ρέππας ο οποίος προσπαθεί να μην κάνει απολύσεις στις ΔΕΚΟ των αστικών συγκοινωνιών και μιλά για μετατάξεις. Όμως η τρόικα θεωρεί ότι οι μετατάξεις είναι στην ουσία νέες προσλήψεις και ζητά επιτακτικά να φύγουν όσοι εργάζονται σε εταιρείες που θα βάλουν λουκέτο ή που θα πρέπει να αναδιαρθρωθούν.

Η τρίτη υπουργός είναι η Τ. Μπιρμπίλη, ειδικά μετά την αναβολή της συνάντησης την Παρασκευή. Οι καθυστερήσεις στην απελευθέρωση της ενέργειας έχουν προκαλέσει εκνευρισμό στην Τρόικα η οποία ζητά να γίνουν άμεσα αλλαγές στη ΔΕΗ με πώληση λιγνιτικών μονάδων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/11/2010 21:17:49

    Χοχοχο!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Επώνυμος 21/11/2010 21:25:07

      Τίποτα δεν θα τους σώσει! ειδικά μετά αυτό που έκαναν προχτές!

      Αντίσταση στην Κάρτα του Πολίτη!

      Ενημερωθείτε από την ιστοσελίδα του ΙΝΚΑ Ινστιτούτου Καταναλωτών το οποίο τεκμηριώνει με ακλόνητα και ρεαλιστικά επιχειρήματα το γιατί είναι αντίθετο και πρέπει όλοι να αντιταχθούμε στην αποδοχή της.

      Η κάρτα θα φέρει δεδομένα στο chip το οποίο χακεύεται για πλάκα.

      Στη Γερμανία η αστυνομία συστήνει: ΜΑΚΡΙΑ

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ anonymous 21/11/2010 21:31:36

        Ποια κάρτα ρε φίλε;;;

        Εδώ ξεβρακώνονται όλοι οι θιασώτες του μνημονίου που έλεγαν τις μλκς περί μη εμπλοκής της Τρόικας στην διακυβέρνηση της χώρας...πλάκα κάνουμε;;;

        Αν δεν βρεθεί ΤΩΡΑ ισχυρή αντιπολίτευση να ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙ ευθέως την εμπλοκή ξένων κυβερνήσεων μέσω του μνημονίου στα εσωτερικά ζητήματα μιας εθνικά ανεξάρτητης χώρας δεν ξέρω τι μέλλον έχει αυτός ο τόπος.

        Ντροπή και ξεφτίλα...άλλες λέξεις δεν υπάρχουν για να χαρακτηρίσεις την ΠΡΟΔΟΣΙΑ της κυβέρνησης ΓΑΠ και την παράδοσή μας στα χέρια των τοκογλύφων και των γερμανο-αμερικάνων.

        ΄
        Αν δεν καταγγελθεί ΤΩΡΑ ο οικονομικός φασισμός των εμπλεκομένων ξένων παραγόντων, ΠΟΤΕ θα γίνει;;;;
        Θα συνεχίσουμε να λέμε μλκς και να ταίζουμε τον κοσμάκη παραμύθι;;;

        Ποιος θα βγει να πει στον Ελληνικό λαό ότι έπεσε θύμα τοκογλύφων και ξένων κυβερνήσεων που επιβουλεύονται την εθνική μας ανεξαρτησία;;;

        ...

        • loretta avatar
          loretta @ tsilivithras 21/11/2010 21:38:33

          τοτε τσιλι πρεπει βαση αυτων που λεμε να αποδεχθουμε την λυση της χρεωκοπιας??

          ποιος θα τολμησει να το πει ευθεως???

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ loretta 21/11/2010 21:45:44

            loretta εμείς δεν είμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να αποδεχτούμε τίποτα...

            "Αυτοί" είναι υποχρεωμένοι να βγάλουν τα μπαλάκια τους από τα ροζ τσαντάκια και να τα ξαναφορέσουν...!!!

            Ποια χρεωκοπία;;;;;
            Εδώ μας πάνε για κρέμασμα όλους...

            ΟΛΟΥΣ

            Καταστρέφεται ένας ολόκληρος λαός με τους μλκς που μπλέξαμε.

            Ποια χρεωκοπία και αναδιάρθρωση και ναχαμε-ναλεγαμε πολιτικάντικες μπουρδο-οικονομικές αναλύσεις;;;;

            BAAAAAAAALLS!!!!

            KOHONES...!!!

            Που 'ν' τα;;;;

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ loretta 21/11/2010 22:01:23

            τσιλιβήθρα, δυστυχώς ένας ολόκληρος λαός υποχρεώνεται άθελά του να υποστεί τις επιλογές της μειοψηφίας που επικράτησε εκλογικά, τόσο το 2009 όσο και την προηγούμενη Κυριακή. Καθόσον το τρέχον πολίτευμα καθόλου δεν ενδιαφέρεται για την περίφημη "ψήφο διαμαρτυρίας", αλλά επιβάλλει στους πολλούς την δικτατορία των ολίγων που επέλεξαν να διατηρήσουν την οικονομική χούντα του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ loretta 21/11/2010 22:08:22

            δρόμε κρατιέμαι πολύ για να μην αρχίσω να ρίχνω καντήλια...

            Σε παρακαλώ πολύ...μην μου το γυρνάς εντέχνως στο θέμα αποχής και ψήφου γιατί διαφωνούμε κάθετα.

            Οι "άρχοντες" μιας χώρας έχουν ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΥΘΥΝΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΠΟΥ ΟΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΤΟΥ.
            Οι μισοί λοιπόν από αυτούς δουλεύου για τα ξένα συμφέροντα και οι άλλοι μισοί κάνουν τον μλκ επειδή ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ τι να κάνουν ή είναι ύποπτοι.

            ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ είναι βασική υποχρέωση του "άρχοντα" να ειδοποιήσει/ενημερώσει/καταγγείλει ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ανάλογα με το μέγεθος του κινδύνου...!!

            Ο κίνδυνος είναι ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΙΑΙΟΣ και ο Σαμαράς φέρεται σαν να μας κλέψαν το παπάκι που χαμε παρκαρισμένο στο πεζοδρόμιο!!!!

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ loretta 21/11/2010 22:15:07

            συμφωνώ ότι διαφωνούμε, και ειδικά στην τελευταία παράγραφό σου. Πιστεύω πάντως ότι σύντομα θα καταλάβεις ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα βλέπεις σήμερα. Το εύχομαι δηλαδή, γιατί το ηθικό είναι το Α και το Ω σε κάθε αγώνα.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ tsilivithras 21/11/2010 21:45:02

          Το θέμα δεν είναι τι ΛΕΜΕ, αλλά τι ΚΑΝΟΥΜΕ. Αν ήταν ο ΓΑΠ στην αντιπολίτευση, πίστεψε με ότι θα τα έλεγε ακριβώς όπως θέλεις να τα ακούσεις.

          • loretta avatar
            loretta @ Επώνυμος 21/11/2010 21:52:27

            Αυτο που λες Επωνυμε ειναι απολυτως σωστο ο λαοπλανος παπανδρεου θα το εκανε sans doute!!

            παρα ταυτα και αυτο που λεει ο τσιλι ειναι κοινως να γινει μια αντιπολιτευτικη επανασταση....και ο αντωνης και ολοι τριγυρω δεν ξερω αν ειναι διατεθειμενοι να το κανουν ξεροντας οτι θα εχουν να διαχειριστούν μια χρεωκοπημενη ισοπεδωμενη κατακρεουργημενη χωρα..

            Γιατι εκει οδευουμε στην πληρη ισοπεδωση... οι γερμανοι στοχευουν για total iniolation .

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ anonymous 21/11/2010 22:04:45

        05/10/2010: Η Βρετανία κατήργησε τη νεοταξική «Κάρτα Πολίτη» με το chip «Kαταδότη» http://www.noiazomai.net/ukkartapoliti.pdf

        ΔΝΤ και Τρόϊκα θέλουν να επιβάλλουν τη «Φοροκάρτα» ακόμα και σε 12χρονους Ελληνες μαθητές.

        Λέμε κάθετα Οχι! Στους Κοινωνικούς Δολοφόνους Bilderbergs-ΔΝΤ, στη παραβίαση της ιδιωτικότητάς μας, στις σκοτεινές βάσεις δεδομένων, στα φακελλώματα στα ψυχογραφήματα, στον εθισμό των μικρών παιδιών στο πλαστικό χρήμα και της δια βίου υποδούλωσης στα Χρέη.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ η Dimi 21/11/2010 22:11:57

          Dimi, ετοιμάζονται να τσιπάρουν τα μωρά τη στιγμή της γέννησής τους, δήθεν για έλεγχο της υγείας τους.
          Έχουν εφεύρει διάφορους τρόπους να πείσουν τα πρόβατα να δεχθούν το τσιπ.
          Π.χ. στο Αμστερνταμ διαφημίζονται κλαμπ όπου οι τσιπαρισμένοι απολαμβάνουν VIP service και καλά, για να δεχθούν να περάσουν υποδόρια το τσιπ.
          Και έχουν βρει πολλά άφυλα της νέας τάξης με καμένο εγκέφαλο που μασάνε.

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ αλλενάκι 21/11/2010 22:40:23

            Αλλενάκι, Σ'Ευχαριστώ πάρα πολύ, δεν ήμουν ενημέρη γιά το φρικτό τσιπάρισμα των νεογέννητων!!! Κύριε Ελέησον! O Θεός ας μάς βοηθήσει να βρούμε τη δύναμη να ξορκίσουμε τον φόβο και ν'αντιμετωπίσουμ μετωπικά τους Αρμαγεδώνες του κερατά που κυκλώσαν τη Πατρίδα μας.

          • Μisha avatar
            Μisha @ αλλενάκι 22/11/2010 11:14:23

            Μπαράκι στη Βαρκελώνη με τσιπαρισμένα φρικ
            h--p://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/3697940.stm
            Τσιπαρισμένα χαζοχαρούμενα από την Κοκα Κόλα και το facebook
            h--p://www.youtube.com/watch?v=LqwDqN7LNsc

  2. panagiotis avatar
    panagiotis 21/11/2010 21:27:11

    ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΔΑΚΡΥΑ. ΟΤΑΝ Ο ΚΑΛΟΜΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΜΑΘΕΙ ΤΙ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ....!!!!!!

    • azxc avatar
      azxc @ panagiotis 21/11/2010 21:29:35

      Συμφωνώ

  3. anonymous avatar
    anonymous 21/11/2010 21:28:56

    λυνονται τα χερια του Σαμαρα να αρνηθει μεχρις εσχατων τη συναινεση

    • man8os avatar
      man8os @ anonymous 21/11/2010 22:59:29

      Αυτο σε νοιαζει εσενα? Εαν πηγαινουμε ζουπιτοι για χρεοκοπια να καταγγειλει την κυβερνηση.

  4. RSS avatar
    RSS 21/11/2010 21:30:39

    Τώρα που μπαίνει στην Ιρλανδία η Τρόικα (http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2231.aspx) τα πρ'αγματα θα γίνουν πολύ χειρότερα για την Ελλάδα.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/11/2010 21:34:43

    Επιτέλους, ας βρεθεί ένας άγιος άνθρωπος να τους σταματήσει. Ένας... αγιογράφος έστω.

  6. Κώστας avatar
    Κώστας 21/11/2010 21:35:51

    Σώσανε τη χώρα από τη χρεοκοπία έλεγαν Καρατζαφέρης, Ντόρα και λοιποί πραιτωριανοί του ΓΑΠ. "Δεν βγαίνει το μνημόνιο, είναι φάρμακο που καίει τα νεφρά και το συκώτι του ασθενή" φώναζε ο Αντώνης...
    Λαικιστή! απαντούσαν οι πραιτωριανοί, οι Πεταλωτήδες της από δω πλευράς.

    Τώρα ας φάνε την αποτυχία του Μνημονίου. Για να μάθουν να μην στηρίζουν άγριες φοροεπιδρομές και κόψιμο συντάξεων ανήμπορων γιαγιάδων. Και ας λένε νέα ψέμματα πως οι απολύσεις είναι το νέο φάρμακο που θα μας σώσει. Τα κονδύλια είναι συγκεκριμένα και ο Μηταράκης σε δύο λεπτά απέδειξε πως οι υπέρογκες δαπάνες του Δημοσίου δεν οφείλονται σε μισθούς. Αλλά θα συνεχίσουν να αλυχτάνε, όπως η Φίλη Χριστοφοράκου, που θέλει να απολύσει το 1/3 των Δ.Υ....
    Φοβερή μεταρρύθμιση, ο ανεπάγγελτος Σκυλακάκης την σκέφτηκε;

    • man8os avatar
      man8os @ Κώστας 21/11/2010 23:01:36

      Και φορολογικος συντελεστης 20% για ολους ειπε!!

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/11/2010 21:36:30

    Η εξέλιξη αυτή ήταν αναμενόμενη.
    Τις τελευταίες ημέρες οι κατά τον κ. Αντιπρόεδρο "Δον φούφουτοι" μιλούσαν απαξιωτικά για τους περισσότερους υπουργούς και την κυβέρνηση.
    Πολύ δε περισσότερο όταν μερικοί από τους υπουργούς δεν ήξεραν τι δεσμεύσεις ανέλαβε η χώρα με το Μνημόνιο

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/11/2010 21:38:04

    Τυλίγονται σιγά σιγά στο death spirale που μας τύλιξαν.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 22/11/2010 00:06:13

      +1000
      Η ευρωπαϊκή δυστοπία θα γίνεται όλο και πιο δυστοπική.

      • Μisha avatar
        Μisha @ Orestios 22/11/2010 11:21:27

        Ωραία λέξη η δυστοπία , Ορέστιε...μπράβο

  9. tsilivithras avatar
    tsilivithras 21/11/2010 21:38:51

    Αυτή η ανάρτηση μαζί με την άλλη που έλεγε για το πως μεθοδεύεται η χρεωκοπία των αδύναμων και η εξώθησή τους στον ''μηχανισμό διάσωσης" έρχεται να επιβεβαιώσει όλα αυτά που λέμε εδώ και μήνες για την ουσία του θέματος που δεν είναι ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ από την υπερχρέωση των κρατών ΔΙΑ ΤΟΥ ΕΠΑΧΘΟΥΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΜΕΝΟΥ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ και η μετέπειτα εκμετάλευση εθνικών πόρων και οικονομιών.

    Κανένας άλλος σκοπός δεν υπάρχει.
    Όταν σου λένε ότι αδιαφορούν για το σύνταγμα μιας ανεξάρτητης χώρας τότε ξεβρακώνεται η ΕΕ και όλοι οι "διεθνείς οργανισμοί" που δεκάρα τσακιστή δεν δίνουν για την ευημερία των κρατών.
    Όπλο των ισχυρών είναι το κωλο-ευρώ και μεσίτες τους οι κυβερνήσεις.

    Ποια δημοκρατία και κοινοβουλευτισμός;;;
    Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ξέρει μόνο να ρίχνει "μομφή" στους πολίτες της χώρας του που δεν πάνε να ψηφίσουν;;;
    Τους πολίτες που ορκίστηκε να υπηρετεί;;;
    Γλώσσα δεν έχει να καταγγείλει την κατάλυση του πολιτεύματος και την καταστροφή της χώρας από όλα τα διεθνή λαμόγια;;;

    • man8os avatar
      man8os @ tsilivithras 21/11/2010 23:03:10

      Ο μηχανισμος ελεγχομενης χρεοκοπιας θα τεθει σε ισχυ το 2013. Εμεις υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχουμε χρεοκοπησει τοτε.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ man8os 21/11/2010 23:36:18

        Ποιο 2013 ρε συ μάνθο;;;

        Ούτε χρόνο δεν βγάζουμε έτσι...

        Ποιος μηχανισμός;;

        Στημένη μπίζνα είναι και σπρώχνουν από όλες τις πλευρές για να πετύχουν το σκοπό τους.
        Πρέπει ΕΝΑΣ τουλάχιστον πολιτικός να βγει και να ουρλιάξει την Α-Π-Α-Τ-Η...!!!

        Κάνουν όλοι την πάπια κι εμείς τα βάζουμε με τον κόσμο που δεν πήγε να ψηφίσει τον Κακλαμάνη και τον Γκιουλέκα;;;...!!!

        Μας έχει πάρει εντελώς ο ύπνος σε αυτόν τον τόπο;;;;

        Υπάρχει δλδ έστω και ένας που πιστεύει ακόμα ότι η ΕΕ/ΕΚΤ/ΔΝΤ λειτουργούν ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ για να βοηθηθεί ο Ελληνικός λαός;;;

        Πιέζουν για φόρους ώστε να αποπληρωθούν τα δάνεια και τα ομόλογά τους.
        Αδιαφορούν για το αν θα χει ανάπτυξη ή όχι η χώρα γιατί απλούστατα ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να έχουμε ανάπτυξη.
        Πελάτες είμαστε τόσα χρόνια και πελάτες θέλουν να μείνουμε.

        Είναι δυνατόν να πιστεύει κάποιος ότι μια τόσο καλοστημένη μπίζνα εις βάρος των κρατών θα σταματήσει σε μια ημερομηνία λήξης;;;;

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ tsilivithras 21/11/2010 23:39:23

          Οταν περιμένουν μερικά εκατομμύρια Ελληνες έναν πολιτικό να ουρλιάξει για να τους σώσει, είναι δεδομένο ότι έχει χαθεί η παρτίδα.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Κάποιος 21/11/2010 23:50:47

            Κάποιε έξυπνο παιδί είσαι...καταλαβαίνεις τι εννοώ.

            Να ξυπνήσει και να σώσει την κατάσταση δεν σημαίνει ότι ΑΥΡΙΟ θα χουμε ξεχρεώσει αλλά ότι ίσως καταφέρουμε να φρενάρουμε την απόλυτη κατρακύλα της χώρας σε ΕΠΙΣΗΜΟ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ.

            Να μπει ένα φρένο γιατί όσο πιέζεται αυτός ο λαός στα άκρα θα χει στο τέλος και τις ανάλογες αντιδράσεις.

            Θες να δεις εμφύλιο;;;

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Κάποιος 22/11/2010 00:02:17

            Ο λαός μάλλον αποφάσισε να αφήσει τους άλλους να αποφασίσουν γι΄αυτόν.
            Αντιμνημονιακές φωνές υπήρχαν και για τον ρόλο ΔΝΤ και ΕΕ έχουν μιλήσει πολλοί, άρα ελάχιστοι μπορούν να πούν ότι δεν ήξεραν.Ειδικά μετά τα πρώτα μέτρα του μνημονίου και οι τυφλοί είδαν.
            Αρα την σιωπή σε επίπεδο κοινωνικών αντιδράσεων,πολιτικών πιέσεων, ψήφων, μόνο ως σιωπηλή αποδοχή της μοίρας μας και της αδυναμίας μας μπορώ να την. εκλάβω.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Κάποιος 22/11/2010 00:13:45

            Κάποιος

            τότε είσαι λιγότερο έξυπνος από ότι νόμιζα γιατί ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ και δεν μπορείς να καταλάβεις τον θυμό και την αγανάκτηση του κόσμου τόσα χρόνια που τον οδήγησε στο 60% αποχή.

            Ούτε 1 ούτε 2...35 χρόνια σοσιαληστική απάτη και μια δεξιά παράταξη ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΙΚΑΝΗ να προστατεύσει τους νοικοκύρηδες Έλληνες.

            Χίλια δίκια τους δίνω που δεν πήγαν.
            Χίλια δίκια.
            Και όσο θα βλέπουν τον Σαμαρά (που είναι η τελευταία συστεμική ελπίδα) να κυμαίνεται σε ρηχά νερά τόσο θα συνεχίζει να "απέχει" από την όλη διαδικασία.

            60% αποχή...

            Όποιος θέλει να θεωρεί τον εαυτό του ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΠΟΛΙΤΗ με γνώμη και άποψη ισχυρή και ΘΕΣΗ οφείλει να ανοίξει τα μάτια του και να κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να ΠΕΙΣΕΙ τους υπόλοιπους.

            Αλλά πριν από αυτό και πάνω από αυτό βρίσκεται η ευθύνη των ΑΡΧΟΝΤΩΝ να μην τρώνε, να μην κοιμούνται και να μην ησυχάζουν ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑΚΗ.

            Σε κάθετη ιεραρχία πάνω από όλα στέκει η ευθύνη των ηγετών.

            και οι ηγέτες αυτού του τόπου είναι δειλοί ανίκανοι ή ύποπτοι...ή όλα μαζί.

            Και θέλεις εσύ να κατηγορήσεις τον πολίτη που αηδιασμένος από όλους δεν γούσταρε να τους ψηφίσει;;;;

            ΑΥΤΟΙ μας χρωστάνε όχι εμείς.
            ΑΥΤΟΙ πρώτα θα κάνουν ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ και μετά θα έχουν απαιτήσεις από τον κόσμο.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Κάποιος 22/11/2010 00:22:12

            Eσύ μου λες τι πρέπει να γίνεται θεωρητικά και εγώ σου περιγράφω αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα.
            Το όνειρο του κάθε εξουσιαστή είναι η βουβή αγανάκτηση και απογοήτευση των καταπιεζομένων που περιμένουν τον μεσσία.
            Ο μεγαλύτερος φόβος του φαντάζομαι ξέρεις ποιος είναι...

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Κάποιος 22/11/2010 00:34:20

            Τότε αυτό που βλέπεις σαν πραγματικότητα δεν μπορείς να το εκτιμήσεις σωστά προφανώς από οργή ή αγανάκτηση ίσως.

            Δεν προτείνω αποχή.
            Αλλά την καταλαβαίνω.
            Κι αυτό που πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε είναι να πιέσουμε την αντιπολίτευση του Σαμαρά να βγει από την πεπατημένη και να γίνει πιο απόλυτος, πιο αυστηρός και προς θεού ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ γιατί από το μέγεθος της αποχής φαίνεται ότι ο κόσμος ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ή ΔΕΝ ΕΜΑΘΕ ή ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΧΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ...!!!

            Να σταματήσουμε να κατηγορούμε οι μεν τους δε γιατί ΚΙ ΑΥΤΟ είναι ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ που επιθυμεί σφόδρα το matrix φίλε.

            Διαίρει και βασίλευε...

            Απλά πράγματα.
            Σαμαρά ξύπνα.
            Αυτό που κάνεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Κάποιος 22/11/2010 00:45:11

            Ο θυμός και η οργή αν δεν πάρουν συγκεκριμένη μορφή και δεν συντονιστούν προς ένα κοινό στόχο, είναι χωρίς ουσία.

            Κατά την δική μου εκτίμηση ούτε ο θυμός και η οργή του ελληνικού λαού δεν έχουν φτάσει ακόμα στο κρίσιμο σημείο ανάφλεξης, ούτε υπάρχει πολιτική και κοινωνική μορφοποίηση και συντονισμός τους προς έναν συγκεκριμένο στόχο.

          • loretta avatar
            loretta @ Κάποιος 22/11/2010 00:48:19

            αγαπητε Tsili και καποιε...

            το μπαμ θα γινει μονο οταν αρχισουν να γδερνουν τον δημοσιο τομεα...δυστηχως.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Κάποιος 22/11/2010 00:52:14

            Ρε συ Κάποιε αυτό εννοώ κι εγώ.

            Ότι πρέπει να εργαστεί ΠΙΟ ΕΝΤΑΤΙΚΑ ώστε να φορμαριστεί αυτό το πλαίσιο εν πάση περιπτώσει για να γλυτώσουμε την λάβα του ηφαιστείου...

            Ενημέρωση και ΘΕΣΗ περιμένει ο κόσμος.
            ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ...!!!

    • rasputin avatar
      rasputin @ tsilivithras 22/11/2010 21:16:48

      Να μην πω καμμια κουβεντα για τον Προεδρο της Δημοκρατίας ... (ποιας;;;)

  10. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/11/2010 21:42:20

    Παιδιά, υπάρχει κάτι βασικό που δεν πρέπει να ξεχνούμε:

    ΤΟ ΜΝΗΜΌΝΙΟ ΤΟ ΣΥΝΈΓΡΑΨΕ ΜΌΝΗ ΤΗΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΉ ΚΥΒΈΡΝΗΣΗ!

    Τα μέτρα λοιπόν θα περάσουν, γιατί είναι πολιτική επιλογή αυτής εδώ της κυβέρνησης και όχι επειδή τα επιβάλλει η τρόικα. Το μόνο θέμα, είναι αν θα επιβιώσει το ΠΑΣΟΚ. Δύσκολο, έως ακατόρθωτο...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Επώνυμος 21/11/2010 22:09:36

      Γιατί, εσύ πιστεύεις πως το ΠΑΣΟΚ (υπ)έγραψε κάπου συνειδητά πως θα απολύσει ΔΥ, εννοώντας να το υλοποιήσει?

    • anonymous avatar
      anonymous @ Επώνυμος 21/11/2010 22:32:54

      Το ΠΑΣΟΚ θα επιβιώσει διότι είναι φανατούκλες, διότι θα διώξουν δεξιούς και διότι θα τους υποσχεθεί ότι μόλις περάσουν τα δύσκολα θα τους αποκαταστήσει.

    • man8os avatar
      man8os @ Επώνυμος 21/11/2010 23:04:40

      Το Συμβουλιο της επικρατειας ετσι δεν ειπε? Ειναι ενα μεσοπροθεσμο οικονομικο προγραμμα του Ελληνικου κρατους.
      Πολυ σωστος. Επωνυμε.

  11. Μisha avatar
    Μisha 21/11/2010 21:44:49

    Αδέρφια, επαναλαμβάνω μια υποσημείωση που είχε γίνει προ μηνων:

    ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΤΕ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ. Στέκια, παρέες, ομάδες απαιτείται να αναβιώσουν.

    Το πρώτο πράγμα που θα πέσει «λόγω τεχνικών προβλημάτων», είναι το διαδίκτυο ως η βασική πηγή εναλλακτικής αντικατοχικής πληροφορήσεως.

    Όλες οι χούντες προσπαθούν να ελέγξουν την πληροφόρηση , τούτη εδώ - σκληρότερη πιο ύπουλη και πονηρή από τις προηγούμενες που γνωρισε η χώρα - θα πράξει ακριβώς το ίδιο.
    Μέχρι στιγμής τα καταφέρνει μέσω της προπαγάνδας στα ΜΜΕ να κρατά κοιμισμένους πολλους, όταν αυτό δε θα είναι πια δυνατό θα προσπαθήσει να τσακίσει την ενημέρωση.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Μisha 21/11/2010 21:49:55

      Μίσα,

      Κι αν ακόμη εξαφανιστεί το διαδίκτυο, πάλι θα τους σαρώσει η πραγματικότητα.

      Το τσουνάμι της λαϊκής οργής θα είναι ασυγκράτητο.

      Όλες οι επαναστάσεις της ιστορίας έγιναν χωρίς Ίντερνετ. Και τώρα θα γίνει το ίδιο, ακόμη κι αν κόψουν το ίντερνετ.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 21/11/2010 21:59:02

        Επώνυμε, λυπάμαι που θα το πω.

        Πήγες σήμερα στις παρά θιν' αλός καφετέριες και εστιατόρια; Είδες τι χαμός γινόταν, καιρού βοηθούντος;

        Οι Ρουμάνοι του '89, απαιτήθηκε να έχουν υποστεί 7 χρόνια αιματηρών στερήσεων (σε ρεύμα, θέρμανση, βασικά είδη διατροφής) για να επέλθει το πλήρωμα του χρόνου της εξέγερσης. Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο απαισιόδοξος γίνομαι όταν σκέφτομαι "τσουνάμι λαϊκής οργής" απο Ελληνες...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μisha 21/11/2010 22:24:44

      Μίσα κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να γίνει αυτό που λες, γιαυτό και χαίρομαι τους Θεσσαλονικείς σχολιαστές που μεγαλώνουν την παρέα τους, γιαυτό και επιμένω από την άλλη στην ενδυνάμωση υφιστάμενων οργανωτικών σχημάτων βάσης μέσα στα κόμματα. Ανεξάρτητα από την επιβίωση ή μη του διαδικτύου, η προσωπική επαφή ενέχει δυναμική δράσης, ενώ η συνομιλία πληκτρολογίου είναι, ας πούμε, προκαταρκτική διαδικασία ενημέρωσης, αφύπνισης, προθέρμανσης...

    • kiki avatar
      kiki @ Μisha 22/11/2010 10:10:04

      @ Μισα,
      Το κανουμε ,αυτο εκτος δικτυου,κοντευω να πεθανω τους μισους γνωστους και φιλους,με αυτα που τους λεω αλλα χρειαζεται και καποιος παραγων της πολιτειας,λεμε τωρα μπα και ξυπνησει η αξιωματικη αντιπολιτευση,σαν ο μεγαλυτερος πολιτικος φορεας.
      Στην Μανη τους λεω και τους εξηγω,οτι φοβοσασταν το ΚΚε οτι θα σας παρουν τα σπιτια και τις περιουσιες,αλλα θα την παθετε απο την ΤΡΟΙΚΑ,με συνεργατες τους ΓΑΠητες,τους οποιους ψηφισατε.

  12. Greg avatar
    Greg 21/11/2010 21:48:32

    Πρέπει να γίνουν οι απολύσεις και να ληφθούν και τα υπόλοιπα μέτρα.

    Εφόσον έχουν υπογραφεί, προς τί η συζήτηση;
    Είναι τόσο άχρηστη αυτή η κυβερνώσα παρέα;
    Δεν μπορούν να εφαρμόσουν αυτά που μόλις πριν από λίγους μήνες υπέγραψαν;
    Πάλι θα πουν ότι δεν ήξεραν;

    Τίποτε δεν μπορούν να επικαλεστούν. Δεν πρόκειται για σπουδαίες καινοτομίες που σκοντάφτουν σε αντικειμενικές δυσκολίες. Μερικές υπογραφές χρειάζονται.

    Θα τα καταφέρουν ή θα φέρουν την καταστροφή;

    Λίγο καιρό πριν, η ανικανότητά τους έφερε το ΔΝΤ.
    Τώρα τί άλλο θα φέρει;

    Έβαλαν μυαλό ή πάλι θα πουν ότι δεν ήξεραν;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Greg 21/11/2010 21:50:57

      Δηλαδή εσυ θέλεις να γίνουν οι απολύσεις;

      • Greg avatar
        Greg @ Επώνυμος 21/11/2010 22:01:51

        Όχι, όπως δεν θέλω να είχα πάρει στεγαστικό δάνειο. Αυτό, όμως, δεν λέει κάτι..

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ Επώνυμος 21/11/2010 22:05:05

        Αυτό θέλει!
        Κάθε αντι-ΓΑΠ θέση δεν καθαγιάζεται,
        μόνο γι'αυτό. Εξαρτάται , απο το που
        ανήκεις κοινωνικά!

        • Greg avatar
          Greg @ βαγόνι 21/11/2010 22:19:31

          Έχω βαρεθεί τα ήξεις αφήξεις. Ψήφισες ΓΑΠ στις εκλογές; Ψήφισες. Του συγχώρεσες τον αντιπολιτευτικό οίστρο και τα λεφτά υπάρχουν, μη μαυρίζοντάς τον όσο έπρεπε στις αυτοδιοικητικές; Τον συγχώρεσες. Και τώρα δεν θέλεις απολύσεις;
          Ας εφαρμόσει επιτέλους μια κυβέρνηση το πρόγραμμά της και ας κριθεί στο τέλος της τετραετίας, απ΄όσους θα ζουν μέχρι τότε..

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Greg 21/11/2010 22:36:09

            Ποιος μιλάει ήξεις αφίξεις; Η ερώτηση ήταν, εσυ αν θέλεις να γίνουν απολύσεις. Αν θέλεις πες το βρε αδερφέ, απόψεις λέμε εδώ κι αν αυτή είναι η άποψη σου μην ντρέπεσαι κι ας σου την πέσουνε όλοι εδώ μέσα.

          • Greg avatar
            Greg @ Greg 21/11/2010 22:56:49

            Ήξεις αφήξεις εννοώ τις πολιτικές των κυβερνήσεων σε σχέση με το πρόγραμμά τους. Τα ίδια και με τον Κωστάκη που ενώ υποσχόταν επανίδρυση, εκλιπαρούσε για συναίνεση διακομματική ακόμη και στο ελάχιστο. Στο μόνο που ήταν αποφασιστικός ήταν στις συνεντεύξεις για τα γαλάζια παιδιά.
            Θέλω να πω ότι το πρόγραμμα ΓΑΠ ήταν γνωστό. Απεκρύβη μεν στις εθνικές εκλογές, απεκαλύφθη δε πολύ πριν τις αυτοδιοικητικές, όπου τελικά η πλειοψηφία ενέκρινε απολύσεις και περικοπές. Γι΄αυτό αναρωτιέμαι, δεν πρέπει να εφαρμοστεί επιτέλους ένα κυβερνητικό πρόγραμμα, που έχει μάλιστα και τόσο νωπή λαϊκή εντολή;
            Προσωπικά, δεν θέλω απολύσεις, θέλω δουλειές για όλους, ειρήνη, αγάπη και τέτοια..

          • (A)θανάσης avatar
            (A)θανάσης @ Greg 21/11/2010 23:32:43

            Αν δεν κάνω λάθος, ο Greg δήλωσε στο παρελθόν υπέρ των απολύσεων - ή εναντίων των κοπρόσκυλων ΔΥ, κάτι τέτοιο.
            Αυτό συνάγεται και από τα ανωτέρω. Δεν νομίζω ότι απαγορεύεται να είναι κανείς υπέρ των απολύσεων όμως...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Greg 22/11/2010 02:17:32

      Σωστος ο Greg
      μολις την προηγουμενη Κυριακη ψηφισαν απολυσεις (θα μου πεις οι αλλοι τι φταιμε ? δυστυχως ετσι γινεται σ'αυτες τις περιπτωσεις)

  13. destroy all monsters avatar
    destroy all monsters 21/11/2010 21:56:17

    συμφωνω απολυτα misha.

  14. anonymous avatar
    anonymous 21/11/2010 21:56:40

    κρατηστε αντιγραφα των αναρτησεων με τις αντιμνημονιακες θεσεις,φτιαξτε συνοψη απλα και κατανοητα,εκτυπωστε τα σε πολλαπλα αντιτυπα απο τον εκτυπωτη του γραφειου η του σπιτιου αν υπαρχει για να τα μοιραζετε σε πλατειες,να τα αφηνετε σε δρομους, σε στασεις, σε καταστηματα, σε πολυσυχναστα μερη, πορτα πορτα στη γειτονια

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ anonymous 21/11/2010 22:28:06

      πολύ καλή ιδέα

  15. βαγόνι avatar
    βαγόνι 21/11/2010 22:00:00

    Πέρα απο τους ήδη δυσβάστακτους όρους, προχωρούν και
    σε διασταλτικές και επιβαρυντικές ερμηνείες....πάντα με το
    πρόσχημα ότι έχουμε καθυστέρηση στην είσπραξη εσόδων.
    Θεσμικά,δύσκολο να τους σταματήσεις....Πολιτικά, όλα είναι
    δυνατά...με άλλη διάταξη δυνάμεων βέβαια και με λιγότερο
    φοβισμένη "μεσαία τάξη". Φαίνεται, ότι το πράγμα αρχίζει
    να ζεσταίνεται!

  16. Socialista avatar
    Socialista 21/11/2010 22:01:33

    Πρώτη φορά ακούω για επανάσταση που θέλει να φέρει την δεξιά στην εξουσία .
    Χαλαρώστε με τον Αντωνάκη και την δεξιά , μέρος του προβλήματος είναι αυτοί και όχι η λύση του .
    Δεν θα γίνουν και τιμητές οι καταστροφείς του τόπου .Έλεος πια.
    Δέστε τι γίνεται γύρω σας και σε όλη την Ευρώπη , το κεφάλαιο αντεπιτίθεται και κόβει κεφάλια κανονικά , διαλύει την μεσαία τάξη .
    Η πολιτική αυτή θα ανατραπεί αν σε Ευρωπαικό επίπεδο εμφανιστούν πολιτικές προσωπικότητες , τύπου Μιτεράν , που θα βάλουν βέτο στα σχέδια της Φράου και των πάντσερ και θα επαναφέρουν βασικές αρχές σοσιαλδημοκρατίας που οι σημερινοί δήθεν και λούμπεν διεφθαρμένοι σοσιαλιστές κυριολεκτικά ξέσκισαν.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Socialista 21/11/2010 22:08:46

      τύπου Μιττεράν;
      Νά'λεγες τύπου Τόνυ Μπέν, Πάλμε, Σεβενεμάν...κάτι γίνεται!

    • Petros avatar
      Petros @ Socialista 21/11/2010 22:16:01

      Καταρχήν η δεξιά όπως εσύ την εννοείς είναι τώρα στην εξουσία.
      Μετά μήπως θα μπορούσες να επιτρέψεις σε μας τους υπόλοιπους να προσπαθούμε να την ανατρέψουμε μέχρι να γεννηθεί ο νέος Μιτεράν και πριν ''τελειώσει'' η Ελλάδα?
      Όταν γεννηθεί ειδοποίησέ μας να αποσυρθούμε.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Socialista 21/11/2010 22:50:27

      Tα πρωτα παρομοια μετρα φιλε μου τα πηρε στην ιδια τη Γερμανια το Σοσιαλιστικο Κομμα του Σρεντερ.Μεταλλαγμενος και αυτος ισως.
      Ναι αλλα αυτος συμμετεχει στο παγκοσμιο πρωταθλημα ανταγωνισμου με Κινεζους και Ιαπωνες και αλλους.Δεν εχει περιθωρια να ζει στον κοσμο του και απο τη στιγμη που δεν μπορει να συντηρησει αλλες ευρωπαικες χωρες τις εγκαταλειπει.
      Πανευρωπαικη λυση που θα μειωσει την ανταγωνιστικοτητα της ηπειρου θα την υποβαθμισει και αλλο και δεν προκειται η Γερμανια να τη δεχθει.Αν βεβαια καποιοι θελουν να φυγουν απο το ευρω μπορουν να το συζητησουν.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/11/2010 22:03:52

    Από την αρχή του 2010 η Χούντα αυτή έχει χρεωθεί 2 αυτοκτονίες την ημέρα για χρέη.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ αλλενάκι 21/11/2010 22:10:27

      Κάνεις λάθος, δεν είναι χούντα!
      Το κυβερνόν κόμμα το έφεραν στην εξουσία 3.000.000 συμπολίτες μας, με κοινοβουλευτικές διαδικασίες, και του έδωσαν ψήφο εμπιστοσύνης περίπου 1.900.000 συμπολίτες μας ένα χρόνο μετά, με την βοήθεια επίσης μερικών εκατομμυρίων που προτίμησαν να απέχουν αντί να το μαυρίσουν ψηφίζοντας αντιμνημονιακά έστω και στα χαρτιά ή ακόμα καλύτερα βγαίνοντας στους δρόμους και διεκδικώντας πίσω τα απωλεσθέντα κοινωνικά και εργασιακά τους δικαιώματα.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κάποιος 21/11/2010 22:13:49

        μιλάμε για λοβοτομημένους και οι μεν και οι δε, εκτός των κομματόσκυλων

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ αλλενάκι 21/11/2010 22:24:35

          Εξαπατημένοι,λοβοτομημένοι,κομματόσκυλα,ότι κι αν είναι δεν έχει τελικά σημασία.
          Σημασία έχει αυτό που συμβαίνει.
          Ο όρος χούντα απαλλάσσει πολύ εύκολα τους πολίτες της χώρας από τις βαρύτατες ευθύνες τους (και δεν εννοώ φυσικά μόνο το θέμα της ψήφου) για όλα όσα συμβαίνουν.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Κάποιος 21/11/2010 22:28:23

            μπορεί να απαλλάσσει,
            αλλά δεν αναιρεί το γεγονός
            ότι πρόκειται για πολύ πονηρή και ύπουλη χούντα
            βλ. σαλαμοποίηση και κλάδεμα μία μία κατηγορία

  18. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 21/11/2010 22:11:18

    Χαλαρώστε, δεν ήρθε η συντέλεια του κόσμου. Μάλλον πρέπει να συντονίσει η Τρόικα την Ελλάδα με την Ιρλανδία και γιιαυτό αναβάλλει τις αυριανές ανακοινώσεις. Περιμένει να δεί πρώτα τι θα γίνει με την Ιρλανδία που έχει πολύ μεγαλύτερα προβλήματα http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2231.aspx

  19. nik avatar
    nik 21/11/2010 22:20:34

    « όσο υπάρχει το μνημόνιο δεν θα υπάρχει ανάπτυξη » πρέπει να είναι καθημερινά σε κάθε blog σε κάθε είδηση σε κάθε εφημερίδα διότι πρέπει να ξέρει ο κόσμος ότι αυτό το ήξερε ο Παπανδρέου όταν υπέγραφε το μνημόνιο

  20. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 21/11/2010 22:33:01

    Kρίμα που τις συνέπειες δε θα τις λουστούν μόνο όσοι παραδόθηκαν στη γοητεία του 'λεφτά υπάρχουν'.

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/11/2010 22:35:34

    ελα μωρέ... πως κάνουν έτσι... Δεν θα κάνουν απολύσεις, θα κάνουν εθελούσιες υποχρεωτικές μόνιμες άδειες. Το σενάριο το πρόβαρε ο Σάλλας προχτές...

    • Minnie avatar
      Minnie @ archaeopteryx 21/11/2010 23:02:21

      Ειναι αυτος ο καλος κυριος που προσφατως επεζητησε να εξαγορασει ΑΤΕ και ΤΤ?
      Δεν ειμαι σιγουρη πως να αντιδρασω... να γελασω η να ξερασω?
      Διλημματα... διλημματα...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Minnie 21/11/2010 23:09:15

        το διασώζεσθαι δια του εξαγοράζειν με λεφτά το άλλου και παρακαλώ και δι ολίγον κεφάλαιον.

  22. axinosp avatar
    axinosp 21/11/2010 22:37:38

    Πολύ χαίρομαι που το ευχαριστώ του πολιτικού συστήματος στους ψηφοφόρους του, που ψήφισαν στις Δημοτικές εκλογές, θα είναι να τους απολύσει !!
    Δεν σας έχουν ανάγκη ρε ζώα, από δω και εμπρός, θα λαδώνουν τον Ιμάμη και αυτός θα μοιράζει τους ψήφους των μεταναστών αδελφών μας, στα κόμματα του Ελληνικού κοινοβουλίου, γουστάρω Ελληνική Δημοκρατία και I LOVE GREECE !!
    Την Δευτέρα μετά τις εκλογές ελπίζω να πήρατε το μήνυμα πόσο, τα αρχίδια μου, ήταν καθοριστική η ψήφος σας για τη Δημοκρατία, βλέποντας σε 11 Πλατείες της Αθήνας τους αδελφούς μας μετανάστες να προσεύχονται με τον κώλο τούρλα στα ουράνια!! χαχαχα
    Απολύσεις εδώ και τώρα από το Δημόσιο και μην μου πείτε πάλι ότι θα τους δείξετε εσείς και ότι θα πάρετε τα όπλα, γιατί λουλούδες δεν με πείθετε!!

  23. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 21/11/2010 22:46:46

    Το ξεχειλώσαμε τόσο που μόνο κάπως έτσι θα στρώσει η κατάσταση.

    Μαζί με τις εξυγιάνσεις, στο Γουδί και οι ιθύνοντες.

  24. undercover gpr avatar
    undercover gpr 21/11/2010 22:47:56

    Αντιστάθηκαν πολύ κι οι Ιρλανδοί...

  25. man8os avatar
    man8os 21/11/2010 22:56:38

    Και μαδαμε την μαργαριτα.
    Θα την παρουμε η δε θα την παρουμε την δοση...

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ man8os 21/11/2010 23:02:22

      Τώρα που μπήκαν κι οι μπυρόβιοι σχεδόν θα μας παρακαλάνε λολ

  26. Orestios avatar
    Orestios 21/11/2010 23:07:02

    Τάχα μου κάνουν"αντίσταση".
    Όλοι στην κυβέρνηση και το ΠΑΣΟΚ είναι συνυπεύθυνοι.
    Από λόγια χορτάσαμε.
    Τους αξίζει ότι πάθουν.

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 21/11/2010 23:08:48

      Φυλακη να πανε! Ολο το υπουργικο σμβουλιο.

    • Minnie avatar
      Minnie @ Orestios 21/11/2010 23:14:04

      Θα με συγχωρησεις Ορεστιε αλλα τεινω να πιστεψω πλεον οτι οι παντες ειναι συνυπευθυνοι.

      Πρωτο και βασικο τους μελημα ειναι η επιβιωση του υπαρχοντος σαπιου πολιτικου συστηματος και καπου στον πατο, σαν υποσημειωση ενδεχομενως, βρισκεται η επιβιωση αυτου του λαου, αυτου του Εθνους.

      Αρκετα πια, αηδιασα!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Minnie 21/11/2010 23:31:09

        Αν εννοείς αυτούς που ψήφισαν το μνημόνιο, ναι είναι όλοι.
        Δεν πρέπει να τσιμπάμε στο παιχνίδι των δήθεν ανταρσιών.
        Δεν θυμάστε την παντιέρα Παπουτση? Τί απέγινε? Υποστηρικτής του φονταμενταλιστικού Ισλάμ.
        Το κόλπο του splitting είναι για να κρατούνται τα πρόβατα σε ηρεμία.

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Orestios 21/11/2010 23:46:09

          Ορέστιε όχι.

          Εγώ πλέον θεωρώ εν δυνάμει συνένοχο ΚΑΙ τον Σαμαρά.

          Όχι μόνο αυτούς που το ψήφισαν.

          Η ευθύνη στις πλάτες του είναι τεράστια αν ΒΛΕΠΕΙ και δεν ΛΕΕΙ.

          Να ξυπνήσει θέλουμε...να αντιδράσει γιατί όσο περισσότερο κάνει τον κινέζο και η κατάσταση χειροτερεύει ΤΟΣΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ και για τον ίδιο όταν τρελαθεί ο κόσμος και βγει στους δρόμους με τσάπες και φτυάρια!!

          Όσο σπρώχνουν προς τα κει ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ ο κόσμος θα τους πάρει παραμάζωμα Ο-Λ-Ο-Υ-Σ ανεξαιρέτως στο τέλος γιατί ρε μάγκες ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ...!!!

          ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΕΙΤΑΙ...

          Όταν ο "ξένος" σε ελέγχει και σου λέει ''αδιαφορώ για το σύνταγμά σου" κι εσύ δεν τον πετάς έξω με τις κλωτσιές αλλά κάθεσαι και το συζητάς μαζί του ΕΙΣΑΙ ΕΝΟΧΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΕΙΣ.

          Βάλτε το καλά στο μυαλό σας.
          Ο Ελληνικός λαός ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ.

          Απολύτως τίποτα σε κάνεναν πολιτικό.

          Είμαστε εδώ που είμαστε ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥΣ και δεν έχει σημασία το όνομα ή η καταγωγή.

          Είναι ΟΛΟΙ ένοχοι γι αυτά που ζούμε και γι αυτά που θα ρθουν.

          Καταστρέφεται η ΖΩΗ ΜΑΣ μέρα με τη μέρα ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥΣ τη στιγμή που αυτοί δεν θα χουν απολύτως καμμία συνέπεια για τις πράξεις τους.

          Αφήστε τα μπινελίκια και το ποιος ψήφισε και ποιος όχι.
          Αφήστε τα χαϊδέματα και τους πολιτικαντισμούς στον Σαμαρά.

          Βαράτε τον στ'αυτιά να πάρει μπρος και να ξεσηκώσει τον κόσμο να μάθει την αλήθεια...

          Ο Σαμαράς χρωστάει σε μας ...όχι το αντίθετο.

          • Minnie avatar
            Minnie @ tsilivithras 21/11/2010 23:51:23

            Με προλαβες και με καλυψες απολυτα, tsilivithra.

        • Minnie avatar
          Minnie @ Orestios 21/11/2010 23:49:17

          Οχι Ορεστιε, δυστυχως εννοω ολους, μα ΟΛΟΥΣ.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Orestios 21/11/2010 23:53:59

          Οι αντεξουσιαστές στην εξουσία "απαλλοτριώνουν" την πλούτο της Ελλάδας. Δικό τους έργο είναι.
          Αν δεν μπορείτε να το δείτε τότε ούτε καναπέ δεν θα έχετε για να κάτσετε

          • Minnie avatar
            Minnie @ Orestios 21/11/2010 23:57:56

            Τωρα αυτη τι σοι απαντηση ηταν?
            Του τυπου "Γεια σου Γιαννη, κουκια σπερνω"?

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 22/11/2010 00:03:34

            Η σωστή απάντηση. Την αιτία για αυτά που συμβαίνουν ψάξτε την εκεί που λέει "αντεξουσιαστές στην εξουσία". Μην σας τυφλώνει το μίσος

          • Minnie avatar
            Minnie @ Orestios 22/11/2010 00:08:42

            Ορεστιε συνελθε!
            Που το ειδες το μισος ?
            Αγωνια ειναι και οργη για τους ολιγιστους που παριστανουν οτι μας νοιαζονται και απελπισια για την χωρα μας που κατρακυλαει στα σκουπιδια την ωρα που ο υπολοιπος κοσμος μας δειχνει με το δαχτυλο και χασκογελαει χαιρεκακα.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 22/11/2010 00:12:20

            Minnie, η εξαπάτηση προκαλεί οργή και μίσος.
            Τώρα όμως είναι η στιγμή που πρέπει να δεις τον υπεύθυνο για αυτά. Έχει όνομα και λέγεται GAP. Είναι ο αντεξουσιαστής στην εξουσία που απαλλοτριώνει τον πλούτο σου για ίδιον όφελος.

        • Μisha avatar
          Μisha @ Orestios 22/11/2010 00:08:38

          Α γεια σου Τσιλιβήθρα!
          Η σιωπή είναι συνενοχή.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Μisha 22/11/2010 00:17:37

            Τι να λέμε τώρα ρε συ Misha;;;

            Αν υπήρχε μια, ας το πούμε, "ανοχή" στο ήπιο ύφος του Σαμαρά πήγε περίπατο μετά την σφαλιάρα των δημοτικών εκλογών.

            Να φωνάξουμε ΟΛΟΙ να ξυπνήσει πριν είναι αργά γιατί μετά ούτε θα καταλάβει τι τον "χτύπησε".

          • Μisha avatar
            Μisha @ Μisha 22/11/2010 00:27:45

            Να σου πω την αλήθεια
            το μέλλον του Σαμαρά και του κάθε Σαμαρά μου είναι παντελώς αδιάφορο εφόσον στην κρίσιμη στιγμή δεν βάζει πλάτη για την σύμπηξη ενός παλλαϊκού αντικατοχικού μετώπου.
            Θα το ξεκινήσει ο γηραιός πλέον Μίκης στην 1η του Δεκέμβρη...Βλέπεις εμείς τα παιδιά και εγγόνια του αποδειχθήκαμε ανεπαρκείς, ανέτοιμοι κι ανέντιμοι...

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Μisha 22/11/2010 00:38:43

            Misha καρφί δεν μου καίγεται προσωπικά για τον Σαμαρά ή για οποιονδήποτε πολιτικό.
            Αλλά στο βαθμό που αποτελεί την ύστατη ελπίδα της συστεμικής λύσης (που άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δλδ ) και της μη-ακραίας αντίδρασης του κόσμου τότε φωνάζω να ξυπνήσει γιατί όταν οι λαοί παίρνουν ανάποδες παθαίνουν και αχρωματοψία και δεν ξεχωρίζουν χρώματα.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Μisha 22/11/2010 01:49:11

            Αυτό που δεν καταλάβατε είναι πως οι Έλληνες κάθησαν σπιτάκι τους, ωραιότατα, και είπαν "κάντε ότι θέλετε" σιωπηρά αποδεχόμενοι τα όποια μέτρα.
            Η "αριστερά" (συμπεριλαμβανομένου του ΚΚΕ) κλασικά δεν ήθελε να δεί την "δέξια" (ποιά είναι αυτή?), με τα γνωστά αποτελέσματα.

        • nbechr avatar
          nbechr @ Orestios 22/11/2010 00:27:20

          Πώς είναι δυνατόν με όλα αυτά τα άδικα και ισοπεδωτικά μέτρα να παραμένει μπροστά το ΠΑΣΟΚ τού ΓΑΠ;
          Πώς είναι δυνατόν η αντιμνημονιακή στρατηγική να μήν αποδίδει τα αναμενόμενα;
          Ο Σαμαράς είναι εγκλωβισμένος στην πίεση τής λαικής δεξιάς τού Μανώλη και το άνοιγμα τού ΓΑΠ.
          Μέχρι σήμερα παίζει και δεν κερδίζει.
          Ο χαμένος τον περιφερειακών εκλογών ήταν ο Σαμαράς.
          Σε ποιό μέρος τού κόσμου θα είχαν συμβεί αυτά πού συνέβησαν το 2010 στην Ελλάδα και θα είχε η αντιπολίτευση ΜΟΝΟ 5 στίς 13 περιφέρειες ;
          Ασε πού χάθηκαν Αθήνα και Θεσσαλονίκη ........

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ nbechr 22/11/2010 00:42:02

            Στο μέρος εκείνο φίλε που το 60% του εκλογικού σώματος θεωρεί ότι εδώ και 35 χρόνια τον κλέβουν ασύστολα ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ και δεν βλέπει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ ΑΞΙΟ να τον κάνει να αλλάξει γνώμη και να ψηφίσει "τους άλλους''.

            Βλακεία ξε-βλακεία...έτσι είναι.

            Και ΜΟΝΟΙ υπεύθυνοι για την αδιαφορία του κόσμου είναι ΟΛΟΙ οι πολιτικοί, άμεσα ή έμμεσα.

          • nbechr avatar
            nbechr @ nbechr 22/11/2010 00:50:14

            Η κομβική αντιμνημονιακή επιλογή δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα μια και οι επιλογές των περιφερειακών εκλογών οδήγησαν τον Σαμαρά σε ήττα.
            Δυστυχώς .

          • man8os avatar
            man8os @ nbechr 22/11/2010 10:03:33

            O Σαμαρας να κανει προταση μομφης, και να βγαλει το κοσμο στους δρομους. Και τα 2 ταυτοχρονα. Η κυβερνηση μας βγαζει απο το ευρω. Ειναι χρεος του να προστατευσει την χωρα.

  27. nick avatar
    nick 21/11/2010 23:20:44

    Τα ελικόπτερα ζεσταίνουν τις μηχανές τους...
    Μία κρίσιμη ερώτηση: Το Μαξίμου έχει ελικοδρόμιο στην ταράτσα?

    • Minnie avatar
      Minnie @ nick 21/11/2010 23:26:08

      Ετσι λες?
      Εγω νομιζω οτι κοιμουνται ειρηνικα στα κρεβατακια τους, πανευτυχεις για την απολυτη επιτυχια του σχεδιου τους.
      Η μονη περιπτωση να διαταραχθει η νιρβανα τους ειναι στρατοδικειο με την κατηγορια της εσχατης προδοσιας.
      Αλλα σιγα μην βρεθει τρελλος να παρει πρωτοβουλια...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Minnie 21/11/2010 23:27:00

        Και της γενοκτονίας.

      • nick avatar
        nick @ Minnie 21/11/2010 23:34:17

        Kοιμούνται ειρηνικά στα κρεβατάκια τους, όσο τα πρόβατα κοιμούνται κι αυτά. Αλλά όταν αρχίσουν οι απολύσεις ακόμα και τα πιο αποχαυνωμένα πρόβατα θα εξεγερθούν.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Minnie 21/11/2010 23:42:02

        Λαοδικεία, Minnie. Oσο σκληρό κι αν ακούγεται αυτό. Γιά να μάθουν και να συμμορφωθούν οι τωρινοί και οι επόμενοι. Μόνον έτσι μπορεί ν'αντιμετωπισθεί ο πολυεπίπεδος και πολυμορφικός νεοταξικός Θάνατος αφελληνισμού και να ξεπλυθεί το ΑΓΟΣ που προκάλεσαν στην Ελλάδα και στις αγέννητες γενεές Ελλήνων, οι Εθνικοί Ληστές. Απ'όπου κι αν αυτοί προέρχονται.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ nick 21/11/2010 23:26:13

      Δύσκολο να προλάβουν να απομακρυνθούν 10.000.000 έλληνες πολίτες με ελικόπτερα.

  28. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 21/11/2010 23:24:43

    Δεν πιστεύω στα δράματα του δελτίου των οκτώ του mega. Κάθε φορά τα ίδια όταν έρχεται η τρόϊκα. Σαπουνόπερα κατάντησε. Αν δεν απολύσουν (τώρα), θα κουρέψουν μισθούς. Το πασοκ χειρίζεται την "διπλή γλώσσα" και το newspeak καλύτερα από τους προπαγανδιστές του του "κόμμματος"στο 1984 του Όργουελ.

    Και να ρίχνουμε και καμιά ματιά στο μνημόνιο. Στο 6 κεφ. μεταξύ άλλων έχουν υπογράψει:

    "6. Ενέργειες για τον έκτο απολογισμό
    (να έχουν ολοκληρωθεί ώς το τέλος του τρίτου τριμήνου του 2011)
    .....
    Μείωση της απασχόλησης στο δημόσιο τομέα επιπροσθέτως του κανόνα της μίας πρόσληψης ανά πέντε συνταξιοδοτήσεις. Αυτό θα επιτρέψει εξοικονόμηση τουλάχιστον 600 εκ. ευρώ.
    ...."

    Θα δούμε κι άλλα επεισόδια στο σήριαλ "τραβάτε με κι ας κλαίω".

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 21/11/2010 23:39:46

      Πιστεύω ότι αυτό που ενδιαφέρει την τρόικα τώρα είναι να περάσει το κούρεμα μισθών στον ιδιωτικό τομέα, να περάσει τα περί συμβάσεων, κατάργησης διαιτησίας κλπ. Διότι αυτοί διακήρυξαν ότι ήρθαν να κάνουν "αποπληθωρισμό" και έκαναν πληθωρισμό με ύφεση. Η κανιβαλιστική οικονομική τους τώρα λέει κουρέψτε μισθούς εν όψει νεας αύξησης σε φπα και νέες πληθωριστικές πιέσεις.

  29. la poderosa II avatar
    la poderosa II 21/11/2010 23:25:59

    Πως τσιμπατε ολοι στα επικοινωνιακα παιχνιδια του ΠΑΣΟΚ! Αντιδρασεις για το θεαθηναι, οι οποιες θα αποτελεσουν το αλοθι τους οταν σε λιγο καιρο και απολυσεις θα κανουν, και μισθους και συνταξεις θα μειωσουν, εναντια στις διαβεβαιωσεις του ΓΑΠ. Παραλληλα μαζευουν ενσημα αντιστασης εναντια στο ΔΝΤ εξασφαλιζοντας την πολιτικη τους επιβιωση στην μετα ΓΑΠ εποχη. Επειδη αυτος ο λαος εχει βραχεια μνημη, σε λιγα χρονια θα εχει ξεχασει οτι οι παραπανω υπουργοι ησαν μελη της συμμοριας που καταστρεψε την χωρα, και θα θυμουνται το ηρωικο ΟΧΙ στο ΔΝΤ!

  30. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/11/2010 23:26:54

    Προεχει αυτη τη στιγμη η ανθρωπινη ζωη, η κοινωνικη συνοχη, το εθνικο συμφερον.Δυστυχως θα δουμε πραματα και θαματα σε λιγο καιρο. Ποιος θα σταματησει και με τι ολους αυτους (εμας;) που αργα ή γρηγορα θα βγουν στους δρομους για να υπερασπισουν το ψωμι τους;

  31. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 21/11/2010 23:36:09

    Αισιοδοξώ όσο βλέπω κι άλλες χώρες να καταρρέουν!
    Κατ'αρχήν γιατί δεν είμαστε οι μόνοι δακτυλοδεικτούμενοι και δεύτερον διότι ίσως έτσι καθήσουμε να σκεφθούμε ότι δεν ήταν τελικά οι κακοί δημόσιοι υπάλληλοι που έφταιγαν για όλα ούτε η ανεμελιά-αδιαφορία κάποιων αλλά είναι το ίδιο το σύστημα του ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ που εφαρμόζεται από το 1980 περίπου ,το οποίο διέλυσε τις οικονομίες όλων σχεδόν των χωρών.Εκτός αυτού είναι καλό να ξέρεις ότι μαζί με σένα ξεσηκώνονται κι άλλοι λαοί διεκδικώντας το δικαίωμα στην εργασία,στη ζωή.
    Στην Ευρώπη η μόνη βασική χώρα που δεν την πάτησε ήταν η Γερμανία (η οποία συνέχισε να παράγει πραγματικά προϊόντα ...κι όχι ασφάλειες,παράγωγα κι άλλες τέτοιες φούσκες) και γιαυτό είναι μόνη της απέναντι σ'όλους εμάς τους "κακούς".
    Μάλλον θα την κάνει απ'την Ε.Ε ,η οποία βεβαίως θα διαλυθεί απ'ό,τι φαίνεται με απρόβλεπτες συνέπειες κι αποτελέσματα για τις διάφορες χώρες της.
    Η Ν.Δ θα έπρεπε από τώρα να βάλει κάτω τους εγκεφάλους που διαθέτει ώστε να βρούνε λύση για τη μετά την Ε.Ε εποχή.
    Αν βεβαίως θέλουμε να ζήσει αυτή η χώρα μετά τη διάλυση...

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Δον Κιχώτης 21/11/2010 23:50:05

      "Η Ν.Δ θα έπρεπε από τώρα να βάλει κάτω τους εγκεφάλους που διαθέτει ώστε να βρούνε λύση για τη μετά την Ε.Ε εποχή".

      Πλάκα κάνεις έτσι ;
      Από το 2004 έως το 2009 πού βρίσκονταν κρυμμένοι αυτοί οι εγκέφαλοι ;
      Στα πυρηνικά καταφύγια σχεδιάζοντας λύσεις για την μετά την Ε.Ε εποχή ;
      Εδώ δεν κατάφεραν επί πέντε χρόνια να σώσουν τον έλληνα ασθενή, θα κατραφέρουν να τον αναστήσουν αφού έχει πεθάνει ;

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ Κάποιος 22/11/2010 01:26:55

        Έχουν χρυσές εφεδρείες, όπου να΄ναι θα ξεμητίσουν.

  32. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 21/11/2010 23:36:14

    Ο Στρως είπε πριν λίγες μέρες ότι είναι ευχάριστα έκπληκτος από την συναίνεση των Ελλήνων απέναντι στο Μνημόνιο. Αν είμαστε η πρώτη χώρα που μπήκε το ΔΝΤ και δεν γίνουν απολύσεις, δεν υφίσταται λόγος έκπληξης.

    Άρα?

  33. panagos avatar
    panagos 21/11/2010 23:44:16

    Δεν θα μειωθούν μισθοί και συντάξεις.
    Δεν θα γίνουν απολύσεις...
    ΨΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ, για να βγάλουν δημάρχους και περιφερειάρχες.
    Ας έρθουν τώρα οι συνδικαλιστές να μας τα πουν κι από κοντά.
    Κι οι βουλευτές... Και οι πράσινοι δήμαρχοι και περιφερειάρχες... Καλά να πάθουμε.

  34. ανέστης avatar
    ανέστης 22/11/2010 00:00:12

    Λόγια λόγια λόγια κύριοι τα πράγματα είναι δύσκολα αλλα δεν γίνεται τίποτα .
    Λαική οργή και αγανάκτηση περιμέναμε και στις περιφερειακές εκλογές αλλά δυστυχώς άνθρακες ο θησαυρός . Οι επαναστάσεις ξεκινούν απο απελπισμένους η ιδεολόγους και δυστυχώς στην εποχή μας δεν έχουμε ούτε απο τους μεν ούτε απο τους δε

  35. SoToS avatar
    SoToS 22/11/2010 00:09:03

    Δεν μας αξίζει τίποτα καλύτερο από αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα τον τελευταίο καιρό ... Όλο οι άλλοι φταίνε εμείς τίποτα ... Είμαστε από γεννησιμιου μισή κλεφτοκοταδες και άλλοι μισοί του παλουκιου ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΡΑΓΙΆΔΕΣ ... τάδε Έφη πριν 25 χρόνια ο Βασίλης Τριανταφυλλίδης

    • Minnie avatar
      Minnie @ SoToS 22/11/2010 00:11:19

      Ρε αει παρατα μας κι'εσυ!
      Μιλα για τον εαυτο σου!

  36. Orestios avatar
    Orestios 22/11/2010 00:15:02

    Ερώτηση κρίσεως.
    Τώρα που και η Τρόϊκα ομολογεί πως το Σύνταγμα το γράφει στα παλιά της τα παπούτσια, μπορώ να κάνω το ίδιο κι εγώ?
    Γιατί πλέον έχει χαθεί η ισχύς του πολιτεύματος.

    • Minnie avatar
      Minnie @ Orestios 22/11/2010 00:22:59

      Το προβλημα εχεις?

      Εδω το ΚΚΕ μας δηλωσε ευθαρσως απο το σαπιοκαναλο οτι δεν οφειλει υποταγη στο Συνταγμα επειδη δεν το ψηφισε (μεχρι κι'ο Πρετεντερης εξανεστη, τρομαρα του!) και μυτη δεν ανοιξε.
      (Εκεινος ο Προεδρος μας αραγε δεν ακουσε τιποτα?)

      Ουτε εσυ το ψηφισες, ουτε εγω το ψηφισα ουτε ο περιπτερας της γωνιας.
      Συνεπως μπορουμε να το γραψουμε στα παλια μας τα παπουτσια, οπως ακριβως και το ΚΚΕ, και να κανουμε ο,τι μας γουσταρει, n'est-ce pas?

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Minnie 22/11/2010 00:29:07

        Γιατί τηρούνταν ποτέ το Σύνταγμα από απλούς ιδιώτες μέχρι και κυβερνήσεις, για να σταματήσουμε να το ακολουθούμε τώρα ;
        Διαβάστε με προσοχή τα άρθρα του και αν δεν παραβιάζονται σωρηδόν τουλάχιστον τα μισά ακόμα κι από το ίδιο το κράτος, ελάτε να συνεχίσουμε την κουβέντα.

    • nbechr avatar
      nbechr @ Orestios 22/11/2010 00:37:53

      Οταν χρωστάς .....χρωστάς και πρέπει να τα επιστρέψεις εκτόα αν είσαι απατεώνας.......και ΧΡΩΣΤΑΜΕ.
      31.000 ευρώ το κεφάλι τουλάχιστον .
      Αστε λοιπόν το Σύνταγμα και πέιτε ΠΩΣ θα πληρωθούν τα χρέη.

      • Minnie avatar
        Minnie @ nbechr 22/11/2010 00:39:38

        Τωρα εσυ με ποιον εισαι, με το λιονταρι?

        =]

        • nbechr avatar
          nbechr @ Minnie 22/11/2010 00:40:54

          Μ ε την αλήθεια και μόνο με αυτήν.
          Η υποκρισία έχει και τα όριά της.

          • Minnie avatar
            Minnie @ nbechr 22/11/2010 00:42:28

            Καλα, μη βαρας!
            Πρωι πρωι τρεχω να κοψω επιταγη....

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ nbechr 22/11/2010 01:10:42

            Αφού εσείς οι νεοφιλελεύθεροι είστε τόσο... φιλαλήθεις, τσοντάρετε από κοινού με τη Ντόρα και δώστε τα εσείς. Εμείς δεν δίνουμε σέντσι.

          • nbechr avatar
            nbechr @ nbechr 22/11/2010 01:17:22

            Αγαπητέ Αυριανιστή ,

            Και εσύ χρωστάς 31.οοο ευρώ.
            Η αυριανή ....άσε πόσα χρωστάει.
            Ο Μάκης σου ....ξέρεις πόσα χρωστάει.
            Πάμε στην Ντόρα τώρα.
            Πλήρωσε και ακόμη πληρώνει.
            Εσύ όμως ....μαγκιά ......φράγκο.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ nbechr 22/11/2010 00:48:45

        Δανείστηκα ποτέ 31 χιλιάρικα και δεν το θυμάμαι ;

        • nbechr avatar
          nbechr @ Κάποιος 22/11/2010 00:51:14

          Τα χρωστάς όμως .

        • destroy all mostrers avatar
          destroy all mostrers @ Κάποιος 22/11/2010 00:52:29

          και 31 και 61 οσο κοστομι μας βγαλουν. οριστε τωρα αποριες βραδατικα...

          • nbechr avatar
            nbechr @ destroy all mostrers 22/11/2010 01:04:11

            Destroy all monsters but hurry up.....
            Time is limited.

          • rasputin avatar
            rasputin @ destroy all mostrers 22/11/2010 21:32:58

            Το 31.000 ειναι μεσος ορος. Αρα, καποιος εφαγε μηδεν, και καποιος αλλος 62.000. Επίσης, μπορει να σημαινει ότι καποιος θα πληρωσει 31000 για να εξισορροπησει τις 93.000 καποιου αλλου κ.ο.κ.

        • Στάθης Δ avatar
          Στάθης Δ @ Κάποιος 22/11/2010 01:06:42

          Κάποιε
          Τα δανείστηκαν για πάρτη σου(μας) κάποιοι καλοί κύριοι που τους επιλέγαμε(ουμε) για "ηγέτες" 30 τόσα χρόνια τώρα. Με τους οποίους τα φάγαμε παρέα ώς γνωστόν. Κι' επειδή αυτοί έχουν παιδιά και υποτακτικούς να νοιαστούν πρέπει και συ(εμείς) να αναλάβουμε τα χρέη. να τιμήσουμε την υπογραφή μαεε βρε αδελφέ, τι Πατριώτες είμαστε?

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Στάθης Δ 22/11/2010 01:21:14

            Ούτε να υπέγραψα πουθενά θυμάμαι, ούτε καν με ρώτησαν αν χρειαζόμουν αυτά τα 31 χιλιάρικα που ποτέ δεν είδα αλλά τα φάγαμε όλοι μαζί, αλλά αν είναι να μην με πουν πατριώτη κομμάτια να γίνει.
            Για μια τιμή ζούμε...

      • Μisha avatar
        Μisha @ nbechr 22/11/2010 08:31:22

        nbechr

        Δεν ξέρω πόσα χρωστάς εσύ και η παρέα σου και σε ποιον.
        Η Ελλάδα δεν χρωστάει δεκάρα τσακιστή σε κανέναν τοκογλύφο.
        όλο το υποτιθέμενο χρέος το έχουμε ξεπληρώσει δυο και τρεις φορές.
        Το παραμύθι με τους δράκους το είπανε οι βρυκόλακες και στον Ισημερινό, όταν όμως ο οικονομολόγος πρόεδρος της χωρας Ραφαήλ Κορέα έψαξε τα κιτάπια είδε πως ενω το συνολικό χρεος της χώρας ήταν 3,2 δις δολλάρια μόνο το 2007 το Εκουαδόρ είχε πληρωσει 1,75 δις!!!
        Ετσι έκρινε εκνομο το υποτιθέμενο χρεος και αποφάσισε να δωσει μόνο το 35% και σε όποιον αρέσει. Πήρε κι ενα δανειάκι 3 δις από την Κίνα και καθάρισε.
        Εδώ οι πολεμικές αποζημιώσεις με το κατοχικο δανειο υπολογίζονται πάνω από 100δις κι όμως δεν υπαρχει εδω και 50 χρόνια ένας ηγέτης με άντερα να πάει να ζητήσει τα κλεμμένα.
        Γι αυτό μετά βγαίνουν τα παπαγαλάκια τυπου Μητσοτάκη να μας φορτωνουν με συλλογικές ενοχές πως χρωσταμε 31000 ο καθένας.Μόνο που ξεχνουν να μας πουν σε ποιον και γιατί τα χρωστάμε.
        Βλέπεις, κοινό χαρακτηριστικό των απατεώνων είναι να πως δεν είναι ποτέ συγκεκριμένοι.

  37. SoToS avatar
    SoToS 22/11/2010 00:18:48

    Κλασική περίπτωση Ελλήνων... Οι αλήθεια πονάει πάντα ...αλλά δεν την παραδεχομαστε ... Ακόμα και τώρα στο χείλος του γκρεμού περιμένουμε τον από μηχανής Θεό να μας σώσει ενώ αν δεν κοιταγαμε την πάρτυ μας και σηκωναμε τον κωλο να ψηφίσουμε σωστά όλα αυτά τα χρόνια δεν θα ήμασταν εδώ που είμαστε τώρα ...όλοι μας την ψήφο την πουλησαμε ο καθένας με τον τροπο του για το καλό το δικό του και όχι του συνόλου ...εγώ σας παραταω δεσποινοις άλλοι δεν σας παρατανε και μας έχουν κατσικωθει στο σβέρκο για τα επόμενα 25 χρόνια ... Εάν δεν ξεσηκωθουμε 11.000.000 Έλληνες μονομιας να χεσω τις θεωρίες και τα σχέδια και τα ωραία λόγια που γράφετε εδώ ...

  38. loretta avatar
    loretta 22/11/2010 00:24:50

    11.000.000 με τους λαθρομεταναστες????

    • loretta avatar
      loretta @ loretta 22/11/2010 00:27:23

      γιατι αυτο που βλεπω εγω ειναι οι λαθρομεταναστες να μας βαρανε γιατι δεν βρισκουν δουλειες(ληστευουν βιαζουν σκοτωνουν)και εμεις οι ελληνες το χαβα μας στον καφε τσιγαρο βολτα....τσαμπα γκρινια...βρισιδι...και το κεφαλι σκυμμένο.

  39. Minnie avatar
    Minnie 22/11/2010 00:26:32

    Το "δεσποινις" γραφεται με γιωτα.

    Υπογραφη : Δεσποινις ετων 53

    • loretta avatar
      loretta @ Minnie 22/11/2010 00:28:45

      κατσε βρε minnie
      γιατι αδικο εχει ?? τι κανουν οι περισσοτεροι??κανουν καμια επανασταση και δεν το ξερουμε???

      • Minnie avatar
        Minnie @ loretta 22/11/2010 00:34:36

        Ναι, οταν γραφει "Είμαστε από γεννησιμιου μισή κλεφτοκοταδες και άλλοι μισοί του παλουκιου ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΡΑΓΙΆΔΕΣ" εχει αδικο.

        Αν αυτος νιωθει ετσι για τον εαυτο του, να παει γονυπετης στον ανηψιο της θειας Αγλαιας να ζητησει αφεση αμαρτιων.

        Εγω ΔΕΝ νιωθω ετσι και δεν του εκχωρω το δικαιωμα να μιλαει για λογαριασμο μου.

        • loretta avatar
          loretta @ Minnie 22/11/2010 00:46:02

          παντως οφειλουμε να παραδεχτουμε οτι οι ελληνες πλεον δεν ειναι επαναστατες....και απορω πως με ολα αυτα που συμβαινουν τωρα.... συμπεριφέρονται κοινωνικα σαν να μην τρεχει τιποτα...!!! ...ισως...δεν εχουν φαγωθει ακομα ολες οι αποταμιευσεις .....και αναρωτιεμαι...ποσο ακομα θα τρωνε τα ετοιμα??? το μετα αν το σκεφτοταν ολοι οπως εμεις πουσυζηταμε εδω μεσα...τοτε θα ειχαμε βγει ολοι στους δρομους..

        • Minnie avatar
          Minnie @ Minnie 22/11/2010 00:57:12

          Κοιτα, πιστευω οτι πολυς κοσμος ειναι ετοιμος να βγει στους δρομους αλλα, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, αυτο θα γινει μονο οταν καποιος βγει μπεοστα.
          Τετοιος καποιος αποδεικνυεται οτι δεν υπαρχει.

          Μοιραια αυτοι που θα βγουν στους δρομους θα καταληξουν να ειναι οι απελπισμενοι οι οποιοι θα στραφουν αδιακριτως εναντιων των παντων.

          Το να λεμε τι πρεπει να γινει ειναι ευκολο, ολοι εχουμε αποψη.
          Το πως θα γινει ομως το εχευμε σκεφτει?

        • Μisha avatar
          Μisha @ Minnie 22/11/2010 09:20:24

          Λορέττα

          Αν δεις τι συνέβαινε επί χουντας θα διαπιστώσεις πως έτσι ήταν πάνω κάτω και τότε τα πράγματα.Υπάρχει τουλάχιστον ένα 20-30 % των Ελλήνων που είναι έτοιμοι να ξεσηκωθούν για να φανώ υπερβολικός καταχωρώντας ολόκληρο το 65% της αποχής -λευκών -άκυρων σε αυτη την κατηγορία

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ loretta 22/11/2010 00:46:16

        Κοιτάξτε, μετά τα 35 - 40 και πολύ λέω επανάσταση δεν έχει, δεν πάει και με τα χάπια για την πίεση , και η νεολαία έκανε την επανάστασή της το 2008 γιατί λέει της κόβανε τα όνειρα, και κάνει κατάληψη για καπνιστήριο στο σχολείο... Επειδή διαβάζουμε 5 σχόλια εδώ μέσα δεν σημαίνει ότι εδώ είναι και η κοινωνία.... μιά βόλτα στις καφετέριες (γεμάτες παρακαλώ) θα σας πείσει.... α... και πρέπει να πεινάσει πολύ ο κόσμος για να σηκωθεί από το αραλίκι που έμαθε κι αυτό θα αργήσει.... και δεν το λέω αφοριστικά, με όλη την ταπεινότητα, έχω δει λαούς σε πολύ πιό δύσκολες συνθήκες, αλλά απαξ και μάθανε στο φραπέ ή το ναργιλέ σιγά μην σηκωθούν... Μην πιστεύετε ότι βλέπετε στα media ακόμα και σε εμπόλεμες περιοχές η πλειοψηφία κάθεται και χαζεύει....

        • bromoskylo avatar
          bromoskylo @ skeptiki 22/11/2010 00:55:58

          Η γενιά των 700 ευρώ τώρα δικαιώνεται

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ skeptiki 22/11/2010 00:59:09

          Ώπα ρε συ...35-40 και χάπια για πίεση;;;;

          Μας ρήμαξες την ψυχολογία.

        • ΛίγκαΤουΒορρά avatar
          ΛίγκαΤουΒορρά @ skeptiki 22/11/2010 01:00:22

          Minnie σόρρι για το εντελώς άσχετο... Έγραφες και σε κάποιο φόρουμ με το συγκεκριμένο ψευδώνυμο;

          Γιατί αν ναι, παίζει να τα ήπιαμε μια μέρα και μαζί. λολ Απλά επειδή διαβάζω τι λέτε, σε ρωτώ...

        • skeptiki avatar
          skeptiki @ skeptiki 22/11/2010 01:04:42

          @tsilivithras
          Μη στεναχωριέσαι το τσίπουρο προστατεύει :)

        • Minnie avatar
          Minnie @ skeptiki 22/11/2010 01:07:40

          @ΛίγκαΤουΒορρά

          Χμ, οχι, ειναι η πρωτη φορα που χρησιμοποιω αυτο το ψευδωνυμο.

          Εκτος κι'αν ηταν καποιο φορουμ πενηνταρηδων και με ειχαν ποτισει τοσο λευκο κρασι που ειχα χασει τ'αυγα και τα πασχαλια και εν πασει περιπτωσει στην ηλικια μου δικαιουμαι και κενα μνημης!

      • nbechr avatar
        nbechr @ loretta 22/11/2010 01:02:43

        Η επανάσταση χωρίς αιτία.
        Πώς μπορεί ένας λαός να ζεί πουλώντας καφέδες ο ένας στον άλλο;
        Πώς μπορεί ένας λαός να υποτάσσεται στήν αρχή της ελάχιστης αντίδρασης;
        Από πού παρήχθη ο πλούτος πού μοιράστηκε ;
        Easy come easy go.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ nbechr 22/11/2010 09:12:58

          Ειδικά την τελευταία ερώτηση, να την απευθύνεις στον αχαμνό λογιστάκο, που έλεγε για "ισχυρή Ελλάδα των Ολυμπιακών Αγώνων", για "Ελλάδα, από χώρα μετανάστευσης, χώρα υποδοχής μεταναστών", για "μουσείο μέσα από το οποίο περνάει τρένο" (για το μετρό τα έλεγε αυτά) και για όλα εκείνα τα φληναφήματα των Τσουκατοπανταγιάδων με τα οποία φλόμωνε το πόπολο προκειμένου να το καθυποτάξει στον οικονομικό φασισμό τού ευρώ.

        • Kasut avatar
          Kasut @ nbechr 22/11/2010 10:18:22

          Αστο μην το συζητας, η ΝΔ τοτε πλειοδοτουσε σε ολες σχεδον τις επιλογες του λογιστακου. Για αυτο παει απατος ο δικομματισμος πλεον. Αξιοπιστια=0

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ nbechr 22/11/2010 11:14:02

          Στις τσιμινιέρες της Γερμανίας και τα ορυχεία του Βελγίου παρήχθη ο πλούτος που μοιράστηκε. Οι μετανάστες πρόγονοί μας λυώσανε μέσα στα χιόνια και τις βροχές για να μπορέσουν τα εγγόνια να προκόψουν. Ας πρόσεχαν ... (η προκοπή των νέων έχει και άλλες προϋποθέσεις, πλην της οικονομικής συνιστώσας).

  40. Minnie avatar
    Minnie 22/11/2010 01:02:42

    @tsilivithras

    Καλε μου ανθρωπε, πολυ θα ηθελα και μια απ'ευθειας επικοινωνια.
    Το e-mail μου ειναι στην διαθεση σου εαν το θελεις.
    Φακτορα, ευχαριστω προκαταβολικα.

  41. thanos avatar
    thanos 22/11/2010 01:24:19

    Δεν πρέπει κανένας να υποβαθμίσει την ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ της κας Κατσέλη. Λέει ότι η αν οι εταιρικές συμβάσεις επιχειρήσεων - εργαζομένων έχουν μεγαλύτερη ισχύ από τις αντίστοιχες συλλογικές, τότε θα επέλθει μεγάλη στρέβλωση της αγοράς. Αυτό διότι ορισμένες επιχειρήσεις θα εκμεταλλευτούν το νέο νόμο για να μειώνουν συνεχώς τις αποδοχές των εργαζομένων τους κ θα αποκτήσουν πλεονέκτημα έναντι άλλων. Επίσης, θα ενισχύσει την ύφεση διότι μειώνοντας συνεχώς τις αποδοχές στον ιδιωτικό τομέα, θα μειωθεί η κατανάλωση επιτείνοντας τον κύκλο της ύφεσης.
    Βέβαια, η κα Κατσέλη έως τώρα ήταν υπάκουη σε όλα. Τώρα απομένει να δούμε εάν ακολουθήσει αυτό που επιτάσσει η επιστημονική γνώση της (πανεπιστημιακή καθηγήτρια οικονομικών), η συνείδησή της για το μέλλον του τόπου ή η κομματική της συνείδηση.
    Αν την αποπέμψει ο Παπανδρέου τότε αρχίζει η αμφισβήτηση και μέσα στο υπουργικό συμβούλιο και η κυβέρνηση θα είναι έωλη.

  42. ανέστης avatar
    ανέστης 22/11/2010 01:27:18

    Φίλοι μου όντως ο νεοέλληνας δεν φαίνεται να έχει σχέση με τους ένδοξους προγόνους του . Παρόλα αυτά όμως είναι η συνέχεια τους , αυτός ο τόπος δεν βγάζει μόνον Έλληνες που πουλάνε καφέδες ο ένας στον άλλο η που κατασπαταλούν δημόσιο χρήμα , η που κάναν την ευρωπαική βοήθεια κότερα βίλες και καταθέσεις στην Ελβετία . Αυτός ο τόπος συνεχίζει να βγάζει και αγωνιστές της βιοπάλης , εξαιρετικούς επιστήμονες , καλούς επιχειρηματίες , δασκάλες που μάχονται στα πομακοχώρια της Θράκης και κυρίως συνεχίζει να βγάζει ΕΛΛΗΝΕΣ με ότι σημαίνει αυτή η λέξη τα τελευταία 2500 χρόνια . Ειναι λάθος να ισοπεδόσουμε τα πάντα και μπούμε όλοι στι ίδιο σακί , αυτό άλλωστε επιδιώκουν αυτοί που μας κατάντησαν εδώ και μας προσπαθούν να μας πάνε ακόμη παρακάτω

    • 11888 avatar
      11888 @ ανέστης 22/11/2010 01:37:44

      Στο αρθρο δεν εγινε αναφορα για τα διδακτρα που η τροικα θα περασει στα πανεπιστημια και στα ΤΕΙ καθως απαιτησε την παυση της κρατικης χρηματοδοτησης.
      Γλεντια...και πλησιαζει και η 6η Δεκεμβρη.
      Το φιτιλι που θα τιναξει τα παντα μολις το αναψε η ληστοσυμμορια.
      Τολμησαν να τα βαλουν με το πιο αντιδραστικο κομματι της κοινωνιας.

      • Orestios avatar
        Orestios @ 11888 22/11/2010 01:43:41

        Δεν θα ανποίξει ρουθούνι.
        Κότες είναι. Εδώ δεν αντέδρασαν βλέποντας φονταμενταλιστές Ισλαμιστές να κάνουν παράσταση στην πρυτανεία προσβάλλοντας την ουσία του Πανεπιστημίου και θα αντιδράσουν τώρα?
        Ας γελάσω

        • 11888 avatar
          11888 @ Orestios 22/11/2010 01:49:19

          Μπερδευεις τους φοιτητες με τους χρυσαυγιτες.Τα πανεπιστημια ειναι για να φτιαχνουν καλυτερους ανθρωπους και οχι φοντμενταλιστες χριστιανους.

          • Orestios avatar
            Orestios @ 11888 22/11/2010 01:52:21

            Ποτέ δεν έφτιαχναν φονταμενταλιστές Χριστιανούς. Είναι όως έτοιμα να κάνουν φονταμενταλιστές Ισλαμιστές.
            Τα έκανε σκατά, καί εκεί, η αριστερά καθώς πάντα ετεροπροσδιοριζόταν με την θρησκεία.

      • Greg avatar
        Greg @ 11888 22/11/2010 01:58:32

        Δεν θα γίνει φασαρία. Η κυβέρνηση είναι πλέον σοσιαλιστική. Άσε που εσχάτως απεδείχθη ότι οι κουκουλοφόροι είναι ΟΛΟΙ μπάτσοι του βαθέως ΠΑΣΟΚ. Μην το ψάχνεις, όλα θα πάνε καλά..

        • man8os avatar
          man8os @ Greg 22/11/2010 02:06:54

          Ουτε οι καθηγητες που κυνδινευουν να χασουν την δουλεια τους, ουτε οι φοιτητες που πανε να χασουν 3 χρονια εργασιας θα αφησουν να περασει ετσι αυτο. Εμενα σην Μυτιλινη μου λενε οτι ακομα και αν δεν κλεισει το πανεπιστημιο, θα υποβαθμιστει δραματικα. Δεν μπορω να το αφησω αυτο ετσι. Και σε συνελευση θα παω, και θα δω πως μπορω να πιεσω (δυστυχως η καταληψη δεν ειναι λυση).

        • Orestios avatar
          Orestios @ Greg 22/11/2010 02:15:15

          +1000

    • λβσ avatar
      λβσ @ ανέστης 22/11/2010 04:49:24

      όταν αναφερόμαστε στους «ενδόξους προγόνους» τί ακριβώς εννοούμε, π.χ. τους Τριακόσιους του Λεωνίδα, οι οποίοι και σκοτώθηκαν ή τον Εφιάλτη; εκείνους που λάκιζαν στα δάση κάτι ένδοξες επαναστατικές νύχτες μετά τον μάρτη του ᾽21 ή τον Θ. Κολοκοτρώνη που και τους στηλιτεύει στ᾽ απομνημονεύματά του, τον Ιουστινιανό -στην εποχή του οποίου οι βουλευτές δεν αποζημιώνονταν, και μάλιστα η βουλή ήταν συγκληρονόμος των περιουσιών τους- ή κάτι έντρομους δουλοπάροικους που έταζαν στους βατοπεδινούς μοναχούς ότι έχουν δικαίωμα «να τους αφανίσουν από το πρόσωπο αυτής της γης» έτσι και διαπίστωναν ότι τους είχαν πει ψέμματα; γιατί όλοι αυτοί κατά το μάλλον άφησαν απογόνους.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ λβσ 22/11/2010 11:47:37

        πολύ μου έρεσε αυτό που είπες περί των βουλευτών του Ιουστινιανού. Τρέχω να ξαναμελετήσω την ιστορία.

  43. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 22/11/2010 01:28:28

    Κάτω τα χέρια από την Τρόικα. Οι άνθρωποι προσπαθούν να μας σώσουν κι εμείς δεν τους αφήνουμε. Ευτυχώς η κυβέρνησή μας έχει βάλει ήδη τις απαραίτητες υπογραφές.

  44. man8os avatar
    man8os 22/11/2010 01:46:48

    Φαινεται οτι θα εχουμε εντονες αντιδρασεις. Σε λιγες μερες θα ξερεις κι εσυ. Δεν θα κατσουμε με σταυρωμενα χερια, να μας διωξουν χωρις πτυχιο...

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 22/11/2010 01:50:18

      Κολοκύθια. Και πτυχίο να έχεις πια, είσαι overqualified.

  45. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 22/11/2010 02:05:56

    Ο Κυρίαρχος Ελληνικός Λαός είχε μια ευκαιρία στις 14 Νοεμβρίου,την πέταξε στα σκουπίδια και έκανε την επιλογή του....Κανένας οίκτος για αυτόν τον λαό που αρέσκεται να εξευτελίζεται,που γουστάρει να τον πατάνε κ να του πίνουν το αίμα,να έχουν τα παιδιά του δέσμιους της ανεργίας κ των ναρκωτικών που βλέπει καθημερινά αλλοδαπούς εισβολείς να τον μαχαιρώνουν,να βιάζουν,να καταλαμβάνουν πλατείες για να προσευχηθούν τάχα,μετατρέποντας την Αθήνα σε Ισλαμαμπάντ κ Μέκκα....Γιωργάκη,Καμίνη,Μπουτάρη θέλατε;Καληνύχτα και καλή τύχη

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μαύρος Ιάκωβος 22/11/2010 02:16:54

      +1000
      Έτσι είναι.
      Όσοι κάθησαν σπιτάκι τους, ας τα λουστούν τώρα.
      Ας πρόσεχαν, που είπε κι ο Σημίτης.

    • 11888 avatar
      11888 @ Μαύρος Ιάκωβος 22/11/2010 13:29:56

      Μεγαλε επαναστατη το κουλτουριαρικο χολυγουντ σε μαρανε........

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ 11888 22/11/2010 17:03:02

        Κάτι γατάκια σαν κ σένα τα έχω να μου σκουπίζουν τα άρβυλα.Αυτό με τα οχτάρια ψάξτο,πολύ χίτλερ μου μυρίζει

  46. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 22/11/2010 02:14:53

    Ο Σαμαράς δεν θα πέσει στην παγίδα της συναίνεσης...ΣΥΝΕΝΟΧΟΥΣ ΣΤΟ ΦΟΝΟ ΔΕ ΘΑ ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ κύριοι του ΠΑΣΟΚ. Βολευτείτε με Μητσοτακέικο, Καρατζαφέρη και καλά ξεμπερδέματα..

  47. petros avatar
    petros 22/11/2010 02:28:46

    Παιδιά, αληθεύουν οι πληροφορίες από το κουρδιστό πορτοκάλι ;

    O Γιώργος Παπακωνσταντίνου ανέβηκε τη Κυριακή το μεσημέρι στο Καστρί και υπέβαλλε την παραίτησή του στον πρωθυπουργό.

    Ο Παπανδρέου του ζήτησε να το ξανασκεφθεί, γιατί μια τέτοια ενέργεια θα δημιουργούσε ακόμη πιο εκρηκτικό πρόβλημα στη σχέση με την Τρόικα, η οποία δοκιμάζεται άγρια εξαιτίας της ανικανότητας της κυβέρνησης να κάνει μεταρρυθμίσεις και να υλοποιήσει όσα υπέγραψε στο Μνημόνιο.

    -Αν φύγεις τώρα είναι πιθανόν να μην πάρουμε ούτε τη 3η δόση και θα αναγκασθώ να οδηγήσω τη χώρα στη χρεοκοπία, χωρίς να έχουμε προλάβει να προετοιμασθούμε επικοινωνιακά…, ηταν η θέση του πρωθυπουργού.

    Ο Παπακωνσταντίνου διαισθανόμενος ότι τον έχουν πάρει χαμπάρι και οι πέτρες με τις διαρκείς αυτοδιαψεύσεις του (κα Τρέμη, δεν θ αυξήσουμε τον Φ.Π.Α), αλλά και την καυτή ανάσα του Λουκά Παπαδήμου, στον οποίο ο πρωθυπουργός έχει αναθέσει την ευθύνη να χρεοκοπήσουμε γλυκά κι όσο πιο ανώδυνα γίνεται-αποφάσισε να τα βροντήξει... κλπ

    Εγκαταλείπουν όλοι οι αρουραίοι την κιβωτό ;

    • Orestios avatar
      Orestios @ petros 22/11/2010 02:48:11

      Τάχα.
      Προπαγάνδα με το φόβητρο της 3ης δόσης. Να μας δείξει πόσο, και καλά, πολύτιμος είναι τελικά ο άχρηστος Παπακωνσταντίνου.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ petros 22/11/2010 09:59:26

      Κι όμως, θα (τους) βόλευε μια χρεωκοπία τώρα, πριν τα Χριστούγεννα δηλαδή. Θα γλίτωναν το (έστω και κουτσουρεμένο) δώρο.

  48. SoToS avatar
    SoToS 22/11/2010 05:30:48

    @minnie

    Συγνώμη ΔεσποιΝΙΣ... Αν αυτό είναι το μονο πρόβλημα σου το πως γράφετε το δεσποινις τότε πάω πάσο ... Αν κρίνω και από την απάντηση σου τότε μάλλον εχω δίκιο ... Δεν είμαι εγώ αυτός που σε θίγει με αυτό το τραγούδι γιατί περί τραγουδιού πρόκειται το οποίο ανήκει στον Χαρρυ Κλυν άνθρωπο που έβλεπε 30 χρόνια μπροστά το τι κωλοφαρα είμαστε σαν λαός ... Το αν ΕΣΥ δεν το δεχεσε είναι δικαίωμα σου αλλά όμως δεν σημαίνει ότι με το να βγάζεις τον εαυτό σου στην άκρη αυτή τη στιγμή, ότι δεν ήσουν ποτέ μέρος αυτού του προβλήματος... ως λαός μιλάω πάντα ... Η αλήθεια πονάει πάντα αλλά το πρώτο που χρειαζόμαστε τώρα είναι ο καθένας να κάνει την αυτοκριτική του γιατί όλοι λίγο πολύ φταίμε για αυτό που συμβαίνει τώρα ...

    • Minnie avatar
      Minnie @ SoToS 22/11/2010 14:39:33

      Απο που κι'ως που μιλας ως λαος, SoToS?
      Κι'εγω λαος ειμαι αλλα δεν με εκφραζεις και εκτιμω οτι δεν εκφραζεις και πολλους αλλους.
      Γι'αυτο λιγωτερη αλαζονεια παρακαλω και φροντισε να μιλας οπως ολοι μας εδω, ο καθ'ενας για τον εαυτο του.

      Μιλωντας λοιπον για τον εαυτο μου, δηλωνω οτι ο Χαρρυ Κλυν μου ειναι συμπαθεστατος καθως επισης οτι και ο Λακης διαθετει τοννους χιουμορ.
      Μεχρι εκει!

      Τωρα, αν εσυ κρινεις οτι, επειδη το ειπε ο Χαρρυ, ο Λακης η οποιοσδηποτε αλλος π@π@ρας, οι Ελληνες οφειλουμε να αποδεχθουμε ΣΥΝΟΛΙΚΑ οποιονδηποτε μειωτικο χαρακτηρισμο ως λαος, προβλημα σου.

      Η αποψη σου εντασσεται στην σφαιρα του "ολες οι ξανθιες ειναι χαζες", "ολοι οι Ποντιοι ειναι μπηξοι", "ολοι οι Αμερικανοι ειναι δηξοι", κ.ο.κ

      Χαλαρωσε παιδι μου και φροντισε να κανεις κατι για να τονωσεις την αυτοεκτιμηση σου, ΟΚ?
      Πασχιζοντας να πεισεις ολους τους αλλους οτι οφειλουν να πεσουν στο επιπεδο σου επειδη το ειπε ο Χαρρυ, δινεις μια θλιβερη εικονα.

      Α, να μην ξεχασω...
      1. Το παραδειγμα απο την Γερμανια που δινεις παρακατω, απλα επιβεβαιωνει αυτο που λεω κι'εγω, οτι δηλαδη οποιαδηποτε μαζικη αντιδραση χρειαζεται καποιου ειδους οργανωση για να ξεκινησει

      και

      2. Εξακολουθεις να εισαι φρικτα ανορθογραφος.

  49. SoToS avatar
    SoToS 22/11/2010 05:59:12

    Το να λεμε τι πρεπει να γινει ειναι ευκολο, ολοι εχουμε αποψη.
    Το πως θα γινει ομως το εχευμε σκεφτει?

    @minnie

    Αν περιμενεις τον μπροσταρη για να κανεις επανασταση ...ζησε Μαι μου...
    ειναι σα να καιγετε το σπιτι σου, ξερεις οτι πρεπει να σωθεις, να βγεις εξω, αλλα περιμενεις αυτον που θα μπει για παρτυ σου στη φωτια για να σε τραβηξει εξω ...ενω μπορεις απο μονη σου να το κανεις..καπως σαν, την Λολα απ την φωτια ποιος θα την βγαλει...
    Στην Γερμανια πριν 2 χρονια ξεκινησε μια διαμαρτυρια εναντια της εκκλησιας των Σαιεντολογων...απο 50 ατομα την πρωτη Κυριακη μεσω Ιντερνετ...καθε πρωτη Κυριακη του μηνα γινοταν αυτο...Οπως ανεφερα η πρωτη διαμαρτυρια ειχε 50 ατομα...μεσω Ινερνετ γινοταν παντα το καλεσμα...την επομενη ειχαν μαζευτει 250 ατομα παντα κοσμια η συμπεριφορα τους...το λεω αυτο γιατι οι περισσοτεροι οταν μιλαμε να βγουμε στους δρομους εννοουν και φοβουνται κιολας και το καταλαβαινω απολυτα οτι θα πρεπει να κανουμε και πολεμο...για να μην γινομαι κουραστικος...αυτα τα 50 ατομα καταφεραν μεσα σε 6 Κυριακες να γινει μια παγκοσμια διαμαρτυρια απο 1.000.000 κοσμο σε πανω απο 50 πολεις στον κοσμο...Το ιδιο μπορει να συμβει και εδω...απο αυτο το site η και απο αλλα....θαρρος χρειαζεται...και ας ειμαστε την πρωτη Κυριακη 50 ατομα...γιατι αν περιμενεις απο την ΑΔΕΔΥ και την ΓΕΣΕΕ...χαιρετα μου τον πλατανο....

  50. panos avatar
    panos 22/11/2010 06:41:52

    Kai Irlandia me poly mikri diaf8ora,
    vadizei thn idia poreia me emas.

    Auto pws eksigeitai?
    Mhpws sxetizetai me tin paragwgikothta? (pragmatika den xerw)
    Y.G. Sygnwmi gia ta Greekish.

  51. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 22/11/2010 09:02:23

    Όταν το καθεστώς είδε να φτάνει κοντά ο κίνδυνος της κατάρρευσης έβαλε το λαό σε περιπέτεια μέσω του μνημονίου για να σωθεί.
    αν πριν γλύτωναν με αποπομπή τώρα δεν γλιτώνουν ούτε με κρεμάλες…

    • man8os avatar
      man8os @ o βουνίσιος 22/11/2010 10:05:53

      Φυλακη να πανε ολοι. Να δεσμευτει με ευθυ τροπο ο Σαμαρας!

  52. SoToS avatar
    SoToS 22/11/2010 23:40:44

    @minnie

    Βλέπω ότι δεν έχεις να πεις τίποτα ουσιώδες μπορείς άνετα να με λες ανορθογραφο ακόμα και γραμματοσειρα αν γουσταρεις ... Όσο αφορά τον Χαρρυ όπως σου αρέσει να τον λες έβλεπε 30 χρόνια μπροστά και έβλεπε ακριβώς τι λαός είμαστε και βάζω και εμένα μέσα δεν αυτοεξαιρουμαι και δεν το παίζω αλλαζονας ότι ντε και καλά ότι ολοι φταίνε εκτός από εμένα ...ΕΣΥ προσπαθείς να αποτιναξεις από πάνω σου ότι ευθύνη σου αναλογη για την κατάντια αυτής της χώρας και μας το παίζεις και δήθεν ... Σε έθιξε ο Χαρρυ η οποιοσδήποτε άλλος πρόβλημα σου ... Πρώτα κοιτάμε το παλουκι που έχουμε στο μάτι μας και μετά την αγκιδα στο μάτι του αλλού ...